0216 387 0 388

İş Kazası Avukatı Danışma Hattı

İş kazası avukatı; işçi hakları konusunda uzmanlaşmış avukatlardır. İstanbul iş kazası avukatı olmamıza rağmen Türkiye’nin her yerinde müvekkillerimizin en iyi şekilde hizmet almalarını sağlıyoruz. Bu konuda en çok sorulan soruları bu makalemizde sizin için derledik. Sormak istediğiniz diğer soruları sayfanın en altından büromuza iletebilirsiniz.

İş Kazası Nedir?

İşçinin bir işverene bağlı olarak çalışan işçinin, yaptığı iş esnasında geçirdiği kaza nedeniyle fiziki ya da psikolojik kayıplar yaşamasıdır. İş kazası nedir sorusunun cevabı 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu madde 13 içerisinde tek tek sayılmıştır. Bu haller şu şekilde sıralanabilir:

 • Kazanın iş yeri sınırları içerisinde gerçekleşmesi,
 • İşveren tarafından yürütülmekte olan iş sebebiyle gerçekleşmesi,
 • İşçinin görevli olarak gönderildiği iş yeri dışında bir yerde kaza geçirmesi,
 • Emziren kadın çalışanın çocuğuna süt verme saati içerinde kaza geçirmesi,
 • İşçinin işveren tarafından sağlanan araç hizmeti sırasında kazaya yakalanmasıdır.

Örnekler kanunda sayılanlar ile sınırlı değildir. Bunların dışında işin görülmesi esnasında gerçekleşen merdivenden düşme, trafik kazası geçirme vb. durumlarda bu kapsama girmektedir.

İş Kazası Tutanağı Nasıl Tutulmalıdır?

Kaza meydana geldiğinde ivedilikle tutanak altına alınmalıdır. Kazanın meydana geldiği tarih ve saat, oluş şekli, şahit olan kişilere tutanakta yer verilmelidir. İş kazası tutanağı açılacak maddi ve manevi tazminat davasında önemli rol oynayacaktır. İşverenler tutanakları genelde kendi kusurlarını gizleyecek şekilde düzenlemektedir. Bu nedenle tutanaklarda işçi aleyhine yazılan hususların aksinin ispatı için alanında uzman bir iş kazası avukatı ile çalışılması önemlidir.

İş Kazası Bildirimi Nasıl Yapılır?

İş kazası bildirimi SGK’nın sitesinden elektronik ortamda yapılabilmektedir. Bunun dışında kurumun sitesindeki bildirim formunu doldurarak veya kendiniz hazırlayacağınız bir dilekçe ile de SGK’ya kazayı bildirebilirsiniz.

Kaza kurum tarafından öğrenildikten sonra olayın araştırılması için müfettiş görevlendirilir. Kurum ayrıca işçiye çalışamadığı günler için geçici iş göremezlik ödeneği bağlar ve tedavi masraflarını karşılar. İş kazası avukatının kurum tarafından belirlenen maluliyet oranının doğruluğunun incelenmesi ve gerekirse itirazda bulunması büyük öneme sahiptir. Bu şekilde olası hak kayıplarının önüne geçilebilmektedir. İş kazası avukatı aynı zamanda kazadan sorumlu olan kişilerin cezai ve hukuki sorumluluklarının belirlenmesi konusunda da danışılması gereken ilk kişidir.

İş Kazası Bildirim Süresi Ne Kadardır? İş kazası avukatı

İş kazası bildirim süresi kaza tarihinden itibaren 3 iş günüdür. Bu süre içerisinde işveren tarafından SGK’ya başvurularak bildirim yapılmalıdır. Aksi takdirde işçi herhangi bir zaman sınırlamasına tabi olmaksızın kazayı SGK’ya bildirebilir.

İş Kazası Bildirmeme Cezası Ne Kadardır?

Üç günlük süre içerisinde iş kazası bildirmeme cezası oldukça yüksektir. Süresi içerisinde bildirim yapmayan işverenlere 2020 yılı için en az 4688 TL en çok 9376 TL ceza verilmektedir. Ceza miktarı iş yerinin tehlike sınıfına ve çalışan sayısına göre değişmektedir.

Bazı durumlarda işverenlerce SGK’ya bildirim yapılmamakta ve olay kapatılmaya çalışılmaktadır. Bu şekilde işçinin kaza nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası açması ve kolluğa şikayette bulunması engellenmeye çalışılmaktadır. Böyle bir durum söz konu olduğunda iş kazası avukatının önemi bir kez daha anlaşılmaktadır. İşveren bildirimi zamanında yapmaz ise bildirim işçi veya iş kazası avukatı tarafından kuruma yapılmalı ve şikayet süresi içerisinde kolluğa iletilmelidir.

İş Kazası Geçiren İşçinin Hakları Nelerdir?

İşçinin tedavi masrafları SGK tarafından karşılanır ve geçici iş göremezlik maaşı bağlanır. İşçi meslekte kazanma gücünü en az yüzde 10 oranında kaybetmişse kendisine sürekli iş göremezlik maaşı ödenecektir. Bunların dışında işçi kendisinin ve yakınlarının uğradığı maddi ve manevi zararların tahsili için işverene karşı dava açabilecektir.

İş Kazası Tazminat Hesaplama Nasıl Yapılır? İş kazası avukatı

İş Kazası Avukatı

 

İş kazası tazminat hesaplama teknik ve detaylı bir konudur. Maddi tazminat hesaplanırken işçinin kaza olmasa idi elde edebileceği gelir hesaplanarak, uğramış olduğu iş gücü kaybı nedeniyle mevcut durumda elde edeceği gelir arasındaki fark tespit edilir. İş kazalarında tazminat hesaplamasına etki eden en önemli faktörler işçinin ücreti, maluliyet oranı, yaşı ve kusur oranıdır. Bu nedenle alanında uzman bir iş kazası avukatı tarafından işçinin ücret miktarının ispatı ve kusur oranı bakımından gerekli savunmaların yapılması gerekmektedir.

Manevi tazminat hesaplamasında ise uğranılmış olan ruhsal çöküntünün bir nebze giderilmesi amaçlanmaktadır. İşçiler çoğu zaman zorlu ve acılı tedaviler geçirmekte, kendisi ve yakınları psikolojik olarak yıpranmaktadır. Bu nedenle uğranılan elem ve ıstırabın büyüklüğüne göre hakim tarafından takdiri olarak manevi tazminat miktarı belirlenmektedir. Olayın koşullarına göre işçinin yakınları için de manevi tazminat talebinde bulunulması mümkündür.

İş Kazası Raporu Maaştan Kesilir Mi?

İşçiye SGK tarafından geçici iş göremezlik maaşı bağlanmaktadır. Ancak sürekli iş göremezlik geliri genellikle işçinin ücretinin altında olmaktadır. Bu nedenle işveren işçinin istirahatte olduğu süre boyunca geçici iş göremezlik maaşını mahsup ederek işçinin ücretini ödemek zorundadır.

Sigortasız İşçi İş Kazası Geçirirse Tazminat Alabilir mi? İş kazası avukatı

İşe başlayan işçinin sigortasının başlatılması işverenin yükümlülüğüdür. İşverenin bu yükümlülüğünü ihlal etmiş olması işçinin haklarını alamayacağı anlamına gelmez. Sigortasız işçi veya yakınları hastane polisine kaza geçirdiğini bildirerek şikayetçi olmalı ve doktorundan raporunu iş kazası olarak düzenlemesini istemelidir. Bunlar yapılmamış olsa dahi tespit davası açılarak, kazanın işin görülmesi esnasında gerçekleştiğinin ispatı mümkündür.

İş Kazası İfade Değiştirme Mümkün Müdür?

Yüksek tazminatlar ödeyebileceğini ve hakkında soruşturma başlatılacağını bilen bazı işverenler olayın üstünü örtmeye çalışmaktadır. Bunun için işçiye baskı yaparak şikayetçi olmaktan vazgeçirmekte ya da işçiye bir miktar para vaat ederek kazanın iş dışında gerçekleştiği yönünde ifade verdirmektedir. İşçi bu şekilde ifade vermiş olsa dahi dava açma ve tazminat alma hakkı mevcuttur. Zira iş hukukunda işçi lehine yorum ilkesi mevcuttur ve kazanın başkaca delillerle ispatı mümkündür. Bu nedenle işçinin hastanede veya karakolda verdiği ifadesini değiştirerek, tazminat davasında başka bir ifade vermesi mümkündür.

İş Kazası Zamanaşımı Süresi Ne Kadardır? İş Kazası Avukatı

İş kazası zamanaşımı kazanın gerçekleştiği tarihten itibaren 10 yıldır. Ancak kazanın aynı zamanda suç teşkil etmesi durumunda, zamanaşımı süresi işlenen suça ilişkin zamanaşımı süresinden az olamaz. İş kazası avukatı tarafından kısmi dava açılması halinde, zamanaşımı süresi dolmadan ıslah yoluna başvurulması gerekmektedir.

İş Kazası Geçirdim Tazminat Alabilir miyim?

Sürekli iş göremezlik geliri için en az %10 iş gücü kaybı aranmakta ise de tazminat davaları bakımından böyle bir şart bulunmamaktadır. Hemen hemen tüm iş kazalarında işçi maddi ve manevi zararlara uğramakta dolaysıyla tazminat davası açmaya hak kazanmaktadır.

İş kazalarına bakan avukatlar, kaza nedeniyle maddi ve manevi tazminat davalarının açılması, takibi ve icra yoluyla tahsili konusunda uzmandır. Kaza sonucu işçinin ölümü halinde yakınları tarafından açılacak destekten yoksun kalma tazminat davası da iş kazası avukatının uzmanlık alanlarından biridir. Bu tür davalar en iyi iş kazası avukatı aracılığıyla takip edilebilir. Zira hukukta belirli bir alanda uzmanlaşma son derece önemlidir.

Besler Hukuk Bürosu olarak uzman avukat kadromuz ile kaza geçiren işçi müvekkillerimize her türlü desteği sağlamaktayız. Uzman iş kazası avukatlarımız tarafından gerekli dava açma işlemleri hızlı ve etkili bir şekilde yerine getirilmektedir. Müvekkillerimizin hak kayıplarının önüne geçerek ve hak ettikleri tazminat tutarlarını almalarına yardımcı olmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 Soru

 • Osman öztürk 7 Ağustos 2020 20:45

  2016 yilinda is kazasi gecirdim sol orta parmagim neredeyse kopmak uzereydi 2018 yilina kadar 5 ameliyat gecirsim ama duzelmedi.ve diger parmaklarimda bu esnada eklem bozukluklari olustu.isgucu kaybi icin sgk basvurdum ve bana surekli olarak işgucu kaybindan dolayi maaş baglandi.halen ayni isyerinde calismaktayim
  Ben ne gibi dava acabilirim kazanma olasılıgım nedir

  • Besler Hukuk 8 Ağustos 2020 12:18

   İş kazası nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz. Kazanma ihtimaliniz yüksek.

 • Sibel bozaci 13 Temmuz 2020 21:16

  Merhaba ben 13yil oldu iş kazasi gecirdim ama hastanede çalışırken kolumu silindirli ütüye kaptirdim kolumda büyük hasar var yani ezildi bilegim kirildi yandi baş parmagim ve arasina dikiş atıldı şimdi dava acsam kazanirmiyim acaba lütfen yardim edin

  • Besler Hukuk 14 Temmuz 2020 15:24

   Zamanaşımı süresi geçmiş maalesef.

 • Tuğba Arslan 9 Temmuz 2020 10:00

  Eşim 19.04.2019tarihinde yüksek gerilime kapıldı.eşim 11yıllık TEDAŞ çalışanıydı ancak izin gününde ek iş olarak taşeron bi firmanın yetkilisi aracılığı ile başka bir şirketin elektrik arızasını yapmaya gittiğinde yüksek gerilim direğinde akıma kapıldı ve 10 günün sonunda vefat etti.şu an iki çocugumla bu mücadelenin içindeyim SGK iş kazası değildir diye rapor verdi.şu an hem aracı taşeron şirkete hem arızası olan şirkete dava açtık hem de SGK ya itiraz davası açtık .ancak bu süreçte eşimin durumuna benzer emsal kararlar varmı bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

  • Besler Hukuk 9 Temmuz 2020 11:22

   Sigortasız olarak çalışılan işte geçirilen kaza da iş kazasıdır. SGK hatalı bir karar vermiş. Avukatınız gerekli emsal kararları dosyaya sunacaktır.

 • Özcan aydın 6 Haziran 2020 03:53

  Merhaba. Ben 25 12 2019 yılında yüksekten düşme sebebi nedeniyle her iki ayak topuklarım kırıldı bide beyin kanaması geçirdim. Her iki ayak topuğumda ameliyat oldum ve her iki topuğumda platin takıldı neredeyse 6 ay oldu hala yürüyemiyorum en son kontrole gittiğim ortapedi doktoruma bana elimizde gelen bir şey yok ameliyatın başarılı geçti artık bize gelmene gerek yok dedi. Sayın avukat bey sizden ricam acaba malulen emekli olma ihtimalim var mı yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • Besler Hukuk 8 Haziran 2020 18:31

   SGK’ya başvurarak maluliyet oranınızı tespit ettirmeniz gerek. % 60’dan fazla çıkarsa olabilirsiniz.

 • Kubilay Gülyiyen 29 Mayıs 2020 18:32

  Merhaba ben 2015 yılında işyeri servisinde işe giderken servis kaza yaptı bacağımda platin var ve % 20 engelli raporum var 1 ay önce işten çıkartıldım. 2 sorum olacak
  1 iş yerine tazminat davası açsam kazanırmıyım
  2 %20 engelli raporu ile sürekli işgörmezlik maaşı alabilirmiyim

  • Besler Hukuk 1 Haziran 2020 16:29

   İş yeri servisinde geçirilen kazalar iş kazası kapsamındadır. % 10’dan fazla maluliyet oranı tespit edildiğinde sürekli iş göremezlik maaşı alınması mümkündür.

 • Hüseyin tokmak 20 Ocak 2020 20:56

  05 18 2018de bir iş kazası geçirdim sol 2 3 ve4 parmaklarım 1 bogumdan koptu şikayetçi olmadım ama şimdi olmak istiyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz

  • Besler Hukuk 22 Ocak 2020 14:09

   İş kazası davalarında zamanaşımı süresi 10 yıldır. Bu süre içerisinde istediğiniz zaman dava açabilirsiniz. Sayfanın en altındaki iletişim bilgilerinden büromuza ulaşabilirsiniz.

 • Kerem şaşmaz 20 Ocak 2020 11:26

  Merhaba ben Kerem Şaşmaz ben Rusya Rönesans formasında calisiyordum düşmeden dolayı belfitigi olmak zorunda kaldım ve bana iş bitimi verdiler ve rapor aldığım günleri odemiyirlar şu an hala raporluyum ve maddi durumdan beni zor durumda biraktilar

  • Besler Hukuk 20 Ocak 2020 12:39

   Çalıştığınız esnada yaşadığınız düşme nedeniyle bel fıtığı olduysanız, bu durum iş kazası kapsamında değerlendirilmektedir. SGK’ya başvurarak iş kazası bildirimi yapabilir ve maluliyet oranınızın tespitini talep edebilirsiniz.