0216 387 0 388

Tazminat Hesaplama 2020

Tazminat hesaplama 2020 yılı bakımından önem arz eden başlıca değişiklik kıdem tazminatı tavanının değişmesidir. Kıdem tazminatı tavanı 2020 yılında 6 Bin 790 TL olmuştur. Yani alınan ücret ne kadar yüksek olursa olsun, kıdem tazminatı hesaplaması her yıl için en fazla 6 Bin 790 TL üzerinden yapılacaktır.

Tazminat hesaplama 2020 yılında ihbar tazminatı bakımından herhangi bir değişiklik arz etmemektedir. Zira ihbar tazminatı hesaplaması bakımından yasal düzenleme ile herhangi bir tavan ücret öngörülmemiştir.Brüt Ücret Kısmına Ne Yazmalıyım? Tazminat Hesaplama 2020

Tazminat Hesaplama 2020

Brüt ücret; maaşınızın üzerine sigorta primi, vergiler ve devlet tarafından yapılan her türlü kesintiler eklenerek bulunan toplam tutardır. Her ay hesabınıza yatan veya elinize geçen net ücret brüt ücretten farklıdır.

Örneğin 2020 yılında asgari ücretle çalışan bir işçinin eline geçen tutar 2.324,70 TL iken, brüt ücreti 2.943 TL’dir. Bu nedenle brüt ücret kısmına her ay hesabınıza yatırılan net tutarı değil, vergi ve kesintiler dahil olan brüt tutarı yazmalısınız.

Brüt ücretinizi bilmiyorsanız bordronuzdan bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Eğer işvereniniz tarafından bordro verilmiyorsa, net ücretinizi brüt ücrete çeviren sitelerden hesaplama yapabilirsiniz.Aylık Yardımlar Kısmına Ne Yazmalıyım? Kıdem Tazminatı Hesaplama 2020

Brüt ücretinizi girdikten sonra işvereniniz tarafından yapılan aylık yardımları ücretinize ilave etmelisiniz. Düzenli olarak ödenen prim, ikramiye, yol ve yemek yardımı, yiyecek ve giyecek yardımı, dil tazminatı vb. bu kapsamdadır.

Örneğin aylık 500-1000 TL aralığında prim, üç ayda bir 3000 TL ikramiye, 200 TL yol ve 500 TL yemek yardımı alan bir işçi aylık yardımlar kısmına ne kadar yazmalıdır? Prim ödemelerinin aylık ortalaması olan 750 TL + bir aya denk gelen ikramiye tutarı olan 1000 TL + aylık yol ve yemek ücreti toplamı olan 700 TL = 2450 TL olarak aylık yardımlar kısmına yazılmalıdır.

Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama sitelerinde genellikle aylık yardımlar kısmına yer verilmemektedir. Bu durum tazminat hesaplamasını oldukça düşürmekte ve işçilerin mağduriyetine sebep olabilmektedir. Bu nedenle işveren tarafından yapılan aylık yardımların miktarını hesaplayarak aylık yardımlar kısmına yazmayı unutmayın.Kıdem ve İhbar Tazminatı Şartları Nelerdir? Evlilik Tazminatı Hesaplama 2020

Evlilik tazminatı ya da askerlik tazminatı olarak da halk arasında bilinen kıdem tazminatını alabilmek için iş yerinde en az bir yıl çalışmış olmanız gerekmektedir. Buna ilaveten işveren tarafından haklı bir neden olmaksızın işten çıkarılmış olmanız ya da kendiniz haklı bir nedenle işten ayrılmış olmanız gerekmektedir. Haklı fesih nedenleri ve istifa eden işçilerin hakları ile ilgili detaylı bilgiye makalemizden ulaşabilirsiniz.

İhbar tazminatı alabilmek için ise işveren tarafından haklı bir neden olmaksızın işten çıkarılmanız gerekmektedir. Buna ilaveten iş akdinizin feshedileceğinin ihbar süresinden önce tarafınıza bildirilmemiş olması gerekmektedir. İhbar tazminatı ve işten çıkarılan işçinin hakları ile ilgili makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

82 Soru

 • Bilal kılıçarslan 18 Eylül 2020 21:38

  .erhaba
  Ben 06061999 giriş Limon bir calisanim
  21 yıldır aynı yerdeydim patronum
  Tazminatını hesaplayalım dedi
  Muhasebe 76 bin lira çıkardı
  Benim maaşım normali eviyle birlikte 4831tl
  Kağıt üzerinde 3600
  Gözüküyor geriye dönük 10 yıllık izinim duruyor
  Biryol gösterirseniz sevinirim

  • Besler Hukuk 21 Eylül 2020 10:45

   160.000 TL civarı kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanırsınız.

 • Sami bey 10 Eylül 2020 00:40

  Merhaba, 2004 yılında askerde bana hepatit b bulaştı çürük raporu verildi. Askerden gelir gelmez hemen eşimi ve çocuklarımı test yaptırdım negatif çıkınca hemen aşılattım. İleride karaciğer kanserine (siroz) çevirme riski çok yüksek. Askere gitmeden önce askerlik cüzdanı muayene de sağlam ve askerliğe elverişli belgesi var. Bu bağlamda askeriyede aynı enjektörden kan almadan kaynaklanan geriye dönük faiziyle birlikte tazminat ve malul gazilik ünvanı alıp malul gazi emeklisi olabilirmiyim. Size zahmet yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 10 Eylül 2020 09:49

   İdari davalar için belirlenen hak düşürücü süreler geçmiş maalesef.