0216 387 0 388

İş Kazası Avukatı - İş Kazası Avukatlarına Danışma

İş kazası avukatı; işçi hakları konusunda uzmanlaşmışlardır. İstanbul iş kazası avukatı olmamıza rağmen Türkiye’nin her yerinde müvekkillerimizin en iyi şekilde hizmet almalarını sağlıyor, hak kaybı yaşamalarının önüne geçiyoruz. İş kazaları nedir sorusunu cevaplandırdığımız makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

İş kazaları davalarının neler olduğu 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu madde 13 içerisinde tek tek sayılmıştır. Bu haller şöyle sıralanabilir:

 • Kazanın iş yeri sınırları içerisinde gerçekleşmesi,
 • İşveren tarafında yürütülmekte olan iş sebebiyle gerçekleşmesi,
 • İşçinin görevli olarak gönderildiği iş yeri dışında bir yerde kaza geçirmesi,
 • Emziren kadın çalışanın çocuğuna süt verme saati içerinde kaza geçirmesi,
 • İşçinin işveren tarafından sağlanan araç hizmeti sırasında kazaya yakalanmasıdır.

İş Kazası Tazminat Hesaplamalarında İş Kazası Avukatı

İş kazalarında tazminat hesaplama teknik ve detaylı bir konudur. Maddi tazminat hesaplanırken işçi kaza olmasa idi elde edebileceği gelir hesaplanarak, uğramış olduğu iş gücü kaybı nedeniyle mevcut durumda elde edebileceği gelir arasındaki fark tespit edilir. İş kazalarında tazminat hesaplamasına etki eden en önemli faktörler işçinin ücreti, maluliyet oranı, yaşı ve kusur oranıdır. Bu nedenle alanında uzman bir iş kazası avukatı tarafından işçinin ücretinin doğru tespit edilmesinin sağlanması ve kusur oranı bakımından gerekli savunmaların yapılması gerekmektedir.

Manevi tazminat hesaplamasında ise uğranılmış olan ruhsal çöküntünün bir nebze giderilmesi amaçlanmaktadır. İşçiler çoğu zaman zorlu ve acılı tedaviler geçirmekte, kendisi ve yakınları psikolojik olarak yıpranmaktadır. Bu nedenle uğranılan elem ve ıstırabın büyüklüğüne göre hakim tarafından takdiri olarak manevi tazminat miktarı belirlenmektedir. Olayın koşullarına göre işçinin yakınları için de manevi tazminat talebinde bulunulması mümkündür.

İş Kazası Tutanağı Nasıl Tutulmalıdır?

Kaza meydana geldiğinde ivedilikle tutanak altına alınmalıdır. Kazanın meydana geldiği tarih ve saat, oluş şekli, şahit olan kişilere tutanakta yer verilmelidir. İş kazalarında tutulması gereken tutanak ile ilgili detaylı bilgiye iş kazası avukatı tarafından yazılan makalemizden ulaşabilirsiniz.

Tutanak açılacak maddi ve manevi tazminat davasında önemli rol oynayacaktır. İşverenler tutanakları genelde kendi kusurlarını gizleyecek şekilde düzenlemektedir. Bu nedenle tutanaklarda işçi aleyhine yazılan hususların çürütülebilmesi için alanında uzman bir işçi avukatıyla çalışılması önemlidir.

İş Kazası Bildirimi Nasıl Yapılmalıdır?

İş Kazası Bildirimi Nasıl Yapılmalıdır?

İş kazası bildirim süresi kazadan sonra 3 iş günüdür. İşveren tarafından bu süre içerisinde iş kazası bildiriminde bulunulmamasının cezası oldukça yüksektir. Bazı durumlarda SGK’ya bildirim yapılmamakta ve olay kapatılmaya çalışılmaktadır. Bu şekilde işçinin kaza nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası açması ve kolluğa şikayette bulunması engellenmeye çalışılmaktadır. Böyle bir durum söz konu olduğunda iş kazası avukatının önemi bir kez daha anlaşılmaktadır. İşveren bildirimi zamanında yapmaz ise bildirim işçi veya iş kazası avukatı tarafından kuruma yapılmalı ve şikayet süresi içerisinde kolluğa iletilmelidir. İş kazalarında bildirim ile ilgili detaylı bilgiye iş kazası avukatlarımız tarafından yazılmış olan makaleden ulaşabilirsiniz.

Kaza kurum tarafından öğrenildikten sonra olayın iş kazalarından biri olup olmadığının araştırılması için müfettiş görevlendirilir. Kurum ayrıca işçiye çalışamadığı günler için geçici iş göremezlik ödeneği bağlar ve tedavi masraflarını karşılar. İş kazası avukatının kurum tarafından belirlenen maluliyet oranının doğruluğunun incelenmesi ve gerekirse itirazda bulunulması konusunda da büyük öneme sahiptir. Bu şekilde olası hak kayıplarının önüne geçilebilmektedir. İş kazası avukatı aynı zamanda kazadan sorumlu olan kişilerin cezai ve hukuki sorumluluklarının belirlenmesi konusunda danışılması gereken ilk kişidir.

İş Kazasında Zamanaşımı

İş kazalarında zamanaşımı süresi, kazanın gerçekleştiği tarihten itibaren 10 yıldır. Ancak kazanın aynı zamanda suç teşkil etmesi durumunda, zamanaşımı süresi işlenen suça ilişkin düzenlenen zamanaşımı süresinden az olamaz. İş kazası avukatı tarafından kısmi dava açılması halinde, zamanaşımı süresi dolmadan ıslah yoluna başvurulması gerekmektedir.

İş Kazası Geçirdim Tazminat Alabilir miyim?

İş kazası avukatı, kaza nedeniyle maddi ve manevi tazminat davalarının açılması, takibi ve icra yoluyla tahsili konusunda uzmandır. Kaza sonucu işçinin ölümü halinde yakınları tarafından açılacak destekten yoksun kalma tazminat davası da iş kazası avukatının uzmanlık alanlarından biridir.

Besler Hukuk Bürosu olarak uzman avukat kadromuz ile kaza geçiren işçi müvekkillerimize her türlü desteği sağlamaktayız. Uzman iş kazası avukatlarımız tarafından tazminat tutarı hesaplamaları en doğru şekilde yapılmakta, gerekli dava açma işlemleri hızlı ve etkili bir şekilde yerine getirilmektedir. Müvekkillerimizin hak kayıplarının önüne geçerek ve hak ettikleri tazminat tutarlarını almalarına yardımcı olmaktayız.

Bu Makalemizi Beğendiniz mi?

Makalemizi oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar hiç oy verilmedi! Bu makaleyi ilk değerlendiren siz olun.

Avukat danışma formu ile avukatlarımıza sorularınızı sorabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Soru

 • Hüseyin tokmak 20 Ocak 2020 20:56

  05 18 2018de bir iş kazası geçirdim sol 2 3 ve4 parmaklarım 1 bogumdan koptu şikayetçi olmadım ama şimdi olmak istiyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz

  • Besler Hukuk 22 Ocak 2020 14:09

   İş kazası davalarında zamanaşımı süresi 10 yıldır. Bu süre içerisinde istediğiniz zaman dava açabilirsiniz. Sayfanın en altındaki iletişim bilgilerinden büromuza ulaşabilirsiniz.

 • Kerem şaşmaz 20 Ocak 2020 11:26

  Merhaba ben Kerem Şaşmaz ben Rusya Rönesans formasında calisiyordum düşmeden dolayı belfitigi olmak zorunda kaldım ve bana iş bitimi verdiler ve rapor aldığım günleri odemiyirlar şu an hala raporluyum ve maddi durumdan beni zor durumda biraktilar

  • Besler Hukuk 20 Ocak 2020 12:39

   Çalıştığınız esnada yaşadığınız düşme nedeniyle bel fıtığı olduysanız, bu durum iş kazası kapsamında değerlendirilmektedir. SGK’ya başvurarak iş kazası bildirimi yapabilir ve maluliyet oranınızın tespitini talep edebilirsiniz.

Popüler Başlıklar