0216 387 0 388

SOSYAL MEDYA SUÇLARI

sosyal medya cezaları

 

Sosyal medya suçları son zamanlarda bir hayli artış gösterdi. Bundan çok değil çeyrek asır önce hayatımızda yer almayan internet ve onun getirdiği dönüşüm sonucunda insan ilişkilerinde yeni bir boyut kazandıran sosyal medya mecralarında karşılaştığınız sosyal medya suçları hakkında sıkça sorulan sorulara bu makalemizde cevap vermeye çalıştık. Sosyal medya suçları arasında en yaygınlardan biri olan hakaret suçu hakkında bilgiye bu konudaki makalemizden ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya küfür cezası ne kadardır?

Hakaret suçunun cezası üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezasıdır. Hakaret suçu eğer haksız fiile tepki olarak işlenmişse örneğin WhatsApp üzerinden sizi tanıdığını ve özel fotoğraflarının elinde bulunduğunu söyleyerek sizden maddi çıkar elde etmeye çalışan birine karşı yine bu platformdan yazılan küfür, hakaret içerikli mesajlar Türk Ceza Kanunu m.129 uyarınca verilecek ceza üçte birine kadar indirilebileceği gibi ceza da verilmeyebilir. Aynı zamanda hakaret suçu gibi suçlar karşılıklı olarak işlenirse olayın durumuna göre iki tarafa da veya tek tarafa ceza verilebilir veya her iki tarafa da ceza verilmeyebilir.

Dini içerikli gönderimin altına ağza alınmayacak küfürler edilerek mensup olduğum dine hakaretler edildi. Bu durumda ne yapabilirim?  

Dine hakaret veya mensup olunan dine ilişkin kutsal sayılan bir varlığa hakaret edilmesi hakaret suçu kapsamında kabul edilmemiştir. Ancak bu durum Türk Ceza Kanunu m.216’da

-Halkın sosyal sınıf, ırk, dün, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

– Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

-Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Eğer hakaret, küfür içeren mesaj Instagram, Facebook, Twitter üzerinden gönderilmişse bu kişiden şikayetçi olunabilmesi için bu durumun kanıtlanması gereklidir. Bunun içinde mesajın olduğu ekranın görüntüsünün kaydedilip çıktısının alınması gereklidir. Bu durumlarda bilişim suçlarına bakan savcılar tarafından soruşturmalar yapılacaktır.

Birisi iznim olmadan gizlice çektiği görüntülerimi Twitter, Instagram, Facebook gibi sitelerde yayınlamış. Ne yapmam gerekir?

Eğer paylaşılan bu görüntüler kişinin özel hayatına ilişkin bir görüntülerse Türk Ceza Kanunu m.134’te yer alan Kişilerin Özel Hayatının Gizliliğinin İhlal eden kişiye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur denmektedir. Ayrıca özel hayatın gizliliğinin ihlali görüntü ve seslerin kayda alınması yoluyla ihlal edilirse verilecek ceza bir kat arttırılır. Bu durumda bu suçun nitelikli halidir yani daha fazla ceza verilmesi durumudur.

Tarafıma YouTube yorumlar kısmında hakaret, küfür içerikli mesajları atan kişinin 18 yaşından küçük olduğunu öğrendim. Bu durumda ne yapılabilir?

Yaş küçüklüğü dikkate alınarak çocukların cezai ehliyeti üç gruba ayrılmıştır.

 • On iki Yaşından Küçük Çocukların Cezai Ehliyeti: Bu yaşın altındaki çocukların kati surette cezai ehliyeti ve sorumluluğu yoktur. Kusur yeteneğinden yoksun kabul edilen bu çocuklar için ceza davası açılamaz.
 • On İki İle On Beş Yaş Aralığındaki Çocukların Cezai Ehliyeti: On iki ile on beş yaş grubunda olup da işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamayan veya davranışlarını yönlendirme yeteneği yeterince gelişmeyen çocukların da cezai sorumluluğu yoktur.

Ayrıca 12-15 yaş grubunda olup da işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama veya davranışlarını kontrol becerisi gelişmiş çocukların cezai sorumluluğu vardır. Eğer 12-15 yaş aralığında olan bu çocuk yaptığı eylemlerin sonuçlarını anlayacak olgunlukta ise erginler gibi cezalandırılmaz. Cezai ehliyeti bulunan çocuklar için ceza indirimleri mevcuttur. Bunların ayrıntılarına TCK m. 31/2’den bakabilirsiniz.

 • On Beş İle On Sekiz Yaş Aralığındaki Çocukların Cezai Ehliyeti: Bu yaş grubundaki çocukların cezai ehliyeti tamdır fakat yaş küçüklüğünden dolayı birtakım ceza indirimleri söz konusudur. Bunların ayrıntılarına TCK m.31/3’ten bakabilirsiniz.

Görüldüğü üzere eğer size karşı suç işleyen çocuğun bulunduğu yaş grubu tespiti edilirse yukarıdaki kanuni sınırlar dahilinde hakkınızı arayabilirsiniz.

Sosyal Medyada İşlenen Suçlar İçerisindeki Hakaret, küfür ettim. Fakat hakaret ettiğim kişinin kim olduğunu açık açık ifade etmekten sakındım. Yine de suçlu olur muyum?

Bu konuya ilişkin TCK m.126’da ‘ Hakaret suçunun işlenmesinde mağdurun ismi açıkça belirtilmemiş veya isnat, üstü kapalı geçiştirilmiş olsa bile, eğer niteliğinde ve mağdurun şahsına yönelik bulunduğu anlaşılıyorsa bir durum varsa, hem ismi belirtilmiş ve hem de hakaret açıklanmış sayılır.’ denmektedir. Bu duruma ilişkin Twitter’ dan atılan tweetlerde siyasetçilere yönelik yapılan ağır hakaretler, sinkaflı küfürlerden dolayı bir çok kullanıcıya tazminat davaları açılmakta hatta hapis cezasına hüküm verilmektedir.

Aklınıza takılan diğer sorularınızın cevapları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

4.7/5 - (4 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

55 Soru

 • Gülay kayaoğlu 22 Nisan 2022 03:21

  Benim 15 yaşında kızım var yine aynı yaşlarda bask bir çocuk ona tehdit içerili msj atıyor. Çocuk tehlikeli ve aile sorumluluğu olamayan bir çocuk sanırım. Bunun için bir yargı yoluna gidebilir miyim. En azında caydırıcı olması acisindan

  • Besler Hukuk 27 Nisan 2022 15:53

   Tehdit suçu işleniyorsa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

 • ZEYNEP DEMİRCİ 8 Nisan 2022 10:01

  Tanınmış bir emlak firmasında mağdur edildigim için sayfalarina Instagram’dan yorum yapmıştım(hakaret içermeyen) onlar da silip beni engellemisler. Başka kullandığım hesaptan tekrar yorum yaptım. ” Neden eleştiriye yoruma açık değilsiniz. İşinize gelmeyince yorumumu silip beni engellemis olsanız da beni her yerde göreceğinizden kuşkunuz olmasın 😀 ” yazıp tekrar aynı gönderiye gönderdim. Amacım sosyal medyada heryerde yorum yapacağımı soylemekti. Sıkıntı olur mu

  • Besler Hukuk 8 Nisan 2022 11:39

   Sadece bu gönderiyi paylaştıysanız sorun olmaz.

 • Selim yıldız 2 Nisan 2022 12:59

  İnstagram da bulunan bir platformun altında paylaşılan yazıya yapmış oldugum yoruma farklı bir kişi cevap olarak şahsıma ağıza alınmayacak küfür etmiştir. Dava edebilir miyim

  • Besler Hukuk 4 Nisan 2022 13:04

   Suç duyurusunda bulunabilir ve manevi tazminat davası açabilirsiniz.

 • Oğuz 31 Mart 2022 22:28

  Sosyal medya üzerinden tahrik sonucu, hakaret ve küfür ettiğim şahıs beni şikayet etmiştir. Bundan dolayı ceza alır mıyım? Alırsam ne gibi bir ceza verirler.

  • Besler Hukuk 1 Nisan 2022 15:13

   Hakaret suçunu işlediğinizi kendiniz söylüyorsunuz. Ceza alırsınız tabi.

 • Serhat Korkmaz 6 Eylül 2021 17:58

  Bir devlet büyüğüne veya normal bir şahsa “cahil” ve “ahlaksız” kelimeleri suç teşkil eder mi?
  Teşekkürler şimdiden cevap için

 • Vezirhan Ülge 27 Ağustos 2021 21:19

  “Bana siyasi içerikli şeyler paylaşmamdan ötürü bir sürü nasihat veren, az şu dilini tut veya Silivri soğuktur tarzında şeyler konuşan insanların da artık sesini çıkartması ve belki benim yazdıklarımın on mislini yazmaları beni hayli mutlu ediyor. Ülkece Silivri’ye gidiyoruz.” Diye tweet attım ve tweetle alakalı soruşturma başlatılmış. Sonucu ne olur ?

  • Besler Hukuk 28 Ağustos 2021 13:44

   Sadece bu paylaşımdan soruşturma başlatılmışsa takipsizlik verilir. Canınızı sıkmayın.

 • Serhat Korkmaz 5 Ağustos 2021 22:50

  Merhabalar şimdiden teşekkür ederim bizi bu konularda bilgilendirdiğiniz için
  Ben bütün veganlar teröristtir,beyinsizdir,gerizekalıdır,aptaldır gibi şeyler yazdım bu bir suç teşkil eder mi?

  • Besler Hukuk 29 Ağustos 2021 18:15

   Halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu kapsamına girebilir.

 • Serkan asan 30 Mayıs 2021 20:43

  Fake hesaptan birine yazdım kadın diye trans çıktı Instagram’da ekli arkadaşlarına sordum bana geri yazdı seni şikayet edicez dedi ekran görüntüsü atıp birşey çıkar mı ve benle para pazarlığı dahil yaptı çok ağır aileme küfür etti

  • Besler Hukuk 1 Haziran 2021 16:48

   Ne yazdığınıza bağlı değişir.

 • Berkan T 30 Mayıs 2021 18:43

  arkadaşlar ben instgramda atatürk hakkında semeyen net o*ruspu cocugudur yazdım ve sonra yorumu silip herkesten özür diledim ve sayfa sahıbı hakkımda suç duyursunda bulunacakmış ceza alırmıyım

  • Besler Hukuk 1 Haziran 2021 16:55

   Genele yazdıysanız bir şey olmaz.

 • Kardelen 14 Mayıs 2021 15:55

  bana sosyal medyada siyasi bir mizah içeren bir tweetimin altına ‘fahişelik yaptığın için’ diye bir ifade kullanmışlar bu şahsa dava açma hakkım var mı? karşılığında adli bir ceza alırsa bunu sokak hayvanlarına mama almak istiyorum

  • Besler Hukuk 16 Mayıs 2021 17:03

   Hakaret ve iftira suçlarından şikayetçi olabilirsiniz.

 • Emre yılsız 9 Nisan 2021 13:18

  Sosyal medyada inste bir spor muhaberine nedir emre ye olan nefretin yazdım.Adam sana 3 ayrı mahkeme açılıcak bol şans yazdı.Ne alaka ?? Bişe çıkarmj

  • Besler Hukuk 18 Nisan 2021 10:25

   Sadece bu kadar yazdıysanız suç unsuru yok.

 • orkun hal 30 Mart 2021 13:19

  hocam bir tweet attım bana sen ne çocuğusun tarzı şeyler yazdılar ana avrat küfür ettiler bende onlara ettim sonra senş mahkmeye vericem dedi verse kim suçludur ? bana edenlere bende ettim olay bu

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 14:34

   Karşılıklı hakarette cezadan indirim yapılır ya da hiç ceza verilmez.

 • Zeynep su 16 Mart 2021 19:20

  Bı fake hesap üstü kapalı şekilde tehdit ediyor. Daha doğrusu beni takip ettiğini ima ediyor ama üstü kapalı şekilde asla direkt takip ediyorum falan demiyor. Küfür hakaret vb bir söz de yok sadece üstü kapalı tehdit ve rahatsız etmek amaçlı. Şikayet etsem bulunur mu yoksa küfür hakaret olmadığı için önemsenmez mi

 • Yılmaz süer 13 Şubat 2021 14:03

  “Fikirlerin bittiği yerde çatışma başlar.bu şerefsizi buraya kim gönderdi”diye soyyal medyada yapılan bir paylaşima yorum yazdım.bu yoruma ilişkin hakkımda dava açılmış.ifademde özür diledim ama bu kelime hakaret kabul edilip olay aracıya intikal etti.şimdi aracı 6500 tl uzlaşma parası istiyor.ne yapabilirim.bilgi verirseniz sevinirim.

  • Besler Hukuk 19 Şubat 2021 10:10

   Şerefsiz kelimesi hakaret suçu kapsamına girer. Anlaşmanızı tavsiye ederim.

 • Sude Ünal 12 Şubat 2021 13:21

  İnstagram üzerinden tanıştığım erkek aramız bozulunca küfür ve hakeret içerikli mesajlar gönderdi elimde mesajlar var

 • Savaş alagaş 2 Şubat 2021 21:46

  Merhaba,tanımadığım bir kadın bana özelden (mesengerdan) ağır küfürler sarf etti ve beni engelledi buna suç duyurusunda bulunabişirmiyim ? Ekran görüntüsünü aldım, sonra zaten mesajıda silmişti

  • Besler Hukuk 8 Şubat 2021 09:38

   Bulunabilirsiniz.

 • Muharrem çalışkan 31 Ocak 2021 22:46

  İSTİGRAM da birisi ile girmiş olduğum seviyeli futbol atışmasına dâhil olan birisi tarafından kendim eşim annem dinim kitabım şerefim onuruma küfrederek mesaj atılmıştır kendinide kanuni hakkımı kullanacağımı söylediğimde eğer başvurmazsam diyerek tekrar küfredilmiş yasalar ile karşılık vereceğini söylediğimde Mahkemeye vermmemi orada karşılaşırız ve akraba seviyesinde tanışırız diyerek TEHTID ettiği paylaşımları muhafaza ettim ne yapabilirim

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 14:19

   Suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

 • Zeynep 31 Ocak 2021 10:25

  Instagram hesabımın şifresini benim rızam olmadan buldu ve hesapta kalmaya devam etti 14 yaşında ne yapılabilir

  • Besler Hukuk 31 Ocak 2021 14:59

   Suç duyurusunda buluulabilir.

 • Umut harmandar 24 Ocak 2021 20:51

  Dine ve vstsn küfür eden birinin yorumunu beğenen kişiyr küfür ettüm ss aldı suç duyursunds bulunsa birşey olur mu

  • Besler Hukuk 30 Ocak 2021 16:18

   Olur. Onun suç işlemesi sizi de işleyebileceğiniz anlamına gelmez.

 • Uğur ergin 23 Ocak 2021 21:59

  Youtubede kendi emeklerimle buyumeye calisiyorum
  Biri bana ana baci sövmüş. Ekran goruntusunu aldim.
  Mahkemede gorusuruz dedim. Yorumu sildi ve hesabi kapatti. Suç duyurusunda bulunabilirmiyim?

  • Besler Hukuk 24 Ocak 2021 15:03

   Bulunabilirsiniz.

 • m.e.a 23 Ocak 2021 03:46

  kız kardeşime sosyal medyadan bir çocuk onur kırıcı hakaretlerde bulunup adını çıkarmak ile tehtit etti cocuk 14 yaşında ancak bu yaptığı şeyleri değiştirmiyor bu konuda ne yapabiliriz.

  • Besler Hukuk 24 Ocak 2021 14:39

   Suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

 • Zeynep ergül 20 Ocak 2021 01:11

  İnstagram üzerinden bir şahıs ( kullandığı instagram sayfası bir fan sayfası ) benim aileme küfğr edip sözlü tacizde bulundu. 18 den küçük olduğunu düşünüyorum. Nasıl bir şikayette bulunabilirim ve süreç nasıl işler?

  • Besler Hukuk 24 Ocak 2021 10:06

   Şikayet dilekçesi yazıp savcılığa suç duyurusunda bulunun.

 • mehmet yldız 12 Ocak 2021 13:09

  Youtube oyun videosu atıyorum videoda küçük argolar kullanıyorum ağzına tüküreyim mal mısın gibi. Ve bunları oyundaki karaktere söylüyorum. Ama herkese açık paylaşıyorum videoları insanlar izliyor bi suç sayılır mı bu argolarım ?

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 13:03

   Sayılmaz.

 • G.Y. 1 Ocak 2021 02:18

  Sosyal meyda üzerinden üstü kapalı şekilde biri bir şey yapmam karşılığı para teklif etti yaptım ve parayı gönderdi şim daha fazlasını istiyor kabul etmedim bu yüzden de “bekle gör ne yapıcağımı” vesaire diyor adım soyadım elimde yok sahte hesapla konuşştum ama parayı attığı ıban arkadaşıma ait herhangi bir dava açabilir mi merak ediyorum ?

 • Ela Özdemir 30 Aralık 2020 00:29

  Bana sosyal medyada cinsel içerikli bir şey söylendi ne yapabilirim

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 13:10

   Suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

 • Görkem Çolak 17 Aralık 2020 01:36

  Sosyal medya üzerinden (Twitter) durup dururken bir taraftar özel mesaj yolu ile ailevi değerlerime durup dururken küfür ediyor. Bunun cezası nedir?

  • Besler Hukuk 23 Aralık 2020 15:09

   Üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası

 • Huseyn Hasanov 5 Eylül 2020 01:45

  Ben özellikle youtube’da yorum yaptığım bazı videolardan bildirim alıyorum. Durduk yere bana hakaret eden, onurumu, gururumu ve şerefimi hiçe sayan kişilerce hakaretlere ve aşağılamalara maruz kalıyorum. İşin kötü tarafı bunu yapan kişilerin tamamen anonim olması. Profil fotoğrafları ve kullanıcı isimleri gerçek kimliklerini yansıtmıyor. Bu tür kişilerle etkileşime geçtiğimde, aldığım cevaplardan anladığım kadarıyla çoğunun olgunlaşmamış yani genellikle 18 yaş altı kişiler olduğunu hemen anlıyorum. Bir kaç kere görmezden geldiğim oldu ama yaptıkları kötü eylemler sonucu ceza almayan bu kişiler giderek artıyor ve çok fazla insana rahatsızlık veriyorlar. 18 yaşın altında oldukları için onları tespit edip mahkemeye verme şansım var mı ?
  Mahkemeye çıktıktan sonra indirimli de olsa bu kişiler ceza alacaklar mı yoksa direkt olarak ebeveynleri mi cezalandırılacak?

  • Besler Hukuk 7 Eylül 2020 14:21

   Kendileri ceza alırlar ancak hapis yatma ihtimalleri yok.

 • Mehmet çakal 24 Ekim 2019 07:33

  Ben youtube a sürekli video atıyorum ve videolarımı coğu zaman açık alanda yaptığım için arka planda sürekli insanlar cıkıyor. Bazen uzun süre arkamdaki insanlar videoda mecburen görünüyor. Bu herhangi bir sorun teşvik eder mi

  • Besler Hukuk 24 Ekim 2019 07:50

   Arka planda görünen kişilerin rızası varsa ya da onların kişilik haklarını ihlal edebilecek bir görüntü söz konusu değilse sorun olmaz.

Popüler Konular

 • İstinaf mahkemesi nedir
  İSTİNAF MAHKEMESİ NE KADAR SÜRER?
  18 Mayıs 2020 İstinaf mahkemesi ne kadar sürer ve davalar ne kadar sürer sorularının cevabı birçok farklı kritere bağlıdır. Bu kriterler; Mahkemenin iş yoğunluğu Hakimin yargılama hızına verdiği...
 • Tapu İptal
  TAPU İPTAL DAVASI
  23 Kasım 2018   Tapu iptal davası; bir taşınmazın hukuka aykırı olarak tapuya tescili halinde tapu kaydının mahkeme aracılığıyla düzeltilmesi için açılan dava türüdür. Bir mülkün miras ya...
 • kira sözleşmesi örneği
  KİRA SÖZLEŞMESİ ÖRNEĞİ
  8 Temmuz 2021   Kira sözleşmesi örneğine çoğu kişi ihtiyaç duymuştur. Günlük hayatımızda en çok kullanılan sözleşme türlerinden birisidir. Herkes, hayatının belli bir döneminde bir kez de olsa...
 • Avukat Maaşları
  AVUKAT MAAŞLARI
  29 Eylül 2020   Avukatlık ve hukuk okumak bu ara çok popüler. Sürekli aldığımız sorular arasında “avukat maaşları ne kadar?” “hukuk okumak mantıklı mı?” soruları başı çekmeye başladı....
 • Yıllık İzin
  İSTİFA EDEN İŞÇİNİN HAKLARI
  12 Kasım 2018   İstifa eden işçinin hakları sanılanın aksine oldukça fazladır. İş yerinde yaşadığı olumsuzluklar veya daha iyi bir iş bulması nedeniyle her gün bir çok işçi...

BENZER BAŞLIKLAR

 • DENİZ İŞ KANUNU KİMLERİ KAPSAR?
  DENİZ İŞ KANUNU KİMLERİ KAPSAR?
  7 Ekim 2022   Deniz İş Kanunu, lojistik ve turizm sektörleri kapsamında önemini giderek arttırması sebebiyle irdelenmesi büyük öneme sahip olan deniz iş hukuku dalının temel hukuki kaynağıdır....
 • YILLIK İZİN SÜRELERİ
  YILLIK İZİN SÜRELERİ
  20 Kasım 2020   Yıllık izin süreleri, işçilerin bir yıl boyunca sabırsızlıkla bekledikleri, kendileri için ayırabilecekleri yegane zaman dilimidir. Bu nedenle işçilerin bu temel hakkı kanunlarımızla güvence altına...
 • DOĞUM İZNİ KAÇ GÜN SÜRER?
  DOĞUM İZNİ KAÇ GÜN SÜRER?
  11 Nisan 2022   Doğum izni, diğer bir ifadeyle analık izni Türk hukukunda, doğumdan önceki ve sonraki süreci kapsayacak şekilde düzenlenen; doğacak olan çocuğun anne ile olan ilişkisini...
 • İŞ KAZASI BİLDİRMEME CEZASI
  İŞ KAZASI BİLDİRMEME CEZASI
  12 Aralık 2019   İş kazası geçiren çalışan sigortalının durumunun işveren tarafından SGK’ya bildirilmesi gerekmektedir. İşveren tarafından iş kazası bildiriminin yetkili yerlerden biri olan Sosyal Güvenlik Kurumu’na zamanında...
 • MOBBİNG NEDİR?
  MOBBİNG NEDİR?
  11 Kasım 2019   Mobbing nedir sorusu müvekkillerimizden en çok duyduğumuz sorulardan biridir. Hepimiz bu kavramı çokça duymuşuzdur. Birçoğumuz da çalıştığımız iş yerlerinde mobbinge maruz kalmışızdır. Peki ama...