0216 387 0 388

AVUKATA SOR – HUKUKİ DANIŞMA

Avukata Sor
Avukata sor sayfamızda her türlü sorularınız online avukatlarımız tarafından cevaplandırılmaktadır. Sitemizde sanal avukat soru sorma hizmetimizden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Avukata soru sormak için sayfanın en altındaki formu doldurmanız yeterli olacaktır. Hukuk büromuza sormuş olduğunuz sorunun öncelikle kategorisi belirlenerek, alanında uzman avukatımıza yönlendirilecektir. Örneğin iş hukuku avukatı boşanma avukatı veya gayrimenkul avukatı soru sor birimimize aktarılacaktır. Danışman avukatlarımız tarafından sorularınız detaylı şekilde incelenerek, en kısa sürede cevaplandırılacaktır. Hukuk büromuz tarafından verilmiş olan cevabı yine bu sayfaya girerek görebilirsiniz. Başkaca sorularınız olması halinde tekrar sorularınızı iletebilirsiniz. Avukata sıkça sorulan sorulara aşağıda başlıklar halinde yer verilmiştir.

Dava Nasıl Açılır?

Dava açabilmek için öncelikle bir dava dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir. Dava dilekçesinde bulunması gereken unsurlar; davayı hangi mahkemede açacağınız, davanın tarafları ve adresleri, hukuki uyuşmazlığa dair açıklamalar ve talep edilen hususlardır. Bu nitelikleri barındıran dava dilekçesi hazırlandıktan sonra mahkemeye giderek harç ve masrafları ödedikten sonra davanızı açabilirsiniz.

Hukuki Danışma Ne Demektir?

Hukuki danışma; hukuki sorununuzla ilgili bilgileri ve elinizdeki delilleri detaylı bir şekilde avukatınıza açıkladığınız ve avukatınız tarafından başvurabileceğiniz hukuki yolların ihtimalleri ile birlikte size anlatıldığı mesleki bir süreçtir. Bu sayfamızda sorularınıza en temel haliyle cevap vermemiz hukuki danışma kapsamında değildir. Hukuki uyuşmazlıklarınızı daha etkin ve verimli bir şekilde çözebilmek için ücretsiz avukat danışma sitelerine değil, bir avukatlık bürosuna giderek elinizdeki delilleri gösterdikten sonra hukuki danışma almanız yararınıza olacaktır.

Sanal Avukat Soru Sorma Nedir?

Avukata sormadan yapılan hukuki işlemlerde önemli hak kayıpları doğabilmektedir. Sorularınızı uyuşmazlık ortaya çıkmadan önce sormanız halinde, dava aşamasına geçmeden çözmek mümkün olabilecektir. Yargıya intikal etmesi durumunda ise önceden hukuk soru sor desteği alındığı için daha etkin ve verimli savunmalar yapılması mümkün olacaktır. Ayrıca iddialarınızı ispatlamanız kolaylaşacak, davanın lehinize sonuçlanması ihtimali artacaktır. Bu şekilde avukata sor online işlemine sanal avukat soru sorma denilmektedir. Hukuk büromuz İstanbul merkezli olmasına rağmen Türkiye’nin her yerinde hizmet vermektedir. Bu nedenle İstanbul dışındaki şehirlerde yaşıyor olsanız dahi sorularınızı tarafımıza iletebilirsiniz.

Davalar Ne Kadar Sürer?

Davaların ne kadar süreceği mahkemenin iş yoğunluğuna, davanın türüne ve toplanması gerekli olan delillere göre değişmektedir. Bu nedenle kesin bir şey söylemek mümkün olmamakla birlikte türlerine göre davaların ne kadar süreceğini bu konudaki makalemizden inceleyebilirsiniz: İstinaf mahkemesi ne kadar sürer

Ücretsiz Avukata Sor Hizmetinden Yararlanabilir Miyim?

Avukata sor sayfamızdan sunmuş olduğumuz hizmetler hukuki danışma kapsamında olmadığından ücret alınmamaktadır. Ücretsiz avukata soru sor hizmetimizden serbestçe faydalanabilirsiniz. Her türlü hizmetlerin sanal aleme kaydığı bir çağda, avukata ücretsiz soru sorma imkanının halkımıza sağlanması gerektiği kanaatindeyiz.

Avukat Tutmak Zorunlu Mu?

Davanızı kural olarak avukatla takip etmeniz zorunlu değildir. Ancak genellikle sonucu pek iyi olmamaktadır. Usul kurallarına uymadığı, süreleri kaçırdığı ya da iddialarını gerektiği gibi ileri süremediği için haklı davası reddedilen bir çok kişi bulunmaktadır. Bu nedenle avukatsız dava açmanızı tavsiye etmeyiz.

Avukata Sor Whatsapp Aracılığıyla Mümkün Mü?

Whatsapptan avukata soru sorulduğunda aynı soruların tekrar tekrar sorulduğunu gözlemlemekteyiz. Ücretsiz avukata sor sayfamızda ise daha önce sorulan soruları inceleyerek hızlı bir şekilde cevaba ulaşmanız mümkündür. Avukata soru sor whatsapp sayfaları gizlilik nedeniyle tercih edilse de isminizin görünmesinden endişe ediyorsanız rumuz kullanmanız da mümkündür. Avukata sor whatsapp sayfaları ile sanal avukat soru sorma sayfaları arasında gizlilik bakımından hiçbir fark bulunmamaktadır. Tarafımıza ilettiğiniz her türlü bilgi, sır saklama yükümlülüğümüz çerçevesinde korunacak ve üçüncü kişilerle kesinlikle paylaşılmayacaktır. İsminiz ve sormuş olduğunuz soru haricindeki hiçbir bilgi sitemizde yayınlanmayacaktır.

Avukat Vekaletnamesi Nasıl Çıkarılır?

Avukatınız tarafından size verilen kimlik ve adres bilgileri ile birlikte herhangi bir notere giderek vekaletname çıkarabilirsiniz. Miras, nüfus, boşanma gibi davalarda özel yetkiler arandığından bunları vekaletnamenize ekletmeyi unutmayın.

Avukata Sor İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Sormuş olduğunuz sorularda açık ve net olmanız, olayla doğrudan ilgisi bulunmayan konulara girmemeniz daha verimli olacaktır. Bu şekilde sorularınıza çözümler üretmemiz daha kolay olacaktır. Konudan sapmamanız kaydıyla her türlü detaya yer verebilirsiniz. İletinizi göndermeden önce lütfen son bir kez okuyup, eksik bilgi olup olmadığını teyit edin. Öğrenmek istediğiniz bilgiyi açık bir şekilde sorduğunuzdan emin olun. Yalnızca konudan bahsetmeniz yeterli olmayacaktır.

Avukata Sorulacak Sorular Nelerdir?

Dava açmak için bir avukatla görüşmeye gittiğinizde dava sürecinde sizin yapmanız gerekenleri, hangi delilleri avukata vermeniz gerektiğini, vekalet ücretinin miktarını ve nasıl ödeneceğini, yargılama giderleri ve harçların tutarını, davanın başarı şansını ve benzeri aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Bana Karşı Dava Açıldığını Nasıl Öğrenebilirim?

E-devlette tarafı olduğunuz bütün davalar görülmektedir. Hakkınızda hangi mahkemede dava açıldığını E-devletten öğrenebilir ya da tarafınıza tebligat gelmesini bekleyebilirsiniz.

Avukat Ücreti Ne Kadardır?

Avukatlık ücretinin alt sınırı her yıl düzenlenen avukatlık asgari ücret tarifesi ile belirlenmektedir. Bu tutarın üstünde olan herhangi bir miktar üzerinden yapılan anlaşma geçerlidir. Ortalama avukatlık ücretleri ve avukat maaşı hakkında detaylı bilgi için bu konudaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Davamın Durumunu Nasıl Öğrenebilirim?

Tarafı olduğunuz dava dosyalarını ve dosya içerisindeki bütün evrakları vatandas.uyap.gov.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki avukata sor formunu doldurarak sormak istediğiniz her türlü soruyu avukatlarımıza iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2.922 Soru

 • Yusuf yardım 18 Ekim 2020 17:13

  Annemin babası vefat etti ve vefat etmeden önce bütün mirasını erkek çocuklarına verdi anneme hiç bir şey vermediler vefat ettikten sonra annemde vefat etti mirastan mal kaçırma davası nasıl aça biliriz

  • Besler Hukuk 18 Ekim 2020 18:19

   Muris muvazaasına dayalı tapu iptal davası açmanız gerekiyor. Eğer isterseniz büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 • Ebru 18 Ekim 2020 16:39

  Merhaba Avon kozmetik 8 yıl sonra kalan bir 113 TL lik borç için collectürk diye bir firmaya veriyor firma arayıp 113 TL lik borcun 1600 TL olduğunu hemen ödersem 930 TL ye kapatacağını söylüyor.Bu zamana kadar herhangi bir arama yapmadı borcunuz var diye Avon.Ve ben borcum kaldığımıda hatırlamıyorum.Ödemezsem icra açacaklarını söylüyorlar.Ben asıl borcu ödesem sadece dosya kapanmaz diyorlar.Sizce ne gibi bir yol izleyebilirim?İcra açılmamış idari takipten arıyorlar.Yasal işlem yapmadan asıl borcu ödesem sonrasında yine icraya verebilirler mi?

  • Besler Hukuk 18 Ekim 2020 18:18

   Dolandırıcı oluyor genelde bu şekilde arayanlar.

 • bahadır özkorul 18 Ekim 2020 16:00

  ben 11 ekim 2014 tarihinde 34 yaşında ilk defa suç işledim 30 nisan 2015 tarihinde mahkemem oldu mahkeme bana tck 105 cinsel taciz suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezası verdi 18 ekim 2020 tarihi itibari ile dosyam yargıtayda dosyam yargıtayda onanırsa ben kapalı cezaevinde ne kadar kalırım kapalı cezaevinden açıkcezaevine ne zaman çıkarım açıkcezaevinden denetime ne zaman çıkarım tck 105 cinsel taciz suçunun koşullu salıverilme süresi 3/2 denetim 1 yıl diye biliyorum buna göre benim cezam 1 yıl 6 ayın 3/2si 12 ay 3 gün yapıyor 1 yıldan az denetim sürem 1 yıl buna göre ben kapalı cezaevine girdiğimde kapalı cezaevinde girdi çıktı yaparak doğrudan denetimden yararlanabilirmiyim yada kural gereği 10 yıldan az ceza alanlar 1 ay kapalıda kalır kuralı gereği ben kapalı cezaevinde 1 ay kalıp sonra açığa çıkıp sonra denetimemi çıkacağım bunu bilmiyorum eğer cevaplarsanız ben ve benim durumumda olan arkadaşlarda bilgi sahibi olmuş olur teşekkür ederim saygılarımla

  • Besler Hukuk 18 Ekim 2020 18:17

   Bilgileriniz doğru.

 • Tolga Şahan 18 Ekim 2020 13:41

  Merhabalar Bi davam varda sanık olarak yargılanmaktayim karşı tarafın 2 tane tanik var tanıklardan biri vefat etti dava düşermi hocam delil yok hocam daha önce sabıka kaydım var ama sonuç ne olur

  • Besler Hukuk 18 Ekim 2020 18:15

   Diğer tanık varken düşmez.

 • Osman Yıldız 18 Ekim 2020 12:19

  Polise mukavemette bulundum, 3 yıllık denetimli serbestlikten yararlanabilir miyim? Suç tarihi 31.03.2020’den önce.

  • Besler Hukuk 18 Ekim 2020 18:15

   Yararlanırsınız. İstisna suçlardan değil.

 • Selma 18 Ekim 2020 03:03

  Nafaka icra takibi başlattım. Fakat borçlu verdiğim adresten ayrılmış olduğu için adliyeye iade edilmiş.bu durumda surec nasıl ilerler? Adresi bulursam ne yapabilirim ya da bu benim görevim mi ? Teşekkürler

  • Besler Hukuk 18 Ekim 2020 18:13

   Mernis adresine ödeme emri gönderilmesini talep edin

 • emir kerm 18 Ekim 2020 00:42

  ceza dosyalarında ”suçun hukuki vasfının değişme ihtimali’ kararı tam olarak ne demek? açıklarımısınız teiekkür ederim

  • Besler Hukuk 18 Ekim 2020 18:02

   Mesela hırsızlık suçunun içine şiddet de girdiğinde yağma suçuna dönüşmesi gibi.

 • Yeliz sarac 18 Ekim 2020 00:13

  11 yıl önce karım boşanma davası açtı kabul ettim dava boşanmayla sonuçlandı ancak eşim vazgecip tebliği imzalamadi bende çalışmak için yurtdışına çıktım nüfusta hala evli olduğumu öğrendim iki yıl önce tekrar tebligat gönderdim yine para yüzünden imzalamadi bir hafta önce para konusunda anlaştık odeyecegimi söyledim peki adliyeye gidelim imzayı aticam dedi gittiğimizde imzayı atınca sorun çıkarmı aradan o kadar yıl geçtiği için dava düşmüş olur mu yoksa tamamen biter mi

  • Besler Hukuk 18 Ekim 2020 18:00

   Sadece tebligat yapılamadığı için dosya kesinleşmediyse, tebliğ aldığına ve istinaf yoluna başvurmaktan feragat ettiğine dair imza atarsa biter.

 • Mehmet Pişgin 17 Ekim 2020 23:19

  Slm ben devlet demiryollarında işçi statüsünde çalışan bir makinistim.Kuruma giriş tarihim 2011.Bu tarihten önceki kurumdaki makinistlerin statüsü sözleşmeli memur.Şuan kurumda aynı işi yapan hem işçi hem memur makinist var.Statü farkından dolayı maaşlarımız sosyal ve özlük haklarımız çalışma saatlerimiz kısacası herşeyimiz yimiz farklı.Bu ay kuruma tekrar memur makinist aldılar ve kurumda şöyle bir durum oluştu 2011 öncesi memur 2011-2020 arası işçi 2020 sonrası tekrar memur.Bizde arada kalan işçi makinistler olarak memur olmak istiyoruz.Genel müdürlüğümüzde bunun için mecliste yasal düzenleme yapılması gerektiğini söylüyor.Bu durumun hukuki boyutu nedir.Dava açsak memur olabilirmiyiz.Teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 18 Ekim 2020 17:57

   Müdürlükte söylenen doğru. Dava ile çözülebilecek bir şey değil.

 • Kemal duman 17 Ekim 2020 22:36

  Selam bir buçuk yıl önce arabamı anneme devrettim hiç ücret almadan ama noter parayla almıştır yazıyor mahkemeye versem arabamı alabilirmiyim araç ilk sahibi beni bilgi verirseniz sevinirim

  • Besler Hukuk 18 Ekim 2020 17:53

   Hukuka aykırı bir şey olmadıkça satış iptal edilemez.

 • Tolga 17 Ekim 2020 20:29

  Merhaba öncelikle buradan yardımlarınız için teşekkür ederim..babamla yaşadığım bir sorun sonrasında babamın şikayeti üzerine dava açıldı dava sonunda bana 3 ay hapis cezası verildi davaya itiraz hakkımda var ancak itiraz sonrasında yine suçlu bulunursam 1/4 indirim haklarım elimden alınacak..bu hapis kararını kaldırma şansım varmı babam karara itiraz edebilirmi ? Artık yalanmı doğrumu bilmiyorum babam bir avukata danıştığını beraber giderek bizim ortak dilekçe vermemiz gerektiğini hiç bir sorunun olmadığını belirtirsek hapis kararının kaldırılacağını söylüyor..
  Kararda 1 tekerrür yazıyor ve cezasını çektikten sonra denetimli serbestlik uygulanabilir yazıyor itiraz sonucunda ne gibi bir sonuçla karşılaşabiliriz ne dersiniz ne yapmam lazım ?

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 20:47

   Kafanız iyice karışmış. Kararın yerinde olmadığını düşünüyorsanız itiraz edin. Bir şey olmaz.

 • murat kökyıldırım 17 Ekim 2020 20:26

  sayın avkuatım ben engelli karosunda engelli emeklisi olarak özel sektorde calışanım 01,10,2020 kücük is kazası gecirdim sag elim orta parmagımın tırnagı ve etınden az gitti makine ucurdu ozaman şikayet etme dediler ken kes söylediler ben öyle yabtım .15,102020 kadar hıc sormadılar ilgilenmediler benım cok kızdım 15,10,2020 polise şikayet ettım dosya oluştu ve önce özel hastaneye gittim sonra 4,102020 devlet hastanesine pansuman yabtırdım 04,10,2020 polis kayıtında oyle yazıldı araya şimdi cakın cevrem girince şikayetimi geri cektim ama hala savcılga gitmedik .savcılık cagırmadı.manevi maddi tazminat davası acmadım hasatane ve işyeri incele felan polis kayıtlarında ..bu durumda ne yabmalıyım

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 20:46

   SGK’ya iş kazasını bildirin. Maluliyet oranı tespit edilirse dava açabilirsiniz.

 • Nurten kocak 17 Ekim 2020 19:40

  Yavrum benim kızım 4 senedir evli 3yasinda bir oğlu var,kocasının çocukla ve kızımla maddi manevi hiç bir alakası yok,şimdide evin anahtarinı değiştirmiş kızımın evden giyim eşyalarını bile psikolojik şiddetle alamıyor daha boşanma davası bile yok ne yapabiliriz ne olur bir yol gosterin mugla dalyanda yaşıyorlar ama kızım istanbula geldi.

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 20:44

   Boşanma davası açtığında aile konutunun kendisine tahsis edilmesini isteyebilir.

 • hüseyin öztürk 17 Ekim 2020 18:02

  ben kardeşimle kavga ettik kardeşim şikayetçi oldu karakola gittik tutanak tutuldu bir suç unsuru bulunmadı gönderdiler ama kabahatlar kanundan 55.58.60.111.114.maddeleri diye hüküm vermiş dava yok mahkeme yok itiraz etme hakkım varmı varsa nereye itiraz edebilirim

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 20:41

   Sulh Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulunabilirsiniz.

 • Fırat Arslan 17 Ekim 2020 17:46

  Tarafıma cekişmeli boşanma davası açıldı ve 500.000 manevi tazminat talebinde bulunuldu, cevap dilekçesine tüm iddiaları reddedip, tanık ve kanıtlarımi da koyacağım, ancak eger ben de 500 bin tl lik karşı dava açmak istersem cevap dilekçesine boşanmak istiyorum ve 500 bin talep ediyorum mu demek zorundayım yani bosanmak istemiyorum ama 500 bin manevî tazminat talep edebilir miyim ayni zamanda? Benim üstüme biseyim yok isim bile yok sizce 500 bin alır mi böyle bişey var mi?

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 20:40

   Bir boşanma avukatı ile çalışmanız gerekiyor. Sora sora dava yürütülmez.

 • Ebru Arıkboğa 17 Ekim 2020 17:19

  İznim olmadan paylaşım yapan kişi şuan tüm hesapları kapattı ama yapacağını yaptı hayatıma zarar verdi yine de bulunabilir mi. Hakaret içerikli mesajları da var ekran görüntüsü almıştım.

 • Emel demir 17 Ekim 2020 16:48

  Merhabalar. 1 yil once tehdit edildim öldürürüm seni keserim diye. Tekrar yazmaya başladı ailene fotoğraflarımızı gostercem diyerek. Tehdit davası açabilir miyim?

 • Zeynep sude 17 Ekim 2020 16:45

  Dün fake hesaptan birine küfür ettim beni polise şikayet ettiginj söyledi polis ev adresimi bulabilirsiniz??

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 17:00

   Evet bulabilir.

 • Ece Akın 17 Ekim 2020 16:15

  Ben üç ay kadar önce bir çocuktan tacizde bulunduğu için şikayetçi olmuştum. Bir ay kadar önce de mahkeme kağıdı geldi ama ben şikayetimden vazgeçmek istiyorum. Bunu nereye söylemem lazım ve şikayetimden vazgeçersem mahkeme iptal olur mu?

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 17:00

   Şikayetinizi çekerseniz soruşturma sonlandırılır. Savcılığa bu yönde dilekçe vermeniz gerekir.

 • Ebru Arıkboğa 17 Ekim 2020 16:08

  Sosyal medya üzerinden iznim olmadan fotoğraflarım kullanılarak başka bir hesap açıldı ve hayatım ,ailem ,işim tehlikeye atıldı. Bu kişi ilk uyarılarıma rağmen fotoğrafları kaldırmadı. Fakat işini hallettikten sonra hesabını kapatıp sürekli başka hesaplar açarak rahatsız etmeye devam ediyor. Bu kişinin kim olduğunu bilmiyoruz buna rağmen kişi hakkında dava açabilir miyim ve ceza alabilir mi?

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 16:58

   Suç duyurusunda bulunun. Kimliği tespit edilirse ceza alır.

 • İlyas 17 Ekim 2020 14:38

  2001 senesinde eşimin kardeşi bize kirada oturmayın kendi eviniz olsun diye bize arsasında olan 2 katlı evin üst katına yeni bir daire yapmamızı teklif etti. Bende kabul ettim , yer parası verdim ve onlar noterlikten inşaat yapma ve aboneyi kendi üzerime olması için muvafakatname imzaladı. Bende üst kata inşaata başladım ve tüm masrafı kendim yaparak bitirdim ve taşındım. 17 sene böyle oturdum. Daha sonra imar barışı geldi. Ben imar barışından yararlanmak istedim. Ama arsa sahibi buna karşı geldi. Ne yaptıysam kabul etmedi. En son arsadan hisse vereyim dedi. Ama onuda yapmadı.Aradan 2 yıl geçti Senin yerin yok dedi ve arsayı başka birine sattı. Satın alan kişide bana baskı yaparak çıkarmaya çalışıyor.Birde geriye dönük kira almakla tehdit ediyorlar yani ecrimisil davasıyla sizce dava açarlarsa kazanabilirler mi? Bu evi benim yaptığıma ve arsaya para verdiğime dair şahitlerimiz var ama dekont gibi bir şey yok.Ve de inşaat yapmama noterlik huzurunda onay verdi. Yıllarca evin vergisini ben ödedim. Şimdi mahkemeye versem evin bana tescillenmesi ya da evin değerinin bana ödenmesini sağlayabilir miyim?

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 16:57

   Uğradığınız zararların tazmini için eski malike dava açabilirsiniz.

 • Yılmaz Akgül 17 Ekim 2020 13:23

  2 SENE ÖNCE 16 YAŞIMDA YÜZ KIZARTICI BİR SUÇ İŞLEDİM. BU SUÇLA İLGİLİ 2 GÜN ÖNCE SON MAHKEMEME ÇIKTIM VE 6 AY HAPİS VE 3 SENELİK HAGB CEZASI ALDIM 18 YAŞINDA OLMADIĞIM İÇİN (olmama 1 ay kaldı) SİCİLİME İŞLENMEMİŞ. 2021’DE POLİSLİĞE BAŞVURUCAM ENGEL TEŞKİL EDER Mİ? 5352 SAYILI ADLİ SİCİL KANUNU’NUN 10. MADDESİNİN 3. FIKRASINDA ŞÖYLE DENİYOR: 18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERLE İLGİLİ ADLİ SİCİL VE ARŞİV KAYDI SORUŞTURMA KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMEK ÜZERE ANCAK “CUMHURİYET BAŞSAVCILIKLARI, HAKİMLER VE MAHKEMELERCE İSTENİLEBİLİYORMUŞ”. YANİ İDARİ MAKAMLARA VERİLMESİ BU KANUNU GÖZ ÖNÜNE ALIRSAK ASLINDA YASADIŞI DEĞİL Mİ? BU ŞEKİLDE BAKILDIĞINDA POLİS OLMAMA ENGEL BİR DURUM GÖZÜKMÜYOR. SİZCE ENGEL BİR DURUM VAR MI??????????
  BU İŞİN EHLİ OLDUĞUNUZ İÇİN SİZE DANIŞMAK İSTEDİM. BİR YERDE BİLGİ YANLIŞLIĞIM MI VAR YA DA BİŞEYLERİ GÖZDEN Mİ KAÇIRIYORUM ANLAMADIm

 • Meliskaraca 17 Ekim 2020 13:15

  16 yaşında halamın haber-i olmadan kartından 600 lira çektim o da kim olduğunu bulmak için adliyeye gitmiş ve buldu beni şikayetçi olmadı mahkemem var ay sonunda sizce ne ceza alırım

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 13:45

   Hırsızlık suçunun bir yıldan üç yıla kadar cezası var.

 • Burcu 17 Ekim 2020 12:54

  Benim 9 yaşında kızım var eski esimden. Yenide evlendim 2015 te ama kızım öz babasını hiç tanımıyor. Şimdiki eşime baba diyor ve kimliğinde neden benim babamın ismi yazmiyor ve neden seninle soyadımız ayrı diye sürekli problem yasiyorum. Soyadını nasıl degisebilirim. Eşim kızımın babası olarak gözükmek istiyo. Hiçbir yerde işlem yapamiyor. Eski eşim nerede onu bile bilmiyoruz ondan sürekli onay gerekiyor. Kizini tanimayan birinin ismi kimlikte yazıyor ve kızımın zoruna gidiyor. Benim babam o değil diyor. (Kızım durumu biliyor.)

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 13:42

   Babası gerçekten o olduğu için hukuken yapacak bir şey yok.

 • Okan Aydoğdu 17 Ekim 2020 10:47

  Merhaba,
  Birinden alacağım var bunun karşılığında bana senet verdi ödemeyi yapmadı bende doğal olarak icra koydum senedi itiraz etti 2 yıl süren ticaret mahkemesini kazandım. Şuan gerekçeli kararın yazılmasını bekliyoruz. İstinafa giderek zaman kazanmaya çalışıyor. Borcun tutarını yatırması gerektiğini de biliyorum istinaf davalarının Uzun sürdüğünüde biliyorum hukuk olarak kısa zamanda sonuçlandırma ihtimalim var mıdır ? Yada başka izlemem gereken bir yol var mıdır?

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 13:32

   Eğer teminat yatırmaya karar verirse anlaşmaya çalışın. Başka kestirme bir yol yok.

 • Ali batmaz 17 Ekim 2020 09:59

  İyi günler Sulh hukuk mahkemesine üst komşunun banyosundan oluşan sorun için tesbit dilekçesi vermiştim ve hakim geldi daha sonra bilir kişi raporu geldi şimdi yeni bir dilekçe ile davamı açmam gerekiyor yoksa dava açılmışmı oluyor

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 13:27

   Masraf miktarı tespit edildiyse alacak davası açmanız gerekiyor.

 • Samet demirci 17 Ekim 2020 09:25

  Ben 0 halde telefon almak istiyordum fakat telefon fiyatları dolar ile birlikte artışa geçince bütçem buna yetmedi.

  2. El telefon alabileceğimiz bazı siteler var, bu şekilde telefon satın almam sorun teşkil eder mi?

  Mesela o telefon çalıntıysa veya daha öncesinde bylock denen program o telefonda kullanılmışsa bunun sorumluluğu telefonu alan kişiye mi bindirilir?

  Maddiyat nedeniyle 2. El telefon almak istiyorum, başım da belaya girmesin istiyorum. Lütfen yardımcı olunuz…

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 13:26

   Sözleşme yaparak satın aldığınız tarihi ispatlayabilirsiniz ancak yine de bir garantisi yok.

 • Melisa Ay 17 Ekim 2020 02:12

  Miras paylaşım
  Evlilik sonrasi 1988 yilinda alinan ev miras bölüşümü nasıldır babamin onceki esinden 3 cocugu var ben simdiki eşinden ev annemler evlendikten sonra alindi
  (Evin yarisi annemin diger yarida 1/4 annemin esinden kalan pay 3/4 tum cocuklarin payi şeklinde mi)
  Örnek 80 bin tl olan ev 40 bin anneye kalan 40 binin 1/4 =10bin anneye 3/4 =30 bin cocuklara 7.5 bin tl kisi basi gibimi paylasim olur
  Mesela evin rayiç fiyatı 70 bin mirascilardan biri diger paylari almak isterse bu rayiç bedel uzerinden mi odeme yapar
  Teşekkürler

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 13:24

   2001 öncesi alınan mallar bakımından katılma alacağı söz konusu değil. Anneniz 1/4 alır kalanı tüm çocuklara eşit paylaştırılır.

 • Ali tortu 17 Ekim 2020 00:19

  Eşim 2 yaşındaki oğlumun çıplak videosunu sosyal medya tictok a yayınlamış bu suçmudur

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 13:20

   Çocuk 18 yaşına geldiğinde rahatsız olursa şikayetçi olabilir.

 • İsmail tapan 17 Ekim 2020 00:09

  Merhabalar
  Özel bir şirkette 13 yıldır çalışmaktayım
  Bu şirket devamlı şirket ünvan isim değişikliği yapmaktadır
  Bu süreçde işçilerin tazminatları veriliyor ve yeni şirket ismiyle devam ediliyor
  Fakat size şunu sormak istiyorum
  Devamlı isim değişikliğinde yıllık izinler işçinin çalıştığı yıla göre devam edermi yoksa işe yeni başlamış bir işçi gibimi başlar

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 13:07

   Yıllık izin ve diğer işçi hakları ilk başladığınız günden bu yana hesaplanır.

 • Yasin Türkmen 16 Ekim 2020 23:26

  Vekaleti bana veren kişiden paramı almam kaç yıl sürer?
  Notere dava açabilir miyim ?

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 13:05

   Yerel mahkeme ortalama iki yıl sürer. Notere de dava açabilirsiniz.

 • Asaf 16 Ekim 2020 23:01

  Merhabalar öncelikle iyi çalışmalar boşanma davasında ara karar olarak boşanmamız gerçekleşti fakat karşı tarafın tazminat davasına itiraz ettik itirazımızla birlikte dava 1 yılı aşkın süredir sonuçlanmadı bu kişi hala kütüğümde ve evli olarak görünüyoruz bu süreci nasıl hızlandırabiliriz veya bu tazminatı ödemeyi kabul etsem dava hemen sonuçlanır mı kişinin bir an önce kütüğümden soyismimden düşmesini istiyorum tarafıma ne gibi yol izlemem gerektiğini aktarır mısınız şimdiden yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 13:53

   Boşanma kararın kesinleşinceye kadar boşanmış olmuyorsunuz. Üst mahkeme iki yıl daha sürer. Beklemekten başka çare yok.

 • Güllü Çelik 16 Ekim 2020 22:49

  İyi günler benim istinafta boşanma dosyam var fakat ben anlaşmalıya çevirmek istiyorum protokolü hazırladık mahkemeye sunduk ama istinaftaki dosyanın kapanması lazımmış nasıl kapatabiliriz o dosyayı lütfen yardımcı olun

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 13:52

   Mahkemeden protokolü bölge adliye mahkemesine göndermesini isteyin.

 • Harun baş 16 Ekim 2020 22:18

  Merhaba yaklaşık 2 ay önce inşaat işçisi olarak çalıştığım evin yanında samanlık ta yangın çıktı orada çalıştığımız için bizimde ifademiz alındı bana ve çalışan arkadaşıma ceza kağıdı geldı 2700 TL bizimle bir ilgisi yok itiraz etsek nasıl olur

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 13:51

   Sizinle ilgisi yoksa itiraz edin tabii ki.

 • Fırat Arslann 16 Ekim 2020 22:17

  Merhaba, Bu protokolü imzalarsam ileride eşimin nafaka tazminat vs. alma hakkı olur mu? maddelerde ileriye dönük diye bir ibare yok bu sorun olur mu ? https://resimlink.com/r/42v2B
  resimlink.com/r/42v2B

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 13:50

   Bu ücretsiz danışmanlık kapsamını aşar biraz.

 • Fırat Arslan 16 Ekim 2020 22:17

  Merhaba, Bu protokolü imzalarsam ileride eşimin nafaka tazminat vs. alma hakkı olur mu? maddelerde ileriye dönük diye bir ibare yok bu sorun olur mu ? https://resimlink.com/r/42v2B
  resimlink.com/r/42v2B

 • Nuri 16 Ekim 2020 21:10

  Asli ceza mahkemesi davasinda 2 taraf da durusmaya katilmazsa dava düşer mi ?

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 13:49

   Düşmez.

 • Handan 16 Ekim 2020 20:16

  138kişilik sitede kentsel dönüşüme girilecek.Yenilenme için firmaya peşin 90.000tl verilecek.Henüz noterde sözleşmeye imza atılmadı.İnşaat firması karot aldırdı.Sonuçlar tapudan riskli olarak geldi.Dairemin neti 80m2.Dairemi projede 70m2 gösteriyor.Cephemi değiştiriyor.İnş Firma kendine alacağı 30daire+10dükkanın tek binanın iyi tarafına alıp daire mr2 sini bizimkinden yüksek tutuyor projede.Devletin bilirkişisini getirtip daireleri ölçtürdü.Bilirkişi benim dairemn geniş olduğunu ,firmanın projede m2mi küçültmüş olduğunu söyledi.Fakat dairemin m2 toğlamını söylemedi.Sonuçların 15gün sonra bize bildirileceğini söylemişti.Bilirkişi sonuçlarını sormamıza rağmen 2aydır ısrarla açıklamıyorlar.Binaları yıkma konusunda firma aceleci davranıyor.Bu konuda nasıl 1 yol izleyebilirim hakkımın yenmemesi için.

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 13:48

   İdari işlemin iptali davası açmanız ve yürütmenin durdurulmasını talep etmeniz gerekiyor.

 • alper saglam 16 Ekim 2020 19:59

  merhaba ayri yasama baskasyla 5 yil uzerinden gectiginde bosanma davasi acsam reddedilirmi ve resmi nikhali es bu artik one surebilirmi hakki varmi

 • Yılmaz Akgül 16 Ekim 2020 19:56

  2 SENE ÖNCE 16 YAŞIMDA YÜZ KIZARTICI BİR SUÇ İŞLEDİM. BU SUÇLA İLGİLİ 2 GÜN ÖNCE SON MAHKEMEME ÇIKTIM VE 6 AY HAPİS VE 3 SENELİK HAGB CEZASI ALDIM 18 YAŞINDA OLMADIĞIM İÇİN (olmama 1 ay kaldı) SİCİLİME İŞLENMEMİŞ. 2021’DE POLİSLİĞE BAŞVURUCAM ENGEL TEŞKİL EDER Mİ? 5352 SAYILI ADLİ SİCİL KANUNU’NUN 10. MADDESİNİN 3. FIKRASINDA ŞÖYLE DENİYOR: 18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERLE İLGİLİ ADLİ SİCİL VE ARŞİV KAYDI SORUŞTURMA KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMEK ÜZERE ANCAK “CUMHURİYET BAŞSAVCILIKLARI, HAKİMLER VE MAHKEMELERCE İSTENİLEBİLİYORMUŞ”. YANİ İDARİ MAKAMLARA VERİLMESİ BU KANUNU GÖZ ÖNÜNE ALIRSAK ASLINDA YASADIŞI DEĞİL Mİ? BU ŞEKİLDE BAKILDIĞINDA POLİS OLMAMA ENGEL BİR DURUM GÖZÜKMÜYOR. SİZCE ENGEL BİR DURUM VAR MI??????????
  BU İŞİN EHLİ OLDUĞUNUZ İÇİN SİZE DANIŞMAK İSTEDİM. BİR YERDE BİLGİ YANLIŞLIĞIM MI VAR YA DA BİŞEYLERİ GÖZDEN Mİ KAÇIRIYORUM ANLAMADIM.

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 13:02

   Soruşturma aşamasında polise verdiğiniz her türlü ifade görünür. Devlet memurluğu dışında hedefler belirlemeniz sizin için daha iyi olur.

 • Önemli hayat memat meselesi 16 Ekim 2020 18:32

  Merhaba, 2kişi arasında alacak verecek davası varmış 3 yıl boyunca sonra çalıştığım kurum müdürü sen de onun sitesine yorum yap diğer insanlar dolandırılmayın dedi.. bende sakın resimlere inanmayın kandırıyorlar dolandırıcılar yazdım.. adam yorumun altına beni davaya verdiğini yazmış 8 gün geçti e- devlette bir yorum yok.. adamı aradım.. davadan vazgeçmem filan dedi sonra gitmiş müdürüme bana şahit olcak demiş benim bir alakam yok konunun içinde buldm kendimi ya bana dava açabişir mi? Sadece yorum yaptım küfür argo yok :(( memurluğu yansın istemiyorum

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 13:00

   Dolandırıcılık hakkında yazdığınız metnin içeriğini bilmeden bir şey söylemek zor.

 • Yusuf Ayan 16 Ekim 2020 18:04

  Ağır ceza davasından örgüt üyeliği kapsamında yargılandım ve ağır ceza mahkemesi beraat verdi. Ancak savcı da kararı istinafa başvurmuş. Avukatım prosedür gereği oldugunu söyledi. İstinaf kararı bozar mı? Aldığım beraat kararı bozulup tekrardan ceza verilme gibi söz konusu mu. Eğer öyle bişi olursa bu süreç ne kadar sürede tamamlanır. İstinaf ne zaman karar verir

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 12:56

   İstinaf üç yıl sürer. Kararın değişmesi ihtimali tabii ki var.

 • Şahin Arıca 16 Ekim 2020 18:01

  Merhaba kolay gelsin nafaka odedigim eski eşim başkasıyla resmi nikah olmadan dini nikahla yasiyor ve ben halen nafaka ödüyorum ne yapmam gerekir bu durumda şikayet mi edeyim.halen nafaka ödüyorum başkasıyla yaşıyor

  • Besler Hukuk 17 Ekim 2020 12:49

   İddialarınızı delillendirebilirseniz, nafakanın kaldırılması için dava açabilirsiniz.

 • Asaf 16 Ekim 2020 17:28

  5.sınıfa yeni başlayan kızıma sınıf değişikliği talep ediyoruz ama kabul edilmiyor başka sınıftan biri kızımın sinifina alınabilir diye teklif ediliyor ama siz değişiklik yapamazsınız deniliyor.sebep olarakda bu sınıftaki başka bir veliyle aramızın kötü olması ve onun şikayetçi olması gösteriliyor.veli benim çocuğumdan kaçıyorlar diye şikayet ediyormuş. Herhangi yazılı veya sözlü böyle bir talebimiz yok.Biz sadece çocuğumuzun bütün arkadaşları diğer sınıfta diye bunu istiyoruz.Burada veli olarak ben cocugum hakkında söz sahibi olamıyorum ve başka bir veli benim çocuğumun hangi sınıfta olacağına karar veriyor.Bu durumda izlemem gereken yol nedir

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 17:46

   Karar yetkisi müdürde maalesef. Yapacak bir şey yok.

 • Yahya AKINCI 16 Ekim 2020 17:18

  Silahlı tehditden, yerel mahkeme BERAAT veriyor,
  Yargıtay beraati BOZUYOR,
  Yerel mahkeme yeniden yargılayıp sanık hakkında 1 Yıl 8 ay HAGB kararı veriyor.

  —- Duruşma tutanağının son karar metni ———– Henüz gerekçeli karar tebliğ edilmedi.
  Sanığın ve katılanın yokluğundan kararın tebliğinden itibaren mahkememize verilecek dilekçe veya zabıt kabitine yapılacak beyan ile 7 gün içinde Yargıtay yasa açık olmak üzere, aksi takdirde hükmün kesinleşeceğine dair verilen karar iddia makamı ve Cumhuriyet savcısı Zafer Küçük’ün katılımı ile talebe uygun olarak açıkça okunup anlatıldı. Ekim / 2020
  ———————————–
  Kararda Yargıtay yasa açık yazıyor.
  Bu HAGB kararına yargıtaya temyiz yoluna gidilebilir mi?

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 17:45

   Evet temyiz yoluna başvurabilirsiniz.

 • TOLGA UÇAN 16 Ekim 2020 16:56

  MRB EŞİM İLE BOŞANMA AŞAMASINDAYIZ BİRİSİ 3 YAŞINDA DİĞERİ 6 YAŞINDA 2 EVLADIM VAR EŞİMİN HİÇ BİR MADDİ GELİRİ YOK EVLİLİĞİMDE BENİ EKSİ DURUMA DÜŞÜRÜCEK HİÇ BİRDAVRANIŞIM OLMADI EŞİMİN HAYATTA SIĞINACAĞI KİMSESİ YOK DENİZ BÖLGESİNDE YAŞAMAK İSTİYORUM BEN DİYEREK EVİ TERKETTİ DAHA ÖNCEDEN DE EVİ TERKETTİĞİNE DAİR SAVCILIKTA KAYIP İLANI FARKLI YILLARDA İKİ KEZ VAR BEN ANKARADA YAŞIYORUM EŞİM YAKLAŞIK 2 AYDIR ANTALYADA BİR OTELDE KOMİLİK YAPIYORMUŞ KALACAK EVİ OLMADIĞI İÇİN DE OTEL DEPOSUNDA BİR YER AYARLAMIŞ İŞ VEREN ORDA YATIP KALKIYORMUŞ OTEL SEZONLUK OLDUĞU İÇİN OTEL İLE OLAN İŞ SÖZLEŞMESİNİNDE 2 HAFTA SONRA BİTECEĞİNİ MADDİ GELİRİM YOK DİYEREK NAFAKA TALEBİNDE BULUNDUĞUNU DİLEKÇESİNDE BELİRTMİŞ BOŞANMA DAVASI DİLEKÇESİNDEDE OTELİN ADRESİNİ VERMİŞ ÇOÇUKLARIMIN DAN ERKEK OLANI ANA OKULUNA GİDİYOR EŞİMİ MADDİ GELİRİ OLMAMASINA RAĞMEN ÇOÇUKLARI İSTİYORUM DİYE DİLEKÇESİNEDE BELİRTMİŞ BU DURUMDA VELAYET ŞANSIM VARMI NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM…

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 17:44

   O yaştaki çocukları büyük ihtimalle anneye verirler.

 • Hayriye Bakay 16 Ekim 2020 16:46

  Merhabalar,
  Elektrik müh. olarak şantiye şefi imza yetkimi haziran 2017 yılında bir firma ile anlaşarak bazı şantiyelerde kullandırdım. 1 yıl süre ile üzerimde görünen bu şantiyelerden, firma ile anlaşma yapmayarak ayrıldığımı düşündüm. Fakat bugün firma iskan için imza atmanız lazım diye bana haber verdi. Bu işe girdiğim için zaten pişman olmuştum. Şimdi hiçbir yere imza atmak istemiyorum. Bunlar imzamı kullanmaya devam mı ettiler bilmiyorum. Firma imza atmazsanız noterden ihtarname çekileceğini söyledi. Ne yapacağım konusunda yardımınızı rica ederim.
  Teşekkürler.

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 17:44

   Fesih ihbarnamesi gönderseniz iyi olur. Daha önce yazılı bir fesih bildirimi yapmadınız sanırım.

 • Yasin Türkmen 16 Ekim 2020 15:48

  Peki noterden paramı alabilir miyim ?
  Almam ne kadar sürer ?

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 17:42

   Size vekaletle satış yapan kişiden alacağınızı talep edebilirsiniz.

 • Nurdan kaya 16 Ekim 2020 15:41

  Selam aleykum hocam ben 3 katlı bi ev aldım 8 kardeşten 7si vekalet verdi ama bi kardeş almanyada ve kacak vekaleti alamıyoruz ki tapuyu alalim hocam binanın bütün parasını verdik 1 vekaleten dolayı tapu alamıyoruz ne yapmanız gerek hayırlı gunler

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 17:40

   İntikal işlemi yapıp kendi hisselerini size devretsinler. Sonra da siz ortaklığın giderilmesi davası açarak taşınmazın tamamını satışa çıkarırsınız.

 • Ebru 16 Ekim 2020 15:34

  Merhaba Avon kozmetik 8 yıl sonra kalan bir 113 TL lik borç için collectürk diye bir firmaya veriyor firma arayıp 113 TL lik borcun 1600 TL olduğunu hemen ödersem 930 TL ye kapatacağını söylüyor.Bu zamana kadar herhangi bir arama yapmadı borcunuz var diye Avon.Ve ben borcum kaldığımıda hatırlamıyorum.Ödemezsem icra açacaklarını söylüyorlar.Ben asıl borcu ödesem sadece dosya kapanmaz diyorlar.Sizce ne gibi bir yol izleyebilirim?

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 17:37

   İcra dosya numarasını isteyin. Bir gariplik var gibi o işte.

 • Tunay Kantürer 16 Ekim 2020 15:27

  Borçlusu olduğum dosyaya ilişkin ödemeleri yazılı belge karşılığında davacının avukatına yaptım.Ancak davacı vekili bilemediğim hesaplamalar sonucunda bana yüklüce bir miktar daha borç çıkardı.Yazılı belgeler karşılığında yaptığım ödemelerle icra dosyasını karşılaştırıp değerlendirme hakkım varmıdır?

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 17:36

   Yaptığınız ödeme tutarlarını icra dosyasına bildirmesini isteyip icra dairesinden kapatabilirsiniz.

 • nihat kkkkk 16 Ekim 2020 15:14

  Merhaba
  2019 yılın da hiç beklenmedik bir mahkeme ye çağrıldım . hırsızlık sucuyla mahkeme oldum ve halen devam ediyor. 2017 yılında samsung marka bir cep telefonu satın alıp kullanmisim ve ya hattımı takip denemisimdir. Bu telefon calintiymis gerçekten bu telefonu uzun süre kullandimmi hatırlamıyorum aradan iki sene geçtikten sonra böyle birseyden haberdar olduğum için nerden aldığımı hatirlamiyorum. Mahkeme de yalan konuşmak ta istemiyorum. Ev sahibin ifadesine göre sabaha doğru 4 buçuk ile 7 arasında uyumuş o uyuduğu süreç içinde uyandıktan sonra evinin soyuldugunu fark etmiş. Orta da hiç bir delil yok. Sadece çalındıktan 8 saat sonra o telefona Kartimi takmış im . gerekçeli kararı okudum konut dokunulmazligi ve hırsızlık suclariyla yargılanıyorUm.aUm.avukat tutmamin gerçekten faydası olurmu yada mahkeme de ne demem gerekiyor. ..

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 17:35

   Avukat daha iyi takip eder tabii ki davanızı.

 • Ahmet yıldırım 16 Ekim 2020 15:12

  COKKKK ACIILLLLLL
  Iyi gunler. Maaş aldığım bankadan biri gece 3 te telefonumu hackerlamis ordan da internet bankaciligindan 70 bin kredi cekmis gece 4 de. Sabah banka beni aradi şüpheli bulduk ve blokladik diye ama şimdide sahip cikmiyorlar parayı istiyorlar.ben ne yapabilirim bu durumda. Bu tamamen bankanin guvenlik sıkıntısından dolayi degil mi benim sahsi hic bir sucum yok.

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 17:34

   Banka sizden para istemez. Kimseye para göndermeyin.

 • Okan 16 Ekim 2020 14:51

  Merhaba.Ben eşimin yeğeni üzerine bir imarlı arsa vermek istiyorum.Eşimin yeğeni öğrenci ve geliri normal olarak yok olarak görünüyor.İleride o arsa içinde daire olursa örnek olarak 20 daire olsa ben ya da yeğenim hakkında üzerine yüklü miktarda para değerli mal olduğu için ya da başka bir sıkıntı olur mu ?Yeğenim öğrenci tekrar belirteyim.

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 17:32

   Yasal yollardan alındıysa bir şey olmaz.

 • Diyar çevirel 16 Ekim 2020 13:44

  Yani mahkemede kemik testi istediler bende anlamadım ne alaka yani

 • Yasin Türkmen 16 Ekim 2020 13:34

  Merhabalar 4 senedir devam eden bir mahkemem var .
  Vekâlet ile noter aracılığıyla bir ev aldım (evin tapusu benim üzerimde) . Vekaleti veren kadın bana dava açtı .evi aldığım adam bir sıkıntı çıkmaz rahat ol diyor ama mahkemeyi kaybedecek gibi duruyorum (evi satmamam için evi satışa kapattırmışlar) evi aldığım adam ile kadın bir ara evlilermiş kadının dediğine göre eski kocasına bir araba vekaleti vermiş imzalar kriminale gitti ve bu imza kadın imzası değildir dendi . Mahkeme uzadıkça uzadı ve şimdi kaybedecek gibi duruyorum sizce bu mahkemenin sonucu nasıl olur lütfen yardım edin

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 13:48

   Sahte vekaletle yapılan ilk satışta üçüncü kişinin iyi niyeti korunmuyor maalesef. Tapu iptal davasını kaybedebilirsiniz.

 • Tolga akar 16 Ekim 2020 13:32

  Merhaba
  3 ay 11 gün hapis cezası aldım kararda mükerrürlerr özgü infazına ve (1.kez tekerrur) ve infazından sonra denetimli serbestlik tedbirinin uygulanmasına yazıyor..
  Bu şartlarda ben doğrudan denetimli serbestlikten faydalanabilir miyim…?

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 13:45

   Yararlanırsınız.

 • Erdal ÖZGÜL 16 Ekim 2020 13:28

  Merhaba 1 yıl önce araba aldım.Aldigim kişiye güvenerek 2- 3 ay önceki eksper raporlarına bakarak aldım.araci 4 ay önce başkasına internetten sattim.Dilerse aracı ekspere sokabilecegini bu raporlarında satin aldığım kişiye ait olduğunu belirttim.Ekspere sokmadi.sattığım kişi başka birisine aracı satmak istemiş.Arac ekspere sokulmuş.Sonrasinda araçta airbag açıldığı ve airbag yerine direnç takıldığı saptanmış.Sag ön sasede hasar olduğu çıkmış.Muhatabi ben olduğum için bana dava açacağını söyledi.Bu durumda ne olur.

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 13:44

   Gizli ayıplar tutarında sorumlu olursunuz.

 • Burak Alper BAL 16 Ekim 2020 13:26

  Amazon üzerinden aldığım kitap yerine kutudan kulaklık çıktı,aradım benim götürüp iade etmemi istiyorlar.İade etmek zorunda mıyım(gelip alırlarsa ya da kurye gönderirlerse iade edeceğimi söyledim).

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 13:43

   Kendileri gelip alması lazım.

 • Nursin akin 16 Ekim 2020 13:12

  Mrb benim iki sene oldu boşanma davam bölge adliye mahkemesin de hala bı cvp gelmedi 1 senede sonuçlanır dediler ama olmadı bunun için napabilirim dilekçe falan yazabilir miyim napmaliyim bu durumdan çok sıkıldım pisikoljim çok etkiliyor hızlandırılması için napabilirim cvp verirseniz çok sevinirim .teşekkür ederim.

 • Gokhan demir 16 Ekim 2020 12:29

  05.10.2020 tarihinde nafaka arttirim davam vardi karar verildi 2 hafta icinde itiraz edebilirsiniz dendi.bu gun dilekce ile kaleme gittim 10 gun sonra gel dendi.2 haftalik sure geciyor.ne yapmaloyim.

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 13:19

   Öyle bir şey demeye hakları yok. Bugün gidip dilekçenizi nafaka artırım davanıza cevap dilekçesi verebilirsiniz.

 • Ali batmaz 16 Ekim 2020 12:13

  Mrb iyi günler üst kattaki komşumun banyo ve tuvalet inden su akıntısı oluyordu yaptırmadı dava açtım ve tesbit için geldiler ve sonra posta ile bilir kişi raporu geldi raporda 800 TL tamirat masrafı yazıyor ve benim tesbit için 1000 TL masrafım oldu mahkemeye şimdi bundan sonra ne yapmam gerekiyor ayrıca bir dilekçe vermem gerekiyormu tazminat ta almak istiyorum yeni bir dava mı açmam gerekiyor

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 13:17

   Davayı kazanmanız halinde yargılama giderlerini karşı taraftan alacaksınız.

 • Orhan karabacak 16 Ekim 2020 12:13

  Hayırlı günler benim sorum iş hukuku ile.. Bız yani 20 kişi kadar calişan iş yerimiz avm. Magzalarını sattı ve bizlerle yaptığı toplantıda bizlerin tazminat tutarlarımızın yarısını verdi eger almazsak onuda bulamayacagımizı imza atmanızı söyledi. Mesala ben 10 yıllık calisanim burut ücretim 5238 cıvarı. Bana 25 binlira teklif etti bana ya imza at yada gıt mahkemeye ver bekle 2 sene oda para olursa alırsın dedi ortalık kazanıp ta alamayan işcilerle dolu dedi. Bende 25 ı kabul ettim bir bakıma mecbur kaldım almasam onuda bulamayacaksın. . Ama yıne de mahkeme ye başvuracagımı söyledim benim hemen hemen 35 bin TL kaybım var istediğin yere baş vur dedi… . Tabi herkez kabul etti parayı…. ama biz 6 arkadaş mahkeme ye başvurmak istiyoruz bizim süreç nasıl olur kazanırmıyız..hakkımız varmı.. Şimdiden teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 13:16

   İşletme devri söz konusu ise yeni firma da borçtan sorumlu olur. Eski firmanın başka bir yerde işe devam edip etmeyeceği de önemli.

 • Rumuz 16 Ekim 2020 12:02

  Merhabalar, benim sorum tarım kredi kooperatifi ile yaşadığımız bir sorunla ilgili.
  Traktörümüze tarım kredi kooperatifinden kredi kullanmıştık bunun içinde traktörün kaskosunu borcu bitene kadar onlar yaptırıyordu. Fakat birkaç gün önce traktörle çalışanımız bir kaza geçirdi traktör kullanılamayacak hale geldi. Bizde kaskoyu her yıl kooperatif yaptırdığı için kasko var biliyorduk sonrasında öğrendik ki kasko ağustos ayında bitmiş ve yanilenmemiş. Bununla ilgili kooperatife karşı yasal yollara başvurabilir miyiz? Konuya hakim olmadığım için öncelikle size danışmak istedim. Ne yapabiliriz, nasıl bir yol izlemeliyiz?
  Vakit ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 13:13

   Kaskoyu onların yapması gerektiğine dair düşünceniz bir sözleşmeye dayanıyorsa dava açabilirsiniz.

 • İlke Erdoğan 16 Ekim 2020 11:56

  Merhaba çalıştığım işyerine 02.01.2019 tarihinde işe başladım, 29.07.2020 de ise haklı sebepten dolayı(Özel Güvenlik personeline, sözlü veya yazılı olarak güvenlik dışında işler verilmesi) noter kanalıyla feshettim. Şirket 3 gün işe gelmedi diye benim fesih arkasından devamsızlık bahanesiyle o da noter kanalıyla tek taraflı fesih verdi.
  Ben mahkemeye vermeyi düşünüyorum, tazminat alabilirmiyim, alırsam aşşa yukarı ne kadar alabilirim?
  Maaş 2500-2600 civarı

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 13:11

   Arabuluculuk aşamasında anlaşmaya çalışın. Yoksa dava açmaya değmez maalesef.

 • Tolga Şahan 16 Ekim 2020 11:34

  Merhabalar Bi davam varda sanık olarak yargılanmaktayim karşı tarafın tanik olan zat vefat etti dava düşermi hocam

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 13:10

   Başka deliller de varsa düşmez.

 • Esra Halaçogulları 16 Ekim 2020 11:10

  Merhaba Ben hep nişanlımla problemler yaşıyordum ben ayrılmak istiyordum ama o asla istemiyordu. Uzak durmaya çalışsamda evime geliyordu işime engel oluyordu hayatımdaki kişilere engel oluyordu. Ve bunlar mesajlarda da vardı. Çalıştığım iş yerine geldiği ve benim çıkıp görüşmek istemediğim ve onun eğer çıkmazsan orayı birbirine katarım sana yapcağımı biliyorum gibi ayrıca küfürlü mesajları vardı. Ben hep olayı kendim çözmeye çalışıyordum ancak dünden önce benim kulağıma sert bi şekilde tokat atarak vurdu bende dayanamadım uzaklaşma alması İçin karakola gidip şikayetçi oldum. Delil olarakta mesajları çıktı alıp verdim. Kasten yaralama, tehdit , kişiyi hürriyetinden mahrum etme suçları yazıldı ifademe. Ancak bugün öğrendim ki sadece uzaklaşma değil hapis cezasıda olabilirmiş bu suçlarda. Daha sonra hemen karakola gittim dedim ki şikayetimden vazgeçmek istiyorum. Onlarda bana vazgeçebilirsiniz ama bu bir işe yaramaz çünkü kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu şikayete bağlı bir suç değil savcılık bunu siz vazgeçseniz bile inceler ama ceza verir vermez bilemeyiz hapis alır almaz bilemeyiz savcılık karar verir dedi. Ben yinede şikayetimden vazgeçtim ancak çok korkuyorum bir insan benim yüzümden hapis alırsa ben yaşayamam yapabileceğim birşey var mı sizce bu durumda nasıl bir ceza verirler hapis alır mı yada para cezasına dönüştürülebilir mi ve bir avukat bulmam bu konuda işe yarar mı

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 13:09

   Hapis yatmaz büyük ihtimalle. Naif davranmayın. Bir kere şiddet uygulayan bir daha uygular.

 • isimsiz.... 16 Ekim 2020 10:46

  merhaba dedem ölmeden önce 2 sene kızında kaldı maasınıda onlar almıs harcamıs dedem bizde iken maasını alır ona verirdik.bizde biriken paraları kardesler tarafindan ulestirdik.kızında kaldığı zamanda bize ulestirme bile yapmadılar.bu hususta bir sey yapilabilirmi.

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 13:00

   Dedenizin onlara verme iradesi yoksa dava açabilirsiniz.

 • Didem Işık 16 Ekim 2020 10:07

  Eşim arkadaşına kefil olmuş ve ödemedikleri için bizim arabaya yakalama ve hak mahrumiyeti kondu. Yakalamayı kaldırdık ama hakmahrumiyeti devam edior..arabanın bu haczi nasıl kalkacak? Tamamen borcun ödenmesi mi gerekio? Bize söylenen yapılandırldı kalkması lazım dı üzerindeki haczin..ve muayensi geldi aracın geçti de.. muayeneye haciz üstündeyken aracı muayeneye sokabilirmiyiz..

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 12:58

   Haciz araç muayenesine engel değil.

 • MERT GÜNTAÇ 16 Ekim 2020 09:17

  merhabalar kolay gelsin iyi çalışmalar,
  benim sorum şu şekilde birinde senetim vardı 20 bin tllik fakat bu arkadaş senetin üzerinde oynama yapmış ve bu seneti 120 bin tl yapmış 120 bin tl mi getir diyor fakat bu seneti düzenlerken düzenleme tarihini 25 eylül yapcagımıza 25 ekim yazmışız ve düzenleme tarihi olarak yazdıgımız tarihe daha 10 gün var burdan yürüyüp bu senet geçersizdir iye hak idddaa edebilir miyim? veya ne yapmam lazım bi yol gösterir misiniz

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 12:55

   Vade tarihi düzenleme tarihinden önce ise geçersiz olabilir.

 • Fırat Arslan 16 Ekim 2020 07:50

  Merhaba, dün anlaşmalı boşanma protokolü ile ilgili soru sormuştum da tum protokolü buraya yükledim rica etsem bakabilir misiniz? Bunu imzalarsam ileride nafaka tazminat vs. alma hakkı olur mu? https://resimlink.com/r/42v2B
  resimlink.com/r/42v2B

 • songül karayaka 16 Ekim 2020 06:01

  ev sahib yaşadığım sorunda lütfen biri yardımcı olsun olayı tek kelime atlatmadan anlatıcam avukat tutacak param yok ama en azından bu konuda Allah rızası için rehberlik edecek mahkemede ne yapacağımı söyleyecek birine ihtiyacım var. ben eve girdikten 7 ay sonra evi satmayı düşündüğünü söyledi her ne kadar kızsamda kabul etmek zorunda kaldım hatta evin fotoğraflarını kendim çekip ona gönderdim ve evin son halini görünce söylediği satış fiyatının üstüne 10 bin tl ekledi çünkü ben eve girarken gerçekten ev çok kötü ve bakısız haldeydi.. eve çok iyi baktığımdan dolayı enaz 5 kere üst üste teşşekür etti hatta alabilirsem bana satabileceğini ve dışarıya göre biraz indirim yapacağını söyledi daha sonra satış olsun alan içinde oturtur diye bekledim. ev sahibi daha sonra satıştan vazgeçtiğini beyan etti 2. ci sene otururken tekrardan satışa çıkaracağını söyledi bende yazın tatil bölgesinde çalıştığım için eğer satacaksa evden çıkacağımı işim dolayısıyla 6 ay evde kalmadığımı bu yüzden boş yere kira ödemeyip taşınacağımı söyledim haziran ayında boşaltmayı düşünürken tekrar kendisi mesaj atıp 150 tl daha zam yapıp bu senede oturabileceğimi söyleyince vazgectim ama kontrat zamnında tekrar satmayı düşündüğünü söyleyince eski eşimle barışma aşamasındaydık ve eşim çocuk oyuncağı olmadığını ve evi kimseye göstermek zorunda olmadığımızı söyleyip telefonu kappatıı .. ev sahibi ünlü bi sanatcı mı yazarmı tam olarak ne olduğunu bilmiyorum ama bana gönderdiği kücümseyici ve cahis olduğumu ima eden mesajlardan dolayı eski eşimde ona hakaret davası açacağını söyledi ve evide göstermeyeceğini kontratın bitmesini beklemesini gerektiini söyledi sonra bizim yüzümüzden satış yapamdığını ve evi boşatırsak 1 ay depozito hariç 2 ayda yaptığımız masraflar ve taşınmaya yardımı olması için 2 kira almayacağını söyledi o sırada mucbir sebeb sayılan pandemi sürecide başlamıştı ve bu geçtiğimiz yaz çalışmayacağımız için kabul ettim. daha sonra bizde kirayı yatırmadık bunlar watsap mesajlarında hepsi kayıtlı. 2 ay geçetikten sonra bize evi sattığını söyledi yeni ev sahibinin gelip tanışmasını ve eğer isterse bizim evde oturacağımız düşünüp beklerken eve icra kağıdı ve tahliye kağıdı yolladı benim imzamın olduğu ve tarihi yeni atılmış bi tahütname yolladı onun üstüne birikimiş 4 ay vardı ve pandemi yüzünden işsizdim kış bitip yaza giriyorduk ve çalışmaya başlayacaktık pandemi patlayınca bu yazın çalışamadım halende işsizim sonrasında topamda 7ay i birken kira borcu var ama bunun tek sorumlusu kendisi ..avukat tutacak param yok ama karşı tarfın 2 tane avukatı görünüyor ne yapacağımı bilmiyorum hergece ağlamaktan gözlerimin altında torbalar oluştu .lütfen bunu mahkemeye nasıl anlatacağımı çünkü itiraz ettim mahkeme açılması için oda süre kazanmak için yalan beyanda bulunduğumu ve kira ödemediğim için zaman kazanmak olduğumu belirten yazı göndermiş mahkemede benden kanıt istiyor ve duyduğum kadarıyla ilk mahkemede tahliye kararı çıkıyormuş ben nasıl çıkarım bu durumda nereye giderim telefonumu daha saatttım hiç ev tutacak param yok ev tutmayı bırak nerdeyse evden çıkacak para yok elektirik kesikti bi hafta öncesine kadar şu durumda evden nasıl çıkayım en azından biraz zaman vermesi için nasıl bi yol izlemeyliuim mahkemede lütfen biri yardımcı olsun..ve nasıl bi yol izleyeceğimi cevap olarak yazsın intiharın eşiğine geldim …

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 13:39

   Tahliye taahhüdünü kira sözleşmesi yaparken aldıysa geçersiz. O yönden itiraz ederseniz kiracı tahliyesi işlemini yapamaz.

 • Oktay YAŞAR 16 Ekim 2020 04:08

  Merhabalar ben 18 yaşındayım 14-15 yaş aralığında bir kız arkadaşım bu zamana kadar aramızda kesinlikle kötü ilişkiler bulunmadı fakat kız arkadaşımın ailesinin onayı yok beni şikayet ederseler ne olur veya yalan ifadede bulunursalar ne olur?

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 13:35

   15 yaşından küçükler ile cinsel içerikli eylemlerde bulunulması, rızası olsa dahi cinsel istismar suçunun oluşturur.

 • Cengiz Kara 16 Ekim 2020 02:33

  Merhaba, çalıştığım şirket tarafından bugün itibariyle 16 Kasım’a kadar ücretsiz izne çıkarıldım. Tarafıma iletilen gerekçe ise aynen şöyle: “Uzaktan çalışma iş sözleşmesini imzalamadığınız için Cumhurbaşkanlığı kararı doğrultusunda 16.10.2020 tarihi itibariyle pandemi ücretsiz izne çıkarılacağınızı,pandemi ücretsiz izin desteğinin mevzuat kapsamında İşkur tarafından ödeneceğini tarafınıza tebliğ ederiz”
  Evet sözleşmeyi imzalamadım.
  Bu yasal mı? Sadece imza atmadım diye onayım olmadan ücretsiz izne çıkarıldım ve dava açma hakkım var mı? Ne yapmam gerekiyor?

 • Hasan Ceylan 16 Ekim 2020 00:19

  Kiraya verdiğimiz evde kiracı kasten yangın çıkardı. İtfaiye raporunda da yangın bilinçli çıkarılmış düşüncesindeyiz yazmakta. Evin pvc pencereleri eridi. Sigorta kutusu, lamba anahtarları prizler eridi. Kombi isle kaplandı. Kiracı evde yapılması gerekenleri yaptırıcam dedi fakat alelade bir boya dışında hiçbir iş yaptırmayıp telefonlara çıkmıyor Çok mağdur olduk. Bu durumda ne yapıp mağduriyetimizi giderebiliriz ?

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 13:22

   Suç duyurusunda bulunacağınızı söyleyerek uzlaşmaya çalışsanız daha iyi. Yaptığı ciddi bir suç ama tazminat davası için ağır bir zararınız görünmüyor.

 • Doğa dostu 15 Ekim 2020 23:07

  Madde 142 mahkemeye çıktım hakim 2 yıl 1 ay ceza verdi yarın istinaf vereceğim ne olur durumu

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 12:50

   Delil durumunu bilmeden bir şey söylemek zor.

 • Yunus İŞBİLİR 15 Ekim 2020 22:50

  2006 yilinda Bursa dan kaba inşaat halinde müteahhit den daire aldık. Tapu işlemleri için tapuda ev dukkan olarak görünmekteydi. Tapuyu dukkan olarak adimiza aldik. O esnada müteahit ben ilerki zamanda hallederim diye belirtti.daha halletmedi. Bizde evi satalım bari diye düşündük. Satışa sunulunca tapu araştırmalarında müteahhit in bize vermis oldugu dükkan tapusu apartmanın otoparkı görünmektedir. Bu esnada müteahhit in verdigi daire sözde bizde ama ortada tapu filan yok. Yasal yollarla nasil halledebiliriz .
  Not: satis sözleşmesi yaptık ama şuan bulamıyorum.

 • ayna 15 Ekim 2020 22:37

  mrb 2016 da bir paylaşmda devlete hakaret aşağlama suçu aldım ilk suçum oldu için beş sene suç işleme dendi bir ufak kavgada bunu bozdu şimdi 9ay10gün kesinleşmiş hapis geldi bu yatarı ne nasıl olir sizce sayglar

 • cke cke 15 Ekim 2020 21:11

  İsim tahsisi/ekletme tahsisinde bulundum. Yabancı isim ekleme veya varolan ismimi değiştirme talebimden ibaret olan dilekçemde, tüm gerekçelerimi açık halde belirttiğim ve şahitleriminde dinlenmesi halinde, isim tahsis davam reddedilmiştir. Hakimin dosyayı daha önceden düzgün bir şekilde okumadan hızlıca bazı şeyleri “es geçtiğine” inanarak, İstinaf bölge mahkemesine başvuracağım. Ama şu tereddütüm var, dilekçemi kendim yazmalı mıyım ? Yoksa sizler gibi tecrübeli bir avukatdan yardım mı almalı mıyım ?
  Saygılarımla..

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 12:41

   Avukatsız isim değiştirme davası açmanın sonucu böyle olabiliyor. İstinaf dilekçesini avukatın yazması ile sizin yazmanız arasında fark olur tabii ki. İsterseniz sayfanın en altındaki telefon numarasından büromuza ulaşabilirsiniz.

 • Ahmet çırak 15 Ekim 2020 21:10

  Babamdan kalan mirasımı sattım 3 adet ev 1 adet araba aldım şuan eşimden boşanacağım şuanki malımdan bölünme olur mu yani eşime pay düşer mi

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 12:36

   Miras yoluyla gelen paradan alındığını ispatlarsanız katılma alacağı çıkmaz.

 • Mesut Orhan 15 Ekim 2020 21:00

  Merhabalar ilginize şimdiden teşekkür ederim
  Abim işverenin işyerinde bir iş kazası geçirdi 6. kattan düştü vücudunun çeşitli yerlerinde (kollarda ve bacaklarda) kırıklıklar oluştu. Sağ kolunda bir bacaklarda iki olmak üzere üç tane platin bulunmaktadır. Doktorlar sağ kolunu tamamen kullanamayacağını söyledi güç kaybı meydana geldi diğer kırıklarda da durum aşağı yukarı aynı kırıklardaki platinler ve bu kırıkların kaynama (iyileşme süresi) dikkate alındığında ve de bunlara psikolojik faktör de eklendiğinde dava açma ve davanın seyrinin lehimize sonuçlanması hakkında ne dersiniz
  Alınacak yüzdeliğe göre en az 200 tl alabileceğimiz söylendi
  Bilgileriniz bize yardımcı olacaktır

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 12:09

   İş kazası neticesinde kalıcı olarak iş gücü kaybı olduğunda davayı kazanma ihtimaliniz yüksektir. Ancak kusur ve maluliyet oranlarını bilmeden hesaplama yapmak zor.

 • Özer 15 Ekim 2020 19:47

  Merhaba yüzde 49 hisse ye sahip bir ortak isyerinden belirli bir maaş alirken yüzde 51 hisseye sahip diğer ortak hayır para alinmayacak diyor ama bu para yüzde 49 hisseye sahip kişiye geçimi için gerekli 51 hisseye sahip kişi bunu deme hakkına sahipmi ve 49 hisse sahibi kasadan parayi alabilir mi bu suç olurmu

  • Besler Hukuk 16 Ekim 2020 12:07

   Anonim şirket ise genel kurul kararı ile kar payı dağıtımı yapılır. Yüzde 51 pay sizde ise sizin onayınız olmadan dağıtılamaz. Ayrıntılı bilgi için anonim şirketlerde kurumsal yönetim ile ilgili makalemizi inceleyebilirsiniz.

 • zeynep duru 15 Ekim 2020 18:31

  merhaba bugün bir bahis sitesi ile konuştum kendilerine hiç bir şekilde para vermedim maç sonucundan sonra paramın hesabıma yaatmasını bekledim ve bana vergi ödemeniz lazım almanız için dedi vergiyi öedeyecek durumumun olmadığını söyledim bana bankanın zarara uğrayacağı için dava açılır dedi ödenmezse doğru mudur öyle bişey yapabilirler mi benim sadece adımı ve ibanımı biliyorlar

  • Besler Hukuk 15 Ekim 2020 18:42

   Hiçbir şey yapamazlar. Dolandırıcı bunlar. Sakın para göndermeyin.

 • Diyar çevirel 15 Ekim 2020 18:23

  EŞİME aldığım telefon çalıntı çıkınca mahkemelik olduk sizce haklı çıkarmıyım bide bunun için hastaneden kemik testi istiyorlarmı

  • Besler Hukuk 15 Ekim 2020 18:42

   Haklı çıkmak delillerle ilgilidir. Kemik testi ile ne kastettiğinizi anlayamadım.

 • Fırat Arslan 15 Ekim 2020 18:16

  Merhabalar anlaşmalı boşanma protokolü imzalamam gerekiyor protokolde nafaka, maddi-manevi tazminat ve taki konularinda tarafların birbirinden talebi yoktur diye yazıldı, ancak ileride talepleri olmayacaktır diye bişey yok. Bu benim için boşandıktan sonra sorun olur mu, eşim benden boşandıktan sonra birşey alabilir mi?

  • Besler Hukuk 15 Ekim 2020 18:21

   Diğer maddeleri de görmek lazım.

 • Canan bener 15 Ekim 2020 17:19

  Mrb. Eşim ilk evliliğinden aldatılmadan dolayı şiddetten 1yıl 4ay ceza aldı. Ama 5 yıl zaten görüşüp rahatsız etmek yok ve eski eşide şikayetçi olmadığı halde mahkeme bu cezayı verdi. 2015 yılında oluyo bu olay. Bu cezayı ne kadar yatar, paraya çevrilebilirmi nasıl bir yol gözlemeliyiz. Şuan sigortasız ve içeri girdiğinde çok zor durumda kalıcağız. Bize 1 hafta yatar sonra denetimli çıkar diye bişyler söylüyolar ama neolcapını bilmiyoruz yardımcı olurmusunuz

  • Besler Hukuk 15 Ekim 2020 18:20

   Doğru söylemişler. Yatarı çok az olur. Süresi geçmediyse istinaf yoluna başvurun.

 • Kemal Çaynak 15 Ekim 2020 17:17

  Merhabalar yaklaşık 1.5 ay önce bir dizide oynadım ve arkadan geçen bir figüran olarak değil yakın çekimlerimin olduğu bir sahnede oynadım Aslında farklı bir iş için ordaydım ama bana gelip oynar mısın dediler herhangi bir imza da atmadım ama herhangi bir ücrette vermediler bu konuda dava açabilir miyim açabilirsem herhangi bir sonuç elde edebilir miyim? Teşekkürler.

  • Besler Hukuk 15 Ekim 2020 18:18

   Ücret verecekleri vaadinde bulunmadılarsa açamazsınız.

 • Besler Hukuk 15 Ekim 2020 15:37

  Mirasçıları adına şartları varsa tapu iptal davası açabilirsiniz.

 • Besler Hukuk 15 Ekim 2020 15:35

  Mesai saatleri bittikten sonra olan bir şeyden sizi sorumlu tutamazlar. Bundan dolayı işten çıkarırlarsa tazminat talep edebilirsiniz. Alabileceğiniz kıdem tazminatı hesaplaması için bu konudaki sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 • İbrahim kuroğlu 15 Ekim 2020 15:34

  Yaklaşık 2 buçuk senedir bir sağlık lojistikte çalışmaktayım iş kanununda bir iş yerinin bir işçiyi bir senede en fazla 270 saat mesai yaptırabilir diye biliyorum mesai saati 270 saati geçtiğinde işçi sözleşmesini fes edebilir mi ve Tanzimat alabilir mi ?

  • Besler Hukuk 15 Ekim 2020 15:51

   Evet 270 saatten fazla çalışıyorsanız kıdem tazminatı ve diğer işçi haklarınızı alabilirsiniz.

 • Mehmet Ali BALCI 15 Ekim 2020 14:20

  Merhaba, %96 oranında fiziksel engelliyim. 2018 yılında bilişim suçundan dolandırıcılığa uğradım. 5000 tl gönderdim ürün gelmedi ve satıcıya ulaşamadım. Dava sonuçlandı ve uzlaştırmacı atandı. Uzlaştırmacı benimle irtibata geçtiğinde işlenen suça istinaden 5000 tl paramı yasal faiziylemi geri istemeliyim, yoksa hastalığımın bu olay nedeniyle hızla artarak bendeki etkilerinden dolayı tazminatmı istemeliyim? Nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Besler Hukuk 15 Ekim 2020 14:36

   Bilişim suçu faillerinin üzerine genelde mal varlığı olmuyor. Doğrudan zararlarınızı istemeniz daha iyi olur.

 • Gülsüm satar 15 Ekim 2020 14:05

  öncelikle merhaba. babamdan kalan1 daire 4 kardeşe düşmektedir. kardeşlerden 3 ü satmak istemezken 1 tanesi mahkeme yoluyla da olsa satılmasını talep ediyor. bu durumda biz hiçbişey ypmazsak ablam evi sattırabilir mi? biz de maddi. durumu iyi olan insanlar değiliz ama küçük kardeşim otursun istiyorum ablam satılsım diyor. payını alma imkanımız yok. işleyiş nasıldır..? teşekkür ederim

 • Ahmet Koç 15 Ekim 2020 14:02

  Öncelikle merhabalar, Devlet Hava Meydanları İşletmeciliğinde görev yapan bir mühendisin(kadrolu) , lise matematik öğretmenliği diplomasıyla mesai saatleri dışında ücretli olarak çalışmasının bir sakıncası var mıdır ?
  Veyahut bir anonim dershane şirketine (yasal olarak bir eksiği bulunmayan ) ortaklığı bulunup orada mesai saatleri dışında çalışmasında memurluğu açısından bir sıkıntı teşkil eder mi ? Teşkil ederse nasıl bir yasal yolla sıkıntı çıkmayabilir ?
  Teşekkürler…

  • Besler Hukuk 15 Ekim 2020 14:32

   Anonim şirket ortağı olabilirsiniz. Öğretmenlik yapmanız şikayet halinde sorun çıkarabilir.

 • RUMUZUM YOK 15 Ekim 2020 12:09

  Merhaba kolay gelsin adım Fatih. Ben geçen sene liseden mezun olmuş olan, bu sene ise 2. kez üniversite sınavına hazırlanan, 18 yaşına girmesine 2 aydan kısa bi süre kalan, tek ideali polis memuru olabilmek olan ama kafasında bir sürü cevapsız soru olan bir öğrenciyim. Bundan 2,5 sene önce (16 yaşımda) hukukta “MüstehcenliK” suçu olarak kabul edilen yani edebe, ahlaka aykırı görüntüleri telefonumda depolamaktan dolayı hakkımda kamu davası açıldı ve bu yüzden savcılığa ve ardından mahkemeye çağrıldım. Olayın üstünden 2,5 sene geçtikten sonra yani 2 hafta önce kararın verileceği mahkemeye çağrıldım. Hakim hakkımda 3 ay hapis cezası ve bunun beraberinde 3 yıl süre boyunca HAGB (hükmün açıklanmasının geriye bırakılması) kararı verdi (3 sene boyunca suça karışmazsam davam ve bununla birlikte hapis cezam düşücek). Hakim işlediğim suçun ve aldığım cezanın sicilime işlenmeyeceğini ancak ileride hakkımda güvenlik soruşturması başlatılır ise suçumun orada gözükebileceğini söyledi. Sadede de gelicek olursam yukarıda da belirttiğim gibi ben bu sene PMYO’ya başvurup polis olmak istiyorum. Tabi bunlardan önce polis olmama engel herhangi bir kusurum olmaması gerekiyor. Şunu da belirtmemde fayda var ben sizden önce polis akademisini de aradım aynı soruları sordum fakat oradan sorularıma yanıt alamadım bu yüzden çareyi size yazmakta buldum. Sorularımı açık bir şekilde ifade etmem gerekirse;

  1) İşlediğim suç yüz kızartıcı mı eğer yüz kızartıcıysa polis olmama engel mi?

  2) Bu sene polislik başvuruları açılacağı zaman ben 3 senelik HAGB cezamın 9-10 aylık kısmını anca doldurmuş olucam bu engel teşkil eder mi?

  (((ŞUNU DA BELİRTMEK İSTİYORUM SUÇU İŞLEDİĞİMDE 16 YAŞINDAYDIM VE HALEN DE 18 YAŞINA GİRMİŞ DEĞİLİM)))

  • Besler Hukuk 15 Ekim 2020 15:49

   Güvenlik soruşturmasında çıkar. Büyük ihtimalle olumsuz rapor verilir.

 • emre hakyemez 15 Ekim 2020 10:59

  kolay gelsin eşim esnaf giyim mağzasında çalışıyor 2yıldır bu süre zarfında yıllık izin kullandırlmdı,evlendiğimde verilen 5günlük ücretli izin verilmedi pandemi dolayısıyla kısa çalışma ödeneği alıyordu yanlız son ay iş veren kısa çalışma ödeneği al üstünü ben tamamlayıp asgari ücret olarak ödeyim talebinde bulundu hastalıktan korktuğumuz içinn eşim bunu reddetti işveren de kısa çalışma ödeneği iptal etti bu ay sonu itibariyle ve bizi mahkemeye vereceğini söyleyip hiçbirşey talep etmiyorum tarzı bi yazı istedi biz bunuda vermedik sonraları öğrendikti işveren eşinin adına farklı bi firmadan gösterilmiş sigortamız hani diğer şube felan değil farklı isim farklı bi sektör ben nereye ve nasıl başvuru yapabilirim kıdem ihbar mobing yıpranma ne türde kesin tazminat alırım kaç gün içerisinde başvuru yapmam gerek kısa çalışma ödeneği bitmesine 15günüm var?resmi olarak çalışmıyor görünüyorum

  • Besler Hukuk 15 Ekim 2020 15:47

   Asıl çalıştığı firmaya dava açabilirsiniz. Mobbing hakkında detaylı bilgiyi bu konudaki makalemizde bulabilirsiniz.

 • HASAN BATUR 15 Ekim 2020 03:08

  13 aydır bir marangoz imalat hanesinde çalışmış bulunmaktayım 5.yada.6 aydan itibaren ücretsiz izne çıktım iş yerimde şuan çalışmıyorum çıkış yapılmadı ücretsiz izinde olduğum için fakat benim şehir değiştirmem gerekiyor aile içi sıkıntılarım yüzümden ücretsiz izinde olduğum aylar sgk yatmıyor sıfır (0) gözüküyor şuana kadar toplam iş yerinde bulunmuşluk sürem 13 aydır zorunlu olarak işten çıkacağım muhasebeci ücretsiz izinde oldugun için 1 sene çalışmış olarak gözükmez tazminat alamazsın diyor sizce alabilir miyim yoksa dediği gibi alamaz mıyım

 • Fahrudin Eminov 15 Ekim 2020 00:17

  Ben Avgustos ayı 6’sı Vodofon’dan kendi numara üzerine taksitli ürün almıştım ürünü beğenmediğimden dolayı o ay içerisinde Avgustos ayı 10’nu ürünü geri iadesini gerçekleştirdim ve ayın 13’de Ayhan bey diye birine teslim edilmiş, ve üzerinde 2 ay geçmek üzere ben ön ödeme olarak 60 tl ve 3 taksit ödedim 160 tl her taksit toplamda 540 tl para ödedim, müşteri hizmetlerine arıyorum hep diyorlar bekle lütfen bu konuda yardımcı olun neyapmalıyım. Ben bu ödediğim paraları geri istiyorum ihtiyacımdan dolayı

  • Besler Hukuk 15 Ekim 2020 14:25

   Tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.

 • Nihal Caglar 14 Ekim 2020 23:07

  Merhaba, babam 2017 yılında vefat etti. 2010 yılından kalan borçları var. Bu borçlara istinaden tarafıma alacak davasi açılacak sanıyorum. Sormak istediğim soru bu durumda zaman aşımı söz konusu olabilir mi?

 • Hakan Gecen 14 Ekim 2020 21:31

  Öncelikle Merhabalar .
  Ben bundan 10 ay öncesine kadar bi olaya karıştım ve bi kamu çalışanın malına zarar verdik gardiyan alkollüydüm daha doğrusu benden faydalandılar ben sadece dışını çizdim diğer arkadaşım da lastiğini patladı bu yıl temmuz ayı gibi de dava dosyası geldi kamunun açtığı suça sürüklenen çocuk olarak 17 yaşındayım savcıya da emniyete aile ve sosyal politikalar bakanlığı da aynı ifademi verdim ordaki ler de dava düşer dedi bide ben size sormak istedim.
  Benim takıldıgım konu kamu çalışanı olduğu için hapislik bi konu olurmu 11/04/2020 de dava var .
  Cevabınızı bekliyorum teşekkürler

  • Besler Hukuk 15 Ekim 2020 14:22

   Hapis yatmazsın büyük ihtimalle.

 • Sema dölcü 14 Ekim 2020 21:01

  Merhaba ailem ve ben nüfus müdürlüğüne dilekçe vererek soyadınızı değiştirmek istedik aileminki kabul edildi.Ama benim dilekçem heyet tarafından 2 kez reddedildi. Nasil boyle bir sey olur anlaymadik.Soyad aynı soyad ikisinede aynı dilekçe yazdık. Benim şuan dava açarak degistirme şansımdan başka yok. Ama dava açarak daha zahmetli ve ücretli oluyor bunun bi yolu yokmu başka şehirden fln versem yada ilçeden nasil olur yardımcı olurmusunuz.Tesekkurler

  • Besler Hukuk 15 Ekim 2020 14:21

   İsim değiştirme davası açmak dışında bir çözüm yok maalesef. İsterseniz sayfanın en altındaki numaradan büromuza ulaşabilirsiniz.

1 4 5 6 7 8 17