0216 387 0 388

AVUKATA SOR

Avukata Sor
Avukata sor sayfamızda her türlü sorularınız online avukatlarımız tarafından cevaplandırılmaktadır. Sitemizde sanal avukat soru sorma hizmetimizden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Avukata soru sormak için sayfanın en altındaki formu doldurmanız yeterli olacaktır. Hukuk büromuza sormuş olduğunuz sorunun öncelikle kategorisi belirlenerek, alanında uzman avukatımıza yönlendirilecektir. Örneğin iş hukuku avukatı boşanma avukatı veya gayrimenkul avukatı soru sor birimimize aktarılacaktır. Danışman avukatlarımız tarafından sorularınız detaylı şekilde incelenerek, en kısa sürede cevaplandırılacaktır. Hukuk büromuz tarafından verilmiş olan cevabı yine bu sayfaya girerek görebilirsiniz. Başkaca sorularınız olması halinde tekrar sorularınızı iletebilirsiniz. Avukata sıkça sorulan sorulara aşağıda başlıklar halinde yer verilmiştir.

Dava Nasıl Açılır?

Dava açabilmek için öncelikle bir dava dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir. Dava dilekçesinde bulunması gereken unsurlar davayı hangi mahkemede açacağınız, davanın tarafları ve adresleri, hukuki uyuşmazlığa dair açıklamalar ve talep edilen hususlardır. Bu nitelikleri barındıran dava dilekçesi hazırlandıktan sonra mahkemeye giderek harç ve masrafları ödedikten sonra davanızı açabilirsiniz.

Sanal Avukat Soru Sorma Nedir?

Avukata sormadan yapılan hukuki işlemlerde önemli hak kayıpları doğabilmektedir. Sorularınızı uyuşmazlık ortaya çıkmadan önce sormanız halinde, dava aşamasına geçmeden çözmek mümkün olabilecektir. Yargıya intikal etmesi durumunda ise önceden hukuk soru sor desteği alındığı için daha etkin ve verimli savunmalar yapılması mümkün olacaktır. Ayrıca iddialarınızı ispatlamanız kolaylaşacak, davanın lehinize sonuçlanması ihtimali artacaktır. Bu şekilde online olarak avukata soru sorulması işlemine sanal avukat soru sorma denilmektedir. Hukuk büromuz İstanbul merkezli olmasına rağmen Türkiye’nin her yerinde hizmet vermektedir. Bu nedenle İstanbul dışındaki şehirlerde yaşıyor olsanız dahi sorularınızı tarafımıza iletebilirsiniz.

Davalar Ne Kadar Sürer?

Davaların ne kadar süreceği mahkemenin iş yoğunluğuna, davanın türüne ve toplanması gerekli olan delillere göre değişmektedir. Bu nedenle kesin bir şey söylemek mümkün olmamakla birlikte türlerine göre davaların ne kadar süreceğini bu konudaki makalemizden inceleyebilirsiniz: İstinaf mahkemesi ne kadar sürer

Ücretsiz Avukata Sor Hizmetinden Yararlanabilir Miyim?

Avukata sor sayfamızdan sunmuş olduğumuz hizmetlerden avukat danışmanlık ücreti alınmamaktadır. Ücretsiz avukata soru sor hizmetimizden serbestçe faydalanabilirsiniz. Her türlü hizmetlerin sanal aleme kaydığı bir çağda, avukata ücretsiz soru sorma imkanının halkımıza sağlanması gerektiği kanaatindeyiz.

Avukat Tutmak Zorunlu Mu?

Davanızı kural olarak avukatla takip etmeniz zorunlu değildir. Ancak genellikle sonucu pek iyi olmamaktadır. Usul kurallarına uymadığı, süreleri kaçırdığı ya da iddialarını gerektiği gibi ileri süremediği için haklı davası reddedilen bir çok kişi bulunmaktadır. Bu nedenle avukatsız dava açmanızı tavsiye etmeyiz.

Avukata Sor Whatsapp Aracılığıyla Mümkün Mü?

Whatsapptan avukata soru sorulduğunda aynı soruların tekrar tekrar sorulduğunu gözlemlemekteyiz. Ücretsiz avukata sor sayfamızda ise daha önce sorulan soruları inceleyerek hızlı bir şekilde cevaba ulaşmanız mümkündür. Avukata soru sor whatsapp sayfaları gizlilik nedeniyle tercih edilse de isminizin görünmesinden endişe ediyorsanız rumuz kullanmanız da mümkündür. Avukata sor whatsapp sayfaları ile sanal avukat soru sorma sayfaları arasında gizlilik bakımından hiçbir fark bulunmamaktadır. Tarafımıza ilettiğiniz her türlü bilgi, sır saklama yükümlülüğümüz çerçevesinde korunacak ve üçüncü kişilerle kesinlikle paylaşılmayacaktır. İsminiz ve sormuş olduğunuz soru haricindeki hiçbir bilgi sitemizde yayınlanmayacaktır.

Avukat Vekaletnamesi Nasıl Çıkarılır?

Avukatınız tarafından size verilen kimlik ve adres bilgileri ile birlikte herhangi bir notere giderek vekaletname çıkarabilirsiniz. Miras, nüfus, boşanma gibi davalarda özel yetkiler arandığından bunları vekaletnamenize ekletmeyi unutmayın.

Hukuk Soru Sor İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Sormuş olduğunuz sorularda açık ve net olmanız, olayla doğrudan ilgisi bulunmayan konulara girmemeniz daha verimli olacaktır. Bu şekilde sorularınıza çözümler üretmemiz daha kolay olacaktır. Konudan sapmamanız kaydıyla her türlü detaya yer verebilirsiniz. İletinizi göndermeden önce lütfen son bir kez okuyup, eksik bilgi olup olmadığını teyit edin. Öğrenmek istediğiniz bilgiyi açık bir şekilde sorduğunuzdan emin olun. Yalnızca konudan bahsetmeniz yeterli olmayacaktır.

Avukata Sorulacak Sorular Nelerdir?

Dava açmak için bir avukatla görüşmeye gittiğinizde dava sürecinde sizin yapmanız gerekenleri, hangi delilleri avukata vermeniz gerektiğini, vekalet ücretinin miktarını ve nasıl ödeneceğini, yargılama giderleri ve harçların tutarını, davanın başarı şansını ve benzeri aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Bana Karşı Dava Açıldığını Nasıl Öğrenebilirim?

E-devlette tarafı olduğunuz bütün davalar görülmektedir. Hakkınızda hangi mahkemede dava açıldığını E-devletten öğrenebilir ya da tarafınıza tebligat gelmesini bekleyebilirsiniz.

Avukat Ücreti Ne Kadardır?

Avukatlık ücretinin alt sınırı her yıl düzenlenen avukatlık asgari ücret tarifesi ile belirlenmektedir. Bu tutarın üstünde olan herhangi bir miktar üzerinden yapılan anlaşma geçerlidir. Ortalama avukatlık ücretleri ve avukat maaşı hakkında detaylı bilgi için bu konudaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Davamın Durumunu Nasıl Öğrenebilirim?

Tarafı olduğunuz dava dosyalarını ve dosya içerisindeki bütün evrakları vatandas.uyap.gov.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki avukata sor formunu doldurarak sormak istediğiniz her türlü soruyu avukatlarımıza iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1.235 Soru

 • İslim Bozkurt 14 Ekim 2020 19:49

  Merhaba internet üzerinden E-devlet görüntüsü olan bir linke tıkladım, linkte geçmişe dönük 10 senelik kredi kartı aidatınızı ödüyoruz hemen başvurun yazıyordu. Bende başvurdum ekrana gelen kutuya kart numarası geçerlilik süresi ve arkadaki güvenlik kodunu yazdım , sonra iade tutarınız belirlendi şeklinde bir kutu geldi ekrana ve cep telefona gelen sms yi girin yazıyordu , bende cep tele gelen mesajdaki şifreyi girdim, bu şekilde 5 dakikada kredi kartımdan 7800 tl para çekimi yapılmış tabi benim haberim yok, dolandırıldığımın farkına saatler sonra vardım, sözün kısası bu parayı geri alabilmem mümkün mü? Devlet görüntüsü altında dolandırıldım ve mağdurum, bir yok gösterirseniz sevinirim..

  • Besler Hukuk 15 Ekim 2020 14:16

   Dolandırıcılık suçu için şikayetçi olabilirsiniz. Parayı geri alma ihtimaliniz zor görünüyor maalesef.

 • Mehmet tascioglu 14 Ekim 2020 19:08

  Merhabalar efendim yaklaşık 8 ay önce bir daire aldım. Daireme cambalkon yaptırdım ve cam balkon cam rengi siyah yaptırdım ve diğer bina sakinlerinin cam balkonu olanlarin cam rengi şeffaf ben yaptırdıktan sonra karar imza topluyorlar benim cam rengini şeffaf yaptırmak istiyorlar ve bunu ben kabul etmiyorum mahkemeye başvuracaklar bunun sonucu ne olur sadece cam renk farkı var diğer cam balkon olanların. ilginize teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 15 Ekim 2020 14:03

   4/5 çoğunlukla karar alınmadıysa onların da cam balkon yapması yasal değil. Alındıysa ve kararda şeffaf renkte olacağı yazıldıysa sizin de uymanız gerekir.

 • Cemil can 14 Ekim 2020 18:10

  İşteri benim kişesel telefonuma watsap mesajları atıyor şirket müdürü grup kurmuş benden izinsiz beni gruba eklemiş mesai saati içinde ve dışında şürekli mesaj geliyor telefon benim şahsi telefonum

  • Besler Hukuk 15 Ekim 2020 13:59

   İşle ilgili talimat veriyor ve evden yapıyorsanız fazla mesai ücreti talep edebilirsiniz.

 • Orhan bora 14 Ekim 2020 17:05

  Türk telekoma 6168 tl lik yurtdışı faturası nedeniyle il hakem heyetine dava açtım.turk telekom beni icraya vermiş bende itiraz etmiştim daha önce.hakem heyet i icra takibi ne itiraz edilen davalara bakma yetkisi olamadığına hükmederek dava şartı yokluğu kararı verdi.usulen reddeti.tuketici mahkemesine itiraz ettim.acaba mahkeme davama esastan bakarmi.

  • Besler Hukuk 15 Ekim 2020 13:57

   Bakmaz. Tüketici mahkemesine dava açmanız gerekirdi.

 • Ebru Uzunbacak 14 Ekim 2020 16:56

  Merhabalar. Ölen teyzemiz ve amcamız birbiriyle evli. Çocukları yok. Toplamda 6 varis (4’ü daha önce ölen amcanın yeğenleri, 2’si ise hem kadının yeğenleri, hem de amcanın yeğenleri.) var. Fakat içlerinden biri miras malını izalei şuyu davasıyla ihaleye çıkartıp, ucuz ucuz almakla tehdit ediyor. Biz ise istemiyoruz. Herkes hak geçmeden payını alsın gitsin derdindeyiz. 3-5 hak geçerse paramızla durumu eşitlemeye de razıyız. Tabi bilirkişinin biçtiği değer üzerinden. Ihaleye çıkarmama gibi hakkımız var mıdır? Ne yapabiliriz?

  Ölen kişinin çocukları olmadığından, doğrudan miras işleri tereke dosyasıyla mahkemeye intikal etti. Mahkeme bilirkişi atar mı? yoksa biz mi talep etmeliyiz?

  • Besler Hukuk 15 Ekim 2020 13:56

   İzale-i Şuyu Davası‘nda arsanın satışı dışında şartları varsa bölünmesi de talep edilebilir.

 • Sevil Akdoğan 14 Ekim 2020 16:22

  Abim vefat etti evli değil çocukları da yok.Annem babam reddi miras davası açtı.Abimin borçları bana ya da herhangi bir yakınımıza kalır mi?

  • Besler Hukuk 15 Ekim 2020 13:40

   Anne baba reddi miras yaptığında siz mirasçı olacağınız için sizin de reddi miras yapmanız gerekir.

 • Yasemin kaya 14 Ekim 2020 15:57

  Dedem okuma-yazma bilmeyen bir insandı.. 2 oğlu 4 kızı vardı
  Iki oğlu onu notere götürüp 3 . Bir şahısa tarlaları satmış gibi göstermişlerdir.. 1 yıl sonrada vefat etti dedem
  .. Dedem sadece parmak basmıştır ve böyle bir satıştan bahsedilmemisttir. Daha sonra 3.şahıs tan 2 dayım tarlayı almışlardır… kızlara miras kalmasın diye bu dolandıricilik yapılmıştır… annem vefat etti biz dava açabilirmiyiz.

 • ERCUMENT KADLAN 14 Ekim 2020 15:46

  1 ay once haksız ve yalan ifadelerle cinsel istismar sucuyla cezaevine gırdım ve cıktım…ben bu olayda kendi evimde o kişi tarafından bıber ngazı sıkılarak hakaret gasp darp ellerım ve ayaklarım baglı sekılde 5 saat kadar alı konuldum ve raporlarım var bu kısı hakkında adalet yerını bulsun dıye dava acabılırmıyım …..

  • Besler Hukuk 15 Ekim 2020 13:30

   Suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

 • Mustafa Ekin 14 Ekim 2020 15:25

  merhabalar öncelikle Ben aslında Jandarma Yedek Subayım. EGM ve Jandarma Kolluk kuvvetleri disiplin yönetmeliğine tabii oldukları için bu konuda sizin daha bilgili olduğunuzu düşünerekten buraya yazma gereği duydum.
  Tekrardan merhaba size icra durumu ile ilgili birkaç soru sormak istiyorum umarım yardımcı olursunuz. Öncelikle ben Jandarma Yedek Subayım(asteğmen) şu anda ben ilk maaşımı 10 gün sonra alacağım ama sigorta girişim 4C olarak yapıldı 3 adet icra dosyam var (toplam 13.500 tl ) bu dosyalardan 2 tanesi küçük meblağ olanları ilk maaşımda kapatacağım. 8000 tl olan büyük borcum ise maaş haczine gideceklerini söylediler.

  1-) Maaş Haczine uğradığımda hemen bir soruşturma geçirir miyim ?

  2-) İlk maaşıma maaş haczi gelir mi ? Sigorta girişim 4C olarak yapıldı ama maaş yatmadı daha. 10 Günü bulur dedi mutemet.

  3-) Bu durum benim ilişiğimin kesilmesine ve kalan askerlik zamanlarımı er olarak yapmama sebep olur mu ?

  • Besler Hukuk 14 Ekim 2020 15:32

   Maaş haczi disiplin cezası gerektirecek bir şey değil. Alacaklılarınız çalıştığınızı öğrendiğinde maaş haczi koyarlar. Ne zaman olacağını söylemek zor.

 • Fikri Gökkaya 14 Ekim 2020 13:49

  Macfit spor salonuna pandemi öncesi başlamıştım. Ama o günden beri gitmedim. Şimdi maalesef üyelik sözleşmesinden dolayı gitmediğim ayların parasını ödemek zorundayım diye yasal takip başlatıyorlar. Haklarım nedir ne yapmalıyım tüketici hakları için bir imkan yok mu? Tamam sözleşme imzaladım ama bu sağlık ortamında gitmediğim yere ödeme yapmak istemiyorum

  • Besler Hukuk 14 Ekim 2020 14:46

   Spor salonunun kapalı olduğu ayları talep edemezler. Keşke yazılı şekilde fesih işlemi yapsaydınız.

 • Sami Çubuk 14 Ekim 2020 13:43

  4 aydir çalıştığım iş yerinden aniden sözlü olarak cikarildim yerine adam bulduk diye tarafıma yazılı bildirilmediği ihtar çekmelimiyim pandemide dolayı çıkaramıyor muhasebecisi bana imzalamam gereken şeyler olduğunu söyledi bende ben çıkmadım cikarildim dedim imzalamadim ihbar tazminati alabilirmiyim ssk çikisim yapilamadigindan maaşım yatarmi avukat tutmaya durumum yok cevaplarsanız sevinirim ayrıca ise gitmediğim için tutanak tutup çıkarabilir mi.

  • Besler Hukuk 14 Ekim 2020 14:44

   Yeni iş bulmanız kolay değilse imzalayıp ücretsiz izin ödeneğinden yararlanın. Yeni iş bulurum diyorsanız imzalamayıp ihbar tazminatı talep edin.

 • Ayşe Ünlü 14 Ekim 2020 13:27

  Merhaba, babam ile 20 senedir görüşmüyordum, kendisi üçüncü evliliğini 2000 yılında çoçuklu bir bayan ile yapmış. Bir kaç ay önce beni tanımadığım bir numara arayıp vefat ettiğini ve kendisinin kentsel dönüşüme verilmiş ancak henüz teslim edilmemiş bir evi olduğunu söyledi. Sormak istedim soru ise babam ölmeden önce üçüncü eşi ilede boşanma sürecine girişmiş ve eşi katılım şerhi koydurmuş henüz teslim edilmeyen eve. Ancak buna itiraz için babam mahkemeye vermiş ve süreç sonlanmadan vefat etmiş. Boşanmaya çalıştığı eşi şimdi bu evin yarısına ve kalan yarıdada payı olduğuna dair kardeşimi ve beni ikna etmeye çalışıyor. Babam öldüğüne göre mirastan alması gereken pay sadece 1/4 değil mi? Bu süreci mahkemeye taşısa sonuç nasıl çıkar? İyi günler.

  • Besler Hukuk 14 Ekim 2020 14:42

   Boşanma davası sonuçlanmadığı için katılma alacağı talep etme hakkı bulunuyor.

 • Emre Akçay 14 Ekim 2020 13:10

  Merhabalar. Ben bir belediyenin personel aş şirketinde 3 inşaat mühendisliği görevinde çalıştım. Pandemi sürecinden dolayı kronik rahatsızlığı olan annemin yanına gitmem gerekti. Bu nedenle iş yerinden istifa ettim. Fakat istifamda bu nedeni belirtmedim. Şirket, dilekçemde belirtmediğim için kıdem hakkımın olmadığını söylüyor. Bu konuda dava açsam olumlu sonuç alabilir miyim? Emsal dava var mıdır? İyi çalışmalar dilerim.

  • Besler Hukuk 14 Ekim 2020 14:40

   Annenizin bakımı için işten ayrılmanız vicdanen haklı olsa da hukuken haklı bir sebep değil maalesef. Dava açmanızı tavsiye etmem.

 • erdi kalaycı 14 Ekim 2020 11:25

  BEN EŞİMİN AYEDAŞA OLAN BORÇLARINDAN DOLAYI ELEKTRİĞİMİZİ KESMIŞLERDI BORCU İCRALIK OLMUŞTU. EŞİMİN SÖZLEŞMESİNİ FEST ETMİŞLER BENDE GİDİP SÖZLEŞMEYİ KENDİ ÜZERİME ALDIM ÜÇ SENE SONRA GELİP EŞEKTRİĞİ KESTILER ESKİ BORÇLARINDAN DOLAYI BEN SÇZLEŞME YAPMIŞIM BORCUM YOK EŞİMİN ESKİ BORÇLARINDAN DOLAYI KESILMIŞ BENİM HAKKIM GASPEDİLMİŞ OLMUYORMU NE YAPABİLİRİM

  • Besler Hukuk 14 Ekim 2020 14:24

   Kaçak elektrik söz konusu değilse haklısınız. Tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.

 • Merih 14 Ekim 2020 10:45

  Merhabalar
  1997 yılında borç olarak bankadan havale para gönderimi yapıldı .
  Makbuzu duruyor miktarı 80.000000
  Bu süre içerisinde bu miktarı ödeme yapmadı .
  23 yıl oldu bu paranın alınabilmesi için miktar nasıl hesaplanır .
  Para alan kişi şu an emeklidir.
  Hukuki olarak nasıl çözüme ulaşır bilgilerinize arz ederim saygilarimla .

  • Besler Hukuk 14 Ekim 2020 14:23

   Alacak davası için on yıllık zamanaşımı süresi mevcut maalesef.

 • bilal mozakoğlu 14 Ekim 2020 09:30

  merhaba ağır ceza mahkemesinde 5 yıldır süren bir davam vardı.07.10.2020 tarihinde davam sonuçlanmış gerekçeli karara göre hakim CMK.nun 223/2-E maddesine göre beraatime hükmetti.şükür olsun sorum şu olacak kararda diğer maddede benimle birlikte diğer sanıkların kendilerini ihtiyari müdafii ile temsil ettirdiklerinden hüküm tarihinde yürürlükte bulunan A.A.Ü.T. ne göre belirlenen 6.810,00 TL avukatlık ücretinin hazineden alınarak her bir sanığa ayrı ayrı verilmesine diye bir madde yazıyor bunun ne olduğunu anlamadım yardımcı olabilirseniz sevinirim

  • Besler Hukuk 14 Ekim 2020 15:12

   Avukatınız varsa davayı kazandığı için hazineden o ücreti alacak.

 • Elif Er 14 Ekim 2020 09:24

  Merhaba, 12 yıl önce isim değişikliği yaptım
  Bunu arşiv kaydından nasıl sildirebilirim. Kolay gelsin

  • Besler Hukuk 14 Ekim 2020 15:10

   İsim değiştirme yaptıktan sonra tutulan kayıtların silinmesi söz konusu olamaz.

 • FATMA YILMAZ 14 Ekim 2020 09:22

  Merhabalar,
  Annemler 9 kardeşler 6 kız 3 erkek anne babaları öldü babalarından kalma 2 katlı evleri var. Bu ev 3 daire 1 dükkan şeklinde Burda bir erkek Almanya’da senelerdir yaşıyor. Türkiye’ye dönmeyi düşünmüyor. Evli değil ve bir teyzem eşi öldüğü için geri geldi çocuğu yok. Bu almanya’daki dayım hissesinden feragat ediyor ve hissesini eşi ölen teyzemin üzerinde Diğer hisseler 2 dayımın üzerinde Ama dayımın biri 5 teyzemin hisselerinden feragat etmeleri için noterde kağıt imzalatıyor. Ama bazılarının okuma yazması yok. O dul olan teyzem de kendi hissesini kızkardeşlerinden gizli kendi hissesini dayıma devrediyor. Teyzemler dava açıp hisselerini alabilirler mi? Bunun için bir süre var mı acaba

  • Besler Hukuk 14 Ekim 2020 15:08

   Noterde parmak basılması da geçerli oluyor. Hissesini devreden zaten bir şey talep edemez. Dolayısıyla tapu iptal davası açmanız zor görünüyor.

 • Alev Günal 14 Ekim 2020 08:12

  Merhaba,
  Benim size bir sorum olacaktı cevaplarsanız çok sevinirim. Annem Alzheimer hastası vasisi de benim. Annemin üzerine bir araç almıştık. Aracın satışını mahkemede ihale yoluyla yaptık. Alıcı parasını da ödedi ancak parayı mahkeme bize vermedi. ‘Maaşı yeterliyse o paraya ihtiyacı yoktur!’ dedi. Ancak maaşı yetmezse dilekçe ile başvurabileceğimizi söylediler.
  O parayı nasıl alabiliriz?
  Almak çok zorsa, annem vefat ettikten sonra o parayı alabilir miyiz?
  Çok çok teşekkürler

  • Besler Hukuk 14 Ekim 2020 15:01

   Annenizin bir ihtiyacı için para kullanmayı talep edebilirsiniz. Vefat ettiğinde para mirasçılara kalır.

 • Adnan soner karamürsel 14 Ekim 2020 03:10

  Merhabalar ben eşimle birlikte 2011 ile 2014 yılı arası yatılı işte çalıştık ve işten ayrıldık işveren haklarımızı ödemedi tazmimat davası ve sgk pirim davası açtık şu an dava icra da 12/11/2014 tarihinde dava avukatımız tarafından açıldı bu dava bu kadar uzun sürmesi normalmi birde avukatımız bu zaman içinde bizden toplam bugüne kadar 5.925 tl dava ve icra masrafı adı altında bizden bu parayı talep etti ödedik. (tazminat davasını biz açtık bizim ödediğimiz para budur) teşekkürler iyi çalışmalar dilerim.

  • Besler Hukuk 14 Ekim 2020 14:58

   Hepsi normal. Yargımızın yavaş olmasının suçunu avukatınıza atmayın.

 • Feyzullah göktaş 14 Ekim 2020 01:14

  Hocam elime kağıt geldi mahkeme tarihi ileri zamanda ama öncesinde başka ilçedeki (üniversite okuduğum ilçe) mahkemeden uyapta erken zamandaydı ona katıldım ama kağıtta yazan tarihli olan ikametteki ilçedeki mahkemeden de gözüküyor ama o uyapta yok ona katılmak zorunda mıyım?

  • Besler Hukuk 14 Ekim 2020 14:53

   Tanıklık yaptıysanız talimat yazılan yerde verdiğiniz ifade yeterli.

 • NEŞET güner 14 Ekim 2020 00:27

  Mrb benim 2 senedir aracım yediemin otoparkında hacizden yakalamalı şekilde bağlı geçenlerde avukat aradı anlaştık 4bin tlye dosyayı kapattık odedim borcu yanlız söyle bir sorun var busefer otoparktan benden 9800 tl bir fiyat çıkarttılar bunun içinden nasıl çıkabilirim yardımcı olursanız meil yoluyla yardımcı olursanız sevinirim

  • Besler Hukuk 14 Ekim 2020 14:52

   İcra müdürlüğünden tarifesine uygun olarak otopark borcunun hesaplanmasını isteyin. O miktarı ödemeniz gerek.

 • ömer karacimşit 13 Ekim 2020 23:54

  benim kyk borcu haricinde borcum bulunmamaktadır. bankaya gidip kredi kartı almak istediğimde üstünüzde icra takibi bulunuyor size kredi kartı veremiyoruz diyor bunu nasıl çözebilirim kredi kartını KYK borcu etkilemiyorsa bu icra takibi nereden geliyor

  • Besler Hukuk 14 Ekim 2020 14:50

   E devletten icra dosyasının taraflarını ve borcun sebebini öğrebilirsiniz.

 • Onur Yakın 13 Ekim 2020 23:38

  Sayın İlgili,
  Vefat eden babam için reddi miras vermeye hazırlanıyorum. Kendisine ait elektrik, su vb. abonelikleri üzerime alabilmem için veraset ilamını ibraz etmem isteniyor. Bunu ibraz edip abonelikleri üzerime almam halinde reddi miras talebim ile ters düşmüş olur muyum? Ve daha da önemlisi; doğalgaz için kapora ücretinin iade edileceği belirtiliyor. Bunu almamam gerekir diye düşünüyorum. Almadığımı resmi olarak nasıl kayda geçirebilirim?
  Teşekkürler…

  • Besler Hukuk 14 Ekim 2020 14:21

   Reddi miras yapacaksanız babanızın hiçbir alacağını alamazsınız. Veraset ilamı sunmaktan bir şey olmaz.

 • Ahmet hakan 13 Ekim 2020 21:19

  Herkese kolay gelsin,

  İlam icraya konulmuş ,Tehiri icra kararı ile durdurulmuş , dava BAM kararı ile bozulmuş KESİN olarak karar verilmiştir.

  1- kesin olan BAM karar e imzalı değildir ama iade olunan mahkeme Bozma ve kararın kaldırıldığına ilişkin tenzip zaptı göndermiş olup e imzalıdır.

  Bu e imzasız BAM kararı ve e imzalı tenzip zaptı ile teminatın iadesini isteyebilir miyim? Yada BAM kararını mühürlü imzalı isteyebilir miyim?

  Not : icra Müd. Görüşmemde BAM kararının kesin olması ile iade yapılacağını söyledi.

  • Besler Hukuk 14 Ekim 2020 14:10

   E imzalı Bölge Adliye Mahkemesi kararı ile teminatın iadesini isteyebilirsiniz.

 • Ayse cengiz 13 Ekim 2020 20:53

  Garanti bankasina olan kredi borcumu pandemi olaylarından itibaren ödeyemedim avukata vermişler 10 bin tl bugun arayip istediler ne yapabilir nasil bir yol izleyebilirim

  • Besler Hukuk 14 Ekim 2020 14:02

   Avukatla görüşüp taksitlendirmesini talep edebilirsiniz.

 • Orcun Gonenc 13 Ekim 2020 20:22

  Merhaba. Malulen emekli emekliyim. Ekpss ye girip memur olmak istiyorum. Yayinlanan ekpss klavuzunda herhangi bir kurumdan emekli olmamak sarti yayinlandi. Memur olabilmem icin emekliligimi iptal ettirmemmi gerekiyor? Yoksa atamam yapilip otomatikmen emekliligim iptalmi olur? Simdiden cok tesekkkurler saygilarimla…

  • Besler Hukuk 14 Ekim 2020 13:59

   Başvuru anında emekli olmamanız gerekiyor. Otomatik iptal gibi bir şey yok.

 • Gizem ÖZPOĞDA 13 Ekim 2020 20:18

  İyi akşamlar
  03.05.2018 yılında işe başladım 16.04.2020 tarihinde resmi olarak evlendim ve evlilik nedeni ile 12.10.2020 tarihinde noter onaylı iş sözleşmemi sonlandırdığıma dair iş yerime gerekli bilgileri verdim araştırmalarıma göre bu durumda benim ihbar sürem yok yalnız işverenim ısrarla 1 ay öncesinden bilgi vermem gerektiğini ve 6 hafta daha işime devam etmemi söylüyor kendisi avukat ile görüştüğünü ve ben işime 6 hafta daha devam etmez isem kendisinin de gelmediğime dair ihbar çekeceğini söylüyor böyle bir durum söz konusu mu yani benim 1 ay önceden çıkacağıma dair bilgi verip 6 hafta boyunca işime devam etmem gerekiyor mu?

  • Besler Hukuk 14 Ekim 2020 13:56

   Evlilik nedeniyle iş akdinin feshinde ihbar süresi yoktur. Dolayısıyla önceden bildirim yapmanıza gerek yok. Alacağınız kıdem tazminatı hesaplaması için bu konudaki sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 • Ömer faruk 13 Ekim 2020 19:26

  Hukuki geçerliliği olan bir senedimiz var. Borçlu “istediğiniz yere verin üzerime hiçbirşey yok” diyor. Senetin süresi de dolacak nasıl bir yol izlemeliyiz. İlamsız icraya verirsek paramızı alabilir miyiz ? İlamlı icraya mı vermek gerekir ?

  • Besler Hukuk 14 Ekim 2020 13:46

   Kambiyo senetlerine mahsus haciz yoluyla takip yapmanız gerekir. Mallarını kaçırması halinde tasarrufun iptali davası açabilirsiniz.

 • Bilal kırtay 13 Ekim 2020 16:36

  İyi aksamlar Avea izinsiz hattimizi faturaliya çevirmistir ve geriye faturasız çevirdiler aradık konuştuk daha önceki içinde yuklemis olduğumuz. 50 TL’lik paket vardı geri iade edilecektir dediler ve hala geriye gondermediler yardımcı olursanız memnun olurum

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 17:03

   Tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.

 • Filiz 13 Ekim 2020 16:22

  Mrblar benim kazandığım iş davam var ve icraya verdik ama karşı taraf istinaf süreci için dilekçe vermiş icra için de bu tazminatın bana yatmadı uzun sürer mi

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 16:41

   Üç yıl sürer.

 • Merve 13 Ekim 2020 15:45

  Eşim bana boşanma davası açtı daha sonra feraget dilekcesi verdigini söyledi verip vermediğini nasıl öğrenebilirim bir avukata gidip sorsam soylermi

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 16:40

   Mahkeme kalemine gidip sorabilirsiniz.

 • Fatma kaya 13 Ekim 2020 15:42

  Bir yakinimin bir bankaya kredi borcu varmış aramızda senet yapalım maaşımın hepsini banka kesmesin dedi yaptık banka sahte olduna dava açtı malimusavirlik sınavını kazanmıştım staj yapıyordum ilk duruşmada hakim olumlu bakmadı kararı açıklamayı sonraya bıraktı mesleğim gider mi

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 16:39

   Açılan davanın türünü bilmemiz lazım.

 • Derindeniz 13 Ekim 2020 15:36

  Benim 2018 nisan ayinda actim 2 yıldır boşanma davası var karara cıktı ama beni bıçaklamadan 15 yıl ceza aldığından kacak bulunmuyor tebligat gitmeyince ulaşmayınca gerekçeli karar yazilmiyor bende temmuz 2020 evlendim imam nikahlı hamileyim cezası var mıdır

 • cemil özbalçık 13 Ekim 2020 15:36

  merhaba 7 yıldır aynı şirkette çalışmaktayım iş değişikliği yapmak istiyorum istifa etsem tazminat alabilirmiyim

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 16:33

   İşverenin haklı fesih nedeni teşkil eden bir uygulaması varsa ve bunu gerekçe göstererek işten ayrılırsanız tazminat alabilirsiniz.

 • Sedat arikan 13 Ekim 2020 14:32

  Iyi gunler turk ceza kanunun 86/2 86/3. E, 53 54 maddelerinden cezalandirilmam isteniniyor gelen mahkeme kagidinda sonuc ne olabilir yada ne demek acaba silahla kasten basit yaralama yaziyor tesekkurler simdiden

 • Eda Özdilek 13 Ekim 2020 14:02

  İyi günler Anneme babasının miras olarak verdiği bir ev var tapusu annemin üzerinde şimdi annem ile babam gecinemedikleri için boşanacaklar anneme miras verilen evden babam hak edebilir mi

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 14:44

   Miras kalan ev kişisel mal kabul edilmektedir. Katılma alacağı kapsamında değildir.

 • Mevlüt biçer 13 Ekim 2020 13:38

  Merhaba, benim 06/03/2019 da dosyam gaziantep bam a gitti 9 hukuk dairesinde dosya durumu açık yazıyor ne zaman sonuçlanır. Çalıştığım işyerine açtığım tazminat davasıdır

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 14:45

   Bir yıl daha sürer.

 • haluk yılmaz 13 Ekim 2020 13:25

  avukat bey hukumde yazan karar soyle karsılıklı olarak maddı manavı tazmınat iştirakve yoksulluk nafakası esya ve sair bır ekonomik talepte bulunmadıklarından bu hususlarda karar verılmesıne yer olmadıgından
  anlasma uyarınca 3 cocugun velayeti bana verılmesıne karar verılmıstır kısaca boyle yazıyor
  bu sekılde bende dava acmam gereklımı 7 sene karsılıgını almak için yada mahkemede dırek bunları belırtıp bende gecmıse donuk 7 senenın nafakasını istiyorum demem yeterlımı acaba

 • Çağdaş dağdeviren 13 Ekim 2020 13:19

  Merhabalar iyi çalışmalar
  3 senedir çalıştığım restorant pandemiden dolayı kapatmak zorunda kaldı 3 seneye ne kadar tazminat alırım 2400TL maaş hiç agi almadım işyeri agi vermek zorundamı onu nasıl talep edebilirim acil dönüş bekliyorum teşekkürler iyi çalışmalar

 • Özkan duran 13 Ekim 2020 12:51

  Merhaba ağır cezada benim haberim olmadan dava açılmış. Dün e devlet. Gördüm. Gerekceli karar yazıldı ama suc bilgisi filan. Bize hiç tepligat gelmedi. Acaba mahkemeye. Cagırırlarmı veya. Temiz etmek için ne yapmak lazım

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 14:37

   Tebligat gelmediyse süreler başlamamıştır. Mahkemeye dilekçe sunarak temyiz yoluna başvurabilirsiniz.

 • Bora Demir 13 Ekim 2020 12:37

  Vefat eden babamın çekmiş olduğu konut kredisi için yaptırmış olduğu Hayat Sigortası vardı. Sigorta şirketi yaptığımız başvuruyu “poliçesinin başlangıç tarihi olan 04.05.2017 tarihinden önce Hipertansiyon, Hiperlipidemi ve Diabetes Mellitus tanıları olduğu tespit edilmiştir. Yapılan incelemede söz konusu hastalıklar ile ilgili olarak şirketimize herhangi bir bildirim yapılmadığı, öte yandan müteveffa tarafından şahsen doldurulup imzalanan Kredi hayat sigortası başvuru formunda söz konusu hastalıkların beyan edilmediği görülmüştür. Şirketimiz tarafından yapılan tazminat değerlendirmesi sonucunda, Türk Ticaret Kanunu ve Hayat Sigortaları Genel Şartları gereği beyan yükümlülüğünün yerine getirilmemiş olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle Türk Ticaret Kanunu ilgili hükümleri gereğince söz konusu sigorta tazminatının ödenmesinin hukuken mümkün olmadığını üzülerek bilgilerinize sunarız.” şeklinde bir gerekçeyle reddetti. Babamın vefatının sigorta şirketinin iddia ettiği hastalıklarla bir alakası yok. Zatürre sonucu akciğer yetmezliği (covid değil) sonucu vefat etti.
  1- Sigortacının sigorta şartlarını yerine getirmesi için dava açabilir miyim?
  2- Davayı hangi mahkemeye açmalıyım? (Samsun’da ikamet etmekteyiz.)
  3- Dava dilekçesinde son poliçede belirtilen tutar kadar mı tazminat talebinde bulunmalıyım? Yoksa her sene hayat sigortasını yenileyen bir müşteri olduğu için, yapılan tüm ödemeleri talep edip, bankaya olan borcu da kapatmalarını isteyebilir miyim? Teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 14:18

   Tüketici mahkemesinde dava açabilirsiniz. Teminat tutarı kadar talepte bulunabilirsiniz.

 • Bekir Tortop 13 Ekim 2020 12:28

  Merhaba,
  Durumumu anlatabilmek adına yazı biraz uzun olabilir, zamanınızı aldığım için şimdiden kusura bakmayın. Yol gösterebilirseniz çok sevinirim.
  Yaklaşık 7,5 senedir özel bir şirkette, 2 büyük firmanın ihracat işlemlerini gerçekleştiriyorum. Yıllar geçtikçe bu 2 firmanın iş yükü artmasına rağmen işlemlerini kendim yürütüyorum. Bu durumu yöneticilerime ilettiğimde problemim ya cevapsız kalıyor ya da fazla dikkate alınmıyor. Şirket pandemiyle birlikte uzaktan çalışmaya geçti ve kısa çalışma programına başvurdu, mesai saati bitişimiz 16’ya indirilerek maaşımız da kesinti yapıldı. Sadece şirkete gelip çalışanlar dışında yemek paralarımız kesildi yani evden çalışsak bile yemek paramız yatmıyor. Bunun yanında maaşımızdan son 6 ay brüt maaşa göre vergi kesintileri yapılmaktadır. İşimiz gereği mesaimizi 16 da sonlandırmamız çok güç oluyor. Dolayısıyla ne kadar kalmamaya çalışsam da çoğu zaman 16 dan sonra da çalışıyoruz. Şirket müşterilerimize mesaimizin artık 16 da bittiğiyle ilgili bir duyuru yapmadı. Bizim 16 dan sonra çalışmamızda da 3 maymun oynanıyor. Pandemi döneminde bir ara tüm haklarımızı aldığımıza dair kağıt imzalatılmak istendi, ben bunu imzalamadım.
  Gerek iş yükümün artmasından dolayı yöneticilerime bildirdiğim sorunlarımın cevapsız kalması/olumsuz sonuçlanması hatta yanımızda iş yükümüzü hafifletecek personelin sürekli başka departmanların işlerine yönlendirilmesi, gerek kısa çalışma döneminde mesai saatinden sonra çalışmamıza göz yumulması ve maaşımızın kesilmesi ya da kesilenin tamamlanmaması, gerekse uzaktan/evden çalışsak bile yemek ücretlerimiz kesilmesi tarafıma haklı fesih hakkı doğurur mu?
  Yaklaşık 8 yıldır çalışma emeğim olduğu için tazminat vb. haklarımdan vazgeçmek istemiyorum.

  Olası bir haklı fesih ve tazminat hakkım doğarsa hesaplanacak tazminatım, son brüt maaştan mı hesaplanıyor. Asıl brüt maaşım daha yüksek olmasına rağmen kısa çalışma programından dolayı maaşımız kesildiğinden dolayısıyla brüt maaşımız da düşmüş oldu.
  Tekrar kusura bakmayın uzun oldu ama aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

  İyi Çalışmalar,

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 14:00

   Yemek ve mesai ücretlerinizin ödenmemesi haklı fesih nedeni teşkil eder. Tazminatınız normal dönem brüt maaşınız üzerinden hesaplanır.

 • Murat Demirci 13 Ekim 2020 11:58

  İyi günler, avukata soru sorabilir miyim?

  Soru: Site yöneticisiyim. Siteye giriş yaptığında şu hata veriyor: Bu internet sitesi (x sitesi ) hakkında Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen 10/09/2020 tarih ve 2020/5858 D.İş sayılı karara istinaden, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır.”

  Burda anlatılmak istenen nedir? Siteye erişimi kaldırmak için ne yapmalıyım? Beni bu konuda bilgilendirdiğiniz için teşekkür.

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 13:50

   E devlet üzerinden Erişimin Engellenmesi Kararına İtiraz Başvurusu yapabilirsiniz.

 • haluk yılmaz 13 Ekim 2020 09:21

  slm avukat bey ben 7 sene once esımden bırkac av esyası karsılıgında bosandım 3 tane cocugumun velayetını ben aldım cocuklarım ve herhangı bır nafaka fılan ne o ıstedı benden ne ben cocuklarım o zamn bırı 3 bırı 6 bırı 9 yasındaydı aradan 7 sene gectı cocuklar buyudugu için cocukların aklını hem maddı olarak hemde manevı olarak bır sekılde akıllarını caldı ve buyuk kızım 2 sene once dıger ıkı kızımda 1 hafta once yanlarına gıttıler ve baba bız burda kalmak istiyoruz dedılere sımdı eskı esım bana velayet ve nafaka davası acmak istiyor ne yapabılırım bızım onceden bosanmada anlasmamız var kımse nafaka almayacak dıye ben 7 sene baktım bır kurus ne
  istedım nede o zamnlar cocukları aradı nede dogru durus aradı.sımdı ben de buna yenıden dava acma hakkım varmı veya gecmıse donuk 7 yılın baktıgım nafaka parası ıcın dava acma sansım varmı acaba bılgı verırmısınız

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 13:02

   Ödediklerinizi geri alamazsınız. Anlaşmalı boşanma protokolü dediğiniz gibiyse davayı kazanma ihtimaliniz var.

 • Mine Mine 13 Ekim 2020 09:09

  Eşime Tekirdağ Ağır Ceza Mahkemesince soruşturma açıldı ve dosyası İzmir’e gönderildiği bilgisi verildi Mahkeme ne zaman görülmeye başlar acaba ? Dava içeriği Fetö ardışık arama.

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 15:10

   Ortalama bir yılda iddianame düzenlenir.

 • Burhan 13 Ekim 2020 09:05

  Merhaba;
  Eşim yaklaşık 2 buçuk 3 sene boyunca bir hastanede tüp bebek tedavisi gördü ve bu süreçte 4 defa histeroskopi (rahimde yapışıklık)ameliyatı gerçekleştirildi.Her ameliyattan sonra ameliyatın başarılı geçtiği söylendi fakat aradan 1 hafta 10 gün geçtikten sonra sorunun devam ettiği ve tekrar aynı ameliyatı olması gerektiği söylenerek toplamda aynı ameliyatı bize umut verilerek olduk.Bu süreçte sayısız ilaç yüklemeleri(hormonlu ilaçlar),vurulan sayısız iğneler cabası.Eşim bu tedaviye başlamadan önce rahim filmi çekilmişti ve rahimde ameliyat gerektirecek kadar sorunun olmadığını sonraki doktorlardan öğrendik.Son ameliyattan sonraki rahim filminde ise eşimin rahminde şekil bozuklukları ve yapışıklıklar meydana gelmiş olduğu söylendi.Bunlar rahim filmlerinde görünmektedir.Biz bu tedavi sürecinden hem maddi hem de manevi olarak çok etkilendik.Eşim belkide bu yapılan yanlış tedavi ve operasyonlardan sonra bir daha çocuk sahibi olamayacak.Bu konuyla alakalı dava açsak bir sonuç elde edebilir miyiz.Teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 15:10

   Zarar ihtimaline dayalı olarak dava açılamıyor maalsef.

 • Çağrı atacan 13 Ekim 2020 00:42

  Merhaba devlet hastanesine bağlı ölümle sonuçlanan davamız var. 2016 da gerçekleşen 2017 de mahkeme açıldı şu an dava danıştayda sağlık tazminat olarak görünüyor geçen yıl 11. Ay da iletilmiş dosya ama hala beklemede sonuç yok ne zaman sonuca ulaşırız size göre hocam.

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 15:08

   Bir yıl daha sürer.

 • Davam 13 Ekim 2020 00:13

  İstinaf mahkemesi nin ceza dosyası ile ilgili olarak beraat verme yetkisi varmı yoksa sadece yerel mahkeme nin kararını bozup geri gönderme yetkisi mi var var

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 15:08

   Kendisi de beraat kararı verebiliyor istinaf mahkemesi.

 • Meryem sözen 12 Ekim 2020 23:50

  Merhaba 1 hafta önce bir tanıdıgımız fetöden şüpheli gözaltına alindı telefon kontör bayisi oldugu icin suclulardan birine hat ve telefon satmis .. 3 gün sonra mahkemesi var denildi mahkeme olmadi 5 gün sonra denildi ertelendi simdi tekrar ertelendi ve gizlilik kararı var deniliyor hic bir bilgi verilmiyor ilk gün avukatı ile görüştü benim hic bir ilgim yok demişti suan avukati ile de görüştürülmüyor nedeni ne olabilir

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 15:07

   En doğru bilgiyi avukatı verecektir.

 • Fatih Yıldırım 12 Ekim 2020 23:22

  Kolay Gelsin Lütfen Görürseniz Cevaplarmısınız Bu Sabah Bir Tebliğ Aldım Askeri 3.asliye çorlu adliyesinden izin dönüşü geç katıldıgım için izin tecavüzünden 5 ay hapis 10 gün içerisinde infaz müdürlüğüne başvurmamaniz.halinde hakkinizda yakalama emri cikacaktir.yaziyor ben askeriyeden çürük aldım anlamadığım bir kere mahkeme gibi birşey oldu ifade aldilar adliyede hic bir şey olmaz çürük aldinsa diye fakat ne bir mahkeme ne bir kendimi savunma olmadan 5 ay hapis geliyor ne kadar saçma ve kolay geliyor insanlara hapis ricam sizce 5 ay acik cezada kalırmıyım yoksa girdi cikti 4 5 gun sonra imzayamı dönerim bilgi verin Allah rızası icin

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 15:07

   Kararın yerinde olmadığını düşünüyorsanız mahkemeye vereceğiniz dilekçeyle istinaf yoluna başvurabilirsiniz.

 • Yboztekin 12 Ekim 2020 23:17

  Orman manzaralı diye ev aldım sonradan bitişik nizam bi arsa olduğunu öğrendim şu an evim tam önüne 5 katlı bina dikildi hem ışığımı hem evimin tüm manzarasını kapattı ayrıca evin değeri düştü büyük hevesle aldığım evde şu an pkolojiim bozuk şekilde oturuyorum pencermi açınca direk inşaat görüyorum aramızda 3metre mesafe var sadece ayrıca bina akaryakıt istasyonunun hemen yanında bulunduğumuz ilçede inşaat izni verilmedi başka yerden verildiği söylendi dava açarsak kazanma ihtimalimiz var mı madd

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 15:05

   Yapacak bir şey yok maalesef.

 • Emine Yazılıkaya 12 Ekim 2020 23:15

  Merhaba,
  Mahallemizde bulunan saglık ocağındaki kendi ailem hekimim izinli olduğu için,aynı yerde çalışan diğer aile
  hekimine gittim,kendisinden kullanmış olduiğum birkaç ilacı yazmasını istedim.2 tanesini yazmiş diğerini kayıtlarda göremediğini ve benim kullanıp kullanmadığımı sordu.Bende kıllanıdığımı söyledim.sonra bana kendisi hayır siz yalan söylüyorsunuz bunu siz kullanıyorsunuz dedi.
  Bende size ispatlayacağım dedim ve sağlık ocağından çıkarak
  karşıda bulunan eczaneden ilaç dökümü aldım. Bu ilacı enson 2019 Agustos ta kullanımışım 2 kutu olarak.
  Dökümü kendisine getirdim.Bu sırada bana sizi şikayet edeceğim bana salak gerizekalı dediniz dedi. Doktorun yüzüne karşı bir hakarette bulunmadım,çıkarken kendi kendime söylenmiş olabilirim,ama tam hatırlamıyorum
  Doktorun şikayeti üzerine adliyeye gittim ifade verdim,oradan savçılıga götürdüler,mahkemeye çıktım,sonra koşulsuz serbest bırakıldım.Ertesi gün kendisinden özür dilemek için gittim.
  Uzlaşabileceğimizi söyledi,kendisinden mahkemede özür dilememi ve bir hayır kurumuna bağışta bulunmamı istedi Bende tamam dedim.Olay nisan 2020 de oldu.Eylül 2020 de bana Ceza mahkemesinden tebligat geldi adıma kamu davası açılmıştı memura hakaretten.Kendisiyle görüştüm,mahkemede şikayetinden vazgeçeceğini söyledi.Avukat tutmalımıyım .Doktor şikayetinden vazgeçerse dava düşermi.Şimdiden teşekkür ederim..

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 14:57

   Şikayetini çekse dahi dava düşmez. Davanızın daha iyi takip edilmesini istiyorsanız bir avukata başvurun.

 • Yusuf Çalışkan 12 Ekim 2020 22:13

  Eşim beni 1yıl içinde 2 kez şikayet etti mahkeme geri bırakma kararına uymadıgım için üç bin TL ceza verdi, ve 5ay sonra üçüncü kez şikayet etti beni, yine para cezası alırmıyım

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 14:48

   Alırsınız.

 • Haktan 12 Ekim 2020 22:06

  İstinaf mahkemesi nin ceza dosyaların da beraat verme yetkisi varmı?

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 13:00

   Evet var.

 • Elif Özdemir 12 Ekim 2020 21:51

  Benim eşim kavgaya karıştı. Karıştığı kavgada bir ölü 3 yaralı var. Kendisi yaralandı. Karşı tarafta ölü olduğu için şimdi tutuklu amcasının ogluda tutuklu cinayeti işleyen amcasının oğlu. Benim eşim neden tutuklu süreç nasıl işleyecek eşim mahkemede çıkar mı

 • Oktay güven 12 Ekim 2020 21:31

  İyi akşamlar hocam ben 4 yıldır aynı iş yerinde çalış maktayim şehir değişikliği nedeniyle işte ayrılmak zorunda yım iş yeri tazminat vermeye yanaşmıyor sen kendin çıkıyor sun diye tazminat vermiyorlar benim ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 12:52

   Haklı bir fesih nedeni yoksa yapacak bir şey yok maalesef.

 • Esen yildiz 12 Ekim 2020 21:17

  Merhaba banka borcu sebebiyle uyaptan haciz islemleri baslatilmis hangi gun hacze cikilacagi belgeside uyap dokumanda yer alirmi

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 12:51

   Uyap’da haciz için harç yatırıldığında görebilirsiniz.

 • Özcan A 12 Ekim 2020 20:59

  İstinaf aşamasında olan boşanma davam var.eski eşim benden boşanmaya itiraz etmiyor ama tazminat ve nafakaya itiraz ediyor.Ben boşanmanın biran önce olması için istinaf mahkemesine dilekçe yazarak bu süreci hızlandırabilirmiyim.tazminat ve nafaka davası devam etsede boşanma gerçekleşse buna razıyım.Bir an önce boşanmak istiyorum lütfen yardımcı olun.

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 12:49

   Yapılabilecek bir şey yok maalesef.

 • Yakuk Aksu 12 Ekim 2020 19:55

  Merhaba dava boşanma davası açmıştım fakat on gün sonra feraget dilekcesi verdim dilekçemi vereli üç ay oldu ama hala düşmedi neden düşmedi bilgi verirmisiniz normal ise kaç ayda düşer lütfen cevap verebilirmisiniz tesekkurederim.

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 12:47

   Duruşma tarihinde karar veriyorlar genelde.

 • Ishak oran 12 Ekim 2020 19:20

  Merhaba
  Benim kardesim feto den cezaevine girdi uyap tan dosyasina baktigimda 6 yil 9 ay 15 gun kesinlesmis cezasi var ne kadar yatacagi hakkinda bi bilgimiz yok rica etsem beni bilgilendirirmisiniz

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 12:43

   1 YIL 6 AY 10 GÜN yatar.

 • Baran Biranger 12 Ekim 2020 19:00

  Hocam merhaba
  Bekçilerle ile sorun yaşadım hakkımda görevi yaptırmamaya direnmek ve hakaret suçundan dava açıldı Bekçiler şikayetlerini geri çekmek için 10000 TL para istiyor vermezsen sonrasında tazminat davası açarım diyorlar infaz koruma memuruyum bu istekleri yasal mı ne yapabilirim?

  • Besler Hukuk 13 Ekim 2020 12:37

   Uzlaşma teklifinde bulunabilirler. Dolayısıyla teklifleri yasal.

 • Erkan erdogan 12 Ekim 2020 18:46

  Merhaba ben is yerinde calisirken gozume oksit kacti bende hastaneye gitim ama hastanede is kazasi oldugugunu cekindim souleyemedim baska bir hastaneye gitsem orda is kazasi olarak gecirsem bi sıkıntı olurmu

 • mehmet 12 Ekim 2020 17:55

  Hocam merhaba yaşım 21 Benim annemin babası vefat etti, vefat etmeden önce arsa toplularını hepsini erkek çocuklarının üstüne verdi kız çocuklarının haberi olmaksızın ben torun olarak mirastan mal kaçırmadan dava açabilir miyim? Bide davanın kimin açtığını karşı taraftan gizliye bilir miyiz.

  • Besler Hukuk 12 Ekim 2020 18:03

   Annen dava açabilir sen değil. Hukuk davalarında taraflar gizlenemez.

 • Ali 12 Ekim 2020 17:16

  Merhabalar,

  Bankadan satışta olan üzerinde iptek haciz olmayan tarla satışlarında komşu parsel ön alım hakkı varmı bununla ilgili yargıtay kararı varmı?

  Komşu pasel ön alım hakkında tarla büyüklüğü en az kaç Dönüm olursa bu hak kullanılamaz?

  Vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok tşk ederiz.

  • Besler Hukuk 12 Ekim 2020 18:01

   Tarımsal arazilerde önalım hakkı kullanılabilir.

 • mert 12 Ekim 2020 17:03

  merhaba 2015 yılında kaçak sigara yakalattım 11 karton mahkemeye çıktım.hakim bana 1350 tlydi galiba para cezası verdi ve 2 yıl 6ay hapis cezası ekledi.ödeme durumum yoktu parayı.. temize gönder dediler gönderdim.yargıtay kararı bozmuş galiba tekrar mahkemeye çıkcam hapise girermiyim.lütfen yardımcı olun geceleri uyuyamıyorum.

  • Besler Hukuk 12 Ekim 2020 17:58

   Para cezasını ödeyemezseniz girersiniz.

 • İlknur Altuntaş 12 Ekim 2020 16:30

  Merhaba, benim size iki sorum olacaktı. 1) Apartmandakiler dış cepheyi yaptırmak istiyor ama bizim borcumuz var, yeterince paramız yok. Ev bizim. Hepsi toplaşıp dava açsalar ne olur bize? Ceza alır mıyız alsak ne ceza verirler?
  İkincisi biz tam 1 yıldır üsttekillerden çile çekiyoruz resmen. Biz rahatsız olalım, uyumayalım diye her şeyi yapıyorlar. Masa sandalye ne varsa sabah uyandıkları vakitten akşama kadar çekiyorlar, yere vuruyorlar. Sürekli kapıları çarpıyorlar, balkon demirlerine vuruyorlar, halı çırpıyorlar, biz rahatsız olalım diye oturdukları yerde ritim tutarak yere vuruyorlar. Biz buradan bağırınca küfür ediyorlar. Sabahın köründe uyanıyoruz, gece uyanıyoruz. Yani ne zaman uyurlarsa hepsi birden sadece o vakit uyuyabiliyoruz. Apartmanda çok kişi yaşamıyor, bizim ve onların karşısı boş. Onlar kiracı ama ev sahibi bizi umursamıyor. Kaç kez polislik olduk ama hiçbir şey olmuyor, zabıta da çağırdık. Bir kere mahkemelik olduk ama dava kayıtsızlıktan düştü. Belediye’de ses ölçüm cihazı yok, biz kendimiz videoya alacaktık ama onlar özel hayata gizlilikten dava açarız dediler, yetkililer zaten bir şey çıkmaz açsanız bile dedi bize. Boşuna uğraşırsınız dedi. Ve onların banyosundan bizim banyoya su akıyor, bize birisi dava çok uzun yıllar sürebilir dedi. Bizim ne yapmamız gerekiyor, nasıl kurtulabiliriz? Hepimiz çok yıprandık, uykusuz geziyoruz ve psikolojik olarak hepimiz çok kötüyüz. Kardeşlerimin ve benim okul hayatım bile çok kötüye gitti.

  • Besler Hukuk 12 Ekim 2020 17:57

   Diğer tüm kat malikleri anlaşırsa size düşen bedeli ödemeniz gerekir. Sorunlarınızın dava açmaksızın ve para ödemeksizin çözümü yok maalesef.

 • Meltem canbek 12 Ekim 2020 15:53

  Merhabalar, Şubat 2020 de geçirmiş olduğum iş kazasından dolayı( tutanağım var)merdivenlerden düştüm dişlerim kırıldı ve şah damarım yirtilmisti ameliyat oldum. Şirketim maddi manevi yanımda olmadı ve bu zaman kadar oyaladı. Psikolojik olarak da tedavi gördüm bu süreçte. Hala çalışmakta olduğum şirketine dava açmak istiyorum. 300 bin TL istedim fakat hiç para vermek istemeyip işten çıkarmaya tehdit ettiler. Sizce dava da tahmini bu rakamları alabilirmiyim?

  • Besler Hukuk 12 Ekim 2020 17:55

   İş kazası davası açabilmeniz için kalıcı bir işgücü kaybı yaşamanız gerekir. SGK’ya bildirin maluliyet oranı tespit edilirse dava açabilirsiniz.

 • fatih topaloglu 12 Ekim 2020 15:21

  İYİ GUNLER GUNLÜK 20TL DEN TOPLAMDA 244O TL CEZAM VAR BU AF KAPSAMINDA SAYILIRMI

 • Betül bb 12 Ekim 2020 14:25

  Birine 120bin borç verdim havale ile fakat borç olarak açıklama yazmadığım için geri alamazsın deniliyor, fakat parayı verdiğime dair borç olduğuna dair mesajlar var bu durumda dava açsam kazanır mıyım

  • Besler Hukuk 12 Ekim 2020 17:49

   Mesajların içeriği borcun varlığını ispatlıyorsa dava açabilirsiniz.

 • Eda çelik 12 Ekim 2020 14:06

  Benim istinaf aşamasında olan çekişmeli boşanma davam var. Bunu anlaşmalı boşanma davasına çevirebilir miyim hocam?

 • Atakan 12 Ekim 2020 13:39

  Benim denizbanka borcum vardı borcumu baya geciktirmişdim icra kağıdı geldi kağıt geldikden sonra hemen icra kağıdında yazan tutarı ödedim gecikmiş taksitlerimi de ödedim her hangi bir sorun olur mu artık evime icra gelmez dimi

  • Besler Hukuk 12 Ekim 2020 17:30

   Ödeme emrine itiraz etmediğinizde vekalet ücreti ve dosya masraflarını da ödemeniz gerekir.

 • Selen Nur 12 Ekim 2020 12:59

  Merhaba 17 yaşında imzaladığım bir senetten icra davası açılmış. Ve karşı taraf ödeme tarihinde reşit olduğum için ödemek zorunda olduğumu söylüyor. Reşit olmadan imzalanan bir senetin geçerliliği var mı?

  • Besler Hukuk 12 Ekim 2020 17:26

   İcra takibi yaparsa menfi tespit davası açmanız gerekir. Fiil ehliyetiniz olmadığı için davayı kazanırsınız.

 • Beyza cengiz 12 Ekim 2020 12:50

  Borçlu borcunu ödemiyor. Elimde dekont yok malesefki.. ama onun kart dökümanından bulunabilecek birsey. Borclu olduguna ne zaman odeyecegine dair elimde mesajlar var… tazminat davasi acsam kazanma oranım var mıdir?

  • Besler Hukuk 12 Ekim 2020 17:17

   Mesajlar miktar içeriyorsa yeterli delil teşkil eder.

 • Seda nur 12 Ekim 2020 12:29

  Turkcele borcum vardı isten cikrildigim için ödeyemedim hala is bulamıyorum ve bana evine haciz gönderilen dediler evime haciz gelir mi üzerime kayıtlı hic bir şey yok

  • Besler Hukuk 12 Ekim 2020 12:37

   Ödeme emrine itiraz süresi geçtiyse hacze gelebilirler ama zorunlu yaşam eşyalarınızı haczedemezler.

 • Sevim dural 12 Ekim 2020 11:12

  Merhaba benim sorum dedem bunda 30sene önce vefat etti ölmeden önce bütün mallarını daymlarin üzerine yapmış benim annemde vefat etti biz torunları olarak dava açabilir miyiz miras alma hakkımız varmi

  • Besler Hukuk 12 Ekim 2020 11:42

   Herhangi bir zamanaşımı süresi olmadığından tapu iptal davası açabilirsiniz.

 • Arafat Esin 12 Ekim 2020 08:52

  Abiler ablalar öncelikle merhaba. Ben birkaç hafta önce sevgilimden ayrıldım,
  (16 y.o) meğersem bu benimle intikam almak için çıkıyormuş. Bu benden ayrıldıktan sonra sözde “sevdiği çocuğa” yazmış, bunlar biraz konuştuktan sonra çocuk buna bikaç gün yazmamış. Sonra da ben duyacağımı duydum arkadaşların neler neler anlattı vs. Şeyler söylemiş, ben bunları 2 hafta sonra öğreniyorum. Çocuğa hesabın şifresini vermiş, o da bana verdi girdim hesaba bir de ne göreyim. Kız arkadaşıyla konuşmalarında benim hakkımda bişey bilmeden dinsiz imansız vb şeyler demiş ve ailevi değerlerime küfür etmiş ben imanlı Bi insanım, bu benim inancıma zarar verdi ve beni çok büyük şekilde etkiledi. Bütün herşey benim yaptığımı zannediyorlar ama benim hiçbirşeyden haberim yok. Ve birde şu kelime beni en etkileyen şey ben ondan çok büyük bir intikam alıcam bak şimdi onun başına neyler geliyor. Benim şuan hayati tehlikem var babası zaten eski keşlerden ne yapacakları belli olmaz, 1 ay önce trafik kazası geçirdim çocuk şubeye ifade verirken şikayette bulunsam haklı çıkar mıyım, sağ kolum kırık zaten kendimi de savunamam Bi olay olursa, annemle babam ayrı abim burda değil annemle tekiz. Kısacası sorum şu ben bunu şikayet edersem, hesabına girdiğim den dolayı haksız çıkarmıyım, veya haklı çıkar mıyım lütfen yardım edin zor durumdayım.
  Ve şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. 

  • Besler Hukuk 12 Ekim 2020 11:36

   Şu an için suç teşkil eden tek fiil onun hesabına girmen. O yüzden şikayetçi olmanı tavsiye etmem.

 • Cavit budak 12 Ekim 2020 00:05

  Babamlar annesi babası selanikten muhteber zamanında gelmişler devlet o zaman babasına arazi veriyor babam 1965. Yilinda vefat eti biz üç kardeşiz dedem boba annem t ölmeden önce tüm mallarini övür çocuklarına taksim etmiş biz bu kalan mallardan hak ida ede bilirmiyiz selamlar

 • Zeynep. 11 Ekim 2020 23:50

  Halama çocuğunun fotoğraflarını başkalarına gönderdiğini yönünde kamu davası açıldı çocuğa sorduklarında kardeşimin de onun fotoğrafını çektiğini evlerine gelip gittiğini onun da halamla fotoğraf çektiklerini söylemiş bunun üzerine 2 kardeşim ifadelerinin ardından nezarete alındı ve hiç bir ispat delil olmadan sadece çocuğun ifadesiyle ve çocuk şuan 5 veya 6 yaşında bu olaylar 3 yıl önce oldu ne gibi bir yol izlememiz gerek ? Sonucundan ne olur ?
  Savcı ifadelerini alıp onunla görüşülecekmiş sizce karar ne olur ?

  • Besler Hukuk 12 Ekim 2020 11:19

   Dosyayı görmeden bir şey söylemek zor.

 • Kemal Demirkol 11 Ekim 2020 22:58

  30.02.2020 tarihinden önce bir suç işledim (30 .07 .2019) 2019 yılı içerisinde mahkemeden 2 yıl 2 ay 7 gün hapis cezası aldım 9 günlük tutukluluk sürem var daha önceki tarihlerden hiç bir sabika kaydım yok karara itiraz ettim sonuç bekliyorum ceza onaylanırsa hapse girer miyim

  • Besler Hukuk 12 Ekim 2020 11:06

   İnfaz yasası kapsamındaki suçlardan biri ise hapis yatmazsınız.

 • Nur şen 11 Ekim 2020 19:18

  Merhaba , ben bir magazadan taksitli alisveris yaptim kredi karti kullanmadan taxit kart seklinde bi sistemle calisiyorlar ogrenciyim zor zamanlar geçiyorum borcumu bi suredir odeyemedim ama odeyecegim dava açılacağı bildirildi 1200 liralik bi borcum var icra gelir mi eve ailem biz anlamayiz bu şeylerden korkuyorum onlari korkutmakta istemiyorum cevap verirseniz çok tesekkur ederim.

  • Besler Hukuk 12 Ekim 2020 11:01

   Bulup buluşturup ödeseniz iyi olur. Çünkü borç iki katına çıkar. Eve hacze gelebilirler ama eşyalarınızı götüremezler.

 • Ahmet EKREM 11 Ekim 2020 15:09

  1998 tarihinde düzenlenmiş bir miraz bırakma olayında mıras bırakan bana 4.000.000.000TL bırakmıştır.
  Günümüzde bu para bize bu zamanda nasıl yani ne kadar olarak verilecek

  • Besler Hukuk 12 Ekim 2020 11:00

   4000 TL’ye faiz işletilir.

 • fatih topaloglu 11 Ekim 2020 14:07

  iyi günler benim bir sorum olucaktı.2017 yılında tartışmadan kaynaklı mahkemem goruldu hakım beraat verdi karsı taraf istinaf mahkemesine müracat etti ve dava aleyhime sonuclandı 2450 tl para cezası verildi ve avukat masrafı.Ben temyiz hakkımı kullandım 09.10.2020 de sonuc geldi fakat karar bozulmadı.bu af kapsamına gırermi?tesekkurler

  • Besler Hukuk 12 Ekim 2020 10:53

   Yargılama giderleri af kapsamında değil.

 • Cihan ÖZGENÇ 11 Ekim 2020 11:58

  Merhaba,

  18.07.2018 tarihinde tüketici mahkemesine açtığım malın ayıplı olmasından kaynaklanan malın iadesi davasını 29.09.2020 tarihindeki son duruşmada kazandım. Davaya konu olan malın değeri 23500 TL dir.

  Bu süreçte geri alacağım para için hangi oranda faiz işletilecek ve dava sürecindeki keşif , dava açma harıcı vb. giderlerimi de faizle beraber geri alabilecekmiyim? İkinci bir sorumda eğer satıcı firma gerekli ödemeyi zamanında yapmazsa nasıl bir yol izlemeliyim.

  Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  • Besler Hukuk 12 Ekim 2020 10:52

   Yargılama giderlerini de öderler size. Ödemezlerse icra takibi yapmanız gerekir.

 • Ferhat 11 Ekim 2020 11:50

  Merhaba ,

  Dedemle yıllarca konuşmuyoruz..

  Bir arsa vardı Dedem arsayı başka birine satmıştı adam tapuyu alamıyormuş adam da dedemle uğraşıyormuş tapuyu vermezsen böyle yaparım şöyle yaparım vs.

  biz de kabullenmedik karşı çıktık araya girdik öncelik çocukların diye arsayı saattığı adamdan almaya çalıştık dedem de şunu söylemiş siz arsayı o adamdan alın parasını verin ben size tapuyu veririm dedi
  sonunda aldık ama bazı söylentiler duyduk
  Arsayı size vermeyecek falan o kadar paranız boşa gidecek falanca söylentiler duyduk
  Arsayı alalı 2 hafta oldu hala bir ses seda yok sadece bekliyoruz

  E tabi elimizde herhangi bir evrak ya da imzalı kağıt yok sadece arsayı aldığımıza ve parayı verdiğimize dair şahitlerimiz var o kadar

  Eğer olurda tapuyu vermezse ne olur gerçkten de paramızı kaybetmiş olur muyuz ?
  Öyle bir şey olursa haklarımızı nasıl arayabiliriz

  • Besler Hukuk 12 Ekim 2020 10:49

   Tapuyu vermeyen dede ise tanıkla ispat mümkün. Üçüncü kişi ise ispatı zor.

 • Migar atakoshizade 11 Ekim 2020 11:05

  Merhaba bi arkadasim babasindan siddet goruyor ve hayatini cok kisitliyor cok parasi olan bir kiz degil ve evden kacmayi dusunuyor yurtdisina gidecegim diyor fakst ben knun icin biraz arastirdim siddet gordugu kisiden nafaks gibi pars talep edebiliyor ssnirim ama anlamadik tam olsrak hic polise gitmemis korktugu icin ama siddet gordugu fotolar duruyor ne yapilabilir bu konuda? 24 yasinda genc bir kiz.

  • Besler Hukuk 12 Ekim 2020 10:46

   Siz de suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Uzaklaştırma kararı verilir.

 • İmha Yılmaz 11 Ekim 2020 08:18

  Bir kurumdan aldığımız malzemeler icra yolu ile hukuk bürosuna sevk edildi. Avukat ailemden başkasına telefonla ayrıntılı bilgi verdiği için avukata telefonda yapmasının doğru olmadığını söyledikten sonra. Aileden 2 ayrı kişiye icra dairesinden tebligat gönderdi ( Hiç bir şekilde ilgisi olmadığı halde) Şikayet etsem ne gibi haklarım var. Yaptığı şey yasal mı ?

  • Besler Hukuk 11 Ekim 2020 10:48

   Avukat işini yapıyor. Ona kızmanız yersiz.

 • Merve Gülümser 11 Ekim 2020 07:07

  Merhabalar, kayınvalidem yaklaşık 2 aydır benim evimde kalıyor ara ara bir iki ay gelip kalıyordu. Eşim bundan sonra kayınvalidemin temelli bizde kalacağını işime gelmiyorsa benim gidebileceğimi söylüyor. Ortaokula giden bir çocuğum var ve evden onların gitmesini istiyorum.Dava açıcam Nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olursanız memnun olurum .

  • Besler Hukuk 11 Ekim 2020 10:43

   Boşanma davası açarsanız dava süresince ortak konutun kullanımının size tahsis edilmesini isteyebilirsiniz.

 • Zeynep alya aktaş 11 Ekim 2020 00:11

  Merhaba
  Ben eşime bosanma davası açalı 2.5 yıl oldu 4 senedir cezaevınde suanda öyle boşanma karara çıktı karşı taraf itiraz etti ve bekliyoruz bu süre içerisinde ben konut kredisine başvuru yaptım ama benden eş muvafakatnamesi istediler eş muvafakatnamesi alıp evi kendim calışıp ödüycem ilerde karsı taraf daha sonra bu evden hak talep edebilirmi hak talep edip hak sahibi olurmu yoksa itirazın sonucunumu beklemeliyim bunu ögrencektım birde konut kredisi yerine arac satın alırsam arac kişisel mallara giriyormu karsı tarafın hıc bi sekilde yardımı olmadan alsam bile bölüşülürmü ? tesekkür ederim iyi çalısmalar

  • Besler Hukuk 11 Ekim 2020 10:34

   Boşanma kararı kesinleştikten sonra alsanız daha iyi olur. Katılma alacağı için dava açabilir.

 • Deren derin 11 Ekim 2020 00:07

  Merhaba ben daha önce bir isletmede calisiyordum bir bucuk iki yıl kadar calistim sonra cıktım 1 sene sonra suan tekrar aynı iş yerine başladım onumuzdeki sene evleneceğim belki bir sene olur belki olmaz evlilik tazminati alabilmem icin 1 sene olmasi gerekio ama önceki yılı saydıramaz miyiz nasıl oluyor bu iş

  • Besler Hukuk 11 Ekim 2020 10:36

   Evlenir evlenmez çıkmanız gerekmiyor. Bir yılı doldurduktan sonra evlilik gerekçesiyle işten çıkarsanız kıdem tazminatı alabilirsiniz. Kıdem tazminatı hesaplama için bu konudaki sayfamızı inceleyebilirsiniz.

 • Sibel uras 10 Ekim 2020 23:45

  Merhabalar 4 yaşın daki bir kız çocuğu trafik kazasında öldükten
  sonra annesi ona dava açar ama annede ondan iki sene sonra ölürse para çocuklarınamı verilir çocuklarından birini evlatlık vermiştir o çocuğa da hukuken bulunup para verilirmi

  Ve eğer evlatlık olan çocuk henüz reşit olmamışsa bu evlat edinildiği ailenin üstüne geçip çocuk reşit olduktan sonramı para onun üstüne d3vredilir

  Ama o kadının kendi 2 çocuğu faha vardır bu para 3 ü arasında eşit olarak mı bölüştürülür lütfen sorularımı capalayın

  • Besler Hukuk 11 Ekim 2020 10:30

   Çocuklarına eşit olarak paylaştırılır. Evlat edinilen çocuğun velayeti kimdeyse çocuk adına parayı o kullanır.

 • Nur eliş 10 Ekim 2020 23:39

  Babam vefat etti borcu anneme ve çocuklara kalırmı? Biz reddi miras yapmayı düşünüyoruz ama annem reddi miras yapsa babamdan emekli maaş baglanmasına engel olur mu? Bide eşim bi magaza için kefil olmustu bu borç eşimden alınır mı?

  • Besler Hukuk 11 Ekim 2020 10:53

   Mirasın reddi emeklilik maaşına engel değildir. Eşinizden talep edilebilir ancak kefalet sözleşmesi genellikle şekil şartlarına uymadan yapılıyor. Bu nedenle itiraz edebilirsiniz.

 • Hasan Yıldız 10 Ekim 2020 22:09

  Anneannem bundan 5 sene önce vefat etti alzheimer hastasıydı. Dayım kendisini hastaneye getirip sağlam raporu almış ve üzerindeki malları eşine devretmiş. Bu devirden sonrada eşinin akrabasına 1 defa devredip tekrar geri almışlar. Yaklaşık 1 sene öncede arsaları satmışlar. Ben torun olarak bu şahıslara ve doktora dava açabilirmiyim. Açabilirsem ne gibi sonuçları olur. Teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 11 Ekim 2020 10:59

   Devir yaptığı tarihte iradesinin yerinde olmadığını ispatlamanız gerekiyor.

 • Israfil yildiz 10 Ekim 2020 21:26

  Msb sivil memur alımlarını kazandım lakin guvenlik soruşturmasında elendim.konuyu mahkemeye taşıdım.mahkeme en son 5 ay bekletme karari verdi.hagb nedeniyle elenmiştim.sizce sonuç ne olur.5 ay çoktan doldu

  • Besler Hukuk 11 Ekim 2020 10:57

   Suç türünü bilmeden bir şey söylemek zor.

 • emrah kurt 10 Ekim 2020 21:09

  selamünaleyküm is mahkemem istinaf da ve 2019 un haziran ayında dava açıldı ne zmn sonuclanir acaba ve istinaf mahkemesi kesin karar veriyor mu yoksa üst mahkemeye itirazi acik bırakır mı/normal is mahkemeleride ne oluyor. Şimdiden teşekkürler

  • Besler Hukuk 11 Ekim 2020 11:00

   İki yıl daha sürer. Temyiz sınırının üzerinde ise alacak tutarı Yargıtay’a da başvurulabilir.

 • Ozlem 10 Ekim 2020 19:50

  Merhaba 2018 yılının son ayında çekişmeli boşanma davam sonuçlandı.Karsi taraf kusurlu görüldüğü icin aldatmadan dolayı 18 bin tl tazminat çoğunun velayeti bana verildi çocuğa 300 tl nafaka bağlandı kamuda olduğum icin benim nafaka talebim reddedildi boşandım. Ama 2019 mart karşı taraf itiraz etti dosya ıstinafa gitti ve çıkan tüm.kararlara itiraz etti velayetin kendisine verilmesini istiyor birbuçuk yıldır çocuk la görüşmüyor nafakayı icra yoluyla alıyorum ıstinaftan nezaman karar çıkar ve karşı tarafın yargıtaya gitme hakkı varmı.

  • Besler Hukuk 11 Ekim 2020 10:25

   Bir yıl içerisinde karar çıkar. Temyiz hakları olmaz.

 • CENK TÜRKİÇİN 10 Ekim 2020 19:48

  Iş ilanına mesaj yoluyla 1 defalık iş başvurusu yaptım.karşı taraf bu saatte(23.30) mesaj atmaya utanmıyorsunuz dedi Bende utanacak birsey yapmadım is başvurusu yaptım diyerek 2.mesajla karşılık verdim bu konu kişilerin huzur ve sükununu bozma suçuna girer mi?

  • Besler Hukuk 11 Ekim 2020 10:24

   Girmez merak etmeyin.

 • Barış kaya 10 Ekim 2020 19:06

  Merhaba kolay gelsin ben kendim hava kuvvetleri komutanlığında sözleşmeli er olarak gôrev yapmaktayım bölük komutanı ile tayin sebebi ile gôrüştüğüm zaman bana mahkemeden bir evrak getir ona göre tayin işlemlerini başlatalım dedi avukat bey size vekalet versem mahkemeden ne tür bir evrak alsam tayinim çıkar zaruri bir durumum yok ama şimdiden her şey için çok teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 11 Ekim 2020 10:20

   Dava açabilmek için hukuka aykırı bir şey olması gerekir. Mahkemeden evrak getirme diye bir atanma yolu yoktur.

 • Tuğba Karadağ 10 Ekim 2020 18:22

  Merhaba , eski eşim 2 hafta yoğun bakımda yattı , beyin ölümü gerçekleştikten sonra kesin ölüm belgesi düzenlemeden evvel hesabındaki parayı eski eşimin babası internet bankacılığını kullanarak kendi hesabına geçirmiş. Eski eşiminde oğlundan başka mirasçısı yok . Oğlumun haklarını nasıl koruyabilirim .

  • Besler Hukuk 11 Ekim 2020 10:18

   Eşinizin babasına dava açmanız lazım.

 • Hikmet ercan 10 Ekim 2020 18:20

  Merhaba biz kiralık ev arıyoruz emlakçıya gidip sordugumuzda sadece memura kiralik daire var diyolar bunaldim bunları duymaktan acaba kanunen doğru biseymi yani benim gözümde düpedüz insan kayırma degilmi bu ırkçılık değilmi şikayet edersen bunun bi cezası varmi acaba bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 11 Ekim 2020 10:13

   Ekonomik olarak kendilerini garantiye almaya çalışıyorlar. Irkçılıkla ilgisi yok.