0216 387 0 388

AVUKATA SOR – HUKUKİ DANIŞMA

Avukata Sor
Avukata sor sayfamızda her türlü sorularınız online avukatlarımız tarafından cevaplandırılmaktadır. Sitemizde sanal avukat soru sorma hizmetimizden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Avukata soru sormak için sayfanın en altındaki formu doldurmanız yeterli olacaktır. Hukuk büromuza sormuş olduğunuz sorunun öncelikle kategorisi belirlenerek, alanında uzman avukatımıza yönlendirilecektir. Örneğin iş hukuku avukatı boşanma avukatı veya gayrimenkul avukatı soru sor birimimize aktarılacaktır. Danışman avukatlarımız tarafından sorularınız detaylı şekilde incelenerek, en kısa sürede cevaplandırılacaktır. Hukuk büromuz tarafından verilmiş olan cevabı yine bu sayfaya girerek görebilirsiniz. Başkaca sorularınız olması halinde tekrar sorularınızı iletebilirsiniz. Avukata sıkça sorulan sorulara aşağıda başlıklar halinde yer verilmiştir.

Dava Nasıl Açılır?

Dava açabilmek için öncelikle bir dava dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir. Dava dilekçesinde bulunması gereken unsurlar; davayı hangi mahkemede açacağınız, davanın tarafları ve adresleri, hukuki uyuşmazlığa dair açıklamalar ve talep edilen hususlardır. Bu nitelikleri barındıran dava dilekçesi hazırlandıktan sonra mahkemeye giderek harç ve masrafları ödedikten sonra davanızı açabilirsiniz.

Hukuki Danışma Ne Demektir?

Hukuki danışma; hukuki sorununuzla ilgili bilgileri ve elinizdeki delilleri detaylı bir şekilde avukatınıza açıkladığınız ve avukatınız tarafından başvurabileceğiniz hukuki yolların ihtimalleri ile birlikte size anlatıldığı mesleki bir süreçtir. Bu sayfamızda sorularınıza en temel haliyle cevap vermemiz hukuki danışma kapsamında değildir. Hukuki uyuşmazlıklarınızı daha etkin ve verimli bir şekilde çözebilmek için ücretsiz avukat danışma sitelerine değil, bir avukatlık bürosuna giderek elinizdeki delilleri gösterdikten sonra hukuki danışma almanız yararınıza olacaktır.

Sanal Avukat Soru Sorma Nedir?

Avukata sormadan yapılan hukuki işlemlerde önemli hak kayıpları doğabilmektedir. Sorularınızı uyuşmazlık ortaya çıkmadan önce sormanız halinde, dava aşamasına geçmeden çözmek mümkün olabilecektir. Yargıya intikal etmesi durumunda ise önceden hukuk soru sor desteği alındığı için daha etkin ve verimli savunmalar yapılması mümkün olacaktır. Ayrıca iddialarınızı ispatlamanız kolaylaşacak, davanın lehinize sonuçlanması ihtimali artacaktır. Bu şekilde avukata sor online işlemine sanal avukat soru sorma denilmektedir. Hukuk büromuz İstanbul merkezli olmasına rağmen Türkiye’nin her yerinde hizmet vermektedir. Bu nedenle İstanbul dışındaki şehirlerde yaşıyor olsanız dahi sorularınızı tarafımıza iletebilirsiniz.

Davalar Ne Kadar Sürer?

Davaların ne kadar süreceği mahkemenin iş yoğunluğuna, davanın türüne ve toplanması gerekli olan delillere göre değişmektedir. Bu nedenle kesin bir şey söylemek mümkün olmamakla birlikte türlerine göre davaların ne kadar süreceğini bu konudaki makalemizden inceleyebilirsiniz: İstinaf mahkemesi ne kadar sürer

Ücretsiz Avukata Sor Hizmetinden Yararlanabilir Miyim?

Avukata sor sayfamızdan sunmuş olduğumuz hizmetler hukuki danışma kapsamında olmadığından ücret alınmamaktadır. Ücretsiz avukata soru sor hizmetimizden serbestçe faydalanabilirsiniz. Her türlü hizmetlerin sanal aleme kaydığı bir çağda, avukata ücretsiz soru sorma imkanının halkımıza sağlanması gerektiği kanaatindeyiz.

Avukat Tutmak Zorunlu Mu?

Davanızı kural olarak avukatla takip etmeniz zorunlu değildir. Ancak genellikle sonucu pek iyi olmamaktadır. Usul kurallarına uymadığı, süreleri kaçırdığı ya da iddialarını gerektiği gibi ileri süremediği için haklı davası reddedilen bir çok kişi bulunmaktadır. Bu nedenle avukatsız dava açmanızı tavsiye etmeyiz.

Avukata Sor Whatsapp Aracılığıyla Mümkün Mü?

Whatsapptan avukata soru sorulduğunda aynı soruların tekrar tekrar sorulduğunu gözlemlemekteyiz. Ücretsiz avukata sor sayfamızda ise daha önce sorulan soruları inceleyerek hızlı bir şekilde cevaba ulaşmanız mümkündür. Avukata soru sor whatsapp sayfaları gizlilik nedeniyle tercih edilse de isminizin görünmesinden endişe ediyorsanız rumuz kullanmanız da mümkündür. Avukata sor whatsapp sayfaları ile sanal avukat soru sorma sayfaları arasında gizlilik bakımından hiçbir fark bulunmamaktadır. Tarafımıza ilettiğiniz her türlü bilgi, sır saklama yükümlülüğümüz çerçevesinde korunacak ve üçüncü kişilerle kesinlikle paylaşılmayacaktır. İsminiz ve sormuş olduğunuz soru haricindeki hiçbir bilgi sitemizde yayınlanmayacaktır.

Avukat Vekaletnamesi Nasıl Çıkarılır?

Avukatınız tarafından size verilen kimlik ve adres bilgileri ile birlikte herhangi bir notere giderek vekaletname çıkarabilirsiniz. Miras, nüfus, boşanma gibi davalarda özel yetkiler arandığından bunları vekaletnamenize ekletmeyi unutmayın.

Avukata Sor İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Sormuş olduğunuz sorularda açık ve net olmanız, olayla doğrudan ilgisi bulunmayan konulara girmemeniz daha verimli olacaktır. Bu şekilde sorularınıza çözümler üretmemiz daha kolay olacaktır. Konudan sapmamanız kaydıyla her türlü detaya yer verebilirsiniz. İletinizi göndermeden önce lütfen son bir kez okuyup, eksik bilgi olup olmadığını teyit edin. Öğrenmek istediğiniz bilgiyi açık bir şekilde sorduğunuzdan emin olun. Yalnızca konudan bahsetmeniz yeterli olmayacaktır.

Avukata Sorulacak Sorular Nelerdir?

Dava açmak için bir avukatla görüşmeye gittiğinizde dava sürecinde sizin yapmanız gerekenleri, hangi delilleri avukata vermeniz gerektiğini, vekalet ücretinin miktarını ve nasıl ödeneceğini, yargılama giderleri ve harçların tutarını, davanın başarı şansını ve benzeri aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Bana Karşı Dava Açıldığını Nasıl Öğrenebilirim?

E-devlette tarafı olduğunuz bütün davalar görülmektedir. Hakkınızda hangi mahkemede dava açıldığını E-devletten öğrenebilir ya da tarafınıza tebligat gelmesini bekleyebilirsiniz.

Avukat Ücreti Ne Kadardır?

Avukatlık ücretinin alt sınırı her yıl düzenlenen avukatlık asgari ücret tarifesi ile belirlenmektedir. Bu tutarın üstünde olan herhangi bir miktar üzerinden yapılan anlaşma geçerlidir. Ortalama avukatlık ücretleri ve avukat maaşı hakkında detaylı bilgi için bu konudaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Davamın Durumunu Nasıl Öğrenebilirim?

Tarafı olduğunuz dava dosyalarını ve dosya içerisindeki bütün evrakları vatandas.uyap.gov.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki avukata sor formunu doldurarak sormak istediğiniz her türlü soruyu avukatlarımıza iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2.922 Soru

 • izzet sepet 22 Ekim 2020 16:30

  merhabauyaptan ilamsız borc ödemeye itiraz edecem dilekçe örneginii nerden bulabilirim

  • Besler Hukuk 22 Ekim 2020 17:16

   Google’dan

 • Hatip 22 Ekim 2020 16:00

  Geçen yılbaşında bir kışkırtılarak ve kendime küfür alarak bir tanıdığıma Muş’ta vurdum 4 5 kez ve sonrasından gidip rapor tutturmuş kasten yaralama ve hakaretten işlem gördüm .şikayetlerimizi geri çektik ve 6 ay sonra kamu dava açmış bana benim durumum ne olur

 • Abuzer HAN 22 Ekim 2020 15:18

  Merhabalar Adım Abuzer Han 2020 Ocak ayında Sağlık Bakanlığında Memur olarak başladım memuriyetin 10 ayındayım aday memurluk sınavına girecem ocak şubat gibi kadromu almış olurum inşallah ben kurum değişikliğinde bulunmak istiyorum kadrom gelince 657 Devlet memurları Kanununda 68 ve 76 maddeleri bana bu hakkı veriyor böyle bir iş başarılı olunurmu daha önce böyle bir durumla karşılaştınızmı emsal karar varmı geregini bilginize

  • Besler Hukuk 22 Ekim 2020 17:03

   Kanuni bir dayanağınız varsa başvurun tabi. Emsal karar araştırmasını Danıştay’ın sitesinden yapabilirsiniz.

 • BİLge 22 Ekim 2020 15:12

  Merhaba Küçük bebeğim var mahallede gürültü olduğu için polis çağırmıştım polis uyarı yaptı gitti Aynı gün bi kaç saat sonra da Mahallede bebeğimi gezdiriyorum komşu çoçuklarına ses yapmayın orospu polis çağırıyor dedi ben de sen ne diyosun lafına dikkat et dedim sana mı sorcam ne diyeceğimi kocanı gönderip gönderip mahallede azgınlık yapıyosun orospu karı dedi bende neyimi gördün de böyle konuşuyorsun dedim ananın amını gördüm dedi düzgün konuş benle derincede git cumhurbaşkanına söyle dedi mahallede insanlar da vardı 2 tane tanık var hatta bende sen çoçuklarının yanında nasıl konuşuyorsun sen terbiyesizsin iyi bi anne değilsin dedim zaten ağlamaya başladım o lafları duyunca sonrada şikayetçi oldum ve bu olaydan sonra da hep yoldan gelir geçerken göstercem ben onlara hapise tıktırcam gibi tehdit edici sözler söylüyor gelecek ay mahkemem var bide bu kadın başka komşuya da hakaret etmiş kadının ayağı sakattı topal karı falan demiş dağdaki domuz senden iyidir gibi hakaret etmiş hatta uzaklaştırma almış kendi çocuklarını da dövüyor hakaret ediyor hatta ses kaydım var bunu sunabilirmişim mahkemede sıkıntı olur mu hakaretlerinden dolayı ceza alır mı ?

  • Besler Hukuk 22 Ekim 2020 17:02

   Evet sunabilirsiniz. İspatlarsanız ceza alır.

 • HÜSEYİN KARABAŞ 22 Ekim 2020 13:55

  Merhaba kolay gelsin. Size sorum şudur;
  Kiralayan ile kiracı arasında kira başlangıç tarihi 01.04.2015 kira süre bitiş tarihi 31.03.2016 olan noter onaylı belirli süreli işyeri kira sözleşmesi yapılmıştır. Kiracı, kiracılığı boyunca işyerindeki işletmeciliğinden dolayı zarar ziyan mülke gelebilecek ceza vs . risklerine karşılık kiralayana güvence amaçlı mülkiyeti 3. kişi birinin olan gayrimenkulü ipotek sözleşmesiyle ipotek vermiştir. Kira süre bitimi olan 31.03.2016 öncesi ve sonrası kiralayan yada kiracı karşılıklı olarak kira akdini bildirim yolu yada dava yoluyla feshettiklerine karşı bir girişimde bulunmamışlardır. Mülkünü kiracı lehine kiralayana ipotek veren 3.kişi 24.12.2016 tarihinde kiralayana menfi tespit davası açarak ipoteğin fekkini istemiştir. Dava 22.09.2020 tarihinde sonuçlanmış ve mahkeme ipoteğin fekkine karar vermiştir. İpotek sözleşme maddelerinin birinde,” ipotek kira süresi bitiminde kiralayan tarafından kaldırılacaktır.”hükmü bulunmaktadır. Yine ipotek sözleşmesinin diğer bir maddesinde ipoteği veren kişinin beyanı olan ”Kira akdinin bittiği bildirilinceye kadar hüküm ifade etmek üzere ipotek ettim.” hükmü vardır. Yerel mahkeme ipotek sözleşmesindeki ”ipotek kira süresi bitiminde ipotek kaldırılacaktır” hükmünü esas alarak kira akdinde sözleşme bitim süresi olan 31.03.2016 tarihini esas alarak kira sözleşmesinin 31.03.2016 tarihinde bitmesi gerektiği kanaatine vararak vede kira başlangıç süresi olan 01.04.2015 ile kira bitim süresi olan 31.03.2016 tarihleri arasında mahkeme dosyasında gözüken herhangi bir ceza vs olmaması sebebiyle ipotği fek ederek bütün dava masraflarını ve avukatlık vekalet ücretini davalılara yüklemiştir. Kiralayan olan davalılar ise, sözleşmenin her ne kadar belirli süreli yapılmış olsada kira bitim süresi olan 31.03.2020 tarihi öncesi ve sonrası kiracı yada kiralayanın sözleşmeyi bildirim yolu yada dava yolu ile feshetmediklerini, dolayısı ile kira akdinin belirli süre sözleşme hükümlerinden çıkarak belirsiz süreli bir sözleşmeye dönüştüğünü, belirsiz süreli sözleşmenin feshinin ise ancak bildirim yolu yolu yada dava yoluyla istenebileceği, hem kiralayanın hemde kiracının mahkeme dosyasına bildirim yolu yada dava yoluyla kira akdinin feshedildiğine yönelik bir evrak koymadıklarının mahkeme tarafından da tespit edildiğini, dolayısı ile ipotek sözleşmesinde belirtilen ”kira akdinin bildirilinceye kadar hüküm ifade etmek üzere ipotek ettim” maddesine dayanarak kira sözleşmesinin geçerliliğinin devam ettiğini tezini savunmuştur. Mahkemenin verdiği karar doğrumudur? Davalılar istinaf mahkemesine itiraz ettiklerinde istinaf mahkemesi nasıl bir karar verebilir?Teşekkür ederiz. İyi çalışmalar.

  • Besler Hukuk 22 Ekim 2020 17:01

   Bu ücretsiz hukuki danışmanlığı biraz aşıyor.

 • Ertuğrul Memiş 22 Ekim 2020 13:52

  Geçmişte Babanneme Verilen Borç Var Babannem şuan Vefaat etti O Borç Benden Alınır mı Ben (Torunuyum)

  • Besler Hukuk 22 Ekim 2020 17:00

   Mirası reddetmezseniz alınır.

 • cemkarasoy 22 Ekim 2020 13:51

  merhaba, sorum şu: anneannemin bir evi bir de arsası vardı, bu ikisini iyi niyetli başka bir 3.kişiye para karşılığı sattı.Elde ettiği parayı anneme verdi ve annem de kendine ev aldı bu parayla, annemin kardeşi dayım anneannemin vefatı sonrası bu parayla ilgili bir hak talebinde bulunup muvazaalıdır diye dava açabilir mi? açarsa kazanma olasılığı nedir? Teşekkürler.

 • cengiz petek 22 Ekim 2020 13:47

  merhabalar efendim bey 200 yılında askere gittim 5 ay askerlik yaptım sonra solkulagımda işitme kaybı vardı doktora gittim
  işitme kaybından dolayı askerlik yapmaya el verişli değildir raporu verdiler şimdi ssk pirimim 4500 gün ödendi bu
  durumda malulen emekli olma hakkım varmıdır ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim bilgi verebilirmisiniz
  şimdiden teşekkürler

  iyi çalışmalar
  cengiz

  • Besler Hukuk 22 Ekim 2020 16:19

   Zor görünüyor. En az % 40 engellilik oranı gerekiyor.

 • merve baytar 22 Ekim 2020 13:35

  lütfen cevaplayın:(Merhabalar. Cezaevinden firar etmiş bir mahkumun şartlı salıverme ve denetimli serbestlik hakları yanar mı. Mesela 10 yıl cezası ve 3/4 şartlı salıvermesi ve 1 yıl denetimli serbestlik hakkı olan bir mahkum 4 sene yattı açık cezaevine alındı ve firar etti. Tekrar cezaevine gönderildiğinde disiplin cezası bittiğinde bu hakları hala korunur mu ? Yani 3/4 şartlı tahliye ve 1 yıl denetim hesabından 6 yıl 6 ay yatmış mahkum tahliye olur mu. Bu hesaba gore de 4 yıl yatmış olduğu için 2 yıl 2 ay sonra tahliye verilir mi. İnşallah çok dolandırmamışımdır lafı.Şimdiden teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 22 Ekim 2020 16:17

   İnfaz hesaplama programları var onları kullanabilirsiniz. Detaylı bir hesaplama bu.

 • Sena kk 22 Ekim 2020 12:20

  Merhaba ben üniversite sağlık bölümü öğrencisiyim özel ders veriyordum bi siteye kaydolmustum sağlık okurken bir de matematik okuyacaktım istiyordum ve böyle bi şeyin olduğunu biliyordum daha sonra siteye hem sağlık okuduğumu hem de matematik yazdım.ama benim ünimde öyle bi şey olmadığından daha sonra sildim fakat bi ders verdiğim öğrenciye bunu söylemeyi unutmuşum kadın benim ikisinide okuduğumu biliyormus bunu suan öğrendim yani kadın bi şey demedi ben kadına ben mat okumuyorum haberiniz olsun başka biriyle anlasın dediğimde canım ben öyle biliyordum teşekkür ederim haber verdiğin icin tarzı konuştu ama ben tamamen aklımdan cıkmıs ve söylemeyi unutmuşum normalde diğer öğrencilerime söylemistim shan kendimi aşırı kötü hissediyorum bu bir dolandiricilik mi kadınla konuşup verdiği paraları tekrar vermek istediğimi söylicem çünkü kendimi çok kötü hissediyorum böyle bi durumda mahkeme açma gibi bi durum olur mu?yani böyle bi konuşma geçmedi kadın anlayışla karşıladı güzel bitirdik ama ben yine de merak ediyorum

  • Besler Hukuk 22 Ekim 2020 15:51

   Bir şey olmaz ondan. Biraz fazla pinpirikli davranmışsın. Çalışmaya devam edebilirsin.

 • kemal uzun 22 Ekim 2020 10:43

  az önceki sorumu cevapladıgınız icin tesekkür ederim, delil durumunu tabiki sizler daha iyi bilirsiniz. bir başkasının resimlerini kullanarak acılmıs hesap

 • Serkan Demir 22 Ekim 2020 01:06

  hattım faturalı, hattın yasal sahibi öldü, bu durumda faturayı kim öder? haliyle ölen kişi faturayı ödüyemediği için icra gelir mi?

  • Besler Hukuk 22 Ekim 2020 17:12

   Mirasçıları öder.

 • Şahin 22 Ekim 2020 00:52

  İyi günler. 1. İcra Ceza Mahkemesinde karar tarihi 09/04/2010 olan üç aya kadar tazyik hapsi cezası ile cezalandırılması yönünde bir karar alınmış. Avukat beni 1-2 gün önce aradı ama ben borcumu ödemiştim. Elimde belge yok tabi. 10 yıl geçmiş üstünden. Benden ödeme yapmamı istiyorlar. Bu kadar yıl böyle bir borç varsa hiç bilgilendirme yapmamak normal mi. Borca itiraz edemez miyim. Zaman aşımı olmuyor mu. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Borcu ödemezsem hapis mi yatacağım.

  • Besler Hukuk 22 Ekim 2020 17:12

   İcra ceza kararları 2 yılda zamanaşımına uğrar.

 • Berrak bayburt 22 Ekim 2020 00:51

  Merhaba, eski eşim iştirak nafakası ödemiyor, boşanalı 10sene oldu bugüne kadar düzenli hiç ödeme yapmadı, kendim nasıl dava acabilirim?

  • Besler Hukuk 22 Ekim 2020 17:07

   İcra takibi başlatmanız gerekir.

 • imran 21 Ekim 2020 23:31

  isim değişikliği için avukat gerekli midir?

 • Oguzcan 21 Ekim 2020 23:13

  Ankara sulh ceza mahkemesinde açılan bir davada hakim beni çağırırsa ben de Adana dayım davada ankara da açılmış bu durumda davaya ne olur? Mersi.

  • Besler Hukuk 22 Ekim 2020 15:48

   Yerleşim yeriniz Adana’daysa orada ifadenizin alınması için dilekçe gönderebilirsiniz.

 • Selma sünbül 21 Ekim 2020 22:51

  Acikcezaevi izinlisi hukumluyum. Kimliğim ve ehliyetim cezaevinde kimliğimi almam mümkün değil fakat ehliyetimi almak istiyorum. Cezaevini aradım vermediler. Almam mümkün mü ayrıca ehliyetim üstümde olmadan araç kullansam herhangi bir cevirmede ceza yer miyim sonuçta tc mi versem ehliyetim olduğu çıkar diye düşünüyorum ne yapmalıyım

  • Besler Hukuk 22 Ekim 2020 15:47

   Denetimli serbestlik kapsamında ehliyete el konulabiliyor. Ehliyetsiz araç kullanırsanız ceza alırsınız.

 • Cemil 21 Ekim 2020 22:44

  İşyerinde amirlikten alınıp makinaya geçmemi istiyorlar bu durumu kabul etmedim benim yerime başka birini geçirdiler ne yapabilirim şuan ben arada kaldım çıkışımı vermediler yerimide degiştiremiyorlar

  • Besler Hukuk 22 Ekim 2020 15:36

   İş sözleşmesinde esaslı değişiklik yapılması kıdem tazminatı alma şartlarından biridir. Yazılı onay vermediğiniz sürece kendiniz işten ayrılsanız dahi tazminata hak kazanırsınız.

 • Hakan YOLCU 21 Ekim 2020 21:55

  babam 2018 yılında benımle yasadığı sırada vefat etti .Babam vefat etmeden önce bankada bulunan parasını istediği zamanlarda çekerek ailecek ihtiyaçlarımızı gidermemizi sağladı.Sağlık, eğitim, gida ve gezi gibi. .Babam vefat ettikten sonra kız kardeşlerim, babamın bankadaki parasının tutarını bildikleri için, benim hakkımda alacak davası açtılar. Babamın özgür iradesini kullanarak çektiği parasını, benden talep etmektedirler. Halen dava devam etmektedir. Görevim nedeniyle memleketimden uzak olduğum için davalara katılamıyorum. Sizce babamın ölmeden önce kendi çektiği paraları ödemek zorunda mıyım

  • Besler Hukuk 22 Ekim 2020 15:35

   Kendisi çekti ve rızası ile harcadı ise davanın reddi ihtimali yüksek.

 • Koray kara 21 Ekim 2020 21:42

  Merhabalar ben 45 yaşında evli biriyim Ben bi kadınla beraber oldum Sonra kadın beni arayıp 5000 lira para ver seni şikayet ederim beni tecavüz ettin diye Tehdit etmeye başladı şikayet etse bi şey olur mu

 • Bülent Sipahi 21 Ekim 2020 21:41

  Merhaba , ortak tapulu kat mülkiyeti tapulu 24 kat malikli bir sitede bazı malikler onaylı tip projede olmayan kaçak tadilatlar yapmışlardır.
  Bu malikler 2018 yılında imar barışından yararlanarak bu kaçak imalatlara yapı kayıt belgesi almışlardır.
  Ortak tapulu kat mülkiyetli ortak yerde TÜM kat maliklerinin izni olmadan kaçak olarak yapılan tadilatların imar barışına sokulup yapı kayıt belgesi alabilmesi yasal mıdır?

  Bir kat maliki bu kaçak yapıları imar barışına sokarken diğer kat maliklerin mülkiyet hakkı ne olacaktır?

  Bizim bu onaylı tip projede olmayan bu kaçak yapıları yapan ve imar barışı ile yapı kayıt belgesi alan kat maliklerinin bu yapı kayıt belgelerini iptal ettirebilir miyiz?

  Çevre ve şehircilik il müdürlüğüne yapı kayıt belgesi iptal başvurusu idari işlem iptal başvurusu yapabilir miyiz?

  • Besler Hukuk 22 Ekim 2020 15:32

   İdari işlemin iptali için dava açabilirsiniz.

 • Güzey Erkol 21 Ekim 2020 21:36

  Merhabalar. Benim erkek arkadaşım yaklaşık 20 gün önce arkadaşı askere gideceği için kendi aralarında para toplamislar. Daha sonrasında bir arkadaşının da yanına gidip ondan da gönlünden ne koparsa vermesi gerektiğini söylemiş. Arkadaşı para verip sonra karakola zorla para aldı diye şikayetçi olmus. Kamera kayıtları vardır herhangi bir tehtit vs yoktur. Ertesi akşam erkek arkadaşım karakolda ifade verip 1 gece nezarethanede yattı. Ertesi gün cezaevine girdi ve yaklaşık 17 gündür iceride. Sikayet geri alındı fakat hala çıkartılmıyor. Gidisat nedir ilk mahkemede çıkar mı ilk mahkeme ne zaman olur ve ne yapmamız gerekiyor. Suçsuz yere içeride şuan.

  • Besler Hukuk 22 Ekim 2020 15:21

   Yağma suçu kapsamında soruşturma açtılarsa şikayetin geri çekilmesi soruşturmayı bitirmez. Duruşma tarihi çok sonra olur. Tutuklama kararı verildiyse ona itiraz etmek gerekir.

 • Merve murat 21 Ekim 2020 21:15

  Merhaba. Eşim 2017 yılında vefat etti 3 yaşında oğlum var bize her hangi bir mal varlığı kalmadı bu yüzden reddi miras yapmadim. Ölümünden 1 sene sonra bankadan 6 bin liralik borcu kaldığını öğrendim. Annemi ogluma vasi atamışlar gelen kağıtta borç kalan bankanın adı yazıyor. Ogluma ben vasi atanabilir miyim? Eşim resmi nikahlı vefat ettiği için velayet bana geçti bu durumda oğlumu bir devlet kurumu yada esimin ailesi alamaz değil mi anne vasi olabilir mi?

  • Besler Hukuk 22 Ekim 2020 15:10

   Mirasın reddi işlemini çocuğunda yapması gerekiyor. Oğlunuzun velayeti sizde zaten. Vesayetin iptali için dava açabilirsiniz.

 • sultan 21 Ekim 2020 20:39

  eski kocamla anlaşmalı olarak boşandık. Boşanma davasından önce bana bir özür mehktubu yazmıştı ve bu mektubun içerisinde bana uyguladığı tüm fiziksel ve psikolojik şiddeti içeren bilgileride özür dilerken net bişekilde yazmıştı bu mektubu boşanırken sırf boşansın diye kullanmadım . Ama şöyle bir durum var kendisi 8000 tl maaş alıyor bende 4000 tl maaş artı 1100 tl kira geliri alıyorum.(mahkeme ortak evin kira gelirini süresiz olarak bana tahsis etti )Beraber yaşadığımız evden sadece kıyafetlerimi alıp annemin evine yerleştim. Nafaka talep etmedim oda etmedi çocuğumun velayetini onda bıraktım.Mahkeme kararında Müşterek Çocuk için nafaka talep edilmediğinden bu konuda karar verilmesine yer olmadığına, artı Taraflarca karşılıklı olarak kendileri için nafaka, maddi manevi tazminat ve eşya talep edilmediğinden bu konuda karar verilmesine yer olmadığını içeren madde yer alıyor. Lakin bu adam boşandıktan bir yıl sonra bana katılım nafakası için dava açmış sizce kabul edilir mi yani mahkemeyi kazanırmı

 • Burak yılmaz 21 Ekim 2020 18:39

  Kolay gelsin ben bir fabrikada idari kadrosunda calisan bir isciyim 3 bucuk yildir burdayim normal calisma saatlerimiz 08 00/18.00 hafta ici hafta sonu sadece cumartesi 08:00/16:00 ama ben hergun 12saat calistiriliyorum pazar gunleride calsiyoruz bazen 2 bazen 3 hafta tatil kullanamiyiruz herhangi bir itirazda isi birak git ozaman diyorlar simdide tazminat vermemek icin herseyi yapiyolar nasil bir yol izlemeliyim bunlar sadece hafif bilgiler daha birsuru hatalari var bize karsi bukadar yazmak iatedim yardimci olurmusunu,

  • Besler Hukuk 22 Ekim 2020 14:54

   Fazla çalışma ücretleriniz ödenmiyorsa iş akdinizi haklı nedenle feshederek tazminat alabilirsiniz. Detaylı bilgi için: Kıdem tazminatı alma şartları

 • merve baytar 21 Ekim 2020 18:21

  Merhabalar. Cezaevinden firar etmiş bir mahkumun şartlı salıverme ve denetimli serbestlik hakları yanar mı. Mesela 10 yıl cezası ve 3/4 şartlı salıvermesi ve 1 yıl denetimli serbestlik hakkı olan bir mahkum 4 sene yattı açık cezaevine alındı ve firar etti. Tekrar cezaevine gönderildiğinde disiplin cezası bittiğinde bu hakları hala korunur mu ? Yani 3/4 şartlı tahliye ve 1 yıl denetim hesabından 6 yıl 6 ay yatmış mahkum tahliye olur mu. Bu hesaba gore de 4 yıl yatmış olduğu için 2 yıl 2 ay sonra tahliye verilir mi. İnşallah çok dolandırmamışımdır lafı.Şimdiden teşekkür ederim.

 • kemal uzun 21 Ekim 2020 18:16

  merhabalar instagram fake hesap açma olayına savcılık yüzde kaç takipsizlik verir genel de böyle durumlara?

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 18:17

   Delil durumuna göre değişir.

 • mehmet telli 21 Ekim 2020 18:14

  teşekkür ederim yardımcı oldugunuz icin

 • Haydar Öner 21 Ekim 2020 17:58

  Az önceki soruyu cevaplandırdığınız için teşekkür ederim. Bir sorum daha var. 10.000 küsür bir kredi kartı borcum var. İcrada görünüyor. Bu durumda eve hacze gelirler mi.

 • Haydar Öner 21 Ekim 2020 17:34

  Türkcell tarafından 1300 tl’lik bir icra takibim var. Yalnız çalışamadığımdan ödeyemiyorum. Hala ailemle beraber yaşıyorum. Üzerime kayıtlı mal varlığım da yok. Böyle bir durumda ailemin evine haciz işlemi başlatabilirler mi? Eve haczetmeye gelirler mi? 1 hafta önce başka bir icra yüzünden eve gün içerisinde hacze geleceğiz demişlerdi eğer borcu yatırmazsam diye ama korkudan borç edinip yatırmıştım. Böyle birşey mümkün mü yasal mı.

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 17:53

   Gelebilirler ancak zorunlu yaşam eşyalarını haczedemezler.

 • TALHA ALTUNTAŞ 21 Ekim 2020 16:51

  merhabalar ben komşumun gürültüsü üzerine polis ekiplerine ihbarda bulundum ve polisler kadını uyardıktan sonra sesle daha fazla arttı bu sefer kadını kendim camdan çıkarak uyardım bu sefer kadın küfür ederek içeriye girdi ve polislere benim silah çektiğimi smyledi evimde savcılık kararı ile arama yapıldı ve silah çıkmadı aradan 2 ay geçti ve dün iddanamenin değerlendirilmesi adına dava açılmış sanık olarak yargılanacağım silah çıkmadığı için ceza alırmıyım?

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 17:52

   Sadece anlattığınız gibiyse almazsınız.

 • kerem yuksel 21 Ekim 2020 16:27

  islemden kaldirilmis nafaka icrasini icra dairesine gidip nasil kapabilirim

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 17:50

   İşlemden kaldırılmış olması kapalı durumda olduğunu gösteriyor. Ödeme yapacaksanız icra müdürlüğünde hallederler.

 • İhsan 21 Ekim 2020 16:18

  Merhaba ben ağır ceza mahkemesinde yargılandım beraat ettim. Savcı itirazı ile Ankara istinafa gitti dosyam 20 aydır istinafta, bunun haricinde idari soruşturmam da ceza verilmesine yer olmadığına dair karar verilerek kapatılmıştır. Bütün bu Leh’e olan durumlar olmasına rağmen görevimden açıkta pasif durumdayım sizlere sorum şudur ;
  İstinaf mahkemesi ne zaman sonuçlanır ve oranın kararına da savcılık itiraz edebilecek mi eğer edecekse Yargıtay sürecini de açıkta mı geçireceğim. İdari soruşturma neticesinde ceza verilmemesi göreve iade mi gerektirmez mi, sizce göreve iadem söz konusu olmadı için daha neler gereli, yol gösterirseniz sevinirim hayırlı çalışmalar

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 17:49

   İstinaf bir yıl daha sürer. Temyize de başvurulabilir.

 • yardim 21 Ekim 2020 15:33

  Bosanma sulh ve ortakligin gideirlmesi
  merhaba 5 6 yildir ayri yasyorum baskasyla reddedilirmi bosanma davasi actifimda ne olur ve karsi taraf bosanmazsa ve birsey talep edebilirmi bunu one surebilirmi artik

  ayrica miras davasinda sulh ortaklgn gderlmesnde avukat ttulunca ilk durusmata davaci gitmek zorundami

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 17:48

   Kimse kendi kusuruna dayalı olarak boşanma talep edemez. İkinci sorunuzun cevabını vermiştik.

 • Leylak 21 Ekim 2020 15:12

  Kolay gelsin.Benim sorum şudur.karşimda otururken telefonumu alip kendine mesaj cekerek tum davalarda kullanilmak uzere (actigim 1. menfi tespit davasi ve devamindaki senette tahrifat yaptigi ve adli tiptan geldigi ve 25bin tllik senede bir yuz ekleyerek 125bin tl yaparak icraya verdigi icinde senette tahrifattan aslye cezada 2014 yilinda yargilandigi davada ve simdiki 1 ay oncesinde de bu mesajlari yine kullanarak bana kendi attigi mesajlari birincil delil olarak kullanarak 30 bin tllik manevi tazminat acmistir 2012 de bosandigim bu kisi.ben 1.menfi tesp dav da oturdugumuz yerden goruntu istenmesini ve mes saatinde karsimda oturdugunu soyledim.ve goruntuler geldi mahkemeye.ve oturdgmuz saatte mesaj oldugu goruldu.ben savc sikayette bulundum.sahte delil olusturup adleti karatmak .adaleti yabiltmak suc duyrsunda bulundum.ancak savcilik gelen goruntulere dahi bakmadi.takipsizlik verdi.bu kisi bu mesajlari ceza davasinda kullandi.simdide bana manvi tazm acip iftiralarla para talep ediyor.bu nasil birseydir sizce.bu suc degilmidir adaleti yaniltmak sahte delil olusturmak.benim ne yapmam lazimdir.aydinlatirsaniz cok minnettar kalicagim

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 17:46

   Dosyanın içeriğini bilen avukatınız en doğru bilgiyi verecektir.

 • Toygar Kodik 21 Ekim 2020 14:08

  merhaba,trafik kazası yaptım sürücü bendim.Virajdan dönerken hızımı azaltmama 2025 kmye düşürmeme rağmen mesafeyi ayarlayamayıp karı-koca 2 yayaya çarptım,birinde hafif et ezilmesi varmış yürümesi ayağa kalkmasında herhangi bi sorun yok diğerinin kalçada leğen kemiği kırılmış.8 hafta istirahat sonucu iyileşmezse cerrahi müdahale demişler.Karşı tarafa pişmanlığımı dile getirdim.Onlar da hoşgörü ile karşıladılar,şikayetçi olmayacaklar.Şuan aram onlarla iyi ihtiyaçlarına yardım etmeye çalışıyorum.Şimdi onlar şikayetçi olmamalarına rağmen kamu davası açılır mı yoksa ertelenir mi?Kamu davası açılması sonucu arabulucuya yönlendirilir miyiz?yoksa tecrübenizle adli para cezası ya da daha kötüsü hapis cezasına dönüşür mü?(Ehliyetim yanımdaydı,alkollü değildim,dönüş için sinyal verdim,yaya geçidi yoktu,yer kilit taşıydı)

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 14:22

   Taksirle yaralama olarak değerlendirilirse, şikayetçi olunmadığı için dosya düşürülebilir.

 • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 13:43

  Bir yıl daha sürer.

 • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 13:30

  İdari işlemin iptali davası açabilirsiniz.

 • Abdullah Şen 21 Ekim 2020 12:54

  Mrhblar ben turklekom ile yaklaşık hattımı 2 aydır düzenli kullanamadigima dahil sorunlar yasadigimi belirttim ara ara internet hattım kesilior ara ara konuşmalar kesilior diye bildirdim kendilerine daha sonra çözülmüş tür die msjlar geldi ama.sorun hala.devam etti son konuşmamızda aynı problem dev edior dedim düzeltme olmayacaksa iptal etmek istiyorum dedim 2000 TL bedel yansitilactir dendi ben bu bedeli ödemek istemiorum ne yapabilirim

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 13:29

   Tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.

 • Yusuf YARDIM 21 Ekim 2020 12:48

  Hocam benim annemin babası vefat etti sadece erkek çocuklara arsa verdi 700 dönümlük arsası vardı dedem vefat ettikten sonra annemde vefat etti kız erkek toplam 8 kardeşler bizde ayrıca annemin çocukları olarak 5 kardeşiz mirastan mal kaçırma davası açarsam bana düşen pay ne kadar olur öğrene bilir miyim dava açı cam ona göre cevabınız için teşekkür ederim şimdiden

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 13:28

   Dedeniz vefat ettiğinde eşi yoksa 1/40’ı sizin olur.

 • sami saglam 21 Ekim 2020 12:42

  Bosanma sulh ve ortakligin gideirlmesi
  merhaba 5 6 yildir ayri yasyorum baskasyla reddedilirmi bosanma davasi actifimda ne olur ve karsi taraf bosanmazsa ve birsey talep edebilirmi bunu one surebilirmi artik

  ayrica miras davasinda sulh ortaklgn gderlmesnde avukat ttulunca ilk durusmata davaci gitmek zorundami

 • 42838 21 Ekim 2020 12:40

  Annem bekarken yurt dışına gitmek için birisyle evlenmis ama adamin 6 ay calismasi gerekiyormus adam hollandaya gitmis ve gelmemis.aralarinda birlektelik yok sonra annem baska biriyle evlenmis ben olmuşum kimliğimi cikartmaya gittiklerinde o yurt disindaki kisinin ustune yapmis sonra adam gelmis ve bosanmis geri gitmis ve ben gercek babamin ustune gecmek istiyorm bu yil adam annemi sikayet etti 20.10.2020 tarinde davamiz vardi ama hakim reddetti ne yapmamiz gerkiyor

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 13:24

   Soy bağının reddi davası açmanız lazım.

 • Kemal 21 Ekim 2020 12:34

  Merhaba, sınav öncesi kriteri taşımadığı için biri elenmiş. Elenen kişi, idare mahkemesine dava (yürütme durdurma ve iptal) açmış ve mahkeme kararıyla sınava girmeye hak kazanmış.

  Bir başkası da en başta elenen kişi nasıl sınava alınır diye yine idare mahkemesine yürütme durdurma ve iptal davası açmış.

  Sorum şu; ikisi de idare mahkemesinde açıldığı bir başka hakim diğer hakimin kararını bozabilir mi yoksa ikinci davayı açan kişiye de ilk mahkemenin kararı mı verilir?

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 13:22

   Sınav iptal edildiği için tekrar katılmasında hukuka aykırılık olamaz. İkinci dava kazanılamaz gibi görünüyor.

 • Recep sezer 21 Ekim 2020 12:01

  Merhaba mahkemede arkaasim adina bir kere sahitlik yapmistim o beni hasit gistermisti ilk mahkemeye katildim ve mahkeme baska gun verdi ben katilmak zorunda miyom ikinci mahkemeye hakim hic birsey soylemedi bir hafta sonra mahkemesi var isteyerek katilmaya biliyormuyum rica etsem yardimci olabilirmisiniz

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 13:19

   İlk duruşmada ifade verdiyseniz işiniz bitti. Vermediyseniz gitmeniz gerek yoksa polis vasıtasıyla getirirler.

 • halil polatlı 21 Ekim 2020 11:34

  iyi günler avukat bey

  5858 değişik iş kararı nedir? hangi kanun?

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 13:18

   6284 ise Ailenin Korunması Hakkında Kanun

 • Ahmet Karakoç 21 Ekim 2020 11:33

  Mrb.Rahmetli babam bundan 20 yıl önce avrupadan izne geliyor ve vatandaşın birinden 90 dekarlık tarla satın alıyor.Ücretini ödüyor fakat izni bittiğinden tapu devrini bir dahaki sefer alırım deyip geri dönüyor.Sonraki yıl döndüğünde adam göç etmiş bulamıyor.Elimizde bir ödeme delili veya noter satışı falan yok.Biz bu tarlaları kendi malımız gibi ekip biçerken,çok sonradan devrinin alınmadığını öğreniyoruz.Tarla sahiplerine durumu izah ettiğimizde onlarda ücreti mukabilinde tekrar bize satmak istiyor.Yani malı 2 defa satın almış oluyoruz.Bizim bu mağduriyemizi çözecek bi mahkeme süreci varmıdır?Nasıl bir yol izlemeliyiz?Tşk ederim.

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 14:18

   Tarlanın tapudaki maliki vefat etmemişse ya da gaip değilse yapacak bir şey yok maalesef.

 • sima yıldız 21 Ekim 2020 10:54

  Çalıltığım iş yeri beni Tam Zamanlı çalıştırıp hem kısa ödeneğimi maaşımdan kesiyor. Hemde ssk 18 eksik iş günü görünüyor. 20 aydır burda çalışıyorum. 4 ortaklar kuaförde tek eleman çalışan benim. tazminat hakkımı kaybetmek iatemiyorum. Artı maaşımı elden alıyorum.

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 14:01

   İş akdinizi haklı nedenle feshederek tazminat talep edebilirsiniz.

 • sema meral 21 Ekim 2020 09:38

  Merhaba,bir ay önce telefonuma dışarıdan anlayamadığım şekilde girildi hacklendi yani ve telefonum kilitlendi.3 ayrı bankanın mobili yüklüydü telefonumun ekran ışığı kendı kendıne yanıyor kilitlenıyordu,hemen banka hesaplarıma girmeye çalıştım ıkı bankanın mobil uygulaması girişime ızın vermedi fakat paramın bulunduğu bankaya girdiğimde ıkı işlemin yapıldıgını gördüm ve hemen bankaya itiraz ve savcılığa suç duyurusunda bulundum.banka araştırıp herşeyin normal sms mobil onayı ile yapıldığını ve yapacakları birşey olmadığını söyledi.fakat o sırada mesajlar benim telime gelmedi onaylayan ben değilim.savcılıktan delil(telefon,makbuz vs.) isteme için dönüş sağlanmadı.Bu aşamada ne yapmalıyım ve banka için sikayetçi olabilirmiyim virüs duvar ağının yetersizliğinden.Paramı geri alabılırmıyım

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 14:00

   Savcılık soruşturmasında ortaya çıkacak delillere göre bankaya dava açabilirsiniz.

 • Elif 21 Ekim 2020 07:51

  Merhaba. İstanbul’da evimiz yapı kayıt belgeli. Komşumun bahçesiyle evim bitişik. Bahçesi çok tepede kalıyor. Taştan duvarla ayrılmış ve evin duvarı ve onların bahçesi arasında çok az boşluk var. Bahçenin duvarını kısa çekmiş ve toprak oldugu gibi o boşluktan doldu.Evimin bahçeye bitişik olan duvarları komple rutubetleniyor. Taş duvar ise yıkılmak üzere. Bahçeden sürekli fareler geliyor ve çatıyla bahçe bitişik oldugu için çatının içinde birsürü fare var. Tükenmiyor. Tavanı kemiriyor. Bahçesinde bizim çatının bitimine ağaç dikmiş ve o ağacın kökleri çatıya zarar verdi. Çatı şuan akıyor. Maddi manevi zarar içindeyim. Belediye orta yolu bulmalısınız diyor. Zabita şikayetçi olursanız sizin zararınıza evi boşaltmak zorunda kalırsınız diyor. Şuan farelerin seslerinden uyuyamıyorum. Çok sinir bozucu. Rutubet, fareler, taş duvar, ağaç derken birtürlü dinletemedim komşuma. Hiçbirşey yapamam diyor. Ben ne yapmalıyım. Kanunlar yanımda olmaz mı? Evi boşaltmak zorunda kalır mıyım? Maddi zararlarımı önceden karşılasın demiyordum ama artık bu İş çirkinleşmeye başladı. İnsan sağlıgını önemsemiyorlar. Zararmı karşılatabilir miyim? Çözüm bulabilir miyim?

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 13:57

   Mahkeme masrafları duvar yaptırmaktan daha çok tutar.

 • Sabiha 21 Ekim 2020 07:49

  İyi günler. Son 2 senedir Boşanmak istiyorum 5yillik evliyim . Evlilik boyunca eşim bütün altinlarimi borçlarına sattı alyansim dahi kalmadı elimde. Sonra alicam diye diye bekliyorum. Sorum şu ki , boşanmak için altin borcumu yaklaşık 50 bin tl ödemesini bekliyorum çalışmadığım için yeni düzen kura bilmem için bunu yapmak zorunda. Ama aynı evin içinde de yaşanmıyor artık. Nasıl bı yol izlemem lazım? Anlaşmalı Boşanma davasi açsam o zaman altinlarim maddi durumum nasıl olucak((

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 13:53

   Borca batık durumda ise davayı kazansanız dahi parayı almanız zor olabilir(nafaka hariç). Anlaşmaya çalışmanız sizin için daha iyi görünüyor.

 • Nurçin taş 21 Ekim 2020 02:49

  Merhaba 2010 yılında bir ev aldim 3 ayda tapu verilecek diye sözleşme yapıldı ev 3 senede bitti ama 10 senedir tapuyu alamıyorum.nedenine gelince bize ev diye sattıkları yer planda sığınak ya da depo olarak gözüküyormuş imar affı parasını yatırdım bilirkişi onayı çıktı ama müteahhit hala tapuyu vermiyor Ne yapabilirim

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 13:50

   İmar affı nedeniyle tapu değil yapı kayıt belgesi çıkarılır. Müteahhite uğramış olduğunuz zararlar için tazminat davası açmanız gerekir.

 • Demirrr 21 Ekim 2020 01:59

  Ben bir özel eğitim rehabilitasyon merkezinde öğretmen olarak çalışıyorum. Yıllık izinde olduğum tarihte kurum benim adıma fatura kesip imzalamış ve MEB e teslim etmiş . Bu faturaya kurum para alıyor. O ayda gelmeyen öğrencileri de gelmiş göstermişler. İzin dönüşümde bunları görünce kabul etmeyeceğimi söyleyip kurumdan çıktım. Sözleşmemin bitmesine de 10 ay falan var. Dört gün bekledim kuruma gitmedim arayan soran hatasını kabul eden olmadı bende MEB e dilekçe yazdım şikayette bulundum. Aradan iki üç gün geçince bunlar duydu beni aramayan başladılar. Rica ettiler işleme konulmadan cekmemi istediler sonra oturur konusuruz dediler. Beni MEB e götürüp yeniden dilekçe verdirdiler verdiğim dilekçe de öncekinin islememe alınmaması talep ediyorum yazdım. Bana bu sefer kurumdakiler yeni iş bulana kadar SSK mi ve aylık maaşımı aynen yatıracaklarini söylediler. Bende sözleşme bitiş tarihime kadar ki ayları hesaplayın ve maaşımı peşin verin dedim. Yapamayız edemeyiz dediler. O kurumda 5yildir SSK li olarak çalışıyorum. Şimdi onlardan kalan aylarin maaşını veya tazminat alabilir miyim. Nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımcı olursanız sevinirim

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 13:42

   İşçi haklarınız ve kıdem tazminatınız için dava açmanız gerekiyor.

 • Sahin 21 Ekim 2020 00:27

  Merhaba, 2009 yılında aldığım bir bilgisayarın borcu için beni 2020 yılında avukat arayıp icraya vereceğini söylüyor aradan o kadar zaman gecmiski elimde hiç makbuz falan da yok. Bu kadar yıl hiç bilgilendirme yapmadan böyle birsey yapabilirler mi? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Avukatla gorusmeye henüz gitmedim ama canımı sıktı bu olay. Bana faizi ile borç çıkartabilirsiniz mi? Ben bilgisayar aldigimi bile unuttum.

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 13:37

   İcra dosya numarasını isteyin. Söylemezse dolandırıcı olma ihtimalleri var.

 • Kevser löşer 20 Ekim 2020 23:50

  Merhabalar
  Eşim uç ay önce işyerine ait motorla iş dönüşü eve gelirken ağır trafik kazası geçirdi arkadan bir araç çarpıp kaçmış eşim uç hafta yoğun bakımda kaldı durumu çok ağırdı kazanın olduğu sabah iş yeri bizi arayıp bizden iş kazası demeyin diye talep de bulundu biz itiraz ettik eşimin ifadesi ise on gün önce anca alına bildi bu zaman içerisinde trafik kazası diye dosyalara geçdi şimdi eşim işyerinden davacı olmak istiyor sağkolu felç ve daha uç ağırameliyatı var ne yapmalıyız davayı nasıl açıp şikayetçi olucaz

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 13:34

   SGK’ya iş kazasını bildirerek iş kazası geçiren işçinin haklarından faydalanabilirsiniz. Ancak arkadan vuran sürücü yüzde yüz kusurlu olduğu için işverene dava açmanız zor görünüyor. Aracın plakasını biliyorsanız sürücü, araç sahibi ve sigortalarına karşı dava açabilirsiniz.

 • mehmet telli 20 Ekim 2020 21:26

  yardımınız icin tesekkürler

 • Yunus duran 20 Ekim 2020 21:19

  2017 yılında bi firmaya iş başvurusu yaptım 6 gün çalıştıktan sonra bana is aktime son verilmiştir diye işten çıkardılar . Bir iki gün önce e devletten hizmet dokumume bakarken istem çıkış nedenimi devamsizlik olarak belirtmişler ve işten onlar çıkartmamis ben istifa etmişim diye bildirmişler sigortaya. Ellerinde istifa kağıdının olduğunu beyan ettiler ve şöyle bir durum var yani ben işten çıkarken hiç bir yere imza atmadım. Artık birisi benim adıma yalan bir istifa dilekçesi yazmış ve benim adıma imzayı atmış istifa dilekçesine şimdi ben bunları mahkemeye versem ne kazanabilirim sizce ?

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 13:15

   6 gün için dava açmaya değmez.

 • Esra 20 Ekim 2020 21:04

  Kasten yaralama, tehdit, hakaret, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçlarının basit halleri para cezasına dönüştürülecek olsa toplam ne kadar hapis süresi olması lazım ? Yani 2 yıl ve altı bir suç para cezasına dönüştürebiliyor ancak 4 suç toplamı için mi bu süre olur mesela yoksa hepsi için ayrı ayrı mı hesaplanır 2 şer yıl olarak günleri ve para cezaları ?
  Ve ben şikayyeten vazgeçtim ancak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma şikayete tabi bir suç değil ama hakaretin basit hali şikayete tabi bu durumda hakaret suçu değerlendirmeye alınır mı ?
  Ve bu 4 suç için tek delil whatsapp mesajları ise ne kadar ispatlanmış olur bu suçlar ceza alır mı karşıdaki önemli bir delil midir whatsapp mesajları?

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 13:12

   Whatsapp mesajları geçerli bir delildir. Şikayete tabi olanlar hesapta dikkate alınmaz.

 • mehmet telli 20 Ekim 2020 20:47

  bir arkadaşımız adına fake instagram hesabı açıp resimlerini paylaştık. altına da küfür yazdık. arkadaşımız karakola gitti orası savcılıga yönlendirdi ardından da diğer gün savcılıga gitti. savcılık 10-15 güne kadar buluruz demiş. devletin başında onca sorun varken gerçekden böyle bir durumla savcılık ugrasırmı . ev adresi tespit edilir mi? yani kısacası gerçekden savcı bulmak icin uğraşır mı yoksa başından mı savar böyle vakaları cünkü günde çok olur böyle vakalar tahminimce yardımınıza ihtiyacım var simdiden cok tesekkür ederim.

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 13:09

   Cevaplamıştık bu soruyu.

 • Queenn 20 Ekim 2020 20:35

  Merhaba babamın patronu birine borç vermiş kadın da borcunu ödeyene kadar villasını vermiş. Daha sonra borcunu ödememiş adamda icraya vermiş kadını daha sonra kadın şikayet etmiş dükkandaki bütün herkesi tefecilik yapıyor diye. Patronun icralık işleri olduğu için birçok malını babamın üzerine yapmış. Ve icra davasını açan kişi olarak babamında imzası ismi var. Babamın patronu mesele benim meselem diyor ben al dedim malı aldı benim meselem çocuğun bir suçu yok diyor. Babamda vefa borcundan ötürü al dedi aldım demiş. Ama babamda patronuyla birlikte tutuklandı. Bu işin sonucu ne olur ilk mahkemede çıkar diyor herkes ama ilk mahkemeye kalır mı bu iş ? Yoksa 28 günlük itiraz süresinde salınıverir mi ?

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 13:09

   Dosyayı görmeden bir şey söylemek zor.

 • Ertuğrul Memiş 20 Ekim 2020 20:31

  Geçmişte Babanneme Biri Para Vermiş Şuan Babannem Vefaat Etmiş. Parayı Veren Dava Açsa Parayı Benden Alabilir mi? (Torunuyum) Ortada Sözleşme imza vb. Bişe yok sadece lafta ve Bi tane şahidi var

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 13:08

   4.486,42 TL’nin üzerindeyse borç tanıkla ispatlayamaz.

 • Fatma Hilal Özdemir 20 Ekim 2020 19:41

  Dedemin ilk eşinden bir kızı var. Yaklaşık 40 senedir görüşmüyordu. 1985 yılında mahkeme huzurunda hakaret ettiği için dedem onu soyundan iskat etmiş. Mahkeme kararıyla noter huzurunda. Şu an dedemin malından alamıyor. Alt soyuna geçiyormuş ama. Şöyle bir durum var. Dedem 06.02.1987 tarihinde iskat belgesini çıkarmış. ilk eşinden olan kızı bu tarihte yaklaşık 23 günlük hamile hesapladığımıza göre. Bir hakim dedi ki eğer iskat tarihinde bebek cenin ise yani kalbi atıyorsa artık insan olarak sayılıyor o zaman alt soya geçer. Eğer cenin değilse o zaman bir hakkı olamaz. Hangi avukata sorduysak bu konu hakkında net bir bilgi alamadık. Ayrıca kızı bugüne kada onunla hiç ilgilenmedi. Cenazesine dahi gelmedi. Dedem tüm mal varlığını vasiyetle anneme bıraktı. Bu konu hakkındaki fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 13:06

   Bilgileriniz doğru. Ana rahmine düşen cenin hak ehliyetini kazanır ve mirasçı olabilir.

 • Ebru temür 20 Ekim 2020 19:36

  Merhaba 5yıl 7 aydır özel bir okulda memur olarak çalışmaktayım işverenim Haziran 29’dan Temmuz 27 kadar Ücretli izinlerimi kullandırdı Temmuz 27 ‘den Kasım 18 kadar devamlı ücretsiz izne çıkartıldım. Ve tüm bunlar devam ederken işveren aynı pozisyon da çalıştığım tüm mesai arkadaşlarımla yoluna devam ediyor Okul tüm kadro tüm personel çalışmaya devam ediyor kurumda devamlı aylarca bir tek ben ücretsiz izne çıkartılıyorum ve benim yerime yeni bir personel bile alınmiş. Ben işverenimin bu konuda eşit davranmadığını düşünerek 28 Eylül de noterden haklı fesih yaptım Ekim 1 itibariyle çıkışım 3 kodu ile yapılmış. İşçi tarafından noterden ihtar gönderilerek yapılan haklı fesihte SGK çıkışı işlemi nasıl oluyor? Bugün işkura gittiğimde işsizlik için başvuramayacağımı söylediler bu konuda Bilgi verebilirseniz sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 13:04

   Dava açıp haklı nedenle feshettiğinizi ispatlarsanız hem ödenmeyen işçi haklarınızı hem de toplu bir şekilde işsizlik maaşınızı alabilirsiniz.

 • Haydar kaya 20 Ekim 2020 18:33

  Bir akrabam kredi çekti ben de kefil olmuştum… Ama adam borcunu ödemedi… Ben de o kişi de icralık olduk… Onun da benim de mallarımıza, hesaplarımıza haciz kondu… Dava henüz mahkemeye düşmedi… Devlet bu parayı tahsil etmek için önce borçlunun mallarını mı yoksa benim mallarımla mı işe başlar? Cevap verirseniz sevinirim…

  • Besler Hukuk 21 Ekim 2020 12:57

   İkinizin de malları satılabilir. Sıralama yok.

 • Mustafa özel 20 Ekim 2020 17:13

  Merhaba, aramızda önceden husumet bulunan ve daha önce beni bıçakla yaralama suçundan ceza alan şahsın aradan zaman geçtikten sonra, kendini şahsi aracımla seyir halinde(20 km hızla) devam ederken aracın önüne atması ve bilerek çarptığım süsü vermesi sonrasında ise araçtan indikten sonra da onu ölümle tehdit ettiğim gerekçesiyle emniyetten açılan dosya sonucunda tarafıma gönderilen kararda incelenen kgys kamera kayıtlarında şahsın bilerek seyir halinde ki aracın üzerine atlaması ve kendini yere atması sonucu savcılık kovuşturmaya yer olmadığına dair belge göndermiştir, karara itiraz eden karşı tarafın itirazı kabul edilmeyip, benim olaydaki sıfatımı sanıktan müştekiye çevirerek karşı tarafa ve şahidine sanık sıfatı ekleyip iftira, zarar uğratma ve mahkemeye karşı yalandan dolayı yeni dosya açılmış olup dava devam etmektedir, yaşadığım bu olaydan dolayı karşı tarafa maddi ve manevi tazminat davası açmayı düşünüyorum, süreç ve tahmininsonucu hakkında sizlerden destek bekliyorum.

  • Besler Hukuk 20 Ekim 2020 17:41

   Söyledikleriniz ispatlanırsa tazminat davası açabilirsiniz.

 • gokhan 20 Ekim 2020 16:53

  işçi olarak haklarımızı ve yasal çalışma saatlerimizi bilmiyorduk ve mesaiye zorunku tutuluyorduk haftada altı gun 17 veya 18 saatin altında çalışmıyorduk mesai yi elden verirken on saatten sonrasını verıyorlardı resmı tatıllerde çalışıyorduk ama parasını alamıyorduk hakkımızı ogrendıkten sonra işi mizi haklı olarak fes ettık ne yapmalıyız

 • Ahmet celenk 20 Ekim 2020 15:48

  Babamın vefatından sonra kalan mal mülk annem ve 3 kardeşim arasında paylaşıldı intikal tapuları çıktı annem bütün malları ev.vs.paylarımızı vererek tapuları kendi üzerine aldı sadece abimin bankalara borcu vardı satış yapıldı şimdi avukat arayıp şaibeli satış var diyormuş dava açacağını söylemiş sonuç ne olur şimdiden teşekkürler

 • Murat 20 Ekim 2020 15:39

  Merhaba kolay gelsin. Annem vefat etti 3 kardeşiz kız kardeşim evli, erkek kardeşim 1996 doğumlu, ben 1990 yasal olarak annemın maaşını alamıyoruz. Kadın ve erkek eşit ise neden erkekler ailelerin vefat ettikten sonra maaş alma hakkaları yaşı veya okul ile degerlendiriliyor. Annem hemşireydi devlet memuru.
  Sadece kendım için degil herkes için bu bir adaletsizlik oldugunu düşünüyorum. Dava açma hakkım var mı? Kazanmak için mücadele etmeye deger oldugu kanaatindeyim.
  Zaman ayırıdıgınız için teşekkür ederim.
  İyi çalışmalar dilerim.

  • Besler Hukuk 20 Ekim 2020 17:34

   Hukuk sistemi toplumun gerçeklerini dikkate almak zorunda. Kadın lehine pozitif ayrımcılık yapılması yerinde.

 • Berivan calıs 20 Ekim 2020 14:44

  Merhaba benim eşim 1 yıldır boşanma davası görüyor benimle 10 ay imam nikahlı evli ve ben hamileyim ama eşim boşanmadı çocuk doğduğunda eşim çocuğu üstüne aldığı zaman bu mahkemede gözükür mü ve bi sorun olur mu

  • Besler Hukuk 20 Ekim 2020 17:33

   Nüfus kayıt örneği alınırsa görünür.

 • mehmet yavuz 20 Ekim 2020 14:32

  2018 yılında acmış olduğum boşanma davasından sonra covid-19 nedeni ile duruşmalar ertlendi ve sadece 1 kez duruşmaya çıktık sonra duruşmalar ertelenmeye başladı bu süreçte eşim tekrar ev kiraladı sonra ben kulube gibi evde yaşaşamam diyerek eve gitmedim ondan sonra gelişen olaylar ise eşimle 2 ay arayla otelde buluşarak özel ( cinsel ) ilişkide bulunduk bunu (davayı açan eşim) istediği için oldu sonra bu olay 1 – 2 kez devam etti 06.07.2020 tarihinde ise antalyaya tatile gidecektik ama babam vefat ettiğinden dolayı gidemedik. Eşim 15.07.2020 tarihinde annemle yaşadığım eve geldi ve orda da kendi isteği ile cinsel ilişkide bulunduk. tatile gidemedim diye de 01.08.2020 tarihinde telefonlarımı engeledi ve görüşmüyoruz.
  SORUM
  otel kayıt defterini mahkemeye sunarsa boşanma davası red olurmu
  eşimin tutarsılıklarından ve mahkemenin vereceği karardan dolayı ev kiralamıyorum

  ilişkiye girmeyi boşanma davasını acan eşim istediğinden dolayı mahkemeyi etkiler mi
  01.12.2020 de duruşmam var bilgilerinizi bekliyorum saygılarımlsa

  • Besler Hukuk 20 Ekim 2020 17:30

   Otel kayıtları affettiğiniz anlamına gelebilir. Affettiğiniz olayları kusur olarak gösteremezsiniz.

 • Sena Ceyhan 20 Ekim 2020 14:13

  Merhaba,.Yurt disinda bosandim.Burda henuz onaylanmadi. 1 takim tacizler sonucu bosanma kagidini imzalamak zorunda kaldim.Cuzi miktarda nafaka aliyorum.Tazminat vermemek icin tehdit edildim.24 yillik evlilik sonucu tazminatimi alarak bosanmak istiyorum.Gorusleriniz hk bilgi almak ve buna gore hareket etmek istiyorum.Iyi calismalar.

  • Besler Hukuk 20 Ekim 2020 17:24

   Boşanma protokolünüzün içeriğini görmek lazım. Tazminat ve diğer haklarınızdan feragat ettiyseniz dava açamazsınız.

 • Cemal 20 Ekim 2020 14:12

  Merhaba, özel bir üniversitede beyaz yaka arşiv uzman yardımcısı olarak çalışmaktayım pandemi sürecinde insan kaynakları tarafından okul giriş kapısında gelen öğrencilerin hes koduna bakılması görevi verildi. Ben de görev tanımımda bunun olmadığını, işin niteliğinin yüksek sağlık riski içerdiğini, evde risk grubunda kişiler bulunduğunu ifade ettimve kabul etmedim. ancak tekrar tekrar yinelediler ve tutanak tutulacağını bildirdiler. Görevlendirmede mesai süresi daha uzun, herhangi bir ekstra ücret içermiyor ve kendi telefonlarımızı kullanarak yapmamız isteniyor. Dolayısıyla haklarım nelerdir?

  • Besler Hukuk 20 Ekim 2020 17:19

   İş şartlarında esaslı değişiklik yazılı onayınız olmadan yapılamaz. Bunu gerekçe göstererek işten ayrılabilir ve kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Tazminat hesaplama için bu konudaki sayfamıza girebilirsiniz.

 • İclal Onarır 20 Ekim 2020 14:01

  Doğum kayıtlarımı çıkarmak hastane kayıtlarımı istiyorum bunun nasıl yapabilirim Eskişehir 1969 doğumluyum

 • Doğan Çoşkun 20 Ekim 2020 13:29

  Merhaba bir firmadan senetle araba aldım borcum bitti arabamın üzerindeki haczi kaldırmak için ne yapmam lazım araç aldığım firma bir miktar avukatlık ücreti göndermem karşılığı kaldırabileceklerini söyledi kendim şahıs olarak veya bir avukatla anlaşıp bu haczi kaldırabilirmiyim.

  • Besler Hukuk 20 Ekim 2020 17:12

   İcra müdürlüğüne giderek tahsil harcı yatırdıktan sonra kaldırabilirsiniz.

 • Yağmur Yiğit 20 Ekim 2020 13:29

  merhaba ben yağmur size bir konu haakında takıldığım bir konuyu soracaktım ben babalık davası actım davanın sonucunda babam gercek babam cıkmadı ve annemin soyisimini aldım peki kimliğimde annemin soy ismi yazarken baba tarafında ne yazar bunu bilmiyorum eger yardımcı olabilirsiniz cok severim

 • merve baytar 20 Ekim 2020 12:58

  Lutfen cevaplayın. Merhabalar. Acik cezaevinden firar etmiş birine 1 yıl kapalı kalma cezası verildiğinde bu 1 yıl mahkumun kalmış olan cezasından mi düşer. Örneğin 6 yıl cezam var ve firar ettim. Bir yıl takrar kapalı da yatırıldim. Cezam beş yıl mı kalmış oluyor. Lütfen cevaplayın:(

  • Besler Hukuk 20 Ekim 2020 17:06

   Evet yattığı bir yıl süresinden düşülür.

 • Necla Aslan 20 Ekim 2020 12:28

  Arazideki elma ağaçlarına zarar verilmesinden dolayı Tanzimat davası acabilir miyiz

 • ASYA DEMİR 20 Ekim 2020 12:20

  Merhaba;
  08.03.2017 tarihinde açmış olduğum çekişmeli boşanma davası 30.04.2019 tarihinde hakim tarafından karar verildi. Davalı kişi kararı istinafa gönderdi. 15 gün içinde Davalı kişi kararı istinafa göndermesine rağmen e devletten takip ettiğimde dosya 10.10.2019 tarihinde açılmış görülmektedir. Ve süreç halen devam etmektedir. Dosya durumu açık olarak görünüyor. İstinafta olan dosya daha ne kadar sürer? teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim.

  • Besler Hukuk 20 Ekim 2020 12:27

   İki yıl daha sürer.

 • ABDULLAH AYDIN 20 Ekim 2020 12:15

  Sayın Avukat, Ağır Ceza Mahkemesinden 223/2 e maddesinden beraat aldım. Duruşma Savcısı ve Şahsım olarak Beraat kararının 223/2 b maddesinden olması gerekçesi ile kararı Diyarbakır Bölge idare mahkemesine İSTİNAF başvurusunda bulunduk. Duruşma savcısının da 223/2 b itirazı etmiş olması kararın lehime sonuçlanması olasılığı ve istinaf süresi ne kadar olur.. Teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 20 Ekim 2020 12:31

   İstinaf üç yıl sürer. Bir hukukçu olan savcı da istinaf ettiğine göre bozulma ihtimali var.

 • merve baytar 20 Ekim 2020 11:11

  Merhabalar. Benim kuzenim 2020 haziran ayında açık cezaevinden firar etti. 19 ekim 2020 yani dun de tekrar yakalandı. 10 yıl cezasından 6 yıl cezası kalmıştı. Tekrardan açığa çıkma şansı suanki yasalara göre nedir. Ne kadar süre sonra açığa çıkabilir tekrardan. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 20 Ekim 2020 11:34

   İyi halli olma şartını ihlal ettiği için açığa geçemez.

 • mustafa telli 20 Ekim 2020 10:49

  bir arkadaşımız adına fake instagram hesabı açıp resimlerini paylaştık. altına da küfür yazdık. arkadaşımız karakola gitti orası savcılıga yönlendirdi ardından da diğer gün savcılıga gitti. savcılık 10-15 güne kadar buluruz demiş. devletin başında onca sorun varken gerçekden böyle bir durumla savcılık ugrasırmı . ev adresi tespit edilir mi? yani kısacası gerçekden savcı bulmak icin uğraşır mı yoksa başından mı savar böyle vakaları cünkü günde çok olur böyle vakalar tahminimce yardımınıza ihtiyacım var simdiden cok tesekkür ederim.

  • Besler Hukuk 20 Ekim 2020 11:31

   Eşek şakaları senin düşündüğün kadar çok değil merak etme. Arkadaşını ikna edip şikayetini geri çekmesini sağlamanı tavsiye ederim. Detaylı bilgi için: sosyal medyada işlenen suçlar

 • Mustafa Kemal Atila 20 Ekim 2020 10:43

  Avukat bey benim sorum şu:
  Maasimda haciz kararı var ve başka biri ( banka) haciz kararı çıkarmış . İkiside maaşıma haciz koyabilir mi yani haciz üstüne haciz oluyor mu?

  • Besler Hukuk 20 Ekim 2020 11:28

   İlk haczi koyanın borcu bittiğinde maaşınızdan ikincisi için kesinti yapılmaya başlanır.

 • Durmuş ali pekasil 20 Ekim 2020 10:19

  Turkcell e olan borcumdan dolayı ailem aranıyor sürekli taciz yapılıyor bunu engelleyebilirmiyiz

  • Besler Hukuk 20 Ekim 2020 12:25

   Şikayetçi olacağınızı söyleyin aramazlar.

 • Ahmet YALTIR 20 Ekim 2020 09:32

  Temmuz 2020 de ev satın aldım, benden önceki abonenin kaçak elektrık cezası oldugu ıcın benım yenı abonelık elektrıgımı acmadılar, öncekı abonenın borcu odenmeden acmayız dedıler, EPDK ya şikayet ettim ve zorla özür yazısı tebliğ ederek temmuz ekım 2020 de elektrıgımı actılar, Evımde yaklasık 5 ay elektrıksız kaldım , magdur oldum , boyle bır durumda manevı tazmaınat davası acabılır mıyım? Acabılırsın hangı maddeye ıstınaden ( kişilik haklarına saldırı vb gıbı ) teşekkürler.

  • Besler Hukuk 20 Ekim 2020 12:23

   Manevi zarar söz konusu değil burada. Maddi tazminat talep edebilirsiniz ancak uğraşmaya değmez.

 • Yaşar kalkan 20 Ekim 2020 04:05

  Babam 1917 doğumlu 2002 de vefat etti malatyada kız kardeşlerine 1985 gibi malları imza karşılığı vermiş bu malları alabilirmiyiz hakkımız nedir ne yapmalıyız teşekkürler

  • Besler Hukuk 20 Ekim 2020 12:22

   Mirastan mal kaçırma amacıyla bedelsiz olarak verdiyse tapu iptal davası açılabilir.

 • Poyraz Eymen 20 Ekim 2020 01:10

  Evlenmeden önce aldığım evimi evli iken satıp yenisini aldım
  Satış işlemi hesabıma yollandı
  Dekont açıklamaya ev satışına istinaden yazıldı
  Sonra o hesabımdaki para ile 10 gün sonra yeni bir ev aldım bende satmış olduğum evden gelen parayı hiç dokunmadan açıklaması ile beraber karşı hesaba yolladım
  Evlerin tutarları aynı
  Bu durumda boşanma sürecinde karşı taraf bu daireden hak talebi doğarmı

  • Besler Hukuk 20 Ekim 2020 12:18

   Evlenmeden önce alınan malın geliri ile alındıysa katılma alacağı içerisinde dahil edilmez.

 • Osman Yıldız 19 Ekim 2020 19:50

  Son sorum; bir suçtan denetimli serbestlikteyken, önceden işlenmiş suç yargıtay’da (ceza) onanırsa denetimli serbestlik yanar mı?

 • Fatmanur ogt 19 Ekim 2020 18:11

  Bosanma davası açtığım kişinin telefon ve sms whatsapp kayıtlarının hepsini isteyebilir miyim

  • Besler Hukuk 20 Ekim 2020 11:38

   Whatsapp kayıtlarını isteyemezsiniz, diğerlerini isteyebilirsiniz.

 • volkan can 19 Ekim 2020 14:45

  Merhaba
  3.6 senedir çalıştığım bir firma var ve bu firma devir işlemi başlatıyor.Firmanın %100 ünü devir edecek.
  Bu alanda çalışan olarak bana doğan haklar nelerdir?

  • Besler Hukuk 20 Ekim 2020 11:21

   İşçi haklarınızda hiçbir değişiklik olmaksızın yeni firmada devam edersiniz.

 • murat bayram 19 Ekim 2020 14:41

  merhaba 2017 nisan ayında iş kazası geçirdim sol el parmaklarımda uzuv kaybı var sürekli iş göremezlik ödeneği için yeni başvuru yaptım olumlu sonuç olması halinde iş kazası tarihimi dikkate alınır yoksa başvuru tarihimi maaş için teşekkür ederim

 • Fatih ANAK 19 Ekim 2020 14:31

  Eşim ile boşanma asamasındayım halen dava derdest durumdadır. Eşim bana bosanma davası acmadan once sudan sebeple tartışma çıkarmıs sonrada beni şiddet uyguladı tehtit etti diye şikayet etmiştir. Şikayetin hemen arkasından ilgili aile mahkemesi tarafından evden 6 ay süre ıle uzaklastırıldım. hiç bir savunma yapmadan 6284 sayılı kanun gereği. Fakat bu süre içinde cumhuriyet savcılığı hakkımda kovusturmaya yer olmadığına dair karar vererek eşime ceza davası açmıştır.. Eşim yargılanıp ceza almış ve cezası hagb uygulanmıştır. Ben yargılanma sırasında gerekli itirazlarımı yaptım hagb yapılamaz maddi zararlarım var diye ama hakim gerekli araştırmaları yapmadı bu şekilde karar verdi ust mahkemede kararı kesinleştirdi. Bunun üzerine bende asliye hukuk davasında iftira atmasından dolayı ve şahsıma ait ev eşyalarım haber ve bilgi vermeden ortada bırakarak zarar verdiği gerekçeleri ile maddi ve manevi tazminat davası açtım. Ön inceleme duruşması ile mahkeme davamı kabul etti ve tanık ve dedlillerin bıldırılmesi hususunda sure verdi. Sormak ıstedığım ve yardım ıstedıgım konu şudur: Yargıtayın emsal kararını okumustum suctan zarar gorenın tazmın hakkı olduğuna daır ama bu emsal kararı bulamıyorum su anda ornek bır kartar arıyorum ayrıca bu davamın akıbeti nasıl olabılır sızce nasıl bır yol ızlemelıyım. Malesef bır kac avukatla gorustum ama kımse davayı almak ıstemedı nedendır bılmıyorum. oyuzden tak basıma hakkımı aramaya calısıyorum. Şimdiden teşekkürler

  • Besler Hukuk 20 Ekim 2020 11:08

   Avukatların bu davayı almamasının sebebi var. İspatı zor, tahsili zor ve zarar miktarı az. Boşuna uğraştığınızla kalacaksınız. Karşı tarafla anlaşmaya çalışın yoksa takipsizliğe bırakın dosyayı bence.

 • bahadır özkorul 19 Ekim 2020 12:18

  ben tck 105 cinsel taciz suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezası aldım ben kapalı cezaevinde ne kadar kalırım kapalı cezaevinden açık cezaevine ne zaman çıkarım açık cezaevinden denetimli serbestliğe ne zaman çıkarım teşekkür ederim saygılarımla

 • Keziban bayram 19 Ekim 2020 11:50

  Benim isim değiştirme davsı açtım ve duruşma 23 eylülde yapıldı gerekçeli dilekçeyi 2 hafta içinde veremedim ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz

  • Besler Hukuk 20 Ekim 2020 11:01

   İsim değiştirme davası avukatsız açıldığında genelde böyle şeyler olabiliyor. Bu konudaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

 • Elif Yalın 19 Ekim 2020 11:27

  Boşanma sürecinde eş diğer eşinin kaldığı eve jandarmayla gelip eşyalarını alabilir mi ?

  • Besler Hukuk 20 Ekim 2020 10:59

   Kolluk kuvvetleri karışmaz bu tür işlere.

 • Mina 19 Ekim 2020 10:10

  Babam herkesin ev olarak kullandığı arsasını büyük oğlu istedi diye enişteme daha sonra büyük abime devredildi kızların ve diğer erkek kardeşlerin bilgisi olmadan yapıldı babam alzaymirdan vefat etti dava açarsak herkes kendi payını alabilirmi babam tapoyu devrettiğinde 65yas ustuydu

 • Caner demir 18 Ekim 2020 22:24

  Merhaba iyi Akşamlar Konuların dışında bir kaç soru olacak sayın Avukatım gıda sektöründe çalışmaktayım durmadan sakal tıraşı olmamızı istiyorlar sakalarım 5 günü 6 günü doldurmadan kestiğim zaman tahriş oluyor ve yara oluyor bundan dolayı ilk tutanağımı yemiş oldum 2. Yılımı doldurmaktayım Müdür askere gideceğimden dolayı tazminat almamam için bu yollara başvurmaya başladı bundan sebep her hangi bir tahriş raporu teslim etsem iş yerine veya iş yerinin insan kaynaklarına yazılmış olan ilk tutanağımın silinmesine imkan sağlarmıyım? Birde silinmezse tutanak Tazminata etki gösterirmi? EĞER TAZMİNATİ ENGELLERSE DAVA AÇARSAM DAVAYI ALIRMIYIM Vereceğiniz bilgiler için şimdiden Teşekkür Ederim Çok sağ olun

 • Nilay akçin 18 Ekim 2020 21:42

  Eski tapuda evimiz %50 eşimin ve annesinin üstüne tapuda bina ahşap avlulu depo olarak geçiyordu. 2017 yılında eşim ve kız kardeşi tapudan kayınvalıdeme bakım akdi cıkartarak tapuyu bolustuler 2018de kat mulkıyeti cıkartarak herkes kendi dairesini almış oldu bu sure içinde eşimin 3.kardeşleri hükümlüydü. Eşim kendi hisselerini sattı. Kız kardeşinin hissesi kaldı suan kayıncım kardeşlerine tapu satışı iptal davası acıyor boyle Bı hakkı varmı sonuç alabılırmı. Kayınvalıdem sağ alzaymır hastası.

  • Besler Hukuk 19 Ekim 2020 17:41

   Ölünceye kadar bakma akdi nedeni ile tapu iptal davasını kazanma şansınız var.

 • Hakan solmaz 18 Ekim 2020 19:51

  memurum karşılıklı bir bayanla 24 yaşında onunda isteği rızası ile yüzeysel cinsel yazıstik belden aşağıya yok resim yok en kötü cümle şu dudaktan öptüm taciz diye şikayet etti ceza alirmiyim hgb alırsam görevimi etkiler mi

  • Besler Hukuk 19 Ekim 2020 17:38

   Rızası varsa ceza almazsınız.

 • Mehmet Pişgin 18 Ekim 2020 17:53

  Slm ben devlet demiryollarında işçi statüsünde çalışan bir makinistim.Kuruma giriş tarihim 2011.Bu tarihten önceki kurumdaki makinistlerin statüsü sözleşmeli memur.Şuan kurumda aynı işi yapan hem işçi hem memur makinist var.Statü farkından dolayı maaşlarımız sosyal ve özlük haklarımız çalışma saatlerimiz kısacası herşeyimiz farklı.Bu ay kuruma tekrar memur makinist aldılar ve kurumda şöyle bir durum oluştu 2011 öncesi memur 2011-2020 arası işçi 2020 sonrası tekrar memur.Bizde arada kalan işçi makinistler olarak memur olmak istiyoruz.Genel müdürlüğümüzde bunun için mecliste yasal düzenleme yapılması gerektiğini söylüyor.Bu durumun hukuki boyutu nedir.Teşekkür ederim.

 • Mehmet nar 18 Ekim 2020 17:33

  Iyi günler benim bir icra dosyam var odemeyi düzenli yapıyordum askerliğim geldiği için ve su an da asker olduğum için ödeme yapamıyorum beni sürekli avukat arıyor ödeme yapmazsanız eve icra gönderirim gibi tehditkar cümleler söylüyor olayı uzatmadan sormak istiyorum benim burda yapabileceğim birşey var mı

  • Besler Hukuk 18 Ekim 2020 18:22

   Borcunuzu kapatmanız lazım. Askere gitmek geçerli bir sebep değil. Eve hacze gelirler ama zorunlu yaşam eşyalarını haczedemezler.

 • Muhammet murat durmus 18 Ekim 2020 17:31

  Merhabalar bir hafta once bir arac aldim fakat gecmisnin ticari oldugunu ogrendim saticya dava acmak istyrm haliyle aldigim aracin degeri dustu bunun icin nasil bir yol izlerm nasil bi dava acabilrm maddi olarak para alma imkanim varmi acaba yardimci olursanz sevinrim

  • Besler Hukuk 18 Ekim 2020 18:20

   Tüketici mahkemesinde dava açabilirsiniz.

1 5 6 7 8 9 17