0216 387 0 388

AVUKATA SOR

Avukata Sor
Avukata sor sayfamızda her türlü sorularınız online avukatlarımız tarafından cevaplandırılmaktadır. Sitemizde sanal avukat soru sorma hizmetimizden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Avukata soru sormak için sayfanın en altındaki formu doldurmanız yeterli olacaktır. Hukuk büromuza sormuş olduğunuz sorunun öncelikle kategorisi belirlenerek, alanında uzman avukatımıza yönlendirilecektir. Örneğin iş hukuku avukatı boşanma avukatı veya gayrimenkul avukatı soru sor birimimize aktarılacaktır. Danışman avukatlarımız tarafından sorularınız detaylı şekilde incelenerek, en kısa sürede cevaplandırılacaktır. Hukuk büromuz tarafından verilmiş olan cevabı yine bu sayfaya girerek görebilirsiniz. Başkaca sorularınız olması halinde tekrar sorularınızı iletebilirsiniz. Avukata sıkça sorulan sorulara aşağıda başlıklar halinde yer verilmiştir.

Dava Nasıl Açılır?

Dava açabilmek için öncelikle bir dava dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir. Dava dilekçesinde bulunması gereken unsurlar; davayı hangi mahkemede açacağınız, davanın tarafları ve adresleri, hukuki uyuşmazlığa dair açıklamalar ve talep edilen hususlardır. Bu nitelikleri barındıran dava dilekçesi hazırlandıktan sonra mahkemeye giderek harç ve masrafları ödedikten sonra davanızı açabilirsiniz.

Hukuki Danışma Ne Demektir?

Hukuki danışma; hukuki sorununuzla ilgili bilgileri ve elinizdeki delilleri detaylı bir şekilde avukatınıza açıkladığınız ve avukatınız tarafından başvurabileceğiniz hukuki yolların ihtimalleri ile birlikte size anlatıldığı mesleki bir süreçtir. Bu sayfamızda sorularınıza en temel haliyle cevap vermemiz hukuki danışma kapsamında değildir. Hukuki uyuşmazlıklarınızı daha etkin ve verimli bir şekilde çözebilmek için ücretsiz avukat danışma sitelerine değil, bir avukatlık bürosuna giderek elinizdeki delilleri gösterdikten sonra hukuki danışma almanız yararınıza olacaktır.

Sanal Avukat Soru Sorma Nedir?

Avukata sormadan yapılan hukuki işlemlerde önemli hak kayıpları doğabilmektedir. Sorularınızı uyuşmazlık ortaya çıkmadan önce sormanız halinde, dava aşamasına geçmeden çözmek mümkün olabilecektir. Yargıya intikal etmesi durumunda ise önceden hukuk soru sor desteği alındığı için daha etkin ve verimli savunmalar yapılması mümkün olacaktır. Ayrıca iddialarınızı ispatlamanız kolaylaşacak, davanın lehinize sonuçlanması ihtimali artacaktır. Bu şekilde avukata sor online işlemine sanal avukat soru sorma denilmektedir. Hukuk büromuz İstanbul merkezli olmasına rağmen Türkiye’nin her yerinde hizmet vermektedir. Bu nedenle İstanbul dışındaki şehirlerde yaşıyor olsanız dahi sorularınızı tarafımıza iletebilirsiniz.

Davalar Ne Kadar Sürer?

Davaların ne kadar süreceği mahkemenin iş yoğunluğuna, davanın türüne ve toplanması gerekli olan delillere göre değişmektedir. Bu nedenle kesin bir şey söylemek mümkün olmamakla birlikte türlerine göre davaların ne kadar süreceğini bu konudaki makalemizden inceleyebilirsiniz: İstinaf mahkemesi ne kadar sürer

Ücretsiz Avukata Sor Hizmetinden Yararlanabilir Miyim?

Avukata sor sayfamızdan sunmuş olduğumuz hizmetler hukuki danışma kapsamında olmadığından ücret alınmamaktadır. Ücretsiz avukata soru sor hizmetimizden serbestçe faydalanabilirsiniz. Her türlü hizmetlerin sanal aleme kaydığı bir çağda, avukata ücretsiz soru sorma imkanının halkımıza sağlanması gerektiği kanaatindeyiz.

Avukat Tutmak Zorunlu Mu?

Davanızı kural olarak avukatla takip etmeniz zorunlu değildir. Ancak genellikle sonucu pek iyi olmamaktadır. Usul kurallarına uymadığı, süreleri kaçırdığı ya da iddialarını gerektiği gibi ileri süremediği için haklı davası reddedilen bir çok kişi bulunmaktadır. Bu nedenle avukatsız dava açmanızı tavsiye etmeyiz.

Avukata Sor Whatsapp Aracılığıyla Mümkün Mü?

Whatsapptan avukata soru sorulduğunda aynı soruların tekrar tekrar sorulduğunu gözlemlemekteyiz. Ücretsiz avukata sor sayfamızda ise daha önce sorulan soruları inceleyerek hızlı bir şekilde cevaba ulaşmanız mümkündür. Avukata soru sor whatsapp sayfaları gizlilik nedeniyle tercih edilse de isminizin görünmesinden endişe ediyorsanız rumuz kullanmanız da mümkündür. Avukata sor whatsapp sayfaları ile sanal avukat soru sorma sayfaları arasında gizlilik bakımından hiçbir fark bulunmamaktadır. Tarafımıza ilettiğiniz her türlü bilgi, sır saklama yükümlülüğümüz çerçevesinde korunacak ve üçüncü kişilerle kesinlikle paylaşılmayacaktır. İsminiz ve sormuş olduğunuz soru haricindeki hiçbir bilgi sitemizde yayınlanmayacaktır.

Avukat Vekaletnamesi Nasıl Çıkarılır?

Avukatınız tarafından size verilen kimlik ve adres bilgileri ile birlikte herhangi bir notere giderek vekaletname çıkarabilirsiniz. Miras, nüfus, boşanma gibi davalarda özel yetkiler arandığından bunları vekaletnamenize ekletmeyi unutmayın.

Avukata Sor İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Sormuş olduğunuz sorularda açık ve net olmanız, olayla doğrudan ilgisi bulunmayan konulara girmemeniz daha verimli olacaktır. Bu şekilde sorularınıza çözümler üretmemiz daha kolay olacaktır. Konudan sapmamanız kaydıyla her türlü detaya yer verebilirsiniz. İletinizi göndermeden önce lütfen son bir kez okuyup, eksik bilgi olup olmadığını teyit edin. Öğrenmek istediğiniz bilgiyi açık bir şekilde sorduğunuzdan emin olun. Yalnızca konudan bahsetmeniz yeterli olmayacaktır.

Avukata Sorulacak Sorular Nelerdir?

Dava açmak için bir avukatla görüşmeye gittiğinizde dava sürecinde sizin yapmanız gerekenleri, hangi delilleri avukata vermeniz gerektiğini, vekalet ücretinin miktarını ve nasıl ödeneceğini, yargılama giderleri ve harçların tutarını, davanın başarı şansını ve benzeri aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Bana Karşı Dava Açıldığını Nasıl Öğrenebilirim?

E-devlette tarafı olduğunuz bütün davalar görülmektedir. Hakkınızda hangi mahkemede dava açıldığını E-devletten öğrenebilir ya da tarafınıza tebligat gelmesini bekleyebilirsiniz.

Avukat Ücreti Ne Kadardır?

Avukatlık ücretinin alt sınırı her yıl düzenlenen avukatlık asgari ücret tarifesi ile belirlenmektedir. Bu tutarın üstünde olan herhangi bir miktar üzerinden yapılan anlaşma geçerlidir. Ortalama avukatlık ücretleri ve avukat maaşı hakkında detaylı bilgi için bu konudaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Davamın Durumunu Nasıl Öğrenebilirim?

Tarafı olduğunuz dava dosyalarını ve dosya içerisindeki bütün evrakları vatandas.uyap.gov.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki avukata sor formunu doldurarak sormak istediğiniz her türlü soruyu avukatlarımıza iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5.236 Soru

 • mahmut büyükkaya 17 Şubat 2021 11:02

  Merhaba ben birine farklı tarihlerde borç olarak kredi çektim yolladım açıklama kısımlarına ” kredi borç” bir diğerinde “kredi borç verecek gelecek ay 75 bin ” şeklinde yazdım acaba bu açıklamadan dolayı borçlu borcunu inkar edebilir mi borcunu kabul ettiğine dair SMS ve WhatsApp yazışmaları mevcut bunlar mahkemede delil niteliği taşır mı lütfen yardımcı olun zor durumdayım

  • Besler Hukuk 20 Şubat 2021 15:09

   Açıklamaya yazdıklarınız tam anlaşılmıyor ancak mesajlarla desteklenirse davayı kazanabilirsiniz.

 • Şermin Özgür 17 Şubat 2021 06:53

  Annem ve babam 25 yıl önce vefaat etti şimdi onlar için veraset ilamı çıkarttıdım üzerlerinde hiç bir mal varlığı yok vergi dairesinde beyanname vermelimiyim borcu yoktur kağıdı nasıl alabilirim

 • selin yılmaz 17 Şubat 2021 01:14

  Merhaba,
  Ben 18 Martta Cumhurbaşkanına hakaretten yargılanacağım, sosyal medya sucundan.
  cumhurbaşkanına ağır hakarette bulunmuşum 2015 yılında ve hiç hatırlamıyorum, avukat tutmalı mıyım?
  ya da sonuç tahminen ne olabilir? Avukat tutacak durumda değilim ne olacaksa olsun diye hakimin karşısına çıksam sonuç kötü mü olur? Ne yapacağımı nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum ne önerirsiniz?

 • Elif aksu 16 Şubat 2021 23:38

  Kayınvalidemi eşi habersiz boşamız sanırım sahte imzayla çok eskiden terketmişti yılar sonra boşamış bunun her hangi bir sucu varmı

  • Besler Hukuk 20 Şubat 2021 15:02

   Habersiz olmaz bu işler.

 • Adem durak 16 Şubat 2021 22:40

  Merhaba iyi aksamlar bir sorum olacaktı , ben bir ihaleye girdim ve ihaleyi aldım başta yatırdığım teminat bedeli aldığım fiyattan mı düşünüyor yoksa sonra geriye iade ediliyor mu ?

 • Salih özcan 16 Şubat 2021 22:19

  Babam 8 kardeş 6 erkek 2 kız amcamın bir tanesi bizden habersiz malları satımı için mahkemeye verdi benim babam köyde oturduğu için satılmasını istemiyoruz babamın da durumu çok kötü onun bunun yardımlarıyla yaşıyorlar durumu çok kötü biz mağdur ediyor amaçlarım amaçlarıma tazminat davası acabilirmiyim babami çok mağdur ediyorlar

 • MUAMMER IŞIKLI 16 Şubat 2021 22:18

  Merhabalar.
  Mütahitle 3 sayfalık Kat karşılığı İnşaat Sözleşmesi imzaladık. Bu sözleşmenin ilk sayfasında taraflar ad soyad Tc vs bilgiler yer alıyor. Alt paragrafta inşaatın 3194 sayılı İmar kanununa plan ve projesine uygun inşaat yapılacağı yazıyor. Sözleşmenin ikinci sayfasında inşaatla alakalı maddelere geçiliyor. Sözleşmenin üçüncü sayfasında da maddeler devam ediyor. Bu maddeler arasında İmar kanununa uygun yapılacağı yazmıyor. İlk sayfada yazıyor. Bu sözleşmeye ek sözleşmelerde imzaladık. Ek sözleşmede iskan harçları mütahit tarafından yatırılacak diye madde ekledim.
  Sorum şu:
  Mütahit iskanı almadı. Sözleşmeye ve projeye ve imar kanununa aykırılıklar söz konusu..Otoparkı ve sığınağı haberimiz olmadan üçüncü bir kişiye satmış. Hem yükleniciye hem de otoparkı sığınağı işgal edenlere noterden ihtarname gönderdim.. Otopark ve sığınağın tahliyesini ve iskanın alınmasını istedim. Süre sonunda taleplerimize olumlu cevap gelmeyince Otoparka ve sığınağa tahliye davası açtım ve kazandım. Şimdi mütahite sözleşmenin geriye doğru etkili feshini ve yükleniciye bırakılan tapuların iptalini adımıza tapuda tescilini isteyeceğim.Yüklenici firma sözleşmedeki ilk sayfada yazan iMAR KANUNUNA UYGUN planına projesine uygun inşaat yapacaktır cümlesinden sorumlu mudur? Ek sözleşmede İskan harçları mütahit tarafından yatırılacaktır maddesine dayanarak iskan alınma bedelini mahkemeden isteyebilir miyim? Mahkeme ve Yargıtay İSKAN HARÇLARI MÜTAHİT TARAFINDAN YATIRILACAKTIR. Maddesini sizce nasıl yorumlar. Mahkemeyi kazanma şansım nedir ?Yüklenici noterde imzalanan sözleşmenin her sayfasından sorumlu mudur ?Bu konuda görüş ve önerilerinizi bekliyorum. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Sağlıklı günler dilerim.

 • Gamze demirci 16 Şubat 2021 20:50

  Merhaba
  2 ay önce kesinleşen davamızın icra dairesindeki dosyamızda teminatı yatırılmış bulunmakta. Lakin 2 aydır benim avukat sürekli bu hafta alacağız bu hafta çekeceğiz diyerek beni 2 aydır geçiştirmekte. Paramızı neden çekmiyor prosedür mü böyle yoksa ilgilenmiyor mu anlayamadım. Sürekli bi bahane. Asil olarak kendim çekebilirmiyim yoksa zorlanırmıyım. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 20 Şubat 2021 14:07

   Karşı taraf ödeyeceğini söylediği halde erteliyordur.

 • irfan büyükışık 16 Şubat 2021 17:58

  1 yıldan daha fazla süre önce kesinleşme şerhi yazılan isim değişikliği kararı halen uygulanmadı. Mahkeme kararının uygulanması için bu süre fazla değilmidir? tekrar dava mı açmam gerekiyor ?

 • İsim Saklı 16 Şubat 2021 17:29

  Merhabalar;
  3 yıl önce Eski eşim yanımdaki çocuğum için geçici velayet davası açıp, icra ile çocuğumu aldılar. Daha sonrasında boşanma ve velayet davası ile herşey kapandı. Çocuğu almak için açılan icra dosyası halen açık ve bunun üzerinden 2 sene boyunca SGK dökümlerim avukat tarafından listelenmiş. Kişisel haklarımı korumak açısından eski eşim ve avukattan şikayetçi olabilir miyim? Bu yaptıkları işlem yasal mı?

  • Besler Hukuk 20 Şubat 2021 14:04

   Aman hemen şikayetçi olun avukattan. Kendiniz de dosyayı kapatabilirsiniz. Sizin yapmanız gereken işlem karşı tarafın avukatının değil.

 • haşim tan 16 Şubat 2021 15:40

  iyi günler,

  benim sorum şu olacak eşim(karım) ile şiddetli gecimsizlik yaşıyoruz. artık beni istemediğini söylüyor. 2 tane 4 yasında cocugumuz var onlaa karsıda sabrsız ve gergin bosanmak istediğini söylüyor bende velayetleri ver bosanalım diyorum fakat buna razı gelmiyor. aynı zamanda telefon ile cok oynuyor. telefon hattı benim üstüme aramagecmişinden baskası ile görüştüğünü gördüm bu cocukların velayetini almam için yeterli bir delil olurmu..kısaca beni aldatıyor. nasıl bir yol izlemeyelim..

 • Gürbüz Düz 16 Şubat 2021 14:52

  16/03/2021 tarinde iki devamızda aynı güne ve aynı saate vermişler biri ist buyukcekmece diğeri ist bakırköy ikisinden birine yetişemem ne yapmam lazım

  • Besler Hukuk 20 Şubat 2021 14:00

   Mazeret dilekçesi sunabilirsiniz.

 • İsmail Ay 16 Şubat 2021 09:12

  Ocak ayında idare mahkemesine actigim davayi kazanarak bilgisayar işletmeni kadrosuna atandım.Kurumum mahkeme kararına itiraz ett.Ayni zamanda mahkemem devam ederken kurum aynı kadro için yükselme sınavı açtı ve sinavdan yüksek puan aldım.Kurum yargı kararını uyguladığı için yönetmeliğe göre beni mülakata çağırmadı.Davam istinafta devam ettiği için olumsuz olursa tekrar eski kadroma düşerim.Bu durumda kuruma beni mülakata çağırmadıgi için dava açabilir miyim ? Kazanma şansım var mı?

 • Mehmet akif tuşan 15 Şubat 2021 23:30

  Özel sektörde öğretmen olarak çalışıyorum. Kurum kısa çalışma ödeneği aldığı için bir yıldır sigortam yatmıyor. Bu süreç içerisinde normal ders saati süresiyle aynı satte derse girdim( uzaktan eğitim). Çalışma yerim ev ama çalışma saatimde değişiklik yok. Geriye dönük sigortamın yatması için dava acabilirmiyim.

  • Besler Hukuk 20 Şubat 2021 10:47

   Açabilirsiniz. Haklı fesih nedeni olarak da kullanabilirsiniz.

 • Safiye arslan 15 Şubat 2021 22:58

  Boşanmak üzere olduğum eşim beni telefonla tehdit ettiği için şikayetçi olmuştum ses kaydıda vererek bugün kağıt geldi 15 gün içinde dilekçe vermem gerekiyor diye delilleri sunmam gerektiği fala tam olarak ne yapmam gerekiyor acaba yardımcı olurmusunuz

  • Besler Hukuk 19 Şubat 2021 15:28

   Bir avukata başvurmalısınız. Ekonomik durumunuz kötüyse baroya başvurun size avukat tayin ederler.

 • Ali Akkuş 15 Şubat 2021 22:23

  Evkurdan alışveriş yaptım sonra maddi sorunlardan dolayı taksitleri odeyemedim. İcralık olduk. Ama ödemiş olduğum miktar dusulmeden icraya vermiş. Bu konuda nasıl adım izleyebilirim.

  • Besler Hukuk 19 Şubat 2021 15:13

   Ödemeyi icra müdürlüğüne bildirmelerini isteyin. Aksi takdirde menfi tespit davası açmanız gerekir.

 • sude 15 Şubat 2021 20:39

  1 buçuk yıl önce kasten burnum kırıldı dava açmakla uğraşamadık şimdi dava açabilir miyim o zamana ait fotoğraflar ve şahitler var ama her hangi bir dosya açılmadı kimse bilmiyordu şahitler dışında

 • Mehmet yazir 15 Şubat 2021 14:42

  Bosanma davamda karşı tarafın barodan tahsis edilmiş olan avukatı 10 sene sonra başka bir dava için benim avukatlığımi yapabilirmi?yapamazsa kanun olarak madde verebilir misiniz?

 • Enes 15 Şubat 2021 14:14

  Merhaba, annem ve babam arasında çekişmeli bir boşanma davası söz konusu. Banka hesabına tedbir kararı konuşabiliyor diye biliyorum. Peki çocukların banka hesapları üzerine de tedbir kararı konulabilir mi? Cevaplarsanız çok memnun olurum, teşekkürler.

  • Besler Hukuk 19 Şubat 2021 15:02

   Konulamaz.

 • Yusuf kaya 15 Şubat 2021 12:17

  Merhaba…iyi günler. 2006 yılında devredilen telsim’den 2000 yılına ait borcumuz olduğu iddiasıyla tebligat aldık. Hiç telsim kullanmamıza rağmen biz bu tebligata borcumuzun olmadığını ve hiç telsim hat kullanmadığımızı bildiren faks ile cevap verdik. Ancak bu gün öğrendik ki üzerimizdeki taşınmazların tamamına 5 bin tl borç karşılığında ipotek koyulduğunu öğrendik.borç ödeme tebligatı ulaşmadığından da ödeme emrine itiraz edemedik. Şimdi sorum şudur ki biz bu ipoteği nasıl kaldıracağız ? 2000 yılından kalan bir borcu 18 yıl sonra talep etmeleri mümkün mü? Ellerinde borcumuz olduğuna dair bir fatura da olduğunu söylemediler, kısacası biz bu duruma karşı nasıl bir hukuki yol izlemeli ve bu borç ve ipotekden nasıl temize çıkmalıyız? Cevaplarsanız çok memnun olurum…şimdiden teşekkürler

  • Besler Hukuk 19 Şubat 2021 14:53

   İcra dosya numarası isteyin. Veremezlerse dolnadırıcılardır.

 • furkan oruc 15 Şubat 2021 02:42

  eşim ev eşyalarının neredeyse tamamının alıp evden ayrılmıstır ortak kullanım ve hatta bu eşyalar üzerime kayıtlı firmanın üzerine alınmıstır faturalı mahkeme kararı olmadan eşyaları ve çocukları alıp gitmesi suç degilmidir

 • Sumeyye 14 Şubat 2021 23:58

  Müşterek oturduğumuz evin tapusu kocamın adına.Ayrica arabamız da kocamın adına kayıtlı.Istedigi her seyi bana kabul ettirebilmek icin boşamakla tehdit ediyor.Surekli beni boşayacagini söyleyerek tehdit ediyor.Eger boşanma durumu olursa ev ve arabadan nasıl hak sahibi olabilirim.Bu mal varlığımızı satmasını nasil engelleyebilirim.? Teşekkürler.

 • Elif baysal 14 Şubat 2021 19:11

  Ben 2 buçuk yıldır hemşirelik yapıyorum çalıştığım kurumda 2 yıl boyunca mobbinge maruz kaldım ve çalışmak istemiyorum. Notere gidip ihtar çekmek istiyorum bu durumda işe gitmeme gerek var mı ? çalıştığım ay parasını alabilir miyim ? Bu durum başka bir işte çalışmama engel olur mu ?

  • Besler Hukuk 19 Şubat 2021 14:00

   Bir iş hukuku avukatına başvurarak ihtarnameyi onun aracılığıyla yazmanızı tavsiye ederim.

 • Eylem 14 Şubat 2021 18:27

  Yaş küçültme davasında şahit olarak komşu getirebilir miyim veyahut annemi getirebilir miyim ? Tanık için illa bir kan bağı şart mi yani ?
  (not:18 yaşından büyüğüm davayı kendim açtım)

 • Sevil akbulut 14 Şubat 2021 15:54

  Merhabalar
  Eşimin bir iş kazası davası vardı bir arkadaşı vefat etti
  Eşim ve müteveffa ikiside Akdeniz Elek. Dağ. A.Ş çalışanı idi
  Ceza davası sonuçlandı ve para cezası aldı
  Sgk eşime ve davalı işverenliğe rücuan alacak davası açtı buradaki bilirkişi raporuna göre eşime %25 kusur oranı var
  Sgk bilirkişi raporuna göre davayı ıslah etti ve 3. Kişi olarak 116000den sorumlu olmak üzere toplam 198000 için davalılardan tahsilini talep etmiştir
  Bilirkişi raporunda eşimin sorumluluğuna müteselsil denmiştir
  Söz konusu tutar AED A.Ş’den mi alınır
  Yoksa Eşim mi öder
  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim

 • Taygun Teke 14 Şubat 2021 15:42

  7,5 yıldır sağlık sektöründe diyaliz hemşiresi olarak çalışıyorum. Çalıştığım merkezde uzun zamandır vicdanen rahatsız olduğum ve kanunen yanlış olduğunu zannettiğim uygulamalar yapılmakta çalışanlar iş sağlığını güvenliğini tehdit eden şartlar sunulmakta ve ayrıca çalışma yılları benim gibi birkaç seneyi aşan çalışanlara mobing uygulanarak yıldırma ya çalışarak işi dışında farklı gereksiz işleri yaptırmaya çalışmakta ve yapılmadığı zaman sert eleştirilerde bulunmakta istifaya zorlanmakta vesaire çoğaltıla bilinir ayrıca işle alakalı etik olmayan uygulamaların fotoğraf ve videoları mevcuttur.

 • Binnur 14 Şubat 2021 02:43

  Evlilik vaadiyle on yıldır beni oyalıyor.dava açsam kazanirmiyim.

  • Besler Hukuk 19 Şubat 2021 10:53

   Oyalanmamak sizin elinizde.

 • Xxx 13 Şubat 2021 23:45

  Mrb.bebeğin doğumu gerçekleştiğinde Eşim nufusa tek gider ve bebeğime benim istemediğim bir ismi kurarsa ben bunu değiştirebilir miyim eğer değiştirebilirsem ne kadar sürede değiştirebilirim

 • Yasemin çetinkaya 13 Şubat 2021 21:58

  Meraba, Bizim babadan kalma tarlamız var satmak istiyoruz mirasçılardan bi tanesi satmaya ikna olmuyo hukuken bi yaptırım uygulayabilirmiyiz o kişiye bi akıl verirmisiniz rica etsem

 • melisa yelol 13 Şubat 2021 17:51

  merhaba ;
  Guick sigortadan almam gereken ödemeyi alamıyorum icraya düştü 2019 dan beri bekliyorum ben araçtaydım kazazedeyim ve oran çıktığı halde hale bekliyorum borca itiraz edildi ve icrayı geri bırakılmasına karar verildi fakat bu terimlerden hiç anlamıyorum daha ne kadar bekleyeceğim ne olur bilgilendirin kısa sürede sonuçlanırmı artık ?
  yargıtaya kalmış diyolar sizce ???
  KARAR TENSİP TUTANAĞI
  Talebi ve dosya incelendi.
  Karar :
  İbraz edilen İCRANIN GERİ BIRAKILMASINA dair ilam gereğince, takibin inceleme sonuna kadar DURDURULMASINA karar verildi. en son uyapta gözüken durumum budur

  • Besler Hukuk 19 Şubat 2021 10:24

   Avukatınız en doğru bilgiyi verecektir.

 • Merve Merve 13 Şubat 2021 15:54

  Merhaba, 2 aylık kira borcumdan dolayı ev sahibim beni icraya verdi. Evi eşyalı kiralamıştım, kendi kişisel eşyalarımı yani giysilerim, ayakkabılarım ve kitaplarım da bavul içerisinde evde duruyordu ve içerisinde hiç değerli eşya yoktu. Bugün icra memuru gelip kişisel eşyalarımı yediemin deposuna götürmüşler. Sadece 2 aylık kira ödeyemediğim için bunu yaptılar hukuki olarak bu ne kadar doğru? Ve özel eşyalarımı haczetmeleri mümkün mü? Ve ne yapabilirim onları şikayet etmem mümkün mü?

  • Besler Hukuk 19 Şubat 2021 10:15

   Haciz değil tahliyedir. Depo masraflarını ödeyerek eşyalarınızı alabilirsiniz.

 • Recep Yanıkkan 13 Şubat 2021 11:44

  Merhaba ben işten ayrıldım. İş yeri tazminatımı 106500 tl çıkarttı. Ben 16 yıl 6 ay çalıştım. İş yeri 1.5 maaş olarak hesap yapıyor. Maaşım agi hariç 4700 tl dir. Bu tutar doğrumudur yardımcı olursanız sevinirim.

 • Derya torun 13 Şubat 2021 10:51

  Dairemin alt ve üst katını Fransa’da yaşayan Türk vatandaş ayanı kişi çocukları aldı. Kışın dairelerde duran yok. Yazın 1 aylığına geliyorlar sadece. Doğalgaz yakmıyorlar kışın. Hatta kombiyi bile takmadılar. Doğalgaz yakmadıkları için mahkemeye verebilir miyim. Nasıl bir yol izlemem gèrek

  • Besler Hukuk 19 Şubat 2021 10:06

   Yapacak bir şey yok maalesef.

 • Arzu özmen 13 Şubat 2021 10:16

  8 yıldır market calisaniyim Hic kapanmayan bir is yerinden 1 mayıs tatihinden beri ucretsiz izine çıkarıldım ve 20 kisilik çalışan arasinda sadece ben cikarildim haksizlik ve magduriyet yasiyorum ne yapmaliyim

 • Fatih yüksektepe 12 Şubat 2021 18:47

  01.01.2019 ise giris 02.02.2021 cikis oldu tazminatim ne kadar son maasim 3020 tl

 • HAZEL KAPICI 12 Şubat 2021 17:43

  Merhaba isim değişikliği davası açmak istiyorum.
  Fiyatı nedir ve kredi kartına taksit ödeme oluyor mu ?

 • tarık olgun 12 Şubat 2021 11:23

  slm ben babamdan kalan icralık arsaya reddi miras yaptım şimdi o arsa ihaleye çıkacak ve ben o ihaleye girecem ihaleyi alamazsam benim çocuğum dedemin mirasıdır diyerek ihaleyi kazanana dava açabilirmi yada ne gibi bir yol izlemeliyim bu ihaleyi durdurmak için

  • Besler Hukuk 18 Şubat 2021 15:24

   Açamaz.

 • Reşit batu 12 Şubat 2021 03:43

  Merhaba evim bahçeli kagir ev olarak görünüyor ve altta iki adet dükkan var. Bu dükkanların bahçe olan kısma ortaklığı varmıdır? Ortak alan sayılıyor mu?

  • Besler Hukuk 19 Şubat 2021 09:45

   Sayılır.

 • Vahdet Toprak 12 Şubat 2021 00:50

  Merhaba hocam, desteleriniz için sağolun şimdiden; sorum: memurum bir yasa nedeniyle İDARİ MAHKEMEDE kazandığım ünvanı daha sonra kurum BÖLGE MAHKEMESİNE itiraz ederek kazandı..ünvanım geri alınırmı yoksa kazanılmış hakkı geri alamazlarmı,ne yapmak gerekir..(bölge mahkemesinde kesin karar..yaziyor) cok sağolun cevaplarınız icin.

  • Besler Hukuk 18 Şubat 2021 15:17

   Geri alınır maalesef. Mahkeme kararı kesinleşmeden kazanılmış hak olmaz.

 • ismail yavuz 11 Şubat 2021 23:53

  Merhaba eylül 2020 de yeraltı maden işletmesinde iş kazası geçirdim ayak bileğim kırıldı ve 2 adet civata takıldı mart ayın da işe döneceğim.ama ayak bileğim tam kapanmıyor zamanlaa geçer diyo doktor ama eskisi gibi olmayacak da diyor.işgücü kaybı maaşı alabilirmiyim ve bu işe devam etmeme engelmi

  • Besler Hukuk 18 Şubat 2021 15:16

   İş kazası nedeniyle %10’dan fazla maluliyet oluştuysa sürekli iş göremezlik maaşı bağlanır. SGK’ya başvurmalısınız.

 • Abdullah akdap 11 Şubat 2021 23:23

  Merhaba Kız kardeşim eşinden şiddet görüyor ve bununla ilgili davası devam ediyor darp raporuda var. Ayrıca Şimdi boşanma davası açıcak ve eşi madde bagımlısı çocuklarınında yanında da içiyor buna ait resim ve videosuda var velayeti kız kardeşim alabilirmi ve babanın çocukları görmeye hakkı olur mı bilgi verirseniz çok sevinirim

  • Besler Hukuk 18 Şubat 2021 15:05

   Boşanma davasında velayetin kardeşinize verilmesi ihtimali yüksek. Babayla görüşme hakkı verilir.

 • Mehmet sezer 11 Şubat 2021 19:56

  Merhaba 7 yıldır aynı şirkette çalışmaktayım geçtiğimiz yıla kadar aramızda az da olsa kıdem farkı vardı bu yıl işveren yeni elemanlara yüzde 20 bize yüzde 15 zam yaparak maaşlarımızı eşitledi böyle bir hakkı varmı yasal yollara başvurup kıdem tazminatı alınabilir mi

  • Besler Hukuk 19 Şubat 2021 09:45

   Zam oranı işverenin yönetim hakkı kapsamında maalesef.

 • safa demir 11 Şubat 2021 17:46

  İyi günler, Benim üzerime babamdan miras olarak 1 daire kaldı ve eşimin bankaya borcu ve bir araba hakkında mahkemesi var araba benim üzerime eşimin içinde bulunduğu durum benim üzerime olan mülkümü etkilermi haciz yada şerh konulabilirmi

  • Besler Hukuk 18 Şubat 2021 14:55

   Konulmaz.

 • Serhat 11 Şubat 2021 12:56

  Merhaba iyi çalışmalar dilerim. 14.12.2019 tarihinde başlamış olduğum işimden 16.12.2020 tarihinde çıkarıldım. Bu süreçte beni ssk lı göstermediğini öğrendim. Haklarımı hesaplayıp 05.02.2020 tarihinde tarafıma yatırılacağı belirtildi. Fakat herhangi bir ödeme yapılmadı. Elimde şirket resmi hesabından yatan maaşlarım, şehir dışı seyahatlerde konaklama faturalim, yemek vs otopark faturalarım, kullanmış olduğum araca ait HGS kayıtlarım bulunmaktadır. Çalıştığımı kanıtlayabileceğim tüm dokümanlara sahibim. Bu konuda bana ne ölçüde yardım edebileceğinizi öğrenmek istiyorum. Teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar dilerim.

 • emre bakmaz 11 Şubat 2021 12:32

  09/10/2020 tarihinde babam halkbankasından ihtiyaç kredisi çekerek hayat sigortası yaptırmıştır.23/11/2020 tarihindede beyin kanaması geçirerek vefat etmiştir. bu konuyla alakalı olarak bankaya olan borcun kapatılması için sigorta şirketine müracatımız sonucunda aradan yaklışık 45 gün sonra bizden babamın vefat etmeden 6 ay önce geçirdiği bir böbrek ameliyatı ile ilgili doktor raporu istendi bu aşamadan sonrada bize babamın kronik rahatsızlığı olduğu için sigorta kapsamı dışında kaldığı ve tazminat ödenemeyeceğini bildirdiler. burda yasal haklarım nedir ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim.

  • Besler Hukuk 18 Şubat 2021 14:42

   Bankaların klasik savunması. Sizin lehinize olan Yargıtay Kararları var. Dava açabilirsiniz.

 • Ibrahim 11 Şubat 2021 09:07

  Merhaba
  Ben 10 yıllık devlet memuruyum.
  Evliyim 5 yaşında 1 erkek çocuğum var.
  Istanbulda 1 dairem
  1 arabam var ve bunlar benim üzerime kayıtlı.
  2 ay önce 1 dairemi de sattım.
  Eşim cezayirli
  Ama 1 sene önce türk vatandaşlığı aldı.
  Ve şimdi boşanıp evin ve arabanın yarısını istiyor.
  Ben bu şartlarda kendisine dava acarsam eşim herşeyime ortak mı? Oluyor
  Mal için benimle evlilik yaptığını düşünüyorum.
  Bundan en az hasarlı bir şekilde nasıl kurtulabilirim..

 • Gürcan Sert 11 Şubat 2021 03:41

  İyi günler tapu iptal ve tescil davası açıldı bize ve kaybettik şimdi iki pay sahibi ile anlaşma yoluna gidicez fakat bizi mahkemeye vermeyen en büyük halamla nasıl anlaşma yapabiliriz tapuda adı yok ileride bizi mahkemeye verse bile su an elimizi güçlendirecek nasıl bir işlem yapılabilir teşekkür ederim

 • Yusufcan cann 11 Şubat 2021 01:56

  Kimlikte adım yusufcan can olarak kayıtlı bu durumu artık değiştirmek istiyorum kardeşimin adı Muhammet Ege bende adımı Yusuf Ege can olarak yapmak istiyorum bu arada soyadım can benim adım da 2 kez kullanılmış bunu düzeltmek istiyorum sonuç alır mıyım sizce ?

 • Gökçin Deniz Angun Yavaş 11 Şubat 2021 01:17

  İyi günler.. Ben 07 ağustos 2020 tarihinde işten çıkarıldım.. 4 Eylül 2020 tarihinde arabulucu vasıtası ile tazminat tutarım hesaplandı ve 26 ekim 2020 tarihinde ödeme yapılacak eğer yapılmazsa ödenmeyen günler için günlük 100 lira faiz ve %9 oranında faiz işlenecek diye sözleşme yapıp imzaladık.. Fakat ödeme tarihi geldiği zaman ödeme olmadı ve ben Aralık sonun da icra edilebilirlik kağıdı çıkarıp tazminatımı faizleri ile talep edip mahkeme açtım.. İşveren de şimdi bana mahkeme açmış salgın mücbir sebep sayılıyormuş ve faiz için ödeme yapamayacakmış.. Ama biz ara bulucu ile bu anlaşmayı yaparken salgın vardı anlaşma yaptıktan sonra çıkmadı.. Nisanın 15 ine mahkeme günü verilmiş ve e devletten baktığım da icra memur muamelesi yazıyor.. Bu ne demek oluyor.. Ben tazminatımı faizi ile beraber alabilirmiyim.. Mahkeme tekrar atarmı süreç nasıl ilerler ve ne kadar sürede sonuçlanır.. Cevabınız için teşekkür ederim..

 • Ayşegül 10 Şubat 2021 22:03

  İyi günler. Annemin kendi ailesinden kalan iki arsa bulunmaktadır yaşadığımız şehirden farklı bir yerde ama e devlet üzerinde 15 mirasçı olduğundan bahsedilmiş yani onlardan başkasına satış yapılamıyor. Ama biz hissede olan hakkımızın satışını yapmak istiyoruz nasıl bir yol gitmeliyiz ? Mevcut hisse sahipleri ile iletişime geçmek istemiyoruz. Avukat aracılığıyla yapmak istiyoruz. Nasıl bir yol izlemeliyiz ?

 • İshak tasar 10 Şubat 2021 19:25

  Merhaba, eşim diş kliniğinde diş hekimi asistanı olarak çalışıyordu. 23.04.2018 tarihinde klinikte bulunan hekimin preapikal röntgen cihazını dikkatsizce yerine bırakması sonucunda eşimin sağ kulağının arkasına çarpmaya bağlı ödem oluşturmuştur. Ve bu ödem işitmeye bağlı sinirleri tahrip ederek sağ kulağının tamamiyle işitme duyusunun yetirmesine sebep olmuştur. Hastanede iş kazası raporumuz mevcut. Dava açsak tazminat tutarımız ne olur ve tahmini ne kadar zamanda sonuçlanır? Şimdiden teşekkürler.

  • Besler Hukuk 17 Şubat 2021 15:24

   Tazminat miktarı vermek zor ancak dava açtığınıza değer.

 • Seyfullah 10 Şubat 2021 17:35

  Durumum olmadığı için bir sosyal ağ üzerinden bahis kupon alışverişi yapan birileri ile iletisime geçtim. Küçük miktarda ödeme yaptım efft üzerinden daha sonra kendileri oynayacaklarını söylediler kabul ettim bir kaç saat sonra bana kazandığımi transfer şirketi ile irtibat haline geçeceğimi yalan dan sekreterlik rolleri yaptıklarını anladım ve kazandığım paranın hesabıma geçmesi için onceki ödemeden kat ve kat yüksek miktar istedikleri zaman ben vazgectimi istemediğimi yapılan işin bana uygun olmadığıni ve talep etmediğimi söyledikten sonra şahsıma dava açacaklarını felan söylediler ben ne yapabilirim sahtekarlara inanmadim çünkü

 • Halil 10 Şubat 2021 14:28

  6 ay önce almış olduğum kiracili evde kiraciya ev ihtiyacım sebebiyle 6 aylık süre ile ihtarname gönderdim bu süre içerisinde kiraci kiralarını aksatarak yatırdı ve son iki aylık kirasini yatirmadigi gibi 6 aylık süre içerisinde evden cikmadi sozlu olarak görüşmelerimizde sonuc vermedi ben kiraci olarak oturmaktayim ve üzerime ve esim adına herhangi bir taşınmaz bulunmamaktadır. Hem alacağımı almak hemde kiracinin tahliyesini sağlamak için izlemem gereken yol nedir öncelikle sulh hukuk mahkemesinemi yoksa icra hakimligine gitmeliyim usulen bir hata yapmamak için nasil baslamaliyim örnek bir dilekce gonderebilirmisiniz tesekkurler

  • Besler Hukuk 17 Şubat 2021 14:54

   Kiracı tahliyesi için bir avukata başvurmalısınız. Kendiniz yapmanız zor.

 • Ozge 10 Şubat 2021 14:11

  eşimin dosyalari içtima edilmiş 14 aydır kapalida yatiyo yatarı 1/3 indirimli olarak hesaba göre 3 yıl 5 ay kaldi maddeleri 148/1 125/3 265/1 iki tanede 292/2 var açık cezaevinden o yüzden açığa çıkamadı 15-15 hücrede yatti daha önceden ŞARTLI TAHLİYESİ GERİ BIRAKILMIŞ 112 gun hapis cezası var oda 3 yıl 5 ayın içinde yeni yasadan nedense faydalanamadi muddetnamede tekerurrur veya mukerrir olduğuna dair bı cümle yok denetime ne zaman çıkabilir acaba şimdiden teşekkürler

 • İpek çomak 10 Şubat 2021 12:45

  Merhaba , annemin deden kalma evde getirisi olmayan ve çok küçük bir hissesi var. Üzerine başka hiçbir şey yok , çalışmıyor , geçimini sadece benim kazancım ile sağlıyoruz . Boşanma davası açmak için barodan ücretsiz avukat talep edebilir mi ?

  • Besler Hukuk 17 Şubat 2021 14:51

   Edemiyor maalesef.

 • Gökhan koc 10 Şubat 2021 00:50

  Mrb ben 3 buçuk yıldır iş yerinde çalışıyorum ücretsiz izine çıkardı iş yerim tabi imza artırdılar 10gun sonra aradığımda hakim ne olacak sorduğumda arabulucuya ver tazminatimi hakkını vereceğiz dediler benim maaşım 2745 tl aylik brut4142 tazminatimi 4142den mi hesaplanır yoksa izine çıkmadan önceki ay 150 saat mesai ile brut toplamım 9300 var 9300denmi 4142denmi hesablanir

  • Besler Hukuk 17 Şubat 2021 14:47

   Fazla mesai dahil edilmez ancak yol ve yemek ücretlerini ekleyebilirsiniz.

 • Okan 9 Şubat 2021 23:27

  Ücretsiz izine çıkarıldım kısa çalışma ödeneği alıyorum ayrıca işyerinde tam zamanlı çalışıyorum SGK primim yatmiyo 6 aydır ful+ful çalışıyorum bni ücretsiz izne çıkartmışlar prim günü de 6 aydır hiç yatmiyo cvp verirseniz sevinirim

  • Besler Hukuk 17 Şubat 2021 14:43

   İşten ayrılarak kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 • Yunus Emre 9 Şubat 2021 21:33

  Yasa dışı bahis ten 2 kez ceza kesilir mi ceza aldık ve bahis oynamayı bıraktık geriye dönük işlemlerden tekrar ceza kesilir mi 2017 yılına ait işlem için ceza aldım tekrar ceza alırmıyım

 • Seda düzgün 9 Şubat 2021 20:55

  2015 yilinda oglum dunyaya geldi..Dogana kadar doktorumuz tarafindan saglikli oldugu soylendi fakat oglum dogdugunda saglik sorunlari oldugunu ogrendik ve suan %95 engelli raporu mevcut …bunun icin geriye donuk dava acmam mumkunmu? Suana kadar hem maddi hem de manevi cok yiprandik ..

 • esma dere 9 Şubat 2021 20:44

  merhabalar ziynet eşyalarının sahte olması boşanma sürecinde önem arz eder mi ? şuan eşimle boşanma sürecindeyiz bunu nasıl ispat edebilirim ziynet eşyaları bende duruyor

 • Aynur 9 Şubat 2021 20:26

  Adli Sicil kaydini sildirme en erken kac gun icinde gerceklerşir

 • İshak Gündoğdu 9 Şubat 2021 19:16

  Merhaba ben bir firmada çalışıyorum pandemi dolasiyla izne çıkarttılar bir aydır çalışmıyorum ama şuanda işyeri çalışıyor banada günlük iş bak kendine diyorlar bu durumda ben isten çıksam tazminatimi alabilirmyim 2011 den beri bu firmada çalışıyorum sikortali olarak birde pandemi destek parası alıyorum yanlız iş olduğu zaman çağırıyorlar çalıştığım kadar sikortami odemiyolar bu ardada pandemi destek parası almaya devam ediyorum iş bittimi tekrar izne çıkartıyorlar

  • Besler Hukuk 17 Şubat 2021 14:36

   Çalıştığınızda sigortanızın yatırılmaması haklı fesih nedenidir. Tazminat hesaplama sayfamızdan kıdem tazminatınızın miktarını öğrenebilirsiniz.

 • Taner tanyıldız 9 Şubat 2021 18:39

  Merhaba 1995 de işyerinde iş kazası geçirdim
  Şuan malulen emekliyim. Ssk dan sürekli iş göremezlik maaşı bağlanması için hakkım varmı kazanın üzerinden 25 yıl geçmiş

 • Derya bilgin 9 Şubat 2021 18:02

  2014 de anlaşmalı olarak boşandık.kızım 5aylıktı.bana 200 kızıma 140 TL nafaka belirlemiştik.iki arabası iki evi var ama üzerine değil.asgeri ücret görünüyor.ben çalışmıyorum.nafaka artırım davası açsam artar mı? Yada bana değil sadece kızıma yatsa nafaka artar mı?çünkü evlenirsem kesilecek zaten

  • Besler Hukuk 17 Şubat 2021 14:27

   Kazanma ihtimaliniz yüksek.

 • Hazal Kanmaz 9 Şubat 2021 17:27

  19.01.2021 tarihinde tüketici mahkemesi tarafından gerekçeli karar yazıldı. Ancak karşı taraf 08.02.2021 tarihinde istinaf başvurusu yaptı. 15 gün dolduktan sonra mahkeme ile görüştüğümde süre dolmuş karşı tarafla görüşün ödeme için dedi. Karşı taraf süremiz daha başlamadı dedi. İstinaf başvuru süreci gerekçeli karar ile birlikte başlamıyor mu? Bu nasıl mümkün olabiliyor? Mahkemeye de ulaşamıyorum.

 • kutlay özlü 9 Şubat 2021 16:16

  Merhabalar. Yaklaşık 3 hafta önce 2 kişi evime zorla girerek beni darbedip, videoya aldılar. Ayrıca hakaret ve tehditte bulundular. Hastaneden de darp raporu aldım. Çektikleri videoyu da sosyal medyada paylaşıp beni küçük düşürdüler. Olaya 2 kardeşim şahit oldular ve bu iki kişi hakkında suç duyurusunda bulunduk. Öğrenmek istediğim şu: Ben bu kişilere maddi manevi tazminat davası açabilir miyim? Hangi nedenlerden dolayı açmam doğru olur ve hangi miktarlarda açmalıyım? Tazminat alma durumum yüksek mi? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 17 Şubat 2021 14:23

   Bir avukata başvurarak dava açarsanız kazanma ihtimaliniz yüksek.

 • abdurrahman yalçıınkaya 9 Şubat 2021 13:51

  Borçlunun mernis adresi yurtdışı olması ve yurtdışına yapılan tebligatta ;tanınmıyor bilinmiyor ilgili adreste yok gibi tebligatın geri döndüğü durumlarda 2.tebligat aşaması var mıdır? varsa nasıl bir yol izlenmelidir?

  • Besler Hukuk 17 Şubat 2021 14:16

   İlanen tebligat yapabilirsiniz.

 • Meral P. 9 Şubat 2021 11:36

  Merhaba kocam anlaşmalı boşanma davası açtı. Dava görüldü karar çıktı bize tebliğ edilmesini bekliyorduk ki kocam tebliğ etmeyeceğini, boşanmaktan vazgeçtiğini söyledi. Ben boşanmak istiyorum. Ne yapmam gerekli? Bir taraf kararı tebliğ etmezse ne olur? Teşekkürler.

 • Cansel kartal 9 Şubat 2021 10:48

  Isyerinde magaza sorumlumla tartismamdan dolayı magazam degistirildi mqgazam degistirildikten sonra 5 şubat 2021 tarihinde iş yerimden bikac gün evde dinlen haber bekle denildi ve 6 şubat gunu artik seninle calismak istemiyoruz diyerek arandım hicbir yazılı belge verilmedi istedigimde ise henuz cikis yapilmadi dendi isten çikarma gerekçesi bildirilmedi ne yapmam gerek

  • Besler Hukuk 17 Şubat 2021 14:02

   Dava açmanız gerekir.

 • Sedat VURAL 8 Şubat 2021 20:57

  2017 yılların da 1yıl 7 ay full 13 saat gece çalıştım sigortam ve tazminatım verilmedi ve işten çıkarıldım 2019un 9. Ayında tekrar aynı iş yerinde işe başladım 2020nin 5 ayına kadar çalıştım pandemi araya girdiğinden ücretsiz izne çıkarıldım 9.ayın ortaların da ise tekrar işe çağrıldım ve iş başı yaptım ve hâlen çalışmaya devam ediyorum ve yine sigortam yapılmıyor ve sanırım tekrar işten çıkarılacam hakkımı nasıl alabilirim benim bu iş yerinde olan hakkım nedir size zahmet geri dönüş yaparsanız sevinirim. iyi çalışmalar dilerim.

 • Abdulmecit Yılmaz 8 Şubat 2021 20:31

  Eşim 2015 te araba aldi benim 2019 da kredi kartı borcundan dolayı icralık oldum bu borçtan dolayı eşimin arabasına icra yada el konurmu şimdiden teşekkürler

  • Besler Hukuk 17 Şubat 2021 13:50

   Konmaz.

 • Ozlem ozen 8 Şubat 2021 20:27

  cekismeli bosanma davam istinafa dilekcesiyle 01.02.2021 sundum ama dosyam istinaf da gozukmuyor istinaf sureci ne zaman başlar 1 hafta oldu dosya acilmadi bir sorunmu var.

 • Esra 8 Şubat 2021 20:17

  Mrb, yakınımız için, suç tarihi 2013 ağır ceza mahkemesi 19 ocakta dolandırıcılıktan ayrı ayrı iki ceza verdi yerel mahkeme 2 yıl 6 ay ve 2 yıl 1 ay istinaf mahkemesine başvurulacaktır fakat bu davalarda zamanaşımı 8 yıl uzamış zamanaşımı 12 yıl mıdır? Zamanaşımı suçun işlendiği tarihte mi başlar 2013 te? Lütfen cevabınızı rica ederim. Zamanaşımları hakkında

 • Fahri kahraman 8 Şubat 2021 20:11

  İş mahkemesinden 33500 tl kazandim elime gecen para 20500 tl avukat lik ucreti ve masraflar yaklasik 13 000 tl tutmus dogrumudur sizce

  • Besler Hukuk 17 Şubat 2021 13:50

   Aranızdaki anlaşmaya bağlı.

 • Hayati aycil 8 Şubat 2021 19:44

  Kıdem tazminatı için dava açtım ve mahkeme sonucunda karara bağlandı deyip olumlu yanıt aldım.Alacagim para hesabıma ne kadar sürede gecer.Alt üst zaman sınırı varmıdır .

  • Besler Hukuk 17 Şubat 2021 14:33

   İcra takibi başlatmalısınız.

 • Ahmet 8 Şubat 2021 18:38

  Merhabalar, Sorunumu olabildiğince özetle geçeceğim yardımcı olursanız çok menmun olurum.
  Eski eşimle 7 yıldır boşandık ve bu evliliğimden 6 ve 7 yaşlarında iki çocuğum var. ilkokul birinci ve ikinci sınıfa başladılar.Şuanda çocuklarıma ödediğim nafaka 1.100 tl, hakimin bu nafakanın bağlanmasında en büyük sebep benim babamın evinde oturmam vede çocuklarımın kreşe gitmesiydi ama şimdi çocuklarım devlet okuluna gidiyorlar. Özetle eski eşim ve benim mali durumumu yazacağım. Ben memurum maaşım nafaka kesintisiyle 3.000 tl şimdi kiraya geçtim 1.000 tl kira ödüyorum 400 tl doğalgaz 50 tl telefon faturası, 40 tl su, 200 tl elektrik bunlar sabit faturalarım bana ayda kalan 1310 tl diğer giderlerimi saymıyorum bile mutfak ve aylık yeme içme vs. Eski eşim hemşire maaşı 4.600 tl ödediğim nafakayla beraber 5.600 tl alıyor maaş bordrosunu gördüm. Maddi açıdan zor durumdayım böyle bir durumda iştirak nafakası indirimi davası açabiliyor muyum?

  • Besler Hukuk 17 Şubat 2021 13:24

   Çocuklarınız için ödediğiniz 1100 TL nafaka gayet adil. Dava açmanızı tavsiye etmem.

 • Nazmiye akyol 8 Şubat 2021 18:05

  Ben iki kardeşim köyde azbiyerimizvar abim mefat etti. Hanımıyla paylaşamıyoruz. Ben mahkemeye verdim. Dört ay. Oldu şimdi bana teblikat geldi mahkeme açılmamış. Davacı benim. Ama olmamış. 15 gün içinde bakmam lazımmış. Nedemek anlamadım. Ve İstanbul’dan olurum. Bilgi istiyorum. Teşekkürler.

  • Besler Hukuk 17 Şubat 2021 13:20

   Avukatsız dava açmanın sonuçları.

 • MERDANE gürlek 8 Şubat 2021 17:45

  İsmim merdane herkes dalga geçiyor ismimi söylediğim Zaman gülüp gerçekten bu mu ismin diyorlar 26 senedir bu durumu yaşıyorum nüfus müdürlüğüne giderek değiştirebilir miyim yoksa dava açmam mi gerek?

 • Hakan çevik 8 Şubat 2021 09:22

  Eşimin evlilik dişi 17 yaşinda kizi var kiz annesinin soyadini taşiyo kütük annesinde sadece baba adi var baba hamileyken terketmiş kaçmiş hiç iz yok ben eşimle 3 yillik evliyim bi kizimiz oldu 2 yaşinda üvey kizimi nüfusuma almak istiyorum nasil bi yol çizmeliyim kizimda beni baba olarak istiyo bi fikir verirmisiniz biyolojik baba ortada yok teşekkürler

 • Deniz Kaya 8 Şubat 2021 07:09

  Merhaba. Bursa nin bir ilçesinde polis memuru olarak görev yaparken rüşvet iddasiyla açığa alındım. 3 ay sonrada tayinim başka bir ilceye çıktı. 20 ay açıkta kaldikta sonra aklanıp mesleğe geri döndüm. Önceki görev yaptığım ilceye dönmek istiyorum. Dava açmak istesem zaman aşımı yönunden bir sorun varmı? Dönme durumum olabilir mi? Teşekkur ederim.

 • Ali YILMAZ 8 Şubat 2021 02:05

  2012 yılında balkonumu odaya dahil etmiştim. Bu yıl belediye şikayet üzerine hem ceza kesti hemde mahkemeye verdi. Belediyeye olan cezayı ödedim. Bir sayfada zaman aşımı 8 yıl gibi bir yazı okudum ama tamda anlayamadım. Bu zaman aşımı mahkeme tarihine göre mi baz alınıyor. Şu an ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 18:10

   Zamanaşımı yok. Eski haline getirerek mahkemeye bildirin.

 • Ercan öztürk 8 Şubat 2021 00:25

  Merhaba ben kurumsal bir markette çalismaktayim.bu isten cikip farkli bir firmayla is hayatima devam etmek istiyorum.giri tarihim 03-2013 tazminat hakkimi alarak cikmak istiyorum.Fakat 2003 ssk girisliyim ve gun sayim 3400.fire mobingi uygulaniyor ve piskolojik olarak ustumuze cok geliniyor.fazla calismalar sistemden otomatik siliniyor.Tazminat alabilir miyiz?

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 18:07

   Fazla çalışmalarınızı tanıkla da ispatlayabilirsiniz.

 • Maznum 8 Şubat 2021 00:16

  Merhaba Nişan atılması sonucu hediyeler iade edildiği halde edilmedi diye tarafıma dava açıldı şahitlerim ve olay yeri resimleri ile kanitladm ve dava reddilerek kazandım şuan istinafta görülüyor karar ne kadar sürede belli olur.

 • İbrahim yavuz 8 Şubat 2021 00:01

  Merhaba ben özel sektörde asgari ücrete çalışan biriyim 26 aydır çalışmaktayım ve pandemiden dolayı ücretsiz izne ayrıldım. Sormak istediğim soru şu benim bu süreçte sağlıktan dolayı alacağım rapor ile tazminatımı alabilir miyim? ( Sağlık derken bu işi yapamaz diye heyet raporu)

 • Okan Çetinkurt 7 Şubat 2021 23:53

  Merhaba 2018 in Şubat ayında iş kazası geçirdim ayağımda parçalı kırıklar meydana geldı tarak kemıgı 4ncu ve 5ncı parmağımda his kaybı oluştu ve serçe parmağım diğer parmaklarıma göre yukarda kaldı amelıyat sonucu ve bitisik kaldı doktor bana 3 tane platin attığını soylemıstı işyerım Demircelik fabrikası özel hastaneyle anlasmalıymıs meğersem ben 1 sene sonra rapora gittiğimde Adana balcalı hastanesine ordakı doktor platın yok dedi suan kı durumuna göre %7 verdi iş göremezlik raporunu mahkeme ilerliyor halen işyeri %7yde itiraz etti Ankara adli tıpa gonderdıler raporu fakat ordan sonuç geldı %7ye onaylamış sonra tekrar itiraz etti işyeri İstanbul’adlı tupa gitti orasıda tekrar bir araştırma eğitim hastanesi görünecek bana sonuç gonderılsın diye yazı yazmış acaba dusermı yukselırmı ama balcalıdan raporu alırken ben hicbisey anlatmadım doktora ne sert ayakkabı giyebılıyorum nede bot filan uzun süre araba bıle kullanamıyorum agrı oluyor ve uzmanlığı kazandım sağlık raporunda ortopedı kaldı bitek memurlugamada etki oldu kazandığım halde bunun içinde bir mahkeme davası açsam nasıl olur yorumlarınızı beklıyorum.

 • esmanur kara 7 Şubat 2021 23:46

  eşimle boşanma sürecindeyiz. davacı olan taraf benim. eşim benimle boşanmak istemiyor 3 yıldır evliyiz. evililiğim süresince psikolojik baskı ve fiziksel şiddet gördüm bunun için dava açtım fakat eşimle tekrar bir araya gelmeye karar verdim çünkü ortada bir çocuk vardı davadan feragah ettim fakat eşimle barışınca durum daha da kötü olmaya başladı ve ben tekrar dava açtım bu sefer de önceki davamdan feragah ettiğim için önceki olaylar kabul edilmiyormuş ve benim şuan elimde delil yok sadece 8 ay süre ele alınacakmış 3. duruşmaya gireceğim yani hüküm verilecek benim ne yapmam lazıım cevap verirseniz çok memnun kalırım.

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 18:02

   Ekonomik durumunuz iyi değilse barodan boşanma avukatı talep edebilirsiniz.

 • Kübra akçay 7 Şubat 2021 23:15

  Meraba kolay gelsin ben 2.5 aylik hamileyim 3 hafta once ozel hastaneye gittigimde karnindaki bebek ölmüs kürtaj yapmamız gerek dendi ve is icin rapor istedigimde raporumda düsük gebelik yazdi benim dava hakkim varmi hastaneyi yada doktoru?

 • Serhat dilmen 7 Şubat 2021 21:58

  İsyerinde heryil odenen prim iscinin kazanilmis hakkimidir yoksa isverenin insiyatifine mi kalmistir

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 17:57

   Sürekli uygulanmakta ise işyeri uygulaması haline gelerek kazanılmış hak teşkil eder.

 • Pelda Yavuz 7 Şubat 2021 20:15

  Merhaba, başkasının telefonunda bana karşı yapılan bir hakareti, küfürleri gördüm. Bunların fotoğrafını çektim acaba bunlarla hakaret davası açabilir miyim? Bir yakınımın telefonundan çektiğim için tereddüte düştüm. Fakat telefonun sahibinin onayı var.

 • Fatih Harbiye 7 Şubat 2021 15:08

  İyi günler 2015 Nisan 11 de işe başladım.2021 Mart ayından beri kısa çalışma ödeneği almaktayım haftalık izin ve senelik izin agi vermiyorlar fazla mesai yapıyorum.pandemiden dolayı zor günler geçiriyorum bu iş yerini bırakmak istiyorum tazminat ve ihbar tazminatı nasıl alabilirim cevaplar sanız sevinirim

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 17:41

   Senelik izin ve diğer haklarınızın ödenmemesi haklı fesih nedenidir. İşten ayrılarak kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 • MAHMUT ÇELİK 7 Şubat 2021 14:50

  Hocam iyi günler. Biz yılın belli günlerinde 12 saat mesai yapıyoruz.ama işveren bunu 11 saat olarak görüp 3 saat mesai veriyor. Bunda haklı gerekçesi varmıdır yoksa keyfi bir uygulama mıdır? Şimdiden teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 17:34

   Öğle molasını düşmeniz gerekir.

 • F. G 7 Şubat 2021 13:21

  Merhaba eşim beni aldattı. 1 yıl boyunca iş arkadaşı ile iliski yaşanmış. Gerek tlf dokumanlarindan gerekse eşim ve arkadaşları tarafından doğrulandı. 8 ay falan geçti. Karşıdaki kadına dava açabileceğini bilmiyordum heniz öğrendim. Acaba halen böyle Bi hakka sahipmiyim? O kadına dava açabilir miyim.

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 17:32

   Açamazsınız Yargıtay içtihat değiştirdi.

 • Adem Yavuz 7 Şubat 2021 10:09

  Merhaba, Sahibi olduğum dairenin tapusunu noterden vekaletname vererek yapılacak olan projeden daire almak üzere ve daire tamamlanıncaya kadar devrettiğim evde oturmak suretiyle aramızda notersiz basit bir sözleşme yaparak satışını verdim. Bu arada evi alan kişi başkasına devir yapmış ve müteahhitle kira kontratı yapmışlar . Sonrasında müteahhit kirayı ödemeyince evin yeni maliki beni aradı ve evi boşaltması istedi bende bu evde elimdeki sözleşme gereği oturduğunu ne zaman bana yeni dairemi teslim eder yada paramı iade ederse ozaman evi boşaltacağımı belirttim. Bunun üzerine evin yeni maliki müteahhite karşı tahliye talepli dava açarak tahliye kararı aldırtmış. Davada şuan taraf değilim henüz bana karar tebliğ olmadı ev sahibinin avukatı son duruşma zabtını attı ve evi boşaltmamı istedi elimde bir senet birde adi sözleşme var bu durumda benim yapmam gereken hukuki bir yol varmıdır. Şimdiden çook teşekkürler.

 • Muhammed çetin 7 Şubat 2021 10:01

  Hafta sonları evde vakit gecmedigi icin bende bizim bi alt sokağımızda olan playstation yeri var makina kiralamak istedim sahibiyle konustum gelip makinayı sokup alabilirsin dedi evden çıktım gittim playstation yerine girdim dukkana yani dort bes kisi daha vardı aynı benim gibi kiralamak isteyen onlarda makina sokup eve goturup oynayacaklardı o sırada polis geldi soru sordu durumu anlattık dışardada deildik içerdeydik makina sokup gidecektik ama polisler kimlik isteyip ceza yazdılar verilen ceza için itiraz edebilirmiyim nereye itiraz ederim iptal olurmu ? Rica etsem cevaplarmısınız

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 17:25

   Haberlere çıkan playstationcılar siz misiniz yoksa? Kimse yemez o senaryoyu.

 • Semih 7 Şubat 2021 03:53

  Ben bir ürün sattim kendime ait satın aldığım bu ürünü sattığım kişiye faturası ile verdim faturada isim soyisim adres ve tc kimlik numaram vardı bu bilgiler ile birşeyler yapabilirler mi cevaplarsanız çok sevinirim teşekürler.

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 17:17

   Yapamazlar merak etmeyin.

 • Can U 7 Şubat 2021 03:41

  Annemler 5 kardeş. Annem en küçük çocuk ve tek kız çocuk.
  Dedem rahmetli olmadan önce 5 daireli apartmanın 4 dairesini oğlullarının üzerine yaptı ( her oğluna bir daire düşecek şekilde )
  Dedem rahmetli olduktan sonra ( anneannem hala hayatta ) biz avukat aracılığı ile annemin erkek kardeşlerine haber gönderdik. Dedem ve anneannemin oturduğu 5. Dairenin annemin hakkı olduğunu ve sukunet içinde imza atmalarını hakkın yerini bulmasını talep ettik. 2 dayım buna olumlu yanıt verirken diğer ikisi olumsuz yanıt verdi. Anneannem annemden taraf ve o olumsuz yanıt veren iki oğluyla konuşmuyor.

  Bu durumda annem adına dava açabilir miyiz ?
  Sizce nasıl bir yol izlemeliyiz ?

 • Candan 7 Şubat 2021 00:34

  Merhabalar ben 1998 yılında evlendim şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açmak istiyorum 2017 yılında bir araba ve 2018 yılında eşim emekli olduktan sonra bir ev satın aldık. şuan oturduğum ev aile apartmanı mal paylaşımı nasıl yapılır benim haklarım nasıl olur teşekkürler

 • Bayram aydogdu 6 Şubat 2021 20:23

  Turkiye genelinde 1000 den fazla subesi olan bir firmanin bir subesinde 8 yil calismaktayim.calistigim subeyi acentelik olarak baska birine verecekler.acenteligi alan kisi calisanlarin tum haklariyla birlikte almiyor.bizler sifirdan tekrar baslayacagimizi soyluyor.haklarimiz ise suanda calistigim firma bizde sakli kalacak deyip tazmitamizi da vermiyor.ben acenteligi kabul etmeyip isten ayrilsam tazminat hakkim olurmu

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 17:00

   Haklarınız devam eder. İşten çıkmak istiyorsanız başka bir haklı neden bulmanız gerekir.

 • Erhan Fatih 6 Şubat 2021 13:05

  13 yaşındayken sınıf arkadaşım beni kışkırttı kafasına yumruk attım,o da burnumu kırdı,manevi açıdan devasa zararlarım oldu,16 yaşında mahkemeye vericem diyince hakaret etti(geçmişini şey yaparım)tehdit etti(seni okulunda şey yapicam,bittin oğlum sen,18 yaşına giirnce mahkemeye vereceğim de sonuçları ne olur, 100,000 tl lik dava açacağım.

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 16:54

   Ailene ve rehberlik öğretmenine muhakkak söyle. Bu şekilde davranışlara 18 yaşına kadar katlanmak zorunda değilsin.

 • Selin yildiz 6 Şubat 2021 12:02

  Bundan 35 yıl evel babama ayit olan bi evi x bir kişiye bir konutumuzu devir etti herhangi bi para almadan borçları varmış haciz gelemsin diye bu tapuyu çocukları olarak.bozdurma şansımız varmıdır babamız hayatta şuan yapılabilecek bisey varmı

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 16:52

   Sözleşme ya da herhangi bir yazılı delil yoksa tapu iptal davası açamazsınız.