Skip to content

VERASET İLAMI NEDİR?

Veraset Nedir?

 

Her insan yaşamı boyunca taşınır veya taşınmaz mallara sahip olur. Vefat ettikten sonra ise mal varlığı mirasçılarına geçer.  Mirasçılar farklı oranlarda miras üzerinde hak sahibidirler. Bu nedenle miras payının ne kadar olduğunun ispatı için veraset ilamı (mirasçılık belgesi) alınması gerekir. Vasiyetname, evlatlıktan red vb. ölüme bağlı tasarruflar yapılmadıysa, mirasçılık belgesinde isim ve payları yazan kişiler miras üzerinde hak sahibi olurlar. Mirasçılık belgesi ile ilgili sorularınızı sayfanın en altından büromuza iletebilirsiniz.

Veraset Nedir?

Bir kimsenin ölümü üzerine mevcut mal varlığının kanuni mirasçılarına intikal etmesine veraset denir.  Miras bırakan kişiye muris, mirasçılarına varis, ikisi arasındaki münasebete de veraset denilmektedir. Ölümle murisin malları, bir bütün olarak doğrudan doğruya mirasçılara intikal eder. Sonuç olarak veraset bir servetin el değiştirmesi anlamına gelmektedir.

Veraset İlamı Nedir?

Mirasçıların talebi üzerine yetkili merci tarafından verilen ve mirasçılık sıfatının ispat edilmesine ve bu sıfatla tereke üzerinde tasarrufta bulunulmasına yarayan bir belgedir. Mirasçılık belgesi mahkemeden talep edildiyse verilen karar, taraflar için kesin hüküm oluşturacağından ilam niteliğindedir. Mahkeme tarafından düzenlenen bu belgeye veraset ilamı denilmektedir.

Mirasçılık Belgesi Nedir?

Miras bırakanın mirasçılarının kim olduğunu ve kanuni miras paylarını gösteren belgedir. Uygulamada genellikle veraset ilamı ile aynı anlamda kullanılmaktadır.

Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Mirasçılık belgesinin üç yolla alınması mümkündür. Birinci yol sulh hukuk mahkemelerinde çıkartılmasıdır. Miras bırakanın ölmeden önceki son ikametgah adresinde bulunan sulh hukuk mahkemesine dilekçe ile başvurulur. İkinci yol ise noterde çıkartılmasıdır. Herhangi bir mirasçı tarafından notere başvuru yapılır, noter tarafından nüfus kayıt örnekleri de incelenerek çıkartılır. Üçüncü yol ise e-devlet sistemi üzerinden çıkartılmasıdır. 2018 yılı itibariyle başlayan uygulama ile birlikte 1990 yılı sonrası ölen kişilerin T.C. Kimlik Numarası girilerek mirasçılık belgesi çıkartılabilmektedir.

Miras Kalan Malların İntikali İçin Ne Yapmalıyım?

Mirasçılık belgesini almanız miras kalan malların intikal işlemini yapmanız için yeterli değildir. Gayrimenkuller için öncelikle belediyeden rayiç bedel belgesi almanız gerekmektedir. Buna ilaveten konut ve iş yerleri için zorunlu deprem sigortası yaptırmanız gerekir. Bankada bulunan hesaplardaki paraların aktarılması, hayat sigortası ödemelerinin alınması, araç ve gayrimenkullerinin intikallerinin yapılması için veraset ve intikal vergisi ödenmelidir. Vergi dairesine bu vergiyi ödedikten sonra alacağınız borcunuz olmadığına dair belge ile banka ya da tapuda intikal işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Veraset İlamı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Mirasçılık belgesini noterden almak için taraflarca getirilmesi gereken belgeler şunlardır:

  • Mirasçının kimlik belgesi
  • Murisin ölüm belgesi
  • Mirasçılık belgesi istemini içeren dilekçe gereklidir.

Adliyeden mirasçılık belgesi almak için ise mahkemeye hitaben yazılmış bir dilekçeyle adliyeye gidilmesi harç ve masraflar ödendikten sonra dilekçenin tevzi bürosuna teslim edilmesi gerekmektedir.

İntikal İşlemleri İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Mirasın intikali için taraflarca getirilmesi gereken evraklar şunlardır;

  • Mirasçıların kimlik belgesi
  • Fotoğraf
  • Mirasçılık belgesi
  • Terekede taşınmaz varsa taşınmaza ilişkin tapu senetleri ve DASK poliçesi
  • Belediyeden alınan rayiç bedel yazısı
  • Vergi dairesinden alınan veraset ve intikal vergisinin ödendiğine dair belge
  • Terekede taşınır varsa trafik tescil belgesi vs. banka cüzdanı gibi belgelerin taraflarca getirilmesi gerekmektedir.

Veraset ve İntikal Vergisi Nedir?

Türkiye’de bulunan malların veraset yoluyla veya herhangi bir şekilde ivazsız  olarak bir şahıstan diğer bir şahsa intikali, veraset ve intikal vergisine tabidir. İntikal işlemini yapacağınız gayrimenkul 2021 yılında 334.534 TL’lik istisna tutarının altındaysa 50 TL civarında maktu bir vergi ödemeniz gerekir. Bu tutarı aşıyorsa gayrimenkulün değeri üzerinden aşağıda belirtilen oranlarda veraset ve intikal vergisi ödenir.

veraset vergisi 2021

Noterden Veraset İlamı Ücreti Ne Kadar?

Mirasçılık belgesinin noterde düzenlenmesi halinde 2021 yılında ödenmesi gereken ücret 136 Türk Lirasıdır. İki nüsha talep edilmesi halinde 156 Türk Lirasıdır.

Adliyeden Veraset İlamı Ücreti Ne Kadar?

veraset ilamı ücreti

Adliyeden veraset ilamı almak için 2021 yılından 250 TL ücret ödemeniz gerekir. Ancak işlemler tamamlandıktan sonra artan gider avansı talep halinde iade edilmektedir.

Ölümden Sonra Veraset İlamı Süresi Var Mıdır?

Veraset ilamı çıkarmak herhangi bir süreye bağlı değildir. Mirasçılar intikal işlemlerini yapacakları zaman mirasçılık belgesi çıkarabilirler. Veraset durumunda bir değişiklik olmadığı hallerde veya mirasçılık belgesine itiraz edilmediği müddetçe mirasçılık belgesi geçerliliğini korur.

Veraset İlamı Kaç Günde Çıkar?

Sulh hukuk mahkemesine başvuru yapılması halinde yaklaşık 1 haftada çıkarılmaktadır. Notere başvuru halinde ise mirasçılık belgesi aynı gün içerisinde çıkarılır.

Veraset Davası Nedir?

Miras hukuku oldukça geniş kapsama sahiptir. Bu sebeple açılacak miras davalarında davaya konu olan uyuşmazlıkların sebeplerine göre farklı türde miras davaları açılmaktadır. Bu farklı türdeki miras davalarından biri de veraset belgesinin iptali davasıdır. Miras bırakanın ölümü sonrası veraset belgesinde yer almayan mirasçılar, veraset belgesinin iptali davasını açabilmektedirler. Veraset belgesinin iptali davası Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılır.

Noterden Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Notere mirasçılık belgesi için giden kişinin nüfus kaydından vefat eden kişiye mirasçı olduğu anlaşılıyorsa, başvuru sahibine mirasçılık belgesi verilir. Üst soyun yurt dışından gelmesi, nüfus kayıtlarında eksiklik vb. durumlar varsa mahkemeye başvurmanız gerektiği söylenebilir. Bu durumda mirasçılık belgesi için sulh hukuk mahkemesine dilekçe ile başvurmanız gerekir.

E-Devlet Veraset İlamı Alma

E-Devlet şifrenizle sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına veraset ilamı sorgulama yazmanız gerekir. Karşınıza çıkacak ekrana gerekli bilgileri yazıp mirasçılık belgesi çıkarabilirsiniz.

Veraset İlamı Yetkili Mahkeme Neresidir?

Mirasçılık belgesi almak için miras bırakanın vefatından önceki son yerleşim yerindeki sulh hukuk mahkemesine başvurmanız gerekir.

Ölen Kişinin Malı Yoksa Veraset İlamı Çıkarmalı Mıyım?

Ölen kişinin intikali gereken bir malı söz konusu değilse mirasçılık belgesi çıkarmanıza gerek yoktur. Miras bırakanın mal varlığı olmadığı halde borçları varsa vefat tarihinden itibaren 3 ay içerisinde reddi miras yoluna başvurmanız gerekir.

Veraset İlamı Örneği

Veraset nedir

Mahkemeden alınan mirasçılık belgesi örneği bu şekildedir. Hüküm kısmında mirasçılar ve payları açıkça gösterilmektedir.

Mirasçıların tamamını ve pay oranlarını göstermesi sebebiyle veraset ilamı çıkarılması gerekir. Bu belge ile birlikte mirasçılar paylarını öğrenir ve o oranda miras paylaşımı gerçekleştirilmeye çalışılır. Miras hukuku avukatlık hizmetimiz ile ilgili detaylı bilgiye Miras Avukatı sayfasından ulaşabilirsiniz. Veraset işlemleri ve miras ile ilgili sorularınızı aşağıdan iletebilirsiniz.

0 0 oylar
İçeriği Oylayın

İlgili Makaleler

Abonelik
Bildir
guest
219 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İslam koca
İslam koca
10 ay önce

Daha önce veraset ilanı çıktı ama kayıp şimdi ise soyisim yannis yazılmış bir parsel var ama tekrar veraset ilanı istemişler ve şuan tekrar parsel yapılıyormuş baba adı doğru anne adı doğru ne yapmamız gerek TSK.

Necati intepe
Necati intepe
1 yıl önce

1990 babam vefat etti ben aslı hukuk mahkemesinden veraset ilanı aldım ama intikal yaptirmadim babamın tcsi yok e devletinde görünmüyormuş beş kardeşiz ben kendi payımı ayırabiliriz

Sema sert
Sema sert
1 yıl önce

İyi günler 2011 yılında annem vefat etti ve babam bir veraset belgesi çıkartmış idi, 2020 yılında babamıda kaybettim babam için veraset belgesini çıkarttım fakat annem adına çıkarılan veraset belgesini bulamıyorum,ve annemin annesinden kalan mal varlığı var tek çocuğum başka bir mirasçı yok yeniden annem için veraset belgesi çıkarabilirmiyim

Tuğba sayım
Tuğba sayım
2 yıl önce

İyi günler dedem vefat etti üzerine kayıtlı 1 tane evi, var mirasçı olarak çıkıyoruz yanlız amcam bizden veraset ilamı ve intikal vergisi beyannamesi adı altında imza aldı sorum şu amcam bu imza ile biz tapuya gidip nufus cüzdanımız olmadan tapu bizi şahsen görmeden sözlü beyanımozo almadan işlem yapar mı bir de bedelsiz devir yaptığımızı söylüyor o, attığımız imza ile biz tapuya gidip imza atmadan sözlü beyanda bulunmadan payımı devri gerçekleşir mi

Orhan demir
Orhan demir
2 yıl önce

Verasetle birlikte mirascikik hakkimi diger mirascikara akrmtarabikirmiyim

hayrullah akkaya
hayrullah akkaya
2 yıl önce

selamlar iyi çalışmalar vasi olarak ( 5 ) kardeş ve ( 1 ) anne. sorum şu dört kardeş onaylıyor bir kardeş onaylamıyor veraset ilamını çıkartmayı .geriye kalan 4 kardeş ve anne işlemi başlatsak veraset ilamını çıkara bilirmiyiz tşkrlr

Emine Kıymaz
Emine Kıymaz
2 yıl önce

Üstüne mal varlığı olmayan biri ölünce mirasçılık belgesi çıkar mı? O belge varsa üstüne mal var demek mi?

Baran Kaya
Baran Kaya
2 yıl önce

Merhaba annemin üzerine kayıtlı 1 ev var .4 kardeşiz ben annemin kalacak olan evden miras hakkımı istemiyorum .annem yaşıyor vefat etmemiş. Ne yapmam gerekeriyor.tesekkur ederim

Oya Mert
Oya Mert
2 yıl önce

Babam vefat etti noterden veraset ilami gözüküyor e devlet üzerinden bakıldığında tekrar dan mahkemeye vurup veraset ilami açılması gerekiyor mu üzerinde bir ev vardi onun vergisini ödemek icin tekrar başvurmamız gerekir mi

Zehra demiröz
Zehra demiröz
2 yıl önce

Merhabalar benim eşimin dedesinin babasından kalan arsaların devlet in kamulaştırılmış olduğunu öğrendik biz bu olayları n gerçeklik payını nerden nasıl öğrenebiliriz

Habibe gökalp
Habibe gökalp
2 yıl önce

Merhabalar benim babannem 3 .evliliğini yaptı ve 1996 yılında vefat etti eşinden önce bu vefatın ardından eski eşi 4 evliliğini yaptı ve öldü o kadının çocukları üvey dedenin üzerinden mal sahibi peki benim babamın da herhangi bir mala ortak olma olasılığı varmı babam öldukten sonra veraset çıkarılıyor paylarımız verilmiş ortada çok ciddi bir miras var 75 trilyon gibi lütfen acil bir cvp verin

Muazzez Çalişkan Kanit
Muazzez Çalişkan Kanit
2 yıl önce

Merhabalar! Biz 5 kardeşiz. Rahmetli babamızın 2.ci evliliği. Eşine maaş bağlanması için müracaat edip veraset belgesi aldığında yeterlimidir. Her birimiz ayrı ayrı veraset belgesi, ilamı almak mecburiyeti varmı dır? Teşekkürler

Özlem çavdar
Özlem çavdar
3 yıl önce

Merhabalara, Babamın eşi vefat etti. İkisinin ortak çocukları yoktu. Babamın vefat eden eşinin çocuğu olmamış hiç. Ancak kardeşleri var. Kanunen mal paylaşımı nasıldır? İkinci sorumsa, babamın kanser hastası olmasından ötürü veraset ilamı çıkarmak vb. İşlemleri halledebilecek durumu olmadığından, bir avukatın yada üçüncü kişilerin onun adına işlemleri yapma şansı varmadır?

Ebru aslan
Ebru aslan
3 yıl önce

Veraset ilami daha kesinleşmedi bu şekildede intikal yaptırabilir miyim yani e devletten baktım kesinleşmedi yazısı çıkıyor

Ebru aslan
Ebru aslan
3 yıl önce

Hangi işlemleri yapmam gerekiyor sırası ile yazabilir misiniz

Ebru aslan
Ebru aslan
3 yıl önce

İntikal işlemi için davayı beklemenize gerek yok demissiniz ama daha detaylı yardımcı olabilir misiniz acaba

Deniz AKDENİZ
Deniz AKDENİZ
3 yıl önce

Babam 10 gün önce, Annem 5 yıl önce vefat etti. 4 kardeşiz. Babam 24 yıl önce 1997 de 6 parseli bana hibe yolu ile verdi. 2011 yılında da oturduğu evi ve 1 arsayı de bakma akti ile bana verdi. Geriye tapuda ev ve bahçe diye geçen 1 arsa ve de 3 adet arsa bulunuyor. Babamın bana verdiği yerlerin değeri ve miktarı geride kalanlardan fazla. Ben geriye kalan yerlerden pay almak istemiyorum. Babamın bana 1997 yılında hibe ettiği yerler için kardeşlerim bir hak iddia edebilirler mi? Nasıl bir yol izlemeliyim? Veraset için ne yapmalıyız?

Ebru aslan
Ebru aslan
3 yıl önce

Veraset ilamini kardeşim çıkarttı annem ben kardeşim imzaladık fakat babamın üzerine bir arsa çıkıyor ama icra var bu yüzden kardeşim ve annem reddi miras yaptı dava daha sonuçlanmadi ben reddi miras yapmadım peki ben onların davasının sonuçlanmasını bekleyip öylemi intikal yaptırmalıyım yada direk noterden mirascilik belgesi alıp intikal yaptırabilir miyim nasıl bir yol izlemeliyim acaba

Fatma Altuntaş
Fatma Altuntaş
3 yıl önce

Merhaba annemin babasından kalan arsası vardı onu satmış ve şuan kendi adına bankaya hesap açtırmış biz dört kardeşiz ve annem kendisi bi veraset yazmış tabikide bunun yasal olması lazım bizde bunun için ne yapmalıyız birde noterliğe gitsek annemin gelmesi gerekir mi ya da veraset yazdığı kağıdı götürmemiz mi gerekir

Zeyu
Zeyu
3 yıl önce

Annem vefat etti annemin babasindan miras arsasi var bu arsadan babaya ne kadar pay duser ve cocuklara ne kadar duser tesekkurler

Serpil Deniz
Serpil Deniz
3 yıl önce

Veraset ilami nedir…biz noterden mirascilik belgesi çıkarttık.. bumudur…

Mehmet yazgan
Mehmet yazgan
3 yıl önce

Merhaba
Annem yurtdışında vefat etti
1 kız kardeşim var yurtdışında yaşıyor
Annemin üzerine 1daire var
Nasıl bir yol izlemeliyim
Tsk

Halil Sizer
Halil Sizer
3 yıl önce

75 yaşındaki babam diğer çocuklarının hayırsızlığından ve eşimin ona olan iyi hizmetinden dolayı gelinine oturduğu içinde gecekondu olan arsayı satış yolu ile verdi…8 yıl sonra da vefat etti…
Ölümünden 6 yıl sonra da evlatlar ortaya başka yerde ki 2 arsa hâlâ babamın üzerinde satalım diye ortaya çıktılar ve babamın eşime satış yolu ile verdiği arsadan haberdar oldular ve avukata verip mahkemeye gidicez dediler… Onlar mı kazanır biz mi?

Gül
Gül
3 yıl önce

Merhaba. Annem vefat etti 2 yıl oldu. Herhangi bir veraset ilamı başvurusu yapmadık. Annemin bir mal varlığı falan da yok. Ancak dededen kalma tarlalardan hisse gelirse yalnızca o olabilir ilerde. Bu verset ilamı başvurusunu mutlaka yapmamız gerekiyor mu yapmasak da herhangi bişey olur mu?

Nihal Kayar
Nihal Kayar
3 yıl önce

Merhaba efendim size bir sorum olacak müsadenizle benim kayınpederim yılbaşı akşamı vefat etti. Bir kaç gün sonra eşimin abisi veraset ilhamı için başvuru yaptı ve aldı fakat vasiyet name adında bir mahkemeleri var biz buna anlam veremedik verasete eşim abisi ve annesine sekiz pay kaldığı yazıyor peki bu vasiyet neyin nesi

SEVCAN artunç
SEVCAN artunç
3 yıl önce

MERHABALAR 3 KARDEŞİZ BABAMDAN AYNI BÖLGEDE 3 AYRI YERDE 3 ARSA MİRAS KALDI.BİRİ 220 METRE BİRİ 200 METRE BİRİ 120 METRE.DİĞER KARDEŞLERİM ARSALARIN HEPSİNİ SATALIM HER BİRİRMİZE DÜŞEN PARAYI BÖLÜŞELİM DİYOR. ANCAK KARDEŞLERİME GÜVENMİYORUM BU OLAYI NASIL GERÇEKLEŞTİREBİLİRİM.DAHA VERASET İLAMİ YAPMADIM.TEŞEKKÜRLER.

Hülya erler
Hülya erler
3 yıl önce

Notere veraset ilamı için gittiğimde Sistem sulh hukuk mahkemesine yönlendiriyor nedeni ne olabilir?

borga akvardar
borga akvardar
3 yıl önce

e devletten veraset ilami cikarmak gibi bir secenek bulunmuyor, vefat edenin tek varisiyim ancak tc kimlik numarasi ile sorguladigimda bir kayit bulunamadi diyor, vefat edenin bir mirasi yok ise kayit bulunamaz mi yoksa baska bir durum mu var?

Mehmet öztürk
Mehmet öztürk
3 yıl önce

Merhaba biz veraset ilamı vereli yaklaşık 7 ay oldu karar açıklanmış fakat kesinleşmedi yazıyor. Bu ne demek oluyor?

Faruk akdeniz
Faruk akdeniz
3 yıl önce

Slm veraset ilamını yaptırdm sorguladıgımda e devletten kesinlesmedi yazıyo bu nekadar bir sürede kesinlesir veya neden kesinlesmedi tazıyo

cihat güngör
cihat güngör
3 yıl önce

merhaba babam vefat etti malvarlı var kardeşlerim satmak istemiyor ben mahkeme yoluyla sata bilirmiyim teşekkür ederim

Gökhan Ayar
Gökhan Ayar
4 yıl önce

Merhaba, erkek kardeşim yaklaşık 4 ay önce vefat etti. Kendisinin üzerine kayıtlı 1 adet dairesi ve farklı yerde 600 m2 tarlası mevcuttur. Kendisinin hiç çocuğu yoktur, evlatlığı da yoktur. Anne babası ve büyük anne ve büyük babası da kendisinden çok daha önce vefat etmişlerdir. Eşi hayattadır, 4 tane öz kardeşi vardır bunlardan 1 tanesi daha önce vefat etmiştir ama vefat eden kardeşin başka çocukları vardır. Ayrıca 6 tane babadan öz olan üvey kardeşleri vardır. Sorum şu; Ölen kardeşimin mevcut mirasçılarının pay oranları hakkında bilgilendirilmek istiyorum. Teşekkür ederim.

Popüler Konular