0216 387 0 388

İSİM DEĞİŞTİRME DAVASI

İsim Değiştirme

 

İsim ve soyadı insanların dış dünyayla iletişim kurarken ve kendilerini tanıtırken ilk söyledikleri şeydir. Her insan kimliğinin vazgeçilmez parçası olan ismini gururla söylemek ve taşımak ister. Fakat  ebeveynler bu konuda çok düşünmeden veya tam bilgi sahibi olmadan isim koyabilmektedirler. Bu nedenle bireyler diğer kişilerden kötü geri dönüşler alabilmekte ve çoğu kişi için hayat zulme dönüşebilmektedir. Özellikle sahne hayatında birçok sanatçı gerçek ismini kullanarak şöhret olamayacağını düşündüğünden kendisine yeni isim ve soyadı seçmiştir. İsimlerin insanlar üzerinde çok etkili olduğu açıktır. İsim değiştirme veya kanundaki ifadesiyle adın değiştirilmesi ancak haklı sebeplerin bulunması halinde mümkündür. Bu makalemizde isim değiştirme davası ve soyadı değiştirme hakkında merak edilen tüm sorulara cevap vermeye çalıştık. Siz de isim değiştirme ile ilgili sorularınızı sayfanın en altından sorabilir, diğer hukuki sorularınızı ise avukata sor sayfamızdan iletebilirsiniz.

İsim Değiştirme Davası İçin Haklı Sebepler

Kanunda açıkça ifade edilmediği için Yargıtay kararlarından haklı sebepler için bir çıkarım yapabilmekteyiz. Bunlara örnek olarak;

 • Kişinin adının komik, gülünç olması
 • İsminin toplumca bilinen bir suçluya ait olması ya da kötü bir olayla anılması
 • Toplumun genel ahlak kurallarına uygun olmayan isimlerden olması
 • Kimliğinde yazılı isim değil başka bir isimle herkes tarafından tanınması
 • Telaffuzunun zor olması gösterilebilir.

Sadece bu sebeplerle isim değiştirme davası açılması zorunlu değildir. Haklı sebep kavramına örnek teşkil etmesi açısından Yargıtay Kararları’nda bunlar belirtilmiştir. Kişinin yalnızca isminden rahatsız olduğu için keyfi isim değiştirme yapması da uygulamada mümkündür. Var olan isminize ikinci bir isim ekletme de yapılabilmektedir. İki isim kullanıyorsanız birisi için isim sildirme davası da açabilirsiniz.

Soyadı Değiştirme Davası Şartları

Soyadını değiştirmek isteyen kişiler de haklı bir gerekçeye dayanmalıdır. Soyadını değiştirmek isteyen kişilerin haklı bir gerekçeye dayanmayan talepleri mahkeme tarafından reddedilecektir. Haklı nedenlere örnek olarak;

 • Din değiştirme
 • Mesleki açıdan kişiye zarar verecek bir soyadı olması. Örneğin bir avukatın soy adının “Güvenilmez” olması gibi
 • Alay edilebilir olması, kötü çağrışımlarda bulunması
 • Milli kültüre, örf ve adete uygun olmaması
 • Davacının babasıyla kişisel ilişki kurmaması ve manevi bağ hissetmemesi gösterilebilir.

Haklı sebepler sınırlı sayıda değildir. Bu ve benzeri hallerde mahkeme soyadı değiştirme için haklı nedenin varlığını kabul edecektir.

Mahkemesiz İsim Değiştirme Mümkün Mü?

Nüfus Hizmetleri Kanunu’na eklenen 11. geçici madde ile 24/12/2022 tarihine kadar yalnızca aşağıda belirtilen sebeplerle sınırlı olarak isim ve soyadı değiştirme mümkündür.

 • İmla ve yazım hatası yapılmış olması
 • İsmin veya soyadının genel ahlaka aykırı olması
 • İsmin veya soyadının gülünç olması
 • Soyadının memuriyet, rütbe, aşiret, yabancı ırk ve millet isimleri ile aynı olması

Bu sebeplerden herhangi birinin bulunması halinde ikametgah adresinizin bulunduğu Nüfus Müdürlüğü’ne başvurarak isminizin düzeltilmesini talep edebilirsiniz. Bu sebepler haricinde mahkemesiz isim değiştirme mümkün değildir. Yeni kimliklerde isim ekleme de mahkeme kararı olmaksızın yapılamaz.

E devletten İsim Değiştirme Yapılabilir Mi?

Evli veya boşanmış kadınlar e devletten isim değiştirme başvurusu yaparak;

 • Kocasının soyadı ile eski soyadını birlikte kullanmayı,
 • Eski soyadını kullanmaktayken sadece eşinin soyadını kullanmayı,
 • Boşandığı eşinin soyadını kullanmasına izin verildiyse eski soyadıyla eşinin soyadını birlikte kullanmayı,
 • Sadece evlenmeden önceki soyadını kullanmayı talep edebilir.

Çocuğun İsmini Değiştirme Mümkün Mü?

Çocuğun velayet hakkına sahip ebeveyn isim değiştirme davası açarak çocuğun ismini değiştirebilir. Evlilik devam ederken çocuğun velayeti anne ve babadadır. Bu durumda anne ve babanın birlikte dava açması gerekli olup ebeveynlerden birinin tek başına dava açması mümkün değildir. Evlilik birliği sona erdikten sonra ise velayete sahip olan anne veya baba isim değiştirme davası açabilir. Şartları varsa bebeklerin dahi isminin değiştirilmesi mümkündür. Babalık davası veya boşanma sebepleri hakkında bilgi almak isterseniz bu konudaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

İsim Değiştirme Davasında Yetkili ve Görevli Mahkeme

İsim değiştirme başvurusu davacının yerleşim yerinin bağlı bulunduğu Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yapılabilir. Mahkemece isim değişikliğine hükmedildiği takdirde kimlikte isim değiştirme işlemi yapılması mümkündür.

İsim Değiştirme Davası Süreye Tabi Midir?

İsim değiştirme davası açmak için herhangi bir süre şartı yoktur. Kişi zamanaşımı veya hak düşürücü süreye tabi olmadan istediği zaman dava açabilir.

Nüfus Kayıtlarının Düzeltilmesi Davası ile İsim Değiştirme Davası Arasındaki Fark Nedir?

Nüfus kaydının düzeltilmesi davası ile davacı nüfus bilgilerindeki herhangi bir yanlışlığın düzeltilmesini talep etmektedir. İsim değiştirme ve soyadı değiştirme davalarında ise yalnızca isim ve soyadının değiştirilmesi talep edilmektedir.

İsim ve Soyadı Değiştirme Maliyeti Ne Kadar?

 

isim değiştirme avukat ücreti

2020 yılında açılan bir isim değiştirme davası için davanın başında harç ve masraflar dahil 366,60 TL ödeme yapılmaktadır. Dava ilan aşamasına geldiğinde buna ilaveten ortalama 100 TL daha ödenmektedir. Bu nedenle isim değiştirme masrafının 466,60 TL olduğunu söyleyebiliriz. İsim değiştirme davası avukat ücreti ise genellikle 3000 TL ile 5000 TL aralığında değişmektedir. E-tahsilat sistemine üye avukatlar tarafından dava masrafları ve vekalet ücreti kredi kartı ile 9 taksite bölünebilmektedir.

İsim Ekletme Davası Ne Kadar Sürer?

Adalet Bakanlığı tarafından isim değiştirme davası için belirlenen hedef süre 255 gündür. Ancak davanın iyi bir şekilde takip edilmesi halinde çok daha kısa sürede sonuçlandırılması mümkündür.

Avukatsız İsim Değiştirme Davası Açabilir Miyim?

Hiçbir hukuk davasının avukat ile takip edilmesi zorunlu değildir. Ancak bu tercih genellikle iyi sonuçlar vermemektedir. Usul hataları yapıldığı için kaybedilen birçok dava mevcuttur. Davanızın etkili bir şekilde yürütülmesi ve hızlıca sonuç alınabilmesi için isim değiştirme davası konusunda uzman bir avukattan hukuki yardım almanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

545 Soru

 • Semra Nişan Aşkan 8 Nisan 2021 22:37

  Merhaba Benim kimligimde adım semra olarak yazıyor fakat aslında ismim Nişan çevremde herkes nişan diye biliyor. Fakat ismimi herkes yanlış telafuz ediyor. Nüfus müdürlüğüne bunun için dilekçe versem degişirmi acaba ? Kimliğimde yazılı isim değil Başka bir isim ile herkes tarafindan tanımıyorum böyle bir gerekçe ile dilekçe yazabilirmiyim nüfus müdürlüğüne ???

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 17:59

   Dava açmanız gerek.

 • Kadir Eker 8 Nisan 2021 19:18

  Merhaba,
  İsmimi değiştirmek istiyorum, “Kyle Cooper” gibi bir isme sahip olabilmem mümkün mü? Eğer mümkün ise ücretleriniz nedir acaba?

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 17:56

   Mümkündür.

 • tevfik aksoy 8 Nisan 2021 18:06

  Oğlum 6 yaşında. Adını değiştirmek istiyoruz. Sebep: 1-İsmi çevrenin etkisiyle alınmış bir kararla oldu. 2-Aynı zamanda popüler birinin adı. Sebepler yeterli olurmu?

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 17:55

   Olmaz.

 • Öznur Arslan 8 Nisan 2021 15:03

  Merhaba benim adım Öznur ama çevremde Nur olarak tanımıyorum. Öznur ismi benim sosyal hayatımda tanınmamı engelliyor ve Öznur ismini benimseyemiyorum. Değiştirilebilir mi?

 • Bünyamin Koç 7 Nisan 2021 15:33

  Merhabalar. İsmim Bünyamin ama çevremdeki herkes beni Alperen olarak tanıyor kendi ailem dahi alperen olarak çağırıyor. Kimlik çıkartmaya giderken ailem peygamberin kardeşi olan Bünyaminin ismini bana uygun görmüşler ama aile içinde nedense ben Alperen olarak büyütüldüm bu ismi benimsedim her yerdede bunu kullandım. Yeni biriyle tanışırken bile sorun yaşıyorum ismim Alperen diyorum kimlik bilgilerimde Bünyamin yazıyor sahtekarlık la suçlanıyorum hatta nişanlım ilk kez kimliğimi görünce beni sahtekarlıkla suçlamıştı ve kendisini dolandırmak için onunla birlikte olduğumu, bir insan gerçek ismini niye saklar dediğini birinci kulaktan duymuştum. Herkese ismim Alperen ama kimlikte farklı demekten yoruldum. İsmimi değiştirebilirmiyim?

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 17:32

   Değiştirebilirsiniz.

 • Nuriye Kırbaş 4 Nisan 2021 16:07

  Merhaba,benim adım nuriye benim adımı babaannemler koymuş ama ben hem adımı sevemiyorum hemde o kişilerle görüşmeyi kestik şuan reşit olarak geçmiyorum babamın bana koymak istediği ad ile değiştirmek istiyorum nasıl yapabilirim ve bu sebebler yeterlimidir yardımınız için teşekkürler

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 16:42

   Bu gerekçeyle zor.

 • helin degirmenci 3 Nisan 2021 19:44

  merhaba benim adım helin. helin kuş yuvası demek fakat benim kanatlı hayvan fobim var böyle söyleyince kulağa saçma geliyor ama ben yine de sormak istiyorum. “i” harfini “e” ile değiştirip helen yapmak istiyorum. 17 yaşındayım ailem mi dava açmalı bunun için yoksa reşit olunca ben mi yapmalıyım hangisi daha kolay olur sizce? ya da bu isteğim kabul olur mu çünkü kuvvetli bir mazeret değil 🙁 şimdiden teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 16:30

   Bu gerekçeyle olmaz.

 • Oya Karaç 2 Nisan 2021 22:45

  Merhabalar annem adımı Oya koymuş ilkokulda tüm okuma kitaplarında adım vardı ve herkes dalga geçerdi hep ağladığımı bilirim bilinç altıma yerleştiği için hiç sevemedim adımı, daha sonra isim değişikliği yaptım adımı Berre olarak değiştirdim herkes berre olarak tanıyor kimlikte Oya .bu gerekçe ile dava açabilir miyim ?

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 16:19

   Açabilirsiniz.

 • Irem 2 Nisan 2021 15:56

  Merhaba benim problemimi şöyle izah edeyim ben doğduğumda annem adımı irem koymuş herkes adımı irem olarak biliyo ama babam kimliğimi çıkartırken annesinin adı olan fadimeyi koymuş ama kimse o isimle kitap etmiyor sadece okulda ve resmî kurumlarda fadime olarak geciyo ama çevremdeki herkes irem olarak biliyo ve öyle sesleniyorlar üstelik okulda fadime ismiyle çok fazla dalga geçiyorlar bu konuda çok problem yasiyorum bende bu karışıklığa son vermek istiyorum mahkemeye dava açarak fadime olan ismimi irem deniz olarak değiştirebilirmiyim? Teşekkürler:)

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 16:22

   Değiştirebilirsiniz.

 • Hatice Ayyıldız 31 Mart 2021 17:19

  Çevremde kimlikteki ismim ile bilinmiyorum. Bu bana bayağı sıkıntı yaratıyor. İsmimi değiştirmem için yeterli Bi sebep olacağını gördüm. Fakat değişmek yerine diğer ismimi ikinci bir isim olarak ekleyebilir miyim?

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 15:47

   Ekletebilirsiniz.

 • Deniz küçük 31 Mart 2021 14:51

  Merhaba 30 yasındayım ben dogdugumda dedem sevdiği kızın ismini yani ASİYE koymuşlar. Annem o ismi istemediği için DENİZ demiş. Ve ben kendimi bildim bileli deniz derler sadece resmi yerlerde Asiye diyolar. Asiye ismindende nefret ederim. Bu gerekçeyle isim değişikliği yapışabilirmi?

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 15:27

   Yapılabilir.

 • merve d 30 Mart 2021 18:11

  merhaba ismim suban olarak yazıldı ve yanlış yazılmış bazı karışıklıktan dolayı ismin hiç bir anlamı yok ismimi nüfustan merve olarak değişebilir miyim ?

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 14:50

   Suban’a yakın bir isim talep ederseniz değiştirirler.

 • Ümran Dalkıran 29 Mart 2021 21:22

  Merhaba, benim ismim ümran ama annem hep kübra olsun istemiş. Bu yüzden bana ailem ve arkadaşlarım kübra der. Hatta ismimi anlamayan veya telaffuz edemeyenler de direk kübra derler. İsmimi değiştirebilmem mümkün müdür?

  • Besler Hukuk 4 Nisan 2021 10:56

   Mümkündür.

 • fatmagül 29 Mart 2021 17:41

  merhaba adım fatmagül. fatmagül isminin kişiliğim ile bağlaşmaması, ailem ve çevrem tarafından gül olarak tanınmam ve malum dizi yüzünden ismimi gül olarak değiştirmem mahkeme için haklı gerekçe olabilir mi?
  birde ilerde iş yeri açacağım google fatmagül diye yazıldığında çıkan sonuçlarda gerekçe olabilir mi? cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler

  • Besler Hukuk 4 Nisan 2021 10:50

   Haklı gerekçe olur.

 • Firdes Angishan 27 Mart 2021 18:58

  Merhaba benim kimligimde yazan ismim Firdes fakat herkes beni Nurcan olarak biliyor ve gercek adim Firdevs zannediyor her yerde yanlis telaffuz ediliyor ve resmi yerlerde yanlis yaziliyor bana tekrardan iş cikartiyor v harfi yok diye izah etmek zorunda kaliyorum bi kereye mahsus adimi dilekce versem nufus mudurlugune degistirirler mi acaba?

  • Besler Hukuk 28 Mart 2021 09:44

   Harf hatası olduğundan nüfus müdürlüğü değiştirebilir.

 • Kaya 25 Mart 2021 21:58

  Merhaba ismim teslime ananemin ismi ve ailede 5 kişide var, nerdeyse tüm kuzenlerimde ve hala doğacak bebeklere bu isim verme çabasındalar. Acaba avukatsız dava açarak ismimi değiştirebilir miyim

  • Besler Hukuk 27 Mart 2021 13:06

   Her dava avukatsız açılabilir ancak nasıl sonuçlanacağı şüpheli olur.

 • Tuğba balıkçı 25 Mart 2021 15:14

  Oğlumun ismi erol eymen 1. Etrafta çok fazla eymen var bundan çok rahatsız oluyoruz 2. Herkes çocuğa eymenin kısatılmış hali olarak eymoş diyor. Çocuğumda bundan çok rahatsız bana eymoş demesinler diye ağlıyor. İsmiz erol buğra yada erol kaan gibi kısaltma olmayacak şekilde bi isimle değiştirebili rmiyiz

  • Besler Hukuk 27 Mart 2021 13:59

   Bu gerekçeyle olmaz.

 • Abdurrahman ERms 21 Mart 2021 23:55

  Merhabalar, İsmim Abdurrahman ve kimse ismimi kullanmıyor uzun olduğu için sürekli apo, abdullah, apti diyorlar. yaşım 29 fakat taşıdığım isim bana ait değilmiş gibi kimse adımı uzun olduğu için kullanmak istemiyorum. Yeni tanıştığım birisi bile sana ne diye hitap edelim vs diyor.. Konu hakkında dava açma hakkım var mıdır değişiklik ?

  • Besler Hukuk 28 Mart 2021 10:50

   Bu gerekçeyle olmaz.

 • Aysegul Aydınturk 21 Mart 2021 15:21

  Merhabalar
  17 yaşındaki kızım ilk isminden memnun değil. Dalga geçilecek bir isim olmamasina rağmen sildirmek istiyor. (Melike) henüz resit değil. Reşit olunca kendi mi sildirmeli yoksa anne baba olarak biz mi sildirmeliyiz? Hangisi daha kolay/kısa? Nasil bir prosedür izlemeliyiz? Nereye başvurmalıyız? Teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 28 Mart 2021 19:12

   Beklemeye gerek yok. Velayeten dava açabilirsiniz.

 • Dilek kurban 21 Mart 2021 12:08

  Merhaba ismime bir diğer isim ekletmek istiyorum bilgi alabilirmiyim

  • Besler Hukuk 28 Mart 2021 14:39

   Gerekli bilgiler yazı içerisinde mevcut.

 • Aylin Rana Işık 20 Mart 2021 15:42

  Ben Din değiştirdiğim için İkinci isimim olan Rana’nın jessica olmasını istiyorum. Bu geçerli bir sebep midir?

  • Besler Hukuk 28 Mart 2021 17:36

   Geçerlidir.

 • Nezahat G. Çiftçioğlu 20 Mart 2021 14:05

  Merhaba, adım Nezahat arapça bir ad olduğu için değiştirmek istiyorum 3 seneye yakındır herkes bana Gökçe diye hitap ediyor. Nasıl bir yol izlemeliyim ?

  • Besler Hukuk 28 Mart 2021 14:53

   Dava açmalısınız.

 • Cemre güneş 18 Mart 2021 13:14

  3 aylik kızımın ismine isim ekletmek istiyoruz. Bunun için şahit gerekir mi

  • Besler Hukuk 28 Mart 2021 15:34

   Gerekir.

 • Can demir 17 Mart 2021 11:01

  Merhaba ismimi değiştirmek istiyorum ismimi halam koymuş ve ben onun koyduğu bir ismi taşımak istemiyorum kendisi şu anda iftiralarla benim hayatımı bitirmek için dava açtı bu gerekçe ile ismimi değiştirebilirmiyim

  • Besler Hukuk 17 Mart 2021 17:42

   Bu gerekçe ile olmaz.

 • Can Erdoğan 16 Mart 2021 17:38

  Selamlar ,
  (Yaşım 17 , seneye değiştirmek istiyorum kararlıyım ) Kimliğimde ismim Davut 4 yıldır arkadaş ortamım aile ortamımda artık bana böyle hitab edilmesini istemiyorum ve ismimi abimin 2. ismi Can o da bana küçük can der hep ve ya dümdüz can ben de bu isime alıştım bu yüzden bu ismi istiiyorum ayrıca kime zorunlu kalıp ismimi söylesem bir video açıp onu gösteriyorlar , videoda davuuuut diye bağıran bir kedi var bu cidden beni rahatsız ediyor etrafımda kime ismimi söylediysem beni her gördüklerinde aynı muameleyi yapıyolar.Daha öncede lisede yeni tanıştığım bi arkadaşımı çöp kovasına oturtmuştum bu sebeple çünkü rahatsız oluyorum ciddi manada , bazısıda davud mu ? diyor kuranda geçiyorne güzel diyor falan ama ben dine ne bağlı birisiyim ne umursayan birisiyim yani değiştirmem davasız veya dava ile mümkün müdür ? gerekli bütün sebepleri karşılayacağını düşünüyorum yaşantımın , cevaplarsanız sevinirim…

  • Besler Hukuk 16 Mart 2021 18:15

   Dava açarak değiştirebilirsiniz.

 • Helen Gülhan 16 Mart 2021 16:46

  Merhaba, ben Helen. Çevremde bu isimle tanınıyorum fakat kimlikte Hicran yazıyor. Telaffuzunun zor olması ve farklı bir isimle tanındığım için değiştirmek istiyorum. Dava dilekçemi nereye bırakacağım? Dava açmadan değiştirme imkanım var mı?

  • Besler Hukuk 16 Mart 2021 18:19

   Dava açmadan değiştirme imkanı yok.

 • A.S.SABAN DOĞAN 16 Mart 2021 13:32

  Merhaba benim A**** Ş**** Ş**** Doğan 3 ismim Toplumda sadece bir isimimle bilmiyorum evladimim kimlik bilgilerini gören kişiler senin 3 tanemi baban var diye rencide ediyorlarmış İsinlerimim ikisini sildire bilirmiyim

  • Besler Hukuk 16 Mart 2021 18:29

   Sildirebilirsiniz.

 • Azra Vurgun 15 Mart 2021 22:39

  Merhaba ben isim değiştirme davası açtım ve karar verildi. Acaba yaklaşık kaç ay içinde mahkeme nüfusa iletir ve kimlik işlemlerini halletmiş olurum

  • Besler Hukuk 16 Mart 2021 18:58

   Sürecin takibine bağlı değişir.

 • Cemile Beyza Güngör 15 Mart 2021 00:32

  Merhaba
  İsmim Cemile Beyza ben bu isimleri hiçbir zaman benimseyemedim. İsimlerimi Deniz Hazel isimleri ile değiştirmek istiyorum. İki ismimi de başka isimlerle değiştirmem ve ismimi benimseyemediğimi sebep sunmam mümkün müdür?

  • Besler Hukuk 15 Mart 2021 16:01

   Bu gerekçeyle olmaz.

 • gül ateş 13 Mart 2021 23:13

  merhaba ismin Fatmagül. 2010 yılında yayınlanan fatmagülün suçu ne dizisi yüzünden ismimle alay ediliyor( aynı zamnda soyismim ateş olduğu için ateşli fatmagül diyorlar) artık psikolojim bozuldu yeni birisiyle tanışamaz oldum. bu süreçte ailem ve yakın arkadaşalrım destekçim olup bana Gül diye hitap etmeye başladılar. ismimi değiştirebilir miyim? gerekcem haklı bi gerekçe mi?

  • Besler Hukuk 28 Mart 2021 15:44

   Değiştirebilirsiniz.

 • Ayşe aksoy 12 Mart 2021 13:25

  Merhaba. Ben ismimi sevmediğim için sosyal hayatımda okulda ve işte arkadaslarım beni kimlikteki ismimle değil benim seçtiğim bir isimle tanıdı. Ailem karşı ismimi değiştirmeme. Dava açsak dilekçe versem ailemin haberi olurmu?

  • Besler Hukuk 28 Mart 2021 17:45

   Kendiniz dava açarsanız eve tebligat gelir.

 • Yeter Biçen 10 Mart 2021 15:05

  Merhaba
  İsmim YETER sizce ismimi mahkeme kararı olmaksızın değiştirebilirmiyim…

  • Besler Hukuk 28 Mart 2021 15:58

   Haklı bir gerekçeniz olması gerekir.

 • Necla karatekin 9 Mart 2021 23:14

  Merhabalar, adım necla, ben ismimden nefret ediyorum, bana Necla değilde, nejla diye hitap etmekle kalmayıp tango nejla diye hitab edenler vae ve bundan dolayı psikolojim bozulmuş. Çoğu arkadaşım Zehra ismimle hitab ediyor, bunlar gerekli sebepler mi..?

  • Besler Hukuk 28 Mart 2021 17:50

   Geçerlidir.

 • Mahmut 8 Mart 2021 14:26

  Merhaba ismim Mahmut ama ismimle fazla alay ediliyor ve kendi karakterimi ismimle bağdaşlaştiramiyorum degistirmek istiyorum bu nedenle isim degisikligi olur mu? Tesekkurler.

  • Besler Hukuk 28 Mart 2021 19:02

   Bu nedenle olmaz.

 • ayşe 4 Mart 2021 21:48

  İLK İSMİM KEZBAN SADECE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE GİDEREK DEĞİŞTİREBİLİR MİYİM DAVA MI AÇMAM GEREKİYOR ?

  • Besler Hukuk 28 Mart 2021 16:11

   Dava açmak gerekiyor.

 • Buse 4 Mart 2021 21:45

  isim değiştirme davası açmak için ikametgahım başvuruda bulunduğum şehirde mi olmalı

  • Besler Hukuk 28 Mart 2021 16:12

   Evet.

 • Burçin toraman 1 Mart 2021 20:02

  İsim değiştirme davası actım,tanık goturmedım için reddedildi. Şimdi ne yapmam lazım. İstinaf a basvursam,tanıkları göstere bılırmıyım. Avukat tutcam ama 3 bın lira param yok.

  • Besler Hukuk 28 Mart 2021 18:09

   Sora sora dava yürütülmez.

 • Adil can yeşiloğlu 26 Şubat 2021 21:43

  Merhabalar ismim adil can dedemin ismi de adil isim soy isim aynı olduğu için karışıklıklar meydana geliyor isim değiştirmem mümkün mü

  • Besler Hukuk 28 Mart 2021 18:17

   Bu gerekçeyle olmaz.

 • Semih U. 25 Şubat 2021 23:54

  Merhabalar
  Birkaç sene evvel dedemi kaybettim. Dedemin ismini kendi ismime eklettirmek istiyorum. Acaba mümkün olur mu?

  • Besler Hukuk 28 Mart 2021 16:53

   Mümkündür.

 • YUSUF KAYA 24 Şubat 2021 01:58

  Arkadaşlarım ve yakın çevrem beni Kaan olarak biliyor, kimlikte Yusuf. Kaan ismini ekletip; Yusuf Kaan olarak değiştirebilir miyim ? Bu bir gerekçe sayılır mı ?

  • Besler Hukuk 28 Mart 2021 17:10

   Değiştirebilirsiniz.

 • Süleyman Erdoğan 22 Şubat 2021 14:35

  Merhaba oğlumun ismini mehmet kuzey olarak belirledik fakat nüfusta ismi yanlış yazıldı ve şuan benim adımla yani babasının adıyla aynı olan süleyman yazıldı bu durumu mahkemeye başvurup ismini mehmet kuzey olarak değiştirebilir miyim

  • Besler Hukuk 7 Mart 2021 14:04

   Değiştirebilirsiniz.

 • Nargül Nargül 22 Şubat 2021 13:34

  Merhaba 26 yaşındayım ismim Nargül babamın kızkardeşinin ismi babam ve ailesi anneme çok eziyetler yaptığı için ismimden nefret ediyorum hemde telaffuzu zor arada bir yarmagül diye dalga konusuda oluyor bu gerekçe ile ismimi cemre yapabilmem mümkünmü

  • Besler Hukuk 7 Mart 2021 14:02

   Mümkündür.

 • Şervan 22 Şubat 2021 00:13

  İsmim şervan ismim Kürtçe ve polislik ve askeriye sınavlarına başvuru yaptım bana mülakat ve ilerleyen dönemlerde sorun oluşturacağı hissi uyandırdı bu sebeple bende ismimin önüne bir isim ekletmek istiyorum barış gibi en kısa ne zamanda sonuçlanır başvuru yaparsam sizce en kısa sürede sonuçlanmasını istiyorum çünkü 2 3 ay içinde mülakata gireceğim

  • Besler Hukuk 7 Mart 2021 13:46

   Mahkemenin yoğunluğuna göre değişir.

 • Dilan İnanç 21 Şubat 2021 22:58

  Merhaba kimlikte ismim Gözde Dilan. İlk ismim Gözdem yerine Gözde olarak yazılmış. Ailem de adımı Gözdem koymak istemiş ve çevrem de Gözdem olarak tanıyor. Dava açmadan ismime “m” harfi ekletebilir miyim?

  • Besler Hukuk 7 Mart 2021 13:45

   Dava açmanız gerekir.

 • Serpil Soylu 21 Şubat 2021 15:49

  Merhaba ismim kimlikte serpil ama ailem ve çevrem edayı kullanıyor sadece resmi yerlerde serpil
  Avukatsiz isim degisikligi olur mu toplam ücret ne kadar olur tam olarak ne yapmam gerekiyor bilgi alabilir miyim?

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 16:16

   Makalemizde yazıyor bu soruların cevapları.

 • Faik atak 21 Şubat 2021 02:02

  Merhaba
  Ismim Faik 44 yaşindayim fakat bu ismim sadeve resmi dairelerde kullaniliyor. Arkadaş es dost bütün herkes ise faik olarak kimse bilmiyor bile . Çevremde herkesin bildiği ismim ise Deniz olarak bilinir. Bu şekilde değiştirmë veya ekleme yapabilirmiyim

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 16:18

   Yapabilirsiniz.

 • Açelya 20 Şubat 2021 17:48

  adım Açelya çevrem tarafından böyle bilinip böyle tanınıyorum fakat kimliğimde başka bir ad yazıyor 19 yaşındayım dava açıp değiştirmek istiyorum fakat dava açtığımda illa şahit göstermem gerekiyor mu onu merak ediyorum cevaplarsanız sevinirim :))

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 15:12

   Tanık gerekir.

 • Heval K 19 Şubat 2021 01:10

  Benim ismimi heval değiştirmek istiyorum insanlar farklı şekilde değerlendiriyor bende çocukluğumdan beri sevmiyorum zaten ismimi değişmesi kolay olur mu

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 14:04

   Olur.

 • Cansu yapcı 18 Şubat 2021 23:16

  Merhaba kimlikle iki isimle kayıtlıyım ilk ismim Rabiye ve okul dönemimde bu isimle çok alay edildiği için özgüvenim zedelendi ve resmi işlemlerde bu ismimi hiç kullanmadığım çevremdekilerin diğer ismimle tanınıyor olmamdan dolayı bu ilk ismimi sildirmek istiyorum. Bu yeterli bir gerekçe sayılır mı ? Teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 13:58

   Sayılır.

 • Emircan Kuzu 18 Şubat 2021 13:04

  Merhaba kuzu olan soyadım dava acmadan degitirebilirmiyim

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 13:30

   Dava açmanız gerekir.

 • Emircan Kuzu 18 Şubat 2021 12:57

  Mehraba adım Emircan Kuzu soyadımı degistirmek istiyorum kuzu olan soyadım dava acsam degistirebilirmiyim

  • Besler Hukuk 20 Şubat 2021 16:31

   Değiştirebilirsiniz.

 • Cevat Çankara 17 Şubat 2021 19:59

  İsmim Cevat
  İsmim Cevat Olması Nedeniyle İsmime Gavat Şeklinde Hitap Eden Oluyor Bunun İçin İsim Değişikliği Olur mu?

  • Besler Hukuk 20 Şubat 2021 15:50

   Olmaz.

 • Tayyip Tunç 15 Şubat 2021 02:43

  Merhaba adım tayyip, siyasette geçtiği ve adımın karakterimle uyuşmadığını düşündüğüm için isim eklettirmek istiyorum. Bu gerekçeyle değiştirebilir miyim?

  • Besler Hukuk 19 Şubat 2021 14:08

   Bu gerekçeyle olmaz.

 • Mehmet genco 14 Şubat 2021 21:07

  Merhabalar Çocuğumun adı oğuzcan olup,oğuz olarak değiştirmek istiyoruz mahkemesiz olarak değiştirebilirmiyiz

  • Besler Hukuk 19 Şubat 2021 14:01

   Dava açmanız gerekir.

 • Hümeyse çevre 14 Şubat 2021 19:05

  Merhaba.. Benim adım Hümeyse isim değişikliği yapmak istiyorum. Ben doğduğum zmaan ailem rümeysa olsun istemiş nüfus müdürlüğünde yanlış isim yazmışlar cevremde ki insanlar farklı isimler ile hitap ediyor ve bu durum beni çok rahatsız ediyor. Ismimin anlamı bile yok. 26 yaşındayım ben yıllardır ece ismini kullanıyorum ve adımın yanına ece ekletmek istiyorum. Avukatım isim değiştirmem mümkün mü acaba?

  • Besler Hukuk 19 Şubat 2021 13:58

   Mümkündür.

 • batuhan yıkılkan 14 Şubat 2021 01:11

  benim kimlikte adım hasan hüseyin 18 yaşındayım ama doğduğumdan beri herkes batuhan diyor değiştirme istedğim nedenler arasında babamın dedesi de hasan hüseyin yıkılkan köyümüz adımızın hepsi soyadımız vs hepsi aynı ve 2015 yılında vefat etti bundan rahtsız oluyorum gerekçesiyle ismimi değiştirebilir miyim bana kötü bir şeyi hatırlatıyor

  • Besler Hukuk 19 Şubat 2021 10:51

   Değiştirebilirsiniz.

 • MEHMET EMİN KOÇ 14 Şubat 2021 00:07

  Merhaba ismim Mehmet Emin, ve toplumca çok karıştırılıyor ismim.
  Biri Mehmet, biri emin, biri Mustafa, biri Muhammed diyor..
  Açıkçası bu benim hoşuma gitmiyor.
  Ezanımı Muhammed Mustafa diye okumuşlar.
  Yani şu an ismim sanki Muhammed Mustafa Mehmet Emin gibi.
  Avukat sayesinde ismimi bu gerekçe ile değiştirebilir miyim ?

  • Besler Hukuk 19 Şubat 2021 10:48

   Başka bir gerekçe ile değiştirebilirsiniz.

 • g kocadağ 13 Şubat 2021 09:19

  ben ümmü gülsüm isminden ümmü’yü sildirmek istiyorum çünkü ismimin bu şekilde çok fazla dini alakası olmasından rahatsızım bu geçerli bir dava sebebi olabilir mi?

  • Besler Hukuk 19 Şubat 2021 10:04

   Sizin dinsel ve mezhepsel durumunuza göre olabilir.

 • Neşe yılmaz 12 Şubat 2021 23:55

  Oğlumun iki ismi var biz tek isim kullanıyoruz. Okul ve sınav hayatında yaşayacağı olumsuzluklardan dolayı ilk ismini sildirmek istiyoruz. Bu bir gerekçe olur mu.

  • Besler Hukuk 18 Şubat 2021 16:06

   Olmaz.

 • HAZEL KAPICI 12 Şubat 2021 17:50

  Merhaba İsmim Hazel çevrem ailem bana Hazel diye sesleniyor.Babannemin adı Hayriye diye kimlikteki adım Hayriye dava açıp Hazel yapabilir miyim kimlikteki ismimi ?

  • Besler Hukuk 18 Şubat 2021 15:49

   Yapabilirsiniz.

 • Kübra 11 Şubat 2021 22:46

  Merhaba bir arkadaşım yıllardır babasız büyüdü annesi ve babası ayrılar ve babasının koyduğu isimle yaşamak istemediği için ismini değiştirdi. Mahkeme kararı onayladı. Peki bu duruma karşı babası tazminat davası açabilir mi? Annesine yada arkadaşıma karşı

  • Besler Hukuk 18 Şubat 2021 15:02

   Açamaz.

 • Rahman Soysal 11 Şubat 2021 20:34

  Merhaba benim adım Tanrı ile aynı anlama geliyor ve bu benim hiç hoşuma gitmiyor.basit bir örnek iş yerinde arkadaşlar şaka yoluyla olsa dahi bazen masum küfürler ağızlarından çıkıyor bu ve buna benzer sorunlar yaşadığım için ismimi degistirebilirmiyim bu örnekler ile talebim gerceklesirmi

  • Besler Hukuk 18 Şubat 2021 14:56

   Bu gerekçeyle zor.

 • Latife kaya 11 Şubat 2021 12:23

  Merhaba benim adım latife ama genelde benim adımı lütfiye ile karıştırıyorlar geçici olarak bi kurum da öğretmenlik yapıyorum oradaki öğretmenler adımı sürekli lütfiye ile karıştırıyor bu durumu çok yaşadım nasipse eyullde atamam olucak,yeni atandığım okula başka bi isimle devam etmek bu isimle tanınmak istiyorum dava açıcam mahkeme ile görüştüm olumlu bi sonuç alır mıyım.

  • Besler Hukuk 18 Şubat 2021 14:37

   Davanın takip edilmesine göre değişir.

 • Nezir erol 10 Şubat 2021 18:49

  Merhabalar ismim Nezir telaffuzu ve anlasilmasi cok guc ismimi soranlara tekrar tekrar soylemek zorunda kaliyorum cocuklarim bile baba adi soruldugunda tekrar tekrar cevap vermekten bikmis durumdalar bu sebeb ile sizin ve ya onereceginiz bir avukat araciligi ile dava acsam isim degisikligi mumkunmudur cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim

  • Besler Hukuk 17 Şubat 2021 15:22

   Bu gerekçeyle olmaz.

 • elif 10 Şubat 2021 15:00

  merhaba ben isim eklettim mahkeme kararı çıktı ama yeni ismim hala e devlete geçmedi davaya gireli 1,5 ay oldu hala onu beklemem mi gerekiyor

  • Besler Hukuk 17 Şubat 2021 14:59

   Usul işlemlerini öğretemiyoruz buradan.

 • abdullah 10 Şubat 2021 12:15

  Merhaba adım abdullah. Ve malumunuz toplumca bilinen bi suçluyya ait. Aynı zamanda arapça ve türkçe olsun isterim. bu gerekçelerle isim değiştirebilirmiyim

  • Besler Hukuk 17 Şubat 2021 15:34

   Bu gerekçeyle olmaz.

 • Rumeysa 9 Şubat 2021 23:54

  İsmimi sevmediğim için değiştirmek istiyorum bu mümkün müdür. Mümkün ise süreçleri nedir

  • Besler Hukuk 17 Şubat 2021 14:44

   Bu gerekçeyle mümkün değildir.

 • Hasan Doğan 9 Şubat 2021 23:25

  Merhabalar ismim Hasan. Maalesefki ismimle alakalı küçüklüğümden beri küfürlü şakalar yapılıyor. Sosyal çevrede sürekli dalga geçilen bir isim. Özellikle küfürlü şakalara tahammülüm kalmadı. Dava açarak değiştirebilirmiyim

  • Besler Hukuk 17 Şubat 2021 15:33

   Başka bir gerekçeyle değiştirebilirsiniz.

 • Cisem ulu 9 Şubat 2021 16:50

  İsmin nüfusta çilem ama herkes cisem biliyor nüfus dairesinde değişir mi bu harf

  • Besler Hukuk 17 Şubat 2021 14:25

   Anlayışlı bir nüfus müdürüne denk gelirseniz harf hatasını düzeltebilir. Ancak genelde farklı bir isme dönüştüğünde kabul etmiyorlar.

 • N.aydın 8 Şubat 2021 23:12

  Merabalar ismim Nur Sultan kazakistan cumhurbaşkanın adı da Nur Sultan ve kendisi erkek bu yüzden dalga geçiyorlar zaten normalde kimse Nur Sultan olarak bilmiyor ailede herkes Nur olarak biliyor sadece resmi kurumlarda Nur Sultan kullanılıyor bunun için dava açsam değitirirler mi

  • Besler Hukuk 17 Şubat 2021 13:54

   Dava açabilirsiniz.

 • Fatma 8 Şubat 2021 14:07

  Merhabalar benim kimlikte adım fatma ama ben göbek adımı kullanıyorum bu sebeple davayla isim değiştirmem mümkün mü?

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 18:29

   Mümkündür.

 • Gamze genç 7 Şubat 2021 09:22

  İsmim Gamze ama gamzem yok bu geçerli bir sebep olur mu dava açmak için

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 17:23

   Bilirkişi incelemesi gerekir 🙂

 • Hakan 6 Şubat 2021 20:58

  Çocuk soyadı değişikliği başvuru için avukat şartmı

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 17:02

   Hiçbir dava için avukat şart değil ancak genelde iyi sonuçlanmaz.

 • erdal demirkapan 6 Şubat 2021 10:47

  merhabalar ismim nüfusta apdullah olarak geçiyo ama beni çevremde herkes erdal olarak biliyo ismimi erdal olarak değiştirmek istiyorum mümkünmüdür

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 16:08

   Mümkündür.

 • Abdullah 5 Şubat 2021 00:43

  Merhaba bebegim yeni dogdu. Bugun ismini koydum nufus dairesinden gecici kimlik karti belgesi aldim fakat kimligi daha cikmadi ancak eve geldikten sonra ismi begenmendim ismini Ahmet Kerem koymustum degistirebilirmiyim? Mahkemeyemi basvurmam lazim?

  • Besler Hukuk 15 Şubat 2021 17:57

   Biraz süre geçtikten sonra dava açarak değiştirebilirsiniz.

Popüler Konular

 • İstinaf mahkemesi nedir
  İSTİNAF MAHKEMESİ NE KADAR SÜRER?
  18 Mayıs 2020 İstinaf mahkemesi ne kadar sürer ve davalar ne kadar sürer sorularının cevabı birçok farklı kritere bağlıdır. Bu kriterler; Mahkemenin iş yoğunluğu Hakimin yargılama hızına verdiği...
 • Avukat Maaşları
  AVUKAT MAAŞLARI
  29 Eylül 2020   Avukatlık ve hukuk okumak bu ara çok popüler. Sürekli aldığımız sorular arasında “avukat maaşları ne kadar?” “hukuk okumak mantıklı mı?” soruları başı çekmeye başladı....
 • Tapu İptal
  TAPU İPTAL DAVASI
  23 Kasım 2018   Tapu iptal davası; bir taşınmazın hukuka aykırı olarak tapuya tescili halinde tapu kaydının mahkeme aracılığıyla düzeltilmesi için açılan dava türüdür. Bir mülkün miras ya...
 • İŞ KAZASI TAZMİNAT DAVASI - TAZMİNAT HESAPLAMA
  İŞ KAZASI TAZMİNAT HESAPLAMA
  6 Aralık 2019   İş kazası tazminat davası, iş kazası geçiren işçinin hakları arasında en önemli olandır. İş kazası tazminat hesaplama bakımından dikkat edilmesi gereken husus; işçinin kaza...
 • İstihkak Davası
  İSTİHKAK DAVASI NEDİR?
  22 Kasım 2019   İstihkak davası nedir sorusunu cevaplandırmadan önce istihkak ne demek ile başlamakta fayda var. İstihkak, Arapça kökenli bir kelime olup hak kazanma, hak kazanılan şey...

BENZER BAŞLIKLAR

 • ÖDEME EMRİNE İTİRAZ
  ÖDEME EMRİNE İTİRAZ
  5 Mart 2019   Ödeme emrine itiraz, borçlunun borcunu ödemesi için alacaklının talebi üzerine icra müdürlüğü tarafından gönderilen ödeme emrine ilişkin itirazdır. Ödeme emri, ilam yani mahkeme kararı...
 • TASARRUFUN İPTALİ DAVASI
  TASARRUFUN İPTALİ DAVASI
  30 Nisan 2019   Tasarrufun iptali davası, borçlunun alacaklıdan mal kaçırmak amacıyla üçüncü kişilerle birlikte yapmış olduğu hukuki işlemlerin iptali için açılan davadır. Tasarrufun iptali davası, İcra İflas...
 • TESPİT DAVASI NEDİR?
  TESPİT DAVASI NEDİR?
  3 Mayıs 2019   Tespit davası, bir hukuki ilişkinin ya da hakkın varlığının ya da yokluğunun mahkeme kararıyla saptanmasıdır. Bu dava sadece hukuki ilişkinin varlığının tespitinde açılabilir. Tespit...
 • İTİRAZIN İPTALİ DAVASI
  İTİRAZIN İPTALİ DAVASI
  29 Mayıs 2019   İlamsız bir icra takibinde borçlu, kendisine tebliğ edilen ödeme emrine yedi gün içerisinde itiraz edebilir. Usulüne uygun yapılan itiraz ile takip durur. Takibin devam...
 • İHTİYATİ HACİZ NEDİR?
  İHTİYATİ HACİZ NEDİR?
  7 Kasım 2019   İhtiyati haciz, para ve parayla ölçülebilen teminat alacaklarına özgü takiplerde alacaklının korunması ve takibin semeresiz kalmaması için getirilmiş geçici bir hukukî korumadır.  İcra ve...