0216 387 0 388

AVUKATA SOR

Avukata Sor
Avukata sor sayfamızda her türlü sorularınız online avukatlarımız tarafından cevaplandırılmaktadır. Sitemizde sanal avukat soru sorma hizmetimizden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Avukata soru sormak için sayfanın en altındaki formu doldurmanız yeterli olacaktır. Hukuk büromuza sormuş olduğunuz sorunun öncelikle kategorisi belirlenerek, alanında uzman avukatımıza yönlendirilecektir. Örneğin iş hukuku avukatı boşanma avukatı veya gayrimenkul avukatı soru sor birimimize aktarılacaktır. Danışman avukatlarımız tarafından sorularınız detaylı şekilde incelenerek, en kısa sürede cevaplandırılacaktır. Hukuk büromuz tarafından verilmiş olan cevabı yine bu sayfaya girerek görebilirsiniz. Başkaca sorularınız olması halinde tekrar sorularınızı iletebilirsiniz. Avukata sıkça sorulan sorulara aşağıda başlıklar halinde yer verilmiştir.

Dava Nasıl Açılır?

Dava açabilmek için öncelikle bir dava dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir. Dava dilekçesinde bulunması gereken unsurlar; davayı hangi mahkemede açacağınız, davanın tarafları ve adresleri, hukuki uyuşmazlığa dair açıklamalar ve talep edilen hususlardır. Bu nitelikleri barındıran dava dilekçesi hazırlandıktan sonra mahkemeye giderek harç ve masrafları ödedikten sonra davanızı açabilirsiniz.

Hukuki Danışma Ne Demektir?

Hukuki danışma; hukuki sorununuzla ilgili bilgileri ve elinizdeki delilleri detaylı bir şekilde avukatınıza açıkladığınız ve avukatınız tarafından başvurabileceğiniz hukuki yolların ihtimalleri ile birlikte size anlatıldığı mesleki bir süreçtir. Bu sayfamızda sorularınıza en temel haliyle cevap vermemiz hukuki danışma kapsamında değildir. Hukuki uyuşmazlıklarınızı daha etkin ve verimli bir şekilde çözebilmek için ücretsiz avukat danışma sitelerine değil, bir avukatlık bürosuna giderek elinizdeki delilleri gösterdikten sonra hukuki danışma almanız yararınıza olacaktır.

Sanal Avukat Soru Sorma Nedir?

Avukata sormadan yapılan hukuki işlemlerde önemli hak kayıpları doğabilmektedir. Sorularınızı uyuşmazlık ortaya çıkmadan önce sormanız halinde, dava aşamasına geçmeden çözmek mümkün olabilecektir. Yargıya intikal etmesi durumunda ise önceden hukuk soru sor desteği alındığı için daha etkin ve verimli savunmalar yapılması mümkün olacaktır. Ayrıca iddialarınızı ispatlamanız kolaylaşacak, davanın lehinize sonuçlanması ihtimali artacaktır. Bu şekilde avukata sor online işlemine sanal avukat soru sorma denilmektedir. Hukuk büromuz İstanbul merkezli olmasına rağmen Türkiye’nin her yerinde hizmet vermektedir. Bu nedenle İstanbul dışındaki şehirlerde yaşıyor olsanız dahi sorularınızı tarafımıza iletebilirsiniz.

Davalar Ne Kadar Sürer?

Davaların ne kadar süreceği mahkemenin iş yoğunluğuna, davanın türüne ve toplanması gerekli olan delillere göre değişmektedir. Bu nedenle kesin bir şey söylemek mümkün olmamakla birlikte türlerine göre davaların ne kadar süreceğini bu konudaki makalemizden inceleyebilirsiniz: İstinaf mahkemesi ne kadar sürer

Ücretsiz Avukata Sor Hizmetinden Yararlanabilir Miyim?

Avukata sor sayfamızdan sunmuş olduğumuz hizmetler hukuki danışma kapsamında olmadığından ücret alınmamaktadır. Ücretsiz avukata soru sor hizmetimizden serbestçe faydalanabilirsiniz. Her türlü hizmetlerin sanal aleme kaydığı bir çağda, avukata ücretsiz soru sorma imkanının halkımıza sağlanması gerektiği kanaatindeyiz.

Avukat Tutmak Zorunlu Mu?

Davanızı kural olarak avukatla takip etmeniz zorunlu değildir. Ancak genellikle sonucu pek iyi olmamaktadır. Usul kurallarına uymadığı, süreleri kaçırdığı ya da iddialarını gerektiği gibi ileri süremediği için haklı davası reddedilen bir çok kişi bulunmaktadır. Bu nedenle avukatsız dava açmanızı tavsiye etmeyiz.

Avukata Sor Whatsapp Aracılığıyla Mümkün Mü?

Whatsapptan avukata soru sorulduğunda aynı soruların tekrar tekrar sorulduğunu gözlemlemekteyiz. Ücretsiz avukata sor sayfamızda ise daha önce sorulan soruları inceleyerek hızlı bir şekilde cevaba ulaşmanız mümkündür. Avukata soru sor whatsapp sayfaları gizlilik nedeniyle tercih edilse de isminizin görünmesinden endişe ediyorsanız rumuz kullanmanız da mümkündür. Avukata sor whatsapp sayfaları ile sanal avukat soru sorma sayfaları arasında gizlilik bakımından hiçbir fark bulunmamaktadır. Tarafımıza ilettiğiniz her türlü bilgi, sır saklama yükümlülüğümüz çerçevesinde korunacak ve üçüncü kişilerle kesinlikle paylaşılmayacaktır. İsminiz ve sormuş olduğunuz soru haricindeki hiçbir bilgi sitemizde yayınlanmayacaktır.

Avukat Vekaletnamesi Nasıl Çıkarılır?

Avukatınız tarafından size verilen kimlik ve adres bilgileri ile birlikte herhangi bir notere giderek vekaletname çıkarabilirsiniz. Miras, nüfus, boşanma gibi davalarda özel yetkiler arandığından bunları vekaletnamenize ekletmeyi unutmayın.

Avukata Sor İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Sormuş olduğunuz sorularda açık ve net olmanız, olayla doğrudan ilgisi bulunmayan konulara girmemeniz daha verimli olacaktır. Bu şekilde sorularınıza çözümler üretmemiz daha kolay olacaktır. Konudan sapmamanız kaydıyla her türlü detaya yer verebilirsiniz. İletinizi göndermeden önce lütfen son bir kez okuyup, eksik bilgi olup olmadığını teyit edin. Öğrenmek istediğiniz bilgiyi açık bir şekilde sorduğunuzdan emin olun. Yalnızca konudan bahsetmeniz yeterli olmayacaktır.

Avukata Sorulacak Sorular Nelerdir?

Dava açmak için bir avukatla görüşmeye gittiğinizde dava sürecinde sizin yapmanız gerekenleri, hangi delilleri avukata vermeniz gerektiğini, vekalet ücretinin miktarını ve nasıl ödeneceğini, yargılama giderleri ve harçların tutarını, davanın başarı şansını ve benzeri aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Bana Karşı Dava Açıldığını Nasıl Öğrenebilirim?

E-devlette tarafı olduğunuz bütün davalar görülmektedir. Hakkınızda hangi mahkemede dava açıldığını E-devletten öğrenebilir ya da tarafınıza tebligat gelmesini bekleyebilirsiniz.

Avukat Ücreti Ne Kadardır?

Avukatlık ücretinin alt sınırı her yıl düzenlenen avukatlık asgari ücret tarifesi ile belirlenmektedir. Bu tutarın üstünde olan herhangi bir miktar üzerinden yapılan anlaşma geçerlidir. Ortalama avukatlık ücretleri ve avukat maaşı hakkında detaylı bilgi için bu konudaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Davamın Durumunu Nasıl Öğrenebilirim?

Tarafı olduğunuz dava dosyalarını ve dosya içerisindeki bütün evrakları vatandas.uyap.gov.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki avukata sor formunu doldurarak sormak istediğiniz her türlü soruyu avukatlarımıza iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5.704 Soru

 • Hikmet turan 29 Nisan 2021 16:49

  Kiracı kirayı ödemeden evden çıktı. İhtarname çektik mernis adresine. Kapıcı ve muhtar tanımıyor diye tebliğ şerhine not düşülmüş. Bu durumda icraya verebilir miyiz

  • Besler Hukuk 2 Mayıs 2021 14:06

   İcra takibi başlatabilirsiniz. İhtarname tebliği şart değil.

 • Sedef Sez 29 Nisan 2021 13:25

  Merhabalar Oğlumun velayet babasındaydı 9 senedir bana göstermiyordu. Suan baba vefat etmiş ben velayet davası açıp çocugumu alabilir miyim. 9senedir beni görmemesi ve tanımaması buna engel olur mu. Velayet bana geçmeme ve vasi olarak hala yada amca atanabilir mi

 • Melahat duman 29 Nisan 2021 13:17

  Merhabalar kasım 2020 yılında annem vefat etti.Ölmeden önce sonuçlanan davası vardı ve mahkeme sonucunda anneme ve teyzeme para yattı.Teyzem kendi payına düşen tutarı aldı ancak annemin payına düşen tutarı mirasçıları olarak toplam 8 kardeşiz nasıl bir yol izleyerek almamız gerekiyor.Veraset ilamı yeterli olur mu bunun için.

 • Murat sarı 29 Nisan 2021 09:39

  Merhabalar.
  İcra dosyasında borçlunun bankadaki hesaplarına bloke konulması için avukatım icra dairesine yazı yazdı ise ben UYAP.vatandaş sitesinden görebilir miyim. Teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 2 Mayıs 2021 13:06

   Talep icra müdürlüğü tarafından kaydedildiğinde görürsünüz.

 • Ayşe Karabalık 29 Nisan 2021 01:07

  Merhaba benim ilk işe giriş tarihim 18.10.2018 ve 25 ya da 31 .04.2021 tarihlerinin birinde evlilik nedeniyle ayrilacam tazminat almak istiyorum buna ek olarak yol ve yemek ücretlerini de ekleyebilir miyim okulumuzda öğlen yemek çıkıyodu ona rağmen alabilir miyim bir de asgari geçimi de almadım bu haklarımı da talep edebilir miyim ve sizce noterle mi dilekçe mi yazayım elden mi şimdiden cevabiniz için teşekkür ederim.

 • Yeliz Başarır 28 Nisan 2021 19:10

  3 aydır boşanma davası için gün verilmesini bekliyorum süreci nasıl hizlandirabilirim

  • Besler Hukuk 2 Mayıs 2021 12:50

   Bir boşanma avukatına vekalet verebilirsiniz. Maddi durumunuz yoksa baroya başvurun size avukat tayin ederler.

 • Bahar yağmur 28 Nisan 2021 17:41

  Merhaba. Tanımadığım birisi beni özel fotoğraflarım ile tehdit etti bende ciddiye almayıp sadece bana ulaşmasını engelledim ama kendisi fotoğraflarımı internette yayınlamış ailemin öğrenmesini de istemiyorum yanlış anlayabilirler. Bunu en kolay nasıl çözebilirim

 • Cengiz 28 Nisan 2021 17:35

  Dedemin üzerine kayıtlı olan yerleri dedem öldüğünden dolayı annem satıyor fakat tapuda dedemin ismi lakabıyla yazılmış isim sıkıntısı yüzünden satış yapılamıyor nasıl bir yol izlemek gerekir

  • Besler Hukuk 2 Mayıs 2021 12:47

   Tapu kaydının düzeltilmesi davası açmanız gerekir.

 • Merve duran 28 Nisan 2021 15:35

  2019 subat dogumlu evlilik disi benim uzerime kayitli cocugum var.cocuk 4 aylik iken baba 2 defa beyin kanamasi gecirdi kismi felc ve hafizada sorunlar yasadi.bu surecte duzeldi duzelecek derken cocuk 2 yasini gecti babalik davasi acabilirmiyim.

 • Tunahan Kendir 28 Nisan 2021 14:45

  İyi günler çalıştığım işyerinde covid 19 bahanesiyle sadece ben ücretsiz izne çıkarıldım fakat ben ücretsiz içindeyken iş yeri 2 tane yeni personel alımı yaptı bu yüzden istifa etsem kıdem tazminatı ve ayrımcılık tazminatı alabilir miyim.

 • Derya aydın 28 Nisan 2021 12:54

  Merhaba tanıdığım bir kişiden sevgilinden uzak dur seni felç ederim gibi tehtid mesajı aldım. Aradan 4 ay geçti. Üstelik o kişi de başkasıyla evli. Hala dava açma şansım var mi acaba ?

 • Hâle Kara 28 Nisan 2021 01:58

  Merhaba benim erkek arkadaşımın şu anda ağır ceza mahkemesinde bir dosyası var.Dosya içeriği cinsel istismar suçu.Erkek arkadaşım yalnız bir evde kalıyor bir gün arkadaşı kafeler kapalı olduğu için kız arkadaşımla senin evinde takılsam olurmu diyerek anahtarı alıyor.Erkek arkadaşım o gün evde değil ve çalışıyor.Evdeki iki kişi o gün karşılıklı rıza ile cinsel birliktelik yaşıyor.Evdeki arkadaşı erkek arkadaşımı arayarak hemen gelmesini söylüyor geldiğinde kızı ağlıyor şekilde buluyor.Kız polise başvurarak erkek arkadaşımdan ve birlikte olduğu kişiden şikayetçi oluyor.Zorla beraber oldu diyerek.Erkek arkadaşıma da bana saldırdı diyerek iftira atıyor.Erkek arkadaşım o gün o saatte evde olmadığını ispatlarsa ve çalıştığı yerden şahit bulursa bu dosyadan beraat edebilir mi? Hapis cezası verilme şansı var mı?

 • Bülent Albayrak 28 Nisan 2021 01:04

  Merhaba babam iki evliydi eski eşinden olan oğlunun x firmaya borcu varmış ve bu borcu ödemediği için bende sigortalı işte çalıştığım için bana ödemem için Yani 3.sahış olarak dilekce geldi ben bu dilekceyi dosya numarasını yanlış yazarak cevapladığım için kabul görmemiş ve maaşıma haciz geldi haciz geldikten sonra itiraz edip dilekçe yazdık ama sonucu olumsuz oldu 3.kişi olmama rağmen alakam olmamasına rağmen mağdur kaldım avukat tutup bu durumdan kurtulmak istiyorum bir yolu varmıdır

 • Merve Selim 27 Nisan 2021 10:00

  Eski eşime ve ailesine açmış olduğum manevi tazminat davası reddedilmiş ve karşı tarafın avukatına vekalet ücreti ödemem gerektiği söylendi avukatım yinede temyize gideceğini söyledi fakat ikinci kez davanın reddedilişi bu durumda temyiz mi daha sağlıklı dosyayı kapatmak mı ve avukatım karşı taraftan tahsis edeceğine emin olduğundan benimle ücret konuşmamıştı durumum olmadığı her anlamda belli ama şu an benden ne kadar ücret talep etme hakkına sahip

 • Gürkan kandeyer 26 Nisan 2021 20:39

  Merhaba bir sitede guvenlik adi altinda kendi bunyesinde calisiyorum sigortamda halkla iliskiler gosteriyorlar 10 gunduz 10 gece calisiyorum fakat simdi 5 gunduz 15 gece geliceksin diyorlar ayrica devriye atticaksin diyorlar bende devriye atmam fazladanda gece gelmem diyorum devriye atmazsan isten cikartilirsin gorevini yapmadin diye ben tek tarafli fesih hakkim varmi

 • Ekrem Ecer 26 Nisan 2021 19:46

  Merhabalar dün escort sitesinden birisine whatsaptn merhaba dedim sadece bana gelen cevap ise randevunuz oluşturulmuş ödemenizi yapmassınız avukatlarımız tarafından size dava açılacak dediler bugünde whatsaptan bir avukat yazdı bana dava açtıkları nu söylediler eğer uzlaşma sağlarsak 1500 karşılığında dosyayı kapatabilirz ödemessinizde 8000 bin tl tazminat artı 7 bin avukat parası ödersiniz böyle bir şey mümkün mü acaba

  • Besler Hukuk 2 Mayıs 2021 11:28

   Mümkün değil. Para göndermeyin.

 • Filiz polat 26 Nisan 2021 17:24

  Mrb %62 engelli raporum 2044 prim var mamülen emekli olabiliyormuyum bide raporda çalışmaz ibaresi olmasımı lazım

 • hasan ali 26 Nisan 2021 02:36

  Merhaba sosyal medya üzerinden “Senide umarım biri boğazlayarak öldürür bir müptezel!” yazmanın herhangi bir cezası var mıdır acaba?

 • esranur öztürk 25 Nisan 2021 11:31

  ön alım davasını açmak isteyen paydaş diğer tüm paydaşlardan vekalet almak zorunda mı

 • Ezgi 25 Nisan 2021 00:07

  Merhaba
  Sizden bir konuda destek rica edeceğim. Bu eşimin babası vefat ettiğinde reddi miras hakkımızı kullandık 5 yıl önce.
  Şuanda tamamen tesadüf şekilde e devletten eşim üzerine 2 tapunun devrolduğunu gördük. Bu 2 tapunun görüşmediğimiz babaannesinin 2 yıl önce vefat etmesi sonucu mirasçılardan birinin tapu çıkarması sonucu oluştuğunu öğrendik. Babasına reddi miras yaptıktan sonra babannneden gelen mirası alma hakkımız varmıdır? Bizim bilgimiz olmadan tapu nasıl cıkarılmış olabilir bize bir tebligat gelmesi gerekmezmiydi?
  Babanneden mal varlığı yada borç olma durumu ile ilgili hiçbir bilgimiz yok. Bunların bilgisi nasıl alabiliriz. Son olarak eklemeyi unuttum. Biz babaaneden kalan mirası aldığımızda babaya yapılan reddi miras bozulurmu? Gerci 2 yıl geçmiş bizim yeni haberimiz oldu. Reddi miraz hakkımız da kalmadı ancak reddi mirasın bozulmasından korkuyoruz
  Bir avukat ile işlemlerin ilermesini talep edeceğiz sonrasında. Dönüş yaparsanız cok sevinirim

  • Besler Hukuk 26 Nisan 2021 18:13

   Reddi miras miras bırakanın üst soyuna mirasçı olmaya engel olmaz.

 • Rabia işleyen 22 Nisan 2021 21:30

  Merhabalar sayın avukat eşime boşanma davası açacağım fakat beni çocuklarımı almakla tehdit ediyor eşimin dolandırıcılık ve tehdit gibi dava dosyaları var böyle bir baba velayet alabilirmi çocuklarım 9 ve 5 yaşında

 • Halil Taşkın 22 Nisan 2021 03:07

  Isyerinde fazla mesai yaptığımız zaman saat ücreti 17.05 tl üzerinden hesaplanıyor yalnız yasal olarak asgari ücret fazla mesai saat ücreti 18.84 tl buna göre ücretimiz eksik yatırılıyor bu işten tazminat alarak ayrılmamız mümkün mü?

 • Özgür eryılmaz 21 Nisan 2021 01:12

  Merhaba askerlik yerim belli oldu 16.06.21 tarihinde sevk başvurusu yapıp muhtemelen 18.06.21 tarihinde birliğime teslim olacam, şuanki çalıştığım yerde 28.12.2018 tarihinden beri çalışıyorum, tazminatımı alıp çıkmak istiyorum hemen çıkma şansım var mı sevk belgesi olmadan nasıl yapmam lazım yada yardımcı olur musunuz

 • Hasan Erhan 21 Nisan 2021 00:40

  Merhabalar 4 ay önce iş yerine depocu transpalet ile ayağıma çarptı ve ayağım kırıldı Bir türlü iyileşmiyor. Hastane kayıtlarında iş kazası olarak geçiyor. 1 hafta önce Karakola şikayetçi olduğuma dair ifade verdim. % 0 kusurluyum böyle bir durumda maddi manevi tazminat davası açarsam kazanma durumum nedir. Çünkü iş yerim bu konuda çok vurdumduymaz bir kez olsun arayıp sormuyorlar bile…

  • Besler Hukuk 26 Nisan 2021 16:24

   Maluliyet tespit edilirse iş kazası nedeniyle tazminat davası açabilirsiniz.

 • Ayse Karataş 20 Nisan 2021 13:46

  Merhaba, yıllardır görüşmediğim babam gecen sene ölmüş ve bana dün vergi dairesinden bi evrak geldi. Ne borc kabulü nede miras hakkı istemiyorum. Nasil bir yol izlemeliyim? Veraset ilami cikarilmamis, benden baska resit çocuğu yok. Şahitle beraber ölümü yeni öğrendiğimi iddia edersem reddi miras hakkim olurmu

  • Besler Hukuk 26 Nisan 2021 16:17

   Tereke borca batık durumdaysa 3 ay geçtikten sonra da reddi miras yoluna başvurabilirsiniz.

 • Ali batmaz 20 Nisan 2021 02:32

  İyi günler ben evde yokken bi kaç tanıdık evime girmişler izinsiz ve bi kaç tane altınım vardı onlar yok ve bu altınların faturası felan yok eve girerken kamera görüntüsü var ama altınları aldıklarının görüntüsü yok polise veya savcılığa gitsem altınlarımı geri alabilirmiyim

 • Enes Kar 19 Nisan 2021 11:12

  Herkese Merhabalar. Ben bir adamla kavga ettim. Olay şöyle oldu; Masaya yumruk atıp tahrik edici sözler söyledi ve üzerime yürüdü bende yumruk attım burun kemiği kırıldı. Hastane masraflarını karşılama suretiyle anlaştık. Kamu davası devam ediyor. Fakat anlaşmamıza rağmen tazminat davası açacağını söylüyor. Sizce tazminatı kazanabilirmi ve kamu davasından ne çıkar?
  Teşekkürler.

  • Besler Hukuk 26 Nisan 2021 14:31

   Kasten yaralama nedeniyle zarara uğrayan kişi tazminat talep edebilir.

 • Sercan yıldırım 19 Nisan 2021 02:06

  20 Şubat 2020 de kira tahliye davam sonuçlandı kararın tebliğinden sonra istinat başvurusu yapıldı istinat formumda 13.08.2020 başvuru tarihi yazmakta dosyam İstanbul bölge adliye mahkemesi 35.hukuk dairesinde görünüyor dosyam ne zaman sonuçlanır teşekkür ederim

 • EMRE DELLAL 19 Nisan 2021 01:27

  Merhabalar Emre ben … bir sorum olacaktı… bir medya şirketinde çalışırken bana işçi sözleşmesi imzalamam söylendi ve sözleşme maddelerinden birinde buradan ayrıldığım takdir de 2 yıl boyunca farklı bir medya şirketinde çalışamayacağıma dair aynı zamanda bu alanda bir şirket kuramayacağıma dair bir de vardı… bende sordum belki bir farklı bir medya şirketinde çalışacağım 1 yıl sonra veya kendi şirketimi kuracağım bu madde bana kötü yansır mı diye… bana hayır bu prosedür sadece dediler bende imzalamış bulundum … bu olayın üzerinden 1 yıl 3 ay gibi bir süre geçti benim şuanda bu sektörde bir şirket kurmam bana bir kötü geri dönüşe sebep olur mu acaba ? yani o şirket bana bir ceza yansıtabilir mi?

 • fatoş ergün 18 Nisan 2021 19:46

  Merhaba.. kiracım 5 aydır kira ödemiyor..kiraladığı dükkanımda malzemelerinin (giyim) olduğunu söylüyor. Şehir dışında olduğunu kirayıda ödeyemeyeceğini söylüyor … sahte kira sözleşmesiyle maliyeye açılış yapıp aynı gün kapanışı görünüyor dükkana da giremiyoruz nasıl yol izlemeliyiz ?

  • Besler Hukuk 26 Nisan 2021 13:48

   Kiracı tahliyesi için bir avukatla anlaşarak işlemleri başlatmalısınız. Borca batık durumda belli ki. Kendiliğinden çıkması zor görünüyor.

 • Mahmut bakındı 18 Nisan 2021 17:53

  Merhaba isim Mahmut bügün whatsapp ajans adına bir avukat bana 8500 TL Dava açıldığını karşılıklı anlaşarak 1500 ver daha açmıycagız tanımıyor etmiyom ajansında tanımıyom Boyle bir şey olabilir mi

 • Doğan cumhur güven 18 Nisan 2021 17:17

  Merhaba Bi davam var iş mahkemesi 2016da açıldı 2019un 12 ayı isninafa verildi 2020de icra ve halen dosyam istinafta 15 ayı geçti daha ne kadar beklerim saygılar.

 • Ramazan Kaya 18 Nisan 2021 05:37

  Merhaba. Benim ismim Ramazan. Karakterime hic uymadigi, hicbir sekilde 30 yildir benimseyememem ve dini bir isim olmasi sebebiyle benim kendi dusuncelerime aykiri olmasindan dolayi ismimi degistirmem mumkun olur mu ?

 • Emrah 17 Nisan 2021 23:23

  13 şubat 2017 tarihinde iş kazası geçirdim 5 metre yukseklikten çatı dan düştüm hiçbir güvenlik alınmadan müdür çıkacaksın dedi çıktım sonra gözümü hastanede açtım kafatası catladı sol bilek iki çatlak sag bilek iki kırık hasarlı kaldı (malulen oran yüzde11) karşı taraf kusurlu raporlar tutanaklar hersey benden yana ama halaa devam ediyor bi türlü sonuçlanması hocam nereye kadar devam eder sizce

 • Mevlüt biçer 15 Nisan 2021 23:53

  Merhaba. Gaziantep bam’da 9.hukuk dairesinde tazminat dosyam var 06.03.2019 dan beri açık olan dosyam ne zaman karara çıkar?

 • Naz 11 Nisan 2021 22:36

  Eşimle anlasmali bosanmak istiyoruprotokol hazirladi konut var esimin ustune imza attik ev degerinde satilacakda yaziyordu dava actik ben eve şerh koydurdum satamasin die tapuya gidip evin yarisini ustume yap diyorum yapmiyor zaten protokolde yaziyo degerinde satilip verecegime dair diyor sizce ne yapmaliyim dava gunu bosanmiyorummu demeliyim?

  • Besler Hukuk 18 Nisan 2021 11:29

   Anlaşmalı boşanma davasından her aşamada vazgeçebilirsiniz. Protokol net değil.

 • Şurzan karaman 11 Nisan 2021 20:38

  Merhaba.9 ay tutuklu kalıp sonra beraat aldım ve tazminat davası açtım.2018 de açtığım dava e-devlette eylül 2020 yılından beri açık yazıyor.ne zaman onaylanır acaba?

 • ufuk yalçı 10 Nisan 2021 21:06

  selamlar,
  Annem e 22-23 sene önce para verip arsa aldırmıştım. iş yogunlugu sebebi ile tapuyu üstüne al sonra alırım üstüme dedim.Sonrasında üstüme aldım ve inşaat yaptım. ve aradan 20 sene geçti.şimdi kardeşlerim bizim hakkımız var diyor. verdiğim parayı ispatlıyamıyorum. Annemde o zamanlar herhangi bir yerde maaş ile çalışmıyordu. Dava açma hakları varmıdır.
  ilginize teşekkür ederim.

 • Uğur ünal 9 Nisan 2021 17:12

  Hocam iyi günler ben 22 aydır bir işyerinde çalışıyorum fakat Son 1 yılda sadece 3 ay çalıştim 9 aydır ücretsiz izne çıkardılar halen ücretsiz izindeyim güvenlik görevlisiyim aynı departmanda hiç ücretsiz izne çıkmayan çalışanlar var ben işten çikacam fakat haklarim ölecek haklarımı öldürmeden işten nasıl ayrılabilirim yardimci olabilirmisiniz teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 18 Nisan 2021 10:31

   Ücretsiz izin döneminde ancak haklı fesih nedeniniz varsa tazminat alarak işten ayrılabilirsiniz. Güvenlik görevlilerinin genelde fazla çalışma ücretleri eksik ödeniyor. Onu gerekçe göstererek tazminat alabilirsiniz.

 • Serhat dilmen 8 Nisan 2021 22:16

  Calistigim isyerinde her yil sonu bir maas prim aliyodum bu sene primleri.yatirmadilar bu benim kazanilmis hakkim mi yoksa sirketin insiyatifine mi kalmistir

 • Fk 8 Nisan 2021 20:17

  Mrh soyadım keşkekçioğlu değistirmek istiyorum nasil bir yol izlemeliyim

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 17:56

   Dava açmalısınız.

 • İRFAN TÜRKKOL 8 Nisan 2021 14:27

  MERHABALAR
  32 YIL ÖNCE BABAMIN ARSASINDAN YOL GEÇTİ VE HİÇBİR BEDEL ÖDEMEDİ BELEDİYE HERYIL ONLARCA DİLEKÇE GÖNDERSEDE BABAM Bİ SONUÇ ALAMADIK.TEK ÇARE DAVA AÇMAKMIDIR.EĞER ÖYLEYSE
  NEREYE DAVA AÇICAZ BELEDİYEYEMİ, MAĞDURİYETİMİZ KESİN KARŞILANIRMI?
  AVUKAT BEDELİ ÖDEYECEK DURUMUMUZ YOK
  BİRDE ZAMAN AŞIMI SÖZ KONUSUMU TEŞEKKÜRLER

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 17:52

   Zamanaşımı söz konusu olmaz. Kamulaştırmasız el atma nedeniyle dava açabilirsiniz.

 • hayri yüce 7 Nisan 2021 20:01

  Merhaba 3795 tl maaş alıyorum 22.05.2012 işe giriş tarihim şuanda işten çıkartılsam ne kadar tazminat alırım
  sigortam asgariden yatıyor

 • Adem Tali 4 Nisan 2021 15:51

  Merhaba ismim Adem çevremdeki herkes adem yokmu badem üç kilo badem iki kilo badem saçma sapan dalga gecenler isim dinimizce önemli bir isim ama bende bıktım artık densiz insanların dalgasından ismimi değiştirmek istiyorum bu sebebten dolayı değiştirmek mümkünmüdür.

 • Gazi 4 Nisan 2021 11:05

  Hiç sigorta girişi bulunmayan %80 engelli ve 50 yaşında birisi nasıl emekli olabilir ?

 • 2 Nisan 2021 10:54

  Merhaba 2020 şubat ayında boşanma davam istinafa Samsun Bölge Adliye Mahkemesine gitmişti 2 hafta önce harcın eksik olduğu anlaşıldığından bir hafta içerisinde ödenip tekrar istinaf edilmesi için tebliğ geldi. Harç ödendi şimdi bu istinaf süresi ne kadar daha sürer ?
  İlginize şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin…

 • kemal uzun 1 Nisan 2021 14:53

  babamın bankalara bir sürü borcu var miktar çok fazla. Sürekli arıyolardı ödeyin diye ama ödeyemedi kaldı öylece. Şimdi de yeni taşınınca aramışlar babamı demişler ki ödeyebilir misiniz artık babam da ödeyemem durumum yok demiş. Sonrasında da ödemiyorsanız haciz gönderiyoruz demişler babam da bir şey dememiş.
  Şimdi eve haciz gelirse eşyaların hepsini mi götürebiliyolar yoksa iki tane olanları mı ? He bir de eşyaların fişi faturası vs annemin üzerine olduğunu gösterirse eşyalara dokunabiliyolar mı

 • Fırat Can KONUK 31 Mart 2021 17:09

  Kolay gelsin. Site yönetimi her dairenin 1 araba hakkı var diyerek 2. Arabamı site içerisine almamakta . Tapu kat mülkiyetli. 2 araçtan biri girebilir aynı anda ikisini de almayız diyor. Bu yapılan yasal mı?

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 15:47

   Yasal değil ama adil.

 • Eren ceren 31 Mart 2021 16:57

  İyi günler demir celik sektöründe (agir sanayi) calisiyorum maasimizin bir kusmini elden vermeye basladilar ve fabrikada uretim olmadigi zaman senelik izinimizden kesiyolar bu normalmi

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 15:36

   Senelik izin bir kısmı 10 günden az olmamak kaydıyla, en fazla 3 parçaya bölünebilir.

 • Müjgan kaymak 31 Mart 2021 15:41

  Merhaba ben agır engelli annemin vasisi olmak için saglık raporu ve dilekce ile basvuruda bulundum.bu süreç nekadar sürer ve avukat tutmam gerekirmi acaba?tesekküederim.

 • Melih sürgü 31 Mart 2021 14:19

  Merhaba kasten adam yaralama sucundan 8 ay 22 gün hapis cezası aldım. Bunun yatari nedir nasıl olur denetimli serbestlikten yararlanabilirmiyim?

 • Lara Demir 31 Mart 2021 12:38

  Merhaba.Ben 17 yaşındayım.Bir erkek arkadaşım var.Ayrı şehirlerde yaşıyoruz.Ara sıra görüşebiliyoruz.Bugün de görüştük.Annem bu durumu çok büyütüyor ve şikayet edeceğini söylüyor erkek arkadaşımı.Aramızda hiçbir şey geçmedi,sadece arkadaşça görüşüyoruz.Annem eğer onu polise şikayet ederse beni zorla alıkoyduğunu falan yalan olarak söylerse başına bir şey gelir mi erkek arkadaşımın?Çünkü beni zorla alıkoymuyor,ya da istemediğim hiçbir şey yapılmıyor.Aramızda cinsel hiçbir şey geçmedi sadece arkadaşça görüşüyoruz zorla alıkoymuyor.Başına bir şey gelir mi?Ya da annemin şikayeti bir işe yarar mı?Dava açabilir mi annem bu yalan üstüne?

 • Engin Şimşek 31 Mart 2021 10:43

  Sayın Avukat : 752 m2 arsa içinde 400 m2 hissi olan ortaklardan birisi ortaklığın giderilmesi davası açmış bizlerle konuşmadan dava açıldıktan sonra kendisi ile telefonla konuştum herkesin hissesini izali şu yaptırıp tek başına Apartman yapacakmış kendisi Mutahitmiş, Bizler ve diğer ortaklar ne yapabiliriz bu davada art niyet varmı cevap verirseniz çok seviniriz. Teşekkürler

 • Tuğçe Özkan 31 Mart 2021 00:06

  Merhabalar kolay gelsin. Size birşey danışmak istiyorum. 4yildir bir iş yerinde çalışıyorum ve sözleşmemde ”
  Haftalık çalışmu süresi en çok 45 saattir. Bu süre haftanın çalışılan günlerine eşit şekilde bölünerek uygulanur: 45 Saatlik çalişma süresi isveren tarafından gerekli görüldüğünde; Haftanın çalışılan günlerine, günde 11 saati aşmamak kosulu ile farklı şekillerde dağitılabilir. Günlik çalışma saatleri 09:00 – 17:30 arası, ara dinlenme 12:00 – 13:00 saatleri arasıdır. Ayrıca işin niteligi ve şartlarina göre, işe başlama ve bitiş saatleri de, işçiler için farklı sekillerde düzenlenebilir ve gerektiğinde degiştirilebilir. 45 Saatlik haftalik çalışma süresinin, haftanın çalışılan günlerine farkli yekillerde dagitılarak çalışılması durumunda, iki aylık çalışma süresi içinde, işçinin haftalık ortalama normal çalişma süresi 45 saati aşamaz. Ara dinlenme zamanları işveren tarafından helirlenir. Isci bu maddede belirtilen çalışma sekil ve şartlarını aynen kabul eder.

  MADDE 9)- FAZLA ÇALIŞMA:

  Işveren ülkenin genel yaraları için, işin niteliği veya üretimin artırılması gibi nedenlerle isçiye, gunlukk toplam çalışma süresi 11saati asmamak sarti ile yılda 270 saate kadar fazla çalışma yaptirabilir. Haftalık 45 saati aşan çalışmalar fazla çalişma sayılır. Ancak denkleştirme esasi uygulandıgı durumlarda, işçinin iki aylık süre içindeki haftalık ortalama çalışma stresi 45 saati aşmamak kosulu ile, bazı haftalarda 45 saatten fazla çalıştırılmış olsa dahi, bu haftalardaki 45 saati aşan çalışma süreleri fazla çalışma sayılmaz ve fazla çalışma ucreti ödenmez.

  Şeklinde yazmaktadır. Ancak ben haftalık 4yildan beri 48 saat çalışmaktayım. Yasal olarak bu sözleşme maddesi gereğince beni çalıştırabilir mi. Teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 15:05

   Ara dinlenmeleri düştüyseniz haklı fesih nedeni teşkil eder. Kıdem tazminatı hesaplama sayfamızdan tazminat miktarınızı öğrenebilirsiniz.

 • Ibrahim atalay 30 Mart 2021 19:57

  Merhaba 05.02.2016 yilinda isci isveren anlasmazligi adinda davamiz basladi 16.01.2020 de son durusma oldu e devletten baktigimda istinafta diyor amacim avukatimi kotulemek degil sadece bilgi alamadigim icin soruyorum ne kadar daha surer bu dava

 • hakan ünal 30 Mart 2021 12:52

  merhaba, bankadan bir arkadaşıma para göndermiştim fakat parayı gönderirken herhangi bir açıklama yazmadım bununla alakalı parayı geri alabilmek için icra takibi başlatabilir miyim?

  • Besler Hukuk 17 Nisan 2021 14:32

   Açıklama yazmadıysanız hukuken borcunuzu ödemişsiniz kabul ediliyor. Başka delillerle desteklemeniz gerekir.

 • Gözde Ercanlı 29 Mart 2021 15:40

  Eşimin beni aldattığı kadına da dava açabilir miyim ya da nasıl şikayet edebilirim?

 • Ayşe deniz 28 Mart 2021 21:51

  Merhaba eşim uyuşturucu kullanma ve bulundurma suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası aldı şuan katiplige hazırlanıyorum kazandığım takdirde güvenlik soruşturmasinda eşimin davasindan dolayı elenir miyim acaba lütfen cevap verin uyku uyuyamıyorum artık şimdiden teşekkürler

  • Besler Hukuk 4 Nisan 2021 10:24

   Sizi etkilemez merak etmeyin.

 • Nursenem aziz 28 Mart 2021 16:26

  Merhaba ben iki gün önce isim değiştirmek için dilekçe verdim asli hukuk mahkemesine dilekçeye yeni ismimi yazdım fakat fikrim değişti başka isim düşünmeye başladım bunu hakime bildirebilir miyim dilekçedeki isim olmak zorunda mı

 • Berfin Efe 27 Mart 2021 10:59

  Merhaba,3 gün sonra kira sözleşmem bitiyor ve ev sahibim kirayı %25 arttırdı. Sözleşmemde ÜFE/TEFE ortalamasına göre artış (%13,98) yapılabilir yazıyor. Ödemezsem çıkmamı söylüyor. Kirayı düzenli ödeyen biriyim, bu konuda bir kusurum yok. Ne yapmam gerekir? Beni evden 3 gün sonra çıkartabilir mi? Gayrimenkul de oranı kabul et göz yum dedi.Bir Websitede ev sahibi istemese de 6 ay kadar oturabileceğimi, beni çıkartamayacağını okudum. Doğru mu?

  • Besler Hukuk 27 Mart 2021 11:48

   TÜFE oranından fazla zam yapılması kanunen yasak. 12,81 oranında zam yaparak hesabına yatırın. Hiçbir şey yapamaz.

 • Burak 27 Mart 2021 00:27

  Merhaba, arkadaşım Twitter da bir dolandırıldı bankadan kartsız işlem ile dolandırıcı kişiye para göndermiş elinde gönderme belgesi var yazışmalar da mevcut bununla ilgili yapılabilir bişiy var mıdır?
  Teşekkürler

 • Erhan KÖSE 26 Mart 2021 19:23

  merhabalar 2 yil önce gecirdigim iskazasinda iki elim sikisarak kirildi sol isaret parmagimda amaliyat oldu fakat sol elim hasarli kullanimda zorlaniyorum amaliyatta pilatin v.b. birsey olmadi 10 dakika calisinca kullanilamaz hale geliyor istanbul balta liman hastenesine gittim dogru duzgun bakmadi bile cami kir eskisi olmaz diyerek gonderdi beni is kazasi oldugu gun polise ifade vermedim kalici bir sikinti kalir diye nereden baslayacagimida bilmiyorum sun anda yardimci olurmusunuz.

 • MURAT KARAMAN 26 Mart 2021 18:13

  BABAM TARLASINA ÜVEY ANNESİNİN MİRASCILARI DAVA AÇTI.MAHKEME SÜRECİNDE BABAM PAYLARIN MAHKEMECE İHALE USULU DAĞITILMASINI İSTEDİ.MAHKEME İHALE KARARI ALDI. BU SÜREÇTE MİRASÇILARDAN BİRİ BABAMIN PAYINI SATIN ALMAK İSTİYOR.BABAM PAYINI İHALEYE ÇIKARILMADAN ÖNCE SATABİLİR Mİ.

 • Ayşe yazıcı 26 Mart 2021 17:04

  Eşime boşanma davası açtım 2 hafta içinde delilleri mahkemeye dilekçeyle sunmam gerekiyomuş ve benim durumumdan dolayı bir avukatta tutamadım acaba nasıl yapmam gerekiyo avukat talep etmek için nereye başvurmam gerek

  • Besler Hukuk 27 Mart 2021 12:09

   Fakirlik belgesi alarak baroya başvurun. Boşanma davası için size avukat tayin ederler.

 • Ahmet Yılmaz 26 Mart 2021 16:14

  Yasa dışı bahisten 2019 yılında yaptığım havaleden dolayı ifadem alındı ardından 8 bin tl ceza geldi geçen gün tekrar atandım ifadem alinmadan direkt 8 bin tl cezw verilmis bunun için iptal davası açabilir miyiz ödeyecek durumum yok

 • Rumeysa Akkül 26 Mart 2021 14:24

  Merhabalar . Eşimden ayrıldım ve tazminat nafaka vardı ödemedi birikti şuan ben de icra açtım haciz baslattim fakat bin lira kadar para yatırmam gerektiğini söylediler ben o parayida yatiramiyorum eski eşim tehdit etti ve şuan hala ödeme yapmiyo benim ne yapmam lazım yardım edin 🙏

  • Besler Hukuk 27 Mart 2021 12:28

   Nafaka alacaklarınız için barodan avukat talep edebilirsiniz.

 • Mustafa Cemi Şen 26 Mart 2021 12:54

  Satışa çıkmış gayrimenkul için satıştan önce bir kısım ödeme yapılır ise satışın durdurulması mümkün müdür

  • Besler Hukuk 27 Mart 2021 12:29

   Borcun tamamen kapatılması gerekir.

 • Hasan demir 26 Mart 2021 10:07

  Kardesim vefat etti. Üst soyu ve öz çocuğu yok. Geride eşi, bir evlatlığı ve 4 kardeşi var. Miras dağılımı nasıl olur. Biz kardeşleri mirastan pay alabilir miyiz?

 • Arzu SERGEN 26 Mart 2021 04:13

  İyi çalışmalar.
  Benim bir sorum var. Bilgi alabilirsem çok sevinirim. Ben 8 yıl oldu eşimden boşandım. Şu an 19 yaşında bir oğlum var. Ayrıldığım adam oğlumu bugüne kadar ne gördü, ne nafakasını ödedi ne de herhangi bir masrafını karşıladı. Onu tek başıma okuttum ve halâ üniversitede okutuyorum.Bana babamdan bağlanan 2000 tl maaş ile oğlumu ben tek başıma büyüttüm. Şu an oğlum onun soyadını taşımak istemiyor. Bundan utanç duyduğunu söylüyor ve soyadını yazması gereken yere yazmak istemiyor. Üniversiteden mezun olduğunda diplomasında onun soyadı ile diploması olsun istemiyor.Benim soyadıma geçmek istiyor. Öğrenmek istediğim böyle bir şansımız var mı? Varsa nasıl bir yol izlemeliyiz. Masrafı ne olur?. İlginize şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 27 Mart 2021 12:48

   Soyadı değişikliği için dava açabilirsiniz.

 • Osman Aydın 25 Mart 2021 21:18

  Merhaba çalıştığım firma beni şuanda yıllık izne çıkardı 4.4.2021 de bitiyor sonra 17 mayısa kadar ücretsiz izne çıkardı 1 arkadaşımla, ama diğerleri çalışıyor bu uygulama mobbing değilmidir mağdur durumdayım ödemelerim var nasıl bir yol izlemeleyim şikayet etsem sonuç ne olur

  • Besler Hukuk 27 Mart 2021 13:07

   Vicdanen haklısınız ancak işverene ücretsiz izine çıkarma hakkı verildiği için yapacak bir şey yok.

 • Kenan ateş 25 Mart 2021 19:04

  Selamunaleykum ben 17 temmuz 2017 tarihinde iş yerime tazminat davası açtım ve onlarda bana karşı dava açtılar haciz memuru muamelesi diye ve kazandılar ardından hemen mallarını elden çıkardılar sonrasında ben tekrar kazandim ama haciz koyacak mal şimdi yok işyerlerini kapatıp ınstegramdan satış yapıyorlar sattıkları araçlara avukatım ulaşamadığını söylüyor senin bi tanıdığın varsa araçların dokümanını cikarttir diyor sanki avukat benim avukatım onların vergi no suna haciz koyamazmi diye merak ediyorum 4 yıldır paramı alamıyorum sizce avukatım beni oyaliyormu dava sürecinde mal kaçırdılar resmen lütfen yardımcı olursanız sevinirim

 • Songül Aydın 25 Mart 2021 16:36

  Merhabalar bizim boşanma davamız var ama karşı taraf çekişmeli olarak dava açmış. dava Samsunda biz istanbulda yaşıyoruz. Mahkemeye gitmesek bir sorun olur mu ?

 • Okan Keçkin 25 Mart 2021 16:01

  Kasten yaralama suçundan 100 gün karşılığı iki bin tl ceza aldım ve hükmün açıklamasının geri bırakılması diyor. Bunun anlamı nedir

  • Besler Hukuk 27 Mart 2021 13:49

   5 yıl içerisinde herhangi bir suç işlerseniz kasten yaralama nedeniyle aldığınız ceza da uygulanır.

 • Ömer TAŞ 25 Mart 2021 15:28

  Merhaba,
  Babam bir binada 8 yıldır görevli olarak çalışıyor. Binadan çıkarmak istiyorlar. Yeni bir kararla görevlinin de aidat ödemesine karar verdiler. Bu yasal mı? Mobing uygulandığını düşünüyoruz. Saygılarımla

  • Besler Hukuk 27 Mart 2021 13:56

   Yasal değil. Aidat ödemek zorunda değilsiniz.

 • Erkan 25 Mart 2021 13:06

  Iyi günler hocam istinaf mahkemesi dosyalar ne kadar sürede sonuçlanıyor

 • Naz Eskin 25 Mart 2021 11:12

  İsmim Alaska Naz olacakmış fakat babam kimliğe yalnızca Naz yazdırmış. Sosyal çevremde daha çok Alaska ismiyle biliniyorum ve kimi zaman bu bir karışıklığa sebebiyet verebiliyor, dolayısıyla ismime Alaska ismini ekletmek istiyorum. Alaska ismi pek bilinmeyen bir isim olduğu için davamın reddedilme ihtimali var mı acaba?

 • Ayten demirel 23 Mart 2021 16:39

  Kiracımız kira ödemediği gibi site yöntiminede aidat ödememiş sonradan haberim oldu site yönetimi ona hiçbirşey yapmadan benim arabama haciz uygulamış ne yapabilirim ödememeye devam ediyor ondan para istenmeden ona hiçbir haciz işlemi uygulamadan bana uygulanması yasalıdır şimdiden teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 23 Mart 2021 16:47

   Evet kat malikinden de talep edilebiliyor. Ödedikten sonra sözleşmenizde buna ilişkin hüküm varsa kiracınıza dava açabilirsiniz.

 • Sema Coştuna 23 Mart 2021 15:29

  Merhaba benim 2 kızım var ve üzerime kayitli ticari tır bulunmakta kizlarimin birisi ile görüşmüyorum kizim mirasımdan yararlansın istemiyorum nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

 • Fethullah gökçe 23 Mart 2021 15:12

  MERHABA İSMİM FETHULLAH
  MALUM DARBE GİRİŞİMİNDEN SONRA İSMİMLE ALAKALI SOSYAL HAYATTA SORUN YAŞIYORUM ..ALAY KONUSU OLUYOR.. CİDDİ MANADA RAHATSIZLIK DUYUYORUM..İSMİMİ DAVA AÇMADAN NÜFUSTAN YENİ KANUNA GÖRE DEĞİŞTİREBİLİRMİYİM YOKSA MAHKEMEYE Mİ BAŞVURMALIYIM…BİR DE İSİM DEĞİŞİKLİĞİ MİRAS HAK MAHRUMİYETİNE SEBEP OLUR MU ? TEŞEKKÜRLER.

 • Semra Gürbüz 23 Mart 2021 14:52

  Merhaba biz bankadan kredi ile ev almıştık 3 ay ödemeyince yeniden yapılandırma yaptılar ve taahhüt aldılar.Son taksitini ödeyeceğiz fakat babam evi satar diye son taksitin bir miktarını ödemek istiyoruz satamasın diye.Borç 3.600 tl biz 3000 yatırsak 600 kalsa banka bize ne yaptırımı uygular. Ev babamın üstüne ama borcunu biz ödedik onun evi bizden habersiz satamaması için yapabileceğimiz bir şey varmıdır?

  • Besler Hukuk 23 Mart 2021 17:03

   İcradan taahhüt verdiyseniz hapis cezası var.

 • SEHER GÜLER 23 Mart 2021 14:34

  Kız kardeşim 2012 yılında evlendi eşi malesef iflas etti. şu an icra davaları devam ediyor. asgari ücretle çalıştığı için maaşından çok az bir para kesiliyor. bu şekilde ödemeyle bu borç bitmez. benim sorum allah gecinden versin kendi ailem babam vefat etse ondan kalacak miras için kardeşimin eşinin borcundan dolayı mirasa el konulurmu. kız kardeşime reddi miras mı yapmalıyız.

  • Besler Hukuk 23 Mart 2021 17:04

   Reddi miras yapmazsanız kardeşinizin payı haczedilir.

 • Cengiz emer 23 Mart 2021 13:33

  Istanbulda Ìşkazası yaptim gecen ay dişlerim kırıldı sallaniyor damask ellerimi sallaniyor bana destek cikmadilar neyapabilirim

  • Besler Hukuk 23 Mart 2021 17:06

   İş kazası nedeniyle uğradığınız maddi ve manevi zararlarınız için dava açabilirsiniz.

 • Mustafa Kanmaz 23 Mart 2021 11:24

  Babam vefat ettikten bir saat ve bir gün sonra kardeşi hesabından kartla emekli maaşını olan toplam 11.000 tl çekmiş. babamın tek varisi benim.Elimde çekildiğine dair dekontlar ve banka yazısı var. Savcılığa suç duyurusunda bulundum. Ama bir gelişme olmadı. Nasıl bir yol izlemeliyim. Bu durumda parayı çeken ceza alır mı?. Parayı nasıl alırım. ?

  • Besler Hukuk 23 Mart 2021 17:20

   Amcanıza karşı tazminat davası açmanız gerekiyor.

 • Mustafa Korkmaz 23 Mart 2021 10:55

  Merhaba, eşimle birlikte oturduğumuz evi ben vefat edersem mağdur olmaması ve diğer mirascıların eşimi mağdur etmemesi için eşime kullanım ve yararlanma hakkını tapudan verebilirmiyim. ? Ben vefat edersem birlikte oturduğumuz dairede eşimin oturmasını, diğer miras kalacakların eşimi mağdur etmemesini istiyorum . Nasıl bir yol izlemeliyim ?

  • Besler Hukuk 23 Mart 2021 17:22

   İntifa hakkı vererek tapuya şerh ettirebilirsiniz.

 • Pınar er 20 Mart 2021 16:45

  Merhaba. 3 yaşında kızımın iki ismi var ilk ismi sezer. Biz bu ismi değil de resmiyette yani kimlikte ikinci isminin çıkmasını istiyoruz. Zaten sezer de erkek ismiymiş. Bunun için ne yapmamız gerekiyor? Şimdiden teşekkürler.

  • Besler Hukuk 28 Mart 2021 17:35

   Dava açmanız gerekir.

 • Hüseyin yıldız 20 Mart 2021 14:39

  Benim babam vefat etti bir yıl sonrada babaannem vefat etti babaannem den tarla ve arsa miras olarak kaldı biz 5 kardeşiz babamın hissesi 5 kardeşe bölünecek biz 5 kardeş Konya da yasıyoruz tapu satış işlemleri için 5 kişi gidip gelmiyelim diye amcamın eşine satış için vekalet verdik amcamın eşide tapular ı amcamın üzerine vermiş ablamında icrası varmış hissesine icra gelmiş amcamda halama satmış halam da ablamın icrası nı kaldırmış bizim hakkımıza düşen para ile icrayı kaldırmış bana da para vermiyor o yüzden ben para alamıyorum tapular da halamla amcamın üzerine geçti bu konuda benim hukuksal olarak yapabileceğim bir şey var mı hakkımı alabilir miyim ablamın borcu beni ilgilendir miyor

 • Ahmet bulut 19 Mart 2021 16:18

  Merhaba adıma haciz kararı çıkmış evime gelişenler dubleks evde oturuyorum her iki kattada koltuk takımı ve televizyon falan var haczedebilirlermi

 • Sevil Oğuz 17 Mart 2021 16:12

  1995 yılında evlendim.Karı koca çalışıyorduk 1996 ilk evimizi aldık 2002 de eski evi sattıp yeni bir ev aldık.2006 yılında kredi taksitli bir ev aldık 2009 yılında kocam boşanma davası açtı taksitlerin bir kısmını ben ödedim tapu kocamın üstünde.2010 yılında evin kalan tüm taksitleri kapatılmış olup 2014 yılında boşanma kesinleşti .2.almış oldugumuz ev 2008 yılında satılmış olup parası bankada idi fakat taksitler kapatılmamıştı.evin yarısını talep ettim fakat mahkeme 2006 2009 arası evin ödenen taksit sayısı kadar bir ücret bilirkişi tarafından uygun görülmüş evin şu anki degeri 2300000Tl bana sadece 166.000tl bilirkişitarafından çıkarılan ücret birde ben boşanmadan sonra bir süre daha evde oturdum karşı tarafın kira talebi var nafaka boşanma esnasında talep ettim oğlumla bakıyordum gelir durumum var diye mahkeme boşanma davasında nafaka talebimi ret etti ve mal paylaşımı talebimide oğlum 18 yaşını geçip üniversiteye başlamıştı onun nafaka talebinide red edip ayrı dava açmamızı hüküm verdi eski eşimin gelir durumu benden daha yüksek. Benim merak ettigim ev konusunda mal paylaşımı nasıl oluyor.Saygılar

 • Recep cengiz 17 Mart 2021 15:56

  Merhaba ben 2020 Mart ayında arkadaşıma bankadan kredi çektim bu zamana kadar eksik olarak ödedi ama şimdi kredi taksitini ödemiyor ben ne yapmam lazi ban yardimci olursanız sevinirim.

  • Besler Hukuk 17 Mart 2021 17:19

   Aranızda bir sözleşme yoksa yapacak bir şey yok.

 • Merve 17 Mart 2021 14:11

  Merhabalar 5 yıl 6 aydır bir kurumda çalışmaktayım mayıs ayında nikahım olacak ve evlilik sebebi ile ayrılmak istiyorum. Bunun için noterden içerdeki izinlerimi ve tazminatımı istedigime dair yazı yollamam dogru mu? Yoksa önce kuruma bildirip sonra mı noterden yazı göndermeliyim? Çünkü iş yerim ben ayrılacagımı bildirdikten sonra benden öncw davranıp işten belli sebeple kovabilir ne yapmam gerektigyle alakalı bilginverirseniz çok sevinirim . Teşekkürler

  • Besler Hukuk 17 Mart 2021 17:29

   Güven problemi varsa noterden gönderin. Tazminat hesaplama sayfamızdan kıdem tazminatı miktarınızı öğrenebilirsiniz.

 • Recep Yanıkkan 17 Mart 2021 12:09

  Merhaba ben işten ayrıldım 2004 işe girdim 2021 de ayrıldım 12 saat çalıştım iş yeri seneye tazminat 1.5 maaş veriyor ne kadar tazminat alırım yardımcı olursanız sevinirim. Maaşım 4700 tl agi hariç

  • Besler Hukuk 17 Mart 2021 17:40

   Kıdem tazminatınızı hesaplamak için tazminat hesaplama sayfamıza girebilirsiniz.

 • Ali karataş 17 Mart 2021 10:23

  Merhaba, bizim eş tayini davası vardı ben son 2 yılda 360 gün prim sayısını sağlamadığım gerekçesi ile ret kararı verildi. Şu an 360 gün prim sayısını sağlıyorum istinaf mahkemesine gitsek bir sonuç alabilir miyiz? bir de en baştan dava açabilir miyiz 360 günü sağladık eş tayinini talep ediyoruz şeklinde

  • Besler Hukuk 17 Mart 2021 17:47

   Tekrar talep edin. Kabul edilmezse ikinci karar için iptal davası açın.

 • Adnan aydemir 17 Mart 2021 02:33

  Merhabalar, şu an diş hekimliği fakültesi öğrencisiyim. Okulu bitirince devlet memuru olacağım yani. Şimdi de kripto para alıp satıyorum. Banka hesaplarımda kripto para borsasına yapmış olduğum ödemelerin dökümü mevcut. Bu ilerde memuriyetime engel olur mu?

  • Besler Hukuk 17 Mart 2021 17:57

   Olmaz.

 • Melek Koskos 17 Mart 2021 00:31

  Konu:Boşanma Davası
  1 aylık evli olan abim ve eşi boşanıyor. Eşi boşanma davası açtı. Anlaşmalı boşanabilirler mi? Abim avukat tutmak istemiyor. İlerde sıkıntı yaşamamak için nelere dikkat etmeli? Karşı taraf bir şey talep etmiyorum dedikten sonra mahkemede nafaka vs istiyorum derse n’olur?

  • Besler Hukuk 17 Mart 2021 18:11

   Boşanma davası makalemizi inceleyebilirsiniz. Sora sora dava takip edilmez.

 • Haci acar 16 Mart 2021 23:38

  Merhaba ben yaklasik 7 yildir arkadslik yaptigim biri bana internet uzerinden hediye yoladı 2 defa altın olarak ama daha sonra ogrendimki gorusmemizmi istemeyen babası savciliga gidip hakimda dolandirciliktan dava actirmis megerse arkadasimin babasi vasi olarak atamis daha oneceden kendini ama arkadasim ben hediye yoladim diyor napmam gerekiyor agir cezada yargilaniyorum inanin napcagimi sasirdim ama gercekten dolandircilik yok devamli bana hediyler alir

 • ali 16 Mart 2021 23:32

  jigolo dan arayıp avukat vereceklermiş para istediler ne yapmam gerekir imza atmadım telefon numarasın dan
  islem yaparlarmı telefon numara üzenrin den islem yapacaklarını söylediler ilginiz için teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 17 Mart 2021 18:18

   Dolandırıcı olma ihtimalleri yüksek. Para göndermeyin.

 • olcay akkurt 16 Mart 2021 23:24

  ben tam 3 yıl çalıştım askere gidecegim için işten ayrılacagım tazminatamı hesaplayamadm yemek ve yolu şirket karşılıyor yardımcı olur musun?? bide bana kendimi haklı göstermem derdimi anlatmam için bi döküman atabilirmisin

 • Bilal Yiğit 16 Mart 2021 22:26

  az önce WhatsApptan avukat olduğunu iddia eden bir adam bana mesaj attı bir masaj salonundan yer ayrittigimi ve gitmediğimi söyledi (böyle bir şey olabilir emin değilim)bu yüzden 8500 tl tazminat davası+icra davası açılacağını söyledi ama eğer avukatlık mahkeme ücretlerini (1000 TL) öderseniz arabuluculuk yapıp davayı düşürebileceklerini söyledi ama soru sormaya devam edince vazgeçti istemiyorum yapmayacagim arabuluculuk dedi ben bunları yazdığıma dair mesajları istediğimde göndermeyecegini söyledim benimle baya sert bir üslupla konuştu yarın davayı açıp 15 gün sonra tebliğgat gönderdiklerinde mesajları görebileceğimi kendisinin göndermeyecigini söyledi adımı dahi bilmiyordu böyle bir şey mümkün olabilir mi ve bir avukat böyle bir durumda WhatsApptan mı ulaşır müvekkile

  • Besler Hukuk 17 Mart 2021 18:23

   Dolandırıcı olma ihtimalleri yüksek. Para göndermeyin.

 • Süleyman KAYIKCI 16 Mart 2021 21:06

  Anadolu Ajansı nın 2015 yılındaki Facebook sitesinde ” PKK ya araçla gıda malzemesi taşırken yakalanan 8 şüpheliden biri HDP li vekil çıktı” haberini okumam üzerine PKK terör örgütüne yardım edildiğini düşünüp “PKK nın köpeği” şeklinde yorum yaptım. Bunun üzerine 6 sene sonra hakkımda şikayet olmuş şu anda uzlaşmacıya gidildi.
  PKK terör örgütü ülkemize büyük acılar çektirmiştir, devletimizin düşmanıdır ve bu konuda hassasım. Bu haber başlığını okuyunca ister istemez böyle bir yorum yaptım, yorumum vekilin şahsına değil işlenilen yasa dışı eyleme tepki oluverdi diye karakolda ifade verdim.
  Sizce sonuç ne olur? Uzlaşmada Hdp li vekilin avukatı 6 bin TL para istiyor.

  • Besler Hukuk 17 Mart 2021 18:30

   Hakaret suçunda zamanaşımı süresi 8 yıldır. İndirim talep edip uzlaşmaya çalışsanız daha iyi görünüyor.

 • Sezer 16 Mart 2021 20:14

  Merhaba, abimin bankalara, şahıslara ve vergi borcu bulunmaktadır yüklü miktarda. Nihaklı eşi ve bir oğlu bulunmaktadır. Bu kişiler reddi miras yaparlarsa abimizin borcundan dolayı kardeşleri sorumlu tutularak takibi yapılır mı ? ( Anne-baba hayatta değil ) Bu durumda kardeşlerin de reddi miras yapması gerekli midir 3 aylık süre içinde ?

  • Besler Hukuk 17 Mart 2021 18:35

   Evet kardeşlerinde reddi miras yapması gerekir.

Popüler Başlıklar

 • İstinaf mahkemesi nedir
  İSTİNAF MAHKEMESİ NE KADAR SÜRER?
  18 Mayıs 2020 İstinaf mahkemesi ne kadar sürer ve davalar ne kadar sürer sorularının cevabı birçok farklı kritere bağlıdır. Bu kriterler; Mahkemenin iş yoğunluğu Hakimin yargılama hızına verdiği...
 • Avukat Maaşları
  AVUKAT MAAŞLARI
  29 Eylül 2020   Avukatlık ve hukuk okumak bu ara çok popüler. Sürekli aldığımız sorular arasında “avukat maaşları ne kadar?” “hukuk okumak mantıklı mı?” soruları başı çekmeye başladı....
 • Tapu İptal
  TAPU İPTAL DAVASI
  23 Kasım 2018   Tapu iptal davası; bir taşınmazın hukuka aykırı olarak tapuya tescili halinde tapu kaydının mahkeme aracılığıyla düzeltilmesi için açılan dava türüdür. Bir mülkün miras ya...
 • Yıllık İzin
  İSTİFA EDEN İŞÇİNİN HAKLARI
  12 Kasım 2018   İstifa eden işçinin hakları sanılanın aksine oldukça fazladır. İş yerinde yaşadığı olumsuzluklar veya daha iyi bir iş bulması nedeniyle her gün bir çok işçi...
 • İŞ KAZASI TAZMİNAT DAVASI - TAZMİNAT HESAPLAMA
  İŞ KAZASI TAZMİNAT HESAPLAMA
  6 Aralık 2019   İş kazası tazminat davası, iş kazası geçiren işçinin hakları arasında en önemli olandır. İş kazası tazminat hesaplama bakımından dikkat edilmesi gereken husus; işçinin kaza...

Benzer Başlıklar

 • AİLE KONUTU ŞERHİ NASIL KONULUR?
  AİLE KONUTU ŞERHİ NASIL KONULUR?
  12 Ekim 2021   Aile konutu şerhi, tapu kütüğüne işlenebilen şerh türlerinden birisidir. Aile konutu müessesesi, Türk Medeni Kanununun 194. maddesi ile mevzuatımıza dahil edilmiştir. Buna göre; aile...
 • KİRA TESPİT DAVASI NEDİR?
  KİRA TESPİT DAVASI NEDİR?
  6 Ekim 2021   Kira tespit davası, olağanın dışında başvurulacak bir dava yoludur. Gayrimenkul sahipleri kiracı ile bir kira sözleşmesi akdederek  mallarını kiraya verebilirler. Kiraya zam yapılma vakti...
 • VESAYET NEDİR?
  VESAYET NEDİR?
  1 Ekim 2021   Vesayet, velayete tabi olmayan küçükler ile kısıtlıların tabi olacağı, özel hukuk bağlamında koruyucu bir kurum olarak düzenlenmiştir. Bu kurum ile amaçlanan şey, buna ehil...
 • KİŞİLİK HAKLARI NELERDİR?
  KİŞİLİK HAKLARI NELERDİR?
  24 Eylül 2021   Kişilik hakları, başta Anayasa olmak üzere çeşitli kanunlarca koruma altına alınan fiziksel varlık ve malvarlığından öte ve ziyade olan haklar bütünüdür. Kişilik hakları; kişiye...
 • HAKSIZ FİİL NEDİR?
  HAKSIZ FİİL NEDİR?
  16 Eylül 2021   Haksız fiil; hukuka aykırı olarak, bir kişinin mevcudiyetine veya malvarlığına zarar getiren eylemlerdir. Türk Borçlar Kanunu ikinci ayrım kısmında 49 – 76 maddeleri arasında...