0216 387 0 388

Vasi Tayini (Atanması) – Vesayet Altına Alma

Vasi tayini ile vesayet altına alınması gereken kişiler için yasal haklarını kullanmasını sağlamak amacıyla bir vasi görevlendirilir. Vasilik kamu görevi olarak nitelendirilir dolayısıyla vasi olarak atanan kişi sorumluluklarının bilincinde olmalıdır. Kısaca vasi, kendi yasal haklarını tam olarak kullanamayacak olan kişiye haklarını kullanabilmesi için atanan kişidir. Medeni hukuk ile ilgili makalelere Medeni Hukuk sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

1) Vasi Tayini Kimler Arasından Yapılır?

Bir kişiye vasi tayini olabilmesi için dört ana durum sayabiliriz. Birinci durum kişinin yaş küçüklüğüdür. Reşit olmayan kişilerin yasal temsilcileri velileridir ancak velileri olmadığı durumlarda vasi tayini gerekmektedir. Reşit olmayan yani yaşı küçük olan kişiye vasi tayini zorunludur.

İkinci vasi tayinini gerektiren durum ise kısıtlılık halidir. Kısıtlılık kararı şu hallerde verilebilir; mal varlığını kötü yönetim, kötü yaşam tarzı, savurganlık, akıl hastalığı veya akıl zayıflığı, alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı. Bu sebepler sonucunda kişi hakkında kısıtlılık kararı verilerek vasi tayin edilebilir. Örneğin, felç geçirmesi sonucunda aynı zamanda akıl sağlığını da yitiren Ayşe, kendi yasal haklarını kullanamayacak durumdadır. Ayşe hakkında kısıtlılık kararı verilerek vasi tayin edilebilir.

Üçüncü vasi tayinini gerektiren durum ise hapis cezası almaktır. Böyle bir ceza alan kişiye vasi tayini için cezayı çektirmeye yetkili makam tarafından yetkili vesayet makamına bildirimde bulunulur.

Dördüncü vasi tayinini gerektiren durum ise kişinin kendi isteğidir. Sakatlığı, hastalığı, yaşlılığı veya tecrübesizliği sebebiyle işlerini gerektiği gibi yönetemediğini ispat eden kişiye de isteği üzerine vasi tayin edilebilir.

 

2) Vesayet Davası Nasıl Açılır? (Görevli ve Yetkili Mahkeme)

 2) Vesayet Davası Nasıl Açılır? (Görevli ve Yetkili Mahkeme)

Vasi tayini vesayet davası sonucunda hakim tarafından gerçekleştirilir. Vesayet davasına bakmakla görevli mahkeme sulh hukuk mahkemeleridir.  Vasi tayin edilecek yani küçük veya kısıtlının bulunduğu yerdeki mahkemenin bulunduğu yer mahkemesi ise yetkili mahkemedir. Örneğin Tuzla’da yaşayan akıl hastası Ayşe’ye vasi tayin edilmesi için İstanbul Anadolu Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dava açılması gerekmektedir.

 

3) Vasi Tayini İçin Kimler Uygun Değildir?

Reşit olmayan kişiler, vasi atanacak kişi ile arasında çıkar çatışması ve husumet bulunan kişiler, kısıtlılar, kamu hizmetinden yasaklılar, haysiyetsiz yaşam sürenler ve vesayet makamı hakimi vasi olarak tayin edilemezler. Bu kişilerin gönüllü olması da bu yasaklılık hallerini ortadan kaldırmaz.

 

4) Kimler Vasiliği Kabul Etmeyebilir?

Dörtten çok çocuğu olanlar, altmış yaşını doldurmuş olanlar, bedensel engelleri veya hastalığı sebebiyle vasilik yapmakta zorlanacak kişiler, üzerinde vasilik görevi olanlar ve cumhurbaşkanı, TBMM üyeleri, hakim ve savcı mesleği mensupları vasilik görevini kabul etmeyebilir.

Vasi için açılacak vesayet davası küçüğün veya kısıtlının hakları açısından büyük önem arz etmektedir. Vasi için gerekli başvuruların yapılması, davanın yürütülmesi ve itiraz işlemlerinin bir avukat tarafından yapılması sizin için faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 Soru

 • Ali 27 Ekim 2020 20:35

  Merhaba ben engelli birinin vasisi olmak istiyorum süresiz engelli raporumuz var ve ben de noterden tastikli engellinin bütün işlerini yapabilme yetkim var bu durumda mahkeme tekrardan bizden kendi belirledikleri bı hastaneden rapor ister mi cevabınız için şimdiden tesekkurler

  • Besler Hukuk 28 Ekim 2020 15:46

   Hakimler tekrar rapor aldırıyor genelde bu gibi durumlarda.

 • Murat çalı 18 Ekim 2020 18:03

  Merhaba eşimin kardeşi engelli anne baba yok vasisi baldızım eşim bakıcısı biz vasiliği eşimin üstüne almak istiyoruz ne yapmamız gerekiyor.

  • Besler Hukuk 20 Ekim 2020 10:36

   Vasinin görevini aksatması veya yetkilerini kötüye kullanması gerekiyor dava açabilmek için.

 • Kenan 14 Ekim 2020 19:40

  Vasitayin ataması 5 6 gibi bir süre buluyormuş. Avukat anlaşması ile avukat daha erken bir sonuç çıkartabilir mi?

  • Besler Hukuk 15 Ekim 2020 14:14

   Avukat daha iyi takip edeceği daha kısa süreceğini söyleyebiliriz.

 • Hakan ertem 12 Ekim 2020 12:47

  Annem kanser hastası tedavisi sürüyor raporlu ilaçları da var ve cesitli hastalıkları da var bende askerî personelim. Annemin vasiligini uzerime alip tayin isteyebilir miyim

  • Besler Hukuk 12 Ekim 2020 17:16

   Askeri mevzuata bakmak lazım. Vesayetle ilgili bir soru değil bu.

 • Buglem yildiz 22 Eylül 2020 15:47

  Eşim bana deli diye dava açtı benim aklım gayet yerinde davayı kazanırsam bana deli diye dava açtığı için onurumu kırdığı için tazminat isteyebilir miyim

  • Besler Hukuk 22 Eylül 2020 19:11

   Hakaret içeren sözler kullanmışsa açabilirsiniz.

 • İSMAİL ŞİŞMAN 16 Eylül 2020 12:18

  vasi kararı 2008 de verilmiş olup eski oldupundan dolayı araç alımı yapılamıyor nasıl yapılır ve ne kadar zaman sürer

  • Besler Hukuk 16 Eylül 2020 15:20

   Bir dilekçe ile talep etmek gerekiyor. Bir kaç aya karar çıkar.