0216 387 0 388

AVUKAT MAAŞLARI

 

Avukatlık ve hukuk okumak bu ara çok popüler. Sürekli aldığımız sorular arasında “avukat maaşları ne kadar?” “hukuk okumak mantıklı mı?” soruları başı çekmeye başladı. Baroya avukat ilanı verince gelen cvleri görseniz: mühendisler, polisler, öğretmenler… Bir çok farklı mesleği yapmaya hak kazanmış insan bunları bırakıp avukat olmak istiyor. Özgeçmişleri incelerken matematik öğretmeni olan bir arkadaş görünce şaşırdım. Sonra üzerine bir de geleceği en parlak mesleklerden bilgisayar mühendisi cv gönderince dedim tamam. Bu konuya eğilmenin zamanı geldi. Avukat olmak isteyenlere hayalleri ile hayatları arasındaki uçurumu anlatayım.

Bu şekilde sonradan hukuka yönelen arkadaşlara nedenini sorduğumda “avukatlar çok para kazanıyor” ya da “hukukta iş garantisi var” gibi cevaplar aldım. Hukuk fakültesi mezunları gerçekten de devletin hemen hemen her kademesinde görev alabiliyor. Bundan dolayı avukat olanın ya da hukuk okuyanın işsiz kalmayacağı yönünde yaygın bir kanaat var. Her üç gençten birinin işsiz olduğu ülkemizde çoğu kişi avukatlığı altın bilezik olarak görüyor ve hukuk fakültelerine yöneliyor. Peki bu altın bilezik günümüzde halen altın mı ayarı biraz düştü mü gelin inceleyelim.

Hukuk Okumak Mantıklı Mı?

Önce avukat olmak için ödemeniz gereken bedelden bahsedelim. Avukat olmak için öncelikle YKS’yi kazanmak gerekiyor. Tabi bunun da istisnaları var. Mesela adalet savaşçıları var. Adalet savaşçısı ne mi? Duyduğuma göre şöyle bir yöntem gelişmiş: iki yıl adalet bölümü okuyorsun. Açık öğretimden bile okumak mümkünmüş. Sonra dikey geçiş sınavına girip hukuka geçiyorsun. Oh ne güzel. Ben bu arkadaşlara adalet savaşçısı diyorum. Benim bir arkadaşım da şöyle yapmıştı; barajın bir puan üstünde özel üniversitede işletme kazanmıştı. Bir yıl sonra bölümler arası geçiş yaparak hukuka geçiverdi. Neymiş efendim hukukla işletme arasında ortak dersler varmış! Neyse bu şekilde YKS’nin etrafından dolanacak bir formül bulamazsanız bu zorlu sınava girerek hukuk kazanmanız gerekiyor.

Hukuku kazandınız diyelim. Hukuk fakültesi kaç yıl? Dört. Beş yıla çıkması da ara ara gündeme geliyor. Dört yıl boyunca en az YKS’ye çalıştığınız kadar çalışmanız gerek. Neden? Çünkü ülkemizde hukuk eğitimi anlamsız bir ezber faaliyetinden başka bir şey değil! Dört yılınız internetten birkaç saniyede ulaşabileceğiniz binlerce sayfalık bilgileri ezberlemekle geçiyor. İngilizler de sömürge haline getirdikleri Hindistan’da bunun benzerini yapmış. Öğrencilere zorla logaritmik cetvel ezberletirlermiş ki akıllarına özgürlük, bağımsızlık benzeri düşünceler gelmesin. İngilizlerin sömürgecilik kapsamında yaptığı şeyi biz eğitim adı altında yapıyoruz. Eğitim sistemimizin tamamına yakını ezberci ama hukuk bunun zirvesi, arşa çıkmış hali.

Hukuk fakültesi de bitti peki dertler bitti mi? Tabii ki hayır. Bu yıl hukuk fakültesine başlayanlar dört yıl sonra hukuk mesleklerine giriş sınavına girecekler. Her biri hukuk fakültesi mezunu olan kişiler arasında yapılacak sınavın en az YKS kadar zor olacağını tahmin edebiliriz.

Stajyer Avukat Maaşları

Hukuk fakültesini bitirdiniz. Sınavı başarıyla atlattınız. Stajyerlik dönemi başlıyor. Stajyerin tanımı neymiş gelin Cem Yılmaz’dan dinleyelim.

 

Stajyer avukatlık gerçekten de böyle kölelikle kıyaslanabilecek bir dönem. Staj yapacak yer bulmak bile çok zor. Neden? Çünkü tecrübe aranıyor. Evet yanlış duymadınız. Hukuk fakültesini yeni bitirmiş ve stajda tecrübe kazanması gereken bir kişide tecrübe aranıyor. Çünkü çoğu hukuk fakültesi öğrencisi hukuk bürolarında çalışıyor. Neyse bir şekilde staj yeri buldunuz diyelim. Alacağınız ortalama stajyer avukat maaşları ne kadar biliyor musunuz? 1500 TL. Asgari ücretin altındaki bu bedel karşılığında her türlü ayak işini yaptığınız oldukça zorlu bir yıl geçiriyorsunuz. Ben staj yaparken Uyap henüz yaygınlaşmamıştı. Postacı gibi adliye adliye dilekçe dağıtırdım. Çağlayan, Bakırköy, Kartal derken İstanbul’u turlardım her gün. Hey gidi günler hey…

Yeni Başlayan Avukat Maaşları Ne Kadar?

Bunların hepsini atlattınız diyelim. YKS’yi kazandınız, dört yıl hukuk okudunuz, hukuk mesleklerine giriş sınavını kazandınız, stajı bitirdiniz ve avukatlık mesleğine başladınız. Yeni başlayan avukat maaşları ne kadar biliyor musunuz? 3000 TL. Yani tüm bu bedelleri ödedikten sonra alacağınız maaş asgari ücretin biraz üstü.

Avukatlar Ne Kadar Kazanır?

Kendi bürosu olan avukatların kazançları hakkında net bir şey söylemek zor. Üst sınırı olmadığı gibi alt sınırı da yok. Avukatların dava başına elde ettikleri gelire örnek teşkil etmesi açısından baronun tavsiye niteliğindeki ücret çizelgesinin bir kısmı sayfanın başındadır. Ortalama avukatlık ücretlerinin bu civarda olduğunu söyleyebiliriz.

Avukatlıkta Hayaller ve Hayatlar

Her mal ve hizmette olduğu gibi avukatlıkta da arz artınca değer düştü. Avukat sayısı her geçen gün önüne geçilemez bir şekilde artıyor. Her ile bir üniversite kampanyası başlangıçta iyi bir şey gibi görünse de ciddi olumsuzluklar doğurdu. Özellikle hukuk fakültesi mezunları için. Hukuk fakültesi hiçbir teknik teçhizat gerekmeksizin açılabilen ve talep gören bir fakülte olduğu için her açılan üniversiteye bir hukuk fakültesi eklendi.

Benim hukuk fakültesine başladığım 2005 yılında 31 olan hukuk fakültesi sayısı şu anda 135 oldu. Yani 4 kattan fazla arttı. Hukuk fakültesi kontenjanlarının artması da cabası. 2013 yılında 81.000 olan avukat sayısı şu an 150.000’i aştı. Yani 7 yılda avukat sayısı iki kat arttı. Hukuk fakültesine geçen yıl başlayanların okulu bitireceği tarih olan 2024 yılında bu rakamın 220.000’i bulması bekleniyor.

Böyle elini sallasan avukata değer hale gelince avukatlığın değeri de düştü tabi. Avukatlıkta hayaller ve hayatlar arasındaki uçurum her geçen gün artıyor. Avukat olup zengin olayım, Chanel çanta takıp Mercedes’e bineyim hayalleri kurmayın!

Hayaller böyleyken…

 

Hayatlar bu şekilde olabiliyor…

 

Çok zengin avukatlar yok mu? Tabii ki var. Vergi rekortmenleri listesine giren avukatlar var. Barolar Birliği Başkanı’nın açıklamasına göre İstanbul’da avukatlıktan elde edilen gelirin yüzde 92’si 50 avukatlık bürosu tarafından paylaşılıyor. Yani hemen hemen her meslekte olduğu gibi avukatlıkta da gelir dağılımında ciddi bir adaletsizlik var. Eğer bu 50 bürodan birinin ortağı olabileceğinizi düşünüyorsanız buyurun bekleriz. Ancak ihtimaller pek iyi görünmüyor.

Sizi avukatlıktan soğutmak, hevesinizi kırmak gibi bir amacım kesinlikle yok. Yoksa var mı? E taş mı yiyelim bizde. Her yıl 20 Bin avukat geriden gelirse ne olacak halimiz. Sokakta dilekçe mi satalım yani?

Hukuk Okumanın ve Avukatlığın Avantajları

Şaka bir yana avukatlığın iyi yanlarından biri yıllar geçtikçe ekonomik durumunuzun iyileşmesi. Anlattığım bedelleri ödeyip engelleri aştıktan sonra kendi büronuzu açabilirseniz ve tatmin edici bir geliriniz olursa gerçekten güzel bir meslek. Hayatın her alanında sahip olduğunuz hakları bilmek, müvekkilinizin hakkını alabilmesine yardımcı olabilmek, çalışma saatlerini kendin belirleyebilmek, başkasına tabi olmadan çalışabilmek güzel şeyler.

Eğer gerçekten avukatlığı severek yapacağınızı düşünüyorsanız, bu alana ilginiz varsa hukuk okumanızı ve avukat olmanızı tavsiye ederim. Ancak iş garantisi olduğunu ya da avukat maaşlarının yüksek olduğunu düşündüğünüz için bu yola girecekseniz kesinlikle tavsiye etmiyorum. Çünkü elde edebileceğiniz tahmini gelir, ödeyeceğiniz bedelin yanında çok çok az. Hele ki başka bir meslek dalında iş bulamadığınız için avukatlığa geçmenin hiç mantıklı olmadığı kanaatindeyim. Ülkemizde işsizliğin ne kadar yaygın olduğunu, ne kadar liyakatlı olursanız olun iş bulmanın zor olduğunu tabii ki biliyorum. Ancak hukukta da durum çok farklı değil artık. YKS ve staj dahil 6 yıllık yoğun emeği kendi mesleğinize yönlendirseniz emin olun daha iyi sonuçlar alırsınız.

Bu kadar içinizi karartmama rağmen hala avukat olursanız gizli silahımı devreye sokacağım. Zor günler için bir reklam hazırladım. Tüm televizyonlarda yayınlatır ve bitiririm sizi.

 

Halen avukatlıktan soğumadıysanız avukat maaşları ve hukuk okumak ile ilgili soru ve yorumlarınızı aşağıdan iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

30 Soru

 • Ümran Tamir 16 Ocak 2021 15:40

  Merhaba ben lise son sınıf mf öğrencisiyim ama mf de ilgi alanıma giren bir meslek olmadığını ve yapamadığımı fark ettim. Hukuka dönmeye karar verdim bunu etkileyen biraz ilgimin olması ve parasının iyi olduğunu düşünmemdi ama öyle olmadığını bariz bir şekilde ifade ettiniz. Ben şimdi ne yapmalıyım sizce?

  • Besler Hukuk 19 Ocak 2021 17:13

   Sayısaldan devam o halde. Bizim zamanımızda daha çok seçenek vardı sayısalda.

 • Ayşe oruk 15 Ocak 2021 13:24

  Evimi emlakçı kiraya vermişdi, 1,5 yıldır kiramı alamıyorum,tahliyede etmiyor emlakcı tahliye taahhût namesi ve senetleri kaybolmuş diye bana vermedi . evim gasbedilmiş durumda birde kiracı bana sürekli sahte EFT gönderiyor çok çaresizim lütfen bana bi yol gösterin,emlakçı ve kiracı tarafından dolandırıldįm teşekkûrler.

 • Ibrahim 14 Ocak 2021 21:49

  Okul ve staj bittikten sonra ve avukatlık sınavından geçtikten sonra devlet 3000 bin maaş mı veriyor yoksa bu maaşı olmak için kpss mi şart

  • Besler Hukuk 15 Ocak 2021 17:39

   Özel sektörde ücretli olarak çalışmaya başladığınızda alınan ortalama ücret 3000 TL. Kurum avukatları her şey dahil 10.000 TL civarı alıyor. Onun için KPSS gerek.

 • Almila ycr 13 Ocak 2021 00:29

  Avukatlık ta yabancı dil bilmenin avantajı nelerdir

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 14:23

   Yurt dışı müvekkilleri olan bir büroda çalışmak isteyenler için avantajdır.

 • Güler anarsay 5 Ocak 2021 22:24

  Ben 10.sinif öğrencisiyim şu sıralar alan seçimimiz var ve kafamda meslek yok eşit ağırliga daha yatkinim ve hukuk düşünüyorum gibi ama o kadar emek verip az para almak istemiyorum ve gerçekten çok korkuyorum işsiz kalmaktan ne yapmalıyım sizce hukuk okursam işsiz kalir miyim?

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 14:04

   Sadece ekonomik nedenlerle tercih edecekseniz tavsiye etmem.

 • Ekin Bey 4 Ocak 2021 18:47

  Merhaba Ben Anadolu Lisesinde Bir Öğrenciyim Şu Sıralar Hukuka Çok Taktım Anayasayı Ve Türk Ceza Kanunu Çıkartıp İnceledim Ve Hiç Farketmeden Saatlerim Geçmiş Sizce Avukatlık Düşünmeli miyim ? Teşekkürler

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 15:55

   Avukatlığı severek yapacağınızı düşünüyorsanız tercih edebilirsiniz tabi.

 • Ali Berhat Kuru 4 Ocak 2021 08:00

  Bir soru sormayacağım sadece yazınızın başında bahsettiğiniz Adalet Savaşçıları tabirinize eleştiri getirmek istiyorum. Hukuk okumak için farklı yollara başvuran insanları küçümseyici tavırlarda bulunmanız ne bir avukata ne orta düzeyde entelektüel birikimi olan birine yakışır. Bir hukukçu, hukukçudur. Farklı kalıplara sokmak bence sizin haddiniz değil.

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 15:18

   Adalet savaşçısı olmak kötü bir şey mi? Bize birisi adalet savaşçısı dese onur duyarız.

 • Zeynep Dursun 3 Ocak 2021 11:39

  Öncelikle çok iyi yazmışsınız emeğinize sağlık bizi bilgilendirdiğiniz için. Ben daha liseye gidiyorum ve her zaman avukat olmak istiyorum. Emlak avukatı nasıl olunuyor?
  Hep bakıyorum bulamıyorum. Sorumu cevaplarsanız çok sevinirim 🙂

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 16:36

   Gayrimenkul avukatı diye ararsanız bulursunuz. Bir avukat her türlü davaya bakabilir. Gayrimenkul davalarına çok bakan o alanda uzmanlaşabilir.

 • Rabiya Kaplan 2 Ocak 2021 20:52

  Yukarıda belirttiğiniz liste bi büro muz olursa herhangi bi davayı kazandığımız takdirde kazanacağımız ücret mi? Ve bu ücrete ek olarak 3 bin mi? Çünkü bi dava yıllarca sürebilir, dava bittikten sonra atıyorum 10 tl alsak yıllık almış olucaz ve çok düşük daha bu yolun çok başındayım yardımcı olursanız çok sevinirim 😊

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 16:17

   O liste baronun tavsiye niteliğindeki ücret tarifesi. Ortalama avukatlık ücretleri o civarda. Davayı kazansan da kazanmasan da ücrete hak kazanılır.

 • Kadir Çabuk 2 Ocak 2021 03:28

  Merhaba hukuk fakültesi son sınıf öğrencisiyim, kurumsallaşmış hukuk büroları stajyer öğrenci kabul ederken neleri dikkate alıp aday seçiyor, sizin bu konuda kıstaslarınız neler paylaşabilir misiniz?

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 15:47

   Devlet üniversitesi mezunu olanları çağırarak mülakatta çalışkan ve disiplinli olup olmadığını anlamaya çalışıyoruz.

 • aras selen 19 Aralık 2020 15:33

  ben anadolu lisesi seçip hukuk fakültesinden avukat yada savcılık seçeceğim ortalama avukat ve savcı maaşı ne kadar bi açıklarmısınız

  • Besler Hukuk 25 Aralık 2020 16:41

   Avukat maaşlarını yazımızda bulabilirsiniz. Savcı maaşları ortalama 14.000 TL’dir.

 • Bartu Kenethan 12 Aralık 2020 08:49

  Merhabalar, ben üniversite öğrencisiyim. Endüstri Mühendisligi okuyorum. Geçtiğimiz günlerde hukuk dersine girdim arkadaşımın, ceza hukuku dersine ve cok ilgimi cekti. Hukuk okumayı, haklarımı öğrenmeyi ve insanları temsil etmeyi seven biriyim. Çok mesakatli gelse de sizce 2. sinifa devam etmeyip hukuka dönmeli miyim? Yks puanım iyi bir üniversitede hukuk okumama el verisli. Şimdiden fikirleriniz icin tesekkur ederim.

  • Besler Hukuk 14 Aralık 2020 18:19

   Dediğin gibi hukuka ilgiliysen 2 yıl kaybetmen çok önemli değil. Mesleğini 40 yıl yapacaksın çünkü.

 • Ebru Çimen 6 Aralık 2020 14:07

  Idari mahkeme dava actim mahkeme kurumun islemini iptal etti kurum istinafta su anda istinaf dilekcesi tebligi aldim cevap icin ne kadar sure gerekiyor kurumun istinaf dilekcesine cevap vermem

  • Besler Hukuk 9 Aralık 2020 19:01

   30 gün süreniz var.

 • Ozan baştiryaki 11 Kasım 2020 10:20

  Merhabalar iş yerine tazminat davası açtım arabulucuda anlaşıldı 30 binliraya kendi avukatım 10 bin lira istiyor bu normalmi yada ne alması gerekir bilgi verirseniz sevinirim

  • Besler Hukuk 11 Kasım 2020 16:09

   Aranızdaki anlaşmaya bağlı.

 • İbrahim balcı 5 Kasım 2020 16:03

  Merhaba bir inşaat firmasından ev almak için bankadan kredi çektim inşaat firması iki sene evvel evi teslim etmesi gerekirken inşaat tamamen durmuş vaziyette şu anda banka ile inşaat firması mahkemelik benim bankaya olan geri kalan ödemelerimi durdurma şansım var mı bazı daire alan kişiler durdurmuş bunu durduruncaBenim sicilime kötü bir şey yansır mı

  • Besler Hukuk 6 Kasım 2020 13:40

   Bir kaç mahkeme o şekilde karar verdi ancak Yargıtay incelemesinde geçmedi. Yorum açık biraz.