0216 387 0 388

MİRAS PAYLAŞIMI

baba öldü anne sağ iken miras paylaşımı

 

Miras paylaşımı, ölmüş olan yada gaipliğine karar verilmiş kişinin bırakmış olduğu mal varlığının mirasçıları arasında paylaştırılmasıdır. Miras bırakan tarafından herhangi bir mirasçı atanmamış olması halinde mirasın tamamı yasal mirasçılar arasında paylaştırılır. Türk Medeni Kanunu’nda yasal mirasçılar belirlenmiş ve mirastaki pay oranları da belirtilmiştir.

Yasal Mirasçılar Arasında Miras Paylaşımı

Miras bırakan tarafından herhangi bir mirasçı atanmamış olması durumunda kanunun çizmiş olduğu çerçeve dahilinde miras yasal mirasçılar arasında paylaştırılır. Yasal mirasçılar arasındaki miras paylaşımı şu şekilde gerçekleştirilir:

Mirasbırakanın birinci derece mirasçıları, onun altsoyudur yani çocuklarıdır. Çocuklar eşit olarak mirasçıdırlar. Mirasbırakandan önce ölmüş olan çocukların yerini, her derecede halefiyet yoluyla kendi altsoyları alır. Örneğin eşi sağ olmayan ve 5 çocuğundan 4 çocuğu sağ olan ve ölen çocuğundan 3 tane torunu olan bir kişinin mirası 5 çocuğuna eşit şekilde pay edilir. Kendisinden önce ölen çocuğunun payı o çocuğundan olan 3 tane torununa paylaştırılır.

Altsoyu bulunmayan mirasbırakanın mirasçıları, ana ve babasıdır. Bunlar eşit olarak mirasçıdırlar. Mirasbırakandan önce ölmüş olan ana ve babanın yerlerini, her derecede halefiyet yoluyla kendi altsoyları alır. Bir tarafta hiç mirasçı bulunmadığı takdirde, bütün miras diğer taraftaki mirasçılara kalır.

Altsoyu, ana ve babası ve onların altsoyu bulunmayan mirasbırakanın mirasçıları, büyük ana ve büyük babalarıdır. Bunlar, eşit olarak mirasçıdırlar. Mirasbırakandan önce ölmüş olan büyük ana ve büyük babaların yerlerini, her derecede halefiyet yoluyla kendi altsoyları alır. Ana veya baba tarafından olan büyük ana ve büyük babalardan biri altsoyu bulunmaksızın mirasbırakandan önce ölmüşse, ona düşen pay aynı taraftaki mirasçılara kalır.
Ana veya baba tarafından olan büyük ana ve büyük babaların ikisi de altsoyları bulunmaksızın mirasbırakandan önce ölmüşlerse, bütün miras diğer taraftaki mirasçılara kalır.

Sağ kalan eş varsa, büyük ana ve büyük babalardan birinin mirasbırakandan önce ölmüş olması hâlinde, payı kendi çocuğuna; çocuğu yoksa o taraftaki büyük ana ve büyük babaya; bir taraftaki büyük ana ve büyük babanın her ikisinin de ölmüş olmaları hâlinde onların payları diğer tarafa geçer.

Evlilik dışında doğmuş ve soybağı, tanıma veya hâkim hükmüyle kurulmuş  olanlar, baba yönünden evlilik içi hısımlar gibi mirasçı olurlar.

Baba Öldü Anne Sağ İken Miras Paylaşımı

 

Sağ kalan eş, birlikte mirasçı olarak bulunduğu zümreye göre mirasbırakana aşağıdaki oranlarda mirasçı olur:

 • Mirasbırakanın altsoyu ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte biri,
 • Mirasbırakanın ana ve baba zümresi ile birlikte mirasçı olursa, mirasın yarısı,
 • Mirasbırakanın büyük ana ve büyük babaları ve onların çocukları ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte üçü, bunlar da yoksa mirasın tamamı eşe kalır.

Evlatlık İlişkisinde Mirasın Paylaşımı ve Devletin Mirasçılığı

Evlâtlık ve altsoyu, evlât edinene kan hısımı gibi mirasçı olurlar. Evlâtlığın kendi ailesindeki mirasçılığı da devam eder. Evlât edinen ve hısımları, evlâtlığa mirasçı olmazlar.

Mirasçı bırakmaksızın ölen kimsenin mirası devlete geçer.

Miras Paylaşımı Davası

Mirasçılardan her biri, sözleşme veya kanun gereğince ortaklığı sürdürmekle yükümlü olmadıkça, her zaman mirasın paylaşılmasını isteyebilir. Her mirasçı, terekedeki belirli malların aynen, olanak yoksa satış yoluyla paylaştırılmasına
karar verilmesini sulh mahkemesinden isteyebilir. Hâkim, terekenin tamamını ve terekedeki malların her birini göz önünde tutarak, olanak varsa taşınmazlardan her birinin tamamının bir mirasçıya verilmesi suretiyle paylaştırmayı yapar. Mirasçılara verilen taşınmazların değerleri arasındaki fark para ödenmesi yoluyla giderilerek miras payları arasında denkleştirme sağlanır.

Paylaşmanın derhâl yapılması, paylaşım konusu malın veya terekenin değerini önemli ölçüde azaltacaksa; sulh hâkimi, mirasçılardan birinin istemi üzerine bu malın veya terekenin paylaşılmasının ertelenmesine karar verebilir.

Mirasın açıldığı tarihte, mirasçı olabilecek bir cenin varsa paylaşma doğumuna kadar ertelenir. Ana muhtaç ise, doğuma kadar geçim giderlerinin terekeden sağlanmasını isteyebilir.

Miras Paylaşımında Elbirliği Mülkiyetinin Paylı Mülkiyete Dönüştürülmesi

Bir mirasçı, terekeye dahil malların tamamı veya bir kısmı üzerindeki elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete dönüştürülmesi isteminde bulunduğu takdirde sulh hâkimi, diğer mirasçılara çağrıda bulunarak belirleyeceği süre içinde varsa itirazlarını bildirmeye davet eder. Elbirliği mülkiyetinin devamını haklı kılacak bir itiraz ileri sürülmediği veya mirasçılardan biri belirlenen süre içinde paylaşma davası açmadığı takdirde, istem konusu mal üzerindeki elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete dönüştürülmesine karar verilir.

Miras Paylaşımında Birlikte Yaşayanların Hakkı

Mirasbırakanın ölümünde onunla birlikte yaşayan ve onun tarafından bakılan kimseler, ölüm tarihinden başlayarak üç aylık bakım ve geçim giderlerinin terekeden sağlanmasını isteyebilirler.

Miras Paylaşımı Davasında Zamanaşımı Süresi ve Görevli ve Yetkili Mahkeme

Miras paylaşımı davasında görevli ve yetkili mahkeme miras bırakanın son yerleşim yerindeki sulh hukuk mahkemesidir. Miras ortaklığı devam ettiği sürece miras paylaşımı davası açılabilir. Miras hukuku ile ilgili avukatlık hizmetimize Miras Avukatı sayfasından ulaşabilirsiniz.

4.5/5 - (12 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

99 Soru

 • Berkan Kutlu 24 Nisan 2022 01:24

  Annem ve öz babam ayrı. üvey babam var. Annemin babasından yani dedemden bana ve kardeşime miras kaldı fakat zamanında yaşımiz tutmadığı için tapu annemin üzerine. Şimdi ise ailemle aram bozuk. Mirasi üzerime nasıl alabilirim nasıl bir yol izleyebilirim.. mirası üzerimize nasıl gelebilirim.

 • Ezgi 9 Nisan 2022 23:00

  Merhaba, dedem 9 yıl önce vefat etti, yaşarken var olan 1 adet evini abime yani en büyük torununa vermek sureti ile bizi ve amca cocuklarımızı mirasından mahrum etti, bu konuda bizim yasal olarak yapabileceğimiz bir şey var mıdır?

 • Atilla cücen 4 Nisan 2022 01:32

  Annem ve babam vefat etti ama biz iki kardeşiz buna rağmen teyzem ve akrabalarımız bu mirastan bizden pay alacağız siz aradan çekilin diyorlar bizde çocukları olarak mirasçıyız bu mirastan tayzem veya dayım amcam gibi kişilerde mirastan pay alırlar mı ve ben vermek istemiyorum biz iki kardeşiz aramızda bölüşmesi lazım değil mi

  • Besler Hukuk 4 Nisan 2022 12:36

   Alt soy varken teyzeye miras payı düşmez.

 • Berivan 3 Nisan 2022 02:07

  Merhaba. 2000 yılında babam evin tapusunu annemin üzerine geçirdi. Babamın vefat etmesi halinde Almanya’da evli olan kızı evden pay almak için dava açabilir mi?

 • Erdal Adıgüzel 1 Nisan 2022 21:19

  Mrb.daha once yadim ama.eksik oldu galiba abim mağazayi kullaniyo bana degeri bu kadar deyip az miktar elden odeme yapiyorsu senelerdir ben gecen sene ağustos ayinda bir emlakcidan öğrendim çok daha değerli olduğunu bir yıllık süre bu süre olabilirmi yoksa magaza içinde bulunduğu süre mi?
  Benim mağazanın değerini ögreneli yeni oldu daha bir yıl değil

 • Erdal Adıgüzel 31 Mart 2022 20:10

  Mrb.Babam 26sene önce vefat etti.Ölmeden önce bir mağazayı alırken direk annemin uzerine yapmış. Iki kardeşiz o mağazayı şu an kardeşim kullanıyo anlaşamıyoruz 15yıldir kendi istediği gibi çok az bana ödeme yapıyo bazen yapmıyo. Şu an çok fazla teklif veren var fakat annemi razı edemiyorum.
  Bir çocuğuna veriyo ben alamiyorum.
  Annem hiç çalışmamıs babam aldı bu mülkü bende babadan miras gibi olur mu. Bu duruma itiraz hakkımız varmıdır.
  Çocuklarindan biri aliyo biri alamiyo bu haksızlık.

  • Besler Hukuk 1 Nisan 2022 16:52

   Tenkis davası için bir yıllık hak düşürücü süre söz konusu maalesef.

 • Sevilay gezer 29 Mart 2022 22:39

  Teyzem vefat etti. Teyzemin babasindan kalan mirasin yarısı çocukları olmadigi icin eşine kaldı. Sonra eşi de vefat etti. Dedemden kalan miras eniştemin kardeslerine gecer mi? Bilgilendirme icin şimdiden teşekkürler

  • Besler Hukuk 31 Mart 2022 12:44

   Nereden geldiğine bakılmaksızın eniştenizin mirasçılarına paylaştırılır.

 • Halilibrahim keskin 26 Mart 2022 13:13

  Eşim babası yaklaşık bir yıl önce vefat etti annesı bir oğlu var onunla birlik olup üzerine kayıtlı bulunan daireleri satıp oğluna veriyor şu an veya kayın valide vefat etığınde eşim mırastan nasıl yararlanır. En yakıntarıh te cevap alabilirmiyiz veya ne zaman cevap verebilirsiniz bekliyoruz.

 • Emre doğru 19 Mart 2022 12:51

  İyi günler biz 5 kardeşiz 4 ü evli 1 bekar benim merak ettiğim miras paylaşımında bekar kardeş normal paylaşımdan fazla alıyor mu bunu ögrenebilir miyim

  • Besler Hukuk 27 Nisan 2022 16:47

   Almaz.

 • Abdullah dogan 21 Ekim 2021 00:04

  Merhabalar kolay gelsin öncelikle benim Bi sorum olucak dedem (ölü) anneannem (sag) annanemin üstüne 3 daire var ve 3 cocugu var benim annemde vefat etti ben pay alabilrmiyim mirasçı olarak

  • Besler Hukuk 23 Ekim 2021 13:38

   Annenize düşecek pay size ve varsa kardeşlerinize kalır.

 • Doğu şahin 27 Eylül 2021 22:21

  Merhaba baban 10 yıla yakın bir süredir vefat etti.dedem mal paylaşımında ailevi sorunlardan dolayı bizi saf dışı bırakıp öbür cocuklarina paylastirdi.dedem halen sağ 80 kusur yaşlarında babamın hakkını nasıl alabilirim.

 • Fidan Gürcan 27 Eylül 2021 01:05

  Merhaba, annem babam vefaat ettiler 6 kardesiz ve mal paylasamiyoruz aradan yillar gecti.Ben satis icin mahkemeye bas vurmak istiyorum ancak almanyada yasiyorum.bunun icin trye gelmek zorundamiyim?

 • Gül Erdem 24 Eylül 2021 15:13

  Bir beyfendi vefat etti ise mirasçı olarak eşi , kızı ve annesi varsa annesi pay alırmı ?eşi ve kızı ne kadar pay alır.

  • Besler Hukuk 27 Eylül 2021 18:09

   Eşi 1/4 kızı 3/4 alır.

 • Yasemin somuncu 26 Ağustos 2021 12:54

  Benim edim gecen sene 34 yasinda vefaat etti ayni soyismi taşıyan 8 ve 12 yaşlarında çocuklarım var eşimin babasida vefaat ederse mirası eşime ya da çocuklarına dusermi simdiden tesekkurler

  • Besler Hukuk 28 Ağustos 2021 16:56

   Ortak çocuklarınıza düşer.

 • Salih YILDIRIM 12 Temmuz 2021 20:26

  İyi günler ben yine yazmıştım size benim bir çocuğum vardı vefat etti başkada cocuğum yok babam annem dedem nenemde yok kardeşlerim var yani benden büyükler 5 tane hıç biriyle aram yok ben ölürsem mirasımdan kaç pay alır kardeşler veya bunları mirastan yararlanmamaları için ne yapmam gerekiyor başkada çocuğum olmuyor ALLAH rızası ıçin bana bir yol gösterin bir tane abim daha vardı bekardı onlardan hariç o abim öldüğünde eğlence yaptılar evi onlara kaldı diye şimdi aynı şeyi bana yapcaklar tşk ederim

 • Salih YILDIRIM 5 Temmuz 2021 17:23

  Mrb kolay gelsin benim bir tane çocugum vardı vefat etti eşimle birlikte yaşıyorum bütun mallar benim üzerime ben olürsem bütün mallarım eşimemi kalır annen babam dedem nenem hayatta değiller

  • Besler Hukuk 6 Temmuz 2021 14:03

   Kardeşleriniz varsa onlara da kalır.

 • Özlem Tunç 30 Mayıs 2021 14:44

  Merhabalar eşim vefat etti bir çocuk benden bir çocukta eski eşinden var eşimin babasida rahmetli ama annesi ve iki kardeşi sağ şu an ben kızım ve kendi adıma nasıl yol izlesem mirası alabiliriz bize düşen payi.Veresat ilamı cikarrtik birde mallar kaynanamın ustuneysr mirastan yararlanirmiuiz tesekkurler

 • Mehmet Ataş 14 Mayıs 2021 22:48

  Selam avukat bey babam 2007de vefat etti.ondn kalan bir dairemiz var. 9kardesiz annemiz hayatta. Miras payı kaçtır? Avukat bey ve babamın vefatından sonra kız kardeşim 1rinci sulh huhuk mahkemesine dava aciyo.burda çıkan kararda annenize 9pay geri kalan 9kardesede 3pay. Bu konuda beni aydınlatabilir misiniz?

 • Kaya kaya 6 Mayıs 2021 21:28

  Merhaba, Dedem 2015 yılında vefat etti, Dedem vefat etmeden tüm mal ve arazilerinin tapularini erkek cocuklari adına geçirdi. Şimdi annem herhangi bir hak talep edebilir mi? Hak talep edebilirse nasıl bir yol izlemesi gerekir? Şimdiden çok teşekkürler

 • sultan 5 Mayıs 2021 17:12

  olay gelsin aa mefat etti biz üçkardeşiz bide annem kaldı malpaylaşımı nasıl olacak aneme 100 de kaç hisse bize kaç hisse düşecek

  • Besler Hukuk 16 Mayıs 2021 12:55

   Hepinize 1/4 hisse düşer.

 • EMİNE YILDIRIM 5 Mayıs 2021 09:29

  MERHABALAR BENİM EŞİMİN BABANNESİ VEFAT ETTİ E-DEVLETTE ADINA İKİ DAVA AÇILMIŞ SULH MAHKEMESİNDE MİRAS BIRAKAN BABANNESİ MİRASÇILARI 2 AMCASI KAYINPEDERİM VEFAT ETTİĞİ İÇİN EŞİM DAHİL 4 ÇOCUĞU GÖRÜNÜYOR AMA BİZ NE MİRAS KALDI BU DAVAYI MAHKEME AÇMIŞ NEDEN AÇTI BİLMİYORUZ ÇÜNKÜ UZUN YILLARDIR BİRARAYLA KONUŞMUYORLARDI BİZ BU DAVANIN NE OLDUGUNU NE KALDIĞINI NASIL ÖĞRENEBİLİRİZ İKİ DAVAYI DA MAHKEME AÇMIŞ İKİSİ FARKLI İLLERDE SAYGILAR.

  • Besler Hukuk 14 Mayıs 2021 12:40

   Bir miras avukatına vekalet verirseniz dosyaları inceleyerek size bilgi verirler.

 • aydın akat 2 Nisan 2021 19:35

  ıyı gunler anneannem den kalan tarlanın tapusunu alabılmem ıcın anneannemın vergı ılısık kesme yazısıve olen annemınde vergo olısık kesme yazısı ıstenıyor aynı yer ıcın lkı kere beyannamemı verecegım saygılar

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 16:16

   Evet ikisi için de ayrı ödeme yapmanız gerekir.

 • Sinem aydın 31 Mart 2021 12:42

  Merhaba dedem 6 yıl önce vefat etti.Ananem sağ ve annem haricinde 3 çocuğu daha var.Dedem öldükten sonra herhangi bir mal paylaşımı olmadı daha.Bunun cezası var mı ? Ayrıca dedemin üstüne olan evin vergisini yıllardır biz veriyoruz.Bu paraları geri alabilecek miyiz?Veraset için neler yapmamız gerekiyor?

 • Ozge ergil 30 Mart 2021 18:29

  Teyzem tek basina yasayan biri. 1 kizi ve esi vefat etti. Kendisi de en kucuk kiz kardesinin yani benimde kucuk teyzemin gelinini evlat olarak nufusuna gecirdi.. Bu durumda mirasci sadece gelin hanim mi yoksa teyzemin kiz kardesleride mirasci olabiliyormu…

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 14:51

   Gelin hanım tek başına mirasçı olur.

 • Elif saçaklı 29 Mart 2021 16:51

  Merhaba dedem vefat etti. Annemle birlikte 3 çocuğu vardı ve birde eşi var. Ama şuan görüşmüyoruz. Miras kalıp kalmadığını nasıl öğrenebiliriz?

  • Besler Hukuk 4 Nisan 2021 10:47

   Terekenin tespiti davası açmanız gerekir.

 • İkram haser 23 Mart 2021 12:45

  Vefat eden anneme babasından kalan mirastan annemin ikinci eşi(üvey baba,hayatta) pay alabilirmi..? Teşekkürler

  • Besler Hukuk 23 Mart 2021 17:09

   Alır.

 • Murat derin 17 Mart 2021 09:02

  Merhabalar benim büyük babamdan(ölü) ve büyük annemden(ölü) kalan mirası biz paylaşamıyoruz babam(ölü) halam (sağ) biz 6 kardeşiz halam ın 2 çocuğu var bu mal paylaşımı nasıl olur ve ben mahkemeye başvurmak istiyorum nasıl bi yol izlemeliyim mahkeme paylaştırırken nasıl yapıyor paylaşımı cevap yazarsanız çok çok sevinirim şimdiden çok çok teşekkür ederim ALLAH a emanet olun.

  • Besler Hukuk 17 Mart 2021 17:49

   Veraset ilamında yazan oranlarda hisse sahibi olursunuz. Malları tek tek paylaştırma olmaz.

 • Fatih Yeniyazıcı 14 Mart 2021 21:04

  Merhaba babam vefat etti annem ben ve iki ablam var iki adet dairemiz var ikiside annemin üstüne benim burda bi hakkım varmı varsa hakkımı nasıl alabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 • tolga 14 Mart 2021 12:00

  Merhabalar. İki kardeşiz, abim evli. Ben bekarım. Annem yatalak hasta olduğu için annem ve babamla birlikte yaşıyorum. Babamla birlikte anneme bakıyoruz. Abim annemle yeteri kadar ilgilenmediğinden dolayı aramız iyi değil. Fakat abim bankacı olduğu için annem ve babam ona vekalet verdiler ve bütün banka hesaplarını ve emekli maaşlarını abim yönetiyor. Onlar adına her işlemi yapmaya yetkili. Sorum şu: Abim, anne ve babamdan aldığı vekalet ile onların banka hesaplarındaki parayı onlar vefat etmeden önce, beni miras dışı bırakmak amacıyla kendi hesabına veya 3.bir hesaba aktarıp kaçırabilir mi? İyi çalışmalar..

  • Besler Hukuk 15 Mart 2021 17:55

   Kendi hesabına geçirirse tenkis davası açabilirsiniz. Başka hesaplara geçirirse aralarındaki ilişkiyi ispatlamanız gerekir.

 • Kocovali 14 Mart 2021 02:05

  Merhaba,
  Babam annemden ayrildiktan sonra kendisine ev aldi ve evi aldiktan bir kac yil sonra baska birisiyle evlendi yeni evlendigi kisiden cocugu yok biz sadece iki kardesiz mal varligi nasil paylastirilir? Yeni esi hak sahibi oluyormu? Tekesekkurler

  • Besler Hukuk 15 Mart 2021 18:03

   1/4 pay yeni eşe ait olur.

 • Gizem şahin 22 Şubat 2021 02:50

  Merhaba, dedem vefat etti Annanem hayatta ve 5 çocukları var. Şuan herhangi bir mal paylaşımı yapılmadı Annanem sahip oldukları evde yaşamaya devam ediyor. Çocuklarında şuan mal paylaşılsın gibi bir isteği yok. Çocuklardan birisi reddi miras yapmak istiyor bunu şuan yapabilir mi?

  • Besler Hukuk 7 Mart 2021 13:51

   Üç ay süre geçtiyse ancak tereke borca batık ise reddi miras yapılabilir.

 • Yasemin Kahraman 21 Şubat 2021 19:04

  Kısa süre önce babam vefat etti ve şimdi ailemizde annem ve ben kaldık,biz 3 kişiydik,babam,annem ve ben,ben tek çocuğum,annemde artık yaşlı ve kendisini hasta görüyor,bu yaştan sonra mal,miras vb.şeylerle uğraşamam diyor,zaten sen bizim tek varisimiz ve ümidimizsin diyor,babamın ev ve arsasından pay almak istemiyor,tapular sadece senin üzerine çıksın diyor,şimdi veraset ilamı başvurusu yapacağız ve babamın ölümünün şokunu hâla atlatamadık ve ilk defa böyle konularla ilgili olacağız,bize babamın ev ve arsasının tapularının sadece benim üzerime miras kalmasıyla alâkalı nasıl yollar izleyebileceğimiz hakkında bilgiler verirseniz çok memnun kalacağız.

  • Besler Hukuk 27 Şubat 2021 10:23

   Veraset ilamı ile intikal işlemini yapın. Daha sonra anneniz size bağış yapsın.

 • Nursen 20 Şubat 2021 19:32

  Evliyim çocuğum yok malvarligimiz benim üzerime kayıtlı (tapu , nakit ve.b) öldüğüm taktirde esimin akrabalari mirasımız hak sahibi olur mu

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 15:17

   Olmaz.

 • Emrah 15 Şubat 2021 23:43

  Mrb dedem 1991 yilinda babaannem 2002 de vefat etti mirasci olarak 6 cocuklari var kalan mirasi uzerimize alacaz ancak 4 amcamin vekaletini aldik halam 2 sene once vefat etti halamin mirascilari kocasi dahil 5 kisi ayni zamanda babaannemi tapudan dusurmemusler hissedar gozukuyor 10 kez gittim tapu dairesine surekli birseyler cikiyor bu tapulari nasil uzerimize alabiliriz

 • Kuzey Tekinoğlu 10 Şubat 2021 20:39

  Merhabalar, baba aynı fakat anneleri farklı olan evlatların babanın vefatı durumunda miras paylaşımı nasıl olur ?Yani şuan ki evliliğindeki evlatlar arası mı paylaşılır yoksa önceki evliliğinden olan evladına da mı miras düşer? (Şuan ki devam eden evlilik üç erkek kardeş , önceki evliliğinden de bir kız) Teşekkürler.

  • Besler Hukuk 17 Şubat 2021 15:25

   Tüm kardeşler eşit pay alır.

 • İrem Topkaya 10 Şubat 2021 16:31

  Babam vefat etti annem sağ toplam 6 kardeşiz 3 kız 3 erkek babamdan arsa (tarla) kalmis mal paylaşımı hukukta nasıl yapılır

  • Besler Hukuk 17 Şubat 2021 15:01

   6/24 pay annenize 3/24 pay çocuklara düşer.

 • Mehmet Pala 9 Şubat 2021 15:25

  Merhaba dedem vefat etti ananem 78 yaşında annem ve dayım var iki kardeşler dayım evi kendisine istiyor bize pay vermemek için ananeme baskı yapıp kendisi istiyor böyle birşey yapabilirmi ananem dayımın üstüne verebilirmi evi acaba yardımcı olabilirmisiniz

 • Bayram ekici 8 Şubat 2021 01:31

  Babam öldü anneme %4 pay veriliyor diye biliyorum ama ayretende 1 pay daha verilecek diyorlar. Kanunen dogrumu

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 18:08

   %4 değil 1/4

 • Muzaffer Sokullu 4 Şubat 2021 17:09

  İkinci eşi Alman olan, Aile yakınım 10 ay önce Almanya’da vefat etti. Kendisi ile 26 yıllık evli fakat, çocukları yoktu. 1.eşide Alman’dı Ondan yıllar önce ayrıldı. Bir oğlu vardı, öldü. Oğlunun bir kızı var, Türkiye’de yaşıyor. Vefat eden yakınımın, Almanya’da yaşayan eşi, kocasının mirasından ve kadar pay alır.

  • Besler Hukuk 15 Şubat 2021 17:29

   1/4 pay alır.

 • Özgür yılmaz 21 Ocak 2021 02:00

  Merhabalar babam 2012 yılında vefat etti biz 9 kardeşiz annem sağ yani 10 olduk ben 8 yıldır kiradayım ama diğer 6 kardeşim ve annem evlerinde oturuyorlar miras paylaşımı yapmak istiyoruz nasıl bir yol cizmeliyiz yardımcı olur musunuz lütfen

  • Besler Hukuk 24 Ocak 2021 13:23

   Veraset ilamı alarak oradaki hisse sahiplerinin tamamının imzasıyla evi satabilir ve paylaşabilirsiniz.

 • YASİN ÖZ 17 Ocak 2021 22:57

  ANNEMİN TEK ÇOCUĞUM VE ANNEM YENİ VEFAT ETTİ. ANNEMDEN ÖNCE DE TEYZEM VEFAT ETMİŞTİ.(BİR KARDEŞİ TEYZEMDEN ÖNCE VEFAT ETTİ,İKİ KARDEŞTE TEYZEMDEN SONRA VEFAT ETTİ) TEYZEM EVLENMEMİŞ VE ÇOCUĞU YOKTU. BU DURUM DA TEYZEMDEN KALAN MİRAS NASIL BÖLÜNÜR.

  • Besler Hukuk 19 Ocak 2021 18:21

   Kalanları yazsanız daha iyiydi. Bir miras avukatına başvurmalısınız.

 • Hediye güneş 16 Ocak 2021 01:14

  Merhaba avukat bey babam vefat etti annem sağ çok şükür biz 9 kardeşiz babamın adına olan evi annem satış yapabilir mi tek başına

  • Besler Hukuk 19 Ocak 2021 15:40

   Yapamaz. Tüm mirasçıların imzası gerekir.

 • Nevra 10 Ocak 2021 19:47

  Merhaba avukat bey benim de izninizle bir sorum olacak babam hasta annem babama bakıyor erkek kardeşim evli ve annemgille yaşıyor ben, bir erkek kardeşim ve 2 kız kardeşim o evden çıktık kız kardeşlerim ve ben evlendik erkek kardeşim henüz bekar. Evli olan erkek kardeşimin aldığı tarlalar, vs. Şeylerde bizimde hakkımız var ona destek olduk ama yazılı bir belgemiz yok annem, erkek kardeşim ve biz 3 kız kardeş evli erkek kardeşimizden mülk alabilir miyiz? Lütfen yardımcı olun. Allah sizden razı olsun.

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 18:54

   Borç olarak verdiyseniz ödediğiniz tutarı talep edebilirsiniz.

 • Elif Süzer 10 Ocak 2021 02:42

  Merhaba Avukat bey, annemiz vefat etti ,babasıda vefat etti fakat annesi sağ annemler 4 kardes annemden kalan miras hakkımı nasil alabilirim,mallar bolunmedi ananem 90 yasinda

 • Erhan Özsoydan 25 Aralık 2020 14:21

  Merhaba.Babam vefat etti.Öz annem 82 yılında vefat etmişti.Babam 84 yılında tekrar evlendi.Biz 4 kardeşiz.Üvey annenin sağlık durumu iyi değil.Vefat ettiği zaman mirastan onun yakınları hak sahibi oluyormu.Bu arada üvey anneden çocuğu olmadı babamın.

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 16:11

   Babanızdan önce vefat ederse onun çocuklarına miras kalmaz.

 • erdal çınar 20 Aralık 2020 13:32

  selam avukat bey cocuklarım 22 ve 20 yaşında sürekli bana saygısızlık yapıyorlar bende bunu anne yetiştirmesine bağlıyorum ve hepsini evlatlıktan red etmekistiyorum napa bilirim

 • Hasan Akıncı 11 Eylül 2020 21:26

  Selam avukat bey benim annem ve babam vefat etti biz 6 kardeşiz annem vefat etmeden önce bana miras yerinde bulunan evin üzerine ev yaptı şimdi bu mirası sağlığa çıkarıyorlar benim evde tabi gidiyi benim mirasın tamamını alacak parasal gücüm yok birde şu var tapuda kayıtlı 2oda gözüküyor ama arsada kâçak yapı çok benim evde tabi bunların içinde ben Kıbrıs’ta çalışıyorum şimdi beni tehdit ediyorlar ya bize vekalet ver yada biz 5 mirasçı hakkımızı satın alan kişiye devredecegiz sonra sen onunla anlaşırsın diyorlar birde benim evimde eşyam var kapımı çilingirle açmışlar bu konuda ne yapabilirim mirasçılar başka birine vekalet verebillirmi aile dışında

  • Besler Hukuk 12 Eylül 2020 20:31

   O evin size ait olduğunu ispatlamak için muhdesatın aidiyeti davası açabilirsiniz.

 • gökhan barçın 9 Nisan 2020 17:47

  merhabalar anneme baba annesinden miras kalmış mirasla ilgili diğer varislere tebligat gitmiş fakat anneme tebligat ulaşmadı diğer varislerden aldığımız bilgiye göre mirasçılar arasında annemin adı yok konu hakkında nasıl bir yol izleyebiliriz konu hakkında yardımlarınızı rica ederim

  • Besler Hukuk 10 Nisan 2020 13:22

   Annenizin babası hayatta değilse anneniz mirasçı olmuştur. Noterden mirasçılık belgesi çıkartıp, babaanne adına kayıtlı mal varlığını kendi üzerinize tescil ettirebilirsiniz. Belli ki mirasçılar arasında bir dava açılmış. E devletten annenizin adına dava olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

 • Ümit 6 Mart 2020 20:17

  Merhaba.Halam vefat etmeden 1 sene önce noterde evini huzur evine bağışlamış öldükten sonra diye.halam hastanede yattı hiç yardımcı olmadılar hastanede yatarken biz ilgilendik halamla .ve bu yüzden huzur evine evin kalmasını istemiyorum..ben yasal mirasçısıyım mahkemeden kağıt geldi 1 sene içinde mahkeme açmanız gerekir diye.ne yapmalıyız yardımcı olurmusunuz mahkemeyi kazanırmıyız.

  • Besler Hukuk 7 Mart 2020 16:32

   Bağış yaptığı tarihte akıl sağlığı yerinde değilse ya da korku, tehdit, hile benzeri irade sakatlıkları söz konusuysa vasiyetnamenin iptali davası açılabilir. Eğer miras payınızın yarısı oranındaki saklı payınız ihlal edildiyse tenkis davası açabilirsiniz.

 • didem kazaz 1 Kasım 2019 07:28

  3/4 cok buyuk bir rakam yalnız.annem sırf erkek diye tüm malvarlığını onun üzerine yapıcak kanunda hiç bişey yapmıycak hiç adil değil…teşekkürler

 • Didem kazaz 24 Ekim 2019 07:39

  Annem tüm mirasını erkek kardeşime bırakacağını vasiyet ediceğini söylüyor. Bu mümkün mü. Eğer mümkğn değilse ölmeden önce tüm mal varlığını erkek kardeşimin üzerine geçirirse o ölmeden dava açabikir miyim. Cunku hepsini satar

  • Besler Hukuk 24 Ekim 2019 07:57

   Kanuni miras hakkınız ne kadarsa onun yarısı kadarı sizin saklı payınızdır. Yani iki kardeşseniz ve anneniz evli değilse sizin saklı payınız 1/4’dür. Annenizin kardeşinize malvarlığının 3/4’ünü vasiyet etmesi geçerli olacaktır. Ölmeden önce gayrimenkullerini satış gibi göstererek erkek kardeşinizin üzerine devrederse, vefatından sonra tapu iptal davası açarak miras payınız oranında tescilini isteyebilirsiniz.

Popüler Konular

 • İstinaf mahkemesi nedir
  İSTİNAF MAHKEMESİ NE KADAR SÜRER?
  18 Mayıs 2020 İstinaf mahkemesi ne kadar sürer ve davalar ne kadar sürer sorularının cevabı birçok farklı kritere bağlıdır. Bu kriterler; Mahkemenin iş yoğunluğu Hakimin yargılama hızına verdiği...
 • Tapu İptal
  TAPU İPTAL DAVASI
  23 Kasım 2018   Tapu iptal davası; bir taşınmazın hukuka aykırı olarak tapuya tescili halinde tapu kaydının mahkeme aracılığıyla düzeltilmesi için açılan dava türüdür. Bir mülkün miras ya...
 • kira sözleşmesi örneği
  KİRA SÖZLEŞMESİ ÖRNEĞİ
  8 Temmuz 2021   Kira sözleşmesi örneğine çoğu kişi ihtiyaç duymuştur. Günlük hayatımızda en çok kullanılan sözleşme türlerinden birisidir. Herkes, hayatının belli bir döneminde bir kez de olsa...
 • Avukat Maaşları
  AVUKAT MAAŞLARI
  29 Eylül 2020   Avukatlık ve hukuk okumak bu ara çok popüler. Sürekli aldığımız sorular arasında “avukat maaşları ne kadar?” “hukuk okumak mantıklı mı?” soruları başı çekmeye başladı....
 • Yıllık İzin
  İSTİFA EDEN İŞÇİNİN HAKLARI
  12 Kasım 2018   İstifa eden işçinin hakları sanılanın aksine oldukça fazladır. İş yerinde yaşadığı olumsuzluklar veya daha iyi bir iş bulması nedeniyle her gün bir çok işçi...

BENZER BAŞLIKLAR

 • ÖZEL SEKTÖRDE ÜCRETSİZ İZİN HAKKI
  ÖZEL SEKTÖRDE ÜCRETSİZ İZİN HAKKI
  1 Nisan 2020   Özel sektörde ücretsiz izin hakkı koronavirüs salgını döneminde iş hayatında tekrar gündeme geldi. Koronavirüsün en çok etkilediği kesimlerin başında işçiler geliyor. Ekonominin daralması iş...
 • İŞÇİ ÇALIŞMA SAATLERİ EN FAZLA NE KADAR OLUR?
  İŞÇİ ÇALIŞMA SAATLERİ EN FAZLA NE KADAR OLUR?
  11 Mayıs 2023 İşçi çalışma saatleri, işçilerin haklarını korumak adına İş Kanununda açıkça düzenlenmiştir. Her çalışan ne kadar süre ile çalıştırılması gerektiğini haklarını koruyabilmek için bilmelidir. Bu yazımızda...
 • DENİZ İŞ KANUNU KİMLERİ KAPSAR?
  DENİZ İŞ KANUNU KİMLERİ KAPSAR?
  7 Ekim 2022   Deniz İş Kanunu, lojistik ve turizm sektörleri kapsamında önemini giderek arttırması sebebiyle irdelenmesi büyük öneme sahip olan deniz iş hukuku dalının temel hukuki kaynağıdır....
 • İŞE İADE DAVASI
  İŞE İADE DAVASI
  14 Şubat 2020   İşe iade davası çoğu işçinin geçimini sağladığı ücretinin güvencesidir. Normal şartlarda işveren tarafından işçinin sözleşmesi, haklı veya haksız olarak sonlandırılabilir. Her somut olayın özelliğine...
 • SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK
  SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK
  24 Aralık 2019   İş kazası sayıları günümüzde oldukça artmıştır. İş kazası geçirdikten sonra çoğu kimse ne yapacağını tam olarak bilememektedir. Bu makalemizde iş kazası sonucu Sosyal Güvenlik...