0216 387 0 388

AVUKATA SOR

Avukata Sor
Avukata sor sayfamızda her türlü sorularınız online avukatlarımız tarafından cevaplandırılmaktadır. Sitemizde sanal avukat soru sorma hizmetimizden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Avukata soru sormak için sayfanın en altındaki formu doldurmanız yeterli olacaktır. Hukuk büromuza sormuş olduğunuz sorunun öncelikle kategorisi belirlenerek, alanında uzman avukatımıza yönlendirilecektir. Örneğin iş hukuku avukatı boşanma avukatı veya gayrimenkul avukatı soru sor birimimize aktarılacaktır. Danışman avukatlarımız tarafından sorularınız detaylı şekilde incelenerek, en kısa sürede cevaplandırılacaktır. Hukuk büromuz tarafından verilmiş olan cevabı yine bu sayfaya girerek görebilirsiniz. Başkaca sorularınız olması halinde tekrar sorularınızı iletebilirsiniz. Avukata sıkça sorulan sorulara aşağıda başlıklar halinde yer verilmiştir.

Dava Nasıl Açılır?

Dava açabilmek için öncelikle bir dava dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir. Dava dilekçesinde bulunması gereken unsurlar; davayı hangi mahkemede açacağınız, davanın tarafları ve adresleri, hukuki uyuşmazlığa dair açıklamalar ve talep edilen hususlardır. Bu nitelikleri barındıran dava dilekçesi hazırlandıktan sonra mahkemeye giderek harç ve masrafları ödedikten sonra davanızı açabilirsiniz.

Hukuki Danışma Ne Demektir?

Hukuki danışma; hukuki sorununuzla ilgili bilgileri ve elinizdeki delilleri detaylı bir şekilde avukatınıza açıkladığınız ve avukatınız tarafından başvurabileceğiniz hukuki yolların ihtimalleri ile birlikte size anlatıldığı mesleki bir süreçtir. Bu sayfamızda sorularınıza en temel haliyle cevap vermemiz hukuki danışma kapsamında değildir. Hukuki uyuşmazlıklarınızı daha etkin ve verimli bir şekilde çözebilmek için ücretsiz avukat danışma sitelerine değil, bir avukatlık bürosuna giderek elinizdeki delilleri gösterdikten sonra hukuki danışma almanız yararınıza olacaktır.

Sanal Avukat Soru Sorma Nedir?

Avukata sormadan yapılan hukuki işlemlerde önemli hak kayıpları doğabilmektedir. Sorularınızı uyuşmazlık ortaya çıkmadan önce sormanız halinde, dava aşamasına geçmeden çözmek mümkün olabilecektir. Yargıya intikal etmesi durumunda ise önceden hukuk soru sor desteği alındığı için daha etkin ve verimli savunmalar yapılması mümkün olacaktır. Ayrıca iddialarınızı ispatlamanız kolaylaşacak, davanın lehinize sonuçlanması ihtimali artacaktır. Bu şekilde avukata sor online işlemine sanal avukat soru sorma denilmektedir. Hukuk büromuz İstanbul merkezli olmasına rağmen Türkiye’nin her yerinde hizmet vermektedir. Bu nedenle İstanbul dışındaki şehirlerde yaşıyor olsanız dahi sorularınızı tarafımıza iletebilirsiniz.

Davalar Ne Kadar Sürer?

Davaların ne kadar süreceği mahkemenin iş yoğunluğuna, davanın türüne ve toplanması gerekli olan delillere göre değişmektedir. Bu nedenle kesin bir şey söylemek mümkün olmamakla birlikte türlerine göre davaların ne kadar süreceğini bu konudaki makalemizden inceleyebilirsiniz: İstinaf mahkemesi ne kadar sürer

Ücretsiz Avukata Sor Hizmetinden Yararlanabilir Miyim?

Avukata sor sayfamızdan sunmuş olduğumuz hizmetler hukuki danışma kapsamında olmadığından ücret alınmamaktadır. Ücretsiz avukata soru sor hizmetimizden serbestçe faydalanabilirsiniz. Her türlü hizmetlerin sanal aleme kaydığı bir çağda, avukata ücretsiz soru sorma imkanının halkımıza sağlanması gerektiği kanaatindeyiz.

Avukat Tutmak Zorunlu Mu?

Davanızı kural olarak avukatla takip etmeniz zorunlu değildir. Ancak genellikle sonucu pek iyi olmamaktadır. Usul kurallarına uymadığı, süreleri kaçırdığı ya da iddialarını gerektiği gibi ileri süremediği için haklı davası reddedilen bir çok kişi bulunmaktadır. Bu nedenle avukatsız dava açmanızı tavsiye etmeyiz.

Avukata Sor Whatsapp Aracılığıyla Mümkün Mü?

Whatsapptan avukata soru sorulduğunda aynı soruların tekrar tekrar sorulduğunu gözlemlemekteyiz. Ücretsiz avukata sor sayfamızda ise daha önce sorulan soruları inceleyerek hızlı bir şekilde cevaba ulaşmanız mümkündür. Avukata soru sor whatsapp sayfaları gizlilik nedeniyle tercih edilse de isminizin görünmesinden endişe ediyorsanız rumuz kullanmanız da mümkündür. Avukata sor whatsapp sayfaları ile sanal avukat soru sorma sayfaları arasında gizlilik bakımından hiçbir fark bulunmamaktadır. Tarafımıza ilettiğiniz her türlü bilgi, sır saklama yükümlülüğümüz çerçevesinde korunacak ve üçüncü kişilerle kesinlikle paylaşılmayacaktır. İsminiz ve sormuş olduğunuz soru haricindeki hiçbir bilgi sitemizde yayınlanmayacaktır.

Avukat Vekaletnamesi Nasıl Çıkarılır?

Avukatınız tarafından size verilen kimlik ve adres bilgileri ile birlikte herhangi bir notere giderek vekaletname çıkarabilirsiniz. Miras, nüfus, boşanma gibi davalarda özel yetkiler arandığından bunları vekaletnamenize ekletmeyi unutmayın.

Avukata Sor İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Sormuş olduğunuz sorularda açık ve net olmanız, olayla doğrudan ilgisi bulunmayan konulara girmemeniz daha verimli olacaktır. Bu şekilde sorularınıza çözümler üretmemiz daha kolay olacaktır. Konudan sapmamanız kaydıyla her türlü detaya yer verebilirsiniz. İletinizi göndermeden önce lütfen son bir kez okuyup, eksik bilgi olup olmadığını teyit edin. Öğrenmek istediğiniz bilgiyi açık bir şekilde sorduğunuzdan emin olun. Yalnızca konudan bahsetmeniz yeterli olmayacaktır.

Avukata Sorulacak Sorular Nelerdir?

Dava açmak için bir avukatla görüşmeye gittiğinizde dava sürecinde sizin yapmanız gerekenleri, hangi delilleri avukata vermeniz gerektiğini, vekalet ücretinin miktarını ve nasıl ödeneceğini, yargılama giderleri ve harçların tutarını, davanın başarı şansını ve benzeri aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Bana Karşı Dava Açıldığını Nasıl Öğrenebilirim?

E-devlette tarafı olduğunuz bütün davalar görülmektedir. Hakkınızda hangi mahkemede dava açıldığını E-devletten öğrenebilir ya da tarafınıza tebligat gelmesini bekleyebilirsiniz.

Avukat Ücreti Ne Kadardır?

Avukatlık ücretinin alt sınırı her yıl düzenlenen avukatlık asgari ücret tarifesi ile belirlenmektedir. Bu tutarın üstünde olan herhangi bir miktar üzerinden yapılan anlaşma geçerlidir. Ortalama avukatlık ücretleri ve avukat maaşı hakkında detaylı bilgi için bu konudaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Davamın Durumunu Nasıl Öğrenebilirim?

Tarafı olduğunuz dava dosyalarını ve dosya içerisindeki bütün evrakları vatandas.uyap.gov.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki avukata sor formunu doldurarak sormak istediğiniz her türlü soruyu avukatlarımıza iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5.236 Soru

 • Sadettin 6 Şubat 2021 11:48

  Kolay gelsin ben is kazasi davasini kazandım faizlerle birlikte 119 bin tl giderler gibi diger alacaklarla 142 bine cikti ama avukatim bana 61 bin tl odeme yapti anlasmamız yuzde% 20 avukatin bu hesabi dogrumu acaba birde nasıl itiraz edebilirim

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 16:12

   Tazminat ve faiz toplamı 119 Bin ise bir hata var. İş kazası avukatınızla görüşüp açıklama isteyin.

 • Barış Karayiğit 6 Şubat 2021 04:42

  Ben 2 yıldır aynı şirkette çalışıyorum ve bana bu çalışma süresi boyunca asgari ücret dışında bir zam yapmadı ve ben her zam istedim dediğinde yaptım diyor o da asgarii ücretin zammı oluyor böyle bir hakkı var mı işverenin
  Asgari ücret kendi zammı yappmış gibi gösterebilir mi

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 16:08

   Çalışanların %40 ı sizin durumunuzda.

 • Koray Döner 5 Şubat 2021 18:40

  Merhaba, çalıştığım iş yerinden başka bir iş bulduğum için 26/01/2021 tarihinde istifamı verdim ve 4 hafta ihbar süresini çalışıyorum. Ocak ayında herkesin faydalandığı zamdan ben faydalanamadım bunun ihbar süresi çalışmamla ilgili alakası var mı ihbar süresini çalışıyorum diye yapılan ayrımcılıktan bana haklı fesih hakkı doğar mı ?

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 15:45

   Fesih iradenizi ortaya koymuşsunuz zaten. Değiştirmeniz mümkün değil.

 • Şermin Özgür 5 Şubat 2021 18:00

  Annem ve babam 25 yıl önce vefaat etti üzerlerinde hiç bir mal varlığı olmadığı için veraset ilamı çıkatmadım şimdi çıkartmak istiyorum geciktiğim için bana para cezası verilir mi

 • aynur 5 Şubat 2021 16:11

  2016 eylülde açılan davam 2018 nisanda istinafa gitti karşı taraf red istedi 2018 temmuzda dosya durumum açık oldu e devlette 1,5 seneyi geçti sonuç yok ne zman çıkar 2. sorumda boşandık diyelim kızım bende evlilik durumumda babası kızımı alma hakkına sahip mi

 • Hava Uçak 5 Şubat 2021 16:06

  Merhaba , kefillikden dolayı bankada ki teminat pancar söküm makinesi için karşı tarafın borcuna karşılık ziraat leasing e yattı ve asıl borçluya temin edebilmek için dava açdım 2018 de davam halen sürmekde icra itiraz davası sonuçlanma aşamasına geldi , ama davam sürer iken karşı taraf malları 5 ay önce üzerinden başka birinin üzerine geçirmiş uzakdan bi akrabası, bundan sonra nasıl bir yol çizilmeli davam sonuçlandıkdan sonra icra devam edicek ama malları kaçırdığı için nasıl bir yol çizilmeli,sonuç ne olur ne kadar sürer ?

 • canan güney 5 Şubat 2021 15:29

  merhaba,çalışıyorum eşimle resmiyette evliliğimiz sürüyor çocuk için tedbir nafakası alıyorum ben nafaka almıyorum.Nafaka artış davası açtım covid patladı babam covidden vefat etti.Çalışmayı bırakmak babamın maaşıyla geçinmek için anlaşmalı boşanmak istiyorum.Dava bitmeden boşanırsam dava düşermiş.Eşimle dava bitince boşanalım diye erteledik.Çalışmaya devam etmek zorunda kaldım.Eşim mahkemenin hükmü olmadan çocuğa da sana da 5 kuruş vermem dediği için böyle.Davayı kazanırsam anlaşmalı boşanma protokolüne ne yazılmalı ki artış iptal olmasın?

 • Ayşe 5 Şubat 2021 13:28

  Merhaba

  Uzun suredi çalışmakta olduğum şirketle ek iş yükleri nedeniyle anlasamadik ve artık calisamayacagimizi belirtti.Haklarimi talep ettiğimde pandemi nedeniyle işten çıkarma yasagi kalkınca çıkış yapacaklarını belirtti.8ay sonra çıkış yapacaklarını söylediler ncak tazminatın eksik hesaplanıp söylendi kabul etmezsem ise gelmiyor diye ihtar çekeceğini belirtti.bu sur boyunca kco yatırıldı ne yapmalıyım hepsi sözlü yapıldı ve reami bir yazışma yok

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 15:12

   Ücretsiz iznin bitiminde ödemezlerse bir iş hukuku avukatına başvurarak dava açmalısınız.

 • Hüseyin B. 5 Şubat 2021 12:54

  Boşanmış olduğum eşimden bir çocuğumuz var. Eşim boşandıktan sonra kızlık soyismini kullanıyor. Eşimin üzerine bir ev var. Eşim eğer hiç evlenmez ise, vefatı sonrası ev oğlumuza miras hukuku gereği veraset ile geçer mi? (Oğlum benim soyismim altında ve 18 yaşından büyük)
  Teşekkürler

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 15:07

   Evlense de geçer. Soyadının bir önemi yok.

 • emel 5 Şubat 2021 03:04

  merhaba esim haziran ayinda siddet uyguladi ve hemen darp raporu aldim su anda bosanma davasi acmak istiyorum darp raporunu davada kullanabilirmiyim suresi gectimi

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 15:00

   Şiddetli geçimsizlik hali bakımından kullanabilirsiniz. Bir boşanma avukatına başvurmanızı tavsiye ederim.

 • Gökalp topatan 5 Şubat 2021 02:18

  01.08.2019 tarihinde işe başladım. Muhendis olarak başladığım işte 3053 lira net ucret alıyorum. 06.02.2020 tarihinde istifa edersem herhangi bir ücret alabilirmiyim.

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 14:58

   Haklı bir fesih gerekçeniz varsa kıdem tazminatı alabilirsiniz. Kıdem tazminatı hesaplama sayfamızdan miktarını öğrenebilirsiniz.

 • Melis 5 Şubat 2021 00:24

  Merhaba 2017 yılında eşimle boşanmak için dava açtım (çekişmeli) 2018 yılında dava red verdi gerekçeli karar çıktı avukatım gerekçeli karar çıktıktan sonra kesinleşme şerhi için dilekçe vermesi gerekiyormuş vermemiş 2020 yılında dilekçe verildi kesinleşme şerhi çıktı 3 yıl süre geçtikten sonra hâkim otomatik olarak boşuyormuş ama kesinleşme şerhinden sonra 3 yıl ama avukatın hatasından dolayı kesinleşme şerhi yeni çıktı beklediğim 2 yıl boşa gitti yapılabilecek birşey var mıdır yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler şimdiden

  • Besler Hukuk 15 Şubat 2021 17:56

   Önemli olan kesinleşme şerhinin ne zaman düzenlendiği değil kararın ne zaman kesinleştiğidir. Karar 2018’de tebliğ edildiyse süre başlamıştır.

 • Mehmet Karaağaç 4 Şubat 2021 23:52

  Merhaba ben bir akrabamın ve kendimin resmini whatsapp da durum bölümünde 1 yıl önce paylaştım şimdi aramız kötü oldu. Bu izinsiz sosyal medyada fotoğraf paylaşmaya girermi yada beni şikayet etseler cezasi varmidır?

  • Besler Hukuk 15 Şubat 2021 17:53

   Yoktur.

 • Caner söğüt 4 Şubat 2021 22:39

  Merhabalar
  Şahsıma sosyal medyadan hakaret eden bir şahıs için şikayette bulundum .İddianame mahkeme tarafından kabul edilmiş. Fakat UYAP dan baktığım da tarafımı bir belge gönderilmiş olup duruşma olmaksızın karar verilebilir ibaresi var. Şikayetinizin devam edip etmediğini varsa maddi zararınızı okunabilir bir dilekçe ile mahkememize gönderiniz yazıyor. Şimdi ben bu şahıstan tazminat talebinde bulunmak için nasıl bir dilekçe oluşturmalıyım. Gelen yazının fotoğrafını paylaştım. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler

  • Besler Hukuk 15 Şubat 2021 17:51

   Tazminat davası açmanız gerekir.

 • Ece Erdoğan 4 Şubat 2021 20:15

  Merhaba çalıştığım şirkette patronumun beni rahatsız ettiği anı ses kaydına aldım çok açık bir konuşma geçmiyor ama kendisinin demek istediği yani niyeti ve benim cevabım gayet net anlaşılıyor. Bunu savcılığa versem işe yarar mı?

  • Besler Hukuk 15 Şubat 2021 17:44

   İçeriğini bilmeden bir şey söylemek zor. Ancak cinsel taciz davalarında kesin delil aranmıyor.

 • İsa ak 4 Şubat 2021 19:45

  Alacağımı tahsis edebilmek için avukata başvurduk icra takipi yaptı itiraz eddiler.itirazi iptal davası açtık kazandık.parayi icraya koyduk ödemeyince.1 yıl sonra ödemeyi yaptılar avukatım benden icra avukatlık parası aldı.karsi taraf avukatlık parasını benden tahsis etti.buna hakkı varmi arz ederim.

  • Besler Hukuk 15 Şubat 2021 17:39

   Avukatınız karşı taraftan almıştır. Mahkeme kararındaki asıl alacak ve faizini hesaplayarak teyit edebilirsiniz.

 • Meral cıncık 4 Şubat 2021 18:24

  Merhabalar ben isim değişikligi icin dava actim ve kazandım .gerekçeli karar bu ğün ciktı yarın gidip alıcam.şimdi ilk önce ne yapmalıyım nasıl bir süreç var onumde bilgi verebilirseniz sevinirim teşekkür ederim.

 • A. K. 4 Şubat 2021 16:54

  Bir alisveris magazasina olan borcumdan dolayi icra acilmisti yaptigim odemeler karsiligida magazaya borcum gorunmuyor fakat 2bin lira gibi bir faizi avukat kendi hesabina tahsil ediyor bu yaptigi yasal mi sikayet etmeye bile baro para alir olmus ama haksiz yere aliyorsa ne gerekiyorsa yapicam borc 3155 tl den acilmis 1.5 senede 6bin tlye yukseldi borc 1 ayda zaten 3155 lik borcu 4100 yapmis borcu avukatlik ucretidosyada 650 tl gorunurken 720 ye yukseltmis durduk yere artarmi avukatlik ucretide yardimci olursaniz sevinirim yetim maasimdan muafakat imzaladim eve icraya gelcez baskisindan en azindan artik haksiz yere odemeyim daha fazla

  • Besler Hukuk 15 Şubat 2021 17:28

   Avukata güvenmiyorsanız icra müdürlüğüne giderek orada belirtilen tutar kadar ödeme yapabilirsiniz.

 • Elif yaman 4 Şubat 2021 13:43

  Kiracının istinafa gitmesi tahliye kararını durdurur mu

 • BURAK YILDIRIM 4 Şubat 2021 08:53

  Merabalar kolay gelsin kasım ayında balıkesir atatürk sehir hastanesinde biopsi oldum ve alınan parcayı özel bir labaratuarda incelemeye verdim ve sonuc verem olarak cıktı ve 3 hafta hastanede yattım ve 1.5 ay verem tedavisi gordüm ancak bursada gögsumden tekrar örnek alınarak biopsi oldum ve hodgkin lenfoma teshisi cıktı ve balıkesirdeki laboratuardan onların inceledigi örnekleri alıp onlarıda bursada tedavi oldugum hastanede tekrar incelettim ve hodgking lenfoma sonucu cıktı bu yanlıs teshisle alakalı bi dava söz konusu olabilir mi ?

 • Esra 3 Şubat 2021 23:25

  Mrb, yakınımız için, suç tarihi 2013 ağır ceza mahkemesi 19 ocakta dolandırıcılıktan ayrı ayrı iki ceza verdi yerel mahkeme 2 yıl 6 ay ve 2 yıl 1 ay istinaf mahkemesine başvurulacaktır fakat bu davalarda zamanaşımı 8 yıl uzamış zamanaşımı 12 yıl mıdır? Zamanaşımı suçun işlendiği tarihte mi başlar 2013 te? Lütfen cevabınızı rica ederim.

 • Serkan işler 3 Şubat 2021 23:01

  7 senedir aynı iş yerinde calısıyor dukkan acmak İcin isten ayrılmayı düşünüyorum pandemı den dolayı işcı cıkarımı yasak oldugundan dolayı kıdem tazminatı alabilirmiyim?

  • Besler Hukuk 8 Şubat 2021 10:14

   Haklı bir fesih nedenine dayanırsanız alabilirsiniz. Kıdem tazminatı hesaplama sayfamızdan miktarını hesaplayabilirsiniz.

 • Yusuf 3 Şubat 2021 22:16

  Ziraat bankası internet bankacılık kısıtlaması getirmiş ve beni suçluyorlar bahis oynadığıma dair internet bankacılığı kısıtımı nasıl açtırabilirim

 • Nur Martins 3 Şubat 2021 22:01

  Merhabalar,uzun yıllardır ismimi kısaltmak istiyorum,kimlik adım Nurdane,sanıyorum doğduğumdan bu yana Nur ismiyle çağırıldım ve böyle tanınıyorum.Dava açmak gerekli mi yoksa yeni kanundaki Nüfus müdürlüğünde de halledebileceğim bir konu mu bilmek isterim..Ayrıca sayfanızdaki tüm davaları okudum nerdeyse ve emeğinize sağlık

  • Besler Hukuk 8 Şubat 2021 10:09

   Dava açmanız gerekir.

 • Serkan özçiçek 3 Şubat 2021 21:26

  İyi günler ben 1 Ekim 2019 yılında işe girdim ve 25 Mart 2021 yılında askere gideceğim için tazminatımı Alacam yanlız virusden dolayı bazen izne cikartildik toplam 240 gün sigortam var ne kadar tazminatım alırım hiç yullik izin vermediler parasında vermediler bilgi verme şansıniz var mı teşekkürler

 • Zeynep Aksa Yılmaz 3 Şubat 2021 19:30

  Merhaba, curiouscat uygulamasından bir arkadaşıma anonim bir şekilde cinsel içerikli mesajlar attım. Daha sonra twitterda mesajları paylaşıp savcılığa başvuracağını söylemesi üzerine sahte bir twitter hesabı açıp farklı bir isim vererek sahte bir itirafta bulunup özür diledim. Ancak özrümü kabul etmedi ve twitter mesajlarını ve curiouscat’ten sorulan soruları delil göstererek savcılığa şikayette bulunmuş. Bu durumda evime kağıt gelir mi? Kim olduğumu bulabilirler mi?

 • Bünyamin Bilir 3 Şubat 2021 08:07

  Ceza mahkemesinde beraat ettim.Vekalet ücretinin hazineden alınarak sanığa verilmesi kararı verildi.Bu ücreti avukat alacak fakat ben avukata ücretini ödedim.Ben suçsuz olduğum için avukata ödediğim parayı geri almam mümkün mü?

  • Besler Hukuk 8 Şubat 2021 09:49

   Değil. Kanunen avukata ait olduğu için ilk başta vekalet ücretini ona göre belirliyoruz.

 • Kübra kara 3 Şubat 2021 00:12

  Dedem öleli 17 sene oldu annem de yeni vefat etti annemin babasının üstündekini tarlaları dedem ölmeden küçük oğluna geçirmiş ancak geçirirken de uyanıklık etmişler gelinin babasına ondan da gelinin ustune gecmiş yani dayının hanımına şimdi annemin varisleri olduğumuz icin dava açmak istiyoruz ancak direk dayının ustune geçirmedikleri icin Usulsüz satış oldugu kanıtlanabilir mi?dede öleli 17 sene oldugu icin zaman aşımı olur mu ? Bir de tarlaları verdiği yaşı 70 in üstü Bu da davada bizim icin artı bir sebeb olur mu?

 • Yusuf tüfekçi 2 Şubat 2021 21:38

  Ben 5 ay önce instagramda gezioken devruhan demir adlı bir şahısın BAHİS reklamını gördüm ücretsiz yüksek oranlı kupon verdiğini yazmış ona mesaj attım bana maçları verdi verdiği maçlar hiçbi yasal bahis sitesinde olmayan maçlardı kendi yasal site dediği sitenin linkini attı ve bana verdiği maçları oynamamı söyledi önce 10 tl attım verdiği ibana sonra en az 100 TL atılması gerektiğini söyledi sonra 100 TL attım sonra maçlar geldi vergi istedi 1244 TL bende annemin hesabından verdiği ilk ibandan farklı ibana attım sonra bir daha para istedi bu sefer 2000 TL ben uyandım dolandırıldığımı paramı geri istedim engellediler sistemden sonradan araştırdım verdiği maçlar olduğu gün ve saatine yokmuş alakasız takımlar yani olmayan maçlar ben suç işlemiş olurmuyum veya bana bir yaptırım olur mu cimere yazdım bu şikayetimi bana ceza gelir mi ben iddiadan anlamam bu arada bu yüzden inandım lütfen bana anneme Bi cezası olur mu lütfen yardım edin

 • Canan Candemir 2 Şubat 2021 16:39

  Babam annemi aldattı . Annem hep affetti ama babam yine aldatmaya devam etti annem şimdi boşanmak istiyo 5 kardeşim var boşanma gerçekleşince çocuk velayeti babay gider mi en küçük kardeşim 14 yaşında

 • gül maden 2 Şubat 2021 15:53

  Merhaba, pandemi dolayısıyla eşimi ücretsiz izine çıkarttılar ama onun yerine başka eleman aldılar, haklarını nasıl alabiliriz ne yapmalıyız?

  • Besler Hukuk 7 Şubat 2021 11:01

   Ücretsiz izine çıkarılması tek başına yeterli değil. Başkaca haklı sebeplere dayanmanız gerekir.

 • E.s 2 Şubat 2021 14:03

  Yd istemli davada bölge idare ret kararı verdi. İstinafa taşıdık ve şu anda dosya hakimde. Konumuz ise soruşturmaydi ve takipsizlik kararı verildi. Bunu da istinafa gönderdik. Tahmini bekleme süremiz ne olur veya hızlandırmak için bir şey yapılabilir mi? Zira telafisi mümkün olmayan zararlar doğacak.

 • sezgin yurt 2 Şubat 2021 13:46

  işe iadede geçerli nedenle fesih kararı sonucundan sonra açılan tazminat davasında nasıl bir karar verilebilir.
  Daha öncedende sordum ama hiç bir cvp alamadım.

 • Uğur karaca 2 Şubat 2021 12:55

  merhaba mahkemenin verdiği kararı temyiz ettik istinaf mahkemesi kararı bozdu ilk derece mahkemesine yolladı süreç şimdi nasıl işleyecek ve kesin karar ne zaman çıkar

 • Ümmü Gülsüm Keçeci 2 Şubat 2021 09:40

  İsim değişikliği için nereye başvurmam ve hangi işlemleri yapmalıyım?

 • Gönül kara 2 Şubat 2021 08:22

  Ölen bankaya borcundan dolayi red ettim fakat red kararini icraya gondermem gerekiyomus göndermedim banka borcu iki kat yapip beni icraya vermis dava açtim icra kaldirilsin diye kararimla bitlikte red edildi herseyim usulune uygun fakat banka beni 5.ayda icraya vermis benim red kararim 12. Ayda cikti actiğm dava neden rededilmiş

 • Aslı Merve 2 Şubat 2021 03:11

  Annem ablam ile ortak ev aldılar 6 yıl oldu annem evin satılması ortaklık bozulmasını istiyor anlaşmazlık olduğu için ama ortak olan kişi istemiyor nasıl bir yol izlemeliyiz evin satışı için

 • Bilinmeyen kişi 1 Şubat 2021 23:06

  İyi akşamlar.özel bir şirkette müdür olarak çalışmaktayım.7/24 tlf iş yönetmekteyim.7 yıllık çalışanım.bayramın yok ,pazarım yok…sürekli stres altında ihale alma peşinde ve yönetimi ile ilgilenmekteyim.ara ara işçilerin hakaretlerine maruz kalmaktayım.Bu şekilde çalışmak beni yıprattı ve psikolojik ilaçlar kullanmaya başladım.antidepresan ilaçları.ve sağlık sıkıntılarım başladı.stres Yaptığımda kalp çarpıntılarım oluyor.Sağlık sıkıntılarımdan dolayı bu yoğun işten istifa etmek istiyorum.tazminat ve ihbar tazminatımı nasıl alabilirim.

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 15:14

   Fazla mesai ve resmi tatil ücretlerinizin ödenmemesi haklı fesih nedenidir. Tazminat hesaplama sayfamızdan alabileceğiniz kıdem tazminatını hesaplayabilirsiniz.

 • Özkan T. 1 Şubat 2021 18:31

  Kolay gelsin,bir otomobil fabrikasında 10 yıl işci olarak çalıştım,ve 2009,2010 yılında zorlamaya bağlı sağ el bileğinlmden 2 ameliyat oldum,buzaman zarfında sol elimi fazla zorlamaya bağlı 2011 de sol omzundan ameliyat oldum.en son ameliyat öncesi 2011 Mart ayında meslek Hastanesi’ne yattım ve el bileğinden meslek hastalığı tanısı aldım,6 ay sonra 2011 Eylül de kontrole çağrıldım ve hem sağ el bileği hemde sol omuza meslek hastalığı raporu verildi.6ay sonra 2012 Mart’ta tekrar kontrole çağrıldım verilen raporda el bileği ve omuz mesleki ama son kararı SGK yüksek sağlık kurulu verecektir denildi ve rapor ve ekleri bağlı bulunduğum SGK il müdürlüğüne yollandı.
  SGK il müdürlüğü aradan geçen 10 yıldır okadar itiraz etmeme rağmen dosyamı sümen altı yaparak hiç bir şekilde işleme koymadı,taki 2 yıl önce başka şehirde çalışıyorum diye oradaki SGK il müdürlüğüne yollanmış ve oraya başvurup en baştan meslek Hastanesi’ne gitmem söylendi ama ilk başvurum hala açık bir şekilde duruyor.Bende sizi dava edeceğim diyerek bir dilekçe yazdım ve beni tekrardan İstanbul meslek Hastanesi’ne yolladılar ve tekrar meslek hastalığı raporu verilip İstanbul Topkapı SGK ya meslekte kazanma gücü kaybı oranı için gitti ve 2 ay sonra yüzde sıfır oranla geri geldi,şimdi SGK yüksek sağlık kuruluna itiraz dilekçesi yazmam gerekiyormuş eğer oradan da sıfır oran gelirse ne yapmalıyım.

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 14:56

   İş kazası tespit davası açabilirsiniz.

 • Fatıma DÜZGÜN 1 Şubat 2021 16:48

  Ismim Fatıma, anacak sosyal hayatta , is hayatimda ve cevremde Almila olarak taniniyorum. Bir cok resmi islemde Fatma olarak yazip geciyorlar , -ı- harfinin oldugunu defalarca belirtmek gerekiyor. Buna ragmen fadime diyen , fatma diyen oluyor ve sorun oluyor. AYRICA annemin adi ve soyadi da benimkiyle ayni Nufus mudurlugunde adimi degistirebilirmiyim ??

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 14:44

   Dava açmanız gerekir.

 • CELAL BALKAYA 1 Şubat 2021 16:31

  kredi alacağı için banka vekili alacaklı izmir 19. icradan takip açtı ben izmir torbalı da ikamet ettiğim için yetkiye ve borca itiraz ettim. yetkisizlik kabul edildi bu sefer torbalı icradan takip açıldı.. borca tekrar itiraz ettim. bunun sonunda izmir 5. tüketici mahkemesinden ihtiyati hacizli itirazın iptal davası açıldı. dava dosyasına arabuluculuk şartı getirilmediği için davanın usulden reddine karar verilmesi için dilekçe verdim. 9 şubatta ön inceleme duruşması yapılacak.. duruşmaya katılmasam dilekçem işlem görür mü ? ve asıl konu dava ikamet ettiğim yerde torbalıda asliye veya sulh hukuk mahkemesinde mi açılması gerekiyordu ? mahkeme yetkisizliği için dilekçe vermem lazım mı ?

 • Ece Açıkalın 1 Şubat 2021 15:27

  Birlikte olduğum kişi evli çıktı ismi sahte çıktı memleketi her şeyi sahte çıktı 100 bin tl beni dolandırdı parayı şirket hesabına yolladım ve kesinlikle ödemiyor elimde açıklamalı banka makbuzlarım var açıklama kısmına borç para diye yazdım kısacası dolandırıldım araştırdım başka kadınlara da yapmış zamanaşımı süresini kaçırmak istemiyorum 16 Ağustosta evli olduğunu öğrendim parayı nisan ayında yolladım süre ve yapabileceklerim nelerdir tazminat davası açma hakkım var mı?

 • Rabia 1 Şubat 2021 02:27

  26 Nisan 2019 da başladığım iş yerinden 29 Mart 2020 tarihinde pandemi nedeniyle nakdi ucret desteği almaya başladım. 29 Ocak 2021 de evlendim. İhtar çekip kıdem tazminatı talep edebiliyor muyum bu durumda? Hala iş yerinde çalışıyor olarak gözüküyorum lakin nakdi ücret desteğinde olmam kıdem tazminatı hakkı verir mi?

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 14:27

   Ücretsiz izinde olmak tek başına haklı fesih nedeni değildir.

 • Kübra Topal 1 Şubat 2021 00:15

  Merhabalar,
  Engelli halamın vasiliğini amcam mahkeme karariyla aldi.Halama düsen mirasin satilip paranin bankaya yatırılicagini söylüyo.bu yerin satilmasi mecburi mi ? Bilgilendirirseniz çok sevinirim

 • Sedat sevim 1 Şubat 2021 00:00

  Merhaba babamın 2 katlı bir evi var ona ölünceye kadar bakmam şartı ile evinin yarısını bana devretmek istiyor diger mirasçı bu tapuyu bozabilir mi

 • Mukaddes Yenilmez 31 Ocak 2021 23:37

  Mustekiyim ceza dava dosyası var ama uzak bir şehirde gitmezsem problem olur mu.

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 14:23

   Olmaz.

 • Nazlıcan kara 31 Ocak 2021 22:35

  Mrb babam vefat etti ve trafik kazası geçirmişti manevi tazminat davası var bu davayı kızı olarak devam ettirebilirmiyim? Teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 14:19

   Evet davaya devam edebilirsiniz.

 • ali özkan 31 Ocak 2021 22:35

  kiz arkadasimin eski kocasi evraklari konsolosluga göndermiyo ve nerede oturdugu belli degil almanyada bosandilar ama türkiyede taninmasi lazim fakat eski kocasi zorluk cikariyo ve evraklari doldurmuyo ne yapilabilir bosanmalari icin ?

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 14:18

   Almanya’daki mahkemeye giderek boşanma davası kararını kendisi alabilir.

 • Semih bektaş 31 Ocak 2021 21:37

  Asgari ücrete zam gelmeden önce asgari ücretin üzerinde maaş alıyordum asgari ücrete zam yapıldıktan sonra benim maaşım asgari ücret seviyesinde kaldı işveren zam yapmayacağını söyledi bu nedenle işten ayrılırsam tazminat alabilirmiyim haklarım nelerdir

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 14:15

   Sadece sizin durumunuz bu şekilde değilse yapacak bir şey yok.

 • damla güney 31 Ocak 2021 21:06

  beni ve ailemi tehtid eden bir tanıdık hakkında savcılığa başvurduktan sonra koruma veya uzaklaştırma talep edilebilir mi

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 14:13

   Tehdit suçunun mağduru kadın uzaklaştırma talep edebilir.

 • Selcan sah 31 Ocak 2021 21:06

  Merhaba ben ismimi değiştirmek istiyorum fakat nasıl olucak tam olarak bilmiyorum. İsmim selcan kullanimi hem zor hemde uniseks bi isim nufus mudurlugune neler alarak gitmem gerek cevaplarsaniz cok sevinirim

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 14:12

   Dava açmanız gerekir.

 • yasin-tuman@hotmail.com 31 Ocak 2021 20:30

  Soyadımı değiştirmek istiyorum, soyadım değiştikten sonra diplomamda eski soyad olduğu için sıkıntı olur mu veya aileden çıkmış olur muyum mesela ilerde annemin veya babamın verasetini alabilir miyim?
  Yani soyadım değiştikten sonra herhangi bir haklarımdan mahrum olur muyum?

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 14:09

   Veraset ilamında çıkarsınız. Herhangi bir hak kaybı olmaz.

 • Alıme özger 31 Ocak 2021 19:32

  Eczacıyım herzamankı gıbı raporlu musterıme bılgısı dahılınde ılac yazdırdım fakat gelıp almadı bır süre sonra bana ya 50 bın verırsın yada senı sıkayet ederım dedı sımdı nasıl bır yol ızlemelıyım ceza alırmıyım

 • Hamdi ayata 31 Ocak 2021 16:34

  Slm 2008 iş baş 2015 çıkış ilk derence mahkeme kazandım üst mahkeme 04/05 /2019

 • fatma nur 31 Ocak 2021 15:38

  boşanmak için yargitaydan kağit bekliyorum ama daha gelmedi ben hemen boşanmak istiyorum kağit gelmeden boşanabilirmiyim yada boşanmak için ne yapmam lazim

 • Tufan yılmaz 31 Ocak 2021 14:37

  Merhabalar ben kamu kurumunda 2002den 2012ye kadar şirkete bağlı taşeron temizlik görevlisi olarak çalıştım.2012de kurumdaki temizlik işinden ayrılıp,aynı kurumun il müdürlüğünde şoför olarak işe başladım.2017de KHK ile temizlik ve güvenliğe şoförler hariç kadro verildi.suanda aktif taşeron şirket aracılığı ile devam etmekteyim.son çalıştığım şirket 2yillik tazminatımı ödedi.kurumda temizlik gorevlisi olarak çalıştığım 10 yıllık tazminatımı alabilirmiyim suanki işime engel olurmu almam.yada hem kurumda hem kuruma bağlı ilmudurlugundeki çalıştığım tazminat hakkım devam ediyomudur.ayni kurum olduğu için merak ediyorum.tesekkurler

 • Tufan yılmaz 31 Ocak 2021 14:34

  24 Ocak 2021 at 21:45
  Merhaba biz mutahite arsamızi kat karşılığı verdik.2020 Haziran ayında teslim etmesi gerekiyordu.bina bitti.pandemiden dolayı ekonomik kriz var diye teslim etmedi.simdide iskanı öne sürerek hala bekletiyor.sozlesmede dunya genelinde ekonomik kriz olmadığı sürece teslim etmesi şartı var.kira bedeli için dava açabilirmiyiz.

 • Melis Mesude Ardıçlı 31 Ocak 2021 13:59

  Merhaba; Babaannemin annesi ve kardeşinden kalan mal varlığının neler olduğunu bilmiyoruz. Nasıl araştırabiliriz?

 • Salih ciğercioğulları 31 Ocak 2021 00:04

  Kuzenim babam vefat ettikten sonra nüfüs kaydının düzeltilmesi davası açtı geldiğimiz noktada dna test sonuçlarına göre bizim kardeşimiz. ancak kötü niyetli bir insan olduğu için biz kabul etmiyoruz kardeşliği.Hakim nüfus kaydının düzeltilmesi kararı verir ise biz babamdan kalan malları satmıştık elindeki DNA raporu ile bizim Mallarımıza veya bankadaki paramıza TEDBİR koydurabilirmi. (Daha nüfusumuza geçmedi geçmeden böyle bir hakkı varmı)
  Teşekkürler ilgi ve alakanız için

 • Ozlem ozen 30 Ocak 2021 22:51

  Çekismeli bosanma davam 01.29.2021 istinafa gitti ne kadar sürer?

 • Necmi endez 30 Ocak 2021 22:21

  Slm biz 3 arkadaş uyusturucu hap aldık 3tane torbacidan sonra 100 metre ilerde narkotik çevirdi 3 hapı üzerimizde buldular…sonra bize aldığını kişiyi soluceksiniz dediler bizde mecbur söyledik karakolda gördüğümüzde dair teşhis yaptılar biz de gösterdik… O kişiyi şimdi o torbacibin mahkemesi varmış karakoldan haber geldi tanık olarak mahkemeye gireceksiniz dedi…şimdi şüpheli çocuğun ailesine evimize varasiya bulmuş mahkemede ifadenizi degiseceksiniz dediler yani tehdit ediyorlar evimize varasiya öğrenmişler şimdi bizde ifadeemizi değişmek mahkemede bir sıkıntı cikarmi suçlu olurmuyuz lütfen bir açıklama yaparmisiniz şimdiden teşekkürler

 • Süreyya 30 Ocak 2021 19:49

  Bir tanıdığıma borç para vermiştim.geri alamıyorum.elimde banka dekontu var .Nasıl bir yol izlemeliyim

  • Besler Hukuk 31 Ocak 2021 14:47

   Açıklama kısmına borç olarak verildiğini yazmadıysanız yeterli olmaz.

 • Ozlem ozen 30 Ocak 2021 16:00

  Çekişmeli boşanma davam ocak ayin 01.29.2011 istinaf mahkemesine gitti ne zaman sonuçlanir ?

 • Sıla Yıldırım 30 Ocak 2021 14:42

  Merhaba
  İşe iade davasında gerekçeli karar çıktı avukatım işe iade talep dilekçesi verdirmedi istinafa verirler mi diye bekletti karşı taraf istinafa başvurdu bu süreç daha ne kadar sürer işe iade talep dilekçesi vermeli miydim
  Şimdiden cevap için teşekkür ederim

 • Gözde Çapar 30 Ocak 2021 14:22

  Merhabalar, geçirdiğimiz bir trafik kazası sonucu yüzde 75 suçlu bulunduk. Herhangi bir can kaybı ya da zararı yok, sadece maddi hasar mevcut. Karşı tarafın bize açtığı maddi hasar için dava sonucunda 14.000 istenmekte. Bunun gidişatı ne olur?

 • Uğur mercan 30 Ocak 2021 10:08

  2015 yılında evkurdan 1500tl alışveriş yaptım odiyemedim şuan kağıt geldi 23.000 TL olmuş borcum hayatta odiyemem nasıl itiraz edebilirim lütfen yardımcı olurmusunuz

 • Yasemin Özdemir 30 Ocak 2021 07:59

  Merhaba kolay gelsin 8 kardeş aralarında miras paylaşımı yapamadıkları için kimse hakkını alamıyor ama tapu bilgilerinde 11 tapu adlarına gözüküyor. Kardeşlerden biri hakkını yasal yollarla almak istese ne yapmalıdır.

 • Handan dursun 30 Ocak 2021 00:48

  Merhabalar gayrimenkullerimiz için izalei şuyu dava açmıştık 3 daire 1 dükkan 2 dairemizi dava haricinde anlaşarak satışını yaptık davadan düştü şimdi kalan diğer dairemizi satıcaz onun satışı için yani o daireninde davadan iptali için avukata para ödememiz gerekirmi ne yapmalıyız

  • Besler Hukuk 31 Ocak 2021 14:26

   Gayrimenkul avukatınız davayı bu aşamaya getirip sizi anlaştırana kadar babanızın hayrına mı çalıştı?

 • Tugce gulluoglu 29 Ocak 2021 21:24

  Merhaba, residence almak istiyoruz henüz insaat yapim asamasinda tahmini teslimi haziranda fakat hisseli tapu islemi yapiliyormus. Henuz tapu verilmedigi icin tedirginiz baska bir insaatlarinin sozlesme ve tapu örneklerini gonderdiler. Insaat firmasi ve arsa sahibi farkli firmalar, once yapilan Sozlesmede insaat firmasi ile yapilmis ve sufa anlasmasi yapilmis, acikcasi olmasi gereken prosedur nasıldır riskli bir islemmidir hisseli tapuda henuz bitmeyen bir insaat icin satis prosedürü nasil olmalidir. Once sozlesme sonra sufa anlasmasi sonrami tapu olacaktir. Olmasi gereken asamalar ve dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir? Cok tesekkurler.

  • Besler Hukuk 31 Ocak 2021 14:08

   Daha kat irtifakı bile kurulmamış bir yerden daire almak pek mantıklı değil. Arsa sahipleri fesih nedeniyle tapu iptal ve tescil davası açarsa hem tapunuz hem de ödediğiniz miktar gidebilir.

 • Nur 29 Ocak 2021 18:25

  Merhaba ben siddetli geçimsizlik nedeni ile açtıgım boşanma davasında davayı açtıktan sonra barodan ücretsiz avukat talebinde bulundum açfakat hala bi cevap gelmedi birde yazdgm dilekçeye cevap verildimi onuda bilmiyorum cevaba cevap dilekçesi yazmam lazm ama süreyi uzatmışlardı ve üstünden 20 gün geçti bana bir kagıt felan gelmedi nasıl takip edebilirim davayı

 • yakup kasap 29 Ocak 2021 17:29

  merhaba bana bana bugün tarihli saat 1430da icra kağıdı geldi .kağıtta 20/01/2021 diye tarih var fakat ödeme emrinin tebliği tarihinden itibaren 7 gün içinde itiraz edilebilir diye de ibare var yani bana ulaştığı tarihten itibaren 7 günmü yoksa burada yazan tarihten itibaren 7 günmü acaba teşekkürler

 • Hilal 29 Ocak 2021 00:38

  Merhaba erkek arkadaşımın eski sevgilisi tarafından 2 yıldır sosyal medyadan tehtid ve tacizleriyle uğrasıyorum ve benim karşılık vermediğim halde sosyal medyadan paylaşım yaptğm yazdığım her seyi kendi üzerine alınıp bana hakaretler şiddet içerkli mesajlar ‘seni dağa kaldırcağım gibi’ şeyler yazıyor malesef eski erkek arkdşmında bunda payı var ne yapmam gerektiğini bilmiyorum hukuki olarak. bir çok dedlilim yazışmalarım fake hesaplar elimde mevcut cezası nedir

 • Mehmet maç 28 Ocak 2021 21:44

  Babam 2. Evlilik yaptı. 23 dönümlük tarlanın 10 dönümlük yeri 2. Eşine tapusu verdi. Tapu iptal davası açılabilirmi

  • Besler Hukuk 31 Ocak 2021 13:43

   Vefatından sonra açılabilir.

 • Osman KEÇECİ 28 Ocak 2021 21:17

  Şirketten ayrıldık 19 kişiyiz tazminat için avukata vekalet vereceğiz nasıl vermemiz gerekiyor

  • Besler Hukuk 31 Ocak 2021 13:40

   İşçi avukatınıza noterden standart avukat vekaletnamesi verebilirsiniz. Hep birlikte giderseniz daha ucuza gelir.

 • Özlem 28 Ocak 2021 18:43

  Merhaba Vasisi olduğum zihinsel engelli eşimi bakımevine yatırdım 2 çocuğum var boşanma davası açmak için nasıl bir yol izlemeliyim detaylarıyla bilgilendirirseniz sevinirim iyi çalışmalar

 • Ünü Kalleci 28 Ocak 2021 16:59

  İzale-şuyu davalarında keşiften sonra uzlaşma sağlanamadı, 350 metrekare hissesi olan davacı 19500 metre kare meyve bahçesini sattırabilirmi, satışı engellenebilirmi, mahkeme satışa karar verirse nereye itiraz edilebilir veya satıştan önce itiraz edilebilir mi, yeniden keşif iştelek için satış kararının beklenmesi gerekiyormu cevap verirseniz sevinirim, teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 31 Ocak 2021 13:34

   İzalei şuyu davasında tek bir kişinin talebi üzerine satış yapılabilir. Yerel mahkemenin kararına karşı istinaf yoluna başvurulabilir.

 • Alev ayyıldız 28 Ocak 2021 06:04

  Esas borc 7.600 tl iken tebligatta 12.000 tl faizli yardimci firmanın 19.000 tl faizli fiyat soyleniyor nasıl bir yol bulabiliriz esas borc miktarını ödemek için?

  • Besler Hukuk 31 Ocak 2021 13:14

   Vatandaş uyap üzerinden icra dosyanızdaki borç miktarını öğrenebilirsiniz.

 • Ceyhun Uçarer 27 Ocak 2021 22:38

  İyi günler.Benim ve eşimin kredi kartı ve kredi borcumuz var(2009 yılından kalan)20 yaşındaki bekar bizimle yaşayan kızım kendine ev almak istiyor.Bizim borçlarımızdan ötürü kızımın banka hesaplarına ve alacağı evine herhangi bir haciz gelibilirmi ne yapmamız lazım.Teşekkürler.

  • Besler Hukuk 31 Ocak 2021 10:48

   Gelmez.

 • Ezgi 27 Ocak 2021 18:41

  Eşimin travestilerle para karşılığı görüştüğünü öğrendim.bu ahlaksız sapkınları kime nereye nasıl şikayet edebilirim

  • Besler Hukuk 31 Ocak 2021 10:38

   Savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

 • sezgin yurt 27 Ocak 2021 11:02

  işe iadede geçerli nedenle fesih kararı sonucundan sonra açılan tazminat davasında nasıl bir karar verilebilir

 • Nergis dallikavak 27 Ocak 2021 08:25

  Merhaba. Bosanma asamasinda iken dini nikahli esimden hamile kaldim. Ve cocuk resmiyetteki esin ustune yazildi. Sonra dini nikahli esim dilekce yazdi babalik davasi icin dava 3yil surdu. Dna sonucu geldi hakim davayi usule uyginsuzluktan reddetti ve anne yada cocuk dava acabilir diyor bu durumda madem dini nikahli esim acamayacakti neden basta iptal etmediler bizi oyaladilar. Sdi ne yapmam gerek yardimci olurmsnz

  • Besler Hukuk 31 Ocak 2021 10:14

   Avukatsız dava açmanın sonuçları. Eşiniz nüfusa giderek üzerine alabilir çocuğu.

 • Erdi Birgin 26 Ocak 2021 21:21

  2013 yılı mart ayında işe girdim ve 2021 1. Ay işten çıkarıldım haklarım ve alacaklarım nedir yardımcı olabilir misiniz

  • Besler Hukuk 30 Ocak 2021 17:47

   Haklı bir gerekçe olmaksızın işten çıkarıldıysanız kıdem ve ihbar tazminatı haklarınız var. Tazminat hesaplama sayfamızdan miktarını hesaplayabilirsiniz.

 • fatma güzel 26 Ocak 2021 16:52

  göçmen kaçakçılığından 6 yıl 8 ay – 100bin TL ceza aldı arkadaşım . dosya istinaf mahkemesine gitti.
  sonuç ne olur yatarı ne kadar çıkar..

 • Ahmet Sayar 26 Ocak 2021 12:16

  Merhabalar, whatsapp’dan aynı sektörde rekabet ettiğim bir şirketin çalışanı ard arda mesaj atmamasını söylememe rağmen mesaj atmıştır. bir gün sonra tekrar mesaj gönderdiğinde “yüzsüzlük yapma, mesaj atma” şeklinde yanıt vermeme istinaden bana “yavşak” şeklinde hakarette bulunmuştur. Mesajımda geçen yüzsüzlük yapma ibaresi hakaret sayılır mı ? Suç duyursuunda bulunursam karşı taraf da suç duyursunda bulunabilir mi ?

  • Besler Hukuk 30 Ocak 2021 17:21

   Yüzsüzlük yapma hakaret suçu kapsamında değerlendirilemez kanaatindeyim.

 • Ergün doğan 25 Ocak 2021 19:59

  İyi çalışmalar ödeme sözü verdiğim icra dosyası için yüzde 48 faiz işlenmiş sonradan öğrendim itiraz etsem yasal faiz oranından fazlasını almam mümkün mü

 • Zeynep Alaca 25 Ocak 2021 19:46

  Merhaba, hissedarı olduğumuz bir arsa için açtığımız bir şufa davası var.karşı tarafla anlaşma yoluna gitmek üzereyiz.anlaşırsak açtığımız şufa davasını geri çekeceğiz.bununla ilgili avukatımız bir protokol hazırlayacak. Yalnız avukatımız karşı taraftan avukatlık ücreti istemiş.avukatımızın böyle bir hakkı var mıdır? Teşekkür eder kolaylıklar dilerim.

  • Besler Hukuk 30 Ocak 2021 17:04

   Vardır. Avukatlık Kanunu’ndan kaynaklanmaktadır.

 • Emine koyun 25 Ocak 2021 18:18

  Merhaba ben 5 kardeşli bir ailenin en küçüğü ve bekarım babamın resmî yaşı 76 gözükse de ana yaşı 85 annem 70 babamda ayzaymır başlangıcı var ama aklı başında bir insan annem ve babama ben bakıyorum diğerleri evli senede 1 defa gelirler ayda bir ararlar babam da sağlığında beni düşünecekten benim terimin tapusunu vermek istiyor hem büyük olan bahçe müşterek olarak hepimize küçük olan bahçeyi ayrı olarak tapusunu bozdurulmayacak şekilde nasıl verebilirim diuor

 • Mustafa GÜLER 25 Ocak 2021 16:30

  %83 Engelli Annem üzerine kayıtlı bir araç mevcut bu aracı ötv indirimsiz normal bir alış gerçekleştirildi aracı satmak istiyoruz bunun için nasıl bir yol izlemeliyiz yani satışı yapıldıktan sonra ölene kadar para devlettemi kalıyor yoksa vasisi kimse kullanabiliyormu ?

 • Ayşe Küçüksarı 25 Ocak 2021 12:16

  Merhabalar, bir isim analistinin tavsiyesiyle isminin olumsuz etkisinden dolayi çocuğumuzun ismini değiştirdik. Şu an 6 yaşında. Dava açsak geçerli sebep olur mu

 • Ksahin0561 25 Ocak 2021 11:27

  Sevgilimden hamile kaldım ve bebeğin kendisinden olduğunu asla kabul etmiyor .10 gün önce doğum yaptım ama kimliğinde babasının ismini ve soyismini kullanması için henüz kimliğini çıkartmadım. Özel bir hastanede DNA testi yaptırdıktan sonra babası soyadını vereceğini söylüyor fakat testi yaptıktan sonra çocuğun kendisinden olduğunu bildiği halde soyismini vermezse soyismini vermesi için ne yapabilirim?

 • Yahya Doğan 25 Ocak 2021 03:58

  Merhaba
  Ben 2015 Aralık ayında haksızca işten çıkarıldım. Buna istinaden 2016 yılı ocak ayında işe iade davası açtım
  Haksızca ve benim itibarımı lekeleyerek beni işten çıkaran şirket benim bu hakkımı elimden almak yada hakkımı almamı olabildiğince geciktirmek için bana karşı dava açmak istedi.
  İlk önce Osmaniye Takipsizlik verdi ve Mersine gitti dosya Mersin tekrar Osmaniye’ye gönderdi. Bu süreçte borçlarımı ödeyemedim itibarım zedelendi iş bulamadım. Benim açtığım dava 5 senedir devam ediyor çünkü karşı tarafın avukatı kendi açtıkları davaya bağladı ve hakimler ”Benim açtığım davayı, karşı tarafın soruşturma dosyasına bağladıkları için sonuç alamıyorum” Bu nisan ayında 15. dava görülecek ve şirketin bana açtığı soruşturma hala devam ediyor.Bu süreçte ne işsizlik maaşı alabildim nede kredi karlarımın işsizlik sigortasından yararlanabildim.5 yıldır aynı pozisyon ve aynı şartlarla iş bulamadığım gibi toplamda sadece 2,5 yıl çalıştım hala işsizim ve yaşım ilerledikçe iş bulmam imkansız hale geldi sağlığımdan oldum tedavi göremedim.
  Ne yapılabilir
  Lütfen yardımcı olun!

 • Can ışık 25 Ocak 2021 01:31

  Merhabalar ben bir şahsa WhatsApp yoluyla hakaret ettim( tehdid içeriği yok) sicilim temiz 2 ay oldu iddianame vs gibi evraklar gelmedi durum ne olur? İkinci sorum ise hagb kararı verilirse memur olmamı etkiler mi

 • OĞUZHAN TAŞDEMİR 25 Ocak 2021 00:16

  İyi günler benim itiraza iptal davamız var avukatla da şözleşmemiz var dava uzadıkça karşı tarafa faiz işliyor örnek 90.000 bin TL nin içinde 7.250 vekalet ücreti diyor ama tabi bu olmadan önce avukat şözleşme vardı hangisini yaparsak uyar avukatla şözlemedeki miktarımı yoksa yoksa bu 7.250 tl vereceğiz yada örnek toplam vekalet ücreti içinde 90.000 binin %12 si 10.800 vermemiz lazım yada avukat 7.250 ve 10.800 alır mı gerçek bu bilgi bana lazım şimdiden teşekkür ederim

 • Tufan yılmaz 24 Ocak 2021 22:07

  Merhabalar ben kamu kurumunda 2002den 2012ye kadar şirkete bağlı taşeron temizlik görevlisi olarak çalıştım.2012de kurumdaki temizlik işinden ayrılıp,aynı kurumun il müdürlüğünde şoför olarak işe başladım.2017de KHK ile temizlik ve güvenliğe şoförler hariç kadro verildi.suanda aktif taşeron şirket aracılığı ile devam etmekteyim.son çalıştığım şirket 2yillik tazminatımı ödedi.kurumda temizlik gorevlisi olarak çalıştığım 10 yıllık tazminatımı alabilirmiyim suanki işime engel olurmu almam.yada hem kurumda hem kuruma bağlı ilmudurlugundeki çalıştığım tazminat hakkım devam ediyomudur.ayni kurum olduğu için merak ediyorum.tesekkurler.

 • Safa orçan 24 Ocak 2021 21:52

  Merhabalar. Trafik kazası sonucu suçsuz bulundum ama 2bin maddi 2 bin manevi verdi. 2 bin maddi kasko ve davalilardan alınarak verilmesi denilmiş kararda. Kasko ödeme yapmadı yapacak gibide durmuyor. Başkalarına sordum avukata hepsini kimden alırsa ödemeyi davalilardan alınır. Ben kaskoyu boşa mı yaptirdim

 • Tufan yılmaz 24 Ocak 2021 21:45

  Merhaba biz mutahite arsamızi kat karşılığı verdik.2020 Haziran ayında teslim etmesi gerekiyordu.bina bitti.pandemiden dolayı ekonomik kriz var diye teslim etmedi.simdide iskanı öne sürerek hala bekletiyor.sozlesmede dunya genelinde ekonomik kriz olmadığı sürece teslim etmesi şartı var.kira bedeli için dava açabilirmiyiz.

 • Taner teke 24 Ocak 2021 20:46

  İş kazası geçirdim avukata verdim dava kazanılmasında yüzde 20 sini alacağını söyledi masrafları ben ödemem karşılığında avukat kazanılan davada yüzde kaç alması gerekiyor teşekkürler

 • Ercan Çalı 24 Ocak 2021 19:35

  İyi akşamlar, boşanma sürecindeyiz yerel mahkeme kusuru yarı yarıya kararı ile açıkladı. Nafaka yı makul birimde artırdı ziynet eşyaları ret etti. İstinafa gitti karşı taraf istina beni suçlu buldu 30 maddi 30 manevi cezaya çarptırdı ben üst mahkemeye yargıtaya gittim. Şuan dosya yargıtayda bu dosyaya nasıl bakar ben tekrar yargılansın diyorum. 1.sorum bu 2.sorum eşim çocuğu benim alma zamanlarında bilhassa 15 tatillerde kaçırıyor 1 aylık süreçte zor zar alıyorum. Çocuğun psikolojisi bozulmasın diye icraya gitmedim. Malum yarı yıl tatiline girdik 23,01.2021 sabahı almaya gittim ne cevap veren oldu nede kızımın telefonunu aradım oda kasıtlı olarak açılmıyor. Lakin bugün tesadüfen aradım normalde akşamsalar 19,00 da sözleşmiş arıyordum saat 17.00 gibi aradım baba biz izmirdeyiz dedi ben alıp aydına gidecektik uçak biletlerini aldım neden bilgi vermedin dedim tabi çocuğu yönlendiriyorlar zamanın büyük kısmını onlarla geçirdiği için onların etkisinde kalıyor. Dedim ki normalde bu hafta benim alma zamanım madem gittiniz o zaman gelip haftaysa ben alayım dedim o hafta senin alma zamanın değil dedi tabi söyletiyorlar. Çocuk 11yaşında. Bu durumda ne yapmalıyım avukatım var. Lakin pek oralı olmuyor sanki karşı taraftan gibi davranıyor. Birde karşı tarafın avukatı ile hem arkadaş hem samimi suç duyurusunda bulunabilirmiyim. Şimdiden teşekkürler.

  • Besler Hukuk 30 Ocak 2021 16:17

   Boşanma avukatınızın hakkını yemeyin. Somut bir kusur dahi ileri süremiyorsunuz.

 • Onur Onay 24 Ocak 2021 18:52

  19.000 bin liralık senedim var avukatlık masrafı ne kadar tutar.

  • Besler Hukuk 30 Ocak 2021 16:12

   Avukat maaşları ve ücretleri hakkında bilgi almak için bu konudaki sayfamıza girebilirsiniz.

 • Ali Piliç 24 Ocak 2021 16:25

  Yasal sıte adı altında bir siteye 1000 tl karsılıgında kupon yaptırdım kazandım ve benden para istediler,kobul etmedim niye işleme onay verdiniz dediler yatıtmasanız dava acılcak size ve aile uyelerine icra gercekleşecek ve sız 150 cıvarı bir mebla ödersınız dedi bana dava acabilirlermi acarlarsa dedikleri meblada bana cezası olur mu ?

  • Besler Hukuk 30 Ocak 2021 14:44

   Dolandırıcı onlar sakın para göndermeyin.