0216 387 0 388

İSİM DEĞİŞTİRME DAVASI

İsim Değiştirme

 

İsim ve soyadı insanların dış dünyayla iletişim kurarken ve kendilerini tanıtırken ilk söyledikleri şeydir. Her insan kimliğinin vazgeçilmez parçası olan ismini gururla söylemek ve taşımak ister. Fakat  ebeveynler bu konuda çok düşünmeden veya tam bilgi sahibi olmadan isim koyabilmektedirler. Bu nedenle bireyler diğer kişilerden kötü geri dönüşler alabilmekte ve çoğu kişi için hayat zulme dönüşebilmektedir. Özellikle sahne hayatında birçok sanatçı gerçek ismini kullanarak şöhret olamayacağını düşündüğünden kendisine yeni isim ve soyadı seçmiştir. İsimlerin insanlar üzerinde çok etkili olduğu açıktır. İsim değiştirme veya kanundaki ifadesiyle adın değiştirilmesi ancak haklı sebeplerin bulunması halinde mümkündür. Bu makalemizde isim değiştirme davası ve soyadı değiştirme hakkında merak edilen tüm sorulara cevap vermeye çalıştık. Siz de isim değiştirme ile ilgili sorularınızı sayfanın en altından sorabilir, diğer hukuki sorularınızı ise avukata sor sayfamızdan iletebilirsiniz.

İsim Değiştirme Davası İçin Haklı Sebepler

Kanunda açıkça ifade edilmediği için Yargıtay kararlarından haklı sebepler için bir çıkarım yapabilmekteyiz. Bunlara örnek olarak;

 • Kişinin adının komik, gülünç olması
 • İsminin toplumca bilinen bir suçluya ait olması ya da kötü bir olayla anılması
 • Toplumun genel ahlak kurallarına uygun olmayan isimlerden olması
 • Kimliğinde yazılı isim değil başka bir isimle herkes tarafından tanınması
 • Telaffuzunun zor olması gösterilebilir.

Sadece bu sebeplerle isim değiştirme davası açılması zorunlu değildir. Haklı sebep kavramına örnek teşkil etmesi açısından Yargıtay Kararları’nda bunlar belirtilmiştir. Kişinin yalnızca isminden rahatsız olduğu için keyfi isim değiştirme yapması da uygulamada mümkündür. Var olan isminize ikinci bir isim ekletme de yapılabilmektedir. İki isim kullanıyorsanız birisi için isim sildirme davası da açabilirsiniz.

Soyadı Değiştirme Davası Şartları

Soyadını değiştirmek isteyen kişiler de haklı bir gerekçeye dayanmalıdır. Soyadını değiştirmek isteyen kişilerin haklı bir gerekçeye dayanmayan talepleri mahkeme tarafından reddedilecektir. Haklı nedenlere örnek olarak;

 • Din değiştirme
 • Mesleki açıdan kişiye zarar verecek bir soyadı olması. Örneğin bir avukatın soy adının “Güvenilmez” olması gibi
 • Alay edilebilir olması, kötü çağrışımlarda bulunması
 • Milli kültüre, örf ve adete uygun olmaması
 • Davacının babasıyla kişisel ilişki kurmaması ve manevi bağ hissetmemesi gösterilebilir.

Haklı sebepler sınırlı sayıda değildir. Bu ve benzeri hallerde mahkeme soyadı değiştirme için haklı nedenin varlığını kabul edecektir.

Mahkemesiz İsim Değiştirme Mümkün Mü?

Nüfus Hizmetleri Kanunu’na eklenen 11. geçici madde ile 24/12/2022 tarihine kadar yalnızca aşağıda belirtilen sebeplerle sınırlı olarak isim ve soyadı değiştirme mümkündür.

 • İmla ve yazım hatası yapılmış olması
 • İsmin veya soyadının genel ahlaka aykırı olması
 • İsmin veya soyadının gülünç olması
 • Soyadının memuriyet, rütbe, aşiret, yabancı ırk ve millet isimleri ile aynı olması

Bu sebeplerden herhangi birinin bulunması halinde ikametgah adresinizin bulunduğu Nüfus Müdürlüğü’ne başvurarak isminizin düzeltilmesini talep edebilirsiniz. Bu sebepler haricinde mahkemesiz isim değiştirme mümkün değildir. Yeni kimliklerde isim ekleme de mahkeme kararı olmaksızın yapılamaz.

E devletten İsim Değiştirme Yapılabilir Mi?

Evli veya boşanmış kadınlar e devletten isim değiştirme başvurusu yaparak;

 • Kocasının soyadı ile eski soyadını birlikte kullanmayı,
 • Eski soyadını kullanmaktayken sadece eşinin soyadını kullanmayı,
 • Boşandığı eşinin soyadını kullanmasına izin verildiyse eski soyadıyla eşinin soyadını birlikte kullanmayı,
 • Sadece evlenmeden önceki soyadını kullanmayı talep edebilir.

Çocuğun İsmini Değiştirme Mümkün Mü?

Çocuğun velayet hakkına sahip ebeveyn isim değiştirme davası açarak çocuğun ismini değiştirebilir. Evlilik devam ederken çocuğun velayeti anne ve babadadır. Bu durumda anne ve babanın birlikte dava açması gerekli olup ebeveynlerden birinin tek başına dava açması mümkün değildir. Evlilik birliği sona erdikten sonra ise velayete sahip olan anne veya baba isim değiştirme davası açabilir. Şartları varsa bebeklerin dahi isminin değiştirilmesi mümkündür. Babalık davası veya boşanma sebepleri hakkında bilgi almak isterseniz bu konudaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

İsim Değiştirme Davasında Yetkili ve Görevli Mahkeme

İsim değiştirme başvurusu davacının yerleşim yerinin bağlı bulunduğu Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yapılabilir. Mahkemece isim değişikliğine hükmedildiği takdirde kimlikte isim değiştirme işlemi yapılması mümkündür.

İsim Değiştirme Davası Süreye Tabi Midir?

İsim değiştirme davası açmak için herhangi bir süre şartı yoktur. Kişi zamanaşımı veya hak düşürücü süreye tabi olmadan istediği zaman dava açabilir.

Nüfus Kayıtlarının Düzeltilmesi Davası ile İsim Değiştirme Davası Arasındaki Fark Nedir?

Nüfus kaydının düzeltilmesi davası ile davacı nüfus bilgilerindeki herhangi bir yanlışlığın düzeltilmesini talep etmektedir. İsim değiştirme ve soyadı değiştirme davalarında ise yalnızca isim ve soyadının değiştirilmesi talep edilmektedir.

İsim ve Soyadı Değiştirme Maliyeti Ne Kadar?

 

isim değiştirme avukat ücreti

2020 yılında açılan bir isim değiştirme davası için davanın başında harç ve masraflar dahil 366,60 TL ödeme yapılmaktadır. Dava ilan aşamasına geldiğinde buna ilaveten ortalama 100 TL daha ödenmektedir. Bu nedenle isim değiştirme masrafının 466,60 TL olduğunu söyleyebiliriz. İsim değiştirme davası avukat ücreti ise genellikle 3000 TL ile 5000 TL aralığında değişmektedir. E-tahsilat sistemine üye avukatlar tarafından dava masrafları ve vekalet ücreti kredi kartı ile 9 taksite bölünebilmektedir.

İsim Ekletme Davası Ne Kadar Sürer?

Adalet Bakanlığı tarafından isim değiştirme davası için belirlenen hedef süre 255 gündür. Ancak davanın iyi bir şekilde takip edilmesi halinde çok daha kısa sürede sonuçlandırılması mümkündür.

Avukatsız İsim Değiştirme Davası Açabilir Miyim?

Hiçbir hukuk davasının avukat ile takip edilmesi zorunlu değildir. Ancak bu tercih genellikle iyi sonuçlar vermemektedir. Usul hataları yapıldığı için kaybedilen birçok dava mevcuttur. Davanızın etkili bir şekilde yürütülmesi ve hızlıca sonuç alınabilmesi için isim değiştirme davası konusunda uzman bir avukattan hukuki yardım almanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

291 Soru

 • Merve karadeniz 18 Ocak 2021 01:43

  Merhabalar ben isim degişikligi yapmak istiyorum 18 yaşından sonra anne ve baba imza vermezse bile dava açaram degiştirebilirmiyim?

 • Servet 17 Ocak 2021 10:05

  Merhaba , ismim hem kız hemde erkek ismi değiştirmek istiyorum. Nüfus müdürlüğüne gidip dilekçe ile işim değiştirme vardı kalktı mı ? Kalktiysa şimdi nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Besler Hukuk 19 Ocak 2021 18:00

   Dava açmalısınız.

 • faruk hüner 16 Ocak 2021 23:08

  Merhaba iyi günler
  Adım:Faruk
  ismimin başına ömer getirilmesini istiyorum bu konuda ne yapmam gerekir
  avukatsız yapabilirmiyim ne kadar sürede sonuçlanır
  teşekkürler.

  • Besler Hukuk 19 Ocak 2021 17:55

   Her dava avukatsız açılabilir ancak genellikle iyi sonuçlanmaz.

 • EBUBEKİR DOĞAN 16 Ocak 2021 18:18

  Merhabalar, adim ebubekir. Yeni birileriyle tanıştigim ya fa birileri adımı sorduğunda genelde anlaşılmıyor. Ayni zamanda bekir,ebu gibi kısaltmalarla sesleniyor herkes. Terör örgütü liderinin ismi olmasi sebebiyle dalga geçenlerde var. Artık ismimden nefret ediyorum. Değiştirip mert yapmayi düşünüyorm. Sizce olumlu sonuçlanir mi ayrica 17 yasindayim ailem izin vermezse kendim dava açabilir miyim?

  • Besler Hukuk 19 Ocak 2021 17:34

   Bu gerekçelerle zor. 18 yaşını doldurduktan sonra bir avukata başvursan daha iyi olur.

 • Xxxx Kotan 15 Ocak 2021 23:48

  Kotan soyadıni anlamından rahatsız olduğum, kendime ait hissetmedigim gerekçesiyle avukat tutarak değiştirebilir miyim

  Kotan, Köten : önüne beygir koşulan, kazacağı toprağın derinliği ve genişliği ayarlanabilen, bütünüyle demirden yapılmış büyük saban.

  • Besler Hukuk 19 Ocak 2021 15:37

   Değiştirebilirsiniz.

 • Halime 15 Ocak 2021 21:37

  Merhaba. Tam adım Halime Nur. Babam Benaz ismini çok istiyormuş bu yüzden bu ismi kullanmaya başladım ve sosyal cevremde birkaç yıldır Benaz olarak tanınıyorum. İsmimdeki Nur hiç kullanılmıyor. İsmimi Benaz Halime olarak değiştirmem mümkün müdür?

  • Besler Hukuk 19 Ocak 2021 15:32

   Mümkündür.

 • buse 15 Ocak 2021 20:20

  merhaba daha önce isim soyisim değiştirmedim annemin soyadını almak istiyorum davasiz olur mu

  • Besler Hukuk 19 Ocak 2021 15:23

   Olmaz.

 • mehmetcan yıldız 15 Ocak 2021 18:57

  ismim mehmetcan birleşik şekilde canı kaldırıp mehmet yapmak istiyorum nüfüs müdürlüğü değiştirirmi davamı acmam lazım açarsam nasıl sonuçlanır teşekkürler.

  • Besler Hukuk 19 Ocak 2021 15:16

   Davanın nasıl şekilleneceği nasıl takip edileceğine bağlı.

 • Hacıhan OZAN 14 Ocak 2021 15:57

  Askerim, Adım Hacıhan hem özel hayatımda hem de kışla hayatımda ismim anlaşılmıyor. Ben ismimi Alpaslan Bayezid olarak değiştirmek istiyorum böyle bir şey mümkün mü?

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 19:05

   Mümkündür.

 • Ömer karadaş 14 Ocak 2021 09:53

  Merhaba iyi günler.
  Adım:ömer
  Soyadım:karadaş

  İsmim ve soy ismimi değişmek istiyorum. Murat aydın olarak değişim yapabilirmiyim.Bu konuyla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim.

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 18:58

   Dava açmalısınız.

 • Dilek çınar 14 Ocak 2021 03:32

  Kızımızın ismi Asya Lila olacaktı. Eşim gitmiş Asya Mediha koymuş benden habersiz. Nüfus müdürlüğü değişir mi?

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 18:46

   Dava açmanız gerekir.

 • Döndü YILMAZ 14 Ocak 2021 02:15

  Merhaba ismim Döndü. Ailem ismimi ( bir batıl inanç ile ) devamlı kiz çocukları olduğu için kızdan erkeğe dönsün anlamında koymuşlar. Bu beni hem dini inancimdan ötürü hemde kişisel olarak çok rahatsız ediyor. Ayriyeten yeni tanıştığım insanlar tarafından sürekli alay konusu oluyor. Bu durumdan ötürü de son bir kaç yıldır ismimi Zeynep olarak kullanıyorum. Dava açmadan nüfus müdürlüğünden ismimi değiştirmem mümkün müdür acaba? Eğer mümkün değilse dava açtığımda avukat tutmam gerekli mi? Yoksa Avukat tutmadanda davayı kazanabilir miyim?

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 18:44

   Dava açmanız gerek. Avukatsız dava açmak genelde iyi sonuçlanmaz.

 • helin aslan 13 Ocak 2021 22:14

  isim davam onaylandı daha sonra yatırdığım paranın belli bi kısmı iade edilecekmiş bu ne parası?

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 18:37

   Gider avansı

 • Mubeccel 13 Ocak 2021 18:15

  Merhaba ismim Mübeccel. Anlaşılması ve telaffuz edilmesi oldukça zor. Gerek telefonda olsun gerek yüz yüze konuşmada tekrar tekrar söylemek zorunda kalıyorum. Buna rağmen hep yanlış yazılıyor. Ayrıca kimileri kısaltarak dalga geçiyorlar. İsmimi direkt olarak değiştirmeden ikinci bir isim almam mümkün mü ? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 18:27

   Dava açmanız gerekir.

 • Berfin Keklik 13 Ocak 2021 16:44

  İsmim berfin kürtçe nir isim olduğu için çok yargılanıyorum sosyal hayatımda değişmem mümkünmü acaba

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 18:13

   Başka bir gerekçeyle mümkün.

 • Cenk 13 Ocak 2021 04:22

  Merhabalar, ateist olduğum için islam kökenli olan ismimi değiştirmek istiyorum. Bunun için şehire ihtiyaç olut mu mahkemede?

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 14:34

   Olmaz.

 • Emre Ekinci 12 Ocak 2021 23:19

  Merhaba ismimi yada soyismimi degistirmek istiyorum anne ve babamla gorusmuyorum babamin cok fazla yuz kizartici sucu var ve bana bu zamana dek hicbir faydasi olmadi sizde isim degistirmekmi benim icin daha kolay olur yoksa soyisimmi tesekkurler

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 13:40

   Fark etmez.

 • aybüke 12 Ocak 2021 17:16

  merhaba ismim aybüke başka bir adla biliniyorum ve aynı zamanda ayıbuke şeklinde dalga geçiyorlar dava açmadan değiştirebilirmiyim

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 13:10

   Dava açmanız gerek.

 • Samet 12 Ocak 2021 05:59

  Merhabalar. İsmim, Abdulsamet fakat ben değiştirmek istiyorum. Direk Abdulsamet ismini sildirip başka bir isim yapabilir miyim? Genelde arkadaşlarım, ailem Samet diye hitap ederler. Abdul yerine istediğim bir ismi ekleyebilir miyim?

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 12:54

   Ekleyebilirsiniz.

 • Tuğçe Korkmazgöz 11 Ocak 2021 20:30

  İsmim Tuğçe Nur Hanım Korkmazgöz. Herkes üç ismim olduğu için dalga geçiyor üstelik bazı bankalar Hanım olan ismimi soy ismim zannediyor. Haklı sebep olarak görülür mü? İsmimin yazılmadığı sınavlarda da çok problem yaşıyorum.

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 12:26

   Haklı sebep teşkil eder.

 • Emre 11 Ocak 2021 17:50

  Merhaba, bir isim ekleme davası açtım tevzi formunda: Nüfus(diğer kayıtların düzeltilmesi istemli) yazıyor bir yanlışlık yok mu acaba.
  Ayrıca bana gelen tebligatta “davacı tarafa tanıklarını bildirmek üzere iki hafta verilmesine” yazıyor bu iki hafta tebligat geldiğinde mi başladı yoksa ön inceleme duruşmasında mı bana süre verecekler tanık listemi sunmak için
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 12:05

   Sora sora dava yürütülmez.

 • besra yildirim 11 Ocak 2021 00:15

  İsmim besra telaffuzu zor ve cidden benim duymak bile istemediğim bir işim bu yüzden yıllardır etrafta hazal ismiyle biliniyorum bu ismim bilinmez dava açmak istiyorum olur sonuç verir mi

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 19:04

   Verir.

 • Enes 10 Ocak 2021 15:19

  İsmim Feyzullah Enes. Arkadaşlarım fethullah diye dalga geçiyorlar hiç hoş olmuyor acaba bu gerekçeyle değiştirebilir miyim ? Ayriyeten beni Enes olarak tanıyorlar çevrem. Teşekkürler

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 18:38

   Değiştirebilirsiniz.

 • Mahsun kılıç 10 Ocak 2021 12:56

  Merhaba kolay gelsin öncelikle.
  Benim adım ( MAHSUN ) tdk da anlamı üzgün diye geçiyor bu beni ilk öğrendiğimden beri psikolojik olarak sıkıyor ve çevremde bir kaç yıldır farklı isim kullanarak tanınıyorum. Bir ortamda tanışma Faslı olmak üzere çok sıkıntılar çekiyorum örneğin adım mahsun diyince sonuna kırmızıgül eklemesi yapılıyor ve bir sanatçıya özgü terimler ve onun dini siyasi özellikleri bana yükleniyor bunun kimi zaman alay konusu olduğunu kimi zaman ise beni ciddi duruşumu bozduğunu sık sık görmekteyim ve tonla tanık sunabilirim bu konu hakkında. Son olarak mahsun isminin genelde doğuda kullanılması nedeniyle bana doğulu musun veya şu ırktan mısın diye sorulması çok rahatsız ediyor ve özel hayatimdan bahsetmek zorunda kalıyorum bu nedenler avukatsiz yeterli olur mu ? Ve nüfus müdürlüğü tarafından değiştirmem mümkün müdür değilse dava açmalı mıyım? Teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 18:37

   Dava açmalısınız.

 • Emine çağlar 10 Ocak 2021 09:34

  Merhaba benim kimlikteki ismim Emine fakat ailem aslında Amine ismini koymak istemiş ve bana öyle sesleniyorlar, çevrem de Amine olarak biliyor.Bunu değiştirmem mümkün mü acaba?

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 18:32

   Mümkündür.

 • Rabia Yerlikaya 10 Ocak 2021 02:29

  İsmim rabia ama akrabam ve ailem disinda sosyal hayatimda gizem diye hitap ediliyorum ismimi değiştirebilirmiyim?

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 18:28

   Değiştirebilirsiniz.

 • Fadime uysal 9 Ocak 2021 17:18

  Benim adım Fadime, çevremde bazen dalga konusu oluyor fadik, badik,fadile vs gibi avukatla dava açıp değiştirmem mümkün mü acaba?

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 17:56

   Mümkündür.

 • Gül ünal 9 Ocak 2021 15:37

  Güllü ismi Gül olarak değiştirebilir miyim

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 17:51

   Değiştirebilirsiniz.

 • Rabia zırh 9 Ocak 2021 10:28

  Merhabalar benim ismim rabia fakat gerek sosyal medya olsun gerek özel hayatım olsun bazı kisiler tarafindan yeşim diyenler oluyor bu isim benim ilk başta kendi hevesimdi daha sonra çevremdekilerde kullanmaya başladı ekletmem mümkünmüdür

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 17:40

   Mümkündür.

 • Mine 9 Ocak 2021 00:30

  İsmim emine çevremdeki herkes küçüklüğümden mine olarak seslenmiş suan mine kullanıyorum. Emineyi mineye çevirmek için dava mı açmam gerekiyor

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 17:27

   Evet.

 • Dede Cengiz 8 Ocak 2021 22:48

  Tek ismim var ve Dede bu isim bircok yerde tek seferde anlasilmiyor hocalarim bile tanisirken universite duzeyinde bile dalga gecilen bir isim degistirmek icin nufus mudurlugune gitmem kabul görebilirmi yoksa dava açmak zorunda miyim? Teşekkurler

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 17:17

   Dava açmanız gerek.

 • Hediisssk 8 Ocak 2021 21:35

  Merhaba benim kimlikte ismim Hediye fakat Hediş dendiği için ve sosyal medyada ş harfini kullanamadığımdan hedis yazmıştım. Bundan sonra yani yaklaşık 6,7 yıldır hediş diyenlerde dahil herkes hedis diyor. İsmimi hedis olarak değiştirebilir miyim acaba ve ne yapmam gerekiyor?

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 17:15

   Dava açmanız gerek.

 • Delal keleş 8 Ocak 2021 18:50

  Merhaba ismim delal değiştirsem yada isim eklesem olurmu delal diyince Celal sanıyorlar bu yüzden sinir oluyorum

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 17:09

   Bu gerekçeyle olmaz.

 • Kader 8 Ocak 2021 02:11

  İsmim kader degiştirmek istiyorum çünkü psikolojik olarak bana kötü olayları anımsatıyor ve ailem ve arkadaşlarım farklı bir isim hitap ediyorlar tanık olarak gösterdiklerim olursa memurlar tanıklarımı dinlicek çevrememi sorgulicak beni

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 16:50

   Dava açmanız gerek.

 • Keziban Şimşek 7 Ocak 2021 16:12

  Merhaba. Benim adım Keziban. Toplumda alay konusu olduğu için ve adımın toplumda Rabia diye bilinmesinden dolayı ismimi değiştirmek istiyorum. Bu mümkün müdür ?

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 16:37

   Mümkündür.

 • Sena 7 Ocak 2021 11:40

  Merhaba. Adım Fatma Sena. Ben sadece ön adımı çıkartmak istiyorum. Çünkü ilkokul ve ortaokul dönemimde ön adımla çok dalga geçilirdi. Örneğin esmer tenli olduğum için kara Fatma gibi hakaretler edilirdi. Bunlar bende köyü çağrışım yapıyor. Zaten yakın çevrem de bana sadece Sena diye hitap eder. Bunu yapmam mümkün mü? Ancak şahit gerekliyse ilkokul veya ortaokul arkadaşlarımla hiçbir irtibatım yok.

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 16:29

   Mümkündür.

 • Sevim sezen 6 Ocak 2021 22:12

  Adım sevim ve bu isimden rahatsız oluyorum sevmiyorum çocukluğumdan beri eda diyorlar iş hayatımda olsun sosyal hayatımda olsun herkes eda diye tanıyo ve değiştirmek istiyorum mümkün mü acaba ve yardımcı okabilirmisiniz?

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 16:03

   Mümkündür.

 • emine aslan 6 Ocak 2021 11:06

  Merhaba adım Emine. babannemin ismini koymuşlar küçükken. o zamanlar babannem ile annem arasında çok kavgalar olurmuş. sürekli annemi döver hakaret edermiş. annem de o kadını hatırlatmasın diye bana eylül diye seslenmiş . ben de kendimi bildim bileli adımı eylül olarak kullanıyorum. emine ismi çok yabancı geliyor. bu sebepler haklı bir gerekçe belirtir mi

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 14:27

   Haklı sebep teşkil eder.

 • Emir efe kocaman 6 Ocak 2021 10:39

  Merhaba adım emir efe rahmetli dedemin ismi İshak genelde İshak diye çağırırlar efe yerine emir İshak diye değiştirebilirmiyim

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 14:25

   Değiştirebilirsiniz.

 • Merve karadeniz 6 Ocak 2021 02:48

  Merhaba kimlikte adım zülfiye ama herkez merve diye sesleniyor yaşm 18 ailem olmadan ismimi degişebilirmiyim?(cevremde mahkeme acmadan isim degişen var bende bu koşularda mahkemesiz isim degisebilirmiyim)

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 14:11

   Dava açmanız gerekir.

 • mine baytak 6 Ocak 2021 01:41

  Merhaba ismim mine nüfus müdürü emine olarak yazmış ve çevremdeki insanlar emin diyerek gülünç şeyler söylüyorlar ailem mine olarak sesleniyor ama çevremden gülünç tepkiler alıyorum mahkemeye dava açmadan direk değiştirebilir miyim?

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 14:09

   Dava açmanız gerekir.

 • samet 5 Ocak 2021 14:36

  Merhabalar adım Abdussamet herkes beni Samet olarak tanıyor Samet olarak değiştirmek istiyorum ismimi dava açmam gerekir mi yoksa nufüs müdürlüğünden halledebilir miyim ?

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 16:44

   Dava açmanız gerek.

 • Hüseyin Turgut 5 Ocak 2021 00:10

  Merhaba ismim Hüseyin ismimin başına oğlumun ismini eklemek istiyorum Kaan Hüseyin olmasını istiyorum mümkün mü teşekkürler

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 16:07

   Mümkündür.

 • sema 4 Ocak 2021 23:42

  Sema Şemsi olan ismime sema ismi daha sonra mahkeme ile eklenmiştir.fakat aile baskısından dolayı şemsi ismi silinmeyip kalmıştır.yeniden dava açıp şemsi ismini sildirmek hakkım var midir?isim değişikliği 1 defaya mahsus mu yapılıyor

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 16:05

   Tekrar dava açamazsınız.

 • Kayra 4 Ocak 2021 23:35

  Merhaba. İsmim Ömer Faruk, fakat 10 yıla yakın bir süredir çevremdeki herkes beni Kayra ismiyle tanımakta ve artık neredeyse akrabalarım dışında hiç kimse Ömer Faruk olarak hitap etmemekte. İsmimi Ömer Kayra’ya çevirebilir miyim, nasıl bir yol izlemem gerekir?

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 16:04

   Dava açmanız gerekir.

 • Berkay içten 4 Ocak 2021 22:31

  İyi çalışmalar berkay isim ben ay kaldırtıp Berk olmasını istiyorum ismimin Ay’ı kaldırtmam mümkün mü dava açarak

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 16:02

   Mümkündür.