0216 387 0 388

AVUKATA SOR

Avukata Sor
Avukata sor sayfamızda her türlü sorularınız online avukatlarımız tarafından cevaplandırılmaktadır. Sitemizde sanal avukat soru sorma hizmetimizden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Avukata soru sormak için sayfanın en altındaki formu doldurmanız yeterli olacaktır. Hukuk büromuza sormuş olduğunuz sorunun öncelikle kategorisi belirlenerek, alanında uzman avukatımıza yönlendirilecektir. Örneğin iş hukuku avukatı boşanma avukatı veya gayrimenkul avukatı soru sor birimimize aktarılacaktır. Danışman avukatlarımız tarafından sorularınız detaylı şekilde incelenerek, en kısa sürede cevaplandırılacaktır. Hukuk büromuz tarafından verilmiş olan cevabı yine bu sayfaya girerek görebilirsiniz. Başkaca sorularınız olması halinde tekrar sorularınızı iletebilirsiniz. Avukata sıkça sorulan sorulara aşağıda başlıklar halinde yer verilmiştir.

Dava Nasıl Açılır?

Dava açabilmek için öncelikle bir dava dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir. Dava dilekçesinde bulunması gereken unsurlar; davayı hangi mahkemede açacağınız, davanın tarafları ve adresleri, hukuki uyuşmazlığa dair açıklamalar ve talep edilen hususlardır. Bu nitelikleri barındıran dava dilekçesi hazırlandıktan sonra mahkemeye giderek harç ve masrafları ödedikten sonra davanızı açabilirsiniz.

Hukuki Danışma Ne Demektir?

Hukuki danışma; hukuki sorununuzla ilgili bilgileri ve elinizdeki delilleri detaylı bir şekilde avukatınıza açıkladığınız ve avukatınız tarafından başvurabileceğiniz hukuki yolların ihtimalleri ile birlikte size anlatıldığı mesleki bir süreçtir. Bu sayfamızda sorularınıza en temel haliyle cevap vermemiz hukuki danışma kapsamında değildir. Hukuki uyuşmazlıklarınızı daha etkin ve verimli bir şekilde çözebilmek için ücretsiz avukat danışma sitelerine değil, bir avukatlık bürosuna giderek elinizdeki delilleri gösterdikten sonra hukuki danışma almanız yararınıza olacaktır.

Sanal Avukat Soru Sorma Nedir?

Avukata sormadan yapılan hukuki işlemlerde önemli hak kayıpları doğabilmektedir. Sorularınızı uyuşmazlık ortaya çıkmadan önce sormanız halinde, dava aşamasına geçmeden çözmek mümkün olabilecektir. Yargıya intikal etmesi durumunda ise önceden hukuk soru sor desteği alındığı için daha etkin ve verimli savunmalar yapılması mümkün olacaktır. Ayrıca iddialarınızı ispatlamanız kolaylaşacak, davanın lehinize sonuçlanması ihtimali artacaktır. Bu şekilde avukata sor online işlemine sanal avukat soru sorma denilmektedir. Hukuk büromuz İstanbul merkezli olmasına rağmen Türkiye’nin her yerinde hizmet vermektedir. Bu nedenle İstanbul dışındaki şehirlerde yaşıyor olsanız dahi sorularınızı tarafımıza iletebilirsiniz.

Davalar Ne Kadar Sürer?

Davaların ne kadar süreceği mahkemenin iş yoğunluğuna, davanın türüne ve toplanması gerekli olan delillere göre değişmektedir. Bu nedenle kesin bir şey söylemek mümkün olmamakla birlikte türlerine göre davaların ne kadar süreceğini bu konudaki makalemizden inceleyebilirsiniz: İstinaf mahkemesi ne kadar sürer

Ücretsiz Avukata Sor Hizmetinden Yararlanabilir Miyim?

Avukata sor sayfamızdan sunmuş olduğumuz hizmetler hukuki danışma kapsamında olmadığından ücret alınmamaktadır. Ücretsiz avukata soru sor hizmetimizden serbestçe faydalanabilirsiniz. Her türlü hizmetlerin sanal aleme kaydığı bir çağda, avukata ücretsiz soru sorma imkanının halkımıza sağlanması gerektiği kanaatindeyiz.

Avukat Tutmak Zorunlu Mu?

Davanızı kural olarak avukatla takip etmeniz zorunlu değildir. Ancak genellikle sonucu pek iyi olmamaktadır. Usul kurallarına uymadığı, süreleri kaçırdığı ya da iddialarını gerektiği gibi ileri süremediği için haklı davası reddedilen bir çok kişi bulunmaktadır. Bu nedenle avukatsız dava açmanızı tavsiye etmeyiz.

Avukata Sor Whatsapp Aracılığıyla Mümkün Mü?

Whatsapptan avukata soru sorulduğunda aynı soruların tekrar tekrar sorulduğunu gözlemlemekteyiz. Ücretsiz avukata sor sayfamızda ise daha önce sorulan soruları inceleyerek hızlı bir şekilde cevaba ulaşmanız mümkündür. Avukata soru sor whatsapp sayfaları gizlilik nedeniyle tercih edilse de isminizin görünmesinden endişe ediyorsanız rumuz kullanmanız da mümkündür. Avukata sor whatsapp sayfaları ile sanal avukat soru sorma sayfaları arasında gizlilik bakımından hiçbir fark bulunmamaktadır. Tarafımıza ilettiğiniz her türlü bilgi, sır saklama yükümlülüğümüz çerçevesinde korunacak ve üçüncü kişilerle kesinlikle paylaşılmayacaktır. İsminiz ve sormuş olduğunuz soru haricindeki hiçbir bilgi sitemizde yayınlanmayacaktır.

Avukat Vekaletnamesi Nasıl Çıkarılır?

Avukatınız tarafından size verilen kimlik ve adres bilgileri ile birlikte herhangi bir notere giderek vekaletname çıkarabilirsiniz. Miras, nüfus, boşanma gibi davalarda özel yetkiler arandığından bunları vekaletnamenize ekletmeyi unutmayın.

Avukata Sor İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Sormuş olduğunuz sorularda açık ve net olmanız, olayla doğrudan ilgisi bulunmayan konulara girmemeniz daha verimli olacaktır. Bu şekilde sorularınıza çözümler üretmemiz daha kolay olacaktır. Konudan sapmamanız kaydıyla her türlü detaya yer verebilirsiniz. İletinizi göndermeden önce lütfen son bir kez okuyup, eksik bilgi olup olmadığını teyit edin. Öğrenmek istediğiniz bilgiyi açık bir şekilde sorduğunuzdan emin olun. Yalnızca konudan bahsetmeniz yeterli olmayacaktır.

Avukata Sorulacak Sorular Nelerdir?

Dava açmak için bir avukatla görüşmeye gittiğinizde dava sürecinde sizin yapmanız gerekenleri, hangi delilleri avukata vermeniz gerektiğini, vekalet ücretinin miktarını ve nasıl ödeneceğini, yargılama giderleri ve harçların tutarını, davanın başarı şansını ve benzeri aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Bana Karşı Dava Açıldığını Nasıl Öğrenebilirim?

E-devlette tarafı olduğunuz bütün davalar görülmektedir. Hakkınızda hangi mahkemede dava açıldığını E-devletten öğrenebilir ya da tarafınıza tebligat gelmesini bekleyebilirsiniz.

Avukat Ücreti Ne Kadardır?

Avukatlık ücretinin alt sınırı her yıl düzenlenen avukatlık asgari ücret tarifesi ile belirlenmektedir. Bu tutarın üstünde olan herhangi bir miktar üzerinden yapılan anlaşma geçerlidir. Ortalama avukatlık ücretleri ve avukat maaşı hakkında detaylı bilgi için bu konudaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Davamın Durumunu Nasıl Öğrenebilirim?

Tarafı olduğunuz dava dosyalarını ve dosya içerisindeki bütün evrakları vatandas.uyap.gov.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki avukata sor formunu doldurarak sormak istediğiniz her türlü soruyu avukatlarımıza iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5.704 Soru

 • Ipek engin 29 Mart 2020 12:49

  Savcı herhangi bir vatandas hakkında bütün kisisel bilgilere ulasabilirmi? Telefon gorusmeleri,whatsapp kayitları,gittigi yerler,kamera kayitlari. Ortada herhangibir suç olmaksizin sadece kişiyi arastirmak icin.

 • Cemil Tüfekçi 28 Mart 2020 20:07

  Mrb.
  Koronavirüs kapsamında 30 nisan a kadar icralar durdurulduğu söyleniyor. benim 2 yıldır maaşımda icra var ve 5 nisanda maaşımı alacağım yine kesilecek mi bilgi verirmisiniz.

 • Nida dolgun 28 Mart 2020 17:15

  2kez mükerür olduğu anlaşıldığından mükerrür olan sanık hakkında verilen cezanın TCK nın 58 / 6 maddesi uyarınca mükerrerlere özgü infaz rejimine göre infaz edilmesine ve cezanın infazından sonra denetimli serbestlik uygulanmasına bu hususun TCK 58/7 maddesince sanıgın ihtiharına . Ne demek ceza 22 ay 7 gün avukat bey acil cevaplar sanız teşekkür ederim kapalıdamı yatacak tamamını açık hakkı var mı ?

 • Atilla 28 Mart 2020 12:48

  Merhabalar
  Ben 2019 da escort sitesinden birini aradım verdiği adrese musteri ilaeak gittim,eve girerken polis bastı ve karakola gittik ifadem alındı,serbest kaldim.
  Tanık olarak aslıya ceza mahkemesine cagrildim.ayni kadınla daha öncede para karşılığı beraberligim olmuştu.ne yapmam gerekiyor ,konuyla ilgili bilgi rica edebilirmiyim.

 • Murtaza Bolçay 27 Mart 2020 23:55

  Kacak yapı için belediye davasinsanvaz geçermi veya af edermi bunun bi yolu varmıdır. Selam saygılar

 • Yiğit korcan yılmaz 27 Mart 2020 23:50

  Merhabalar.1.5 sene önce eşimle anlaşmalı boşandık.2.5 yasındaki kızımın velayeti annesinde kaldı.3 yasına geldiğinde anlaşmalı olarak mevcut maddi şartların annesinde kötü oldugu için velayeti babasına verdi.annesi pavyonda çalışmaktadır düzenli bir işi yoktur düzenli kaldıgı bir evi bulunmamakla beraber mevcut mersis sisteminde adres kaydıda bulunmamaktadır.yasal gunleri 2 haftada 1 gün yatılı verilmesi ve temmuz ayı 1 ay annesininde kalması kararı velayet değişiminde alınmıştır.annesinin mevcut düzenli bir işi olmadıgından,apart tarzı bir dairede nişanlım dediği pavyon müşterisi ile beraber kaldıgı ve kayıtlarda adresinin bulunmadıgından dolayı dava açılıp 2 haftada 1 yatılı kalma ibaresini kaldırıp 2 haftada 1 aynı gun içinde kişisel ilişkinin annesi ile kurulmasını ve temmuz ayı boyunca 1 ay yatılı olarak annesinde kalma karaını kaldırtma imkanım var mı..pavyonda çalıştıgının düzenli bir işinin olmadıgının önceden otelde konakladıgın an itibariyle mevcut kendi adına ait kaldıgı bir evin ve adresinin olmadıgının kanıt ve delilleri mevcuttur.apart tarzı bir evde nişanlısı dediği sahısla beraber kaldıgının iddası vardır.babası olarak benim kendime ait bir evim(kira) sadece kızımla yasamaktayım düzenli bir işim(5 yıllık) kızımın eğitimi için kreş kayıtları vardır.sorum şu olucak;ne tür bir dava açarsam mahkeme cocugun menfaati göz önünde bulundurularak annesinin yaşadıgı hayat kızımın yatılı kaldıgı zamalarda olmuzsuz etkileyecegini beyan ederek tüm yıl boyunca yatılı kalma ibarelerini kaldırtma ve kişisel görüş günlerinin 2 haftada 1 aynı gün içinde alınıp verilmesi kararlarını çıkarttırabilirmiyim.teşekkürler

 • Mikail 26 Mart 2020 19:47

  İyi günler. Ben bu korna virisu yüzünden spor salonuna gidemediğim için pttawme diye Bi siteden spor aletleri aldım ve parasını kredi kartıyla peşin ödedim sanal sözleşme falan hepside de vardı ama malum bu virüs yüzünden salonlar kapanınca benim aldığım ürün gelmedi ve fiyatı neredeyse 3 kat artı ve bana 10 gün sonra getiremiyceklrini ve paramı geri vericeklrini söylediler size danışmak istedim şimdiden çok teşekkür ederim

 • Hakan gür 26 Mart 2020 08:42

  Adli konulara ilişkin sürelerin 30 Nisa’na kadar durdurulması net ifade ile bizim anlayacağımız şekilde ne demektedir. (mahkemelerin bu tarihe kadar hiç bir işlem yapmayacağı anlamınamı gelir) bu durumu açıklayabilirmisiniz.
  Birde idare mahkemelerinde genelde evrak üzerinde inceleme yapılarak dosyalar görülüyor, sizce idare mahkemeleri ve vergi mahkemeleri bu durumdan etkilenir mi ? Şimdiden teşekkür ederim.

 • Cemal can 25 Mart 2020 09:50

  İdare mahkemesinden YD talebimize ret verildi. Bizde bölge idareye itiraz ettik . Dava konusu MEB ile kurum içi atamadır. Sizce YD kararına bölge idare ne kadar sürede karara bağlar, (belirli bir süre var mı) mahkemeler arası evraklar fiziki olarak mı gider, son olarak koranavürüs kapsamında alınan kararlar dava süresini idari yargıda nasıl etkiler . Teşekkürler..

 • Furkan 22 Mart 2020 22:57

  2015 9 ayında esrardan yakalandim denetim verdi bana denetimi yaktım 1..8 ay verdi bana 2018 mahkeme gördüm ama 5 yıl süreyle denetimli serbestlik tedbirine tabitutulmasına,
  Sonra 2019 hırsızlık sucundan ceza aldım 1 sene 3 ay ceza evine girdi çıktı yaptım denetim verdi bana 9 ay imza atıyorum seminerSanığın hakkında tesis edilen hükmün açıklanmasının geri bırakılması denetim süresi içerisinde iş bu yargılamaya konu suçu işlediği ve yeniden suç işlemeyeceği yönünde mahkememizde kanaat oluşmadığından hakkında verilen hapis cezasının ertelenmesine ve verilen cezaya yönelik olarak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin TCK 51 ve CMK 231maddelerinin tatbikine takdiren yer olmadığına,
  Sonra 21.03.2020 istanbuldan kuş tepeden sentetik uyuşturucu aldım 90 gr trabzona gelirken giresunda alındım istanbul kuş tepede alırken paketlenmiş şekilde 1000 tl karşılığında aldım ifademde söyledim aldığım kişi tanimadigimi ve tipini tarif ettim 9 paket şeklinde 9 . Ve 10 gr şeklindeydi içmek için aldım ifademde içiciyim dedim zaten isim gücüm var gelirim var yani satmak amaçlı almadım paketleri şampuanın içine basmıştım onun içinde bulundu adlı kontorol yurtdışı yasağı koyar seli verdi beni sizce nere gidiyor benim yolumun sonu ne olacak bilgi verebilirmisijiz

 • Asena 22 Mart 2020 19:46

  Çocuğa karşı eziyet suçundan ceza alanları af kapsıyor mu ilk suçu daha önce sabıka kaydı yok

 • Fuat Aslan 17 Mart 2020 01:43

  BENİM 18.03.2020 GÜNÜ HAGB AÇIKLANMASI İÇİN MAHKEMEM VAR. ÇARSAMBA GÜNÜ HÜKÜM AÇIKLANIRSA İSTİNAF MAHKEMESİNE İTİRAZ İÇİN 7 GÜNLÜK SÜREM BAŞLAYACAK ANCAK 20.03.2020 TARİHİNDE OHAL İLAN EDİLİRSE BENİM İTİRAZ HAKKIM NASIL OLACAK , 7 GÜNLÜK SÜREM HESABI NASIL YAPILACAK , YOKSA SÜREM YANACAK MI ? ACİL BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM

 • alprslan pınar 16 Mart 2020 14:00

  Merhabalar,
  Uyuşturucu madde kullanmak suçundan 1 yıl 8 ay ceza alan birisi ne kadar süre ceza evinde yatar.?
  Daha önce tedavili denetim serbestlikten faydalandı.Sartlara uygun davranmadi.
  3 gün yatar çıkarsin demis memurlar.
  Bazılarıda 1 ay 8 gün yatar diye söylemekte hangisi dogru ?Süreç nasil isler
  Yardimcı olurmusnuz

 • yusuf doruk 16 Mart 2020 04:37

  2015 yılında özel güvenlik şirketine yönetici olarak imza atmıştım. 2019 mayıs ayında yöneticilikten ayrıldım 2015-2019 dahil adıma vergi dairesince 100.000 tl civarında vergi borcu çıktı. şirket hala faal ve gelirleri var. bu borcu şirket tüzel kişiliğine doğrudan rücu edebilirmiyim.

 • Furkan BAŞOL 14 Mart 2020 16:18

  Bir sorum olacaktı. Bir kaç mahkeme olmuş bir davada tanık değilim ama olayı gördüğüm için tanık olmak istiyorum. Bu mümkün müdür? Mümkünse nasıl bir yol izlemeliyim?

 • Esma emerce 13 Mart 2020 10:49

  Zina konusu kadin esini aldatti 2 yasindaki cocugu gece evde birakip gidiyo esinin ailesiyle bir arada kaliyo gece kacti ama simdi pisman eside affedecek gibi ama zina nedeniyle acilan davada aile baskisi var erkege o yuzden esi karisina telefondan mesaj atiyo senden bosanmam diye cocugu sana verecem gibi sozler soyluyo aldatan karisina aldatan es o mesajlari delil olarak gosterse mahkeme nasil sonuc verir veye cocugun velayetini alabilrmi anne cocuk 2 yasinda evi terk etmesine ramen aldatmasina ramen

 • Seçkin toygan 12 Mart 2020 15:01

  merhaba dün size yazmistim bankasindan kredi almis emekli sonra hastane falan ameliyat olmus gecikmis odeme uzlasmak istemisler avukata vermisler 10 aydir devam ediyormus avukatta taksit odemesine pek yanaşmamis.bu kişi buna ragmen bankasindan emekli promosyon ücreti alabilirmi demistim not promosyon hesaba yatmiş bloke atilmiş nasil alabilir parayi şubeyemi gitmesi gerekir tesekkurler

 • taner cıracı 11 Mart 2020 21:55

  biz üc kardeş tarla aldık üçe böldük bir kısmınıda ortak kulanım alanı bıraktık ortak kulanım alanında su kuyumuz var.
  su depolarımız var. su kuyusunun üzerine büyük kardeş kendisine oda gibi bir şey yaptı. bende kapısını kırdım beni şikayet eti. tapu diğer kardeşin üzerine. bir de ben kendimi mahkemede savunabilir miyim avukat şart mı

 • Seçkin toygan 11 Mart 2020 14:45

  bir tanidik sordu ozurdilerim rahatsiz ettim. kişinin annesi bankasindan kredi almis emekli sonra hastane falan ameliyat olmus gecikmis odeme uzlasmak istemisler avukata vermisler 10 aydir devam ediyormus avukatta taksit odemesine pek yanaşmamis.bu kişi buna ragmen bankasindan emekli promosyon ücreti alabilirmi tesekkürler ilginize rahatsizlik verdim.

 • Rumeysa sumeli 11 Mart 2020 13:21

  Merhaba ben istanbul gaziosmanpasada yaşıyorum ve ismimi değiştirmek istiyorum ve bu konuda hiçbirşey bilmiyorum bana yardımcı olabilir misiniz

 • Batuhan 10 Mart 2020 23:18

  Anne babam resmi olarak evli gözüküyorlar fakat ayrı yaşıyorlar tüm eğitim ve sosyal masraflarım annem tarafından karşılanıyor istanbulda üniversite ogrencisiyim ve haliyle masraflara annem yetişemiyor babamın durumunun gayet iyi olmasına rağmen destek olmadığı yönünde maddi yükümlülüğünü yerine getirmediği için dava açabilir miyim açabiliyorsam ne gibi sonuçlar elde edebilirim

 • Mahir 10 Mart 2020 23:15

  Selam bu online oyunlar ilgili sorum arkadaş oyuna alım yaptı 600 tl sonra geri çektibu arada bizim 2 arkadaşın hesabına giriyodu admin ip banı attı sadece alımı geri çektiği hesap hariç diğer 2 hesabıda kapattı açmak içinde 900 tl hesabına atmamızız istiyor bu konuda dava açabilirmiyiz
  Tekrar para göndermeni tavsiye etmem. Bu rakamlar için dava açmaya değmez.

  bu banlanan hesaplar 3-4 bn tl yatırılmış hesaplar bide toplu halde bu olaydan dolayı alımlarımızı geri çekebilirmiyiz aş yukarı 30-40 bn filan yapıyo bizim bu oyun hesaplarına yaptımız ödemeler

 • Ender 10 Mart 2020 21:12

  Merhaba bundan 10 yıl önce bir akrabamız iş yapicaz bahanesiyle beni şirket ortağı yaptı yüzde 15 pay sahibi sonrasında bankadan üzerime kredi çekerek üzerime araba alıp arabayı kendisi kullandı ve borcu ödemediği için arabayı banka almış şirket payimida başkasına devretti bütün borclariyla birlikte noterden.Öncelikle sormak istediğim sorular var banka hesaplarıma bloke konmuş o şirketin vergi borcu nedeniyle 200 binlira borç çıktı, trafik cezaları var kendisi kırmızı ışıklarda geçmiş sorduğumda senin üzerine yazılmıyor arabanın üzerine yazılıyor demişti ama edevlette borç çıkıyor benim ne gibi bir yol izlemem gerekiyor bankaya halen borçluyum şuan çalışmıyorum hiçbir gelirim yok ailemle aram bozuldu disarda kaliyorum

 • Harun demir 10 Mart 2020 19:24

  Eşimin senet borcundan dolayı bana birinci icra ihbarnamesi geldi yanlız ben bunu 15 gün sonra alabildim muhtardan hastanede olduğum için şimdi bu senette ne imzam ne de tahhut vermedim. Şimdi ne yapmalıyım. Bu borcun bana ait olmadığına dair

 • Muhammed ekşi 10 Mart 2020 13:45

  Merhaba. 01.106.2010 tarihinde şahıs firmasında ise girdim. 01.04 2020 tarihinde işten ayrılacağım. Çalıştığım dönem içerisinde resmi tatillerde hep çalıştım. Ramazan Bayramı’nda bir gün kurbanda 2 gün izin verdiler. Şu an 3800 maaş 400 yemek parası alıyorum. Yalnız, prim asgari ücretten yatırılıyor dolayısıyla tazminatimda buna göre hesaplanıyor. Aldığım ücret üzerinden dava yoluyla ne kadar tazminat alırım. Şimdiden teşekkürler.

 • Mahir 10 Mart 2020 00:19

  Selam bu online oyunlar ilgili sorum arkadaş oyuna alım yaptı 600 tl sonra geri çektibu arada bizim 2 arkadaşın hesabına giriyodu admin ip banı attı sadece alımı geri çektiği hesap hariç diğer 2 hesabıda kapattı açmak içinde 900 tl hesabına atmamızız istiyor bu konuda dava açabilirmiyiz

 • Ahmet Yağmur 10 Mart 2020 00:07

  2014’de Yaşanan Dava Ben Hatırlamıyorum Yalnız Yargıtayın Bozduğunu Söylediler.. İyimi Kötü mü.. Bozması.. Tekrar Duruşma var dediler E devlete Öyle bir duruşma Görünmüyor..

 • Bülent 7 Mart 2020 21:18

  Merhaba
  Ben 3 ay önce dolandırıdim bende savcılık suç duyurusu buludum savcılık tarafından tebligat gelecek dediler ama hiç bir şey gelmedi bu tebliğ ne zaman gelir süreç nasıl işler verdiğim parayı geri alma şansı var mı?
  Teşekkür ederim

 • Serap korkmaz 7 Mart 2020 09:34

  Merhaba, biz evimizde 3 yıldır kiracıyız. 10.12.2017 tarihinde kira sözleşmesi yapıldı.Sonraki yıllarda yenilenmedi.Kiramızı banka aracılığı ile gününden önce ödüyoruz.Eve herhangi bir zarar vermiyoruz.Fakat ev sahibimiz arkadaşını kendi evine kiraci olarak sokmak için bizim evden çıkmamızı istiyor.Sürekli 1 aydır mesaj atıyor bizi tehdit ediyor.Bizde çıkmayacagımızı söylüyoruz ama anlamıyor.Biz sürekli çalışan insanlarız evde çok bulunmuyoruz.Biz evde yokken bizim eşyalarımızı kapının önüne koyup bizi kolumuzdan tutup dışarı atabilir mi en son böyle yapacağını söyledi.Kira sözleşmem var diyorum sözleşme ilk yıl yapıldı o yıl geçerli sadece diyor bu doğru mu?Biz evden çıkmak istemiyoruz ev sahibi olduğu için istediği zaman bizi dışarı atabilir mi cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

 • Gülşah Aydemir 6 Mart 2020 22:15

  Babam 2012 yılında bizden 1 dönüm yer satılcak diye imza almıştı ama şimdi duyduk bizden vekalet almış haberimiz yok babam yanındaki kızın üstüne yapmış tarlalarıda toruna vermiş bütün malları haberimiz yokken geri alabilirmiyiz ? Avukata verirsek nabmamız lazım yardımcı olurmusun?

 • ahmet bay 4 Mart 2020 23:43

  merhabalar
  kardesim bir arac kiralama şirketinden araç kiraladı kiraladığı aracı ise bir arkaşına vermiş. vermiş oldugu kişi alkollü ve ehliyetsiz bir sekilde başka bi araca çarpmış. kiraladığı aracın tüm masraflarını karsıladık yanlız diger aracın kasko sirketi aracı yaptirmış ve bize dava açmışlar kardeşimin üzerine hiçbirşey yok bizden bu parayı almalırı mümķünmü?

 • Recep yenil 4 Mart 2020 11:09

  Merhabalar ben bayan kuaförüyüm yanımda 20 aydır çalışan kalfa kendi isteği doğrultusunda işten ayrıldı ve tazminat talebinde bulundu, işten ayrılırken istifasını imzalamadı bende tutanak tutarak 1 hafta sonra iş akdini sonlandırdım. Şimdi benden ihbar tazminatı, fazla mesai, yol ve yemek gibi tazminatlar talep ediyor, yarın da arabulucı ile görüşme yapacağız. Bu durumda tazminat ödemek zorunda kalır mıyım? Anlaşmaya mı gitmeliyim yoksa dava açılırsa daha mı iyi olur? (Mesai saati 72 saat ve ayrıca ihbar süresini tamamlamadan işten ayrıldı)

 • OĞUZ ÖZ 4 Mart 2020 09:34

  Merhaba, Eski eşimle anlaşmalı boşanma şeklinde, karşılıksız hiçbir talepte bulunmadan 3 yıl önce boşandık. Eski eşim yabancı, Türkmenistan vatandaşı. Çocuğumuz Türkiye’de sadece 10 gün kaldı ve bu sürede kızımızı nufusa kaydetme şansımız olmadı. Türkiye’de kayıtlı olmayan kızımız için iştirak davası açmak istiyor bana. Çocuğumuzun velayetini almak istiyor. Eski eşim sadece çocuk için benle birlikte oldu, çocuğumuz şu an 5 yaşında. Çocuğun velayetini ben alabilir miyim? Benden iştirak nafakası alabilir mi çocuğumuz için? Teşekkür ederim

 • Gülşah Aydemir 3 Mart 2020 19:47

  Babam 2012 yılında bizden 1 dönüm yer satılcak diye imza almıştı ama şimdi duyduk bizden vekalet almış haberimiz yok babam yanındaki kızın üstüne yapmış bütün malları haberimiz geri alabilirmiyiz ? Avukata verirsek nabmamız lazım yardımcı olun

 • osman binkut 3 Mart 2020 13:08

  mrb.
  ben emekli biriyim. ve son zamanlardaki finans durumum beni çok yordu.
  kişisel iflasın olduğunu duydum, şartlar nedir ? ben müracaat edebilirmiyim.
  saygılarımla

 • Veys 1 Mart 2020 23:28

  İy günler. Af yasası ağustos 2018 suçlarını da kapsıyor mu. Lütfen yardım edin teşekkür ederim şimdiden

 • Tugba han 28 Şubat 2020 17:33

  Adıma sosyal medya üzerinden bana aıt olmayan mustehcen fotoğraflar paylasılmış ve açıklama kısmına “yanıyorum söndürun”gıbı cırkın ıfadeler kullanılmıştır.Ayrıca acılan hesaba telefon numaram eklenmıştır.Adıma sahte hesap acan sahısların ıtırafı mesajla mevcuttur. Neden yaptıkları ise gecen sene onun sevdıgı cocuga benım whatsapp uzerınden”senı sevıyorum senden hoşlanıyorum”gıbı cumleler kurmam ve o zaman onlar sevgılı olmadıgı halde bana gelıp “sen benım sevgılıme nasıl yazarsın”gibi cumleler kurup bu hesabı acması.
  Sormak ıstedıgım şu ben suç duyurusunda bulunursam benım aleyhıme veya lehıme ne olabılır?

 • Çağlar çıtır 26 Şubat 2020 00:06

  İyi günler bir metin2 adlı türkiye menşeili bir oyunda
  Hesaplarımız çalıntı kart ile ep çekimi diyerek süresiz olarak banlanmıştır yönetimle konuşmak istiyoruz ve bizi hiç gaile almıyorlar aldıklarında kredi kartıyla alakalı birşey yokmuş deyip ise kıvırtıyorlar hesabınıza bu 998 kadar ‘yang won’ oyun içinde para birimi, girmiş nerden aldınız diyorlar bu devirde kim kime 998 won verir arkadaş verdi diyorum ama hiçbir şekilde sonuç yok yani hem hırsızlıkla suçluyorlar çalıntı kart diyerek ban atıyotlar diyorlar ve banınız açılmayacak diyorlar dava açabilirmyiz hesaplarımızda yaklaşık 4 bin liraya yakın para yatırdık bütün emeklerimiz boşa gidiyor ne yapmamız gerekir ?

 • Nurettin gökoğlan 22 Şubat 2020 22:35

  İyi akşamlar bana bir çağrı kağıdı geldi 2 gün önce nazilli cumhuriyet başsavcılığından benim zamında yaptığım arkadaş ortamımdan dolayı bi kaç market hırsızlığım ve mala zarar verme olayım oldu toplam 8 tane dosyam var gelen kağıt da cezasının nevi miktarı 1sene 8ay 25gün hapis yazıyor
  Hakkımızda iliman infazı için 10 gün zarfında cumhuriyet başsavcılığı dairesine gelmeniz ve gelmemeniz 5275 sayılı yasanın 19/1 maddesine hükmüne istinaden hakınızda yakalanma emri çıkartılıp tebli olunur cumhurriyet başsavcılna müracat ettiniz takdirde açık ceza infaz kurumuna gönderilmek üzere hakınızda işlem başlatılacak cumhuriyet başsavcılığı müracat etmedin takdirde müracat ettiniz takdirde açık ceza infaz kurumuna gönderilmek üzere verileck 10 günlük süre içinde belirlenen açık ceza infaz kurumuna teslim olmanız gerektiği eğer gitmezsem Savcıla hakkımda 5275 sayılı yasanın 19/1 hükmün istisnadanen yakalandında açık ceza infaz kurumu gönderileceğiniz tebli olunur

 • Gülten çalışkan 22 Şubat 2020 21:27

  11/02/2018 tarihinde trafikte giderken arkadan gelen alkolü ehliyetsiz bir kadın seyir halinde rahmetli oğlum abisi ve arkadaşı aracına çarpıyor oğlumu kaldırıma çıkartıp aralarında arbede çıkıyor yanındaki şahıs 12 suçtan sabikikasi olan o dönemde şartlı tahliye yle dışarda olan suç makinası oğluma 6 MT reden 6 el ateş ederek oğlumu olduğu yerde öldürüyor bu şahıs görülen davada sadece 15 yil ceza alıyor temyize taşıdım dava günü 23 Mart 2020 de görülecek bu şahsın daha fazla ceza almasını istiyorum ne yapabilirim lütfen yardım eder misiniz

 • Özkan Gündüz 22 Şubat 2020 15:57

  Ben dün bir ajans ile görüştüm sözleşme felan yapıldı (sözleşmede bir zorunluluk belirtisi yok) sözleşme için 600 tl ödeme iştendi 50 tl ödedim 3 senet (150-200-200) olarak yapıldı ama ajans dolandiriciymis nasıl iptal edebilirim şekerlerden kurtulmak istiyorum ileride karşıma cikaracaklarindan eminim acil yardım ?

 • Turkansoylu 22 Şubat 2020 03:24

  Emlak ilaninda 34mkare yazan dukkan aldik kat irtifaki yandadabi dukkan varmis tapuda yandukkada hissen var denilmis bize bir sorun olmadigi soylendi bize satan adam dava acmis projede 3 dukkan gozukuyormus sonradan belediyeden izin alinip 2 dukkana cevrilmis simdi satis yapilmak isteniyor hakimin dedigine gore bizim dukkandan tekrar hisse alicakmis bizim magduriyetimiz giderilirmi itiraz ettik ne yapmamiz lazim remakstan ilani bulsak 34metrekarelik dukkan aldigimizi ispat edebilirmiyiz ne yapalim karsi dava acalimmi

 • şükrü bekmezci 21 Şubat 2020 01:41

  Merhaba,
  3 yıldızlı bir otelde resepsion memuru olarak çalışıyorum,Ancak işverenim diğer çalışanların ve benim maaşımı bankaya yatırıyor maaş kartlarımız işverende asgari ücret yatırıyor ama bize 1500 tl ücret elden veriyor kendisi yatırıp kartlara kendisi çekiyor.sigortamı tam yatırıyor
  Ben geceleri sabit çalışmaktayım hemen hemen çalışma sürem 4 sene oldu ama günde 12 saat çalışıyorum 15 günde 1 gün tatil veriyor,bayramlarda 1 gün yemek yol yardımı kesinlikle yok işimden ayrılmak istiyorum kıdem tazminatı ve fazla mesai paraları ve eksik olan maaşımı (2320 tl asgari ücret bize verilen ise 1500 tl) nasıl elde edebilirim şu anda çalışıyorum işten ayrılacağım nasıl bir ispat delil gerekir nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim
  şimdiden teşekkür ederim
  iyi çalışmalar…

 • sezgin yağız 20 Şubat 2020 11:46

  Sayn avukatm ben dominos pizada çlşyrdm ama işe girdgmn 3 çncü aynda motrla kaza gecrdm ve kolum krldı ve ameliytat oldm koluma 4 tne pilatn ve 4 tne vida takldı kazadn dolayıda kolum ksaldı 5 6 santm ve şuan işszm zaten piltn oldgu için clşamyrm agrdn dolyı benm kaza yaptgmyerde şirktn elemnlrı motoru alp işyernn önüne getrmşlr ve trafk polisleri olyla ilgili kaza yptgm yerde bir delil bulmdklrı için kaza tespiti yapamdlr yani motoru kaçrpta sakladlr ama hstneye ambulnsla gitrldm polislre ifademde syledm ben olayn nasl oldgunu motrnda kaçrldgını yani zaten isyerndekilerde ifadelernde söylüyrlr biz motoru güvnlik amacyla alpta isyerne getrdk dyorlr ve iafadelernde yzlı bu beyanda benm sizdn istedgm benm suan mhkememn devm ettgi ve iş vernlerce bna sahip çkmdklrı gbi benim ilk evlilgmde bitti ve iki çocgmla kldm ve bende isyerni mahkemwye verdm kaza trhm 2016 ama dava açma tarhmn ise 2018 olrak kaytlrda ben ayrca yüzde 14 çlsamdgm icn rapor adlm engl icn benm isyerm bna sadece 1300 lira bi para gönderdi müdrle o parada bnm aylgmdı zaten 2 gn öncesnden gndrmşlr sadece ve ondn snra ben 8 ay boynca evde yttm ayrca ben iş kazası yapmama ragmn benm iş verenim yüzndn ameliytlı oldgm hlde bile aykta hasta tedavisi olark bni muhsebecisne bildrmş bn 2 ay boynca aykta tedvi parası almaya başldm snrdan da benm ugrşlr snunda hstnedeki bi agbi bna yardmcı oldu iş kazasına çvrldi ama ben iki ay aykta tedavi parası aldm sizdn ricm benm bu işkazamda kznma ihtimalm vrmı ve bnm davamdaki paranın adıda yok yani avuktlrm bu parayı devlet belirlyr deniliyr bna benm iş kazası davamıda iş kazsı avuktı açtı bnden kazanrsm yüzde 20 sini alcklrnı syledlr bna acba bu bir oyun olabirmi yani sayın avukatm bna yardmcı olursnz sevinirm ve dava nekadar sürer sizce bnm kaza yaptgm yer ise sakrya karasu dominos cvplrsnz sevinirm yada bna yardmcı olmk istersenz araybilrsnz beni

 • Şakir Atalay 19 Şubat 2020 10:28

  Merhabalar maaşım 3800 lira fakat sigortamı asgariden yatırıyorlar bu işyerindeki altıncı senenin içindeyim defalarca bu durumun düzeltilmesi için patronlarınla konuştum ve fakat herhangi bir düzelme olmadı. Işimi seviyorum bu durumla ilgili ne yapabilirim.
  Saygılarımla iyi çalışmalar.

 • Hüseyin kuru 18 Şubat 2020 15:34

  Iş yerinden kendim ayrıldım tazminat alabilirmiyim

 • Kevin 17 Şubat 2020 20:34

  Merhaba avukat bey benim boşanma davam var 9 aydır devam ediyor esim bosanmayi açtı ben bosanmak istemiyorum mahkemeye gitmiyorum sonucu ne olacağını merak ediyorum ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkürler

 • Hasan Öztaş 16 Şubat 2020 21:52

  Merhaba iyi günler benim babamdan aldığım ev vardı 10 yıldır tapu benim üstüme kardeşleriminde haberi vardı babam öleli 3 ay oldu kardeşlerim gizli hak için dava açabiliyorlarmis bu durumda ne oluyor

 • Edanur Yıldırım 15 Şubat 2020 23:24

  Merhaba iyi günler bir soru için sizi rahatsız ediyorum. Eski erkek arkadaşım bana şantajla istemediğim şeyler yaptırmaya çalıştı bende kurtulmak için polise gittim şikayetçi oldum ama o kişinin ceza almasını istemiyorum akıllansın diye öyle bir şey yaptım .O günden sonra beni rahatsız etmedi benim özel hayatımıda paylaşmadı.şikayetimi geri çeksem ne olur veya onun ceza almaması için ne yapabilirim?

 • Yunus emre kaya 15 Şubat 2020 23:03

  Merhaba çekinerek soracağım affınıza sıgınırım geçen hafta sosyal medya üzerinde birine şanaj yaptim fiziki hic birsey yok ama hic bir yaptıgım şantajı da yerine getirmedim göz korkutmak için yaptım çok pişman oldum savcılık emri ile bir gece nezarette yattım ve serbes bırakldım şikayetçi olan taraf şikayetini geri çekmek istyor sadece ortada mesajlar var savcılık serbes bıraktı ama tutuklanırmıyım ne kadar ceza alırım o kişide şikayetini geri çekmek istyor ne gibi sureçler geçirriz neler olur ne kadar sürer ne gibi cezalar verilir ilginiz için çok teşekkür ederim.

 • bilalseyrek 15 Şubat 2020 17:31

  Merhaba Ben darkobit diye sanal bir oyun oynuyorum ve oyun adminleri her türlü hile ve oyun içi haksızlık yapıyor ve oyun oynanmayacak hale geldi ve ben bu oyuna. Para yatırmışim 2012 den beri gemiyi hesap silim paramı geri verilmesi yada matti yada manevi bir tazminat alabilir miyim

 • Vildan ay 14 Şubat 2020 22:57

  Merhaba.gecen pazar kardesim tutuklandi.sebebini bilemiyoruz kendiside soylemedi ama hirsizljk diye dusunuyoruz. 4 yil 2 ay ceza aldi.su an silivri kapali cezaevinde. Biz avukat tutsak sonuca itiraz edebilirmiyiz.sonuc degisir mi Paraya cevrilebilirmi? Avukatlik ucretiniz nedir.acil bilgi rica ediyorum.

 • Melek boz 14 Şubat 2020 21:53

  Merhaba iyi günler ben soru sormak için rasiz ediyorum kentsel dönüşüm hakkında belediye bizim evleri istimlak etmiş ev arşılığında ev verilecek imza atın diyor ama bazıları güvenmiyor ne yapmalıyız

 • Ece Yurt 13 Şubat 2020 15:10

  Merhaba bir soru sormak için rahatsız ediyorum müsait olursanız bilgi verirseniz çok sevinirim
  10.11.2018 başladığım işe
  30.01.2020 de son verdiler
  sebep olarak uyuşamama yazmışlar tazminatımı ve ihbarımı ödediler ve işten çıkarıldım işsizlik maaşı için başvurdum son 3 yıllık 600 gün prim ödeme şartı gerçekleşmediğinden kabul edilmediğini söylediler 495 gün primim ödenmişti hiç bir yolu yokmudur? kadere razımı olmak gerekiyor ? iki kuruş parayı vermemek için bu ne ala vere ozaman ben 495 gün ne ödemişim neyi ödemişim ödediğimi geri versinler bu çok saçma değilmi ?

 • Turan alver 11 Şubat 2020 14:31

  Kendi isteğim ile işten çıksam tazmınat alırmıyım. Alırsam ne kadar alırım. Bürüt maaşım 5000 tl net maaşım 3600tl 500 tl multinet(yemek kartı) iyi çalışmalar

 • Enes Sincar 11 Şubat 2020 04:11

  Merhaba bir şirkete çalışıyordum şirket maaşımdan zorunlu bireysel emeklilik sistemi dahilinde kesinti yapıyordu ama herhangi bir bes sistemine para yatırmıyor aksine herhangi bir bes sistemine kaydımı dahi yapmıyor işten ayrılalı 8 ay oldu hala ve hala bir sonuç alamadım ne yapmam gerekir?

 • N.Şenol ERSAĞDIÇ 10 Şubat 2020 16:43

  merhaba ben uzlaştırmacıyım ama avukat değilim elime geçen dosyada 3 katlı bir evin ortak kullanım alanına kullanım izni alınarak tamirat yapılmış ve kulanılmakta. Kullanım iznini veren babalarına damat ve kızı babamız yaşlı kandırmış imzasını almış diyorlar şimdi orayı kullanan komşudan kullanıyor diyerek 50000 tl para talep ediyorlar kullanan kişide elimde yerin sahibi babalarından izinli belge var diyor oraya masraf yaptım sizde hiçbir katkıda bulunmadınız sizde onları ödeyin o zaman uzlaşırız derler.bu durumda ne yapılabilir.iyi çalışmalar

 • Metin gün 9 Şubat 2020 18:22

  iş kazası benim sağ elim makinede kaldı elimde hasar kaldı hem yandı hem parmaklarım ezildi elimde 2 tane platin var ve elimde deri tutmakta zorlanıyor kaza tahri 06.06.2012 tazminat hak kazanırımıyım

 • Esen 8 Şubat 2020 00:51

  Ben eşimden ayrılmak istiyorum iki çocuğum var ikisi de büyük on beş yıl aradan bir çocuğum da oldu. Fakat eşim bu çocuğu beden olmadığını söyledi onu için ayrılmak istiyorum bu söyledi kelime beni çok kırdı sonra küfürler yağdırdı. Anlaşamıyoruz onunicin. Sürekli bir huzursuzluk var evde olmuyor ayrılmak istiyorum ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 • ELİF g. 7 Şubat 2020 13:36

  Merhaba işden kendi isteğimle ayrılmak istiyorum. Ama tazminatımı da birakmak istemiyorum.Sigorta girişim 2000 6300 gün primim var
  Maaşim yüksek ama asgari üçretden yatırılıyor bunu kullanarak tazminat alabilirmiyim. Bu konuda ne yapsam almaya hak kazanırım

 • aysun turhan 5 Şubat 2020 22:25

  İyi günler. İlçede çalışıyorum. Çalıştığım devlet kurumunda iftira yoluyla hakkımda “Kınama Cezası” verildi. “İş arkadaşlarıma hakaret, küfür, aşağılayıcı söz söylemek” maddesinden dolayı. Karşı tarafın yakın arkadaşının verdiği yalan beyan vasıtasıyla yapıldı. Disiplin amirine gidip haksızlık yapıldığını söyledim fakat cezayı kendisinin vermediğini, kaymakamın “tanık olduğu için ceza verilecek” demesi üzerine ceza aldığım söylendi. Hakkımda verilen “Kınama Cezası” nın kaldırılması için bu durumda neler yapılabilir?

 • Burak 4 Şubat 2020 23:01

  Merhaba 2019 azerbaycan diş hekimliği fakültesi mezunuyum ösym kontenjan açmıştı gittiğim sene 10 arkadaş puanla geldi ve yöksüz arkadaşlarda geldi ve geçen seneye kadar herkes sınavsız şartsız aldı fakat biz başvurunca sts+staj istediler emsal kararlarımız çok fazla acaba sizinle beraber dava açarsak kazanırmıyız 10 kişiyiz

 • Ezgi sarıgül 4 Şubat 2020 19:28

  Babam en küçük kardeşime oturduğu evi üstüne vermiş bizimde hakkımız var bize sormadan ona vermiş evi ilerde alabilirmiyiz ? Bide tarlalarımız var babam küçük kardeşim aklına uyup satıyor bizim hakkımızıda satıyorlar bizim hakkımız 10 dönümken bize 2 dönüm vercekmiş nabmamız lazım mahkemeye versek durdurabilirmiyiz satılmalarını bide küçük kardeşim üstüne evi yapmış onuda versek kazanabilirmiyiz?

 • Kemal kunduroglu 3 Şubat 2020 21:42

  4 ay önce 3600 gün sgk belgesi alarak noter aracılığıyla ihtarname çekip işten ayrıldım tazminat talebim karşılanmadığı için avukatla alacağım tutarın yüzde yirmisine anlaşıp vekalet verdim arabulucuya gidildi 3 taksitte ödenme anlaşması yapıldı mahkeme süreci başlamadan dava açılıp dosya hazırlanmadan sonuçlanan budurumda avukat aynı oranı talep etti bu normalmidir birde ödemelerde kendi hesap numarasını vermiş ödemeler oraya yatıyor 2 taksit aldım 3. taksitte yüzde kendi yüzde yirmisini alacak bu normal hakkımıdır

 • Büşra Dilber 3 Şubat 2020 21:19

  Iyi akşamlar kusura bakmayın rahatsız ediyorum bir sorum vardı.. 31.12.2019 tarihinde işten çıkarıldım fakat sgk dan mesaj geldi bugün işten çıkış tarihim 31.01.2020 olarak yani bir ay sonra bildirilmiş. Neden olabilir?

 • Rıza soydan 1 Şubat 2020 17:06

  Merhabalar ben öz amcam dan arsa satın aldım parasını ödedim yurt dışına giti eşi türkiyeye geldi gelmişken çocuklarım için almıştım o arsayı şimdi imkanım var degerin in iki katı verecem dedi tapuyu üstüne getirdim gidiş o gidiş ne yapabilirim bir nevi dolandırıldım

 • melis can 30 Ocak 2020 11:44

  Merhabalar,
  Ben ‘X’ bir inşaat şirketinde Mimar olarak işe başladım. görevim ‘X’ inşaat şirketinin İmar Barışı başvuruları için tüm iskansız yada kat mülkiyetsiz yapılarının rölevelerini alıp projelerini Belediyenin onaylayacağı şekilde çizmekti.işin 4 ay süreceği, maaş bilgisi,çalışma saatleri vs…sözlü olarak söylendi ve hiçbir sözleşme yapılmadı. sigortam işe başladıktan 1 ay sonra yatmaya başladı.zaten tam olarak sorun burada başlıyor.beni bu işe bir ‘Y’ firması(mimarlık ofisi) yönlendirmiştir.Benim sigortamda ‘X’ firması isteği üzerine bu ‘Y’ firmasında en düşükten yatıyor, ama ben ‘Y’ firması ile sözleşmeli değilim ve daha öncede, sonrada oranın hiçbir işini yapmadım.yani benim birebir orayla hiç bir bağlantım yok. sadece çalışan kişileri tanıyorum ve onlar beni diğer firmaya yönlendirmişlerdi.ama ‘X’ şirketinin başvuruları bu firma üzerinden yapılıyor. yani bu inşaat şirketinin belediye işleri bu firma üzerinden yapılıyor.bu mimarlık ofisinin ‘X’ inşaat şirketinin plazalarının bir katında ofisleri bulunuyor.Bu nedenle hemen hemen her projelerinde beraber çalışmışlar.bana ilk başta 4 ay denilen süre, İmar barışı haricinde ‘X’ şirketinin tüm mimarlık işlerini itiraz etmeden yaptığım için 1 sene 7 ay oldu.itiraz etmeden diyorum çünkü evleneceğim için paraya ihtiyacım vardı ve bende mecburiyetimden dolayı verilen diğer görevleri de eksiksiz yaptım. mesailere kaldım evime iş götürdüm vss…tabi bunların parasını vermediler.Burada çalışanlar gibi hiçbir haktan yararlanamadım. yılbaşı ve bayramlarda verilen primlerden bana verilmedi. zam uygulandı bana zam uygulanmadı. her seferinde sigortan ‘Y’ firmasında senin bir hakkın yok denildi.maaşım hep elden zarf ile verildi.yaşım 27 şirketin en küçük bireyi olduğum için azarlandım. ama yinede ses çıkarmadım.çünkü inşaat piyasasının durumu ortada ve benimde bu işe ihtiyacım vardı. bu arada iş saati sabah 9 ‘da ve ben 7 de kalkıyorum. çünkü işe gitmem sabahları 1,5 saat ve akşam trafiğinde 6 da işten çıktığım için dönüşüm 2 saat.
  Benim sormak istediğim, ben bu şirketten çıktığımda tazminat alabilir miyim.? sigortam asgariden yattığı için aldığım maaş üzerinden tazminat alabilir miyim?.dava açmak istesem kime dava açmalıyım.? Haklarım nelerdir? beni bilgilendirirseniz memnun olurum.
  şimdiden teşekkür ederim.

 • Arif 28 Ocak 2020 12:31

  Merhaba…
  Dün bir kıraathanede otururken bekçi ve polis kimlik kontrolü ve üst araması yaptı.cebimdeki sigara paketini aldı ve buna istinaden ceza yazdı fakat sigara içmiyordum varsayım üzerine ceza yazdı hukuki olarak bu şekilde ceza yazabilir mi? Kolay gelsin şimdiden teşekkürler…

 • Yusuf Karaman 25 Ocak 2020 14:49

  Merhabalar benim 4 şubatta duruşmam var diyarbakırda ama ben şuan istanbulda ikamet ediyorum buradan yapabileceğim birşey varmı maddi dururum yok diyarbakıra gidemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

 • Mehmet Ali Yavuz 24 Ocak 2020 15:37

  Merhabalar
  Benim 2017 de açmış olduğum ve 2018 yılı sonunda kazanmış olduğum tazminat davam var.
  Ancak karşı taraf temyize gitti ve dosya 11.01.2019 ‘dan bu yana bekliyorum
  Ne zaman e devletten baksam sürekli olarak ON INCELEME ICIN ATAMA BEKLİYOR diyor
  Ne zaman kesin bir sonuç alırım

 • Turgay taşoğlu 24 Ocak 2020 01:54

  Merhabalar ırak türk inşaat firmasında haftalık 70 saat üzeri çalıştırıldık ve bir hafta çok ağır çelikleri kaldırdık bunun sonucunda dizlerimde kütlemeler hissettim ve ağrılar meydana geldi iş yeri doktoruna gittim ve beni özel hastaneye sevk etti ederken kağıt doldurdu işte ağır kaldırma sonucu hastanın dizlerinde ağrılar başlamıştır diye o kağıdın fotokopisi bende ve sonra özel doktora gittim ırakta dizlerinde aşınma ve sıvı kaybı oluşmuş dendi ilaçları kullandım geçmedi diz ağrılarım çalışamadığım için firma çıkışımı verdi türkiye ye gönderdi doktora gittim ve iki dizim de menüsküs yırtığı olduğu ortaya çıktı şimdiki haklarım neler neler yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim sgk başvurunuzu yapın diyor ama çok karmaşık değerli yorumlarınızı bekliyorum..

 • Selim ayabakan 22 Ocak 2020 21:07

  Emniyet müdürlüğü tarafından göreve atandım memur olarak özel sektör de kıdem tazminatı alabilir miyim

 • Ozan uygar erdoğan 22 Ocak 2020 20:06

  Sayın hocam bi konuda fikrinizi almak için yazıyorum.bundan 5-6 sene kadar önce türk telekoma olan borcumdan dolayı icralık oldum bir süre sonra 1,5 yıl kadar once borcumu kapadım.borcum e devletten baktığımda dusmus yok gözüküyor.bana o donemde borcu yoktur yazısıda vermişlerdi zaten.ama şöyle bir durum var borcum hala bankalarda hala devam ediyomus odenmemiş gibi gözüküyor oyuzden hiçbir sekilde bankalarda işlem yapamıyorum.bankanın söylediğine göre benim anladığım kadarıyla borcun sistemlerden dusmediği söyleniyor.borcum varken gunde 10 kere arayan avukatlık bürosunu aradığımda size geri dönüş yapıcaz denip geri donus yapılmıyor.ne yapmam gerekiyor bana bi bilgi verebilirseniz cok sevınırım.şimdiden teşekkürler.

 • Ramazan menteş 22 Ocak 2020 15:30

  Peki bu süreyi kim neye göre belirliyor.ev sahibiyle anlaşa bilirsek ödemek zorunda mıyım.yada anlaşamadık ödemezsem ne olur

 • Ramazan menteş 22 Ocak 2020 10:10

  01.07.2019 tarihinde aylık ödemeli olarak ev kiraladık emlakçı da yaptığımız sıradan sözleşmede akdin süresi 1 yıl yazıyor aylık kira bedeli 800 tl yıllık kira bedeli boş bırakılmış ben şu an yeni ev satın aldığım için evden çıkmak istiyorum ama emlakçı yeni bi kiracı bulunana kadar geçen süreyi kira olarak ödememi söylüyor ben bunu ödemek istemiyorum ne yapmam lazim

 • Merve Kılınçarslan 17 Ocak 2020 21:44

  Kendi adıma bir instagram hesabı açtım. Biyografisine de okuduğum okulu ve yaşadığım şehri yazdım. Fotoğraf olarak da başkasına ait olan, yüzü tam belli olmayan iki tane fotoğraf paylaştım. Fotoğrafın sahibi şu anda Almanya’da erasmu da. Kavgalı olduğum kız arkadaşım profilimi gördü ve “bu sen değilsin, seni şikayet edeceğim” dedi. Bende hemen hesabı tamamen sildim. Zaten sadece 3 günlük bir hesaptı. Kavgalı olduğum kızla, fotoğrafını kullandığım kızın birbiriyle hiçbir alakası yok. Birbirlerini tanımıyorlar. Kız fotoğrafın sahibinin kim olduğunu bilmiyor. Şimdi fotoğraflar kavgalı olduğum kıza ait değil, kızın kim olduğunu bilmiyor. O halde şikayet ederse ne olur, bu kızın ne haddine? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

 • Çiğdem karcı 16 Ocak 2020 17:51

  Babamın yanına yerleştiğimizde avukata verirmi yanında cıkarması için kapı kiliti değiştirse biz anahtar yaptırsak suç olurmu? Ceza yermiyiz bizi evden cıkardığı için onun yanına taşınsak suç olurmu ??

 • Nac mehmry 16 Ocak 2020 15:32

  İst da kısa süre taksicilik yaptım basşa bir taksi ikiz plaka veya başka plaka lı taksi aracı bir müşteriyi otogardan alıp ikitelliye bırakıyor
  Ve müşteriyi indirip bavulunu alıp kavıyor taksi müşteri karakolda sikayetci oluyor ve benim calıştıgım arac plakası mobesede görünüyor
  Savcılık dava aciyor ama benim kullandığım arac da yan kapılarda i taksi uygulaması var ve aracın her iki yanında i taksi logosu var mobesede bana iletilen görüntülerde arac da i taksi logosu yok
  Ve müşteki mahkemede söför buydu detip iftira attı bilirkişi aracın üzerinde itaksi logosu yok diye rapor yazdı ay sonu mahkeme var bende i taksi sözleşmesini ve aracın uygulama esnasındaki resimleri götürücez mahkeme ye ben karşı taraftan masraflarını ala bilirmiyiz mahkeme ist da ben Çanakkale deyim veya karşı tarafa iftira davası veya tazminat davası Aca bilirmiyiz

 • Çiğdem karcı 16 Ocak 2020 02:07

  Babamın 2 evi var diğer evde ben oturuyom diğerinde babam , babam beni cıkarmak istiyor mahkemeye verdi evi kiraya vercekmiş beni cıkarsa eşim bende inat için onun oturduğu eve geçsem birlikte otursak beni cıkarabilirmi kavgalıyız ?

 • osman dekir 15 Ocak 2020 10:53

  Çalıştığım KİT kurumunda işçi persolenelim. Tayin gelen bir şahıs bana bulunduğum yerin nasıl olduğunu sorar ben de yaşadığım olaylardan dolayı çalışanlarının yabancıyı sevmediğini dişladigi için sorun yaşadığımi söyledim. Bu kişiye Messenger dan yazmıştım o da bu mesajı müdür beye ve diğer bir çok arkadaşa paylaşmış. Bunu öğrenen müdür ve yönetim beni atölyeden alıp mesleğimle alakası olmayan bir odada öylece iş yapmadan bekletiyor. bu mobbing mi tazminat alabilir miyim bu konuda ne yapabilirim. Mesajımin paylaşılması sonrası beni savcılığa vermiş müdür hakkımızda karalama yaptı diye. Benim iznim olmadan yapılan bu ifşa suçmudur. Ankara’daki genel müdürlüğe mail attim aps ile mektup yazdım yapılan mobbingi. cevap 30 gün içinde gelmezse savcılığa suç duyurusunda bulunsam sonuç alabilir miyim? Teşekkürler.

 • Gedikoglu gul 14 Ocak 2020 17:00

  Cok tesekkurler sayın avukatımız, iyi ki varsınız, hemen yol gösteriyorsunuz, isinize önem veriyorsunuz, kamu hizmetlerinde bulunuyor, aydinlatiyorsunuz, sagolunuz

 • Gedikoglu gul 14 Ocak 2020 15:19

  Tesekkur ederim cevabiniz icin, ayni tutari, yazin babamdan kalan ev satisinda, tapu islemi sirasinda annem icin gorunen bir borc olarak odemistim satis olan ilin vergi dairesine bu borc ayni borc olabilir mi acaba, yoksa babamdan kalma evle ilgili gelir vergisi miydi tutarlar ayni olunca mukerrer mi diye dusunuyorum
  Tesekkur ederim saygilarimla

 • Gedikoglu gul 14 Ocak 2020 12:07

  Sayın avukatımız, belediye tarafindan 2016 yilinda ölen annem icin, 2017,18 ve 19 yillarina ait emlak vergiso borcu tebligi geldi
  Ben tek cocugum, tapuyu hala uzerime almadim
  Bu borcu bu tutariyla odemeli miyim, yoksa tapuyu ustime alip, yeni tahsis edilecek borcu mu odemem gerekir, prosedur nasil isliyor acaba.
  Annem emekli ve oturdugu tek evi oldugu icin bir dilekceyle muaf tutulmasini isyemistik belediyeden ve 2008 de alinan ev icin simdiye kadar herhangi bir borc yazisi gelmemisti, ancak belli m2 den yuksek oldugu icin borc ciktigini ve borcu ustume almami soylediler
  Bu durumda ben nasil davranmaliyim..
  Ben annemin vefat ettigini bildirdim belediyeye icra rakibi olmadin diye ancak yine borc yazisi gonderdiler, ne yapmaliyim
  Saygilarimla

 • Bahtiyar YILDIZ 14 Ocak 2020 09:50

  Merhaba , Nafaka icrasi var üzerimde ödemeleri düzenli bir şekilde yetkili avukatin hesabına yatiriyorum. Bu nafaka icra dosyasını nasıl kaldirabilirim ?

 • Emrullah mete 12 Ocak 2020 22:20

  Hakim bey ben bahisten 16 bin tle kazandim bnden dosya parasi istiyorlar ve bara hesabında askıda kalmis bunu ne yapmak gerek

 • Hikmet Kozdereliler 12 Ocak 2020 20:34

  Merhaba
  2/2 den Emekli Sandığı emeklisiyim. 5, 4 ve 3 dereceden emekli olanlarla; yani en düşük dereceden emekli olanlarla aynı emekli maaşı almaktayım. Benden daha düşük derecelerde görev yapanlardan daha fazla emekli keseneği ödememe rağmen aynı maaşı almakla hak kaybına uğramaktayım. Dava açsam kazanabilir miyim? Vereceğiniz cevap benim için çok önemli. Teşekkür ederim.

 • Tuncay Türen 11 Ocak 2020 14:38

  İyi günler 15.03.2015 iş başı tarihim 8 ay çalışıp 45 gün ücretsize gönderdiler 2016 yine aynısını yaptılar istifamı yazdırıp 45 gün ücretsize gönderdiler 2017 yılında kadroya aldılar yıllık iznimi kullanmaya başladım halen aynı iş yerinde çalışmaktayım sorum tazminatım 2015 yılından itibarenmi hesaplanır 2017 yılından itibaren mi? Buyıllar arasında başka biryerde sigortalı yada sigortasız çalışmadım cevaplarsanız cok sevinirim teşekkürederim

 • Gul gedikoglu 10 Ocak 2020 18:12

  Onceki sorumun cevabi icin tesekkur ederim
  Peki bu tedbir karari ne kadar devam eder?
  Arkadasim mulkunu bankaya kiraya vermis, ve banka kira gelirinden hic mi faydalanamaz, sonucta bir isyeti var

 • Gul gedikoglu 10 Ocak 2020 17:49

  Sayin avukatimiz bir arkadasimin bosanma davasi sonucunda esi, mallarina gayro menkullerine ihtiyati tedbir koydurmus, 1 yildir devam ediyor, bu tedbir karari icerisinde, bir banksya kiraya verilen bir mulkun kira geliri de var, bankanin mulk sahibine kira odeme zamani gelmis, bu durumda arkadasim, bankada mevcut olan kendi hesaplarini ve post hesabini kapatmak istiyor, banka blokesi yok sadece tedbir karari var, bu durumda magdur durumda olan bu serbest meslek sahibi arkadasimuz zor durumda kaliyor, bu gibi bir durumda ne yapilabilir? Saygilarimla

 • Murat kartal 10 Ocak 2020 02:46

  Adli sicil

 • Şuan ihtiyacı olan kişi 8 Ocak 2020 20:25

  Cvp için teşekkür ediyorum İcraya vermeden önce bize haber vermesi zorunlu degilmi direk icraya verebilir mi. Avukat adres yanlış olmuştur yeniden duzenlerim yeniden tebliğ gonderirim bu size bı kaç hafta kazandirir diyor o zaman icraya verme iptal olmuş olmuyormu yarın odemedigimiz taksitleri bulup odesek tekrar icra gonderebilirmi burada foto ekleme yeri olsaydı fotoları eklerdim bı mail adresi veya WhatsApp gonderebilirmisiniz size fotoları atayım ne yapmamız lazım yardımcı olur musunuz. Dosya numaramız 2019/6233

 • Şuan ihtiyacı olan kişi 8 Ocak 2020 18:26

  Şimdi biz asyabanktan konut kredisi çekmiştim 10 yıllık asya bank kapatılınca yaklaşık 4 yıllık kredi borcumuz var aylık 1000 tl katılım bankasına devredildi. 2400 maaş aldigimdan ayrıca 500 tlik bir kredi borcum daha olduğundan yaklaşık 10 aydır borcumu odeyemedim. Bugün uyap sistemini kontrol ederken adıma ADESE alışveriş merkezi anonim ortaklığı şirketi tarafından avukat kısmında üçüncü şahıs olarak Fatih Bilal danalıoglunun adını gördük. 47 bin TL borc faiz miktarı 0 vekalet ucreti 5 bin tahsil harcı 2 bin bakiye borç miktarı 54.700 olarak görülüyor. Öncelikle avukatı arıyorum kalan konut kredisini kimin adına tahsis ediyorsunuz diyorum söylemek zorunda değilim diyor kurum asya katılım bankası aş üçüncü şahıs adese alışveriş merkezleri ticaret anonim ikisinin de vekili aynı kisi görünüyor. adese ne diyoruz yanlış olmuştur diyor. borcu ödediğimiz de Türkiye fon bankası aşye oduyorduk en fazla 10 taksit odemedik kalan borcun hepsine icra gönderebilirim. Ayrıca tebligat bana gelmedi merniste kayıtlı olan adrese değil eski adrese göndermişler avukatı aradigimda yeniden tebliğ yapacağını soyledi
  Ne yapmamız lazım

 • SELÇUK SAVRAN 4 Ocak 2020 19:37

  Alacaklı tarafın icra dosyasını kapatmak istemesi durumunda hangi islemleri yapması gerekir,Ayrıca bu islemlerin yapılmasi esnasında harc ucreti vb. ucret aliniyor mu.Dilekce ornegini ve yapacagim asamalari yazarmisiniz..

 • Bekir Güven 27 Aralık 2019 22:29

  Taahüdü ihlal cezası aldım da ne yapmam lazım acaba kalktımı benim böyle bir sıkıntım varda

 • Buse kaplan 22 Aralık 2019 11:13

  Babam beni evden cıkarmak istiyor mahkemeye vermiş tebliğ geldi eve— 15 gün içinde evden cıkmazsak mahkeme vercekmiş 30 unda 15 gün süre doluyor mahkemeye gitse kaç günde evden cıkarırlar beni ? 7 senedir oturuyor evde

 • Osman kra 19 Aralık 2019 21:35

  Dedem sağken annem tabuya gitse mallar için bilgi alabilirmiyiz mallar kimin üstüne diye tabuda annem sorsa söylermi?

 • Osman kra 19 Aralık 2019 13:16

  Dedem oturduğu evi en küçük kızına vermiş bizden habersiz dedem öldüğünde geri alabilirmiyiz dedemin gözleri görmüyor 75 yaşında annemler 4 kardeş evde hakkı var annemin ilerde sıkıntı yaşarmıyız yada geri alabilirmiyz ? çok sağolun bilgilendirdiğinz için şimdiden

 • Can 19 Aralık 2019 11:54

  Iyi calismalar kardrsimin 3 paramagi kesildi evde oldu olay hastaneye goturduk elini diktiler bisey yok dediler 10n gun sonra dikisleri alindi kesilen yerden yukarisi calismiyor ortopediye goturduk akut donemini gecmis dedi benim yapabilecegim bisey yok dedi ve el cerahisine goturim ozaman dedim yesil sayfadan oraya gonderdi elcerahiside tendonlari kopmus dedi neden ordaki doktor dikti hemen sevk etmedi dedi ancak ameliyat yaparim calisirmi bilmem dedi cok iyi bir fizik tedavi olmasi lazim dedi bunun la ilgili nasil bir dava acariz doktordan rapor istedim vermedi doktor hatasi dir diye yazmasini veye nasil yazmasi gerekiyor sao sekilde yazmasini istedim ben karismam dedi bununla ilgi neyapmaliyiz…!

 • Osman kra 19 Aralık 2019 08:41

  Dedem ve 2 kızı onun yanında bizi mahkemeye verse evden cıkarmak için kaç ay sürer mahkeme evden cıkarmaları?? 25 yıldır oturuyoz kendi eliyle vermişti evi şimdi ise kazanırlarsa 25 yıldır oturdugumuz kirayı mı vercez ??

 • Osman kra 18 Aralık 2019 08:26

  Bi sorum olcak

  Dedem dedemin kızı bide torun aynı evde yasıyorlar 2 tane ev var bir evinde onlar oturuyor diğer evde biz biz onları mahkemeye verdik onlar durmadan mal satıp duruyorlar bizden imza almadan 4 kardeşiz ve evdeki kızla torun akılları karıstıyor ve 1 evi evdeki Kıza vermiş diyorlar oturdukları evi bizim hakkımız var evde 3 kişinin hakkı var ve torununa araba alıyor biz bundan dolayı mahkemye verdik onlar bizi mahkemeye Verse oturdugumuz evden atabilirlermi yada 2 evi birden satabilirmyiiz dedem sağ saun ve bizden bikere imza almıştı boşanan kızı için ona ev almak için almadı ve satıp torununa araba aldı bide arabanın vekaleyetini ona verdi diyorlar arabayı sattırabilrimyiz mahkemeye versek payımızı almak için ?

1 2 3 31

Popüler Başlıklar

 • İstinaf mahkemesi nedir
  İSTİNAF MAHKEMESİ NE KADAR SÜRER?
  18 Mayıs 2020 İstinaf mahkemesi ne kadar sürer ve davalar ne kadar sürer sorularının cevabı birçok farklı kritere bağlıdır. Bu kriterler; Mahkemenin iş yoğunluğu Hakimin yargılama hızına verdiği...
 • Avukat Maaşları
  AVUKAT MAAŞLARI
  29 Eylül 2020   Avukatlık ve hukuk okumak bu ara çok popüler. Sürekli aldığımız sorular arasında “avukat maaşları ne kadar?” “hukuk okumak mantıklı mı?” soruları başı çekmeye başladı....
 • Tapu İptal
  TAPU İPTAL DAVASI
  23 Kasım 2018   Tapu iptal davası; bir taşınmazın hukuka aykırı olarak tapuya tescili halinde tapu kaydının mahkeme aracılığıyla düzeltilmesi için açılan dava türüdür. Bir mülkün miras ya...
 • Yıllık İzin
  İSTİFA EDEN İŞÇİNİN HAKLARI
  12 Kasım 2018   İstifa eden işçinin hakları sanılanın aksine oldukça fazladır. İş yerinde yaşadığı olumsuzluklar veya daha iyi bir iş bulması nedeniyle her gün bir çok işçi...
 • İŞ KAZASI TAZMİNAT DAVASI - TAZMİNAT HESAPLAMA
  İŞ KAZASI TAZMİNAT HESAPLAMA
  6 Aralık 2019   İş kazası tazminat davası, iş kazası geçiren işçinin hakları arasında en önemli olandır. İş kazası tazminat hesaplama bakımından dikkat edilmesi gereken husus; işçinin kaza...

Benzer Başlıklar

 • AİLE KONUTU ŞERHİ NASIL KONULUR?
  AİLE KONUTU ŞERHİ NASIL KONULUR?
  12 Ekim 2021   Aile konutu şerhi, tapu kütüğüne işlenebilen şerh türlerinden birisidir. Aile konutu müessesesi, Türk Medeni Kanununun 194. maddesi ile mevzuatımıza dahil edilmiştir. Buna göre; aile...
 • KİRA TESPİT DAVASI NEDİR?
  KİRA TESPİT DAVASI NEDİR?
  6 Ekim 2021   Kira tespit davası, olağanın dışında başvurulacak bir dava yoludur. Gayrimenkul sahipleri kiracı ile bir kira sözleşmesi akdederek  mallarını kiraya verebilirler. Kiraya zam yapılma vakti...
 • VESAYET NEDİR?
  VESAYET NEDİR?
  1 Ekim 2021   Vesayet, velayete tabi olmayan küçükler ile kısıtlıların tabi olacağı, özel hukuk bağlamında koruyucu bir kurum olarak düzenlenmiştir. Bu kurum ile amaçlanan şey, buna ehil...
 • KİŞİLİK HAKLARI NELERDİR?
  KİŞİLİK HAKLARI NELERDİR?
  24 Eylül 2021   Kişilik hakları, başta Anayasa olmak üzere çeşitli kanunlarca koruma altına alınan fiziksel varlık ve malvarlığından öte ve ziyade olan haklar bütünüdür. Kişilik hakları; kişiye...
 • HAKSIZ FİİL NEDİR?
  HAKSIZ FİİL NEDİR?
  16 Eylül 2021   Haksız fiil; hukuka aykırı olarak, bir kişinin mevcudiyetine veya malvarlığına zarar getiren eylemlerdir. Türk Borçlar Kanunu ikinci ayrım kısmında 49 – 76 maddeleri arasında...