0216 387 0 388

Avukata Sor – Sanal Avukat Soru Sorma

Avukata Sor

 

Avukata sor sayfamızda her türlü sorularınız online avukatlarımız tarafından cevaplandırılmaktadır. Sitemizde sanal avukat soru sorma hizmetimizden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Avukata soru sormak için sayfanın en altındaki formu doldurmanız yeterli olacaktır.

Hukuk büromuza sormuş olduğunuz sorunun öncelikle kategorisi belirlenerek, alanında uzman avukatımıza yönlendirilecektir. Örneğin iş hukuku avukatı veya boşanma avukatı birimimize aktarılacaktır. Danışman avukatlarımız tarafından sorularınız detaylı şekilde incelenerek, en kısa sürede cevaplandırılacaktır. Hukuk büromuz tarafından verilmiş olan cevabı yine bu sayfaya girerek görebilirsiniz. Başkaca sorularınız olması halinde tekrar sorularınızı iletebilirsiniz.

Avukata sormadan yapılan hukuki işlemlerde önemli hak kayıpları doğabilmektedir. Sorularınızı uyuşmazlık ortaya çıkmadan önce sormanız halinde, dava aşamasına geçmeden çözmek mümkün olabilecektir. Yargıya intikal etmesi durumunda ise önceden hukuk soru sor desteği alındığı için daha etkin ve verimli savunmalar yapılması mümkün olacaktır. Ayrıca iddialarınızı ispatlamanız kolaylaşacak, davanın lehinize sonuçlanması ihtimali artacaktır.

Sanal Avukat Soru Sorma – Ücretsiz Hukuk Soru Sor

Avukata sor sayfamızdan sunmuş olduğumuz hizmetlerden avukat danışmanlık ücreti alınmamaktadır. Ücretsiz avukat danışma hattı hizmetimizden serbestçe faydalanabilirsiniz. Her türlü hizmetlerin sanal aleme kaydığı bir çağda, sanal avukat soru sorma imkanının halkımıza sağlanması gerektiği kanaatindeyiz.

Sormuş olduğunuz sorularda açık ve net olmanız, olayla doğrudan ilgisi bulunmayan konulara girmemeniz daha verimli olacaktır. Bu şekilde sorularınıza çözümler üretmemiz daha kolay olacaktır. Konudan sapmamanız kaydıyla her türlü detaya yer verebilirsiniz. İletinizi göndermeden önce lütfen son bir kez okuyup, eksik bilgi olup olmadığını teyit edin. Öğrenmek istediğiniz bilgiyi açık bir şekilde sorduğunuzdan emin olun. Yalnızca konudan bahsetmeniz yeterli olmayacaktır.

Hukuk büromuz İstanbul merkezli olmasına rağmen Türkiye’nin her yerinde hizmet vermektedir. Bu nedenle İstanbul dışındaki şehirlerde yaşıyor olsanız dahi sorularınızı tarafımıza iletebilirsiniz.

Whatsapptan Avukata Soru Sor

Whatsapptan avukata soru sorulduğunda aynı soruların tekrar tekrar sorulduğunu gözlemlemekteyiz. Ücretsiz avukata sor sayfamızda ise daha önce sorulan soruları inceleyerek hızlı bir şekilde cevaba ulaşmanız mümkündür. Avukata soru sor whatsapp sayfaları gizlilik nedeniyle tercih edilse de aşağıda belirttiğimiz gerekçelerle avukata sor whatsapp sayfaları ile sanal avukat soru sorma sayfaları arasında gizlilik bakımından hiçbir fark bulunmamaktadır.

Tarafımıza ilettiğiniz her türlü bilgi, sır saklama yükümlülüğümüz çerçevesinde korunacak ve üçüncü kişilerle kesinlikle paylaşılmayacaktır. İsminiz ve sormuş olduğunuz soru haricindeki hiçbir bilgi sitemizde yayınlanmayacaktır. Eğer isminizin görünmesinden endişe ediyorsanız rumuz kullanmanız da herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

AVUKATA SORU SORMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

421 Soru

 • Deniz Doğan 17 Mayıs 2020 12:56

  Merhaba benim bir uygulamada birisine sesli olarak ağladım ve bu ağlamam ses kaydına alınıyor . ve eski bir tane arkadaşım bu kaydı herkesle paylaşıyor Ben 16 yaşında bir çocuğum ve uygulamadaki insanlar kaydımı dinleyerek alay ediyorlar yardımcı olur musunuz ?

  • Besler Hukuk 17 Mayıs 2020 13:05

   Haberleşmeninin gizliliğini ihlal suçundan şikayetçi olabilirsiniz.

 • Zeynep köksal 16 Mayıs 2020 15:26

  Ben eşimle anlasmali olarak mal bolusumunude kendi aramızda yaparak boşandım.Ama mal bolusumunude ortak malimizin dörte biri bana düştü ben o günkü psikolojim ile bunu kabul ettim.ama şimdi haksızlık olduğunu düşünüyorum bir üst mahkemeye başvurabilirmiyim beni aydınlatırsanız sevinirm

  • Besler Hukuk 17 Mayıs 2020 13:01

   İstinaf süresi geçtiyse yapacak bir şey yok. Geçmediyse bölge adliye mahkemesine taşıyabilirsiniz.

 • Mert Tekin 14 Mayıs 2020 15:38

  Merhabalar,

  Şunu soracaktım bizim bir kiracımız var çok fazla gürültü yapıyor ve bundan bizde alt komşu ve hatta yan dairedeki komşu bile rahatsız oluyor kendisini birçok deha uyardık hatta daireden çıkmasını bile söyledik ama biz kira sözleşmesinde daireyi biz istediğimiz zaman terk edeceksin gibisinden bir madde yazmadığımız için elimiz kolumuz bağlı ve 2+1 evde 850 tl ye oturuyor ve zam yapmak istediğimizde kabul etmiyor tartışıyoruz onu nasıl evden çıkartırız (kirasını zamanında ödüyor)

  • Besler Hukuk 15 Mayıs 2020 11:30

   Gürültü yapmanın 1461 TL idari para cezası var. Gürültü yapıldığını ispatlayacak şekilde video kaydı alın ve polis geldiğinde idari para cezası vermesi konusunda ısrarcı olun. Kirasını düzenli ödeyen kiracıyı tahliye etmek çok uzun ve masraflı bir süreç olduğundan tavsiye etmem.

 • Selda Yildiz 12 Mayıs 2020 03:19

  Bu hizmet icin cok tesekkurler bu donemde bosanmis eslerdenim.iki haftada bir cocugumu gorme hakkim.var fakat hafta sonu yasagindan ve 20 yas aalti sokaga cikma yasagindan dolayi cocugumu goremiyorum.iki aydir hafta icide annesi hic bir sekilde misade etmiyor bunu nereye nasil.iletebolirim boyle bir adalet nasil olur bir kolaylik olmali diye dusunuyorim.tesekkurler

  • Besler Hukuk 12 Mayıs 2020 10:52

   Velayet şartlarının değiştirilmesi için adliyeler açıldığında dava açabilirsiniz. Şu an yapacak bir şey yok maalesef.

 • Osman taşkın 11 Mayıs 2020 14:39

  Farkındayım çok üst üste soru sordum beni bağışlayın internete araştırdım 18 yaş altı işlenen suç güvenlik araştırılmasına alınmaz yazıyor polis olamam belki ama öğretmen falanda olamazmıyım Yakında 5 yıllık sürede dolucak her hangi bi işe girdimde karşıma bu sorun hep çıkcakmı.

  • Besler Hukuk 12 Mayıs 2020 10:35

   Kağıt üstünde bir engel yok ama mülakat yapılan herhangi bir işe girmen zor. Senin gibi küçüklüğünde hata yapmış bir müvekkilimi havalimanında özel sektör işine bile almadılar. Daha gerçekçi hedefler belirlemen lazım.

 • Ahmet Kara 11 Mayıs 2020 13:03

  Merhabalar,
  Bir özel firmada çalışmaktayım. Sigortam TMGD danışman kodu ile yatmaktadır. Fakat işletmede tmgd haricinde sorumlu olduğum işler de bulunmaktadır. TMGD yönetmeliğine göre danışmanlar tmgd işleri haricinde çalışamaz/çalıştırılamaz yazıyor. Diğer sorumluluklarımdan kaynaklanacak sorunlar veya kazalar da yasal sorumluluğum söz konusu mudur?

  • Besler Hukuk 11 Mayıs 2020 13:34

   Kusurunuz oranında sorumlu olursunuz. Görev tanımınız dışındaki işlerde çalışmak istemediğinize dair mail atmanız yerinde olacaktır.

 • Osman taşkın 11 Mayıs 2020 11:22

  Bunun bi yolu yokmu gerçekten çok polis olmak istiyorum bi yerde okumuştum 18 yaş altı olduğu için sorun çıkmaz yazıyordu

  • Besler Hukuk 11 Mayıs 2020 13:32

   Polise verdiğin her ifade güvenlik soruşturmasında çıkıyor. Çocukken yaptığın bir hatadan dolayı bunlarla karşılaşman üzücü ama başka bir meslek hedefi belirlemeni tavsiye ederim.

 • Osman taşkın 10 Mayıs 2020 14:59

  Merhaba ben şuna 18 yaşındayım seneye polisliğe katılcam 14 yaşlarında arkadaşıma uyub bisiklet çalmıştık sonra mahkemeye çıktım bisiklet sahibi şikayetini geri çekti mahkemede 1 yıl 2 ay hapis ceza verdi bana ama yaştan dolayı girmedim Bide şikayetini geri çekti diye 5 yıl suç işlemiceksin dediler şuan 5 yıl dolmak üzere polis Veya devlet memuru olmama bi engel çıkarırmı.

  • Besler Hukuk 11 Mayıs 2020 10:24

   Yüz kızartıcı suçlar polisliğe ve devlet memurluğuna engel teşkil ediyor.

 • Pınar Çeşme 10 Mayıs 2020 14:56

  babam dört yıl önce vefat etti dededen kalan mallarımız vardı fakat kendi isteğiyle sağken bize vermedi.Geçen ay dedem vefat etti.Veraset ilamı çıkartmak istiyoruz.Dilekçede babamız adına mı yoksa dedemiz adına mı kendimizi mirasçı göstermemiz gerekiyor?

  • Besler Hukuk 11 Mayıs 2020 10:22

   Kimliğinizle notere gidin. Onlar size yardımcı olurlar.

 • Efe can 10 Mayıs 2020 03:27

  Öncelikle kolay gelsin iyi çalışmalar. Sokaga cıkma yasagı varken dışarı sigara almaya cıktık bekciler gördü bizi durun dediler biz kaçtık ceza yememek için. biz kacarken alt mahalleden bekci gelıyordu bize dogru bizde daha kacmadık durduk  sonra 5 kişi oldu bekcıler aralarından biri başımın üstüne cok şiddetli yumruk attı neden kactın lan diye bogazıma sarıldı iyi darp ettiler beni ama darp izi yok bende ve ona ragmen en. Başından beri hiçbir şekilde kafa tutmadık haddimizi açmadık kufür etmedik ve tüm mahalle gördü beni darp ederken şikayetci olsam o bekcinin son durumu ne olur şimdiden teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 11 Mayıs 2020 10:21

   Gören kişileri tanık olarak bildirerek şikayetçi olun. Karakola değil savcılığa başvurun. Ceza alırlar büyük ihtimalle.

 • Muhammet Oğuz 9 Mayıs 2020 15:26

  Iyi günler öncelikle olayı anlatayim senet olayi yasak mi bunu sorucaktim?

  • Besler Hukuk 11 Mayıs 2020 10:15

   Senet yasak değil. Sadece 15 Haziran’a kadar icraya koyamazsınız.

 • Mustafa Kandemir 9 Mayıs 2020 11:43

  Cevabınız için teşekkür ederim öncelik ile e devletten baktığımda dosya açılış 10/03/2019 gözüküyor geçen sene tekrar yenilemişler bu süreçte yine bir 10 yıl dahamı ekledi hiç bir şekilde zaman aşımına uğrama durumu yok mu

  • Besler Hukuk 11 Mayıs 2020 10:14

   O tarihe kadar 10 yıl dosya kapalı kaldıysa zamanaşımına uğramıştır. Yoksa yapacak bir şey yok.

 • Mustafa Kandemir 9 Mayıs 2020 09:14

  2008 de 2 adet faturalı borcum vardı 18 yaşındayken aldım gsm şubesinin yanlış bilgisi yüzünden 2 numarayara 2300 tl fatura geldi ödeyemedim icraya gitti şuan 28 bin tl civarlarında ödeme imkanım hiç yok 2008 den beri hiç sigortalı çalışmadım maaşa icra gelir diye bir zaman aşımı süresi varmı e devletten baktığımda ilk açılış 2008 yazıyor

  • Besler Hukuk 9 Mayıs 2020 11:02

   10 yıllık zamanaşımı süresi var ancak her icra işleminde süre tekrar başlıyor. Yani icra dosyanızdaki alacaklı vekilinin son talebi 10 yıldan önceyse zamanaşımına uğramıştır.

 • Kadir ozan çoktaş 8 Mayıs 2020 15:08

  İzlemedim bı suçtan gıyabında cez verildi bundan ötürü 5sene ceza aldım ancak dosyam 2012olduunda yarıya indi denetimliden yararlanarak 6ay ceza evinde kaldım yattım 2sene denetim gördüğüm sırada karakol imzamı hiç kaçırmadım lakin kamu yararına olan ise bir kez gitmedim 1kezde bireysel görüşmem gidemedigimeen durumum ihlal oldu infaz hâkimliğine dilekçe verdim kararı gelmesine beklerken karakola imza için gittiğimde bana DoSyan kapatıldı dendi bende daha hiç gitmedim ne yapmam gerekir ..cevaplarınız için teşekkür ederim iyi ramazanlar

  • Besler Hukuk 9 Mayıs 2020 10:53

   Denetim şartlarına uymadığın için tekrar dava açılacaktır maalesef.

 • aytekin öztürk 6 Mayıs 2020 22:28

  merhaba. aldatan eşin, mesela kadının kocasına aldattığını itiraf etmesi cinsel ilişkide bulunduğunu söylemesi,aldatma sebebiyle boşanma davası açmak için yeterli sebebmidir yoksa başka delillerde sunmak gerekirmi?keza aldatan eş mahkemede inkar edebilir.onun dışında konuşmalar mesajlar hadi delil olur diyelim.cinsel ilişkiyi itiraf dışında nasıl ispatlarız.itirafın ses kaydı delil olabilirmi?

  • Besler Hukuk 7 Mayıs 2020 09:57

   İtirafın ses kaydı genelde kabul ediliyor son yıllarda. Zira aile içerisinde özel hayatın gizliliği söz konusu olamaz.

 • Anıl Özsöğüt 6 Mayıs 2020 21:59

  Merhaba,18 yaşımda elzem sebeplerden ötürü ismimi değiştirmeyi planlıyorum.
  Duruşmaya tanık olarak birilerini getirmeye mecbur muyum? Bu sorunu en kısa ve yalnız şekilde bitirmek istiyorum çünki üzerimde çok büyük etkisi var diyebilirim.

  • Besler Hukuk 7 Mayıs 2020 09:55

   Evet tanık getirmek zorunlu.

 • Tolga Özkan 6 Mayıs 2020 13:30

  covid 19 ile alınan icra takibi 30 Nisan da son buldu. Nisan ayı maasim da kesintisi 27 Nisan’da yapıldı ve 5 mayista da hesaba aktarıldı benim hacizimin kesilmemesi gerekmez mi Nisan ayında çalıştığım için ve Nisan’da maaş günüm kesildiği icin

  • Besler Hukuk 6 Mayıs 2020 13:41

   Süreler 15 Haziran’a uzatıldı. Kanunda maaş hacizlerine ilişkin açık bir hüküm yok. Ben maaş hacizlerinin duracağı kanaatindeyim.

 • engin 3 Mayıs 2020 00:01

  slm 18.08.2014 kredı borcundan kırmızı kalem yedim borcu 1 ay sonra odedim ama hala e devlette gözukuyo avukata soruyorum dosyayi ilerki zamanda acdim ondan gel konusuruz diyo bu avukadi baroya şikayet edsem ne olur

  • Besler Hukuk 4 Mayıs 2020 09:20

   Önce bir anlayın, dinleyin. İbraname almadıysanız büyük ihtimalle borcun tamamı kapanmamıştır. Kalan miktarı öderseniz dosyayı işlemden kaldırırlar.

 • aytekin öztürk 30 Nisan 2020 08:29

  merhaba eşimle anlaşmalı olarak boşanacağız.avukat protokol yapmak ve dava açmak için yüksek meblağ para talep etti.bu sözleşmeyi internetten inceledim.kendim yazıp maddeleri belirtip eşimle imzalayıp avukat tutmadan dava açsam olmuyormu acaba?

  • Besler Hukuk 30 Nisan 2020 10:10

   Doktora gitmeden de kendinizi tedavi etmeye çalışabilirsiniz. Ancak sonuçları kötü olabilir.

 • Hakan Yalçın 29 Nisan 2020 16:54

  Bütün avukatlar para ile danışmanlık yapıyor. Sizden ALLÂH razı olsun.

 • Ahmet ulaş 29 Nisan 2020 08:58

  Merhaba. Kira borcum yok. Günü gününe ödedim. Ev sahibim noterden kağıt göndermiş haberim olmadı. Şimdi çık diyor. 3,4 ay sonra çıka bilirim diyorum ancak. Anlamıyor. Icra yoluyla çıkaracağını söylüyor. 15 hazirana kadar icra yoluyla beni çıkartmadurumu var mı acaba.
  Kira borcum yok. 2 yıldır düzenli ödüyorum. Sadece daha fazla zam istiyor. Bende kanunen olması gereken zammı söylüyorum.
  15 hazirana kadar cebren icra ile boşaltma olabilir mi
  Yardımcı olur iseniz sevibirim teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 29 Nisan 2020 14:19

   Tüfe oranında zam yaptıysanız hiçbir zaman çıkaramaz. Bir miktar az yaptıysanız aradaki farkı öderseniz çıkaramaz. Tahliye için gereken işlemleri başlatmamış henüz. 15 Haziran’a kadar icra işlemlerini başlatamaz. O tarihte başlatsa dahi en az altı ay sürer.

 • Deniz 28 Nisan 2020 22:56

  Merhabalar ben evliyim ve eşim beni yabancı uyruklu bir kadınla aldattı kadın hamile kesin emin değilim ama duyduğuma göre bu işi yapan yani erkeklerle para karşılığı beraber olan bir kadın bir yer var orada patronları var ve bu işi yapıyorlarmış diye duydum ben eşimi affettim fakat bu kadını ve orayı şikayet etme hakkım varmı?

  • Besler Hukuk 29 Nisan 2020 14:07

   Savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

 • Levent bingöl 28 Nisan 2020 15:05

  Abimin arsasina 3 kardeş birer daire yani 3 katlı ev yaptık herkes kendi parasıyla .ama şimdi arsa sahibi bize kat mülkiyeti vermem diyor vermiyor halen oturma iznide yok ama biz oturuyoruz neyyapmamiz lazım

  • Besler Hukuk 28 Nisan 2020 16:52

   Muhdesatın aidiyeti davası açmanız gerek. Mahkeme hangi dairenin kime ait olduğunu tespit eder.

 • Kâmil Sönmez 28 Nisan 2020 01:22

  Merhaba, ben bir suç işledim istinaf mahkemesine taşıdım, ilk suçum istinaftayken bir suç daha işledim, cezaevine girdim, şartlı tahliye oldum. Bu sırada istinaftaki dosyam onandı. Koşullu salıvermem yanar mı?

  • Besler Hukuk 28 Nisan 2020 14:25

   Yanmaz.

 • Hakan Yalçın 27 Nisan 2020 22:37

  Tutuksuz duruşmalar da 15 haziran tarihine mi ertelendi? Tam olarak anlayamadım. Bilgi verir misiniz?

  • Besler Hukuk 28 Nisan 2020 14:24

   15 Haziran’dan sonrasına ertelenecek. Genelde Eylül’e atıyorlar.

 • Mehmet Akdemir 27 Nisan 2020 14:55

  Merhaba, benim mayıs da ceza mahkemesinde duruşmam var . Ben kendim yurt dışindayım. Ben avukatıma duruşmaya davet etmesi için bazı isimler vermiştim fakat kendisi corona virusunden dolayı adliyelerin kapalı oldugunu bundan dolayı da bunun mümkün olmadıgını söylüyor. Bu doğru mu yani bu dönemde dilekçe verip de tanık davet edemiyormuyuz?

  Saygılarımla, iyi çalışmalar.

  Mehmet Akdemir

  • Besler Hukuk 27 Nisan 2020 17:35

   Duruşma yapılacağı bile şüpheli. Meslektaşımız doğru bilgi vermiş.

 • Hakan Yalçın 27 Nisan 2020 00:25

  Yani istinafda olan dava onaylanırsa, sonradan işlenen ikinci suçun koşullu salıvermesi yanar mı

  • Besler Hukuk 27 Nisan 2020 10:24

   Yanmaz.

 • alitahir alptekin 23 Nisan 2020 23:58

  merhaba kısa ve öz yazıcam adresinizi internetten aldım
  konum af yasası ile ilgili 5 ay beş gün ceza aldım 2013 yılından beri yeni sonuclandı 8 ay önce 3 bin tl ceza geldi 150 taksitle
  ödeme yapıyordum şimdi bana bir tebliğat geldi hükümlünün
  lehine degişiklik oldugundan infazın durdurulmasına
  diyor ve devlet hazinesine gümrük ziyanı katşılaması 5 bin
  çarpı 2 10.000 yatırıp makbuzu mahkemeye getirilmesi
  bir hafta icinde nöbetci agır mahkemesine müracatı
  bana akıl verin 2 bin borcum kalmış bu neresi benim lehime
  bana yardım edermisiniz ne yapayım emekliyim evim kira

  • Besler Hukuk 24 Nisan 2020 12:24

   Para cezaları yasa kapsamında değil. Adliyeye gidip infaz bürosu ile görüşün. Onlarla görüşmeden hiçbir kimseye ödeme yapmayın.

 • Hakan Yalçın 23 Nisan 2020 21:50

  Birisi daha önce işlemiş olduğu bir suç istinafta mahkemesine taşındı, o suçtan sonra bir başka suç işledi. Bu suçtan koşullu salıvermeden yararlanarak tahliye olduğunda istinaftaki suç onaylandığında koşullu salıvermesi yanar mı?

  • Besler Hukuk 24 Nisan 2020 12:21

   Önemli olan kesinleşme tarihi. Yani istinaf mahkemesindeki dosyadan karar çıkıp kesinleştikten sonra süre başlar.

 • Yılmaz holat 23 Nisan 2020 21:01

  Merhaba iyi gunler 30 mart 2020 tarihinde iskur uzerinden saglik bakanligina (hastaneye) temizlik gorevlisi işi için basvurdum secildim beni aler acele işe aldilar sozlesme falan imzalattilar hicbirini okuyamadim bu benim hatam biliyorum dun ise basladim ama calisma sartlari cok kotu cok yogun ben calismak istemiyorum bunun icin hastane mudurunun yanina gittim ve calisamadigimi soyledim istifa etmek istedigimi soyledim bana istifa edemiyecegimi soylediler sicilin kirlenir para cezasina tabi tutulursun ve omur boyu devlet memuru olamiyacagimi soylediler ben gercekten calismak istemiyorum bi doktor veya hemsire degilim temizlik gorevlisiyim ve calismak istemiyorum ne hepsi benim hatam calisabilecegimi zannettim ama yapamiyacagim bana bi bilgi verebilirmisiniz acaba lutfen

  • Besler Hukuk 24 Nisan 2020 12:19

   Sözleşmenizde ceza maddesi olarak ne varsa uygulanır.

 • meltem s. 23 Nisan 2020 16:36

  merhaba esimle bosanacagiz 1 evimiz var oglum 18 yasindan kucuk tapuyu 2 mizin onayi ile ona verecegiz yani oglumuza 18 yasindan kucuk olanlar iki esin onayiyla tapuyu alabiliyormus. tapuyu oglumuza devrettigimizde esimle ben . ileride simdiki esim evlenirse cocugu olursa bu evden pay isteyebilirmi ?yada esim vazgecip pay isteyebilirmi

  • Besler Hukuk 24 Nisan 2020 12:18

   Boşanma protokolüne yazarsanız ne eşiniz ne çocuğu hak talep edemez.

 • Ekrem zeren 23 Nisan 2020 13:49

  Kız kardeşim 1 yıl 2 ay önce kendi isteği ile kacarak evlendi. Sadece 1 hafta kocasının evine kaldi ve anlasamadigindan geri döndü. Hiç evlilik birliği olmadı Şimdi boşanmak istiyor. Karşı taraf bize zorluk çıkarıyor boşanmam diye. Nasıl bir yol izlemeliyiz

  • Besler Hukuk 23 Nisan 2020 14:59

   Anlaşamazsanız mecburen çekişmeli boşanma davası açmanız gerekir.

 • Hakan Yalçın 22 Nisan 2020 02:12

  Sanık hakkında görülen dava için sarfedilen 9 adet davetiye gideri 90.00 TL, posta gideri 19.00 TL ile rapor gideri 200.00 TL toplamı olan 309.00 TL yargılama giderinin sanıktan alınarak hazineye gelir kaydına

  Hazineye olan bu borca faiz biner mi?

  • Besler Hukuk 22 Nisan 2020 12:37

   Evet faiz işletilir.

 • Levent Çimen 22 Nisan 2020 00:28

  Merhabalar kolay gelsin iyi calismalar dilerim ozel guvenlik silahsiz kimlik kazandim fakat kilitlenmek suretiyle muhafaza altına alinan eşya hakkında hirsizlik sucundan bir davam vardi 2011yilinda 1yil 8 ay hagb verildi su an adli sicilim arsiv kaydim yoktur bu davam silahsiz kimlik kartimi almaya engel teskil edermi

  • Besler Hukuk 22 Nisan 2020 12:37

   Hagb engel olmuyor merak etmeyin.

 • murat serbes 21 Nisan 2020 22:01

  5 yıldık bir kargo firmasında engelli kadrosunda çalısıyorum.korona sebebiyle hafta sonu genel sokaga cıkma yasagı ilan ediliyor ve benim işe gitmek için servisim yok ayrıca cumartesi günleri öglen 2 ye kadar çalıstıgımız için genel yasak itibariyle otobüs ve dolmuşta o saatte olmadıgı için müdürümün gel demesine ragmen cumartesi günleri işe gidip gelemiyorum.izin dilekceside yazdırmadılar devamsızlık sebebiyle işten cıkarılırmıyım ? cıkarılırsam tazminat alabilirmiyim.

  • Besler Hukuk 22 Nisan 2020 12:36

   Elinizde olmayan sebeplerden işe gidemiyorsanız ve bunu ispatlarsanız çıkarsalar dahi tazminat alırsınız. Müdürünüze durumu açıklayan bir mail atmanızda fayda var.

 • Melek Balcı 21 Nisan 2020 19:42

  Merhabalar bundan 4/5 yıl önce bir arkadaşım kavgadan dolayı dava açılmış 5 yıl suç işlemeyecegine dair değinilmiştir hiç bir suç işlememistir şuan hakkında kasten adam öldürmeye teşebbüs suçundan davası var Eylül de ortada öldürme ve yaralama söz konusu değildir.2.dosyasida şikayetten vazgeçildigi için kamu davası açılmıştır bu süreçte karşımıza ne gibi bir ceza çıkar teşekkürler

  • Besler Hukuk 22 Nisan 2020 12:34

   Ne kadar ceza alacağını söylemek kolay olsaydı davalar bu kadar uzun sürmezdi değil mi?

 • Hakan Yalçın 21 Nisan 2020 18:28

  30.03.2020 tarihinden önce işlenen görevi yaptırmamak için direnme (memura mukavemet) suçundan 3 yıllık denetimli serbestlikten faydalanır mıyım?

  • Besler Hukuk 22 Nisan 2020 12:32

   Yararlanırsınız.

 • Binnaz yaşar 21 Nisan 2020 16:39

  Merhaba ben kız kardeşim adına birşeyler soracam kız kardeşim iğdaşa 400yakın bir borcu varmış ama kızkardeşim hiç bilgilendirmeden içraya verilmiş şimdi borcu 6000üzerinde e devlet ten girincemahkemesi görülüyor kızkardeşim devlet yardımıyla geçinen birisi bunun için nereye baş vurabiliriz ne yapabiliriz bilgi verirseniz sevinirim kolay gelsin

  • Besler Hukuk 22 Nisan 2020 12:32

   Ödeme gücünüz yoksa üzerinize mal varlığı da bulunmuyorsa bir şey yapamazlar merak etmeyin. Eğer ödeme imkanınız varsa e devlette alacaklı vekili olarak görünen avukatı arayın. Faizi büyük ölçüde indirip taksitlendirme yapabilir.

 • Can yılmaz 21 Nisan 2020 08:48

  Şuan jandarma personeliyim meslekten önce yasadisi bahis oynamıştım daha yeni ifade için çağrıldim eskiden olan bir durum yüzünden soruşturma gecirirmiyim

  • Besler Hukuk 21 Nisan 2020 14:52

   Kurum içi soruşturma olacağını sanmam.

 • samime yüksel 20 Nisan 2020 20:16

  slm ben 9 aydir calisiyordum atesim vardi bogaz oksuruk 2 gun rapor verdiler 3 gun de isyerine bildirdim kotu oldugumu korona olabilirim dusuncesiyle gitmedim iznim bittiginde ertesi gun isten cikartmak istedigini soylediler dedim cikarmaniza gerek yok ben cikarim bir kagit imzalattirdilar bir maasimi alamadim mesailerimde vardi onarida alamadim ihtarname gondermisler 204 lira daha bana borclu cikartmislar benim ne yapmam gerekiyor bu durumda bilgi almak istiyorum

  • Besler Hukuk 21 Nisan 2020 14:50

   Maaşınızın üzerine yatmak için ihbar tazminatı talep etmişlerdir. Sizden para alamazlar merak etmeyin.

 • Ömer 20 Nisan 2020 17:11

  Benim arkadaşım bir Araç kiraladı kilisten ve İstanbula geldi benim aracı kullanmamı istedi ısrar etti benimde ehliyetim yok ben bu araçla kaza yaptım 20bin TL Lik masraf çıktı bendende yazılı imzalı kağıt istiyor benden birşey talep edebilirmi kaza esnasında arkadaşımda yanımdaydı

  • Besler Hukuk 21 Nisan 2020 14:47

   Birlikte kusurunuz söz konusu. Zararı kusurunuz oranında sizden talep edebilir.

 • burak satıbol 20 Nisan 2020 13:52

  iyi günler yeni infaz yasasından önce işlenen suçlarda dava devam ediyor mahkeme ceza 1 yılın altında olduğunda hagb veya para cezası verebilirmi

  • Besler Hukuk 20 Nisan 2020 14:06

   Lehinize olan yasa eskisi olduğundan verebilir.

 • Gizem ylmz 20 Nisan 2020 13:39

  Merhaba eşime 2014 yılında kasten yaralama suçundan 86/1 maddesince 2 yıl hapis cezası verildi sonra silahla yaralama olduğu için 86/3 maddesini 1/2 oranında artırarak 3 yıl ceza verdi sonra 21/2 maddesince 1/3 oranında indirim yapılarak 2 yıl verdi yeni yasadan faydalanabiliyor mu ve yatarını denetimini öğrenebilir miyim ?

  • Besler Hukuk 20 Nisan 2020 14:09

   Yararlanır ve tahliye edilir.

 • Hüseyin kıymaç 20 Nisan 2020 11:38

  Merhaba ben bir firmada özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım işe giriş tarihim 19/10/2018 halen çalişıyorum bu iş yerinde sorum şu ben günde 12 saat çalışıyorum bir ay 240 saat diger ay 252 saat çalışıyorum ve fazla çalışma mesaisi ücreti alamıyorum bunun dışında izinli günlerimde extra mesai yapıyorum bununda 1.5 katı değilde 1 katı veriliyor aynı şekilde bayram mesailerinide bu şekilde veriyorlar ise girişte maaş servis yemek anlaşmamız var yalniz bulunduğumuz proje yemek vermiyor kendi cebimizden yiyoruz ve sgk ya prim bildirimlerimiz düşük gösterilerek ödeme yapılıyor şimdi ben tazminat yemek parası ücretleri fazla mesaii ücreti gibi talep de bulunup mahkemeye versem nasıl bir yol izlemeliyim bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

  • Besler Hukuk 20 Nisan 2020 14:02

   Söylediklerinizin tamamı haklı fesih nedenidir. İş hukuku avukatı ile görüşerek dava açmanız gerekiyor.

 • osman şen 19 Nisan 2020 23:31

  suç tarihi 30 marttan önce basit yaralama suçundan yargılanıyorum mahkeme devam ediyor . Yeni yasada hagb kararı kalktı diyor.Suç tarihi 30 marttan önce olduğu için hagb kararı verirlirmi yoksa yeni yasayamı tabiyiz.mahkemem 24 harizanda .

  • Besler Hukuk 20 Nisan 2020 13:59

   Lehinize olan eski yasa uygulanır.

 • Deniz bilgin 19 Nisan 2020 22:08

  Eşim iki gun once arabada üstunde 2 gram bonzai ile yakalaniyor yaninda 3 4 arkadasiyle onlarda ayni 2 3 gramlik yakalniyor içlerinden biri bonzaiyi esim ve yanindaki bir arkadastan aldigina dair ifade veriyo polis de zaten esimin takipde oldugun ve bir delilerinin olmadıgini soyluyor bu sekilde aliyolar ama yine delil yok ifade veren sahısta ifadesini savcilikla degisecek esim suan cezavinde cikma ihtimali varmi

  • Besler Hukuk 20 Nisan 2020 13:53

   Hakim tutuksuz yargılanmasına karar verebilir. Dosyayı görmeden bir şey söylemek zor.

 • Selin ylmz 19 Nisan 2020 21:28

  Ben bir web sitesinde ayrildigim erkek arkadasimla paylasmis oldugum özel fotoğraflarımı gördüm siteyle iletisime gecip bunu kaldirmalarini talep ettim siteden.kaldirildi lakin kaynak paylaşan kişi de oldugu icin ve tekrar başka yerlerde paylasma ihtimali olduğundan bunun önüne nasil gecebilirim ? Ayrica bu benim tahminim sadece onda bulunduğu icin o dur diye düşünüyorum degilse de kim oldugunu bulabilirmiyiz şikayet durumunda süreç nedir ne yapmam gerekir ve dava etsem.gizlilige tabi tutulabilir mi ? Tesekkur ederim şimdiden.

  • Besler Hukuk 20 Nisan 2020 13:51

   Herhangi bir sitede paylaşılmadan bir şey yapmak mümkün değil. Paylaşılırsa şikayetçi olup, erişimin engellenmesini talep edebilirsiniz.

 • Meltem güçer 19 Nisan 2020 18:32

  Değerli avukatımız selamlar. Benim eşim denetimli serbsti 3 imza unuttu ve 5 aydır kaçaktı iki hafta önce yakalandı. Af eşimede vururmu acaba henüz bi haber yok.. Saygılar

  • Besler Hukuk 20 Nisan 2020 13:49

   Yararlanır önemli olan suç tarihinin 30 Mart’tan önce olması.

 • Melek terzi 19 Nisan 2020 15:28

  Merhabalar hamilelik donemimde esimin tayini cikmasi sonucu kütahyaya geldi calistigim icin ben ankarada kaldim bu donemde beni aldatti baska bir kadinla üzerinden yaklaşık 1,5 yil gecti ama psikolojik olarak cok kotu durumdayim atlatamiyorum o donemde uzuntuden bebegimi kaybediyordum neredeyse elimde esim ve diger kadinin birlikte olduguna dair whatsapp yazismalari mevcut esimden bosanamiyorum araya hatri sayilir buyukler girdi soz verdirttiler ama beni aldattigi kadina taxminat davasi acmak istiyorum boyle bir hakkim var mi acarsam en fazla ne kadar acabilirim yardimci olursaniz sevinirim tesekkur ederim

  • Besler Hukuk 20 Nisan 2020 13:28

   Yargıtay son kararlarında üçüncü kişiye dava açılamayacağına hükmetti. Dava açmanızı tavsiye etmem.

 • Şaban Diril 19 Nisan 2020 14:39

  İntegram yazışmalarını mahkeme kararı ile almak istiyorum ne yapmam lazım tşk

  • Besler Hukuk 20 Nisan 2020 13:25

   Mahkeme kararı ile almanız zor. Noterden mesajları tescil ettirip, kendiniz mahkemeye sunsanız daha iyi olur.

 • Murat oz 19 Nisan 2020 02:13

  İyi günler 6 ay önce evin dış cephe izalasyonunu yapması için bir şirketle anlaştım.6 aydır yapmadılar.15 bine anlaşmıştık.10 taksit yaptık ben senetleri düzenli ödedim halada ödüyorum.Artık yapmalarınıda istemiyorum.paramı nasıl geri alabilirim.sozleşme imzalamıştık 1 ay içinde bitirilcek diye.yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Besler Hukuk 20 Nisan 2020 13:14

   İhtarname göndererek sözleşmeyi feshettiğinizi ve ödediğiniz bedelin iadesini talep edin. Ödemezlerse icra takibi başlatın.

 • ZİYA KURT 18 Nisan 2020 23:27

  Milli Savunma Bakanlığına karşı açtığım idari davayı kaybettim. Avukatlık ücretini nereye yatıracağım.

  • Besler Hukuk 20 Nisan 2020 13:11

   Dava dilekçesinde yazan kurumun avukatının telefonunu baronun sitesinden bulabilirsiniz. O size iban gönderir.

 • Ahmet büken 18 Nisan 2020 23:11

  Ben 40 ay belediyede çalistim özelleştirme oldu sirkete gectim ayni işimde çalışıyorum devam brut 4000 gosteriyor ihbar tazminatida alabilirmiyim yoksa sadece kidem tazminatimi

  • Besler Hukuk 20 Nisan 2020 13:10

   Kendiniz işten çıktığınızda haklı nedenle dahi ayrılsanız ihbar tazminatı alamazsınız.

 • Hakan Yalçın 18 Nisan 2020 22:41

  Cevap için teşekkür ederim. Son sorun ilk suçumda hagb almıştım. İkinci suçu işledim. Hagb açıklandığında 2. suçun cezası ile toplandığında 3 yıllık denetimli serbestlikten yararlanabilir miyim?

  • Besler Hukuk 20 Nisan 2020 13:08

   İstisna suçlardan değilse yararlanırsınız.

 • necip uslu 18 Nisan 2020 19:38

  merhabalar Adıma hollanda da görülen bir hafif uyuşturucu davasından yıl 2008 da bildigim kadarıyla 36 ay ceza aldım ben türkiyedeydim adıma gesilen ceza türkiyeye gelmiş bu cezam ın zaman aşımı kaç yıl dır ? teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 20 Nisan 2020 12:59

   5 yıla kadar hapis cezalarında ceza zamanaşımı süresi 10 yıldır.

 • Hakan Yalçın 17 Nisan 2020 23:26

  Merhaba, 30.03.2020’den önce işlenen kamu idaresi güvenirliğine ve işleyişine karşı olan suçlarda 3 yıllık denetimli serbestlik uygulanacak mı?

  • Besler Hukuk 18 Nisan 2020 11:23

   Uygulanır.

 • Emre türkmen 17 Nisan 2020 19:53

  Sadece imza attık el yazısı ile tutarı yazmadık müsait olursanız senetin fotoğrafını bayiden isteyip size atsam açıklayabilirmisiniz 🙏🏻

  • Besler Hukuk 18 Nisan 2020 11:18

   El yazısı ile yazmamış olmanız kefaletin geçersiz olması için yeterli. İcra takibi yapılırsa menfi tespit davası açmanız gerekiyor.

 • Emre türkmen 17 Nisan 2020 19:19

  Merhabalar öncelikle kolay gelsin Bilgi almak için rahatsız ediyorum.

  Ben bir arkadaşıma BEKO bayisinden Nakit taksitli senetle telefon Aldı ve kefil ben oldum. Beko bayisi findeks raporum kötü olursa veremeyeceğini söylemişti ama findeks raporuma bakmadan onay verdi. Arkadaşım şuanda taksitleri ödemeyor benim de findeks raporum olumsuzdu. Kefillikten caymak istiyorum daha ilk taksiti 15 gün geciktirdi. Nasıl bir yol izlemeliyim.

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2020 19:43

   Kefil olduğunuz azami tutarı elle yazmadıysanız ya da evliyseniz ve eşinizden muvafakatname alınmadıysa kefalet geçersizdir.

 • AHMET 16 Nisan 2020 22:56

  Kardeşim çocogun cinsel istismarda sarkintilik boyutunda 2 yıl 6 ay ceza aldı aftan yararlanırmi yatarsa nekadar yatar

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2020 12:34

   Bu tür suçlar yasa kapsamında değil.

 • Orhan mavi 16 Nisan 2020 22:06

  9 yıl aynı iş yerinde çalıyorum rızam olmadan beni vardiya verdiler tazminat talep edebilirmiyim

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2020 12:33

   İşe girerken imzaladığınız sözleşmede çalışma saatlerinizi serbestçe belirleyebileceğine dair hüküm yoksa onayınız alınmadan iş saatlerinizde aleyhinize değişiklik yapılamaz.

 • YENER ATİLLA 16 Nisan 2020 17:45

  657 Devlet memuruydum.Hakeret ,tehdit ve yaralamadan ceza aldım,cezamı 2017 yılında cektim.yeni infaz yasasıyla geri dönebilirmiyim

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2020 12:29

   Memuriyete ilişkin bir düzenleme yok yeni yasada.

 • Ayşenur kaya 16 Nisan 2020 11:28

  Iki kuzen arasında yasanan yüz kızartıcı suçtan on sekiz yaşı daki bir genc ceza alır mı 5 yil once yaşanmış bir olay

  • Besler Hukuk 16 Nisan 2020 13:56

   Bu konu anayasa mahkemesine taşındı ancak kanun iptal edilmedi. Ceza alırlar gibi görünüyor.

 • Atilla 16 Nisan 2020 08:45

  Yeni infaz yasası devam eden davalari ve 30.03.2020 den once acilmis davalari etkiliyormu,

  • Besler Hukuk 16 Nisan 2020 13:46

   Suç tarihi önemli. 30 Mart öncesi işlenen suçları etkiler. Davanın devam ediyor olması önemli değil.

 • Fırat Çakıl 15 Nisan 2020 21:28

  İyi günler 23. 09.2019 da honda pcx marka motosiklet satın aldım. Aldığım zaman km saati 3200 de idi. 5400 km de iken Aralık 2019 da sattım. Motor 2016 modeldi ve ilk muayenesi temmuz 2019 da 3036km de iken yapılmıştı. Fakat benden önce km saati ile oynanmış servis kayıtlarında ki tarihler ben almadan önceydi. Bu sebepten sattığım kişi km oynamadan dolayı bana mahkeme açacağını söyledi. Bu durumda ben mağdur oldum. Adıma cezai işlem uygulanır mı?
  Teşekkürler.

  • Besler Hukuk 16 Nisan 2020 13:47

   Önceki sahibi tarafından yapıldığını ispatlayamazsanız ceza verilebilir.

 • Ümit Aydın 15 Nisan 2020 17:35

  Iyi günler. 2016 yılında hırsızlık dolayı bir mahkemem oldu. Hüküm olarak 5 yıl hükmün ertelenmesi kararı cıktı. Bu durumda özel güvenlik olma şansım var mı? 

  • Besler Hukuk 15 Nisan 2020 19:40

   Evet var. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması halinde sabıka kaydında değişiklik olmuyor.

 • ahmet özkömür 15 Nisan 2020 15:46

  ben 1954 doğumluyum bir borcumdan dolayı icraya taahhütte bulundum ve 3 ay hapis cezası aldım teslim olursam kaç gün yatarım
  son çıkan infaz yasasından faydalanma imkanım varmı
  denetimli olabrmi

  • Besler Hukuk 15 Nisan 2020 19:34

   Tazyik hapsi alanlar yararlanamıyor maalesef. Alacaklı tarafı ikna etmeniz ya da borcu kapatmanız gerekiyor.

 • Asena 15 Nisan 2020 00:04

  Çocuğa karşı işlenen eziyet suçlarını af kapsıyor mu daha önce sabıka kaydı yok

  • Besler Hukuk 15 Nisan 2020 13:52

   Kapsamıyor.

 • aslan 14 Nisan 2020 22:30

  iyi günler nafakadan 3 ay tazik hapsi aldım 15 aydır kaçagım infaz yasadan faydanırmıyım tşk

  • Besler Hukuk 15 Nisan 2020 13:50

   Tazyik hapsi alanlar yararlanamıyor.

 • Faruk 14 Nisan 2020 18:07

  10 tane belki daha fazla 2015 te kesilmiş bazıları daha kesilmemiş 2 yıllık 3 yıllık cezalar var yeni kanuna göre durumu ne olur

  • Besler Hukuk 15 Nisan 2020 13:50

   Para cezaları yasa kapsamında değil.

 • Ayhan Aral 13 Nisan 2020 20:25

  Vesayet davası açtım savcılık kısıtlı adyini bulamadı davayı red etti istinaf davayı bozdu sonuç ne olur saygılar

  • Besler Hukuk 14 Nisan 2020 13:55

   Bozma gerekçesini bilmeden bir şey söylemek zor.

 • onur 13 Nisan 2020 16:53

  20 yaş altı sokağa çıkma cezasinda 392 tl ceza yedim ödemek zorundamıyız ödemesek nolur ödemeyeceğim

  • Besler Hukuk 13 Nisan 2020 19:13

   Banka hesabın varsa bloke gelebilir. Yoksa ilerde ödersin.

 • Zekeriya köse 13 Nisan 2020 03:15

  Merhabar ben yağmadan dolayı 4yıl 2 ay ceza aldım 2015 dosyası 1/2 den faydalandım 1 ay yattım 2 yıl denetim dediler yeni yasadan faydalanırmıyım denetim olayı bitermi sizce ihracat işi yapıyorum yurtdışına engell olur mu ? Teşekkürler şimdiden

  • Besler Hukuk 13 Nisan 2020 12:50

   Denetim süreniz bir yıla düşecektir.

 • Ahmet kandaz 12 Nisan 2020 11:18

  Evim istanbulda ane me babama bakmak için ikametgâhını GİRESUN/göreleye aldım annem kısmı babam tam alzaymir hastası 2 yıldır ben bakıyorum 1 kız birde erkek kardeşim var ikiside 2 yıldır telefonla dahi beni arayıp sormuyorlar sorum şu annemin köyde 2 evi babanın da istanbulda bir dairesi var ben zaten onlarla ilgileniyorum onlar rahmetli olana kadar bakacagimi noterden tasdik ettiysem babamin6ve annemin mal varlığı bana kalabilirmi veyahut onlara birşey kalmasın diye nasıl bir yol takıp etmeliyim saygılar sunarım

  • Besler Hukuk 13 Nisan 2020 12:46

   Ölünceye kadar bakma sözleşmesi yaparsanız geçerli olur.

 • Gökay aral 11 Nisan 2020 19:48

  Maluliyet red edildi devlet hastanesinden engelli durumuna göre tüm vücut fonksiyon bozukluğu yüzde 37 ne yapmalıyım saygılarımla

  • Besler Hukuk 13 Nisan 2020 12:33

   Altı ay içerisinde rapora itiraz edebilirsiniz. Kabul edilmezse maluliyetin tespiti için dava açabilirsiniz.

 • Atilla 11 Nisan 2020 16:35

  2014 yılında dubleks dairemin çatısını yükselttim, ruhsatlı bina olup belediyeden izin almadan yaptim.belediye geldi ve tutanak tuttu ve imar kirliligi davasi açıldı, idarî para cezası yedim ve yatirdim .binadaki maliklerden herhangi bir sikayet olmadi.hükmün açıklamasının geri bırakılması kararı 3 yıllık cıktı.adli sicil kaydında çıkıyor.3 yılı geçirdim ancak bundan kurtulabilirmiyim. O dairemide sattım 2019 yılında. Alan kiside zaten banka kredisiyle bilerek aldi ve ekspertiz raporunda yaziyor aykirilik.
  Sicil kaydının kaldırılması için birşey yapabilirmiyim.

 • Asena 11 Nisan 2020 13:33

  Denetimli serbestlikten faydalanmayan biri aftan faydalanır mı faydalanırsa nasıl olur

 • Tugberk 10 Nisan 2020 21:13

  Yeni infaz yasası çıktıktan sonra ,asliye ceza mahkemesinde reesen açılmış davanın otomatikman düştüğünü nereden öğrenebiliriz.davanin dusmesi icin muracat etmek gerekirmi?henuz ilk dava tarihi gelmedi,mayis ayinin ortasindaydi dava tarihi.

  • Besler Hukuk 11 Nisan 2020 13:18

   Davanın düşmesi gibi bir durum söz konusu değil. Hapis cezası alırsanız yatacağınız süre düşecek sadece.

 • Murat ince 10 Nisan 2020 14:54

  Çocuğuma 550 tl nafaka ödüyorum ama bu ay koronadan dolayı işler yok 3 5 gün gecikse birşey olurmu

  • Besler Hukuk 10 Nisan 2020 15:19

   Faiz işler sadece. Ancak hiç ödemezseniz hapis cezası var.

 • Yağmur Çetindere 10 Nisan 2020 03:58

  Merhabalar, ben biri hakkında cinsel saldırı ve dolandırıcılık (kendisine verdiğim borcu ödemediği için) suçlarından şikâyetçi oldum fakat kendisi ifadesi alındıktan sonra benimle konuşmak istedi. Borcunu ödeyeceğini söyledi, beni ikna etti ve şikayetimi geri çektim. Üzerinden 1 ay kadar zaman geçti ama yine borcunu ödemedi. Benim şikayetten vazgeçtikten sonraki süreçle ilgili kendisinden tekrar şikayetçi olabilme imkanım var mıdır acaba?

  • Besler Hukuk 10 Nisan 2020 13:24

   Şikayetçi olabilirsiniz ancak takipsizlik kararı verilir büyük ihtimalle. Borcunu ödememek suç teşkil etmiyor. İcra takibi başlatmanız gerekir.

 • mehmet nacar 9 Nisan 2020 11:18

  merhabalar efendım sıze bı kac tane sualım olacak.bırısı dolandırıcılık yaparken yakalanıyor ve her ıfadesınde benım adımı gecırıyor ama kanıtı yok elınde 20 dosya falan oldu sımdı efendım neden kanıt olmadan sahısın soylemıne gore benı tanık deılde sanık yapıyorlar? ve neden kanıtı yokken benım onunla olan husumetımden dolayı ustume ıfade verdıgınde savcılarımız hakımlerımız benım ustumdekı fıkırlerı mahkemenın sonuclanmasında ben zarar gorurmuyum? yaw kafam allak bullak eger yazdıkalrımda anlamadıgını yer olursa ozur dılerım ınanın ıyı deılım

  • Besler Hukuk 9 Nisan 2020 15:14

   Eğer başka bir delil yoksa ceza alacağınızı sanmam.

 • Serap aydın 9 Nisan 2020 08:29

  Merhaba, 2 ay önce ev aldık evde kiraci vardı.Fakat 2 aydır virüsü bahane ediyor ve kira ödemiyor ,noterden kira ödemediğine dair ihtar çeksem kaç ay içerisinde haklı olarak evden çıkartabilirim.Kira da ödemesem bu benim hakkım 1 yıl içerisinde 6 ay kira ödememe hakkım bulunuyor çıkaramazsın beni diyor.Lütfen bir yol gösterin nasıl çıkaracağıma dair

  • Besler Hukuk 9 Nisan 2020 15:12

   30 Nisan’dan sonra tahliye talepli icra takibi başlatabilirsiniz. Bir avukatla çalışmanızda fayda var.

 • Mehmet alan 9 Nisan 2020 00:44

  Merhaba, bir yakınım icin sormak istiyorum. Erkek 49 yasinda olan yakınım su an cezaevindedir. 16 yıl ceza almis olup, yatari 9 yıldır. 2 yılını cezaevinde gecirmistir. Adli suctan yatmaktadir. Yeni infaz yasasi kapsaminda tahliye olabilecek mi ? Sucta tekerrürde vardır. Cok tesekkur ederim

  • Besler Hukuk 9 Nisan 2020 15:08

   Verdiğiniz bilgilere göre 3 yıl daha yatacak gibi görünüyor.

 • Yılmaz şimşek 9 Nisan 2020 00:35

  Benim maasıma bankanın biri tarafından 2.400 icra geldi ve masımdan 4/1 oranında kesilerek borc ödendi kesinti bitti benim sorum borc bitmis olmasına ragmen avukat benden ödedigim tutar harici 3.50 tl daha para istemekte icradan gelen borc ödendigi halde avukat neye dayanarak fazladan para ister böyle bir hakkı varmı tsk ederim

  • Besler Hukuk 9 Nisan 2020 15:07

   Geçen süre içerisinde faiz işlemiştir. Dosyanın kapanması için kalan bakiyeyi de kapatmanız gerekiyor.

 • yiğit karacam 8 Nisan 2020 20:53

  virüs sebebi ile annesi ile kızımın kişisel görüş günlerindeki yatılı kalma veya görüş saatlerinin tamamını açtığım davanın duruşma gününe kadar kısıtlanmasını hangi mahkeme veya mercie ne tür bir dilekçe ile başvurarak bu kısıtlamayı tedbir olarak çıkartabilirim.TEŞEKKÜRLER

  • Besler Hukuk 9 Nisan 2020 15:05

   Çocuğunuzun koronavirüsten korunması kadar annesi ile görüşmesi de önemli. Aksi yönde tavsiye veremem.

 • Serkan Altunkaynak 8 Nisan 2020 18:54

  Merhabalar,
  24/03/2014 tarihli aktif durumda olan bir BES hesabım İş Bankası Anadolu Hayat Emeklilik şirketinde bulunmakta. ( 11000 normal birikim ve 2600 devlet katkısı )
  Geçmiş dönemde yaşadığım sıkıntılar sebebiyle bankalar tarafından icra takibi başlatıldı, İş Bankası ile ilgili herhangi bir icra takibi dosyam yok.
  BES hesabımdan çıkış yapıp biriken parayı nakit olarak almak istiyorum, benim sorum şu ;
  BES hesabım kapatılıp nakite çevrildiğinde mecburen bana ait bir hesaba aktarılması gerekiyor, paranın aktarıldığı bu hesaba haciz işlemi yapılır mı ?
  Ya da haciz olmadan bu parayı almam mümkün olabilir mi ?
  Teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 9 Nisan 2020 14:58

   Aynı gün çekerseniz haciz uygulanması düşük ihtimal. Tam o gün alacaklılarınızın haciz müzekkeresi göndermesi halinde çekemezsiniz.

 • Ercan Guven 8 Nisan 2020 14:49

  Merhaba ise başlama tarihim 15.02.2012 asgari ücret üzerinden prim yatıyor 26.03.2020 itibari ile 01.05.2020 tarihine kadar ücretsiz izine ayrıldım. Büyük ihtimal o günde isyeri faliyete geçmeyecek o gün çıkışı aldığımda tazminat tutarım ne olur. Ekstra olarak 469tl multinet yemek kartı bedeli de alıyorum. Teşekkürler

  • Besler Hukuk 9 Nisan 2020 14:55

   Kıdem tazminatı hesaplaması ile ilgili sorularınızın şu sayfamızdan sorabilirsiniz: Tazminat Hesaplama 2020

 • Behçet bilici 8 Nisan 2020 02:01

  Bankalara kuruş borcum yok Yapıkredi sen 3 bin TL limitli kredi kartı kullanıyorum ödemelerimi düzenli şekilde yapıyorum
  Şahıslara toplam 80 bin lira borcum var icralık yani 2 el araç kredisi bana çıkarmı

  • Besler Hukuk 8 Nisan 2020 14:32

   Bankalar icra dosyalarını görebiliyor. Ancak yine başvurun denemekten zarar gelmez.

 • Ufuk kurum 7 Nisan 2020 23:12

  Iyi çalışmalar ben emekliyim özel bir şirkette operatör olarak çalışmaktayım bir isten gelirken kepce ile kaza yaptım bir araca çarptım kullandığım aracın sigortası yoktu yaptılar fakat saati kaza saati ile tutmadığı için karşı taraf serviste yaptırdı faturasıni şirkete gönderdiler simdi patron faturanın yarısını benden maaşımdan kesiliyor buna hakkı varmı şimdiden cevabınız icin teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 8 Nisan 2020 14:30

   Dava açarak kasten veya ciddi bir ihmaliniz sonucunda işvereni zarara uğrattığınızı ispatlayamazsa maaşınızdan kesinti yapamaz. İş akdinizi feshederek kıdem tazminatı ve eksik ödenen ücretlerinizi alabilirsiniz.

 • Kenan celik 7 Nisan 2020 17:38

  BİPOLAR hastasıyım 15.01.2020 tarihinde yoğun alkollü ve atak döneminde olduğum bir gece bir arabayı durdurarak polis olduğumu ve ceza yazacağımı belirterek 300 tl para aldığım iddaası üzerine olaydan 5 gün sonra göz altına alındım. ifademde bipolar hastası olduğumu ve atak dönemi geçirdiğimi, ilâçlar etki göstermediği için kendimi tedavi edebilmek maksadıyla sade ve sek alkoller kullanma gereğinde bulunduğumu,olay gününü hatırlamakta zorluk çektiğimi, olay gününü tam anlamıyla hatırlayamadığım dan dolayı üzerime atılı suçu inkar etmeyeceğimi belirttim. Çıkarıldığım mahkeme tarafından adli kontrol şartı ile serbest bırakıldım. Mağdurların mağduriyetini giderdim. Mağdurlar şikayetlerini geri çektiler. 21 NİSAN 2020 de NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK ‘tan dolayı AĞIR CEZA mahkemesinde duruşmam var.

  Adli sicil kaydım temiz. Bu gününe kadar isteyerek yada istemeyerek hiç bir suça karışmadım. Hakkımda bugüne kadar hiç bir şikayet olmadı.

  NOT: 2006 senesinde 75 günlük askerlik hizmetimi yerine getirirken Askeri hastane psikiyatri bölümü tarafından BİPOLAR DUYGU durum bozukluğu teşhisi konularak toplamda 9 ay hava değişimi sonucunda ASKERLİĞE ELVERİŞLİ DEĞİLDİR. Raporu verilerek askerlik hizmetinden muaf tutuldum.

      K.K.K Sağlık Raporu açıklamasında;

  2006 senesinde Hasta kimsenin kendisini anlamadığını, askerdeki sistemi düzeltmeye çalıştığını, ancak komutanlarının dinlemediğini, kendisinin komutan olacak niteliği olduğunu, babasının istihbaratçı olduğunu, kendisini örgüt çökertmiş adam olduğunu, bu aralar uykuya ihtiyaç duymadığını, yapacak çok işi olduğunu belirtmekte.
  Hastanın kıt’a anket formunda ” Askerlik görevini yapamayacağı” belirtilmektedir.

  Sizce Ceza evinde yatar mıyım?

  • Besler Hukuk 8 Nisan 2020 14:20

   Ceza alırsınız ancak hapis yatacağınızı sanmam.

 • gökhan gençdal 6 Nisan 2020 19:03

  29.04.2019 tarihinde yüzde 94 engelli olan anneme engelli aracı aldık. 30.10.2019 tarihinde annem vefat etti.Annem ve Babam arasında resmi nikah yok ikisininde ikinci evliliğinden doğan tek çocuğum. veraset ilamında herhangi bir hak üstüme görünmüyor bu mirastan nasıl yararlanabilirim ya da bu miras kime intikal etmiş olabilir.

  • Besler Hukuk 7 Nisan 2020 12:47

   Anne ile soy bağı doğum ile kurulur. Öz anneniz ise mirasçısı olmanız lazım. Bir yanlış anlaşılma var bu işte.

 • Yiğit karacam 6 Nisan 2020 18:25

  Merhaba
  Eski eşimle kızım 2.5 yaşında iken anlaşmalı boşandık ve velayeti anlaşmalı annesine verildi.kızım 3 yaşına gelince anlaşmalı olarak annesi velayeti ekonomik durumun olmaması sebebi ile babası olarak bana verdi.annesinin mensis sisteminde kayıtlı bir adresi olmamakla beraber apart-otel tarzı 1+1 dairede kırıkkalede yaşamaktadır.sigorta bilgilerindende anlaşılmakta olup pavyon gazino gibi mekanlarda çalışmaktadır.yine pavyonda çalışan kız arkadaşı ile birlikte kalmaktadır.annesinin sevgilisi oldugu ve çocu zaman aynı evde kaldıgı düşünülmektedir.kben ankarada sadece kızımla beraber oturdugum kiralık bir evde kalmaktayım.sigortalı düzenli bir işim olmakla beraber kızımın kreş dahil tüm masraflarını ben karşılamaktayım.mahkeme annesi ile görüş günlerini 2 haftada 1 gün yatılı temmuz ayında 1 ay süre ile kalmasını kabul etmiştir.bu yatılı kalma kararlarının değiştirlmesini için mahkemeye dava açarak başvurdum..kızımın anneis iel yatılı kaldıgı zamanlarada kaldıgı apart otelinde sevgilisi ve pavyonda çalışan kız arkadaşı ile kaldıgını ve aynı yatakta kızım annesi ve sevgilisi ile birlikte yattığından şüphe duyuyorum..şuan 3.5 yaşında kız çocugum vardır..mahkeme annesinin sırf apart-otel tarzı birde dairede ve tek kalmaması ayrıca pavyon gibi eğlence sektöründe çalışması bunla beraber il dışında hayatına devam etmesi kızımın annesi ile yatılı kalma kararnı kalmdırması için yeterli bir sebep midir…mevcut bir dava açtim 4 ay sonrasına duruşma verildi..nasıl bir dilekçe veya gerekli yere başvurup bu yatılı kalma ibaresinin ivedilikle kaldırılmasını sağlarım…TEŞEKKÜRLER..

  • Besler Hukuk 7 Nisan 2020 12:42

   Hakimin vicdani kanaatine kalıyor biraz. Dediklerinizi ispatlamanız halinde yatılı kalmasını kaldırarak, sadece görüşmeye çevirebilir.

 • Nildem BARIN 6 Nisan 2020 12:26

  Merhaba eşim subay ve su anda tutuklu her türlü işlerini vekaleten ben yürütüyorum. Oyaktan 167 bin tl, emekli ikramiyeninsen ise 140 bin tl aldı. Bizim dört çocuğumuz var ikisi eşimin eski evliliğinden. Şimdi benden diğer iki çocuğuna düşen hakkı hesaplayıp vermemi istiyor. Ama benim bu konuda hiç bir fikrim yok. Eşimin kızlarına hukuki olarak vermem gereken miktar konusunda yardımcı olur musunuz? Teşekkür ediyorum. Iyi günler diliyorum…

  • Besler Hukuk 6 Nisan 2020 15:24

   Siz eşinizin vekili konumunda olduğunuzdan onun talimatı ile bağlısınız. Miras gibi değerlendirilmez. O kime ne kadar göndermenizi istiyorsa, dediği şekilde yapmanız gerekir.

 • İbrahim cabur 6 Nisan 2020 10:54

  Merhabalar ,
  Ozel bir sirkete santiye şefi olarak işe alindim ve çalışmaya başladım. Proje müdürü sözde performansım düşük oldugunu soyleyerek 8 ay santiye sefi olarak gorev yaptiktan sonra, bana artik saha şefi olduğumu santiye sefi olmadigimi belirtti. Bende bu durumu kabul etmedigin icin mecburi olarak isten kendi istegim ile ayrilmak zorunda kaldım. Yasal haklarimi arayacagim dediğimde ise is veren bana “ senin sözleşmende insaat teknoloji teknikeri yazıyor hic birsey idda edemezsin ” dedi. Ancak benim elimde isyerinde çalıştığım suredeki mail yazışmalarım,is yeri tutanakları, hatta izin kagitlarimda bile santiye şefi imzalarımı gosterir belgeler var. Ben bu durumda ihbar tazminatimi talep edebilirmiyim ?
  Yardimlariniz için simdiden teşekkür ederim.

  Saygılarımla

  • Besler Hukuk 6 Nisan 2020 15:21

   Kendiniz işten çıktığınızda haklı nedenle olsa dahi ihbar tazminatı alamıyorsunuz maalesef.

 • Turhan baysel 5 Nisan 2020 23:02

  İyi günler ben yaralama suçundan 1 sene 7 ay ceza aldım yeni cıkacak olan 3 senelik denetimli serbestlikten faydalanabiliyormuyum

  • Besler Hukuk 6 Nisan 2020 15:14

   Yararlanırsınız.

 • aytekin öztürk 5 Nisan 2020 14:02

  merhaba.sahiplendiğim kediye yaklaşîk 1 yıl baktım.malum zamanları gelince huzur vermedi.bende dışarda çiftleşip gelsin diye kapıdan bıraktım.sabah ölmüş durumdaydî.iç kanama dedi veteriner.eski sahipleri bana dava açmaya hazırlanıyor.ne yapabilirim.belediyeye falan kaydı varmıydı bilmiyorum.karne falanda yoktu.aşılarını yaptırıyordum.dışarı saldîn ölūmūne sebeb oldun diye dava aćcaklar.işkence vurma vb.kesinlikle yapmadım.sonuć ne olur acaba.maddi olarakta kaldırabilecek durumda degilim.

  • Besler Hukuk 6 Nisan 2020 15:07

   Eğer dediğiniz gibi hayvana eziyet durumu yoksa hukuka aykırılık görünmüyor.

 • Elif 4 Nisan 2020 17:12

  Merhaba ben bir soru soracaktım.Bu yıl kızımı dershaneye gönderdim fakat malum virüs dolayısı ile kapatıldı uzaktan ders vermeye başladı kızım hiç verim alamadığını söylüyor bırakabilme hakkım var mı? Teşekkürler

  • Besler Hukuk 6 Nisan 2020 14:44

   Yıllık ödeyeceğiniz ücretin %10’u tutarında ek ödeme yaparak sözleşmeyi feshedebilirsiniz. Yani şu ana kadar kaç ay eğitim aldıysa onun bedelini ödeyeceksiniz. Buna ilaveten yıllık bedelin %10’unu ödeyeceksiniz.

 • Harun kılıç 4 Nisan 2020 17:01

  Mrh 13 bloktan oluşan 26 ikiz dubleks li bir site şeklinde yapılmış yerde oturmaktayım yıllardır bir yönetim olusturulmadigi için yola bakan kısımlar kapılarını açarak site içinde bahçe duvarı örerek bizim ortak alanlarımızı işgal etmektedir ler ben orijinal projedeki geçiş alanları kapanmaktadır yakın zamanda aldığım için isimlerini bilmiyorum adres vede kapı numaraları üzerinden mahkemeye dava açabilir miyim yardımcı olursanız sevinirim

  • Besler Hukuk 6 Nisan 2020 14:29

   Ortak alanlara müdahalenin önlenmesi için dava açabilirsiniz. Kaçak yapı nedeniyle suç duyurusunda bulunabilir ve idari para cezası verilmesi için belediyeye başvurabilirsiniz.

 • Binnaz demirci 4 Nisan 2020 16:01

  Ben yetim ayligi alıyorum beni kredi vaadiyle dolandirdilar maaşına muafakatname verdim maaşım kesiliyor hiç başka gelirim yok gecinemiyorum ne yapmam lazim 7aydir kesiliyor 15aydaha kesilecekmis

  • Besler Hukuk 4 Nisan 2020 17:35

   Muvafakatname imzaladığınız için yapacak bir şey yok maalesef.

 • Ceylan 3 Nisan 2020 23:15

  İyi Akşamlar. Benim kimliğinde doğum yılım
  01.01.2000 yazıyor
  Oysa ki gerçek doğum yılım 14.11.1999
  Hatta doğum raporum da var. Benim bunu düzeltirmem için mahkeme açmama gerek varmı yada nüfus müdürlüğünde değiştirilebilirmi.

  • Besler Hukuk 4 Nisan 2020 14:46

   Nüfus müdürlüğünde düzeltilmez. Dava açmanız gerekiyor.

 • Emre GÜNDÜZ 3 Nisan 2020 19:52

  Merhaba benim bir sorum olucak ben şimdi bir tasarımcıdan logo yapmasını istedim o da tamam dedi bana yaptı fiyatını söyledi bende tmm dedim o bana direk logoyu (sosyel medyadan)gönderdi bende daha parayı vermemiştim ben sonra almadım çünkü kuzenim bana yaptı bende almıyacağım dedim fotoyu da indiremedim ve alma durumum yoktu çünkü virüs var ATM ye gidemem ben almiyacagım dedim seni dava edicem dedi dava edebilir mi?

  • Besler Hukuk 4 Nisan 2020 14:43

   Dava açabilir tabi. Hizmet almışsınız parasını ödememişsiniz.

 • Burak öntaş 3 Nisan 2020 16:29

  Merhaba iyi günler :
  Corona virüsü sebebiyle üniversiteler kapandı. O yüzden bulunduğum evden çıkmak istiyorum sözleşmem ve senetim var. Evde durmıcam öğrenciyim ev sahibim çıkmam taraftarındeğil. Elde olmayan sebeplerden dolayı çıkmak istiyorum bir sorun olurmu

  • Besler Hukuk 3 Nisan 2020 17:03

   Çıktığınız tarihten itibaren dairenin ortalama kiralanabileceği süre kadar ilave kira bedeli ödemeniz gerekir.

 • fatih yarar 3 Nisan 2020 15:41

  şikayetvar sitesinde bir firmadan aldığım hizmet hakkında haklı olarak bir şikayette bulundum. Beni whatsapptan avukatımız sizinle ilgilenecek dedi. Sizce bu şikayette bir hatada bulunmuş muyum ? Verdikleri hizmet gerçekten berbattı ve para iadesi konusunu açar açmaz hemen hizmeti dayayıp para iadesini aradan çıkarmak istediler benim düşünceme göre.

  • Besler Hukuk 3 Nisan 2020 16:54

   Siteye ne yazdığınızın bir önemi yok. Tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.

 • Abdullah Kayan 3 Nisan 2020 01:18

  Mrb İstanbul’da İşçi Olarak 1 Seneden Fazladır Çalışıyorum Hasta Olduğum İçin Memleketime Geldim Tedavi İçin rapor Aldım Raporum Bitti Ve İsyerine Şuan Corona Virus Salgını Nedeniyle Dönemiyorum İstanbul Girişler Çıkışlar Kapatıldığı İçin Bu Konuyu İşyerinin Muhasebecisi ne Söyledim Bana ozamn İstenn istifa etmemi istedi bende bende haklarımı alamayacagim için kabul etmedim oda 2 gün ise gitmemem durumunda beni işten çıkaracak bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim tazminat hakkımı alabilmem için ?

  • Besler Hukuk 3 Nisan 2020 12:56

   İstanbul’a giriş çıkışlar kontrollü olarak devam ediyor. Koronavirüs nedeniyle iş yerinde gerekli önlemler alınmıyorsa ve talebinize rağmen bu durum düzeltilmiyorsa iş akdinizi haklı nedenle feshedebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için koronavirüs tazminat ve işçi hakları makalemizi inceleyebilirsiniz.

 • Selvinaz karabulut 2 Nisan 2020 19:50

  Ayni gün acilan bir dava konu ayni avukat ayni sadece 7 ci idare mahkemesi ..
  Bizimki 15 ci idare mahkemesi o arkadasinki biteli bir yil oldu bizimkinin neden bu kadar uzadigi kafama takildi …eksik bir sey yok eklenmesi istenen ama bilemedim ..sizce sorun ne kusura bakmayin cok bunaldim size boyle soruyorum ama😊

  • Besler Hukuk 3 Nisan 2020 12:42

   Mahkemelerin yoğunluk durumuna göre davaların süresi değişebiliyor. Bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

 • Selvinaz karabulut 2 Nisan 2020 18:37

  Mhb eşim 14 yil turk silahli kuvvetlerinde uzman cavus olarak görev yapti borcun var diyerekten sozlesmesi fesih edildi…borc kefaletten oldugu icin isin pesini birakmadik suan yargitayda davamiz .ama 2 yil olacak halen dosya durumu acik deniliyor emsal kararda cikti halen bekliyoz sizce ne zaman sonuclanir dosya durumu (acik) ne demek

  • Besler Hukuk 2 Nisan 2020 19:02

   Ortalama bir yıl daha sürer maalesef.

 • Süleyman Alparslan 2 Nisan 2020 07:38

  Annem 90 yaşında , 4 kız ve 2 erkek kardeşiz.Annem bankadaki parasının bilgisini 2 kızıyla paylaşıyor , bizim ne olup bittiğinden haberimiz yok.Yarin öbür gün vefat ederse , haksızlığa ugrarmiyiz.

  • Besler Hukuk 2 Nisan 2020 14:49

   Kendi hesaplarına para aktarıyorlarsa telafisi zor olabilir.

 • Kudret 1 Nisan 2020 22:39

  Bu af paketinde adli para cezalarına af varmı acaba bilgi verirseniz sevinirim

  • Besler Hukuk 2 Nisan 2020 14:47

   Yasa hapis cezalarına ilişkin olduğundan kapsamaz.

 • Serkan yılmaz 1 Nisan 2020 19:59

  İyi günler
  Çalıştığım iş yerinde beni sürekli bir işten alıp başka işe veriyorlar o bitiyor diğer makinalara veriyorlar. Daha doğrusu usta bunu gıcıklığına yapıyor uyarmama rağmen bu böyle devam ediyor. Patrona iletmeme rağmen aynı olaylar devam ediyor. Makina montaj olarak girdiğim işte çaycılıkda yaptım diğer olan makinaları da kullandım.artık baskıyı kaldıramıyorum ne yapmam lazım

  • Besler Hukuk 1 Nisan 2020 20:19

   İş akdinde esaslı değişiklik anlamına gelir. Yazılı onayınızın alınması gerekir. Bu nedenle iş akdinizi feshedebilir ve bir yıldan fazla kıdeminiz varsa tazminat alabilirsiniz.

 • Selçuk küçük 1 Nisan 2020 08:38

  3 aylık çalışanı işveren ücretsiz izne çıkardı beni rizam olmadan. Ne yapabilirim

  • Besler Hukuk 1 Nisan 2020 19:57

   İş akdi işveren tarafından feshedilmiş kabul edilir. 14 günlük ücretiniz tutarında ihbar tazminatına hak kazanırsınız.

 • Emir 31 Mart 2020 21:26

  Selam kronik şeker hastasıyım işsizlik maaşı ile idare ediyorum taahhüdü ihlal cezası çıktı polis 1 hafta idare edicek sonuç ne olur

  • Besler Hukuk 1 Nisan 2020 20:09

   Borcu kapatmanız ya da alacaklı tarafı ikna etmeniz gerekiyor. Yoksa üç ay yatarsınız maalesef.

 • Tugberk 31 Mart 2020 20:39

  Yeni çıkacak af kapsamına asliye ceza mahkemesinde yeni açılmış ancak durusmasi henuz olmamis davalarida kapsarmi .
  Tesekkurler

  • Besler Hukuk 1 Nisan 2020 20:10

   Kapsar önemli olan suç tarihi

 • Fuat Aslan 31 Mart 2020 15:48

  Yeni infaz duzenlemesinde 2018 den önceki hagb ilişkin bir madde varmı ?

  Benim hagb dolmasına 8 ay kaldı bununla ilgili bir silinme söz konusumudur

  • Besler Hukuk 1 Nisan 2020 20:14

   Sizi etkilemez. 8 ay daha dikkatli olun.

 • Acill yardim 30 Mart 2020 21:31

  Korona virusu nedeniyle velayeti bende olan çocuğumun 1 gun sure ile annesinde kalması durumu çocuğumun sagligini olumsuz etkilemesi nedeniyke ve sokaga cikmanin tehlikeli olmasindsn dolayi cocuhumu annesi istediginde göndermeme gibi bir önlem alabilirmiyim? Salgin süresince bu durumdan dolayı anmayis göstermeyen karsi taraf iicn nasil bir çözüm bulabilirim???önerileriniz ve cevabinizi bekliyorum..teşekkürler…

  • Besler Hukuk 31 Mart 2020 13:18

   Anne ile görüşme de çocuğun sağlığı kadar önemlidir. Ortak bir çözüm bulmanızı öneririm. Aksi yönde tavsiye veremem.

 • Ipek engin 29 Mart 2020 12:49

  Savcı herhangi bir vatandas hakkında bütün kisisel bilgilere ulasabilirmi? Telefon gorusmeleri,whatsapp kayitları,gittigi yerler,kamera kayitlari. Ortada herhangibir suç olmaksizin sadece kişiyi arastirmak icin.

  • Besler Hukuk 30 Mart 2020 13:21

   Öyle bir şey yapması hukuka uygun olmaz. Ancak whatsapp dışındakilere polis vasıtasıyla ulaşabilir.

 • Cemil Tüfekçi 28 Mart 2020 20:07

  Mrb.
  Koronavirüs kapsamında 30 nisan a kadar icralar durdurulduğu söyleniyor. benim 2 yıldır maaşımda icra var ve 5 nisanda maaşımı alacağım yine kesilecek mi bilgi verirmisiniz.

  • Besler Hukuk 30 Mart 2020 12:01

   Bence maaş hacizlerinin de durdurulması gerek. Ancak ilk kez böyle bir durum olduğu için yoruma açık biraz.

 • Nida dolgun 28 Mart 2020 17:15

  2kez mükerür olduğu anlaşıldığından mükerrür olan sanık hakkında verilen cezanın TCK nın 58 / 6 maddesi uyarınca mükerrerlere özgü infaz rejimine göre infaz edilmesine ve cezanın infazından sonra denetimli serbestlik uygulanmasına bu hususun TCK 58/7 maddesince sanıgın ihtiharına . Ne demek ceza 22 ay 7 gün avukat bey acil cevaplar sanız teşekkür ederim kapalıdamı yatacak tamamını açık hakkı var mı 😓

  • Besler Hukuk 28 Mart 2020 17:55

   4,5 ay yattıktan sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır. Doğrudan açık ceza infaz kurumuna alınır.

 • Atilla 28 Mart 2020 12:48

  Merhabalar
  Ben 2019 da escort sitesinden birini aradım verdiği adrese musteri ilaeak gittim,eve girerken polis bastı ve karakola gittik ifadem alındı,serbest kaldim.
  Tanık olarak aslıya ceza mahkemesine cagrildim.ayni kadınla daha öncede para karşılığı beraberligim olmuştu.ne yapmam gerekiyor ,konuyla ilgili bilgi rica edebilirmiyim.

  • Besler Hukuk 28 Mart 2020 14:16

   Tanık olarak hakimin sorularını cevaplayacaksınız. Sizlik bir durum yok. Önceki ifadenizde ne dediyseniz onları tekrarlarsınız.

 • Murtaza Bolçay 27 Mart 2020 23:55

  Kacak yapı için belediye davasinsanvaz geçermi veya af edermi bunun bi yolu varmıdır. Selam saygılar

  • Besler Hukuk 28 Mart 2020 14:10

   Kaçak yapıyı projeye uygun hale getirirseniz ceza davası düşer. İdari para cezası düşmez.

 • Yiğit korcan yılmaz 27 Mart 2020 23:50

  Merhabalar.1.5 sene önce eşimle anlaşmalı boşandık.2.5 yasındaki kızımın velayeti annesinde kaldı.3 yasına geldiğinde anlaşmalı olarak mevcut maddi şartların annesinde kötü oldugu için velayeti babasına verdi.annesi pavyonda çalışmaktadır düzenli bir işi yoktur düzenli kaldıgı bir evi bulunmamakla beraber mevcut mersis sisteminde adres kaydıda bulunmamaktadır.yasal gunleri 2 haftada 1 gün yatılı verilmesi ve temmuz ayı 1 ay annesininde kalması kararı velayet değişiminde alınmıştır.annesinin mevcut düzenli bir işi olmadıgından,apart tarzı bir dairede nişanlım dediği pavyon müşterisi ile beraber kaldıgı ve kayıtlarda adresinin bulunmadıgından dolayı dava açılıp 2 haftada 1 yatılı kalma ibaresini kaldırıp 2 haftada 1 aynı gun içinde kişisel ilişkinin annesi ile kurulmasını ve temmuz ayı boyunca 1 ay yatılı olarak annesinde kalma karaını kaldırtma imkanım var mı..pavyonda çalıştıgının düzenli bir işinin olmadıgının önceden otelde konakladıgın an itibariyle mevcut kendi adına ait kaldıgı bir evin ve adresinin olmadıgının kanıt ve delilleri mevcuttur.apart tarzı bir evde nişanlısı dediği sahısla beraber kaldıgının iddası vardır.babası olarak benim kendime ait bir evim(kira) sadece kızımla yasamaktayım düzenli bir işim(5 yıllık) kızımın eğitimi için kreş kayıtları vardır.sorum şu olucak;ne tür bir dava açarsam mahkeme cocugun menfaati göz önünde bulundurularak annesinin yaşadıgı hayat kızımın yatılı kaldıgı zamalarda olmuzsuz etkileyecegini beyan ederek tüm yıl boyunca yatılı kalma ibarelerini kaldırtma ve kişisel görüş günlerinin 2 haftada 1 aynı gün içinde alınıp verilmesi kararlarını çıkarttırabilirmiyim.teşekkürler

  • Besler Hukuk 28 Mart 2020 14:07

   Velayet şartlarının değiştirilmesi için dava açabilirsiniz. İddia ettiğiniz hususları ispatlarsanız bahsettiğiniz değişiklikler yapılacaktır.

 • Mikail 26 Mart 2020 19:47

  İyi günler. Ben bu korna virisu yüzünden spor salonuna gidemediğim için pttawme diye Bi siteden spor aletleri aldım ve parasını kredi kartıyla peşin ödedim sanal sözleşme falan hepside de vardı ama malum bu virüs yüzünden salonlar kapanınca benim aldığım ürün gelmedi ve fiyatı neredeyse 3 kat artı ve bana 10 gün sonra getiremiyceklrini ve paramı geri vericeklrini söylediler size danışmak istedim şimdiden çok teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 27 Mart 2020 22:45

   Kaymakamlıklarda bulunan tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.

 • Hakan gür 26 Mart 2020 08:42

  Adli konulara ilişkin sürelerin 30 Nisa’na kadar durdurulması net ifade ile bizim anlayacağımız şekilde ne demektedir. (mahkemelerin bu tarihe kadar hiç bir işlem yapmayacağı anlamınamı gelir) bu durumu açıklayabilirmisiniz.
  Birde idare mahkemelerinde genelde evrak üzerinde inceleme yapılarak dosyalar görülüyor, sizce idare mahkemeleri ve vergi mahkemeleri bu durumdan etkilenir mi ? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 26 Mart 2020 13:20

   Mesela 30 günlük dava açma süresi başladıysa ve bir haftası geçtiyse, 30 Nisan’dan itibaren 23 gün daha süreniz var demektir. İdare mahkemeleri de bu kapsamdadır.

 • Cemal can 25 Mart 2020 09:50

  İdare mahkemesinden YD talebimize ret verildi. Bizde bölge idareye itiraz ettik . Dava konusu MEB ile kurum içi atamadır. Sizce YD kararına bölge idare ne kadar sürede karara bağlar, (belirli bir süre var mı) mahkemeler arası evraklar fiziki olarak mı gider, son olarak koranavürüs kapsamında alınan kararlar dava süresini idari yargıda nasıl etkiler . Teşekkürler..

  • Besler Hukuk 25 Mart 2020 13:52

   Normalde ortalama bir ayda bölge idareden yürütmenin durdurulmasına itiraz kararı verilir. Şu an bir şey söylemek zor. İdari yargıdaki süreler de yeni çıkan kanun kapsamında duracaktır.

 • Furkan 22 Mart 2020 22:57

  2015 9 ayında esrardan yakalandim denetim verdi bana denetimi yaktım 1..8 ay verdi bana 2018 mahkeme gördüm ama 5 yıl süreyle denetimli serbestlik tedbirine tabitutulmasına,
  Sonra 2019 hırsızlık sucundan ceza aldım 1 sene 3 ay ceza evine girdi çıktı yaptım denetim verdi bana 9 ay imza atıyorum seminerSanığın hakkında tesis edilen hükmün açıklanmasının geri bırakılması denetim süresi içerisinde iş bu yargılamaya konu suçu işlediği ve yeniden suç işlemeyeceği yönünde mahkememizde kanaat oluşmadığından hakkında verilen hapis cezasının ertelenmesine ve verilen cezaya yönelik olarak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin TCK 51 ve CMK 231maddelerinin tatbikine takdiren yer olmadığına,
  Sonra 21.03.2020 istanbuldan kuş tepeden sentetik uyuşturucu aldım 90 gr trabzona gelirken giresunda alındım istanbul kuş tepede alırken paketlenmiş şekilde 1000 tl karşılığında aldım ifademde söyledim aldığım kişi tanimadigimi ve tipini tarif ettim 9 paket şeklinde 9 . Ve 10 gr şeklindeydi içmek için aldım ifademde içiciyim dedim zaten isim gücüm var gelirim var yani satmak amaçlı almadım paketleri şampuanın içine basmıştım onun içinde bulundu adlı kontorol yurtdışı yasağı koyar seli verdi beni sizce nere gidiyor benim yolumun sonu ne olacak bilgi verebilirmisijiz

  • Besler Hukuk 23 Mart 2020 15:12

   İyi bir yere gitmediği kesin.

 • Asena 22 Mart 2020 19:46

  Çocuğa karşı eziyet suçundan ceza alanları af kapsıyor mu ilk suçu daha önce sabıka kaydı yok

  • Besler Hukuk 23 Mart 2020 15:10

   Haberlere göre kapsıyor gibi görünüyor ancak henüz kesin bir şey yok.

 • Fuat Aslan 17 Mart 2020 01:43

  BENİM 18.03.2020 GÜNÜ HAGB AÇIKLANMASI İÇİN MAHKEMEM VAR. ÇARSAMBA GÜNÜ HÜKÜM AÇIKLANIRSA İSTİNAF MAHKEMESİNE İTİRAZ İÇİN 7 GÜNLÜK SÜREM BAŞLAYACAK ANCAK 20.03.2020 TARİHİNDE OHAL İLAN EDİLİRSE BENİM İTİRAZ HAKKIM NASIL OLACAK , 7 GÜNLÜK SÜREM HESABI NASIL YAPILACAK , YOKSA SÜREM YANACAK MI ? ACİL BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM

  • Besler Hukuk 17 Mart 2020 15:09

   Pinpirikli insan 🙂 O kadar stres yapıyorsan aynı gün yaz dilekçeni ver. Şu an tebligatlar yapılıyor ve süreler işliyor. Mücbir sebep durumu oluşursa ne kadar süre erteleneceğine ilişkin açıklama yapılır.

 • alprslan pınar 16 Mart 2020 14:00

  Merhabalar,
  Uyuşturucu madde kullanmak suçundan 1 yıl 8 ay ceza alan birisi ne kadar süre ceza evinde yatar.?
  Daha önce tedavili denetim serbestlikten faydalandı.Sartlara uygun davranmadi.
  3 gün yatar çıkarsin demis memurlar.
  Bazılarıda 1 ay 8 gün yatar diye söylemekte hangisi dogru ?Süreç nasil isler
  Yardimcı olurmusnuz

  • Besler Hukuk 17 Mart 2020 15:02

   2-3 ay yatar gibi görünüyor.

 • yusuf doruk 16 Mart 2020 04:37

  2015 yılında özel güvenlik şirketine yönetici olarak imza atmıştım. 2019 mayıs ayında yöneticilikten ayrıldım 2015-2019 dahil adıma vergi dairesince 100.000 tl civarında vergi borcu çıktı. şirket hala faal ve gelirleri var. bu borcu şirket tüzel kişiliğine doğrudan rücu edebilirmiyim.

  • Besler Hukuk 17 Mart 2020 14:56

   Şirket hakkında aciz vesikası almadan size yönelmeleri hukuka uygun değil. Süreleri geçmediyse vergi borcunun iptali ve iadesi için dava açabilirsiniz. Sizin dediğiniz gibi rücu davası açmanız da mümkündür.

 • Furkan BAŞOL 14 Mart 2020 16:18

  Bir sorum olacaktı. Bir kaç mahkeme olmuş bir davada tanık değilim ama olayı gördüğüm için tanık olmak istiyorum. Bu mümkün müdür? Mümkünse nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Besler Hukuk 17 Mart 2020 14:46

   Hukuk davasıysa davanın taraflarından birinin sizi tanık olarak bildirmesi gerekiyor. Ceza davasıysa savcıya başvurmanız gerekiyor.

 • Esma emerce 13 Mart 2020 10:49

  Zina konusu kadin esini aldatti 2 yasindaki cocugu gece evde birakip gidiyo esinin ailesiyle bir arada kaliyo gece kacti ama simdi pisman eside affedecek gibi ama zina nedeniyle acilan davada aile baskisi var erkege o yuzden esi karisina telefondan mesaj atiyo senden bosanmam diye cocugu sana verecem gibi sozler soyluyo aldatan karisina aldatan es o mesajlari delil olarak gosterse mahkeme nasil sonuc verir veye cocugun velayetini alabilrmi anne cocuk 2 yasinda evi terk etmesine ramen aldatmasina ramen

  • Besler Hukuk 13 Mart 2020 11:21

   Yargıtay kararlarına göre aldatma durumu velayetin anneye verilmemesi için tek başına yeterli kabul edilmiyor.

 • Seçkin toygan 12 Mart 2020 15:01

  merhaba dün size yazmistim bankasindan kredi almis emekli sonra hastane falan ameliyat olmus gecikmis odeme uzlasmak istemisler avukata vermisler 10 aydir devam ediyormus avukatta taksit odemesine pek yanaşmamis.bu kişi buna ragmen bankasindan emekli promosyon ücreti alabilirmi demistim not promosyon hesaba yatmiş bloke atilmiş nasil alabilir parayi şubeyemi gitmesi gerekir tesekkurler

  • Besler Hukuk 12 Mart 2020 17:06

   Bloke konulduysa yapacak bir şey yok. Emekli maaşı haczedilemez ancak promosyon bu kapsamda değil.

 • taner cıracı 11 Mart 2020 21:55

  biz üc kardeş tarla aldık üçe böldük bir kısmınıda ortak kulanım alanı bıraktık ortak kulanım alanında su kuyumuz var.
  su depolarımız var. su kuyusunun üzerine büyük kardeş kendisine oda gibi bir şey yaptı. bende kapısını kırdım beni şikayet eti. tapu diğer kardeşin üzerine. bir de ben kendimi mahkemede savunabilir miyim avukat şart mı

  • Besler Hukuk 12 Mart 2020 13:51

   Mala zarar verme ve konut dokunulmazlığını ihlal suçu oluşmuş gibi görünüyor. Avukatla temsil zorunlu değil ama genellikle pek iyi sonuçlanmıyor.

 • Seçkin toygan 11 Mart 2020 14:45

  bir tanidik sordu ozurdilerim rahatsiz ettim. kişinin annesi bankasindan kredi almis emekli sonra hastane falan ameliyat olmus gecikmis odeme uzlasmak istemisler avukata vermisler 10 aydir devam ediyormus avukatta taksit odemesine pek yanaşmamis.bu kişi buna ragmen bankasindan emekli promosyon ücreti alabilirmi tesekkürler ilginize rahatsizlik verdim.

  • Besler Hukuk 11 Mart 2020 15:21

   Promosyonu yatar yatmaz çeksin. Haciz konmadan bankaya giderse çekebilir.

 • Rumeysa sumeli 11 Mart 2020 13:21

  Merhaba ben istanbul gaziosmanpasada yaşıyorum ve ismimi değiştirmek istiyorum ve bu konuda hiçbirşey bilmiyorum bana yardımcı olabilir misiniz

  • Besler Hukuk 11 Mart 2020 15:16

   0213870388 numaralı telefondan büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 • Batuhan 10 Mart 2020 23:18

  Anne babam resmi olarak evli gözüküyorlar fakat ayrı yaşıyorlar tüm eğitim ve sosyal masraflarım annem tarafından karşılanıyor istanbulda üniversite ogrencisiyim ve haliyle masraflara annem yetişemiyor babamın durumunun gayet iyi olmasına rağmen destek olmadığı yönünde maddi yükümlülüğünü yerine getirmediği için dava açabilir miyim açabiliyorsam ne gibi sonuçlar elde edebilirim

  • Besler Hukuk 11 Mart 2020 13:09

   18 yaşını geçtikten sonra hukuken ebeveynlerin çocuklarına bakma yükümlülüğü yoktur.

 • Mahir 10 Mart 2020 23:15

  Selam bu online oyunlar ilgili sorum arkadaş oyuna alım yaptı 600 tl sonra geri çektibu arada bizim 2 arkadaşın hesabına giriyodu admin ip banı attı sadece alımı geri çektiği hesap hariç diğer 2 hesabıda kapattı açmak içinde 900 tl hesabına atmamızız istiyor bu konuda dava açabilirmiyiz
  Tekrar para göndermeni tavsiye etmem. Bu rakamlar için dava açmaya değmez.

  bu banlanan hesaplar 3-4 bn tl yatırılmış hesaplar bide toplu halde bu olaydan dolayı alımlarımızı geri çekebilirmiyiz aş yukarı 30-40 bn filan yapıyo bizim bu oyun hesaplarına yaptımız ödemeler

  • Besler Hukuk 11 Mart 2020 13:02

   Online oyunları yapan şirketler genelde yurt dışı merkezli oluyor. Bu nedenle bulundukları ülkede dava açmak gerek. Kazanabilme ihtimalinde oldukça şüpheli. Bu oyunlara ve dava sürecine vereceğin emeği, gerçek hayatta herhangi bir işe versen başarılı olacağın kesin. Gençliğini bilgisayar başında ziyan etme derim.

 • Ender 10 Mart 2020 21:12

  Merhaba bundan 10 yıl önce bir akrabamız iş yapicaz bahanesiyle beni şirket ortağı yaptı yüzde 15 pay sahibi sonrasında bankadan üzerime kredi çekerek üzerime araba alıp arabayı kendisi kullandı ve borcu ödemediği için arabayı banka almış şirket payimida başkasına devretti bütün borclariyla birlikte noterden.Öncelikle sormak istediğim sorular var banka hesaplarıma bloke konmuş o şirketin vergi borcu nedeniyle 200 binlira borç çıktı, trafik cezaları var kendisi kırmızı ışıklarda geçmiş sorduğumda senin üzerine yazılmıyor arabanın üzerine yazılıyor demişti ama edevlette borç çıkıyor benim ne gibi bir yol izlemem gerekiyor bankaya halen borçluyum şuan çalışmıyorum hiçbir gelirim yok ailemle aram bozuldu disarda kaliyorum

  • Besler Hukuk 11 Mart 2020 12:47

   Anlattıklarınız üzücü şeyler ancak yapacak bir şey yok gibi görünüyor. Kendi üzerinize mal varlığı almayın. Bir işte çalışırsanız en fazla maaşınızın 1/4’ünü haczedebilirler.

 • Harun demir 10 Mart 2020 19:24

  Eşimin senet borcundan dolayı bana birinci icra ihbarnamesi geldi yanlız ben bunu 15 gün sonra alabildim muhtardan hastanede olduğum için şimdi bu senette ne imzam ne de tahhut vermedim. Şimdi ne yapmalıyım. Bu borcun bana ait olmadığına dair

  • Besler Hukuk 11 Mart 2020 12:31

   İkinci haciz ihbarnamesi gelirse 7 gün içerisinde itiraz etmeniz yeterli.

 • Muhammed ekşi 10 Mart 2020 13:45

  Merhaba. 01.106.2010 tarihinde şahıs firmasında ise girdim. 01.04 2020 tarihinde işten ayrılacağım. Çalıştığım dönem içerisinde resmi tatillerde hep çalıştım. Ramazan Bayramı’nda bir gün kurbanda 2 gün izin verdiler. Şu an 3800 maaş 400 yemek parası alıyorum. Yalnız, prim asgari ücretten yatırılıyor dolayısıyla tazminatimda buna göre hesaplanıyor. Aldığım ücret üzerinden dava yoluyla ne kadar tazminat alırım. Şimdiden teşekkürler.

  • Besler Hukuk 10 Mart 2020 14:29

   Tazminat hesaplama sayfamızdan kendiniz hesaplayabilirsiniz. Gerçek ücretiniz üzerinden kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekiyor.

 • Mahir 10 Mart 2020 00:19

  Selam bu online oyunlar ilgili sorum arkadaş oyuna alım yaptı 600 tl sonra geri çektibu arada bizim 2 arkadaşın hesabına giriyodu admin ip banı attı sadece alımı geri çektiği hesap hariç diğer 2 hesabıda kapattı açmak içinde 900 tl hesabına atmamızız istiyor bu konuda dava açabilirmiyiz

  • Besler Hukuk 10 Mart 2020 13:21

   Tekrar para göndermeni tavsiye etmem. Bu rakamlar için dava açmaya değmez.

 • Ahmet Yağmur 10 Mart 2020 00:07

  2014’de Yaşanan Dava Ben Hatırlamıyorum Yalnız Yargıtayın Bozduğunu Söylediler.. İyimi Kötü mü.. Bozması.. Tekrar Duruşma var dediler E devlete Öyle bir duruşma Görünmüyor..

  • Besler Hukuk 10 Mart 2020 13:19

   Yerel mahkemenin kararı sizin lehinize ise iyi karşı tarafın lehine ise kötü.

 • Bülent 7 Mart 2020 21:18

  Merhaba
  Ben 3 ay önce dolandırıdim bende savcılık suç duyurusu buludum savcılık tarafından tebligat gelecek dediler ama hiç bir şey gelmedi bu tebliğ ne zaman gelir süreç nasıl işler verdiğim parayı geri alma şansı var mı?
  Teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 9 Mart 2020 10:09

   İddianame hazırlanması savcıya göre değişmekle birlikte ortalama 6 ay sürer. Paranızı geri alabilmek için icra takibi ya da dava açmanız gerekmektedir.

 • Serap korkmaz 7 Mart 2020 09:34

  Merhaba, biz evimizde 3 yıldır kiracıyız. 10.12.2017 tarihinde kira sözleşmesi yapıldı.Sonraki yıllarda yenilenmedi.Kiramızı banka aracılığı ile gününden önce ödüyoruz.Eve herhangi bir zarar vermiyoruz.Fakat ev sahibimiz arkadaşını kendi evine kiraci olarak sokmak için bizim evden çıkmamızı istiyor.Sürekli 1 aydır mesaj atıyor bizi tehdit ediyor.Bizde çıkmayacagımızı söylüyoruz ama anlamıyor.Biz sürekli çalışan insanlarız evde çok bulunmuyoruz.Biz evde yokken bizim eşyalarımızı kapının önüne koyup bizi kolumuzdan tutup dışarı atabilir mi en son böyle yapacağını söyledi.Kira sözleşmem var diyorum sözleşme ilk yıl yapıldı o yıl geçerli sadece diyor bu doğru mu?Biz evden çıkmak istemiyoruz ev sahibi olduğu için istediği zaman bizi dışarı atabilir mi cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

  • Besler Hukuk 7 Mart 2020 16:45

   Sizin ev sahibi düzenli ödeyen kiracı bulmuş belasını arıyor herhalde. Siz evde yokken eve girmeye kalkarsa konut dokunulmazlığını ihlal suçu oluşur. Böyle bir şey yapması durumunda şikayetçi olacağınızı söyleyin. Kira sözleşmesi feshedilmediği takdirde aynı şartlarla uzamış kabul edilir. Sadece ilk yıl için yapıldığını söylemesi hukuka uygun değil.

 • Gülşah Aydemir 6 Mart 2020 22:15

  Babam 2012 yılında bizden 1 dönüm yer satılcak diye imza almıştı ama şimdi duyduk bizden vekalet almış haberimiz yok babam yanındaki kızın üstüne yapmış tarlalarıda toruna vermiş bütün malları haberimiz yokken geri alabilirmiyiz ? Avukata verirsek nabmamız lazım yardımcı olurmusun?

  • Besler Hukuk 7 Mart 2020 16:39

   Size ait taşınmazı vekaletle habersiz sattıysa tapu iptal ve tazminat davası açabilirsiniz. Kendisine ait taşınmazları satış göstererek başkasına bağışladıysa vefatından sonra muris muvazaasına dayalı olarak dava açabilirsiniz.

 • ahmet bay 4 Mart 2020 23:43

  merhabalar
  kardesim bir arac kiralama şirketinden araç kiraladı kiraladığı aracı ise bir arkaşına vermiş. vermiş oldugu kişi alkollü ve ehliyetsiz bir sekilde başka bi araca çarpmış. kiraladığı aracın tüm masraflarını karsıladık yanlız diger aracın kasko sirketi aracı yaptirmış ve bize dava açmışlar kardeşimin üzerine hiçbirşey yok bizden bu parayı almalırı mümķünmü?

  • Besler Hukuk 5 Mart 2020 11:55

   Herhangi bir işe girdiğinde maaşına haciz koyarak tahsil edebilirler.

 • Recep yenil 4 Mart 2020 11:09

  Merhabalar ben bayan kuaförüyüm yanımda 20 aydır çalışan kalfa kendi isteği doğrultusunda işten ayrıldı ve tazminat talebinde bulundu, işten ayrılırken istifasını imzalamadı bende tutanak tutarak 1 hafta sonra iş akdini sonlandırdım. Şimdi benden ihbar tazminatı, fazla mesai, yol ve yemek gibi tazminatlar talep ediyor, yarın da arabulucı ile görüşme yapacağız. Bu durumda tazminat ödemek zorunda kalır mıyım? Anlaşmaya mı gitmeliyim yoksa dava açılırsa daha mı iyi olur? (Mesai saati 72 saat ve ayrıca ihbar süresini tamamlamadan işten ayrıldı)

  • Besler Hukuk 4 Mart 2020 11:23

   Delil durumunu bilmeden bir şey söylemek zor. Ancak işverenler için anlaşma yoluna gitmek genelde daha iyidir. Hele ki işçilerini 72 saat çalıştırıyorsa.

 • OĞUZ ÖZ 4 Mart 2020 09:34

  Merhaba, Eski eşimle anlaşmalı boşanma şeklinde, karşılıksız hiçbir talepte bulunmadan 3 yıl önce boşandık. Eski eşim yabancı, Türkmenistan vatandaşı. Çocuğumuz Türkiye’de sadece 10 gün kaldı ve bu sürede kızımızı nufusa kaydetme şansımız olmadı. Türkiye’de kayıtlı olmayan kızımız için iştirak davası açmak istiyor bana. Çocuğumuzun velayetini almak istiyor. Eski eşim sadece çocuk için benle birlikte oldu, çocuğumuz şu an 5 yaşında. Çocuğun velayetini ben alabilir miyim? Benden iştirak nafakası alabilir mi çocuğumuz için? Teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 4 Mart 2020 10:46

   Çocuğun bakımı için gerekli masraflara katılmanız gerekir. Bu nedenle iştirak nafakası talep edebilir. Velayetin kendinize verilmesi için haklı sebep teşkil eden bir durumun ortaya çıkması gerekir.

 • Gülşah Aydemir 3 Mart 2020 19:47

  Babam 2012 yılında bizden 1 dönüm yer satılcak diye imza almıştı ama şimdi duyduk bizden vekalet almış haberimiz yok babam yanındaki kızın üstüne yapmış bütün malları haberimiz geri alabilirmiyiz ? Avukata verirsek nabmamız lazım yardımcı olun

  • Besler Hukuk 4 Mart 2020 10:43

   Tapu iptal ve tazminat davası açılabilir. Büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 • osman binkut 3 Mart 2020 13:08

  mrb.
  ben emekli biriyim. ve son zamanlardaki finans durumum beni çok yordu.
  kişisel iflasın olduğunu duydum, şartlar nedir ? ben müracaat edebilirmiyim.
  saygılarımla

  • Besler Hukuk 3 Mart 2020 15:29

   Teknik olarak konkordato ilan edebilirsiniz. Emekli maaşı ve ev eşyalarınız kural olarak haczedilemiyor. Herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Moralinizi bozmayın.

 • Veys 1 Mart 2020 23:28

  İy günler. Af yasası ağustos 2018 suçlarını da kapsıyor mu. Lütfen yardım edin teşekkür ederim şimdiden

  • Besler Hukuk 2 Mart 2020 10:33

   Net bir şey yok halen.

 • Tugba han 28 Şubat 2020 17:33

  Adıma sosyal medya üzerinden bana aıt olmayan mustehcen fotoğraflar paylasılmış ve açıklama kısmına “yanıyorum söndürun”gıbı cırkın ıfadeler kullanılmıştır.Ayrıca acılan hesaba telefon numaram eklenmıştır.Adıma sahte hesap acan sahısların ıtırafı mesajla mevcuttur. Neden yaptıkları ise gecen sene onun sevdıgı cocuga benım whatsapp uzerınden”senı sevıyorum senden hoşlanıyorum”gıbı cumleler kurmam ve o zaman onlar sevgılı olmadıgı halde bana gelıp “sen benım sevgılıme nasıl yazarsın”gibi cumleler kurup bu hesabı acması.
  Sormak ıstedıgım şu ben suç duyurusunda bulunursam benım aleyhıme veya lehıme ne olabılır?

  • Besler Hukuk 2 Mart 2020 10:29

   Bunları yapanların ceza almasını sağlarsınız. Bahsettiğiniz internet sayfasına erişimin engellenmesine karar verilir. Aleyhinize bir şey olmaz.

 • Çağlar çıtır 26 Şubat 2020 00:06

  İyi günler bir metin2 adlı türkiye menşeili bir oyunda
  Hesaplarımız çalıntı kart ile ep çekimi diyerek süresiz olarak banlanmıştır yönetimle konuşmak istiyoruz ve bizi hiç gaile almıyorlar aldıklarında kredi kartıyla alakalı birşey yokmuş deyip ise kıvırtıyorlar hesabınıza bu 998 kadar ‘yang won’ oyun içinde para birimi, girmiş nerden aldınız diyorlar bu devirde kim kime 998 won verir arkadaş verdi diyorum ama hiçbir şekilde sonuç yok yani hem hırsızlıkla suçluyorlar çalıntı kart diyerek ban atıyotlar diyorlar ve banınız açılmayacak diyorlar dava açabilirmyiz hesaplarımızda yaklaşık 4 bin liraya yakın para yatırdık bütün emeklerimiz boşa gidiyor ne yapmamız gerekir ?

  • Besler Hukuk 26 Şubat 2020 10:29

   Böyle bir şey için dava açmak yatırdığın 4000 TL’den çok daha fazlasına mal olur. Başarı ihtimali de oldukça düşük. Hayatını bilgisayar karşısında çürütmemen için evrenin gönderdiği bir mesaj olarak düşün bence.

 • Nurettin gökoğlan 22 Şubat 2020 22:35

  İyi akşamlar bana bir çağrı kağıdı geldi 2 gün önce nazilli cumhuriyet başsavcılığından benim zamında yaptığım arkadaş ortamımdan dolayı bi kaç market hırsızlığım ve mala zarar verme olayım oldu toplam 8 tane dosyam var gelen kağıt da cezasının nevi miktarı 1sene 8ay 25gün hapis yazıyor
  Hakkımızda iliman infazı için 10 gün zarfında cumhuriyet başsavcılığı dairesine gelmeniz ve gelmemeniz 5275 sayılı yasanın 19/1 maddesine hükmüne istinaden hakınızda yakalanma emri çıkartılıp tebli olunur cumhurriyet başsavcılna müracat ettiniz takdirde açık ceza infaz kurumuna gönderilmek üzere hakınızda işlem başlatılacak cumhuriyet başsavcılığı müracat etmedin takdirde müracat ettiniz takdirde açık ceza infaz kurumuna gönderilmek üzere verileck 10 günlük süre içinde belirlenen açık ceza infaz kurumuna teslim olmanız gerektiği eğer gitmezsem Savcıla hakkımda 5275 sayılı yasanın 19/1 hükmün istisnadanen yakalandında açık ceza infaz kurumu gönderileceğiniz tebli olunur

  • Besler Hukuk 24 Şubat 2020 15:20

   Arkadaş ortamından 8 dosya olması güzel savunmaymış 🙂 Açık ceza evinde yatacaksın işte. Git teslim ol.

 • Gülten çalışkan 22 Şubat 2020 21:27

  11/02/2018 tarihinde trafikte giderken arkadan gelen alkolü ehliyetsiz bir kadın seyir halinde rahmetli oğlum abisi ve arkadaşı aracına çarpıyor oğlumu kaldırıma çıkartıp aralarında arbede çıkıyor yanındaki şahıs 12 suçtan sabikikasi olan o dönemde şartlı tahliye yle dışarda olan suç makinası oğluma 6 MT reden 6 el ateş ederek oğlumu olduğu yerde öldürüyor bu şahıs görülen davada sadece 15 yil ceza alıyor temyize taşıdım dava günü 23 Mart 2020 de görülecek bu şahsın daha fazla ceza almasını istiyorum ne yapabilirim lütfen yardım eder misiniz

  • Besler Hukuk 24 Şubat 2020 15:18

   Anlattıklarınıza göre müebbet verilmesi gerekirdi. Yargıtay’ın bozacağı kanaatindeyim. Bir avukatınız vardır sanırım. Meslektaşımız gerekeni yapacaktır.

 • Özkan Gündüz 22 Şubat 2020 15:57

  Ben dün bir ajans ile görüştüm sözleşme felan yapıldı (sözleşmede bir zorunluluk belirtisi yok) sözleşme için 600 tl ödeme iştendi 50 tl ödedim 3 senet (150-200-200) olarak yapıldı ama ajans dolandiriciymis nasıl iptal edebilirim şekerlerden kurtulmak istiyorum ileride karşıma cikaracaklarindan eminim acil yardım 🙏

  • Besler Hukuk 22 Şubat 2020 17:07

   Ajans ile ne sözleşmesi imzaladınız? Sözleşmenin türünü bilmeden bir şey söylemek zor.

 • Turkansoylu 22 Şubat 2020 03:24

  Emlak ilaninda 34mkare yazan dukkan aldik kat irtifaki yandadabi dukkan varmis tapuda yandukkada hissen var denilmis bize bir sorun olmadigi soylendi bize satan adam dava acmis projede 3 dukkan gozukuyormus sonradan belediyeden izin alinip 2 dukkana cevrilmis simdi satis yapilmak isteniyor hakimin dedigine gore bizim dukkandan tekrar hisse alicakmis bizim magduriyetimiz giderilirmi itiraz ettik ne yapmamiz lazim remakstan ilani bulsak 34metrekarelik dukkan aldigimizi ispat edebilirmiyiz ne yapalim karsi dava acalimmi

  • Besler Hukuk 22 Şubat 2020 13:46

   Bir avukatınız var anladığım kadarıyla. En doğru bilgiyi o verecektir.

 • şükrü bekmezci 21 Şubat 2020 01:41

  Merhaba,
  3 yıldızlı bir otelde resepsion memuru olarak çalışıyorum,Ancak işverenim diğer çalışanların ve benim maaşımı bankaya yatırıyor maaş kartlarımız işverende asgari ücret yatırıyor ama bize 1500 tl ücret elden veriyor kendisi yatırıp kartlara kendisi çekiyor.sigortamı tam yatırıyor
  Ben geceleri sabit çalışmaktayım hemen hemen çalışma sürem 4 sene oldu ama günde 12 saat çalışıyorum 15 günde 1 gün tatil veriyor,bayramlarda 1 gün yemek yol yardımı kesinlikle yok işimden ayrılmak istiyorum kıdem tazminatı ve fazla mesai paraları ve eksik olan maaşımı (2320 tl asgari ücret bize verilen ise 1500 tl) nasıl elde edebilirim şu anda çalışıyorum işten ayrılacağım nasıl bir ispat delil gerekir nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim
  şimdiden teşekkür ederim
  iyi çalışmalar…

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2020 11:06

   Saydığınız hususların tamamı haklı nedenle fesih sebebidir. Bunları gerekçe göstererek işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatına hak kazanırsınız. Detaylı bilgi için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 • sezgin yağız 20 Şubat 2020 11:46

  Sayn avukatm ben dominos pizada çlşyrdm ama işe girdgmn 3 çncü aynda motrla kaza gecrdm ve kolum krldı ve ameliytat oldm koluma 4 tne pilatn ve 4 tne vida takldı kazadn dolayıda kolum ksaldı 5 6 santm ve şuan işszm zaten piltn oldgu için clşamyrm agrdn dolyı benm kaza yaptgmyerde şirktn elemnlrı motoru alp işyernn önüne getrmşlr ve trafk polisleri olyla ilgili kaza yptgm yerde bir delil bulmdklrı için kaza tespiti yapamdlr yani motoru kaçrpta sakladlr ama hstneye ambulnsla gitrldm polislre ifademde syledm ben olayn nasl oldgunu motrnda kaçrldgını yani zaten isyerndekilerde ifadelernde söylüyrlr biz motoru güvnlik amacyla alpta isyerne getrdk dyorlr ve iafadelernde yzlı bu beyanda benm sizdn istedgm benm suan mhkememn devm ettgi ve iş vernlerce bna sahip çkmdklrı gbi benim ilk evlilgmde bitti ve iki çocgmla kldm ve bende isyerni mahkemwye verdm kaza trhm 2016 ama dava açma tarhmn ise 2018 olrak kaytlrda ben ayrca yüzde 14 çlsamdgm icn rapor adlm engl icn benm isyerm bna sadece 1300 lira bi para gönderdi müdrle o parada bnm aylgmdı zaten 2 gn öncesnden gndrmşlr sadece ve ondn snra ben 8 ay boynca evde yttm ayrca ben iş kazası yapmama ragmn benm iş verenim yüzndn ameliytlı oldgm hlde bile aykta hasta tedavisi olark bni muhsebecisne bildrmş bn 2 ay boynca aykta tedvi parası almaya başldm snrdan da benm ugrşlr snunda hstnedeki bi agbi bna yardmcı oldu iş kazasına çvrldi ama ben iki ay aykta tedavi parası aldm sizdn ricm benm bu işkazamda kznma ihtimalm vrmı ve bnm davamdaki paranın adıda yok yani avuktlrm bu parayı devlet belirlyr deniliyr bna benm iş kazası davamıda iş kazsı avuktı açtı bnden kazanrsm yüzde 20 sini alcklrnı syledlr bna acba bu bir oyun olabirmi yani sayın avukatm bna yardmcı olursnz sevinirm ve dava nekadar sürer sizce bnm kaza yaptgm yer ise sakrya karasu dominos cvplrsnz sevinirm yada bna yardmcı olmk istersenz araybilrsnz beni

  • Besler Hukuk 20 Şubat 2020 12:18

   Anlattıklarınıza göre davayı kazanma ihtimaliniz yüksek görünüyor. Avukatın ücret almasını nasıl oyun olarak nitelendirdiğinizi anlayamadım. Avukatınıza güvenin en doğru bilgiyi o verecektir. Anlattıklarınızda şüpheye düşmenizi gerektirecek hiçbir şey yok.

 • Şakir Atalay 19 Şubat 2020 10:28

  Merhabalar maaşım 3800 lira fakat sigortamı asgariden yatırıyorlar bu işyerindeki altıncı senenin içindeyim defalarca bu durumun düzeltilmesi için patronlarınla konuştum ve fakat herhangi bir düzelme olmadı. Işimi seviyorum bu durumla ilgili ne yapabilirim.
  Saygılarımla iyi çalışmalar.

  • Besler Hukuk 19 Şubat 2020 11:34

   İş akdinizi haklı nedenle feshederek kıdem tazminatı alabilirsiniz. SGK’ya şikayet etmeniz de mümkündür.

 • Hüseyin kuru 18 Şubat 2020 15:34

  Iş yerinden kendim ayrıldım tazminat alabilirmiyim

  • Besler Hukuk 18 Şubat 2020 15:46

   İşverenin hukuka aykırı bir uygulamasını gerekçe göstererek işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 • Kevin 17 Şubat 2020 20:34

  Merhaba avukat bey benim boşanma davam var 9 aydır devam ediyor esim bosanmayi açtı ben bosanmak istemiyorum mahkemeye gitmiyorum sonucu ne olacağını merak ediyorum ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkürler

  • Besler Hukuk 18 Şubat 2020 15:38

   Verdiğiniz bilgilerle bir yorum yapmak mümkün değil. Davanızı takip etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

 • Hasan Öztaş 16 Şubat 2020 21:52

  Merhaba iyi günler benim babamdan aldığım ev vardı 10 yıldır tapu benim üstüme kardeşleriminde haberi vardı babam öleli 3 ay oldu kardeşlerim gizli hak için dava açabiliyorlarmis bu durumda ne oluyor

  • Besler Hukuk 18 Şubat 2020 15:37

   Eğer belirli bedel karşılığında almadıysanız ve davacı taraf bunu ispatlarsa miras payınız oranında tapuda tescil yapılır.

 • Edanur Yıldırım 15 Şubat 2020 23:24

  Merhaba iyi günler bir soru için sizi rahatsız ediyorum. Eski erkek arkadaşım bana şantajla istemediğim şeyler yaptırmaya çalıştı bende kurtulmak için polise gittim şikayetçi oldum ama o kişinin ceza almasını istemiyorum akıllansın diye öyle bir şey yaptım .O günden sonra beni rahatsız etmedi benim özel hayatımıda paylaşmadı.şikayetimi geri çeksem ne olur veya onun ceza almaması için ne yapabilirim?

  • Besler Hukuk 18 Şubat 2020 15:35

   Şikayete tabi bir suç olmadığı için soruşturma devam eder.

 • Yunus emre kaya 15 Şubat 2020 23:03

  Merhaba çekinerek soracağım affınıza sıgınırım geçen hafta sosyal medya üzerinde birine şanaj yaptim fiziki hic birsey yok ama hic bir yaptıgım şantajı da yerine getirmedim göz korkutmak için yaptım çok pişman oldum savcılık emri ile bir gece nezarette yattım ve serbes bırakldım şikayetçi olan taraf şikayetini geri çekmek istyor sadece ortada mesajlar var savcılık serbes bıraktı ama tutuklanırmıyım ne kadar ceza alırım o kişide şikayetini geri çekmek istyor ne gibi sureçler geçirriz neler olur ne kadar sürer ne gibi cezalar verilir ilginiz için çok teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 18 Şubat 2020 15:34

   Şikayete tabi bir suç olmadığından şikayetten vazgeçilse dahi soruşturma devam edecektir. Şantaj ciddi bir suçtur. Umarım gerçekten pişman olmuşsundur ve bir daha yapmazsın.

 • bilalseyrek 15 Şubat 2020 17:31

  Merhaba Ben darkobit diye sanal bir oyun oynuyorum ve oyun adminleri her türlü hile ve oyun içi haksızlık yapıyor ve oyun oynanmayacak hale geldi ve ben bu oyuna. Para yatırmışim 2012 den beri gemiyi hesap silim paramı geri verilmesi yada matti yada manevi bir tazminat alabilir miyim

  • Besler Hukuk 18 Şubat 2020 15:31

   Bu tür siteler genellikle yurt dışı menşeli olup dolandırıcılığa yönelik oldukları için tahsili mümkün olmayabiliyor. Dava açmanızı önermem.

 • Vildan ay 14 Şubat 2020 22:57

  Merhaba.gecen pazar kardesim tutuklandi.sebebini bilemiyoruz kendiside soylemedi ama hirsizljk diye dusunuyoruz. 4 yil 2 ay ceza aldi.su an silivri kapali cezaevinde. Biz avukat tutsak sonuca itiraz edebilirmiyiz.sonuc degisir mi Paraya cevrilebilirmi? Avukatlik ucretiniz nedir.acil bilgi rica ediyorum.

  • Besler Hukuk 15 Şubat 2020 11:02

   Tüm bu soruların cevabı için dosyayı incelemek gerek. 02163870388 numaralı telefondan büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 • Melek boz 14 Şubat 2020 21:53

  Merhaba iyi günler ben soru sormak için rasiz ediyorum kentsel dönüşüm hakkında belediye bizim evleri istimlak etmiş ev arşılığında ev verilecek imza atın diyor ama bazıları güvenmiyor ne yapmalıyız

  • Besler Hukuk 15 Şubat 2020 11:00

   Kamulaştırma işlemlerinde herhangi bir usulsüzlük varsa idari yargıda dava açılması gerekir.

 • Ece Yurt 13 Şubat 2020 15:10

  Merhaba bir soru sormak için rahatsız ediyorum müsait olursanız bilgi verirseniz çok sevinirim
  10.11.2018 başladığım işe
  30.01.2020 de son verdiler
  sebep olarak uyuşamama yazmışlar tazminatımı ve ihbarımı ödediler ve işten çıkarıldım işsizlik maaşı için başvurdum son 3 yıllık 600 gün prim ödeme şartı gerçekleşmediğinden kabul edilmediğini söylediler 495 gün primim ödenmişti hiç bir yolu yokmudur? kadere razımı olmak gerekiyor ? iki kuruş parayı vermemek için bu ne ala vere ozaman ben 495 gün ne ödemişim neyi ödemişim ödediğimi geri versinler bu çok saçma değilmi ?

  • Besler Hukuk 13 Şubat 2020 17:48

   İşverenlere ödemekten size fırsat kalmamıştır. Adil değil ama yasal maalesef. Yapacak bir şey yok.

 • Turan alver 11 Şubat 2020 14:31

  Kendi isteğim ile işten çıksam tazmınat alırmıyım. Alırsam ne kadar alırım. Bürüt maaşım 5000 tl net maaşım 3600tl 500 tl multinet(yemek kartı) iyi çalışmalar

  • Besler Hukuk 11 Şubat 2020 17:49

   Haklı fesih nedeni olarak kabul edilen durumlardan birinin varlığı halinde tazminat alabilirsiniz. Alabileceğiniz tazminat miktarını hesaplamak için tazminat hesaplama 2020 sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 • Enes Sincar 11 Şubat 2020 04:11

  Merhaba bir şirkete çalışıyordum şirket maaşımdan zorunlu bireysel emeklilik sistemi dahilinde kesinti yapıyordu ama herhangi bir bes sistemine para yatırmıyor aksine herhangi bir bes sistemine kaydımı dahi yapmıyor işten ayrılalı 8 ay oldu hala ve hala bir sonuç alamadım ne yapmam gerekir?

  • Besler Hukuk 11 Şubat 2020 13:36

   Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na şikayet edebilirsiniz. Yatırmadığı ay başına idari para cezası verilecektir.

 • N.Şenol ERSAĞDIÇ 10 Şubat 2020 16:43

  merhaba ben uzlaştırmacıyım ama avukat değilim elime geçen dosyada 3 katlı bir evin ortak kullanım alanına kullanım izni alınarak tamirat yapılmış ve kulanılmakta. Kullanım iznini veren babalarına damat ve kızı babamız yaşlı kandırmış imzasını almış diyorlar şimdi orayı kullanan komşudan kullanıyor diyerek 50000 tl para talep ediyorlar kullanan kişide elimde yerin sahibi babalarından izinli belge var diyor oraya masraf yaptım sizde hiçbir katkıda bulunmadınız sizde onları ödeyin o zaman uzlaşırız derler.bu durumda ne yapılabilir.iyi çalışmalar

  • Besler Hukuk 10 Şubat 2020 17:49

   İmar kirliliğine neden olma suçundan geldi sanırım dosya size. Ortak alana kullanım hakkı verilmesi yapı yapılması hakkını içermez. Kaçak yapı sahibinin belirli bir bedel ödemesi karşılığında uzlaştırmanız makul olacaktır.

 • Metin gün 9 Şubat 2020 18:22

  iş kazası benim sağ elim makinede kaldı elimde hasar kaldı hem yandı hem parmaklarım ezildi elimde 2 tane platin var ve elimde deri tutmakta zorlanıyor kaza tahri 06.06.2012 tazminat hak kazanırımıyım

  • Besler Hukuk 10 Şubat 2020 11:49

   İş kazası davalarında zamanaşımı süresi 10 yıldır. Bu nedenle dava açma hakkınız bulunmaktadır. SGK’ya başvurarak iş kazasını bildirmeniz gerekmektedir. Daha sonra maluliyet oranı tespit edildiğinde dava açabilirsiniz.

 • Esen 8 Şubat 2020 00:51

  Ben eşimden ayrılmak istiyorum iki çocuğum var ikisi de büyük on beş yıl aradan bir çocuğum da oldu. Fakat eşim bu çocuğu beden olmadığını söyledi onu için ayrılmak istiyorum bu söyledi kelime beni çok kırdı sonra küfürler yağdırdı. Anlaşamıyoruz onunicin. Sürekli bir huzursuzluk var evde olmuyor ayrılmak istiyorum ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  • Besler Hukuk 8 Şubat 2020 13:04

   02163870388 numarasından büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 • ELİF g. 7 Şubat 2020 13:36

  Merhaba işden kendi isteğimle ayrılmak istiyorum. Ama tazminatımı da birakmak istemiyorum.Sigorta girişim 2000 6300 gün primim var
  Maaşim yüksek ama asgari üçretden yatırılıyor bunu kullanarak tazminat alabilirmiyim. Bu konuda ne yapsam almaya hak kazanırım

  • Besler Hukuk 7 Şubat 2020 13:45

   Sigortanızın aldığınız gerçek ücretten düşük yatırılması haklı fesih nedenidir. Bu sebeple işten çıkmanız halinde kıdem tazminatına hak kazanırsınız.

 • aysun turhan 5 Şubat 2020 22:25

  İyi günler. İlçede çalışıyorum. Çalıştığım devlet kurumunda iftira yoluyla hakkımda “Kınama Cezası” verildi. “İş arkadaşlarıma hakaret, küfür, aşağılayıcı söz söylemek” maddesinden dolayı. Karşı tarafın yakın arkadaşının verdiği yalan beyan vasıtasıyla yapıldı. Disiplin amirine gidip haksızlık yapıldığını söyledim fakat cezayı kendisinin vermediğini, kaymakamın “tanık olduğu için ceza verilecek” demesi üzerine ceza aldığım söylendi. Hakkımda verilen “Kınama Cezası” nın kaldırılması için bu durumda neler yapılabilir?

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2020 11:18

   Kınama cezasının iptali için idari yargıda dava açabilirsiniz.

 • Burak 4 Şubat 2020 23:01

  Merhaba 2019 azerbaycan diş hekimliği fakültesi mezunuyum ösym kontenjan açmıştı gittiğim sene 10 arkadaş puanla geldi ve yöksüz arkadaşlarda geldi ve geçen seneye kadar herkes sınavsız şartsız aldı fakat biz başvurunca sts+staj istediler emsal kararlarımız çok fazla acaba sizinle beraber dava açarsak kazanırmıyız 10 kişiyiz

  • Besler Hukuk 5 Şubat 2020 12:20

   Denklik davalarında her kişi bakımından ayrı değerlendirme yapılmaktadır. Örneğin denklik talep eden kişi okuduğunu iddia ettiği ülkede çok kısa bir süre kalmış görünüyorsa ek şartlar getirilebilir. Detaylı bilgi için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 • Ezgi sarıgül 4 Şubat 2020 19:28

  Babam en küçük kardeşime oturduğu evi üstüne vermiş bizimde hakkımız var bize sormadan ona vermiş evi ilerde alabilirmiyiz ? Bide tarlalarımız var babam küçük kardeşim aklına uyup satıyor bizim hakkımızıda satıyorlar bizim hakkımız 10 dönümken bize 2 dönüm vercekmiş nabmamız lazım mahkemeye versek durdurabilirmiyiz satılmalarını bide küçük kardeşim üstüne evi yapmış onuda versek kazanabilirmiyiz?

  • Besler Hukuk 5 Şubat 2020 11:32

   Babanız sağken istediği tasarrufta bulunabilir, akıl hastalığı ve diğer irade bozuklukları dışında engellemek mümkün değildir. Eğer vefat eder ve mirasçısı olursanız o durumda mirastaki saklı payınızı ihlal eden işlemleri için dava açabilirsiniz.

 • Kemal kunduroglu 3 Şubat 2020 21:42

  4 ay önce 3600 gün sgk belgesi alarak noter aracılığıyla ihtarname çekip işten ayrıldım tazminat talebim karşılanmadığı için avukatla alacağım tutarın yüzde yirmisine anlaşıp vekalet verdim arabulucuya gidildi 3 taksitte ödenme anlaşması yapıldı mahkeme süreci başlamadan dava açılıp dosya hazırlanmadan sonuçlanan budurumda avukat aynı oranı talep etti bu normalmidir birde ödemelerde kendi hesap numarasını vermiş ödemeler oraya yatıyor 2 taksit aldım 3. taksitte yüzde kendi yüzde yirmisini alacak bu normal hakkımıdır

  • Besler Hukuk 5 Şubat 2020 11:30

   Dava açılsa ve uzayarak 5 yıl sürse avukatınıza fazladan ücret ödemeyi kabul eder miydiniz? Hukuken ve vicdanen bir sorun görünmüyor.

 • Büşra Dilber 3 Şubat 2020 21:19

  Iyi akşamlar kusura bakmayın rahatsız ediyorum bir sorum vardı.. 31.12.2019 tarihinde işten çıkarıldım fakat sgk dan mesaj geldi bugün işten çıkış tarihim 31.01.2020 olarak yani bir ay sonra bildirilmiş. Neden olabilir?

  • Besler Hukuk 5 Şubat 2020 11:26

   Hata sonucu yapılmıştır. Sizin lehinize olduğu için sorun yok.

 • Rıza soydan 1 Şubat 2020 17:06

  Merhabalar ben öz amcam dan arsa satın aldım parasını ödedim yurt dışına giti eşi türkiyeye geldi gelmişken çocuklarım için almıştım o arsayı şimdi imkanım var degerin in iki katı verecem dedi tapuyu üstüne getirdim gidiş o gidiş ne yapabilirim bir nevi dolandırıldım

  • Besler Hukuk 3 Şubat 2020 11:54

   Tapuda işlem yaparken satış bedelini aldığınıza dair beyanda bulunuyorsunuz. Bu nedenle yapacak bir şey yok gibi görünüyor.

 • melis can 30 Ocak 2020 11:44

  Merhabalar,
  Ben ‘X’ bir inşaat şirketinde Mimar olarak işe başladım. görevim ‘X’ inşaat şirketinin İmar Barışı başvuruları için tüm iskansız yada kat mülkiyetsiz yapılarının rölevelerini alıp projelerini Belediyenin onaylayacağı şekilde çizmekti.işin 4 ay süreceği, maaş bilgisi,çalışma saatleri vs…sözlü olarak söylendi ve hiçbir sözleşme yapılmadı. sigortam işe başladıktan 1 ay sonra yatmaya başladı.zaten tam olarak sorun burada başlıyor.beni bu işe bir ‘Y’ firması(mimarlık ofisi) yönlendirmiştir.Benim sigortamda ‘X’ firması isteği üzerine bu ‘Y’ firmasında en düşükten yatıyor, ama ben ‘Y’ firması ile sözleşmeli değilim ve daha öncede, sonrada oranın hiçbir işini yapmadım.yani benim birebir orayla hiç bir bağlantım yok. sadece çalışan kişileri tanıyorum ve onlar beni diğer firmaya yönlendirmişlerdi.ama ‘X’ şirketinin başvuruları bu firma üzerinden yapılıyor. yani bu inşaat şirketinin belediye işleri bu firma üzerinden yapılıyor.bu mimarlık ofisinin ‘X’ inşaat şirketinin plazalarının bir katında ofisleri bulunuyor.Bu nedenle hemen hemen her projelerinde beraber çalışmışlar.bana ilk başta 4 ay denilen süre, İmar barışı haricinde ‘X’ şirketinin tüm mimarlık işlerini itiraz etmeden yaptığım için 1 sene 7 ay oldu.itiraz etmeden diyorum çünkü evleneceğim için paraya ihtiyacım vardı ve bende mecburiyetimden dolayı verilen diğer görevleri de eksiksiz yaptım. mesailere kaldım evime iş götürdüm vss…tabi bunların parasını vermediler.Burada çalışanlar gibi hiçbir haktan yararlanamadım. yılbaşı ve bayramlarda verilen primlerden bana verilmedi. zam uygulandı bana zam uygulanmadı. her seferinde sigortan ‘Y’ firmasında senin bir hakkın yok denildi.maaşım hep elden zarf ile verildi.yaşım 27 şirketin en küçük bireyi olduğum için azarlandım. ama yinede ses çıkarmadım.çünkü inşaat piyasasının durumu ortada ve benimde bu işe ihtiyacım vardı. bu arada iş saati sabah 9 ‘da ve ben 7 de kalkıyorum. çünkü işe gitmem sabahları 1,5 saat ve akşam trafiğinde 6 da işten çıktığım için dönüşüm 2 saat.
  Benim sormak istediğim, ben bu şirketten çıktığımda tazminat alabilir miyim.? sigortam asgariden yattığı için aldığım maaş üzerinden tazminat alabilir miyim?.dava açmak istesem kime dava açmalıyım.? Haklarım nelerdir? beni bilgilendirirseniz memnun olurum.
  şimdiden teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 31 Ocak 2020 15:13

   Sigortanızın asgariden yatması dahi tek başına haklı nedenle fesih sebebidir. Yargılama sürecinde gerçek maaşınızı ispatlamanız halinde alacaklarınız gerçek maaşınız üzerinden hesaplanacaktır. Detaylar için sayfanın en altındaki iletişim numarasından büromuza ulaşabilirsiniz.

 • Arif 28 Ocak 2020 12:31

  Merhaba…
  Dün bir kıraathanede otururken bekçi ve polis kimlik kontrolü ve üst araması yaptı.cebimdeki sigara paketini aldı ve buna istinaden ceza yazdı fakat sigara içmiyordum varsayım üzerine ceza yazdı hukuki olarak bu şekilde ceza yazabilir mi? Kolay gelsin şimdiden teşekkürler…

  • Besler Hukuk 28 Ocak 2020 13:37

   Sulh ceza mahkemesine başvurarak cezanın iptal edilmesini talep edebilirsiniz.

 • Yusuf Karaman 25 Ocak 2020 14:49

  Merhabalar benim 4 şubatta duruşmam var diyarbakırda ama ben şuan istanbulda ikamet ediyorum buradan yapabileceğim birşey varmı maddi dururum yok diyarbakıra gidemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • Besler Hukuk 27 Ocak 2020 17:06

   Davacı değilseniz veya ceza davasıysa gitmek zorunda değilsiniz. İsterseniz mazeret dilekçesi yazıp aps ile gönderebilirsiniz. Mahkeme haklı görürse duruşma ertelenir.

 • Mehmet Ali Yavuz 24 Ocak 2020 15:37

  Merhabalar
  Benim 2017 de açmış olduğum ve 2018 yılı sonunda kazanmış olduğum tazminat davam var.
  Ancak karşı taraf temyize gitti ve dosya 11.01.2019 ‘dan bu yana bekliyorum
  Ne zaman e devletten baksam sürekli olarak ON INCELEME ICIN ATAMA BEKLİYOR diyor
  Ne zaman kesin bir sonuç alırım

  • Besler Hukuk 24 Ocak 2020 15:48

   Bölge adliye mahkemesine giden gelmiyor maalesef. Ortalama bir yıl daha beklersiniz.

 • Turgay taşoğlu 24 Ocak 2020 01:54

  Merhabalar ırak türk inşaat firmasında haftalık 70 saat üzeri çalıştırıldık ve bir hafta çok ağır çelikleri kaldırdık bunun sonucunda dizlerimde kütlemeler hissettim ve ağrılar meydana geldi iş yeri doktoruna gittim ve beni özel hastaneye sevk etti ederken kağıt doldurdu işte ağır kaldırma sonucu hastanın dizlerinde ağrılar başlamıştır diye o kağıdın fotokopisi bende ve sonra özel doktora gittim ırakta dizlerinde aşınma ve sıvı kaybı oluşmuş dendi ilaçları kullandım geçmedi diz ağrılarım çalışamadığım için firma çıkışımı verdi türkiye ye gönderdi doktora gittim ve iki dizim de menüsküs yırtığı olduğu ortaya çıktı şimdiki haklarım neler neler yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim sgk başvurunuzu yapın diyor ama çok karmaşık değerli yorumlarınızı bekliyorum..

  • Besler Hukuk 24 Ocak 2020 14:48

   SGK’ya başvurarak meslek hastalığı bildirimi yapabilir ve maluliyet oranınızın tespitini talep edebilirsiniz. Burada anlattığınız gibi bir dilekçe düzenleyip SGK’ya verin. Sizi meslek hastalıkları hastanesine sevk ederler. Onlar meslek hastalığı olduğu yönünde rapor düzenlerse dava açabilirsiniz.

 • Selim ayabakan 22 Ocak 2020 21:07

  Emniyet müdürlüğü tarafından göreve atandım memur olarak özel sektör de kıdem tazminatı alabilir miyim

  • Besler Hukuk 23 Ocak 2020 09:27

   Bu sebeple alamazsınız ancak işverenin hukuka aykırı bir uygulaması varsa bunu gerekçe göstererek işten ayrılırsanız alabilirsiniz.

 • Ozan uygar erdoğan 22 Ocak 2020 20:06

  Sayın hocam bi konuda fikrinizi almak için yazıyorum.bundan 5-6 sene kadar önce türk telekoma olan borcumdan dolayı icralık oldum bir süre sonra 1,5 yıl kadar once borcumu kapadım.borcum e devletten baktığımda dusmus yok gözüküyor.bana o donemde borcu yoktur yazısıda vermişlerdi zaten.ama şöyle bir durum var borcum hala bankalarda hala devam ediyomus odenmemiş gibi gözüküyor oyuzden hiçbir sekilde bankalarda işlem yapamıyorum.bankanın söylediğine göre benim anladığım kadarıyla borcun sistemlerden dusmediği söyleniyor.borcum varken gunde 10 kere arayan avukatlık bürosunu aradığımda size geri dönüş yapıcaz denip geri donus yapılmıyor.ne yapmam gerekiyor bana bi bilgi verebilirseniz cok sevınırım.şimdiden teşekkürler.

  • Besler Hukuk 23 Ocak 2020 09:30

   Dosya kapalı durumdaysa bankanın görememesi lazım. İcra müdürlüğüne gidip dosyanın kapalı durumda olup olmadığını sorun. Kapalı derlerse ve buna rağmen banka görüyorsa tahsil harcını ödeyip dosyayı infaz durumuna getirmeniz gerekir.

 • Ramazan menteş 22 Ocak 2020 15:30

  Peki bu süreyi kim neye göre belirliyor.ev sahibiyle anlaşa bilirsek ödemek zorunda mıyım.yada anlaşamadık ödemezsem ne olur

  • Besler Hukuk 22 Ocak 2020 17:25

   Ödemezseniz ve dava açılırsa bilirkişi tarafından belirlenir. Kiraya verenin mahkeme masrafları ve avukatlık ücreti nedeniyle dava açmak isteyeceğini sanmam. Orta yol bulmanız ikiniz içinde iyi olur.

 • Ramazan menteş 22 Ocak 2020 10:10

  01.07.2019 tarihinde aylık ödemeli olarak ev kiraladık emlakçı da yaptığımız sıradan sözleşmede akdin süresi 1 yıl yazıyor aylık kira bedeli 800 tl yıllık kira bedeli boş bırakılmış ben şu an yeni ev satın aldığım için evden çıkmak istiyorum ama emlakçı yeni bi kiracı bulunana kadar geçen süreyi kira olarak ödememi söylüyor ben bunu ödemek istemiyorum ne yapmam lazim

  • Besler Hukuk 22 Ocak 2020 14:03

   Erken tahliye halinde kural olarak, tahliye tarihinden kiralananın yeniden kiraya verilebileceği tarihe kadarki kira bedelini ödemeniz gerekir. Burada ödenmesi gereken süre kiraya verenin kiracı buluncaya kadar geçecek süre değil, o mahalde boş bir evin ortalama ne kadar zamanda kiraya verilebileceğidir. Yani o bölgede benzer evler ortalama bir ayda kiraya veriliyorsa, bir aylık ek kira bedeli ödemeniz gerekir.

 • Merve Kılınçarslan 17 Ocak 2020 21:44

  Kendi adıma bir instagram hesabı açtım. Biyografisine de okuduğum okulu ve yaşadığım şehri yazdım. Fotoğraf olarak da başkasına ait olan, yüzü tam belli olmayan iki tane fotoğraf paylaştım. Fotoğrafın sahibi şu anda Almanya’da erasmu da. Kavgalı olduğum kız arkadaşım profilimi gördü ve “bu sen değilsin, seni şikayet edeceğim” dedi. Bende hemen hesabı tamamen sildim. Zaten sadece 3 günlük bir hesaptı. Kavgalı olduğum kızla, fotoğrafını kullandığım kızın birbiriyle hiçbir alakası yok. Birbirlerini tanımıyorlar. Kız fotoğrafın sahibinin kim olduğunu bilmiyor. Şimdi fotoğraflar kavgalı olduğum kıza ait değil, kızın kim olduğunu bilmiyor. O halde şikayet ederse ne olur, bu kızın ne haddine? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

  • Besler Hukuk 18 Ocak 2020 13:15

   Kişisel verileri hukuka aykırı olarak yaymak 4 yıla kadar hapis cezası olan bir suçtur. Şikayete tabi olmadığı için sadece mağdur değil herkes şikayetçi olabilir. Bu nedenle bir daha böyle şeyler yapmamanı tavsiye ederim.

 • Çiğdem karcı 16 Ocak 2020 17:51

  Babamın yanına yerleştiğimizde avukata verirmi yanında cıkarması için kapı kiliti değiştirse biz anahtar yaptırsak suç olurmu? Ceza yermiyiz bizi evden cıkardığı için onun yanına taşınsak suç olurmu ??

  • Besler Hukuk 16 Ocak 2020 17:54

   Babanızın rızası olmaksızın anahtarını değiştirip evine girerseniz konut dokunulmazlığını ihlal suçu oluşur. Babanızın gönlünü alın.

 • Nac mehmry 16 Ocak 2020 15:32

  İst da kısa süre taksicilik yaptım basşa bir taksi ikiz plaka veya başka plaka lı taksi aracı bir müşteriyi otogardan alıp ikitelliye bırakıyor
  Ve müşteriyi indirip bavulunu alıp kavıyor taksi müşteri karakolda sikayetci oluyor ve benim calıştıgım arac plakası mobesede görünüyor
  Savcılık dava aciyor ama benim kullandığım arac da yan kapılarda i taksi uygulaması var ve aracın her iki yanında i taksi logosu var mobesede bana iletilen görüntülerde arac da i taksi logosu yok
  Ve müşteki mahkemede söför buydu detip iftira attı bilirkişi aracın üzerinde itaksi logosu yok diye rapor yazdı ay sonu mahkeme var bende i taksi sözleşmesini ve aracın uygulama esnasındaki resimleri götürücez mahkeme ye ben karşı taraftan masraflarını ala bilirmiyiz mahkeme ist da ben Çanakkale deyim veya karşı tarafa iftira davası veya tazminat davası Aca bilirmiyiz

  • Besler Hukuk 16 Ocak 2020 17:51

   Mobesede de sizin araç göründüğü için tamamen iftira olarak değerlendirilemeyeceği kanaatindeyim. Bu tür davalar genellikle anayasal şikayet hakkını kullanmış denilerek reddediliyor.

 • Çiğdem karcı 16 Ocak 2020 02:07

  Babamın 2 evi var diğer evde ben oturuyom diğerinde babam , babam beni cıkarmak istiyor mahkemeye verdi evi kiraya vercekmiş beni cıkarsa eşim bende inat için onun oturduğu eve geçsem birlikte otursak beni cıkarabilirmi kavgalıyız ?

  • Besler Hukuk 16 Ocak 2020 12:12

   Kendi oturduğu evden çıkarması için kapı kilidini değiştirmesi yeterli olur. Size tahsis ettiği ev için dava sürecini beklemesi gerekir.

 • osman dekir 15 Ocak 2020 10:53

  Çalıştığım KİT kurumunda işçi persolenelim. Tayin gelen bir şahıs bana bulunduğum yerin nasıl olduğunu sorar ben de yaşadığım olaylardan dolayı çalışanlarının yabancıyı sevmediğini dişladigi için sorun yaşadığımi söyledim. Bu kişiye Messenger dan yazmıştım o da bu mesajı müdür beye ve diğer bir çok arkadaşa paylaşmış. Bunu öğrenen müdür ve yönetim beni atölyeden alıp mesleğimle alakası olmayan bir odada öylece iş yapmadan bekletiyor. bu mobbing mi tazminat alabilir miyim bu konuda ne yapabilirim. Mesajımin paylaşılması sonrası beni savcılığa vermiş müdür hakkımızda karalama yaptı diye. Benim iznim olmadan yapılan bu ifşa suçmudur. Ankara’daki genel müdürlüğe mail attim aps ile mektup yazdım yapılan mobbingi. cevap 30 gün içinde gelmezse savcılığa suç duyurusunda bulunsam sonuç alabilir miyim? Teşekkürler.

  • Besler Hukuk 15 Ocak 2020 11:39

   Bahsettiğiniz husus en yaygın mobbing örneklerinden biridir. Manevi tazminat davası açabilirsiniz. Mesajlarınızı başkasına gönderen kişi hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz. İspatlanırsa ceza alması söz konusu olacaktır.

 • Gedikoglu gul 14 Ocak 2020 17:00

  Cok tesekkurler sayın avukatımız, iyi ki varsınız, hemen yol gösteriyorsunuz, isinize önem veriyorsunuz, kamu hizmetlerinde bulunuyor, aydinlatiyorsunuz, sagolunuz

 • Gedikoglu gul 14 Ocak 2020 15:19

  Tesekkur ederim cevabiniz icin, ayni tutari, yazin babamdan kalan ev satisinda, tapu islemi sirasinda annem icin gorunen bir borc olarak odemistim satis olan ilin vergi dairesine bu borc ayni borc olabilir mi acaba, yoksa babamdan kalma evle ilgili gelir vergisi miydi tutarlar ayni olunca mukerrer mi diye dusunuyorum
  Tesekkur ederim saygilarimla

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2020 15:25

   Sanmıyorum aynı olacağını ama belediyeden teyit etmeniz de fayda var.

 • Gedikoglu gul 14 Ocak 2020 12:07

  Sayın avukatımız, belediye tarafindan 2016 yilinda ölen annem icin, 2017,18 ve 19 yillarina ait emlak vergiso borcu tebligi geldi
  Ben tek cocugum, tapuyu hala uzerime almadim
  Bu borcu bu tutariyla odemeli miyim, yoksa tapuyu ustime alip, yeni tahsis edilecek borcu mu odemem gerekir, prosedur nasil isliyor acaba.
  Annem emekli ve oturdugu tek evi oldugu icin bir dilekceyle muaf tutulmasini isyemistik belediyeden ve 2008 de alinan ev icin simdiye kadar herhangi bir borc yazisi gelmemisti, ancak belli m2 den yuksek oldugu icin borc ciktigini ve borcu ustume almami soylediler
  Bu durumda ben nasil davranmaliyim..
  Ben annemin vefat ettigini bildirdim belediyeye icra rakibi olmadin diye ancak yine borc yazisi gonderdiler, ne yapmaliyim
  Saygilarimla

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2020 15:04

   İntikal yapılıncaya kadar ödemek zorunda değilsiniz. Ancak faiz işlemeye devam edecektir. İntikal yapacağınız zaman borcu olmadığına dair belge talep ederler. O zaman ödemek durumunda kalırsınız.

 • Bahtiyar YILDIZ 14 Ocak 2020 09:50

  Merhaba , Nafaka icrasi var üzerimde ödemeleri düzenli bir şekilde yetkili avukatin hesabına yatiriyorum. Bu nafaka icra dosyasını nasıl kaldirabilirim ?

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2020 14:59

   Nafaka sürekli bir ödeme olduğu için karşı tarafın rızası olmaksızın kaldıramazsınız. Düzenli ödüyorsanız zaten gerektiğinde tekrar icraya konulabilmesinin mümkün olduğunu söyleyerek karşı taraftan kaldırmasını rica edin.

 • Emrullah mete 12 Ocak 2020 22:20

  Hakim bey ben bahisten 16 bin tle kazandim bnden dosya parasi istiyorlar ve bara hesabında askıda kalmis bunu ne yapmak gerek

  • Besler Hukuk 13 Ocak 2020 16:28

   Böyle dolandırıcılık yöntemleri çok arttı maalesef. Para ödememenizi tavsiye ederim.

 • Hikmet Kozdereliler 12 Ocak 2020 20:34

  Merhaba
  2/2 den Emekli Sandığı emeklisiyim. 5, 4 ve 3 dereceden emekli olanlarla; yani en düşük dereceden emekli olanlarla aynı emekli maaşı almaktayım. Benden daha düşük derecelerde görev yapanlardan daha fazla emekli keseneği ödememe rağmen aynı maaşı almakla hak kaybına uğramaktayım. Dava açsam kazanabilir miyim? Vereceğiniz cevap benim için çok önemli. Teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 13 Ocak 2020 12:21

   Sosyal güvenlik sistemimizde böyle aksaklıklar mevcut maalesef. Ancak işlemin yasal dayanağı bulunduğundan adil olmasa dahi dava açılamayacağı kanaatindeyim.

 • Tuncay Türen 11 Ocak 2020 14:38

  İyi günler 15.03.2015 iş başı tarihim 8 ay çalışıp 45 gün ücretsize gönderdiler 2016 yine aynısını yaptılar istifamı yazdırıp 45 gün ücretsize gönderdiler 2017 yılında kadroya aldılar yıllık iznimi kullanmaya başladım halen aynı iş yerinde çalışmaktayım sorum tazminatım 2015 yılından itibarenmi hesaplanır 2017 yılından itibaren mi? Buyıllar arasında başka biryerde sigortalı yada sigortasız çalışmadım cevaplarsanız cok sevinirim teşekkürederim

  • Besler Hukuk 13 Ocak 2020 12:18

   Dava açtığınızda 2015 yılından itibaren kesintisiz çalıştığınızı tanık beyanları veya başka bir delille ispatlarsanız 2015 yılından itibaren hesaplanır.

 • Gul gedikoglu 10 Ocak 2020 18:12

  Onceki sorumun cevabi icin tesekkur ederim
  Peki bu tedbir karari ne kadar devam eder?
  Arkadasim mulkunu bankaya kiraya vermis, ve banka kira gelirinden hic mi faydalanamaz, sonucta bir isyeti var

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2020 18:37

   Dava sonuçlanıncaya kadar kira gelirini alamaz. Dava karara bağlanıp kesinleştiğinde tedbir kararı kaldırılır.

 • Gul gedikoglu 10 Ocak 2020 17:49

  Sayin avukatimiz bir arkadasimin bosanma davasi sonucunda esi, mallarina gayro menkullerine ihtiyati tedbir koydurmus, 1 yildir devam ediyor, bu tedbir karari icerisinde, bir banksya kiraya verilen bir mulkun kira geliri de var, bankanin mulk sahibine kira odeme zamani gelmis, bu durumda arkadasim, bankada mevcut olan kendi hesaplarini ve post hesabini kapatmak istiyor, banka blokesi yok sadece tedbir karari var, bu durumda magdur durumda olan bu serbest meslek sahibi arkadasimuz zor durumda kaliyor, bu gibi bir durumda ne yapilabilir? Saygilarimla

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2020 17:56

   Banka hesabını kapatabilir ancak büyük ihtimalle kiracıya ihtiyati tedbire ilişkin tebligat yapılmıştır. Arkadaşınız kiracıya yeni bir hesap bildirip oraya ödemesini sağlayamaz.

 • Murat kartal 10 Ocak 2020 02:46

  Adli sicil

 • Şuan ihtiyacı olan kişi 8 Ocak 2020 20:25

  Cvp için teşekkür ediyorum İcraya vermeden önce bize haber vermesi zorunlu degilmi direk icraya verebilir mi. Avukat adres yanlış olmuştur yeniden duzenlerim yeniden tebliğ gonderirim bu size bı kaç hafta kazandirir diyor o zaman icraya verme iptal olmuş olmuyormu yarın odemedigimiz taksitleri bulup odesek tekrar icra gonderebilirmi burada foto ekleme yeri olsaydı fotoları eklerdim bı mail adresi veya WhatsApp gonderebilirmisiniz size fotoları atayım ne yapmamız lazım yardımcı olur musunuz. Dosya numaramız 2019/6233

  • Besler Hukuk 9 Ocak 2020 14:49

   İcra takibi başlamış artık, size tebligat yapılması ayrı bir konu. İcra takibi başladığı için icra masrafları ve avukatlık ücretleri tahakkuk etmiş maalesef. Ona yapacak bir şey yok. Banka avukatlarının faizleri büyük ölçüde düşürme yetkileri oluyor genelde. Faizden indirim yapılarak aylık ödeme gücünüz doğrultusunda protokol yapılmasını teklif edin.

 • Şuan ihtiyacı olan kişi 8 Ocak 2020 18:26

  Şimdi biz asyabanktan konut kredisi çekmiştim 10 yıllık asya bank kapatılınca yaklaşık 4 yıllık kredi borcumuz var aylık 1000 tl katılım bankasına devredildi. 2400 maaş aldigimdan ayrıca 500 tlik bir kredi borcum daha olduğundan yaklaşık 10 aydır borcumu odeyemedim. Bugün uyap sistemini kontrol ederken adıma ADESE alışveriş merkezi anonim ortaklığı şirketi tarafından avukat kısmında üçüncü şahıs olarak Fatih Bilal danalıoglunun adını gördük. 47 bin TL borc faiz miktarı 0 vekalet ucreti 5 bin tahsil harcı 2 bin bakiye borç miktarı 54.700 olarak görülüyor. Öncelikle avukatı arıyorum kalan konut kredisini kimin adına tahsis ediyorsunuz diyorum söylemek zorunda değilim diyor kurum asya katılım bankası aş üçüncü şahıs adese alışveriş merkezleri ticaret anonim ikisinin de vekili aynı kisi görünüyor. adese ne diyoruz yanlış olmuştur diyor. borcu ödediğimiz de Türkiye fon bankası aşye oduyorduk en fazla 10 taksit odemedik kalan borcun hepsine icra gönderebilirim. Ayrıca tebligat bana gelmedi merniste kayıtlı olan adrese değil eski adrese göndermişler avukatı aradigimda yeniden tebliğ yapacağını soyledi
  Ne yapmamız lazım

  • Besler Hukuk 8 Ocak 2020 19:19

   Eğer hesapta bir yanlışlık varsa ödeme emri size tebliğ edildiğinde 7 gün içerisinde itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiğinizde dava açılır ve eğer karşı taraf haklı çıkarsa borcunuz bir hayli artar. Banka sadece 10 aylık ödemediğiniz tutarı icraya koymaz. Kalan 4 yıllık tutarın tamamını talep eder. Bu nedenle hesapta yanlışlık olduğundan emin değilseniz itiraz etmenizi tavsiye etmem.

 • SELÇUK SAVRAN 4 Ocak 2020 19:37

  Alacaklı tarafın icra dosyasını kapatmak istemesi durumunda hangi islemleri yapması gerekir,Ayrıca bu islemlerin yapılmasi esnasında harc ucreti vb. ucret aliniyor mu.Dilekce ornegini ve yapacagim asamalari yazarmisiniz..

  • Besler Hukuk 5 Ocak 2020 17:22

   Dosyanın kapatılması için tahsil harcı ödemeniz gerekmektedir. Alacaklı tarafın alacağın tahsil edildiğine dair dosyaya dilekçe sunması gerekir. Siz daha sonra tahsil harcının yatırarak dosyayı kapatabilirsiniz. Acil kapanması gerekmiyorsa bir yıl boyunca işlem yapılmadığında dosya kendiliğinden kapatılır. Harç ödemek zorunda kalmazsınız.

 • Bekir Güven 27 Aralık 2019 22:29

  Taahüdü ihlal cezası aldım da ne yapmam lazım acaba kalktımı benim böyle bir sıkıntım varda

  • Besler Hukuk 28 Aralık 2019 12:17

   Taahhüdü ihlal cezası kalkmadı ancak ceza verilebilmesi sıkı şekil şartlarına tabi. İmzaladığınız metinde toplam borç miktarının, işleyen ve işleyecek faizin, vekalet ücreti, icra harç ve giderlerinin birlikte belirlenerek borçlunun taahhüdüne esas olan miktarın açıkça gösterilmesi gerekmektedir. Bunlardan herhangi biri eksikse cezadan kurtulmanız söz konusu olabilecektir

 • Buse kaplan 22 Aralık 2019 11:13

  Babam beni evden cıkarmak istiyor mahkemeye vermiş tebliğ geldi eve— 15 gün içinde evden cıkmazsak mahkeme vercekmiş 30 unda 15 gün süre doluyor mahkemeye gitse kaç günde evden cıkarırlar beni ? 7 senedir oturuyor evde

  • Besler Hukuk 23 Aralık 2019 11:22

   Bu tür davalar ortalama bir yıl sürmektedir. Gerekli savunmaların yapılması, mahkemenin iş yoğunluğu vb. bir çok kritere göre süre değişebilmektedir.

 • Osman kra 19 Aralık 2019 21:35

  Dedem sağken annem tabuya gitse mallar için bilgi alabilirmiyiz mallar kimin üstüne diye tabuda annem sorsa söylermi?

  • Besler Hukuk 20 Aralık 2019 14:27

   Başkasına ait tapu sicil kayıtları sadece avukatlar tarafından incelenebilmektedir. Bu nedenle tapuda annenize herhangi bir bilgi verilmesi mümkün değildir.

 • Osman kra 19 Aralık 2019 13:16

  Dedem oturduğu evi en küçük kızına vermiş bizden habersiz dedem öldüğünde geri alabilirmiyiz dedemin gözleri görmüyor 75 yaşında annemler 4 kardeş evde hakkı var annemin ilerde sıkıntı yaşarmıyız yada geri alabilirmiyz ? çok sağolun bilgilendirdiğinz için şimdiden

  • Besler Hukuk 19 Aralık 2019 14:50

   Bu tür işlemlerde genellikle tapuda satış olarak gösterildiği halde bağış işlemi yapılıyor. Bu şekilde hileli bir işlem var ise murisin vefatından sonra tapu iptal davası açmanız mümkündür.

 • Can 19 Aralık 2019 11:54

  Iyi calismalar kardrsimin 3 paramagi kesildi evde oldu olay hastaneye goturduk elini diktiler bisey yok dediler 10n gun sonra dikisleri alindi kesilen yerden yukarisi calismiyor ortopediye goturduk akut donemini gecmis dedi benim yapabilecegim bisey yok dedi ve el cerahisine goturim ozaman dedim yesil sayfadan oraya gonderdi elcerahiside tendonlari kopmus dedi neden ordaki doktor dikti hemen sevk etmedi dedi ancak ameliyat yaparim calisirmi bilmem dedi cok iyi bir fizik tedavi olmasi lazim dedi bunun la ilgili nasil bir dava acariz doktordan rapor istedim vermedi doktor hatasi dir diye yazmasini veye nasil yazmasi gerekiyor sao sekilde yazmasini istedim ben karismam dedi bununla ilgi neyapmaliyiz…!

  • Besler Hukuk 19 Aralık 2019 15:02

   Özel bir hastahaneden doktor hatası olup olmadığı yönünde bir rapor almanız yerinde olacaktır. Eğer doktor hatası söz konusu ise tazminat davası açmanız mümkündür.

 • Osman kra 19 Aralık 2019 08:41

  Dedem ve 2 kızı onun yanında bizi mahkemeye verse evden cıkarmak için kaç ay sürer mahkeme evden cıkarmaları?? 25 yıldır oturuyoz kendi eliyle vermişti evi şimdi ise kazanırlarsa 25 yıldır oturdugumuz kirayı mı vercez ??

  • Besler Hukuk 19 Aralık 2019 10:53

   Geriye dönük olarak en fazla beş yıllık işgal tazminatı istenebilir. Yerel mahkeme süreci bu tür davalarda ortalama 2 yıl sürer.

 • Osman kra 18 Aralık 2019 08:26

  Bi sorum olcak

  Dedem dedemin kızı bide torun aynı evde yasıyorlar 2 tane ev var bir evinde onlar oturuyor diğer evde biz biz onları mahkemeye verdik onlar durmadan mal satıp duruyorlar bizden imza almadan 4 kardeşiz ve evdeki kızla torun akılları karıstıyor ve 1 evi evdeki Kıza vermiş diyorlar oturdukları evi bizim hakkımız var evde 3 kişinin hakkı var ve torununa araba alıyor biz bundan dolayı mahkemye verdik onlar bizi mahkemeye Verse oturdugumuz evden atabilirlermi yada 2 evi birden satabilirmyiiz dedem sağ saun ve bizden bikere imza almıştı boşanan kızı için ona ev almak için almadı ve satıp torununa araba aldı bide arabanın vekaleyetini ona verdi diyorlar arabayı sattırabilrimyiz mahkemeye versek payımızı almak için ?

  • Besler Hukuk 18 Aralık 2019 09:50

   Dava açıp kazanmaları durumunda herkesin olması gereken hissesi oranında tapuya tescil edilir. Bu durumda hisseleri oranında sizden kullanım bedeli talep etmeleri mümkündür. Dava yoluyla araç satışı mümkün değildir. Kazanmanız durumunda hisseniz oranında mülkiyetini kazanırsınız.