Skip to content

SOSYAL MEDYA SUÇLARI

sosyal medya cezaları

 

Sosyal medya suçları son zamanlarda bir hayli artış gösterdi. Bundan çok değil çeyrek asır önce hayatımızda yer almayan internet ve onun getirdiği dönüşüm sonucunda insan ilişkilerinde yeni bir boyut kazandıran sosyal medya mecralarında karşılaştığınız sosyal medya suçları hakkında sıkça sorulan sorulara bu makalemizde cevap vermeye çalıştık. Sosyal medya suçları arasında en yaygınlardan biri olan hakaret suçu hakkında bilgiye bu konudaki makalemizden ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya küfür cezası ne kadardır?

Hakaret suçunun cezası üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezasıdır. Hakaret suçu eğer haksız fiile tepki olarak işlenmişse örneğin WhatsApp üzerinden sizi tanıdığını ve özel fotoğraflarının elinde bulunduğunu söyleyerek sizden maddi çıkar elde etmeye çalışan birine karşı yine bu platformdan yazılan küfür, hakaret içerikli mesajlar Türk Ceza Kanunu m.129 uyarınca verilecek ceza üçte birine kadar indirilebileceği gibi ceza da verilmeyebilir. Aynı zamanda hakaret suçu gibi suçlar karşılıklı olarak işlenirse olayın durumuna göre iki tarafa da veya tek tarafa ceza verilebilir veya her iki tarafa da ceza verilmeyebilir.

Dini içerikli gönderimin altına ağza alınmayacak küfürler edilerek mensup olduğum dine hakaretler edildi. Bu durumda ne yapabilirim?  

Dine hakaret veya mensup olunan dine ilişkin kutsal sayılan bir varlığa hakaret edilmesi hakaret suçu kapsamında kabul edilmemiştir. Ancak bu durum Türk Ceza Kanunu m.216’da

-Halkın sosyal sınıf, ırk, dün, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

– Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

-Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Eğer hakaret, küfür içeren mesaj Instagram, Facebook, Twitter üzerinden gönderilmişse bu kişiden şikayetçi olunabilmesi için bu durumun kanıtlanması gereklidir. Bunun içinde mesajın olduğu ekranın görüntüsünün kaydedilip çıktısının alınması gereklidir. Bu durumlarda bilişim suçlarına bakan savcılar tarafından soruşturmalar yapılacaktır.

Birisi iznim olmadan gizlice çektiği görüntülerimi Twitter, Instagram, Facebook gibi sitelerde yayınlamış. Ne yapmam gerekir?

Eğer paylaşılan bu görüntüler kişinin özel hayatına ilişkin bir görüntülerse Türk Ceza Kanunu m.134’te yer alan Kişilerin Özel Hayatının Gizliliğinin İhlal eden kişiye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur denmektedir. Ayrıca özel hayatın gizliliğinin ihlali görüntü ve seslerin kayda alınması yoluyla ihlal edilirse verilecek ceza bir kat arttırılır. Bu durumda bu suçun nitelikli halidir yani daha fazla ceza verilmesi durumudur.

Tarafıma YouTube yorumlar kısmında hakaret, küfür içerikli mesajları atan kişinin 18 yaşından küçük olduğunu öğrendim. Bu durumda ne yapılabilir?

Yaş küçüklüğü dikkate alınarak çocukların cezai ehliyeti üç gruba ayrılmıştır.

  • On iki Yaşından Küçük Çocukların Cezai Ehliyeti: Bu yaşın altındaki çocukların kati surette cezai ehliyeti ve sorumluluğu yoktur. Kusur yeteneğinden yoksun kabul edilen bu çocuklar için ceza davası açılamaz.
  • On İki İle On Beş Yaş Aralığındaki Çocukların Cezai Ehliyeti: On iki ile on beş yaş grubunda olup da işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamayan veya davranışlarını yönlendirme yeteneği yeterince gelişmeyen çocukların da cezai sorumluluğu yoktur.

Ayrıca 12-15 yaş grubunda olup da işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama veya davranışlarını kontrol becerisi gelişmiş çocukların cezai sorumluluğu vardır. Eğer 12-15 yaş aralığında olan bu çocuk yaptığı eylemlerin sonuçlarını anlayacak olgunlukta ise erginler gibi cezalandırılmaz. Cezai ehliyeti bulunan çocuklar için ceza indirimleri mevcuttur. Bunların ayrıntılarına TCK m. 31/2’den bakabilirsiniz.

  • On Beş İle On Sekiz Yaş Aralığındaki Çocukların Cezai Ehliyeti: Bu yaş grubundaki çocukların cezai ehliyeti tamdır fakat yaş küçüklüğünden dolayı birtakım ceza indirimleri söz konusudur. Bunların ayrıntılarına TCK m.31/3’ten bakabilirsiniz.

Görüldüğü üzere eğer size karşı suç işleyen çocuğun bulunduğu yaş grubu tespiti edilirse yukarıdaki kanuni sınırlar dahilinde hakkınızı arayabilirsiniz.

Sosyal Medyada İşlenen Suçlar İçerisindeki Hakaret, küfür ettim. Fakat hakaret ettiğim kişinin kim olduğunu açık açık ifade etmekten sakındım. Yine de suçlu olur muyum?

Bu konuya ilişkin TCK m.126’da ‘ Hakaret suçunun işlenmesinde mağdurun ismi açıkça belirtilmemiş veya isnat, üstü kapalı geçiştirilmiş olsa bile, eğer niteliğinde ve mağdurun şahsına yönelik bulunduğu anlaşılıyorsa bir durum varsa, hem ismi belirtilmiş ve hem de hakaret açıklanmış sayılır.’ denmektedir. Bu duruma ilişkin Twitter’ dan atılan tweetlerde siyasetçilere yönelik yapılan ağır hakaretler, sinkaflı küfürlerden dolayı bir çok kullanıcıya tazminat davaları açılmakta hatta hapis cezasına hüküm verilmektedir.

Aklınıza takılan diğer sorularınızın cevapları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

0 0 oylar
İçeriği Oylayın

İlgili Makaleler

Abonelik
Bildir
guest
888 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gülay kayaoğlu
Gülay kayaoğlu
2 yıl önce

Benim 15 yaşında kızım var yine aynı yaşlarda bask bir çocuk ona tehdit içerili msj atıyor. Çocuk tehlikeli ve aile sorumluluğu olamayan bir çocuk sanırım. Bunun için bir yargı yoluna gidebilir miyim. En azında caydırıcı olması acisindan

ZEYNEP DEMİRCİ
ZEYNEP DEMİRCİ
2 yıl önce

Tanınmış bir emlak firmasında mağdur edildigim için sayfalarina Instagram’dan yorum yapmıştım(hakaret içermeyen) onlar da silip beni engellemisler. Başka kullandığım hesaptan tekrar yorum yaptım. ” Neden eleştiriye yoruma açık değilsiniz. İşinize gelmeyince yorumumu silip beni engellemis olsanız da beni her yerde göreceğinizden kuşkunuz olmasın 😀 ” yazıp tekrar aynı gönderiye gönderdim. Amacım sosyal medyada heryerde yorum yapacağımı soylemekti. Sıkıntı olur mu

Selim yıldız
Selim yıldız
2 yıl önce

İnstagram da bulunan bir platformun altında paylaşılan yazıya yapmış oldugum yoruma farklı bir kişi cevap olarak şahsıma ağıza alınmayacak küfür etmiştir. Dava edebilir miyim

Oğuz
Oğuz
2 yıl önce

Sosyal medya üzerinden tahrik sonucu, hakaret ve küfür ettiğim şahıs beni şikayet etmiştir. Bundan dolayı ceza alır mıyım? Alırsam ne gibi bir ceza verirler.

Serhat Korkmaz
Serhat Korkmaz
2 yıl önce

Bir devlet büyüğüne veya normal bir şahsa “cahil” ve “ahlaksız” kelimeleri suç teşkil eder mi?
Teşekkürler şimdiden cevap için

Vezirhan Ülge
Vezirhan Ülge
2 yıl önce

“Bana siyasi içerikli şeyler paylaşmamdan ötürü bir sürü nasihat veren, az şu dilini tut veya Silivri soğuktur tarzında şeyler konuşan insanların da artık sesini çıkartması ve belki benim yazdıklarımın on mislini yazmaları beni hayli mutlu ediyor. Ülkece Silivri’ye gidiyoruz.” Diye tweet attım ve tweetle alakalı soruşturma başlatılmış. Sonucu ne olur ?

Serhat Korkmaz
Serhat Korkmaz
2 yıl önce

Merhabalar şimdiden teşekkür ederim bizi bu konularda bilgilendirdiğiniz için
Ben bütün veganlar teröristtir,beyinsizdir,gerizekalıdır,aptaldır gibi şeyler yazdım bu bir suç teşkil eder mi?

Serkan asan
Serkan asan
3 yıl önce

Fake hesaptan birine yazdım kadın diye trans çıktı Instagram’da ekli arkadaşlarına sordum bana geri yazdı seni şikayet edicez dedi ekran görüntüsü atıp birşey çıkar mı ve benle para pazarlığı dahil yaptı çok ağır aileme küfür etti

Berkan T
Berkan T
3 yıl önce

arkadaşlar ben instgramda atatürk hakkında semeyen net o*ruspu cocugudur yazdım ve sonra yorumu silip herkesten özür diledim ve sayfa sahıbı hakkımda suç duyursunda bulunacakmış ceza alırmıyım

Kardelen
Kardelen
3 yıl önce

bana sosyal medyada siyasi bir mizah içeren bir tweetimin altına ‘fahişelik yaptığın için’ diye bir ifade kullanmışlar bu şahsa dava açma hakkım var mı? karşılığında adli bir ceza alırsa bunu sokak hayvanlarına mama almak istiyorum

Emre yılsız
Emre yılsız
3 yıl önce

Sosyal medyada inste bir spor muhaberine nedir emre ye olan nefretin yazdım.Adam sana 3 ayrı mahkeme açılıcak bol şans yazdı.Ne alaka ?? Bişe çıkarmj

orkun hal
orkun hal
3 yıl önce

hocam bir tweet attım bana sen ne çocuğusun tarzı şeyler yazdılar ana avrat küfür ettiler bende onlara ettim sonra senş mahkmeye vericem dedi verse kim suçludur ? bana edenlere bende ettim olay bu

Zeynep su
Zeynep su
3 yıl önce

Bı fake hesap üstü kapalı şekilde tehdit ediyor. Daha doğrusu beni takip ettiğini ima ediyor ama üstü kapalı şekilde asla direkt takip ediyorum falan demiyor. Küfür hakaret vb bir söz de yok sadece üstü kapalı tehdit ve rahatsız etmek amaçlı. Şikayet etsem bulunur mu yoksa küfür hakaret olmadığı için önemsenmez mi

Yılmaz süer
Yılmaz süer
3 yıl önce

“Fikirlerin bittiği yerde çatışma başlar.bu şerefsizi buraya kim gönderdi”diye soyyal medyada yapılan bir paylaşima yorum yazdım.bu yoruma ilişkin hakkımda dava açılmış.ifademde özür diledim ama bu kelime hakaret kabul edilip olay aracıya intikal etti.şimdi aracı 6500 tl uzlaşma parası istiyor.ne yapabilirim.bilgi verirseniz sevinirim.

Sude Ünal
Sude Ünal
3 yıl önce

İnstagram üzerinden tanıştığım erkek aramız bozulunca küfür ve hakeret içerikli mesajlar gönderdi elimde mesajlar var

Savaş alagaş
Savaş alagaş
3 yıl önce

Merhaba,tanımadığım bir kadın bana özelden (mesengerdan) ağır küfürler sarf etti ve beni engelledi buna suç duyurusunda bulunabişirmiyim ? Ekran görüntüsünü aldım, sonra zaten mesajıda silmişti

Muharrem çalışkan
Muharrem çalışkan
3 yıl önce

İSTİGRAM da birisi ile girmiş olduğum seviyeli futbol atışmasına dâhil olan birisi tarafından kendim eşim annem dinim kitabım şerefim onuruma küfrederek mesaj atılmıştır kendinide kanuni hakkımı kullanacağımı söylediğimde eğer başvurmazsam diyerek tekrar küfredilmiş yasalar ile karşılık vereceğini söylediğimde Mahkemeye vermmemi orada karşılaşırız ve akraba seviyesinde tanışırız diyerek TEHTID ettiği paylaşımları muhafaza ettim ne yapabilirim

Zeynep
Zeynep
3 yıl önce

Instagram hesabımın şifresini benim rızam olmadan buldu ve hesapta kalmaya devam etti 14 yaşında ne yapılabilir

Umut harmandar
Umut harmandar
3 yıl önce

Dine ve vstsn küfür eden birinin yorumunu beğenen kişiyr küfür ettüm ss aldı suç duyursunds bulunsa birşey olur mu

Uğur ergin
Uğur ergin
3 yıl önce

Youtubede kendi emeklerimle buyumeye calisiyorum
Biri bana ana baci sövmüş. Ekran goruntusunu aldim.
Mahkemede gorusuruz dedim. Yorumu sildi ve hesabi kapatti. Suç duyurusunda bulunabilirmiyim?

m.e.a
m.e.a
3 yıl önce

kız kardeşime sosyal medyadan bir çocuk onur kırıcı hakaretlerde bulunup adını çıkarmak ile tehtit etti cocuk 14 yaşında ancak bu yaptığı şeyleri değiştirmiyor bu konuda ne yapabiliriz.

Zeynep ergül
Zeynep ergül
3 yıl önce

İnstagram üzerinden bir şahıs ( kullandığı instagram sayfası bir fan sayfası ) benim aileme küfğr edip sözlü tacizde bulundu. 18 den küçük olduğunu düşünüyorum. Nasıl bir şikayette bulunabilirim ve süreç nasıl işler?

mehmet yldız
mehmet yldız
3 yıl önce

Youtube oyun videosu atıyorum videoda küçük argolar kullanıyorum ağzına tüküreyim mal mısın gibi. Ve bunları oyundaki karaktere söylüyorum. Ama herkese açık paylaşıyorum videoları insanlar izliyor bi suç sayılır mı bu argolarım ?

G.Y.
G.Y.
3 yıl önce

Sosyal meyda üzerinden üstü kapalı şekilde biri bir şey yapmam karşılığı para teklif etti yaptım ve parayı gönderdi şim daha fazlasını istiyor kabul etmedim bu yüzden de “bekle gör ne yapıcağımı” vesaire diyor adım soyadım elimde yok sahte hesapla konuşştum ama parayı attığı ıban arkadaşıma ait herhangi bir dava açabilir mi merak ediyorum ?

Ela Özdemir
Ela Özdemir
3 yıl önce

Bana sosyal medyada cinsel içerikli bir şey söylendi ne yapabilirim

Görkem Çolak
Görkem Çolak
3 yıl önce

Sosyal medya üzerinden (Twitter) durup dururken bir taraftar özel mesaj yolu ile ailevi değerlerime durup dururken küfür ediyor. Bunun cezası nedir?

Huseyn Hasanov
Huseyn Hasanov
3 yıl önce

Ben özellikle youtube’da yorum yaptığım bazı videolardan bildirim alıyorum. Durduk yere bana hakaret eden, onurumu, gururumu ve şerefimi hiçe sayan kişilerce hakaretlere ve aşağılamalara maruz kalıyorum. İşin kötü tarafı bunu yapan kişilerin tamamen anonim olması. Profil fotoğrafları ve kullanıcı isimleri gerçek kimliklerini yansıtmıyor. Bu tür kişilerle etkileşime geçtiğimde, aldığım cevaplardan anladığım kadarıyla çoğunun olgunlaşmamış yani genellikle 18 yaş altı kişiler olduğunu hemen anlıyorum. Bir kaç kere görmezden geldiğim oldu ama yaptıkları kötü eylemler sonucu ceza almayan bu kişiler giderek artıyor ve çok fazla insana rahatsızlık veriyorlar. 18 yaşın altında oldukları için onları tespit edip mahkemeye verme şansım var mı ?
Mahkemeye çıktıktan sonra indirimli de olsa bu kişiler ceza alacaklar mı yoksa direkt olarak ebeveynleri mi cezalandırılacak?

Mehmet çakal
Mehmet çakal
4 yıl önce

Ben youtube a sürekli video atıyorum ve videolarımı coğu zaman açık alanda yaptığım için arka planda sürekli insanlar cıkıyor. Bazen uzun süre arkamdaki insanlar videoda mecburen görünüyor. Bu herhangi bir sorun teşvik eder mi

Popüler Konular