Skip to content

TAZMİNAT HESAPLAMA | KIDEM TAZMİNATI ALMANIN 10 YOLU


Kıdem tazminatı işçilerin en önemli sosyal haklarından biridir. İşten çıkarılması halinde zor günlerinde tutunabileceği tek daldır. Bu nedenle işçilerin kıdem tazminatı şartlarını ve alabileceği tazminat miktarını bilmesi son derece önemlidir. Kıdem tazminatı almanın 10 farklı yolunu makalemizde sizler için derledik. Tazminat hesaplama işlemini yukarıdaki program aracılığıyla kolaylıkla yapabilirsiniz. Kıdem ve ihbar tazminatı ile ilgili sorularınızı ise sayfanın en altından sorabilirsiniz.

Tazminat Hesaplama Nasıl Yapılır?

Tazminat hesaplama yapabilmek için öncelikle brüt ücretinizi bilmeniz gerekmektedir. Brüt ücret; maaşınıza ilaveten sigorta primi, vergiler ve devlet tarafından yapılan her türlü kesintiler eklenerek bulunan toplam tutardır. Her ay hesabınıza yatan veya elinize geçen net ücret brüt ücretten farklıdır. Örneğin 2023 yılının ikinci yarısında asgari ücretle çalışan bir işçinin eline geçen tutar 11 bin 402 TL iken, brüt ücreti 13 bin 414 TL’dir. Bu nedenle brüt ücret kısmına her ay hesabınıza yatırılan net tutarı değil, vergi ve kesintiler dahil olan brüt tutarı yazmalısınız. Brüt ücretinizi bilmiyorsanız bordronuzdan bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Eğer işvereniniz tarafından bordro verilmiyorsa, net ücretinizi brüt ücrete çeviren sitelerden hesaplama yapabilirsiniz.

Kıdem Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kıdem Tazminatı Hesaplama

Kıdem tazminatı tavanı 2023 yılında 23.489,83 TL olmuştur. Yani alınan ücret ne kadar yüksek olursa olsun, kıdem tazminatı hesaplama 2023 yılı için en fazla 23.489,83 TL üzerinden yapılacaktır.

Brüt ücretinizi girdikten sonra işvereniniz tarafından yapılan aylık yardımları da ilave etmelisiniz. Düzenli olarak ödenen prim, ikramiye, yol ve yemek yardımı, yiyecek ve giyecek yardımı, dil tazminatı vb. bu kapsamdadır. Bu şekilde yapılan düzenli ödemelerin aylık tutarını da aylık yardımlar kısmına yazmalısınız.

Örneğin aylık 500-1000 TL aralığında prim, üç ayda bir 3000 TL ikramiye, 200 TL yol ve 500 TL yemek yardımı alan bir işçi aylık yardımlar kısmına ne kadar yazmalıdır? Prim ödemelerinin aylık ortalaması olan 750 TL + bir aya denk gelen ikramiye tutarı olan 1000 TL + aylık yol ve yemek ücreti toplamı olan 700 TL = 2450 TL olarak aylık yardımlar kısmına yazılmalıdır. Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama sitelerinde genellikle aylık yardımlar kısmına yer verilmemektedir. Bu durum tazminat hesaplamasını oldukça düşürmekte ve işçilerin mağduriyetine sebep olabilmektedir. Bu nedenle işveren tarafından yapılan aylık yardımların miktarını hesaplayarak aylık yardımlar kısmına yazmayı unutmayın.

Brüt ücretinizi ve aylık yardımlar kısımlarını doldurduktan sonra, işe giriş ve çıkış tarihlerini yazdığınızda tazminat hesaplama programı otomatik olarak kıdem ve ihbar tazminatınızı hesaplayacaktır.

İhbar Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

İhbar tazminatı alabilmek için işveren tarafından haklı bir neden olmaksızın işten çıkarılmanız gerekmektedir. Kendiniz işten çıktığınızda ne kadar haklı olursanız olun ihbar tazminatı alamazsınız. İşveren tarafından iş akdinizin feshedileceği ihbar süresinden önce tarafınıza bildirilmeli ve iş arama izniniz kullandırılmalıdır. İhbar süreleri işçinin kıdemine göre şu şekilde artmaktadır;

  • 6 aydan az çalışmış işçilerin 2 hafta,
  • 6 ay ile 1,5 yıl arası çalışmış işçilerin 4 hafta,
  • 1,5 yıl ile 3 yıl arası çalışmış işçilerin 6 hafta,
  • 3 yıldan fazla çalışmış işçileri 8 hafta ihbar süresi bulunmaktadır.

İşveren belirsiz süreli iş sözleşmesini sonlandırmak istediğinde, bu süreler kadar önceden işçiye fesih bildirimi yapmalıdır. Ayrıca bu süreler boyunca işçiye günlük en az iki saat iş arama izni kullandırılmalıdır. Aksi takdirde işçiye bu sürelerin karşılığı olan ücreti tutarında ihbar tazminatı ödenmesi gerekir. İhbar tazminatı hesaplama işlemini sayfanın başındaki program vasıtasıyla kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir?

Kıdem tazminatı şartları arasında en önemli ve olmazsa olmaz olanı iş yerinde en az bir yıl çalışmış olmaktır. Buna ilaveten işveren tarafından haklı bir neden olmaksızın işten çıkarılmış olmanız ya da kendiniz haklı nedenle iş akdini feshetmeniz gerekmektedir. İşten çıkarılan işçinin hakları ile ilgili detaylı bilgi için bu konudaki makalemizi inceleyebilirsiniz. Kendiniz işten çıkmanız halinde kıdem tazminatı şartlarının neler olduğu aşağıda başlıklar halinde belirtilmiştir.

1) İşçi Haklarının Ödenmemesi

İşçilerin maaşı başta olmak üzere, fazla mesai ücreti, ulusal bayram ve genel tatil ücreti, asgari geçim indirimi, prim, ikramiye, hafta tatili ücreti vb. birçok işçi hakları mevcuttur. Bu alacakların işveren tarafından eksik ödenmesi veya hiç ödenmemesi işçi için haklı fesih nedenidir. Bu durumda işçi kıdem tazminatına hak kazanacağı gibi eksik ödenen işçilik haklarını da açılacak davada talep edebilir. İşçi hakları ile ilgili detaylı bilgi için bu konudaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

2) Çalışma Koşullarının İşçi Aleyhine Değiştirilmesi

İşveren işçinin yazılı onayını almaksızın iş şartlarında esaslı bir değişiklik yapamaz. Örneğin işçinin evine çok uzak bir yerde görevlendirilmesi ya da bir müdürün daha alt kademe bir işe atanması çalışma koşullarında esaslı değişikliktir. İşverenin değişiklik teklifini kabul etmeyen işçi iş akdini haklı nedenle feshederek kıdem tazminatı alabilir.

3) Emeklilik Nedeniyle İşten Çıkma (Emeklilik Tazminat Hesaplama)

Sigorta başlangıç tarihinin 08.09.1999 tarihinden önce olması kaydıyla, 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim gününü dolduran işçi emekliliğe hak kazanır. Bu durumda işçi emekli maaşı bağlanması için gerekli yaşa gelmemiş olsa dahi işten ayrılarak kıdem tazminatı alabilir. 08.09.1999 sonrası işe başlayanlar ise 25 yıl sigortalılık süresi ve 4500 prim gününü tamamlaması halinde emeklilik sebebiyle kıdem tazminatına hak kazanacaktır. Prim gününün 7000’e ulaşması halinde ise sigortalılık süresine bakılmaksızın haklı fesih gerçekleştirilebilecektir. Emeklilik tazminatı hesaplama işlemini sayfanın başında gerçekleştirebilirsiniz.

4) Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma (Evlilik Tazminatı Hesaplama)

Kadın işçiler evlendikleri tarihten itibaren bir yıl içerisinde işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatına hak kazanırlar. İşten ayrılmadan önce ihbar süresi verilmesi şartı bulunmamaktadır. Evlilik tazminatı hesaplama yapmak için sayfanın en başındaki programı kullanabilirsiniz.

5) Askerlik Nedeniyle İşten Çıkma (Askerlik Tazminat Hesaplama)

İşten zorunlu askerlik görevini yapmak için ayrılan işçiler kıdem tazminatına hak kazanacaktır. Askerlik sevk belgesi alarak fesih bildirimi ile birlikte işverene sunmanız kıdem tazminatı almanız için yeterlidir. Askerlik tazminatı hesaplama işlemini sayfanın başından otomatik olarak yapabilirsiniz.

6) Mobbing Mağduru Olmak

İşçiye iş yerinde sistematik ve sürekli bir şekilde mobbing teşkil eden davranışların uygulanması halinde işçi iş akdini haklı nedenle feshedebilir. Mobbing ne demek sorusunun cevabı ve mobbing mağdurlarının hakları konusunda detaylı bilgi için bu konudaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

7) İşçiler Arasında Ayrımcılık Yapılması

İşveren haklı bir neden bulunmaksızın aynı konumda bulunan işçilere farklı haklar tanıyamaz ve işçiler arasında ayrım yapamaz. Örneğin tüm çalışanlara zam yapıldığı halde bir veya bir kaç çalışana zam yapılmaması eşit davranma yükümlülüğüne aykırıdır. Bu gibi durumlarda işçi dört aylık ücreti tutarında ayrımcılık tazminatı talep edebileceği gibi iş akdini haklı nedenle feshederek kıdem tazminatı da alabilir.

8) Sendikalı İşçilere Farklı Uygulamalar Yapılması

İşveren sendikaya üye olan işçilere toplu iş sözleşmesi hükümleri dışında diğer işçilerden farklı bir uygulama yapamaz. Aksi takdirde işçi bir yıllık ücreti tutarında sendikal tazminat talep edebileceği gibi iş akdini feshederek kıdem tazminatı da alabilir.

9) Sigorta Primlerinin Eksik Yatırılması

İşçinin sigorta primlerinin eksik yatırılması, asgarisinin bankadan kalanının elden ödenmesi durumlarında işçi iş akdini haklı nedenle feshedebilir ve kıdem tazminatı alabilir.

10) İşverenin İşçiye Karşı Suç İşlemesi

İşverenin işçiye karşı hakaret, tehdit, yaralama vb. suç teşkil eden fiillerde bulunması halinde işçi iş akdini haklı nedenle feshedebilir. İşçinin iş yerinde herhangi bir kişi tarafından cinsel tacize uğraması ve işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemlerin alınmaması da haklı fesih nedenidir.

Uygulamada en sık görülen haklı fesih nedenleri bunlar olmakla birlikte başka sebepler de haklı neden teşkil edebilir. Tazminat hesaplama ve kıdem tazminatı şartları ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruyu aşağıdan sorabilirsiniz.

0 0 oylar
İçeriği Oylayın

İlgili Makaleler

Abonelik
Bildir
guest
767 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Fatma Arpacı
Fatma Arpacı
3 yıl önce

Ben bina görevlisiyim işe giriş tarihim 2/2 /2009 12 yıl oldu 2yıl sonra bana sigarta yaptırdılar sonra maaş vereceklerini soyeldiler ama vermediler bende çıkmak isteğimi söyledim maaşlara maaş alış gibi imza attım. Bu kağıtlarıñ arasında ibrane kağıt varmış onada imza atmışım geçen sene fark ettim imza atmamdım aradan bir sene daha geçti okullar kapanınca gideceğımi söyledim tazminatımı istedim sizce alanilirmiyim

Şaban Aydın
Şaban Aydın
3 yıl önce

19.01.2015 yılında işe başladım 21.01.2021 de emeliliğim nedeni ile işi bıraktım ve emekli oldum Özel sektör de madenlerde çalışıyordum bu durumda benim ne kadar tazminat almam gerekiyor

Murat şentürk
Murat şentürk
3 yıl önce

Resmi kanunlara göre işveren pazar günleri mesai hesaplamasını/50 olarak hesaplıyor bu doğrumu pazar mesaileri yüzde elli hesaplanır mı.

Garib turan
Garib turan
3 yıl önce

Selamlar 2014 yılından beri bir kafede çalışmaktayım ongun önce patron aradı beni telefonla dükkânı kapattığını soyledi ve ben budurumda çalışma izinliyim süresi yirmigun kaldı çalışma iznim pitiyor evim burda iki çocuğum var çok madur olacam cezaya düşerim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim pandemi süreci hiç biyerede cikamiyorum

yücel yılmaz
yücel yılmaz
3 yıl önce

Merhabalar 2008 yılı aralık ayından itibaren inşaat firmasında çalışıyorum bu firmanın grup alt şirketlerde şantiyelerde zaman zaman sigortalı olarak gösterildim örnek 1 yıl vb. sürelerde toplamda 12-13 yıl oldu firma en son zammını 2018 yılında yaptılar 3 yıldır zaman yapmıyor sorduğumuzda yapacaz, değerlendiriyoruz diyerek bu zamana kadar oyaladırlar şimdide ellerinde işte kalmadı büyük ihtimal yapmayacaklar nasıl bir yol izlemeliyim kendim çıksam tazminat hakkım var mı yardımcı olursanız sevinirim

Hakan
Hakan
3 yıl önce

Merhaba çalışma olduğum yere 2015 4 ayın 12 de başladım haftalık izin ve senelik izin hiç kullanmadım2020 marttan beri kısa çalışma ödeneği alıyorum günlük çalıştığım zaman para alıyorum yani maaşı mı bankadan almıyorum 8 saatten fazla çalışıyorum bu işyerini bırakmak istiyorum tazminat veya ihbar tazminatı alabilirmiyim nasıl bir yol izlemem gerekiyor cevap yazarsanız sevinirim iyi günler

Bahadır DOLMACI
Bahadır DOLMACI
3 yıl önce

merhaba ben mağazalar zinciri bulunan kurumsal bir firmada part-time olarak çalışmaktayım. çalıştığım firmada bir müşteri ile bir problem yaşadım. müşteri ile yaşadığım problem sürecinde herhangi bir saygısız veya hakaret içeren davranışım olmadı fakat müşterinin bana kullandığı itham “üç kuruşluk adamsın neyin artistliğini yapıyorsun” oldu ve göğüs hizama işaret parmağı ile sen sen dercesine dokunması oldu olay görüntüleri güvenlik kamerasında mevcut olup kopyası da elimde bulunmaktadır. müşteri firmaya yaptığı şikayet sonucu çalıştığım yerdeki mağaza müdürü ve bölge müdürü sen haklısın dediler bana ama bu duruma rağmen müşteriden özür dilemem gerekiyormuş. bu durum ile alakalı nasıl bir yol izleyebilirim yardımcı olursanız sevinirim. ayrıca bu müşteri benimle sorun yaşadıktan sonra aynı süre içerisinde mağazadaki diğer 3 müşteri ile daha kavga etti bu duruma rağmen özür dilemem isteniyor ısrarla.

Murat önal
Murat önal
3 yıl önce

İl değişikliğinden dolayı işsiz lik maaşı alabilirmiyim

Kadir kadri
Kadir kadri
3 yıl önce

Bir iş yerinde 7 sene çalıştım eylül 2020de ücretsiz izine çıkartıldım şu an işsizim. ben tazminatımı eski asgari ücret üzerindenmi yoksa 2021 yılı asgari ücretindenmi alacağım.ihbar tazminatım ne kadar olur.Aydınlatırsanız sevinirim.

Kemal
Kemal
3 yıl önce

Merhabalar 2019 yılının 9 ayında iş kazası gecirdim el bileklerimden amaliyet oldum şuan aynı işyerinde calışıyorum ve ellerimde sıkıntım gecmedi davacı falanda olmadım tazminatımı alarak işi bırakmak istiyorum nasıl bir yol izlemem lazım

iskender çankaya
iskender çankaya
3 yıl önce

Devlet memurluğundan emekliyim. 28 Ağustos 2017 tarihinde özel bir kurumda asgari ücretle göreve başladim. Sözleşmede asgari ücret yazıldı ama asgari ücretten fazlasına anlaştık. Bankaya asgari ücret yatırıldı geri kalanı elden verildi. 27.01.2020 tarihinde sağlık sorunu nedeniyle özel kurumdan istifa ettim. Kıdem tazminatı alabilirmiyim, alırsam hesaplama nasıl yapılır. Teşekkürler.

Ramazan dinçer
Ramazan dinçer
3 yıl önce

Merhaba sigorta başlangıcı 2010 Kocaeli’nde bir fabrikaya başladım 2011 4 ay da tam 10 senem dolucak 2021 4 ay da tazminatı alma hakkım doğuyormu konuyla alakalı beni bilgilendirme bilirmisiniz şim diden teşekkür ederim

Birol altayli
Birol altayli
3 yıl önce

Iyi gunler ben 3 yil dagitim sirketinde soforluk yaptim patronun ogluyla maas gecikmesi nedeniyle ufak bi taryismamiz oldu.patron oglum seni istemiyo dedi hakkini vericem dedi beni isten cikardi.sonra cikisimi istifadan yapmis bende avukat araciligiyla mahkemeye verdim.birbucuk ay sonra benden malzemenin altina koyulan paletleri aldi geri getirmedi diye davaci oldu.sahit yazdirdigi kisiler sahitlik yapmadi o davayi ben kazandim.ama is mahkemesi bizim actigimiz davayi red etti ceza mahkemesi sonuclanmadan.bizde istinafa basvurduk istinafa ceza mahkemesinin beraat kararini vermemize ragmen red karari verdi.bu red kararina bizim itiraz etme hakkimiz varmidir ve nereye itiraz dilekcesi vermemiz gerekiyor.biz bu yanlis kararla hakli oldugumuz davamizda haksizliga ugradik.cok tesekkurler.

Serhat Kaya
Serhat Kaya
3 yıl önce

Merhaba,size 2 sorum olucakçCevaplarsanız çok sevinirim.
1.cisi:SGK dan Kıdem tazminatı yazısı aldım.Ordaki görevliye ne kadar süre geçerli dedim.Bana 1 ay geçerli dedi.Henüz işyerine vermedim.1 ay içinde ayrılmayı düşünüyorum.Herhangi bir sorun çıkarmı.Yani 1 ay değilde 45 gün sonra verirsem işyerine sıkıntı olurmu.
2.sorum ise 15 yıl 3600 den ayrıldığım için ihbar alamayacağım.Fakat işyeri yemek parasını SETCARD ile yapıyor.Yani Yemek kartı ile yapıyor.Bu yemek ücreti olarak kıdem tazminatına yansırmı.Daha önce 3600 den çıkan bir arkadaşıma yatırmamışlar.Hukuki bir dayanağı varmı.Yemek ücreti kart ile ödense dahi kıdeam taznminatına eklenirmi.Teşekkürler.

Mehmet
Mehmet
3 yıl önce

Pandemiden dolayı özel engelli bakım merkezinde 10 gün yatılı çalışmaktayım.24 saat nöbetten çıkıp 24 saat kurumda dinleniyorum 10 gün boyunca böyle oluyor.dinlendiğim saatler mesai olarak görülür mü

Mustafa şentepe
Mustafa şentepe
3 yıl önce

20.05.2015 yılında giriş 30.04.2017 çıkış yapıldı tazminat 2021 yılda nasıl alınmalı faiz var mı

Ercan OCAK
Ercan OCAK
3 yıl önce

Merhabalar 11.11.2013 tarihinde uzman çavuş olarak göreve başladım. 31.12.2020 tarihi itibariyle de sozlesmem bitti ve görevi bıraktım. Brüt maaşım 8.136 TL ve bana tazminat 59 bin TL yattı. Benimle aynı yılda göreve başlayan bir arkadaşıma daha yüksek tazminat yatmış benim tazminatim da bir sıkıntı var mı acaba teşekkür ederim.

Mustafa Demir
Mustafa Demir
3 yıl önce

Merhaba 5393/49 olarak 7 sene çalıştıktan sonra kendim istifa ettim. İş sonu tazminatı vereceklerini söylediler. Yevmiye aylık 2826, ücret 4557, gelirler toplamı 9127 olarak yazıyor bordroda. Ben ne kadar iş sonu tazminatı alabilirim? Kıdem veya ihbar tazminatı alabilir miyim? Teşekkürler.

Yasin
Yasin
3 yıl önce

İş veren çıkış verdikten sonra kaç gün sonra tazminatı ödemek zorunda

Beyhan önal
Beyhan önal
3 yıl önce

Merhaba
27.12.2018 yilinda baslamis olduğum iş yerinden 09.01.2021 yılında babamin rahatsızlığından dolayı ve ailevi nedenler dolayı işten kendi istegimle işten ayrıldım bana tazminat hakkım doğar mı acaba

Uğur TEKİN
Uğur TEKİN
3 yıl önce

Merhabalar,
Ben 28.03.2018 tarihinde girmiş olduğum işyerinden 30.03.2020 tarihinde haksız yere bölge kapanışı nedeniyle çıkarıldım. Kıdem ve ihbar tazminatımı aldım ama işe iade davası açtım, dava leyhime karara bağlandı, lakin şirket istinafa başvurdu, şu anda dosya istinafa açık görünmektedir. Ortalama ne kadar daha uzar ve alacağım ücrete davayı açtığım günden itibaren yasal faiz işler mi? Şimdiden teşekkür ederim.

İsmail Dündar
İsmail Dündar
3 yıl önce

Abim 10 ay 20 gün çalıştım beni 05 kodunyla işten çıkardılar bana hiçbir hak alamazsın dediler tazminat vermediler bu konuda ne yapabilirim

Erol tunç
Erol tunç
3 yıl önce

Merhabalar ben ve eşim aynı şirkette çalışırken benim mobbing gormemden dolayı işten ayrıldım ve bana baskıyla hiç bir alacağım vereceğim yok ve kendi isteğimle işten ayrılıyorum diye imza attirdilar ve ben işi bıraktıktan sonra aynı işlemi esimede yaptılar ne yapabilirim yardımlarınızı bekliyorum

Nimet karaca
Nimet karaca
3 yıl önce

Merhaba ben Nimet 2005 10 /08 de işe başladım 2012de haklı nedeniyle işten ayrıldım davami kazandim halde tazminatı ödeme yapmıyor sahzina ait mülkiyeti var fabrika hisseleri başkasına devretti ne yapabilirim caĺiş işyeri izmirde egeserbert bölge

Serap
Serap
3 yıl önce

Lutfennnnn cvplarmisiniz.2000 yılında sigorta baslangicim olup 2002 yılından beridir özel sektör de çalışıyorum Ocak sonu 7000 primim doluyor 19 yıl 5 ay 10 günum doluyor tazminatımı alıp işten ayrılmak istiyorum SGK yazı alabilirmiyim araştırmalarım alabilirsinde diyor alamassinda hangisi doğru .

İbrahim gaylem
İbrahim gaylem
3 yıl önce

Merabalar bir a.ş bünyesinde 9 yıldır çalışmaktayım iş veren iş yerimi taşaron bir firmaya devir etmiş bize. Hizmet sözleşmesi devri ve iş veren degişikligi adı altında bir sözleşme sundu biz haklarımızı ve alacaklarımızı devir etmek istemiyoruz. Bize şu an iş yerimiz. bize. Çıkış veremiyoruz diyor siz iş fes hini kabul edin bizde anlaşalım tazminatınızı verelim diyolar. Bize bu durumda ne yapmamız gerekir. Aydınlatırsanız. Sevinirim. Teşekkür ederim

Şeyma Özmen
Şeyma Özmen
3 yıl önce

Merhabalar ben güzellik salonunda çalışıyorum 31.11.2019 da işe başladım.
3500 TL maaşım vardı fakat pandemi nedeniyle 2500 TL ye düşürdü.fakat pandemi sürecinde elektrik,su,doğalgaz,salon içi giderler ve yardımcı personelin ücretlerini bizden kesti.
Şimdi ise ücretsiz izine çıkartıp yerime bir başkasını aldı.istifa etmem için yıldırma polikitası uyguluyor. Ve psikolojik baskı uyguluyor nasıl sonuçlanır benim şuanki konumum ?

Murat mehmet
Murat mehmet
3 yıl önce

Ozel sektorse 2013 yilinda girdim ve 9 aralik 2020 tarihinde ucretsiz izne cikarildim .kisa calisma odenegi olarak sirket basvurdu ocak ayindan itibaren ucret alacam .isten cikarma yasagi kalkinca firma beni isren cikaracagini soyledi ve bende ozamana kadar bekleyebilecegime soyledim tamam dedi .ihbar ve kidem tazminati nasil hesaplabir 2020 aralik ayindan mi hesaplanir 2021 yilindqki cikarttigi tarihten mi hesaplanir ? Ve askeri ucret gosterilip hep fazla ucret aldim .bunun icin yapmam gerekenlrr nedir ?

Zülfiye Aydoğan
Zülfiye Aydoğan
3 yıl önce

Ben açtığım dava sonucu kazandım. Gerekçeli karar çıktı. 30/10/2108 günü işten ayrılmıştım. Alacağım Ana para haricinde Faizi hesaplanacak denildi. Yüzde kaç oranında hesaplama yapılacak?

Hakan
Hakan
3 yıl önce

Merhabalar:10.10.2017 ise giris tarihim,işten çıkış 10.16.2020:yani sigortalı çalıştığım tarihbunlar,bunun öncesinde var ama öncelikle bunu öğrenmek istiyorum bu yıllar arasında hiç yıllık izin kullanmadım ve haftasonu tatilide nedir bilmem ayrıca bütün bayramlardada görevimin başındayım işten çıkarılma kodum 5 şuanda işsizlik maaşı alıyorum kıdem ve haftasonlari için nekadar nedar tazminat kazanabilirim.tesekkurler şimdiden ilgi alakaniza.

Fatma dağlı
Fatma dağlı
3 yıl önce

Merhaba 2005 ilk sigorta tarihim 2007 yılından bu yana da aynı kurumda çalışıyorum hic bir gerekçe gistermeden istifa etmek istiyorum, haklarim nelerdir

Yılmaz doğan
Yılmaz doğan
3 yıl önce

Ben 07.03.2017 tarihinde geçirdiğim trafik kazasında ağır yaralandım , %45 adli rapor aldım , motor sürücüsüydüm tektim , arkadan birisi bana çarpıyor , büyük kayıplarım var , %100 ben haklı durumdayım mahkeme kararı ile , tazminat durumum nasıl olur , şuan dosyam ilamlı takipte nasıl bir şey önerirsiniz

Hayati YILMAZ
Hayati YILMAZ
3 yıl önce

Calistigim sirket pandemiden dolayi beni ucretsiz izine cikardi fakat is devam ediyor yerimede personel aldi.tazminatimi odemedi pandemi nedeniyle cikis veremiyoruz dediler.bende haklarimi istiyorum ne yapmaliyim

baba hasan
baba hasan
3 yıl önce

Merhabalar:Oğlum 14.08.2001 doğumlu olup üzerine atılı suç tarihi 15.01.2020.Yani oğlum 18 yıl 5 ay 1 gün yaşında.18 yaşını doldurmasına 6 ay var.Yani henüz 18 yaşını doldurmamıştır.Nitekim 14.08.2020 tarihinde 18 yaşını bitirmiş 19 yaşına girmiştir.Oğlum suç tarhi itibarı ile 18 yaşını doldurmamış olmuyor mu?Yargıtay kararlarında karşılaşıyorum.Örneğin 17 yıl 4 ay 3 gün yaşında olan birinden 17 yaşında olduğunu söylüyor.Buna göre oğlumda suç tarihi itibarı ile 18 yaşını doldurmamıştır.Sizin konuya bakışınız nedir.teşekkürler

Genel gulsum
Genel gulsum
3 yıl önce

Merhaba.
26.05.2028 yilindan beri ozel bir klinikte yabanci hasta temsilcisi olarak calisiyorum ve 25.12 2020.isten ayriliyorum.
Fazla mesailer- bayram gunu calismalar oldu ve evden pc den calisma ayrica tatillerimdede pc alip calistigim zamanlar oldu.butun bunlarin hesabi icin insan kaynaklarina verildi . Onumuzdeki gunlerde tekrar gozden gecirilecek. Haklarim tam olarak nelerdir..bu yeni yil icinde olan yilik izin haklarimin odenmeside gerekirmi? Yani kisacasi haklarim hangi ôdemeleri kapliyor.
Tesekkur ederim

Mehmet AKTÜRK
Mehmet AKTÜRK
3 yıl önce

Merhaba kolay gelsin, ben Ekim 2009 yılından itibaren aynı firmada çalışmaktayım, 4-5 yıl boyunca aralıksız çalıştım son dönemlerde işimizin mevsimlik olmasından dolayı kış aylarında yaklaşık 2-3 ay işten çıkarılıyorum. İşten kendi isteğim ile ayrılmam durumunda tazminat hakkım olur mu. Saygılar.

deli dolu
deli dolu
3 yıl önce

önceden kamu perseneliydim çeşitli sebeplerle çıkarıldım o süreç içerisinde dava açtım ve kazandım mahkeme kararını göstererek tazminat alabilirmiyim çünkü mahkeme kararı hem beni hemde kamuyu bağlamaktadır

Neriman Güvenç
Neriman Güvenç
3 yıl önce

Bir yıldır çalıştığım işten kendi isteğimle işten ayrıldım istifa dilekçesi imzalamam gerekiyor diyor müdür yıllık izin üçretini verdikıdem tazminatı alabilirmiyim

Sevdi karadag
Sevdi karadag
3 yıl önce

İyi günler annem 06.08.2009 tarihinden 04.08.2020 tarihleri arasında çalışmakta olduğu fabrikadan patron baskısıyla ayrılmak zorunda kaldı şuan işsizlik ödeneği alıyor Ocak ayında işten çıkarılır ise tazminat ne kadar alması gerekiyor asgari ücretle çalışan bir isci

Şeriftezel
Şeriftezel
3 yıl önce

Merhaba. Ben bayan kuaförüm 35 yaşındayım benim aldığım maaş 2.500 TL ve bu pandemi başladığıdan belli devlet bana 1.170 TL yardım ediyor ama patronum maaşımdan kesiyor sana devlet yardım ediyor diye .hakkımı yiyormu sizce benim şikayet etmem lazım mı

Onur demir
Onur demir
3 yıl önce

Merhaba işçi mahkemem son buldu mahkemede yazan rakamları hesaplayamadm ve pek anlamadım size mail atsam bakarmsnz rica etsem mail adresinizi yazarmisinz

turan demir
turan demir
3 yıl önce

her ay 30 saat mesaili çalışıyoruz bürüt yüksek cıkıyor… kıdem tazminatımız mesaisizmi hesaplanır … şimdi cıkarsam

Cengizhan
Cengizhan
3 yıl önce

İyi günler 2021 Şubat ayında askere gidicem şuan İstanbul 3.havalimanında temizlik personeli olarak çalışmaktayım 07/12/2018 yılından beri çalışıyorum yaklaşık 4 ay kısa çalışma ödeneği aldım çıkış vereceğim zaman tazminatımı etkilermi ve aynı zamanda 4 aylık süre yıllık iznimi etki eder mi? Ek olarak: ne kadar tazminat alırım şimdiden teşekkürler

Tufan yılmaz
Tufan yılmaz
3 yıl önce

Merhaba ben 2002 de girdiğim işyerinde 2012 ye kadar temizlik görevlisi olarak çalıştım.2012de aynı kurumun il müdürlüğünde şoför olarak çalışmaya başladım şuan devam etmekteyim.temizlikte çalıştığım 10 yıllık tazminatımı alabilirmiyim.

Cengizhan Çelik
Cengizhan Çelik
3 yıl önce

İyi günler 2021 Şubat ayında askere gidicem şuan İstanbul 3.havalimanında temizlik personeli olarak çalışmaktayım
07/12/2018 yılından beri çalışıyorum yaklaşık 4 ay kısa çalışma ödeneği aldım çıkış vereceğim zaman tazminatımı etkilermi ve aynı zamanda 4 aylık süre yıllık izin Parama etki ederim.
Ek olarak: ne kadar tazminat alırım şimdiden teşekkürler

Havva Ceylan
Havva Ceylan
3 yıl önce

Merhaba ben 2004 yılında ise basladm 2008 işten ciktm geriye dönük tazminat alabilir miyim

Davut öztekin
Davut öztekin
3 yıl önce

Merhaba Ben iş kazası geçirdim 12 ay raporlu olarak istirahat ettim. Yeniden işe başladım fakat rahatsızlığım yeniden başladı işten rahatsız nedeni ile ayrılsam bütün haklarımı alabiliyormuyuz. Saygılar.

Korkmaz Korkut
Korkmaz Korkut
3 yıl önce

23.10 2020 Tarihinde Nitelikli Dolandırıcıkta Hagb aldım itiraz ettim Hagb kararım bozulur mu iki Hagb iş davamı etkiler mi teşekkürler

Yasin karadasli
Yasin karadasli
3 yıl önce

İşverenin ses kaydı işçi mahkemsinde delil sayilirmi hakime sunmalimiyim bunu

K.K
K.K
3 yıl önce

Merhabalar…çalışmış olduğum yerden ayrılmak istiyorum. . 20:00-08:00 saatleri arasında çalıştığımızda 2.5 saat fazla mesai veriliyor 3.5 diye biliyoruz ama verilmiyor gece 11 gün aralıksız çalıştım dinlenme yok 270 saatin üzerinde mesaim olmuş. haklı fesih nedeni ile ayrılara bilirmiyim. .bide tazminat son maaşın brüt ücreti ise mesaili brüt ücret mi yoksa normal brüt olarak mı hesaplamaliyiz. Normal brüt 3500 son maaşın mesaili 5000.Teşekkürler

özkan öztürk
özkan öztürk
3 yıl önce

meraba 10.08.2011 tarinden beri kurumsal bir şirkette çalışıyorum brüt ücretim 6.300 civarı banka borçlarımdan dolayı şirketimle görüştüm tazminatımı vermeyi kabul etti fakat bikaç tane bankaya borcum var maaş haczimde mevcut avukatlarla görüşme sağladım peşin ödersem faizleri sileceklerini söylüyorlar ama ben tazminatımla borcumu kapatmak istiyorum tazminatım hesapıma yattıgı an faize gidicek faziler silindiğinde borcum 45 bin faizle birlikte 140 bin civarı avukat icrayı kaldırmayada yanaşmıyo tazminatımla borcumu ödeyeceğimi sölememe ragmen nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz tazminatım ne kadar yapıyor ve borçlarımı tazminatımla nasıl ödeyebilirim cevapınız için şimdiden teşekkürler.

Kader güven
Kader güven
3 yıl önce

Merhabalar ben 2018 de bir fabrikada işe başladım ancak bu ay bana senelik izne ayrılıyorsun diye kağıt imzalattılar fakat ben ay başında maaşım eksik gelince sorduğumda ücretsiz izin dediler işten ayrılmak ve kıdem tazminatı almak için nasıl bir yol izlemeliyim

olcay çiftçk
olcay çiftçk
3 yıl önce

kolay gelsin ben 4 yıl 5 ay 4 gündür aynı işte çalışyorum aylık maaşım 3275 tlel son bürt maaşı 4150 tl şuan işten çıkarlarsam ne kadar tazminat alırım teşekkürler

Selçuk Aydın
Selçuk Aydın
3 yıl önce

Merhabalar. 2007 yılında emekli oldum. Daha sonra başka bir iş yerinde işe başladım. 11.09.2017 yılından beri 38 aydır çalışıyorum. Aldığım ücret gunluk olarak 150 tl alıyorum. Sigorta yok, yol yok, agi yok. Senede sadece 14 günlük izin parası alıyorum. Çalışma saati 10 saat ve 130tl ile başladım. Bir yılın sonu geldi. 2018 yılında zam yapmadı, 2019 yılında 150 tl oldu. 2020 yılı zamı yapmadı ve yapamam diyor. Ben de ayrılmak istiyorum. Ne yapmalıyım ve ne kadar tazminat alabilirim, teşekkur ederim.

Uğur Karadağ
Uğur Karadağ
3 yıl önce

26.12. 2018 Tarihinde başladığım işten ayrılmak istiyorum kendi isteğimle alacağım tazminat ne olur. Maaşım 3500 lira ama sigorta primim asgari ücretten yatıyor ayrıca haftalık izin resmi veya bayram iznim yok. Sadece 15 gün yıllık iznim var Çalışma saatlerinde bazen 9 ve 10 saati bulabiliyor. Agi parası da almıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

Serpil çamurcu
Serpil çamurcu
3 yıl önce

Merhabalar ben kardeşimle 15 yıldır babamın. Yüzünü dahi görmedim bize hiçbir şekilde maddi ve manevi destekte bulunmadı bizi hep görmezden geldi. Bunun için manevi tazminat açabilir miyim

Kenan güler
Kenan güler
3 yıl önce

Merhabalar 05.10.2016 yılında özel sektörde bir lastik fabrikasına başladım 28.09.2020 tarihinde işten çıkarıldım iş veren benim SGK nın belirlediği 29 nolu kod an çıkarmış tazminat ve işsizlik alamıyorum mahkemeye veya arabulucuya gitsem alabilirmiyim şimdiden teşekkürler ?

Yunus aydın
Yunus aydın
3 yıl önce

İyi günler 2019 da işe girdim 2020 de askerlik nedeniyle işten cikicam 14 ay oldu ne kadar tazminat hak ediyorm

Bilal kılıçarslan
Bilal kılıçarslan
3 yıl önce

.erhaba
Ben 06061999 giriş Limon bir calisanim
21 yıldır aynı yerdeydim patronum
Tazminatını hesaplayalım dedi
Muhasebe 76 bin lira çıkardı
Benim maaşım normali eviyle birlikte 4831tl
Kağıt üzerinde 3600
Gözüküyor geriye dönük 10 yıllık izinim duruyor
Biryol gösterirseniz sevinirim

Sami bey
Sami bey
3 yıl önce

Merhaba, 2004 yılında askerde bana hepatit b bulaştı çürük raporu verildi. Askerden gelir gelmez hemen eşimi ve çocuklarımı test yaptırdım negatif çıkınca hemen aşılattım. İleride karaciğer kanserine (siroz) çevirme riski çok yüksek. Askere gitmeden önce askerlik cüzdanı muayene de sağlam ve askerliğe elverişli belgesi var. Bu bağlamda askeriyede aynı enjektörden kan almadan kaynaklanan geriye dönük faiziyle birlikte tazminat ve malul gazilik ünvanı alıp malul gazi emeklisi olabilirmiyim. Size zahmet yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

Şaban taşdemir
Şaban taşdemir
3 yıl önce

2011 de aynı iş yerinde çalışıyorum eylül ayın işçi çıkaracaklar avukat versem kaç lira tazminat ..2943

YalÇın oktay
YalÇın oktay
3 yıl önce

2008 in 7. ayı 20 si iş başı yaptım
2017 nin 11. ayının 16 sı çıkartıldım
yerel mahkemeyi kazandım temyize baş vurdular Yargıtay geri dönüş hariç bütün haklarını alsın dedi ve para vermek istemediler i2020 nin 1 ayı
icra davası açtım dün öğrendim 1. ay hesabıma 29.780 tl göndermişler ben yeni öğrendim Mevlana doğrumu dur
işe giriş 07.20.2008
işten Ayrılış 16.10.2017
net 1600
bürüt 2180
iki bayram 500 tl ikramiye
Teşekkürler

Osman karaca
Osman karaca
3 yıl önce

Slm iyi günler 2010 da Ankara da iş kazası geçirdim ve sol gözümde yüzde 90 gorme kaybı yaşadım ve şirket bana boş kagita imza atmadığım icin beni işten cikarti ve iş kusuru yüzde 90 şirket kusuru çikti nekadar tazminat alırım saygılar

Tunca Özgür
Tunca Özgür
3 yıl önce

1990-1993 yılları arasında sigortalı olarak İstanbul Tip Fakültesine bağlı İstanbul Tip Fakültesi Vakfı ‘ndan maaş alarak çalıştım, 1993 yılında kadroya geçerek aynı kurumda çalışmaya devam ettim, kadroya geçiş nedeni ile Vakıf tarafından kıdem tazminatı ödenmedi (bu durum herkes tarafından bilinmektedir), çalışma aynı kurumda olduğundan 3 yılım kıdem yıllarıma eklenebilmesi için tazminat almadığıma dair bir yazıya ihtiyaç duyuldu, ancak Vakıf evrakları imha ettiğinden tazminat ödenmediğini konusunda bilgi içeren bir yazı verememektedir.
Bu durumda kıdem yıllarım 30 yıl üzerinden değil 27 yıl üzerinden hesaplanarak 10-13 bin tl civarında bir kayıpla mağdur edileceğim.
Ancak Üniversitenin diğer tıp fakültesinin Vakıftan çalışanların dosyalı mevcut olduğundan tazminat ödenmediğine dair bilgi rahatlıkla verebilmektedir ve kişiler mağdur edilmemektedir.
Ayni Üniversite, rektörlük ayni, işlemler bir yerden yürütülürken, birimin biri yazıyı verebiliyor (dosyalar elinde olduğundan), diğeri veremiyor (dosyaları imha ettiğinden).
Yazıyı verebilen birim emsal olarak alınamaz mı ?
Mağduriyetimin oluşmaması için nasıl bir yol izlememi tavsiye edebilirsiniz, yardımcı olabilir misiniz,
Teşekkürler

Mustafa Demir
Mustafa Demir
3 yıl önce

Selamun aleykum 5.1.2020 tarihinde is kazasi gecirdim sol el bilegime metal sac carmasi sonucu acildi 6 dikis atildi ama is kazasi gecirdigim yer calistigim fabrika degil ayni sirketin baska adreste bulunan fabrikasi benim calistigim yer hasanaga organize sanayide is kazasi gecirdigim yer akcalar organize sanayide (bursa)ama is kazasi gecirdigim yerde bildirilmemis sgkya calistigim yerde is kazasi gecirdim diye bildirilmis herhangi bir uzuv kaybi yok halen calisiyorum tazminatli cikis hakkim varmi bilginiz icin simdiden tesekkur ederim

Zeynep kılıç
Zeynep kılıç
3 yıl önce

Merhaba; 20.08.2020 tarihinden beri bir firmada çalışıyorum.aylık brüt maaşım 4110tl. Yemek yol ve prim de var artı olarak.pandemi sürecinden dolayı bizi molasız çalıştırıyorlar ve saat olarak eklemiyorlar, örnek veriyorum haftada 30 saat çalışmamız gerekirken 36 saat çalışıyoruz ve firma 30 saat olarak işliyor. Bu sebepten dolayı istifa edersem Kıdem alabilir miyim? Ne kadar alırım. Şimdiden teşekkürler

Barış ÖZKAN
Barış ÖZKAN
3 yıl önce

Merhaba. 01.05.2016 işe giriş tarihi, 30.06.2020 çikış tarihi. Son bürut maasim 4000 tl.
Yol yemek ucreti olarakta 550 tl multinet kartina yukleme yapiyor sirketim. Bu durumda kidem tazminati olarak elime gececek olan ucret ne kadar olacaktir?
Bu arada kullanmadigim yillik iznimde var, buda ekleniyor mu kidem hesaplanirken?
Ihbar tazminatina gelince; iş sözlesmemde ne yazik ki belirli sureli mi yoksa belirsiz surelimi calistigimi bilmiyorum. Şimdiden tesekkur ederim.

Barış ÖZKAN
Barış ÖZKAN
3 yıl önce

Merhaba. 01.05.2016 işe giriş tarihi, 30.06.2020 çikış tarihi. Son bürut maasim 4000 tl.
Yol yemek ucreti olarakta 550 tl multinet kartina yukleme yapiyor sirketim. Bu durumda kidem tazminati olarak elime gececek olan ucret ne kadar olacaktir?
Bu arada henüz kullanmadigim yillik iznimde var, buda ekleniyor mu kidem hesaplanirken?
Ihbar tazminatina gelince; iş sözlesmemde ne yazik ki belirli sureli mi yoksa belirsiz surelimi calistigimi bilmiyorum. Şimdiden tesekkur ederim.

Demet Özdemir
Demet Özdemir
3 yıl önce

Merhaba , ben 19 Eylül 2017 tarihinde işe girdim . Pandemi dolayısıyla Mayıs ayı itibari ile kısa dönemli çalışmakta ve maaşımın bi kısmını şirket , diğer kısmını devlet karşılamakta . Kısa dönemli çalışma sürem temmuz Sonu bitiyor . Ancak şu an bi meslek hastalığım ortaya çıktı ve işten ayrılmam gerekiyor . Pandemi döneminde işten ayrılabiliyor muyum? Ve tazminatımda kısa dönemli çalıştığım için ( son 2 ay ) etkileme olur mu ??

Sumeyye snm
Sumeyye snm
3 yıl önce

Merhaba ise 2018 ekim girişileyim 2019 Eylül’de evlendim 22 haziran 2020 de işten çıkışımı vereceğim evlilik dolayısıyla. bu konuda tazminat hakkımın var olduğunu biliyorum ama kıdem tazminatı için 6 hafta çalışmam gerekiyormuş ve işyerinin taşınma durumu var bana biraz uzak olduğundan dolayı gitmem mümkün değil benim 6 hafta çalışma sürecimde işyeri taşınırsa ne yapmam gerekir birde tazminatlarımı hesaplarmisiniz asgari ücret uzerinden 500 lirada yol yemek ücreti alıyorum etkisi varmi tazminata bilmiyorum ama. Şimdiden teşekkürler.

Musa Bozdağ
Musa Bozdağ
3 yıl önce

İşçi Mehmet 4 yıldır 60 kişinin çalıştığı “Kıvam Mandırasında” Belirsiz ve Tam Süreli (haftada 45 saat) İş Sözleşmesi ile çalışmaktadır. Mehmet’in iş sözleşmesi işvereni tarafından önceden bildirimde bulunmaksızın kanunun 17. Maddesine göre fesh edilmiş, feshe gerekçe gösterilmemiştir. Daha sonra feshin Mehmet tarafından mahkemede işveren aleyhine yapılmış bir şahitlik sebebiyle yapıldığı anlaşılmıştır. Mehmet’in son aylık brüt ücreti 4000 TL’dir.
Bu fesih sonucunda Mehmet;
· Kıdem tazminatı alabilir mi? Alabilirse miktarını hesaplayınız.
· Yapılmış fesihte kötü niyet var mıdır? Var ise işçinin talep edebileceği haklar nelerdir?
· İhbar tazminatı alabilir mi? Alabilirse miktarını hesaplayınız.
· İş güvencesi kapsamında mıdır? Kapsamında ise iş güvencesinden doğan ne gibi hak ve talepleri olur açıklayınız.
·

Muharrem biricik
Muharrem biricik
4 yıl önce

Merhaba ben 03.04.2013 te işe başladım bürüt maaşım 4000 lira ne kadar ihbar ve kıdem tazminatı alırım teşekkürler…

Ahmet kopcak
Ahmet kopcak
4 yıl önce

Merhaba işe giriş 20.07.2013 işten çıkış 15.05.2020 brüt 4000 TL toplam ne kadar kıdem ve ihbar tazminatı alırım

TURAN KAYNAR
TURAN KAYNAR
4 yıl önce

işveren olarak 01/01/2019 -31/12/2019 tarihleri arası çalıştırmış olduğum personelime kıdem ve ihbar tazminatı ödemek zorundamıyım.

Ferhat eke
Ferhat eke
4 yıl önce

Geçen yıl iş kazası geçirdim 11.30 raporum geldi davam devam ediyor.sgk maaş bagladi bana 350 tl maaş aliyom.bilirkisi 39000 TL çıkardı bana avukatimda bana 95000 TL hakettik ama SGK sana bağladığı maaşı senden kesiyor dedi SGK benden kesermi iş yerinden kesmesi lazım degilmi cvblarsaniz sevinirim kolay gelsin

Emrah yilmaz
Emrah yilmaz
4 yıl önce

Merhaba ben bugün ıs kazasi geçirdim 4 tonluk demir vinç bagladaim fakat kamyon kasasında dim kaça cak kolanacak yerim yoktu 4 tonluk ceneme kulağıma ve kollarıma zarar verdi 1 dikiş hasarım var ölümle yüz yüze geldim ıs yerim ıs kazasi gostermededi benim ne yapmam lazim

Enis Akbaş
Enis Akbaş
4 yıl önce

Merhabalar öncelikle çok ilgilisiniz..
Ben 2019 14 Ocak’ta işe girdim 31 Mart 2020 de işten çıkarıldım..
Maaşım 3000 tl ama 2300 bankaya yatıyor, 700 ü elden veriyorlar..
Acaba kıdem tazminatım Ne kadar tutar ve yıllık izni mi de brütten mi hesaplamalıyım? 14 gün yıllık iznimi kullanamadım..ve yemek ve yol için ben cebimden her ay 800 harcıyordum onlar verdiğim fişlere göre karşılıyordu..bunları da eklersen toplamı ne olur

H. B
H. B
4 yıl önce

Mevcut çalıştığım işi bırakmak istiyorum yaklaşık üç buçuk dört yıldır çalışmaktayım tazminat ve yıllık izin ücretlerini alıp ayrılmak için şu sebebler yeterli olurmu (maaşımı düzensiz olarak parça parça elden alıyorum) (başladığımız saat 09.00 bitiş 7.00 ve bazen fazlası mesai ücreti yok) (yemek saatleri ve düzeni belli değil) gibi nedenler… Ve tüm bunlar için nasıl bir yol haritası izlemeliyim…

Muhammed Yıldırım
Muhammed Yıldırım
4 yıl önce

Merhaba öncelikle soruma cevap verirseniz çok sevinirim. Ben 2013 te henüz 16 yaşında iken iş kazası geçirdim. Sigortasız çalışıyordum. Karşı tarafa mahkeme açtık 2017 de sonuçlandı ve kazandık. Karşı taraf sigortasız işçi çalıştırdığı için ceza yedi ve ben tek ayaktan sakat kaldım %28 rapor verdi sgk maaş bağladı sürekli iş göremezlilik diye ve yaklaşık 2016 dan beri maaşı alıyorum karşı taraf %100suçlu. Şuan 23 yaşındayım tahmini tazminat ne kadar alırız bu oranlara göre ve sgkdan aldığım maaş tazminat tan düşecekmi teşekkür ederim.

Gökhan tetker
Gökhan tetker
4 yıl önce

Merheba,Kazanılan işe iade davasının faiz oranı ne kadardir ve hangi tarihten itibaren başlar,istinaf sonucunda mi yoksa dava ilk açıldığı tarihten itibaren mi başlar ,iyi çalışmalar

Aylin budak
Aylin budak
4 yıl önce

Mahkemeyi kazandım 4 +4 2 hafta içerisinde karşı taraftan cevap bekliyoruz , işe başlatmazlar ise kazanılan mahkemenin faiz oranı ne kadar oluyor ve hangi tarihten itibaren başlıyor. İstinaf kararından sonrami yoksa mahkeme ilk açıldığı tarihten itibaren mi faiz oranı başlıyor,

Bekir Çelikoğlu
Bekir Çelikoğlu
4 yıl önce

Ben 26.07.20011 işe girişim 31.03.2020 işten çıkarıldım ne kadar tazminat almam gerekiyor

Pınar Gürbüz
Pınar Gürbüz
4 yıl önce

Merhaba size bir sorum olucak 25 Mart tarihinde cikisim verilicek bodromda asgari ücret görünüyor ama aylık 2815 TL alıyorum bunun içine haftalık izin vermiyorlar parasini veriyorlar tazminatımı hesaplarken izin parasini ek gelir olarak ilave ettirebilirmiyim ettirebilirsem sizden ricam alttaki bilgilere göre hesaplarmisiniz
Giriş 12.11.2018
Cikis25.03.2020
Maaş 2815

Kadir
Kadir
4 yıl önce

2018 de trafik kazası geçirdim anlaştığım sigorta şirketi ücretin belirlendiğini söyledi yanlız ödemeyi sıraya aldıklarını söylediler yaklaşık 2 aydır ödeme yapmalarını bekliyorum ücreti sıraya alma diye birşey var mı efendim teşekkürler.

Gökhan tetker
Gökhan tetker
4 yıl önce

İlginiz için teşekkür ederim,dava sürem 3yil geçti dava acali 3300 TL olann brüt ucretim emsalllerime goremi hesaplanıyor yani 3300tl 4000 TL mi oluyor

Gökhan tetker
Gökhan tetker
4 yıl önce

İlginiz için teşekkür ederim,dava sürem 3yil geçti dava acali 3300 TL olann brüt ucretim emsalllerime goremi hesaplanıyor yani 3300tl 4000 TL mi oluyor 4+4hesaplanirken prim ve yemek ücreti de mi dahil oluyor

Gökhan tetker
Gökhan tetker
4 yıl önce

14.3.2014 tarihinde ise başladım 05.02.2017 tarihinde işten ayrıldım ,işe iade davasını kazandım. 4+4 şeklinde kazandım. Ayrılırken 300tl yemek çeki alıyordum yıllık ortalama 12.000 TL prim alıyordum
Ne kadar tazminat alırım acaba ayrılırken aldığım maaş 3300tl brut

Gökhan tetker
Gökhan tetker
4 yıl önce

14.3.2014 tarihinde ise başladım 05.02.2017 tarihinde işten ayrıldım ,işe iade davasını kazandım. 4+4 şeklinde kazandım. Ayrılırken 300tl yemek çeki alıyordum yıllık ortalama 12.000 TL prim alıyordum
Ne kadar tazminat alırım acaba

mesut er
mesut er
4 yıl önce

2 sene 3ay çalışıyorum askere gidicem ne kadar tazminat alırım maaşım 3100

ahmet öztürk
ahmet öztürk
4 yıl önce

2016 yılında işyeri haklı fesih göstererek işten attı dava açtım dava sonucuna göre fesih haklı değil geçerli fesihtir kararı çıktı şimdi tazminat hakkım var 6 yıl 2 aylık çalışmışlığım mevcut peki bu dava kararına göre tazminatlarıma karşılık faiz hakkım var mı

Yasemin Yıldız
Yasemin Yıldız
4 yıl önce

Doğum sonrası 4 ay yarı zamanlı çalıştım. Bu süre bitiminde kısmi zamanlı olarak çalışma konusunda ( yarım gün) işverenim ile anlaştım. Kısmi zamanlı çalışmada işten çıkarılma durumunda tazminat davası açabilir miyim ? (Kötü niyet, ayrımcılık vb. ) Birde yarım gün çalıştığım için işsizlik maaşımın miktarında bir düşme yaşar mıyım ? Bu arada 2011 mart ayından beri aynı iş yerinde çalışıyorum

Orhan kalayci
Orhan kalayci
4 yıl önce

İ16.01.2014 tarihinden itibaren stanbulda calisip oturuyorum esimin saglik sorunlari nedeniyle isten cikip artvine tasinmam gerekiyor burda onla ilgilenecek kimsem yok nasil bir yol izlemeliyim isten ayrilirken

Aydın gümele
Aydın gümele
4 yıl önce

2013 te işe girdim askeri üçretle şimdi işten ayrıldım kıdem tazminatı ne kadar

Hakan Yalçın
Hakan Yalçın
4 yıl önce

Ben 5 ayda askere gıdecem bana kıdem ve ihbarı vermek zorunda mı ve fabrikaya gırdıgım gunden mı yoksa kadroya gırdıgım gunden mı hesaplanır tazminatım

NİLAY Doğan Tetik
NİLAY Doğan Tetik
4 yıl önce

Mehaba. Ben 2016 nisan-2019 mayıs tarihleri arasında tam gün çalıştım fakat şu an çocuğuma bakmak durumunda olduğum için kısmi süreli olarak çalışıyorum. İşten çıkarılırsam tazminatım son aldığım maaştan mı hesaplanır. Teşekkürler.

Süleyman polat
Süleyman polat
4 yıl önce

Ben 4 yıldır aynı isyerindeyim askere gidicem temmuzda net 2850 TL alıyorum ama biz özel günlerde vesaire mesai yaptığımız için bazen 3500-4000 bin TL bile alıyorum bı ayda demek istediğim son ayda çıkmadan önce net mesailerle 4000 bin TL alsam üstüne brutte eklenince daha fazla tazminat alabilirim doğrumu

Türkan Küçükkaragevrek
Türkan Küçükkaragevrek
4 yıl önce

Merhaba,aşağıdaki bilgiler doğrultusunda ne kadar tazminat ücreti ve emekli maaşı alacağımı öğrenmek istiyorum. Desteğinizi rica ederim.

İşe giriş : 08.01.1990
İşten ayrılış: 30.06.2020
Prim gün sayısı : 5.650
Aylık ortalam gelir : 4.500

Berk Demir
Berk Demir
4 yıl önce

İstifa dilekçesi yazarak işten çıktım. Tazminat alabilir miyim?

Murat Zeytun
Murat Zeytun
4 yıl önce

Merhaba kolay gelsin asgariden fazla maaş alıyorum yalnız sigortam askeriden gösteriliyormuş ne yapmalıyım.
Birde agi ücreti almıyorum maaaş dan ayrı olarak agi yatırılması gerekmiyormu

cafer deymenci
cafer deymenci
4 yıl önce

tüketici mhkemesine bakıyormusunuz anadolu yakası
avukatlık ücreti ne kadar veya dava sonuçlanınca mı alıyormusunuz
krd yalova termal

Popüler Konular