0216 387 0 388

Tazminat Hesaplama ve Kıdem Tazminatı Alma Şartları

Kıdem tazminatı işçilerin en önemli sosyal güvencelerinden biridir. İşten çıkması halinde zor günlerinde tutunabileceği tek daldır. Bu nedenle işçilerin kıdem tazminatı alma şartlarını ve alabileceği tazminat miktarını bilmesi son derece önemlidir. Tazminat hesaplama işlemini yukarıdaki program aracılığıyla kolaylıkla yapabilirsiniz. Kıdem tazminatı alma şartları da detaylı bir şekilde makalemizde ele alınmıştır. Kıdem ve ihbar tazminatı ile ilgili sorularınızı bu sayfanın en altından sorabilir, diğer hukuki sorularınızı ise avukata sor sayfamızdan iletebilirsiniz.

Tazminat Hesaplama Nasıl Yapılır?

Tazminat Hesaplama

Tazminat hesaplama yapabilmek için öncelikle brüt ücretinizi bilmeniz gerekmektedir. Brüt ücret; maaşınıza ilaveten sigorta primi, vergiler ve devlet tarafından yapılan her türlü kesintiler eklenerek bulunan toplam tutardır. Her ay hesabınıza yatan veya elinize geçen net ücret brüt ücretten farklıdır. Örneğin 2020 yılında asgari ücretle çalışan bir işçinin eline geçen tutar 2.324,70 TL iken, brüt ücreti 2.943 TL’dir. Bu nedenle brüt ücret kısmına her ay hesabınıza yatırılan net tutarı değil, vergi ve kesintiler dahil olan brüt tutarı yazmalısınız. Brüt ücretinizi bilmiyorsanız bordronuzdan bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Eğer işvereniniz tarafından bordro verilmiyorsa, net ücretinizi brüt ücrete çeviren sitelerden hesaplama yapabilirsiniz.

Kıdem Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kıdem tazminatı tavanı 2020 yılında 6 Bin 790 TL olmuştur. Yani alınan ücret ne kadar yüksek olursa olsun, kıdem tazminatı hesaplama 2020 yılı için en fazla 6 Bin 790 TL üzerinden yapılacaktır.

Brüt ücretinizi girdikten sonra işvereniniz tarafından yapılan aylık yardımları da ilave etmelisiniz. Düzenli olarak ödenen prim, ikramiye, yol ve yemek yardımı, yiyecek ve giyecek yardımı, dil tazminatı vb. bu kapsamdadır. Bu şekilde yapılan düzenli ödemelerin aylık tutarını da aylık yardımlar kısmına yazmalısınız.

Örneğin aylık 500-1000 TL aralığında prim, üç ayda bir 3000 TL ikramiye, 200 TL yol ve 500 TL yemek yardımı alan bir işçi aylık yardımlar kısmına ne kadar yazmalıdır? Prim ödemelerinin aylık ortalaması olan 750 TL + bir aya denk gelen ikramiye tutarı olan 1000 TL + aylık yol ve yemek ücreti toplamı olan 700 TL = 2450 TL olarak aylık yardımlar kısmına yazılmalıdır. Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama sitelerinde genellikle aylık yardımlar kısmına yer verilmemektedir. Bu durum tazminat hesaplamasını oldukça düşürmekte ve işçilerin mağduriyetine sebep olabilmektedir. Bu nedenle işveren tarafından yapılan aylık yardımların miktarını hesaplayarak aylık yardımlar kısmına yazmayı unutmayın.

Brüt ücretinizi ve aylık yardımlar kısımlarını doldurduktan sonra, işe giriş ve çıkış tarihlerini yazdığınızda tazminat hesaplama programı otomatik olarak kıdem ve ihbar tazminatınızı hesaplayacaktır.

İhbar Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

İhbar tazminatı alabilmek için işveren tarafından haklı bir neden olmaksızın işten çıkarılmanız gerekmektedir. Kendiniz işten çıktığınızda ne kadar haklı olursanız olun ihbar tazminatı alamazsınız. İş akdinizin feshedileceğinin ihbar süresinden önce işveren tarafından bildirilmesi gerekmektedir.

 • 6 aydan az çalışmış işçilerin 2 hafta,
 • 6 ay ile 1,5 yıl arası çalışmış işçilerin 4 hafta,
 • 1,5 yıl ile 3 yıl arası çalışmış işçilerin 6 hafta,
 • 3 yıldan fazla çalışmış işçileri 8 hafta ihbar süresi bulunmaktadır.

İşveren belirsiz süreli iş sözleşmesini sonlandırmak istediğinde, bu süreler kadar önceden işçiye fesih bildirimi yapmalıdır. Ayrıca bu süreler boyunca işçiye günlük en az iki saat iş arama izni kullandırılmalıdır. Aksi takdirde işçiye bu sürelerin karşılığı olan ücreti tutarında ihbar tazminatı ödenmesi gerekir. İhbar tazminatı hesaplama işlemini sayfanın başında kolaylıkla yapabilirsiniz. İşten çıkarılan işçinin hakları ile ilgili detaylı bilgi için bu konudaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir?

Kıdem tazminatı alma şartları arasında en önemli olanı iş yerinde en az bir yıl çalışmış olmaktır. Buna ilaveten işveren tarafından haklı bir neden olmaksızın işten çıkarılmış olmanız ya da kendiniz haklı nedenle iş akdini feshetmeniz gerekmektedir. Kendiniz işten çıktığınızda kıdem tazminatı alma şartlarının neler olduğu aşağıda başlıklar halinde belirtilmiştir.

1) İşçi Haklarının Ödenmemesi

İşçilerin maaşı başta olmak üzere, fazla çalışma ücreti, ulusal bayram ve genel tatil ücreti, asgari geçim indirimi, prim, ikramiye, hafta tatili ücreti vb. birçok işçi hakları mevcuttur. Bu alacakların işveren tarafından eksik ödenmesi veya hiç ödenmemesi işçi için haklı fesih nedenidir. Bu durumda işçi kıdem tazminatına hak kazanacağı gibi eksik ödenen işçilik haklarını da açılacak davada talep edebilir. İşçi hakları ile ilgili detaylı bilgi için bu konudaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

2) Çalışma Koşullarının İşçi Aleyhine Değiştirilmesi

İşveren işçinin yazılı onayını almaksızın iş şartlarında esaslı bir değişiklik yapamaz. Örneğin işçinin evine çok uzak bir yerde görevlendirilmesi ya da bir müdürün daha alt kademe bir işe atanması çalışma koşullarında esaslı değişikliktir. İşverenin değişiklik teklifini kabul etmeyen işçi iş akdini haklı nedenle feshederek kıdem tazminatı alabilir.

3) Emeklilik Nedeniyle İşten Ayrılma

Sigorta başlangıcının 08.09.1999 tarihinden önce yapılması kaydıyla, 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim gününü dolduran işçi emekliliğe hak kazanır. Bu durumda emekli maaşı bağlanması için gerekli yaşa gelmemiş olsa dahi işten ayrılarak kıdem tazminatı alabilir. 08.09.1999 sonrası işe başlayanların emeklilik hakkı kazanması şu an için mümkün olmadığından onların şartlarına değinilmemiştir. Emekli tazminatı hesaplama işlemini de yukarıdan yapabilirsiniz.

4) Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma

Kadın işçiler evlendikleri tarihten itibaren bir yıl içerisinde işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatına hak kazanırlar. İşten ayrılmadan önce ihbar süresi verilmesi şartı bulunmamaktadır. Evlilik tazminatı hesaplama yapmak için sayfanın en başındaki programı kullanabilirsiniz.

5) Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılma

Askerlik yapmak için işten ayrılan işçiler kıdem tazminatına hak kazanacaktır. Askerlik sevk belgesi alarak fesih bildirimi ile birlikte işverene sunmanız kıdem tazminatı almanız için yeterlidir. Askerlik tazminatı hesaplama işlemini yukarıdan otomatik olarak yapabilirsiniz.

6) Mobbing Mağduru Olmak

İşçiye iş yerinde sistematik ve sürekli bir şekilde mobbing teşkil eden davranışların uygulanması halinde işçi iş akdini haklı nedenle feshedebilir. Mobbing ne demek sorusunun cevabı ve mobbing mağdurlarının hakları konusunda detaylı bilgi için bu konudaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

7) İşçiler Arasında Ayrımcılık Yapılması

İşveren haklı bir neden bulunmaksızın aynı konumda bulunan işçilere farklı haklar tanıyamaz, işçiler arasında ayrım yapamaz. Örneğin tüm çalışanlara zam yapıldığı halde bir veya bir kaç çalışana zam yapılmaması eşit davranma yükümlülüğüne aykırıdır. Bu gibi durumlarda işçi dört aylık ücreti tutarında ayrımcılık tazminatı talep edebileceği gibi iş akdini haklı nedenle feshederek kıdem tazminatı da alabilir.

8) Sendikalı İşçilere Farklı Uygulamalar Yapılması

İşveren sendikaya üye olan işçilere toplu iş sözleşmesi hükümleri dışında diğer işçilerden farklı bir uygulama yapamaz. Aksi takdirde işçi bir yıllık ücreti tutarında sendikal tazminat talep edebileceği gibi iş akdini feshederek kıdem tazminatı da alabilir.

9) Sigorta Primlerinin Eksik Yatırılması

İşçinin sigorta primlerinin eksik yatırılması, asgarisinin bankadan kalanının elden ödenmesi durumlarında işçi iş akdini haklı nedenle feshedebilir ve kıdem tazminatı alabilir.

10) İşverenin İşçiye Karşı Suç İşlemesi

İşverenin işçiye karşı hakaret, tehdit, yaralama vb. suç teşkil eden fiillerde bulunması halinde işçi iş akdini haklı nedenle feshedebilir. İşçinin iş yerinde herhangi bir kişi tarafından cinsel tacize uğraması ve işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemlerin alınmaması hali de haklı fesih nedenidir.

Uygulamada en sık görülen haklı fesih nedenleri bunlar olmakla birlikte başka sebepler de haklı neden teşkil edebilir. Tazminat hesaplama ve kıdem tazminatı alma şartları ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruyu aşağıdan sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

90 Soru

 • Uğur Karadağ 13 Ekim 2020 12:51

  26.12. 2018 Tarihinde başladığım işten ayrılmak istiyorum kendi isteğimle alacağım tazminat ne olur. Maaşım 3500 lira ama sigorta primim asgari ücretten yatıyor ayrıca haftalık izin resmi veya bayram iznim yok. Sadece 15 gün yıllık iznim var Çalışma saatlerinde bazen 9 ve 10 saati bulabiliyor. Agi parası da almıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 14:30

   Saydıklarınızın tamamı haklı fesih nedeni teşkil eder. Dava açabilirsiniz.

 • Serpil çamurcu 11 Ekim 2020 00:40

  Merhabalar ben kardeşimle 15 yıldır babamın. Yüzünü dahi görmedim bize hiçbir şekilde maddi ve manevi destekte bulunmadı bizi hep görmezden geldi. Bunun için manevi tazminat açabilir miyim

  • Besler Hukuk 11 Ekim 2020 10:39

   18 yaşına kadar size bakmadıysa dava açabilirsiniz.

 • Kenan güler 3 Ekim 2020 19:03

  Merhabalar 05.10.2016 yılında özel sektörde bir lastik fabrikasına başladım 28.09.2020 tarihinde işten çıkarıldım iş veren benim SGK nın belirlediği 29 nolu kod an çıkarmış tazminat ve işsizlik alamıyorum mahkemeye veya arabulucuya gitsem alabilirmiyim şimdiden teşekkürler 🙏

  • Besler Hukuk 3 Ekim 2020 19:59

   Dört yıl çalışmışsınız. Tazminat ve diğer işçilik alacaklarınız için dava açabilirsiniz.

 • Yunus aydın 1 Ekim 2020 17:07

  İyi günler 2019 da işe girdim 2020 de askerlik nedeniyle işten cikicam 14 ay oldu ne kadar tazminat hak ediyorm

  • Besler Hukuk 1 Ekim 2020 17:57

   Birçok farklı bilgi daha gerekiyor bu hesaplama için.

 • Bilal kılıçarslan 18 Eylül 2020 21:38

  .erhaba
  Ben 06061999 giriş Limon bir calisanim
  21 yıldır aynı yerdeydim patronum
  Tazminatını hesaplayalım dedi
  Muhasebe 76 bin lira çıkardı
  Benim maaşım normali eviyle birlikte 4831tl
  Kağıt üzerinde 3600
  Gözüküyor geriye dönük 10 yıllık izinim duruyor
  Biryol gösterirseniz sevinirim

  • Besler Hukuk 21 Eylül 2020 10:45

   160.000 TL civarı kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanırsınız.

 • Sami bey 10 Eylül 2020 00:40

  Merhaba, 2004 yılında askerde bana hepatit b bulaştı çürük raporu verildi. Askerden gelir gelmez hemen eşimi ve çocuklarımı test yaptırdım negatif çıkınca hemen aşılattım. İleride karaciğer kanserine (siroz) çevirme riski çok yüksek. Askere gitmeden önce askerlik cüzdanı muayene de sağlam ve askerliğe elverişli belgesi var. Bu bağlamda askeriyede aynı enjektörden kan almadan kaynaklanan geriye dönük faiziyle birlikte tazminat ve malul gazilik ünvanı alıp malul gazi emeklisi olabilirmiyim. Size zahmet yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 10 Eylül 2020 09:49

   İdari davalar için belirlenen hak düşürücü süreler geçmiş maalesef.

 • Şaban taşdemir 24 Temmuz 2020 01:50

  2011 de aynı iş yerinde çalışıyorum eylül ayın işçi çıkaracaklar avukat versem kaç lira tazminat ..2943

  • Besler Hukuk 20 Ağustos 2020 18:03

   27 Bin TL civarı kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 • YalÇın oktay 17 Temmuz 2020 10:35

  2008 in 7. ayı 20 si iş başı yaptım
  2017 nin 11. ayının 16 sı çıkartıldım
  yerel mahkemeyi kazandım temyize baş vurdular Yargıtay geri dönüş hariç bütün haklarını alsın dedi ve para vermek istemediler i2020 nin 1 ayı
  icra davası açtım dün öğrendim 1. ay hesabıma 29.780 tl göndermişler ben yeni öğrendim Mevlana doğrumu dur
  işe giriş 07.20.2008
  işten Ayrılış 16.10.2017
  net 1600
  bürüt 2180
  iki bayram 500 tl ikramiye
  Teşekkürler

  • Besler Hukuk 20 Ağustos 2020 18:56

   Mahkeme kararına bakın. Orada yazan miktar doğrudur büyük ihtimalle.

 • Osman karaca 12 Temmuz 2020 10:57

  Slm iyi günler 2010 da Ankara da iş kazası geçirdim ve sol gözümde yüzde 90 gorme kaybı yaşadım ve şirket bana boş kagita imza atmadığım icin beni işten cikarti ve iş kusuru yüzde 90 şirket kusuru çikti nekadar tazminat alırım saygılar

  • Besler Hukuk 13 Temmuz 2020 10:45

   İş kazası tazminat hesaplamaları iki farklı bilirkişi raporu ile tespit edilen teknik bir hesaplamadır. Bu nedenle buradan hesaplanması mümkün değildir.

 • Tunca Özgür 11 Temmuz 2020 09:53

  1990-1993 yılları arasında sigortalı olarak İstanbul Tip Fakültesine bağlı İstanbul Tip Fakültesi Vakfı ‘ndan maaş alarak çalıştım, 1993 yılında kadroya geçerek aynı kurumda çalışmaya devam ettim, kadroya geçiş nedeni ile Vakıf tarafından kıdem tazminatı ödenmedi (bu durum herkes tarafından bilinmektedir), çalışma aynı kurumda olduğundan 3 yılım kıdem yıllarıma eklenebilmesi için tazminat almadığıma dair bir yazıya ihtiyaç duyuldu, ancak Vakıf evrakları imha ettiğinden tazminat ödenmediğini konusunda bilgi içeren bir yazı verememektedir.
  Bu durumda kıdem yıllarım 30 yıl üzerinden değil 27 yıl üzerinden hesaplanarak 10-13 bin tl civarında bir kayıpla mağdur edileceğim.
  Ancak Üniversitenin diğer tıp fakültesinin Vakıftan çalışanların dosyalı mevcut olduğundan tazminat ödenmediğine dair bilgi rahatlıkla verebilmektedir ve kişiler mağdur edilmemektedir.
  Ayni Üniversite, rektörlük ayni, işlemler bir yerden yürütülürken, birimin biri yazıyı verebiliyor (dosyalar elinde olduğundan), diğeri veremiyor (dosyaları imha ettiğinden).
  Yazıyı verebilen birim emsal olarak alınamaz mı ?
  Mağduriyetimin oluşmaması için nasıl bir yol izlememi tavsiye edebilirsiniz, yardımcı olabilir misiniz,
  Teşekkürler

  • Besler Hukuk 13 Temmuz 2020 10:40

   Verdikleri tazminatı alıp kalan 3 yıl için dava açabilirsiniz.

 • Mustafa Demir 6 Temmuz 2020 11:45

  Selamun aleykum 5.1.2020 tarihinde is kazasi gecirdim sol el bilegime metal sac carmasi sonucu acildi 6 dikis atildi ama is kazasi gecirdigim yer calistigim fabrika degil ayni sirketin baska adreste bulunan fabrikasi benim calistigim yer hasanaga organize sanayide is kazasi gecirdigim yer akcalar organize sanayide (bursa)ama is kazasi gecirdigim yerde bildirilmemis sgkya calistigim yerde is kazasi gecirdim diye bildirilmis herhangi bir uzuv kaybi yok halen calisiyorum tazminatli cikis hakkim varmi bilginiz icin simdiden tesekkur ederim

 • Zeynep kılıç 3 Temmuz 2020 16:53

  Merhaba; 20.08.2020 tarihinden beri bir firmada çalışıyorum.aylık brüt maaşım 4110tl. Yemek yol ve prim de var artı olarak.pandemi sürecinden dolayı bizi molasız çalıştırıyorlar ve saat olarak eklemiyorlar, örnek veriyorum haftada 30 saat çalışmamız gerekirken 36 saat çalışıyoruz ve firma 30 saat olarak işliyor. Bu sebepten dolayı istifa edersem Kıdem alabilir miyim? Ne kadar alırım. Şimdiden teşekkürler

  • Besler Hukuk 3 Temmuz 2020 17:18

   Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmanıza rağmen mesai saatleriniz üçte bir oranında azaltılmadıysa haklı nedenle iş akdinizi feshederek kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 • Barış ÖZKAN 2 Temmuz 2020 11:24

  Merhaba. 01.05.2016 işe giriş tarihi, 30.06.2020 çikış tarihi. Son bürut maasim 4000 tl.
  Yol yemek ucreti olarakta 550 tl multinet kartina yukleme yapiyor sirketim. Bu durumda kidem tazminati olarak elime gececek olan ucret ne kadar olacaktir?
  Bu arada kullanmadigim yillik iznimde var, buda ekleniyor mu kidem hesaplanirken?
  Ihbar tazminatina gelince; iş sözlesmemde ne yazik ki belirli sureli mi yoksa belirsiz surelimi calistigimi bilmiyorum. Şimdiden tesekkur ederim.

 • Barış ÖZKAN 2 Temmuz 2020 11:22

  Merhaba. 01.05.2016 işe giriş tarihi, 30.06.2020 çikış tarihi. Son bürut maasim 4000 tl.
  Yol yemek ucreti olarakta 550 tl multinet kartina yukleme yapiyor sirketim. Bu durumda kidem tazminati olarak elime gececek olan ucret ne kadar olacaktir?
  Bu arada henüz kullanmadigim yillik iznimde var, buda ekleniyor mu kidem hesaplanirken?
  Ihbar tazminatina gelince; iş sözlesmemde ne yazik ki belirli sureli mi yoksa belirsiz surelimi calistigimi bilmiyorum. Şimdiden tesekkur ederim.

  • Besler Hukuk 2 Temmuz 2020 11:26

   Multinete yatan tutarı brüt ücretinize ekleyerek hesaplama yapabilirsiniz. Yıllık izin ücretleri kıdem tazminatına ilave edilmez.

 • Demet Özdemir 23 Haziran 2020 21:59

  Merhaba , ben 19 Eylül 2017 tarihinde işe girdim . Pandemi dolayısıyla Mayıs ayı itibari ile kısa dönemli çalışmakta ve maaşımın bi kısmını şirket , diğer kısmını devlet karşılamakta . Kısa dönemli çalışma sürem temmuz Sonu bitiyor . Ancak şu an bi meslek hastalığım ortaya çıktı ve işten ayrılmam gerekiyor . Pandemi döneminde işten ayrılabiliyor muyum? Ve tazminatımda kısa dönemli çalıştığım için ( son 2 ay ) etkileme olur mu ??

  • Besler Hukuk 24 Haziran 2020 17:51

   İşverenin kusurlu davranışları neticesinde meslek hastalığına yakalanmanız haklı nedenle fesih sebebidir. Tazminat hesabında işten çıktığınız son tarih dikkate alınır. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmanız fark etmez.

 • Sumeyye snm 21 Haziran 2020 17:23

  Merhaba ise 2018 ekim girişileyim 2019 Eylül’de evlendim 22 haziran 2020 de işten çıkışımı vereceğim evlilik dolayısıyla. bu konuda tazminat hakkımın var olduğunu biliyorum ama kıdem tazminatı için 6 hafta çalışmam gerekiyormuş ve işyerinin taşınma durumu var bana biraz uzak olduğundan dolayı gitmem mümkün değil benim 6 hafta çalışma sürecimde işyeri taşınırsa ne yapmam gerekir birde tazminatlarımı hesaplarmisiniz asgari ücret uzerinden 500 lirada yol yemek ücreti alıyorum etkisi varmi tazminata bilmiyorum ama. Şimdiden teşekkürler.

  • Besler Hukuk 22 Haziran 2020 15:01

   Tazminat için 6 hafta çalışılması gerekmiyor. Orada bir yanlış anlaşılma var. Kıdem tazminatı hesabınıza yol ve yemek ücretinizi de ekleyebilirsiniz.

 • Musa Bozdağ 29 Mayıs 2020 10:55

  İşçi Mehmet 4 yıldır 60 kişinin çalıştığı “Kıvam Mandırasında” Belirsiz ve Tam Süreli (haftada 45 saat) İş Sözleşmesi ile çalışmaktadır. Mehmet’in iş sözleşmesi işvereni tarafından önceden bildirimde bulunmaksızın kanunun 17. Maddesine göre fesh edilmiş, feshe gerekçe gösterilmemiştir. Daha sonra feshin Mehmet tarafından mahkemede işveren aleyhine yapılmış bir şahitlik sebebiyle yapıldığı anlaşılmıştır. Mehmet’in son aylık brüt ücreti 4000 TL’dir.
  Bu fesih sonucunda Mehmet;
  · Kıdem tazminatı alabilir mi? Alabilirse miktarını hesaplayınız.
  · Yapılmış fesihte kötü niyet var mıdır? Var ise işçinin talep edebileceği haklar nelerdir?
  · İhbar tazminatı alabilir mi? Alabilirse miktarını hesaplayınız.
  · İş güvencesi kapsamında mıdır? Kapsamında ise iş güvencesinden doğan ne gibi hak ve talepleri olur açıklayınız.
  ·

  • Besler Hukuk 29 Mayıs 2020 15:22

   Ödevini bana yaptırmaya çalışan uyanık Musa. Ders çalış ders 🙂

 • Muharrem biricik 19 Mayıs 2020 15:53

  Merhaba ben 03.04.2013 te işe başladım bürüt maaşım 4000 lira ne kadar ihbar ve kıdem tazminatı alırım teşekkürler…

  • Besler Hukuk 20 Mayıs 2020 17:11

   34610 TL kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanırsınız.

 • Ahmet kopcak 16 Mayıs 2020 02:08

  Merhaba işe giriş 20.07.2013 işten çıkış 15.05.2020 brüt 4000 TL toplam ne kadar kıdem ve ihbar tazminatı alırım

  • Besler Hukuk 16 Mayıs 2020 12:36

   33.392 TL kıdem ve ihbar tazminatı alabilirsiniz.

 • TURAN KAYNAR 13 Mayıs 2020 10:13

  işveren olarak 01/01/2019 -31/12/2019 tarihleri arası çalıştırmış olduğum personelime kıdem ve ihbar tazminatı ödemek zorundamıyım.

  • Besler Hukuk 13 Mayıs 2020 11:11

   Evet bir yılın dolmasına bir gün kala işten çıkarmanız hakkın kötüye kullanılması niteliğinde.

 • Ferhat eke 12 Mayıs 2020 18:31

  Geçen yıl iş kazası geçirdim 11.30 raporum geldi davam devam ediyor.sgk maaş bagladi bana 350 tl maaş aliyom.bilirkisi 39000 TL çıkardı bana avukatimda bana 95000 TL hakettik ama SGK sana bağladığı maaşı senden kesiyor dedi SGK benden kesermi iş yerinden kesmesi lazım degilmi cvblarsaniz sevinirim kolay gelsin

  • Besler Hukuk 13 Mayıs 2020 11:05

   95.000 TL kesinti yapıldıktan sonraki rakam. Tekrar bir şey kesmeyecekler. Merak etmeyin.

 • Emrah yilmaz 8 Mayıs 2020 23:50

  Merhaba ben bugün ıs kazasi geçirdim 4 tonluk demir vinç bagladaim fakat kamyon kasasında dim kaça cak kolanacak yerim yoktu 4 tonluk ceneme kulağıma ve kollarıma zarar verdi 1 dikiş hasarım var ölümle yüz yüze geldim ıs yerim ıs kazasi gostermededi benim ne yapmam lazim

  • Besler Hukuk 9 Mayıs 2020 10:58

   İş kazası olarak bildirirseniz hastanede kaldığınız süre için geçici iş göremezlik ödeneği alırsınız. Ayrıca iş gücü kaybı söz konusu olursa yüksek tazminatlar almanız söz konusu olabilir. Bu nedenle doktorunuzdan raporunu iş kazası olarak düzenlemesini isteyin.

 • Enis Akbaş 6 Nisan 2020 08:35

  Merhabalar öncelikle çok ilgilisiniz..
  Ben 2019 14 Ocak’ta işe girdim 31 Mart 2020 de işten çıkarıldım..
  Maaşım 3000 tl ama 2300 bankaya yatıyor, 700 ü elden veriyorlar..
  Acaba kıdem tazminatım Ne kadar tutar ve yıllık izni mi de brütten mi hesaplamalıyım? 14 gün yıllık iznimi kullanamadım..ve yemek ve yol için ben cebimden her ay 800 harcıyordum onlar verdiğim fişlere göre karşılıyordu..bunları da eklersen toplamı ne olur

  • Besler Hukuk 6 Nisan 2020 15:19

   9117 TL kıdem ve ihbar tazminatı, 1400 TL yıllık izin ücretine hak kazanırsınız.

 • H. B 3 Nisan 2020 12:22

  Mevcut çalıştığım işi bırakmak istiyorum yaklaşık üç buçuk dört yıldır çalışmaktayım tazminat ve yıllık izin ücretlerini alıp ayrılmak için şu sebebler yeterli olurmu (maaşımı düzensiz olarak parça parça elden alıyorum) (başladığımız saat 09.00 bitiş 7.00 ve bazen fazlası mesai ücreti yok) (yemek saatleri ve düzeni belli değil) gibi nedenler… Ve tüm bunlar için nasıl bir yol haritası izlemeliyim…

  • Besler Hukuk 3 Nisan 2020 13:00

   Fazla çalışma ücretinizin ödenmemesi halinde iş akdinizi haklı nedenle feshederek kıdem tazminatı alabilirsiniz. İş hukuku alanında uzman bir avukata başvurarak gerekli işlemleri başlatabilirsiniz.

 • Muhammed Yıldırım 3 Nisan 2020 00:41

  Merhaba öncelikle soruma cevap verirseniz çok sevinirim. Ben 2013 te henüz 16 yaşında iken iş kazası geçirdim. Sigortasız çalışıyordum. Karşı tarafa mahkeme açtık 2017 de sonuçlandı ve kazandık. Karşı taraf sigortasız işçi çalıştırdığı için ceza yedi ve ben tek ayaktan sakat kaldım %28 rapor verdi sgk maaş bağladı sürekli iş göremezlilik diye ve yaklaşık 2016 dan beri maaşı alıyorum karşı taraf %100suçlu. Şuan 23 yaşındayım tahmini tazminat ne kadar alırız bu oranlara göre ve sgkdan aldığım maaş tazminat tan düşecekmi teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 3 Nisan 2020 12:49

   Davayı kazandıysanız tazminat miktarının belli olması lazım. İş kazası tazminat hesaplaması bilirkişiler tarafından detaylı bir hesaplama sonucunda tespit edilmektedir. Buradan yardımcı olamam.

 • Gökhan tetker 26 Mart 2020 12:27

  Merheba,Kazanılan işe iade davasının faiz oranı ne kadardir ve hangi tarihten itibaren başlar,istinaf sonucunda mi yoksa dava ilk açıldığı tarihten itibaren mi başlar ,iyi çalışmalar

  • Besler Hukuk 26 Mart 2020 13:23

   Boşta kalınan süreye ilişkin ücret alacağına mevduata uygulanan en yüksek faiz, işe başlatmama tazminatına yasal faiz uygulanır. Yasal faiz %9 mevduata uygulanan en yüksek faiz sürekli değişmektedir. Faiz başlangıcı ise işe başlamak için yapılan başvurunun tebliğ tarihidir.

 • Aylin budak 25 Mart 2020 13:05

  Mahkemeyi kazandım 4 +4 2 hafta içerisinde karşı taraftan cevap bekliyoruz , işe başlatmazlar ise kazanılan mahkemenin faiz oranı ne kadar oluyor ve hangi tarihten itibaren başlıyor. İstinaf kararından sonrami yoksa mahkeme ilk açıldığı tarihten itibaren mi faiz oranı başlıyor,

  • Besler Hukuk 25 Mart 2020 13:47

   Boşta geçen süreye ilişkin ücret alacağına mevduata uygulanan yüksek faiz, işe başlatmama tazminatına ise yasal faiz işletilir. Faiz başlangıcı ise işe başlamak için yaptığınız başvurunun tebliğ tarihidir.

 • Bekir Çelikoğlu 25 Mart 2020 11:29

  Ben 26.07.20011 işe girişim 31.03.2020 işten çıkarıldım ne kadar tazminat almam gerekiyor

  • Besler Hukuk 25 Mart 2020 13:48

   Ücret miktarınızı bilmemiz gerekiyor.

 • Pınar Gürbüz 23 Mart 2020 16:03

  Merhaba size bir sorum olucak 25 Mart tarihinde cikisim verilicek bodromda asgari ücret görünüyor ama aylık 2815 TL alıyorum bunun içine haftalık izin vermiyorlar parasini veriyorlar tazminatımı hesaplarken izin parasini ek gelir olarak ilave ettirebilirmiyim ettirebilirsem sizden ricam alttaki bilgilere göre hesaplarmisiniz
  Giriş 12.11.2018
  Cikis25.03.2020
  Maaş 2815

  • Besler Hukuk 23 Mart 2020 16:29

   8000 TL civarı kıdem ve ihbar tazminatı alacağına hak kazanırsınız. Hafta tatili ücreti kıdem tazminatına dahil edilmez.

 • Kadir 23 Mart 2020 11:45

  2018 de trafik kazası geçirdim anlaştığım sigorta şirketi ücretin belirlendiğini söyledi yanlız ödemeyi sıraya aldıklarını söylediler yaklaşık 2 aydır ödeme yapmalarını bekliyorum ücreti sıraya alma diye birşey var mı efendim teşekkürler.

  • Besler Hukuk 23 Mart 2020 15:13

   O şekilde bir yasal prosedür yok. Dava açabilirsiniz.

 • Gökhan tetker 21 Mart 2020 11:21

  İlginiz için teşekkür ederim,dava sürem 3yil geçti dava acali 3300 TL olann brüt ucretim emsalllerime goremi hesaplanıyor yani 3300tl 4000 TL mi oluyor

  • Besler Hukuk 23 Mart 2020 15:05

   En son aldığınız ücret ne ise onun üzerinden hesaplanır emsal ücretten değil.

 • Gökhan tetker 12 Mart 2020 21:17

  İlginiz için teşekkür ederim,dava sürem 3yil geçti dava acali 3300 TL olann brüt ucretim emsalllerime goremi hesaplanıyor yani 3300tl 4000 TL mi oluyor 4+4hesaplanirken prim ve yemek ücreti de mi dahil oluyor

  • Besler Hukuk 13 Mart 2020 10:39

   İşe başlatmama tazminatında maaşınızın üzerine prim dahil edilmez ancak yemek yardımı dahil edilir.

 • Gökhan tetker 12 Mart 2020 16:57

  14.3.2014 tarihinde ise başladım 05.02.2017 tarihinde işten ayrıldım ,işe iade davasını kazandım. 4+4 şeklinde kazandım. Ayrılırken 300tl yemek çeki alıyordum yıllık ortalama 12.000 TL prim alıyordum
  Ne kadar tazminat alırım acaba ayrılırken aldığım maaş 3300tl brut

  • Besler Hukuk 12 Mart 2020 17:10

   13.532,94 TL kıdem tazminatı 5.543,06 TL ihbar tazminatına hak kazanırsınız.

 • Gökhan tetker 11 Mart 2020 08:01

  14.3.2014 tarihinde ise başladım 05.02.2017 tarihinde işten ayrıldım ,işe iade davasını kazandım. 4+4 şeklinde kazandım. Ayrılırken 300tl yemek çeki alıyordum yıllık ortalama 12.000 TL prim alıyordum
  Ne kadar tazminat alırım acaba

  • Besler Hukuk 11 Mart 2020 13:10

   Ufak bir sorun var. Ücretinizi yazmamışsınız.

 • mesut er 6 Mart 2020 19:15

  2 sene 3ay çalışıyorum askere gidicem ne kadar tazminat alırım maaşım 3100

  • Besler Hukuk 7 Mart 2020 16:27

   10.500 TL civarı kıdem tazminatına hak kazanırsınız.

 • ahmet öztürk 25 Şubat 2020 17:41

  2016 yılında işyeri haklı fesih göstererek işten attı dava açtım dava sonucuna göre fesih haklı değil geçerli fesihtir kararı çıktı şimdi tazminat hakkım var 6 yıl 2 aylık çalışmışlığım mevcut peki bu dava kararına göre tazminatlarıma karşılık faiz hakkım var mı

  • Besler Hukuk 26 Şubat 2020 10:24

   İşten çıktığınız tarihten itibaren bankaların verdiği en yüksek faiz alacağınıza ilave edilecektir.

 • Yasemin Yıldız 24 Şubat 2020 23:43

  Doğum sonrası 4 ay yarı zamanlı çalıştım. Bu süre bitiminde kısmi zamanlı olarak çalışma konusunda ( yarım gün) işverenim ile anlaştım. Kısmi zamanlı çalışmada işten çıkarılma durumunda tazminat davası açabilir miyim ? (Kötü niyet, ayrımcılık vb. ) Birde yarım gün çalıştığım için işsizlik maaşımın miktarında bir düşme yaşar mıyım ? Bu arada 2011 mart ayından beri aynı iş yerinde çalışıyorum

  • Besler Hukuk 25 Şubat 2020 15:30

   Kısmi zamanlı çalışma durumunda da eğer diğer şartları da varsa kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanırsınız. İşsizlik maaşında primininizin miktarı daha az olduğundan biraz daha az alırsınız.

 • Orhan kalayci 21 Şubat 2020 18:37

  İ16.01.2014 tarihinden itibaren stanbulda calisip oturuyorum esimin saglik sorunlari nedeniyle isten cikip artvine tasinmam gerekiyor burda onla ilgilenecek kimsem yok nasil bir yol izlemeliyim isten ayrilirken

  • Besler Hukuk 22 Şubat 2020 13:41

   Haklı nedenle fesih sebeplerinden biri mevcutsa kıdem tazminatı alabilirsiniz. Detaylı bilgi için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 • Aydın gümele 21 Şubat 2020 16:48

  2013 te işe girdim askeri üçretle şimdi işten ayrıldım kıdem tazminatı ne kadar

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2020 18:19

   İlave hiçbir ücret ve yemek, yol yardımı yoksa 21.000 TL civarı

 • Hakan Yalçın 21 Şubat 2020 12:50

  Ben 5 ayda askere gıdecem bana kıdem ve ihbarı vermek zorunda mı ve fabrikaya gırdıgım gunden mı yoksa kadroya gırdıgım gunden mı hesaplanır tazminatım

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2020 13:16

   Sevk belgesi ile başvurmanız halinde kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. İşe ilk başladığınız tarihten itibaren hesaplanır.

 • NİLAY Doğan Tetik 21 Şubat 2020 12:11

  Mehaba. Ben 2016 nisan-2019 mayıs tarihleri arasında tam gün çalıştım fakat şu an çocuğuma bakmak durumunda olduğum için kısmi süreli olarak çalışıyorum. İşten çıkarılırsam tazminatım son aldığım maaştan mı hesaplanır. Teşekkürler.

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2020 12:47

   Evet kıdem tazminatınız çalıştığınız son aya ilişkin brüt ücretiniz üzerinden hesaplanır.

 • Süleyman polat 18 Şubat 2020 18:33

  Ben 4 yıldır aynı isyerindeyim askere gidicem temmuzda net 2850 TL alıyorum ama biz özel günlerde vesaire mesai yaptığımız için bazen 3500-4000 bin TL bile alıyorum bı ayda demek istediğim son ayda çıkmadan önce net mesailerle 4000 bin TL alsam üstüne brutte eklenince daha fazla tazminat alabilirim doğrumu

  • Besler Hukuk 19 Şubat 2020 11:31

   Fazla mesailer kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmamaktadır.

 • Türkan Küçükkaragevrek 7 Şubat 2020 10:44

  Merhaba,aşağıdaki bilgiler doğrultusunda ne kadar tazminat ücreti ve emekli maaşı alacağımı öğrenmek istiyorum. Desteğinizi rica ederim.

  İşe giriş : 08.01.1990
  İşten ayrılış: 30.06.2020
  Prim gün sayısı : 5.650
  Aylık ortalam gelir : 4.500

  • Besler Hukuk 7 Şubat 2020 13:34

   Verdiğiniz bilgilere göre 136.189 TL kıdem tazminatına hak kazanırsınız. Ancak brüt maaşınız, prim, ikramiye ve diğer aylık düzenli ödenen yardımların toplamının 4.500 TL’yi geçip geçmediğinden emin olun.

 • Berk Demir 21 Ocak 2020 09:24

  İstifa dilekçesi yazarak işten çıktım. Tazminat alabilir miyim?

  • Besler Hukuk 22 Ocak 2020 14:08

   İşverenin hukuka aykırı bir uygulaması varsa bunu gerekçe göstererek haklı nedenle iş akdini feshederseniz tazminat alabilirsiniz.

 • Murat Zeytun 15 Ocak 2020 10:34

  Merhaba kolay gelsin asgariden fazla maaş alıyorum yalnız sigortam askeriden gösteriliyormuş ne yapmalıyım.
  Birde agi ücreti almıyorum maaaş dan ayrı olarak agi yatırılması gerekmiyormu

  • Besler Hukuk 15 Ocak 2020 11:22

   İş akdinizi haklı nedenle feshedebilir, SGK’ya şikayette bulunabilir ya da prim tespit davası açarak gerçek ücretiniz üzerinden primlendirilmesini talep edebilirsiniz. AGİ konusunda bordronuza bakmanız gerekmektedir. Bordronuzda AGİ kısmında medeni durumunuza uygun olarak doğru miktar yazıyorsa ödeniyor demektir.

 • cafer deymenci 7 Ocak 2020 13:24

  tüketici mhkemesine bakıyormusunuz anadolu yakası
  avukatlık ücreti ne kadar veya dava sonuçlanınca mı alıyormusunuz
  krd yalova termal

  • Besler Hukuk 7 Ocak 2020 13:32

   Merhaba Cafer Bey. Sayfanın en altındaki iletişim bilgilerimizden büromuza ulaşabilirsiniz.