0216 387 0 388

AVUKATA SOR

Avukata Sor
Avukata sor sayfamızda her türlü sorularınız online avukatlarımız tarafından cevaplandırılmaktadır. Sitemizde sanal avukat soru sorma hizmetimizden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Avukata soru sormak için sayfanın en altındaki formu doldurmanız yeterli olacaktır. Hukuk büromuza sormuş olduğunuz sorunun öncelikle kategorisi belirlenerek, alanında uzman avukatımıza yönlendirilecektir. Örneğin iş hukuku avukatı boşanma avukatı veya gayrimenkul avukatı soru sor birimimize aktarılacaktır. Danışman avukatlarımız tarafından sorularınız detaylı şekilde incelenerek, en kısa sürede cevaplandırılacaktır. Hukuk büromuz tarafından verilmiş olan cevabı yine bu sayfaya girerek görebilirsiniz. Başkaca sorularınız olması halinde tekrar sorularınızı iletebilirsiniz. Avukata sıkça sorulan sorulara aşağıda başlıklar halinde yer verilmiştir.

Dava Nasıl Açılır?

Dava açabilmek için öncelikle bir dava dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir. Dava dilekçesinde bulunması gereken unsurlar; davayı hangi mahkemede açacağınız, davanın tarafları ve adresleri, hukuki uyuşmazlığa dair açıklamalar ve talep edilen hususlardır. Bu nitelikleri barındıran dava dilekçesi hazırlandıktan sonra mahkemeye giderek harç ve masrafları ödedikten sonra davanızı açabilirsiniz.

Hukuki Danışma Ne Demektir?

Hukuki danışma; hukuki sorununuzla ilgili bilgileri ve elinizdeki delilleri detaylı bir şekilde avukatınıza açıkladığınız ve avukatınız tarafından başvurabileceğiniz hukuki yolların ihtimalleri ile birlikte size anlatıldığı mesleki bir süreçtir. Bu sayfamızda sorularınıza en temel haliyle cevap vermemiz hukuki danışma kapsamında değildir. Hukuki uyuşmazlıklarınızı daha etkin ve verimli bir şekilde çözebilmek için ücretsiz avukat danışma sitelerine değil, bir avukatlık bürosuna giderek elinizdeki delilleri gösterdikten sonra hukuki danışma almanız yararınıza olacaktır.

Sanal Avukat Soru Sorma Nedir?

Avukata sormadan yapılan hukuki işlemlerde önemli hak kayıpları doğabilmektedir. Sorularınızı uyuşmazlık ortaya çıkmadan önce sormanız halinde, dava aşamasına geçmeden çözmek mümkün olabilecektir. Yargıya intikal etmesi durumunda ise önceden hukuk soru sor desteği alındığı için daha etkin ve verimli savunmalar yapılması mümkün olacaktır. Ayrıca iddialarınızı ispatlamanız kolaylaşacak, davanın lehinize sonuçlanması ihtimali artacaktır. Bu şekilde avukata sor online işlemine sanal avukat soru sorma denilmektedir. Hukuk büromuz İstanbul merkezli olmasına rağmen Türkiye’nin her yerinde hizmet vermektedir. Bu nedenle İstanbul dışındaki şehirlerde yaşıyor olsanız dahi sorularınızı tarafımıza iletebilirsiniz.

Davalar Ne Kadar Sürer?

Davaların ne kadar süreceği mahkemenin iş yoğunluğuna, davanın türüne ve toplanması gerekli olan delillere göre değişmektedir. Bu nedenle kesin bir şey söylemek mümkün olmamakla birlikte türlerine göre davaların ne kadar süreceğini bu konudaki makalemizden inceleyebilirsiniz: İstinaf mahkemesi ne kadar sürer

Ücretsiz Avukata Sor Hizmetinden Yararlanabilir Miyim?

Avukata sor sayfamızdan sunmuş olduğumuz hizmetler hukuki danışma kapsamında olmadığından ücret alınmamaktadır. Ücretsiz avukata soru sor hizmetimizden serbestçe faydalanabilirsiniz. Her türlü hizmetlerin sanal aleme kaydığı bir çağda, avukata ücretsiz soru sorma imkanının halkımıza sağlanması gerektiği kanaatindeyiz.

Avukat Tutmak Zorunlu Mu?

Davanızı kural olarak avukatla takip etmeniz zorunlu değildir. Ancak genellikle sonucu pek iyi olmamaktadır. Usul kurallarına uymadığı, süreleri kaçırdığı ya da iddialarını gerektiği gibi ileri süremediği için haklı davası reddedilen bir çok kişi bulunmaktadır. Bu nedenle avukatsız dava açmanızı tavsiye etmeyiz.

Avukata Sor Whatsapp Aracılığıyla Mümkün Mü?

Whatsapptan avukata soru sorulduğunda aynı soruların tekrar tekrar sorulduğunu gözlemlemekteyiz. Ücretsiz avukata sor sayfamızda ise daha önce sorulan soruları inceleyerek hızlı bir şekilde cevaba ulaşmanız mümkündür. Avukata soru sor whatsapp sayfaları gizlilik nedeniyle tercih edilse de isminizin görünmesinden endişe ediyorsanız rumuz kullanmanız da mümkündür. Avukata sor whatsapp sayfaları ile sanal avukat soru sorma sayfaları arasında gizlilik bakımından hiçbir fark bulunmamaktadır. Tarafımıza ilettiğiniz her türlü bilgi, sır saklama yükümlülüğümüz çerçevesinde korunacak ve üçüncü kişilerle kesinlikle paylaşılmayacaktır. İsminiz ve sormuş olduğunuz soru haricindeki hiçbir bilgi sitemizde yayınlanmayacaktır.

Avukat Vekaletnamesi Nasıl Çıkarılır?

Avukatınız tarafından size verilen kimlik ve adres bilgileri ile birlikte herhangi bir notere giderek vekaletname çıkarabilirsiniz. Miras, nüfus, boşanma gibi davalarda özel yetkiler arandığından bunları vekaletnamenize ekletmeyi unutmayın.

Avukata Sor İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Sormuş olduğunuz sorularda açık ve net olmanız, olayla doğrudan ilgisi bulunmayan konulara girmemeniz daha verimli olacaktır. Bu şekilde sorularınıza çözümler üretmemiz daha kolay olacaktır. Konudan sapmamanız kaydıyla her türlü detaya yer verebilirsiniz. İletinizi göndermeden önce lütfen son bir kez okuyup, eksik bilgi olup olmadığını teyit edin. Öğrenmek istediğiniz bilgiyi açık bir şekilde sorduğunuzdan emin olun. Yalnızca konudan bahsetmeniz yeterli olmayacaktır.

Avukata Sorulacak Sorular Nelerdir?

Dava açmak için bir avukatla görüşmeye gittiğinizde dava sürecinde sizin yapmanız gerekenleri, hangi delilleri avukata vermeniz gerektiğini, vekalet ücretinin miktarını ve nasıl ödeneceğini, yargılama giderleri ve harçların tutarını, davanın başarı şansını ve benzeri aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Bana Karşı Dava Açıldığını Nasıl Öğrenebilirim?

E-devlette tarafı olduğunuz bütün davalar görülmektedir. Hakkınızda hangi mahkemede dava açıldığını E-devletten öğrenebilir ya da tarafınıza tebligat gelmesini bekleyebilirsiniz.

Avukat Ücreti Ne Kadardır?

Avukatlık ücretinin alt sınırı her yıl düzenlenen avukatlık asgari ücret tarifesi ile belirlenmektedir. Bu tutarın üstünde olan herhangi bir miktar üzerinden yapılan anlaşma geçerlidir. Ortalama avukatlık ücretleri ve avukat maaşı hakkında detaylı bilgi için bu konudaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Davamın Durumunu Nasıl Öğrenebilirim?

Tarafı olduğunuz dava dosyalarını ve dosya içerisindeki bütün evrakları vatandas.uyap.gov.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki avukata sor formunu doldurarak sormak istediğiniz her türlü soruyu avukatlarımıza iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4.776 Soru

 • Selim kizilkaya 6 Ocak 2021 16:36

  Merhabalar. Bir sitede “Atatürkü sevmiyorum” başlığı altında bir kullanıcı şu yorumu yazmış : “1923 ten 1950 ye kadar muhalafetsiz diktatör yönetimini gördü bu ülke”. Burada bu kişi laf cambazlığı yapmış gözüküyor çünkü direkt Atatürke bir şey demeyip ülkenin yönetim biçimine laf söylüyormuş gibi duruyor.Bunu diyen birisine 5816 dan dava açabilme imkanımız var mıdır ? Yoksa bunu diyen kişi kendince bir alicengiz oyunu yapıp 1950 ye kadar yazdım diyip savunabilir mi kendini ? yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 15:31

   Niyet okumayla suç isnat edilmez. Diktatör Roma’da bir siyasal makamdır. Bir siyasetçiye siyasi makam atfedilmesi hakaret değildir.

 • oğuzhan seyis 6 Ocak 2021 12:44

  Şuan bulunduğum dükkandan çıkarıldım sahibi olduğum dükkanın içerisinde ki kiracıyı çıkaramıyorum hızlı şekilde kendi dükkanıma geçmek için ne yapabilirim ?

 • Osman Koca 6 Ocak 2021 09:24

  Şubat celbi ile askere gideceğim.3.5 yıldır aynı firmada çalışıyorum.22 Ocakta celp açıklanıyor.Ocak içerisinde yıllık izin kullanabilirmiyim?Bu yıl askere gideceğim için yıllık izinde hak kaybı olur mu?
  Teşekkürler.

 • Rabia serkaya 6 Ocak 2021 08:05

  Merhaba bana bu hafta sahte bir belge ile icra takibi başlamış fakat tebligat elime çok geç ulaştığı için ayrıca birde pandemi yasakları olduğu için itiraz günü bir gün geçti bu bu durumda nasıl bir yol izlemeli tim

 • Aslı can 6 Ocak 2021 00:29

  Nafaka
  18 yasını geçen ve çalışmayan kız çocuğu babadan nafaka alabılır mı ? Baba emeklı ve çalışıyor

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 15:05

   18 yaşından sonra nafaka olmaz.

 • Cansu k 6 Ocak 2021 00:28

  Nafaka
  18 yasını geçen ve çalışmayan kız çocuğu babadan nafaka alabılır mı ? Baba emeklı ve çalışıyor

 • Nejla demirci 6 Ocak 2021 00:22

  Mrb ben resmi nikah olmadan dogum yaptım babası tanimali olarak soyismini verdi 3sene oldu girmiyo aramayı oğlum babasını bilmiyo ben pişman oldum oğlumun soyismini kendi soyisimemime istiyorum bunun için neyapmaliyim ama babası diyorki söylediğimde soyismini vermem ilerde karşıma çıkar diyo ama görmeye gelmiyo bakmiyo şimdiden tskler

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 14:08

   İştirak nafakası talep edebilirsiniz.

 • Filiz çağlayan 5 Ocak 2021 21:14

  Merhaba ben ikinci evliliğimi yaptım ikimizinde ilk evliliklerimizden çocuklarımız var bende çalışıyorum ev almak istiyorum ve kendii üzerime alacağım bu aldığım evde eşimin kızı hak talep edebilir mi ileride eşim vefaat ettiğinde mirasçı olma hakkı olurmu acaba eger mirasçı oluşma hakkı varsa aksi için ne yapabilirim

 • Hatice sülün 5 Ocak 2021 20:53

  18.12.2020 tarihinde bosanma dilekcesi verdim avukatım yok tutamadım 8 yıldır ceza evinde ve müebbet aldı uzun bir zaman orada olacak sanırım bu yüzden bosanmak istiyorum cekismeli diye geciyor cocugum yok ve hic bir hak talep etmiyorum dilekcemde de belirttim durusma günü ne zaman verilir yada uzar mı ne kadar diye merak ediyorum simdiden tesekkur ederm

 • Sümeyya kevük 5 Ocak 2021 20:20

  Yaklaşık iki yıldır bir lojistik acentesinde çalışmaktaydım ilk dört ay sigortasiz 1500 TL ye sabah 8 akşam 21.00 e kadar çalıştım daha sonra mesai saatleri 22.00 kere kadar sarktı dört ay sonunda sigorta yaptı maaşımı 2000 TL yaptı mesai saatleri değişmedi fazla çalıştığımız mesaiyi vermedi 5 ay kadar da 2000 liraya çalıştıktan sonra kademeli olarak 2200 ve 2500 liraya yükseltti fakat hesabıma 2700 yatırıp maaşımdan arta kalan parayı elden geri istiyordu bende fazla mesai ve çok çalışmaya dayanamayıp istifa ettim ama son çalıştığım ayın maaşımı bir aydır yatırmıyorlar

 • Adem KAVUK 5 Ocak 2021 20:15

  Veraset ilamı için küçükçekmece 1. sulh mahkemesine başvurdum karara çıkmış yazıyor uyap uygulamasına gidip dosya gözüküyor ama veraset ilamı belgesini göremiyorum bu belge nasıl bir belgedir.nufus kayit örnekleri gözüküyor. Bu belgenin çıkması ne kadar sürer
  23.12.2020 dilekce veriliş tarihi karara çıkmış yazısını e devletten baktığımda 30.12.2020 de olmuş.

 • Asım yerli 5 Ocak 2021 19:28

  Merhabalar benim sorum iş hukuku ile ilgili ben 3 aydır ücretsiz izindeyim ve şuanki şirketimde 3 yıldır çalışıyorum 22 ocakta askerlik sevk kağıdımı alcağım ve 28 ocakta askere gitme ihtimalim var. Çalıştığım şirketten tazminatımı alamama gibi bir korkum var ben tazminatım yatmadan dilekçe verip istifa edersem tazminatımı yatırmama gibi bişey yapabilirler mi? Kendimi garantiye almak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 13:38

   Ödemezlerse dava açmanız gerek. Dilekçenizde askerlik nedeniyle işten ayrıldığınızı belirtmeniz gerek.

 • Nurgül polat 5 Ocak 2021 11:07

  Merhaba. Ben yillardir nafaka alamiyorum buna istinaden icra ceza asliye hukuktan dava acip yakalanma karari istedim ve dava kabul gorulmus benim evime kagit gelmisti kisinin tazyik hapsine karar verildigine dair ancak ne odeme yapildi nede bu kisi yakalanip hapis cezasi aldi hic bisey olmadi yani suandan itibaren ne yapabilirim yardimci olabilirmisiniz

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 16:36

   İnfaz bürosuna gidip neden yakalanmadığını sorabilirsiniz.

 • Nurgül polat 5 Ocak 2021 10:48

  Merhaba yillardir nafaka alamiyorum ve duruma istinaden yakalanma karari cikarttirdim bunada aylar gecti kisi yakalandimi yakalanmadimi yakalansa illaki duyarim bi seklde bi odeme filan yapilir ama yok smdi ne yapmam gerekiyor davami yuruten avukat ilk bsta odenilen birikmis nafakami kendisi alip yedigi icin onu aczettim suan tek basima biseyler yapmaya calisiyorum durumumda yok ne yapabilirim bilmiyorum

 • Rabia 5 Ocak 2021 04:10

  Fake hesaplarım açılıyor ve uygunsuz mesajlar atiliyor benim iznim olmadan fotograflarim paylasiliyor. Sayfalara sexting yapicagini söylüyor. Yardım edermisiniz ?

 • Ersen 5 Ocak 2021 02:37

  Merhaba, öncelikle soruma cevap verdiğinizde bunun karşılığını size ödeyemeceğim için hakkınızı helâl edin. Annemin oturduğu apartman kentsel dönüşüme girdi. Binanın yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor. Belediye binanın boşaltılması için 3 ay süre verdi. Binanın yeniden yapımı için gelen müteahhitler daire başı 250-300 bin TL istiyor. Annemin bunu verecek durumu yok. Kentsel dönüşüm kanununa göre 2/3’lik çoğunluk sağlandığında geriye kalan hak sahiplerinin payları açık arttırma usulü satılıyor. Alan çıkmazsa devlet kendi adına alıyor ve tapu’ya hazine adına şerh düşüyor. Fakat annemin evi bundan 25-30 yıl önce kendisine üvey annesi tarafından “ölünceye kadar bakma şartı” ile verilmiş. Tapu annemin üstüne ancak satamıyor. Üvey annesi geri de alamıyor! Bu durumda annem 2/3’lik çoğunluğa katılmadığı için açık arttırma da annemim parsel üzerinde ki hissesi satılabilir mi? Satılabilirse bunun bedeli anneme mi verilir yoksa üvey annesine mi? Çok teşekkür ederim. Saygılarımla.

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 16:13

   Satılabilir ve bedeli annenize verilir.

 • Salih 5 Ocak 2021 00:31

  2 yıldır özel bir şirkette iş sözleşmemde de belirtilmiş olduğu gibi vardiyasız olarak çalışmaktayım. Şirket pandemi döneminden dolayı Aralık ayında benimle aynı işi yapmakta olan bazı kişiler cinsiyetlerinden dolayı ayrımcılık yapılarak vardiyalı çalışmadan muaf tutularak vardiyalı çalışma düzenine geçmeyi kabul etmem için kağıt imzalatmak istedi bende yapılan ayrımcılıktan dolayı kabul etmediğimi yazılı olarak beyan ettim. Şirketin ayrımcılık yapılarak dayatmak istediği çalışma şeklini kabul etmediğim için aynı pozisyonda çalışan ve tüm şirket genelinde bir tek ben ücretsiz izine çıkartıldım. Belirtmiş olduğum durumlara ait yazılı kanıtlarım mevcuttur.

  Şirket kısa çalışma ödeneğinden faydalanmamaktadır tüm personelinin maaş ödemelerini pandemi dönemi süresince zamanında ödenmektedir. Bunu belirtme sebebim şirketin ücretsiz izini kötüye kullanıyor olması. Yasal olarak devletin yapmış olduğu yardımı beni maddi olarak sıkıntıya sokarak haklarımı bırakıp gitmem için kullanmaya çalışmaktadırlar.

  Yasal olarak iş kanununda yer alan eşitlik ilkesinin ihlal edilerek tarafıma haksızlık yapıldığını düşünmekteyim.

  Yasal olarak hakkımı aramam mümkün müdür ?

  Teşekkürler.

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 16:10

   Dediğiniz şekilde ücretsiz izine çıkarıldıysanız haklı fesih nedeni teşkil edebilir.

 • Dilek koçak 5 Ocak 2021 00:22

  Merhaba ben boşanalı 5 ay oldu anlaşmalı boşandım eski eşim altınlarımı vermedi ayrılırken harcamıştı hepsini mahkeme bitsin dedi vericek dedi tarih verdi bende çok gençtim inandım hani doğal olarak vermedi bunun için ne yapabilirim altınlarımı almak istesem dava açsam sonuş alabilir miyim yardımcı olur musunuz

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 16:08

   Boşanma protokolüne yazılmadıysa zor görüüyor.

 • ibrahim demir 4 Ocak 2021 21:04

  merhaba ben 3 yildir ayni is yerinde çalışıyorum simdi isyerim kapanda baska is yerleride var ama bana cok uzaklar ve bana tazbinatni alip cikarsin ediyor ve senin tazminatin 3 yıllık 7500 tl yapıyor doyor ve ihbar kagidini imzaladım ama ihbarımı kullanmadım bana bayram mesaisi hic vermedi resmî tatillerdede çalıştırdım ücretimi vermedi bide ben seftim seflik paramı elden veriyordu isten butun haklarımı almam icin napmam lazim tazminatımı almadan kagit doldurmamız lazim dedi isten ayrilmam icin ne yapmam lazim hic bilmiyorum cvp bekliyorum yardımcı olur musunuz

 • Taner teke 4 Ocak 2021 19:20

  Ben 3 yıldır çalıştığım iş yeri 8 kilometre uzağa taşınıyor sözleşme de bu varmı imzaladık mı bilmiyorum iş yerinden sozleminin kopyasını istiyorum yeni gideceğimiz yerde yeni sözleşme yapılacağını söylüyor tazminat alabilir miyim alabilmek için ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim eğer sözleşmede bu varsa tazminat alamaz mıyım

 • FATİH erkuş 4 Ocak 2021 17:40

  176 mt kare baba 30 mt kare anne adına olmak üzere 206 mt kare arsa tapusu olan 13 dairelik bir mülk var. Baba 2017 de vafat etti. İntikal yaparak dairelerimizi bölüşmek istiyoruz ancak bi hissedar imza vermiyor. 3 kardeş bir anne 4 hissederiz. Ne yapmamız gerekir.

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 15:53

   Tek kişinin başvurusuyla dahi intikal yapılabilmektedir.

 • pınar yeşilova 4 Ocak 2021 15:03

  merhabalar dava dosyam karara çıktı gerekçeli karar 02.12 tarihinde yazıldı tebliğ işlemide 14.12 tarihinde yapıldı ancak kesinleşme şerhi bir türlü yazılamadı bir avkatım var ancak kendisinden ne bir bilgi nede bir detay öğrenemiyorum. kesinleşme şerhi ne zaman yazılır yazılması için benim yapabileceğim herhangi birşey varmıdır.?

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 15:46

   Mahkemeye dilekçe vererek kesinleşme şerhi düzenlenmesini talep edebilirsiniz.

 • Recep Terzi 4 Ocak 2021 14:53

  Merhaba, miras olarak kalma aynı binada 3 kat 1 dükkan var. Arsa olarak geçiyor kat mülkiyeti yok. Bu komple bina 2 kardeşe ait. Kardeşin rızası olmadan 2 kat 1 dükkanı gaspediyor diğer kardeş 14 yıldan beri. Bilir kişi raporu var elimizde. Bir kardeş 60 bin TL değerinde evde otururken diğer kardeş 90 bin TL gasp ettiği yerde oturuyor. Biz bu 14 yıllık hakkımızı alabilirmiyiz. Teşekkürler.

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 15:41

   İhtarname göndermeden ecrimisil tahakkuk etmez.

 • Serdar 4 Ocak 2021 14:19

  Bir sorum olacaktı mirasla alakalı yardımcı olursanız çok sevinirim 🙏
  – efendim halam eşini kaybetti çocuklarıda yok , kendilerine ait bir evleri var merak ettiğim konu şu halamın vefat etmesi ( ALLAH gecinden versin tabi ) durumunda oturduğu ev kime kalacak saygılarımla 🙏🙏

 • Yunus YILDIZ 4 Ocak 2021 13:49

  Bir trafik kazası neticesinde yaya olan (73 Yaşında hanım) vefat etti. biz %25 oranla tali kusurlu çıktık. müteveffanın kızı manevi tazminat davası açtı ve faiziyle birlikte 20.000 tl haketti. Kazanın üzerinden 2 yıl geçti. Sorum şu ki: Müteveffanın 4 çocuğu daha var ve bize dava açma niyetindeler. Bu durumda mahkeme zengin olma kastını ve geçen süreyi hesaba katıp yargılama yapar mı? Yani olayın üstünden 2 yıl geçmesi ve daha önce ödenen tazminata bakarak cüzi bir miktar mı hesaplar, yoksa sıfırdan bu çocuklar için ayrı bir hesaplama mı yapar? Çok teşekkür ediyorum.

 • FATİH Kurt 4 Ocak 2021 13:42

  İyi günler anlaşmalı boşanmada krediyle alınan evde kadının söz hakkı nedir daha borcu var

 • Gulsum genel 4 Ocak 2021 13:32

  Merhaba..yabanci hasta temsilcisi olarak calistim ozel aile kliniginde.Ise giris 26.05.2018 tarihi ve cikis 27.12.2020.. kendi istegimle ayrildim. Bu durumda yapilan fazla saatler nasil hesaplanir ve is cikisi mektubumu 09.11.2020 yazildi. Haklarim nelerdir? Mesailer..yillik izin hakkim nelerdir.. tesekkur ederim. Kidem tazminati varmi?Telde konusma inkanimiz varmi size ulasamiyorum 0555 008 4529

 • Altan 4 Ocak 2021 12:26

  Yaklaşık 3.5 yıl çalıştığım firmadan ayrıldım maaşım elden verildi sigortam asgari ücret üzerinden yattı aylık 60 saat mesai yaparak çalışıyordum ne kadar tazminat alabilirim ve nasıl bir yol izlemem gerekiyor

 • abuzer saydam 4 Ocak 2021 11:23

  icra dairesi tarafından yapılan ev satış ihalesine katılmak için gerekli olan % 20 teminat , ihale sırasında nakit amerikan doları olarak kullanılabilir mi? yoksa Türk Lirası şart mı dır?

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 15:27

   TL olarak yatırmanız gerekir.

 • murat titiz 4 Ocak 2021 06:02

  Merhaba ,Ben ismimi değiştirmek istiyorum fakat ismim gayet normal. Yine de değiştirmem mümkünmüdür acaba?

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 15:16

   Doğru gerekçelerle mümkün.

 • Yılmaz Yılmaz 4 Ocak 2021 04:12

  Merhaba. Çekişmeli boşanma mahkememiz var. Baro bana avukat atadı. Süreç devam ederken bana bir yakınım vasi tayin edildi. Yakında mahkememiz var. Vasim mahkemeye gitmek zorundaymış. Vasim gitmezse ne olur. Zorla getirme kararı çıkar mı? Veya süreç nasıl işler?

 • Adem a. 4 Ocak 2021 02:05

  Merhaba, 1,5 yıl önce anlaşmalı boşandım. Sonradan nafaka artırma olaylarıyla mahkemelerle uğraşmamak için iştirak nafakasını asgari ücret olarak belirledik. Ben bu süre içinde borçla harçla senetle krediyle iş yeri açtım. Asgari ücrette beklenenden çok artmasına rağmen artış talebinde bulunmuş. 1.sorum ben nafaka kesilene kadar böyle davalarla mı uğraşacağım istediği zaman artırma talebinde bulunabiliyormuş 2. Sorum üzerimde kredi, 2 tane senet, kredi kartı ödemeleri ve elden borçlar varken yine de artırıma gidilebilir mi? Gelirimin hepsini borç ödemesi yapıyorsam nafaka azaltma talebim olumlu sonuçlanabilir mi

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 15:12

   Nafakanın artırılması davasını herkes açabilir. Ancak durum anlattığınız gibiyse sizin kazanma ihtimaliniz de mevcut.

 • Zafer doğru 4 Ocak 2021 00:34

  Merhaba çalıştığım iş yerinden çıkmak istiyorum 3 aydır hafta tatili kullanamıyoruz eleman eksik diyorlar 6 yıldır çalışıyorum tazminatımı ala bilirmiyim ben 8 ay önce maaşları geç yatırıyorlardı o zaman çok kişi çıktı ben kaldım ama şimdi maaş yatıyor zamanında hafta tatilini kullandirmiyolar ihtar çeksem olurmu

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 15:09

   Yazılı onayınızı almadılarsa haklı fesih nedeni teşkil eder.

 • Yaren uygun 4 Ocak 2021 00:13

  Nafaka artırım davası açmıştım ve karşı taraf istinafa başvurdu 1 yıl oldu bende evlendim benim nafakam kesildi çocuğum için alıyorum şu an 300 tl üfe oranında artış için başvurmuştum bende istinafa ama yetmiyoe 300 tl yeniden dava açabilir miyim istinaf sonuçlanmadan

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 15:05

   İstinaf sürecini beklemeniz gerekir.

 • Görkem Yıldırım 3 Ocak 2021 23:27

  Merhaba ben inşaatta gece bekçisiyim. Çalıştığım şirketteki iş akdimi mesailerimi alamadığım ve sağlık önlemleri yetersiz olduğundan fesih etmek istediğim için noterden dilekçe yollayacağım. Ama çalıştığım şirket ve maaşımın yatırıldığı şirket farklı inşaata ünvanını veren bekçilik yaptığım şirkete mi yoksa maaşımı yatıran şirkete yollamalıyım.

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 15:03

   Taşeronluk söz konusu ise ikisine birden gönderebilirsiniz.

 • Ahmet ergün 3 Ocak 2021 22:07

  Mrh ben 8 sene bir işyerinde çalıştım maaşım son 3 ay düzensiz yattı ilk maaş ihtarı çektim sonra gene düzensiz yattı sonra ki ay bende tazminat ihtarı çektim sonrasında işe gitmedim iş yeri bana 7 gün art arda işe gelmediğim için onlar bana ihtar çekti gerekçeleri bunlar ayriyeten fazla mesai paralarını vermeyip izin verdiler ve servisi kaldırdılar benden önce çıkan ve benden sonra çıkanlara takitli şekilde tazminatı ödediler ben onların talep ettiği ücretsiz izin kağıdını imzalamadığım için bana vermediler benim mahkeme kazanma şansım var mı onların tek tutunduğu ihtar çektik den sonra 7 gün işe gitmemek sizce kazanabilir miyim
  TEŞEKKÜRLER

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 14:54

   İhtarnamenizde gerektiği şekilde bu hususları yazdıysanız dava açabilirsiniz. Tazminat hesaplama sayfamızı inceleyebilirsiniz.

 • Abdullah 3 Ocak 2021 20:38

  Babamın birinden alacağı var ve senet imzalatmis avukata verdik avukat maasa haciz yoluyla aldı her ay ödeniyor fakat babam vefat etti ve reddi miras yapmak zorundayız borçlar yüzünden senette yanar mi yoksa reddi miras yapsakta yinede alabilirmiyiz senedi

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 14:48

   Reddi miras yaparsanız babanızın alacaklarını da alamazsınız.

 • Abdullah Görpüz 3 Ocak 2021 20:30

  Merhaba 2 sorum var babamın çok fazla borcu var ödeyemeyince üzerindeki herşeyi anneme devretti mahkeme tasarruf iptali davası açtı o sırada babam vefat etti fakat mahkeme sürüyor biz mahkemeyi açan bankanın borcunu ödesek reddi miras yapsak annemin üzerine diğer bankadaki alacaklilalar ayni davayı acabilirlermi lütfen yardım edin teşekkürler

 • Ahmet bozkurt 3 Ocak 2021 18:49

  Mrb 7 yıldır bir ozel sirkette calismaktayim
  Yıllık iznini eksik kullanmaktayim
  Geriye donuk yillik izinlerimden dolayi
  Tazminat hakkim dogar mi ?
  Saygilar

 • Furkan Numan ÖZAY 3 Ocak 2021 18:23

  17 yaşında ki yeğenim annesi ve babasının boşanmalarını istiyor ve bunu ortaya sunarak ” Neden artık boşanmıyorsunuz? Artık boşanın .” diyordu. 2 hafta önce öz yeğenim öz babası yani dayımı cinsel taciz ve istismar ettiği gerekçesi ile ihbar etmiş ve Antalya L Tipi kapalı ceza evinde tutuklu bir şekilde yargılanıyor. Daha mahkemesi görülmedi fakat ortada hiç bir somut kanıt yok ve yeğenimin öz babasından kurtulmak ve boşanmalarını sağlamak için iftira atma potansiyeli mevcut . Nasıl bir yol izleyebiliriz ?

 • Ahmet Yılmaz 3 Ocak 2021 17:38

  İyi günler ben bir yıldır bi atölyede çalışıyorum.. sigortam tam yatıyo ama asgari ücretin altında 1950tl olarak bankaya maaşımı yatiriyo.. asgari ücret 2324 ama bize 1950 yatiriyo.. ne yapabilirim çıkmak istiyorum ama kendi istegimle diye imza attiriyo.. yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 14:34

   Söyledikleriniz haklı fesih nedeni teşkil eder. Tazminat miktarınızı hesaplamak için kıdem tazminatı hesaplama sayfamıza girebilirsiniz.

 • Murat 3 Ocak 2021 12:19

  Merhaba, shm. son duruşmada vasi atadı. Bu atamayı bekleyen aile mahkemesi ara kararında vasi atamasının kesinleşmesinin beklenilmesi yönünde karar verdi. Vasi ataması ne zaman kesinleşir? Kesinleşmeden vasi görevine başlayabilir mi? Yani illa kesinleşmesinin beklenilmesi gerekir mi? Hakimin kesinleşmesinin beklenilmesi yönündeki kararı yasal mı?

 • Emine YILMAZ 3 Ocak 2021 12:02

  Merhaba. 8 Ağustos 2019 da anlaşmalı olarak açtığım boşanma davası çekişmeli olarak devam etti. 5 celse sürdü. Maddi durumundan dolayı avukat tutamadım. Davalı eski eşim dava süresince kendini savunmak adına cevap dilekçesi, tanık ya da delil sunmadı. Duruşmaların çoğuna katılmadı. 19 Kasım 2020 de mahkeme boşanma kararı verdi. Ortak çocuğumuzun velayetini, evde oturma hakkını kızımla bana, 300 TL iştirak nafakası ve 10000 TL maddi tazminat kararını verdi. 28 Aralık 2020 de gerekçeli karar çıktı. Ancak davalı eski eşim istinafa başvuracağını söyledi. Süreç nasıl işler ve en önemlisi ne kadar sürer? Teşekkür ederim.

 • Mustafa karayay 3 Ocak 2021 11:08

  Merhaba 3 senedir çalıştığım çimento fabrikasından bu sene covidden dolayı sözde 3 aylık ücretsiz izne zorla cikartıldım şimdi bu işveren tarafından tek taraflı gerçekleştirilen dayatma hukuka uygun mu acaba işverenin böyle bir yetkisi yada talebi olabilir mi ve işçi buna uymak zorunda mı

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 16:34

   Haklı fesih nedeniniz yoksa uymak zorundasınız maalesef.

 • Emre Yıldırım 3 Ocak 2021 02:48

  Merhaba 3 ay önce yaşadığım olumsuz bir olaydan ötürü adliyeye dava dilekçesi verdim evime konuyla ilgili olarak tebligat geleceği söylendi ama hala gelmedi ne yapabilirim yardımcı olur musunuz

 • Kader kader 3 Ocak 2021 01:47

  Kullandığım telefon hattı eşimin üstüne.bosanma davası açmak üzereyim evlendikten sonra aldığımız evin tamamını talep edecem.tabi oda vermek istemeyecek.bunun için yollar arayacak. Benim vatsap mesajlarına aramalarına ulaşabilirmi.mahkemeye delil olarak sunabilirmi

 • Berna Yücen 2 Ocak 2021 23:34

  Erkek bir şahıs, evliliğinin bittiğini boşanma davasının yakında görüleceğini söyleyerek beni kandırdı. Bu kişiyle yaklaşık 1 haftalık bir arkadaşlığımız oldu. Boşanmayacağını anladığım anda arkadaşlığımı kestim fakat kişinin eşi, bana ulaştı ve eşine attığım dekolteli videolardan dolayı beni tehdit etmeye başladı, bunları ailene göstereceğim seni mahvedeceğim gibi söylemlerde bulundu. Aldatılan eş, instagram hesabımdan yakın çevreme bu videoyu hakaretli bir şekilde atarak beni ifşa etti. Cumhuriyet başsavcılığına ekran görüntülerimle birlikte başvurdum. Süreç nasıl ilerler, manevi tazminat davası açmam mümkün müdür, manevi tazminat davasını nasıl açarım? Teşekkürler.

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 16:22

   Dava açabilirsiniz.

 • Türker ERBAŞ 2 Ocak 2021 19:52

  Merhablar 12 yaşından devlet eğitim araştırma hastahanesinde sağ kulak ameliyatı oldum küçüklüğümde bu yana sağ kulağımda duyma kaybı var şuan 25 yaşında duyma kaybım sol kulağımda da oldu doktorlar sağ kulaktan olduğun ameliyatın başarısız olduğu için sol kulağında sorun olmuş dediler ben hastahaneye tazminat davası açabilirmiyim?

 • Zeynep gündoğan 2 Ocak 2021 18:13

  Mahkemeden çıkan ilamı icraya koydum ve davalının iş yerine haciz müzakeresi gönderildi davalının vekiline de tebliğ ettirmeli miyim

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 16:10

   İcra emri vekile gittiyse maaş haczinde gerek yok.

 • Rabia Şeker 2 Ocak 2021 17:38

  Bir firmada 6 ay sözleşmeli denilerek işe başladım fakat 1.5 ay çalıştıkdan sonra iş yeri toplu olarak herkesin çıkışını verdi ögrendigim kadarıyla sözleşme de belirli süreli yazıyor ama herhangi bir tarih belirtilmemiş sadece giriş tarihimiz atıldı ama çıkış tarihi belli degildi şuanda iş yeri kendi istedigi gibi çıkış tarihini belirleyecek bu konu hakkında toplu olarak şikayet de bulunsak herhangi bir tazminat alabilir miyiz

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 16:09

   Sözleşmede deneme süresi varsa yapacak bir şey yok.

 • Emre Şölen 2 Ocak 2021 15:22

  Merhaba. Öncelikle kolay gelsin. Benim sorum çalıştığım işyeri ile alakalı olacak. İçindeki şartlardan dolayı şikayet etmek istiyorum. Maaşı geç yatırma (2/3 gün ve sürekli böyle) bunun dışındaki içeride ki durumlar falan . Bunlar belki bu ülkede şikayet edeceğim bir durum kapsamına girmiyor belki ama . Ben şunu yakaladım. Bize verilen hedefler sonucunda aldığımız primler bize genelde 3 ay sonra yatıyor. Böyle bir sistem oturtmuslar. Ve bordroda bir önceki ayin primini almışız gibi gosteriyorlar Yani atıyorum Ekim’de hak ettiğim bir ücret ocakta yatıyor. Bunu Aralık prim olarak gosteriyorlar. Bu etik mıdır. Ben bunu ve bircok hak ettiğimiz ücreti en geç 1 ay sonra vermeleri gerektiğini öğrenmiştim . Bu doğru mudur? Buradan yürüyüp hakkımı arayabilir miyim . Şikayet ettikten sonra haklı pozisyonuna geçer miyim. Yardımcı olursanız sevinirim. Yolumu çizip hakkımı aramak istiyorum. Çünkü bu ülkede sazı eline alan kafasına göre çalmaya başladı. Bezdik artık. Teşekkürler.

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 16:07

   Prim ödemesi başından beri 3 ayda bir yapılıyorsa haklı neden teşkil etmez maalesef.

 • Tuba vergili 2 Ocak 2021 14:53

  Kızım 1,5 yaşında ve hiçbir gelir ve çalışma şansım yok bana ve cocuguna nafaka baglarlar mı birde eşim araba aldı ama boşanma ihtimali olurda yarısına rl koyarım diye başkasının üxerine verdi bunu nasıl ispatlarm ve ispatladığımda yarısını alabilir miyim 4 sene önce aldatıldım belgelerim var fotoğraf ve kadının itiraf ettiği watsap konusmaları elimde mevcut nafaka da bunlar etkili olurmu eşimin dekorasyon dükkanı var ama aylık gelirini yok gibi gösteriyor bnm ve annemin üstümden kredi çekti bnları ödememekle tehdid edip hiçbirşey talep etme diyor bu konuda ne yapabilirim

 • Emir Başyüce 2 Ocak 2021 14:40

  Dedem öldü. Anneannem yaşıyor dedemin üzerine olan tarladaki hakkımızı satabilir miyiz ?

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 16:01

   Veraset ilamı ile kendi üzerinize intikal yaptıktan sonra kendi hissenizi satabilirsiniz.

 • Merve filik 2 Ocak 2021 09:36

  Merhabalar 2020 ocak ayinda nişanlımla kendi aracımızda ilerlerken arkamızda ki moto kurye yağışlı hava veya kontrol kaybından kaydı düştü. Yardımcı olmak amacıyla yanına gittik 100 mt ilerdeki trafik memurlari geldiler bizim aracımızada baktilar olayda herhangi bir temasımız asla bulunmadığı için tutanak tutulmadi. Kuryenin de düştüğünde başı mazgala denk geldiği için başında hafif bir yarası vardı. Zaten şikayetçi olunabilecek bı durum olmadığından orda kendim düştüm dedi ve tutanak tutulmadı. Olaydan bir kaç gün sonra çarptılar diye karakola gidiyor şikayetçi oluyor ifademizi verdik fakat savcı haklı görüyor mahkeme açılıyor ve moto kurye bu süreçte sigortadan da para alıyor. Evlendigimiz için mevcut aracı sattık fakat alırken ve satarken Exper raporları elimizde var. Tutanak tutmayan polis ile iletişim halindeyiz fakat polis memurundan Ogün kaza ve şikayet olmadığı ve bunun için tutanak tutmadığına daire bir begle alabilirmiyiz mahkemeye sunmak için. Yada nasıl bir yol izlemeliyiz

 • Mehmet 1 Ocak 2021 23:31

  Bir kişinin arsasına ona haricen yer parası verdim ve onun iznini alarak inşaata başladım. İnşaat bittikten sonra arsa sahibi noterlikten bana elektrik su alabilir ve inşaat yaptırabilir diye muvafakatname imzaladı ve ben bu sayede elektrik su aboneliğimi aldım. Ona güvenip arsa hissemi resmi olarak almadım. İmar barışı gelince arsa tapusu benim üzerime olmadığı için başvuramadım. O zamanlar arsa sahibi benden gizli benim yaptığım binanında yapı kayıt belgesini kendi üstüne almış. Şimdi benim elektrik suyumu kesti ve beni buradan çıkardı. Ben burda iyi niyetliyim. Kendisiyle 10 seneyi aşkın komşuyduk. Kendisi resmen beni dolandırdı. Kendisinin kötü niyetli olduğuna dair şahitlerim var. Bu duruma karşı yapabileceğim hukuki bir adım varmı? Yani Yapı kayıt belgesinin kendi adıma tescilini isteyebilir miyim? Sonuçta başkasının arsası burası ama benim yaptığım bir taşınmazı kendi üzerine tescillemiş.

 • neşe karaöz 1 Ocak 2021 23:26

  avukat bey merhaba babam iş kazası sonucu vefat etti pireparfık ev yuklenırken düstü babam kamyonun tepesınde mıs o sırada vinci kullanan kişinin oparötor ehlıyetı yok olay 1 mayıs da gerceklestı babama sıgorta yapılmamış arciacta yanı vıncte de sıgorta yok vınc’ın cengel kısmı sırtına top kısmı da kafasına vurmus 6 gun yasayabıldı babam 6 yıl oluyor mahkeme hala devam ediyor yargıyatda herhangı bır tazmınat davası acılmadı avukatımız baklıycez yargıtaydan ceza dava dosyasının gelmesini beklıoruz aksıntaktırde bız suclu olup bız tazmınat oderız dıyor. pek inandırıcı degıl tabı bu soyledıgı adam öldu kanı yerde kaldı uc cocuk bır es magdur oldu. benım sızden rıcam daavalar bu sekılde mı ilerliyor vinci kullanan kısının ehlıyetı yok ama serbest fırmadan herhangı bır tazmınat parası alınmadı bana yardımcı olabılır mısınız

 • Serkan iscan 1 Ocak 2021 21:48

  Slm ben ise iade davasi açtım davayi kazandım su an insinaftla bir yıl oldu daha ne kadar sürer ayrıca 10 bölge adliye mahkemesindeydi şimdide 11 bölgeye geçmiş bu 10 dan 11 neden geçmiştir acaba tsk ediyorum saygilar

 • Adem Öztürk 1 Ocak 2021 20:20

  Dolandırıldim savcılığa suç duyurusunda bulundum ama daha bişey çıkmadı 6 ay oldu soruşturma başlatılmış paramı geri alabilirmiyim ne yapmam lazım

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 15:24

   Tazminat davası açmanız gerek.

 • Hamit SAROĞLU 1 Ocak 2021 16:47

  İyi yıllar, iyi çalışmalar.
  Eşim iki kız kardeş. Baldızım da evli aile kavramına aykırı ve saygı çerçevesi dışındaki hareketlerinden dolayı miras dışında tutmak istiyorlar. Bedelini ebeveynlerin ödediği ama tapusu doğrudan baldızımın üzerine alınmış bir daire vardı. Evi satıyorum diye anne babasını evden çıkarttı. Kayınvalidemin üzerine kayıtlı bir arsa var yanındaki parsel satılık. Yandaki parseli satın alıp kayınvalidemin arsa bedelini de onun hesabına yatırıp tapuları birleştirerek hepimizin yaşayacağı müstakil bir ev yapmayı düşünüyoruz. Tüm para transferleri ve tapu kayıtları benim üzerime olacak. Bu durumda daha sonra hak iddia edebilir mi? Yani bu muvaza olarak görülür mü?
  Teşekkür ederim.

 • Özge 1 Ocak 2021 16:44

  Merhaba haklı fesih sonucu issizlik maaşına ne zaman başvurulmalı

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 15:19

   Davayı kazandıktan ve karar kesinleştikten sonra.

 • Ahmet Özçelik 1 Ocak 2021 12:24

  Ben maaş konusunda anlaşamadığım için iş yerimden ayrılmak istiyorum asgari ücretin altında çalışıyorum 08.05.2018 de başladığım bu is yerinden 15.01.2021 de ayrılmayı düşünüyorum tazminat hakkım varmıdır

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 15:14

   Başka bir haklı nedenle çıkarsanız alabilirsiniz. Tazminat hesaplama sayfamızı inceleyebilirsiniz.

 • Songül çanakçı 1 Ocak 2021 12:20

  Merhabalar… İki daireyi çocuklarıma bedelli olarak intifa hakkını alarak devrettim… Borçlarım nedeniyle intifa haklarıma haciz gelirmi

 • Serbest arun 1 Ocak 2021 01:48

  Mrh ben özel bir şirkette acente elemanı olarak çalışmaktayım kovid ücretsiz izindeyim 7 aydır ve puantajda izinli giriş kaydım mevcut ama işveren acente sahibi madde 25 den cikisimi yapmış saat 15:00 7ay öncesi izin istek kağıtlarını da imzalamışim son üç ay imzalamışim işveren nede dayandirarak çıkış verebiliyor ne yapabilirim

 • Bahtisen coker 31 Aralık 2020 23:57

  Mrb ismimi bahtisen değiştirmek istiyorum basımdan geçen kötü bir olaydan dolayı bana olayı hatırlattı için bu ismi resmi evraklar dışında zaten kullanmıyorum herkes beni farklı isimle biliyor değiştirebilirmiyim ne kadar tututar avkatla ve heryerden degisiyormu

 • Fatma atmaca 31 Aralık 2020 22:22

  Oncelikle teşekkür ederim ben esimden cekismeli boşandık 2018 yilinda be ziynet esya davasi actim ve ankaraya gitti hala dosya sonuclanmadi daha nekadar surer

 • Fatih Akkuş 31 Aralık 2020 19:24

  Bu sene polisliğe başvurucam ama sanırım bir engel var “18 yaşına girmeden önce” işlediğim yüz kızartıcı bir suç o suçtan dolayı 3 ay hapis ve 3 sene hagb kararı aldım. bu olay polis olmama engel olabilir diye düşünüyorum. Hakkımda güvenlik soruşturması açıldığında benim reşit olmadan önce ki bilgilerime ulaşma ihitmalleri veya hakları var mıdır?
  kolay gelsin.
  (normal de işlediğim suç polis olmama engel olur diye düşünüyorum ama ben o suçu 18’e girmeden işledim ve dava o zaman sonuçlandı)

 • Busra 31 Aralık 2020 12:53

  Merhaba 7 aylık bı bebeğim var eşim beni 5 aylık hamileyken darp etti darp raporu mahkemem var ancak biz barıştık ailesi geldi özür diledi çocuğum babasız büyümesin diye barıştım yine aynı şeyleri yaptı kurban bayramında annemlere bayramlaşmaya geldim bana annene babana iyi sarıl en az 3 ay gidemiceksin dedi gelmezsen sen bilirsin dedi sürekli hakaret tehdit ediyo asagilayarak konusuyodu bende gelmek istemediğini soyledim bayramın 2 günü arkadaşının kamyonuyla bebeğin butun eşyalarını benim bütün eşyalarımı yolladı şimdi boşanma davası sürecine girdik darp raporum olduğu halde darp ettiğini inkar ediyo anneme sinir hastası ithamlarida bulunuyo ve daha birçok şey var çocuğumu emzirmedigimi mamayla beslediğimi soyluyo çocuğumu göstermediğimi soyluyo hiç bisekilde göstermelik yapmadım şahitlerin var çocugumun geçici velayetni talep ediyo çocuğumu alabilir mi ?

 • Yasin KOYUNCU 31 Aralık 2020 11:14

  iyi günler ben 37 yaşındayım babam ile annem resmi evlilik olmadan dini nikah ile evlenmiş ve 3 kardeşiz babam ben 6 yaşındayken kimliklerimiz çıkarılmadan vefat etti. Ve amcalarım kimliklerimizi kendi üzerlerine çıkarmak istediler baba mirasının dağılmaması için. Annem kimliklerimizi kendi soy adı ile çıkarttı. 20 yaşında iken babalığa hüküm davası açtım davayı kazanmama rağmen 18 ile 19 yaş aralığında açman gerekir diye dava düştü. Şimdi tekrardan soy bağımın düzeltilmesi ve babamın mirasından yararlanabilmem için nasıl bir dava açabilirim.

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 14:26

   Babalık davasında hak düşürücü süre iptal edildi. Dava açabilirsiniz.

 • Sumeyya 31 Aralık 2020 09:44

  Merhaba,
  Arsa planının almaya gittiğimizde arsadan belediyenin yol payı aldığını, 390m karelik alana sadece 80m karelik bir ev yapılabileceğini öğrendik. İtiraz etme, itiraz edilmesi durumunda düzenlenme ve araziyi geri alabilme şansımız var mı? Hakkımızı nasıl arayabiliriz?
  Teşekkürler.

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 14:24

   Hukuki el atma davası açabilirsiniz.

 • Gülcan yıldırım 31 Aralık 2020 04:46

  Yüzüme atılan bir tekme sonucu,kalçamın üstüne düştüm. Kuyruk sokum kemiğimlırıldı. Adam yaralamadan,mahkemeye verdim. Mahkeme sonucu 8 ay hapis verdiler. Olayın üstünden2 sene geçti. Ben hâlâ oturtamıyorum belim ve kalçam çok ağrıyor. Bu yüzden karşı tarafa tazminat davası açabilirmiyim?

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 14:15

   Açabilirsiniz.

 • İnan 31 Aralık 2020 03:54

  Merhabalar ayrıldığım iş yerini tazminatımı alabilmek için mahkemeye vermiştim kazandım. Ama iş verenin banka hesplarında parayı tahsil edemiyorum malda kaçırıyorlar bankada parada tutmuyorlar. Bu durumda be yapabilirim vermem diye inat ediyor. Lütfen bir cevap 😢

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 14:15

   Batmış veya kapanmış ise yapabilecek çok bir şey yok.

 • Hacer gökce 31 Aralık 2020 02:10

  Merhba çekişmeli boşanma oldu halen devam sona geldim herşey bitti ama karar aşamsındaydı.. Nafaka tazminat belirlenmişti ardından itiraz etti şimdi karşı taraf ne kadar sürede açıklanır ve soyadımı alamadım bir bilgi verirmisiniz teşekkürler..

 • Asiye Nur Karacan 31 Aralık 2020 02:09

  Merhaba , kolay gelsin
  Çalıştığım firmadan (Fast food firması) maaş bordrosu aldığımda cinsiyet kısmında erkek yazıyor. Sordum yanlışlık olmuştur düzelir dediler ama değişme olmadı.
  Ben gece vardiyasında çalışıyorum ve pandemiden önce hep mesaili çalışıp 4 e 5 e kadar kalıyorduk. kadın çalışanlara gece vardiyasında mesai yaptırılamaz diye bir yasa okudum geçenlerde. Bilerek yasayı ihlal etme durumu var mı sizce burda yoksa yanlışlikla mi olmuştur gerçekten.
  Bilerek yapıldıysa bunu ispatlamak için aldığım maaş bordrosu yeterli mi ve ya SGK ya gidip ispatlayabilir miyim?
  Ya da direk gece vardiyasında mesaili calistirildim desem olur mu? Bu şikayetimde zaman aşımı var mı varsa ne kadar ?
  Bu durum bana haklı fesih hakkı verir mi asıl merak ettiğim şey bu aslında. Cevaplarsanız memnun olurum?

 • Tayfun özcan 31 Aralık 2020 01:54

  Slm. Yerel mahkeme bana ceza kağıdı gönderdi. İstinafa gitme sürem 1 hafta. Ama covit 19 hastalığına yakalandığım için karantinadayım. Yasal süre olan 7 günlük süre içinde dilek emi veremiyeceğim e devletten dilekçe yazmayı denedim beceremedim sisten hata veriyor. Bu konu hakkında ne yapa bilirim ek süre verirler i

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 14:11

   Raporunuzla birlikte bir an önce mahkemeye dilekçe sunmanız gerekiyor. İstinaf süreniz karantinadaki süre kadar uzar.

 • Özge özkaya 31 Aralık 2020 01:39

  Merhaba ben 6 senedir bir hastanede hemşirelik yapıyorum is sözleşmemi fesh ettim ve dava açtım . Issizlik ödeneğine ne zaman başvurmam gerekir fesihten 30 gün sonra mı davam sonuçlanıp haklı olduğum ispatlarsa mı eğer öyleyse isszilik odenegini toplu alabilir miyim teşekkürler

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 14:08

   Davayı kazanırsanız toplu olarak alırsınız.

 • Emrah ulu 30 Aralık 2020 23:12

  Sorun şu 2018 ocak ayında girdim 2021 ocakta cıkmak istiyorum tazmınatımı alabilirmiyim iş yerinin saati çok haftada 6 gün 12 saat çalşıyoruz mesai parasını alıyoruz ama kesinti çok olduğu söyleniyor hep eksik gibi geliyor resmi tatillerde çalışıyoruz birde gece vardiyasında 6 gün 12 saat çalışıyoruz bunun için ne yapmam lazım istifa yazmadım daha tazmınat alabilirmiyim

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 13:58

   Haklı nedenle fesih yapabilirsiniz. İstifa dilekçesi vermeyin. Bir iş hukuku avukatına başvurun.

 • Halil ibrahim uluğ 30 Aralık 2020 22:50

  Merhabalar ben 08.04 2020 tarihinde ise başladım 30.09.2020 tarihinde işten cikarildim sebebi belirli is sözleşmesi dediler ama velakin ben ise girdiğimde sözleşme imzalamadım olmayan sözleşmeden işten çıkardılar ise iade davasi açtım kazanma ihtimalim varmi

 • Yaşar Berberoğlu 30 Aralık 2020 22:50

  Daire satışı için vekalet verdiğim kişi, konutu ADİ SÖZLEŞMEye kendi şirketinin adını yazarak HARİCEN satmıştır..
  Bunu öğrenince vekaleti iptal ettim ve tapu elbette bende kaldı..
  –Bu durumda alıcı, vekile verdiği parayı benden talep edebilir mi.?
  –Dairede 4 yıldır oturan alıcıya ecrimisil davası açabilir miyim?
  –Alıcı tapu iptal ve tescil davası açarsa kazanabilir mi.?
  Saygılar..

 • Merve 30 Aralık 2020 21:09

  Iyi günler benim babam 24 yil once vefat etti tek cocugum babamdan ben annemde baska birisiyle evlendi ve babamin bana kalan miraslarini bolmek icin bosandi ama hala ayni evde yasiyor bosandigi adamla benim miraslarim boylece annemede pay ediliyor nasil bir hukuk basvurusu yapabilirim yardim edin lutfen

 • Salih ATALAY 30 Aralık 2020 20:15

  Sgk bildirimleri çalışılan işyerinde değil de farklı firmalarda yapıldığında işçinin işten çıkar iken izlemesi gereken yol nedir?

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 13:45

   Firmalar arasındaki bağı ispatlayacak deliller bulmanız gerekir.

 • Hasan Alihan 30 Aralık 2020 19:50

  Babam ölmeden önce mal paylaşımı için miras yazacağını söylemişti bir hafta önce vefat etti.E devlet üzerinden baktığımda mürisin herhangi bir vasiyeti yoktur diyor. Bunu görebilmem için bir süre geçmesi gerekirmi? E devlet üzerinden verilen bilgi kesin midir.

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 13:45

   Veraset ilamı alarak kanuni hisseleriniz oranında üzerinize almanız gerekir.

 • Emir Güven Yılmaz 30 Aralık 2020 19:34

  babam 5 katlı apartmanı 1 oğluna ve 5 kızına bırakmak istiyor, banada 1 arsa bırakmak istiyor bunun için izlememiz gereken yol nedir ilerde itiraz ediceklerini düşünüyorum

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 13:44

   Herkese bir şey verildiyse ve saklı payını ihlal etmiyorsa o şekilde miras paylaşımı yapabilirsiniz.

 • Nebahat Ermetin 30 Aralık 2020 17:51

  Eşim babasından kalan arsaya beraber yaptırdığımız binayı ( benim bilgim dışında ) karot yaptırarak yıkım kararı aldı . Ev yıkılınca hiç bir hakkım kalmadı, ne yapabilirim?

 • Enver cakmak 30 Aralık 2020 17:20

  Merhaba ben 01.12.2012 yılından beri resmi kurumda taşeron olarak çalışıyorum.Daha önceki yıllarda asgari ücretin %100 olarak sözleşme imzaliyorduk bu yıl yeni sözleşmeye bu maddeyi kaldırıp yerine 2020 ocak ayında alınan brüt maaşa eflasyon zammı yansıtılacak denildi yani asgari ücretin %100 degil artik bunu imzalamasam eğer kıdem tazminatımı alabilirmiyim.

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 13:39

   Esaslı değişiklik işçinin yazılı onayı alınmadan yapılamaz. tazminat alabilirsiniz. Kıdem tazminatı hesaplama sayfamızdan miktarını hesaplayabilirsiniz.

 • Başar akman 30 Aralık 2020 13:21

  Merhaba bir bahis sitesinde bahis oynadım kazandım parayı da çektim falan sonradan bu işlemlerden ceza alabileceğimi öğrendim hemen ardından üyeliğimi iptal ettim bundan ceza yer miyim?
  Aynı zamanda önceden üye olduğum ve şu an adını unuttum siteler var fakat onlarda bir para transferi oluşmadı onlardan ceza yer miyim?
  Cevaplarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim.

 • Besler Hukuk 30 Aralık 2020 12:49

  Miras avukatına başvurmanız gerekir.

 • Besler Hukuk 30 Aralık 2020 12:36

  Kasten yaralama sayfamızı inceleyebilirsiniz.

 • Burhan Okan 30 Aralık 2020 12:17

  Merhabalar, Bundan 2 ay önce bir arsa Aldım eksper değerinin %70 ini bankadan kredi kullanarak tapu sahıbının hesabına geçtim, tapu benim üzerime oldu, Babam tapu sahıbının arkadasına 1 ev verdi bu satış işleminden dolayı, simdi benden tapunun yarısını istiyor babam, ben tapuyu vermediğin müddetçe bana dava açılsa alma hakkı varmıdır ,, teşekkürler

 • Mehmet Demir 30 Aralık 2020 11:09

  kasten kardeşimi yaraladim sol kaşinda
  ifade verdim kardeşimde benden suçlu değildi 4 ay geçti mahkeme çağırdılar bu sebebi nedir cezası nedir

 • E.ş 30 Aralık 2020 09:54

  Olayda arkadaslarimizla birlikteydik ve olay benim olay değildi arkadaşımız iş konusunda elinden işlerini alan çalan birinle telefonda tartışma yaşadı ve bu tartıştığı kişinin kardeside arayıp anasına karısına küfür etti evlerine çağırdı ve olayın olduğu alana gidildi burda küfür edilen arkadaşımiz sitenin içine girdi diğer arkadaş onu çıkarmaya çalıştı ben ve bir kişi daha dışardaydik sitenin içine girmedik siteye giren arkadaşımızi çıkardık araca bindirdik tam 50 metre giderken bu küfür eden şahsın kardeşi ve babası geldi aracla bizi durdurdu küfür yiyen arkadaşımız arabadan indi sopayla gitti babasını baba ben senin oglunum senin oğlun bana küfür etti istersen al sopayı bana vur dedi babasida sopayı elinden alıp vurmaya kalktı ki orda devreye ben girdim sopayı tutmaya çalıştım banada vurmaya çalıştı ben sopayı ve babasını tuttum diğer arkadaşımızda babasını tutarken kardeşi ve olayda küfür eden kişi arkadaşımıza saldırdı küfürler ederek biz olayın baştan sona ayırmaya çalışırken genel olarak hepimize ananizi karınızı ölmüşunuzu diye küfür etti ben bu lafa dayanamayarak sopayı alıp küfür eden kişinin başına vurdum alnına geldi ve ikinci darbem kalçasına geldi ondan sonra kardeşi ve babası tekrar küfür edince 2 seferde sopayla vurmaya çalıştım babasını sıyırdı ve sonra olay yerinden uzaklaştık. Sopayla vurulan kişinin alnına dikis veya zımba atıldı bu olayda benim cezam sizin görüşünüzce ne olur ?

 • Burak başcı 30 Aralık 2020 07:46

  Hakkimda açilan nafaka artitim davasi somuciu hakim 500 lira olarak ödediğim nafakayı 700 liraya çikardi ve her Ocak ayinda da tüfe oraninda artırılmasina hükmetti.Dava açılıs tarihi Ağustos 2020 nin başı.Bemim sorum şu.
  2021 de yapmam gereken artış 2020 ye ait 12 aylik tüfe miktarı mı ,yoksa Agustos 2020 den 2021 Ocak ayina değın aradki 5 aylık süreyı hesaplayıp.2021 Ocak daki artışı buna göre mi yapmalıýim.
  Yardimci.olursaniz cok mutlu olacagim.Tesekkur eder,saygilar sunarim

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 13:25

   Nafaka miktarını Ocak Ayı’nda açıklanan yıllık tüfe oranında artırmalısınız.

 • Burak Ercan 30 Aralık 2020 04:49

  Merhabalar 16 dönüm sanayi arsamın ilk etapta yol geçeceği için 9 dönümü kamulaştırıldı ve paramızı aldık.yaklaşık 6 ay öncede 2.5 dönün daha kamulaştırıldı.bilir kişi geldi fiyat biçti.ve yerin geri kalanını karayolları almıyor.4.5 dönümü yola sıfır aşırı bir kot farkı var.nasıl bir yol izlenebilir.

 • Leyla kaya 30 Aralık 2020 02:14

  Mrb hiç uzatmadan soruma geçmek istiyorum eşimin açık cezaevinde silah kullanmaktan dolayı 6 ay cezası vrdi fakat af yasası çıkmadan 10 gün önce firar eylemini gerçekleştirdi bir hafta önce kimlik kontrolü nde yakalandı şuan kapalı cezaevi nde sizce ne kadar yatacak kapalida bu af etkilermi tekrar açığa cikacak mi lütfen bna yardımcı olurmusunuz bı avukat la görüştüm beş bin lira talep etti

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 13:21

   İnfaz hesaplama siteleri var. Onlara girebilirsiniz.

 • Çagladuygu 30 Aralık 2020 01:42

  Meraba benim evlilik disindan olan çocuğum var cocuk benim soy ismimi taşıyor babalari şuanda Almanya’da babalık davası açtım babalarının soy adını taşıyan sonra çocuklarda Alman vatandaşı olabilecekmi ve DNA için Türkiye’ye mi getiricekler

 • Gündüz can 30 Aralık 2020 01:27

  Merhaba
  12/02/2019 da boşandım maddi ve manevi tazminatı çok bulmamadan dolayı kararı istinaf ettimiştim yaklaşıl 1 yıldır bekliyorum bende daha fazla beklememek için 06/12/2020 de istinafa dilekçe yazıp geri çektim yerel mahkemenin verdiği kararı kabul ettim süre olarak 25 gündür halen cevap yok ne kadar daha beklerim cevabın gelmesini . Tşk ederim

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 13:19

   Mahkeme kalemi ile görüşün.

 • ZÜLFÜKAR KELEKCİ 30 Aralık 2020 00:42

  İSMİM VE SOYİSMİM İLE ÇOK DALGA GEÇİLİYOR NASIL BİR YOL İZLEMEM LAZIM BİLMİYORUM NUFUS IDARESİNE GİTTİM MAHKEME YOLUYLA OLUR DEDİLER OYSA KELEKCİ SOY İSMİ YETERİNCE GÜLÜNÇ DEĞİLMİ KELEK SONUÇTA SİZ DAHA İYİ BİLİRSİNİZ: Nüfus Hizmetleri Kanuna ek olarak getirilen 8. Madde yörüngesinde; vatandaşlar belirlenen sınırlar içinde ve verilen süre kapsamında dava açmadan isim değiştirme işlemini yapabiliyorlar. Getirilen ek madde uyarınca; yazım hatası, düzeltme işaretinin kullanılmaması halinden doğan anlam kayması, toplum önünde alay konusu olma veya gülünç duruma düşme halinde isimler dava açılmadan değiştirilebilir. Bu hallerde kişilerin bağlı bulundukları Nüfus Müdürlüklerine giderek isim değiştirme talebini iletmesi yeterlidir DURUM BU YARDIMCI OLABİLİRSENİZ ÇOK MUTLU OLURUM TESEKKÜR EDERİM

 • İlknur CANDEMİRLER 29 Aralık 2020 23:06

  Özel bir tekstil firmasında çalışıyorum. 2016 yılında 1 Ekim itibarı ile emekli oldum ve aynı gün tekrar aynı firmada çalışmaya başladım.2016 dan 2020 şu ana kadar çalışmakta bulunuyorum.Bu zaman zarfında 4 aylık yeni kalp kapakçık değişim ameliyatı oldum. Pandemi süreci içinde olduğumuzdan dolayı iş yerinden kendi isteğimle ayrılmak istiyorum.Bu arada sağlık problemimi belirten TAM TEŞEKKÜLÜ ŞEHİR HASTANESİNDEN KURUL ONAYLI Raporum ile çıkış dilekçemi personel servisine verdiğimde 4 yıllık TAZMİNAT alabilirmiyim???

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 13:07

   Hem 15 yıl 3600 hem sağlık sebeplerini gerekçe gösterin tazminat alırsınız. Tazminat hesaplama sayfamızdan miktarını hesaplayabilirsiniz.

 • Sezer altuğ 29 Aralık 2020 21:42

  2004 yılında tcdd bünyesinde ana firma tarafından geçit bekçisi olarak işe alındım.her yılın sonunda ihale sözleşmesi olduğundan işe giriş ve çıkış gösterildim.görevim tcdd de geçit bekçisi ünvanı gösterilmekte ama şirkette temizlikçi olarak gösterilmiştir.fakat o yılların aylarına ait nöbet çizelgeleri,nöbet devr tutanakları mevcuttur.ve 2010 yılında 3,5 ay 24 saat nöbet tutturuldum hiç bir ek ücret alamadım.2012 yılında görev yaptığım hemzemin geçit otomatik olacağından şirket beni başka bir ilçenin bariyerli geçitine göndermek istedi fakat ben kabul etmiş olsaydım oradaki işci madur olacağından kabul etmedim haliyle fesh durumunu ben etmiş oldum.%51 hissesi tcddye ait %49 u şirkete ait bu iş yerinden ne kıdem tazminatı ne extra ücret alamadım.2012 yılından 2014 yılına kadar başka yerde calıştım ve 2014 yılında tekrar tcdd de aynı görevime başladım.sirket farklı olsada tcdd de ayni görevdeyim.28.12.2020 tarihinde ihale olmuştur ve yine görev yaptığım gecit kapanmıştır.ve ihale listesinde ismim de yoktur.dolayısıyla sözleşmem bittiği için iş akti sona ermiştir.geriye dönük tazminatımı tcdd denmi alacağım sirkettenmi.ve 2004 yılından itibarenmi yoksa 2014 yılından itibarenmi .işe iade davası acsak(24 kisi aynı durumdadır)işe alınırmıyız,ve bu dava hemen sonuclanirmi.ayrıca tcdd den muavaza davası açmış durumdayız 96 kisi olarak halen beklemekteyiz ..tesekkurler

 • Erdal yorulmaz 29 Aralık 2020 21:25

  Merhaba ben Bir ay önce aracımla Yolda giderken kardeşimin midesi bulandı.onumde giden çapa motoruna (pat pat motoru)sinyalimi verip geçip dortlulerimi yakıp yolun sağ tarafına geçip durdum kardeşim arabanın kapısını açıp inicekti çapa motoru arkadan gelip çarptı ehliyeti olmadığı için polisi aramamamizi ve Kendi aramızda haledecegini söyledi bende kabul ettim sanayiye gitik tüm masrafları karşılarım dedi . aradan Bir gün geçtikten sonra aradı ben ödemem dedi benim bi suçum yok git kendin yap dedi .ben bu adama dava açabilir miyim iki tanede şahidim var

 • ezel bayraktar 29 Aralık 2020 20:55

  merhaba tapu iptali olmassa alacak davamıza 4 yıl doldu davanin durumu bolge mahkemesinden senette odenen paranin davaciya verilmesine yonelik karar cikti dosyayada eksik birsey kalmadi en son davalilarin verasetnamesini istedi hakim onuda koydular 1959 yılında alinmıs o zaman 1450 lira verilmiş sizce mahkeme daha uzun surermi kisa surmesi icin ne yapabiliriz bide bu verilen para davaciya geri ne kadar mebla olarak verilmesini isterler veya isterlermi kb ozur dilerim anlatamadim galiba simdiden cok tesekkur ederim cevaplarinizi bekliyorum