0216 387 0 388

AVUKATA SOR

Avukata Sor
Avukata sor sayfamızda her türlü sorularınız online avukatlarımız tarafından cevaplandırılmaktadır. Sitemizde sanal avukat soru sorma hizmetimizden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Avukata soru sormak için sayfanın en altındaki formu doldurmanız yeterli olacaktır. Hukuk büromuza sormuş olduğunuz sorunun öncelikle kategorisi belirlenerek, alanında uzman avukatımıza yönlendirilecektir. Örneğin iş hukuku avukatı boşanma avukatı veya gayrimenkul avukatı soru sor birimimize aktarılacaktır. Danışman avukatlarımız tarafından sorularınız detaylı şekilde incelenerek, en kısa sürede cevaplandırılacaktır. Hukuk büromuz tarafından verilmiş olan cevabı yine bu sayfaya girerek görebilirsiniz. Başkaca sorularınız olması halinde tekrar sorularınızı iletebilirsiniz. Avukata sıkça sorulan sorulara aşağıda başlıklar halinde yer verilmiştir.

Dava Nasıl Açılır?

Dava açabilmek için öncelikle bir dava dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir. Dava dilekçesinde bulunması gereken unsurlar; davayı hangi mahkemede açacağınız, davanın tarafları ve adresleri, hukuki uyuşmazlığa dair açıklamalar ve talep edilen hususlardır. Bu nitelikleri barındıran dava dilekçesi hazırlandıktan sonra mahkemeye giderek harç ve masrafları ödedikten sonra davanızı açabilirsiniz.

Hukuki Danışma Ne Demektir?

Hukuki danışma; hukuki sorununuzla ilgili bilgileri ve elinizdeki delilleri detaylı bir şekilde avukatınıza açıkladığınız ve avukatınız tarafından başvurabileceğiniz hukuki yolların ihtimalleri ile birlikte size anlatıldığı mesleki bir süreçtir. Bu sayfamızda sorularınıza en temel haliyle cevap vermemiz hukuki danışma kapsamında değildir. Hukuki uyuşmazlıklarınızı daha etkin ve verimli bir şekilde çözebilmek için ücretsiz avukat danışma sitelerine değil, bir avukatlık bürosuna giderek elinizdeki delilleri gösterdikten sonra hukuki danışma almanız yararınıza olacaktır.

Sanal Avukat Soru Sorma Nedir?

Avukata sormadan yapılan hukuki işlemlerde önemli hak kayıpları doğabilmektedir. Sorularınızı uyuşmazlık ortaya çıkmadan önce sormanız halinde, dava aşamasına geçmeden çözmek mümkün olabilecektir. Yargıya intikal etmesi durumunda ise önceden hukuk soru sor desteği alındığı için daha etkin ve verimli savunmalar yapılması mümkün olacaktır. Ayrıca iddialarınızı ispatlamanız kolaylaşacak, davanın lehinize sonuçlanması ihtimali artacaktır. Bu şekilde avukata sor online işlemine sanal avukat soru sorma denilmektedir. Hukuk büromuz İstanbul merkezli olmasına rağmen Türkiye’nin her yerinde hizmet vermektedir. Bu nedenle İstanbul dışındaki şehirlerde yaşıyor olsanız dahi sorularınızı tarafımıza iletebilirsiniz.

Davalar Ne Kadar Sürer?

Davaların ne kadar süreceği mahkemenin iş yoğunluğuna, davanın türüne ve toplanması gerekli olan delillere göre değişmektedir. Bu nedenle kesin bir şey söylemek mümkün olmamakla birlikte türlerine göre davaların ne kadar süreceğini bu konudaki makalemizden inceleyebilirsiniz: İstinaf mahkemesi ne kadar sürer

Ücretsiz Avukata Sor Hizmetinden Yararlanabilir Miyim?

Avukata sor sayfamızdan sunmuş olduğumuz hizmetler hukuki danışma kapsamında olmadığından ücret alınmamaktadır. Ücretsiz avukata soru sor hizmetimizden serbestçe faydalanabilirsiniz. Her türlü hizmetlerin sanal aleme kaydığı bir çağda, avukata ücretsiz soru sorma imkanının halkımıza sağlanması gerektiği kanaatindeyiz.

Avukat Tutmak Zorunlu Mu?

Davanızı kural olarak avukatla takip etmeniz zorunlu değildir. Ancak genellikle sonucu pek iyi olmamaktadır. Usul kurallarına uymadığı, süreleri kaçırdığı ya da iddialarını gerektiği gibi ileri süremediği için haklı davası reddedilen bir çok kişi bulunmaktadır. Bu nedenle avukatsız dava açmanızı tavsiye etmeyiz.

Avukata Sor Whatsapp Aracılığıyla Mümkün Mü?

Whatsapptan avukata soru sorulduğunda aynı soruların tekrar tekrar sorulduğunu gözlemlemekteyiz. Ücretsiz avukata sor sayfamızda ise daha önce sorulan soruları inceleyerek hızlı bir şekilde cevaba ulaşmanız mümkündür. Avukata soru sor whatsapp sayfaları gizlilik nedeniyle tercih edilse de isminizin görünmesinden endişe ediyorsanız rumuz kullanmanız da mümkündür. Avukata sor whatsapp sayfaları ile sanal avukat soru sorma sayfaları arasında gizlilik bakımından hiçbir fark bulunmamaktadır. Tarafımıza ilettiğiniz her türlü bilgi, sır saklama yükümlülüğümüz çerçevesinde korunacak ve üçüncü kişilerle kesinlikle paylaşılmayacaktır. İsminiz ve sormuş olduğunuz soru haricindeki hiçbir bilgi sitemizde yayınlanmayacaktır.

Avukat Vekaletnamesi Nasıl Çıkarılır?

Avukatınız tarafından size verilen kimlik ve adres bilgileri ile birlikte herhangi bir notere giderek vekaletname çıkarabilirsiniz. Miras, nüfus, boşanma gibi davalarda özel yetkiler arandığından bunları vekaletnamenize ekletmeyi unutmayın.

Avukata Sor İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Sormuş olduğunuz sorularda açık ve net olmanız, olayla doğrudan ilgisi bulunmayan konulara girmemeniz daha verimli olacaktır. Bu şekilde sorularınıza çözümler üretmemiz daha kolay olacaktır. Konudan sapmamanız kaydıyla her türlü detaya yer verebilirsiniz. İletinizi göndermeden önce lütfen son bir kez okuyup, eksik bilgi olup olmadığını teyit edin. Öğrenmek istediğiniz bilgiyi açık bir şekilde sorduğunuzdan emin olun. Yalnızca konudan bahsetmeniz yeterli olmayacaktır.

Avukata Sorulacak Sorular Nelerdir?

Dava açmak için bir avukatla görüşmeye gittiğinizde dava sürecinde sizin yapmanız gerekenleri, hangi delilleri avukata vermeniz gerektiğini, vekalet ücretinin miktarını ve nasıl ödeneceğini, yargılama giderleri ve harçların tutarını, davanın başarı şansını ve benzeri aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Bana Karşı Dava Açıldığını Nasıl Öğrenebilirim?

E-devlette tarafı olduğunuz bütün davalar görülmektedir. Hakkınızda hangi mahkemede dava açıldığını E-devletten öğrenebilir ya da tarafınıza tebligat gelmesini bekleyebilirsiniz.

Avukat Ücreti Ne Kadardır?

Avukatlık ücretinin alt sınırı her yıl düzenlenen avukatlık asgari ücret tarifesi ile belirlenmektedir. Bu tutarın üstünde olan herhangi bir miktar üzerinden yapılan anlaşma geçerlidir. Ortalama avukatlık ücretleri ve avukat maaşı hakkında detaylı bilgi için bu konudaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Davamın Durumunu Nasıl Öğrenebilirim?

Tarafı olduğunuz dava dosyalarını ve dosya içerisindeki bütün evrakları vatandas.uyap.gov.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki avukata sor formunu doldurarak sormak istediğiniz her türlü soruyu avukatlarımıza iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5.465 Soru

 • Mevlüt biçer 15 Nisan 2021 23:53

  Merhaba. Gaziantep bam’da 9.hukuk dairesinde tazminat dosyam var 06.03.2019 dan beri açık olan dosyam ne zaman karara çıkar?

 • Şurzan karaman 11 Nisan 2021 20:38

  Merhaba.9 ay tutuklu kalıp sonra beraat aldım ve tazminat davası açtım.2018 de açtığım dava e-devlette eylül 2020 yılından beri açık yazıyor.ne zaman onaylanır acaba?

 • Serhat dilmen 8 Nisan 2021 22:16

  Calistigim isyerinde her yil sonu bir maas prim aliyodum bu sene primleri.yatirmadilar bu benim kazanilmis hakkim mi yoksa sirketin insiyatifine mi kalmistir

 • Fk 8 Nisan 2021 20:17

  Mrh soyadım keşkekçioğlu değistirmek istiyorum nasil bir yol izlemeliyim

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 17:56

   Dava açmalısınız.

 • İRFAN TÜRKKOL 8 Nisan 2021 14:27

  MERHABALAR
  32 YIL ÖNCE BABAMIN ARSASINDAN YOL GEÇTİ VE HİÇBİR BEDEL ÖDEMEDİ BELEDİYE HERYIL ONLARCA DİLEKÇE GÖNDERSEDE BABAM Bİ SONUÇ ALAMADIK.TEK ÇARE DAVA AÇMAKMIDIR.EĞER ÖYLEYSE
  NEREYE DAVA AÇICAZ BELEDİYEYEMİ, MAĞDURİYETİMİZ KESİN KARŞILANIRMI?
  AVUKAT BEDELİ ÖDEYECEK DURUMUMUZ YOK
  BİRDE ZAMAN AŞIMI SÖZ KONUSUMU TEŞEKKÜRLER

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 17:52

   Zamanaşımı söz konusu olmaz. Kamulaştırmasız el atma nedeniyle dava açabilirsiniz.

 • hayri yüce 7 Nisan 2021 20:01

  Merhaba 3795 tl maaş alıyorum 22.05.2012 işe giriş tarihim şuanda işten çıkartılsam ne kadar tazminat alırım
  sigortam asgariden yatıyor

 • Adem Tali 4 Nisan 2021 15:51

  Merhaba ismim Adem çevremdeki herkes adem yokmu badem üç kilo badem iki kilo badem saçma sapan dalga gecenler isim dinimizce önemli bir isim ama bende bıktım artık densiz insanların dalgasından ismimi değiştirmek istiyorum bu sebebten dolayı değiştirmek mümkünmüdür.

 • Gazi 4 Nisan 2021 11:05

  Hiç sigorta girişi bulunmayan %80 engelli ve 50 yaşında birisi nasıl emekli olabilir ?

 • 2 Nisan 2021 10:54

  Merhaba 2020 şubat ayında boşanma davam istinafa Samsun Bölge Adliye Mahkemesine gitmişti 2 hafta önce harcın eksik olduğu anlaşıldığından bir hafta içerisinde ödenip tekrar istinaf edilmesi için tebliğ geldi. Harç ödendi şimdi bu istinaf süresi ne kadar daha sürer ?
  İlginize şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin…

 • kemal uzun 1 Nisan 2021 14:53

  babamın bankalara bir sürü borcu var miktar çok fazla. Sürekli arıyolardı ödeyin diye ama ödeyemedi kaldı öylece. Şimdi de yeni taşınınca aramışlar babamı demişler ki ödeyebilir misiniz artık babam da ödeyemem durumum yok demiş. Sonrasında da ödemiyorsanız haciz gönderiyoruz demişler babam da bir şey dememiş.
  Şimdi eve haciz gelirse eşyaların hepsini mi götürebiliyolar yoksa iki tane olanları mı ? He bir de eşyaların fişi faturası vs annemin üzerine olduğunu gösterirse eşyalara dokunabiliyolar mı

 • Fırat Can KONUK 31 Mart 2021 17:09

  Kolay gelsin. Site yönetimi her dairenin 1 araba hakkı var diyerek 2. Arabamı site içerisine almamakta . Tapu kat mülkiyetli. 2 araçtan biri girebilir aynı anda ikisini de almayız diyor. Bu yapılan yasal mı?

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 15:47

   Yasal değil ama adil.

 • Eren ceren 31 Mart 2021 16:57

  İyi günler demir celik sektöründe (agir sanayi) calisiyorum maasimizin bir kusmini elden vermeye basladilar ve fabrikada uretim olmadigi zaman senelik izinimizden kesiyolar bu normalmi

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 15:36

   Senelik izin bir kısmı 10 günden az olmamak kaydıyla, en fazla 3 parçaya bölünebilir.

 • Müjgan kaymak 31 Mart 2021 15:41

  Merhaba ben agır engelli annemin vasisi olmak için saglık raporu ve dilekce ile basvuruda bulundum.bu süreç nekadar sürer ve avukat tutmam gerekirmi acaba?tesekküederim.

 • Melih sürgü 31 Mart 2021 14:19

  Merhaba kasten adam yaralama sucundan 8 ay 22 gün hapis cezası aldım. Bunun yatari nedir nasıl olur denetimli serbestlikten yararlanabilirmiyim?

 • Lara Demir 31 Mart 2021 12:38

  Merhaba.Ben 17 yaşındayım.Bir erkek arkadaşım var.Ayrı şehirlerde yaşıyoruz.Ara sıra görüşebiliyoruz.Bugün de görüştük.Annem bu durumu çok büyütüyor ve şikayet edeceğini söylüyor erkek arkadaşımı.Aramızda hiçbir şey geçmedi,sadece arkadaşça görüşüyoruz.Annem eğer onu polise şikayet ederse beni zorla alıkoyduğunu falan yalan olarak söylerse başına bir şey gelir mi erkek arkadaşımın?Çünkü beni zorla alıkoymuyor,ya da istemediğim hiçbir şey yapılmıyor.Aramızda cinsel hiçbir şey geçmedi sadece arkadaşça görüşüyoruz zorla alıkoymuyor.Başına bir şey gelir mi?Ya da annemin şikayeti bir işe yarar mı?Dava açabilir mi annem bu yalan üstüne?

 • Engin Şimşek 31 Mart 2021 10:43

  Sayın Avukat : 752 m2 arsa içinde 400 m2 hissi olan ortaklardan birisi ortaklığın giderilmesi davası açmış bizlerle konuşmadan dava açıldıktan sonra kendisi ile telefonla konuştum herkesin hissesini izali şu yaptırıp tek başına Apartman yapacakmış kendisi Mutahitmiş, Bizler ve diğer ortaklar ne yapabiliriz bu davada art niyet varmı cevap verirseniz çok seviniriz. Teşekkürler

 • Tuğçe Özkan 31 Mart 2021 00:06

  Merhabalar kolay gelsin. Size birşey danışmak istiyorum. 4yildir bir iş yerinde çalışıyorum ve sözleşmemde ”
  Haftalık çalışmu süresi en çok 45 saattir. Bu süre haftanın çalışılan günlerine eşit şekilde bölünerek uygulanur: 45 Saatlik çalişma süresi isveren tarafından gerekli görüldüğünde; Haftanın çalışılan günlerine, günde 11 saati aşmamak kosulu ile farklı şekillerde dağitılabilir. Günlik çalışma saatleri 09:00 – 17:30 arası, ara dinlenme 12:00 – 13:00 saatleri arasıdır. Ayrıca işin niteligi ve şartlarina göre, işe başlama ve bitiş saatleri de, işçiler için farklı sekillerde düzenlenebilir ve gerektiğinde degiştirilebilir. 45 Saatlik haftalik çalışma süresinin, haftanın çalışılan günlerine farkli yekillerde dagitılarak çalışılması durumunda, iki aylık çalışma süresi içinde, işçinin haftalık ortalama normal çalişma süresi 45 saati aşamaz. Ara dinlenme zamanları işveren tarafından helirlenir. Isci bu maddede belirtilen çalışma sekil ve şartlarını aynen kabul eder.

  MADDE 9)- FAZLA ÇALIŞMA:

  Işveren ülkenin genel yaraları için, işin niteliği veya üretimin artırılması gibi nedenlerle isçiye, gunlukk toplam çalışma süresi 11saati asmamak sarti ile yılda 270 saate kadar fazla çalışma yaptirabilir. Haftalık 45 saati aşan çalışmalar fazla çalişma sayılır. Ancak denkleştirme esasi uygulandıgı durumlarda, işçinin iki aylık süre içindeki haftalık ortalama çalışma stresi 45 saati aşmamak kosulu ile, bazı haftalarda 45 saatten fazla çalıştırılmış olsa dahi, bu haftalardaki 45 saati aşan çalışma süreleri fazla çalışma sayılmaz ve fazla çalışma ucreti ödenmez.

  Şeklinde yazmaktadır. Ancak ben haftalık 4yildan beri 48 saat çalışmaktayım. Yasal olarak bu sözleşme maddesi gereğince beni çalıştırabilir mi. Teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 15:05

   Ara dinlenmeleri düştüyseniz haklı fesih nedeni teşkil eder. Kıdem tazminatı hesaplama sayfamızdan tazminat miktarınızı öğrenebilirsiniz.

 • Ibrahim atalay 30 Mart 2021 19:57

  Merhaba 05.02.2016 yilinda isci isveren anlasmazligi adinda davamiz basladi 16.01.2020 de son durusma oldu e devletten baktigimda istinafta diyor amacim avukatimi kotulemek degil sadece bilgi alamadigim icin soruyorum ne kadar daha surer bu dava

 • hakan ünal 30 Mart 2021 12:52

  merhaba, bankadan bir arkadaşıma para göndermiştim fakat parayı gönderirken herhangi bir açıklama yazmadım bununla alakalı parayı geri alabilmek için icra takibi başlatabilir miyim?

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 14:32

   Açıklama yazmadıysanız hukuken borcunuzu ödemişsiniz kabul ediliyor. Başka delillerle desteklemeniz gerekir.

 • Gözde Ercanlı 29 Mart 2021 15:40

  Eşimin beni aldattığı kadına da dava açabilir miyim ya da nasıl şikayet edebilirim?

 • Ayşe deniz 28 Mart 2021 21:51

  Merhaba eşim uyuşturucu kullanma ve bulundurma suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası aldı şuan katiplige hazırlanıyorum kazandığım takdirde güvenlik soruşturmasinda eşimin davasindan dolayı elenir miyim acaba lütfen cevap verin uyku uyuyamıyorum artık şimdiden teşekkürler

  • Besler Hukuk 4 Nisan 2021 10:24

   Sizi etkilemez merak etmeyin.

 • Nursenem aziz 28 Mart 2021 16:26

  Merhaba ben iki gün önce isim değiştirmek için dilekçe verdim asli hukuk mahkemesine dilekçeye yeni ismimi yazdım fakat fikrim değişti başka isim düşünmeye başladım bunu hakime bildirebilir miyim dilekçedeki isim olmak zorunda mı

 • Berfin Efe 27 Mart 2021 10:59

  Merhaba,3 gün sonra kira sözleşmem bitiyor ve ev sahibim kirayı %25 arttırdı. Sözleşmemde ÜFE/TEFE ortalamasına göre artış (%13,98) yapılabilir yazıyor. Ödemezsem çıkmamı söylüyor. Kirayı düzenli ödeyen biriyim, bu konuda bir kusurum yok. Ne yapmam gerekir? Beni evden 3 gün sonra çıkartabilir mi? Gayrimenkul de oranı kabul et göz yum dedi.Bir Websitede ev sahibi istemese de 6 ay kadar oturabileceğimi, beni çıkartamayacağını okudum. Doğru mu?

  • Besler Hukuk 27 Mart 2021 11:48

   TÜFE oranından fazla zam yapılması kanunen yasak. 12,81 oranında zam yaparak hesabına yatırın. Hiçbir şey yapamaz.

 • Burak 27 Mart 2021 00:27

  Merhaba, arkadaşım Twitter da bir dolandırıldı bankadan kartsız işlem ile dolandırıcı kişiye para göndermiş elinde gönderme belgesi var yazışmalar da mevcut bununla ilgili yapılabilir bişiy var mıdır?
  Teşekkürler

 • Erhan KÖSE 26 Mart 2021 19:23

  merhabalar 2 yil önce gecirdigim iskazasinda iki elim sikisarak kirildi sol isaret parmagimda amaliyat oldu fakat sol elim hasarli kullanimda zorlaniyorum amaliyatta pilatin v.b. birsey olmadi 10 dakika calisinca kullanilamaz hale geliyor istanbul balta liman hastenesine gittim dogru duzgun bakmadi bile cami kir eskisi olmaz diyerek gonderdi beni is kazasi oldugu gun polise ifade vermedim kalici bir sikinti kalir diye nereden baslayacagimida bilmiyorum sun anda yardimci olurmusunuz.

 • MURAT KARAMAN 26 Mart 2021 18:13

  BABAM TARLASINA ÜVEY ANNESİNİN MİRASCILARI DAVA AÇTI.MAHKEME SÜRECİNDE BABAM PAYLARIN MAHKEMECE İHALE USULU DAĞITILMASINI İSTEDİ.MAHKEME İHALE KARARI ALDI. BU SÜREÇTE MİRASÇILARDAN BİRİ BABAMIN PAYINI SATIN ALMAK İSTİYOR.BABAM PAYINI İHALEYE ÇIKARILMADAN ÖNCE SATABİLİR Mİ.

 • Ayşe yazıcı 26 Mart 2021 17:04

  Eşime boşanma davası açtım 2 hafta içinde delilleri mahkemeye dilekçeyle sunmam gerekiyomuş ve benim durumumdan dolayı bir avukatta tutamadım acaba nasıl yapmam gerekiyo avukat talep etmek için nereye başvurmam gerek

  • Besler Hukuk 27 Mart 2021 12:09

   Fakirlik belgesi alarak baroya başvurun. Boşanma davası için size avukat tayin ederler.

 • Ahmet Yılmaz 26 Mart 2021 16:14

  Yasa dışı bahisten 2019 yılında yaptığım havaleden dolayı ifadem alındı ardından 8 bin tl ceza geldi geçen gün tekrar atandım ifadem alinmadan direkt 8 bin tl cezw verilmis bunun için iptal davası açabilir miyiz ödeyecek durumum yok

 • Rumeysa Akkül 26 Mart 2021 14:24

  Merhabalar . Eşimden ayrıldım ve tazminat nafaka vardı ödemedi birikti şuan ben de icra açtım haciz baslattim fakat bin lira kadar para yatırmam gerektiğini söylediler ben o parayida yatiramiyorum eski eşim tehdit etti ve şuan hala ödeme yapmiyo benim ne yapmam lazım yardım edin 🙏

  • Besler Hukuk 27 Mart 2021 12:28

   Nafaka alacaklarınız için barodan avukat talep edebilirsiniz.

 • Mustafa Cemi Şen 26 Mart 2021 12:54

  Satışa çıkmış gayrimenkul için satıştan önce bir kısım ödeme yapılır ise satışın durdurulması mümkün müdür

  • Besler Hukuk 27 Mart 2021 12:29

   Borcun tamamen kapatılması gerekir.

 • Hasan demir 26 Mart 2021 10:07

  Kardesim vefat etti. Üst soyu ve öz çocuğu yok. Geride eşi, bir evlatlığı ve 4 kardeşi var. Miras dağılımı nasıl olur. Biz kardeşleri mirastan pay alabilir miyiz?

 • Arzu SERGEN 26 Mart 2021 04:13

  İyi çalışmalar.
  Benim bir sorum var. Bilgi alabilirsem çok sevinirim. Ben 8 yıl oldu eşimden boşandım. Şu an 19 yaşında bir oğlum var. Ayrıldığım adam oğlumu bugüne kadar ne gördü, ne nafakasını ödedi ne de herhangi bir masrafını karşıladı. Onu tek başıma okuttum ve halâ üniversitede okutuyorum.Bana babamdan bağlanan 2000 tl maaş ile oğlumu ben tek başıma büyüttüm. Şu an oğlum onun soyadını taşımak istemiyor. Bundan utanç duyduğunu söylüyor ve soyadını yazması gereken yere yazmak istemiyor. Üniversiteden mezun olduğunda diplomasında onun soyadı ile diploması olsun istemiyor.Benim soyadıma geçmek istiyor. Öğrenmek istediğim böyle bir şansımız var mı? Varsa nasıl bir yol izlemeliyiz. Masrafı ne olur?. İlginize şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 27 Mart 2021 12:48

   Soyadı değişikliği için dava açabilirsiniz.

 • Osman Aydın 25 Mart 2021 21:18

  Merhaba çalıştığım firma beni şuanda yıllık izne çıkardı 4.4.2021 de bitiyor sonra 17 mayısa kadar ücretsiz izne çıkardı 1 arkadaşımla, ama diğerleri çalışıyor bu uygulama mobbing değilmidir mağdur durumdayım ödemelerim var nasıl bir yol izlemeleyim şikayet etsem sonuç ne olur

  • Besler Hukuk 27 Mart 2021 13:07

   Vicdanen haklısınız ancak işverene ücretsiz izine çıkarma hakkı verildiği için yapacak bir şey yok.

 • Kenan ateş 25 Mart 2021 19:04

  Selamunaleykum ben 17 temmuz 2017 tarihinde iş yerime tazminat davası açtım ve onlarda bana karşı dava açtılar haciz memuru muamelesi diye ve kazandılar ardından hemen mallarını elden çıkardılar sonrasında ben tekrar kazandim ama haciz koyacak mal şimdi yok işyerlerini kapatıp ınstegramdan satış yapıyorlar sattıkları araçlara avukatım ulaşamadığını söylüyor senin bi tanıdığın varsa araçların dokümanını cikarttir diyor sanki avukat benim avukatım onların vergi no suna haciz koyamazmi diye merak ediyorum 4 yıldır paramı alamıyorum sizce avukatım beni oyaliyormu dava sürecinde mal kaçırdılar resmen lütfen yardımcı olursanız sevinirim

 • Songül Aydın 25 Mart 2021 16:36

  Merhabalar bizim boşanma davamız var ama karşı taraf çekişmeli olarak dava açmış. dava Samsunda biz istanbulda yaşıyoruz. Mahkemeye gitmesek bir sorun olur mu ?

 • Okan Keçkin 25 Mart 2021 16:01

  Kasten yaralama suçundan 100 gün karşılığı iki bin tl ceza aldım ve hükmün açıklamasının geri bırakılması diyor. Bunun anlamı nedir

  • Besler Hukuk 27 Mart 2021 13:49

   5 yıl içerisinde herhangi bir suç işlerseniz kasten yaralama nedeniyle aldığınız ceza da uygulanır.

 • Ömer TAŞ 25 Mart 2021 15:28

  Merhaba,
  Babam bir binada 8 yıldır görevli olarak çalışıyor. Binadan çıkarmak istiyorlar. Yeni bir kararla görevlinin de aidat ödemesine karar verdiler. Bu yasal mı? Mobing uygulandığını düşünüyoruz. Saygılarımla

  • Besler Hukuk 27 Mart 2021 13:56

   Yasal değil. Aidat ödemek zorunda değilsiniz.

 • Erkan 25 Mart 2021 13:06

  Iyi günler hocam istinaf mahkemesi dosyalar ne kadar sürede sonuçlanıyor

 • Naz Eskin 25 Mart 2021 11:12

  İsmim Alaska Naz olacakmış fakat babam kimliğe yalnızca Naz yazdırmış. Sosyal çevremde daha çok Alaska ismiyle biliniyorum ve kimi zaman bu bir karışıklığa sebebiyet verebiliyor, dolayısıyla ismime Alaska ismini ekletmek istiyorum. Alaska ismi pek bilinmeyen bir isim olduğu için davamın reddedilme ihtimali var mı acaba?

 • Ayten demirel 23 Mart 2021 16:39

  Kiracımız kira ödemediği gibi site yöntiminede aidat ödememiş sonradan haberim oldu site yönetimi ona hiçbirşey yapmadan benim arabama haciz uygulamış ne yapabilirim ödememeye devam ediyor ondan para istenmeden ona hiçbir haciz işlemi uygulamadan bana uygulanması yasalıdır şimdiden teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 23 Mart 2021 16:47

   Evet kat malikinden de talep edilebiliyor. Ödedikten sonra sözleşmenizde buna ilişkin hüküm varsa kiracınıza dava açabilirsiniz.

 • Sema Coştuna 23 Mart 2021 15:29

  Merhaba benim 2 kızım var ve üzerime kayitli ticari tır bulunmakta kizlarimin birisi ile görüşmüyorum kizim mirasımdan yararlansın istemiyorum nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

 • Fethullah gökçe 23 Mart 2021 15:12

  MERHABA İSMİM FETHULLAH
  MALUM DARBE GİRİŞİMİNDEN SONRA İSMİMLE ALAKALI SOSYAL HAYATTA SORUN YAŞIYORUM ..ALAY KONUSU OLUYOR.. CİDDİ MANADA RAHATSIZLIK DUYUYORUM..İSMİMİ DAVA AÇMADAN NÜFUSTAN YENİ KANUNA GÖRE DEĞİŞTİREBİLİRMİYİM YOKSA MAHKEMEYE Mİ BAŞVURMALIYIM…BİR DE İSİM DEĞİŞİKLİĞİ MİRAS HAK MAHRUMİYETİNE SEBEP OLUR MU ? TEŞEKKÜRLER.

 • Semra Gürbüz 23 Mart 2021 14:52

  Merhaba biz bankadan kredi ile ev almıştık 3 ay ödemeyince yeniden yapılandırma yaptılar ve taahhüt aldılar.Son taksitini ödeyeceğiz fakat babam evi satar diye son taksitin bir miktarını ödemek istiyoruz satamasın diye.Borç 3.600 tl biz 3000 yatırsak 600 kalsa banka bize ne yaptırımı uygular. Ev babamın üstüne ama borcunu biz ödedik onun evi bizden habersiz satamaması için yapabileceğimiz bir şey varmıdır?

  • Besler Hukuk 23 Mart 2021 17:03

   İcradan taahhüt verdiyseniz hapis cezası var.

 • SEHER GÜLER 23 Mart 2021 14:34

  Kız kardeşim 2012 yılında evlendi eşi malesef iflas etti. şu an icra davaları devam ediyor. asgari ücretle çalıştığı için maaşından çok az bir para kesiliyor. bu şekilde ödemeyle bu borç bitmez. benim sorum allah gecinden versin kendi ailem babam vefat etse ondan kalacak miras için kardeşimin eşinin borcundan dolayı mirasa el konulurmu. kız kardeşime reddi miras mı yapmalıyız.

  • Besler Hukuk 23 Mart 2021 17:04

   Reddi miras yapmazsanız kardeşinizin payı haczedilir.

 • Cengiz emer 23 Mart 2021 13:33

  Istanbulda Ìşkazası yaptim gecen ay dişlerim kırıldı sallaniyor damask ellerimi sallaniyor bana destek cikmadilar neyapabilirim

  • Besler Hukuk 23 Mart 2021 17:06

   İş kazası nedeniyle uğradığınız maddi ve manevi zararlarınız için dava açabilirsiniz.

 • Mustafa Kanmaz 23 Mart 2021 11:24

  Babam vefat ettikten bir saat ve bir gün sonra kardeşi hesabından kartla emekli maaşını olan toplam 11.000 tl çekmiş. babamın tek varisi benim.Elimde çekildiğine dair dekontlar ve banka yazısı var. Savcılığa suç duyurusunda bulundum. Ama bir gelişme olmadı. Nasıl bir yol izlemeliyim. Bu durumda parayı çeken ceza alır mı?. Parayı nasıl alırım. ?

  • Besler Hukuk 23 Mart 2021 17:20

   Amcanıza karşı tazminat davası açmanız gerekiyor.

 • Mustafa Korkmaz 23 Mart 2021 10:55

  Merhaba, eşimle birlikte oturduğumuz evi ben vefat edersem mağdur olmaması ve diğer mirascıların eşimi mağdur etmemesi için eşime kullanım ve yararlanma hakkını tapudan verebilirmiyim. ? Ben vefat edersem birlikte oturduğumuz dairede eşimin oturmasını, diğer miras kalacakların eşimi mağdur etmemesini istiyorum . Nasıl bir yol izlemeliyim ?

  • Besler Hukuk 23 Mart 2021 17:22

   İntifa hakkı vererek tapuya şerh ettirebilirsiniz.

 • Pınar er 20 Mart 2021 16:45

  Merhaba. 3 yaşında kızımın iki ismi var ilk ismi sezer. Biz bu ismi değil de resmiyette yani kimlikte ikinci isminin çıkmasını istiyoruz. Zaten sezer de erkek ismiymiş. Bunun için ne yapmamız gerekiyor? Şimdiden teşekkürler.

  • Besler Hukuk 28 Mart 2021 17:35

   Dava açmanız gerekir.

 • Hüseyin yıldız 20 Mart 2021 14:39

  Benim babam vefat etti bir yıl sonrada babaannem vefat etti babaannem den tarla ve arsa miras olarak kaldı biz 5 kardeşiz babamın hissesi 5 kardeşe bölünecek biz 5 kardeş Konya da yasıyoruz tapu satış işlemleri için 5 kişi gidip gelmiyelim diye amcamın eşine satış için vekalet verdik amcamın eşide tapular ı amcamın üzerine vermiş ablamında icrası varmış hissesine icra gelmiş amcamda halama satmış halam da ablamın icrası nı kaldırmış bizim hakkımıza düşen para ile icrayı kaldırmış bana da para vermiyor o yüzden ben para alamıyorum tapular da halamla amcamın üzerine geçti bu konuda benim hukuksal olarak yapabileceğim bir şey var mı hakkımı alabilir miyim ablamın borcu beni ilgilendir miyor

 • Ahmet bulut 19 Mart 2021 16:18

  Merhaba adıma haciz kararı çıkmış evime gelişenler dubleks evde oturuyorum her iki kattada koltuk takımı ve televizyon falan var haczedebilirlermi

 • Sevil Oğuz 17 Mart 2021 16:12

  1995 yılında evlendim.Karı koca çalışıyorduk 1996 ilk evimizi aldık 2002 de eski evi sattıp yeni bir ev aldık.2006 yılında kredi taksitli bir ev aldık 2009 yılında kocam boşanma davası açtı taksitlerin bir kısmını ben ödedim tapu kocamın üstünde.2010 yılında evin kalan tüm taksitleri kapatılmış olup 2014 yılında boşanma kesinleşti .2.almış oldugumuz ev 2008 yılında satılmış olup parası bankada idi fakat taksitler kapatılmamıştı.evin yarısını talep ettim fakat mahkeme 2006 2009 arası evin ödenen taksit sayısı kadar bir ücret bilirkişi tarafından uygun görülmüş evin şu anki degeri 2300000Tl bana sadece 166.000tl bilirkişitarafından çıkarılan ücret birde ben boşanmadan sonra bir süre daha evde oturdum karşı tarafın kira talebi var nafaka boşanma esnasında talep ettim oğlumla bakıyordum gelir durumum var diye mahkeme boşanma davasında nafaka talebimi ret etti ve mal paylaşımı talebimide oğlum 18 yaşını geçip üniversiteye başlamıştı onun nafaka talebinide red edip ayrı dava açmamızı hüküm verdi eski eşimin gelir durumu benden daha yüksek. Benim merak ettigim ev konusunda mal paylaşımı nasıl oluyor.Saygılar

 • Recep cengiz 17 Mart 2021 15:56

  Merhaba ben 2020 Mart ayında arkadaşıma bankadan kredi çektim bu zamana kadar eksik olarak ödedi ama şimdi kredi taksitini ödemiyor ben ne yapmam lazi ban yardimci olursanız sevinirim.

  • Besler Hukuk 17 Mart 2021 17:19

   Aranızda bir sözleşme yoksa yapacak bir şey yok.

 • Merve 17 Mart 2021 14:11

  Merhabalar 5 yıl 6 aydır bir kurumda çalışmaktayım mayıs ayında nikahım olacak ve evlilik sebebi ile ayrılmak istiyorum. Bunun için noterden içerdeki izinlerimi ve tazminatımı istedigime dair yazı yollamam dogru mu? Yoksa önce kuruma bildirip sonra mı noterden yazı göndermeliyim? Çünkü iş yerim ben ayrılacagımı bildirdikten sonra benden öncw davranıp işten belli sebeple kovabilir ne yapmam gerektigyle alakalı bilginverirseniz çok sevinirim . Teşekkürler

  • Besler Hukuk 17 Mart 2021 17:29

   Güven problemi varsa noterden gönderin. Tazminat hesaplama sayfamızdan kıdem tazminatı miktarınızı öğrenebilirsiniz.

 • Recep Yanıkkan 17 Mart 2021 12:09

  Merhaba ben işten ayrıldım 2004 işe girdim 2021 de ayrıldım 12 saat çalıştım iş yeri seneye tazminat 1.5 maaş veriyor ne kadar tazminat alırım yardımcı olursanız sevinirim. Maaşım 4700 tl agi hariç

  • Besler Hukuk 17 Mart 2021 17:40

   Kıdem tazminatınızı hesaplamak için tazminat hesaplama sayfamıza girebilirsiniz.

 • Ali karataş 17 Mart 2021 10:23

  Merhaba, bizim eş tayini davası vardı ben son 2 yılda 360 gün prim sayısını sağlamadığım gerekçesi ile ret kararı verildi. Şu an 360 gün prim sayısını sağlıyorum istinaf mahkemesine gitsek bir sonuç alabilir miyiz? bir de en baştan dava açabilir miyiz 360 günü sağladık eş tayinini talep ediyoruz şeklinde

  • Besler Hukuk 17 Mart 2021 17:47

   Tekrar talep edin. Kabul edilmezse ikinci karar için iptal davası açın.

 • Adnan aydemir 17 Mart 2021 02:33

  Merhabalar, şu an diş hekimliği fakültesi öğrencisiyim. Okulu bitirince devlet memuru olacağım yani. Şimdi de kripto para alıp satıyorum. Banka hesaplarımda kripto para borsasına yapmış olduğum ödemelerin dökümü mevcut. Bu ilerde memuriyetime engel olur mu?

  • Besler Hukuk 17 Mart 2021 17:57

   Olmaz.

 • Melek Koskos 17 Mart 2021 00:31

  Konu:Boşanma Davası
  1 aylık evli olan abim ve eşi boşanıyor. Eşi boşanma davası açtı. Anlaşmalı boşanabilirler mi? Abim avukat tutmak istemiyor. İlerde sıkıntı yaşamamak için nelere dikkat etmeli? Karşı taraf bir şey talep etmiyorum dedikten sonra mahkemede nafaka vs istiyorum derse n’olur?

  • Besler Hukuk 17 Mart 2021 18:11

   Boşanma davası makalemizi inceleyebilirsiniz. Sora sora dava takip edilmez.

 • Haci acar 16 Mart 2021 23:38

  Merhaba ben yaklasik 7 yildir arkadslik yaptigim biri bana internet uzerinden hediye yoladı 2 defa altın olarak ama daha sonra ogrendimki gorusmemizmi istemeyen babası savciliga gidip hakimda dolandirciliktan dava actirmis megerse arkadasimin babasi vasi olarak atamis daha oneceden kendini ama arkadasim ben hediye yoladim diyor napmam gerekiyor agir cezada yargilaniyorum inanin napcagimi sasirdim ama gercekten dolandircilik yok devamli bana hediyler alir

 • ali 16 Mart 2021 23:32

  jigolo dan arayıp avukat vereceklermiş para istediler ne yapmam gerekir imza atmadım telefon numarasın dan
  islem yaparlarmı telefon numara üzenrin den islem yapacaklarını söylediler ilginiz için teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 17 Mart 2021 18:18

   Dolandırıcı olma ihtimalleri yüksek. Para göndermeyin.

 • olcay akkurt 16 Mart 2021 23:24

  ben tam 3 yıl çalıştım askere gidecegim için işten ayrılacagım tazminatamı hesaplayamadm yemek ve yolu şirket karşılıyor yardımcı olur musun?? bide bana kendimi haklı göstermem derdimi anlatmam için bi döküman atabilirmisin

 • Bilal Yiğit 16 Mart 2021 22:26

  az önce WhatsApptan avukat olduğunu iddia eden bir adam bana mesaj attı bir masaj salonundan yer ayrittigimi ve gitmediğimi söyledi (böyle bir şey olabilir emin değilim)bu yüzden 8500 tl tazminat davası+icra davası açılacağını söyledi ama eğer avukatlık mahkeme ücretlerini (1000 TL) öderseniz arabuluculuk yapıp davayı düşürebileceklerini söyledi ama soru sormaya devam edince vazgeçti istemiyorum yapmayacagim arabuluculuk dedi ben bunları yazdığıma dair mesajları istediğimde göndermeyecegini söyledim benimle baya sert bir üslupla konuştu yarın davayı açıp 15 gün sonra tebliğgat gönderdiklerinde mesajları görebileceğimi kendisinin göndermeyecigini söyledi adımı dahi bilmiyordu böyle bir şey mümkün olabilir mi ve bir avukat böyle bir durumda WhatsApptan mı ulaşır müvekkile

  • Besler Hukuk 17 Mart 2021 18:23

   Dolandırıcı olma ihtimalleri yüksek. Para göndermeyin.

 • Süleyman KAYIKCI 16 Mart 2021 21:06

  Anadolu Ajansı nın 2015 yılındaki Facebook sitesinde ” PKK ya araçla gıda malzemesi taşırken yakalanan 8 şüpheliden biri HDP li vekil çıktı” haberini okumam üzerine PKK terör örgütüne yardım edildiğini düşünüp “PKK nın köpeği” şeklinde yorum yaptım. Bunun üzerine 6 sene sonra hakkımda şikayet olmuş şu anda uzlaşmacıya gidildi.
  PKK terör örgütü ülkemize büyük acılar çektirmiştir, devletimizin düşmanıdır ve bu konuda hassasım. Bu haber başlığını okuyunca ister istemez böyle bir yorum yaptım, yorumum vekilin şahsına değil işlenilen yasa dışı eyleme tepki oluverdi diye karakolda ifade verdim.
  Sizce sonuç ne olur? Uzlaşmada Hdp li vekilin avukatı 6 bin TL para istiyor.

  • Besler Hukuk 17 Mart 2021 18:30

   Hakaret suçunda zamanaşımı süresi 8 yıldır. İndirim talep edip uzlaşmaya çalışsanız daha iyi görünüyor.

 • Sezer 16 Mart 2021 20:14

  Merhaba, abimin bankalara, şahıslara ve vergi borcu bulunmaktadır yüklü miktarda. Nihaklı eşi ve bir oğlu bulunmaktadır. Bu kişiler reddi miras yaparlarsa abimizin borcundan dolayı kardeşleri sorumlu tutularak takibi yapılır mı ? ( Anne-baba hayatta değil ) Bu durumda kardeşlerin de reddi miras yapması gerekli midir 3 aylık süre içinde ?

  • Besler Hukuk 17 Mart 2021 18:35

   Evet kardeşlerinde reddi miras yapması gerekir.

1 28 29 30

Popüler Başlıklar

 • İstinaf mahkemesi nedir
  İSTİNAF MAHKEMESİ NE KADAR SÜRER?
  18 Mayıs 2020 İstinaf mahkemesi ne kadar sürer ve davalar ne kadar sürer sorularının cevabı birçok farklı kritere bağlıdır. Bu kriterler; Mahkemenin iş yoğunluğu Hakimin yargılama hızına verdiği...
 • Avukat Maaşları
  AVUKAT MAAŞLARI
  29 Eylül 2020   Avukatlık ve hukuk okumak bu ara çok popüler. Sürekli aldığımız sorular arasında “avukat maaşları ne kadar?” “hukuk okumak mantıklı mı?” soruları başı çekmeye başladı....
 • Tapu İptal
  TAPU İPTAL DAVASI
  23 Kasım 2018   Tapu iptal davası; bir taşınmazın hukuka aykırı olarak tapuya tescili halinde tapu kaydının mahkeme aracılığıyla düzeltilmesi için açılan dava türüdür. Bir mülkün miras ya...
 • İŞ KAZASI TAZMİNAT DAVASI - TAZMİNAT HESAPLAMA
  İŞ KAZASI TAZMİNAT HESAPLAMA
  6 Aralık 2019   İş kazası tazminat davası, iş kazası geçiren işçinin hakları arasında en önemli olandır. İş kazası tazminat hesaplama bakımından dikkat edilmesi gereken husus; işçinin kaza...
 • İstihkak Davası
  İSTİHKAK DAVASI NEDİR?
  22 Kasım 2019   İstihkak davası nedir sorusunu cevaplandırmadan önce istihkak ne demek ile başlamakta fayda var. İstihkak, Arapça kökenli bir kelime olup hak kazanma, hak kazanılan şey...

Benzer Başlıklar

 • ZAMANAŞIMI NEDİR?
  ZAMANAŞIMI NEDİR?
  16 Nisan 2021   Zamanaşımı kanunda belirlenen sürelerin geçmesiyle borçluya alacak talebini reddetme hakkı tanıyan bir kavramdır. Yani her bir alacak için kanunda farklı süreler öngörülmüştür. Bu sürenin...
 • PAZAR MESAİ HESAPLAMA
  PAZAR MESAİ HESAPLAMA
  6 Nisan 2021   Pazar günleri ve hafta tatilleri, işçilerin dinlendiği, sosyal hayatına vakit ayırdığı ve aynı zamanda verimini de arttırdığı zaman dilimidir. İşçilerin sürekli bir biçimde çalışması...
 • ÜCRETLİ İZİN NEDİR?
  ÜCRETLİ İZİN NEDİR?
  26 Mart 2021   Yıllık ücretli izin, işçinin kanunen kendisine tanınmış bir haktır. Sene boyunca çeşitli zorluklarla mücadele ederek çalışan işçilerin dinlenebilmesi için çeşitli izinler verilir. Bu yazımızda...
 • FAZLA MESAİ ÜCRETİ NE KADAR?
  FAZLA MESAİ ÜCRETİ NE KADAR?
  12 Mart 2021   Fazla mesai ya da İş Kanunu’nun düzenlediği kapsamda fazla çalışma haftalık 45 saati aşan çalışmalardır. İş Kanunu’na göre üç tür fazla çalışma vardır. İlki...
 • ADLİ SİCİL KAYDI SİLDİRME
  ADLİ SİCİL KAYDI SİLDİRME
  12 Şubat 2021   Sabıka kaydı olarak da bilinen adli sicil kaydı gündelik hayatta bir çok kurum tarafından istenmektedir. İş başvurularında, memurluk, polislik, askerlik ve diğer resmi işlerde...