0216 387 0 388

İş Hukuku Avukatı

İş hukuku avukatı, işçi ve işveren arasında iş hukukundan doğan uyuşmazlıkların çözümünde başvurulması gereken uzman işçi avukatıdır.  İş avukatı, iş hukukundan doğan uyuşmazlıkların çözümünde ve anlaşmaların yapılmasında işçilere yol gösterecek bilgi ve beceride olmalıdır. Bundan dolayı iş mahkemesi avukatlarının üstünde büyük bir sorumluluk vardır.

İşçilerin hak kaybı yaşamasının önüne geçmek için iş avukatının işçi hakları konusunda uzman avukat olması gerekmektedir. İş hukuku, avukat ile temsilin çok önemli olduğu alanların başında gelmektedir. İşçi hakları avukatı, işverenler ile yaşanan ihtilafların çözümünde ve işçi haklarının elde edilmesinde işçinin yanında olur, ona yol gösterir ve sarf ettiği emeğin karşılığını alması için hukuki yardım sağlar.

 

İşçilik Alacaklarının Tahsilinde İş Hukuku Avukatı

Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai ücreti, yıllık izin, ulusal bayram ve genel tatil ücreti, ayrımcılık tazminatı, kötü niyet tazminatı, sendikal tazminat, mobbing nedeniyle manevi tazminat ve her türlü işçilik alacaklarının tahsilinde iş hukuku avukatı devreye girmektedir. İş mahkemesi avukatı olarak gerekli davaların açılması, işçi mahkemesi avukatı olarak işçilerin temsil edilmesi, işçi hakları avukatı olarak haklarının savunulması işçi avukatının başlıca görevleridir.

İşçi hakları konusunda uzman avukat; işçilik alacaklarına ne şekilde hak kazanıldığı, ispat yükünün kimde olduğu, zamanaşımı sürelerinin ne kadar olduğu, iddiaların nasıl ispatlanacağı hususlarında gerekli bilgi ve beceriye sahip avukattır. Bu nedenle tazminat ve ücret alacaklarının tahsili için işçi hakları konusunda uzman bir avukat ile çalışılması son derece önemlidir. Aksi takdirde usul hataları nedeniyle hakların kaybedilmesi, iddiaların ispatlanamaması veya zamanaşımına uğraması söz konusu olabilecektir.

 

İşe İade Davalarında İş Avukatı

İşe İade Davalarında İş Avukatı

İş yerinde 30’dan fazla çalışanın olması ve işçinin 6 aydan fazla kıdemi olması halinde belirsiz süreli iş sözleşmesi haklı veya geçerli bir neden olmaksızın feshedilemez. Aksi takdirde iş hukuku avukatı vasıtasıyla işe iade davası açılabilir. Davanın lehe sonuçlanması halinde işe dönülerek, boşta kalınan süre için dört aylık ücret alınabilmektedir. İşveren tarafından işe başlatılmama halinde ise 8 aylık ücret kadar işe başlatmama tazminatı almak mümkündür.

İşe iade davalarında iş mahkemesi avukatı tarafından tanıklara sorulacak sorular, gerçeklerin ortaya çıkarılması bakımından oldukça önemlidir. İş avukatı bu alanda uzman olduğu için tanıklara gerekli soruları soracak, iş yeri içi yazışmaların ve her türlü delilin ortaya çıkarılmasını sağlayacaktır.

İş Avukatı Danışma

İş hukuku avukatı, işçinin kendisinin dahi fark etmediği haksızlıkların ortaya çıkarılmasında hayati öneme sahiptir. İşçi mahkemesi avukatı işçinin emeği ile kazandığı hakların yok olmaması için uzmanlık ve deneyimi ile haklarını savunan kişidir.

İş hayatında yaşadığınız her türlü sorunu ve sormak istediğiniz her türlü soruyu aşağıdaki iş avukatı danışma formunu doldurarak avukatlarımıza iletebilirsiniz.

Bu Makalemizi Beğendiniz mi?

Makalemizi oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar hiç oy verilmedi! Bu makaleyi ilk değerlendiren siz olun.

Avukat danışma formu ile avukatlarımıza sorularınızı sorabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

62 Soru

 • İbrahim Yıldız 13 Mart 2020 00:40

  4 ay sigortali çalışmaya devam ederken habersiz bir şekilde istifa etmişim gibi işten çıkarıldım…bu arada herhengi bir evrak imzalamadım…bununla alakalı hakkım nelerdir

  • Besler Hukuk 13 Mart 2020 10:41

   İhbar tazminatına hak kazanırsınız.

 • Ramazan 9 Mart 2020 11:41

  Merhaba ben Ramazan.Satis personeli olarak çalışıyorum. Istanbulda satış personeli ne ihtiyaç yoktur diyerek işten çıkarıldım. Ihbari 56 gün daha çalışıyorum. Birde kagit imzalattılar 30 kişinin altında olduğu için dava açamazmışım. Birde yol ücretini bordro dışı tutuyorlar

  • Besler Hukuk 9 Mart 2020 12:47

   Otuzdan az işçi varsa işe iade davası açamazsınız. Kıdem tazminatınızı ve diğer işçilik alacaklarınızı ödemezlerse alacak davası açabilirsiniz.

 • Ömer akbulut 9 Mart 2020 09:49

  Maaş hesabı için banka değişiminde hesap başına bankaların vermiş olduğu en az işçi başına 1000 liralık meblağ toplamda bin işçisi olan yerler için 1 milyon lira yapar bu para kimin hakkıdır

  • Besler Hukuk 9 Mart 2020 10:23

   İşçilere ödenmesi gerekmektedir.

 • Aleyna A 6 Mart 2020 17:17

  Merhaba ben birsey sormak istiyorum. 27.01.2020 de isten Ayrıldım. Ve suan 6 mart iceride 3.150 tl alacağım var primlerle birlikte. Fakat suan sıkıntıdayız bahanesiyle vermiyorlar. Ocak ayinida zamsiz veriyorlar ne yapabilirim acaba. Isten kendim istifa ettim.

  • Besler Hukuk 6 Mart 2020 17:27

   İcra takibi başlatabilirsiniz.

 • Bilgehan YAZANEL 5 Mart 2020 18:12

  Merhaba,

  20-02-2020 tarihinde istifamı vererek kendi isteğim ile işten ayrılmış bulunmaktayım. Ancak 15 gün geçmiş ve resmi maaş gününde dahi içeride bulunan alacaklarım ödenmemiştir konu hakkında görüşünüzü rica ederim.

  Saygılarımla,

  Bilgehan YAZANEL

  • Besler Hukuk 5 Mart 2020 19:57

   Ödenmeyen işçilik alacaklarınız için icra takibi başlatabilirsiniz.

 • uğur çalışkan 4 Mart 2020 10:06

  lojistik firmasinda 8 ay çalıştım, başka bir iş bulduğumdan işi kendi isteğimle bıraktım, izin hakkım veya tazminat hakkım varmı, şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  • Besler Hukuk 4 Mart 2020 10:47

   Bir yıldan kısa süre çalışıldığında kıdem tazminatı ve yıllık izin ücretine hak kazanılamamaktadır.

 • Ahmet Şimşek 3 Mart 2020 17:09

  Merhaba, çalıştığım şirket, ölüm kazalarına neden olabilecek, iş güvenliği önlemleri almadığı için, psikolojim bozuldu… Çalışma isteğim kayboldu… Emekliliğimi isteyip ayrıldım… Bu yüzden herkese verilen prim ödülü bana verilmedi… Ve şimdi ihtiyacım olduğu halde, psikolojik korkudan dolayı çalışamıyorum… Tazminat hakkım var mı?… İşten ayrılalı bir sene oldu…

  • Besler Hukuk 4 Mart 2020 10:41

   İspatı zor görünüyor maalesef.

 • ilyas çarmanbar 2 Mart 2020 11:39

  İSYERİNDE MAAS düzenli alamıyorum ocak şubat duruyor her hangi sözleşme imzalamadım ve eleman olmadığından dolayı izinsiz çalışıyorum bununla ilgili tüm hakları alarak fesih etmek istiyorum

  • Besler Hukuk 2 Mart 2020 11:41

   İş akdinizi haklı nedenle feshederek kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 • Kader GENÇ 29 Şubat 2020 16:52

  İşten çıkarıldım Önceden yapılmamış sigortalarım vardı işverenle anlaştım taksitli ödeme alacağım senet almayı düşündüm. İleride senetle ilgili sorun yaşamamak için soruyorum.
  Eğer ödemezse senetin geçerliliği nedir?
  Sorun yaşama ihtimalim varmı?
  Sözleşme Yapacağız karşılıklı bunu nerde hazırlatabilirim?

  • Besler Hukuk 2 Mart 2020 10:30

   Senet geçerlidir yalnız iş yerinin batma ihtimali olup olmadığına dikkat edin.

 • Ahmet büyükkal 27 Şubat 2020 18:20

  Merhabalar.
  Özel bir şirkette 25 aydır şoför olarak çalışıyorum. Çalıştığım süre zarfında maaşlarımızı genel olarak 2019 yılında ayda iki kez 2580.00tl ve 850.00 olarak toplamda 3430.00 tl olarak aldık.
  Fakat bizim sigorta brütümüz aynı yıl içerisinde sigorta dökümünde 3494.oo tl olarak görünmektedir.
  Yanı kısacası bizim net olarak elimize geçen para üzerinden değil de daha düşük rakamdan primimizi göstermiştir.
  Şimdi size sorum işten ayrılmak istiyorum ve tazminatımı 3600’dan vs ilk sigorta girişim 2000 yılı olduğu için faydalanamıyorum.
  Yukarıdaki belirttiğim husular ile ihbar çeksem tazminat ve ihbarımı alabilirmiyim?
  Veya nasıl bir yol izleyip haklarımı alabilirim?

  • Besler Hukuk 28 Şubat 2020 11:35

   Sigorta primlerinizin gerçek ücretiniz üzerinden yatırılmaması haklı fesih sebebidir. Kıdem tazminatınızı alarak işten ayrılabilirsiniz. Detaylı bilgi için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 • Savaş yumuşak 27 Şubat 2020 12:29

  Merhaba çalıştığım iş yerinde fix maaşıma dâhil olmak üzere her gün 8 saat harici 1 saat fazladan ve cumartesi günleri de 5 saat fazla olarak şirkete çalışıyorum. Buda yuzde ellisiyle haftalık 15 saat yapar. Yani ayda 60 saati geciyor. Ağır sanayi olarak çalıştığım iş yerinde. Ilk 4 ayda sigorta pirimim askari ücretten gösterildi. Sonradan düzeltildi mahkemeye başvursam bana ne kadar sağlanabilir??? Şimdiden teşekkürler

  • Besler Hukuk 27 Şubat 2020 13:38

   Fazla çalışma hesaplamaları bilirkişi incelemesi gerektiren detaylı hesaplamalardır. Ancak dava açmanıza değeceğini söyleyebilirim.

 • Berkan Kara 21 Şubat 2020 10:08

  Merhabalar calistigim sirket surekli ayin 20sine kadar maaslari gecintiriyor ama kanundan ötürü tam 20.sinde yatiriyor suan konkordato ilan etti ve gecen ay maasi 26 sinda yatirdi ihtar cektirme imkanim var mi suanda?

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2020 11:21

   İş sözleşmenizde ödeme tarihi olarak belirlenen günden itibaren 20 gün geçtiğine eminseniz ve maaşınızı almadığınız halde bordro imzalamadıysanız ihtarname gönderebilirsiniz.

 • X KİŞİ 20 Şubat 2020 17:08

  Merhaba
  Ben 3 Yıldır bir Çagrı Merkezinde calısıyorum .Şirketin birden cok Cagrı Merkezi Projeleri var. beni Düşük performansdan dolayı başka bi proje yollamak istiyorlar. Suan calıstıgım projede satıl imkanı var satış primi öbür projede yok Kabul etmesem Tazminat alabilirmiyim.

  • Besler Hukuk 20 Şubat 2020 17:33

   İş yeri uygulaması haline gelen satış priminin kaldırılması için yazılı muavafakatınızın alınması gerekmektedir. Muvafakat vermediğiniz için işten çıkarılmanız halinde tazminata hak kazanırsınız.

 • nurcan t. 18 Şubat 2020 15:40

  merhaba
  iş yerımde 4-6 yaş için kreş var , 2 yaşındaki çocugumuza bakacak kımse yok kreş yardımıda yapılmıyor , işten ayrılırsam haklı fesih sayılır mı

  • Besler Hukuk 18 Şubat 2020 15:55

   İş yerinizde 150’den fazla işçi varsa ve 0-6 yaş arası çocuklar için kreş açılması zorunludur. Net bir şekilde çocuğunuzu kreşe kabul etmiyorlarsa, iş akdinizi feshederek kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 • Deniz gul 11 Şubat 2020 23:00

  Selamlar, bir fikrin patentini alabilmek icin ne gibi prosedur gerekir acaba,. Iyi bir fikri olan girisimciye yardimci olacak yatirimcilara fikri sunmadan once, fikir hakkini korumak adina nasil bir yol izleyebiliriz tesekkurler

  • Besler Hukuk 12 Şubat 2020 10:34

   Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurabilirsiniz. Gerekli evraklar web sitelerinde belirtilmektedir.

 • Turan 11 Şubat 2020 15:00

  Merhaba,
  6 senelik beyaz yaka personelim işveren tüm haklarıyla beni başka bir firmaya devretmek istiyor. Kabul etmediğim durumda özlük haklarımı alabilir miyim?

  • Besler Hukuk 11 Şubat 2020 17:57

   Sözleşmenizde nakil yetkisi varsa ve mevcut haklarınız, ulaşım vb. işyeri koşullarında geriye gidiş yoksa kabul etmek durumundasınız. Bu iki şarttan herhangi biri yoksa muvafakat etmek zorunda değilsiniz.

 • Abdurrahman selvi 10 Şubat 2020 20:49

  Part-time bir işe girdim ve çalıştığım günlerin parasını 2 ay geçmesine rağmen yatırmadılar, bana işe girişte tarih kısmı boş bıraktırarak istifa imzalattılar tazminattan yararlanmamam için dava açmayı düşünüyorum nasıl bir yol izlemeliyim.

  • Besler Hukuk 11 Şubat 2020 13:31

   Çalıştığınız sürelerin ücreti için icra takibi başlatabilirsiniz. Sigorta yaptılarsa yazılı delille yaptıkları ödemeyi ispatlamak zorundalar. Sigorta yapmadılarsa çalışmanızı ispatlamak için hizmet tespiti davası açmanız gerekir.

 • İsmail ATICI 10 Şubat 2020 13:55

  Hafta 4 gün kardeşim 12 saat çalışıyoruz gece vardiyasında bize mesai ödenmiyor is kanunu 69 madde gerçeğin den doğan iş fesih hakkından nasıl yararlana biliriz ek olarak ta gece zammı da almiyoruz

  • Besler Hukuk 10 Şubat 2020 15:01

   Günlük 11 gece ise 7,5 saati aşan süreler fazla çalışma olarak kabul edilmektedir. Fazla çalışma ücretlerinizin ödenmemesi halinde iş akdinizi haklı nedenle feshedebilir ve tazminat alabilirsiniz.

 • Mesut UÇAL 8 Şubat 2020 01:23

  Selamlar,
  Elektrik mühendisi olarak 4 buçuk senedir bir firmada çalışmaktayım. İşe girmeden önce Ankara da yaşıyordum. İş istanbul da olduğu için yeni mühendis olarak verdikleri ücret yeterli olmadığından, işveren senin konaklama giderlerin şirkete ait (şirketin üzerindeki çatı katı) olacak taahütünde bulunmuştu. İşe başlamamın üzerinden 1 sene geçtikten sonra doğalgaz parasını maaşımdan kesmeye başladı. O süreçte sineye çektim. Yeni yıl ile beraber elektrik faturalarını da keseceğini muhasebeciden öğrendim. Ayrıca işlerin azaldığı bahanesiyle 2 senedir de maaşıma zam yapılmamakta. Bir Elektrik Mühendisi olarak 3100tl maaş alıyorum. Ayrıca sigortam da aldığım maaş üzerinden yatırılmamakta. Bunu dile getirmeme rağmen yapamayacağını söyledi patron. Daha bir çok sıkıntıyı dile getirebilirim ancak genel itibariyle bu şekilde. Şuan iş arayışındayım ancak bu işten de uğradığım bu haksızlık ve adaletsizlikleri sineye çekerek ayrılmak istemiyorum. Ne yapabilirim.

  • Besler Hukuk 8 Şubat 2020 13:07

   Sigortanızın gerçek ücret üzerinden yatırılmaması ve şartlarınızın rızanız alınmaksızın ağırlaştırılması haklı nedenle fesih sebebidir. Bu gerekçe ile işten ayrılırsanız kıdem tazminatına hak kazanırsınız.

 • Merve 8 Şubat 2020 00:14

  Günde mesaili olarak sabah 8:30 akşam 20:00 çalışmak 11 saat kuralını aşıyor, bu kural molalar dışında mı hesaplanmalı, bununla ilgili cezai işlem uygulanabilir mi?

  • Besler Hukuk 8 Şubat 2020 13:03

   Molaları düşerek hesaplama yapmanız gerekmektedir. 11 saatten fazla çalışmayı işçi kabul etmek durumunda değildir. Kabul ederse 11 saati aşan kısmın ücret % 50 zamlı olarak ödenmelidir.

 • Eray özaltındiş 7 Şubat 2020 22:33

  Iyi gunler 2015 den beri ayni magazada satis danismani olarak calisiyorum kalp kapagimdaki sıkıntıdan dolayi askere gidemiyorum muaf tutuluyorum askere gidemedigim icinde magaza yonetimi tazminat vermekten kaciniyor musteri danismani olarak girdigim yerde depo reyon arasinda is taniminda olmayan isleride bana yaptiriyorlar agir kaldirmam isteniyo ve zorlaniyorum tazminat almamin bir yolu varmidir

  • Besler Hukuk 8 Şubat 2020 12:45

   İşverenin hukuka aykırı bir uygulaması varsa, bunu gerekçe göstererek işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatına hak kazanırsınız.

 • Engin COŞKUN 7 Şubat 2020 13:50

  2006 yılından beri özel bi şirkette çalışıyorum o yıldan bu zamana kadar sigortamız asgari ücretten yatıyor maasımızın asgarisi bankaya geriye kalan kısmı ve yol parası zarfla gönderiliyor! bayramlarda maas yarısı kadar ikramiye zarfla gönderiliyor! 5 yıldırda bulundugum yerde yemek veriliyor diye ticket hakkımı elimden aldılar! şimdi ayrılmak ve hakları almak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim ??
  mahkemeye vermek için nasıl deliller bulundurmalıyım ??

  • Besler Hukuk 7 Şubat 2020 14:40

   Saydığınız hususların tamamı haklı fesih nedenidir. Bunları gerekçe göstererek işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatına hak kazanırsınız. İş hukuku alanında uzman bir avukattan yardım almanız yerinde olacaktır.

 • Anıl Mat 6 Şubat 2020 21:52

  Merhaba; 31 ocak 2020 itibari ile calismakta oldugum banka tarafindan performan sebep gisterilerek isten cikarildim. Ancak 1,5 sene once tayin edildigim x subeden 4 ay sonra y subeye sonra da tekrar 4 ay sonra x subesine tayin edildim. Eylul ayinda 3 aylik izlemeye alindigimi bildirdiler, aralikta bitmis olmasi gereken izleme surecimin sonucunu 22 ocakta kendini duzeltmedin diyerek bildirdiler.Bu subeler ne benim ne de eşimin herhangi bir bagi olmayan il ve ilcedeki subelerdi. Eşim de tayinini aldirmisti. Simdi ailemizin oldugu sehire donelim diyoruz ama eşim ogretmen oldugu icin agustosa kadar beklemek zorundayiz. Bu sure icerisinde ev kirasi odemeye de devam ediyoruz. Ise iade davasi acip biraz daha tazminat almam mumkun mudur? Bana yardimci olabilir msnz?

  • Besler Hukuk 7 Şubat 2020 13:30

   İşe iade davasını kazanırsanız tekrar işe başlamak için başvuruda bulunmanız gerekiyor. Eğer dava sonuçlandığında son çalışma yerinizde tekrar başlayabilecek durumda iseniz dava açabilirsiniz.

 • Mahmut Ulusoy 6 Şubat 2020 15:12

  Ben özel okulda öğretmen olarak çalışıyorum. Sözleşme feshinde tazminat yükümlülüğü var. Cezai şart şeklinde. Diyelim ki devlete atamam oldu. Ben sözleşmeyi fesh etsem tazminat öder miyim? Ayrıca ataması çıkan öğretmen için özel okulda çalışanlar istemeleri halinde 1 Eylül tarihinde işe başlayabilir şeklinde milli eğitimin yazısı mevcut. Sizce nasıl hareket etmek doğru olur. Ben atanınca gitmek istiyorum.

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2020 15:46

   İşverenin hukuka aykırı bir uygulaması nedeni ile haklı nedenli fesih yapmamanız halinde kararlaştırılan cezai şartı ödemek durumunda kalırsınız. Ancak hakim hakkaniyet ölçüsünde indirim yapabilir.

 • Kamil Kayabay 6 Şubat 2020 12:40

  Merhaba;
  Babamın çalıştığı is yeri belediyeye ait bir cafe. Patronu 2020 senesinin başında ihaleyi kazanamadığı icin babamlara çıkış verdi. Babamlar da çalışanlar olarak 12 kisi arabulucuya gittiler. Fakat patron oradaki işletmeyi bir şirket üzerine açmış ve sirkette babasının üzerine su an babasının mal varlığı gözükmüyor ama isleten oğlu ve bir hayli parası var. Sirket babasının uzerine oldugu icin babamlar bu adamdan hiçbir hak talep edemiyorlar. Onca sene çalıştıkları bosa gitti ve tazminat alamıyorlar. Bunun icin bir yol arıyoruz. Ne yapabiliriz ? Lütfen yardımcı our musunuz ?

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2020 12:50

   İşletme devri söz konusu değilse yapacak bir şey yok gibi görünüyor. Yani tahliye edilen yerde faaliyet göstermeye başlayan yeni şirket size borçlu olanın malzemelerini, teçhizatlarını vb. devraldıysa ondan da talep edilebilir.

 • Serdar sarı 6 Şubat 2020 01:29

  Merhaba ben apartman görevlisi (kapıcı) olarak hizmet vermekteyim 20 Ocak 2013 tarihinde ise basladım 2 Şubat 2020 tarihinde apartman yönetmeliğinde isime son verildi yasal haklarım nelerdir ve bana 30 Mart a kadar kapıcı oturduğum daireyi boşaltmam söylendi yonetici bana bir kağıt imzalatmak istedi ama ben imzalamadım ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2020 11:31

   Kıdem ve ihbar tazminatı ile eğer şartları oluşmuşsa başkaca işçilik alacaklarınız söz konusu olabilir. İş davalarında uzman bir avukat ile dava açabilirsiniz.

 • Emre Ayyıldız 5 Şubat 2020 23:28

  Merhabalar 6 Şubat 2018 yılında Türk metal sendikasina üye olduk. Ancak firmamız bazı gerekçelerle mahkeme süreci başlattı.Mahkeme 10 Aralık 2019 tarihinde yetkiyi sendikaya verdi. 15 aralik 2019 tarihinde kamu sektörüne başladığım için tazminatımı alarak işten ayrıldım.Calisan arkadaşlarımıza geçmiş bu 21 aylık maaş farkları ödenecek Fakat benim gibi çıkan veya çıkarılan arkadaşlara bu maaş ve tazminat farkları ödenmiyor. Sendikada yardımcı olmuyor, alamiyoruz diyor.Bu sorunumuzun çözümü için ne yapabiliriz bu ödemelerin hukuki bir zorunluluğu yokmudur ki işten ayrılanlar 15 arkadaşımıza bu olumsuz cevap veriliyor teşekkürler.

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2020 11:28

   Geçerli bir şekilde toplu iş sözleşmesi imzalanmış ve bundan kaynaklı olarak maaş farkı doğmuş ise daha önce çıkan işçilere de bu bedelin ödenmesi gerekir. Dava açabilirsiniz.

 • Yüksel Seckin 5 Şubat 2020 16:27

  Meraba ben işten kendi isteğimle ayrılmak isityorum sigortamı asgari ücretten gosteriyorlar aldığım maaş 2100 tl ve mesai ücreti vermiyorlar buna ilgili tazminat alma hakkım varmi

  • Besler Hukuk 5 Şubat 2020 16:37

   Asgari ücretin altında maaş ile çalışmanız ve mesai ücretinizin ödenmemesi haklı fesih nedenidir. Bir yıldan fazla kıdeminiz varsa tazminat alabilirsiniz. Büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 • Suat çetin 1 Şubat 2020 19:12

  Tekrar merhaba. Bi önceki soruma verdiğiniz cevap için teşekkürler. Cevaba ithafen şuanda tedavim ve olacağım ameliyat ile ilgilenen devlet hastanesindeki doktorumun ve hastane heyetinin bu raporu vermesi kabul görüyor mu. Yoksa sgk nın ayrıca bir hastaneye sevk etmesi mi gerekiyor.

  • Besler Hukuk 3 Şubat 2020 11:45

   SGK’nın Meslek Hastalıkları Hastanesi var. Orada rapor düzenlenmesi gerekiyor. Muayene olduğunuz hastanenin evraklarını da oraya sunarsanız daha iyi olur.

 • Suat çetin 1 Şubat 2020 12:35

  Merhaba. Çalışmakta olduğum iş yerinde kullanmakta olduğum iş makinasının sarsıntı sallantı ve vibrasyonu sebebiyle bel ve diz bölgemde eklem rahatsızlıkları meydana geldi bunun sebebiyle dizimden ameliyat oldum. Fakat aynı araçta çalışmaya devam ettiğim için ameliyattan sonra aynı rahatsızlık tekrar nüksetti. Doktor raporu ile yada ne çeşit bir rapor ile iş yerimden birimimi değiştirmesini bu kabul edilmez ise tüm haklarımı alıp işten ayrılmayı sağlayabilirim.

  • Besler Hukuk 1 Şubat 2020 15:36

   SGK’ya meslek hastalığı başvurusunda bulunun. Onlar sizi bu konuyla ilgilenen hastahaneye sevk edeceklerdir. Eğer hastane meslek hastalığı olduğu yönünde rapor düzenlerse iş akdinizi feshederek kıdem tazminatı alabilirsiniz. Ayrıca meslek hastalığı nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz.

 • Gedikoglu gul 14 Ocak 2020 11:39

  Sayın avukatımiz
  Cukurova belediyesinden 2016 yilinda vefat eden annem adina bir borc geldi, 2017 , 2018, ve 2019 yillarina ait emlak borcu. Ev 2008 de alindi ve dilekce ile vergiden muaf oldugu, emekli ve oturdugu tek evi oldugu bildirildi, hic birc yazisi grlmedi bugune kadar.
  Annemin 2016 da vefayindan sonra, ben tek cocuk oldugumdan tapuyu ustume de alnadim henuz, ev belli metrekarenin ustunde oldugundan emlak vergisi odenmesi gerekiyormus, ancak ben henen gidip bu borcu bu miktariyla odemek zorunda miyim yani ayni borc varise mi intikal eder, yoksa 2016 dan sonraki borc silinir, tapu miras yokuyla devrettikten sonra yeniden mi adima hesaplanir
  Yol gosterirseniz sevinirim
  Saygilarimla, basarilar dilerim efendim

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2020 15:02

   İntikal yapıncaya kadar ödemek zorunda değilsiniz. Ancak faiz işlemeye devam eder. İntikal yapacağınız zaman borcu olmadığına dair belge isterler. O zaman ödemek durumunda kalırsınız.

Popüler Başlıklar