0216 387 0 388

AVUKATA SOR

Avukata Sor
Avukata sor sayfamızda her türlü sorularınız online avukatlarımız tarafından cevaplandırılmaktadır. Sitemizde sanal avukat soru sorma hizmetimizden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Avukata soru sormak için sayfanın en altındaki formu doldurmanız yeterli olacaktır. Hukuk büromuza sormuş olduğunuz sorunun öncelikle kategorisi belirlenerek, alanında uzman avukatımıza yönlendirilecektir. Örneğin iş hukuku avukatı boşanma avukatı veya gayrimenkul avukatı soru sor birimimize aktarılacaktır. Danışman avukatlarımız tarafından sorularınız detaylı şekilde incelenerek, en kısa sürede cevaplandırılacaktır. Hukuk büromuz tarafından verilmiş olan cevabı yine bu sayfaya girerek görebilirsiniz. Başkaca sorularınız olması halinde tekrar sorularınızı iletebilirsiniz. Avukata sıkça sorulan sorulara aşağıda başlıklar halinde yer verilmiştir.

Dava Nasıl Açılır?

Dava açabilmek için öncelikle bir dava dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir. Dava dilekçesinde bulunması gereken unsurlar; davayı hangi mahkemede açacağınız, davanın tarafları ve adresleri, hukuki uyuşmazlığa dair açıklamalar ve talep edilen hususlardır. Bu nitelikleri barındıran dava dilekçesi hazırlandıktan sonra mahkemeye giderek harç ve masrafları ödedikten sonra davanızı açabilirsiniz.

Hukuki Danışma Ne Demektir?

Hukuki danışma; hukuki sorununuzla ilgili bilgileri ve elinizdeki delilleri detaylı bir şekilde avukatınıza açıkladığınız ve avukatınız tarafından başvurabileceğiniz hukuki yolların ihtimalleri ile birlikte size anlatıldığı mesleki bir süreçtir. Bu sayfamızda sorularınıza en temel haliyle cevap vermemiz hukuki danışma kapsamında değildir. Hukuki uyuşmazlıklarınızı daha etkin ve verimli bir şekilde çözebilmek için ücretsiz avukat danışma sitelerine değil, bir avukatlık bürosuna giderek elinizdeki delilleri gösterdikten sonra hukuki danışma almanız yararınıza olacaktır.

Sanal Avukat Soru Sorma Nedir?

Avukata sormadan yapılan hukuki işlemlerde önemli hak kayıpları doğabilmektedir. Sorularınızı uyuşmazlık ortaya çıkmadan önce sormanız halinde, dava aşamasına geçmeden çözmek mümkün olabilecektir. Yargıya intikal etmesi durumunda ise önceden hukuk soru sor desteği alındığı için daha etkin ve verimli savunmalar yapılması mümkün olacaktır. Ayrıca iddialarınızı ispatlamanız kolaylaşacak, davanın lehinize sonuçlanması ihtimali artacaktır. Bu şekilde avukata sor online işlemine sanal avukat soru sorma denilmektedir. Hukuk büromuz İstanbul merkezli olmasına rağmen Türkiye’nin her yerinde hizmet vermektedir. Bu nedenle İstanbul dışındaki şehirlerde yaşıyor olsanız dahi sorularınızı tarafımıza iletebilirsiniz.

Davalar Ne Kadar Sürer?

Davaların ne kadar süreceği mahkemenin iş yoğunluğuna, davanın türüne ve toplanması gerekli olan delillere göre değişmektedir. Bu nedenle kesin bir şey söylemek mümkün olmamakla birlikte türlerine göre davaların ne kadar süreceğini bu konudaki makalemizden inceleyebilirsiniz: İstinaf mahkemesi ne kadar sürer

Ücretsiz Avukata Sor Hizmetinden Yararlanabilir Miyim?

Avukata sor sayfamızdan sunmuş olduğumuz hizmetler hukuki danışma kapsamında olmadığından ücret alınmamaktadır. Ücretsiz avukata soru sor hizmetimizden serbestçe faydalanabilirsiniz. Her türlü hizmetlerin sanal aleme kaydığı bir çağda, avukata ücretsiz soru sorma imkanının halkımıza sağlanması gerektiği kanaatindeyiz.

Avukat Tutmak Zorunlu Mu?

Davanızı kural olarak avukatla takip etmeniz zorunlu değildir. Ancak genellikle sonucu pek iyi olmamaktadır. Usul kurallarına uymadığı, süreleri kaçırdığı ya da iddialarını gerektiği gibi ileri süremediği için haklı davası reddedilen bir çok kişi bulunmaktadır. Bu nedenle avukatsız dava açmanızı tavsiye etmeyiz.

Avukata Sor Whatsapp Aracılığıyla Mümkün Mü?

Whatsapptan avukata soru sorulduğunda aynı soruların tekrar tekrar sorulduğunu gözlemlemekteyiz. Ücretsiz avukata sor sayfamızda ise daha önce sorulan soruları inceleyerek hızlı bir şekilde cevaba ulaşmanız mümkündür. Avukata soru sor whatsapp sayfaları gizlilik nedeniyle tercih edilse de isminizin görünmesinden endişe ediyorsanız rumuz kullanmanız da mümkündür. Avukata sor whatsapp sayfaları ile sanal avukat soru sorma sayfaları arasında gizlilik bakımından hiçbir fark bulunmamaktadır. Tarafımıza ilettiğiniz her türlü bilgi, sır saklama yükümlülüğümüz çerçevesinde korunacak ve üçüncü kişilerle kesinlikle paylaşılmayacaktır. İsminiz ve sormuş olduğunuz soru haricindeki hiçbir bilgi sitemizde yayınlanmayacaktır.

Avukat Vekaletnamesi Nasıl Çıkarılır?

Avukatınız tarafından size verilen kimlik ve adres bilgileri ile birlikte herhangi bir notere giderek vekaletname çıkarabilirsiniz. Miras, nüfus, boşanma gibi davalarda özel yetkiler arandığından bunları vekaletnamenize ekletmeyi unutmayın.

Avukata Sor İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Sormuş olduğunuz sorularda açık ve net olmanız, olayla doğrudan ilgisi bulunmayan konulara girmemeniz daha verimli olacaktır. Bu şekilde sorularınıza çözümler üretmemiz daha kolay olacaktır. Konudan sapmamanız kaydıyla her türlü detaya yer verebilirsiniz. İletinizi göndermeden önce lütfen son bir kez okuyup, eksik bilgi olup olmadığını teyit edin. Öğrenmek istediğiniz bilgiyi açık bir şekilde sorduğunuzdan emin olun. Yalnızca konudan bahsetmeniz yeterli olmayacaktır.

Avukata Sorulacak Sorular Nelerdir?

Dava açmak için bir avukatla görüşmeye gittiğinizde dava sürecinde sizin yapmanız gerekenleri, hangi delilleri avukata vermeniz gerektiğini, vekalet ücretinin miktarını ve nasıl ödeneceğini, yargılama giderleri ve harçların tutarını, davanın başarı şansını ve benzeri aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Bana Karşı Dava Açıldığını Nasıl Öğrenebilirim?

E-devlette tarafı olduğunuz bütün davalar görülmektedir. Hakkınızda hangi mahkemede dava açıldığını E-devletten öğrenebilir ya da tarafınıza tebligat gelmesini bekleyebilirsiniz.

Avukat Ücreti Ne Kadardır?

Avukatlık ücretinin alt sınırı her yıl düzenlenen avukatlık asgari ücret tarifesi ile belirlenmektedir. Bu tutarın üstünde olan herhangi bir miktar üzerinden yapılan anlaşma geçerlidir. Ortalama avukatlık ücretleri ve avukat maaşı hakkında detaylı bilgi için bu konudaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Davamın Durumunu Nasıl Öğrenebilirim?

Tarafı olduğunuz dava dosyalarını ve dosya içerisindeki bütün evrakları vatandas.uyap.gov.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki avukata sor formunu doldurarak sormak istediğiniz her türlü soruyu avukatlarımıza iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5.614 Soru

 • Kemal Şeker 14 Haziran 2021 11:50

  Merhaba, rahmetli dedeme ait arsa icin karayollarinin actigi kamulastirma davasi surerken babam vefat etti. Biz farkli bir sehirdeyiz. Adresimize gelen mahkeme kagitlarinda babamin ismi yaziyor. Bu evraklari almasak geri yollasak mahkeme mirascilari tespit edip bizi (3 kardeş) davaya dahil edermi, yoksa babamin vefat ettigini mahkemeyemi bildirmeliyiz.

 • Gül altın 1 Haziran 2021 21:10

  Satış esnasında ayırtım gücü yoksa kazanma ihtimaliniz yüksek. Özür dilerim ama ben bu ayırtım gücünü anlamadım

 • İnal kaplan 1 Haziran 2021 11:51

  17/01/2020 de bursa istinafa boşanma dava dosyam gönderildi. 1 yıl denmişti henüz bi sonuç çıkmadı. Acaba daha ne kadar sürer. Teşekkür ederim.

 • Emel Tezcan 1 Haziran 2021 10:31

  Anlaşmali olarak 2 yıl önce boşandım maddi hiçbir şey talep etmedim 8yasinda kızım var velayet ortak benim yanımda kalıyor karşı taraf hiç bir sorumluluk almıyor, aramıyor ,görmeye gelmiyor tekrardan velayet davası açmak istiyorum ne yapmalıyım.

 • Ercan yaşar 1 Haziran 2021 09:00

  Kasten yaralama cezası nedir ve nasıl artar

 • Yunus Efe Resat 31 Mayıs 2021 18:13

  Merhabalar ,

  Ayrılmış olan eşlerin ortak çocuğu ,babasına miras kalan mallar için kötü yaşam tarzı gerekçesiyle ihtiyati tedbir davası açabilir mi?

  Teşekürler

 • Arzu ÖZEN 31 Mayıs 2021 15:08

  Merhaba bebeğim yeni doğdu eşim kimliğini benden habersiz çıkarmış iki isim olarak anlaşmıştık fakat sadece kendi istediği ismi yazdırmış dava açıp isim ekletmemiz mümkün mü

 • Burak yazıcı 31 Mayıs 2021 13:55

  Merhabalar. Ben 01.03.2020 tarihinde işe girdim araya pandemi girdi 3 ay kadar kçö de kaldım daha sonra işe devam ettim. 12.02.2021 tarihinde beni nakti ücret desteğine gönderdiler. Ben kçö hakkımı talep ettim hakkım varsı fakat bana şuan nüd de kalacağımı söylediler. Şimdi 01.06.2021 tarihinde iş yeriyle anlaşarak istifa vermek istedim. Çünki genel müdür benimle çalışmak istemiyor. Bende bundan dolayı kıdem-ihbar-14 günlük yıllık izin hakkımı talep ettim. Bana kıdem hakkımın olmadığımı söylüyorlar şubatta nüd e çıkıp yılımın dolmadığını söylüyor. Bu konu ile ilgili bilgi verirmisiniz. Acil

  • Besler Hukuk 1 Haziran 2021 16:36

   Ücretsiz izin süresi boyunca kıdeminiz işlemiyor maalesef.

 • Baris Polat 31 Mayıs 2021 00:08

  iyi gunler. Agir cezada 2.5 yildir yargilamam vardi. 18 mayistaki durusmada mahkme heyeti tum bilgi belgelrin toplandigini soyledi savci beyde mutalaa hazir degil ek sure talep ediyrz dedi 1 temmuza dursma gunu verildi. Ancak 25.05.2021 tarihinde hakim savcilarn tayini cikti benm mahkme baskani degisti. Uyeler ve savxi degsmms. Sorum su yeni gelen baskan tekrrdan kovusturma istermi yoksa yaplms kovustrmayla karar verrmi. Birde savcinin mutalaa vermesiyle 1 temmuzda ki dursmada yeni gelen baskan karar verrirmi. 2.5 yildr yargilanyrm sizce karar cikarmi simdiden cevaplarnz icin tsekkr eder iyi calsmalar dilerm..

 • Kevser Kayapınar 28 Mayıs 2021 09:28

  Merhaba
  İsmime başka bir isim daha eklemek istiyorum İsviçrede yaşıyorum nasıl bir yol izlemeliyim?

 • muhammed 27 Mayıs 2021 12:29

  merhaba. şuan 20 yaşımdayım. 14 yaşımdayken evden kaçmıştım, bu sebeple ismim açık şekilde gazetelere kayıp ilanlarım verilmişti. hem ismimin kirlenmesinde (mesela birisi ismimi google’da aradığında o haberleri bulabiliyor) hem de bu isimle yaşadığım kötü şeylerden dolayı duygusal bir yük taşıyorum ve ismimi değiştirerek kendi adıma yeni bir başlangıç yapmak istiyorum… acaba bu sebepler ile isim değiştirme hakkım kanunen var mıdır? eğer var ise kanıt olarak sitelerin haberlerini göstermem yeter mi? cevaplarsanız mutlu olurum. teşekkürler

  • Besler Hukuk 1 Haziran 2021 17:51

   Bu gerekçe ile olmaz.

 • Fadime Ergin 20 Mayıs 2021 22:06

  Merhaba

  5 yılı aşkın süredir bütün mesaimi ayakta geçirdiğim bir işim var. Yakın zamanda topuk dikeni ve bel fıtığı gibi hastalıklar baş gosterdi ama bu hastalıklara kolay kolay meslekte kazanma gücu kayıp oranı verilmediğini duydum.

  Meslek hastalığı sebebiyle kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilmek için meslekte kazanma gücü kayıp oranı en az yüzde kaç olmalı? Malulen emeklilik gibi bir beklentim yok sadece kıdem tazminatımı alabilmek için gereken oranı merak ediyorum.

 • Erkan kılıç 20 Mayıs 2021 21:33

  1994 yılında sigortasız eczanede işe başladım hiç ara vermeden 2020 yılına kadar çalıştım 2011’de sigorta başlangıcım yapıldı 2020’ye kadar kesintisiz yattı 2020’de eczacım vefat etti şimdi avukat tuttum tazminatın ve geçmiş yılların için bir hak elde edebilir miyim 4 tane de şahit tuttum ve davam başladı ve delil olarak 94 ile 2020 arası el yazım ile yazılan reçete kayıt defteri mevcut 94 2020 arası çalıştığıma dair 1 memur ve 3 esnaf arkadaş şahidimdir geçmişe yönelik SSK prim Hakkı elde edebilir miyim

 • serhat 10 Mayıs 2021 16:44

  merhaba
  ben 11.09.2009 da özel sektörde işe başladım 2009 dan 2014 e kadar maaşımız bankaya asgari ücretten yattı kalanını elden aldık 2020 nisan ayında pandemi dolayısıyla şirket kısa çalışma ödeneğine başvurdu nisan ayında 3 günü evden olmak üzere full çalıştım. ama sigortada 25 gün çalışmış gözüküyorum bunu amirime mail yoluyla ilettim tamam düzeltilecek denildi ama hala 5 günlük maaş ve sigorta primim ödenmedi şuan tarih 10.05.2021 bu geçerli olarak haklı fesih sebebine girermi?

  • Besler Hukuk 16 Mayıs 2021 14:12

   Sigorta primlerinin eksik yatırılması haklı fesih nedenidir.

 • Uğur Ala 10 Mayıs 2021 11:20

  Merhaba hatayda ikamet ediyorum is kazasi davası için hatayda hizmet veriyormusunuz

 • Huri Kızıldağ 7 Mayıs 2021 22:16

  Kayinçemle müşterek 11 dönüm arazim var kendisi ne alıyor ne satıyor nede bölmeye yaklaşıyor ne yapabilirim

 • Candan 7 Mayıs 2021 15:19

  Iyi günler benim istinafta (istanbul bolge mahkemesi nde) bir dosyam var 2019/1234 bosanma davasi 11. Hukuk
  Haziran ayinda iki yil olacak. ne zaman sonuçlanir?
  Boşuna bekliyorum

 • M.y 6 Mayıs 2021 15:43

  Babanin bir cocugunu mirasindan men etmesi için nasil bir yol izlemeli

 • Handan Sakar 6 Mayıs 2021 12:47

  İyi günler.Kentsel dönüşümde kat karşılığı inşaat sözleşmesine imza attım.Daire üstüne yenilenmesi içinde 90bin TL 9senet halinde ödeme yapacağım.Müteahhit 9senedi 10bin olarak hazırladı.1de ödeme protokolü hazırladı protokole fazladan 10bin yazmış bu nedir dedim yanlışlık olmuş önemli olan senet dedi.Benim ısrarım üzerine sildirdim WhatsApp üzerinden bana gönderdi.1.senet ödemesini bankaya yapmaya gittiğimde dekont verip senet aslının 1 ay sonra genel müdürlükten geleceği söylendi.Müteahhit sorduğumda banka böyle çalışıyor dedi.1.Senet aslını aldım 2.yi henüz almadım.Müteahhitten mesaj yoluyla adıma E.fatura kesilmesini talep ettim cevap bile yazmadı.Kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu için yıkım evrağını müteahhitin ofisinden almaya gittiğimde imzalamam için önüne evrak koydu.İnceleneceğini söylediğimde tersledi.İnceleyip resimlerinin evraklar içinde haksız daire kat paylaşılmasını gördüm.İncelemeden imzalayacakmışım.Bilmiyordum.Sözleşme imza aşamasında 5daire sahibi kişiye iş takibi yetkisi verdik.Aynı yerinden müteahhite de verdik.Bu 5 kişi avukat,inşaat kontrolör ütutucaz diye 138 kişiden 750 tl topluyorlar 1yıldır.Sadece 50kişi ödeme yaptı.Avk tutulduğunda dair resmi evrak sözleşme talebinde bulundum.Abi için iletişimini istedim verilmedi.Kimse avktı tanımıyor.Sözleşme imzasındada yoktu.5temsilci parayı ödemezsek avukata verip masrafları bize yükleyeceklerini,parayı alamazlarsa dairelerimize tapuda şerh düşeceklerini söylediler.Riskli binalar Eylülde yıkıldı.138.kişi imza atmadığı için inşaata başlanamadığı söyleniyor.Devlet kira yardımı başladı.İnşaat başlamadı ama 20bini ödedim.Bazılarından parayı peşin aldı.Bazıkarına anlaşmalı bankalarından kredi çektirdi.Ben senet ödemesi istedim. İnşat başlayana kadar senetleri durdurabilirmiyim.Sözleşmeden cayılırsa her kişi 100bin ödeyecek cezası var.Temsilcilerden yetkimi geri çekebilir miyim çekersem ne olur.Müteahhit babamın bana gönderdiği imza için vekaletini müteahhit benden istedi.Sözleşmeye imza attım yetki verdimya dedim.Noterde ordaydı müteahitin ofisinde sordum tapuda gerekebilirmiş dedi.Sonra vekaleti müteahhitten lazım diye talep ettik fotokopisine ben ve babam olmadan noterde aslıdır kaşesi bastırıp işini görebilirsin bununla dedi.Bu yasal midir.Bunlarla ilgili ne yapabilirim.Teşekkür ediyorum.

 • Ferit Erkek 6 Mayıs 2021 08:53

  Sizden ricam aşağıda belirttiğim çalışma koşullarına göre işten çıkışta yasal hakkım olarak ne alacağım çıkıyor ayrı ayrı hesaplar mısınız?
  *14.04.2020 işe başlama
  *30.04.2021 işten ayrılma
  *Makine Mühendisiyim, 5.500,00TL net ve 7.693,28TL brüt ücretim var.
  *14 günlük yıllık izin alacağım?
  *24 gün pazar günü çalışma alacağım?
  *7 gün UGBT alacağım?
  *Kıdem tazminat alacağım?
  *İhbar tazminat alacağım?

 • Erdoğan Güneysu 6 Mayıs 2021 05:52

  AAÜT 2021 MADDE 13 Maddi tazminat davasının kısmen reddi durumunda karşı taraf yararına tarifenin 3. Kısmında göre vekalet ücreti hükmedilir. Örneğin 10.000 TL dava değeri 2000 TL kabul 8000 TL red durumunda 8000 TL üzerinden Davalı yararına ne kadar vekalet ücreti çıkar?8000*%15= 1200 TL vekalet ücreti mi olur. Tarifenin 3. Kısmının ilk dilimi %15 iyi çalışmalar.

 • Adanalı 5 Mayıs 2021 15:00

  Eşimin babasından kalan miras hisseye eşim diğer hisseyide alarak tek tapu halinde kendi üzerine aldı böyle bir durumda boşanma durumunda ben hak talebinde bulanabilimiyim

 • S. Içık 5 Mayıs 2021 13:43

  Yanımda bir komşum diğerini aralarında basit bir dedikodu tartışması esnasında “üzerine kürtleri salacağım gününü göstereceğim bak sen gör” şeklinde tehdit etti şahit gösterilirsem yapmak zorundamıyım

  • Besler Hukuk 16 Mayıs 2021 12:49

   Evet. Kendiniz duruşmaya gitmezseniz polis aracılığıyla götürülmenize karar verilir.

 • Ali D. 4 Mayıs 2021 01:51

  16.03.2021 tarihinde istinafa giden boşanma davamın sonucu ne kadar sürer….

 • Ayşenur zafer 4 Mayıs 2021 01:25

  Merhaba istinaftan dosyam geldi temyiz yolu açık yazıyordu yargıtaya gönderdik tekrar ne kadar sürede sonuçlanır

  • Besler Hukuk 10 Mayıs 2021 15:01

   İstinaf nedir sayfamızda sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

 • İlker Ayrılmaz 3 Mayıs 2021 23:42

  Merhaba belediye personeliyim 10 senedir çalışıyorum ve istifa etmek istiyorum fakat tazminat alabilmek için gerekçem hak etmiş olduğumuz zamlı ücret 2 senedir dava sürecinde, dava sonuçlandı fakat sürekli bilir kişi atanıyor ve zammı vermiyorlar. Bu durumu istifa gerekçesi olarak sunarsam kıdem tazminatını alabilirmiyim?

  • Besler Hukuk 10 Mayıs 2021 14:58

   Davanın sonucunu bekleseniz daha garanti olur.

 • Altan 3 Mayıs 2021 19:53

  Telefonda sizi arayan birisine “sapık mısın nesin?” demek hakaret midir? suç mudur?

 • Yasemin Durak 3 Mayıs 2021 18:25

  Selamlar…
  17.05.2021 tarihi itibariyle ücretsiz izin desteği bitiyor ve 30.06.2021 tarihi itibariyle de işten çıkarma yasağı bitiyor.
  Desteğin bittiği tarihten çıkarma yasağının bittiği tarihe kadar olan süre için özel sektör işyerim ücretsiz izin verebilir mi?
  Yani 17.05.2021-30.06.2021 tarihleri arasında destek ödemesi olmasa bile işyerim ücretsiz izin verebilir mi?

 • Salih gun 3 Mayıs 2021 17:30

  Kiracım 2 aydır kira ödemiyor ve 3. Aya girmek üzereyiz napabilrim

 • Cihan DURMAZ 3 Mayıs 2021 08:34

  Merhaba..İşe başlangıcım 1987.4a’da 1450,4c’de 6200 prim günüm var.2012’den beri çalışmıyorum.Erken veya malulen emekli olmak istiyorum..Sağlık kurulundan alacağım %40 ve üzeri özürlü raporunu SGK’ya veya vergi dairesine sunmam yeterli olur mu? Yoksa çalışma kaybı raporu mu gerekir?Ayrıca 2025’de 61 yaşımı doldurunca emekli sandığından kısmi emekli olma imkanım var.Sağlık kurulu raporuyla emekli olursam 2025’deki emekliliğim ve emekli ikramiyem yanar mı?
  Teşekkürler..

 • Rizeli 3 Mayıs 2021 07:24

  Daha önceki soruma verdiğiniz cevap için teşekkürlerimi sunuyorum. Görüntü ve ses kaydını mahkemeye sunmadan önce herhangi bir kurumdan ön rapor alabilir miyim mahkemeye sunulacak delil niteliğinde. Bu tarz hizmet veren kurumlar var mi, varsa bunlara nasil ulaşabilirim? Son olarak avukatım karşı tarafın avukatıyla iletişime geçip görüntüleri konu yaparak uzlaşmaya gidebilir mi?

 • Okan arslan 3 Mayıs 2021 00:30

  Meraba eşimle 1 sene önce boşandık.Bir tane oğlum var 1.5 yasinda cocugu kendi annesine birakip baska biriyle yasıyomuş. Annesi evlendi diyo kendisi nişanlıyım diyo eğer çocugu görmek istersen anneni ara beni arama diyip benim numaramı engelledi velayet davası açıp baba olarak çocugumu alabilir miyim? Teşekkürler

 • Hayriye Seçgin 2 Mayıs 2021 20:58

  Adım Hayriye ve degistirmek istiyorum.psikolojik olarak kendimi iyi hissetmiyorum bu adi taşıdığım icin ve cevremdeki bazi kisiler lakap takiyor.bu sebepten oturu degistirmek icin basvursam kabul olur mu ? Teşekkürler

 • Adem fırat 2 Mayıs 2021 16:12

  Mrb.
  Bir arkadaştan borcu karsiliginda senet aldim. Senetin vadesi yaklasik 2 yil once doldu.
  Arkadas sadece senette yazan tutari ödeyeceğini söylüyor. Ama malum 2 yil once dolar 5,5 tl civarindaydi.
  Yani çok büyük zararim olacak. Bu konu ile ilgili ne yapabilirim.

  • Besler Hukuk 10 Mayıs 2021 13:53

   İcra takibi başlatırsanız ticari faiz işletebilirsiniz.

 • Yasin AKKÖZ 2 Mayıs 2021 10:34

  İyi günler, kolaylıklar diliyorum. Sağ kalan eşin miras hakkıyla ilgili sorum olacaktı, cevaplarsanız sevinirim. Annemin 2.eşi 1 yıl önce nikahlı iken vefat etti. Miras hakkıyla ilgili herhangi bir işlem yapmamız gerekiyor mu? E-devlete baktığımızda herhangi bir mal varlığı görünmüyor. Halbuki eşinin evleri vs. vardı. Bu konuda lütfen bize yardımcı olur musunuz?

  • Besler Hukuk 2 Mayıs 2021 15:07

   E devlette görünmez. Veraset ilamı alarak tapuya başvurmanız gerekir.

 • Serdar 2 Mayıs 2021 00:01

  Ben imam nikahlı esimin altınlarını aldım haberi olmadan ve benden sikayetci oldu mahkemem var acaba nasıl Bı sonuc cıkar 10 tane bılezıgıni aldım ceza alırmıyım ıfademde aldığımı soyledım

 • Rizeli 1 Mayıs 2021 14:45

  İyi günler. İnstagrama size soru sormak için kaydoldum, takip ettim ve bazı gönderilerinizi beğendim. Soruma gelecek olursak, benim hali hazırda bir senedir devam eden şiddetli gecınmezlik sebepli boşanma davam var. Bir ay sonra da duruşma var. Eşimle dava devam ederken çeşitli müzakereler yaptık ve ben hal ve hareketlerinden şüphelendim. Bu sebeple telegramda bazı kanalları gezerken eşimin bir başkasıyla çekilmiş/yayınlanmış cinsellik içeren görüntülerine ulaştım. Aslında biz eşimle 1 ay ancak beraber kaldık. Eşimin ailesinin ve yöresinin gelenekleri gereği toplumda hoş karsilanmayan bir hayat yaşadığını bunu düzeltmek icin de evlenip-bosanma planı olduğunu anladim ancak bunu ispat edemeyeceğim icin dava konusu yapmadım. Bu arada beni ciddi maddi zarara da soktular düğün vs masrafları için, ayrıca gelenek adı altında nakit para da aldılar. Bunların hepsinin şahidi de bulunmakta. Şimdi ben eşimin bu videosuyla mahkemeye basvursam, davayı geçimsizlik değil de ihanet sebebiyle boşanmaya++ cevirsem olur mu? 2. Olarak ben videonun eşimin olduğuna yüzde 99 eminim çünkü yüzü vs cok belli seçiliyor. Ancak bunun mahkemede yüzde bir ihtimal bile aleyhime sonuçlanmasını istemiyorum. Bu durum için mahkeme oncesinde görüntü-ses eleştirmesi hizmeti alabilir miyim? Son olarak her şey tamam dedim ve bu şekilde dava açtım diyelim boşanma süresi uzar mı yoksa hali hazırda devam eden dava süreci de gözönünde bulundurulup çabuk biter mi?

  • Besler Hukuk 2 Mayıs 2021 14:52

   Siz mahkemeye görüntüleri sunun. İtiraz ederse bilirkişi yoluna başvurursunuz. Yeni iddia ve deliller boşanma davasını uzatır.

 • Necmettin Can 30 Nisan 2021 23:11

  Merhaba kolay gelsin 2016/673 nolu dosyam İstinafta (Ölüm ve cismani zarar sebebiyle açılan tazminat)bir türlü sonuçlanmıyor.Ne yapmam gerekiyor sn Avukatım..

 • Cilgin Yazilimci 30 Nisan 2021 14:04

  Sosyal medya hesabım ele geçirilip birilerine hakaretler yazılmış (doğrudan kişinin hesabına değil haber altına yorum şeklinde isim ya da kullanıcı adı belirtilmemiş) ve hakaret nedeniyle suç duyurusunda bulunulmuş. İfademi de aynı şekilde verdim ifadem de ayrıca özür de diledim. Hakareti de sildim. Fakat dosya adliyeye intikal etmiş. Bu suçu ben işlemedim fakat bunu ispat etme şansım yok. Yargılamak ve mahkum etmek için suçun net şekilde ispat edilmesi gerekmiyor mu? Suçun ispatı için ellerindeki anlık görüntüler yeterli midir?

 • Recep sağlam 30 Nisan 2021 00:22

  Askerlik nedeniyle işten ayrıldım kıdem tazminatı m için davaactım ama bana haciz geldi ben hacizlik oldum

 • REYHAN KAYIRAN 29 Nisan 2021 18:27

  merhaba eşimden boşanmak istiyorum. beni darp etti ve ben polise şikayet ettim, darp raporu aldım. şimdide evi terketti. eşim çalışmıyor işi yok 1 yıldır ısrarla işe girmiyor günlük işlerle geçiştiriyor. ben çalışıyorum sağlık personeliyim. çocuklarım var 3 ve 1 yaşındalar. şimdi ben bu darp olayını gerekçe göstererek ve çalışıp eve bakmadığınıda belirterek mi boşanma davası açmalıyım? aynı zamanda çocuklarımın velayetinide istiyorum zaten kendisi istemez. ben şuanda yarım gün çalışıyorum yarım maaş alıyorum. boşandığımda 2 çocuğuma nafaka bağlanmasını istiyorum. Eşim çalışmadığı için nafaka bağlanırmı?

 • Bahar özölçer bodur 29 Nisan 2021 17:12

  4 sene önce ev aldık bizim 2 kat ekspertizle kontrol edilerek alındı asagidaki bodrum katı ters dubleks olarak tapuda geciyor mus ama mutahait bodrum katinin bir üstteki odasını almış kapatmış kadın belediye gitmiş ters dubleks gözüküyor demis vergi bu nedenle yüksek demis şimdi kadın dukkan sahibi hakkı olan oda için dava edecek bu bizleri etkiler mi bizimle bağlantılı birsey yok fakat bu iki kişi iskan almak için gibi böyle birşey yapıldı demektedir yoksa kadının dairesine iskan verilmiyor mus bu bizim evleri de etkiler mi bizde arakat sakini olarak merak ediyoruz

1 29 30 31

Popüler Başlıklar

 • İstinaf mahkemesi nedir
  İSTİNAF MAHKEMESİ NE KADAR SÜRER?
  18 Mayıs 2020 İstinaf mahkemesi ne kadar sürer ve davalar ne kadar sürer sorularının cevabı birçok farklı kritere bağlıdır. Bu kriterler; Mahkemenin iş yoğunluğu Hakimin yargılama hızına verdiği...
 • Avukat Maaşları
  AVUKAT MAAŞLARI
  29 Eylül 2020   Avukatlık ve hukuk okumak bu ara çok popüler. Sürekli aldığımız sorular arasında “avukat maaşları ne kadar?” “hukuk okumak mantıklı mı?” soruları başı çekmeye başladı....
 • Tapu İptal
  TAPU İPTAL DAVASI
  23 Kasım 2018   Tapu iptal davası; bir taşınmazın hukuka aykırı olarak tapuya tescili halinde tapu kaydının mahkeme aracılığıyla düzeltilmesi için açılan dava türüdür. Bir mülkün miras ya...
 • İŞ KAZASI TAZMİNAT DAVASI - TAZMİNAT HESAPLAMA
  İŞ KAZASI TAZMİNAT HESAPLAMA
  6 Aralık 2019   İş kazası tazminat davası, iş kazası geçiren işçinin hakları arasında en önemli olandır. İş kazası tazminat hesaplama bakımından dikkat edilmesi gereken husus; işçinin kaza...
 • İstihkak Davası
  İSTİHKAK DAVASI NEDİR?
  22 Kasım 2019   İstihkak davası nedir sorusunu cevaplandırmadan önce istihkak ne demek ile başlamakta fayda var. İstihkak, Arapça kökenli bir kelime olup hak kazanma, hak kazanılan şey...

Benzer Başlıklar

 • KRİPTO PARA YASAL MI?
  KRİPTO PARA YASAL MI?
  27 Nisan 2021   Kripto para yasal mı? Bugünlerde para piyasalarına dair hepimizin aklındaki en önemli soru belki de bu. Konumuz para piyasalarında devrim niteliğinde sayılan kripto paralar....
 • ZAMANAŞIMI NEDİR?
  ZAMANAŞIMI NEDİR?
  16 Nisan 2021   Zamanaşımı kanunda belirlenen sürelerin geçmesiyle borçluya alacak talebini reddetme hakkı tanıyan bir kavramdır. Yani her bir alacak için kanunda farklı süreler öngörülmüştür. Bu sürenin...
 • PAZAR MESAİ HESAPLAMA
  PAZAR MESAİ HESAPLAMA
  6 Nisan 2021   Pazar günleri ve hafta tatilleri, işçilerin dinlendiği, sosyal hayatına vakit ayırdığı ve aynı zamanda verimini de arttırdığı zaman dilimidir. İşçilerin sürekli bir biçimde çalışması...
 • ÜCRETLİ İZİN NEDİR?
  ÜCRETLİ İZİN NEDİR?
  26 Mart 2021   Yıllık ücretli izin, işçinin kanunen kendisine tanınmış bir haktır. Sene boyunca çeşitli zorluklarla mücadele ederek çalışan işçilerin dinlenebilmesi için çeşitli izinler verilir. Bu yazımızda...
 • FAZLA MESAİ ÜCRETİ NE KADAR?
  FAZLA MESAİ ÜCRETİ NE KADAR?
  12 Mart 2021   Fazla mesai ya da İş Kanunu’nun düzenlediği kapsamda fazla çalışma haftalık 45 saati aşan çalışmalardır. İş Kanunu’na göre üç tür fazla çalışma vardır. İlki...