0216 387 0 388

ANA SAYFA…

Avukata sor sayfamızda her türlü sorularınız online avukatlarımız tarafından cevaplandırılmaktadır. Sitemizde sanal avukat soru sorma hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Avukata soru sormak için sayfanın en altındaki formu doldurmanız yeterli olacaktır. Hukuk büromuza sormuş olduğunuz sorunun öncelikle kategorisi belirlenerek, alanında uzman avukatımıza yönlendirilecektir. Örneğin iş hukuku avukatı boşanma avukatı veya gayrimenkul avukatı soru sor birimimize aktarılacaktır. Danışman avukatlarımız tarafından sorularınız detaylı şekilde incelenerek, en kısa sürede cevaplandırılacaktır. Hukuk büromuz tarafından verilmiş olan cevabı yine bu sayfaya girerek görebilirsiniz. Başkaca sorularınız olması halinde tekrar sorularınızı iletebilirsiniz. Avukata sıkça sorulan sorulara aşağıda başlıklar halinde yer verilmiştir.

Dava Nasıl Açılır?

Dava açabilmek için öncelikle bir dava dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir. Dava dilekçesinde bulunması gereken unsurlar; davayı hangi mahkemede açacağınız, davanın tarafları ve adresleri, hukuki uyuşmazlığa dair açıklamalar ve talep edilen hususlardır. Bu nitelikleri barındıran dava dilekçesi hazırlandıktan sonra mahkemeye giderek harç ve masrafları ödedikten sonra davanızı açabilirsiniz.

Hukuki Danışma Ne Demektir?

Hukuki danışma; hukuki sorununuzla ilgili bilgileri ve elinizdeki delilleri detaylı bir şekilde avukatınıza açıkladığınız ve avukatınız tarafından başvurabileceğiniz hukuki yolların ihtimalleri ile birlikte size anlatıldığı mesleki bir süreçtir. Bu sayfamızda sorularınıza en temel haliyle cevap vermemiz hukuki danışma kapsamında değildir. Hukuki uyuşmazlıklarınızı daha etkin ve verimli bir şekilde çözebilmek için ücretsiz avukat danışma sitelerine değil, bir avukatlık bürosuna giderek elinizdeki delilleri gösterdikten sonra hukuki danışma almanız yararınıza olacaktır.

Sanal Avukat Soru Sorma Nedir?

Avukata sormadan yapılan hukuki işlemlerde önemli hak kayıpları doğabilmektedir. Sorularınızı uyuşmazlık ortaya çıkmadan önce sormanız halinde, dava aşamasına geçmeden çözmek mümkün olabilecektir. Yargıya intikal etmesi durumunda ise önceden hukuk soru sor desteği alındığı için daha etkin ve verimli savunmalar yapılması mümkün olacaktır. Ayrıca iddialarınızı ispatlamanız kolaylaşacak, davanın lehinize sonuçlanması ihtimali artacaktır. Bu şekilde avukata sor online işlemine sanal avukat soru sorma denilmektedir. Hukuk büromuz İstanbul merkezli olmasına rağmen Türkiye’nin her yerinde hizmet vermektedir. Bu nedenle İstanbul dışındaki şehirlerde yaşıyor olsanız dahi sorularınızı tarafımıza iletebilirsiniz.

Davalar Ne Kadar Sürer?

Davaların ne kadar süreceği mahkemenin iş yoğunluğuna, davanın türüne ve toplanması gerekli olan delillere göre değişmektedir. Bu nedenle kesin bir şey söylemek mümkün olmamakla birlikte türlerine göre davaların ne kadar süreceğini bu konudaki makalemizden inceleyebilirsiniz: İstinaf mahkemesi ne kadar sürer

Ücretsiz Avukata Sor Hizmetinden Yararlanabilir Miyim?

Avukata sor sayfamızdan sunmuş olduğumuz hizmetler hukuki danışma kapsamında olmadığından ücret alınmamaktadır. Ücretsiz avukata soru sor hizmetimizden serbestçe faydalanabilirsiniz. Her türlü hizmetlerin sanal aleme kaydığı bir çağda, avukata ücretsiz soru sorma imkanının halkımıza sağlanması gerektiği kanaatindeyiz.

Avukat Tutmak Zorunlu Mu?

Davanızı kural olarak avukatla takip etmeniz zorunlu değildir. Ancak genellikle sonucu pek iyi olmamaktadır. Usul kurallarına uymadığı, süreleri kaçırdığı ya da iddialarını gerektiği gibi ileri süremediği için haklı davası reddedilen bir çok kişi bulunmaktadır. Bu nedenle avukatsız dava açmanızı tavsiye etmeyiz.

Avukata Sor Whatsapp Aracılığıyla Mümkün Mü?

Whatsapptan avukata soru sorulduğunda aynı soruların tekrar tekrar sorulduğunu gözlemlemekteyiz. Ücretsiz avukata sor sayfamızda ise daha önce sorulan soruları inceleyerek hızlı bir şekilde cevaba ulaşmanız mümkündür. Avukata soru sor whatsapp sayfaları gizlilik nedeniyle tercih edilse de isminizin görünmesinden endişe ediyorsanız rumuz kullanmanız da mümkündür. Avukata sor whatsapp sayfaları ile sanal avukat soru sorma sayfaları arasında gizlilik bakımından hiçbir fark bulunmamaktadır. Tarafımıza ilettiğiniz her türlü bilgi, sır saklama yükümlülüğümüz çerçevesinde korunacak ve üçüncü kişilerle kesinlikle paylaşılmayacaktır. İsminiz ve sormuş olduğunuz soru haricindeki hiçbir bilgi sitemizde yayınlanmayacaktır.

Avukat Vekaletnamesi Nasıl Çıkarılır?

Avukatınız tarafından size verilen kimlik ve adres bilgileri ile birlikte herhangi bir notere giderek vekaletname çıkarabilirsiniz. Miras, nüfus, boşanma gibi davalarda özel yetkiler arandığından bunları vekaletnamenize ekletmeyi unutmayın.

Avukata Sor İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Sormuş olduğunuz sorularda açık ve net olmanız, olayla doğrudan ilgisi bulunmayan konulara girmemeniz daha verimli olacaktır. Bu şekilde sorularınıza çözümler üretmemiz daha kolay olacaktır. Konudan sapmamanız kaydıyla her türlü detaya yer verebilirsiniz. İletinizi göndermeden önce lütfen son bir kez okuyup, eksik bilgi olup olmadığını teyit edin. Öğrenmek istediğiniz bilgiyi açık bir şekilde sorduğunuzdan emin olun. Yalnızca konudan bahsetmeniz yeterli olmayacaktır.

Avukata Sorulacak Sorular Nelerdir?

Dava açmak için bir avukatla görüşmeye gittiğinizde dava sürecinde sizin yapmanız gerekenleri, hangi delilleri avukata vermeniz gerektiğini, vekalet ücretinin miktarını ve nasıl ödeneceğini, yargılama giderleri ve harçların tutarını, davanın başarı şansını ve benzeri aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Bana Karşı Dava Açıldığını Nasıl Öğrenebilirim?

E-devlette tarafı olduğunuz bütün davalar görülmektedir. Hakkınızda hangi mahkemede dava açıldığını E-devletten öğrenebilir ya da tarafınıza tebligat gelmesini bekleyebilirsiniz.

Avukat Ücreti Ne Kadardır?

Avukatlık ücretinin alt sınırı her yıl düzenlenen avukatlık asgari ücret tarifesi ile belirlenmektedir. Bu tutarın üstünde olan herhangi bir miktar üzerinden yapılan anlaşma geçerlidir. Ortalama avukatlık ücretleri ve avukat maaşı hakkında detaylı bilgi için bu konudaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Davamın Durumunu Nasıl Öğrenebilirim?

Tarafı olduğunuz dava dosyalarını ve dosya içerisindeki bütün evrakları vatandas.uyap.gov.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki avukata sor formunu doldurarak sormak istediğiniz her türlü soruyu avukatlarımıza iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5.739 Soru

 • Nurullah Genç 12 Ocak 2022 22:37

  15 ay önce iş kazasında sol el işaret parmağı nın ucunun ezilmesi sonucu ilk eklemini ve parmağın komple derisini kaybettim
  İş göremezlik başvurusu yaptım oran 4,3 geldi yuksek sağlık kuruluna itiraz ettim Red kararı geldi şimdi Ne yapmalıyım?

 • Emircan Kuzu 12 Aralık 2021 23:40

  Soyadımı KORKMAZ olarak değiştirmek istiyorum soyad değiştirme davası için mahkemeye nasıl bir dilekçe sunmalıyım dava ücretleri avukat ücretleri ve tüm masraflar ne kadar detaylı bilgi alabilirmiyim cevap verirseniz çok sevinirim saygılarımla

 • EDA COŞAN 29 Kasım 2021 09:42

  Karşılıksız çek keşide etmekten dava açıldı geçtiğimiz sene hakkımda mahkemelere gidemedim sağlık problemlerinden dolayı ve bı avukatta tutamadım ilk gerekçeli karar da taksitlendirme kararı verildi durumumun olmadığını belirterek istinaf yoluna başvurmuştum bugün elime ulaşan tebligatta istinaf başvurumun reddine ve hüküm olarak mahkumiyet kararı verildiği yazmakta bu karar doğrudan hapismidir yani taksitlendirme yapılabilir mi lütfen yardımcı olurmusunuz

 • Tolga 12 Kasım 2021 18:18

  Merhaba
  Mahkeme ye anlaşmalı boşanma dilekçesi ve protokol verdik ancak 17 iş günü geçmesine rağmen dosya hala harç v.s bölümde duruyor açık görünüyor..
  Bu normalmi yoksa bir eksiklikmi varda işlem yapılmıyor .

 • Serkan Uzun 9 Kasım 2021 15:23

  Merhaba ben işyerinden tazminat imi alarak ayrıldım ama geridonuk benden kesilen yemek molası ücretini nasilalirim 1.5 saat yapmadığım halde benden kesiliyordu 1/2 avukat a danıştım ama bodrolarimi imza la digim gerekçesiyle alamazsın dediler bukoda hak talep edemezmiyim bukonuda bilgi alabilirmiyim

 • Osman Yıldız 2 Kasım 2021 20:26

  Ben görevi yaptırmamak için direnme suçundan yargılanıyordum. Bugün duruşma vardı. Babam arayıp hastanede olduğumu söyledi, mazaret bildirdik.
  Bacağım da kırık olduğu için gidemedim. Engelli olduğum için ruh ve sinir hastanesine sevk edildim. rapor mahkemeye ulaştı ama ben içeriğini bilmiyorum. E devlette duruşma devam ediyor yazıyor hala. Ceza ehliyeti yoktur diye rapor gelmiş olsaydı. E devlette Duruşma devam ediyor yazarmıydı. Ne için böyle yazıyor bilgilendirir misiniz

 • Aleyna ÜNSAL 26 Ekim 2021 14:09

  Kimliğimde bulunan isimle, tanınmıyor olmam sebebiyle isim değişikliği yapmak istiyorum.

  Kimlik ismim : Aleyna
  Mevcut kullandığım isim : Asya

 • A B 26 Ekim 2021 08:37

  Selamlar…
  2 yıl kadar önce bosandik. Şu an mal paylaşımı davası sürüyor. Ancak davalı beyefendi üzerinde hiçbir mal varlığı gözükmüyor.
  Evlilik esnasında, ziynet eşyalarına da el koymuştu. Şimdi ziynet davası açılırsa, dava lehimize sonuclansa bile, ziynet bedelini geri alamaz miyiz ? Haciz vs yöntemlerle mahkeme geri ödeme sağlar mı? Yoksa boşuna mı açılmış olur bu dava ? Teşekkürler.

 • Gülay 22 Ekim 2021 19:30

  Ben 4 yıl önce mahkeme kararıyla boşanma gerçekleştirdik fakat tazminat için istinafa verdim ve 4 yıldır atama bekleniyor henüz sonuçlanmadı bu yüzden ben hala nüfusta evli gözüküyorum bu durumdayken karşı taraf başkasıyla imam nikahlı evlilik yaşıyarak bir çocuk dünyaya getirecek fakat kimliğinde benim adım geçecek ben buna rağmen ne gibi bir şikayette bulunabilirim

  • Besler Hukuk 23 Ekim 2021 13:14

   Boşanma kararı kesinleşinceye kadar sadakat yükümlülüğü devam eder.

 • fidan 22 Ekim 2021 16:22

  merhaba bir firmada 6 yıl 7 ay 22 gündür çalışmaktayım askerlik sebebiyle işten ayrılıcağım 39 gün yıllık iznim içerde var bunun ücretini alacağımı biliyorum fakat 7 ay 22 gün geçtiği için öünümğzde ki senenin yıllık izin hakkının yarısını veya tamamının da ücretini alabilirmiyim. teşekkürler

 • Uğur Özdursun 22 Ekim 2021 14:30

  Merhaba.2020 Eylul ayinda mobing ve fazla mesai alacaklarim odenmedigi icin is akdimi feshettim.Dava dan once isverenimle arabulucuda gorustuk tazminat odemeyi kabul ettiler ve tamamini odediler.Ancak isten cikis kodunu 29 olarak bildirmisler.Ben de gec farkina vardim.Is basvurusu yaptigimda,sirket politakasi geregi ise alamayiz diyorlar ,1 yildir issizim.Dava acsam is bulamamamdan dolayi tazminat talep edebilir miyim? Hukuki haklarim.neler?Bu arada bu yuzden ise alinmadigima dair kanit yok elimde.

 • Başak Özee 22 Ekim 2021 13:12

  Oglumun babası 2011 yılında vefat etti oglum 13 yasinda o donem reddi miras yapmadığım için suan oğlumun üzerine yüksek miktarlarda borç ve icra kağıtları geliyor terekkenin borca batık ve mirasın hükmen reddi davası varmış oğlumun babasıyla resmi bir evliligimiz yoktu bu davayı açabilmem icin nasıl bir yol izlemem gerekir hangi mahkemeye başvurup nasıl bir dilekçe hazırlamalıyım kendim gidip bu davayı açabilirmiyim yada bir avukat vekil tayin etmemmi gerekiyor

  • Besler Hukuk 22 Ekim 2021 13:40

   Üç aylık süre geçtikten sonra açılan reddi miras davası basit bir dava değildir. Avukatsız açmanızı tavsiye etmem.

 • Melisa uysal 22 Ekim 2021 12:25

  Eşim 3gün öncesi iş Kazası geçirdi . çark diye bir sistem varmış elini oraya kaptırmış sol yüzük parmağı yok . diğer parmaklarıda hasarlı . 3hafta sonra bi daha ameliyat geçirecek . hastane tutanak tutmuş iş kazası yazıyormuş . .jandarmaya gidip ifade verip şikayetçi olucaz.
  İş yerindede olayı ört bas etmeye çalışıyolarmış . Sizin fikirlerinizi bekliyorum Nasıl bir yol izlemeliyiz. Dava açmak istiyorum.

  • Besler Hukuk 22 Ekim 2021 12:44

   Eşinizin durumunda maluliyet kesin çıkacağı için iş kazası nedeniyle tazminat davası açabilirsiniz.

 • Batuhan çelik 21 Ekim 2021 16:08

  Merhaba işyerinde 2. defa iş kazası yaşıyorum yaşım 22 ilk iş kazan ağır camlar kaldırmaktan dolayı bel ağrılarım çıktı hastaneye gittim 2 adet bel fıtığı 1 adet boyun fıtığı teşhisi kondu ve bunu bilmelerine rağmen kaza raporu tutmadılar 2. iş kazam ise sol elime parmağıma alüminyum capaklari girdi bu olayın yaşandığı gün bilgi verdim fkt çok belli değildi git gide morluklar şişlikler oldu hastaneye gittim parmağım kesilip aliminyum çapakları çıkartıldı bu konuyu bilmeleri üzerine iş yerim kaza raporu tutmadı hastaneye gittim de kendim kaza raporu tutturdum iş yerine geldiğim gün şirkete bilgi verdim kaza raporu tutturdum diye bunu git geri al işten çıkarma gibi tehditler savurdular gerçekten daha yaşım genç olmasına karşılık çalıştığım firmada haklar kurallar işlenmemektedir ne yapmam gerekir lütfen yardımcı olun

 • GLSMATK 21 Ekim 2021 11:42

  Merhaba boşanma davası açmada süreç nedir

 • Esra Ödül 18 Ekim 2021 21:46

  Hak etmediği halde çelişkili boşanmada maddi ve manevi tazminata karşılık olarak nasıl dava açılmalıdır?

 • TANER ÇOMAK 18 Ekim 2021 18:33

  Kira borcundan dolayı davalık olan,6 aylık sürenin sonunda tahliye dava surecinde iken,Evi bosaltip kaçan ancak anahtarı teslim edilmeyen ancak boş olduğundan yüzde yüz emin oldgumuz eve tutanak tutarak ve 2 şahit yazarak resimli videolu kayıt alarak,tahliye davası devam etse bile içeriye girebilir miyiz illa onun da mı sonuclanmasini beklemek gerekir?

  • Besler Hukuk 19 Ekim 2021 12:58

   Kiracı tahliyesi hukuken gerçekleşmeden eve girmeniz konut dokunulmazlığını ihlal suçunu oluşturabilir.

1 30 31 32

Popüler Başlıklar

 • İstinaf mahkemesi nedir
  İSTİNAF MAHKEMESİ NE KADAR SÜRER?
  18 Mayıs 2020 İstinaf mahkemesi ne kadar sürer ve davalar ne kadar sürer sorularının cevabı birçok farklı kritere bağlıdır. Bu kriterler; Mahkemenin iş yoğunluğu Hakimin yargılama hızına verdiği...
 • Avukat Maaşları
  AVUKAT MAAŞLARI
  29 Eylül 2020   Avukatlık ve hukuk okumak bu ara çok popüler. Sürekli aldığımız sorular arasında “avukat maaşları ne kadar?” “hukuk okumak mantıklı mı?” soruları başı çekmeye başladı....
 • Tapu İptal
  TAPU İPTAL DAVASI
  23 Kasım 2018   Tapu iptal davası; bir taşınmazın hukuka aykırı olarak tapuya tescili halinde tapu kaydının mahkeme aracılığıyla düzeltilmesi için açılan dava türüdür. Bir mülkün miras ya...
 • kira sözleşmesi örneği
  KİRA SÖZLEŞMESİ ÖRNEĞİ
  8 Temmuz 2021   Kira sözleşmesi örneğine çoğu kişi ihtiyaç duymuştur. Günlük hayatımızda en çok kullanılan sözleşme türlerinden birisidir. Herkes, hayatının belli bir döneminde bir kez de olsa...
 • Yıllık İzin
  İSTİFA EDEN İŞÇİNİN HAKLARI
  12 Kasım 2018   İstifa eden işçinin hakları sanılanın aksine oldukça fazladır. İş yerinde yaşadığı olumsuzluklar veya daha iyi bir iş bulması nedeniyle her gün bir çok işçi...

Benzer Başlıklar

 • ŞİRKET AVUKATI VE HUKUKİ DANIŞMANLIK
  ŞİRKET AVUKATI VE HUKUKİ DANIŞMANLIK
  14 Ocak 2022   Şirketler ve ticari işletmeler kuruluşundan başlayarak ticari hayatlarının tamamı boyunca hukukla iç içe faaliyet göstermektedir. Sürekli olarak değişen ve gelişen iş dünyasında şirketler çok...
 • SOYBAĞININ REDDİ DAVASI NASIL AÇILIR?
  SOYBAĞININ REDDİ DAVASI NASIL AÇILIR?
  30 Aralık 2021   Soybağının reddi davası, kanunda düzenlenen kocanın babalığı olarak da adlandırılan; başka bir deyişle babalık karinesinin aksini ispatlamak maksatlı açılan bir dava türüdür. Soybağı, çocuklar...
 • İDARİ PARA CEZASI NEDİR?
  İDARİ PARA CEZASI NEDİR?
  28 Aralık 2021   İdari para cezası, Kabahatler Kanunu ve diğer özel kanunlarda düzenlenen kabahatler kapsamında öngörülen ve kamu kurumlarınca uygulanan idari yaptırım türüdür. 1 Haziran 2005 yılında...
 • KAT MÜLKİYETİ NEDİR?
  KAT MÜLKİYETİ NEDİR?
  23 Aralık 2021   Kat mülkiyeti, inşaatı biten bir yapının birbirinden ayrı ve kullanılmaya elverişli bölümlerine diğerlerinden bağımsız mülkiyet hakkı kurulmasını ifade eder. Bir binada bulunan daire, dükkân,...
 • PAYLI MÜLKİYET NEDİR?
  PAYLI MÜLKİYET NEDİR?
  20 Aralık 2021     Paylı mülkiyet, birden çok kimsenin bir eşyanın tamamı üzerinde, aynı zamanda ve oranları belirli olmak üzere malik olmalarını ifade eder. Başka bir deyişle,...