0216 387 0 388

AVUKATA SOR

Avukata Sor
Avukata sor sayfamızda her türlü sorularınız online avukatlarımız tarafından cevaplandırılmaktadır. Sitemizde sanal avukat soru sorma hizmetimizden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Avukata soru sormak için sayfanın en altındaki formu doldurmanız yeterli olacaktır. Hukuk büromuza sormuş olduğunuz sorunun öncelikle kategorisi belirlenerek, alanında uzman avukatımıza yönlendirilecektir. Örneğin iş hukuku avukatı boşanma avukatı veya gayrimenkul avukatı soru sor birimimize aktarılacaktır. Danışman avukatlarımız tarafından sorularınız detaylı şekilde incelenerek, en kısa sürede cevaplandırılacaktır. Hukuk büromuz tarafından verilmiş olan cevabı yine bu sayfaya girerek görebilirsiniz. Başkaca sorularınız olması halinde tekrar sorularınızı iletebilirsiniz. Avukata sıkça sorulan sorulara aşağıda başlıklar halinde yer verilmiştir.

Dava Nasıl Açılır?

Dava açabilmek için öncelikle bir dava dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir. Dava dilekçesinde bulunması gereken unsurlar; davayı hangi mahkemede açacağınız, davanın tarafları ve adresleri, hukuki uyuşmazlığa dair açıklamalar ve talep edilen hususlardır. Bu nitelikleri barındıran dava dilekçesi hazırlandıktan sonra mahkemeye giderek harç ve masrafları ödedikten sonra davanızı açabilirsiniz.

Hukuki Danışma Ne Demektir?

Hukuki danışma; hukuki sorununuzla ilgili bilgileri ve elinizdeki delilleri detaylı bir şekilde avukatınıza açıkladığınız ve avukatınız tarafından başvurabileceğiniz hukuki yolların ihtimalleri ile birlikte size anlatıldığı mesleki bir süreçtir. Bu sayfamızda sorularınıza en temel haliyle cevap vermemiz hukuki danışma kapsamında değildir. Hukuki uyuşmazlıklarınızı daha etkin ve verimli bir şekilde çözebilmek için ücretsiz avukat danışma sitelerine değil, bir avukatlık bürosuna giderek elinizdeki delilleri gösterdikten sonra hukuki danışma almanız yararınıza olacaktır.

Sanal Avukat Soru Sorma Nedir?

Avukata sormadan yapılan hukuki işlemlerde önemli hak kayıpları doğabilmektedir. Sorularınızı uyuşmazlık ortaya çıkmadan önce sormanız halinde, dava aşamasına geçmeden çözmek mümkün olabilecektir. Yargıya intikal etmesi durumunda ise önceden hukuk soru sor desteği alındığı için daha etkin ve verimli savunmalar yapılması mümkün olacaktır. Ayrıca iddialarınızı ispatlamanız kolaylaşacak, davanın lehinize sonuçlanması ihtimali artacaktır. Bu şekilde avukata sor online işlemine sanal avukat soru sorma denilmektedir. Hukuk büromuz İstanbul merkezli olmasına rağmen Türkiye’nin her yerinde hizmet vermektedir. Bu nedenle İstanbul dışındaki şehirlerde yaşıyor olsanız dahi sorularınızı tarafımıza iletebilirsiniz.

Davalar Ne Kadar Sürer?

Davaların ne kadar süreceği mahkemenin iş yoğunluğuna, davanın türüne ve toplanması gerekli olan delillere göre değişmektedir. Bu nedenle kesin bir şey söylemek mümkün olmamakla birlikte türlerine göre davaların ne kadar süreceğini bu konudaki makalemizden inceleyebilirsiniz: İstinaf mahkemesi ne kadar sürer

Ücretsiz Avukata Sor Hizmetinden Yararlanabilir Miyim?

Avukata sor sayfamızdan sunmuş olduğumuz hizmetler hukuki danışma kapsamında olmadığından ücret alınmamaktadır. Ücretsiz avukata soru sor hizmetimizden serbestçe faydalanabilirsiniz. Her türlü hizmetlerin sanal aleme kaydığı bir çağda, avukata ücretsiz soru sorma imkanının halkımıza sağlanması gerektiği kanaatindeyiz.

Avukat Tutmak Zorunlu Mu?

Davanızı kural olarak avukatla takip etmeniz zorunlu değildir. Ancak genellikle sonucu pek iyi olmamaktadır. Usul kurallarına uymadığı, süreleri kaçırdığı ya da iddialarını gerektiği gibi ileri süremediği için haklı davası reddedilen bir çok kişi bulunmaktadır. Bu nedenle avukatsız dava açmanızı tavsiye etmeyiz.

Avukata Sor Whatsapp Aracılığıyla Mümkün Mü?

Whatsapptan avukata soru sorulduğunda aynı soruların tekrar tekrar sorulduğunu gözlemlemekteyiz. Ücretsiz avukata sor sayfamızda ise daha önce sorulan soruları inceleyerek hızlı bir şekilde cevaba ulaşmanız mümkündür. Avukata soru sor whatsapp sayfaları gizlilik nedeniyle tercih edilse de isminizin görünmesinden endişe ediyorsanız rumuz kullanmanız da mümkündür. Avukata sor whatsapp sayfaları ile sanal avukat soru sorma sayfaları arasında gizlilik bakımından hiçbir fark bulunmamaktadır. Tarafımıza ilettiğiniz her türlü bilgi, sır saklama yükümlülüğümüz çerçevesinde korunacak ve üçüncü kişilerle kesinlikle paylaşılmayacaktır. İsminiz ve sormuş olduğunuz soru haricindeki hiçbir bilgi sitemizde yayınlanmayacaktır.

Avukat Vekaletnamesi Nasıl Çıkarılır?

Avukatınız tarafından size verilen kimlik ve adres bilgileri ile birlikte herhangi bir notere giderek vekaletname çıkarabilirsiniz. Miras, nüfus, boşanma gibi davalarda özel yetkiler arandığından bunları vekaletnamenize ekletmeyi unutmayın.

Avukata Sor İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Sormuş olduğunuz sorularda açık ve net olmanız, olayla doğrudan ilgisi bulunmayan konulara girmemeniz daha verimli olacaktır. Bu şekilde sorularınıza çözümler üretmemiz daha kolay olacaktır. Konudan sapmamanız kaydıyla her türlü detaya yer verebilirsiniz. İletinizi göndermeden önce lütfen son bir kez okuyup, eksik bilgi olup olmadığını teyit edin. Öğrenmek istediğiniz bilgiyi açık bir şekilde sorduğunuzdan emin olun. Yalnızca konudan bahsetmeniz yeterli olmayacaktır.

Avukata Sorulacak Sorular Nelerdir?

Dava açmak için bir avukatla görüşmeye gittiğinizde dava sürecinde sizin yapmanız gerekenleri, hangi delilleri avukata vermeniz gerektiğini, vekalet ücretinin miktarını ve nasıl ödeneceğini, yargılama giderleri ve harçların tutarını, davanın başarı şansını ve benzeri aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Bana Karşı Dava Açıldığını Nasıl Öğrenebilirim?

E-devlette tarafı olduğunuz bütün davalar görülmektedir. Hakkınızda hangi mahkemede dava açıldığını E-devletten öğrenebilir ya da tarafınıza tebligat gelmesini bekleyebilirsiniz.

Avukat Ücreti Ne Kadardır?

Avukatlık ücretinin alt sınırı her yıl düzenlenen avukatlık asgari ücret tarifesi ile belirlenmektedir. Bu tutarın üstünde olan herhangi bir miktar üzerinden yapılan anlaşma geçerlidir. Ortalama avukatlık ücretleri ve avukat maaşı hakkında detaylı bilgi için bu konudaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Davamın Durumunu Nasıl Öğrenebilirim?

Tarafı olduğunuz dava dosyalarını ve dosya içerisindeki bütün evrakları vatandas.uyap.gov.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki avukata sor formunu doldurarak sormak istediğiniz her türlü soruyu avukatlarımıza iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4.776 Soru

 • ahmet yenilmz 29 Aralık 2020 18:21

  1 ay çaliştıktan sonra haksız yere hiç bir sebep gösterilmeden hiç bir suç ahlaki bir suç olmadan işden kovulan ne yapmalı? Maaş alabilmek için imzalatan imzaların geçerliiğli nedir? Zaten 2 ay deneme süresi var diyere imzalatılan belgelerin hükmü nedir? işe başlarken asgari ücret bankadan ödenecek gerisi elden ödenecek denilerek imzalatılan belgelerişn hükmü nedir ?Büyük bir kurumsal firmada bunların karşılıgı alınabilinirmi? Tazminat alabilirmiyim?

  • Besler Hukuk 30 Aralık 2020 17:29

   Sözleşmenizde deneme süresi varsa yapacak bir şey yok.

 • Handan Sakar 29 Aralık 2020 17:35

  Merhaba iyi çalışmalar.Kentsel dönüşümde daha başlamadan 1çok usulsüzlük yapılıyor.Müteahhit sözleşmede yazılanları tanımıyor.Yıkım yapılmadan yapı ruhsatı çıkmadan insanlardan dairenin yenilenmesi için 90.000TL parayı peşin topluyor.Yürütmeyi durdurma başvurusu yapmak istiyorum.Bu işlem için başvuruda çok masraf çıkıyor mu,kaç günde sonuçlanır bilgi verebilir misiniz.Teşekkür ederim.

 • Mehmet seymen 29 Aralık 2020 17:27

  Merhaba, boşanma davam cocuklarim aleyhime sahitlik yaptigi icin red olundu ve birkac ay sonra 3 senelik bekleme sürem dolacak. 3 sene sure zarfinda kesinlikle biraraya gelmedigimizi mahkemede nasil ispatlayabilirim? Cocuklarim, annem, babam kisacasi eski oturdugum yerden sahitlik yapacak kimsem yok. Yeni adres fatura gibi seyler dışında baska kanit gosterebilecegim ne olabilir?

  • Besler Hukuk 30 Aralık 2020 17:11

   Olmayan şeyin ispatı olmaz. Bir araya gelindiğini iddia eden ispatla mükelleftir.

 • Elif Nur Aslan 29 Aralık 2020 17:08

  19 yaşındayım, annem ve babam ayrı. Annemle birlikte kalıyorum.2004 yılında boşandılar ve anneme 175 bana 150 TL olacak şekilde nafakaya karar verildi.2007 yılında annemin nafaka artırım talebi sonucu ikimizin nafakası da 25’er TL artırıldı.(Annemin babasından aldığı ölüm aylığı var bu arada.)O zamandan bu yana 375 TL toplam nafaka alıyoruz.Ağustos ayında kendi adıma nafaka artırım davası açtım çünkü aldığım 175 TL nafaka benim üniversite, sosyal hayat vs. İhtiyaçlarımı karşılayamaz durumda.Babam ile aramızın iyi olduğu zamanlar oldu.O zamanlar bana maddi destekte bulunduğunu es geçemem, bana yolladığı paraların bankadan dekontlarını alıp delil listesine koymuş fakat babamla aram iyi olmadığı zaman bana hiçbir şekilde maddi manevi destekte bulunmuyor.Konuşmak ve barışmak istediği zamanlarda para veriyor gönlümü almak için.Artık bana ve aileme ettiği hakaretlere, aşağılamalara göz yumamayacağım. Düzenli olarak benim ihtiyaçlarımı karşılayabilecek şekilde nafaka ödenmesini istiyorum. Size sorum da şu: Bana 1-2 yıl önce aramız iyiyken verdiği maddi desteği hakim göz önünde bulundurup nafakanın artırılmamasına-veya kesilmesine- karar verebilir mi?

  • Besler Hukuk 30 Aralık 2020 17:10

   18 yaşını geçtikten sonra nafaka ödeme yükümlülüğü son bulur.

 • Hacı 29 Aralık 2020 16:51

  Avukat bey benim dedemin bazı tarlaları hiç kimsesi olmayan yasal mirascısı bulunmayan kurtuluş savaşında öldüğü söylenen birisiyle müşterek. Nüfustan araştırdığımızda bu kişiye ait her hangi bir bilgiye ulaşılamıyor. Kurtuluş savaşında öldüğüne dair de belge bulunamıyor. Şimdi ise bazı kişiler bu kişinin akrabası olduklarını söyleyerek bu tarlaları ekmek istiyorlar. hatta bizim ektiğimiz ekini bozmuşlar ve jandarma tarafından tutanak tutulmuştur. yaklaşık 60 senedir bu tarlayı biz ekiyoruz. bu arada dedemde öldü. ama tarlalar dedemin üzerinde. Nasıl bir yol izlemeliyiz. Verdiğiniz bilgi için şimdiden teşekkürler.

 • Ahmet karadeniz 29 Aralık 2020 16:20

  İyi günler ben iş kazı geçirdim 70oraninda maaş bağlandı şuanki maaşım 2250 TL bizim zamlarimiz neye göre artıyor askeri ücrete goremi sürekli iş göremezlik raporum var Sgk dan

 • n gökgül 29 Aralık 2020 14:56

  merhaba iyi çalışmalar kolay gelsin. benim sorum birazcık uzun eğer cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim. 7kardeşiz babam vefat etti evimiz bahçeli ayrıca 6dönüm ölçümün de arsamız bulunmakta ölmeden önce kimseye mal paylaşımın da bulunulmadı şuan müşterek durumundayız. Sonrasın abla vefat etti onun da 3 çocuğu bulunmakta. Sormak istediğim babamın vefatından uzun bir süre sonra 4b kapsamın da tapusuz olan 16 dönümlük bir arazimize annemin adına tapu çıktı. Babamın üstüne olan mal bölüşümleri nasıl olur bunun için nasıl bir yol izlememiz gerekir bir de annemin hakkını ve onun üstün de olan tapuyu bana ve diğer erkek kardeşime nasıl bırakabilirse diğer mirasçılar sıkıntı çıkartamaz

 • Onur Tekin 29 Aralık 2020 14:39

  yan komşumuz bize sormadan tarlasını sattı ve biz yeri satın alan adama ön alım hakkı davası açtık bizim mahkeme açtığımız zaman ön alım hakkı yürürlükteydi ama mahkeme devam ederken ön alım hakkı kaldırıldı bu mahkemeyi kazanabilir miyiz?

  • Besler Hukuk 30 Aralık 2020 16:58

   Önalım hakkı davası ve tüm diğer davalar açıldığı tarihteki hukuki duruma göre karara bağlanır.

 • Fatma güneşer 29 Aralık 2020 12:26

  Merhabalar adanadan yazıyorum arkadaşım 1 seneye yakın evli eşi 5 gündür eve gelmiyor
  Evlemdiktwn sonra altınlarını gizlice alığ kumar oynadı
  Doğru düzgün iştw çalışmıyor
  Evlilik sorumluluğu yok
  Sorumsuz
  Sevgi adına hiçbirşey yok
  Kısacası artık arkadaşım evli kalmak istemior
  Eşine ihtarname çekebilirmiyiz

  Ücretsiz avukat bulabilirmiyiz

  İhtarname için ne yapmak gerekir

  • Besler Hukuk 30 Aralık 2020 16:55

   Üzerinize mal varlığı ve gelir yoksa baroya başvurun. Size boşanma avukatı tayin ederler.

 • Ali aygüneş 29 Aralık 2020 11:42

  Babamın 2 esi vardı 1 incibesinden ben ve iki kardesim var 2 inci esinden 6 cocugu var 1 esi olunce 2 esini alıyor ve evin tapusunu ölmeden 2 eşinin üstüne yapıyor babam öldükten sonra 2 eside ölüyor simdi ev satilacak 2 esinin çocukları biz daha fazla pay alacaz diyorlar ve annelik payimiz var diyorlar haklilar mi yoksa miras 2 annenin cocuklari arasinda esitmi bölünür.. cok teşekkürler.

 • NECİP KURT 29 Aralık 2020 11:40

  MERHABALAR
  BEN EYLÜL 2014 YILINDA PERSONELE DAYALI TAŞÖREN OLARAK ÇALIŞIRKEN ZONGULDAK UZUNMEHMET GÖĞÜS HASTALIKLARI HASTANESİNDEN ZONGULDAK ATATÜRK DEVLET HASTANESİNE GEÇİŞ YAPTIM.
  GÖĞÜS HASTALIKLARI HASTANESİNDE GÖREVLİ İKEN ASGARİ ÜCRETİN %50 FAZLASI OLARAK ÇALIŞMAKTAYDIM FAKAT ATATÜRK DEVLET HASTANESİNDE BENİM GİBİ AYNI BİRİMDE ÇALIŞAN EĞİTİM VE GÖREV TANIMI OLARAK GÖREV YAPAN MESAİ ARKADAŞLARIMLA ARAMDA %10 FARK VARDI. BU DURUMU İDAREYE BİLGİ VERDİĞİMDE 2015 YILINDA YAPILACAK OLAN İHALEDE DÜZELTİLEBİLECEĞİ SÖYLENDİ.
  BENDE İHALE HAZIRLIK SÜRECİNDE SAĞLIK DURUMU NEDENİ İLE 6 AYA RAPORLU OLDUĞUMDAN TAKİP EDEMEDİM. FAKAT BENİM GİBİ OLAN BAZI ARKADAŞLARIN MAAŞLARI DÜZELTİLMESİNE RAĞMEN BENİM İHALE ESANASINDA %10 KAYBIN DÜZELTİLME YAPILMADIĞI İHALE SONRASI FARK ETTİM. BUNU ÜZERİNE İDARİ AMİRLERİMLE GÖRÜŞÜLDÜĞÜNDE İYİ NİYET ÇELÇEVESİNDE SENİN GİBİ BİR ARKADAŞ AYRILDIĞINDA ONUN YERİ SENİ GEÇİRİZ İBARESİNDE BULUNUMASINA RAĞMEN ÇIKAN ARKADAŞLAR YERİNE GELEN EĞİTİM DURUMU AYNI OLAN ARKADAŞA VERİLDİĞİ FAKAT BENİM ŞARTLARDA Bİ DÜZELTME YAPILMAŞIMTIR. BUNA İSTİNADEN HALEN ÇALIŞMAKTA OLDUĞUM KURUMA AYRIMCILIK TAZMİNATI KAPSAMINDA DAVA AÇABİLİRMİYİM…

  • Besler Hukuk 2 Ocak 2021 18:42

   Yargıtay içtihat değiştirdi maalesef. Sadece ırk cinsiyet vb. nedenlerle ayrım yapıldığında ayrımcılık tazminatı kabul ediliyor. Mobbing ne demek sayfamızı inceleyebilirsiniz.

 • Burcın cebecı 29 Aralık 2020 11:39

  Temmuz ayında adlı vaka olarak hastanede vefat eden babamın uzerınden yuklu sayılabilecek para cıkmıstı. 4 kardes reddi miras yaptık kesınlestı karar. Sımdı hastane dava acıyor paranın bize taksimi ıcın ama bizler reddi mşras yaptıgımız dan hakkımız yok buna istinaden adliyeye dilekce vermeye gittim. Bana adliyede hak sahibi oldugumu( reddi miras yaptıgımız soyledıgımız halde) söylediler ve bana dilekce yazdırdı lar halkıma dusen paranın hesap no yazdırdılar bu hesaba yatırılması konusunda dilekce yazdım. Bana hıc dogru gelmedi bu islem reddi miras yaptık cunku aylar once

  • Besler Hukuk 30 Aralık 2020 16:50

   Reddi miras yaptıysanız terekeden para almanız doğru değil.

 • Hidayet sevik 29 Aralık 2020 11:16

  Benim eşimin eski eşi nafaka arttırma davası açtı ama normalde zaten eşim düzenli bir şekilde ödüyor ama kadın bunu yeterli bulmuyor yani ödemesi gereken 900 tl ama biz bu parayı öderken bile zorlanıyoruz eşim çocuklarını görmediği halde nafakasını veriyor eşimin üzerine hiç bir mal varlığı yoktur gelirimiz 2000 tl ve zor geçiriyoruz bu kadın mahkemeye benle eşimin fotoğrafını delil olarak sunmuş eşim sosyal bir hayatımızın olmadığını söylemişti oda bunun üzerine faceme girip benim ve eşimin bulunduğu bir kareyi paylaşmış benim olduğum bir kareyi paylasabilirmi acaba? Ve ben bunun üzerine ona dava acabilirmiyim

  • Besler Hukuk 30 Aralık 2020 16:45

   Nafaka arttırma davası açması yasal hakkı. Delil olarak kamusal alandaki fotolarınızı sunabilir.

 • Merve yüce 29 Aralık 2020 06:45

  Eşimin psikiyatrik rahatsızlığı var ara ara madde kullanımı mevcut. Tedaviyi reddediyor ve geçtiğimiz ay tedavi amaçlı kişisel koruma kararı için mahkemeye başvurup dava açtım. Sonrasında eşim tedaviyi kabul edip ilaçlarını kullanmaya başlayınca davadan feragat dilekçesi sundum. Su anda eşim madde kullanımına tekrar başlayıp ilaç tedavisine devam etmemekte ve şiddetli geçimsizlik sürmektedir. Boşanma davası açtığım takdirde beni nasıl bir durum bekler.?

 • ÖZGÜR 29 Aralık 2020 05:19

  Merhabalar:Trafik kazası geçirdim polis tali kusurdan suçun tamamını bize verdi, bilirkişiler karşı tarafın asli kusurlu olduğunu polisin tutanağı yanlış tuttuğunu söyledi.
  Sulh hukuk Mahkemesinden bilirkişi istedim reddetti
  Delil tesbitinin istenebilmesi için hukuki yarar ın varlığı gerekir, delilin hemen tesbit edilmemesi halinde kaybolacağı….. Hukuki yarar var sayılır.
  Tüm dosya kapsamı incelendiğinde:Davacı tarafından her ne kadar delil tesbiti istenmişsede trafik kazası tesbit tutanağı tutulduğu tutulan tutanağın aksi ispat edilinceye kadar geçerli olduğu trafik kazasının karşılıklı olması kusur durumunun tesbitide karşı taraf delillerini sunulması hakkı tanımadan yapılacak kusu tesbitinin karşı tarafı bağlamayacağı gibi hukuki bir sonuç doğurmayacağı, kusur durumunun yapılacak yargılama sırasında tesbitinin söz konusu olabileceği, tek taraflı delil tespitinin taspit isteyen yönünden hukuki bir menfaat doğurmayacağı bu hali ile istemin reddi…..
  Hüküm
  Tespit isteyenin talebinin reddine
  .
  .
  .
  Harç ve giderler bana bırakılmış
  Bu karara itiraz ettim
  İtiraz dilekçemi verilen karar kesin olduğundan dilekçenin reddine demiş.
  Üst mahkeme yoluda kapalı imiş
  Sorum:Böyle bir karar verilebilirmi, hakim savcılar üst kuruluna müracaat etsem bişey çıkarmı. (benim için cevabınız çok önemli)
  Asli hukuk a itiraz ettim onlarda ilk kararda kesin reddettiler, ne yapmalıyım iddiamı nasıl ispat edeceğim.

 • Ömer demir 29 Aralık 2020 04:36

  Merhaba, İş davasını kazanan arkadaşimdan toplam tutardan % 15 avukatlık ücreti alındı..Buna ek olarak dosya yargıtaya gittiğinde avukat kazanilan tutar için icraya başvurmuştu..İcra avukatlık ücretide aldı..Yani kazandıği dava sonunda %15 + icra avukatlık ücretide %9 aldı..Doģrumudur bu olay..Başdan bunu söylememısti sadece %15 e anlaşmışti

  • Besler Hukuk 30 Aralık 2020 16:39

   Senin arkadaşının alacağının içerisinden almıyor. Avukatlık Kanunu gereğince karşı taraftan alıyor. Arkadaşın kendi alacağına baksın.

 • Seymen baran 29 Aralık 2020 01:42

  Kanser hastası yakınım devlet hastanesinde yatılı tedavi göruyor kızıda ona refakat ediyor. Kemoterapi damar yolu değil deri altına uygulandığı için enfeksiyon kapıyor kolu ciddi anlamda şişiyor enfeksiyon tüm vücuda yayılıyor. Hasta ağırlaşıyor daha sonra yanına korona virüs hastası olunduğu bilinmeyen başka hasta alınıyor ogrenilincede yakınımı kızı ile beraber başka odaya alıyorlar ama artık çok geç kızı ve annesine de bulaşıyor kızı atlatıyor anne yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor. Aile şikayetçi olabilirmi olsa bisey çıkarmı tsk

  • Besler Hukuk 30 Aralık 2020 16:28

   Doktor hatası nedeniyle tazminat davası sayfamızı inceleyebilirsiniz.

 • Acil acil acil 28 Aralık 2020 21:15

  Menfi tespit davam istinaf yolu açık olarak istirdat davasına dönüştü.. maaş haczim durur mu? Davalı olan taraf istinafa giderse istinsaf sonuçlanana kadar icram devam eder mi?

  • Besler Hukuk 30 Aralık 2020 14:06

   Borcu kapatacak kadar para yatırdıysanız icra müdürlüğünden dosyanın durdurulmasını talep edin. Aksi takdirde istirdat davasına bakan mahkemeden ihtiyati tedbir talep edin.

 • murat sadedilci 28 Aralık 2020 19:36

  iyi çalışmalar. amcam 2015 yılında noterden resmi vasiyetname ile Türkiye hudutları içinde şahsıma ait bütün taşınmaz vs. herşey bana bıraktı. ama vasiyetname açılıp okunması ve kesinleşmesi süresi içinde resmi mirasçısı vasfındaki akrabaları intikal işlemlerini yapmışlar. vasiyetname kesinleştikten sonra mirasçılık belgesi ile tapuya gittiğimde amcamın adına kayıtlı hiçbir mal varlığının kalmadığını öğrendim. amcada sadece bir tarlaya hissedar ve bir arsaya hissedar olduğunu biliyordum. bu olayı düzeltmek için avukatlar ile konuştuğumda avukatların yaptığı araştırma sonucunda verdikleri cevap iki dava açman gerekli ama buradan alacağın hisse paraları senide benide kurtarmaz deyip hiç uğraşmamamı tavsiye etmeleri . sizin tavsiyeniz var mı? saygılarımla

  • Besler Hukuk 30 Aralık 2020 13:57

   Miras avukatına başvurmanız gerekir. Buradan çözülecek iş değil.

 • Buğra Güler 28 Aralık 2020 19:20

  Merhaba birşey sormak istiyorum çalıştığım işyeri çalışma şartlarımi değiştirdi bunu bana 4 gün önceden bildirdi ve bana tazminat alabileceğimi söyledi yada ise devam edebilirsin dedi bu durumda sadece tazminat mi aliyorum yoksa ihbar da dahil olur mu bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  • Besler Hukuk 30 Aralık 2020 13:56

   Onlar işten çıkarırsa ihbar tazminatı da alırsınız.

 • Necla seçil 28 Aralık 2020 18:12

  İyi akşamlar İsim değişikli ile ilgili yazılarınızıokudum. Ve isim değişikliği için mahkemeye başvurdum 23 kasım da ancak 15 gün sonra iki memur evime gekerek isiminizin gerçek olduğuna dair iki şahit istediler bende komşularımdan iki şahidi gösterdim. Tutanak tutup gittiler sizlik bişey yok artık dediler isminizin değiştiğine dair yazı gelecek dediler.ancak mahkeme günü için herhangi bir tebligat elime geçmemesine rağmen e devlette mahkeme günü yazıyor. Ne yapmam lazım mahkemeye gitmelimiyim?. Yardımcı olurmusunuz.

  • Besler Hukuk 30 Aralık 2020 13:56

   Avukatsız isim değiştirme davası açmanın sonuçları. Sora sora dava yürütülmez.

 • Erhan paksoy 28 Aralık 2020 17:36

  İyi akşamlar ,2014 Nisan ayında sattığım mal karşılığında 3 adet şirket kaseli kefil kısmında da şirket sahibinin TC nosu yazan senet aldım şahıs odemedi üstüne aradığımda ölümle tehdit etti şirketi araştırdığımda resmiyette var ama ortada olmayan şirket çıktı ,annemin ağır hastalığı durumundan üstüne gidecek vaktimde olmadı ,adi senet zaman aşımı 3+1yil diyorlar ilamsız icra takibi baslatsam zaman asılmış olsa dahi senet delil olarak kabul edilir mi nasıl bir yol izlemem gerekir ben İstanbul’dayım şahıs ankarada

  • Besler Hukuk 30 Aralık 2020 13:52

   İlamsız icra takibi başlatabilirsiniz.

 • Ayşe Ay 28 Aralık 2020 17:31

  Uyuşturucudan yakalanan iki kişi var. 10 gün boyunca içeride yatıyorlar sonra çıkıyorlar. İçmek için alıyor ama Bir tane arkadaşları bunlar yaptı bunlar sattı diyerek satıcı olarak suç atıyor ve kağıtta da gözüküyor. ceplerinden de para çıkınca iyice suç bunların üzerine kalıyor satıcısınız diye. bi kaç ay sonra eve tekrar kağıt gelmiş mahkemeden soruşturma evrakı incelendi diye ve mahkeme tekrar olacak mahkemeden sonra cezaevinde yine yatarlarmı yoksa para cezasına falan çevrilme şansları var mı? Sorumu cevaplarsanız çok mutlu edersiniz teşekkür ederim şimdiden (Dava ağır ceza)

 • Melih can 28 Aralık 2020 17:29

  Ecrimisil davasını avukatsız açabilir miyim? Şu an devam eden başka bir davamın avukatı ecrimisil davası için peşin ödeme istedi, ancak şu an vermem zor, 1.derece akrabalar arası ecrimisil davasını avukatsız açıp sonlandırabilirmiyim?

  • Besler Hukuk 30 Aralık 2020 13:29

   Her dava gibi ecrimisil davası da avukatsız açılabilir. Ancak genelde iyi sonuç vermez.

 • Sena Biliçli 28 Aralık 2020 14:49

  ismimi değiştirmek istiyorum bunun için nasıl bir yol izlemeliyim

 • Elif Korkmaz 28 Aralık 2020 14:32

  Savciliğa şantaj suçun şikayetimden sonra soruşturma 5 yildir resen devam etmektedir. Dosyama rizamla sunmuş olduğum özel görüntülerimin bulunduğu cdyi yok etmek üzere geri alma imkanim varmidir?

  • Besler Hukuk 30 Aralık 2020 13:07

   Şantaj suçunun faili meçhul sanırım. Soruşturma kapanmadan delilleri iade etmezler.

 • Lokman tekir 28 Aralık 2020 14:10

  Merhaba
  1.5 senedir belirsiz süreli sözleşmem olan firma tarafından ücretsiz izine çıkarıldım.pandemi dolayısıyla işden çıkaramıyorlar ama resmi olmasa da çıkış veriyorlar burada benim ihbar ve kıdem tazminatım oluşuyor mu

  • Besler Hukuk 30 Aralık 2020 13:04

   Haklı bir fesih nedeniniz yoksa ücretsiz iznin bitmesini beklemeniz gerekiyor maalesef. Kıdem tazminatı hesaplama sayfamızdan hesaplayabilirsiniz.

 • Kutlay A. 28 Aralık 2020 13:18

  Merhabalar. Husumetli olduğum eski kız arkadaşım eşiyle beraber birkaç ay evvel hakkımda uzaklaştırma kararı çıkartmışlardı. Ben de bu kararı şahsın kardeşine telefondan mesaj atmak suretiyle ihlal ettim. Mahkemeden bugün 3 günlük zorlama hapis cezası kararı geldi. Benim bu karara nasıl itiraz etmem doğru olur? Bu cezadan kurtulma şansım var mıdır?

  • Besler Hukuk 30 Aralık 2020 13:02

   Yoktur.

 • Ece Ayhan 28 Aralık 2020 13:00

  İcra mahkemesinde devletin verdiği avukata her hangi bir ücret ödüyormuyuz?

  • Besler Hukuk 30 Aralık 2020 13:02

   Karşı tarafın avukatıysa ödersiniz.

 • batuhan türkmen 28 Aralık 2020 12:22

  Merhabalar Çalıştığım İş Yerinde Net 2600 Maaş Alıyorum Lakin İş Yeri 5 ay veya 6 ay bizden vergi kesintisi diye maaşımızdan ücret kesiyolar bu doğru birşeymi çünkü girerken 2600 tl diye anlaştık lakin ilerleyen dönemlerde 200 300 para kesintisi oluyor bu doğru birşeymi zaten devlet brüt maaş belirleyip net maaşımızı almamız gerekmiyormu arasındaki ücrete vergi dahil olmuyormu

  • Besler Hukuk 30 Aralık 2020 12:54

   Anlaştığınız net maaş üzerinden ödeme yapması gerekir. Haklı nedenle iş akdinizi feshederek kıdem tazminatı ve diğer haklarınızı alabilirsiniz. Tazminat hesaplama sayfamızdan miktarını hesaplayabilirsiniz.

 • Dilek 28 Aralık 2020 12:06

  Elimizde 2019 yılında imzalanmis senetler var paranın bir kısmını aldık fakat borçlu geri kalanını ödemiyor. Kalan parayı almak için nasıl bir yol izlemeyiz

  • Besler Hukuk 30 Aralık 2020 12:52

   İcra takibi başlatmanız gerek.

 • H. 28 Aralık 2020 11:26

  Merhaba.. 2014 yılında evlendim, 2015 yılında da 1 tane kız çocuğum oldu. Eşimden gördüğüm şiddet sonucu kızımla birlikte memlektime dönüp boşanma davası açtım. Anlaşmalı olarak boşandık fakat ilerleyen zamanlarda eski eşimin hatasından pişman olup tekrar barışmak istemesi üzerine çocuğu da göz önüne alarak bir şans daha vermeyi düşündüm ve 2 yıl önce tekrar evlendik. Ama şu an kendisine karşı bende hiçbir şeyin kalmadığını görüyorum bu evlilik sadece kızım için ayakta duruyor ve ne zamana kadar bu şekilde devam eder bilemiyorum kendimi çok mutsuz ve çaresiz hissediyorum. Zaman zaman yine yükseliyor ama eski seviyeye gelmiyor çünkü ben kendimi tutmak zorunda kalıyorum yapamadığım şeyler için beni suçlamasına dayanamıyorum kendisine ekonomik açıdan destek olmaya çalışsam da olmadığımı söylemesi beni çok yoruyor ne yapmalıyım gerçekten kafam çok karışık tek bildiğim kızımı kaybetmek istemiyorum. Yardımınıza ihtiyacım var, şimdiden teşekkür ederim..

 • Halit Torun 28 Aralık 2020 11:08

  Annem ve Babamın borcu var.Evimize Hacze gelecekler fakat ben kendim çalışıp aldığım bilgisayarıma el koyabilirler mi. Kendi adıma faturalı olan ürünlere el koyabilirler mi.

 • Deniz kaya 28 Aralık 2020 01:24

  Ben geçen yıl krediyle bir ev satın aldım. Ancak evi annem ile ortak ödüyoruz. 10 yıllık kredi çektim haliyle ev ipotekli. 2 ay önce de evlendim. Kredi bitince ortak tapu ile evin yarısı annemin olacaktı. Bunu şimdiden noterde bir işlem yaptırıp, gerçekleştirebilir miyim. Kredi bittiğinde yada bana bir şey olması durumunda evin yarı hissesinin annemin olmasını şimdiden sağlamam mümkün mü acaba?

  • Besler Hukuk 30 Aralık 2020 12:22

   Bankayı ikna ederseniz ipotek kalmak kaydıyla yarı hissesini tapudan annenize devredebilirsiniz.

 • Atalay Akgüneş 28 Aralık 2020 01:02

  Sayın avukat bey merhaba size birşeyler sormak istedim annemin 1994-2011 SGK da çalışmışlığı var ve bu yıllarda toplamda 3400 günü var çoğu çalıştığı yerde hep eksik gün yatırmışlar bununla ilgili geçmişe dönük dava açsak sonuç sizce ne olur bu işyerlerinde şahitlik edebilecek kişilerde var ayrıca bi çalıştığı yerde 2010 2011 yılları arasında 18 ay çalışmışlığı vardı ve sigorta günleri daha önce görünüyordu ama sonradan şirket şaibeli olduğu gerekçesiyle günleri silinmiş ve annem 3600 den emekli olacakken bu yüzden günleri eksik kaldı bu konuda ne yapabiliriz cvp verebilirseniz memnun olurum teşekkürler

 • Eyüp Arslan 27 Aralık 2020 22:16

  1 sene 5 aydır bir guvenlık sırketınde calısmaktayım 20.12.20 tarıhınde yasanan bır kavgada magdur oldum, ve ısveren bu sebepten dolayı proje degısıklıgı talebınde bulundu ben farklı bır projede calısmak ıstemıyorum.Buyuk ıhtımal ıstıfa edecegım.Bu surecte ne yapabilirim haklarım nelerdır, yardımcı olursanız sevınırım

 • Kerem yıldız 27 Aralık 2020 21:31

  Merhabalar İdare mahkemesine yürütmenin durdurulması ve atamanın iptali davası açtım YD red geldi idare mahkeme ve bölge idare mahkemesinden iptal davası ne zaman sonuçlanır tahmini 3 ay oldu davayı açalı ?

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 18:54

   Ortalama bir yıl sürer.

 • A.S 27 Aralık 2020 21:16

  Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında kazanılan ödülün sözleşmeler dahilinde 9 ay sonrasında ödemesi yapılacağı bildirilmişti. Şu an 9 a bitmesine 23 gün kala mail adresime bir İbraneme gönderdiler. Bu ibraneme de özetle parayı teslim aldığım, bundan sonra Atv kanalına dair herhangi bir şekilde karalama kampanyası başlatamayacağım/başlatırsam tazminat vereceğim” şeklinde bilgiler yer almakta. Ödül teslimi öncesinde bunu imzalamazsak ödülü yatırmayacaklarını bildirdiler. Ödülü almadan bunu imzalamak istemiyorum. İmzalarsam da İbraname’de en alt kısma şöyle bir not düşersem ödül ilgili banka hesabıma yatırılmadığı takdirde bu ibraneme geçersiz sayılabilir mi? “İşbu ibraneme de yazılı olan tüm maddeler 25.01.2021 tarihinde kadar ************ iban numaralı banka hesabıma kazanmış olduğum ödül yatırılmadığı takdirde hükümsüzdür.” bu şekilde ibranemeye not düşüp teslim ettikten sonra kanal ödülü yatırmasa dahi, yatırdığını iddia ederek bu şekilde beni tehdit ederlerse yazılan bu maddeden dolayı İbraneme hükümsüz sayılır mı? Dilerseniz benimle iletişime geçebilirsiniz.

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 18:53

   Normalde parayı aldıktan sonra ibraname imzalarsınız.

 • Caner değirmen 27 Aralık 2020 20:00

  Merhaba
  Benim 1999 yılında yapmış olduğum çift daire binam var ve ben bunun 3 tanesini o zaman akrabalarıma sattım ama arsa bana ait arsa tapuları var ama yapmış olduğum daire tapuları yok akrabalarıma vermiş olduğum daireleri 1999 yılında noterden satış yaptım şimdi ise asıl sorun aramızda anlaşmazlık oldu miras kalan yerimi elimden aldılar bende buna istinaden dairenin 1 tanesine kiracı yerleştirdim elektrik su aboneliği akrabama ait bana herhangibi birşey yapabilir mi hukuki olarak

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 18:51

   Konut dokunulmazlığını ihlalden suç duyurusunda bulunabilir.

 • Apo apo 27 Aralık 2020 19:42

  Merhabalar kolay gelsin. Dedemden kalan bir arsamız bulunmakta 8 hissedar. Babam vefat ettikten sonra bütün hisseleri para karşılığı satın aldım ve tek bir kişide 30 metrekare kaldı oda üvey halam hiç bir şekilde satışına ve anlaşmaya yanaşmadı oda 2019 yılında vefat etti 3 çocuğu var ve çocukları intikal yapmıyor anlaşamıyoruz size sorum şu olacak elbirliğinin paylı mülkiyete çevrilmesi için dava açıcam ama ortak gözüktüğüm halam ölü ve çocukları intikal yaptırmıyor ne yapmam gerekir

 • Taner teke 27 Aralık 2020 18:34

  3 yıldır çalıştığım iş yeri 9 kilometre uzaklıkta bir yere taşınıyor tazminat alabilir miyim

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 18:48

   Sözleşmenizde veya başkaca bir yazılı belgede buna ilişkin hüküm yoksa alabilirsiniz. Tazminat hesaplama sayfamızdan miktarını hesaplayabilirsiniz.

 • Gamze Irgın 27 Aralık 2020 17:53

  Merhaba ben bir fabrikada 3 vardiya şeklinde çalışıyorum doğum izninden döndükten sonra çocuğuma bakacak kimsenin olmamasından dolayı kısmı süreli çalışma isteğini işverene sundum ancak kabul etmedi işveren . Bana hem kıdem hem ihbar tazminatını vermek zorunda dimi? Ayrıca işveren tarafından iş akdimin sonlandırıldığı için işsizlikten yararlanma hakkım da doğuyor mu? Bir de iş akdinin sonlandırılmasından sonra işe geri dönüş davası açma hakkım var mı?

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 18:44

   İşten çıkarırsa kıdem ve ihbar tazminatınızı talep edebilirsiniz. 30’dan fazla işçi varsa işe geri dönüş davası açabilirsiniz.

 • Nurullah Kesgin 27 Aralık 2020 15:22

  Hemşirelik son sınıfta okuyan kızımın Üniversitesi ikinci dönem derslerin uzaktan eğitim ile yapılması kararı aldı. Eylül ayından bu güne kadar kaldığı aparttan kızımı çıkarmak istiyorum. İmzalanmış olan sözleşme var. Ocak – Haziran arası aylarda kira ödemek istemiyorum. Kalmadığımız ayların kirasını ödemek zorundanıyım yoksa mücbir sebepten dolayı ayrıldığımız için yasal hakların var mı?Ödemesem hukuken yaptırım uygulanır mı?

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 18:24

   Yeni kiracı bulabileceği ortalama süre ne kadarsa o kadar ilave ödeme yapmanız gerekiyor.

 • Selahattin yiğit 27 Aralık 2020 14:55

  Merhabalar
  Şuanda devam eden iş davam var ve bilirkişi aşamasında bu davamı babama devir etmek istiyorum
  Bunu nasıl ve hangi kanal ile yapabilirim
  Şimdiden teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 18:23

   Alacağın temliki yoluyla yapabilirsiniz.

 • S. A 27 Aralık 2020 13:00

  Ben 23 yıllık evliyim, 14,18,ve 21 yaşlarında 3 çocuğum var, eşim sosyal medya aracılığıyla beni aldattı, çocuklarım cinsel içerikli mesajlarını yakaladı ve bana söylediler, eşim ve sevgilisi inkar ediyor. Anlaşmalı Boşanma davası açtım. Eşime telefonunuzu savcılığa götürün suç duyurusunda bulunun dememe rağmen götürmüyorlar bu durumda ne yapabilirim.Eşim babasına kalıyor ve inkar ediyorlar. İstegram hesabı onların kullandığı ve telefon numaraları üzerinden açılmış. Teşekkürler.

 • Hasan yolcu 27 Aralık 2020 11:41

  2018 Eylül 20 dede işe girdim 2021 ocak 20de askerlik nedeniyle cikacam asgeri ucrete calisiyorum ne kadar tazminat alirim

 • Ali Çiçekli 27 Aralık 2020 05:21

  Merhaba Kolay Gelsin Öncelikle Pandemi Nedeniyle Cafe restorantlar kapanınca bende Taşaron Firmaya bağlı günlükçü olarak bir kargonun deposunda çalışmaya başladım 11.12.2020 gecesi çalıştığımız kargonun deposunda yük taşıma bandında ses gelmeye başlayınca kadrolu şefini çağırdık band çalıştığı halde yanımda çalışan iki arkadaşa bandı kaldırtılar altına birşey mi sıkıştı kontrol ettirdiler ses kesildi 10 dk sonra aynı ses gelince kendim kaldırıp bakayım dedim az önce uyguladıkları gibi uygulayayım derken birden bant hızlandı 4 parmağımı kaptırdım 1 parmağım koptu 3 parmağım kırıldı kırık parmaklarda kemikler kırılıp parmaklar patladı ve bilek kısmında da zorlanma olup patlaklar oluştu kopan parmak dikilmedi doku kaybından dolayı bu tarz yerlerde iş güvenliği ve iş güvenliği eğitimi verilmesi lazımdı hiç biri yoktu ihmalleri vardı bu tarz arızalarda teknik servisin gelip bandı durdurup hatayı gidermesi lazımdı ama ilk etapta band çalıştığı halde elemanlara kaldırtmaları sonrasında aynı sorunla az önce uyguladıkları gibi bakayım derken kazayı yaşadım burda benim %olarak kaç hatam var hocam birde dava açacam ortalama ne kadar tazminat alabilirim bilgilendirebilirmisiniz

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 18:13

   Sigortanız olmasa dahi iş kazası nedeniyle tazminat davası açabilirsiniz.

 • S.a 27 Aralık 2020 00:47

  60000 TL kardeşime senetle borç verdim. Tarlası var hacizli haczi koyanlar tarlayı satışa koymuyorlar.ben de haciz koydurup tarlasını sattırabilirmiyim.

 • ilkay güven 26 Aralık 2020 22:08

  Merhaba, is yerinde tanistigim kisi ile ilk sevgili sonrasinda nisan yaptik isyerindekilerin bilgisi veya bir süpesi yok, isyerinde karı-koca calisamaz kurali var kiz arkadasim zaten 2 ay icerisinde dugun olacagi icin isi birakacakti, ama magazadan bir kisi toplanti sirasinda bizi takip ettirmek icin birini tuttugunu takip ettirdigini bizi disarida izledigini belirtti ozel hayatimi ifsa etti ve bu takib islemi icin sirkete veya baska bir yere bilgi vermemis kendi kafasina gore bir islem yapmis belki baskalarinida izlettirdi ama sonuca ulasamadi bu konuda kendisine ne demem lazim ceza kanunda bu maddeler neler
  İnternette emsal davalara baktın ama emsalini bulamadim
  Kolay gelsin tesekkurler

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 17:53

   Özel hayatın gizliliğini ihlal suçundan şikayetçi olabilirsiniz.

 • Nilay Tınmaz 26 Aralık 2020 21:07

  Merhaba ben bi olaya tanıklık yapmıştım ilk mahkemeye 5 şubatta çıkıcaz ama ben tanıklıktan vazgeçmek istiyorum mahkeme günününden önce. Ne yapmam lazım

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 17:49

   Vazgeçemezsiniz.

 • Gizem Çavuşoğlu 26 Aralık 2020 20:46

  Merhaba. Ben boşanmak isteyen bir kadınım 4 yaşında bir oğlum var eşim işsiz . Ayrılmamız durumunda çalışabilmem için devlet ücretsiz kreş desteği veriyormu ? Şimdiden teşekkürler.

 • İlknur tatar 26 Aralık 2020 20:37

  Merhaba sosyal medya da siyasi paylaşımları dan kaynaklı adıma dava açıldı hapis cezası almamak icin ne yapmam lazım?

 • Barış kaya 26 Aralık 2020 19:54

  Merhabalar kolay gelsin kendim uzman çavuşum annem ve babam geçimsizlik ten dolayı ayrıldılar kendim İstanbul’da görev yapmaktayım annem ve kız kardeşime bakmakla yükümlüyüm Annemin psikolojik sorunları olduğu için İstanbul’a getiremedim mahkeme kararı ile memleketime en yakın yere tayin isteyebilirmiyim

 • Okan Şimşek 26 Aralık 2020 17:08

  Merhaba, restoranimiz 9 aydır kapalı ve kısa çalışma ödeneği alıyorum, iş kanunu 24/3 madde gereği sozlesmemi haklı neden ile noter aracılığı ile 21/12/2020 tarihinde fesih bildirimi yaptım. 26/12/2020 tarihinde sigorta çıkışım yapılmış ama 03 kod ile istifa nedeni ile yapılmış. Bunun 23. Kod ile yapılmasi gerekmiyor muydu ? Herhangi bir hak talep etme durumum nedir ?

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 17:39

   Dava aşamasında kimin gerekçesinin haklı olduğu ortaya çıkar. Bir işçi avukatına başvurabilirsiniz.

 • Nurullah kaya 26 Aralık 2020 16:40

  Merhaba benim babam2018de inşaatın 5.katin iskelesinde düştü fakat mahkemeye tazminat davasını açtık bir ayağı komple kırık ve platin taktılar heyet %40 raporu verdiler acaba tazminatı kazanır mi

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 17:37

   İş kazası davasını kazanır büyük ihtimalle.

 • Bahar k 26 Aralık 2020 14:45

  Merhaba! Benim dedemin tarlası var 6 kardeşler 3erkek 3kız kardeş dedem sağ. Bu tarla paylaşımı hukuken nasıl olur sağken erkekler fazla almak istiyor dedemi kandırıp alabilirler mi. çocukları imza atmazlarsa gerçekleşir mi paylaşım ne yapmak gerekir denilene göre 3 pay yapılmış 20 20 20 dönüm geri kalan 33 dönüm olabilir mi böyle

 • Hasan Bayramoğlu 26 Aralık 2020 14:34

  İcra müdürlüğünden avukatıma benim adıma ödenmesi gereken harçlar düşüldükten sonra ödeme yapıldı, avukatla anlaşmamıza göre %25 pay alması gerekirken %50 aldı ve gerçekle ilgisi olmayan bir ibraname gönderdi ancak kabul etmedim ve alacağımın geri kalanını türlü bahaneler üreterek ödemek istemiyor, dilerseniz size reddiyat makbuzunu ve avukatın bana gönderdiği ibranameyi gönderebilirim, bu durumda alacağımın geri kalan kısmını nasıl alabilirim, avukatın söylediği gibi avukatın hesabına yatan miktardan başka harçlar avukat tarafından ödenmiş olabilir mi zaten resmi olarak ödenmesi gereken harçlar kesilerek kalan kısmı müdürlük tarafından ödendi

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 17:34

   Davayı kazandığında karşı taraftan kanun gereği alınan ücretler var. Onları kesmiştir. Siz mahkeme kararındaki kendi alacaklarınız üzerinden hesaplama yapın.

 • ŞAFAK ARSLAN 26 Aralık 2020 14:31

  Merhabalar kolay gelsin Düzce ilinde yaşıyorum özel güvenlik görevlisiyim 04.01.2020 de işe başladım güvenlik şirketi 1 yılım dolmadan beni başka bir fabrikaya yönlendireceklerini söyledi başka fabrikada işe başlamam içinde önce istifa etmemi istediker yani girdi çıktı yapıp yıllık izin hakkımı ve tazminatımı vermek istemiyorlar ve ben onlara sorduğumda senin tazminatın fabrikada diyorlar ama e devlette gözüken benim sgk mı şirket ödüyor fabrikadanın ismi yazmıyor yanı bana yalan söylüyorlar ne yapabilirim haklarım nelerdir yardımcı olursanız sevinirim.

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 17:32

   İstifa dilekçesi vermeyin. İşten çıkarırlarsa tazminat alabilirsiniz. Tazminat hesaplama sayfamızdan miktarını hesaplayabilirsiniz.

 • saadettın avcil 26 Aralık 2020 14:07

  merabalar 09 15 2020 tarıhınde ıs kazası gecırdım gecırdıgım ıs kazası sonucu sol işaret parmagımın tendonlarında olusan hasardan dolayı parmagımın 100. 60 sını kullanamıyorum bu konu ıle ilgılı ıs verenıme dava acmak ıstıyorum nasıl bır yol izlemelıyım sızce

 • Bilal 26 Aralık 2020 14:06

  60 yıldır bir tarlayı sürüyoruz ozamanin ağası babama vermiş ama tapuyu vermemiş binlerce kişi şahit bu duruma ve tapu satın alınmış babamda vermicem diyor benim tarlam bu durumda tapuyu isptal etme gibi bir durum varmı

 • Ebru Akgün 26 Aralık 2020 13:56

  Merhaba. 6 kardeşiz ve ortak boş bir dükkanımız var. Dükkanı 5 kardeş dükkanı kiraya vermek istiyoruz ama 1 kardeşimiz istemiyor. Kiraya vermemiz halinde hukuksal anlamda diğer kardeşimizin bize sorun çıkartmamasını ve kiraya razı olmasını nasıl sağlarız?

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 17:28

   Siz kiraya verin. O dava açarsa uğraşırsınız.

 • Tevhide YENİLMEZ 26 Aralık 2020 11:25

  Merhabalar ben birşey danışmak istiyordum.Annem ve anneannem dayım tarafından darp edildi yüzlerinde gözle görülür yaralar ve morluklar mevcut.Buna ek olarak ölüm tehtidi aldılar bu durumda mahkemede neler yapabiliriz.Nasil bi sonuç alınır.Cevapladığınız için şimdiden tesekkurler.

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 17:26

   Kasten yaralama ve tehdit suçundan şikayetçi olabilirsiniz.

 • Kübra caliskan 26 Aralık 2020 10:06

  İyi günler ben 2018yilinda evlendim ve bı çocuğum var boşanmak istiyorum eşim benden öncede evlenip boşanmış düğünde bana takılan bilezik vs var ama eşim ve ailesi elimden alıp benim rizam olmadan araba aldılar geri kalan bı bilezigimi kayinpederim borç aldı fakat onuda vermiyor davada bunları istersen bizde ev için harcadık deriz diyorlar işi yokuşa sürüyorlar bu durumda ne yapmam gerekiyor bu şekilde yalan soyledikleri halde ziynetlerimi almam mümkün mu

 • Emine Bilirdönmez 26 Aralık 2020 04:13

  Mrb. Eşim beni darp etmisti. Darp raporu aldım. Karakola bildirdim ama eşimden sikayetçi olmadım. Hakim şerh düşmüş ikimizide mahkemeye cagiriyor. Mahkeme gunu ocak ayında. Acaba sebebi nedir? Eşim ceza mi alacak ? Ben şikayetci değilim olmadım yani.

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 17:15

   Kasten yaralama suçu aile içerisinde işlendiğinde şikayete tabi değildir.

 • mrv 26 Aralık 2020 03:18

  1 yıla yakın bir süre önce 10 ocak 2019 tarihinde tecavüze uğradım ve herhangi bir adli dava açmadım . tecavüzcü benimle evlilik ve tanışma vadiyle numaramı isteyip konuşmaya başladı onu iş yerinde görmüştüm. 2 ay konuştuk yani hiç görüşmedik sadece telefonda mesajlaştık sürekli görüşelim diyordu ilk görüşmemizde istemediğim halde öpmeye çalıştı bende yanından uzaklaştım ikinci görüşme aynı günün akşamına oldu çok kısa konuştu üçüncü görüşmemizde buluşalım dedi mesaj kayıtlarımda nerde buluşalım ? dediğinde parkta cafede pastanede yazmıştım oda evini tarif et tam olarak oraya geleyim dedi . seninle birşeyler konuşmam gerekiyor dedi evi tarif ettim zaten çok yakın oturuyorduk aynı mahalledeydik . evime geldi yemek yedi hiçbirşey konuşmadı git dedim benim odama geçti istemeden bana yakınlaştı ve taciz etti ama direndim . bakireydim ve bana aniden parmağını soktu kızlığımı parmağıyla bozdu ve daha ilerisini de yapmaya çalıştı ama izin vermedim çırpındım sonra biraz cinsel organınıda içime soktu ve bayada sahoştu beni geri itince fazla ugraşmadı ve sızdı . o günden sonra bana ben sana birşey yapmadım ben birşey görmedim dedi suçu üstünden attı ve 6 ay boyunca beni tehtid etti . apartmanıma gece gelip elektriği ana şarterden indiriyordu o olaydan sonrada benimle sadece bırkez görüştü ondan sonra hiç görüşmedi o görüşmedede birşey yapmadı sadece evime gelip uyudu en son 13 ocaktı 10 ocakta tecavuz 13 ocakta don görüşme oldu sonra ben polise gidicem bana bunu sen niye yaptın bana bunu sen yaptın dedikten sonrada üzerime arabasını sürdü yolda aniden kokrutmak için ve penceremin önüne zsemin katta oturuyordum sürekli olarak her gece arkadaşlarının arabasını park edip ama duvarıma çarpar vaziyette tehtid amaçlı korkutmak amaçlı bir sürü komple kurdu beni heryerden engelledi telefondan ıntagramdan aramalardan yani özetle birkerede kızlığımı bozup bana tecavüz edip ki normal şekilde değil parmağıyla başladı olaya beni terk edip gitti şuan 7 aylık evliyim ama 1 yıla ladar dava açılabileceğini okumustum sürekli araştırıyorum o olaydan 7 ay sonra ailemin yanına dönüp evlendim eşim de bilmiyor aslında kimse bilmiyor dava açmamda ne kadar doğru olur bilmiyorum ama bir suçlunun dışarıda elini kolunu sallayarak bir kıza tecavuz edip terketmesiyle konuyu bağdaştırırsam benim gibi başkalarınında canının yanacağını düşünererk size sormak istedim sizce tecavüzcüye dava açayımmı mesaj kayıtlarımla konuşma kayıtlarımda çıkar ama fazla da ispatım yok ? cevabınıızı bekliyorum

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 17:14

   Cinsel saldırı suçundan şikayetçi olabilirsiniz. Mesaj kayıtlarınızda bu durumu ispatlayacak yazışmalar varsa yeterli olur.

 • Ayşe Yılmaz 25 Aralık 2020 22:32

  Merhaba
  Şu an kiracı olarak ikamet etmekte olduğum ev Haziran ayında satıldı.Yeni ev sahibi 3ay içinde evi tahliye edersek kira almayacağını söyledi.Noter aracılığı ile tahliye taahhütnamesi imzaladım.Eve taşınalı 6 ay olmuştu ve kontratım Aralık ayında doluyordu.Yeni bir eve taşınmak maddi anlamda beni çok zorlayacağı için maalesef kabul etmek zorunda kaldım.Belirtilen tarihte evin tahliyesini gerçekleştiremediğim için icra daitredinden tahliye kararı geldi.Ben 7 günlük düre içinde itiraz edersem ev sahibi dava açmak zorundamıdır?Maddi olarak toparlanabilem için 2aylık bir süreye ihtiyacım var.İtiraz etmek bana zaman kazandırır mı?
  Yanıtınız için şimdiden çok teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 16:32

   Çok etik olmaz. Ev sahibiniz size anlayışlı davranmış. Kiracı tahliyesi için icra takibi başlatırsa borcunuz katlanır.

 • Ibrahim Yürekli 25 Aralık 2020 19:42

  Iyi aksamlar benim 5 aylık hapis cezam.kesinlesmis eve tebligat geldi ben bu cezayi yatar miyim teslimmi olmam gerekir

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 16:28

   En fazla 72 saat içeride kalırsınız.

 • Gözdenur okan 25 Aralık 2020 19:06

  Merhaba eşimin babbannesi vefat etti eşimin babası daha önce vefat etmişti.Esimin babannesinden miras kaldı fakat çocuklarinin biri üvey 3 u öz yalnız resmi nikahsizmis son doğan oğluda kendi üzerine babannenin bu durumda miras paylaşımında sorun olurmu yoksa annelerinden bütün çocuklarına dusermi miras…

 • Melike Beyza 25 Aralık 2020 16:15

  Merhaba. Benim 12.11.2020 tarihinde isim sildirme davam vardı. Hakim kararı verdi ve ilk ismim silindi. Davadan sonra kaleme giderek dosya numarasını,IBAN ve yeni ismimi bir dilekçeye yazdım. Başka bir işleme gerek olmadığını söylediler. Yaklaşık 1.5 ay oldu ama e-devlet ten hala ismim silinmedi. Eksik bir uygulama mı yaptım acaba? Araştırdığımda resmi gazeteye ilan verilmesi gerek gibi bir şey gördüm. Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 • Resul kara 25 Aralık 2020 14:02

  Merhabalar ben 17.05.2017 de X bir kurumun teşeronunda işe başladım bürüt 6200 maaş almaktayım 31.12.2020 tarihi itibari ile şirketin kurum ihalesini kaybetti farklı bir şirket ihaleyi aldı eski şirketimiz bize sizlerle memnunuz sizlerle aynı şartlarda çalışmak istiyoruz diye bir mektup geldi yanlız ihale bitiminden birgün önce cevap verin diye yazıyor yani 30.12.2020 tarihinde aynı kurumda yeni şirketle aynı işimizde devam edeceğiz bunu ana firma firmalardan istiyor eleman değişimi olmasın diye biz ihbar alabilirmiyiz nasıl bir yol izleyelim.
  Teşekkürler

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 16:10

   İş akdi aynı şartlarda devam edeceği için ihbar tazminatı alamazsınız.

 • gülçin olcay 25 Aralık 2020 13:06

  merhabalar annem sağ iken oturduğu daireyi bir başkasına satıyor satın alan kişi de aynı daireyi kız kardeşime satıyor biz üç kardeşiz iki kardeş mirastan mahrum olduk hileli satış olduğunu babam ölürken bize söyledi muazalı satış davası açabilirmiyiz masraf ne olur bu haktan yararlanabilirmiyiz

 • furkan kayapınar 25 Aralık 2020 12:30

  babam anneme 7 yıl önce boşandı 350 tl nafaka alıyoruz annemle yaşıyorum 1 tanede kardeşim var babam asgari ücretle çalışıyor nafakayı arttırabilirmiyız

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 16:04

   Nafaka artırma davası açabilirsiniz.

 • ezgigür 25 Aralık 2020 03:57

  Merhaba,
  Bile bile koronavirüs bulaştıran birine dava açıldığında bu durum mahkamede nasıl ispat edilir?

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 16:00

   Tanık, kamera kaydı vb. her türlü delile ispatlanabilir.

 • murat 25 Aralık 2020 02:25

  Merhaba; çalıştığım şirkette maaş+prim şeklinde ödeme yapılmaktadır. Beklediğima aralıkta ücret yattığı sürece çok detaylı bir şekilde bordro incelemeyen biriyim. Geçtiğimiz ay beklentimin üzerinde maaş yattı. Yöneticimiz de durumu bir önceki ay primlerde yanlış hesaplamalardan dolayı eksik yatan maaşlar olduğunu ve bu ay telafi ettiklerini belirtti.Bu durum çok ciddi bir güvensizlik doğurdu. 3 yıldır şirket büyüyor gerekcesiyle sürekli iş yükümüz agırlaştırılmaktaydı, istifa düşünüyordum Bu maaş ödemesinde yanlışlık ve sonradan düzeltme nedeniyle işten ayrılmam durumunda tazminat alabilir miyim? Teşekkürler.

  • Besler Hukuk 26 Aralık 2020 19:40

   Tekrar ücretinizin yanlış yatırılması halinde haklı nedenle feshedebilirsiniz.

 • TheBoogyman 25 Aralık 2020 02:15

  Merhaba.
  Yurtdışı kaynaklı bir kumar sitesi var. Yaklaşık 4 sene önce kuruldu ve Türkiye üzerinden direkt giriş yapılabiliyor. Bu siteye bilgisayar oyunlarında kullanılan (silah,karakter,eşya) gibi şeylerden tutun kripto para, kredi kartı gibi her türlü seçenekle para yatırılabiliyor. İçerisinde bahis, rulet, blackjack vs. oyunlar mevcut. Sorun ise şu bu sitede yaklaşık 600 dolara yakın param vardı ve hesabımı saçma bir gerekçeyle kapattılar. Ben de geri almak için bir sürü mesaj attım ve sonunda Türkiye’de online bahisin yasak olduğunu ve biraz daha yazmaya devam edersem bana en yakın polis departmanına böyle bir siteye giriş yaptığıma dair konuşma yapacaklarını söylediler. Böyle bir şey yapabilirler mi? Yaparlarsa nasıl sonuçlar doğurur. Eğer böyle bir şeye kalkışırlarsa site Türkiye üzerinde yasaklanır.Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu Türklerden oluşuyor. Cevap verirseniz sevinirim.

 • Seval Sert Akabay 24 Aralık 2020 23:55

  Merhaba esim 2 bankadan icralik oldu simdi eve beyaz esya ve mobilya aldik faturalar benim ustume icra eve geldiginde ki ev kiralik bu arada evdeki beyaz esya televizyon ve mobilyalari alir mi benim ustume faturalandirilmis olsa bile nasil bir yol izlemeliyim

  • Besler Hukuk 26 Aralık 2020 19:29

   Zorunlu yaşam eşyası haczedilemez. Merak etmeyin.

 • E*ver Kuşalan 24 Aralık 2020 23:09

  Arkadaşım silahlı (taş) kasten yaralama suçundan dolayı 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası aldı. Bundan öncesine ait bir sabıka kayıtı yok.sizce hapis yatar mı yoksa denetimli serbestlikden yararlanabilir mi?

 • Banu arslan 24 Aralık 2020 22:00

  Anayasa mahkemesindeki hak ihlal davası için hızlı sürede sonuçlanması için cimere yazsak bi sonuç alırmıyız?

 • Mehmet ak 24 Aralık 2020 20:14

  Merhaba kardesimden satin aldigim ev onun borcundan dolayi bana tasarrufun iptali davasi acilmis evi alirken parayi elden verdim evu benden geri alablirlermi nasil bir yol izlemem gerek

 • Nurgül demirel 24 Aralık 2020 17:51

  Merhabalar 05.11.2020 tarihin çekişmeli boşanma davam sonuçlandı nafakayı kendi kabul etti ayrıca tazminatta kazandım ama nafakayı ödemiyor davamı baronun verdiği avukatla yürüttüm henüz yazılı karar çıkmadı avukat pandemiden dolayı olabilir dedi icraya vermek istiyorum yazılı karar olması gerekiyo dedi ayrıca boşandığım eşim iflas etti dükkanı kapattı işe giriyo sigortaya bildirmiyo nafakayı öde diye haber yollayınca işsiz olduğunu söylüyo eve taşınıyo adres kaydı bildirmiyo 3 çocukla kiradayım mağdurum nasıl bi yol izlemem gerekiyo

 • Ümit Sezer 24 Aralık 2020 17:49

  2014 yılında eşinden anlaşmalı olarak boşanmış iki çocuklu bir babayım. Şu anda evliyim ve çocuklarımın velayeti halaa bende. Boşanmadan itibaren çocuklarımın annesine nafaka ödemeye devam ediyorum. Nafakanın kaldırılmasını isteyebilir miyim?

  • Besler Hukuk 26 Aralık 2020 19:16

   İşe girmediyse ya da evlenmediyse nafaka için dava açamazsınız.

 • selim engin 24 Aralık 2020 16:27

  Merhaba benım tazmınat davam sonuclandı istinafta da ben kazandım. Benım avukatıma yatan tutar uzerınden vekalet ucretı ve %20 anlastıgımız parayı verdım helalı hos olsun fakat ılk kararda davalının ucretının davacıdan alınmasına diye bir karar çıktı istinafta da esastan reddine kesin olarak sonuc cıktı benım anlamadıgım benım haklı oldugum davada karsı tarafın ucretını ben nıye oduyorum? Bu konuda benim itiraz edebileceğim bir durum var mı? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum

  • Besler Hukuk 26 Aralık 2020 19:14

   Davanızın bir kısmı kabul edilmediyse karşı tarafın avukatına ücret ödemeniz normal.

 • Ali YILDIZ 24 Aralık 2020 14:12

  Merhaba, bankaya olan borçlar 10 yıl işlem yapılmazsa zaman aşımına uğrar. Her işlem yapıldığında bu süre tekrar 10 yıl uzar, bu 20 yıla kadar devam eder deniliyor. burada 20 yıldan bahsedilen nedir? Alacaklı banka her yıl yenileme yaptı diyelim, 20 yıl sonra zaman aşımına mı uğrar? Teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 26 Aralık 2020 19:11

   Uğramaz.

 • Yeşim Sibel 24 Aralık 2020 14:06

  İyi günler dilerim. Erkeğin gelirinin yüksek olmaması, çocuk için vereceği nafakanın düşük olması, müşterek taşınmaz üzerinde kadına daha fazla hak sağlar mı? Ayrıca erkek için uzaklaştırma kararı çıktıysa, bu kadının taşınmaz üzerinde daha fazla hak sahibi olmasını sağlar mı?

 • Vedat keskinsin 24 Aralık 2020 13:21

  İş yerim benim tazminatımı verip benim istifa etmemi istiyor ben kabul etmiyorum çünkü ihbar ve kısa çalışma ödeneği hakımı istiyorum ve onlar beni çıkarsınlar istiyorum ki bu haklarımı alabileyim onlar ise beni zorunlu ücretsiz izne çıkarıyorlar ne yapmalıyım

  • Besler Hukuk 26 Aralık 2020 19:08

   İşsizlik maaşı alabileceğiniz şekilde işten çıkarmaları yasak şu anda. Anlaşsanız sizin için daha iyi. Kıdem tazminatı hesaplama sayfamızdan miktarını hesaplayabilirsiniz.

 • Sinan Yiğit 24 Aralık 2020 12:20

  Çalıştığım bir yerde herhangi bir sözleşmem yok sadece whatsapp üzerinden konuşmalarım var maaşımı 1 yıldır vermiyorlar sürekli geciktiriyorlar ne yapabilirim dava açsam kazanabilir miyim ödeme için sadece wp konuşmaları ve benim işim olan formlar var

 • meeser temirle 24 Aralık 2020 11:21

  15 yıl önce konut kredisi ile satın aldığım daire için muris muavaza davasını yerel mahkemede kazandık,.temyiz edilip bozuldu,yerel mahkeme temyize uydu.kaybettik. murisin hesabına banka tarafından 15 yıl önce yatırılan kredi paramızı varislerden geri alabilirmiyiz,nasıl ?Teşekkürler…

  • Besler Hukuk 26 Aralık 2020 19:04

   Alamazsınız.

 • merve birdal 24 Aralık 2020 10:29

  merhaba eski işverenim ile arabulucu ile anlaşma yaptık. Bana ödenicek parayı taksitlendirdiler. Tutanak elimde var. Ödeme yapmadılar. Nasıl bir yol izlemeliyim.

 • S.a 24 Aralık 2020 07:30

  13 hisseli tarlamiz var kardeşlerden birinin hissesinde 2adet icra var yıllardır icralık satsa biz alacaz avukatlar satışa koymuyorlar
  icrada yıllardır bekliyor. bizide mağdur ediyorlar.
  Bu hisse satışa nasıl çıkarılır. veya bir tarla verip ortaklıktan çıkarabilirmiyiz.

  • Besler Hukuk 26 Aralık 2020 19:01

   Satış masraflarını karşılamıyordur. Avukatlarla görüşme yapıp anlaşma yapabilirsiniz.

 • Ömer tatarsoy 24 Aralık 2020 06:03

  Merhaba kolay gelsin Adım Ömer tatarsoy ayın 21 inde pazartesi günü bir iş kazası geçirdim düştüm ve sonucunda kolumu kırdım lakin sizin yapılmamasını söylediğiniz şeyleri yaptım hastane bildirmedim gibi ve iş veren ustamıza hastaneye kendi imkanlarımla gitmem gerektiğini ve iş kazası olmadığını söylememi istedi ne yapmam gerekli yardımcı olurmusunuz 0552 553 27 79 telefon nuaram

 • Suzi 24 Aralık 2020 02:48

  Kooperatif profesinden bir daire aldık tapulu kat irtifaklı iki ay sonra teslim 3.sahibiyiz 1.sahibi marangoz müteahhit tarafından iş karşılıği sözleşme ile verilmiş marangoz daireyi 2.sahibine satmış dairelerin iclerini bitiremeden piyasadan kaybolmuş 2.sahibi projenin teslim tarihine yakin bize satti satışta serh ipotek herhangi birsey yoktu satisini aldik şimdi kooperatif baskani is karsiliği verdiği daireye ve marangoza tapu iptal davasi acmis bize veya aldığımız daireye herhangi bir zarari olur mu bilgilendirirseniz sevinirim tsk

  • Besler Hukuk 26 Aralık 2020 18:52

   Sizi etkilemez.

 • Murat gider 24 Aralık 2020 01:30

  merhaba 22 03 2020 yılında işçi mahkemesine dava açtım 3 mahkeme oldu ocak ayına gün verildi avukatta tuttum nezaman sonuçlanır acaba nezaman biter mahkeme tazminat fazla mesai alamadım onun için mahkemeye verdim kazanabilirmiyim bu davayı karşı taraf yeni avukat tutmuş asılsız iddalarda bulunuş benim 2 tane şahidimde var

 • Murat gider 24 Aralık 2020 01:28

  merhaba 22 03 2020 yılında işçi mahkemesine dava açtım 3 mahkeme oldu ocak ayına gün verildi avukatta tuttum nezaman sonuçlanır acaba nezaman biter mahkeme tazminat fazla mesai alamadım onun için mahkemeye verdim kazanabilirmiyim bu davayı karşı taraf yeni avukat tutmuş asılsız iddalarda bulunuş

 • Nusret Emre 24 Aralık 2020 01:17

  İyi çalışmalar,
  2018 yılında açılmış olan iie iade istemli davam 09.01.2019 da istinaf mahkemesine gitti daha sonra istinaf mahlemesi dosyayı İstanbul 47. Hukuk’a gönderdi. Davanın bu kadar uzun sürmesi normal mi? Hızlandırmak mümkün değil mi?

 • Beste Günel 23 Aralık 2020 22:15

  Merhaba. Babam, babasının vefatı sonucunda reddi miras yapacak. Bu durumda babamın hakkı kime devredilir? Çocuklarına, eşine, kardeşlerine, annesine?

  • Besler Hukuk 26 Aralık 2020 18:45

   Reddi miras yapan kişinin hakkı kendi mirasçılarına geçer.

 • Emre Bulut 23 Aralık 2020 21:37

  Merhaba işe iade davam yerel de kabul edildi ve fesih geçersiz sayıldı. Fakat problem ben iş yeri temsilcisi olmam dosyada olduğu için hakim gözünden kaçtığı için istinafa götürüp duzelttirirsiniz dedi. Bu karar düzeltmesi çok uzun sürer mi acaba?

 • Mustafa demirci 23 Aralık 2020 21:26

  Merhabalar ben bir daire aldım 2 ortaklardi bunlar ayrıldılar birbirlerini dava açtılar gel zaman git zaman bunların birisi toprak sahibi ile noter de kat karşılığı insaat sozlesmesi yapmış öbürü ise kendi aralarında şimdi burda noterde anlaşma yapan kişi ortağın alacaklarından ve daire satılan insanlar kaçmak için 3 kişiye hissesini devretmis tapu iptal dava si acabilirimmiyim

 • İstinaf dosyamm 23 Aralık 2020 19:35

  Yerel ağır ceza mahkemesinin vermiş olduğu kararı istinaf mahkemesine taşıdık ve istinaf mahkemesi de itirazımız i kabul etti ve Şubat ayında duruşma verdi mazeretsiz olarak katılmama söz konusu olmasın diye eğer duruşma ya gelmezsek iki tarafı da duruşma ya zorla getirme kararı verdi Şubat ayında ki duruşma da kesin bir karar verir mi istinaf mahkemesi yoksa bir kaç duruşma surermi istinaf mahkemesinin izleyeceği yol süreç nasıl işler bir de bu ceza dosyasının kararını bekliyor boşanma mahkemesi

 • hasan ağlı 23 Aralık 2020 19:20

  paylı bir arazimiz var. ev yapmak istiyoruz. ev yapmak için ruhsatımız var. lakin paydaşlarla aramız yok. imza vermek istemiyorlar. onlardan imza almadan evi yapmakta riskli .hak iddia edebilirler sonradan. paylar belli . imza almanın resmi yolu var mı? nasıl bir yol izleyebiliriz?

 • Mehmet Aydın 23 Aralık 2020 17:12

  İyi gunler ;
  Kurumsal bir markette calismaktayim askerlik nedeniyle isten cikicam iceride 180 saat fazla calismam var insan kaynaklari bunun tazminatta verilemicegini soyledi napmam gerek