0216 387 0 388

AVUKATA SOR

Avukata Sor
Avukata sor sayfamızda her türlü sorularınız online avukatlarımız tarafından cevaplandırılmaktadır. Sitemizde sanal avukat soru sorma hizmetimizden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Avukata soru sormak için sayfanın en altındaki formu doldurmanız yeterli olacaktır. Hukuk büromuza sormuş olduğunuz sorunun öncelikle kategorisi belirlenerek, alanında uzman avukatımıza yönlendirilecektir. Örneğin iş hukuku avukatı boşanma avukatı veya gayrimenkul avukatı soru sor birimimize aktarılacaktır. Danışman avukatlarımız tarafından sorularınız detaylı şekilde incelenerek, en kısa sürede cevaplandırılacaktır. Hukuk büromuz tarafından verilmiş olan cevabı yine bu sayfaya girerek görebilirsiniz. Başkaca sorularınız olması halinde tekrar sorularınızı iletebilirsiniz. Avukata sıkça sorulan sorulara aşağıda başlıklar halinde yer verilmiştir.

Dava Nasıl Açılır?

Dava açabilmek için öncelikle bir dava dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir. Dava dilekçesinde bulunması gereken unsurlar davayı hangi mahkemede açacağınız, davanın tarafları ve adresleri, hukuki uyuşmazlığa dair açıklamalar ve talep edilen hususlardır. Bu nitelikleri barındıran dava dilekçesi hazırlandıktan sonra mahkemeye giderek harç ve masrafları ödedikten sonra davanızı açabilirsiniz.

Sanal Avukat Soru Sorma Nedir?

Avukata sormadan yapılan hukuki işlemlerde önemli hak kayıpları doğabilmektedir. Sorularınızı uyuşmazlık ortaya çıkmadan önce sormanız halinde, dava aşamasına geçmeden çözmek mümkün olabilecektir. Yargıya intikal etmesi durumunda ise önceden hukuk soru sor desteği alındığı için daha etkin ve verimli savunmalar yapılması mümkün olacaktır. Ayrıca iddialarınızı ispatlamanız kolaylaşacak, davanın lehinize sonuçlanması ihtimali artacaktır. Bu şekilde online olarak avukata soru sorulması işlemine sanal avukat soru sorma denilmektedir. Hukuk büromuz İstanbul merkezli olmasına rağmen Türkiye’nin her yerinde hizmet vermektedir. Bu nedenle İstanbul dışındaki şehirlerde yaşıyor olsanız dahi sorularınızı tarafımıza iletebilirsiniz.

Davalar Ne Kadar Sürer?

Davaların ne kadar süreceği mahkemenin iş yoğunluğuna, davanın türüne ve toplanması gerekli olan delillere göre değişmektedir. Bu nedenle kesin bir şey söylemek mümkün olmamakla birlikte türlerine göre davaların ne kadar süreceğini bu konudaki makalemizden inceleyebilirsiniz: İstinaf mahkemesi ne kadar sürer

Ücretsiz Avukata Sor Hizmetinden Yararlanabilir Miyim?

Avukata sor sayfamızdan sunmuş olduğumuz hizmetlerden avukat danışmanlık ücreti alınmamaktadır. Ücretsiz avukata soru sor hizmetimizden serbestçe faydalanabilirsiniz. Her türlü hizmetlerin sanal aleme kaydığı bir çağda, avukata ücretsiz soru sorma imkanının halkımıza sağlanması gerektiği kanaatindeyiz.

Avukat Tutmak Zorunlu Mu?

Davanızı kural olarak avukatla takip etmeniz zorunlu değildir. Ancak genellikle sonucu pek iyi olmamaktadır. Usul kurallarına uymadığı, süreleri kaçırdığı ya da iddialarını gerektiği gibi ileri süremediği için haklı davası reddedilen bir çok kişi bulunmaktadır. Bu nedenle avukatsız dava açmanızı tavsiye etmeyiz.

Avukata Sor Whatsapp Aracılığıyla Mümkün Mü?

Whatsapptan avukata soru sorulduğunda aynı soruların tekrar tekrar sorulduğunu gözlemlemekteyiz. Ücretsiz avukata sor sayfamızda ise daha önce sorulan soruları inceleyerek hızlı bir şekilde cevaba ulaşmanız mümkündür. Avukata soru sor whatsapp sayfaları gizlilik nedeniyle tercih edilse de isminizin görünmesinden endişe ediyorsanız rumuz kullanmanız da mümkündür. Avukata sor whatsapp sayfaları ile sanal avukat soru sorma sayfaları arasında gizlilik bakımından hiçbir fark bulunmamaktadır. Tarafımıza ilettiğiniz her türlü bilgi, sır saklama yükümlülüğümüz çerçevesinde korunacak ve üçüncü kişilerle kesinlikle paylaşılmayacaktır. İsminiz ve sormuş olduğunuz soru haricindeki hiçbir bilgi sitemizde yayınlanmayacaktır.

Avukat Vekaletnamesi Nasıl Çıkarılır?

Avukatınız tarafından size verilen kimlik ve adres bilgileri ile birlikte herhangi bir notere giderek vekaletname çıkarabilirsiniz. Miras, nüfus, boşanma gibi davalarda özel yetkiler arandığından bunları vekaletnamenize ekletmeyi unutmayın.

Hukuk Soru Sor İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Sormuş olduğunuz sorularda açık ve net olmanız, olayla doğrudan ilgisi bulunmayan konulara girmemeniz daha verimli olacaktır. Bu şekilde sorularınıza çözümler üretmemiz daha kolay olacaktır. Konudan sapmamanız kaydıyla her türlü detaya yer verebilirsiniz. İletinizi göndermeden önce lütfen son bir kez okuyup, eksik bilgi olup olmadığını teyit edin. Öğrenmek istediğiniz bilgiyi açık bir şekilde sorduğunuzdan emin olun. Yalnızca konudan bahsetmeniz yeterli olmayacaktır.

Avukata Sorulacak Sorular Nelerdir?

Dava açmak için bir avukatla görüşmeye gittiğinizde dava sürecinde sizin yapmanız gerekenleri, hangi delilleri avukata vermeniz gerektiğini, vekalet ücretinin miktarını ve nasıl ödeneceğini, yargılama giderleri ve harçların tutarını, davanın başarı şansını ve benzeri aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Bana Karşı Dava Açıldığını Nasıl Öğrenebilirim?

E-devlette tarafı olduğunuz bütün davalar görülmektedir. Hakkınızda hangi mahkemede dava açıldığını E-devletten öğrenebilir ya da tarafınıza tebligat gelmesini bekleyebilirsiniz.

Avukat Ücreti Ne Kadardır?

Avukatlık ücretinin alt sınırı her yıl düzenlenen avukatlık asgari ücret tarifesi ile belirlenmektedir. Bu tutarın üstünde olan herhangi bir miktar üzerinden yapılan anlaşma geçerlidir. Ortalama avukatlık ücretleri ve avukat maaşı hakkında detaylı bilgi için bu konudaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Davamın Durumunu Nasıl Öğrenebilirim?

Tarafı olduğunuz dava dosyalarını ve dosya içerisindeki bütün evrakları vatandas.uyap.gov.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki avukata sor formunu doldurarak sormak istediğiniz her türlü soruyu avukatlarımıza iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1.235 Soru

 • enes taha 10 Ekim 2020 16:48

  Merhabalar 3 aydır çalıştığım işyerimden ayrılmak istiyorum. İşyerimde arazi personeli olarak çalışıyorum ancak hem covid kapsamında hemde diğer hususlarla ilgili herhangi bir koruyucu ekipman sağlanmıyor. Vücudumun heryerinde böcek ısırık izleri oluştu ve bu durum psikolojimi bozuyor. İşyerimizde moobing yapılıyor ve işe başladığımda ilk 14 gün sigortasız çalıştığımı öğrendim. İşten ayrılırken sigortasız çalıştığım günlerdeki ücretimi alabilir miyim? Veya ne gibi hak talebinde bulunabilirim.

  • Besler Hukuk 11 Ekim 2020 10:10

   Koranavirüse karşı gerekli önlemler işverene yazılı olarak bildirmenize rağmen alınmıyorsa iş akdinizi haklı nedenle fesih edebilirsiniz. Mobbing ve diğer iddialarınız da haklı fesih nedeni teşkil eder.

 • Mustafa 10 Ekim 2020 15:39

  Merhaba iyi günler 2017 ekim ayında bir araç satın aldım satın alırken km bilgisini sorgulamadim ve yaklaşık 1 ay sonra km bilgisini sorguladigimda kmsonob düşürüldüğünü öğrendim aldığım galeri ile iletişime geçtim ve bana kendilerinin de bilmediğini ilettiler ben avukata vereceğim dediğimde hiçbir hak iddaa edemezsiniz çünkü 35 bin tl olan arabaya noterden 20 bin tl civarı bir satma bedeli yazdirdiklarini söylediler neyse kabul ettim ama bununla da bitmedi bugün aracı satmak istedim ve arabanın takside çalıştığını öğrendim bununla ilgili yardım bekliyorum lütfen yardımcı olabilir misiniz saygılar

  • Besler Hukuk 11 Ekim 2020 10:05

   Gizli ayıplarda dahi dava açma süresi iki yıl. Biraz geç kalmışsınız.

 • Abdulkerim düz 10 Ekim 2020 14:54

  Hayırlı günler efendim istinaf mahkemesi nde ağır ceza dosyam var bu dosyadan sebep aile mahkemesi boşanma davami bitirmiyor istinaf mahkemesi nin kararını bekliyor bu hafta istinaf mahkemesi ni aradım benim dosyama çok az kaldı gini öğrendim şunu öğrenmek istiyorum sizden istinaf ta benim dosyama sıra geldiği zaman dosyamin incelenip kararın çıkması ortalama ne kadar sürer çok teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 10 Ekim 2020 15:19

   Sıra geldikten sonra çok sürmez. Bir ay gibi bir sürede karar çıkar.

 • ALİ kundil 10 Ekim 2020 13:17

  boşanma falan oldu ondan sonraki süreçte size eşler anlaşmalı boşanıp 10 yaşindaki çocuğun vekaletini anne alıyor daha sonra evlenmek istediklerinde anne çocuğun vekaleti üstünde olarak tekrar evlenebilir mi Yani çocuğun vekaleti evlendikten sonra anne üstünde kalır mı eğer kalmazsa anne üzerinde vekaleti olması İçin ne yapılmalı
  Boşandığı kişi ile evlenecek çocuk vekaleti annede olması gibi bir durum var mı

 • Emrah Yılmaz 10 Ekim 2020 10:28

  Merhaba,

  Kat karşılığı arsamızı müteahhit firmaya verdik. Firma sözleşmede tarafların arsa hisseleri bedelinde ödemelerin, belirtecekleri hesaba gönderileceğini yazmış.

  Bizden bir hesap numarası almadılar ve 2 yıl boyunca alacağımız ödemeyi aracı bir kişi tarafından elden aldık. 2 yıl sonra ödeme kesildi. Firma ile konuştuğumuzda, ödemeleri düzenli olarak yaptıklarını söylediler. Bize ödeyecekleri bedeli de aynı parselde daha yüksek hisseye sahip olan, bizim de yakından tanıdığımız birine düzenli olarak gönderiyorlarmış.

  Anladığımız kadarıyla ödemenin tamamını düzenli olarak bu kişi alıyor. Gayriresmi bir şekilde de, para aracı vasıtasıyla bize gönderilmiş 2 yıl boyunca. Düzenli ödemeyi alan kişi bunun masada gayriresmi olarak konuşulduğunu söylüyor.

  Bu durumda bizim ne yapmamız gerekiyor ? Bu arada alamadığımız kiralar dışında bir mağduriyetimiz yok. İnşaat devam ediyor. Özetle, firma ödemeyi bize yapmıyor, ben sizin ödemeyi şu kişiye yapıyorum, onunla konuşun diyor. Ama sözleşmede belirttiği gibi benden hiçbir zaman hesap numarası almadılar, kendi aralarında gayriresmi konuşmuşlar.
  Bu durumda firmaya nasıl bir yaptırımım olabilir ? Noterden ihtar çekmeli miyim ?

 • Ümit kes 10 Ekim 2020 08:48

  Araba ve motosikletli trafik kazasında yüzde 75 karşı taraf asli kusurlu bulundu. asli ceza mahkemesi hastane ve motorsiklet masrafi olarak karsi tarafa 5000 tl ödeme karari verdi.Karşı taraf 5000 tl ödemezse hapis cezası alır o da adli para cezasına çevrilir ki bu miktardan daha az ödeme yapar deniyor. Bu doğru mu? Manevi tazminat davasında bu cezanın ödenmemesi durumunda davayı açan kişiye bu fayda sağlar mı?

 • Eren yildirim 10 Ekim 2020 03:36

  Tehdit ve darp edildim. Bununla ilgili lehime isimsiz ihbarlar var. İsimsiz ihbarlar in tanık olarak dinletilmesini isteyebilir miyim.

  • Besler Hukuk 10 Ekim 2020 14:55

   Tehdit suçu tanıkla da ispalanabilir. Telefon numarası veya kendisine ulaşılmasını sağlayacak bir bilgi varsa dinletebilirsiniz.

 • Yanliz 10 Ekim 2020 00:58

  Hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçundan sanal mahkumiyetine ilişkin hüküm sanık tarafından temyiz edilmekle dosya incelenerek Gereği düşünüldü sana yüklenilen 5237 sayılı TCK 155/2 maddesinde düzenlenen hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçu nedeniyle 24 10 2019 tarih ve 309 28 sayılı resmi gazetede yayınlanarak aynı tarihte yürürlüğe giren 7188 sayılı kanunun 26. Maddesi ile değişik 5271 sayılı CMK 253 ve 254 maddeleri gereğince uzlaştırma işlemleri yapılmasından sonra sonucuna göre Sanığın hukuki durumunun değerlendirilmesi zorunluluk bulunması bozmayı gerektirmiş Sanığın temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan hükmün Bu sebepten dolayı 5320 sayılı kanunun 8/1 maddesi gereğince uygulanması gereken 1412 sayılı cmuk 321 maddesi uyarınca Sair hususlar incelenmeksizin bozulmasına 8 ayın 7’si 2020 tarihinde oybirliği ile karar verilmiştir.

  Merhabalar Ben zamanında hizmet kötüye kullanma suçundan yargılanmış tım ve mahkeme bana 2 yıl hapis cezası vermiş hükmün geriye açıklanması verip para cezası 5 bin tl’ye çevirmiştir bende temyiz kararına gittim ve böyle bir evrak geldi elime 2015’te olmuştu Bu olay ve şu an 2020 benim sormak istediğim mahkeme tekrar açılmış bozma sebebi ile tekrar mahkeme açılma olmuş Sizce bu yazılanlardan ne anlatılmak istenmiş Bunu öğrenmek istiyorum Şimdiden çok teşekkür ederim cevaplarsanız bekliyorum Çok teşekkürler

  • Besler Hukuk 10 Ekim 2020 14:52

   Uzlaştırma işlemleri yapılmadığı için karar bozulmuş.

 • Seval yusuf 9 Ekim 2020 23:45

  Merhaba öncelikle tesekkur ederim bu imkanı sundunuz için benim sorum ben 2017 yılında bu yana icra yoluyla nafaka alıyorum icradan avukatin hesabina yatıyor oda benim hesabıma aktarıyor yanliz nafakamdan her ay 100 tl eksik yatıyor acaba nafakadan neden 100tl eksik yatıyor devletmi kesiyor yoksa avukat benimi kandırıyor daha öncede avukatla buna benzer sorun yaşamıştık cevaplarsaniz memnun olurum iyi geceler.

  • Besler Hukuk 10 Ekim 2020 14:48

   Mahkeme kararında yazan nafaka miktarından düşük olamaz. Kendisine sorun nedenini.

 • Baran 9 Ekim 2020 23:38

  Psikolojik nedenlerle kamu görevlisine karşı şuç işledim bundan uzlaşma şansım olur mu yada ne yapabiliriz

  • Besler Hukuk 10 Ekim 2020 14:47

   Uzlaşma olabilir ancak şikayetten vazgeçmesi dosyayı düşürür mü diye soruyorsan düşürmez.

 • Gazi kılıc 9 Ekim 2020 21:23

  Merhaba ben 1.5 yaşındayken babami kaybettim ve amcalarım tarafından dislandim annem ve babamin izinnamasi olmadığı icin babamin mal varlığından faydalanamıyorum. Su an 26 yaşındayım babamin üstüne kayıt olmak icin ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz

 • Mehmet fatih dağ 9 Ekim 2020 21:12

  İşyerinden anlaşmalı olarak ayrıldım tazminatımı arabulucu taksitlendirdi ama taksitleri işyeri ödemiyor tarihi geçmiş 3800 lira ödemelerini yapmıyorlar icraya verirsem ne kadar zarar görürler

  • Besler Hukuk 10 Ekim 2020 14:38

   Ödemediği kısım, icra vekalet ücreti ve icra masrafları kadar.

 • Mert Erol 9 Ekim 2020 19:56

  Sayın avukat beyler ve bayanlar, bir şehirde öğrenciyim ve kirada oturuyorduk. Kira sözleşmesi hazırlarken ev sahibi senet imzalattı bizim de başka bir çaremiz olmadığı için senet imzaladık. Kirayı günü gününe banka üzerinden yatırdık. Ve şimdi evden çıktık bizden para istiyor ve senetleri avukatlara veririm diye tehdit ediyor. Böyle bir hakkı var mı onu merak ettiğim için size bu soruyu yönlendirmek istedim iyi günler dilerim. Teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 10 Ekim 2020 14:37

   Kira dönemi sona ermeden çıktıysanız, yeni kiracı bulması için gerekli ortalama süre kadar daha ödeme yapmanız gerekir. Pazarlık yapıp senedinizi alsanız daha iyi olur.

 • Kayra kaya 9 Ekim 2020 18:57

  Engelli yiğenimi anne babası istemedi yıllardır bakıyorum ve bakmadıkları çocuğun parasınıda alıyorlar şimdi sırf para için onu almak istiyorlar dava açarsam onu nufusuma alma şansım ne kadar

  • Besler Hukuk 9 Ekim 2020 19:00

   Ailesi yerine size vermeleri ihtimali düşük maalesef.

 • Svy ddn 9 Ekim 2020 17:58

  Merhaba ben bir konuda bilgi almak istiyorum. Mirascilardan biri miras sahibinden hastalığından faydalanarak kandırıp imza yetkisini alması sonucu diğer mirasçıları ve miras sahibini mağdur etmiş ve dolandırmıştır bunun üzerine nasıl hukuki bir yöntem uygulanır şikayet üzerine ve ne kadar ceza alır nitelikten

  • Besler Hukuk 9 Ekim 2020 18:53

   Hastalığı iradesini sakatlayan bir boyutta ise yapılan işlemlerin iptali için dava açabilirsiniz.

 • Merve doğan 9 Ekim 2020 17:02

  Merhaba ben 2018in 9. Ayında işe girdim 2020 şubat ayında iş yeri kapatıldı tazminat için patronumla konustum o da bana ben çalışanlarıma tazminat vermiyorum ama sana bişeyler veririm dedi 6. Ayda veririm olmazsa 8. Ayda kesin veririm dedi şuan telefonları açmıyor bende mahkemeye vermek istiyorum ama bizim sigorta 22 günden ödeniyorrdu 386 gün yapıyor güne vurunca Ayla hesaplanınca 1yıl 5 ay 14 gün bu hesaplama yapılırken neye göre hesaplanıyor yardımcı olursanız sevinirim.

  • Besler Hukuk 9 Ekim 2020 18:52

   Tazminat hesaplama sayfamızdan kolaylıkla kıdem ve ihbar tazminatınızı hesaplayabilirsiniz.

 • ORKUN ATALAY 9 Ekim 2020 16:15

  İstanbul da faaliyet gösteren Doğuş Akademi yayıncılık şirketinin sonradan kapanan fırsatpc.com isimli internet sitesinden alışveriş yaptım. Yanlış mal gönderildi. İade ettim. EFT ile ödediğim 6920 TL param geri ödenmedi. Ödemeyen şirket sahibi CANER DEMİRBAŞ isimli şahıs 4 yıl hapis cezası ve 55 bin lira para cezası aldı. Mahkemelik olduğu başka müşterilerinde paralarını da ödememiş.
  Şimdi bunu ilk olarak arabulucuya götürmem gerekiyor.
  Dosya Formunu gördüm kadarıyla Arabulucukta iletişim için cep telefon numarası şartı var. Ama adam hapiste cep telefon numarasını bilmiyorum. Yanında çalışanlarının da öyle. Sonradan şirket adını ve adresini de değiştirdi. Adresini biliyorum fakat Şirketin telefon numaralarını bilmiyorum. Ne yol önerirsiniz?

  • Besler Hukuk 9 Ekim 2020 18:51

   Bildiğiniz kısımları yazarak başvuruda bulunabilirsiniz.

 • Gül Aydın 9 Ekim 2020 14:46

  Danışman firması tarafından yabancı uyruklu bir firmada çalışmaktayım ilk yıl 1 yıllık sözleşme için imza attım ve sonrasında 2. yıla girerken calıstıgım firma ile danısman şirketi arasında da bir yıl daha uzatılmak üzere anlaşma yapıldı. Şimdi ise işten çıkarılacağımı bir şekilde öğrendim. Çıkarılma nedeni yabancı ülkedeki yöneticilerin bulunduğum bölümü kapatmak istemeleri üzerine fakat haberleri yok ki Türkiye’de şu dönemde işçi çıkarımı yasak. Benimle istediğim bir doğrultuda anlaşmalı çıkarım yapılmaması halinde ne yapmam gerekir Nasıl bir yol izlemeliyim

  • Besler Hukuk 9 Ekim 2020 18:48

   Türkiye’de şubeleri kalmazsa yargı yoluyla almanız zor olur. Anlaşmak için elinizden geleni yapın.

 • Koray duba 9 Ekim 2020 14:17

  Muşta ile bir kavgaya karıştım ve karşı taraf dan bir çocuğun yüzüne vurdum. Yüzüne dikiş atıldı ve bu olay mahkemeye taşındı. Karşı tarafa hastane masrafı v.s gibi şeylerini karşılayacak kadar yüklü bi miktar para verdik. Onlar da mahkeme de davalarını çektiler. Ben bu suçu işlediğim de 15 yaşındaydım bh olay ise 1 sene önce oldu ben bu olaydan ne cezası alırım? İyi günler

  • Besler Hukuk 9 Ekim 2020 18:46

   Hapis yatmazsın. Para cezası verilip ertelenir büyük ihtimalle.

 • Mehmet Gündoğdu 9 Ekim 2020 13:30

  Öncelikle merhaba başıma yargı adı altında bir olay meydana geldi.
  Bundan neredeyse 10 ay önce Üniversite sınavlarının açıklanmasına 2 gün kala bir Whatsapp grubuna davet edildim. Girdim ve aradan 5 Saat sonra sınav sonuçları açıklandı. Ben bir LGBTİQ bireyiyim bu grupta Bursa’dan oradan buradan üniversite kazanan diğer bireyler LGBTİQ bireylerine hakaret etti sesli mesaj yolu ile yapılanın yanlış olduğunu anlatmaya çalışsam da başaramadım ve gruptan çıktım. Yönetici tarafından geri alındım aradan kısa bir süre sonra kavgalar devam etti ve bende o an benimle kavga esnasında bulunan bir diğer bireyin başörtüsüne laf ettim Dini değerler toplumumuzun ve her insanın kanayan yarasının olduğunun her şekilde farkındayım. o sıralar çok psikolojim bozuktu neden mi? Aileme eşcinsel olduğumu söyledim soyutlandım yıpratıldım kenara atıldım. Okulda müdürüm “toplumun örf ve adetini bozuyor” diye milli eğitime şikayet etti milli eğitim bana “SEN HASTASIN” dedi Akrabam tarafından eve hapsedildim 17 yaşında cinsel tacize uğradım. Arkadaşlar artık dayanamıyorum insanların beni şeytan olarak görmesinden, benimle alay etmesinden darp edilmekten kin ve korku sebebi olmaktan yeterince yoruldum. Eşcinsel olmak benim suçum veya günahım değil ben artık her şeyi atlatamıyorum bir şeyler yapmak istiyorum ama insanlar bana izin vermiyor.
  Konuyu toplamak gerekirse kimse şikayetçi değil karşı taraftaki bireyde oldukça anlayışlı bir insan neden böyle yaptın sorusuna gelirsek eğer ki anlatamadığım o kadar şey var ki bazen insan yaşattıklarını yaşatmak istiyor. bu konunun sonucu ne olur herhangi bir adli sicil kaydım yok hagb falan da ayrıca istemiyorum ben suçsuzum buna inanıyorum bu konuda ki bilgileriniz görüşleriniz benim için gerçekten çok önemli yanıtlayan herkese şimdiden teşekkür eder her birinize iyi forumlar dilerim 🙂

  • Besler Hukuk 9 Ekim 2020 18:45

   Soruşturma başlatılırsa ceza alırsınız. Dediğiniz gibi şikayetçi olan yoksa sorun yok.

 • mehmet demir 8 Ekim 2020 13:52

  iaşe(yemek parasi) olarak vergi borcu çıkmış cezaevinde kaldığım icin fakat universite okumam nedeniyle sabah 7 de cikiyor akşam 18 00 de cezaevine donuyordum yemedigim yemek parasini odemek istemiyorum istesemde şu an calismadigim için maddi imkanim yok bu borçtan nasil kurtulabilirim yardimlarinizdan dolayi cok teşekkür ederim iyi çalışmalar

  • Besler Hukuk 8 Ekim 2020 17:59

   Dava açmak çok daha masraflı olacaktır.

 • Onur yılmaz 7 Ekim 2020 23:50

  Ev sahibim ile anlaşamama durumum var. maddi açıdan yeni eve de geçemiceğim için kira kontratı da 1 senelik yapıldığından dolayı ertesi sene oturmak istersem ev sahibi çıkmamı isterse kontratı tefe tüfeye göre kira artışı yaparak kendimce uzatabilirmiyim ?

  • Besler Hukuk 8 Ekim 2020 10:17

   Evet sözleşmeye uyduğunuz ve kiranızı düzenli ödediğiniz takdirde tahliye edemez.

 • Mustafa Aslan 7 Ekim 2020 17:40

  Filyasyon ekibinde görevliyim. Bir vaka için tutanak tutmak zorunda kaldık. Denetim sırasında görev dağılımı yaptık ve farklı bölgelerde denetim yaptık. Arkadaşlardan iki tanesi bir olay hakkında tutanak tutma ihtiyacı duymuşlar. Ekipte olduğumuz için ben idari amir ve olayı gören iki arkadaş tutanağa imza attık. Ben sıkıntı yaşar miyim acaba bu imzadan dolayı. Olayı görmedim ama o günkü denetim ekibinde görevliydim.

  • Besler Hukuk 7 Ekim 2020 18:16

   Olayı kayıt altına almışsınız. Bundan dolayı sorun yaşamazsınız.

 • Sude küçükuzun 7 Ekim 2020 17:38

  Annem babama uzaklaştırma almak için şikayetçi oldu ve ceza mahkemesi görecekler. Babamın ceza almasını istemiyoruz fakat annem uzaklaştırma iptal olmaması için şikayetini çekmekte istemiyor. Abimin askerliği var benim okulum babam hapis cezası alırsa bize destek olan biri olmayacak. Ne yapabiliriz ?

  • Besler Hukuk 7 Ekim 2020 18:15

   Uzaklaştırma kararının şikayetle ilgisi yok. İstediği zaman talep edebilir ya da süresini uzatabilir.

 • Mustafa ALTUNBAY 7 Ekim 2020 17:18

  şubat ayında annem katarakt ameliyatı sırasında ameliyat edilen gözü kör oldu. mayıs ayında savcılığa suç duyurusunda bulunduk. bu gün ameliyatı yapan ünüversite hastahanesinden soruşturma evrağı ve tanıklığımızı isteyen bir belge geldi. belgede ”savcılığın soruşturmada görevsizlik kararı” üzerine ünüversitede soruşturma yapılacağı ve varsa gerekli evraklarımız ve şahitlerimizle şu tarihte geliniz deniliyor.
  savcılık böyle adli bir olayı nasıl görevsizlik sayıp kuruma gönderip olayı siz çözün diyebiliyor.
  şimdi ne yapmamız lazım?

  • Besler Hukuk 7 Ekim 2020 18:13

   Memur yargılanma yasası doğrultusunda soruşturma yapılacak ve gerekli görülürse savcılığa intikal ettirilecektir. İstenildiği gibi gidip ifadenizi verebilirsiniz.

 • Sonergrbz 7 Ekim 2020 15:55

  Merhaba 2015 yılında boşandım ve 2 çocuğum var her çocuk icin 300 lira toplamda 600 lira nafaka veriyorum ama çocukların annesi artık benden para almak.istemedigini ve iptal etmeyeceğini belirtti acaba bu mümkün mu

  • Besler Hukuk 7 Ekim 2020 15:58

   Nafaka istemediğine dair yazılı beyan verse iyi olur. Yoksa sonradan toplu olarak talep edebilir.

 • Şaheser Eskin 7 Ekim 2020 14:52

  İnternetten aldığım laptop ayıplı çıktı.Aldığım fiyat 8999 TL şimdiki fiyatı 10099 TL para iadesi aldığım zaman aynı özellikteki ürünü zamlandığı için şuan alamıyorum.Yeni ürün değişimi istedim,kabul edilmedi.Sizce ne yapmam gerekir yardımcı olur musunuz?

  • Besler Hukuk 7 Ekim 2020 15:52

   Bilgisayarın ayıpsız misli ile değişimini yazılı olarak talep edin. Kabul etmezlerse il tüketici hakem heyetine başvurun.

 • Aykut Şimşek 7 Ekim 2020 14:11

  Merhaba, ben 1990 senesinde İzmirin Bayraklı ilçesinin Onur mahallesi nde gecekondu bir ev yapıp hâlâ daha oturmaktayım, ev yaptığım zaman tarla(83 M2) belediye deydi yaklaşık 30 yılıdır ikamet ediyorum ,daha sonra belediye anladığım kadarıyla imara açmis şahıslarda bir kaç defa el değiştirmis arsa,elektrik suyum Kendi üzerime ve ev vergimi düzenli ödüyorum, son sahibi (2 yıl önce satın almış) bize; ya burayı alın yada boşaltın diyor, bizim alacak imkanımiz yok gidecek yerimiz de,bu durumda bizi hemen burdan çıkartabilir mi? yıkım kararı alabilir mi? bizden yerini işgal ettiğimiz için kira bedeli gibi geriye yönelik para talep edebilir mi? açıkçası bizim niyetimiz oturabildigimiz kadar oturmak istiyoruz, mahkeme ye giderse sahibi biz ne kadar daha burda oturabiliriz hemen sonuçlanır mı? yardımcı olursanız sevinirim.

  • Besler Hukuk 7 Ekim 2020 15:47

   Ortalama bir yıl sürer dava. Geriye dönük işgal tazminatı isteyebilirler.

 • Ersin YAZICI 7 Ekim 2020 13:38

  Merhaba ben borcunu ödediğim icra dosyamı uyap üzerinden nasıl kapatabilirim? Tahsil harcımı nasıl ödeyebilirim? dosyamın kapanması için ne yapmam gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Besler Hukuk 7 Ekim 2020 15:43

   Vatandaş uyap gov tr den kendi dosyanıza girip dosya borcu yazan kısımdaki miktarı ödeyebilirsiniz.

 • Serkan Akkaya 7 Ekim 2020 11:41

  Merhaba ben özel bir şirkette çalışıyorum maaş bordrosu da maaş düşük gösterilip aldığım maaş mesai ile tamamlanıyor örnek 3200 maaş art mesai toplam agedahil bankaya 4480tl yatırıyor benim normalde maaşım 4000 TL bunun uzerin mesai vermesi gerekmiyormu artı pazar çalıştığım zaman ne fazla masaj neda izin yazıyor aldığınız paranın içinde diyor böyle kanunen bir hakkı varmı teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 7 Ekim 2020 11:54

   Yıllık 270 saate kadar fazla çalışmanın ücrete dahil olduğuna dair sözleşmenizde hüküm varsa geçerli maalesef.

 • Ekrem ozcan 7 Ekim 2020 09:55

  Selamün aleyküm av bey ben 2006 yılında iş kazası geçirdim %49 ile sürekli iş göremezlik ödeneği alıyorum sigortalı bir işte çalışmak istiyorum 2 muhasebecide maaş kesilir diyorlar sizce nasıl bir yol izlemem gerek şimdiden teşekkürler kolay gelsin

  • Besler Hukuk 7 Ekim 2020 10:05

   Maaşınız kesilmez merak etmeyin.

 • Yasin Gülmez 7 Ekim 2020 09:10

  Savcı şaitleri silebilirmi

  • Besler Hukuk 7 Ekim 2020 10:05

   Savcı sanığın lehine ve aleyhine olan tüm delilleri toplamak zorundadır. Şahit silemez.

 • Fehmi YILDIRIM 6 Ekim 2020 23:07

  merhaba iyi aksamlar
  benim sorum Nisan. 1998 de koop. hissesi bitmiş olarak aldım içini kendim yaptım kasım1998de taşındım. bir süre şantiye elektrik ve suyu ile idare ettik .1999 elektrik su adımıza bağlandı yapı kullanım belgesi çıktı, koop. yapması gereken işler ve bürokratik sebeplerden dolayı kat irtifaklı tapu 2002 mayıs ayında çıktı kanun01/01/ 2002 yürürlüğe girmiş. şimdi boşanma aşamasındayız mal paylaşımında acaba alış ,elektrik-su ve yapı kullanma belgeleri tarihlerimi gecerli yoksa tapu tarihimi gecerli olur.

  • Besler Hukuk 7 Ekim 2020 10:14

   Kooperatif ile sözleşme yaptığınız tarih geçerli olur.

 • Onur yılmaz 6 Ekim 2020 22:25

  Merhaba. Yeni kiracı olarak Yaklaşık 2 aydır oturduğumuz dairede tesisat,elektrik vb. Birçok problem mevcut. Mutfaktada bir problem vardı ev sahibine söyledik masrafı üstlendi ve problem kısmi giderildi. Elektrik ile ilgili yangın tehlikesi atlattık ev sahibi artık telefonlarımıza cevap vermiyor biz yerine bina görevlisi kapıcıyı arıyor. Bu durum bizi küçük düşürücü. Ek olarak ben bu sorunları yaptırmam gerek, sorun olan tesisat, elektrik problemlerini ev sahibi tarafıma cevap vermediği için giderip kiradan düşsem haklı mı haksız durumdamı olurum 1. Sorum bu, 2. Sorum ise kirasını geç.yatırmak istiyorum çünkü telefonlarıma çıkmıyor, evde bi dünya sorun var ve kapıcıyı arayıp beni küçük düşürücü harekette bulundu. Cevabınız çok değerli teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 7 Ekim 2020 10:15

   Masrafları yapıp faturalarını saklayarak kiradan düşebilirsiniz. Kirayı bir yıl içerisinde iki kere geciktirirseniz tahliye davası açabilir.

 • Aram Bingöl 6 Ekim 2020 20:05

  Merhabalar ben bir firmada işe başladım 39 gün çalıştım daha sonra çıkmak zorunda kaldım iş yerinden ücretimi alamıyorum aradığımda beni oyalıyorlar sigorta girişim var sizce ne yapmalıyım iyi çalışmalar

  • Besler Hukuk 7 Ekim 2020 10:44

   Arabulucuya başvurabilirsiniz.

 • Yusuf 6 Ekim 2020 17:49

  Ortaklığın giderilmesi davasını karşı taraf açtı bizde daha sonra Muris Muvazaası Nedeniyle, Tapu Dışı Satın Almaya Dayalı dava açtık 2 davalı olarak.daha sonra diğer davalı istinafa gitti benim davam sonuçlanmadan nasıl sonuçlanabilir diye. karşı tarafta bölge adliyeye istinaf başvurusu yaptı şimdide bizim dava açtığımız mahkeme istinaftan dosyayı sordu dosya istinaf edilmiştir diye cevap geldi bölge adliyedendemi cevap bekleniyor yada nedir

 • Yusuf 6 Ekim 2020 16:33

  İstinaf dosyasında dosya istinaf edilmiştir ne demektir

  • Besler Hukuk 6 Ekim 2020 16:52

   İlginç bir soru. Dosyanın Bölge Adliye Mahkemesi’ne gönderildiği anlamına geliyor.

 • Okan Pazarlıoğlu 6 Ekim 2020 16:00

  Merhaba,yaklaşık bir buçuk yıl çalıştığım şirketin yurt dışı şantiyesinde çalışırken sağ gözümde aniden görme kaybı oluştu. Şantiyenin doktoruna gittiğimizde damla damlattı 3 gün sonra geçmesse gelmemi söyledi,geçmedi ve tekrar gittim. Göz doktoruna gitmemizi önerdi. Şantiyenin bulunduğu bulgaristan ülkesinde gittiğimiz göz doktoru gözümde damar tıkandığını ve sebebinin araştırılması için bir araştırma hastanesine gitmemin gerektiğini söyledi. Edirne’ye bir kaç kez araştırma hastanesine gittikten sonra çalıştığım şirket haklı bir neden göstermeksizin 04 koduyla çıkış verdi. Tazminatımıda almadım herhangi bir çıkış evrağınada imza atmadım gelirken. Şuan gözüm tamamen kör. Çalışırken olduğu için tazminat talep edebiliriyim ?

  • Besler Hukuk 6 Ekim 2020 16:28

   Yaptığınız işle ilgili olduğunu ispatlarsanız tazminat talep edebilirsiniz.

 • zelal yıldırım 6 Ekim 2020 11:04

  mrb. bu hizmetiniz için öncelikle çok teşekkür ederim. benim kısa ama bir o kadarda uzun bir sorum olacak cevaplarsanız çok mutlu olurum. benim ailem kçyde yaşıyor. dededen kalma çok bir eski bir evde. bu ev miras kalmadı zamanla amcamlar evlendikçe kendi evlerine geçtiler. ev çok eskii neredeyse harabeydi biz zamanla onardık şu an o evde yaşıyoruz. babamlar evin önünde bundan beş sene bie ahır yaptı. tapu amcamda olduğu için arayıp izin istedi kabul ettiler sorun değil dediler. bu sene babamla amcam arasında bir tartışma oldu amcam kalktı yaptığımız ahırın duvarını yıktı köyde jandarma olduğu geldi tutanak tuttu kayıtlar.tartışma alevlenince amcam babama ve anneme bıcakla saldırdı kavga etti küfürler yağdırıdı bizimkiler şikayetçi oldu. aile bireyleri tartışma uzamasın diye araya girdi babamın şikatini geri çekmesini söyledi. amcam şimdi babama o ahırı yıkmasını söylüyor . ve o deden kalma evde hakları olduğunu dile getiriyor.bu konu hakkında ne yapılabilir yardımcı olursanız çok sevinirm..iyi çalışmalar

  • Besler Hukuk 6 Ekim 2020 12:51

   Tapu amcanızın üstüne ise sizden işgal tazminatı dahi talep edebilir. Uzlaşmanız sizin yararınıza olacaktır.

 • Saniye başarır öksüz 6 Ekim 2020 10:01

  Kolay gelsin benim sorum arkadaşım 3 senedir aynı evde kirada oturuyo ilk sene kontrat yapılmış yani 1 yıllık daha sonra yapılmamış şimdi ev aldı bir ay önceden çıkacağını haber verdi fakat ev sahibi nisana kadar kira bedeli istiyomuş mahkemeye vereceğini söyleyerek tehdit ediyomuş bu durum karşısında ne yapmak gerekir acaba tşk ederim

  • Besler Hukuk 6 Ekim 2020 12:49

   Kira dönemi sonuna kadar değil ortalama kiralama süresi kadar kira talep edebilir. Yani o ev ortalama bir ay içerisinde kiraya verilebiliyorsa bir ay ilave kira ödemesi gerekir.

 • Emine Genç 6 Ekim 2020 07:12

  Merhaba 2008 yılında kadosradan 2hisseli tapumuzu aldik .1 aykadar öncede şahsi tapumuzu aldık .Fakat şimdi bu arazinin babadan kalma 30 40 yıl önce senedi olduğunu bu senetle aldığımız yerin eşimin kardeşlerininde payı oldugunu söylüyor ve tapumuzu iptal etmek istiyorlar.Biz burayı satışa çıkarınca böyle dediler .daha önce senetten bahsetmemistiler.Simdi böyle bir şey yapabilirlermi hem kadastradan hemde şahsi tapumuz olduğu halde yerin tapusunu iptal edebilirlermi Cevabınız icin sonsuz teşekkürler

  • Besler Hukuk 6 Ekim 2020 12:47

   İddialarını ispatlarlarsa tapu iptal olunabilir.

 • Metin taylan 6 Ekim 2020 02:25

  Araç üzerindeki Haciz
  Merhaba sahibi olduğum limited sirketime vergi borçlarından dolayi araclarim uzerine e-haciz konuldu. Haczin konulması üzerinden 1 yil gecmesine karşın herhangi bir yakalama satış kararına fln çıkmadı. Bildiğim kadarıyla 6 ay içinde satilmayan menkul mallar için haciz şerhi kaldirilabiliyor. Bu uygulama amma alacaklar icinde geçerli midir, nasil hol izlemek gerekir..teşekkürler

  • Besler Hukuk 6 Ekim 2020 12:46

   Vergi borçları için geçerli değil o.

 • Ali Gökova 5 Ekim 2020 23:36

  ilk mahkemece beraat verilip dosyası istinafta bozulan ve yeni esas numarasında 10 ay ceza alan kimse dosyayı temyiz edebilir mi ?

  • Besler Hukuk 6 Ekim 2020 12:45

   Evet edebilir.

 • nurcan karaduman 5 Ekim 2020 23:15

  Kuzenim pandemi dolayısıyla kısa çalışma ödeneğine hak kazandı ve tüm şartları sağladı ancak 20.06.2020 tarihinde işinden ayrıldı tam 20 günlük olarak sigortasını yatırmış iş yeri ama kısa çalışma ödeneği devam ediyordu ve 10/08/2020 tarihinde başka bir şirkete işe girdi.ancak bu süreçte işsiz kaldığı dönemde kısa çalışma ödeneği yatmaya devam etti ve işsizlik maaşı sanıp 2 ay daha ödemeyi aldı ve kasıma kadar da hak sahibi görünüyor bu durumda haksız kazanca girmiş oluyor. Böyle bir durumda ne yapılabilir. Ve yapılandırma yapılıyor mu , ödenen tüm para mı yoksa sadece fazla yatırılan tutar mı talep ediliyor.

  • Besler Hukuk 6 Ekim 2020 12:45

   Fazla yatan parayı kuruma dilekçe ile bildirip iade etsin. Faizini de talep ederler.

 • Ahmet Ahmet 5 Ekim 2020 20:50

  Merhabalar, Başka birine ait bir araç ile giderken polis çevirmesinde bagajda kaçak alkol kolisi bulundu ve beni karakola götürdüler kendilerine bunların ve arabaının tarafıma ait olmadığını ve bilgim dahi olmadığını söyledim ve araba sahibi de içkilerin kendisine ait olduğunu ifadesinde belirtti bana herhangi bir cezai işlem uygulanır mı sicilime işler mi ?

  • Besler Hukuk 6 Ekim 2020 12:43

   Anlattığınız şekildeyse ceza almazsınız büyük ihtimalle.

 • Sinan Yılmaz 5 Ekim 2020 17:07

  Merhaba
  Ben 2013 yılında beri aynı firma da çalışıyorum.
  Pandemiden dolayı 6 aydır sigortam yatmıyor. Yani firma kısa çalışma ödeneğin den yararlanıyor fakat ben tam zamanlı çalıştırıyor.maasimin yuzde 40 ni firma vermesi gerekir du bu zamana kadar oyaladilar beni.
  İstifa etsem hukuk süreci ne olur acaba

  • Besler Hukuk 5 Ekim 2020 19:15

   Hukuka aykırı bir uygulama olduğu iş akdinizi haklı nedenle feshedebilir ve tazminat alabilirsiniz.

 • Müge müge 5 Ekim 2020 15:00

  Merhaba, karşı dairemizde oturan, yaşlı bir kadın (akıl sağlığının yerinde olmadığını düşünüyoruz) bir sabah balkonda otururken, bize seslendi, baktık, “neden beni kameraya çekiyorsunuz, utanmıyor musunuz, eve kadın atıyorsunuz” gibi iftiralarla suçlamaya başladı, şok geçirdik, eşim bayana “teyze, nasıl böyle bir şey söylersiniz, siz benim annem yaşındasınız, hiç yakışıyor mu?” diye konuşmaya çalışsa da, teyze bizi dinlemeden bağırmaya devam etti, eşimde anlaşıldı, sizinle konuşamıcaz, o zaman karakolda anlatın” diyerek polis çağırdı. Polis, bizi ve yaşlı kadını dinledi, polise de aynı şeyleri söylemiş ve ayrıca onun evindeki vantilatöre, bizim evden sprey sıktığımızı, onu bayıltmak istediğimizi söylemiş, bunu söyleyince, polis de zaten onun akli dengesinin yerinde olmadığını, bunu açıkça belli ettiğini, isterseniz bu seferlik affedin, zaten korktu, tekrar yapmayacaktır deyip, bizi bir nebze de olsa rahatlattı. Fakat, bu teyze, gelene geçene, balkondan, bizim evi işaret ederek, bunlar beni kameraya çekiyor diyor, diğer iftiralarla birlikte alatmaya devam ediyor. Çok yaşlı olduğu için biz onunla tartışmaya girmekten çekindik ama hâlâ anlatmaya devam ediyor. Biz üç kişilik çekirdek, mutlu, çevresine karşı duyarlı ve saygılı bir aileyiz. Üniversiteye hazırlanan kızımız var, ben şuan pandemiden dolayı evdeyim, çalışmıyorum. Teyze bütün gün balkonda oturup, hayalinde kurduğu kötü olayları gerçekmiş gibi insanlara anlatmaya devam ediyor. Lütfen bize yardımcı olun, ne yapabiliriz, ne yapmalıyız? Akıl sağlığı belliki normal değil. İşin kötüsü, anlattığı kişlerde ona inanıp, vay terbiyesiz vay diye, ona destek oluyor. Lütfen bize bir yol gösterin, ne yapmalıyız?

  • Besler Hukuk 5 Ekim 2020 19:13

   Yaptıklarını video kaydı altına alın. Yakınlarına ulaşıp yardım isteyin. Ulaşamazsanız şikayetçi olarak akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespitini isteyin.

 • Haydar 5 Ekim 2020 14:46

  Illegal bahis cezasi yedim 2018 yili icerisinde yaptigim havaleden dolayi ve oynamayi biraktim bu gun tekrar ceza geldi yine 2018 yili icerisinde yaptigim havaleden dolayi her para gonderdigim kisiye ayri ayri cez mi kesecekler lutfen yardimci olun

  • Besler Hukuk 5 Ekim 2020 19:07

   Tespit edilen her işlem ayrı bir ceza gerektiriyor.

 • Mesut 5 Ekim 2020 14:37

  Merhaba 2013 yılda 17 veya 18 yaşındayken 16 yaşındaki kız arkadaşımla rızasıyla kendi evlerinde birlikte olmuştuk olaydan 7 8 ay sonra 2014 temmuz ayında kızın ailesi durumu öğrenince şikayetçi oldu 2015 yılında 2 sefer ifade verdim tam olaylar kapandı heralde derken 4 sene sonra 2019 yılında ekim ayında polis merkezinden arandım konu ile alakalı bir kaç belge istediler gönderdim hala ses soluk yok hiçbir tebligat felan gelmiyor bu durumun sonu nereye varır teşekkürler şimdiden

  • Besler Hukuk 5 Ekim 2020 19:05

   Sonu ceza almana varır. 18 yaşından küçüklerle rızası olsa dahi birlikte olamazsın.

 • lütfiye özcan yön 5 Ekim 2020 14:14

  17,09,2019 tarıhlı ıstınaf a gıden boşanma kararı işleme alınmadıgı için kımlık degısıklıgı yapamıyorum cocukların velayetın bende olmasına ragmen alamıyorum bosanma davası 2015 de acılıp bu gune gelmıstır bu işin içinden benı cıkaracak çözüm arıyorum varsa lutfen dönüş yapın

  • Besler Hukuk 5 Ekim 2020 19:03

   İki yıl daha sürer istinaf süreci

 • Enes turan 5 Ekim 2020 13:40

  Ben internetten pasaport kayıtlı cihaz sattım cihaz kapanmış cihazı alan adam beni tüketici haklarına şikayet etti

  • Besler Hukuk 5 Ekim 2020 19:03

   Kapanma gerekçesi önemli

 • Elif Korkmaz 5 Ekim 2020 13:22

  Merhaba, üst komşumuzun dört çocuğu var sürekli gürültü yaptıkları için sürekli uyardık şuan bize düşman oldu ve daha fazla gürültü yapıyor koltuklardan atlıyorlar dış çelik kapıyı inanılmaz hızlı çarpıp ani korkmanıza sebep oluyorlar, balkonda çamaşırlarımız asılıyken üstüne balkon yıkıyor tüm çamaşırlarımızı ıslatıyor. Annemin ve kardeşimin psikolojisi bozuldu panik atak oluştu annemde ise ani gürültüler kapı çarpmaları nedeniyle kalp ritmi bozuldu ve kalp kapakçığı sorununa sebep oldu. Ne yapmamız gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz.

  • Besler Hukuk 5 Ekim 2020 19:02

   Gürültü nedeniyle şikayetçi olun. İdari para cezası ödeyince düzelirler.

 • Kaya çapur 5 Ekim 2020 12:57

  Iyi gunler babam annem vefat ettikten sonra 2. Evlilik yapti evliligi 6 ay surdu kadin hirsizlik yapti bosanma davasi actik 2018 de aile mahkemesi bosadi ve karsi tarafi 5000 tl tazminata hukmetti dava istinat a gitti 2.5 yildir sonuclanmadi babam vefat etti resmiyette hala evli gorunuyor nasil bir yol izlemeliyiz tskler

  • Besler Hukuk 5 Ekim 2020 19:26

   Yakında istinaftan karar çıkar.

 • Zeynep tan 5 Ekim 2020 11:56

  Kolay gelsin iyi akşamlar ben bir şey soracaktım kusura bakmayın rahatsız ediyorum bu saate yardımcı olursanız çok sevinirim.bir ay önce internetten biriyle konuşmaya başladım amerikada yaşıyor doğum günüm nedeniyle bana hediye gôndermek istedi elbise,ayakkabı,takı,çanta ,saat v.s kabul ettim bir kargo şirketinden mesaj geldi adınıza kargo var kabul ediyor musunuz diye onayladım iki gün sonra vergi ödemesi olduğunu söyledi yatırdım vestern union aracılığı ile farklı bir ülkeye gönderdim Malezya yazıyordu.ve kargo şirketi whatsapptan yazıyordu.ücret alındığında paket adresinize gelicem diye mesaj atıldı 2gün geçti yine bir mesaj pakette onbin dolar para olduğunu XR cihazından gećerken belirlendiğini 2,500usd vergi ödemesi yapmam gerektiğini paketin soruşturmaya gireceğini ödemezsem kara para aklama hakkında işlem yapılacağına dair mesaj attılar ödiyemedim ve paketin içinde para olduğunu bilmedigimi ve paketi istemediğimi ,paketi gönderen kişiye ulaşmalarını söyledim

  • Besler Hukuk 5 Ekim 2020 19:25

   Doğru yapmışsınız endişe edecek bir şey yok.

 • Ezgi aydın 5 Ekim 2020 11:10

  2015te görülen bir CB hakaret davam vardı ve davada “5 yıl içinde suç islersen ceza alirsin” demişti hakim. Sanırım hükmün açıklanmasının geri bırakılması diyorlar buna. Adli Sicil kaydım temiz Ama memurluk için yapılan güvenlik soruşturmasında çıkıyor değil mi? Bu durum engel mi memurluga mülakatlarda

  • Besler Hukuk 5 Ekim 2020 19:24

   Polise verdiğiniz her ifade çıkar maalesef.

 • Hasret adak 5 Ekim 2020 09:50

  Esim cezasini yargitaya gonderdi 5 yil oldu ve bi kagit geldi yasaya aykiri oldugundan BOZULMASİ talep ve teblig olunur yaziyo en altta ne demek yani anlamadim lutfen cvp

  • Besler Hukuk 5 Ekim 2020 19:23

   Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın görüşü o şekildeymiş.

 • Ahmet Güngör 5 Ekim 2020 09:19

  2010 yılında babam öldü. Ben 2010 yılında 16 yaşındaydım. Ailem babam borca batık olduğundan reddi miras yaptı. Annem, iki kız kardeşim (18 yaşından büyük) ve ben. Ben 18 yaşından küçük olduğum için benim yerime annem benim adıma reddi miras yapmış. Annemde vefat etti 6 ay önce. Ben bugün 26 yaşındayım. Benim yerime yapılan reddi miras kararına iptal ettirebilirmiyim. Tekrar mirası olabilirmiyim? Babamın borçlarını da ödeyeceğim.

  • Besler Hukuk 5 Ekim 2020 19:23

   Daha önce alınan kararı iptal edemezsiniz.

 • Ayla Öncül 5 Ekim 2020 09:08

  2011,de haziran ayının 15’inde evimi kiralayan kiracım evi badanali sağlam teslim almıştır,bana 4 eylül 2020 tebligat yollayıp 4 ekime kadar evi boşaltacağına ve depozitoyu tarafına teslim etmemi istedi ,benim ne yapmam gerekiyor anahtar teslim olmadı anahtari nasil teslim alabilirim ev ne durumda bilmiyorum dava açabilırmiyim ve sözleşmenin fotokopisi bende aslı kiracıda yanlışlikla oldu nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkür ederim saygılar

  • Besler Hukuk 5 Ekim 2020 19:22

   Anahtarı teslim edinceye kadar kira talep edebilirsiniz. Evde bir eksiklik varsa onun bedelini keserek depozitoyu iade edin.

 • Berat alı akbak 5 Ekim 2020 00:44

  beraber çalıştığım arkadasım alacağı olduğu kişinin parasını göndereceğini söylemesi üzerine , kendi kartları ekside olduğu icin benden iban istedi samimi olduğum icin verdim. Gelen parayi internetten birisini dolandırmış parayi gönderen şahıs. Ben bana gelen 3500 tl nin 200 ü borcu vardı ona alıyorum 200 ü beraber çalıştığımız farklı bir arkadasa borcu vardı ona gönderiyorum 3100 ü kart isteyen arkadaşıma gönderiyorum. Dolandırılan şahıs bana ulaşması üzerine kart isteyen arkadaşıma durumu anlatıyorum parayi geri gönderiyor elimizde dekont var ama şikayeti geri cekmiyor. Dolandıran şahısın mahkeme hiçbir ismi vs geçmiyor. Polis ifademde bilmediğim bir paranın yattığını parayi Emre tutene gönderdiğimi söylüyorum. Silinmiş whatsap konuşmalarımı çıkarabilirler mi mahkemede nasıl bir sonuçla karşılaşabilirim ?

  • Besler Hukuk 5 Ekim 2020 19:01

   Mahkeme karar verirse silinmiş belgeler bilirkişi incelemesi ile çıkarılabiliyor.

 • Neşe Gök 4 Ekim 2020 20:36

  Öncelikle ayiracaginiz zaman için çok teşekkür ederim. Eşime evde otururken tehtit mesaji geldi, anneme hakaret edersen seni bu şehirden silerim. Mesajı okudum snir krizi geçirdim hastaneden rapor alıp polise ifade vermeye gittik ve şikayetçi oldum… Konusu kapanmis ve yalan dolu iftira eden karşı tarafa tazminat davası açmak istiyorum, 3_4senelik evliyiz eşime birşey olabilir aile birliğimi bozmaya çalışıyorlar dedim. Her koyun kendi bacağından asılır misali eşinizin şikayetçi olması gerekiyor dediler… Bu yalan ve iftiracılar aile mutluluğuma engel oluyor deme hakkım yok mu? Güçlü taraf olmak istiyorum haklıyım neleri ileri sure bilirim. Tekrar teşekkür ederim. Saygılar

  • Besler Hukuk 5 Ekim 2020 18:57

   Eşinize karşı işlenen suçtan dolayı siz dava açamazsınız.

 • Anıl Özel 4 Ekim 2020 20:34

  Merhaba, online olarak randevu almak istiyorum bir icra dosyamız var bununla ilgili çalışabilir miyiz? Perşembe gününe kadar itiraz etmem gerekiyormuş aksi taktirde mal varlığı ve itiraz beyanı yapmadığım için hapisle tazyik olunacakmış. Bipolar bozukluğa sahibim bundan dolayı fazlasıyla evham yapıyor uyuyamıyor rahatsızlanıyorum. Konumla ilgilenebilir misiniz?

  • Besler Hukuk 5 Ekim 2020 18:56

   Sayfanın en altındaki telefon numarasından büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 • Doğukan aydemir 4 Ekim 2020 17:12

  Mrb iyi günler 1+1 daire aldım. Daireyi müteahhitten değil mal sahibinden aldım. tam bitmediği için arsa tapusu aldım buraya kadar herşey iyi güzel. Yalnız sözleşmenin örneğini bana watsaptan gönderdi. Taşınmaz inşaat sözleşmesi. Sözleşmede alıcının ve satıcının adı geçiyor. Sözleşmede satıcının ve alıcının imzası yok sorun teşkil eder mi?

  • Besler Hukuk 5 Ekim 2020 18:52

   Noterde yapılmışsa sorun olmaz. Noterde yapılmamışsa zaten geçerli değil.

 • İlknur demir 4 Ekim 2020 16:47

  Evkurdan icralık olduk. Eve gelen kağıt 6.000 ve icra masrafları idi.Hukuk bürosu ödemenizi evkura yapabilirsiniz herhangi bir sorun olmaz dedi ve o şekilde yaptık. 3.000 lira evkura öderken Mayıs ayında maaşımıza haciz konulduğunu öğrendik. Şimdi evkur ödemede herhangi borç gözükmüyor fakat uyapta 4.705 lira borç gözüküyor aynı şekilde toplam faiz miktarı Haziran ayında 1.473 gözükürken Eylül ayında 1.901 gözüküyor. Bu konuda ne yapmam lazım? Teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 4 Ekim 2020 17:01

   Sürekli faiz işler. Avukatla görüşüp dosyayı kapatmak için ödemeniz gereken miktarı öğrenmeniz gerek.

 • Funda Halıcılar 4 Ekim 2020 13:39

  Kaybetmiş olduğum dava için yatırılan icra parası avukatım tarafından tamamı hesabıma yatirilmadi ve benim adima alınmış olarak göstermek için imza atıldığını zannediyorum.Bu durumda ne yapmam gerekiyor.Tesekkur ederim

  • Besler Hukuk 4 Ekim 2020 17:00

   Avukatınıza açık bir şekilde sorun. Size açıklayacaktır.

 • Fatih çorlu 4 Ekim 2020 12:49

  Vofafona ait faturasiz hattimi abimin ogluna verdim yas 16 vodafon mesajla çocuga faturaliya geçirmis sonrasi isr yuksek tarifeye geçirmis 5 fatura çikmis hat kisitlanmis bana ulasilmamis sonrari avukata verilmis oda icra baslatmis bende mahkemeye verdim zorla para talep ediyorlar 752tl borcu 1632 yapmislar ne yapmak gerekli

  • Besler Hukuk 4 Ekim 2020 16:55

   Yapacak bir şey yok. Kendi rızanızla çocuğa vermişsiniz hattınızı.

 • Esra Kılınç 4 Ekim 2020 09:07

  Size dün koyunlarla ilgili soru atmıştım acaba mahkemeye gitsek bizden ne kadar alabilir arabada çok hasar yok ama degeri düştü diyor ve sanirim 2.el

  • Besler Hukuk 4 Ekim 2020 16:54

   Rakam söylemek zor. Pazarlık yapıp uygun bir miktarda uzlaşmanız sizin yararınıza olacaktır.

 • Caize Eribol 4 Ekim 2020 03:35

  2013 yılında bi daire aldı ailem paranın tamamını ödeyemediğimiz için tapuyu üzerimize alamadık mütaitle elden taksit yaptık sözleşmeli evraklı senetli mütaite borcumuz bittiğinde tapuya gidip tapuyu üzerimize alacakken toprak sahibinin bizden gizli tapuya gidip kendi karısının halasına evlatlık verdikleri öz kardeşinin karısının üzerine yaptığını gördük evimizi resmen çalmaya kalkmışlar bide bize haksız işgal kağıdı gönderimişler soyadı farkı var ortada yakın akrabalık ve resmi kardeşlik olmadığı için bizde karşı savunma yaptık 2016 da dava açtık hala sürüyor bu dava daha ne kadar sürebilir ve haklı olduğumuz davayı ve tapumuzu kazanma şansımız nedir?

  • Besler Hukuk 4 Ekim 2020 16:52

   Kesinleşmeye tabi olduğu için üst mahkemelere başvurulursa üç yıl istinaf ve bir o kadar da temyiz sürebilir.

 • Alper Karabulut 4 Ekim 2020 03:09

  Boşanma davasinda istinafa giden dava aile mahkemesinin kararini onadi 29/09/2020 itibari ile KARAR ilami uyap vatandaslik portalina düştü, Aile mahkemesinde karar asamasinda goruluyor,, Karari 20000 maddi 15000 manevi olmak uzere 35000 tazminat ,, Karsi tarafla iletisime gecildi ve icraya vereceklerini soyluyorlar,, Ben ise bu parayi icraya vermeden odemek istiyorum Eski esimin iban No su var ORAYA aile mahk.karar no su nu verip tazminat bedelini odemem mumkun mu Çünkü karsi taraf icraya vermekle tehdit ediyor,, mahkemede tazminat bedelini yatiracagim yer yok dedi avukatim

  • Besler Hukuk 4 Ekim 2020 16:50

   Eşinizin ibanına hemen yatırın. Avukatlık ücreti için karşı tarafın avukatının bürosunu arayıp iban isteyin.

 • Mustafa yıldız 4 Ekim 2020 03:04

  Merhaba. 17 yılık evliyim. 2008 ve 2019 yıllarında eşimi basit yaralama olarak darp ettiğim için 2 kez hükmü geri bırakılan ceza ve ikinci darp olayında 15 gün uzaklaştırma cezası aldım. Benimde son 6 ayda karım tarafından 2 kez darp edildiğime ilişkin rapor var. ancak bunlardan şikayetçi olmadım. Delil olarak bulunduruyorum. Açılan bir boşanma davasında durumumuz nedir? Eşimin bendeki raporlardan haberi yok. O “seni mahkemeye verirsem her şeyini alırım önceki aldığın cezalardan dolayı” diyor. Sizce olası bir mahkeme sürecinde ne tür bir karar verilir. Teşekkürler.

  • Besler Hukuk 4 Ekim 2020 16:48

   Kadına şiddet uygulayan kişilere tavsiye vermiyoruz.

 • ahmet cevdet 4 Ekim 2020 00:24

  Mahkeme bana (5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu) md. 71/1 den suçu meslek haline getirdiğim iddiası ile erteleme, vb. vermedi 2 yıl ceza verdi.
  Ayrıca ek olarak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu) md. 81/13’e de muhalefet olduğuna karar verildiğinden 1/3 arttırılarak 2 yıl 8 aya çıkarıldı.
  Mahkeme’de iyi halden ötürü 1/6 indirim uygulandı. 2 yıl 2 ay yirmi gün hapis cezası verildi.
  Dosya istinafa gitti istinaf onayladı.
  Mahkeme’ye geldi. Mahkeme infaz savcılığına cezanın infazı için göndermişti.
  Mahkeme’ye Bakırköy cumhuriyet Başsavcılığından yazı gelmiş.
  81/13 madde anayasa mahkemesine açılan bir dava sonucunda Anayasa’ya Aykırı bulunarak iptal edildiğinden 81/13 maddeden verilen cezalar kaldırılarak yeniden hüküm kurması savcılık tarafından istenmiş.
  Savcılıktan gelen yazıya uygun olarak mahkeme infazın başlamaması için infaz savcılığına yazı yazıp infazın başlamasını engelledi.
  Bana da tebligat gönderdi, 81/13 ün iptali nedeni ile yeniden hüküm kuracağım itirazın var mı? Diye sordu. Ben de itirazım yok diye onayladım. Ardından mahkeme sanığın itirazının olmaması nedeniyle yeniden hüküm kurma kararı alınmıştır dedi.
  Şimdi mahkeme 81/13 maddenin iptalini göz önüne alarak yeni bir hüküm kuracak. Yani yeni bir karar alacak.
  Sorunum şimdi şu. Mahkeme’nin vereceği karara itiraz hakkım var mı?
  Bu itirazım hangi makama yapacağım ve bu itirazım hangi mahkeme’ de görüşülecek.
  Örneğin: Ben verilecek karara itiraz edersem tekrar istinafta görüşülür mü?

  • Besler Hukuk 4 Ekim 2020 16:47

   İstinaf yoluna başvurursanız bölge adliye mahkemesi tarafından incelenir.

 • Numan 3 Ekim 2020 23:47

  iyi Akşamlar kısaca anlatcam Bir taşinmaz gayrimenkul var 20 senedir kesintisiz işliyorum mal sahibi yok araştırmalarimiz sonucu soyadi kanunu cikmadan önce ölmüş ve mirascisi yok 20 yıldır ben işliyorum ve hiç kimsede bir dava acmadi 1 sene önce zilyetli davasi actim hazine davaya mudail oldu devlet araştırdı sonuç soyadi kanunu cikmadan adam olmuş mirascisi yok şuanda taşinmazi ya mahkeme hazineye vercek yada bana başka karar şansi yok sizce bu şartlarda kazanabilirmiyiz davayi teşekkürler

  • Besler Hukuk 4 Ekim 2020 17:02

   Avukatınız en doğru bilgiyi verecektir.

 • Alper Karayaka 3 Ekim 2020 21:00

  1yillik özel bir iş yerinde çalışıyordum.İstifami etcem noter yoluyla ihtarname gondercem yarın içerde kullanmadığım 14 günlük yıllık iznimi başka haklarım varsa onların hepsi tarafıma verilirmi.Bir hak talep edemezsem boşuna ihtarname çekmek istemiyorum bilgilendirirseniz memnun olurum.

 • Alper Karayaka 3 Ekim 2020 20:49

  Merhabalar ben 05.08.2019 tarihinde ise başlamış olup 03.10.2020 de işten kendi isteğimle istifa ettim.İcerde kullanmadığım 14 günlük yıllık iznim var .İstifa ettiğim için herhangi bir hakkim varmı ?

  • Besler Hukuk 3 Ekim 2020 20:54

   İşverenin haklı neden teşkil eden hukuka aykırı bir uygulaması varsa bunu gerekçe göstererek dava açabilirsiniz.

 • Esra Kılınç 3 Ekim 2020 20:47

  Bizim koyunlarımız yolun kenarinda otlanirken akşam koyunlar eşegin peşine takilip yolun karşisina geçmişler çoban arkadaymış yetişene kadar koyunlarin yarisi geçmiş 50 tane falan kalincada yolda bir araba çarpmış passat model 15 tanesi ölmüş digerleri yarali acaba biz nasıl anlaşiriz ve karşi tarafta aşiri hizliymiş ve yolda hayvan tabelasi da varmiş ama yoldan geçmek yasak ama çobanin elinde olmadan geçmiş sizce biz nasıl kurtuluruZ bu olaydan?

  • Besler Hukuk 3 Ekim 2020 20:53

   Hayvanlarınız için üzüldüm ama onların sebep olduğu zararlar sizin sorumluluğunuzda maalesef. Arabanın sahibi dava açarsa kazanır büyük ihtimalle.

 • Begüm soyer 3 Ekim 2020 18:44

  Annemin annesi vefat etti teyzem ve yengem de mirasçılar ama annemin evindeki eşyaları annemin haberi olmadan paylaşmışlar kendi isteklerine göre anneme Bi kaç bişey bırakmışlar bunun için ne yapmamız gereklidir

  • Besler Hukuk 3 Ekim 2020 19:58

   İspatı zor maalesef. Uğraşmaya değmez.

 • Aslan kara 3 Ekim 2020 18:39

  Haziranın 10 nunda yeni daire aldım kiracı çıkacağını ev aradığını belirterek 3 ay sonra yani 18 eylülde çıktı sözleşmesi 18 ekimde bitiyordu eski ev sahibi ile.kıracı çıkacağı için ihtar çekmedim ve aynı sitede ev bulup çıktı bana bu 3 ay içinde 1 sefer kira ödedi 2.kirayı da dedirten say dedi 3. Kirayı da ödeyeceğini söyleyerek ödemek istemediğini sıkayet edersen ben de dıyor erken çıktığından dolayı taşıma masrafı ile 1 aylık kirayı talep edeceğini soyluyor şikayet etsem ne çıkar ya da avukat tutsam ödeyebilirmişim kırayı

  • Besler Hukuk 3 Ekim 2020 19:57

   Taşıma masrafı felan talep edemez. İcra takibi yapabilirsiniz.

 • Temel karabulut 3 Ekim 2020 16:49

  Nafaka artirim davasi manisa turgutluda görüldü artirildi.ben izmirde ikamet ediyorum nafakanin kaldirilmasi davasini izmirdeki mahkemede acabilirmiyim tsl edrim

  • Besler Hukuk 3 Ekim 2020 16:51

   Davalının yaşadığı yerde açmanız gerekir.

 • Mevlüt Aksel 3 Ekim 2020 14:58

  2002 yılında satış vaadi sözleşmesi ile üç kardeşin 2 hissesini aldım bu kardeşler 2000 yılında �nşaat karşılığı kat karşılığı sözleşme nedeniyle şer olduğu için satışını gerçekleştiremedim bu nedenle bir avukat da kat karşılığı iptal davası açıldı şerh kalktı satışa engel durum kalmadı bu esnada 2005 yılında selden dolayı satış vaadi sözleşmemi kaybettim tekrar 2017 yılında satış vaadi sözleşme ve noterden bulup aldım sorum şu olacak satış vaadi içeriği arsa parasının elden teslim edildiği arsayı fiilen teslim aldığı gibi konuları sağlam bir şekilde yapılmıştır yani kısacası sözleşme içeriği bir avukat vasıtasıyla noter onaylı aldım sözleşme vadi üzerinde 10 yıl zaman aşımı süresi gibi bir engelim var kısaca 2002 yılından beri arsa kendi himayem de elimde noter onaylı satış vaadi sözleşmesi var arsa 3 hisseli 2 hissesini ben aldım arsa sahipleri gayrimüslim bir tanesi vefat etmiş mirasçısı yok bu konu ile ilgili ne yol izlemek gerek burayı tapuda tescil etmek için ne yapmam gerek kesin çözüm öneriniz nedir �lginiz için şimdiden teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 3 Ekim 2020 15:05

   Detaylı görüşmek gerek bu konuyu. Büromuza sayfanın en altındaki telefondan ulaşabilirsiniz.

 • YUSUF HARAT 3 Ekim 2020 13:46

  Merhabalar Annem birinci eşinden boşandıktan sonra çocuğu babasıyla kalıyor ve babası vefat ettikten sonra amcasında kalıyor ve amcası büyütüyor çocuk 16 yaşlarında suç işliyor adam yaralamadan sanırım ve yıllar sonra anneme borç kesiliyor SGK dan sanırım annem 53 yaşında kadın ve üvey kardeşimle hiç bir şekilde görüşmüyoruz bu zamana denk aynı yerde bile ikamet etmiyoruz annemin maaşından kesinti yapıyorlar kartlarındaki bakiyeye falan el konuldu ve gün geçtikçe faizleniyor bu anneme kesilen ceza. 7 bin küsür olmuş ne yapabiliriz lütfen yardımcı olun ilerde bize sorun teşkil eder mi üvey olarak babama veya bize geçer mi?

  • Besler Hukuk 3 Ekim 2020 14:26

   Annenin diğer çocuğu ölmediyse böyle bir şey mümkün değil. Bir yanlış anlaşılma var.

 • seyit gözcü 3 Ekim 2020 11:17

  merhabalar kuzenim üniversite 1.sınıfta maddi durumlardan ötürü okulu bırakmak zorunda kaldı ve şuan inşaat işçisi olarak çalışıyor. 2 yıl önce kpss sınavına girmek için başvuru yapmış ve başvurusu kabul edilmemiş bunun sebebi ise üniversitenin 2015 yılında yanlışlıkla mezun edilmesidir . Sınavlara ve derslere girmeyip stajını tamamlamayan öğrenciyi nasıl mezun ediyorlar bu yüzden dolayı kpss ye bile giremiyor bununla ilgili herhangi bir soruşturma veya tazminat davası v.s açabilir miyiz ?

  • Besler Hukuk 3 Ekim 2020 14:22

   Üniversiteye dilekçe verip mezuniyet kaydının iptal edilmesini talep etmesi gerek. Davalık bir şey yok.

 • Ali osman yılmaz 3 Ekim 2020 10:31

  ovcelikle hepinize kolay gelisn bneim sorum benim annem babm boşandı bende annemin yanında kalıyorum ama soyadım babamın uzerine onu annemin sayadı yapmam için ne gerekiyor nasıl bir yol izlemeliyim?
  şimdiiden teşekkur ederim kolay gelisn

  • Besler Hukuk 3 Ekim 2020 14:20

   Annenin aile mahkemesinde dava açması gerekiyor.

 • Burak yildiz 3 Ekim 2020 10:01

  Kolay gelsin Avukat bey reşit değilim ve reşit olan birsi kendisinin arabasini alkollu oldugumu bildigi halde verdi kaza yaptim maddi hasar oluştu şimdi beni mahkemeye verdi ve aracinin calindigini iddia ediyor instagramdan ben sana arabayi verdigine dair ekran goruntuleri var sizce ne olur

  • Besler Hukuk 3 Ekim 2020 14:18

   O attığı mesajları silme. Noterden onaylatıp mahkemeye sun. Kendi rızasıyla verdiğini ispatlıyorsa kurtarabilirsin.

 • Osman Aydın 3 Ekim 2020 08:20

  Ben cinsel bir iftirayauğradım kamera kaydı yok sadece 5 yaşında görgü tanığı var nöbetçi mahkemeye çıktım karar yüzüme okunmadı ifademi verdim hakim beni dışarı çıkardı barodan avukat vardı her hangi bişey söylemediler üzerinden bir hafta sonra ben malum çalışan biriyim sigortalı işteyken polisler gelmiş ev hapsi kararım varmış ihlal etmişim herhangi bir mahkeme kararı elime geçmedi nasıl bir yol izlemem gerekiyor

 • Salih Doğan 3 Ekim 2020 07:17

  Merhaba ben 25 yaşındayım annem ve babam ayrılıyor geçenlerde annem evin satılmamasına şerh koydurmuş halbuki evin dedemden kaldığını biliyor bende sinirlenip wp üzerinden anneme küfürler yağdırdım hakaret ettim ve belki vicdana gelip vazgeçer diye senin nafakanı ben ödüyorum dedim halbuki çalışmıyorumda yani 2 yıldır sigortalı işim yok benim yazdıklarımı mahkemede bize karşı kullanabilir mi babama karşı uyuyamadım yardım edin lütfen

  • Besler Hukuk 3 Ekim 2020 14:15

   Siz boşanma davasının tarafı olmadığınızdan davayı etkilemez.

 • Kurtulus erdogan 3 Ekim 2020 01:40

  Iyi gunler.benim bankaya borcum vardi hayat varliga devredilmisti.bana kefil olan arkadasa hapis cezasi cikmis avkat arada toplam da faizle beraber 8000tl dendi,bana 4000tl verirsen borc sifirlanir ve arkadasin kurtulur dendi.elimde avkatin parayi aldigina dair kaseli kendisine ait makbuzu var.yalniz benim odedigim para hic edilmis ve tarlaya haciz konulmus.bendeki evrakla mahkemeye verebilirmiyim.tazminat davasi acabilirmiyim.

  • Besler Hukuk 3 Ekim 2020 14:13

   Avukatın yanında çalışanlar yapıyor genelde böyle şeyleri. Dosyanın avukatına ulaşın o çözer bu işi.

 • Kadir E. 3 Ekim 2020 00:23

  Merhaba..Babamın ilk eşinden bir çocuğu var fakat yıllardır görüşmemekteler. Ayrıca bir ara bu çocuk kısa süreliğine ailemizin içine girmiştir ancak tamamen ailemizin huzurunu bozmaya ve maddi-manevi menfaat elde etmeye çalışmıştır. Dolayısıyla babam da bağlantıyı tamamen kesmiştir. Benim sormak istediğim husus; babam vefat ettikten sonra bu çocuğun maaşını bölmesini istememektedir. Buna karşı ne yapılabilir, nasıl bir önlem alınabilir.
  Not: Bu çocuk evlidir. Mirastan men durumunu gerektiren ağır suç fiilleri yoktur. Bunun harici bir çözüm var mıdır?
  Şimdiden cevabınız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

 • rumuz bıtsın artık bu cıle 2 Ekim 2020 23:49

  savcılık kovusturması asamasında hatalı bır teshıs ıslemı sonrasında dava acıldı ve ceza aldım.mahkeme gerekcelı kararında kovusturma asamasında hatalı teshıs yapıldığını ama daha sonra sorusturma asamasında bunun duzeltılerek usulune uygun yapıldığını belırterek bana ceza verdı.dava bolge adlıye mahkemesınde gerı donermı elde edılen teshıs dellılı ılk yapıldıgında hatalı yapıldığından dolayı delıl nıtelığını kaybedermı.bu arada olayın sahıdı gorduğu kısının ben olmadığını soyledi.olay adıma cıkarılan sahte kımlıkle telefon hattı cıkarılıp dolandırıcılık olayında kullanılmıs.mustekı maalesef sadece benım fotografım gosterılmıs.

  • Besler Hukuk 3 Ekim 2020 14:06

   Dosya hakkında karar vermek bu kadar kolay olsaydı yıllarca sürmezdi değil mi?

 • Murat yıldırım 2 Ekim 2020 10:57

  08.01.2018 istinafta olan iş davası daha nekadar sürer

 • Melih 2 Ekim 2020 10:56

  Miras tarlaları kendi aramızda taksim ettik ve bana düşen yere ben nar ağacı diktim ve yetiştirdim. Bir kısım mirasçılar ortaklığın giderilmesi davası açtılar ve mahkeme halen sürmekte. Benim nar ağaçlarımda ürün var ve ben bunları toplayıp satacaktım. Benim satmamam için temsilci davası açtılar, hakim tedbiren bir temsilci atadı ve mahkeme kasım ayına kaldı. Narların toplama zamanı ekim. Şimdi ben narları toplayıp satabilir miyim yoksa tedbiren atanan temsilci beni engeller mi?

 • Murat yıldırım 2 Ekim 2020 10:52

  08.01.2018 açtığım iş davası e devletten baktığımda açık istinafta diyor 2 yıldan fazla oldu daha ne kadar sürer avukatım kazanmışız icrada diyor

 • Nuray Ari 2 Ekim 2020 02:02

  Merhaba benim bir sorum olacaktı esimle 2018 yilinda bir tartismamiz oldu ve esim bana kul tabagi atmisti bende sikayette bulunmustum fakat daha sonra sikayetimi geri aldim.Bize suan mahkeme kagidi geldi kamu davasina donusmus ve kul tabagi silah sayilmis silahla yaralamadan cezalandirilmasi istenmis.Sorum sudur esim hapis cezasi mi para cezasi mi alir ve verilen karara itiraz etme gibi bir hakkimiz var midir simdiden tesekkur ederim iyi calismalar dilerim.

 • Mehmet erdogan 1 Ekim 2020 21:12

  Iyi aksamlar ben internet. Uzerinden sans oyunlari oynadim. Fakat 56800tl kazandiniz diye bizden parca parca 16 bin tl aldilar sonrasi aramada para hala yatmadi sonrasi 7800 tl yatirip paraniz hesaba yatacak denildi bende yok dedim ozaman avukata veriyorum sirketi zarara ugratmaktan diye sonrasi avukat diye biri bana hukuki islem baslatiyorum dedi yapabilirlermi

 • Elif özel 1 Ekim 2020 20:44

  5 yılı geçkin süredir her ay maaşıma 60 saat mesai gösterilerek maaşım dengelenmiş olup, şuan pandemiden dolayı mesai gösteremediklerinden maaşımı dengelemek için prim ödemesi gösterilmektedir. İşten çıkış söz konusu olup tazminat hesabımı düşük maaştan hesaplamaktadırlar. Ben hakkımı nasıl alabilirim?

 • sinan Daglioglu 1 Ekim 2020 20:29

  Merhabalar, bizim Tekirdağ kapaklı ilçesinde 220 m2 imarlı irfazli arsa almamıza rağmen, kapaklı belediyesi yeniden imar düzenlemesi yapıp arsamızdan %16 35 m2 kesinti yapacağını söylüyor,
  gerekçe olarakta arsamız daha önce Çerkezköy belediyesine bağlıymış, imara açıldığında tarla sahibi %40 belediyeye vermesi gerekirken bunu yapmadan parselleyip satmış diyorlar, belediyeden izin olmadn tarla sahibi nasıl böyle birşey yapabilir aklımız almıyor, bu durumda ya biz dolandırılmış oluyoruz ki beledeye ve tapu müdürlüğü buna göz yummuş, yada eski tarla sahibi rüşvet vererek belediyeye pay vermeden parselleyip satmış, şimdi burda bizim suçumuz ne imarlı irfazlı arsa aldık, belediye zamanında tarla sahibinden almadığı payı bizlerden almak istiyor, ayrıca aynı ada içinde evler var, bizede inşaat yaptırmiyor , o evlerden alamadıklarınıda bizim ev olmayan arsalardan almaya çalışıyor, ayrıca arsamız cadde üzerinde burada 4 kat imarli olarak aldık, belediye yeniden imar düzenlemesi yapıyoruz diyerek 3 kata düşürmüş, bizede sizleri mağdur etmiycez diyorlar 4 kata çıkaracağız diyorlar, yani birşey vermeden kazanilmış hakkı elimizden alıp geri verecekler, elimizde 220 m2 tapu var , belediye şimdi diyor bilgisayarda sizin arsanız 185 m2 gözüküyor, çok fazla değer kaybımız var, sizin değerli yorum ve ne yapmamız gerektiği hakkında yönlendirmelerinizi merakla bekliyorum, teşekkür ederim.

 • İbrahim Türkyılmaz 1 Ekim 2020 19:15

  Babam iş yeri çıkışında iş yerinin içindeyken başka bir çalışan şahsi arabasıyla babamın ayağını eziyor. Ayağında babamın 4 tane platin var. Hem iş yerini hem kaza sigortasını mahkemeye verdik. Şahit de var bizim lehimize haklılık payımızda çok yüksek çünkü adam ilk çarpıyor yere düşüyor babam sonra ayağının üstünden geçiyor dursa o ara sadece düştüğüyle kalacaktı. Sorum şu olcaktı insan sağlının parayla değerlenmez de. Babam bu kadar çektiği acının bedeli ne kadar olur ne kadar alabilir onu soracaktım saygılarımla

 • Hüseyin 1 Ekim 2020 18:47

  Davadan feragat mı etmek daha iyi takipsiz bırak mı ?

 • Fevzi 1 Ekim 2020 18:20

  3 ay icinde yenilenmeyen dosya ne olur Takipsiz bıraktıgım dosya var bu dosya sicil ve arşiv kaydında cikar mı yada gbt sorgulamada ?

 • Salih pekinalp 1 Ekim 2020 17:50

  X bir firmada 3 aydır calisiyorken pandemi sebebiyle beni ücretsiz izine çıkarttılar izine çıktığım tarihten 15 gün sonra yerime başka bir elemanı iş başı yaptırdılar.bu sebeple kötü niyet tazminatı yada başka bir sebeple dava açabilir miyim

 • Nuray Ari 1 Ekim 2020 16:18

  Iyi gunler benim bir sorum olacaktı esimle 2018 yilinda bir tartismamiz oldu ve esim bana kul tabagi atmisti bende sikayette bulunmustum fakat daha sonra sikayetimi geri aldim.Bize suan mahkeme kagidi geldi kamu davasina donusmus ve kul tabagi silah sayilmis silahla yaralamadan cezalandirilmasi istenmis.Sorum sudur esim hapis cezasi mi para cezasi mi alir ve verilen karara itiraz etme gibi bir hakkimiz var midir simdiden tesekkur ederim iyi calismalar dilerim.

 • Hasan çakıcı 30 Eylül 2020 18:11

  Merhaba takipsiz olan dosyam var bunu alabiliyormuyuz yoksa imha mı ediliyor