0216 387 0 388

Davalar ve İstinaf Mahkemesi Ne Kadar Sürer?

Davalar ve istinaf mahkemesi ne kadar sürer sorusunun cevabı birçok farklı kritere bağlıdır. Bu kriterler;

 • Mahkemenin iş yoğunluğu
 • Hakimin yargılama hızına verdiği önem
 • Kalem personelinin çalışkanlığı ve iş disiplini
 • Bilirkişinin hızlı ve hukuka uygun rapor düzenlemesi
 • Posta memurunun usulüne uygun ve hızlı tebligat yapması
 • Kurumların müzekkerelere cevap verme süresi
 • Tanıkların duruşma tarihinde hazır edilmesi
 • Avukatın duruşma ve ara karar takibini iyi yapması
 • Müvekkillerin gerekli bilgileri zamanında vermesi ve masrafları yatırmasıdır.

Bu ve benzeri kriterler nedeniyle davaların ne kadar süreceği hakkında net bir şey söylemek mümkün değildir. Çünkü bazı kriterler davayı hızlandıracak şekilde gelişirken, bazı kriterler davaların gereksiz yere uzamasına neden olabilmektedir. Adalet Bakanlığı tarafından en son 2018 yılı istatistikleri açıklanmış ve davaların ortalama görülme süreleri tespit edilmiştir. Bu veriler doğrultusunda mahkemelerin iş yükünün her yıl arttığını da gözeterek 2020 yılında açılan davaların ne kadar süreceğini tespit etmeye çalışacağız.

İstinaf Mahkemesi Ne Kadar Sürer?

Davaların çoğunluğu istinaf edilerek bölge adliye mahkemelerine taşınmaktadır. Bu nedenle yazımıza bu başlık ile başlamaya karar verdik. Bölge adliye mahkemelerinin 2018 yılı ortalama görülme süresi 69 gündür. Ancak istinaf mahkemelerinin dosya sayısı her yıl katlanarak arttığından 2020 yılında istinaf süresi çok daha uzundur. Bu nedenle dosyasını sorgulayan çoğu kişi dosyasının ön inceleme aşamasında olduğunu görmektedir. Dosyanızın ön inceleme aşamasında olması dosyanızın inceleme için sırasını beklediği ya da ön inceleme duruşmasının tarihinin beklendiği anlamına gelmektedir. Kendi tecrübelerimizden hareketle 2020 yılında istinaf edilen bir dosyanın ortalama 2 yılda sonuçlanacağını söyleyebiliriz.

Yargıtay Dosya İnceleme Ne Kadar Sürer?

Bölge adliye mahkemelerinin bir kısım kararlarına karşı temyiz yoluna başvurmak mümkündür. Yargıtay’a gelen ceza dosyaları öncelikle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilir. Dosya sıraya konularak arşivde beklemeye alınır. Bu aşamada dosyanızı sorguladığınızda dosya inceleme aşamasında olduğunu görürsünüz. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı aşamasındaki dosyalar için ortalama görülme süresi 1168 gündür. Bu aşama tamamlandığında dosya ceza dairesine gönderilir. Yargıtay ceza dairelerinde ortalama görülme süresi 527 gündür. Bu nedenle 2020 yılında temyiz edilen bir ceza davasının ortalama 5 yıllık sürede karara bağlanacağını söyleyebiliriz. Hukuk davaları açısından başsavcılık süreci söz konusu değildir. Yargıtay hukuk dairelerinde ortalama görülme süresi 451 gündür. Temyiz edilen hukuk davaları için ise ortalama 2 yıl sürer demek mümkündür.

Soruşturma Evresi Ne Kadar Sürer?

Bir suçtan dolayı soruşturma başlatılmasından iddianame düzenlenmesine kadar geçen süreye soruşturma evresi denilmektedir. Soruşturmaların ortalama görülme süresi 411 gün iken, faili meçhul olmayan suçlarda bu süre 158 güne düşmektedir. Bu nedenle 2020 yılında başlatılan ve şüphelisi belirli olan bir soruşturma evresinin ortalama 6 ay süreceği söylenebilir.

Asliye Ceza Mahkemesi Ne Kadar Sürer?

Asliye ceza mahkemelerinin ortalama görülme süresi 296 gündür. 2020 yılında açılan bir ceza davasının ortalama 1 yıl süreceği söylenebilir. Halk arasında kamu davası olarak da bilinen ceza yargılamalarının soruşturma dahil 2 yıl sürmesi mümkündür.

İş Mahkemesi Ne Kadar Sürer?

İstinaf mahkemesi ne kadar sürer?

 

İş mahkemeleri kıdem tazminatı ve diğer işçilik alacağı davalarının, işe iade davalarının, iş kazası nedeniyle tazminat davalarının vb. uyuşmazlıkların çözümlendiği mahkemelerdir. İş mahkemelerinin ortalama görülme süresi 629 gündür. Bu nedenle 2020 yılında açılan bir iş davasının ortalama 2 yıl süreceği söylenebilir.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma davasının süresi anlaşmalı ya da çekişmeli olmasına göre farklılık göstermektedir. Anlaşmalı boşanma davaları genellikle tek celsede sonuçlanmaktadır. Duruşmaların ortalama 3 ay sonrasına verildiği göz önünde bulundurulursa tebligat vb. işlemler dahil anlaşmalı boşanma davasının ortalama 4 ay süreceği söylenebilir. Aile mahkemelerindeki davaların ortalama görülme süresi 182 gündür. Ancak bu sürenin içerisinde oldukça kısa süren anlaşmalı boşanma davaları da vardır. Bu nedenle 2020 yılında açılan çekişmeli boşanma davalarının ortalama 2 yıl süreceğini söylemek mümkündür.

Ortaklığın Giderilmesi Davası Ne Kadar Sürer?

Ortaklığın giderilmesi davası (izale i şuyu davası) sulh hukuk mahkemelerinde görülmektedir. Sulh hukuk mahkemelerindeki davaların ortalama görülme süresi 109 gündür. Ortaklığın giderilmesi davası taraf sayısının çok olduğu ve bilirkişi incelemesine muhtaç davalardan olduğundan ortalama 1 yıl süreceğini söylemek mümkündür.

Tapu İptal Davası Ne Kadar Sürer?

Tapu iptal davaları asliye hukuk mahkemelerinde görülmektedir. Asliye hukuk mahkemelerindeki davaların ortalama görülme süresi 408 gündür. Bu nedenle 2020 yılında açılan tapu iptal davasının ortalama 2 yıl sürmesi mümkündür.

Tasarrufun İptali Davası Ne kadar Sürer?

Tasarrufun iptali davaları asliye hukuk mahkemelerinde görülen davalardandır. Asliye hukuk mahkemelerindeki davaların ortalama 408 gün sürdüğü göz önünde bulundurulursa tasarrufun iptali davasının 2 yıl sürmesi mümkündür.

Anayasa Mahkemesi Davaları Ne Kadar Sürer?

Anayasa mahkemesine 2018 yılında önceki yıllardan devredilenlerle birlikte 74.680 dosya gelmiştir. Bu dosyalardan 35.395’i karara bağlanmıştır. Bu nedenle anayasa mahkemesine 2020 yılında yapılan başvuruların ortalama 2 yıl içerisinde karara bağlanacağını söylemek mümkündür.

İdari Davalar Ne Kadar Sürer?

İdari davaların ortalama görülme süresi 179 gündür. 2020 yılında açılan bir idari davanın ortalama 1 yıl içerisinde sonuçlanacağını söyleyebiliriz.

Bölge İdare Mahkemesi Kararları Ne Kadar Sürer?

Bölge idare mahkemelerinin 2018 yılı ortalama görülme süresi 69 gündür. Ancak bölge idare mahkemelerinin 2016 yılında kurulduğu ve iş yükünün her yıl katlanarak arttığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle 2020 yılında bölge idare mahkemesine gelen bir dosyanın ortalama 1 yılda karara bağlanacağını söylemek mümkündür.

Mahkemeler Kaç Saat Sürer?

Mahkemelerin ne kadar süreceği o gün için ayrılan dosya sayısına ve davaların türüne göre değişmektedir. Hukuk sistemimizde yazılı yargılama esas olduğundan duruşmalar genellikle kısa sürmektedir. Duruşma süresinin ortalama 15 dakika olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yoğunluk olan günlerde belirlenen duruşma saatinden 3 saat sonra dahi duruşma salonuna alınmanız mümkündür. Bu nedenle duruşmanız için en az iki saat ayırmanızı tavsiye ederiz. Davalar ve istinaf mahkemesi ne kadar sürer benzeri sorularınızı avukata sor sayfamızdan veya aşağıdaki form aracılığıyla tarafımıza iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

139 Soru

 • Melek Can 26 Eylül 2020 20:34

  Merhabalar benim sorum şu olcak 2015 yılında açtığım boşanma davası 2018 de mahkeme kararıyla boşandık ama karşı taraf reddetti istinafa gitti .15 gün önce karar yeni verildi istinaftan boşanmaya yine reddetti bu sefer de temyize gitti.Temyizden nezaman süre zarfında sonuç gelir ve bu kararında reddetme imkanı varmi karşı tarafın ? Ayrıca bı boşanma davası bukadar uzun surermi cekismeli 5 yıl bitti hala sonuçlanmadı ..

  • Besler Hukuk 27 Eylül 2020 10:05

   Tepkinizde haklısınız. 3 yılda temyiz sürer maalesef.

 • Turgay kayaduman 25 Eylül 2020 15:48

  Slm 2017nin sonunda iş mahkemesine başvurduk dosyayı kazandık istinafa gitti 1sene bekledikten sonra daha yeni dosya açık diyor ne zaman biter tahmini

  • Besler Hukuk 25 Eylül 2020 15:55

   İki yıl daha sürer.

 • Soner Koc 24 Eylül 2020 20:12

  İyi gunler Sayın Avukatlar
  Fetodan 2 yıldır aciktayim adli olarak da davam devam ediyor. İdare mahkemesine Goreve dönüş icin dava açtım red cikti.istinafa başvurdum bu gun itibarıyla dosya bolge idare mahkemesine ulaşmış ne kadar sürede karar çıkar adli davam aralık 10 da karar durusmasiyla insallh kapanıyor hakkımda herhangi bir bağlantı yada delil bulunmadi yuzde 99 ihtimal beraat alacağım bolge idare mahkemesi adli kararı beklerim kendi karar verrmi. İlk derece idare mahkemesi ceza davası dolayisiyla inceleme araştırma yapmadan red vermişti Saygılarımla.

  • Besler Hukuk 25 Eylül 2020 14:21

   Bölge idare mahkemesi ortalama iki yıl sürer. Ceza mahkemesi kararının beklenmesine karar verebilirler.

 • Gülizar sarıkaya 24 Eylül 2020 10:00

  Merhaba! Vasiyetnamenin iptali davamız vardı biz kazanmışız ama bütün masraflar bize işlendiği için avukatımız karara itiraz etmiş istinafta yazıyor ve bursa bölge adliyesinde qörünüyor ne zaman sonuçlanır yeni karar çıkar

  • Besler Hukuk 24 Eylül 2020 10:42

   İki yıl daha sürer.

 • Erkan 24 Eylül 2020 08:45

  Merhaba 2018 yılında işe iade davasi açtım ve aynı yıl kazandım 2019 yılında Sakarya 10 hukuk mahkemesine gitti ve hala atama yapilmadi dosya açık gözüküyor daha ne kadar zaman bekleriz

  • Besler Hukuk 24 Eylül 2020 10:42

   İşe iade davaları öncelikli olarak görülüyor. Bu yıl içerisinde karar çıkar büyük ihtimalle.

 • Mehmet Durmaz 24 Eylül 2020 00:53

  02.02.2019 bosanma davam acildi 10cu ayda bitti ama cocuk icin temize gittim 9 ay civari oldu cvp bosma bitti ama nufustan dusmediler ne yapmam lazim

  • Besler Hukuk 24 Eylül 2020 10:34

   Boşanma kararının kesinleşmesi gerekiyor.

 • Fatma kiraz 23 Eylül 2020 22:56

  Mrb . Öncelikle sorulara cvp verdiğiniz için tşkler .Benim kuzenim tren istasyonunda elektrik akımına kapıldı .2017 den beri süren dava 2020 Ocak ayında sonuçlandı .gerekçeli karar yazıldı diyordu .Ve dava lehine sonuçlandı .belirli bi tazminat odenecekti şimdide.istinafa gitti yazıyor dosyayı ne zaman sonuc alınır.2.Asluye ceza mahkemesinde görüldü dava

  • Besler Hukuk 24 Eylül 2020 10:33

   İki yıl daha sürer.

 • Mustafa atik 23 Eylül 2020 17:08

  Trafik kazası yaptım arabanın sikortasına dava actım Dosyam incelemeye alınmış 6 senedir bekliyorum nezaman sonucların

  • Besler Hukuk 23 Eylül 2020 17:45

   Yıl başına kadar karar çıkabilir.

 • Sinan 22 Eylül 2020 21:53

  Merhabalar kolay gelsin askerden 3 yıl boyunca firar ettim sonra teslim olup askerliğimi yaptım ardından 1 yıl sonra bana dava açıldı 2.duruşmada 10 ay hapis cezasi verdiler 1 hafta içersinde İstinaf yapabilirsin dediler. Şuan ne yapmam gerek istinaf bi işe yararmi ve ne zaman açıklanır

  • Besler Hukuk 23 Eylül 2020 11:13

   Karar hukuka aykırı ise istinaf yoluna başvurulunca düzeltilir.

 • Elif ada 21 Eylül 2020 07:16

  Merhabalar benim nafaka arttirim davam 2018 yılında açıldı suan dosyam itinafda ve eski nafakayı bile alamıyorum avukatıma soruyorum bir dahaki ay vs diyo bunu hizlandiramiyormuyuz kaç sene geçti dava açıldı hakimin kararı bekleniyo simdi de bu bekleniyoniyo bide 2 sene olucak ben toplu o parayı alamazmıyim,babası kendi isteğiyle verm8yo bu yüzden süreç üzüyo gereksiz

  • Besler Hukuk 21 Eylül 2020 11:09

   Eski nafaka miktarı üzerinden almaya devam etmeniz gerekiyor. Orada bir yanlış anlaşılma var.

 • Yasemin 19 Eylül 2020 22:42

  Merhaba işe geri davamı kazamdım şu an bölge adliye mahkemesinde ne zaman sonuçlanır? Haziran ayından itibaren bam da istinaftan sonra temyiz yolu açıkmı? Tşk ederim

  • Besler Hukuk 21 Eylül 2020 10:58

   İşe iade davalarına öncelik tanınıyor. Yıl başına kadar gelir büyük ihtimalle.

 • ahmet ala 18 Eylül 2020 14:36

  Ankara 2. Asliye Ticaret mahkemesine 28.05.2018 açılan dava 09.12.2019 tarihinde lehime sonuçlandı.istinafa başvuruldu 11.03.2020 tarihinde görülmeye başlanan dava ne zaman sonuçlanır acaba dava için hakim ataması yapılalı yaklaşıl 3 ayı geçti

  • Besler Hukuk 18 Eylül 2020 15:16

   İki yıl daha sürer.

 • Bilal Girgiç 17 Eylül 2020 00:05

  Merhabalar 03/04/2019 da istanbul31.bolge iş mahkemesi ne giden dosyam 06/09/2020 tarihinde 48.bolge iş mahkemesi gönderilip Yeni dosya numarası tanımlanmış bu nedenle oluyor? davam sil baştan yine sil baştan birbuçuk iki sene beklememmi gerekiyor davamin sonuç lanmasi için.tesekkurler.

  • Besler Hukuk 17 Eylül 2020 11:09

   Yanlış mahkemeye gitmiş maalesef. Bir yıl daha sürer en az.

 • Perihan 16 Eylül 2020 19:06

  Boşanma davam oldu çekişmeli velayetleri bana verdi geçen sene bitti ama istinaf yolu açık olmak üzere bölge adliye mahkemesine gitti şubatın 24de dosya açıldı ne zaman gelir acaba yardımcı olur musunuz rica etsem

  • Besler Hukuk 17 Eylül 2020 11:08

   İki yıl daha sürer.

 • İsmail Arslan 16 Eylül 2020 13:04

  Merhaba 2018 de uzman çavuşluk sözleşme fesihim geldi 2018 Aralık ayında açtığım dava hala yürütülüyor ve dava yaklaşık 1.5 aydan beri Danıştay’da daha ne kadar beklemem gerekiyor
  Teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 16 Eylül 2020 15:28

   İki yıl daha sürebilir.

 • Samet Akbudak 15 Eylül 2020 15:31

  İyi günler. 2014 yılında başlattığımız ortaklığın giderilmesi davası 2018 yılında sonuçlanmış ve davalı taraf temyiz yoluna başvurmuştur. Üzerinden 2 yıl geçmiş olmasına rağmen dosya hala açık durumda görülmektedir. Davanın görülmesi tahminen daha ne kadar sürecektir ve eğer karar aynen sonuçlanırsa tekrar yeni bir dava açabilme veya itiraz hakları var mıdır?

  • Besler Hukuk 15 Eylül 2020 18:23

   Ortalama bir yıl daha sürer.

 • hakan kaba 15 Eylül 2020 14:57

  iyi günler 14/09/2020 tarihinde fıkri ve sinai de olan dosyamı infaz düzeltme yapıldı ve yanlış tebligattan dolayı daha yeni istinafa gönderdim tahminen ne kadar sürede gelir.avukatlar diyor ki infaz düzeltme olduğu için senin dosya erken gelir diyorlar.bilgi verirseniz sevinirim ANKARA 9.BÖLGE İDARE MAHKEMESİNDE

  • Besler Hukuk 15 Eylül 2020 18:13

   Altı ay içerisinde gelebilir.

 • Atilla salman 14 Eylül 2020 22:18

  Mrb Ağustos 2016 iş mahkemesinde kıdem tazminat davası açtım. 2018 de yerel mahkeme kararını verdi benim avukat itiraz etti dosyayi Haziran 2018 de istinafa taşıdı iki yıldan fazla zaman oldu ‘ön inceleme için atama bekliyor’ yazısı vardı şimdi bakiyorum e devleten açık yazılıyor acaba kısa sürede cvp gelirmi bu onun habercisimi

  • Besler Hukuk 15 Eylül 2020 11:47

   Bir yıl içerisinde karar çıkabilir.

 • Mikail aydemir 14 Eylül 2020 14:55

  Hazineye karsi acilan davalarda istinaf suresi ne kadar surede sonuclanir..

  • Besler Hukuk 14 Eylül 2020 14:57

   Davanın tarafları değil davanın türü önemlidir.