0216 387 0 388

AVUKATA SOR

Avukata Sor
Avukata sor sayfamızda her türlü sorularınız online avukatlarımız tarafından cevaplandırılmaktadır. Sitemizde sanal avukat soru sorma hizmetimizden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Avukata soru sormak için sayfanın en altındaki formu doldurmanız yeterli olacaktır. Hukuk büromuza sormuş olduğunuz sorunun öncelikle kategorisi belirlenerek, alanında uzman avukatımıza yönlendirilecektir. Örneğin iş hukuku avukatı boşanma avukatı veya gayrimenkul avukatı soru sor birimimize aktarılacaktır. Danışman avukatlarımız tarafından sorularınız detaylı şekilde incelenerek, en kısa sürede cevaplandırılacaktır. Hukuk büromuz tarafından verilmiş olan cevabı yine bu sayfaya girerek görebilirsiniz. Başkaca sorularınız olması halinde tekrar sorularınızı iletebilirsiniz. Avukata sıkça sorulan sorulara aşağıda başlıklar halinde yer verilmiştir.

Dava Nasıl Açılır?

Dava açabilmek için öncelikle bir dava dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir. Dava dilekçesinde bulunması gereken unsurlar; davayı hangi mahkemede açacağınız, davanın tarafları ve adresleri, hukuki uyuşmazlığa dair açıklamalar ve talep edilen hususlardır. Bu nitelikleri barındıran dava dilekçesi hazırlandıktan sonra mahkemeye giderek harç ve masrafları ödedikten sonra davanızı açabilirsiniz.

Hukuki Danışma Ne Demektir?

Hukuki danışma; hukuki sorununuzla ilgili bilgileri ve elinizdeki delilleri detaylı bir şekilde avukatınıza açıkladığınız ve avukatınız tarafından başvurabileceğiniz hukuki yolların ihtimalleri ile birlikte size anlatıldığı mesleki bir süreçtir. Bu sayfamızda sorularınıza en temel haliyle cevap vermemiz hukuki danışma kapsamında değildir. Hukuki uyuşmazlıklarınızı daha etkin ve verimli bir şekilde çözebilmek için ücretsiz avukat danışma sitelerine değil, bir avukatlık bürosuna giderek elinizdeki delilleri gösterdikten sonra hukuki danışma almanız yararınıza olacaktır.

Sanal Avukat Soru Sorma Nedir?

Avukata sormadan yapılan hukuki işlemlerde önemli hak kayıpları doğabilmektedir. Sorularınızı uyuşmazlık ortaya çıkmadan önce sormanız halinde, dava aşamasına geçmeden çözmek mümkün olabilecektir. Yargıya intikal etmesi durumunda ise önceden hukuk soru sor desteği alındığı için daha etkin ve verimli savunmalar yapılması mümkün olacaktır. Ayrıca iddialarınızı ispatlamanız kolaylaşacak, davanın lehinize sonuçlanması ihtimali artacaktır. Bu şekilde avukata sor online işlemine sanal avukat soru sorma denilmektedir. Hukuk büromuz İstanbul merkezli olmasına rağmen Türkiye’nin her yerinde hizmet vermektedir. Bu nedenle İstanbul dışındaki şehirlerde yaşıyor olsanız dahi sorularınızı tarafımıza iletebilirsiniz.

Davalar Ne Kadar Sürer?

Davaların ne kadar süreceği mahkemenin iş yoğunluğuna, davanın türüne ve toplanması gerekli olan delillere göre değişmektedir. Bu nedenle kesin bir şey söylemek mümkün olmamakla birlikte türlerine göre davaların ne kadar süreceğini bu konudaki makalemizden inceleyebilirsiniz: İstinaf mahkemesi ne kadar sürer

Ücretsiz Avukata Sor Hizmetinden Yararlanabilir Miyim?

Avukata sor sayfamızdan sunmuş olduğumuz hizmetler hukuki danışma kapsamında olmadığından ücret alınmamaktadır. Ücretsiz avukata soru sor hizmetimizden serbestçe faydalanabilirsiniz. Her türlü hizmetlerin sanal aleme kaydığı bir çağda, avukata ücretsiz soru sorma imkanının halkımıza sağlanması gerektiği kanaatindeyiz.

Avukat Tutmak Zorunlu Mu?

Davanızı kural olarak avukatla takip etmeniz zorunlu değildir. Ancak genellikle sonucu pek iyi olmamaktadır. Usul kurallarına uymadığı, süreleri kaçırdığı ya da iddialarını gerektiği gibi ileri süremediği için haklı davası reddedilen bir çok kişi bulunmaktadır. Bu nedenle avukatsız dava açmanızı tavsiye etmeyiz.

Avukata Sor Whatsapp Aracılığıyla Mümkün Mü?

Whatsapptan avukata soru sorulduğunda aynı soruların tekrar tekrar sorulduğunu gözlemlemekteyiz. Ücretsiz avukata sor sayfamızda ise daha önce sorulan soruları inceleyerek hızlı bir şekilde cevaba ulaşmanız mümkündür. Avukata soru sor whatsapp sayfaları gizlilik nedeniyle tercih edilse de isminizin görünmesinden endişe ediyorsanız rumuz kullanmanız da mümkündür. Avukata sor whatsapp sayfaları ile sanal avukat soru sorma sayfaları arasında gizlilik bakımından hiçbir fark bulunmamaktadır. Tarafımıza ilettiğiniz her türlü bilgi, sır saklama yükümlülüğümüz çerçevesinde korunacak ve üçüncü kişilerle kesinlikle paylaşılmayacaktır. İsminiz ve sormuş olduğunuz soru haricindeki hiçbir bilgi sitemizde yayınlanmayacaktır.

Avukat Vekaletnamesi Nasıl Çıkarılır?

Avukatınız tarafından size verilen kimlik ve adres bilgileri ile birlikte herhangi bir notere giderek vekaletname çıkarabilirsiniz. Miras, nüfus, boşanma gibi davalarda özel yetkiler arandığından bunları vekaletnamenize ekletmeyi unutmayın.

Avukata Sor İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Sormuş olduğunuz sorularda açık ve net olmanız, olayla doğrudan ilgisi bulunmayan konulara girmemeniz daha verimli olacaktır. Bu şekilde sorularınıza çözümler üretmemiz daha kolay olacaktır. Konudan sapmamanız kaydıyla her türlü detaya yer verebilirsiniz. İletinizi göndermeden önce lütfen son bir kez okuyup, eksik bilgi olup olmadığını teyit edin. Öğrenmek istediğiniz bilgiyi açık bir şekilde sorduğunuzdan emin olun. Yalnızca konudan bahsetmeniz yeterli olmayacaktır.

Avukata Sorulacak Sorular Nelerdir?

Dava açmak için bir avukatla görüşmeye gittiğinizde dava sürecinde sizin yapmanız gerekenleri, hangi delilleri avukata vermeniz gerektiğini, vekalet ücretinin miktarını ve nasıl ödeneceğini, yargılama giderleri ve harçların tutarını, davanın başarı şansını ve benzeri aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Bana Karşı Dava Açıldığını Nasıl Öğrenebilirim?

E-devlette tarafı olduğunuz bütün davalar görülmektedir. Hakkınızda hangi mahkemede dava açıldığını E-devletten öğrenebilir ya da tarafınıza tebligat gelmesini bekleyebilirsiniz.

Avukat Ücreti Ne Kadardır?

Avukatlık ücretinin alt sınırı her yıl düzenlenen avukatlık asgari ücret tarifesi ile belirlenmektedir. Bu tutarın üstünde olan herhangi bir miktar üzerinden yapılan anlaşma geçerlidir. Ortalama avukatlık ücretleri ve avukat maaşı hakkında detaylı bilgi için bu konudaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Davamın Durumunu Nasıl Öğrenebilirim?

Tarafı olduğunuz dava dosyalarını ve dosya içerisindeki bütün evrakları vatandas.uyap.gov.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki avukata sor formunu doldurarak sormak istediğiniz her türlü soruyu avukatlarımıza iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5.704 Soru

 • Davam 14 Ekim 2021 07:14

  Hakkımda iki dava dosyası var biri boşanma diğeri ceza dosyası an itibariyle ceza dosyası yargıtay da boşanma davası da ceza dosyası nin kedi kesinleşmesini bekliyor sorum şu yargıtay a boşanma mahkemesi nin ceza dosyasını beklediğini beyan edip öne alınması kararın biran evvel çıkma için hukuki bir hakkimiz varmı bunu yargıtay dairesini öne alma şansı var mı teşekkür ler

 • EDA COŞAN 11 Ekim 2021 17:23

  İyi günler bugün evime şirket borcundan dolayı haciz memuru ve avukat geldi hazırladıkları tutanağa evimde 1 adet olmasına rağmen koltuk takımı ve öğrenci olan çocuğuma ait 1 yazıcıyı da ekledi başta yediemin kabul etmedim ama çocuğum ağladığı için kabul etmek zorunda kaldım tabi avukatın baskısı da oldu bunda işleme itiraz edebilir miyim?

 • Mesut kislioglu 6 Ekim 2021 16:16

  Iyi gunler resmi evrakta sahtecilik sucundan 1 yil 8 ay ceza aldim hapis cezasi varmi ayrica adli sicileme isler mi. Isler ise sicil kaydini ne zaman sildirebiliriz e devlet sisteminden tesekkur ederim iyi calismalar

 • Naime Sami 30 Eylül 2021 16:03

  Merhaba , boşanma davasında ilk celsede şahitler dinlenir mi nasıl bir yol izlenir ? Karşi tarafin kendine ait talep ettiği avukati bile yok ve elimizde bir çok delil var şahitlerimiz var herhangi kalinan ortak konut yok aylardir ayrilik mevcut kaç celse sürer tahmini ?

 • Yusuf degirmenci 29 Eylül 2021 22:49

  Ben calistigim işyerinden 2017 yılında 15 yil 3600 gunden anlasmali olarak sgkdan yazı alarak kıdem tazminatını aldım girdi çıktı yapıldı aynı işyerinden tekrar sgkdan yazı alarak kıdem tazminatını alabilirmiyim tesekkurler

  • Besler Hukuk 30 Eylül 2021 17:53

   Evet alabilirsiniz.

 • Emrah kaya 29 Eylül 2021 13:55

  Merhaba, annemin banka ya da kompatatif gibi borçları beni etkiler mi. Aynı hanedeyiz. Maaşıma el konulabilir mi bu borçlardan dolayı?

  • Besler Hukuk 29 Eylül 2021 16:46

   Annenizin borcundan dolayı sizin mal varlığınıza haciz koyamazlar.

 • Sabri genç 29 Eylül 2021 13:30

  Kaçak bahis sitesinde kardeşim bikaçkere hesabını kullandırmış başka hiç birşeyle alakası yok k.H dava açmış sizce sonuç ne olur teşekkürler

 • Hakan Kaya 29 Eylül 2021 12:35

  Merhaba 2018 de oturduğumuz sitenin dış cephesi yapıldı bunun icin firmayla anlasıldı senet yapıldı ilk 2 senedimi ödedim normalde bu kişi parayı verip senetlerimizi alıyoduk ama 2 senedimi aldıktan sonra bu kişilerle hiç görüşemedim ve gelmediler ve benimle iletişim kurmadılar üzerinden 5 yıl gectikten sonra adıma icra davası acılmış sizce nasıl bir yol izlemeliyim

 • Esra akturan 29 Eylül 2021 09:05

  Babamın üzerinde 200bin liradan fazla icra var annemin üzerine ev alırsak bu icradan dolayı anneme aldığımız eve icra gelir mi

 • Onur arkan 28 Eylül 2021 15:18

  30 yaşındayım evlenmeden önce 3 tane ev almıştım tapuları benim üstüme 3 aydır evliyim ilerde olası bi boşanma durumunda bu evler ortak mı olur şimdiden teşekkrler

 • Irmak T. 28 Eylül 2021 09:52

  Merhaba. Eşimle tartıştık akabinde darp raporu aldım. Basit tıbbi müdahale ile geçecek yaralama geçiyor dosyada. Eşimden şikayetçi i olmadım. Ben istemesem de kamu davası açılıyormuş. Eşimin daha önce de bir tehdit dosyası var başkasıyla olan. Ve 5 yıl aynı suçu tekerrür etmemesi lazım ve sonucu 1 yıl 3 ay hapis. Bu 5 yıl dolmadan bizim yaralama davası oluştu. Sonuç ne olur, hapis çıkarsa paraya çevrilebilir mi, itiraz hakkımız olur mu? Teşekkürler.

  • Besler Hukuk 28 Eylül 2021 17:31

   Kasten yaralama ile birlikte eski suçundan aldığı cezanın uygulanmasına karar verilir. İstinaf yoluna başvurabilirsiniz.

 • Ayça şen 27 Eylül 2021 20:59

  Babam rahmetli oldu. Dedemden kalan mirasa üvey annem ortak olurmu? Babamla çocukları yok

 • Hasan Basri Kınacı 26 Eylül 2021 18:42

  Merhaba. Sosyal medyada hakaret davası açılmış üzerime. Hadi aq vuruşuyorsanız vuruşun milleti oyalıyorsunuz gibi bir şey yazmışım. Ancak kişiye hakaret vs olduğunu düşünmüyorum bir de 2020 5. Ayında yorumu yapmışım 2020 aralıkta dava açılmış. Sizce bu dava nasıl sonuçlanır?

 • Orhan sarıtaş 25 Eylül 2021 23:16

  Merhaba 2020 eylul ayında iş yerimde kalp krizi gecirdim fakat ne iş yerim nede ben iş kazası olarak bildirmedik 5 aysonra kalp ve kalbe bağlı hastalıklardan%43 engelli raporu verilerek emekli edildim iş yerim 7 bucuk senelik calışmama 25 binlira tazminat verdi haksızlığa uğradığımı düşünüyorum iş kazası nedeniyle engelli duruma düştüğüm ve tazminatımın eksik olması nedeniyle dava açsam haklarım ne olur şimdiden teşekkürler

  • Besler Hukuk 27 Eylül 2021 12:14

   İş yerinde kalp krizi geçirilmesi iş kazası olarak kabul edilmektedir.

 • Yelda Tüfekçi 25 Eylül 2021 22:50

  Merhaba,
  Kiracıyı çıkarmak amacıyla dava açacağım, noterden ihtarname çekildi fakat PTT dağıtıma çıkmıyor, sanırım 2 aya anca dagitacaklar, bu durumda dava acamaz mıyım?

  • Besler Hukuk 27 Eylül 2021 12:17

   Kiracı tahliyesi için ihtarname şartı aranan bir sebebe dayanıyorsanız beklemeniz gerek.

 • Mutlu karagüdekoğlu 25 Eylül 2021 22:23

  Merhabalar boşanma sürecinde mahkeme bitmiş ama istinaf ta 6 aydır bekleyen bir kadın kendi sahsimdan hamile boşanma tam kesinleşmedi ben doğacak olan çocuğu kendi kütüğüme ala bilirmiyin alınırsa ne yapmam gerekir

 • Buse Güngör 25 Eylül 2021 17:52

  Merhaba adım buse dedem vefat etti dedemden öncede babam vefat etmişti miras kaldı fakat aileden kimseyle görüşmüyorum sadece miras belgesi aldım bundan sonraki işlemlerin ne olduğunu bilmiyorum miras kalan şeyleri nasıl üzerime geçirtebilirm ?

  • Besler Hukuk 27 Eylül 2021 12:41

   Veraset ilamı almanız, rayiç bedel ve ilişik kesme yazılarını almanız ve tapu işlemlerini yapmanız gerekiyor.

 • urfiye urhan 24 Eylül 2021 11:41

  ismim urfiye bir anlamı yok mahkemesiz değiştirebilir miyim?

 • Hüseyin Yıldız 23 Eylül 2021 15:50

  Ben taksitle kanepe takımı aldım 8 ay oldu 8 aydır aldıgım yerden fatura ödeme planı istedim kaç ay oldu vermediler ıban verin agustos ayı taksidi ödeyeyim dedim ıban vermediler gel elden öde dediler bende faturamı vermezseniz ödemeyecegim dedim Eylül de şimdi icraya vermişler ve temmuz ayı öden medi göstermişler ayrıca gelen tebligatta senet teki imza benim degil benim hukuksal olarak ne yapmam lazım

 • Sahin menç 14 Eylül 2021 21:52

  Merhabalar benim bir sorum olacak apartman görevlisi sözleşmesi belirli süreli mi olması gerekiyor yoksa belirsiz süreli mi olması gerekiyor
  İkinci sorum
  Ücretsiz izinde olanlar kıdem tazminatı alabilir mi

 • Esra akturan 8 Eylül 2021 09:22

  Kolay gelsin iyi çalışmalar babamın üzerinde 200bin liralık icra var bu icra nedeni ile annemin üzerine alınacak malada icra gelir mi ?

 • Hüseyin toprak 2 Eylül 2021 09:48

  Mrb ismim Hüseyin ama ben ismimi değiştirmek istiyorum,halk arasında etrafimdaki insanlar hüsooo veya Hüsam diye bagirarak cagirmalari ve olur olmaz yerde böyle sürekli davranışlarından dolayi ismimi degismesi mumkunmudur?artık bana ismin ne dedikleri zaman Taner diyorum ve artık hemen hemen beni tanıyan insanlara,

 • Batuhan Öz 1 Eylül 2021 04:48

  Merhaba. Babaannem vefat etti ve babam bir banka kiralık kasa anahtarına benzeyen bir anahtar buldu. Vefat eden kişinin banka kasası olup olmadığını, hangi bankada bulunduğunu nasıl öğrenebiliriz? Teşekkürler.

  • Besler Hukuk 1 Eylül 2021 09:59

   Terekenin tespiti davası açmanız gerekir.

 • Süleyman EROĞLU 1 Eylül 2021 01:11

  Merhabalar.
  Ben İstanbul’da Metro İstanbul bünyesinde İstGüven İstanbul Güvenlik A.ş. ‘de 2015 den beri güvenlik görevlisi olarak çalışmakta idim.2016 ve 2019 yıllarında iş kazası geçirdim ve Meşlek Hastalıkları Hastanesin’den engelli raporu aldım.29.07.2021 yılında ameliyatımı yapan Prof.Dr.İsmail Kerem BİLSEL’den ”sahada çalışması uygun değildir” ibareli durum bildirir raporu ile işbaşı yapmak için işyerime başvurdum.Beni sahada görevlendirdiler.Bunun üzerine noterden ihtar çekerek Sağlık Sorunlarım Nedeni ile Haklı Fesih yaptım. 28.08.2021 de ihtarıma cevaben işe bildirimsiz olarak 3 gün gitmediğimden 25. maddeden işten çıkarıldım.İze sorum şu yönde olacak ben bu durumda iken işe iade davası açabilirmiyim_?

  • Besler Hukuk 1 Eylül 2021 10:01

   Kendiniz iş akdinizi feshettiğinizde haklı olsanız dahi işe iade davası açamazsınız

 • ERDAL KARACA 28 Ağustos 2021 23:59

  yönlendirdiğiniz sayfadan anladığım avukatım benden tarifenin üstünde para talep ediyor. davayı kazandık ama henüz karşı taraftan parayı almadık. bu durumda ben parayı aldıktan sonra avukatıma ilk verdiğim 20.000 i yüzde 25 ten düşüp kalan yüzde 10 u vereceğim. yanlış anladıysam düzeltir misiniz. yanlışlıkla eksik para ödeyerek haksız duruma düşmek istemiyorum.

 • Fahrettin Gulcimen 28 Ağustos 2021 15:43

  Merhaba çalıştığım özel şirkette sozlesmede böyle bir madde yer alıyor, bunun imzalanması durumunda ne olur ?

  Iş akdinin feshi durumunda işçi/çalışan ayni iş kolunda faaliyet gösteren başka bir firmada çalışması durumunda iş verene ……TL tazminat öder.

  Bu maddede belirli bir coğrafya, belirli bir zaman aralığı, hiç birşey belirtilmemiş ve imzaladık birdaha aynı alanda çalışamıyor muyuz bunu ogrenmek istiyorum.

  Kolaylıklar.

 • Besler Hukuk 28 Ağustos 2021 13:15

  Vefatından sonra mirastan mal kaçırma davası açabilirsiniz.

 • ERDAL KARACA 26 Ağustos 2021 23:38

  merhaba,
  ben dava açmadan önce avukatıma 20.000 tl verdim. avukatım davayı kazanayım kazanmayayım bu parayı peşin isterim dedi ve ben de verdim, bunun için herhangi bir sözleşme imzalamadık, ayrıca parayı aldığına dair makbuz da doldurmadı.
  Bundan ayrı olarak ise davayı kazanırsak alınacak ücretten yüzde 25 avukatlık ücreti alacağına dair sözleşme imzaladık. şimdi incelediğimde avukatlık ücretinin yüzde 10 ile 25 arasında alınabileceğini öğrendim. bu durumda ben baştan verdiğim 20.000 tl yi yüzde 25 ten mahsup edip kalanı mı ödeyeceğim yoksa ikisi ayrı mı sayılır? hem baştan verdiğim 20.000 hem de dava sonunda yüzde 25 verirsem aldığı para yüzde 40 a a geliyor.

 • Ahu Polat 26 Ağustos 2021 18:52

  Halen bir kişide genel vekaletnamem var . Bu esnada ikinci bir kişiye de genel vekaletname verebilir miyim ?
  Cevabınız için teşekkür ediyorum .

  • Besler Hukuk 28 Ağustos 2021 14:14

   İstediğiniz kadar kişiye vekaletname verebilirsiniz.

 • Buse çoban 26 Ağustos 2021 10:12

  İyi günler ben 3 ay evli kaldım anlaşamadık baba evine döndüm aradan 1 yıl geçti çekişmeli boşanma davası açtım şimdi dava acilali iki yıl oldu ama o hayatına baskasiyla devam ediyor ben anlaşmalı boşanmak istiyorum bu mümkün müdür

  • Besler Hukuk 28 Ağustos 2021 14:40

   Boşanma davasını anlaşmalı hale çevirmek için karşı tarafı ikna etmeniz gerekiyor.

 • Ali Rıza Demirbaş 26 Ağustos 2021 04:27

  Merhaba,
  Anne bir, baba farklı iki üvey kardeşiz.Anne ve baba vefat etti.Her ikimiz çocuk sahibi değiliz.Herhangibirimiz vefat ettiğinde miras durumumuz nasıl olacaktır.

 • Gözde kaymak 25 Ağustos 2021 16:25

  Merhaba ben KAYMAK olan soyadımı sürekli alay edildiği için değiştirmek istiyorum mümkün mü?

 • leyla kara 25 Ağustos 2021 10:21

  mehaba eşimle anlaşmalı olarak boşanma kararı aldık haftaya avukattan randevu aldğını birlikte gidip vekalet vereceğimizi söyledi süreç böyle mi işliyor yoksa beni oyalamk için mi yapıyor tşk ederim

 • Alina A. 24 Ağustos 2021 13:55

  Merhaba, Alina olan ismim nüfusta karışıklıkla kimliğe Aleyna olarak yazılmış,nüfus müdürlüğünden değiştirebilir miyim dava mı açmam gerekiyor?

  • Besler Hukuk 28 Ağustos 2021 17:28

   Dava açmanız gerekir.

 • fatma furuncu 23 Ağustos 2021 12:50

  İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 42. Hukuk Dairesi 2021/946 2021-07-16
  İstanbul 7. Aile Mahkemesi 2019/332 2019-05-09 1 AÇILIŞ
  Merhaba dosyam ne zaman sonuçlanır acaba ?

 • FATMA 23 Ağustos 2021 10:11

  Merhaba sorum olacaktı kayınpederim ölmeden 3 ay önce yani 30.07.2017’de dubleks ev tapusunu ilk eşinden olan oğlu hak alamasın diye kayınvalideme şerhli şekilde devretti ölümünden 1 yıl sonra kayınvalidem şerh kaldırıp tapuyu direk üstüne aldı yıl 2021 kendinin kayınpederimden 2 çocuğu var tapuyu 2 daire olarak ayırıp iki çocuklarının üstüne şerhli şekilde devir etmeyi planlıyor bir nevi ilk çocuktan mal kaçırma gibi ilk çocuk hapiste bu işlemi yapılırken ilk çocuktan imza v.s bir şey talep edilir mi ? yada allah göstermesin kayınvalidem öldü veraset 3 çocuğa mı çıkar 2 çocuğa mı ?

 • Çidem tepe 23 Ağustos 2021 00:48

  9 yıldır aynı şirketteyim ve içerde 100 gün yıllık iznim var izinlerimi kullanamıyorum gerekçesi ile istifa etsem haklarımı alabilir miyim

  • Besler Hukuk 28 Ağustos 2021 17:59

   Yıllık izin dilekçesi sunmanıza rağmen uzunca bir süre kullandırılmadıysa haklı fesih nedeni teşkil eder.

 • Nezih Gokhan Duman 16 Ağustos 2021 19:42

  Merhaba ,Hisseli arsa satışı hakkında bilgi almak istiyorum.7 kişiye ait Hisseli bir arsamiz var.Ancak şu anda arsanın hangi bölümü kime ait belli değil.Ama hissedarlardan 1 kişi hissesini satmak istiyoru. Diğer hisse sahiplerinin rızasını almadan satabilirmi?

  • Besler Hukuk 29 Ağustos 2021 14:23

   Sadece kendi hissesini satabilir. Tüm arsayı sattırmak isterse ortaklığın giderilmesi davası açması gerekir.

 • Seher baz 12 Ağustos 2021 22:29

  Bir sey sormak istiyorum ben resmi boşanali 2 ay oldu iddeti müddeti kaldirmak icin dilekcemi falan verdim hastaneye gittim raporumuda aldim adli tatildd oldugu icin raporu teslim edemedim onun icin merak ediyorum raporu mahkemeye sundukdan kac gun sonra kalkar yasak acababi bilgi verebilirmisiniz

 • İshak Gündoğdu 6 Ağustos 2021 22:57

  171.82metre kare arsam var ve ben bunu tapu olarak aldım.tapumda metre kare olarak gözüküyor tapuda yol gözükmüyor ama kadostroda yol gözüküyor nasıl oluyor almadim

 • Nur 6 Ağustos 2021 16:09

  şuan lise 2.sınıfım gelecegim hakkımda planlar yapmaya basladim işletme okuyup ozel sektore atilmak mi mantikli yoksa hukuk okuyup danışmanlık mi yapmayaliyim hukuk mezunlarının fazlaligi ve issiz kalmaların farkındayım bunun icin iyi bir unviersite ve benim cabamla basarili bir is hayati elde etmek mumkun olabilir mi hukuk konusunda

 • Osman Yıldız 30 Temmuz 2021 19:34

  Merhaba. 30.03.2020’den önce gaspa teşebbüs suçundan 6 yıl ceza aldım. Daha cezaevine girmedim. 01.01.2021’den sonra cezaevine girenler kapalıda en az 6 ay kalma zorunluluğu varmış. Ben 1/2’den yararlandığıma göre 3 yıllık denetimli serbestlikten yararlanacağım için açıkcezaevine geçmek için yine de kapalı da 6 ay kalacak mıyım? Teşekkürler

 • Onur demir 24 Temmuz 2021 03:06

  Merhaba 2016 yılında açılmış olan işçi mahkemesi davam 2020 yılında kazandım ve kesinleşme şerhi konuldu miktarlar belli herşey belli fakat 1 senenin üzerinde süre geçmesine rağmen param elime geçmedi avukatımız güven vermiyor kazandığımız zaman 15 gün içinde alıyoruz parayı dedi aradan 7-8 ay geçti şimdi de üzerinede birşey yok alamıyoruz diyor fakat dava açıldıktan sonra avukat fabrikada ki makinalara el konuldu dedi bu iş nasıl anlamadım çözemedim

 • Nur 20 Temmuz 2021 13:49

  Merhaba annem kendi çalışarak ev aldı ev kendi üzerine ama babamın eski eşinden 2 kızı var onlar da bu evden hak talep edebilir mi (kızlarıyla hiç görüşmüyorlar)

 • Hediye kopuz 6 Temmuz 2021 10:33

  Abim bosandi cekismeli li gerekçeli karar çıktı fakat onlar anlasmak istediler sora vazgeçtiler burada 2 hafta geçtikten sora istnafa gittiler sonuc ne zaman gelir

 • Özge Akdağ 6 Temmuz 2021 09:09

  Merhabalar babam bir ay önce vefat etti 4 kardeşiz veraset ilamı çıkarttık babamın üzerine gözüken 4 araç var araçlar şuan ortada yok 25 yaşını doldurmuş kamyonet tarzı arabalar bunlar sadece elimizde plakaları var ve babamın üzerine yüklü miktarda vergi borcu var ortada araba yok vergi borcu var ne yapmamız lazım

  • Besler Hukuk 6 Temmuz 2021 13:28

   Üç ay geçmeden reddi miras yapmanız gerekir.

 • Duygu 6 Temmuz 2021 08:44

  Merhaba,
  5 yıldır çalıştığım firmadan çıkarılacağımı öğrendim, yerime birini aldılar fakat insan kaynakları bana resmi olarak hala birşey söylemedi. Geçen sene Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında kçö’den faydalandırdılar. Nisan ve Mayıs ayında bir kaç gün geldim fakat Haziran ve temmuz ayında her gün gelmeme rağmen sigortam Haziran’da 5 gün temmuzda hiç ödenmemiş gözüküyor. 2021 Mayıs ve haziran ayında da kçö’ye başvurulmuş ve bunu işkurdan hesabıma para gelince öğrendim. Mayıs ayında kapanmadan dolayı 9,5 gün yıllık iznim kullandırıldı onun dışındaki günlerde de (bayram hariç) işe geldim . Sigortam 15 günlük ödenmiş o da yıllık iznim ve bayram tatilleri toplamı. Maaşımın bir kısmını da elden alıyorum hepsi bankaya yatmıyor, resmi tatillerde de çalışıyoruz ve mesai sayılmıyor. Ben bu haklarımı talep etmek istiyorum, hesaplaması ile ilgili bilgi alabilir miyim?

  • Besler Hukuk 6 Temmuz 2021 13:34

   Saydıklarınızın çoğu haklı fesih nedeni teşkil eder. İşten ayrılarak kıdem tazminatı alabilirsiniz. Tazminat hesaplama sayfamızdan miktarını öğrenebilirsiniz.

 • Beste tekel 5 Temmuz 2021 16:44

  Merhaba.
  Babannem yatalak ve kardeşi bankadaki parasını alabilmek için vasilik davası açmış. 1 yıldır süren bir dava imiş. Kardeşi şuan vefat ettiği için mahkeme bana düşmüş yani şuan vasi adayı ben görünüyorum 2 ay sonra dava var fakat ben vasi olmak istemiyorum yinede beni yaparlar mı acaba ? Başka torunları da var.

 • Müjgan K. 28 Haziran 2021 16:38

  Merhaba. 2015 yılında annem ve babam tarafından müteahhit te kat karşılıgı verilen bir yerimiz var. Fakat annem 2016 babam 2018 yıllında vefat ettiler. Müteahhit bey hala yerimizi yapmadı. Bu arada biz üç kardeşiz. Bu konuda ne yapmam gerekiyor. Lütfen bir akıl verirmisiniz.

 • Faatma Gürbüz 28 Haziran 2021 15:20

  Benim annem evliyken başka biriyle İmam nikahı kıyıp ilişkiye giriyor bn meydana geliyorum ama annem evli olduğu için bn oldugumdada nüfusta o adama kayıt oluyorm bn bunu 25 yaşımda öğrendim kimlik deki adamın bnm babam olmadığını şimdi bnm babam olan adama dava açıp hakkımı almak istiyorum ama sadece adını soyadını biliyorum nasıl bir yol izleye bilirim lütfen yardım edin 🙏

 • Gulsah emekdar 28 Haziran 2021 13:46

  Merhaba babamın babasının dayısının miras kaldı 45 yıl önce olmus veraset intikal cikar çıkarsa ölen kişinin öldüğü yerdeki sulh hukuk makmesinden mi alabiliriz

  • Besler Hukuk 28 Haziran 2021 17:48

   Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak veraset ilamı çıkarabilirsiniz.

 • Kezban S. 22 Haziran 2021 19:08

  İsim değiştirme davam olumlu sonuçlandı. Gerekçeli kararımı aldım ve isim gazetede yayımlandı. Kimlik için nüfusa gidip başvurabilir miyim?

 • haydar necdet ak 16 Haziran 2021 22:00

  2100 tl emeklı maaşım var eski eş çalışıyor ve maaşı asgarı ucret 2825 tl olduğu halde. nafaka arttırım davası oldu zor durumda olmama rağmen 525 tl olan nafaka attırılarak 800 tl yapıldı artı mahkeme masrafları artı 4080 tl vekalet ucretı artı 2019 dan ıtıbaren toplam 6000 tlde gerıye dönuk olarak borçlandırıldım. karar bugun tebliğ edıldı cok acıl yardım ıstıyorum ve imdat dıyorum

 • Kemal Şeker 14 Haziran 2021 11:50

  Merhaba, rahmetli dedeme ait arsa icin karayollarinin actigi kamulastirma davasi surerken babam vefat etti. Biz farkli bir sehirdeyiz. Adresimize gelen mahkeme kagitlarinda babamin ismi yaziyor. Bu evraklari almasak geri yollasak mahkeme mirascilari tespit edip bizi (3 kardeş) davaya dahil edermi, yoksa babamin vefat ettigini mahkemeyemi bildirmeliyiz.

 • Gül altın 1 Haziran 2021 21:10

  Satış esnasında ayırtım gücü yoksa kazanma ihtimaliniz yüksek. Özür dilerim ama ben bu ayırtım gücünü anlamadım

 • Besler Hukuk 1 Haziran 2021 17:35

  Mirastan feragat sayfamızı inceleyebilirsiniz.

 • İnal kaplan 1 Haziran 2021 11:51

  17/01/2020 de bursa istinafa boşanma dava dosyam gönderildi. 1 yıl denmişti henüz bi sonuç çıkmadı. Acaba daha ne kadar sürer. Teşekkür ederim.

 • Emel Tezcan 1 Haziran 2021 10:31

  Anlaşmali olarak 2 yıl önce boşandım maddi hiçbir şey talep etmedim 8yasinda kızım var velayet ortak benim yanımda kalıyor karşı taraf hiç bir sorumluluk almıyor, aramıyor ,görmeye gelmiyor tekrardan velayet davası açmak istiyorum ne yapmalıyım.

 • Ercan yaşar 1 Haziran 2021 09:00

  Kasten yaralama cezası nedir ve nasıl artar

 • Yunus Efe Resat 31 Mayıs 2021 18:13

  Merhabalar ,

  Ayrılmış olan eşlerin ortak çocuğu ,babasına miras kalan mallar için kötü yaşam tarzı gerekçesiyle ihtiyati tedbir davası açabilir mi?

  Teşekürler

 • Arzu ÖZEN 31 Mayıs 2021 15:08

  Merhaba bebeğim yeni doğdu eşim kimliğini benden habersiz çıkarmış iki isim olarak anlaşmıştık fakat sadece kendi istediği ismi yazdırmış dava açıp isim ekletmemiz mümkün mü

 • Burak yazıcı 31 Mayıs 2021 13:55

  Merhabalar. Ben 01.03.2020 tarihinde işe girdim araya pandemi girdi 3 ay kadar kçö de kaldım daha sonra işe devam ettim. 12.02.2021 tarihinde beni nakti ücret desteğine gönderdiler. Ben kçö hakkımı talep ettim hakkım varsı fakat bana şuan nüd de kalacağımı söylediler. Şimdi 01.06.2021 tarihinde iş yeriyle anlaşarak istifa vermek istedim. Çünki genel müdür benimle çalışmak istemiyor. Bende bundan dolayı kıdem-ihbar-14 günlük yıllık izin hakkımı talep ettim. Bana kıdem hakkımın olmadığımı söylüyorlar şubatta nüd e çıkıp yılımın dolmadığını söylüyor. Bu konu ile ilgili bilgi verirmisiniz. Acil

  • Besler Hukuk 1 Haziran 2021 16:36

   Ücretsiz izin süresi boyunca kıdeminiz işlemiyor maalesef.

 • Baris Polat 31 Mayıs 2021 00:08

  iyi gunler. Agir cezada 2.5 yildir yargilamam vardi. 18 mayistaki durusmada mahkme heyeti tum bilgi belgelrin toplandigini soyledi savci beyde mutalaa hazir degil ek sure talep ediyrz dedi 1 temmuza dursma gunu verildi. Ancak 25.05.2021 tarihinde hakim savcilarn tayini cikti benm mahkme baskani degisti. Uyeler ve savxi degsmms. Sorum su yeni gelen baskan tekrrdan kovusturma istermi yoksa yaplms kovustrmayla karar verrmi. Birde savcinin mutalaa vermesiyle 1 temmuzda ki dursmada yeni gelen baskan karar verrirmi. 2.5 yildr yargilanyrm sizce karar cikarmi simdiden cevaplarnz icin tsekkr eder iyi calsmalar dilerm..

 • Kevser Kayapınar 28 Mayıs 2021 09:28

  Merhaba
  İsmime başka bir isim daha eklemek istiyorum İsviçrede yaşıyorum nasıl bir yol izlemeliyim?

 • muhammed 27 Mayıs 2021 12:29

  merhaba. şuan 20 yaşımdayım. 14 yaşımdayken evden kaçmıştım, bu sebeple ismim açık şekilde gazetelere kayıp ilanlarım verilmişti. hem ismimin kirlenmesinde (mesela birisi ismimi google’da aradığında o haberleri bulabiliyor) hem de bu isimle yaşadığım kötü şeylerden dolayı duygusal bir yük taşıyorum ve ismimi değiştirerek kendi adıma yeni bir başlangıç yapmak istiyorum… acaba bu sebepler ile isim değiştirme hakkım kanunen var mıdır? eğer var ise kanıt olarak sitelerin haberlerini göstermem yeter mi? cevaplarsanız mutlu olurum. teşekkürler

  • Besler Hukuk 1 Haziran 2021 17:51

   Bu gerekçe ile olmaz.

 • Fadime Ergin 20 Mayıs 2021 22:06

  Merhaba

  5 yılı aşkın süredir bütün mesaimi ayakta geçirdiğim bir işim var. Yakın zamanda topuk dikeni ve bel fıtığı gibi hastalıklar baş gosterdi ama bu hastalıklara kolay kolay meslekte kazanma gücu kayıp oranı verilmediğini duydum.

  Meslek hastalığı sebebiyle kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilmek için meslekte kazanma gücü kayıp oranı en az yüzde kaç olmalı? Malulen emeklilik gibi bir beklentim yok sadece kıdem tazminatımı alabilmek için gereken oranı merak ediyorum.

 • Erkan kılıç 20 Mayıs 2021 21:33

  1994 yılında sigortasız eczanede işe başladım hiç ara vermeden 2020 yılına kadar çalıştım 2011’de sigorta başlangıcım yapıldı 2020’ye kadar kesintisiz yattı 2020’de eczacım vefat etti şimdi avukat tuttum tazminatın ve geçmiş yılların için bir hak elde edebilir miyim 4 tane de şahit tuttum ve davam başladı ve delil olarak 94 ile 2020 arası el yazım ile yazılan reçete kayıt defteri mevcut 94 2020 arası çalıştığıma dair 1 memur ve 3 esnaf arkadaş şahidimdir geçmişe yönelik SSK prim Hakkı elde edebilir miyim

 • serhat 10 Mayıs 2021 16:44

  merhaba
  ben 11.09.2009 da özel sektörde işe başladım 2009 dan 2014 e kadar maaşımız bankaya asgari ücretten yattı kalanını elden aldık 2020 nisan ayında pandemi dolayısıyla şirket kısa çalışma ödeneğine başvurdu nisan ayında 3 günü evden olmak üzere full çalıştım. ama sigortada 25 gün çalışmış gözüküyorum bunu amirime mail yoluyla ilettim tamam düzeltilecek denildi ama hala 5 günlük maaş ve sigorta primim ödenmedi şuan tarih 10.05.2021 bu geçerli olarak haklı fesih sebebine girermi?

  • Besler Hukuk 16 Mayıs 2021 14:12

   Sigorta primlerinin eksik yatırılması haklı fesih nedenidir.

 • Uğur Ala 10 Mayıs 2021 11:20

  Merhaba hatayda ikamet ediyorum is kazasi davası için hatayda hizmet veriyormusunuz

 • Huri Kızıldağ 7 Mayıs 2021 22:16

  Kayinçemle müşterek 11 dönüm arazim var kendisi ne alıyor ne satıyor nede bölmeye yaklaşıyor ne yapabilirim

 • Candan 7 Mayıs 2021 15:19

  Iyi günler benim istinafta (istanbul bolge mahkemesi nde) bir dosyam var 2019/1234 bosanma davasi 11. Hukuk
  Haziran ayinda iki yil olacak. ne zaman sonuçlanir?
  Boşuna bekliyorum

 • M.y 6 Mayıs 2021 15:43

  Babanin bir cocugunu mirasindan men etmesi için nasil bir yol izlemeli

 • Handan Sakar 6 Mayıs 2021 12:47

  İyi günler.Kentsel dönüşümde kat karşılığı inşaat sözleşmesine imza attım.Daire üstüne yenilenmesi içinde 90bin TL 9senet halinde ödeme yapacağım.Müteahhit 9senedi 10bin olarak hazırladı.1de ödeme protokolü hazırladı protokole fazladan 10bin yazmış bu nedir dedim yanlışlık olmuş önemli olan senet dedi.Benim ısrarım üzerine sildirdim WhatsApp üzerinden bana gönderdi.1.senet ödemesini bankaya yapmaya gittiğimde dekont verip senet aslının 1 ay sonra genel müdürlükten geleceği söylendi.Müteahhit sorduğumda banka böyle çalışıyor dedi.1.Senet aslını aldım 2.yi henüz almadım.Müteahhitten mesaj yoluyla adıma E.fatura kesilmesini talep ettim cevap bile yazmadı.Kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu için yıkım evrağını müteahhitin ofisinden almaya gittiğimde imzalamam için önüne evrak koydu.İnceleneceğini söylediğimde tersledi.İnceleyip resimlerinin evraklar içinde haksız daire kat paylaşılmasını gördüm.İncelemeden imzalayacakmışım.Bilmiyordum.Sözleşme imza aşamasında 5daire sahibi kişiye iş takibi yetkisi verdik.Aynı yerinden müteahhite de verdik.Bu 5 kişi avukat,inşaat kontrolör ütutucaz diye 138 kişiden 750 tl topluyorlar 1yıldır.Sadece 50kişi ödeme yaptı.Avk tutulduğunda dair resmi evrak sözleşme talebinde bulundum.Abi için iletişimini istedim verilmedi.Kimse avktı tanımıyor.Sözleşme imzasındada yoktu.5temsilci parayı ödemezsek avukata verip masrafları bize yükleyeceklerini,parayı alamazlarsa dairelerimize tapuda şerh düşeceklerini söylediler.Riskli binalar Eylülde yıkıldı.138.kişi imza atmadığı için inşaata başlanamadığı söyleniyor.Devlet kira yardımı başladı.İnşaat başlamadı ama 20bini ödedim.Bazılarından parayı peşin aldı.Bazıkarına anlaşmalı bankalarından kredi çektirdi.Ben senet ödemesi istedim. İnşat başlayana kadar senetleri durdurabilirmiyim.Sözleşmeden cayılırsa her kişi 100bin ödeyecek cezası var.Temsilcilerden yetkimi geri çekebilir miyim çekersem ne olur.Müteahhit babamın bana gönderdiği imza için vekaletini müteahhit benden istedi.Sözleşmeye imza attım yetki verdimya dedim.Noterde ordaydı müteahitin ofisinde sordum tapuda gerekebilirmiş dedi.Sonra vekaleti müteahhitten lazım diye talep ettik fotokopisine ben ve babam olmadan noterde aslıdır kaşesi bastırıp işini görebilirsin bununla dedi.Bu yasal midir.Bunlarla ilgili ne yapabilirim.Teşekkür ediyorum.

 • Ferit Erkek 6 Mayıs 2021 08:53

  Sizden ricam aşağıda belirttiğim çalışma koşullarına göre işten çıkışta yasal hakkım olarak ne alacağım çıkıyor ayrı ayrı hesaplar mısınız?
  *14.04.2020 işe başlama
  *30.04.2021 işten ayrılma
  *Makine Mühendisiyim, 5.500,00TL net ve 7.693,28TL brüt ücretim var.
  *14 günlük yıllık izin alacağım?
  *24 gün pazar günü çalışma alacağım?
  *7 gün UGBT alacağım?
  *Kıdem tazminat alacağım?
  *İhbar tazminat alacağım?

 • Erdoğan Güneysu 6 Mayıs 2021 05:52

  AAÜT 2021 MADDE 13 Maddi tazminat davasının kısmen reddi durumunda karşı taraf yararına tarifenin 3. Kısmında göre vekalet ücreti hükmedilir. Örneğin 10.000 TL dava değeri 2000 TL kabul 8000 TL red durumunda 8000 TL üzerinden Davalı yararına ne kadar vekalet ücreti çıkar?8000*%15= 1200 TL vekalet ücreti mi olur. Tarifenin 3. Kısmının ilk dilimi %15 iyi çalışmalar.

 • Adanalı 5 Mayıs 2021 15:00

  Eşimin babasından kalan miras hisseye eşim diğer hisseyide alarak tek tapu halinde kendi üzerine aldı böyle bir durumda boşanma durumunda ben hak talebinde bulanabilimiyim

 • S. Içık 5 Mayıs 2021 13:43

  Yanımda bir komşum diğerini aralarında basit bir dedikodu tartışması esnasında “üzerine kürtleri salacağım gününü göstereceğim bak sen gör” şeklinde tehdit etti şahit gösterilirsem yapmak zorundamıyım

  • Besler Hukuk 16 Mayıs 2021 12:49

   Evet. Kendiniz duruşmaya gitmezseniz polis aracılığıyla götürülmenize karar verilir.

 • Ali D. 4 Mayıs 2021 01:51

  16.03.2021 tarihinde istinafa giden boşanma davamın sonucu ne kadar sürer….

 • Ayşenur zafer 4 Mayıs 2021 01:25

  Merhaba istinaftan dosyam geldi temyiz yolu açık yazıyordu yargıtaya gönderdik tekrar ne kadar sürede sonuçlanır

  • Besler Hukuk 10 Mayıs 2021 15:01

   İstinaf nedir sayfamızda sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

 • İlker Ayrılmaz 3 Mayıs 2021 23:42

  Merhaba belediye personeliyim 10 senedir çalışıyorum ve istifa etmek istiyorum fakat tazminat alabilmek için gerekçem hak etmiş olduğumuz zamlı ücret 2 senedir dava sürecinde, dava sonuçlandı fakat sürekli bilir kişi atanıyor ve zammı vermiyorlar. Bu durumu istifa gerekçesi olarak sunarsam kıdem tazminatını alabilirmiyim?

  • Besler Hukuk 10 Mayıs 2021 14:58

   Davanın sonucunu bekleseniz daha garanti olur.

 • Altan 3 Mayıs 2021 19:53

  Telefonda sizi arayan birisine “sapık mısın nesin?” demek hakaret midir? suç mudur?

 • Yasemin Durak 3 Mayıs 2021 18:25

  Selamlar…
  17.05.2021 tarihi itibariyle ücretsiz izin desteği bitiyor ve 30.06.2021 tarihi itibariyle de işten çıkarma yasağı bitiyor.
  Desteğin bittiği tarihten çıkarma yasağının bittiği tarihe kadar olan süre için özel sektör işyerim ücretsiz izin verebilir mi?
  Yani 17.05.2021-30.06.2021 tarihleri arasında destek ödemesi olmasa bile işyerim ücretsiz izin verebilir mi?

 • Salih gun 3 Mayıs 2021 17:30

  Kiracım 2 aydır kira ödemiyor ve 3. Aya girmek üzereyiz napabilrim

 • Cihan DURMAZ 3 Mayıs 2021 08:34

  Merhaba..İşe başlangıcım 1987.4a’da 1450,4c’de 6200 prim günüm var.2012’den beri çalışmıyorum.Erken veya malulen emekli olmak istiyorum..Sağlık kurulundan alacağım %40 ve üzeri özürlü raporunu SGK’ya veya vergi dairesine sunmam yeterli olur mu? Yoksa çalışma kaybı raporu mu gerekir?Ayrıca 2025’de 61 yaşımı doldurunca emekli sandığından kısmi emekli olma imkanım var.Sağlık kurulu raporuyla emekli olursam 2025’deki emekliliğim ve emekli ikramiyem yanar mı?
  Teşekkürler..

 • Rizeli 3 Mayıs 2021 07:24

  Daha önceki soruma verdiğiniz cevap için teşekkürlerimi sunuyorum. Görüntü ve ses kaydını mahkemeye sunmadan önce herhangi bir kurumdan ön rapor alabilir miyim mahkemeye sunulacak delil niteliğinde. Bu tarz hizmet veren kurumlar var mi, varsa bunlara nasil ulaşabilirim? Son olarak avukatım karşı tarafın avukatıyla iletişime geçip görüntüleri konu yaparak uzlaşmaya gidebilir mi?

 • Okan arslan 3 Mayıs 2021 00:30

  Meraba eşimle 1 sene önce boşandık.Bir tane oğlum var 1.5 yasinda cocugu kendi annesine birakip baska biriyle yasıyomuş. Annesi evlendi diyo kendisi nişanlıyım diyo eğer çocugu görmek istersen anneni ara beni arama diyip benim numaramı engelledi velayet davası açıp baba olarak çocugumu alabilir miyim? Teşekkürler

 • Hayriye Seçgin 2 Mayıs 2021 20:58

  Adım Hayriye ve degistirmek istiyorum.psikolojik olarak kendimi iyi hissetmiyorum bu adi taşıdığım icin ve cevremdeki bazi kisiler lakap takiyor.bu sebepten oturu degistirmek icin basvursam kabul olur mu ? Teşekkürler

 • Adem fırat 2 Mayıs 2021 16:12

  Mrb.
  Bir arkadaştan borcu karsiliginda senet aldim. Senetin vadesi yaklasik 2 yil once doldu.
  Arkadas sadece senette yazan tutari ödeyeceğini söylüyor. Ama malum 2 yil once dolar 5,5 tl civarindaydi.
  Yani çok büyük zararim olacak. Bu konu ile ilgili ne yapabilirim.

  • Besler Hukuk 10 Mayıs 2021 13:53

   İcra takibi başlatırsanız ticari faiz işletebilirsiniz.

 • Yasin AKKÖZ 2 Mayıs 2021 10:34

  İyi günler, kolaylıklar diliyorum. Sağ kalan eşin miras hakkıyla ilgili sorum olacaktı, cevaplarsanız sevinirim. Annemin 2.eşi 1 yıl önce nikahlı iken vefat etti. Miras hakkıyla ilgili herhangi bir işlem yapmamız gerekiyor mu? E-devlete baktığımızda herhangi bir mal varlığı görünmüyor. Halbuki eşinin evleri vs. vardı. Bu konuda lütfen bize yardımcı olur musunuz?

  • Besler Hukuk 2 Mayıs 2021 15:07

   E devlette görünmez. Veraset ilamı alarak tapuya başvurmanız gerekir.

 • Serdar 2 Mayıs 2021 00:01

  Ben imam nikahlı esimin altınlarını aldım haberi olmadan ve benden sikayetci oldu mahkemem var acaba nasıl Bı sonuc cıkar 10 tane bılezıgıni aldım ceza alırmıyım ıfademde aldığımı soyledım

 • Rizeli 1 Mayıs 2021 14:45

  İyi günler. İnstagrama size soru sormak için kaydoldum, takip ettim ve bazı gönderilerinizi beğendim. Soruma gelecek olursak, benim hali hazırda bir senedir devam eden şiddetli gecınmezlik sebepli boşanma davam var. Bir ay sonra da duruşma var. Eşimle dava devam ederken çeşitli müzakereler yaptık ve ben hal ve hareketlerinden şüphelendim. Bu sebeple telegramda bazı kanalları gezerken eşimin bir başkasıyla çekilmiş/yayınlanmış cinsellik içeren görüntülerine ulaştım. Aslında biz eşimle 1 ay ancak beraber kaldık. Eşimin ailesinin ve yöresinin gelenekleri gereği toplumda hoş karsilanmayan bir hayat yaşadığını bunu düzeltmek icin de evlenip-bosanma planı olduğunu anladim ancak bunu ispat edemeyeceğim icin dava konusu yapmadım. Bu arada beni ciddi maddi zarara da soktular düğün vs masrafları için, ayrıca gelenek adı altında nakit para da aldılar. Bunların hepsinin şahidi de bulunmakta. Şimdi ben eşimin bu videosuyla mahkemeye basvursam, davayı geçimsizlik değil de ihanet sebebiyle boşanmaya++ cevirsem olur mu? 2. Olarak ben videonun eşimin olduğuna yüzde 99 eminim çünkü yüzü vs cok belli seçiliyor. Ancak bunun mahkemede yüzde bir ihtimal bile aleyhime sonuçlanmasını istemiyorum. Bu durum için mahkeme oncesinde görüntü-ses eleştirmesi hizmeti alabilir miyim? Son olarak her şey tamam dedim ve bu şekilde dava açtım diyelim boşanma süresi uzar mı yoksa hali hazırda devam eden dava süreci de gözönünde bulundurulup çabuk biter mi?

  • Besler Hukuk 2 Mayıs 2021 14:52

   Siz mahkemeye görüntüleri sunun. İtiraz ederse bilirkişi yoluna başvurursunuz. Yeni iddia ve deliller boşanma davasını uzatır.

 • Necmettin Can 30 Nisan 2021 23:11

  Merhaba kolay gelsin 2016/673 nolu dosyam İstinafta (Ölüm ve cismani zarar sebebiyle açılan tazminat)bir türlü sonuçlanmıyor.Ne yapmam gerekiyor sn Avukatım..

 • Cilgin Yazilimci 30 Nisan 2021 14:04

  Sosyal medya hesabım ele geçirilip birilerine hakaretler yazılmış (doğrudan kişinin hesabına değil haber altına yorum şeklinde isim ya da kullanıcı adı belirtilmemiş) ve hakaret nedeniyle suç duyurusunda bulunulmuş. İfademi de aynı şekilde verdim ifadem de ayrıca özür de diledim. Hakareti de sildim. Fakat dosya adliyeye intikal etmiş. Bu suçu ben işlemedim fakat bunu ispat etme şansım yok. Yargılamak ve mahkum etmek için suçun net şekilde ispat edilmesi gerekmiyor mu? Suçun ispatı için ellerindeki anlık görüntüler yeterli midir?

 • Recep sağlam 30 Nisan 2021 00:22

  Askerlik nedeniyle işten ayrıldım kıdem tazminatı m için davaactım ama bana haciz geldi ben hacizlik oldum

 • REYHAN KAYIRAN 29 Nisan 2021 18:27

  merhaba eşimden boşanmak istiyorum. beni darp etti ve ben polise şikayet ettim, darp raporu aldım. şimdide evi terketti. eşim çalışmıyor işi yok 1 yıldır ısrarla işe girmiyor günlük işlerle geçiştiriyor. ben çalışıyorum sağlık personeliyim. çocuklarım var 3 ve 1 yaşındalar. şimdi ben bu darp olayını gerekçe göstererek ve çalışıp eve bakmadığınıda belirterek mi boşanma davası açmalıyım? aynı zamanda çocuklarımın velayetinide istiyorum zaten kendisi istemez. ben şuanda yarım gün çalışıyorum yarım maaş alıyorum. boşandığımda 2 çocuğuma nafaka bağlanmasını istiyorum. Eşim çalışmadığı için nafaka bağlanırmı?

 • Bahar özölçer bodur 29 Nisan 2021 17:12

  4 sene önce ev aldık bizim 2 kat ekspertizle kontrol edilerek alındı asagidaki bodrum katı ters dubleks olarak tapuda geciyor mus ama mutahait bodrum katinin bir üstteki odasını almış kapatmış kadın belediye gitmiş ters dubleks gözüküyor demis vergi bu nedenle yüksek demis şimdi kadın dukkan sahibi hakkı olan oda için dava edecek bu bizleri etkiler mi bizimle bağlantılı birsey yok fakat bu iki kişi iskan almak için gibi böyle birşey yapıldı demektedir yoksa kadının dairesine iskan verilmiyor mus bu bizim evleri de etkiler mi bizde arakat sakini olarak merak ediyoruz

1 29 30 31

Popüler Başlıklar

 • İstinaf mahkemesi nedir
  İSTİNAF MAHKEMESİ NE KADAR SÜRER?
  18 Mayıs 2020 İstinaf mahkemesi ne kadar sürer ve davalar ne kadar sürer sorularının cevabı birçok farklı kritere bağlıdır. Bu kriterler; Mahkemenin iş yoğunluğu Hakimin yargılama hızına verdiği...
 • Avukat Maaşları
  AVUKAT MAAŞLARI
  29 Eylül 2020   Avukatlık ve hukuk okumak bu ara çok popüler. Sürekli aldığımız sorular arasında “avukat maaşları ne kadar?” “hukuk okumak mantıklı mı?” soruları başı çekmeye başladı....
 • Tapu İptal
  TAPU İPTAL DAVASI
  23 Kasım 2018   Tapu iptal davası; bir taşınmazın hukuka aykırı olarak tapuya tescili halinde tapu kaydının mahkeme aracılığıyla düzeltilmesi için açılan dava türüdür. Bir mülkün miras ya...
 • Yıllık İzin
  İSTİFA EDEN İŞÇİNİN HAKLARI
  12 Kasım 2018   İstifa eden işçinin hakları sanılanın aksine oldukça fazladır. İş yerinde yaşadığı olumsuzluklar veya daha iyi bir iş bulması nedeniyle her gün bir çok işçi...
 • İŞ KAZASI TAZMİNAT DAVASI - TAZMİNAT HESAPLAMA
  İŞ KAZASI TAZMİNAT HESAPLAMA
  6 Aralık 2019   İş kazası tazminat davası, iş kazası geçiren işçinin hakları arasında en önemli olandır. İş kazası tazminat hesaplama bakımından dikkat edilmesi gereken husus; işçinin kaza...

Benzer Başlıklar

 • AİLE KONUTU ŞERHİ NASIL KONULUR?
  AİLE KONUTU ŞERHİ NASIL KONULUR?
  12 Ekim 2021   Aile konutu şerhi, tapu kütüğüne işlenebilen şerh türlerinden birisidir. Aile konutu müessesesi, Türk Medeni Kanununun 194. maddesi ile mevzuatımıza dahil edilmiştir. Buna göre; aile...
 • KİRA TESPİT DAVASI NEDİR?
  KİRA TESPİT DAVASI NEDİR?
  6 Ekim 2021   Kira tespit davası, olağanın dışında başvurulacak bir dava yoludur. Gayrimenkul sahipleri kiracı ile bir kira sözleşmesi akdederek  mallarını kiraya verebilirler. Kiraya zam yapılma vakti...
 • VESAYET NEDİR?
  VESAYET NEDİR?
  1 Ekim 2021   Vesayet, velayete tabi olmayan küçükler ile kısıtlıların tabi olacağı, özel hukuk bağlamında koruyucu bir kurum olarak düzenlenmiştir. Bu kurum ile amaçlanan şey, buna ehil...
 • KİŞİLİK HAKLARI NELERDİR?
  KİŞİLİK HAKLARI NELERDİR?
  24 Eylül 2021   Kişilik hakları, başta Anayasa olmak üzere çeşitli kanunlarca koruma altına alınan fiziksel varlık ve malvarlığından öte ve ziyade olan haklar bütünüdür. Kişilik hakları; kişiye...
 • HAKSIZ FİİL NEDİR?
  HAKSIZ FİİL NEDİR?
  16 Eylül 2021   Haksız fiil; hukuka aykırı olarak, bir kişinin mevcudiyetine veya malvarlığına zarar getiren eylemlerdir. Türk Borçlar Kanunu ikinci ayrım kısmında 49 – 76 maddeleri arasında...