0216 387 0 388

DAVA NASIL AÇILIR?

Mahkeme ne zaman açılır

 

Dava nasıl açılır sorusu, hakkı ihlal edilen veya tehlikeye sokulan kişilerin bizlere sıkça sorduğu soru haline gelmiştir. Biz de bu yazımızda sizlerin genel olarak sorduğu, merak ettiği sorulara yanıt vermeye çalıştık. Yazımızda bulamadığınız soruları bizlere sayfanın en altında yer alan form aracılığı ile iletebilirsiniz.

Dava Nasıl Açılır?

Mahkemeye bir talep yöneltmek, diğer resmi makamlara yöneltilen taleplerden farklı olarak basit bir dilekçe hazırlamak suretiyle olmamaktadır. Bir dava açmak, hem kanunda belirtilen şekilde dilekçe hazırlamayı hem bunun mahkemeye verilmesini takiben birtakım işlemlerin yapılmasını beraberinde getirmektedir. Hukuk davaları ve idari davalarda usulüne uygun bir dilekçe yazmanız ve mahkemelerin tevzi bürosuna gitmeniz gerekmektedir. Tevzi bürosundan sonra gerekli harç ve giderleri maliye veznesi ve mahkemeler veznesine yatırmanız gerekmektedir. Aldığınız makbuzları tekrar tevzi bürosuna sunduktan sonra davanız açılacaktır. Suç duyurusunda bulunmak için ise şikayet dilekçesi yazarak savcılığa sunmanız gerekmektedir.

Mahkeme Ne Zaman Açılır?

Hukuka aykırı bir fiile maruz kaldığınızda, hakkınız yenildiğinde ya da suç işlendiğini düşündüğünüzde dava açabilirsiniz. Ancak davayı kazanabilmeniz için kanunlarda belirtilen şartların mevcut olması gerekmektedir. Davanın açıldığı tarih dava dilekçesinin tevzi bürosuna kaydedildiği tarihtir. Bu kural hem harca tabi davalar hem harca tabi olmayan davalar için geçerlidir. Görevsiz veya yetkisiz mahkemede dava açılması halinde yeni mahkemede devam eden dava ikinci bir dava olmayıp ilk mahkemede açılan davanın devamı niteliğindedir.

Dava Açma Süresi Ne Kadardır?

Dava açma süresi her dava bakımından farklılıklar arz etmektedir. Hukuk davalarında genel zamanaşımı süresi 10 yıl olmakla birlikte bir çok farklı dava türü bakımından özel zamanaşımı süreleri öngörülmüştür.

İdari Dava Açma Süresi Kaç Gündür?

Kanunda aksi düzenleme olmadıkça idare mahkemelerinde ve Danıştay’da idari dava açma süresi 60 gündür. Vergi mahkemelerinde ise bu süre 30 gündür. İdari dava açma süreleri, idare tarafından gönderilen tebligatın size ulaştığı gün itibari ile başlar.

Arabuluculuktan Sonra Dava Açma Süresi Kaç Gündür?

Arabuluculuktan netice alınamadığı hallerde arabulucu tarafından bu duruma ilişkin olarak son tutanak düzenlenir. İş davalarında arabuluculuk yoluna başvuran davacı, işe iade davası açmak istiyorsa son tutanağın düzenlenme tarihinden iki hafta sonra dava açabilir. Diğer davalar açısından bu şekilde kısa bir süre bulunmayıp genel dava açma süreleri içerisinde açılabilmektedir. Zorunlu arabuluculuğun olduğu hallerde arabulucuya başvurmadan dava açılmışsa mahkemece davacıya, son tutanağın bir haftalık kesin süre verilir.  Bu süre içinde arabuluculuk tutanakları mahkemeye sunulmazsa dava usulden reddedilir.

E-Devletten Dava Açma Mümkün Mü?

UYAP Vatandaş Portal platformunda vatandaş dava açabilir. Ancak bunun için e-imzaya sahip olmanız gerekmektedir. E-İmzaya sahip olmayan vatandaşlar online olarak dava açamaz.

Dava Açıldıktan Sonra Mahkeme Ne Zaman Olur?

Dava açıldıktan ve yazılı yargılama usulünde dilekçeler safhası tamamlandıktan sonra mahkemenin iş durumuna göre duruşma tarihi belirlenir. Bu süreç tebligatlar vb. usul işlemleri dahil ortalama 4 ayı sürmektedir.

Avukatsız Dava Nasıl Açılır?

Dava açmak için illa bir avukatla çalışmanız gerekmez. Ancak davanın usulü ve esasına ilişkin meseleler hakkında yeterli bilgiye sahip olmadan açılan dava sizi haklıyken haksız duruma düşürebilir. Avukatsız dava açmak hastalandığınızda doktora gitmeyip kulaktan dolma bilgiler ile ilaç almaya benzemektedir. Hastalığın tespiti ve tedavisinde doktora danışıldığı gibi uyuşmazlığın tespiti ve çözümü için de bir avukata danışmak yararınıza olacaktır.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davasını eşinizle ortak bir şekilde veya tek başınıza açabilirsiniz. Bunun için ilk başta boşanma dava dilekçesi hazırlamalısınız. Dilekçeyi ikamet ettiğiniz yerde yetkili mahkemedeki aile mahkemesine; aile mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemesine verip dava ücretini ödeyerek boşanma davasını açabilirsiniz. Anlaşmalı boşanma davalarında duruşmaya her iki taraf da katılmak zorundadır. Boşanma davaları ile alakalı sorularınızı boşanma avukatımıza iletebilirsiniz.

İş Tazminat Davası Nasıl Açılır?

İş tazminat davası açılabilmesi için yetkili iş mahkemelerine dava dilekçesi vermesi gerekir. Tazminat davasının kapsamına kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla çalışma ücret alacağı ve yıllık izin ücret alacağı vb. işçi hakları girer. İşçinin, iş tazminat davası kapsamında tazminat alabilmesi için iş sözleşmesinin işçi tarafından haklı sebeple feshedilmesi veya işveren tarafından haksız feshedilmesi gerekir. Tazminat davasında alacaklarınızı hesaplamak için tazminat hesaplama hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Ayrıca alanında uzman iş hukuku avukatımıza sorularınızı iletebilirsiniz.

İftira Davası Nasıl Açılır?

İftira suçu; suçu işleyenin, masum olduğunu bildiği halde bir başkası üzerine belirli ve somut bir suç atmasıdır. Kendisine iftira atılan kişi, iftira atıldığını öğrendiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde adli makamlarda dava açabilir. Gelişen teknolojiden kitle iletişim araçları da payını almış ve elektronik ortamda gerçekleşen yazılı ve sözlü iletişim araçları de hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Bu sebeple gazete, televizyon ve radyonun yanında başka sosyal medya suçları ve iftiralar da dava konusunu teşkil eder.

Dava Açma Ücreti Ne Kadar?

Dava açarken gerekli harç ve giderlerin yatırılması gerekmektedir. Masrafın eksik yatırılması veya dava sırasında yeni masrafların çıkması halinde mahkeme davacıya belli bir süre verir. Davacı bu süre içinde masrafları yatırmalıdır. Dava açma ücreti davaya ve yıllara göre değişiklik göstermektedir. Alacak talebi içermeyen maktu harca tabi dava açma ücreti 500 TL civarındadır. Alacak talebi olduğunda ise buna ilaveten alacak miktarının binde 5’i oranında peşin harç alınmaktadır.

Avukat Ücreti Ne Kadar?

Avukat ücretlerinin alt sınırı asgari ücret tarifesi ile belirli olmakla birlikte üst sınırı bulunmamaktadır. Tarafların anlaşmasına göre avukatlık ücretleri serbestçe belirlenir. Bununla birlikte avukatın tecrübesi ve uzmanlık alanı da vekalet ücretini etkiler.

Dava açmadan önce alanında uzman bir avukata danışmanız sizin lehinize olacaktır. Dava nasıl açılır sorusuna benzer sorularınızı aşağıdan bize iletebilirsiniz.

3.8/5 - (5 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 Soru

 • Ali Doğan 23 Mart 2022 17:13

  GSM operatörleri üzerinden dava açılabilir mi?

  • Besler Hukuk 29 Mart 2022 13:49

   vatandas.uyap.gov.tr üzerinden dava açabilirsiniz.

 • Fatma Nuray Gürlek 20 Ekim 2021 17:32

  Merhaba 14 yaşındaki kızım yıllardır teyzesinin eşi tarafından tacize uğramış henüz öğrendik ve hemen savcılığa şikayet ettik 40 50 gün oldu halen bir gelişme yok bizim bu konuda yapabilecekleri iz nedir lütfen destek olun cevabınız için teşekkür ederim saygılar…

 • Adnan Taşkaya 24 Ağustos 2021 08:00

  Merhaba, benim 4 ablam var . Annem 2019 vefat etmeden önce herbirine birer daire verdi , torununun, eniştenin, kayının, yani akraba kişilerinin üstüne verip mal kaçırdı. Dava açıp kazanmam mümkünmü ? Selamlar

  • Besler Hukuk 29 Ağustos 2021 11:31

   Alanında uzman bir miras avukatına başvurarak dava açarsanız kazanma ihtimaliniz yüksek.

 • Eda Gül 27 Ocak 2021 22:06

  Merhaba adım Hüsne Eda, ben hüsne ismini sildirmek istiyorum. Dava için kız kardeşim ve annem şahit olabilir mi mahkeme sorun eder mi ve dava tahmini kaç gün içinde sonuçlanır. Ve hüsne ismi kesin olarak silinir mi

 • Cemal Aydoğdu 1 Ocak 2021 09:43

  19 yıldır bir sirketde çalışıyordum çok ağır şartlarda çalıştımızdan dolayı sağlık sorunlarım baş gösterdi 2017 yılında işler durdu ara ara çalışmaktaydık 2020 Ağustos 28 de işverenle aramızda bir sorun çıktı işten ayrılmak zorunda bırakıldım.kıdem tazminatımı aldım .ancak .bu çalıştığım süreçte çok yıpranğım için mesleğimi yapamaz duruma geldim. Raporda aldım meslek hastalığım için.ben bu şirketi dava edebirmiyim edersem kazanırmıyım.

Popüler Konular

 • İstinaf mahkemesi nedir
  İSTİNAF MAHKEMESİ NE KADAR SÜRER?
  18 Mayıs 2020 İstinaf mahkemesi ne kadar sürer ve davalar ne kadar sürer sorularının cevabı birçok farklı kritere bağlıdır. Bu kriterler; Mahkemenin iş yoğunluğu Hakimin yargılama hızına verdiği...
 • Tapu İptal
  TAPU İPTAL DAVASI
  23 Kasım 2018   Tapu iptal davası; bir taşınmazın hukuka aykırı olarak tapuya tescili halinde tapu kaydının mahkeme aracılığıyla düzeltilmesi için açılan dava türüdür. Bir mülkün miras ya...
 • kira sözleşmesi örneği
  KİRA SÖZLEŞMESİ ÖRNEĞİ
  8 Temmuz 2021   Kira sözleşmesi örneğine çoğu kişi ihtiyaç duymuştur. Günlük hayatımızda en çok kullanılan sözleşme türlerinden birisidir. Herkes, hayatının belli bir döneminde bir kez de olsa...
 • Avukat Maaşları
  AVUKAT MAAŞLARI
  29 Eylül 2020   Avukatlık ve hukuk okumak bu ara çok popüler. Sürekli aldığımız sorular arasında “avukat maaşları ne kadar?” “hukuk okumak mantıklı mı?” soruları başı çekmeye başladı....
 • Genel Vekalet Ücreti Ne Kadar
  VEKALET ÜCRETİ HESAPLAMA NASIL YAPILIR?
  20 Ağustos 2021   Vekalet ücreti, bu yazımızda iki farklı açıdan ele alınacaktır. Bir yandan noterde çeşitli vekaletnameleri çıkarabilmek için ödediğiniz ücretleri bir yandan da avukata ödenmesi gereken...

BENZER BAŞLIKLAR

 • TASARRUFUN İPTALİ DAVASI
  TASARRUFUN İPTALİ DAVASI
  30 Nisan 2019   Tasarrufun iptali davası, borçlunun alacaklıdan mal kaçırmak amacıyla üçüncü kişilerle birlikte yapmış olduğu hukuki işlemlerin iptali için açılan davadır. Tasarrufun iptali davası, İcra İflas...
 • SOSYAL MEDYADAN TEHDİTİN CEZASI
  SOSYAL MEDYADAN TEHDİTİN CEZASI
  25 Aralık 2018   Bu makalemizde son zamanlarda çokça soru aldığımız. sanal dünyanın görünmez olduğuna inanan kişilerce işlenen hakaret ve tehdit suçlarını inceledik. Bu tip suçları işleyenler tespit...
 • AYIPLI MAL NEDİR?
  AYIPLI MAL NEDİR?
  10 Aralık 2021   Ayıplı mal, taşınır eşya veya konut, arsa vb. taşınmaz şeyler; yazılım, ses, görüntü gibi elektronik ortamlarda kullanımı sağlanabilen gayri maddi malların tüketiciye teslimi anında...
 • VASİ TAYİNİ
  VASİ TAYİNİ
  21 Şubat 2019   Vasi tayini ile vesayet altına alınması gereken kişiler için yasal haklarını kullanmasını sağlamak amacıyla bir vasi görevlendirilir. Vasilik kamu görevi olarak nitelendirilir dolayısıyla vasi...
 • TAM YARGI DAVASI
  TAM YARGI DAVASI
  20 Aralık 2018   Tam yargı davası, Anayasa’nın 125. maddesinde düzenlenen devletin mali sorumluluğu ilkesi doğrultusunda ortaya çıkmıştır. İptal davası ile çözümün mümkün olmadığı hak ihlallerinde gündeme gelir....