0216 387 0 388

SOSYAL MEDYA SUÇLARI

sosyal medya cezaları

 

Sosyal medya suçları son zamanlarda bir hayli artış gösterdi. Bundan çok değil çeyrek asır önce hayatımızda yer almayan internet ve onun getirdiği dönüşüm sonucunda insan ilişkilerinde yeni bir boyut kazandıran sosyal medya mecralarında karşılaştığınız sosyal medya suçları hakkında sıkça sorulan sorulara bu makalemizde cevap vermeye çalıştık. Sosyal medya suçları arasında en yaygınlardan biri olan hakaret suçu hakkında bilgiye bu konudaki makalemizden ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya küfür cezası ne kadardır?

Hakaret suçunun cezası üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezasıdır. Hakaret suçu eğer haksız fiile tepki olarak işlenmişse örneğin WhatsApp üzerinden sizi tanıdığını ve özel fotoğraflarının elinde bulunduğunu söyleyerek sizden maddi çıkar elde etmeye çalışan birine karşı yine bu platformdan yazılan küfür, hakaret içerikli mesajlar Türk Ceza Kanunu m.129 uyarınca verilecek ceza üçte birine kadar indirilebileceği gibi ceza da verilmeyebilir. Aynı zamanda hakaret suçu gibi suçlar karşılıklı olarak işlenirse olayın durumuna göre iki tarafa da veya tek tarafa ceza verilebilir veya her iki tarafa da ceza verilmeyebilir.

Dini içerikli gönderimin altına ağza alınmayacak küfürler edilerek mensup olduğum dine hakaretler edildi. Bu durumda ne yapabilirim?  

Dine hakaret veya mensup olunan dine ilişkin kutsal sayılan bir varlığa hakaret edilmesi hakaret suçu kapsamında kabul edilmemiştir. Ancak bu durum Türk Ceza Kanunu m.216’da

-Halkın sosyal sınıf, ırk, dün, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

– Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

-Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Eğer hakaret, küfür içeren mesaj Instagram, Facebook, Twitter üzerinden gönderilmişse bu kişiden şikayetçi olunabilmesi için bu durumun kanıtlanması gereklidir. Bunun içinde mesajın olduğu ekranın görüntüsünün kaydedilip çıktısının alınması gereklidir. Bu durumlarda bilişim suçlarına bakan savcılar tarafından soruşturmalar yapılacaktır.

Birisi iznim olmadan gizlice çektiği görüntülerimi Twitter, Instagram, Facebook gibi sitelerde yayınlamış. Ne yapmam gerekir?

Eğer paylaşılan bu görüntüler kişinin özel hayatına ilişkin bir görüntülerse Türk Ceza Kanunu m.134’te yer alan Kişilerin Özel Hayatının Gizliliğinin İhlal eden kişiye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur denmektedir. Ayrıca özel hayatın gizliliğinin ihlali görüntü ve seslerin kayda alınması yoluyla ihlal edilirse verilecek ceza bir kat arttırılır. Bu durumda bu suçun nitelikli halidir yani daha fazla ceza verilmesi durumudur.

Tarafıma YouTube yorumlar kısmında hakaret, küfür içerikli mesajları atan kişinin 18 yaşından küçük olduğunu öğrendim. Bu durumda ne yapılabilir?

Yaş küçüklüğü dikkate alınarak çocukların cezai ehliyeti üç gruba ayrılmıştır.

 • On iki Yaşından Küçük Çocukların Cezai Ehliyeti: Bu yaşın altındaki çocukların kati surette cezai ehliyeti ve sorumluluğu yoktur. Kusur yeteneğinden yoksun kabul edilen bu çocuklar için ceza davası açılamaz.
 • On İki İle On Beş Yaş Aralığındaki Çocukların Cezai Ehliyeti: On iki ile on beş yaş grubunda olup da işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamayan veya davranışlarını yönlendirme yeteneği yeterince gelişmeyen çocukların da cezai sorumluluğu yoktur.

Ayrıca 12-15 yaş grubunda olup da işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama veya davranışlarını kontrol becerisi gelişmiş çocukların cezai sorumluluğu vardır. Eğer 12-15 yaş aralığında olan bu çocuk yaptığı eylemlerin sonuçlarını anlayacak olgunlukta ise erginler gibi cezalandırılmaz. Cezai ehliyeti bulunan çocuklar için ceza indirimleri mevcuttur. Bunların ayrıntılarına TCK m. 31/2’den bakabilirsiniz.

 • On Beş İle On Sekiz Yaş Aralığındaki Çocukların Cezai Ehliyeti: Bu yaş grubundaki çocukların cezai ehliyeti tamdır fakat yaş küçüklüğünden dolayı birtakım ceza indirimleri söz konusudur. Bunların ayrıntılarına TCK m.31/3’ten bakabilirsiniz.

Görüldüğü üzere eğer size karşı suç işleyen çocuğun bulunduğu yaş grubu tespiti edilirse yukarıdaki kanuni sınırlar dahilinde hakkınızı arayabilirsiniz.

Sosyal Medyada İşlenen Suçlar İçerisindeki Hakaret, küfür ettim. Fakat hakaret ettiğim kişinin kim olduğunu açık açık ifade etmekten sakındım. Yine de suçlu olur muyum?

Bu konuya ilişkin TCK m.126’da ‘ Hakaret suçunun işlenmesinde mağdurun ismi açıkça belirtilmemiş veya isnat, üstü kapalı geçiştirilmiş olsa bile, eğer niteliğinde ve mağdurun şahsına yönelik bulunduğu anlaşılıyorsa bir durum varsa, hem ismi belirtilmiş ve hem de hakaret açıklanmış sayılır.’ denmektedir. Bu duruma ilişkin Twitter’ dan atılan tweetlerde siyasetçilere yönelik yapılan ağır hakaretler, sinkaflı küfürlerden dolayı bir çok kullanıcıya tazminat davaları açılmakta hatta hapis cezasına hüküm verilmektedir.

Aklınıza takılan diğer sorularınızın cevapları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 Soru

 • mehmet yldız 12 Ocak 2021 13:09

  Youtube oyun videosu atıyorum videoda küçük argolar kullanıyorum ağzına tüküreyim mal mısın gibi. Ve bunları oyundaki karaktere söylüyorum. Ama herkese açık paylaşıyorum videoları insanlar izliyor bi suç sayılır mı bu argolarım ?

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 13:03

   Sayılmaz.

 • G.Y. 1 Ocak 2021 02:18

  Sosyal meyda üzerinden üstü kapalı şekilde biri bir şey yapmam karşılığı para teklif etti yaptım ve parayı gönderdi şim daha fazlasını istiyor kabul etmedim bu yüzden de “bekle gör ne yapıcağımı” vesaire diyor adım soyadım elimde yok sahte hesapla konuşştum ama parayı attığı ıban arkadaşıma ait herhangi bir dava açabilir mi merak ediyorum ?

 • Ela Özdemir 30 Aralık 2020 00:29

  Bana sosyal medyada cinsel içerikli bir şey söylendi ne yapabilirim

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 13:10

   Suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

 • Görkem Çolak 17 Aralık 2020 01:36

  Sosyal medya üzerinden (Twitter) durup dururken bir taraftar özel mesaj yolu ile ailevi değerlerime durup dururken küfür ediyor. Bunun cezası nedir?

  • Besler Hukuk 23 Aralık 2020 15:09

   Üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası

 • Huseyn Hasanov 5 Eylül 2020 01:45

  Ben özellikle youtube’da yorum yaptığım bazı videolardan bildirim alıyorum. Durduk yere bana hakaret eden, onurumu, gururumu ve şerefimi hiçe sayan kişilerce hakaretlere ve aşağılamalara maruz kalıyorum. İşin kötü tarafı bunu yapan kişilerin tamamen anonim olması. Profil fotoğrafları ve kullanıcı isimleri gerçek kimliklerini yansıtmıyor. Bu tür kişilerle etkileşime geçtiğimde, aldığım cevaplardan anladığım kadarıyla çoğunun olgunlaşmamış yani genellikle 18 yaş altı kişiler olduğunu hemen anlıyorum. Bir kaç kere görmezden geldiğim oldu ama yaptıkları kötü eylemler sonucu ceza almayan bu kişiler giderek artıyor ve çok fazla insana rahatsızlık veriyorlar. 18 yaşın altında oldukları için onları tespit edip mahkemeye verme şansım var mı ?
  Mahkemeye çıktıktan sonra indirimli de olsa bu kişiler ceza alacaklar mı yoksa direkt olarak ebeveynleri mi cezalandırılacak?

  • Besler Hukuk 7 Eylül 2020 14:21

   Kendileri ceza alırlar ancak hapis yatma ihtimalleri yok.

 • Mehmet çakal 24 Ekim 2019 07:33

  Ben youtube a sürekli video atıyorum ve videolarımı coğu zaman açık alanda yaptığım için arka planda sürekli insanlar cıkıyor. Bazen uzun süre arkamdaki insanlar videoda mecburen görünüyor. Bu herhangi bir sorun teşvik eder mi

  • Besler Hukuk 24 Ekim 2019 07:50

   Arka planda görünen kişilerin rızası varsa ya da onların kişilik haklarını ihlal edebilecek bir görüntü söz konusu değilse sorun olmaz.