0216 387 0 388

Veraset İlamı (Mirasçılık Belgesi) Nedir?

Kişi, yaşamı boyunca herhangi bir yolla mal varlığına sahip olur. Kendisi vefat ettikten sonra atadığı veya yasal mirasçılarına mal varlığı intikal eder.  O yüzden vefat eden kişiye miras hukukunda miras bırakan da denir. Miras bırakan kendi mirasçı atamış olabileceği gibi yalnızca yasal mirasçıları da olabilir. Mirasçılar farklı farklı oranlarda miras üzerinde hak sahibidirler. İşte bu mirasçıların kimler olduğunu, hangi oranlarda mirasçı olduklarını öğrenmek için mirasçı tarafından veraset ilamı (mirasçılık belgesi) alınması gerekir. Aksi bir durum olmadıkça veraset ilamında isim ve payları yazan kişiler miras üzerinde payları kadar hak sahibidirler. Ayrıca belirtmek gerekir ki veraset ilamı ve mirasçılık belgesi aynı şeydir. Miras hukuku avukatlık hizmetimiz ile ilgili detaylı bilgiye “Miras Avukatı” sayfasından ulaşabilirsiniz.

1)Veraset İlamı Nasıl Çıkarılır?

Üç yolla çıkartılabilir. Birinci yol sulh hukuk mahkemelerinde çıkartılmasıdır. Miras bırakanın ölmeden önceki son ikametgah adresinde bulunan sulh hukuk mahkemesine dilekçe ile başvurulur. Mahkemenin yapacağı tahkikat sonucunda verilir. İkinci yol ise noterde çıkartılmasıdır. Herhangi bir mirasçı tarafından notere başvuru yapılır, noter tarafından nüfus kayıt örnekleri de incelenerek çıkartılır. Üçüncü yol ise “e-devlet” sistemi üzerinden çıkartılmasıdır. 2018 yılı itibariyle başlayan uygulama ile birlikte 1990 yılı sonrası ölen kişilerin T.C. kimlik numarası girilerek veraset ilamı çıkartılabilir.

 

2) Veraset İlamı Ne Zaman Çıkarılmalıdır?

2) Veraset İlamı Ne Zaman Çıkarılmalıdır?

Hem yasal hem de atanmış mirasçılar tarafından mirasçılık belgesi çıkartabilir. Miras bırakanın vefat ettiği tarihten itibaren en kısa sürede çıkartılmalıdır. Atanmış mirasçıların hak sahipliğine öğrenildiği tarihten itibaren 1 ay içerisinde kimsenin itiraz etmemesi halinde hak sahiplikleri kesinleşir ve mirasçılık belgesini alırlar.

 

3) Veraset İlamının Önemi

Mirasçıların tamamını ve pay oranlarını göstermesi sebebiyle büyük önem taşımaktadır. Miras hukukunun başlangıcıdır. Bu belge ile birlikte mirasçılar paylarını öğrenir ve o oranda mirasın paylaşımı gerçekleştirmeye çalışılır. Pay oranlarının mirasçı tarafından net olarak bilinmesi miras paylaşımı esnasında oluşacak eşitsizlikleri de engelleyecektir.  Veraset ilamının alınması ileride çıkacak vergi sorunlarının oluşmasını da engelleyecektir.

Özellikle miras paylaşımında büyük önemi olan veraset ilamı işlemlerini konusunda uzman bir avukat ile yürütmeniz, daha sonra yapılacak işlemler için bir yol haritası çizmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Soru

 • cihat güngör 20 Ağustos 2020 09:13

  merhaba babam vefat etti malvarlı var kardeşlerim satmak istemiyor ben mahkeme yoluyla sata bilirmiyim teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 20 Ağustos 2020 13:46

   İntikal işlemi yaptıktan sonra ortaklığın giderilmesi davası açabilirsiniz.

 • Gökhan Ayar 4 Mart 2020 17:37

  Merhaba, erkek kardeşim yaklaşık 4 ay önce vefat etti. Kendisinin üzerine kayıtlı 1 adet dairesi ve farklı yerde 600 m2 tarlası mevcuttur. Kendisinin hiç çocuğu yoktur, evlatlığı da yoktur. Anne babası ve büyük anne ve büyük babası da kendisinden çok daha önce vefat etmişlerdir. Eşi hayattadır, 4 tane öz kardeşi vardır bunlardan 1 tanesi daha önce vefat etmiştir ama vefat eden kardeşin başka çocukları vardır. Ayrıca 6 tane babadan öz olan üvey kardeşleri vardır. Sorum şu; Ölen kardeşimin mevcut mirasçılarının pay oranları hakkında bilgilendirilmek istiyorum. Teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 5 Mart 2020 11:45

   Noterden veraset ilamı çıkarmanız halinde miras hisselerinizi görebilirsiniz.