0216 387 0 388

MİRAS PAYLAŞIMI

baba öldü anne sağ iken miras paylaşımı

 

Miras paylaşımı, ölmüş olan yada gaipliğine karar verilmiş kişinin bırakmış olduğu mal varlığının mirasçıları arasında paylaştırılmasıdır. Miras bırakan tarafından herhangi bir mirasçı atanmamış olması halinde mirasın tamamı yasal mirasçılar arasında paylaştırılır. Türk Medeni Kanunu’nda yasal mirasçılar belirlenmiş ve mirastaki pay oranları da belirtilmiştir.

Yasal Mirasçılar Arasında Miras Paylaşımı

Miras bırakan tarafından herhangi bir mirasçı atanmamış olması durumunda kanunun çizmiş olduğu çerçeve dahilinde miras yasal mirasçılar arasında paylaştırılır. Yasal mirasçılar arasındaki miras paylaşımı şu şekilde gerçekleştirilir:

Mirasbırakanın birinci derece mirasçıları, onun altsoyudur yani çocuklarıdır. Çocuklar eşit olarak mirasçıdırlar. Mirasbırakandan önce ölmüş olan çocukların yerini, her derecede halefiyet yoluyla kendi altsoyları alır. Örneğin eşi sağ olmayan ve 5 çocuğundan 4 çocuğu sağ olan ve ölen çocuğundan 3 tane torunu olan bir kişinin mirası 5 çocuğuna eşit şekilde pay edilir. Kendisinden önce ölen çocuğunun payı o çocuğundan olan 3 tane torununa paylaştırılır.

Altsoyu bulunmayan mirasbırakanın mirasçıları, ana ve babasıdır. Bunlar eşit olarak mirasçıdırlar. Mirasbırakandan önce ölmüş olan ana ve babanın yerlerini, her derecede halefiyet yoluyla kendi altsoyları alır. Bir tarafta hiç mirasçı bulunmadığı takdirde, bütün miras diğer taraftaki mirasçılara kalır.

Altsoyu, ana ve babası ve onların altsoyu bulunmayan mirasbırakanın mirasçıları, büyük ana ve büyük babalarıdır. Bunlar, eşit olarak mirasçıdırlar. Mirasbırakandan önce ölmüş olan büyük ana ve büyük babaların yerlerini, her derecede halefiyet yoluyla kendi altsoyları alır. Ana veya baba tarafından olan büyük ana ve büyük babalardan biri altsoyu bulunmaksızın mirasbırakandan önce ölmüşse, ona düşen pay aynı taraftaki mirasçılara kalır.
Ana veya baba tarafından olan büyük ana ve büyük babaların ikisi de altsoyları bulunmaksızın mirasbırakandan önce ölmüşlerse, bütün miras diğer taraftaki mirasçılara kalır.

Sağ kalan eş varsa, büyük ana ve büyük babalardan birinin mirasbırakandan önce ölmüş olması hâlinde, payı kendi çocuğuna; çocuğu yoksa o taraftaki büyük ana ve büyük babaya; bir taraftaki büyük ana ve büyük babanın her ikisinin de ölmüş olmaları hâlinde onların payları diğer tarafa geçer.

Evlilik dışında doğmuş ve soybağı, tanıma veya hâkim hükmüyle kurulmuş  olanlar, baba yönünden evlilik içi hısımlar gibi mirasçı olurlar.

Baba Öldü Anne Sağ İken Miras Paylaşımı

 

Sağ kalan eş, birlikte mirasçı olarak bulunduğu zümreye göre mirasbırakana aşağıdaki oranlarda mirasçı olur:

 • Mirasbırakanın altsoyu ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte biri,
 • Mirasbırakanın ana ve baba zümresi ile birlikte mirasçı olursa, mirasın yarısı,
 • Mirasbırakanın büyük ana ve büyük babaları ve onların çocukları ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte üçü, bunlar da yoksa mirasın tamamı eşe kalır.

Evlatlık İlişkisinde Mirasın Paylaşımı ve Devletin Mirasçılığı

Evlâtlık ve altsoyu, evlât edinene kan hısımı gibi mirasçı olurlar. Evlâtlığın kendi ailesindeki mirasçılığı da devam eder. Evlât edinen ve hısımları, evlâtlığa mirasçı olmazlar.

Mirasçı bırakmaksızın ölen kimsenin mirası devlete geçer.

Miras Paylaşımı Davası

Mirasçılardan her biri, sözleşme veya kanun gereğince ortaklığı sürdürmekle yükümlü olmadıkça, her zaman mirasın paylaşılmasını isteyebilir. Her mirasçı, terekedeki belirli malların aynen, olanak yoksa satış yoluyla paylaştırılmasına
karar verilmesini sulh mahkemesinden isteyebilir. Hâkim, terekenin tamamını ve terekedeki malların her birini göz önünde tutarak, olanak varsa taşınmazlardan her birinin tamamının bir mirasçıya verilmesi suretiyle paylaştırmayı yapar. Mirasçılara verilen taşınmazların değerleri arasındaki fark para ödenmesi yoluyla giderilerek miras payları arasında denkleştirme sağlanır.

Paylaşmanın derhâl yapılması, paylaşım konusu malın veya terekenin değerini önemli ölçüde azaltacaksa; sulh hâkimi, mirasçılardan birinin istemi üzerine bu malın veya terekenin paylaşılmasının ertelenmesine karar verebilir.

Mirasın açıldığı tarihte, mirasçı olabilecek bir cenin varsa paylaşma doğumuna kadar ertelenir. Ana muhtaç ise, doğuma kadar geçim giderlerinin terekeden sağlanmasını isteyebilir.

Miras Paylaşımında Elbirliği Mülkiyetinin Paylı Mülkiyete Dönüştürülmesi

Bir mirasçı, terekeye dahil malların tamamı veya bir kısmı üzerindeki elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete dönüştürülmesi isteminde bulunduğu takdirde sulh hâkimi, diğer mirasçılara çağrıda bulunarak belirleyeceği süre içinde varsa itirazlarını bildirmeye davet eder. Elbirliği mülkiyetinin devamını haklı kılacak bir itiraz ileri sürülmediği veya mirasçılardan biri belirlenen süre içinde paylaşma davası açmadığı takdirde, istem konusu mal üzerindeki elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete dönüştürülmesine karar verilir.

Miras Paylaşımında Birlikte Yaşayanların Hakkı

Mirasbırakanın ölümünde onunla birlikte yaşayan ve onun tarafından bakılan kimseler, ölüm tarihinden başlayarak üç aylık bakım ve geçim giderlerinin terekeden sağlanmasını isteyebilirler.

Miras Paylaşımı Davasında Zamanaşımı Süresi ve Görevli ve Yetkili Mahkeme

Miras paylaşımı davasında görevli ve yetkili mahkeme miras bırakanın son yerleşim yerindeki sulh hukuk mahkemesidir. Miras ortaklığı devam ettiği sürece miras paylaşımı davası açılabilir. Miras hukuku ile ilgili avukatlık hizmetimize Miras Avukatı sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

21 Soru

 • YASİN ÖZ 17 Ocak 2021 22:57

  ANNEMİN TEK ÇOCUĞUM VE ANNEM YENİ VEFAT ETTİ. ANNEMDEN ÖNCE DE TEYZEM VEFAT ETMİŞTİ.(BİR KARDEŞİ TEYZEMDEN ÖNCE VEFAT ETTİ,İKİ KARDEŞTE TEYZEMDEN SONRA VEFAT ETTİ) TEYZEM EVLENMEMİŞ VE ÇOCUĞU YOKTU. BU DURUM DA TEYZEMDEN KALAN MİRAS NASIL BÖLÜNÜR.

  • Besler Hukuk 19 Ocak 2021 18:21

   Kalanları yazsanız daha iyiydi. Bir miras avukatına başvurmalısınız.

 • Hediye güneş 16 Ocak 2021 01:14

  Merhaba avukat bey babam vefat etti annem sağ çok şükür biz 9 kardeşiz babamın adına olan evi annem satış yapabilir mi tek başına

  • Besler Hukuk 19 Ocak 2021 15:40

   Yapamaz. Tüm mirasçıların imzası gerekir.

 • Nevra 10 Ocak 2021 19:47

  Merhaba avukat bey benim de izninizle bir sorum olacak babam hasta annem babama bakıyor erkek kardeşim evli ve annemgille yaşıyor ben, bir erkek kardeşim ve 2 kız kardeşim o evden çıktık kız kardeşlerim ve ben evlendik erkek kardeşim henüz bekar. Evli olan erkek kardeşimin aldığı tarlalar, vs. Şeylerde bizimde hakkımız var ona destek olduk ama yazılı bir belgemiz yok annem, erkek kardeşim ve biz 3 kız kardeş evli erkek kardeşimizden mülk alabilir miyiz? Lütfen yardımcı olun. Allah sizden razı olsun.

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 18:54

   Borç olarak verdiyseniz ödediğiniz tutarı talep edebilirsiniz.

 • Elif Süzer 10 Ocak 2021 02:42

  Merhaba Avukat bey, annemiz vefat etti ,babasıda vefat etti fakat annesi sağ annemler 4 kardes annemden kalan miras hakkımı nasil alabilirim,mallar bolunmedi ananem 90 yasinda

 • Erhan Özsoydan 25 Aralık 2020 14:21

  Merhaba.Babam vefat etti.Öz annem 82 yılında vefat etmişti.Babam 84 yılında tekrar evlendi.Biz 4 kardeşiz.Üvey annenin sağlık durumu iyi değil.Vefat ettiği zaman mirastan onun yakınları hak sahibi oluyormu.Bu arada üvey anneden çocuğu olmadı babamın.

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 16:11

   Babanızdan önce vefat ederse onun çocuklarına miras kalmaz.

 • erdal çınar 20 Aralık 2020 13:32

  selam avukat bey cocuklarım 22 ve 20 yaşında sürekli bana saygısızlık yapıyorlar bende bunu anne yetiştirmesine bağlıyorum ve hepsini evlatlıktan red etmekistiyorum napa bilirim

 • Hasan Akıncı 11 Eylül 2020 21:26

  Selam avukat bey benim annem ve babam vefat etti biz 6 kardeşiz annem vefat etmeden önce bana miras yerinde bulunan evin üzerine ev yaptı şimdi bu mirası sağlığa çıkarıyorlar benim evde tabi gidiyi benim mirasın tamamını alacak parasal gücüm yok birde şu var tapuda kayıtlı 2oda gözüküyor ama arsada kâçak yapı çok benim evde tabi bunların içinde ben Kıbrıs’ta çalışıyorum şimdi beni tehdit ediyorlar ya bize vekalet ver yada biz 5 mirasçı hakkımızı satın alan kişiye devredecegiz sonra sen onunla anlaşırsın diyorlar birde benim evimde eşyam var kapımı çilingirle açmışlar bu konuda ne yapabilirim mirasçılar başka birine vekalet verebillirmi aile dışında

  • Besler Hukuk 12 Eylül 2020 20:31

   O evin size ait olduğunu ispatlamak için muhdesatın aidiyeti davası açabilirsiniz.

 • gökhan barçın 9 Nisan 2020 17:47

  merhabalar anneme baba annesinden miras kalmış mirasla ilgili diğer varislere tebligat gitmiş fakat anneme tebligat ulaşmadı diğer varislerden aldığımız bilgiye göre mirasçılar arasında annemin adı yok konu hakkında nasıl bir yol izleyebiliriz konu hakkında yardımlarınızı rica ederim

  • Besler Hukuk 10 Nisan 2020 13:22

   Annenizin babası hayatta değilse anneniz mirasçı olmuştur. Noterden mirasçılık belgesi çıkartıp, babaanne adına kayıtlı mal varlığını kendi üzerinize tescil ettirebilirsiniz. Belli ki mirasçılar arasında bir dava açılmış. E devletten annenizin adına dava olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

 • Ümit 6 Mart 2020 20:17

  Merhaba.Halam vefat etmeden 1 sene önce noterde evini huzur evine bağışlamış öldükten sonra diye.halam hastanede yattı hiç yardımcı olmadılar hastanede yatarken biz ilgilendik halamla .ve bu yüzden huzur evine evin kalmasını istemiyorum..ben yasal mirasçısıyım mahkemeden kağıt geldi 1 sene içinde mahkeme açmanız gerekir diye.ne yapmalıyız yardımcı olurmusunuz mahkemeyi kazanırmıyız.

  • Besler Hukuk 7 Mart 2020 16:32

   Bağış yaptığı tarihte akıl sağlığı yerinde değilse ya da korku, tehdit, hile benzeri irade sakatlıkları söz konusuysa vasiyetnamenin iptali davası açılabilir. Eğer miras payınızın yarısı oranındaki saklı payınız ihlal edildiyse tenkis davası açabilirsiniz.

 • didem kazaz 1 Kasım 2019 07:28

  3/4 cok buyuk bir rakam yalnız.annem sırf erkek diye tüm malvarlığını onun üzerine yapıcak kanunda hiç bişey yapmıycak hiç adil değil…teşekkürler

 • Didem kazaz 24 Ekim 2019 07:39

  Annem tüm mirasını erkek kardeşime bırakacağını vasiyet ediceğini söylüyor. Bu mümkün mü. Eğer mümkğn değilse ölmeden önce tüm mal varlığını erkek kardeşimin üzerine geçirirse o ölmeden dava açabikir miyim. Cunku hepsini satar

  • Besler Hukuk 24 Ekim 2019 07:57

   Kanuni miras hakkınız ne kadarsa onun yarısı kadarı sizin saklı payınızdır. Yani iki kardeşseniz ve anneniz evli değilse sizin saklı payınız 1/4’dür. Annenizin kardeşinize malvarlığının 3/4’ünü vasiyet etmesi geçerli olacaktır. Ölmeden önce gayrimenkullerini satış gibi göstererek erkek kardeşinizin üzerine devrederse, vefatından sonra tapu iptal davası açarak miras payınız oranında tescilini isteyebilirsiniz.