0216 387 0 388

AVUKATA SOR

Avukata Sor
Avukata sor sayfamızda her türlü sorularınız online avukatlarımız tarafından cevaplandırılmaktadır. Sitemizde sanal avukat soru sorma hizmetimizden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Avukata soru sormak için sayfanın en altındaki formu doldurmanız yeterli olacaktır. Hukuk büromuza sormuş olduğunuz sorunun öncelikle kategorisi belirlenerek, alanında uzman avukatımıza yönlendirilecektir. Örneğin iş hukuku avukatı boşanma avukatı veya gayrimenkul avukatı soru sor birimimize aktarılacaktır. Danışman avukatlarımız tarafından sorularınız detaylı şekilde incelenerek, en kısa sürede cevaplandırılacaktır. Hukuk büromuz tarafından verilmiş olan cevabı yine bu sayfaya girerek görebilirsiniz. Başkaca sorularınız olması halinde tekrar sorularınızı iletebilirsiniz. Avukata sıkça sorulan sorulara aşağıda başlıklar halinde yer verilmiştir.

Dava Nasıl Açılır?

Dava açabilmek için öncelikle bir dava dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir. Dava dilekçesinde bulunması gereken unsurlar; davayı hangi mahkemede açacağınız, davanın tarafları ve adresleri, hukuki uyuşmazlığa dair açıklamalar ve talep edilen hususlardır. Bu nitelikleri barındıran dava dilekçesi hazırlandıktan sonra mahkemeye giderek harç ve masrafları ödedikten sonra davanızı açabilirsiniz.

Hukuki Danışma Ne Demektir?

Hukuki danışma; hukuki sorununuzla ilgili bilgileri ve elinizdeki delilleri detaylı bir şekilde avukatınıza açıkladığınız ve avukatınız tarafından başvurabileceğiniz hukuki yolların ihtimalleri ile birlikte size anlatıldığı mesleki bir süreçtir. Bu sayfamızda sorularınıza en temel haliyle cevap vermemiz hukuki danışma kapsamında değildir. Hukuki uyuşmazlıklarınızı daha etkin ve verimli bir şekilde çözebilmek için ücretsiz avukat danışma sitelerine değil, bir avukatlık bürosuna giderek elinizdeki delilleri gösterdikten sonra hukuki danışma almanız yararınıza olacaktır.

Sanal Avukat Soru Sorma Nedir?

Avukata sormadan yapılan hukuki işlemlerde önemli hak kayıpları doğabilmektedir. Sorularınızı uyuşmazlık ortaya çıkmadan önce sormanız halinde, dava aşamasına geçmeden çözmek mümkün olabilecektir. Yargıya intikal etmesi durumunda ise önceden hukuk soru sor desteği alındığı için daha etkin ve verimli savunmalar yapılması mümkün olacaktır. Ayrıca iddialarınızı ispatlamanız kolaylaşacak, davanın lehinize sonuçlanması ihtimali artacaktır. Bu şekilde avukata sor online işlemine sanal avukat soru sorma denilmektedir. Hukuk büromuz İstanbul merkezli olmasına rağmen Türkiye’nin her yerinde hizmet vermektedir. Bu nedenle İstanbul dışındaki şehirlerde yaşıyor olsanız dahi sorularınızı tarafımıza iletebilirsiniz.

Davalar Ne Kadar Sürer?

Davaların ne kadar süreceği mahkemenin iş yoğunluğuna, davanın türüne ve toplanması gerekli olan delillere göre değişmektedir. Bu nedenle kesin bir şey söylemek mümkün olmamakla birlikte türlerine göre davaların ne kadar süreceğini bu konudaki makalemizden inceleyebilirsiniz: İstinaf mahkemesi ne kadar sürer

Ücretsiz Avukata Sor Hizmetinden Yararlanabilir Miyim?

Avukata sor sayfamızdan sunmuş olduğumuz hizmetler hukuki danışma kapsamında olmadığından ücret alınmamaktadır. Ücretsiz avukata soru sor hizmetimizden serbestçe faydalanabilirsiniz. Her türlü hizmetlerin sanal aleme kaydığı bir çağda, avukata ücretsiz soru sorma imkanının halkımıza sağlanması gerektiği kanaatindeyiz.

Avukat Tutmak Zorunlu Mu?

Davanızı kural olarak avukatla takip etmeniz zorunlu değildir. Ancak genellikle sonucu pek iyi olmamaktadır. Usul kurallarına uymadığı, süreleri kaçırdığı ya da iddialarını gerektiği gibi ileri süremediği için haklı davası reddedilen bir çok kişi bulunmaktadır. Bu nedenle avukatsız dava açmanızı tavsiye etmeyiz.

Avukata Sor Whatsapp Aracılığıyla Mümkün Mü?

Whatsapptan avukata soru sorulduğunda aynı soruların tekrar tekrar sorulduğunu gözlemlemekteyiz. Ücretsiz avukata sor sayfamızda ise daha önce sorulan soruları inceleyerek hızlı bir şekilde cevaba ulaşmanız mümkündür. Avukata soru sor whatsapp sayfaları gizlilik nedeniyle tercih edilse de isminizin görünmesinden endişe ediyorsanız rumuz kullanmanız da mümkündür. Avukata sor whatsapp sayfaları ile sanal avukat soru sorma sayfaları arasında gizlilik bakımından hiçbir fark bulunmamaktadır. Tarafımıza ilettiğiniz her türlü bilgi, sır saklama yükümlülüğümüz çerçevesinde korunacak ve üçüncü kişilerle kesinlikle paylaşılmayacaktır. İsminiz ve sormuş olduğunuz soru haricindeki hiçbir bilgi sitemizde yayınlanmayacaktır.

Avukat Vekaletnamesi Nasıl Çıkarılır?

Avukatınız tarafından size verilen kimlik ve adres bilgileri ile birlikte herhangi bir notere giderek vekaletname çıkarabilirsiniz. Miras, nüfus, boşanma gibi davalarda özel yetkiler arandığından bunları vekaletnamenize ekletmeyi unutmayın.

Avukata Sor İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Sormuş olduğunuz sorularda açık ve net olmanız, olayla doğrudan ilgisi bulunmayan konulara girmemeniz daha verimli olacaktır. Bu şekilde sorularınıza çözümler üretmemiz daha kolay olacaktır. Konudan sapmamanız kaydıyla her türlü detaya yer verebilirsiniz. İletinizi göndermeden önce lütfen son bir kez okuyup, eksik bilgi olup olmadığını teyit edin. Öğrenmek istediğiniz bilgiyi açık bir şekilde sorduğunuzdan emin olun. Yalnızca konudan bahsetmeniz yeterli olmayacaktır.

Avukata Sorulacak Sorular Nelerdir?

Dava açmak için bir avukatla görüşmeye gittiğinizde dava sürecinde sizin yapmanız gerekenleri, hangi delilleri avukata vermeniz gerektiğini, vekalet ücretinin miktarını ve nasıl ödeneceğini, yargılama giderleri ve harçların tutarını, davanın başarı şansını ve benzeri aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Bana Karşı Dava Açıldığını Nasıl Öğrenebilirim?

E-devlette tarafı olduğunuz bütün davalar görülmektedir. Hakkınızda hangi mahkemede dava açıldığını E-devletten öğrenebilir ya da tarafınıza tebligat gelmesini bekleyebilirsiniz.

Avukat Ücreti Ne Kadardır?

Avukatlık ücretinin alt sınırı her yıl düzenlenen avukatlık asgari ücret tarifesi ile belirlenmektedir. Bu tutarın üstünde olan herhangi bir miktar üzerinden yapılan anlaşma geçerlidir. Ortalama avukatlık ücretleri ve avukat maaşı hakkında detaylı bilgi için bu konudaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Davamın Durumunu Nasıl Öğrenebilirim?

Tarafı olduğunuz dava dosyalarını ve dosya içerisindeki bütün evrakları vatandas.uyap.gov.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki avukata sor formunu doldurarak sormak istediğiniz her türlü soruyu avukatlarımıza iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5.704 Soru

 • Mustafa timur 16 Mart 2021 19:46

  Merhaba ben inşattan düştüm ve femur kemiğim kırildı ve sol elimin baş parmağı kırıldı şu an hala platin var 8 ay raporlu kaldım sgk beni heyete gönderdi ve bana % 6 oran vermişler 2 yıl oldu hala aksıyarak yürüyorum sağ tarafıma oturamıyorum sağ tarafıma yatamıyorum acaba itiraz etsem sonuç değişirmi %6 orana ne kadar tazminat alabilirim size zahmet beni de aydınlatırmısınız

  • Besler Hukuk 17 Mart 2021 18:50

   Bana da az geldi. Yüksek Sağlık Kurulu’na iş kazası nedeniyle maluliyet oranı için itirazda bulunmak gerekir.

 • Recep Yanıkkan 16 Mart 2021 19:29

  Merhaba ben işten ayrıldım 2004 işe girdim 2021 de ayrıldım 12 saat çalıştım iş yeri seneye tazminat 1.5 maaş veriyor. Maaşım net agi dahil 5100 tl tazminatım ne kadardır. Maaşın asgarisi bankaya geri kalanı elden alıyorduk.

 • Emrullah Erdemli 16 Mart 2021 19:15

  Noter ihtarname ve arabuluculukdaki ihtar alırım şirket adına gönderildi yalnız dava dosyamda şirket sahibinin adı ve şirketin adını yazdımm ön büroda şirket sahibinin adı davalı olarak yazıldı karşı tarafın avukatı dosyanın reddi diye yanlış husumet yönlendirilmiş gibisinden cevap yazmış ama benim gönderdiğim noter ihtarnamesinde ve arabuluculuk Tutanaklarında şirkete yazdığın belli ne yapmam gerekiyor hakim bu maddi hatayı kabul eder mi maddi hata yazdık yanlış olmuş diye ama cevap geldi ön duruşma yapılacak diye taraf değişikliği diye birşey not düşülmemiş ön inceleme duruşmasında dosyam redmi olacak

 • ORHAN YANKUNCU 16 Mart 2021 17:31

  BANKA BORCUNA KEFİLİ OLDUĞUM KREDİ KULLANARAK VE İPOTOTEKLİ ALINMIŞ BİR EV İPOTEK DEVAM EDECEK ŞEKİLDE BORCU KAPANMADAN BAŞKA BİRİNE SATILMIŞ .BU DURUMDA BENİM KEFALETİMİN DURUMU NE OLUR

  • Besler Hukuk 16 Mart 2021 18:16

   Borç kapanıncaya kadar kefaletiniz devam eder.

 • Gönül ray 16 Mart 2021 15:39

  Merhaba aile dostum yaşlı bir amcam var Almanya vatandaşı orada bulunan evinin yarısı oğlunun yarısını bana vermek istiyor.sorum şu Almanya’ya gitmeden nasıl yapılabilir?nasıl bir yol izlemeliyiz?şimdiden teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 16 Mart 2021 18:21

   Orada bulunan birine vekaletname gönderebilirsiniz.

 • Ercan uçar 16 Mart 2021 15:26

  Annemin bi dairesi vardi bu daireyi 2096 yilinda 600000 milyin karsiliginda satin aldim ve 2 ay once satip baska daire aldim bundan kardeslerm bi hak idda edeblirmi

  • Besler Hukuk 16 Mart 2021 18:24

   Gerçekten para verip aldığınızı ispatlarsanız mirastan mal kaçırma davası açsalar dahi kazanamazlar.

 • Sema alak 16 Mart 2021 14:54

  Evlilik nedeniyle işten ayrıldım fakat kıdem tazminatı ödemem henüz gerçekleşmedi ve işveren çalıştığım proje sorumlusuna ödemeyecegini söylemis bu durumda ne yapabilirim

 • Özgee 16 Mart 2021 14:52

  Merhabalar,Bir dava için avukat tuttuk.Lakin daha mahkeme olmadan avukat bizden yüklü miktarda ucret aldı.Sorum şu:Dava gorulmeden avukat ucret alma hakkına sahip mi ? Ve ödediğimiz ücreti mahkeme görülmediği icin geri alabilirmiyiz?

  • Besler Hukuk 16 Mart 2021 18:26

   Alamazsınız.

 • Sevcan hezer 16 Mart 2021 13:35

  Mahkemem sonuçlandi…bir kaç yil sonra avukat parasi diye bir ceza geldi…ben bu parayi nereye nasil ödryecegim..elimde buna dair hiç bir bilgi yok….avukatin tel nok yok

  • Besler Hukuk 16 Mart 2021 18:28

   Baronun sitesinden avukatın numarasına ulaşabilirsiniz.

 • Metin Evren 16 Mart 2021 10:54

  Merhaba, Babam 2005 te Annem 2020 yıllarında vefat ettiler.Yasal mirasçı olarak 2 kardeşiz.Bir tane daire var miras olarak kalan,1/2 oranında pay sahibi olduğumuzu bilmekteyim.Diğer varis abim daireyi almaya niyetlendi,bana şöyle dedi,bu ev alınırken (1982 yılı 1.500 lira) 1/4 ünü ben ödedim bu nedenle daire kaç para ediyorsa o fiyatın 1/4 ünü düşerim kalan tutarında yarısını düşerim (miras payı 1/2 olarak) geriye kalan tutarı sana veririm diye iletti böyle bir miras paylaşımı olabilir mi,ben bu teklifi kabul etmeyeceğimi belirttim ne yapmam gerektiği konusunda yardımlarınızı rica ederim.Saygılarımla,

  • Besler Hukuk 16 Mart 2021 18:37

   Kabul etmeyin. Bir şey yapmanız gerekmiyor.

 • Muge saymaz 16 Mart 2021 10:12

  Merhaba cevaplarsanız çok m olurum . Caner bey 1 ay önce bir ev satın aldık . Kiracısı olduğum şimdi de ev sahibi olduğum bu ev için satın aldığım şahsın eski eşki ( boşanmış) evin satıldığından haberi olmadığını kendisinin de hakkı olduğunu belirtiyor. Benim bu konudan bilgim yoktu tabi ki. Gerçek satıştır banka yoluyla ödedim bedeli. Benim için sorun teşkil eder mi . Teşekkürler şimdiden

  • Besler Hukuk 16 Mart 2021 18:41

   Sizle ilgili bir şey yok. Merak etmeyin.

 • Mehmet Emin 16 Mart 2021 07:37

  Merhabalar benim kredi kartı borcum vardı ve yaklaşık 2 yıldır ödemiyorum bana son 2 aydır sürekli mesaj goderiyorlar hakkımızdan icra ve tutuklama kararı çıkmıştır diye mesajlar alıyorum sadece banada değil tüm akrabalarıma neredeyse mesaj gönderiyorlar tutuklama gibi bir durum olur mu yada bu mesajlardan nasıl kurtulabilirim ilginiz için teşekkür iyi çalışmalar dilerim

  • Besler Hukuk 16 Mart 2021 18:48

   İcra taahhüdü vermediyseniz hapis söz konusu olmaz. Akrabalarınıza mesaj atarlarsa şikayetçi olacağınızı söyleyin.

 • nevzat can sancak 16 Mart 2021 02:12

  merhba iyi günler ben nevzat can sancak 04.01.1994 doğumlu 27 yaşında bir erkeğim 09.02.2021 tarihinde bir iş yerine kurye olarak işe başladım ve 11.03.2021 tarihinde işten haftalık hakkım olan izni kesmeye çalıştıkları için bırakıyorum sigoratamıda başlatmadılar bunuda motorun frenlerini göstermelerini çok boş olduğunu bir kaza olabileceğini söyledik ve o gün yağmurlu bir gündü ve çok dik bir yokuşta duramadım güvenlik ekipmanlarımda tam değildi lastiklerde kış lastiği değildi ve motor üstüme devrildi dizlik olmadığı için ayağım kırılacaktı nerdeyse ve astaneye gittiğimizde sigortamın başlamadığını gördüm bir arkadaş benimle geldi ve sürekli sakın iş kazası deme diye beni baskıladı biz sigortanı yaptık ama daha çıkmamış dedi bende düşündüm sanırım 3 gün içerisinde sigortamı yapıp bildirecekler diye ve bildirmedim maddi manevi zararlarım oldu evde yatttığım 3 gün falan pansuman paralarınıda cebimden verdim ay sonu maduriyetlerini giderirler diye ve günde 10 11 saat çalışmama rağmen şuan ayrımcılık yapıp sen bu hata izin kullanmayacaksın dediler bende dişimin kötü olduğunu söylememe rağmen bir doktora gitmem gerektiğini yinede işe geldim o gün bu kazadan 2 hafta sonra falan tabi ve haftalık izin günümünde kesindiğini öğrenince iznim cuma günüydü perşembe günü gelemiyeceğimi ve cuma olan iznimi bugun kullanmam gerektiğini bildirdim bana attıkları mesaj bu günden sonra işe gelme oldu ve bugün çağrıldım ve istifa dilekçesi konuldu önüme ve kendi rızamla işten ayrılmak istiyorum ve haklarımı aldım diye bir istifa yazdırmaya çalıştılar ve bende dedim ki mesai haklarım sigorta param da ödenecek mi ve kaza geçirdim maddi manevi kayıplarım oldu bu haklarımı vericekmisiniz diye sorduğumda ne hakkı bir ayda ne yaptın ki diye bir cevap aldım bekle yarın konuşucaz 3 gündür işe gelmiyorsun tutanak tutucam ve motorunda masraflarını senden kesicem diye tehtid edildim bildiğin o zaman dedim bir hukuk burosuna gidip bu olayları anlatalım onlar karar versin haklarıma ne alacağıma sizce ben haklımıyım kendimi değersiz bir köle gibi hissediyorum piskolejim bozuldu hiç böyle muamele görmedim askeri maaş verip beni köpek gibi atmak istiyorlar sigorta paramı bile yatırmayıp yarın gidicem nasıl kendimi savuna bilirim bana lütfen yardımcı iyiki sizler varsınız ucuz bez barçaları gibi kimse kullanıp atamıyacak artık bizi arabulucularda saysinde iki kuruş verip kapı dışarı koyamıyacaklar .

  • Besler Hukuk 16 Mart 2021 18:53

   Kıdeminiz çok az olduğu için dava açmaya değmez. SGK’ya şikayette bulunabilirsiniz.

 • Hakan 16 Mart 2021 00:15

  Öncelikle kolay gelsin. Biriyle ortak aldığım arsadaki hissedarım öldü ve elbirliği mülkiyeti vardır. Mirascıları İntikal yaptırmadan veraset ilamı ile elbirliğini paylı mülkiyete çevirebilirmiyiz?

 • Veysel Taşan 15 Mart 2021 21:53

  Bir hastanede 9 yıl süre ile ascibasi olarak çalıştım çalıştığım yer bir catering şirketi orada emekli oldum fakat tazminatımı alamadım dava yolu ile 2018 den beri tazminatını almaya çalışıyorum hakim kararı verdi fakat istinafta karşı şirketin iptal başvurusu kabul edildi ve şuan benim hiçbir türlü karşı dava açma şansımın olmadığı söyleniyor tazminatımı alamıyorum ve hiçbirşey de yapamıyorum , iptalin gerekçesi de ayni şirkette 1 yıl daha çalışmam olarak gösterilmiş.

 • ULAŞ KURU 15 Mart 2021 21:41

  Merhaba, 2012 yılından beri çalıştığım kurumsal bir firmadan borçlarım yüzünden bütüm haklarımı alarak ayrılmayı istiyorum, anlaşarak ayrılmak mümkün mü, mümkünse bana yolunu anlatabilir misiniz veya firmanın insan kaynaklarına teklifte bulanabileceğim bir dilekçe örneği paylaşabilir misiniz?

  • Besler Hukuk 16 Mart 2021 19:05

   Tazminat hesaplama sayfamızda kıdem tazminatı alma şartlarını okuyabilirsiniz.

 • cumali tekin 15 Mart 2021 21:22

  Merhaba, yakın zamanda velayet davası açtım. mahkemeden gelen evrakta MHK nın 121. ve 194. maddeleri gereğince belgelerin asılları istenmiş. Delil olarak sunduğum flash bellekte yer alan videolar kabul görmedi mi ya da aslı sayılmadı mı acaba? Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

 • Adnan Pamuk 15 Mart 2021 21:14

  47 gün çalıştım sigortam yatmadı. İstifa ettim.halen bir ödeme alamadık sürekli yatacak diyorlar.ne yapmam gerek dava açarsam kazanır mıyım

  • Besler Hukuk 16 Mart 2021 19:10

   Çalıştığınız süreyi ispatlayabilirseniz kazanma ihtimaliniz yüksek.

 • Bilal babul 15 Mart 2021 21:04

  Belediyeye borcum var 1999 yılından beri ödenmemiş ev vergisi vb. 2021 de taşınır mala haciz koyuldu geçen sene bir miktar öderken veznedar, aslında belediye eski borçları isteyemez zamanaşımı olur demişti. Sorum şu zamanaşımı geçerlimi eğer geçerliyse ne yapmalıyım hangi tarihten sonraki borçlar geçerli.teşekkürler

  • Besler Hukuk 16 Mart 2021 19:10

   Kamu alacaklarında zamanaşımı olmaz.

 • Hilal TURANLI 15 Mart 2021 20:25

  Merhaba, öncelikle sorularımızın yanıtlandığı bu işlevsel platform dolayısıyla sizlere teşekkürümü sunuyorum.
  İkamet ettiğim binada kat irtifakı hakkına sahibim. Binanın hemen arkasında eğimli ve tapulu bir arazi bulunmakta. Arazinin maliki keyfi bir şekilde hiçbir mantıklı sebebe dayanmadan arazide bulunan ağaçları kesmektedir. Bu eylem bulunduğum bölgede heyelan riskini ortaya çıkarmakta ve binamızı tehlike altına sokarak irtifak hakkımızı ihlal etmektedir. Arazi maliki dilediği gibi arazisinin sınırları içinde bulunan ağaçları kesmekte özgür müdür, bu konuda dava açılabilir mi?

  • Besler Hukuk 16 Mart 2021 19:11

   Yapacak bir şey yok maalesef.

 • Serkan Yıldız 15 Mart 2021 19:34

  Merhaba kira sözleşmesi dolmadan üst kattaki dairede gece yapılan gürültü sebebiyle sözleşmeyi fesh etmem mümkün mü acaba?

  • Besler Hukuk 16 Mart 2021 19:12

   Mümkün değil.

 • Ali özdemir 15 Mart 2021 19:22

  merhaba tarafima e devletten baktigim uzere icra davasi gelmis ilamsiz icra olarak eve tebligat gelmedi bende itiraz edemedim borclu duruma dustum napabilirim bu saatten sonra ama benim asil merak ettigim bu icralik durum sicilime isler mi ileride memur olmama engel teskil eder mi tesekkurler iyi calismalar

  • Besler Hukuk 16 Mart 2021 19:13

   Memuriyete engel değil. Tebligat yapılmadıysa ya da usulsüz yapıldıysa 7 gün içerisinde ödeme emrine itiraz edebilirsiniz.

 • Hakan koç 15 Mart 2021 19:08

  İyi günler,Annem bankadan kredi çekmiş gecikmeli olarak ödeyince avukata intikal etmiş,şuan avukatın söylediği parayı ödedi ve avukat ibraname gönderdi şu ifadeler yeralıyor “Müvekkilimiz …. Bank A.Ş. nin ……….müşteri numaralı ……..tarafına ait………referans numaralı kredisinden kaynaklanan haklı alacağına mahsuben borçlu tarafından yapılan ödeme sebebiyle borçlu, gayri kabili rücu ibra edilmiştir. 15/03/2021” yani borcu yokmu artık?lütfen cevap teşekkürler.

  • Besler Hukuk 16 Mart 2021 19:14

   Evet borcunuz kalmamış.

 • Cuma karcı 15 Mart 2021 18:46

  Hocam oncelikle kolay gelsin ben bugün yanlışlıkla gittim isim açma davası açtım ve harç ödedim sizce onu iptal edip paramı geri alabilirmiyim.. Ve ismim cuma gidip nüfus müdürlüğünden bir kereye mahsus dilekce verip değiştirecem sizce değiştirirlermi teşekkürler..

 • Ozan Bilgin 15 Mart 2021 17:04

  Merhaba ,
  Satış firmasında yöneticilik yaparken covid 19 hastalığına yakalandım ve tedavi süresinden sonra geri döndüğümde pozisyonumu satış temsilciliğine çektiler , böyle bir süreçten sonra hastalıktan korktuğum için istifa etmek zorunda kaldım
  İki senedir bu firmada çalısıyordum tazminat hakkım varmıdır
  Teşekkürler

  • Besler Hukuk 15 Mart 2021 17:10

   Yazılı onayınız alınmadan iş sözleşmenizde esaslı değişiklik yapılamaz. İstifa dilekçenizin içeriğine göre dava açma ihtimaliniz olabilir.

 • Esin Ciftci 15 Mart 2021 15:27

  MMerhaba, bir hotelde 3. Yılım ocak 2021’de doldu.gecen yıl 4 ay ve bu ay da 1.5 ay kısa çalışmaya gönderildim. Mart 2021 tarihinde müdürüm sözlü olarak işten çıkarılacağımi söyledi.herhangi yazılı bir ıhbar almadım. 3 yıl ve 2 ay çalışmamin sonunda alacağım kidem tazminatına kısa çalışmada geçen süreyi eklemeyeceklerini öğrendim. Sorum şu, kısa çalışmada geçen süreyi kidem tazminatıma eklemeleri gerekmiyor mu? Eklemezlerse hakkımı aramak için ne yapabilirim? Ayrıca, işle ilişiğimi kesmeye gittiğimde bana tum hakedislerimi aldığıma dair imza attırmak isterlerse omza atmayı reddedersem paramı odemeyecrklerini soylerlerse ne yapmalıyım? Imzayi atarsam, yine de hakkımı aramaya devam edebilir miyim?

  • Besler Hukuk 15 Mart 2021 17:31

   Kısmi çalışmada geçen süreler kıdeme dahil edilir. Ücretsiz izin de edilmez.

 • fatma gülmez 15 Mart 2021 13:40

  2011 de takipsizlikten kapanan icra dosyasında 2010 da taşınmazlarım üzerine haciz konulmuştur ve hala hacizler duruyor. icra müdürlüğüne hacizlerin kaldırılması talebinde bulunmam icra dosyasını yeniler mi yani dosya tekrardan açılır mı?

  • Besler Hukuk 15 Mart 2021 15:24

   Yenilenmez merak etmeyin.

 • Ayşe Asude Soysal Doğan 15 Mart 2021 12:12

  Benim iki adım ve eşiminki ile beraber iki soyadım var. Sadece bir ön adımı ve eşimin soyadını kullanmak istiyorum bunun için dava mı açmam gerekiyor, açarsam düzeltilir mi?

  • Besler Hukuk 15 Mart 2021 15:34

   Doğru hukuki gerekçeler ve iyi bir isim değiştirme davası takibi ile düzelebilir.

 • cihat güngör 15 Mart 2021 10:36

  Merhaba ben senelerden beri engelliyim resmi olarakda 63 yaşındayım bana sade eşim bakıyor benim ölüm halinde sade eşim mirascı ola bilirmi Teşekkürler Avukay bey

 • Büşra Yıldırım 15 Mart 2021 05:41

  Merhaba Ben 3 sene önce özel bir Hakstane de doğum yaptım.Dogum zamanım geldiğinde benimle ebe ve dr değil bir temizlikçi ve hemşire dogumhane ye göturmek için ilgilendiler.Doğum coktan baslamiştı ancak başimda bir ebe olmadığı için bilinçsizce beni yataktan kaldırırken bebeğim yere düştü doğum esnasında 1hafta yoğunbakımda kaldık sürekli kustuğu için beyinkanaması şüphesi ile.Dava açıldı 3 senenin sonunda çocuğun herhangi bir öźrü olmadığı için hiçbir ceza almadı hastane.Ailecek pisikolojimiz bozuk çocuğumun yoğinbakimlarda sürekli raduasyona maruzkalması tomografiler acı verici birsürü işlemler benim dikişli bir şekilde 1hafta yiyip içip dinlenmeden sandalyelerde yoğinbakımlarda pperişan olmam en gızel gınümüzün bir kabusa dönüşmesi önemli değil demkki.3semedir bir an olsun unutamıyorum yaşananları.O hastane cezasızmı kalacak lütfen bir yol gösterin.Bır üst mahkemeye baş vurduk.Ama sonuç değışmez deniliyor bu olabilirmi😭

  • Besler Hukuk 15 Mart 2021 15:57

   Avukatınız en doğru bilgiyi verecektir.

 • Mehmet kara 15 Mart 2021 02:01

  Dis teli taktirmistim 2 sene önce hersey tamam sokuldu bitti ben yurtdisina ciktim ama daha sonra farkettimki en arka disimde birtane dis teli kalmis doktora hukuki bir surec baslatabilirmiyim

 • Ercan şentürk 14 Mart 2021 23:29

  2018 temmuz ayı ben türkiyeden almamyaya turist olarak gittim babam kötü ve almanyada huzurevi benzer bir bakımevine vermişler kardeşlerim.hepisinin bir bahanesi vardı annem sağdı ben dayanamadım babamı çıkardım bakumevinden 2 ay kadar almanya da evimizde(kiralık)baktım dönme zamanım geldi babamı türkiyeye götürmek istediğimi ve kendim bakacağımı dedim ilkin istemediler annem dahi.sonra hepsini ikna ettim.annem 3 ay sonra vefaat eti .buarada bekarım türkiyede 3 katlı evimiz var 3 daire birinde ben oturuyrum.babama türkiyede 2 sene 5 ay daha baktım .sonra babam vefaat ettii.toplam 5 mirascıyız.sorum şu benim yasal mirascılardan(kardeşlerimin) fazla herhangi bir hakkım varmı,bunu neden soruyorum 1 kız kardeş var kocası kızkarseş kullanarak işleri yokuşa sürmek istiyo galiba.teşekkürler

 • İzel Helvacıoğlu 14 Mart 2021 16:27

  İyi günler bundan yaklaşık 10 sene önce mahkemem olduğundan dolayı mallarıma bir zarar gelmemesi için babamın mirasından feragat verdim ve o dönem babam yaşadığı için mallarimi kardesimin uzerine verdim. Ancak kardesimin de islak imzasi bulunan kardesime verdigim malların bana geçeceğine bir sozlesme imzaladik. Kardeşimden o dönem birkaç tane malımı satmak icin vekalette aldım ancak sonradan vekaleti iptal etti kalan mallarımı ondan alamadim. Sorum şu imzaladigimiz sözleşmeyi tek tarafli feshedebilir mi? Ayriyetten su anda da mallarımı bana vermiyor bunun cezasi nedir? Mahkeme açsam ne kadar sürer? Tahminen sonuç ne olur?

 • sevil yılmaz 14 Mart 2021 16:00

  Ben 2018 de yanlış ihbarla sgk dan aldığım yetim maaşım kesildi avukat tutuğum halde 2019 sonlarında mahkeme karara bağlandı karşı tarafın avukatı istinafa.ya gitti şimdi istinaf mahkemesi ne zaman karar verilir 34 istinaf mahkemesi

 • Kübra Yeşilsu 14 Mart 2021 11:38

  Merhaba babam 3 katlı apt. Kiracıları 1-1. 5 senedir kira vermediği için avukata gitti çıkartmak için. İcra yoluyla çıkarılmaya karar verildi. Ama babamdan 12bin lira alınacakmış nakliye çilingir taşıma vs. gibi şeyler için. Eşyaların götürülüp bırakılan yerin kirasınıda babam ödeyecekmiş. Bu durumla ilgili bilgi Verirmisiniz izlenicek başka Bi yol Varmı. İtiraz etme gibi.. Babam Bi kaç yıldır kira alamadığı için çıkartmaya çalışıyor para alamadı bu şekilde de bu parayı ödüyorsa ev sahibi için büyük haksızlık değilmi

  • Besler Hukuk 15 Mart 2021 17:57

   Haksızlık ama kiracı tahliyesi bu şekilde maalesef. Kiracının rızası ile çıkması için anlaşmaya çalışın.

 • Kaza zede 14 Mart 2021 08:50

  Merhaba ben inşaat kazası geçirdim mobil vinç operatörü ne yön tarif ederken inşaatın üzerine koyacağı ağır tonajlı yükü geri cekmek sureti ile beni 4 kattan aşağı düşürdü operatör ve firmasından şikayetçi oldum tazminat alabilirmiyim

  • Besler Hukuk 15 Mart 2021 18:01

   İş kazası nedeniyle tazminat davası açabilirsiniz.

 • Ebru Ertekin 13 Mart 2021 15:20

  İyi günler 5 yaşındaki yeğenim göz ameliyatı oldu tek gözü olması gerekirken 2 gözude yaptılar 1 ayda iyileşmesi gerekirken düzelme olmadı ve doktor düzeleceğini iddia ediyor gittiğimiz başka doktorlar ise yanlış ameliyat yapıldığını söylüyor bununla ilgili doktora dava açabilir miyiz haklı bulunma ihtimalimiz var mıdır

 • Ali batmaz 7 Mart 2021 15:19

  İyi günler 1.asliye hukuk mahkemesinde davam var dava türü haksız fiilden kaynaklanan dosya durumu ise karara çıkmış yazıyor bırdaki karara öıkmışın anlamı nedir

 • Hakan 5 Mart 2021 01:16

  İyi günler benim sorunum 9 ay nişanlılık dönemi geçirdim ve ayrıldık kötü söz dahi söylemeden ayrıldık yalnız bana aldıkları yüzüi ve hediyeleri geri verdim bizde onlara30 bin liraya yakın 3 tane bilezik ve elbise aldık bizde geri istedik onlarda bize geri vermeyeceklerini söylediler. Bunlar vermedikleri için mahkemeye versem sonuç nasıl olur bişey çıkar mı birde elimde kolunda bileziklerle resimleri var kanıt olarak.cevaplarsanız sevinirim

 • Aydın 4 Mart 2021 01:53

  Merhaba Ben yurtdışında 22 ay çalıştım 1800dolar üret le türk firması idi kıdem tazminatı ne kadar çıkması gerekiyor bilgi verebilirseniz çok sevinirim teşekkürler

 • arif uyar 25 Şubat 2021 22:06

  lutfen buradan gerçekten cvb veriyormusunuz

 • arif uyar 25 Şubat 2021 22:04

  Merhaba,
  Yaklaşık 7 yıldır bir firmada çalışmakta idim pandemi süresinde altı ay önce işveren ilk etapta 1 ay diyerek ücretsiz izne çıkarttı ve yerime yeni personel alımı yapmış 1 ay sonunda tekrar ücretsiz izin son bulana denk izinde tutacanı belirtti ve durumun yanındada ya ücretsiz izin ya net ücretten tazminatını vereyim istifa et teklifinde bulundu bende kabul edip kendi rızam dolayısıyla işten ayrıldığımı belirten istifamı yazdım.ödeyeceği tazminatı banka hesabıma maaş adı altında 6 taksitle yatırmakta kısacası ücretsis izni sopa niyetine kullanmıştır bana teklıfı yaptığı anın ses kayıtları var ya izin ya istifa yada net ücretten tazminat demiştir kayıtlarda ne yapabilirim

 • arif uyar 25 Şubat 2021 22:03

  Merhaba,
  Yaklaşık 7 yıldır bir firmada çalışmakta idim pandemi süresinde altı ay önce işveren ilk etapta 1 ay diyerek ücretsiz izne çıkarttı ve yerime yeni personel alımı yapmış 1 ay sonunda tekrar ücretsiz izin son bulana denk izinde tutacanı belirtti ve durumun yanındada ya ücretsiz izin ya net ücretten tazminatını vereyim istifa et teklifinde bulundu bende kabul edip kendi rızam dolayısıyla işten ayrıldığımı belirten istifamı yazdım.ödeyeceği tazminatı banka hesabıma maaş adı altında 6 taksitle yatırmakta kısacası ücretsis izni sopa niyetine kullanmıştır bana teklıfı yaptığı anın ses kayıtları var ya izin ya istifa yada net ücretten tazminat demiştir kayıtlarda ne yapabilirim

 • Songül Okutucu 23 Şubat 2021 01:19

  İşe iade davası açtım şahitlerimden birtanesi vazgeçti davayı kazanma şansım varmı

 • Muhsin arslan 23 Şubat 2021 00:41

  İyi gunler ben devlet okulunda çalisiyordum kadro verilmesine 3 ay kala işten atildim ve işe iade mahkemesi actim kazandim hakim 9+4 maaş ve mahkeme masraflarinin ödenmesi ve diğer haklarinin ödenmesi karari verdi iş yeri işe iademi kabul etmedi kabul etmedi benim işe başlatmama tazminatim ve alacagim parayi nasil hesaplayabilirim işten çikıs tarihim 29.09.2017

 • Mesut taran 22 Şubat 2021 22:38

  Merhaba
  Geçenlerde davam sona erdi ve beraatime karar verildi
  Ve hazineden bir miktar para avukatlık giderlerim için şahsıma para ödenmesine karar verildi
  Ancak avukatım bu paradan hiç bahsetmedi ve üstüne üstlük benden para istedi bu konuda yardımcı olabilir misiniz
  Mahkemenin verdiği para benimmi yoksa avukatınmı
  Eğer benimse nasıl alabilirim

  Bu arada avukat devlet tarafından atanmadı
  Özel olarak tuttum

  • Besler Hukuk 7 Mart 2021 14:38

   Avukatlık Kanunu uyarınca avukata ait. Sizle anlaştığı ücreti de ödemeniz gerekir.

 • Ayhan 22 Şubat 2021 22:09

  Ekim ayının sonunda iş kazası geçirdim yoğun bakımda yatmisim sonra normal odada hiç birsey hatırlamıyorum beyin kanaması geçirmişim bacağım kırık mış ti ve eve çıkınca parmağım da eğrilik vardı sonradan gittik parmagim dada kırık çıktı ameliyat oldum platin taktılar raporum bitti ise başladım ama o an hastaneden çıkınca karakola gitmişim beyin kanamasından dolayı hatırlamıyorum ne dediğimi şikayetçi olmamisim ilerleyen zamanda işten çıkarılır sam yada çıkarsam dava açabilir miyim raporlarimin hepsinde iş kazası yazıyor ve platin taktılar beyin kanaması geçirdim

  • Besler Hukuk 7 Mart 2021 14:35

   Çok ciddi bir iş kazası geçirmişsiniz. Muhakkak dava açın. Dava açtığınız için işten çıkarılırsanız kıdem ve ihbar tazminatına da hak kazanırsınız.

 • Ahmet Samet 22 Şubat 2021 21:54

  Bir davada 15 yaş altı çocuk için baro avukat atadı atanan avukat davaya tutuklamaya itiraz edin etmediğini nasıl öğrenebilirim. Bir de ara mahkemeye avukat girip girmediğini nasıl öğrenebilirim

  • Besler Hukuk 7 Mart 2021 14:31

   Kendisine sorabilir duruşma zabıtlarını isteyebilirsiniz.

 • Üzliye doğan 22 Şubat 2021 17:10

  Ben nafaka karşılığında ev ev verdi %51 pay verdi ama eşimin ailesi oturuyo ne çıkıyorlar ne kira albiliyorum ne yapabilirdim

  • Besler Hukuk 7 Mart 2021 14:14

   Bir avukata başvurarak ecrimisil ve tahliye için dava açabilirsiniz.

 • Eray Naimoğlu 22 Şubat 2021 16:58

  Öncelikle ilginiz için şimdiden teşekkür ederim
  Asliye ceza mahkemesinden savunmam istendi nasıl ne şekilde yazmalıyım işaretlemeleri nasıl yapmalıyım savunma bildirim formuna kolay gelsin iyi çalışmalar

  • Besler Hukuk 7 Mart 2021 14:12

   Siz bize mesleğinizi öğretirseniz biz de size bir ihtimal öğretebiliriz.

 • Altan Kürtoğlu 22 Şubat 2021 16:36

  Sayın yetkili merhabalar.Çok önemli bir karar aşamasındayım.Lütfen bilgi verin.Gerektiğinde sizinlede haraket edebilirim.Aynı şirkette 3 ayrı iş kazası geçirdim.kazalardan%2.5 %9.1 %15 kayıplarım var.Toplamda %24 ten sürekli iş göremezlik maaşı bağlandı.Şimdi avukatım uzlaşmaya gidelim diye bu gün şirketten randevu aldı.Bu iş kazalarından alacağım tazminat ile alakalı yaptığı hesaplamadan 150 bin tl gibi bi rakkam çıkarttı.Güya sgk kesinti yapıyormuş. Lütfen benim kazalarımdan doğan tazminat hakkımı ivedilikle hesaplarmısınız.
  2013 iş kazası %2 kusur 0
  2015 iş kazası %9 kusur 0
  2017 iş kazası %15 kusur 10

  • Besler Hukuk 7 Mart 2021 14:11

   İş kazası avukatınız en doğru bilgiyi verecektir. SGK tarafından ödenen tutarların kesildiği doğru.

 • Mihriban 22 Şubat 2021 12:54

  Mrhb 8 yıldır askeriyede garson olarak çalışiyorum fakat bazi haksizliklardan dolayi cimere sikayette bulundum şuan bana mobig uygulayarak is başı yaptırmıyor sürekli ucretsiz izin veriyor bunun için ne yapmaliyim saygılar

 • Zeynep Polat 22 Şubat 2021 11:53

  Boşanma davasında davacı ve davalı duruşmaya gitmezse ne olur davacının avukatı var davalının yok

 • gizem demirel 22 Şubat 2021 11:35

  Merhaba;

  Dün instagramda bir sayfada paylaşılan iddia kuponunu söyledikleri siteden oynadım fakat bonus ödemesi adı altında 800 tl istediler daha sonrada 800 tl üye numarası yazmanız lazımdı diye bir daha istediler sonra isim yanlış yazılmıs 2075 tl ödeme yapın dediler ama para ödemesi alamadım yatırttıkları hesap türkiye hesabıydı o yüzden ne olduğunu anlamadım daha sonra 2180 tl daha ödemele istediler bende vermedim ve cimere şikayet ettim bu durumda bana cezai bir işlem gelir mi

 • mutsuz derya 22 Şubat 2021 11:22

  merhabalar babamdan kalma maaşımı alırken eşimle anlaşmalı boşandığım düşünülerek belli bir miktar para cezası uygulandı. 10 yıl sonra ayrıldığım eşimle tekrar nikah kıymam durumunda eşim bu borcumdan dolayı herhangi bir zarar görür mü, evine arabasına veya maaşına bir sorun teşkil eder mi ?

  • Besler Hukuk 7 Mart 2021 13:55

   Etmez.

 • mutlu eren 22 Şubat 2021 11:09

  Mrb tutukluluk sonrası beraat akabinde tazminat davası açtım hazineye tazminat verilmesine hükmedildi ve dosyam kapandı itiraza karşılık istinafa gitti oradanda döndü. dosyamda görünen son karar Tazminat davası kesinleşme şerhi evrağı, paranın tahsili için herhangibir karar daha gelecekmi gerekçeli karar vs yoksa vergi dairesinemi başvurmam gerekiyor tazminatın tahsili için şimdi?

 • mutlu eren 22 Şubat 2021 09:46

  Merhabalar telekom dan yaptığım internet sözleşmesine dayanarak tarafıma icra getirilmiş. (hiç bir kullanım yapmadım 1 kb dahi, modem kablo hiçbir hizmet almadım ). sadece sözleşme imzaladım çeşitli gerekçelerden dolayı zamanında iptal ettiremedim. tarafıma 1800 tl fatura çıkartılıp avukatlık bürosu tarafından ödemem istendi. e devlet tebliğ edilmiş göremedim zamanında itirazda edemedim.

  sorum itiraz hakkım varmı ödemelimiyim bu miktarı ,
  veya ödeyip sonrasında tüketici hakem heyetine mi başvurayım şimdiden teşekkürler.

 • Selim 22 Şubat 2021 02:00

  16 ay önce icra dairesinde borcuma istinaden taksitli taahhutname imzaladım 15 ay eksiksiz ödedim 16 ci taksidi kısmen eksik odeyebildim. Kovid 19 tedbirleri kapsamında isyerim kapalı taahhüt ihlali kovid 19 nedeniyle mucbir sebep sayılır mı yoksa alacaklı tazyik hapsi için gereğini yapacağını söylemekte

  • Besler Hukuk 7 Mart 2021 13:49

   Mücbir sebep sayılmaz maalesef.

 • Ahmet bulut 21 Şubat 2021 23:48

  Eve haciz işlemi için evrak çıkarmışlar uyaptan ben borç ödesem iptal olurmu veya haciz ne kadara gelir eve

 • M Bilal İsi 21 Şubat 2021 22:21

  Merhaba.
  2019 da sigortalı çalıştığım bir iş yerinde iş kazası geçirdim hastaneye gittiğimde yalan ifade vermemi söylediler çok anlamadığımdan ve işimi kaybetme riskinden dolayı kabul ettim, şuan o işten ayrıldım iş kazasının resimleri mevcut şahitlerim de var yaşadığım kaza üzerine dava açsam kazanma ihtimalim var mı?

  • Besler Hukuk 7 Mart 2021 13:43

   İş kazasının gerçekleştiğini ispatlarsanız davayı kazanma ihtimaliniz yüksek.

 • Faruk Topal 21 Şubat 2021 22:10

  İş mahkemesinde şahitlik
  Merhaba ben daha önce özel bir şirkette çalışıyordum.Şimdi çalışmıyorum. İş arkadaşım yıllık izin ücretini alamadığı için bu şirkete dava açtı ve işten ayrıldı. Benden şahitlik yapmamı istedi primlerin elden verildiğine dahil ben de olur dedim. İşe girerken okumadan imzaladığımız iş sözleşmesi ve gizlilik sözleşmesi var. Şahitlik yaparsam benim hakkımda şirket dava açar mı gizlilik sözleşmesine aykırı iş yaptın diye bundan endişeleniyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler…

  Bu dava biraz da kamu davasına giriyor galiba kamu tanığı olarak mı şahitlik yaparım?

  • Besler Hukuk 7 Mart 2021 13:40

   Gerçekleri söylemeniz halinde bir şey olmaz merak etmeyin.

 • Emine Şimşek 21 Şubat 2021 21:06

  Abim 3 sene önce aldatıldığı için boşandı ve çocukların velayetini aldı. Anneye 2 hafta da bir görme hakkı verildi ancak anneleri yılda 1 veya 2 kez geliyor. Bugün abime tekrar dava açacağını söyledi. Çocukları 2 haftada bir yatılı almak istiyor. Ancak büyük yeğenim de dahil hiç birimiz bunu istemiyoruz. Onlara bakabileceğini düşünmüyoruz. Bu mümkün mu acaba çoçuklar istemese bile onları yatılı alabilir mi

 • Ahmet sait DİNCER 21 Şubat 2021 19:47

  ilk işe giriş tarihim 01.09.1999 toplam gün sayım:5417 en son çalıştığım iş yerinde 19.01.2009 yılından beri çalışıyorum.İstifa etmem durumunda kıdem tazminatı alabilirmiyim.

  • Besler Hukuk 7 Mart 2021 13:32

   SGK’dan belge alarak emeklilik nedeniyle işten ayrıldığınıza dair dilekçe sunarak tazminat alabilirsiniz.

 • Melike sönmez 21 Şubat 2021 19:33

  Merhaba 3 gün önce annemi kaybettik. 7 kardeşiz ve annemin borcu olduğunu öğrendik. Reddi miras yapmak istiyoruz. Fakat 7 kardeşin de onay vermesi gerekli midir ? Diyelim ki 1 kişi onay vermedi reddi miras kabul edilir mi?

  • Besler Hukuk 27 Şubat 2021 10:25

   Her isteyen mirasçı reddi miras yapabilir. Diğerlerinin rızasına gerek yok.

 • abdullah kendirci 21 Şubat 2021 17:31

  merhabalar x isimli bi kurumsal firmanin franchise ortaklıklı şirketinde kurye olarak çalışıyorum günlük 14 veya 12 saat olmak şeklide çalışıyoruz molamız 14 saat veya 12 saat fark etmeksizin 15 dakika ve mesai ücreti istediğimizde bize saatlik çalışıyorsunuz mesai alamazsınız gıbı sözler ediliyor lakin aylık 320 ila 350 saat arası çalışıyoruz yemek ücreti olarak aylık 250 lira gibi komık bı rakam ödüyorlar bu durumda ne yapmamz lazım nasıl bi yol ızlememız lazım yardımcı olursanız sevinirim

  • Besler Hukuk 27 Şubat 2021 10:12

   İşten haklı nedenle ayrılarak kıdem tazminatı ve fazla mesai ücretlerinizi talep edebilirsiniz.

 • mahmut gencer oran 21 Şubat 2021 11:52

  Merhaba ben mahmut. Girişimci ve oyun gelistiricisiyim. Fakat yaşım dolayısıyla tecrubem ve bilgim kısıtlı. Oyunumu internete sunmak ve bundan gelir elde etmek istiyorum. Sirketlesme olmadan nereye kadar gidebilirim. Oyunun yapımcısı tek kisi sonucta, oda ben. Sunacagım platformlar google play veyatta oyunun kendi sitesi. Oyunu ici satın alımlar falan fılan bu gelirleri kazanırken şirket açmadığım için bir gün kapıma polisler gelip karakola gidermiyim. Herhangi bir para cezası alır mıyım Avukat arkadaslarım belki sizin için ilginç bir konu olabilir fakat cahilliğime verin. şimdiden teşekkürler.

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 16:11

   Gelir elde ettikten sonra vergi açılışı yapabilirsin.

 • Ahmet soymaz 21 Şubat 2021 01:15

  Merhabalar ben bir şirkette özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum aynı yerde 4. ncü seneni içerisindeyim yıllık izin hakkım 14 gün İstanbuldan iznimi kullanmaya gidiyorum yol izni ekleniyormu

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 16:04

   Yıllık izin makalemizde sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

 • Ezgi bilga 20 Şubat 2021 22:21

  Iyi gunler benim bir sorum olucakti ben 7 aydir nikahsiz kocamla bir aradaydim ve suan hamileyim cocuk dogmadan babalik davasi acabilme hakkina sahipmiyim suan

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 15:40

   Doğumdan itibaren bir yıl içerisinde babalık davası açabilirsiniz.

 • samet özuçak 20 Şubat 2021 21:49

  merhaba ben bir tanığım ve 18 yaşımdayım mahkemeye çıktığımı ailem bilmiyor ve hapise giren kişinin ailesi bunu bana karşı koz kullanıp aileme söylemekle tehdit ediyor ifademi değiştirmek şartıyla bu durumda ne yapabilirim

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 15:39

   Tanıklık yapmana ailen ne diyebilir ki en fazla?

 • Dursun maraz 20 Şubat 2021 19:19

  Merhaba.18 yaşımdan küçükken yüz kızartıcı suçtan tutuklu olarak bir ay cezavine girdim.ilk mahkemede hagb kararıyla tahliye oldum.şuan hiçbir sabıka kaydım görünmüyor.polis asker veya herhangi bir devlet memuru olabilir miyim.

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 15:17

   Güvenlik soruşturmasında çıkar.

 • Ayşe 20 Şubat 2021 17:59

  Hafif bir çizikten basit yaralama davası açılabilir mi

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 15:13

   Açılır.

 • Özcan kurt 20 Şubat 2021 17:26

  Merhaba

  Öncelikle vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim.
  Benim size şöyle bir sorum olacak. 8 yıldır çalışmak ta olduğum işyerinde şuan 2 kişi çalışıyoruz. İkimizin görevleri farklı arkadaşıma (arkadaşım 4 yıllık)patronum zam yaptı fakat bana yapmadı. Ben bu durum da ne gibi bir yol izlemeliyim haklarımı alarak istifa edebilmem için kanıt olarak kullanmış olduğumuz programda muhasebeci tarafından her ay işlenmiş banka hareketlerini ekran görüntüsü olarak fotoğrafını çeksem kanıt göstermem yeterli olurmu ?

  Saygılarımla.

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 15:08

   Daha önceki yıllar sürekli olarak zam yapıldıysa işyeri uygulaması haline geldiği düşünülerek haklı neden kapsamına girebilir.

 • Turan turan 20 Şubat 2021 17:15

  Merhaba Instagramda biri bana ulaştı bir siteye üye olursam para kazanacağımı söyledi bende durumum kötü olduğundan kabul ettim bir mac olduğunu söyledi 300 tl hediye bonus olduğunu mac.sonunda bonusu geri yatırmami söyledi ben üyeliğimin iptalini istediğimde tehtid etti elimde ne varsa alacağını söyledi üyelik.iptal olmuyor kupon oynanmis 4 bin tl kazanmış gözüküyor ben para yatırmadım ve para çekmedim banka bilgisi tc no bilgisi girmedim sonra Instagramda araştırdım bu kişiye 300 tl yatıran çok kişi varmış bu kişi kafasından maçlar uydurup bahis oynatıyor gibi gösterip sonra kazandınız para verin diyor mis. Bu kişi.hakkonda karakola şikayette bulunanlar var bu kişi bana zarar verebilir mi ne yapmam gerekiyor hayatımda ilk defa boyle.birsey yaşadım korkuyorum ben suç mu isledim lütfen yardım.edin bana

 • Tuğba Sivrio 20 Şubat 2021 12:36

  Merhaba 7 senelik evliyim eşim sürekli yalan söylediği ve kumar oynadiğı için tartışma çıkıyor.sürekli beni evden kovuyor boşanmaya yanaşmıyor 2015 agustos doğumlu kızımız var sürekli sen defol git kızımıda burda bırakacaksın kızımı bu evden çıkarirsan bu dünyayı sana dar ederimndiye tehdit ediyor. Ben bu evde yasamak istemiyorum. Size sorum onun aldigi esyalara dokunmadan sadece kendimin evlenirken getirdigim esyalari ve kizimi alip babamin yanina gidip orda bosanma davasi acmak istiyorum ama eşim evden çocuğu cikarmaman icin elinden geleni yapicak benim ne yapmam gerekiyor yardim ederseniz çok sevinirim.

 • Selim 20 Şubat 2021 08:08

  Mülakat için açtığım davayı kaybettim. Danıştay’da ise reddedildi. Bu süreçte ne yapmam gerekir. Avukat tutmadım. Şimdi tutmak uygun olurmu. Ya da avukat tutmadan ne yapmam gerekir

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 14:42

   Dava bittikten sonra avukat ne yapsın?

 • Ahmet bulut 20 Şubat 2021 01:47

  Merhabalar ben 4 yıl önce bir güzellik merkeziyle anlaştım sözleşme imzaladım fakat benimle hiç bir şekilde irtibata geçmeden icra davası açmışlar adıma 3.500 tl borç çıkarmışlar şuan ve avukat bana haciz için bi evrak gönderdi böyle borçlardan dolayı evime haciz gelirmi

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 14:40

   Gelir ancak zorunlu yaşam eşyalarınızı alamazlar.

 • Serkan demir 19 Şubat 2021 23:47

  Merhabalar bir fabrikada kadroya geçme durumum var ama 2017 senesine ait yuz kizartici suc(hirsizlik) tan mahkemeye ciktim ceza almadim sadece haftada 1 kez karakola imzaya gidiyordum 3 ay falam surmustu e devlette arsivli sicil kaydimda gozukmuyor fabrikada kadroya gecerken bir problem yasarmiyim acaba tesekkurler

 • Arda kınık 19 Şubat 2021 19:03

  Kiz arkadasimla gezerken kiz arkadasimin arkadasi bizim gizlice fotografimizi cekmis ve bu resmi babana gostericem numarasinu buldum babanin. Seni pisman edicem tarzi cumleler kullanip mesaj atiyor. Bunun cezasi varmidir varsa ne yapmam lazim

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 14:27

   Suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

 • Serkan anil 19 Şubat 2021 17:24

  Işveren performans düşüklüğü nedeniyle iş feshi yapicam diyor kıdem alabikiuorunuyum beya haklarım neler oluyor yada bu şekilde işten çıkarınca hak kaybetmiş oluyormuyum

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 14:24

   Performansınızın düşük olduğunu ispatlasa dahi kıdem tazminatı ödemesi gerekir.

 • Sevim Aydoğan 19 Şubat 2021 15:14

  Sosyal medyada mesleki amaçla yaptığım story paylaşımımdaki kelimeleri ve fotoğrafı değiştirerek paylaşmışlar (kendi fotoğrafım vs yok ama) yine de suç sayılır mı

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 14:19

   Sayılmaz.

 • ERDOĞAN GÜNEYSU 19 Şubat 2021 15:12

  A.A.Ü.T Madde 13 “Maddi tazminat istemli davanın kısmen reddi durumunda, karşı taraf vekili yararına bu Tarifenin üçüncü kısmına göre hükmedilecek ücret, davacı vekili lehine belirlenen ücreti geçemez.” şeklindedir. Davacı kendisini vekil ile temsil etmiyor ise hesaplamada hangi kriter kullanılır, nasıl bir hesaplama yapılır?

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 14:18

   Avukatsız dava açmanın sonuçları. Sora sora dava takip edilmez.

 • Birkan Cavusoglu 19 Şubat 2021 12:53

  Merhaba Ankara’da yaşiyorum bundan 22 ay once Antalya’da bir guvenlik gorevlisi kadinla tartismistik uydurma ifadelerle cinsel tacize ugradigini soyleyerek adaleti yaniltti bana iftira atti ve dava acilmasini sagladi.Dün dava benim lehime beraat ile sonuclandi ama bu surecte psikolojik sorunlar yasadim cunku boyle bir asilsiz ithamla suclanmak bile cok yipraticiydi benim icin.Ms hastasiyim hasta halimle 4 kez Ankara’dan Antalya’ya davalara katilmak ve o kisi ile yuzlesmek icin gidip gelmek beni saglik acisindan da cok yipratti.
  Bu kisi yalan ifade ve beyanlarla adaleti yaniltti ,beni maddi ve manevi olarak yipratti.Bu yaptigi ahlaksizligin yanina kar kalmamasini cezasini cekmesini istiyorum maddi ve manevi tazminat davasi acabilir miyim ve parasal rakami ne olmalidir ?
  Saygilarimla

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 14:10

   Tazminat davası açabilirsiniz.

 • Serkan hısım 19 Şubat 2021 07:56

  Merhaba bir icra sosyal vardı 2 yıl önce kapattım borcum kalmadı fakat icra dairesine dosya harç ücreti diye bisey varmış ve onuda 2 yıl sonra haberim oldu ama onuda ödedim ama dosyanın borcum kalmadığına dair avukatlık bürosu benden icra dairesine yazı göndermek için vekalet ücreti istiyor ödemeden nasil yapabilirim istediği miktar 500 tl ye yakın

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 14:07

   Gerçekten vekalet ücreti ödenmediyse dosya kapanmaz.

 • özgür 19 Şubat 2021 00:35

  babam kısıtlı kızına ( 18 yaşından büyük ve %98 engelli) vasi olmak için sulh hukuk mahkemesine başvurdu. Vasilik aldı. Daha sonra TMK 335 ve 419-3 maddelerine göre kısıtlı erginlerde anne ve babanın kural olarak vasi değil de velayetin devamı olması gerektiğini öğrendik. Sorum şu biz bu vasilik kararını uzatılmış vesayete nasıl dönüştürürüz? yeniden sulh hukuka mı dilekçe yazmalıyız? Sulh hukuku pas geçerek aile mahkemesine direk uzatılmış velayet isteğinde bulunabilir miyiz?

 • Fatih kara 19 Şubat 2021 00:31

  İyi günler babam 2017 de ölümle sonuçlanan iş kazası geçirdi, babam iş kazasını geçirdiğinde 57 yaşında idi .2017 de mahkemeye verdik 3 kardeşiz birde annem var dava sonuçlanmış abime maddi manevi tazminat çıkmadı maddi manevi anneme 65 bin bana 20 kardeşime ise 15 bin çıktı .avukat bize dava açarken ölümle sonuçlandığından dolayı 200 -250 bin civarı alacağımızı söyledi.avukatla dava sürecinde aramız açıldı sorum şu:Az mı itiraz etmelimiyiz ya da başka bir avukatla görüşmelimiyiz sizce ne kadar çıkmalıydı . ? Cevaplarsanız memnun kalırım

 • Bayram öğmen 18 Şubat 2021 23:12

  Mrb kolay gelsin ben ilk defa mermer sektöründe forklitf operatörü olarak 6 ay önce iş başı yaptım ancak forklitfler eski olduğu için sürekli olarak arıza veriyor verimli iş alamıyorum bu nedenleri bildikleri halde işleri yetiştirmemi istiyor ama ben bu arızalı forklitfleri kullandığım için iş güvenliğim yok ve iş arkadaşlarımada tehlikeye atıyorum kendi isteğimle ayrılmak istesem kıdem veya ihbar tazminatı alabilirmiyim?

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 13:56

   İşverene bildirmenize rağmen gerekli önlemleri almadığını ispatlayabilirseniz haklı fesih nedeni teşkil eder.

 • Çınar 18 Şubat 2021 21:31

  Merhaba,
  Öncelikle böyle yararlı bir hizmeti verdiğiniz için hizmetlerinizi takdire şayan buluyorum üstelik bunu ücretsiz yapıyor olmanız ayrı bir takdiri hak ettiğinizi düsünüyorum.Şimdiden Tesekkurler
  İstinaf’a(36.Hukuk Dairesi) 2019 ekim ayında giden dosyam sizce ne zaman sonuclanır?

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 13:50

   İki yıl daha sürer.

 • Zeynep Alp Örs 18 Şubat 2021 19:28

  Size bir sorum var ben bir arkaşimin iftirası yüzünden 1 yıldır mahkemeye gidiyorum .bugün son duruşmam oldu dosyamda hiç bir delil olmadığı halde 6 yıl ceza verdiler ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 13:46

   İstinaf yoluna başvurabilirsiniz.

 • Önder duyar 18 Şubat 2021 17:44

  2300 tl borç için haciz gelirmi

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 13:46

   Gelir neden gelmesin?

 • Eda taş 18 Şubat 2021 15:58

  Trafik kazasında ölümle sonuçlanan maddi ve manevi davayı kazandık iki haftalık süre içinde bölge adliye merkezleri nezdinde istinaf yolu açık olmak üzere açıkça okunup usulen anlaşıldı deniliyor bu ne demek kazanılan maddi ve manevi para ne zamana gelir

 • Sezai arısoy 18 Şubat 2021 14:59

  Slm hocam ben yeni yuzde.18 surekli isgoremez raporu verdi ssk maas nekadar olur saygilar

 • Ali yapar 18 Şubat 2021 14:36

  6 ay önce işyeri arabasıyla kaza geçirdim sigorta şirketi 100 kusurlu beni buldu şimdi askerlik nedeniyle işten ayrılıyorum kıdem tazminatım için işverene görüştüm benden yaptığım kazanın tazminatım aynı olduğunu söylüyor ve tazminat vermeyeceğini söylüyor etik midir bu durum?

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 13:35

   Değildir.

 • remziye mutlu 18 Şubat 2021 12:50

  merhaba,56 yaşındayım. yurtdısı uzun yol söförü olarak aynı sırkette 7 yıldır calışıyorum. işe basladıktan 3 ay sonra emekli oldum giriş cıkıs yaptılar. işten ayrılmak istiyorum . mesane tümörü ameliyatı oldum tekrar olucam. hastalık sebebiyle işten ayrılmak istiyorum . ayrıca özelgunlerde resmi tatilllerde çalıştım karşılıgını almaım .5 yıllık yıllık iznimi kullanmadım. işten ayrılma dilekcemi noterden mi göndermem gerek yada elden mi teslim etmeliyim tazminatımı vermezlerse dava acmak istiorum .kazanabilirmiyim.

 • Keziban Cengiz 18 Şubat 2021 11:44

  Merhaba iyi günler,
  Ben şuanki ismimden rahatsız olan birisiyim isim değiştirmek istiyorum.
  İlk adım olarak oturduğum semte bağlı nüfus müdürlüğüne gidip dilekçe verdim fakat corona sebebi ile 6 ayda açıklanacağı belli oldu
  Bu kadar beklemeden kartal adliyeye dilekçe verip dava açsam daha az beklemiş olup daha kısa sürede halledebilir miyim.

 • Ayşe 18 Şubat 2021 10:26

  Merhabalar kolay gelsin.4 yıldır tesis güvenlik belgesi olan özel bi şirkette güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım.Güvenlige gerek olmadıgı gerekcesiyle işe başladıgım tarihten itibaren iş alanım dışında sözleşmemde olmayan farklı işler yaptırılıyor. (yemek temizlik vs.)Ayrılıp tazminat alabilmem için haklı bi sebepmidir nasıl bi yol izlemem gerekir, çalışmakta oldugum özel şirkette (güvenlik personeli hizmeti veren) bi firmaya baglı olarak çalışıyorum.Haklı oldugum durumda tazminatımı çalıstıgım özel şirkettenmi, baglı oldugum güvenlik firmasındanmı alacagım?Degerli vaktiniz harcadıgınız için teşekkür eder iyi çalişmalar dilerim.

  • Besler Hukuk 20 Şubat 2021 16:26

   Her ikisine karşı da dava açabilirsiniz

 • Erol Kurubal 18 Şubat 2021 00:19

  2015-2016 yılları arasında Pendikde çanta dükkanı açtım. Kaldırımdan hariç dukkanimin önünde en az 1metre genişliğinde yer var bu yere çanta koyuyordum fakat her ay zabıtalar tarafından işgaliyle cezası kesiliyordu. Benim cantalari koyduğum yer kaldırımdan hariç extra dükkana ayrılmış bölge bu alanin yaya yoluna hicbir şekilde engeli bulunmamaktadır. Zaten yaya yolununda genişliği 4metre kadar geniş bir alandır. Kesilen cezalara ödeme yapılmasını söylediler ve arabama haciz konuldu. Bana yardımcı olur musunuz? Yol gösterir misiniz? Simdiden size tesekkur ediyorum.

  • Besler Hukuk 20 Şubat 2021 16:14

   Esnaf kardeşler kaldırım ve yollar size ait değildir. Nasıl yol gösterelim?

 • Hakan 17 Şubat 2021 22:06

  İyi günler ben internet üzerinden bi bahis sitesinde bahis oynadım instegrama görmüştüm bu bahis sitesi dolandırıcıymış aslında olmayan takımlar hayali maçlar ile bahis sitesi oluşturmuşlar kazanılan para için eft adı altında para istediler göndermedim sadece kupon parası olarak 100 lira gönderdim. Şikayetçi olsam,yasa dışı bahis ten ceza alır mıyım . Olayın üstünden 1 yıl geçti. Cevap verirseniz çok teşekkür ederim

 • Sergen Durmuş 17 Şubat 2021 22:04

  Merhabar kısa süre önce kız arkadaşımın yanında darp edilip silahlı tehtide maruz kaldım polisler zanlıların üzerinde silahı buldular ve vurduklarını kabul ettiler pisikolojim bozuldu bu olay yüzünden maddi manevi tazminat davası açsam sonuç alır mıyım?

  • Besler Hukuk 20 Şubat 2021 16:06

   Alırsınız.

 • Kemal Butakın 17 Şubat 2021 20:46

  Feragatname verildikten sonra nasıl geri alınır ?

  • Besler Hukuk 20 Şubat 2021 15:52

   Alınmaz.

 • halis altıparmak 17 Şubat 2021 12:26

  BORCU OLAN DAYIMIN AYAKKABI DÜKKANINA İCRAYA GELDİLER VE DÜKKANDA BULUNAN AYAKKABILARIN BİR KISIMINI GÖTÜRDÜLER,DAHA SONRA DAYIM DÜKKANI KAPATTI OĞLU AÇTI FAKAT İCRA MEMURLARI TEKRAR GELEREK BABASININ BORCU İÇİN OĞLU ÜZERİNE OLAN VE FATURALARIDA MEVCUT OLAN MALLARA İCRA İŞLEMİ YAPTILAR.ŞU ANDA DÜKKANLARI KAPANMIŞ DURUMDADIR. BEN DE KENDİ ADIMA LİMİTED ŞİRKETİKURMAK VE BOŞ OLAN DÜKKANDA AYAKKABI VE GİYİM ÜRÜNLERİ SATMAK İSTİYORUM AMA BANA DA İCRAYA GELİRLER DİYE DÜKKANI KİRALAMAKTAN ÇEKİNİYORUM , LÜTFEN BU KONUDA BANA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ, BU PANDEMİ ORTAMINDA İŞ KURMAK İSTİYORUM SİZLERDEN BU KONUDA DESTEK VE CEVAP BEKLİYORUM. TEŞEKÜRLER.

Popüler Başlıklar

 • İstinaf mahkemesi nedir
  İSTİNAF MAHKEMESİ NE KADAR SÜRER?
  18 Mayıs 2020 İstinaf mahkemesi ne kadar sürer ve davalar ne kadar sürer sorularının cevabı birçok farklı kritere bağlıdır. Bu kriterler; Mahkemenin iş yoğunluğu Hakimin yargılama hızına verdiği...
 • Avukat Maaşları
  AVUKAT MAAŞLARI
  29 Eylül 2020   Avukatlık ve hukuk okumak bu ara çok popüler. Sürekli aldığımız sorular arasında “avukat maaşları ne kadar?” “hukuk okumak mantıklı mı?” soruları başı çekmeye başladı....
 • Tapu İptal
  TAPU İPTAL DAVASI
  23 Kasım 2018   Tapu iptal davası; bir taşınmazın hukuka aykırı olarak tapuya tescili halinde tapu kaydının mahkeme aracılığıyla düzeltilmesi için açılan dava türüdür. Bir mülkün miras ya...
 • Yıllık İzin
  İSTİFA EDEN İŞÇİNİN HAKLARI
  12 Kasım 2018   İstifa eden işçinin hakları sanılanın aksine oldukça fazladır. İş yerinde yaşadığı olumsuzluklar veya daha iyi bir iş bulması nedeniyle her gün bir çok işçi...
 • İŞ KAZASI TAZMİNAT DAVASI - TAZMİNAT HESAPLAMA
  İŞ KAZASI TAZMİNAT HESAPLAMA
  6 Aralık 2019   İş kazası tazminat davası, iş kazası geçiren işçinin hakları arasında en önemli olandır. İş kazası tazminat hesaplama bakımından dikkat edilmesi gereken husus; işçinin kaza...

Benzer Başlıklar

 • AİLE KONUTU ŞERHİ NASIL KONULUR?
  AİLE KONUTU ŞERHİ NASIL KONULUR?
  12 Ekim 2021   Aile konutu şerhi, tapu kütüğüne işlenebilen şerh türlerinden birisidir. Aile konutu müessesesi, Türk Medeni Kanununun 194. maddesi ile mevzuatımıza dahil edilmiştir. Buna göre; aile...
 • KİRA TESPİT DAVASI NEDİR?
  KİRA TESPİT DAVASI NEDİR?
  6 Ekim 2021   Kira tespit davası, olağanın dışında başvurulacak bir dava yoludur. Gayrimenkul sahipleri kiracı ile bir kira sözleşmesi akdederek  mallarını kiraya verebilirler. Kiraya zam yapılma vakti...
 • VESAYET NEDİR?
  VESAYET NEDİR?
  1 Ekim 2021   Vesayet, velayete tabi olmayan küçükler ile kısıtlıların tabi olacağı, özel hukuk bağlamında koruyucu bir kurum olarak düzenlenmiştir. Bu kurum ile amaçlanan şey, buna ehil...
 • KİŞİLİK HAKLARI NELERDİR?
  KİŞİLİK HAKLARI NELERDİR?
  24 Eylül 2021   Kişilik hakları, başta Anayasa olmak üzere çeşitli kanunlarca koruma altına alınan fiziksel varlık ve malvarlığından öte ve ziyade olan haklar bütünüdür. Kişilik hakları; kişiye...
 • HAKSIZ FİİL NEDİR?
  HAKSIZ FİİL NEDİR?
  16 Eylül 2021   Haksız fiil; hukuka aykırı olarak, bir kişinin mevcudiyetine veya malvarlığına zarar getiren eylemlerdir. Türk Borçlar Kanunu ikinci ayrım kısmında 49 – 76 maddeleri arasında...