0216 387 0 388

BOŞANMADA MAL PAYLAŞIMI

Katılma alacağı

 

Boşanmaya karar veren eşlerin bu aşamadan sonra artık boşanmada mal paylaşımı yapmaları gerekir. Eşler büyük çoğunlukla evlenmeden önce herhangi bir mal rejimi sözleşmesi yapmadıkları için ve böyle bir haklarının olduğunu çoğu zaman bilmezler. Katılma alacağı olarak diğer eşe verilen payın verilmemesini tüm kazanç ve mal varlığının sadece kendi emekleriyle elde edildiğini  öne sürebilmektedirler. Bu makalemizde sizlere bu süreç hakkında bilgi vermeye, merak ettiğiniz sorulara cevap vermeye çalıştık. Boşanma davası ve süreci hakkında daha fazla bilgiye boşanma avukatı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Katılma Alacağı ( Boşanmada Mal Paylaşımı)

Eğer eşler evlenmeden önce herhangi bir mal rejimi sözleşmesi yapmamışlarsa yasal olarak edinilmiş mallara katılma rejimini kabul etmiş sayılırlar. Edinilmiş mallara katılma rejiminde, evlilik süresince kazanılan mallar boşanmada mal paylaşımı ile birlikte eşler arasında eşit şekilde paylaştırılır. Edinilmiş mallara katılma rejimi boşanma kararı veya evliliğin iptali hallerinde sona erer ve halihazırdaki mal varlıkları belirlenir. Belirlenecek bu miktar için mal varlığındaki değerlerin güncel piyasa değerleri dikkate alınır. 

Örneğin bir müteahhit ile ev hanımı eşini ele alalım. Evlendikleri tarihten boşandıkları tarihe kadar elde ettikleri tüm mal varlıkları sadece müteahhit kocanın değil ev hanımı eşinin de kabul edilir. Bunun nedeni eşler arasında iş bölümü yapıldığı hayat akışı ve zorluklarının üstesinden birlikte gelmeleri kabul edilir.  

Edinilmiş mallar yani evlilik tarihinden itibaren elde edilen mal varlığı tespit edildikten sonra katılma alacağı tespit edilir. Katılma alacağının tespiti için öncelikle edinilmiş mallar ile kişisel mallar arasında denkleştirme adı verilen hesap yapılır. Tarafların borçları varsa hesaptan çıkarılır, alacakları yani eklenecek değerleri varsa bu hesaba eklenir. Tüm bu işlemlerin sona ermesiyle ortaya çıkan değere artık değer denir ve bu değer her iki taraf içinde ayrı ayrı hesaplanır. 

Hesaplanan artık değer, eşlerden biri ister çalışıyor ister çalışmıyor olsun sözleşmeyle aksi kararlaştırılmamışsa ikiye eşit olarak bölünecektir.  Eğer eşlerden birinin tüm borçlarının toplamı sahip olunan edinilmiş mallarının değerinin üzerindeyse bu eş atık eksidedir ve kanunda belirtildiği üzere diğer eşin artık değere katılma alacağı yok kabul edilir. Katılma alacağı, alacağın kesinleştiği tarihten itibaren bir başkasına devredilebilir aynı zamanda katılma alacağı miras olarak da kabul edilir ve mirasçıların hesabına geçebilir. 

Edinilmiş Mal Ne Demektir? 

Edinilmiş mal, eşlerin evlilikle beraber başlayan ve karşılığını vererek elde ettiği mal varlığı değerleridir. (Medeni Kanun m.219) Mal varlığı değerinin kazanılmış mal sayılabilmesi için bir emek karşılığında elde edilmiş olması ve mal rejiminin devamı sırasında mal varlığının edinilmiş olması gereklidir. 

Edinilmiş Mallara Örnek Olarak; 

-Kişisel malların gelirleri (evlilikten önce sahip olunan evin kirası gibi) 

-Çalışma gücünün kaybı nedeniyle ödenen tazminat (iş kazası sonucunda işçiye verilen iş göremezlik tazminatı gibi) 

-Çalışmalarının karşılığı olarak kazanılan ücretler. 

Kişisel Mal Ne Demektir?

Medeni Kanun’da aksine karar verilmemişse eşlerin tüm malları edinilmiş mal kabul edilir. Fakat buna istisnalar getirilmiştir. Medeni Kanun m.220 de sınırlı olarak ifade edilmektedir. Buna göre;

Kanundan dolayı kişisel mal kabul edilenler:

Eşlerin evlenmeden önceki yani edinilmiş mallara katılma rejimi başlamadan önce sahip oldukları her türlü mal.

Eşlerin kişisel eşyaları yani örneğin cüzdanı, çantası, kol saati, ziynet eşyaları.

Eşlerden birine miras yoluyla kalan mal varlıkları

Manevi tazminat alacağı, örneğin kendisine sosyal medya aracılığıyla hakaret edilen eşlerden birinin kazandığı tazminat

Karşılıksız kazanma yoluyla kazanılan mal varlıkları, örneğin bir alışveriş merkezinin yaptığı çekilişte araba kazanması.

SGK tarafından yapılan ödemeler, örneğin iş kaybından dolayı kurumca yapılan ödemeler.

Sözleşmeden dolayı kişisel mal kabul edilenler:

Örneğin evlenmeden önce doktor olarak muayenehanesi olan eşin muayenehanesinde bulunan tüm aletler mesela ultrason cihazı zaten kişisel mal kabul edildiğinden bunlar için ekstra sözleşmeye ihtiyaç yoktur.

Ayrıca eşlerin kişisel mallarının gelirleri edinilmiş mal kabul edilmektedir. Fakat taraflar isterlerse aralarında yapacakları sözleşme ile bu gelirlerin kişisel mal olarak kabul edilmesine karar verme yetkisine sahiptirler.

Katılma Alacağı Zamanaşımı Süresi

Katılma alacağı davalarında zamanaşımı süresi  boşanma davasının kesinleştiği tarihten itibaren 10 yıl ile sınırlıdır. 10 yıl içinde mal paylaşımı davası açmayan tarafın bu hakkı zamanaşımına uğrayacaktır.

Mal Paylaşımı Davasında Yetkili ve Görevli Mahkeme

Katılma alacağına dayanan mal paylaşımı davasına bakmakla görevli mahkeme aile mahkemesidir. Yetkili mahkeme ise Medeni Kanun m.214′ e göre belirlenecektir.

-Eşlerden birinin ölümü nedeniyle mal rejimi sona ermiş ise, ölenin son ikametgahı mahkemesi katılma, katkı payı ve değer artış payı alacağı davasına bakmakla yetkilidir.

-Evlilik mahkemenin boşanma kararı ile sona ermişse veya devam eden bir boşanma davası varsa, boşanma davasına bakmaya yetkili olan mahkeme mal rejiminin tasfiyesini yapmakla da yetkilidir.

-Yukarıdaki iki hal dışındaki diğer tüm hallerde davalı eşin ikametgahı mahkemesi mal paylaşımı davasına bakmakla yetkilidir.

Katılma alacağı davasıyla alakalı diğer tüm sorularının cevabı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 Soru

 • Şeyma Nur Kaplan 7 Şubat 2021 15:19

  Eşimle boşanma sürecine girmek uzereyiz evliyken bir kısmını kayinpederimin bir kısmını düğün takılarını bir kısmını da kredi çekerek aldığımız bir ev oldu. Yakın zamanda bu evi sattık ve para kayinpederimin üzerine bankaya yatırıldı benden para kaçırmaya çalışıyor. Ben bunu ispat edip hakkımı alabilir miyim ? Beş yıllık evliyiz bir oğlumuz var krediyi de bende çalıştım birlikte ödedik.

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 17:43

   İspatlarsanız boşanmada mal paylaşımına dahil edebilirsiniz.

 • İclal Yılmaz 20 Ocak 2021 13:20

  Boşanma sırasında memurun yaptığı bir hatadan dolayı katkı katılım alacağından feragat etmiş oldum.20 yıllık öğretmenim. Bir çocuğumla beraber kirada oturuyorum. Boşanma aşamasında müşterek evle ilgili açılmış ayrı bir davam olmasına rağmen böyle bir şey başıma geldi. En istinafa kadar gittik, istinaf da yargıtaya göndermiş tekrar. Ne yapmam gerekir benim?

  • Besler Hukuk 24 Ocak 2021 10:36

   Temyiz sonucunu beklemekten başka yapacak bir şey yok.

 • Nazlım 9 Ocak 2021 07:35

  Hayırlı günler 29 aralıkta bosanmamız gercekleşti, eşim 12 yıldır cezaevinde ve 49 yıl ceza aldı ove halende tutuklu o cezaevindeyken yaklasık 4 yıl önce bir araba aldım ve şimdi katılma davası açmış süreç ve sonuç nasıl olur

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 17:39

   Mal paylaşımına dahil edilir.

 • Ozgur 28 Aralık 2020 20:00

  8 aylık evliyiz ve boşanma davası daha açılmadı..altınları birlikte bozdurduk ve geriye bikac parça biletlik küpe gibi bi altin kalmıştı onuda ben tek bozdurdum ve kalan borçları ödedim..karşı taraf benden takılan takıların yarısını istiyor bende işsizim ve gelirim yok bu durumda ben ne yapabilirim ve o benden bişey alabilir mi

 • sefa kansız 17 Aralık 2020 15:22

  merhabalar , eşim ile 2015 yılında evlendik ve bu yıl içerisinde defalarca boşanma davası açtı ve beni darp etti gibi yalanlar söyledi. en sonuncuda da 10 bin tl paramı aldı ve memleketine gitti. şimdide çekişmeli dava açmış. benim evim vardı daha önce sattım, sonrasında arabalarım vardı onlarıda borçtan ötürü sattım. buna rağmen benden hak talep edebilir mi ? yani boşanma davasından önce satılan mallar için tazminat isteyebilir mi ?

  • Besler Hukuk 23 Aralık 2020 16:22

   Boşanma anında üzerinizde olan mallar için dava açılabilir.

 • Ayfer Seyfi 7 Kasım 2020 22:19

  Iyi gunler, 2015 yilinda Ankara’da bir konut satin almistik, tapusu benim uzerimeydi ve evde 32 yasinda asgari ucretle calisan kizimiz ikamet etmekteydi. Ben Esime bosanma davasi acinca esim kizimizi evi bosaltmasi icin tehdit etmeye basladi. Oyle olunca ben de evin tapusunu kizimiza devrettim.
  Bizim bosanma davam sonuclandi, Esim bu ev icin bir hak talep edebilir mi?
  Tesekkurler

 • ESRA YULA 4 Kasım 2020 10:52

  Merhablar,eşim ile boşanmayı düşünüyoruz mahkeme henüz başlamadı
  eşimin üzerine resmiyette bir daire var ama aslında kardeşi ile ortak.
  eşim bu daireyi satarsa mahkemeden önce benım hak talep etmem söz konusu olur mu?
  Kolay gelsin cevap için şimdiden teşekkürler

  • Besler Hukuk 6 Kasım 2020 12:10

   Dava açıldıktan sonra ihtiyati tedbir talep edebilirsiniz.

 • Emine 13 Ekim 2020 16:01

  Eşime bosanma davası açtım. Üzerime olan evden çıkmıyor ve bana vermek istemiyor.mahkemeden nasıl bi sonuç çıkar. Ben mahkemeden bosanma sonuçlanana kadar ev ve eşyaların bana bırakılmasını talep ettim.bu gerçekleşirse ne kadar sürede evi boşaltması gerekir

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 16:41

   Mahkeme kararında süre verilmezse hemen uygulaması gerekir.

Popüler Konular

 • İstinaf mahkemesi nedir
  İSTİNAF MAHKEMESİ NE KADAR SÜRER?
  18 Mayıs 2020 İstinaf mahkemesi ne kadar sürer ve davalar ne kadar sürer sorularının cevabı birçok farklı kritere bağlıdır. Bu kriterler; Mahkemenin iş yoğunluğu Hakimin yargılama hızına verdiği...
 • Avukat Maaşları
  AVUKAT MAAŞLARI
  29 Eylül 2020   Avukatlık ve hukuk okumak bu ara çok popüler. Sürekli aldığımız sorular arasında “avukat maaşları ne kadar?” “hukuk okumak mantıklı mı?” soruları başı çekmeye başladı....
 • Tapu İptal
  TAPU İPTAL DAVASI
  23 Kasım 2018   Tapu iptal davası; bir taşınmazın hukuka aykırı olarak tapuya tescili halinde tapu kaydının mahkeme aracılığıyla düzeltilmesi için açılan dava türüdür. Bir mülkün miras ya...
 • İŞ KAZASI TAZMİNAT DAVASI - TAZMİNAT HESAPLAMA
  İŞ KAZASI TAZMİNAT HESAPLAMA
  6 Aralık 2019   İş kazası tazminat davası, iş kazası geçiren işçinin hakları arasında en önemli olandır. İş kazası tazminat hesaplama bakımından dikkat edilmesi gereken husus; işçinin kaza...
 • İstihkak Davası
  İSTİHKAK DAVASI NEDİR?
  22 Kasım 2019   İstihkak davası nedir sorusunu cevaplandırmadan önce istihkak ne demek ile başlamakta fayda var. İstihkak, Arapça kökenli bir kelime olup hak kazanma, hak kazanılan şey...

BENZER BAŞLIKLAR

 • ÖDEME EMRİNE İTİRAZ
  ÖDEME EMRİNE İTİRAZ
  5 Mart 2019   Ödeme emrine itiraz, borçlunun borcunu ödemesi için alacaklının talebi üzerine icra müdürlüğü tarafından gönderilen ödeme emrine ilişkin itirazdır. Ödeme emri, ilam yani mahkeme kararı...
 • İSTİRDAT DAVASI NEDİR?
  İSTİRDAT DAVASI NEDİR?
  4 Aralık 2020   İstirdat davası nedir sorusunu cevaplandırmadan önce istirdat kelimesi ile başlayalım. İstirdat, Arapça kökenli bir kelime olup verilen şeyin geri alınması demektir. İcra hukukumuzun sistematiği, ...
 • TASARRUFUN İPTALİ DAVASI
  TASARRUFUN İPTALİ DAVASI
  30 Nisan 2019   Tasarrufun iptali davası, borçlunun alacaklıdan mal kaçırmak amacıyla üçüncü kişilerle birlikte yapmış olduğu hukuki işlemlerin iptali için açılan davadır. Tasarrufun iptali davası, İcra İflas...
 • İHTİYATİ HACİZ NEDİR?
  İHTİYATİ HACİZ NEDİR?
  7 Kasım 2019   İhtiyati haciz, para ve parayla ölçülebilen teminat alacaklarına özgü takiplerde alacaklının korunması ve takibin semeresiz kalmaması için getirilmiş geçici bir hukukî korumadır.  İcra ve...
 • İTİRAZIN İPTALİ DAVASI
  İTİRAZIN İPTALİ DAVASI
  29 Mayıs 2019   İlamsız bir icra takibinde borçlu, kendisine tebliğ edilen ödeme emrine yedi gün içerisinde itiraz edebilir. Usulüne uygun yapılan itiraz ile takip durur. Takibin devam...