0216 387 0 388

TAZMİNAT HESAPLAMA | KIDEM TAZMİNATI ALMANIN 10 YOLU

Kıdem tazminatı işçilerin en önemli sosyal haklarından biridir. İşten çıkarılması halinde zor günlerinde tutunabileceği tek daldır. Bu nedenle işçilerin kıdem tazminatı şartlarını ve alabileceği tazminat miktarını bilmesi son derece önemlidir. Kıdem tazminatı almanın 10 farklı yolunu makalemizde sizler için derledik. Tazminat hesaplama işlemini yukarıdaki program aracılığıyla kolaylıkla yapabilirsiniz. Kıdem ve ihbar tazminatı ile ilgili sorularınızı ise sayfanın en altından sorabilirsiniz.

Tazminat Hesaplama Nasıl Yapılır?

Tazminat hesaplama yapabilmek için öncelikle brüt ücretinizi bilmeniz gerekmektedir. Brüt ücret; maaşınıza ilaveten sigorta primi, vergiler ve devlet tarafından yapılan her türlü kesintiler eklenerek bulunan toplam tutardır. Her ay hesabınıza yatan veya elinize geçen net ücret brüt ücretten farklıdır. Örneğin 2023 yılının ikinci yarısında asgari ücretle çalışan bir işçinin eline geçen tutar 11 bin 402 TL iken, brüt ücreti 13 bin 414 TL’dir. Bu nedenle brüt ücret kısmına her ay hesabınıza yatırılan net tutarı değil, vergi ve kesintiler dahil olan brüt tutarı yazmalısınız. Brüt ücretinizi bilmiyorsanız bordronuzdan bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Eğer işvereniniz tarafından bordro verilmiyorsa, net ücretinizi brüt ücrete çeviren sitelerden hesaplama yapabilirsiniz.

Kıdem Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kıdem Tazminatı Hesaplama

Kıdem tazminatı tavanı 2023 yılında 23.489,83 TL olmuştur. Yani alınan ücret ne kadar yüksek olursa olsun, kıdem tazminatı hesaplama 2023 yılı için en fazla 23.489,83 TL üzerinden yapılacaktır.

Brüt ücretinizi girdikten sonra işvereniniz tarafından yapılan aylık yardımları da ilave etmelisiniz. Düzenli olarak ödenen prim, ikramiye, yol ve yemek yardımı, yiyecek ve giyecek yardımı, dil tazminatı vb. bu kapsamdadır. Bu şekilde yapılan düzenli ödemelerin aylık tutarını da aylık yardımlar kısmına yazmalısınız.

Örneğin aylık 500-1000 TL aralığında prim, üç ayda bir 3000 TL ikramiye, 200 TL yol ve 500 TL yemek yardımı alan bir işçi aylık yardımlar kısmına ne kadar yazmalıdır? Prim ödemelerinin aylık ortalaması olan 750 TL + bir aya denk gelen ikramiye tutarı olan 1000 TL + aylık yol ve yemek ücreti toplamı olan 700 TL = 2450 TL olarak aylık yardımlar kısmına yazılmalıdır. Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama sitelerinde genellikle aylık yardımlar kısmına yer verilmemektedir. Bu durum tazminat hesaplamasını oldukça düşürmekte ve işçilerin mağduriyetine sebep olabilmektedir. Bu nedenle işveren tarafından yapılan aylık yardımların miktarını hesaplayarak aylık yardımlar kısmına yazmayı unutmayın.

Brüt ücretinizi ve aylık yardımlar kısımlarını doldurduktan sonra, işe giriş ve çıkış tarihlerini yazdığınızda tazminat hesaplama programı otomatik olarak kıdem ve ihbar tazminatınızı hesaplayacaktır.

İhbar Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

İhbar tazminatı alabilmek için işveren tarafından haklı bir neden olmaksızın işten çıkarılmanız gerekmektedir. Kendiniz işten çıktığınızda ne kadar haklı olursanız olun ihbar tazminatı alamazsınız. İşveren tarafından iş akdinizin feshedileceği ihbar süresinden önce tarafınıza bildirilmeli ve iş arama izniniz kullandırılmalıdır. İhbar süreleri işçinin kıdemine göre şu şekilde artmaktadır;

 • 6 aydan az çalışmış işçilerin 2 hafta,
 • 6 ay ile 1,5 yıl arası çalışmış işçilerin 4 hafta,
 • 1,5 yıl ile 3 yıl arası çalışmış işçilerin 6 hafta,
 • 3 yıldan fazla çalışmış işçileri 8 hafta ihbar süresi bulunmaktadır.

İşveren belirsiz süreli iş sözleşmesini sonlandırmak istediğinde, bu süreler kadar önceden işçiye fesih bildirimi yapmalıdır. Ayrıca bu süreler boyunca işçiye günlük en az iki saat iş arama izni kullandırılmalıdır. Aksi takdirde işçiye bu sürelerin karşılığı olan ücreti tutarında ihbar tazminatı ödenmesi gerekir. İhbar tazminatı hesaplama işlemini sayfanın başındaki program vasıtasıyla kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir?

Kıdem tazminatı şartları arasında en önemli ve olmazsa olmaz olanı iş yerinde en az bir yıl çalışmış olmaktır. Buna ilaveten işveren tarafından haklı bir neden olmaksızın işten çıkarılmış olmanız ya da kendiniz haklı nedenle iş akdini feshetmeniz gerekmektedir. İşten çıkarılan işçinin hakları ile ilgili detaylı bilgi için bu konudaki makalemizi inceleyebilirsiniz. Kendiniz işten çıkmanız halinde kıdem tazminatı şartlarının neler olduğu aşağıda başlıklar halinde belirtilmiştir.

1) İşçi Haklarının Ödenmemesi

İşçilerin maaşı başta olmak üzere, fazla mesai ücreti, ulusal bayram ve genel tatil ücreti, asgari geçim indirimi, prim, ikramiye, hafta tatili ücreti vb. birçok işçi hakları mevcuttur. Bu alacakların işveren tarafından eksik ödenmesi veya hiç ödenmemesi işçi için haklı fesih nedenidir. Bu durumda işçi kıdem tazminatına hak kazanacağı gibi eksik ödenen işçilik haklarını da açılacak davada talep edebilir. İşçi hakları ile ilgili detaylı bilgi için bu konudaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

2) Çalışma Koşullarının İşçi Aleyhine Değiştirilmesi

İşveren işçinin yazılı onayını almaksızın iş şartlarında esaslı bir değişiklik yapamaz. Örneğin işçinin evine çok uzak bir yerde görevlendirilmesi ya da bir müdürün daha alt kademe bir işe atanması çalışma koşullarında esaslı değişikliktir. İşverenin değişiklik teklifini kabul etmeyen işçi iş akdini haklı nedenle feshederek kıdem tazminatı alabilir.

3) Emeklilik Nedeniyle İşten Çıkma (Emeklilik Tazminat Hesaplama)

Sigorta başlangıç tarihinin 08.09.1999 tarihinden önce olması kaydıyla, 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim gününü dolduran işçi emekliliğe hak kazanır. Bu durumda işçi emekli maaşı bağlanması için gerekli yaşa gelmemiş olsa dahi işten ayrılarak kıdem tazminatı alabilir. 08.09.1999 sonrası işe başlayanlar ise 25 yıl sigortalılık süresi ve 4500 prim gününü tamamlaması halinde emeklilik sebebiyle kıdem tazminatına hak kazanacaktır. Prim gününün 7000’e ulaşması halinde ise sigortalılık süresine bakılmaksızın haklı fesih gerçekleştirilebilecektir. Emeklilik tazminatı hesaplama işlemini sayfanın başında gerçekleştirebilirsiniz.

4) Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma (Evlilik Tazminatı Hesaplama)

Kadın işçiler evlendikleri tarihten itibaren bir yıl içerisinde işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatına hak kazanırlar. İşten ayrılmadan önce ihbar süresi verilmesi şartı bulunmamaktadır. Evlilik tazminatı hesaplama yapmak için sayfanın en başındaki programı kullanabilirsiniz.

5) Askerlik Nedeniyle İşten Çıkma (Askerlik Tazminat Hesaplama)

İşten zorunlu askerlik görevini yapmak için ayrılan işçiler kıdem tazminatına hak kazanacaktır. Askerlik sevk belgesi alarak fesih bildirimi ile birlikte işverene sunmanız kıdem tazminatı almanız için yeterlidir. Askerlik tazminatı hesaplama işlemini sayfanın başından otomatik olarak yapabilirsiniz.

6) Mobbing Mağduru Olmak

İşçiye iş yerinde sistematik ve sürekli bir şekilde mobbing teşkil eden davranışların uygulanması halinde işçi iş akdini haklı nedenle feshedebilir. Mobbing ne demek sorusunun cevabı ve mobbing mağdurlarının hakları konusunda detaylı bilgi için bu konudaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

7) İşçiler Arasında Ayrımcılık Yapılması

İşveren haklı bir neden bulunmaksızın aynı konumda bulunan işçilere farklı haklar tanıyamaz ve işçiler arasında ayrım yapamaz. Örneğin tüm çalışanlara zam yapıldığı halde bir veya bir kaç çalışana zam yapılmaması eşit davranma yükümlülüğüne aykırıdır. Bu gibi durumlarda işçi dört aylık ücreti tutarında ayrımcılık tazminatı talep edebileceği gibi iş akdini haklı nedenle feshederek kıdem tazminatı da alabilir.

8) Sendikalı İşçilere Farklı Uygulamalar Yapılması

İşveren sendikaya üye olan işçilere toplu iş sözleşmesi hükümleri dışında diğer işçilerden farklı bir uygulama yapamaz. Aksi takdirde işçi bir yıllık ücreti tutarında sendikal tazminat talep edebileceği gibi iş akdini feshederek kıdem tazminatı da alabilir.

9) Sigorta Primlerinin Eksik Yatırılması

İşçinin sigorta primlerinin eksik yatırılması, asgarisinin bankadan kalanının elden ödenmesi durumlarında işçi iş akdini haklı nedenle feshedebilir ve kıdem tazminatı alabilir.

10) İşverenin İşçiye Karşı Suç İşlemesi

İşverenin işçiye karşı hakaret, tehdit, yaralama vb. suç teşkil eden fiillerde bulunması halinde işçi iş akdini haklı nedenle feshedebilir. İşçinin iş yerinde herhangi bir kişi tarafından cinsel tacize uğraması ve işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemlerin alınmaması da haklı fesih nedenidir.

Uygulamada en sık görülen haklı fesih nedenleri bunlar olmakla birlikte başka sebepler de haklı neden teşkil edebilir. Tazminat hesaplama ve kıdem tazminatı şartları ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruyu aşağıdan sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

254 Soru

 • Aziz Boztemir 6 Ekim 2022 18:44

  Merhaba, 03.12.2020 tarihinde girdiğim işyerine 13.10.2022 tarihinde çıkartılıyorum. Brüt 6471 tl elden 600tl yol parası 350 tl maaş farkı 1200 tl setcard (yemek kartı) alıyorum. Setcard ve yol parası kıdeme nasıl ekleniyor ? Hesaplama yöntemini gerçekleştiremedim yardımcı olur musunuz ? ihbar ve kıdem tazminatı olarak ne kadar almam gerekiyor toplam.

  • Besler Hukuk 7 Ekim 2022 09:48

   Hesaplama kısmında aylık yardımlar kısmına yazmanız yeterli.

 • Nihat Şentürk 24 Eylül 2022 08:06

  7200 prim 09.08.1999 sonra sigorta başlangıcı çalıştığım yerde sevis kaldırıldı iş yerine ulaşım zorlaştı işten ayrılırsam tazminat alabilirmiyim

  • Besler Hukuk 6 Ekim 2022 18:03

   Alabilirsiniz.

 • Cihat budak 26 Nisan 2022 18:38

  Merhaba bir özel sektörde 4 yıl çalıştım işten işveren çıkardı ihbarımı vermediler işsizlik alacan ihbar çok az bir tutar dediler ihbar alırsınsa işsizlikten yararlanamaz sın dediler anlaştığın maaş hariç elden ödeme yapıyordular işçinin bukadar hakkı olduğunu bilmiyordum .o firmadan ayrılalı nerdeyse 3 yıl oldu mahkemeye versem bir sonuç alabilirmiyim .

  • Besler Hukuk 27 Nisan 2022 14:27

   5 yıl dolmadan dava açabilirsiniz.

 • Talip Çağatay 26 Nisan 2022 01:51

  Merhabalar 2004 yılı sigorta girişliyim ve 4210 gün pirimim var iş yerinde 10.5 yıldır çalışıyorum tazminat alma hakkım varmı bilgilendirebilirmisiniz

  • Besler Hukuk 27 Nisan 2022 16:37

   Emeklilik sebebiyle yok maalesef. Başka bir haklı nedeniniz varsa olabilir.

 • Ömer parlar 19 Nisan 2022 17:00

  5 yıl dir işyerinde çalışıyorum kendileri işyerinden çıkartıyorlar ne kadar tazminatim tutar bilgi alabilirmiyim

  • Besler Hukuk 20 Nisan 2022 14:19

   Sayfanın başındaki programı kullanarak kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

 • gürkan dereyurt 12 Nisan 2022 11:38

  merhabalar 12 yıldır özel sektörde çalısmaktayım maaşım bankaya asgari ücret yatıp gerı kalanı elden gelıyo ve sıgortamda asgarı gösterılerek yatırılıyo evımın yanındakı bır subeden uzak bıryere gönderılmek ıstendım ve gıtmek ıstemedıgımı ve cıkmak ıstedıgımı bıldırdıgımde tazmınat hakkımın olmadıgını soyledıler tazmınat hakkım varmıdır ve her ay duzenlı 700 tl yemek parası elden gönderılıyo tazmınatta buda hesaplanması gerekırmı

  • Besler Hukuk 13 Nisan 2022 18:52

   Sigorta primlerinin eksik yatırılması haklı fesih nedenidir. Yemek parası da tazminata esas ücrete ilave edilir.

 • Mehmet Aygün 6 Nisan 2022 15:57

  Kıdem tazminatı hesaplamasına yıllık izin dahilmi

  • Besler Hukuk 8 Nisan 2022 13:13

   Hayır değil. Yıllık izin ücretiniz ödenmediyse ilave edilmesi gerekir.

 • Muhammet şaybakhan 28 Mart 2022 18:05

  Ben işyerinde 8 yıl çalıştım. Sonra işten kendim baskılara dayanamadım ve çıktım. Sonra dava açtım. Sorum şu olacak hesaplama yapılırken 2021 yılında asgari ücret 2825 TL idi bugün ise 4250 TL hngi rakamdan hesap edilir teşekkürler

 • Nurmuhammed oruç 28 Mart 2022 00:35

  14 04 2021 işe başladım ama hala bana Ascari ücret zammını yansıtılmadı bu sebebten dolayı 15 04 2022 işten çıksam ne kadar tazminat alabilirim..

  • Besler Hukuk 29 Mart 2022 11:47

   Asgari ücret altında maaş ödenmesi haklı fesih sebebidir. Bir yıl dolunca işten çıkarsanız tazminat alabilirsiniz.

 • Salim Balkan 26 Mart 2022 01:03

  7 yıl içinde çalıştığım yerden haftalık 300,350 tl belgesiz elden tıp alıyorum kıdem tazminatına eklenmesi gerekirmi

  • Besler Hukuk 1 Nisan 2022 17:12

   Düzenli bir ödeme olmadığı için eklenmez.

 • Salim Balkan 26 Mart 2022 00:52

  Merhaba, emeklilik nedeni ile isten ayrılacağım 7 yıldır çalışmaktayım yemek kartıma ayda 900 tl yükleme yapılıyor bu rakamı 1 aylık olarakmi yada 7 yıl üzerinden mi kidem tazminatina eklemem gerekiyor.iyi calismalar

  • Besler Hukuk 1 Nisan 2022 17:12

   Aylık brüt ücretinize ekleyin ve 7 ile çarpın.

 • Korkut Akdeniz 23 Mart 2022 09:42

  ben işyerimde 02.04 2001 tarihinden beri çalışmaktayım.bu 21 yıllık sürede 3 defa girdi çıktı yaptım ve son olarak 2015 yılında girişim gerçekleşti. ben işten ayrılmak istediğimde tazminat hesaplaması 2015 yılından itibaren mi yapılacak yoksa
  2001 den itibaren yapılıp arada aldıklarım yasal faizide katılarak alacağım 21 yıllık paradan düşülerek mi ödenecek..

  • Besler Hukuk 4 Nisan 2022 13:24

   Kesintisiz çalıştıysanız 21 yıl üzerinden kıdem tazminatınız hesaplanır.

 • Necmettin ozgur 19 Ocak 2022 21:12

  Mrb ben bir şirkette çalışıyorum 4 yıldır şu an da tazminat li bir şekilde nasil ayılabilirim

 • Menekşe kocaer 26 Ekim 2021 00:26

  Merhaba
  09.01.2014 işe giriştiğim 30.09.2021 tarihinde işten çıkarıldım 3600 brütten hesaplama yapılacak dedi patron ama son 1 senedir doğum yaptığım İçin raporuydum 2388 prim ödemem yatmış burdan alırsın tazminat dedi doğru mu

  • Besler Hukuk 26 Ekim 2021 18:30

   O şekilde olmaz. Son aldığınız tam brüt ücret üzerinden yol, yemek ve diğer düzenli ödemeler eklenerek hesaplama yapılması gerekir.

 • Mehmet cevher 21 Ekim 2021 15:46

  Merhaba ben 2017 ağustostan beri bir şirkette çalışıyorum isyerim yaklaşık 55 km mesafede biyere taşınıyor aynı şehir içinde ama ben gitmek istemiyorum tazminat alabilir miyim taşınma durumunda şimdiden teşekkürler

  • Besler Hukuk 22 Ekim 2021 14:14

   Sözleşmenizde buna ilişkin hüküm yoksa yazılı onayınızın alınması gerekir.

 • Serkan Uzun 18 Ekim 2021 20:04

  02.02.2018 yılından beri bir ilaç deposu nda soforum girdiğim zaman itibariyle max.15.20 dakika yemek molası yapıyorum günde 11 saat ile 14 sat luk gün tekrariyla çalışıyor um geridonuk mesai karşılığını alabilirmiyim.ve c.tesi ve pazar çalışmaları m karşılığını 7.5 saat olarak veriyor LAR . bunların dışında sevkiyat aracıyla insan personel taşımacılığı yapmam isteniyor kabul etmediği nde ise istifa et git deniyor bu konu larda ne yapmalıyım saygılarımla.

  • Besler Hukuk 19 Ekim 2021 12:52

   Fazla mesai ücretinizin ödenmemesi haklı fesih nedeni teşkil eder. Kendiniz işten ayrılarak kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 • Hayrullah öztürk 25 Eylül 2021 14:52

  Ben halan çalışyom kendim istifa etsem tazminat alabilirmiyim 2002 12 ayıdan itibaren 11yıldır aynı yerde çalışıyorum

  • Besler Hukuk 27 Eylül 2021 13:13

   Haklı bir fesih nedenine dayanmanız gerekiyor.

 • Mahsum pümar 26 Ağustos 2021 11:18

  Selamün aleyküm ben 28 04 2018 tarihinde ise başladım ve bugün ayrıldım ne kadar tazminat alabilirim

  • Besler Hukuk 28 Ağustos 2021 16:59

   Yukarıdaki 4 tane kutucuğu doldurarak hesaplayabilirsiniz.

 • Mert Sağlam 5 Temmuz 2021 13:01

  Merhabalar. 30 Ekim 2020 yılında ücretsiz izine çıkarıldım. Fesih yasağının bitmesi ile işten çıkışım sağlanacak. Son yatan brüt maaşım 10000TL. Tazminatım hesaplanırken tavan ücret 2020 yılının 2. bölümü için geçerli olan 7.117,17TL üzerinden mi yoksa güncel 1 temmuz 2021 için belirlenen rakam üzerinden mi hesaplanmalı?

  • Besler Hukuk 6 Temmuz 2021 14:09

   Ücretsiz izine çıktığınız tarihteki tavan üzerinden hesaplanır.

 • Harun özkan 28 Haziran 2021 14:11

  9 ay çalıştığım iş yerinden fazla çalışma ücretlerim ödenmediği için mesai ödemesi almadığımı sebep göstererek noterden ihtarname çekip çıktım. Bu durumda kıdem tazminatı hakkım bulunmakta mıdır?

  • Besler Hukuk 28 Haziran 2021 17:40

   Kıdem tazminatı için en az bir yıl çalışmış olmanız gerekiyor.

 • Ahmet şenoyar 28 Mayıs 2021 06:19

  2017 yılın da sigortasız olarak bir demir atolyesi emri altında iş yaparkrm kaza geçirdim (kepçe çarti)kaza sonucu %97engelli kaldım malulen emekli oldum mahkemeler devam etmektedir sizce sonuç ne olur

 • fatih Şahan 1 Mayıs 2021 20:45

  merhaba ben zam yapılmadığı ve ayrımcılık yapıldığı için 3 arkadaş çıkmak istedik bölüm değiştirmek istediler biz kabul etmeyince 2017 yılında mahkemeye verdik 2019 yılında kazandık istinafta gitti ve hala dosya durumu açık yazıyor avukatım ile görüştüğüm zaman hastalığı söylüyor beklemek zorundayız diyor benim dosyam ne zaman sonuçlanır lütfen yardımcı olun

 • Kadir özyürek 30 Nisan 2021 18:11

  Merhaba hayırlı akşamlar.

  Ben 7 sene önce çalışmış oldugum şirketten ihbar ve Tanzimat verilmeksizin. Çıkarıldım. Yeni ögrendigim kadarıyla iş çıkış kodum da 4 yazıyor. Yani sgk ya 04 kodlu ile bildiri yapılmış. Ben de arabulucu ya başvurdum. Görüşme günü belirlendi. Bu konuda görüşme gününde karşı tarafa nasıl yaklaşmam gerekiyor. 2014 tarihinde iş çıkışım verildi. Yaklaşık 627 günüm ve ihbar sürem var. Ne kadar bir mebla istemem gerekiyor. O zamanın asgari brütü üzerinden mi yoksa bu zamanın asgari ücret brüt üzerinden hesaplama yapılması gerekiyor. Degerli yardımlarınızı bekler iyi akşamlar dilerim.

 • Kasım Demirci 29 Nisan 2021 18:34

  Merhaba,

  İstanbul’da özel bir şirkette çalışıyorum. 30 Mart 2021 tarihinde istifa etmiş gibi gösterilip 1 Nisan 2021 tarihinde başka bir grup şirketine geçirildim. Aradaki 31 Mart günü bilfiil çalıştım. Hem attığım maillerden kanıt hem de o gün bulunduğum yerde iş arkadaşım ve müteahhit personelinden çalıştığıma dair şahitler bulunmaktadır. Kısacası 31 Mart günü sigortasız çalıştırıldım. İstifa ettiğime dair dilekçe imzalamamı istediler ancak imzalamadım. Daha sonra işten çıkarılırsam tazminat alabilirmiyim? Çalışma Bakanlığına veya SGK’ya şikayette bulunsam şirket ceza yer mi? Ben bu durumu haklı fesih sebebi sayıp tazminatımı alıp ayrılabilir miyim?

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  İyi Çalışmalar

  • Besler Hukuk 2 Mayıs 2021 14:10

   Kıdem süreniz işlemeye devam eder.

 • Şener Demirci 18 Nisan 2021 12:44

  2017 de işten tazminatsız çıkarıldım 2020de davayı kazandım karşı taraf teyze gitti şuan istinafta ne kadar sürer

  • Besler Hukuk 18 Nisan 2021 16:16

   İstinaf süreci 2 yıl daha sürer.

 • Yaşar Kaya 15 Mart 2021 23:07

  05 09 2016 işe giriş 03 30 2021 emekli dilekçe verecem nekadar tazminat alirim

  • Besler Hukuk 16 Mart 2021 18:57

   Sayfanın başındaki hesaplama robotundan hesaplayabilirsiniz.

 • Dilek işkur 13 Mart 2021 11:10

  İyi günler ben bir işletmede 11/10/2014 tarihinde girip15/01/2018 tarinde işten çıktım çıkmanın nedeni ise şef gibi çalıştırılıp her hangi bir ekstra ücret vermemeleri ve psikolojik baskılarından dolayı çıktım ve hiç bir hak almadim almaya hakkım varmi

 • Turgay 24 Şubat 2021 02:23

  2017 yılında iş yerine kıdem tazminatı davası açtım ama istinafa gitti dosyam ve halen sonuçlanmadı geriye dönük işsizlik maaşını almam için ne yapmam lazım bu arada iş yeri açtım ve yurutemedigim için kapattım sizce davam ne zaman sonuçlanır ve işsizlik maaşını sonuçlanırsa alabilirmiyim ve alırsam güncel rakkamlar üzerinden mi yoksa eski ücret üzerinden mi alırım

  • Besler Hukuk 28 Mart 2021 17:09

   Karar kesinleştiğinde SGK’ya başvurursanız toplu olarak öderler.

 • Mustafa İrtük 22 Şubat 2021 19:41

  2012 den itibaren özel ve global bir şirkette çalışıyorum, faydalandığım ekler… Yemek, Yol, Ayda bir kez olmak üzere Gıda ve Temizlik ürünleri veriliyor fakat bu saydıklarım Boduro da yazmıyor ama her Yıl Kurban ve Yakacak yapılan yardımı işlenerek Ek ödeme olarak geçiyor. Peki ben bu durumda ilk saydığım Yemek, Yol vs gibi ekleri de hesaba katmalı mıyım çünkü Yemek Fabrika da pişiriliyor ve işe Servis ile gelip gidiyoruz… Son olarak da ben bu şirkete Muazza davası açtım Hâkim Kadro durumuma Kabuk ama Maaş farkı durumumu Red verdi. Dava şimdi Bölge Mahkemesin de.

  • Besler Hukuk 7 Mart 2021 14:30

   Aylık parasal karşılıklarını hesaplayarak kıdem tazminatı hesabına dahil etmelisiniz.

Popüler Başlıklar

 • İstinaf mahkemesi nedir
  İSTİNAF MAHKEMESİ NE KADAR SÜRER?
  18 Mayıs 2020 İstinaf mahkemesi ne kadar sürer ve davalar ne kadar sürer sorularının cevabı birçok farklı kritere bağlıdır. Bu kriterler; Mahkemenin iş yoğunluğu Hakimin yargılama hızına verdiği...
 • Tapu İptal
  TAPU İPTAL DAVASI
  23 Kasım 2018   Tapu iptal davası; bir taşınmazın hukuka aykırı olarak tapuya tescili halinde tapu kaydının mahkeme aracılığıyla düzeltilmesi için açılan dava türüdür. Bir mülkün miras ya...
 • kira sözleşmesi örneği
  KİRA SÖZLEŞMESİ ÖRNEĞİ
  8 Temmuz 2021   Kira sözleşmesi örneğine çoğu kişi ihtiyaç duymuştur. Günlük hayatımızda en çok kullanılan sözleşme türlerinden birisidir. Herkes, hayatının belli bir döneminde bir kez de olsa...
 • Avukat Maaşları
  AVUKAT MAAŞLARI
  29 Eylül 2020   Avukatlık ve hukuk okumak bu ara çok popüler. Sürekli aldığımız sorular arasında “avukat maaşları ne kadar?” “hukuk okumak mantıklı mı?” soruları başı çekmeye başladı....
 • Yıllık İzin
  İSTİFA EDEN İŞÇİNİN HAKLARI
  12 Kasım 2018   İstifa eden işçinin hakları sanılanın aksine oldukça fazladır. İş yerinde yaşadığı olumsuzluklar veya daha iyi bir iş bulması nedeniyle her gün bir çok işçi...

Benzer Başlıklar

 • İNANÇ SÖZLEŞMESİ NEDİR?
  İNANÇ SÖZLEŞMESİ NEDİR?
  22 Eylül 2023   İnanç sözleşmesi yasalarımızda açık bir şekilde düzenlenmemiştir. Ancak uygulamada ve öğretide “sözleşme özgürlüğü” ilkesi kapsamında inanç sözleşmelerinin düzenlenebileceği kabul edilmiştir. Bu makalemizde inanç sözleşmesi...
 • BAĞIŞLAMANIN GERİ ALINMASI NEDİR?
  BAĞIŞLAMANIN GERİ ALINMASI NEDİR?
  18 Eylül 2023   Bağışlamanın geri alınması, bağış yapan kişilerin sonradan yaptıkları işlemden pişman olmaları neticesinde başvurmak istedikleri bir yoldur. Bağışlamanın geri alınması beraberinde taşınmazlara ilişkin tapu iptal...
 • İPOTEK KALDIRMA NASIL YAPILIR?
  İPOTEK KALDIRMA NASIL YAPILIR?
  14 Eylül 2023 İpotek kaldırma işleminin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi, hak kayıplarını önlemek açısından son derece önemlidir. Bu makalemizde ipoteğin kaldırılması davası nedir, nasıl açılır sorularını ve müvekkillerimiz...
 • HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASI NE DEMEK?
  HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASI NE DEMEK?
  5 Eylül 2023   Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kurumu, Türk Ceza Hukuku’nda büyük bir öneme sahiptir. Bu uygulama, suçlu bireylerin topluma yeniden kazandırılması ve ıslah edilmesi açısından önemli...
 • SİGORTA NEDİR?
  SİGORTA NEDİR?
  23 Haziran 2023 Sigorta, yaşanma ihtimali olan tehlikeler ve riskler sonrası oluşacak maddi kayıplara karşı güvence altına alınmak için kullanılan bir sistemdir. Gerçekleşmiş olan olaylar için değil, gelecekte...