Skip to content

İSİM DEĞİŞTİRME DAVASI

İsim Değiştirme

 

İsim ve soyadı insanların dış dünyayla iletişim kurarken ve kendilerini tanıtırken ilk söyledikleri şeydir. Her insan kimliğinin vazgeçilmez parçası olan ismini gururla söylemek ve taşımak ister. Fakat  ebeveynler bu konuda çok düşünmeden veya tam bilgi sahibi olmadan isim koyabilmektedirler. Bu nedenle bireyler diğer kişilerden kötü geri dönüşler alabilmekte ve çoğu kişi için hayat zulme dönüşebilmektedir. Özellikle sahne hayatında birçok sanatçı gerçek ismini kullanarak şöhret olamayacağını düşündüğünden kendisine yeni isim ve soyadı seçmiştir. İsimlerin insanlar üzerinde çok etkili olduğu açıktır. İsim değiştirme veya kanundaki ifadesiyle adın değiştirilmesi ancak haklı sebeplerin bulunması halinde mümkündür. Bu makalemizde isim değiştirme davası ve soyadı değiştirme hakkında merak edilen tüm sorulara cevap vermeye çalıştık. Siz de isim değiştirme ile ilgili sorularınızı sayfanın en altından sorabilir, diğer hukuki sorularınızı ise avukata sor sayfamızdan iletebilirsiniz.

İsim Değiştirme Davası İçin Haklı Sebepler

Kanunda açıkça ifade edilmediği için Yargıtay kararlarından haklı sebepler için bir çıkarım yapabilmekteyiz. Bunlara örnek olarak;

 • Kişinin adının komik, gülünç olması
 • İsminin toplumca bilinen bir suçluya ait olması ya da kötü bir olayla anılması
 • Toplumun genel ahlak kurallarına uygun olmayan isimlerden olması
 • Kimliğinde yazılı isim değil başka bir isimle herkes tarafından tanınması
 • Telaffuzunun zor olması gösterilebilir.

Sadece bu sebeplerle isim değiştirme davası açılması zorunlu değildir. Haklı sebep kavramına örnek teşkil etmesi açısından Yargıtay Kararları’nda bunlar belirtilmiştir. Kişinin yalnızca isminden rahatsız olduğu için keyfi isim değiştirme yapması da uygulamada mümkündür. Var olan isminize ikinci bir isim ekletme de yapılabilmektedir. İki isim kullanıyorsanız birisi için isim sildirme davası da açabilirsiniz.

Soyadı Değiştirme Davası Şartları

Soyadını değiştirmek isteyen kişiler de haklı bir gerekçeye dayanmalıdır. Soyadını değiştirmek isteyen kişilerin haklı bir gerekçeye dayanmayan talepleri mahkeme tarafından reddedilecektir. Haklı nedenlere örnek olarak;

 • Din değiştirme
 • Mesleki açıdan kişiye zarar verecek bir soyadı olması. Örneğin bir avukatın soy adının “Güvenilmez” olması gibi
 • Alay edilebilir olması, kötü çağrışımlarda bulunması
 • Milli kültüre, örf ve adete uygun olmaması
 • Davacının babasıyla kişisel ilişki kurmaması ve manevi bağ hissetmemesi gösterilebilir.

Haklı sebepler sınırlı sayıda değildir. Bu ve benzeri hallerde mahkeme soyadı değiştirme için haklı nedenin varlığını kabul edecektir.

Mahkemesiz İsim Değiştirme Mümkün Mü?

Nüfus Hizmetleri Kanunu’na eklenen 11. geçici madde ile 24/12/2022 tarihine kadar yalnızca aşağıda belirtilen sebeplerle sınırlı olarak isim ve soyadı değiştirme mümkündür.

 • İmla ve yazım hatası yapılmış olması
 • İsmin veya soyadının genel ahlaka aykırı olması
 • İsmin veya soyadının gülünç olması
 • Soyadının memuriyet, rütbe, aşiret, yabancı ırk ve millet isimleri ile aynı olması

Bu sebeplerden herhangi birinin bulunması halinde ikametgah adresinizin bulunduğu Nüfus Müdürlüğü’ne başvurarak isminizin düzeltilmesini talep edebilirsiniz. Bu sebepler haricinde mahkemesiz isim değiştirme mümkün değildir. Yeni kimliklerde isim ekleme de mahkeme kararı olmaksızın yapılamaz.

E devletten İsim Değiştirme Yapılabilir Mi?

Evli veya boşanmış kadınlar e devletten isim değiştirme başvurusu yaparak;

 • Kocasının soyadı ile eski soyadını birlikte kullanmayı,
 • Eski soyadını kullanmaktayken sadece eşinin soyadını kullanmayı,
 • Boşandığı eşinin soyadını kullanmasına izin verildiyse eski soyadıyla eşinin soyadını birlikte kullanmayı,
 • Sadece evlenmeden önceki soyadını kullanmayı talep edebilir.

Çocuğun İsmini Değiştirme Mümkün Mü?

Çocuğun velayet hakkına sahip ebeveyn isim değiştirme davası açarak çocuğun ismini değiştirebilir. Evlilik devam ederken çocuğun velayeti anne ve babadadır. Bu durumda anne ve babanın birlikte dava açması gerekli olup ebeveynlerden birinin tek başına dava açması mümkün değildir. Evlilik birliği sona erdikten sonra ise velayete sahip olan anne veya baba isim değiştirme davası açabilir. Şartları varsa bebeklerin dahi isminin değiştirilmesi mümkündür. Babalık davası veya boşanma sebepleri hakkında bilgi almak isterseniz bu konudaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

İsim Değiştirme Davasında Yetkili ve Görevli Mahkeme

İsim değiştirme başvurusu davacının yerleşim yerinin bağlı bulunduğu Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yapılabilir. Mahkemece isim değişikliğine hükmedildiği takdirde kimlikte isim değiştirme işlemi yapılması mümkündür.

İsim Değiştirme Davası Süreye Tabi Midir?

İsim değiştirme davası açmak için herhangi bir süre şartı yoktur. Kişi zamanaşımı veya hak düşürücü süreye tabi olmadan istediği zaman dava açabilir.

Nüfus Kayıtlarının Düzeltilmesi Davası ile İsim Değiştirme Davası Arasındaki Fark Nedir?

Nüfus kaydının düzeltilmesi davası ile davacı nüfus bilgilerindeki herhangi bir yanlışlığın düzeltilmesini talep etmektedir. İsim değiştirme ve soyadı değiştirme davalarında ise yalnızca isim ve soyadının değiştirilmesi talep edilmektedir.

İsim ve Soyadı Değiştirme Maliyeti Ne Kadar?

 

isim değiştirme avukat ücreti

2020 yılında açılan bir isim değiştirme davası için davanın başında harç ve masraflar dahil 366,60 TL ödeme yapılmaktadır. Dava ilan aşamasına geldiğinde buna ilaveten ortalama 100 TL daha ödenmektedir. Bu nedenle isim değiştirme masrafının 466,60 TL olduğunu söyleyebiliriz. İsim değiştirme davası avukat ücreti ise genellikle 3000 TL ile 5000 TL aralığında değişmektedir. E-tahsilat sistemine üye avukatlar tarafından dava masrafları ve vekalet ücreti kredi kartı ile 9 taksite bölünebilmektedir.

İsim Ekletme Davası Ne Kadar Sürer?

Adalet Bakanlığı tarafından isim değiştirme davası için belirlenen hedef süre 255 gündür. Ancak davanın iyi bir şekilde takip edilmesi halinde çok daha kısa sürede sonuçlandırılması mümkündür.

Avukatsız İsim Değiştirme Davası Açabilir Miyim?

Hiçbir hukuk davasının avukat ile takip edilmesi zorunlu değildir. Ancak bu tercih genellikle iyi sonuçlar vermemektedir. Usul hataları yapıldığı için kaybedilen birçok dava mevcuttur. Davanızın etkili bir şekilde yürütülmesi ve hızlıca sonuç alınabilmesi için isim değiştirme davası konusunda uzman bir avukattan hukuki yardım almanızı tavsiye ederiz.

0 0 oylar
İçeriği Oylayın

İlgili Makaleler

Abonelik
Bildir
guest
1.1K Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Yaşar
Yaşar
9 ay önce

Merhabalar. İsmim Yaşar. 39 yaşındayım. Çocukluğumdan beridir ismim üzerinden sohbet ortamlarında “yaşar ne yaşar ne yaşamaz” gibi güya espri olsun tarzında sohbetler geçti ve halen de kimi zaman bu ifadeler kullanılıyor. Bu sebepten ötürü isim değişikliği davası açabilir miyim. Saygılarımla.

Şaban yonat
Şaban yonat
1 yıl önce

Adım Şaban alay konusu olduğu için değiştirmek istiyorum mahkemesiz kesin değişir mi

Can Kr
Can Kr
2 yıl önce

İsmim Muhittin Can, ilk ismimi hiç kullanmıyorum, herkes beni Can olarak tanıyor. E devlet üzerinden ilk ismimi sildirmem mümkün müdür

İsim Değiştirme
İsim Değiştirme
2 yıl önce

Merhaba.
İsim değiştirme davası için yazıyorum.
Kimliğimde yazan ismini değiştirebilir miyim?
Ailem ve yakınlarım tarafından hiçbir zaman kimliğimde yazan isimle tanınmadım/çağrılmadım.

Önceki yorumumu silip bunu onaylayın lütfen.

Nasır Kaya
Nasır Kaya
2 yıl önce

Adımı mahkemeye başvurmadan, nüfus müdürlüğünden değiştirebilirmiyim? Anlamının gülünç ve rahatsız etmesi, tuhaf karşılanması vs.

Ragıp göl
Ragıp göl
2 yıl önce

20 günlük bebeğim var 2 isim koyduk ama pişman olduk. Mahkemesiz birini sildirebilir miyim.

Ekrem yılmaz
Ekrem yılmaz
2 yıl önce

Oğlumun iki adı var 1 yaşında.oğuz ismini değiştirmek istiyorum hiç kimse kabullenmedi oğuz olarakda seslenmiyolar psikolojimi bozdular.oğuz ismini sildirip başka isim koyabilirmiyim

Serkan
Serkan
2 yıl önce

Kızımın adına EK İSİM koymak istiyorum. Değiştirmem mümkün olur mu ?

uğur gece
uğur gece
2 yıl önce

İsmim Uğur , Ailemin koyduğu günden bu yana bu ismin hiç bir şekilde tarafıma ne bir uğur ne bir şans getirmedi sürekli olarak büyük hastalıklar var kaza atlattım çevrem tarafından Soy Adım olan ‘ gece ‘ olarak çağırılıyorum kimse uğur olarak seslenmiyor ismimide sevmiyorum . soy adım olan GECE ‘ yi adımada yazıdrabılırmıyım

Abdulkadir sutcuoglu
Abdulkadir sutcuoglu
2 yıl önce

İsmim abdulkadir imamin işgüzarligi babami kandirmis babam dedemin adi harun ve kadir ismini koyacakken kadir başında abdul olmadan olmaz abdulkadir koy diye aklina girmis ben simdi bu isimden abdulu sildirebilir miyim mahkemesiz? hayatimda hicbir yerde abdulkadir olarak cagrilmadim herkes kadir bilir beni. sadece kadir olur mu

gk
gk
2 yıl önce

merhaba ben müslümanım ama yine de ismimin çok fazla din çağrışımı yapmasını istemiyorum bu yüzden 1 ismimi sildireceğim müslüman oluşum benim bu dava sebebimi zayıflatır mı? dinim beni ilgilendirsin, başkalarının aklında ismimle bi fikir oluşmasın istiyorum

Şeyma Çalışkan Öztürk
Şeyma Çalışkan Öztürk
2 yıl önce

Merhabalar.
1,5 aylık bir kızım var. İsmi “Azra Dua”, iki ismin zorluk olacağını düşündüğüm için Azra’yı sildirip tek Dua’nın kalmasını istiyorum. Mümkün müdür?

Servet demir
Servet demir
2 yıl önce

Merhaba adım Servet kadınım herkes isminden dolayı beni erkek sanıyor değiştirebilir miyim ?

Ramazan
Ramazan
2 yıl önce

Merhaba benim ismim ramazan ama değiştirmek istiyorum. Sebebim ise benim kardeşim 10 yaşında öldü adı umutu bende onun ismini taşımak istiyorum ve böyle kendimi mutlu hissediyorum bu sebeble olurmu

Emine caglar
Emine caglar
2 yıl önce

Merhaba ismim emine zamanında nüfusta amine yazılamamış o yüzden emine yazılmış ama herkes beni amine diye biliyor ve çağırıyor bunu edevletten değiştirmem mümkün mü

Emircan Kuzu
Emircan Kuzu
2 yıl önce

Soyad değiştirme davası avukat ücreti ve harç masraflari ne kadar kac TL bilgi alabilirmiyim

Emircan Kuzu
Emircan Kuzu
2 yıl önce

Soyad değiştirme davası avukat ücreti ve harç masraflari ne kadar kac TL

Sema SINIR
Sema SINIR
2 yıl önce

Merhabalar benim çocuğumun 2 ismi var fakat kendide istemiyor 2. ismi sildirmek istiyor nasıl bir yol çözebiliriz ve edevlet üzerinden oluyormu

Rojin Dinç
Rojin Dinç
2 yıl önce

Merhaba. Ben ismimden memnun değilim. Kendi benliğimmiş gibi hissedemiyorum. Bu isimle çağırıldığım zaman kendimi kötü hissediyorum. Sizce bu geçerli bir sebep olur mu?

ZUHAL YILDIRIM
ZUHAL YILDIRIM
2 yıl önce

Merhaba benim bebeğim 6 aylık bende hamileyken ömer Asaf olsun istedim ama doktorum çok ısrarcı oldu Doğa olsun diye yakın çevrem bu ismi kız diye morelimi bozuyor bana bu kadar üzüyorsa bebeğimin büyünce dalga geçmeleri çok düşündürüyor sizden ricam bu isim için ne yapmam gerekir bana yardımcı olabilirmisiniz şimdiden teşekkür ediyorum

Mehtap
Mehtap
2 yıl önce

3 yaşındaki kizimin adı Rabia İrem ama biz İrem dedik Rabia ismini kızım sevmiyor İrem ismine alışmış Rabia ismini kimliginde kaldirabilirmiyim

Meryem ateş
Meryem ateş
2 yıl önce

Kızım 6 aylık asel miray yazacaklarına asel mira yazmışlar. Bunun için ikinci ismi sildirmek istiyorum veya miray diye düzeltirmek istiyorum. Sildirsem veya harf ekletsem dava açmam gerekir mi

Emine orta
Emine orta
2 yıl önce

Benim ismim emine . Babam kendi annesinin ismini koymus ama ismim bana yaşadığımız kötü şeyleri hatırlatıyor babam kendini asarak öldürdü ve ben onun ve ailesinden birsey tasimak bende travma haline geldi ismimi değiştirmek için dava açsam bu nasıl sonuçlanır geçerli sebeplere girer mi ona göre mahkemeye dava acicam

Aykut A.
Aykut A.
2 yıl önce

Merhabalar , İsmimin önüne ön ad olarak ekletmek istediğim bir isim var. Çevrem tarafından genellikle böyle sesleniliyorum. İsim Ekletmek için sadece çevremde bu isimle anılmam yeterli olur mu ?

Tayfun Yıldızay
Tayfun Yıldızay
2 yıl önce

Merhabalar,
Yurtdışında yaşayıp çifte vatandaşlığa sahip birisi olarak bulunduğum ülkede iki ismimden birini sildirdim. Aynı işlemi Türkiye için de yapmak istiyorum bunun için dava mı açılmalıdır dilekçe mi verilmelidir? Dava açılacaksa bu süreç ne kadar sürer.

Yeter kaplan
Yeter kaplan
2 yıl önce

Merhabalar.İsmim yeter.Gülünç,komik olduğundGülünçisim bile olmadığından ayrıca dalga geçildiği için değiştirmek istiyorum. Dava açmadan nüfus dairesine dilekçe vererek isim değişikliği başvurusu yapabilir miyim?Cevap evet ise,ücret olarak tahmini nekadar tutar?Cevaplarsanız çok seviniçok.Teşekkürler

Kaya bared
Kaya bared
2 yıl önce

Merhaba kimlikte ki adım Abubekir hiç kullanmadım. Ailem çevrem herkes bana Bared diye hitap ediyor. İsim değişikliği için nereye başvurmalıyım ? İlçe nüfus ? Mahkeme mi ?

Esra
Esra
2 yıl önce

Merhaba kızımın adı Azranur fakat Azra diyoruz Nur kullanmiyorum zaten ben Nur konmasını istemedim eşim kimliği çıkartırken Nur ekletme dedim ama inadına ekletmis istemiyorum içimde ukte kaldı silinebilir mi

Hazal Özdemir
Hazal Özdemir
2 yıl önce

Merhaba ben yks sınavına gireceğim ama öncesinde ismimi değiştirmek istiyorum sinav da sıkıntı çıkar mi bir bilginiz var mı

Hamide
Hamide
2 yıl önce

Hocam merhaba 2016 yılında isim degişikliği için dava açtım 2018 de karar çıktı mahkemeye gidemedim şehir dışında olduğum için nüfus müdürlüğünde isim değişikliğiyapa bilirmiyim

Deniz kiymet
Deniz kiymet
2 yıl önce

merhaba efendim bebeğim 7 aylık üç ismi var ilki kaynanamın adı Meryem onu Meyra olarak duzeltirebilirmiyim harf olarak kabul olurmu

beyza sarıkaya
beyza sarıkaya
2 yıl önce

merhaba iki ismim var birincisiyle cok dalga geciliyor ve ozguvenim kiriliyor acikcasi zaten hep ikinci ismimle herkes beni taniyor sildirmem ya da bu ismi baska isimle degistirmem mumkun mu cok uzun surer mi

Alya Büber
Alya Büber
2 yıl önce

ismim Emine ama yıllardır kendime benimseyemiyorum sürekli imine denmesindende rahatsız oluyorum. çevrem beni farklı bi isimle tanıyor değiştirmem mümkün mü? 16 yaşındayım

Özgür Tunç
Özgür Tunç
2 yıl önce

Meraba benim adım özgür ama kimlikte yunus ve onu herkes özgür diye biliyor ama karışıklık oluyor o yüzden kimlikte değiştirip özgür yapabilirmiyim acaba?bide mahkemede kaç şahit lazım?

Elena berrak
Elena berrak
2 yıl önce

Merhaba , isim değiştirme davası sürerken aileden biri aranıp onaylıyor musunuz diye bir soru soruluyormuş . Örneğin annem veya babam aranıp kızınız adını değiştiriyor onayınız var mı gibi bir soru soruluyormuş. Babam yurtdışında ve annemle görüşmüyorum . Nasıl olur süreç nasıl işler ?

Fadime çoşkun
Fadime çoşkun
2 yıl önce

Merhabalar ismim fadime babanemin ismi hoslanmiyorum. Hadi gel koyumuze geri donelim diye turku soyluyorlar ayrica telafffuzu zor ve cevremdekiler fadime ismiyle hitap etmezler bana bende dava acmak istiyorum mumkunmudur

senem Merve
senem Merve
2 yıl önce

ismimi değiştirmek için dava açmak istiyorum. mahkemeye babam da katılmak zorunda mı? 23 yaşındayım.

Şükrü Şirin
Şükrü Şirin
2 yıl önce

Merhaba çocuğumun ismi çok uzun İrem Nur Aleyna bunun Nur Aleyna kısmını sildirmek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim.Tesekuler

Burak Doğan
Burak Doğan
2 yıl önce

Merhaba oğlumun adı Kemal Mustafa, ismini Mustafa Kemal olarak değiştirmem dava açmadan mümkünmüdür

Aleyna A.
Aleyna A.
2 yıl önce

Merhaba, Alina olan ismim nüfusta çıkan yazım hatasıyla Aleyna olarak kimliğe geçti. Dilekçeyle değiştirmem mümkün müdür dava mı açmam gerekiyor?

Zehra Gülsevinç
Zehra Gülsevinç
2 yıl önce

Merhaba. Benim adım Zehra Gülsevinç. İsim ve soyismimi değiştirmek için taleb vermemin, bu koşullarla olumlu sonuç alabilmesi mümkün müdür:
– ismin dini anlam taşıması ve din değiştirme olması
– babam ile bir ilişkim olmaması
– yurt dışında yaşamam ve ismimin telafuz ve kavranmasının iş hayatında zor olması
Teşekkürler.

beyza
beyza
2 yıl önce

merhaba benim 2 ismim var, kendimi bildim bileli ikinci ismimle tanınıyorum ilkini sildirebilir miyim acaba ve kaç tanık gerekir

Celal
Celal
2 yıl önce

İsmim celal ve dini olarak çok ağır bir isim anlamı taşıyorum ve telafüzü zor ve dini olarak aykırı bir isim davasız değistirebilir miyim?

Gülay Sevim
Gülay Sevim
2 yıl önce

Merhaba ismim Rozelin zamanında kürtçe olduğu için yazmamışlar bu yüzden Gülay yazmışlar okul dahil herkes ismimi Rozelin biliyor değiştirmem mümkün mü

Mizgin Yaşar
Mizgin Yaşar
2 yıl önce

Merhaba hocam adım mizgin kürtçe bi isim kürtçe olmasından rahatsızım bu sebeple dava açarsam değiştirilirmi bi sonuç alırmıyım

Nuri Deniz
Nuri Deniz
2 yıl önce

Merhabalar
Adım Nuri fakat doğduğum andan itibaren soy adım olan Deniz olarak hitap edildim çevremde bu şekilde tanınıyorum adımı sildirmeden adımın önüne Deniz’i ekletebilir miyim.
İyi çalışmalar

Can Boyraz
Can Boyraz
2 yıl önce

Merhaba ismim Caner Can ve iki ismimde de can var bundan dolayı hem eğitim hemde iş hayatında sorun yaşıyorum “caner” kısmını sildirmem mümkün mü ? Nüfus dairesi yapabilir mi bunu acaba ?

Deniz Şimşek
Deniz Şimşek
2 yıl önce

Merhaba, ismim Eren Deniz. Çocukluğumdan beridir iki isimli olmanın ve isimlerimin birbirine uymamasının sıkıntısını çekiyorum. Herkes duyunca bir irkiliyor ve garipsiyor. Bu beni sosyal anlamda çok yıprattı. İnsanlara sürekli ismimin açıklamasını yapmak zorunda kalıyorum ve siyasi sebeplerce kamu kurumlarında ayrımcılık görüyorum. Dava açsam bu sebeplerle değiştirilme ihtimali var mıdır? (Yalnızca Eren isminin sildirilmesi)

Oğuzhan Yılmaz
Oğuzhan Yılmaz
2 yıl önce

Merhaba adım oğuzhan 20 yaşındayım , herkesin farklı farklı telefuz edip yazarkende hata yaptığı bir isim. Ouz osaan ouzan gibi farklı farklı herkes kendince okuyor ismi bu bir telefuz durumu olarak sayılıp mahkemede haklı gerekçe olarak görülebilir mi ? Beni sosyal hayatta bu telefuz durumu olumsuz etkiliyor mahkeme değiştirmeme izin verir mi ismimi?

Fetullah Öztürk
Fetullah Öztürk
2 yıl önce

Merhaba İsmim Fetullah Olay türünden buyana ismimi müdavil kılan arkadaşlar ve çevremden tepki ile bakanlar var Türksilahli kuvvetlerinde görev yaptım Çok şükür bir bağlantım yok benve ailem olmak üzere Sorum şu ismim değişirse benim askeriyede Karakuvvetleri komutanlığında ki görev yaptığım aldığım belgelerde ismimde yenisi olarak eklenirmi bunun için ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz

Ramazan
Ramazan
2 yıl önce

Merhaba benim ismim Ramazan ben ismimi değiştirmek istiyorum 18 yaşından küçüğüm.
Nedeni Arap kökenli bir isim ve eski bir isim ben Daha güncel bir isim istiyorum. Dava açmadan nüfüs müdürlüğünde değiştirebilirmiyim yoksa davamı açmalıyım.
Şimdiden teşekürler

Hacer Duran
Hacer Duran
2 yıl önce

Merhaba ismin kimligimde Hacer olarak yazılmış fakat ailem bana Burcu diye sesleniyor bnde herkese tanıtırken alışkın olduğum burcu ile tanıtıyorum kimligimde Hacer yazıyor gibi açıklama yapıyorum ve hep bu şekilde devam etti kurumlar dışında bu isimle seslenen yok babannem hariç kavram karmaşası oluyor çevrem için değiştirmek mümkün mü

İbrahim et
İbrahim et
2 yıl önce

Merhaba dedemin ismi İbrahim ve ailede benden başka 3 tane daha ibrahim var. Soyadlarımız da aynı. İsmi Halil ibrahim olarak değiştirmek istiyorum. Dava çok uzun sürermi? . Avukata gerek var mı ? . Kaç tl tutar? Teşekkürler

ibrahim emir yapar
ibrahim emir yapar
2 yıl önce

benim adım ibrahim emir ibrahim dedemin ismi dedemle ailemin arasında büyük bir husumet var ve ben hiç sevmiyorum dedeleri o yüzden ibrahim ismimi sildirmek istiyorum dedem ile husumeti olduğumuzu ailemin mahkemeye gelip gerçekten husumetli olduğumuzu kanıtlayabilirim mümkünüdür acaba

Beytullah Şekercizade
Beytullah Şekercizade
2 yıl önce

Merhaba ismimi benimsemiyorum. Ve ismimde Allah lafzı olduğu için ismim bana ağır geliyor. Çocukluğumdan beri sevemiyorum. Bu ismi değiştirebilirmiyim sizce?

Mahsun durmuş
Mahsun durmuş
2 yıl önce

Merhabalar ikizlerim var 30 gunluk ben ikisine kendim isim leri yazdim fakat eşim bitanesi kendi istedigi ismi istiyor bu yuzden tartisiyoruz bitanesi icin dava acabilirmiyiz isim degisikligi icin

betül t
betül t
2 yıl önce

merhaba ismim betül ve anlamının içinde “bakire kadın” geçiyor. bu şekilde ifade edilmesinden rahatsız oluyorum değiştirmek için yeterli bir sebep midir acaba?

Alara Solmaz
Alara Solmaz
2 yıl önce

Merhabalar, soyismim hatalı Sokmaz ‘ anne kızlık soyismim solmaz. Bunu düzeltmek için mahkemesiz müracat edebilir miyim? Ayrıca ismim Alara ancak kimliğe dilara olarak yazılmış. Kimliğimi babannem yaptırmış ve herşey yanlış. 22 yaşındayım ve hala kimlik adıma alışamadım, herkes alara olarak sesleniyor. İsmi değiştirmek için ne yapmalıyım

Hatice Ezgen
Hatice Ezgen
2 yıl önce

Benim bir buçuk yaşındaki oğlumun ismi İbrahim Enes Hüdai Enes olarak değiştirmek istiyorum mümkünmü ne yapmam gerekiyor

Betül
Betül
2 yıl önce

Merhabalar,kimlikte ismim Hayriye ama çevrem beni Betül olarak biliyor ve hayriye isminden dolayı okul hayatımda ve arkadaş çevremde hep dalga konusu oldum sürekli rencide edildim, değiştirmek için 18 yaşımı bekledim,bugünde nüfüs müdürlüğüne gittim ve bana kesinlikle değiştiremiceğimi sadece harf değişikliği yapabiliceğimi söylediler çok nadir olarak isim değişikli yapıldığını kimsenin kafasına göre isim değiştiremiceğini değiştirilsede avukat tutup mahkemeye başvurmam gerektiği bu işlemlerinde çok uzun sürdüğünü ve onaylanmasının kesin olmadığı söylediler,ayrıca çok maliyetli bi işlem olduğunu 6000 liraya kadar bulduğunu söyledi ordaki yaşlı bi adam,yıllarca bu günü bekledim gerçekten çok kafama taktığım bi durum dediği gibi imkansızmı ?

Hasan Göktuğ
Hasan Göktuğ
2 yıl önce

2 ismim var Hasan Göktuğ bunu Richtofen Göktuğ yapmam mümkünmüdür

Arzu Özen
Arzu Özen
2 yıl önce

Merhaba yeni doğan bebeğime isim eklemek için dava açtım. Tanığı dava dilekçesine ekledim fakat tebligatta tanık listesi sunmak için 2 haftalik bir süre olduğu yazıyor tekrar tanık için dilekçe yazmam gerekir mi ve 1 tanık yeterli olur mu

Necla Arslan
Necla Arslan
2 yıl önce

Merhaba ismim Necla kimlikte de sadece bu ismim yazıyor fakat ailem ve akrabalarım kimlikte yazmayan bir diğer ismim olan Merve ile hitap ediyorlar. İs ve sosyal hayatımdaki arkadaşlarımda kimlikte yazan ismimle hitap ediyor. Bu nedenle biraz zorluk yaşıyorum. Merve ismini kimliğe ekletmek için mahkeme mi açılması gerekiyor ve eklenen isim ön ad mı oluyor yoksa 2. İsim mi? Bilgi verirseniz sevinirim.

Gurbet Karakaş
Gurbet Karakaş
2 yıl önce

Merhabalar benim adım kimlikte Gurbet ama çocukluğumdan beri ailem ve çevremdekiler Yağmur diyor ismimi değiştirebilmem mümkünmudur?

Hacer atlayan
Hacer atlayan
2 yıl önce

Merhaba benim adım Hacer ebeveynlerim bana bu ismi katmış fakat arkadaşlarımın çoğu bana haco diye sesleniyor buda beni psikolojik olarak yıpratıyor bide ismimin anlamıyla dalga geçip taş kaya diyorlar ben bu durumdan rahatsızlık duyuyorum ismimi deyiştirmem mümkünmüdür

Zeynel Yapıcı
Zeynel Yapıcı
2 yıl önce

Merhaba adım Zeynel ve bu sebepten çoğu yerde Zeynep diye çağırıliyorum. Aynı zamanda ismimi benimsemiyorum ve ilk söylediğimde herkes Zeynal Zeynep Zeyna gibi anlamlar çıkarıyor. Soyadım da yapıcı ve insanlar cinsel olarak kötü bir anlam çıkarıyor bazen. Bu durumdan rahatsızım. Değiştirmem mümkün müdür.

Gamze Dinçer
Gamze Dinçer
2 yıl önce

Merhaba 3 yaşında oğlum var ve iki ismi var Tuğrulalp yaşar. Yaşar ismini sildirmek istiyorum çok uzun oldu cunki sildirebilirmiyim

Şehriban
Şehriban
3 yıl önce

Kimlikteki adım şehriban bu isim hem telaffuzu zor hemde pek yaygın bir isim olmadığından gerek ailem gerek arkadaş çevrem olsun kimse benim adımi ezberleyemiyor bu durum beni psikolojik olarak baya yıprattı halen daha devam ediyor genelde şehriban ismine yakin olan şeyma ismiyle hitap ediliyorum bu isimle hitap edilmek beni daha mutlu ediyor bu durumda adimi şeyma olarak değiştirmek mümkün mü?

Berk Usta
Berk Usta
3 yıl önce

Merhabalar, USTA soyismini dilekçe vererek davasız bir şekilde değiştirmek mümkünmüdür? Rütbe bildiriyormu yoksa davamı açmamız gerek

MU.Az
MU.Az
3 yıl önce

Ben yurtdışında yaşıyorum. 15 yaşandayım . İsmim Yurtdişinda pek hoş anlamı vermiyor .. ve Ben çocukluğumdan beri bana Elena hitap ediyorlar .. adımı Elena olarak değiştirebilir miyim? Yoksa Elena yabancı bir isim olduğu için isim değiştirme şansı zayıf mı ?

Popüler Konular