0216 387 0 388

AVUKATA SOR – HUKUKİ DANIŞMA

Avukata Sor
Avukata sor sayfamızda her türlü sorularınız online avukatlarımız tarafından cevaplandırılmaktadır. Sitemizde sanal avukat soru sorma hizmetimizden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Avukata soru sormak için sayfanın en altındaki formu doldurmanız yeterli olacaktır. Hukuk büromuza sormuş olduğunuz sorunun öncelikle kategorisi belirlenerek, alanında uzman avukatımıza yönlendirilecektir. Örneğin iş hukuku avukatı boşanma avukatı veya gayrimenkul avukatı soru sor birimimize aktarılacaktır. Danışman avukatlarımız tarafından sorularınız detaylı şekilde incelenerek, en kısa sürede cevaplandırılacaktır. Hukuk büromuz tarafından verilmiş olan cevabı yine bu sayfaya girerek görebilirsiniz. Başkaca sorularınız olması halinde tekrar sorularınızı iletebilirsiniz. Avukata sıkça sorulan sorulara aşağıda başlıklar halinde yer verilmiştir.

Dava Nasıl Açılır?

Dava açabilmek için öncelikle bir dava dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir. Dava dilekçesinde bulunması gereken unsurlar; davayı hangi mahkemede açacağınız, davanın tarafları ve adresleri, hukuki uyuşmazlığa dair açıklamalar ve talep edilen hususlardır. Bu nitelikleri barındıran dava dilekçesi hazırlandıktan sonra mahkemeye giderek harç ve masrafları ödedikten sonra davanızı açabilirsiniz.

Hukuki Danışma Ne Demektir?

Hukuki danışma; hukuki sorununuzla ilgili bilgileri ve elinizdeki delilleri detaylı bir şekilde avukatınıza açıkladığınız ve avukatınız tarafından başvurabileceğiniz hukuki yolların ihtimalleri ile birlikte size anlatıldığı mesleki bir süreçtir. Bu sayfamızda sorularınıza en temel haliyle cevap vermemiz hukuki danışma kapsamında değildir. Hukuki uyuşmazlıklarınızı daha etkin ve verimli bir şekilde çözebilmek için ücretsiz avukat danışma sitelerine değil, bir avukatlık bürosuna giderek elinizdeki delilleri gösterdikten sonra hukuki danışma almanız yararınıza olacaktır.

Sanal Avukat Soru Sorma Nedir?

Avukata sormadan yapılan hukuki işlemlerde önemli hak kayıpları doğabilmektedir. Sorularınızı uyuşmazlık ortaya çıkmadan önce sormanız halinde, dava aşamasına geçmeden çözmek mümkün olabilecektir. Yargıya intikal etmesi durumunda ise önceden hukuk soru sor desteği alındığı için daha etkin ve verimli savunmalar yapılması mümkün olacaktır. Ayrıca iddialarınızı ispatlamanız kolaylaşacak, davanın lehinize sonuçlanması ihtimali artacaktır. Bu şekilde avukata sor online işlemine sanal avukat soru sorma denilmektedir. Hukuk büromuz İstanbul merkezli olmasına rağmen Türkiye’nin her yerinde hizmet vermektedir. Bu nedenle İstanbul dışındaki şehirlerde yaşıyor olsanız dahi sorularınızı tarafımıza iletebilirsiniz.

Davalar Ne Kadar Sürer?

Davaların ne kadar süreceği mahkemenin iş yoğunluğuna, davanın türüne ve toplanması gerekli olan delillere göre değişmektedir. Bu nedenle kesin bir şey söylemek mümkün olmamakla birlikte türlerine göre davaların ne kadar süreceğini bu konudaki makalemizden inceleyebilirsiniz: İstinaf mahkemesi ne kadar sürer

Ücretsiz Avukata Sor Hizmetinden Yararlanabilir Miyim?

Avukata sor sayfamızdan sunmuş olduğumuz hizmetler hukuki danışma kapsamında olmadığından ücret alınmamaktadır. Ücretsiz avukata soru sor hizmetimizden serbestçe faydalanabilirsiniz. Her türlü hizmetlerin sanal aleme kaydığı bir çağda, avukata ücretsiz soru sorma imkanının halkımıza sağlanması gerektiği kanaatindeyiz.

Avukat Tutmak Zorunlu Mu?

Davanızı kural olarak avukatla takip etmeniz zorunlu değildir. Ancak genellikle sonucu pek iyi olmamaktadır. Usul kurallarına uymadığı, süreleri kaçırdığı ya da iddialarını gerektiği gibi ileri süremediği için haklı davası reddedilen bir çok kişi bulunmaktadır. Bu nedenle avukatsız dava açmanızı tavsiye etmeyiz.

Avukata Sor Whatsapp Aracılığıyla Mümkün Mü?

Whatsapptan avukata soru sorulduğunda aynı soruların tekrar tekrar sorulduğunu gözlemlemekteyiz. Ücretsiz avukata sor sayfamızda ise daha önce sorulan soruları inceleyerek hızlı bir şekilde cevaba ulaşmanız mümkündür. Avukata soru sor whatsapp sayfaları gizlilik nedeniyle tercih edilse de isminizin görünmesinden endişe ediyorsanız rumuz kullanmanız da mümkündür. Avukata sor whatsapp sayfaları ile sanal avukat soru sorma sayfaları arasında gizlilik bakımından hiçbir fark bulunmamaktadır. Tarafımıza ilettiğiniz her türlü bilgi, sır saklama yükümlülüğümüz çerçevesinde korunacak ve üçüncü kişilerle kesinlikle paylaşılmayacaktır. İsminiz ve sormuş olduğunuz soru haricindeki hiçbir bilgi sitemizde yayınlanmayacaktır.

Avukat Vekaletnamesi Nasıl Çıkarılır?

Avukatınız tarafından size verilen kimlik ve adres bilgileri ile birlikte herhangi bir notere giderek vekaletname çıkarabilirsiniz. Miras, nüfus, boşanma gibi davalarda özel yetkiler arandığından bunları vekaletnamenize ekletmeyi unutmayın.

Avukata Sor İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Sormuş olduğunuz sorularda açık ve net olmanız, olayla doğrudan ilgisi bulunmayan konulara girmemeniz daha verimli olacaktır. Bu şekilde sorularınıza çözümler üretmemiz daha kolay olacaktır. Konudan sapmamanız kaydıyla her türlü detaya yer verebilirsiniz. İletinizi göndermeden önce lütfen son bir kez okuyup, eksik bilgi olup olmadığını teyit edin. Öğrenmek istediğiniz bilgiyi açık bir şekilde sorduğunuzdan emin olun. Yalnızca konudan bahsetmeniz yeterli olmayacaktır.

Avukata Sorulacak Sorular Nelerdir?

Dava açmak için bir avukatla görüşmeye gittiğinizde dava sürecinde sizin yapmanız gerekenleri, hangi delilleri avukata vermeniz gerektiğini, vekalet ücretinin miktarını ve nasıl ödeneceğini, yargılama giderleri ve harçların tutarını, davanın başarı şansını ve benzeri aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Bana Karşı Dava Açıldığını Nasıl Öğrenebilirim?

E-devlette tarafı olduğunuz bütün davalar görülmektedir. Hakkınızda hangi mahkemede dava açıldığını E-devletten öğrenebilir ya da tarafınıza tebligat gelmesini bekleyebilirsiniz.

Avukat Ücreti Ne Kadardır?

Avukatlık ücretinin alt sınırı her yıl düzenlenen avukatlık asgari ücret tarifesi ile belirlenmektedir. Bu tutarın üstünde olan herhangi bir miktar üzerinden yapılan anlaşma geçerlidir. Ortalama avukatlık ücretleri ve avukat maaşı hakkında detaylı bilgi için bu konudaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Davamın Durumunu Nasıl Öğrenebilirim?

Tarafı olduğunuz dava dosyalarını ve dosya içerisindeki bütün evrakları vatandas.uyap.gov.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki avukata sor formunu doldurarak sormak istediğiniz her türlü soruyu avukatlarımıza iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2.922 Soru

 • Enes 17 Kasım 2020 12:56

  Kardeşim kız arkadaşı ile sorun yaşamış. Kız tehditten şikayetçi olmuş. Kardeşimin telefonunu harddiskini alıp incelemişler. Sonra kız şikayeti geri çekmiş. Bu arada denetimli serbestliği olmuştu imza atıyordu snra şikayeti geri çekilince savcıyla konuşup denetimli serbestlik bitirildi. Bugunde mahkeme kağıdı geldi. Not; Kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir yazıyor. Fakat en üstteki kağıtta duruşma tarihi var. 11.12.2020 Duruşma neden? Bunu anlamadım

  • Besler Hukuk 18 Kasım 2020 18:07

   Bir suçtan kovuşturmaya yer olmadığına karar verilip başka bir suçtan yargılama devam ediyor olabilir.

 • Fatih Bostancı 17 Kasım 2020 12:23

  Haklı nedenle iş akdi feshi;
  Kısmı çalışma döneminde devletin şirkete verdiği imtiyazla kısmı çalışma dönemine dahil olduk, bu süreçte haftalık 30 saat olan çalışma süresi olması gerekirken biz normal çalışma sürecine devam ettik. 30 saatin üstünde çalışılan her saat daha sonra 1-1 üzerinden hesaplanarak izin kullandırıldı ve biz normal çalışma yaptığımız için SGK priminden 20 gün çalınmış oldu. Bu durumda iş akdi feshi ile nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı olurmusunuz.

  • Besler Hukuk 18 Kasım 2020 18:06

   İş akdinizi feshederek tazminat ve diğer işçi haklarınızı alabilirsiniz.

 • yağız 17 Kasım 2020 11:31

  Merhabalar,
  internetten ürün şiparişi verdim ürünüm gelmedi paramıda iade etmediler 1 yılıda geçti icra mahkemesine verdim
  genel haciz dilekçemide verdim.Şimdi E devletten kontrol ettiğimde borçlunun banka adı ve hesabı yazan ve bloke edilcek tutar bir sayfa var bundan sonra paramı alabilmem için tekrar dilekçe yazacakmıym ? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor ?

  • Besler Hukuk 18 Kasım 2020 18:05

   İcra takibi işlemlerini kendiniz yapmanız biraz zor. Bir avukata başvurun.

 • Tolga 16 Kasım 2020 23:33

  3 aylık hapis cezası sonrası herhangi bir nedenle elime ulaşacak çağrı kağıdını almassam kasıtlı değil adres değişikliği sebebi ile…açık ceza evi yerine kapalı ceza evinemi girerim ?
  Hakkımda nasıl bir işlem olur…
  Cevap verirseniz çok sevinirim. Çünkü internette sorulara cevap veren tek site burası

  • Besler Hukuk 18 Kasım 2020 17:59

   Adres değişikliğini bildirebilirsiniz. Kapalı ceza evine geçirebilirler.

 • Berfin yılmaz 16 Kasım 2020 23:30

  Merhabalar öncelikle ben eşimle güvensizlik sorunu yaşadığım için 1 buçuk yıldır evli olduğumuz için 3 alıpta bi bebeğimiz var ama eşim herseyi satan bi karaktere sahip ve sırf evin esyalarini satmasın diye istanbula annemlerin yanına dahi gidemiyorum ona güvenemiyorum evin esyalarini satıp cocugumla beni ortada bırakıcak diye endişe duyuyorum kendisine söyledim notere gidip eşyaların senin üzerine olmasını soyleyelim dedi böyle birşey yapılabilir mi evlilik mal sözleşmesi gibi araba ev vs yok sadece ev esyalari onları kendim aldığım için kendimi güvene almak için ikimiz gidip nasıl bi yol çizmemiz gerek benim bi yere gidince eşyaları saticak korkusuyla yaşamamam için ne yapmam gerek oda ne yapılıyorsa yapalım dedi

  • Besler Hukuk 18 Kasım 2020 17:02

   Sözleşme olsa dahi ev eşyalarını satmasını engelleyebilecek bir şey yok.

 • Seyit Akbaş 16 Kasım 2020 23:23

  Iyi akşamlar.
  Babam 99 senesinde o dönemde resmi nikahlı olan esinin uzerine evi vermis. Daha sonra bosandilar ve kadin tekrar evi vermedi. Kadindan bir kiz evladi var. Dava acip tekrar evi geri alma durumu olur mu?

  • Besler Hukuk 18 Kasım 2020 17:00

   Olmaz.

 • Şener 16 Kasım 2020 22:51

  Yıllar önce abimin üzerine hat telefon aldım bayiye gittim kimliğiyle tel çıktı kardeşim de sor dedi bayide verelim dedi kendisi yok dedim olsun at sen imzayı bişey olmaz dedi borç duruyor kardeşimde arıyan avukatlara imza benim değil haberim yok demiş savcılığa çağırmışlar şikatçi değilim demiş ne yapmamız gerekir

  • Besler Hukuk 18 Kasım 2020 16:59

   Aboneliği kapattırıp borcu ödemeniz lazım.

 • Yasir Ahmetoğlu 16 Kasım 2020 21:52

  Covid-19 kapsamında hastaneye acil tarafından giriş yapıldığında ve hastaneye giriş yaparken pozitifken özel hastanelere verilen parayı sigorta kapsamında geri almamız mümkünmü ?

  • Besler Hukuk 18 Kasım 2020 16:59

   Tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.

 • Burcu Başeğmez 16 Kasım 2020 21:20

  Merhaba çok zor durumdayım ne yapacağımı bilemedim ne olur bana bir akıl verin. Eşimden gizli insagram kullanıyorum oda şöyle ki en yakın arkadaşımla bir örgü sitesi ki henüz bir kuruş kazanmisligimiz yok .internetten bakıp eşe dosta ordugum şeyleri paylaştım işte sipariş verin falan diye bir iki tane de beğenip takip ettigim bir siteden ürün fotosu vardı bugün akşamüstü siteden bana mesaj geldi fotoğrafımi nasıl izinsiz kullanırsınız diye .bende milyonlarca benzer görsel var dedim aynısından da yaptım paylastim dedim. Bunda yanlış birşey yok a kaldırıyorum hemen dedim ve akabinde kaldirdim iki adet foto idi zaten. Fakat karşı taraf bana ss aldım avukatların dava açacak dedi ve beni engelledi. Gerçekten dava açılır mı? Açılır ise benim için Bosanma sebebi olur yani çok kötü seylar yaşarım çok korktum ne yapacam kime soracam bilemedim ne olur bana akıl verin. Yalvarıyorum

  • Besler Hukuk 18 Kasım 2020 16:58

   Bir şey olmaz. Merak etmeyin.

 • Osman yarıcı 16 Kasım 2020 20:10

  Cep telefonu sattım çalıntı çıktı sattığım kişide şikayetçi oldu jandarma çağırdı ifade verdim sonucu ne olur

  • Besler Hukuk 18 Kasım 2020 16:56

   Kendi satın aldığınız kişiyi ispatlamazsanız ceza alabilirsiniz.

 • bilal bilal 16 Kasım 2020 19:11

  bosanma davasi actim ksuur durumu onemlimi mirastan men ederken davami acmaliyim yoksa vasiyet yazp niterde tasdiklemelimiyim emekli maasimdanda men etmek icinde nqpmqm lzm 6 yldir ayri yasyorm

 • bade geler 16 Kasım 2020 18:57

  merhaba ben birini özelden aradım oda konuştu ısrar etmedim bile şimdi de fake instagram hesabımı bulmuş seni hem beni özelden aramaktan hemde sahte hesap kullanmaktan şikayet edicem diyo şikayet edip benim kim olduğumu bulabilir mi acaba bide 18 yaşından büyüğüm bu durum aileme gider mi

  • Besler Hukuk 18 Kasım 2020 16:52

   Şikayetçi olursa IP’den bulunabilir. İkametgah adresine tebligat gelebilir.

 • Satı savaş 16 Kasım 2020 18:55

  Merhaba kolay gelsin. Dedeme yıllardır biz bakıyoruz babamin diğer kardeşleri hic ilgilenmiyor. Engelli arabasi aldik dedemin adina 60 milyar biz verdik 10 milyar devlet verdi. Arabayi dedemden kendi üzerimize gecirmek icin 5 yil gerekiyormuş fakat 3 yıl oldu daha ve dedemin durumu kötü. Dedemde arabayi bize vermek istiyor ama babamin kardeşleri kesin arabayi paylasmak isteyecekler. Sizce 5 yil dolmadan vekalet yoluyla veya baska bir yolla arabayi kendi üzerimize alabilir miyiz

  • Besler Hukuk 18 Kasım 2020 16:51

   Daha önce ödenmemiş olan vergi indirimini öderseniz alabilirsiniz.

 • Betül 16 Kasım 2020 17:56

  Suça sürüklenen çocuk için alınan heyet raporunda davranışlarını yönlendirme yeteneği gelişmemiştir kararı verilmiş fakat altına TCK 32/1 ve 32/2 maddelerinden yararlanamaz demiş bu ne anlama geliyor acaba ceza alsın mı almasın mi

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 18:12

   Akıl hastalığı ve zayıflığına ilişkin hükümlerden yararlanamayacak anlamına geliyor.

 • Fatma şahin 16 Kasım 2020 17:22

  Üst katımız da oturan akrabamız kaynak işi yapacağına dair kart bastırmış instagram hesabından paylaşmış,2 gündür kapımın önün de 1.kattayım kaynak yapıyor.makine sesi ve demirlere vurma sesini dinlemek zorunda mıyız?.kapının önünü bu şekil de kullanmaya hakkı var mı ? Teşekkürler

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 18:09

   Gürültü nedeniyle polisi arayıp idari para cezası vermeleri için ısrarcı olun.

 • Murat güçlü 16 Kasım 2020 16:37

  Öncelikle kolay gelsin ben bir üniversitede dış teknisyeniyim 2019 11 ayında Ankara meslek hastalıkları hastanesine gittim ordan bana silikozis p/p 1/0 tanısı koydular ve buna istinaden de tozsuz dumansız kimyasal Ortamda çalışamaz raporu verdiler. Ben raporumu 1 ayda yönetime verdim bisey yok çalışmaya devam dediler. Sonra 6 ay gibi bizi işten çıkartmak istediler yada temizlik görevine geçmemi istediler. Onun içinde bulunduğum ilde beni üniversiteye gönderdiler göğüs hastalıkları bölümüne onlarda belli incelemeler sonucunda bana bence çok uygun olmayacak Bi şekilde tozsuz tumansiz kimyasal olmayan yerde temizlik yapabilir raporu verdiler. Bunun üzerine kurum beni temizlik personeli yaptı. Sizce bu uygunmudur veya ne yapmam gerekiyor. Saygılar

 • Baris kula 16 Kasım 2020 15:59

  Merhaba ben bir soru sormuştum aşağıdaki şekilde ama bir detayı atlamışım annem 7 ay evvel vefat etti buna rağmen yine sizin dediğiniz gibi tapu iptal davası açıp tazminat talep edebilirlerimi? sorum aşağıdaki gibiydi

  biz beş kardeşiz annem evini benim üzerime yaptı diğer dört kardeşten ümidi yok. Bu evi benim üzerime geçtikten sonra 7 sene sonra üçüncü şahsa sattım. Diğer kardeşler ne gibi işlem yapabilirler sizde iptal davası ve tazminat açabilirler demişsiniz vefat halinde de mi aynı işlem geçerli olur

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 18:07

   Evet. Miras bırakanın ölümünden sonra açılabiliyor zaten.

 • Nur Karakuş 16 Kasım 2020 15:58

  Merhaba iyi günler 1 senelik ev senetim var maddi durumumdan dolayı evi ayın 10nunda boşaltıp memleketime ailemin yanına döndüm depozitomu istemediğimi ve temizlik için kullanmasını söyledim ev sahibine sözleşmede temizlik parası 100 lira yazıyor ama kendisi sadece bi tane l koltuğa 700 temizlik parasına 250 yatağa ise 300 lira istiyor ayın 10 nunda çıkacağımı bildiği halde benden 1000 lira talep ediyor eğer ödemezsem yasal işlemleri başlatıp senette kalan geri parayı alacağını söylüyor. Bu durumda napabilirim

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 18:05

   Senet dediğiniz sözleşme değilse pazarlığınızı yapıp ödeyin ve senedi geri alın.

 • Musa cetiner 16 Kasım 2020 15:22

  Arabamı vekaletname ile verdim ama parasını halen alamadım bunun için ne yapmam gerekiyor

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 18:03

   Vekilinize karşı vekaletin kötüye kullanılması nedeniyle tazminat davası açabilirsiniz.

 • hilal 16 Kasım 2020 15:16

  merhaba , evli bir kadın için sorum olacak. boşanmadan nafaka davası açılması nası yapılır acaba

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 18:02

   Bir avukatla anlaşması gerekir.

 • Volkan 16 Kasım 2020 12:30

  Merhabalar. Site yönetimi ile bir problemimiz var. Site yönetimi daha önce emlak yönetimindeydi. Dava açıp kazandık. Site sakinleri arasından yönetim seçtik. Fakat seçilen yöneticiler aidatların yanında ekstra para istiyorlar. Site için. Yönetimin emlak yönetimden tam olarak devir alinip ,alınmaması konusunda saibeler var.. Borç meselesini sorduk. Yönetim bir bütçe ve oluşturup yönetim kuruluda imza attıysa yapacak birşey yok faizi ile alırlar diyorlar. Ama yönetim kurulu itiraz etseydi alamazdı diyorlar. Bu konuda ne yapabiliriz. Bize bir yol gosterebilirmisiniz. Saygılarımla. Teşekkürler.

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 17:38

   Borçların içeriğini bilmeden bir şey söylemek zor.

 • Semiha çelik 16 Kasım 2020 12:14

  Meraba ben Muğla dalaman da 1 yıllık kadın esnafım Çeyiz üzerine
  Geçen yıl 1000 tl den anlaşıp girdiğim dükkana hiçbir kiramı aksatmadan ödenemi yaptım anlaşma 1 yıldan sonra 1200 olacaktı şimdi dükkan sahibi aramış herşey zamlandı ben 1200 ü kabul etmiyorum kira 1500 olacak yoksa sözleşme bitiyor imzalamam sana ihtarı çekerim bana ne yapabilir istediği zaman böyle haksızlık üzerine dükkandan çıkarabilirmi
  teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 17:36

   Tüfe oranında artış yapıp ödeyin. Hiçbir şey yapamaz.

 • Ekrem Yalçın 16 Kasım 2020 10:07

  Tek tapu arazi aldım bitişik sınır komşum şufa davası açtı04/11/20201 tarihinde resmî gazetede yayınlanan bitişik(sınırdaş)komşuların şufa davası açma hakkının iptali ile ilgili 7255 yeni yasa bana açılan tebliğatını dün 05/11/2020 aldığım davayı ne kadar etkiler,kapsarmı?

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 17:33

   Satım tarihi eski kanun döneminde olduğu için önalım hakkını kullanabilir.

 • Çağlar Çelik 16 Kasım 2020 09:45

  Merhaba
  Karayolları tarafında hız limitini aşmak sebebiyle yüklü bir ceza tarafıma iletildi. Mahkemeye cezanın iptali için başvurdum. Reddedildi. Daha önce de başvurmuştum eski bir ceza için iptal edilmişti. Bu sefer red oldu. Hız tespiti radar ile yapılmış. Hız sınırını gösteren trafik levhası var fakat radar uyarı levhası yok. Araştırmalarıma göre radar levhasını sürücülerin göreceği şekilde yerleştirmek kanuni şart eğer doğru anladıysam. Ancak cezam iptal olmadı. Sizce haklı mıyım, yapabileceğim başka bir şey var mı?

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 17:28

   Radar uyarısı da vardır büyük ihtimalle. Karar itiraz edebilirsiniz.

 • Ali batmaz 16 Kasım 2020 07:49

  İyi günler bina aidatını veriyorum makbuz vermiyorlar ve üstelik aidatı vermedi diye icraya veriyorlar bununla ilgili ne yapabilirim

 • İhsan Bulut 16 Kasım 2020 06:49

  Bir alacak verecek meselesi yüzünden şahsıma icra davası açılmış öğrenciyim ve açtıkları davada usülsüzlükler olduğu için davayı takmamam söylendi. Devlet tarafından kyk kredisi alıyorum ve bir hafta önce yatması gereken aylık param yatmadı. Bankayla görüştüğümde ise mahkeme tarafından kredime haciz geldiğini söylediler. Kredi ve bursların haczedilemeyeceğine dair özel kanunlar olmasına rağmen böyle bir şey yapma hakları var mı ve bu hacizi nasıl ortadan kaldırabilirim?

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 17:26

   İcra dairesine durumu açıklayan dilekçe ile başvurabilirsiniz.

 • Özkan gümüş 16 Kasım 2020 06:37

  81/1-d ile e devletten 598ytl trafik cezasını kesildiğini gördüm 1. Sorum: ceza 27/9/2020 tarihinde kesilmiş 15/10/2020 tarihinde tebliği edilmiş karayolları genel müdürlüğü kanunlarına göre 10. maddeden yararlanabilirmiyim? 2. Sorum; Bu cezanının 288 YTL yazmakta bana neden 598 YTL kesildi bu konuda ne yapabilirim teşekkürler

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 17:27

   Sulh Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulunabilirsiniz.

 • Soykan erdem 16 Kasım 2020 04:06

  İnternet üzerinden konuştuğum yanı sanal ortamdan irtibat kurduğum bazı şahıslar benim hakkımda izinsiz bir şekilde araştırma yaparak doğum tarihim yaşadığım il vb gibi bazı bilgilerimi benden izinsiz bir şekilde araştırıp bulmuşlar internet üzerinde herhangi bir bilgi vermemekle birlikte basketbolcu lisansım olduğu için isim ve soy isimden beni bulmuşlar benden izinsiz yaptıkları için bu konuda davacı olmayı düşünüyorum bu süreç nasıl geçer ve kazanan kim olur

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 17:25

   İspatı zor görünüyor.

 • Hilal Akar 16 Kasım 2020 00:00

  Kardeşim 10 temmuz 2019 da ceza evine girdi uyuşturucudan 20 nisanda karar verildi 12 6 ay istinafa gidildi dosta açık ve tekrar kil doku örneği kan tahlili iştenmiş bu ne demektir?

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 17:24

   Tekrar bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verilmiş.

 • Ali Cavga 15 Kasım 2020 23:57

  İyi günler bı konuda bilgi alacaktım .Ben 8 sene önce kendi adıma olan binamın yanında bulunan ve belediye ye ait olan yol artığı araziyi belediyeden satın aldım .Encümen kararı ve tapu dahil tüm resmi evraklarım elimde ancak 8 sene sonra yolun yan tarafındaki arasa sahibi belediyenin yolu kendi arazisinden haksız yere geçirdiğine ,aslında yolun bana satılan artık parçadan geçmesi gerektiğini ,bu yüzden belediyeye dava actigini söyledi .Bu durumda açılan davadan bı sonuç çıkar mı ve çıkan sonuç beni nasıl etkiler .Ayrıca yol konusunda belediyenin gayriresmi bı işlemi yok encümen kararı dahil alınmış .

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 17:23

   Sizin yerinize etki etmesi zor görünüyor.

 • mehmet 15 Kasım 2020 23:46

  merhaba iş kazasi gecirdim suan raporum.devam ediyor ama.sakatlik kalici olacak ayagimda tazminat hakkim varmi acaba varsa yardimci okurmusnuz

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 14:39

   İş kazası nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz.

 • Sinem ak 15 Kasım 2020 23:18

  Merhabalar eşimle boşanma aşamasında yim.. eşimin porno,jigolo, travesti,ensest hikayeler sitelerine girdiğini gördüm Google geçmişinden… bunları mahkemede isteyebilir miyim nerelerde gezindigini hangi sitelerde ne yaptığını…vatsaptanda görüntülü konuşmuş ben görünce sildi hemen numarayı… hâkim tlf incelemesi yapar mı yoksa delilim yok.sadece gözümle gördüm

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 14:34

   Ekran görüntüsünü alın. Google kayıtları mahkemece alınamaz.

 • Uğur BONCUK 15 Kasım 2020 22:43

  Merhaba… yardımcı olursanız çok sevinirim Babam kendi evimizde oturan kiracımızla tartışmışlar ve bu tartışma kavgaya dönüyor ilk hamle karşı taraftan geliyor beyzbol sopasıyla başına vuruyorlar üstelik iki kişi babam yere düşüp baya bi hırpalıyorlar babam can havliyle birisini bacağından bıçaklıyor bunun sonucu ne olur hapis gibi birşey olabilirmi

 • Fatma Hilal Özdemir 15 Kasım 2020 22:25

  Dedemin ilk eşinden bir kızı var. Yaklaşık 40 senedir görüşmüyordu. 1985 yılında mahkeme huzurunda hakaret ettiği için dedem onu soyundan iskat etmiş. Mahkeme kararıyla noter huzurunda. Şu an dedemin malından alamıyor. Alt soyuna geçiyormuş ama. Şöyle bir durum var. Dedem 06.02.1987 tarihinde iskat belgesini çıkarmış. ilk eşinden olan kızı bu tarihte yaklaşık 23 günlük hamile hesapladığımıza göre. Bir hakim dedi ki eğer iskat tarihinde bebek cenin ise yani kalbi atıyorsa artık insan olarak sayılıyor o zaman alt soya geçer. Eğer cenin değilse o zaman bir hakkı olamaz. Hangi avukata sorduysak bu konu hakkında net bir bilgi alamadık. Ayrıca kızı bugüne kada onunla hiç ilgilenmedi. Cenazesine dahi gelmedi. Dedem tüm mal varlığını vasiyetle anneme bıraktı.
  Son olarak annem anne ve babasın bakmak için doktora yapmayı reddetti. Ben onlar yalnız kaldığı için anneannem ve dedemin yanına taşındım. Onlar için okulumu değiştirdim. Bunların bir önemi var mı? İskat edilen kızın 2 çocuğu var. Alacak olsa toplam 1/4 oranında mı alır? Biri diyor 1/4 diğeri diyor 2 çocuk olduğu için yarısı. Tam olarak doğrusu nedir?
  Bu konu hakkındaki fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Lütfen bu konu hakkında bir çıkar yol varsa bilgilendirir misiniz? Çıkmaza girdik. Yardımcı olursanız sevinirim.
  İyi çalışmalar dilerim.

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 14:28

   Hakimin verdiği bilgi doğru. Hak ehliyeti ana rahmine düşmekle başlar.

 • erkan uy 15 Kasım 2020 22:09

  bosanma davasi actm esi mirastan nasil men ederim

 • Abdurrahman ak 15 Kasım 2020 20:57

  Ben 5 yıldır belediyede cöp araç arkası toplama da işçiyim ne iş yeriyle olsun ne kendimle alakalı hicbir şekilde bi sıkıntı çıkarmadım uzmanliga başvurdum ve kazandim çağrıldim gidicem tazminat alabilirmiyim alabilirsem ne yapmam gerekiyor

 • Ahmet coşkun 15 Kasım 2020 20:23

  Merhaba benim iş mahkemem lehime sonuclandi is veren istinafa basvurdu istinaf yolu basladiktan sonra tahminen tazminat davasi ne kadar surede sonuslanir teşekkürler

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 17:14

   Üç yıl sürer.

 • Ece düzenli 15 Kasım 2020 20:17

  Eşimin cezası müddetnamesinde 8 yıl 14 ay yazıyor 07.12.2018 de cezaevine girdi tutuklu süresi 7 gün corona sebebiyle izinliydi ekim ayında yeniden alındı. Eski Müddetnamesinde koşullu salıverme 2025 yazıyor eskiden açık cezaevindeydi izinden sonra kapalı cezaevine alındı. Ne kadar cezası kaldı acaba. İlam nosunda en sonda 2018/2-30223 2 yıl 6 ay hapis 5275 s.k 107 /2 mad 2/3 yazıyor nu nedemek oluyoru lütfen yardımcı olurmusunuz

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 17:14

   İnfaz hesaplama sitelerinden hesaplayabilirsiniz.

 • Some one 15 Kasım 2020 18:41

  Herhangi bir internet sağlayıcısından 2 yıl
  sözleşmeli bir internet aldım. Bu sözleşmeyi
  cayma bedeli ödemeden iptal edebilir miyim?

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 17:09

   Edemezsiniz.

 • Osman Yıldız 15 Kasım 2020 17:47

  30.03.2020’den önce işledigim iki suc var. Birisinden 1 yıl 6 ay 22 gün ceza aldım hagb verildi. İkinci sucun mahkemeside devam ediyor. Aralikta hagb aciklanabilir. Bu durumda istinaf mahkemesine gondermek icin iki dilekce mi yazmam gerek yoksa ikinci hüküm üzerinden tek dilekce mi yazmam gerekiyor

 • Veysel çelik 15 Kasım 2020 16:33

  Benim eşim 15 yıldır özel bir firmada çalışyor beyaz yaka gösterip işçi gibi çalıştırıyorlar sözleşme baktığımda kapsam dışı personel gözüküyor hiç bir halı yok sadece 2650 TL net maaş var ve İstanbul valiliği gence yanlamasın dolayı Saba 7 akşam 5 çalışyoruz eskiden 8 :18 çalışıyorduk işyeri İstanbul Silivri de biz Tekirdağ Çerkezköy hikamet ediyoruz eskiden yedide servise binorduk şimdi saat 6 gıda evden çıkyoruz bizim 3 yaşında oğlumuz var bakanda yok istifa etsek kıdem tazminatı alla bilirmiyiz tşkler

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 16:23

   150’den fazla işçi varsa ve iş yerinde kreş açılmamışsa tazminat alabilirsiniz.

 • Mustafa Selim 15 Kasım 2020 16:14

  Merhaba, Apartman kat malikiyim ancak yönetim ve denetim kurulunda değilim. Bina yönetimine bir şirket bakıyor, içeride yönetim ve denetim kurulu var. Apartman gelir gider evraklarını incelemek istiyorum. Bunun için denetim kurulunda olmam mı gerekiyor yoksa kat maliki olmam yeterli midir? Cevabınız için teşekkürler…

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 16:09

   Kat maliklerine defter gösterme zorunluluğu yok yöneticilerin.

 • Adil atlı 15 Kasım 2020 13:53

  Müşterek bir tarlam var 3 ortak bunu satmak yada paylaşmak istiyoruz 1 tanesi razı gelmiyor 2 kişi satmak istiyor
  Ne yapabiliriz

 • Vera 15 Kasım 2020 11:47

  Muris tarafından mirasçısı olarak miras kalan tanışmaza kamulaştırma işlemi gerçekleşti. Asliye hukuk mahkemesi kamulaştırma bedelini almak için veraset dilekçesi verilmesi gerektiğini söyledi. Veraset dilekçesinin içeriği nasıl yazılmalıdır?

 • Yasin turan 15 Kasım 2020 11:13

  Benim satım soLzesmesinden kaynaklanan temlik yoluyla almam gereken hakedisi alamadım ve 2 yıldır süren davayı yerel mahkeme benim lehime karar verdi ve bölge mahkemesine yaklaşık 9 aydır istinafta ve durumu açık olark görünmektedir bu durum daha ne kadar sürer istinaf kararları süre olarak daha ne kadar beklete bilir . Saygılar

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 14:12

   İki yıl daha sürer.

 • Kader çapraz 15 Kasım 2020 10:46

  Mrb anakra GREEN layf guzellik merkezinde gorusme yaparak sözleşmeyaptim.yapmadan once5yil garanti verdiler.3000tl kredi kartimtan cekildi.24saat gecmeden gidip iptalini istedim. Mumkun olmadigini soylediler.ikna ettiler beni.arsindan kasiam kontur yaptialr hemen.onuda orada egitim alan kiza yaptilar.istedigim gibi olmadi.daha ana isleme gelmedi ama ben vazgecmek istiyorum.suan sözleşmem 4gun ildu yapali.bunlaradn masil oarami iade alabilirim.gorustum ama mumkun degil.almak

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 14:11

   Tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.

 • Ayşegül kose 15 Kasım 2020 10:21

  Eşimle bosaniyoruz çocuklarım benim yanımda çalışırsam beni şikayet edip çocuklarımı elimden almakla tehdit ediyor bu mumkunmu

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 13:55

   Mümkün değil. Geçiminizi sağlamanızdan doğal bir şey olamaz.

 • Cemil 15 Kasım 2020 09:35

  Merhaba ben askerde iken şöfordum.Trafik Işıklara 100 metre kala yeşil ışık yanıyordu. Bi anda dalgınlıgım sonucu kırmızı ışık yanmış ve sol tarafımdan çıkan ticari taksiyle çarpışma meydana geldi. Askeri araç kasko tarafından yaptırıldı. Diğer araç ise sigorta tarafından yapıldı. Ben disiplin kuruluna sevk edildim. 7 gün hizmetten men cezası aldım.Askerlik görevim bitti 4 ay sonrasında öğrendim ki beni sivil mahkemeyede vermişler. 3. Asliye ceza Mahkemesi’ne korkuyorum ne gibi sonuçlarla karşılaşırım acaba.

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 13:54

   Hapis yatmazsınız. Merak etmeyin.

 • Fatih Göksu 15 Kasım 2020 09:06

  Merhaba sağ elim 2. Ve 3. Parmaklarım iş kazası nedeniyle ampute oldu şuanda evrakların bölge sağlıkta (sağlık kurulunda) engellilik oranımı bekliyorum işverenimle uzlaştık rapora göre hesaplama oluyormuş bunun üzerinden hakkım neyse vereceğini söyledi bu tazminat hesaplama yöntemine nasıl ulaşabilirim şimdiden teşekkür ederim

 • Irada mustafa 15 Kasım 2020 04:33

  Merhaba. Esimle tartisma yaşadıq. O anki durumla sikayetci oldum. Doktor raporu ile polis götürdü ama sonra sikayetimi geri aldım. Bir çocuğumuz var. Ve evliliyimiz devam ediyor.
  Kamu davasi acilmis diye evrak aldım.
  Esim dilekçe yazdı ama ben yazamadim. Esime basit yaralama suçundan ceza verile bilirmis .
  Mahkeme olmaksizin karar verile bilinir mi ve ceza verilirmi?? Ne gibi ceza olur

 • Tolga 15 Kasım 2020 03:00

  Selamlar
  Mahkeme sırasındaki adresimden taşındım karar çıkmadan öncede adresimi güncelledim..kararda hapis cezası yedim ceza işlemi için gönderilen çağrı kağıdı nereye gider eski adrese gidip orda bulunamayınca muhtaramı teslim ediliyor ..böyle bir durumda haberim olmassa nasıl bir sonuç oluşur ceza 3 ay…

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 13:45

   Mahkeme kalemini arayıp hangi adresin kayıtlı olduğunu öğrenebilirsiniz.

 • Emine 15 Kasım 2020 02:22

  13.11.2020 tarihinde bilgisayar aldim. Fakat bozuk çıktı . İade edebilir miyim?

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 17:08

   Ayıplı çıkan malı iade hakkınız var.

 • abdurrahman 15 Kasım 2020 02:04

  merhaba. arkadaşımla “ortaklı şirket “ kurmak istiyoruz.

  Türk uyruklu + yabancı uyruklu. ikisini yaşı “29” doldurmamış halinde, birlikte ortaklı şirket kurmak istiyorlarsa , genç girişimciler muafiyetinden faydalanabilir mi ?

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 17:07

   Şartlarına bakın. Pek hukuki bir soru olmamış bu.

 • Nefise Kübra Saraç 15 Kasım 2020 02:04

  Eşimden şiddet gördüm darp raporu aldım şikayetçi olmadım boşanma davası açılacak ve darp raporunu mahkemede sunacağım sormak istediğim eşimin daha önce kavga olsun cinayete teşebbüsten ceza evinde de yatmış biri ve çocuğu görme hakkının elinden alınmasını istiyorum bunu nasıl yapabilirim şimdideysem çok teşekkür ediyorum

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 16:06

   Boşanma davasında dediğiniz şekilde talepte bulunabilirsiniz.

 • Betül 14 Kasım 2020 19:57

  07.11.2018 tarihinde işe başlamış olup daha sonrasında, 07.07.2019 tarihinde şirketin el değiştirmesi sebebiyle işten çıkartıp daha sonra 08.07.2019 tarihinde ise tekrardan iş başı yapmış görünüyor olup, aynı zamanda pandemi dolayısıyla 01.04.2020 tarihinden itibaren ise kısa çalışma ödeneğine kayıtlı gösterilmektedir. 31.12.2020 tarihinde ise, askerlik sebebiyle işten çıkma durumundadır. O tarihe kadar da zamanında şirket el değiştirdiği için, toplam çalışma günü 353 gün gözükmektedir. Ve zamanında şirket el değiştirdiğinde 10 aylık çalışan olduğu için tazminatını alamamıştır. Kıdem tazminatı alma hakkı mevcut mudur?

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 16:03

   Şirket değişiklikleri önemli değil. İlk işe başladığı günden bu yana tazminat hesaplama yapılır.

 • Coskun Görmüs 14 Kasım 2020 18:34

  Merhabalar..Ben 276 daireli bir sitede oturuyorum.Sitenin yer sahipleri site mütahiti ve taşeron firma arasında iskan meselesi yüzünden itilaf var. Bunun üzerine yönetim kurulu genel kurulda karar alıp iskan ödemelerini ve iskan alımını kat maliklerinin üzerine bıraktı.Şimdi de daire başına belirledikleri iskan alım için gereken ücretleri( bu ücretler içinde yapı denetime ve belediyeye olan mütahit ve/veya taşeronun borçları da var) zorla kat maliklerinden toplmaya çalışıyorlar. Site yönetim kurulu tarafından yada site genel kurul toplantısında mütahit ve/veya taşeronun iskan alınması süreciyle ilgili ödemedikleri borçlarının kat maliklerinin ödeyerek iskan alınması konusunda kat malikleri üzerine bir yaptırım uygulayabilirler mi? Teşekkür ederim..

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 16:01

   Müteahhit firma batık durumda ise masraflarını yatırıp iskan almanız hepiniz için daha iyi olur.

 • Dilek 14 Kasım 2020 17:58

  Merhaba, cevap yazarsaniz cok sevinirim zor durumdayiz ,karsesim bandırma ceza evinde kalıyor ,akil sağlığı yerinde değil , Bandırma devlet hastanesi akıl sağlığı yerde değil cezaevinde kaalmaz raporu verdi,daha sonra istanbul adlı tıpa götürdüler rapor reddedildi, bu durumda ne yapabiliriz kardeşimin durumu hiç iyi değil lütfen yardımcı olun

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 15:55

   Adli Tıp Genel Kurulu’nda incelenmesi için talepte bulunun.

 • Hasan 14 Kasım 2020 16:27

  Merhaba,babam sağlığında sahibi olduğu arsayı anneme satış olarak devir etti ve arsa üzerine kendi parası ile ev inşa ettirdi.Evlerin tapusu annemin üstüne.Babamın ölümü durumunda mirasçısı olarak benim haklarım nedir?Tenkis davası ya da Muris Muvazaası davası açabilir miyim?Cevabınız için teşekkürler.

 • Filiz yetkin 14 Kasım 2020 14:30

  Merhaba lyl gunler sizlere bir konuda danismak istiyorum gecen sana olen ablamdan çocuğu olmadığı için enistemle bana birer pay olmak üzree ev mirasi hakkikaldi ablamin esi enlstem evdw hala oturmaktadir ablamin blr tek akraba olarak ben kaldigim icin bana miras hakki kalmostir ben bim maddi olarak bu evi alamayacagim icin bana kalan gakki avukat a verip banla eksper yokkuayi satis yapiyliyormus boyle bir durumda ben hak sahibi olduğuma göre en kısa zamanda nasıl bir yol izlemem gerekir durumum olmadığı için eniştemde üzerine alamayacağına göre hakkıma ne düşerse almak istiyorum tapu ablamin üzerinedir beni aydinlatirsaniz sevinirim saygilar

 • Sadettin yigit 14 Kasım 2020 14:14

  Mrb ben teyzemin oğluna büyük bi meblağ borç verdim elimde herhangi bir evrak yok davalık durumları oldu bu kişinin hesaplarına bloke geldi su an mahkemeleri bitti ama ben paramı alamıyorum oyalıyo beni bu kişiden şikayetçi olup dava acabilirmiyim parayi verdigime dair elimde hic bi evrak yok

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 13:42

   Yapacak bir şey yok maalesef.

 • Nazlı karaca 14 Kasım 2020 11:52

  Cimere kimlik açık şekilde yapılan ihbarı ihbar ettiğim kişi görebilirmi ?yada avukatı görüp bunu müvekkiline bildirebilirmi ?

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 13:40

   Evet öğrenilebilir.

 • Beste butun 14 Kasım 2020 11:30

  Bir uygulamada kullanilmis ic giyim kıyafetlerimi satiyordum. Alıcılar bazen msj bolumunde uygunsuz yazilar yazmakta ve farklı isteklerde bulundular cevap vermedim ve sikayet edilmisim kullanilmis urunden ve yazismalardan dolayi karsi taraf yogun sikayetlerde bulunmus. ardindan mail attigimda cevap olarak ahlaki etik olarak aykiriliktan hesap bloke edilmistir; devami halinde kullanilan cihaz ve ip no ile legal yoldan ilgili makam mercilere iletilerek yasal surec baslatilacaktir diye mail atildi. Ne yapmaliyim?

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 13:39

   Uygulama sahibi olan firmaya başvurmanız gerekiyor.

 • Ragıp soyer 14 Kasım 2020 10:44

  Merhaba
  8 yıldır aynı firmada giyim sektöründe çalışmakatayım devam eden kronik hasatalığım mide rahatsızlığım ve diyabet hastasıyım karın kasları rahatsızlığım var bunları gerekçe göstererek tazminat hakkımı talep ederek işten arılabilirmiyim
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 13:38

   Karın kasları rahatsızlığınız eğilip doğrulmanızı zorlaştırıyorsa sağlık nedeni ile işten ayrılarak tazminat ve diğer işçi haklarınızı talep edebilirsiniz.

 • Leyla Bozkurt 14 Kasım 2020 08:42

  Miras
  Benim babam çok borç yapan bir insan annemin üzerinde bir ev var istanbul’da annem ve babam tokatta oturuyor kirada İstanbul daki evi babamın izni olmadan satamaz diye biliyorum evlendikten sonra alındığı için bu evi satsa babamında izni ile şuanda oturdukları yerde dedemin arsaları var annemin kardeşleri hep ev yapmış annemde bu parayla dedemin yerine ev yapsa dedem ölünce anneme miras kaldığında annem bu evi parselletince üzerine alınca biz çocuklarının üzerine geçirse babamın izni gerekir mi? Ve yine kendi babama bişey olsa borçlarından dolayı bize geçecek olan bu evden hak düşer mi devlet almaya kalkar mı? 3 kardeşiz 2 si evli 1 i bekar

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 13:32

   Mirasın reddi işlemi yapmazsanız babanızın borçları da size kalır.

 • Barış kula 14 Kasım 2020 06:08

  Merhaba biz beş kardeşiz annem evini benim üzerime yaptı diğer dört kardeşten ümidi yok. Bu evi benim üzerime geçtikten sonra 7 sene sonra üçüncü şahsa sattım. Diğer kardeşler ne gibi işlem yapabilirler

 • Feyzanur kavas 14 Kasım 2020 01:23

  Hala gittiğim güzellik merkezinde, Yaklasik 2 buçuk ay önce lazer epilasyon işlemi görürken bacağım dizimden aşağı çok kötü bir şekilde yandı, su topladı izi kaldı derken güzellik merkezindeki çalışanlar sürekli kesinlikle geçiceğini söylediler, ama hala izleri geçmediği için dava etmek istiyorum, fakat zamanında doktordan yanık raporu almadım, şu an gitsem izlerime rapor verirler mi onu da bilmiyorum..Raporsuz davayı kazanma ihtimalim var mıdır?

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 13:18

   İzlerin onların yaptığı işlem sonucunda olduğunu ispatlamanız zor olabilir.

 • leyla kabasakal 13 Kasım 2020 23:49

  merhaba
  konut dokunulmazlığını ihmal ederek gece vakti eve girip mağdurun şikayetinde 1500 tl olarak belirttiği ( borcuma karşılık ödemesi için sadece kıyafetlerini almıştım ) zarar ile acılmıs bir davam var. mağdur taraf ile uzlaşmak istedim maddi zararını karşılamayı teklif ettim ama benden 4 katı ücret istiyor (bunu ödeyebilecek gelir kaynağım ve imkanım yok ). Ben gerçekten pişmanım zararını karşılayıp özür dilemek istiyorum ama uzlaşamıyoruz . üniversite öğrencisiyim hapis cezası alır mıyım ?

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 13:13

   PTT ile dilekçesinde belirttiği adresi 1500 TL yollayın. Hapis yatmazsınız.

 • Ümit çimşir 13 Kasım 2020 21:59

  Merhaba iyi günler 1 ay once galeriden bir araba aldim yeni yapılmıs 10 gunluk ekspert raporlari mevcuttu arabada gecen gün airbag ısıgı yandı tamirciye goturdugum de ogrendim ki on airbagler patlak direnc atmislar kandırma yapmıslar arıza goxukmesin diye arabayı alırken ne eskpert de nede aldıgım galeri tarafından tarafıma airbag patlak bilgisi verilmedi ben bu aracta ailemi tasıyorum insan hayati bu kadar ucuz olamaz bu konuda ne yapabilirim yasal olarak Hakkim varmidir

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 13:11

   Ayıp nedeniyle bedelin indirilmesini talep edebilirsiniz.

 • MUSTAFA TEMUR 13 Kasım 2020 21:54

  Merhaba kazanmış olduğumuz ev davamız var 2018yılından beri fakat borçlu bu meblağı ödeyemiyor ve sorgulattığım zaman emekli maaşından başka RESMİ bir geliri olmadığı anlaşılıyor. Kazanmış olduğumuz bu parayı nasıl alırız ne yapmam gerekiyor gerekirse avukatta tutabilirim. Birde dava sonucu yani karar 2018 tarihli zaman aşımı vs olur mu?

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 13:07

   Mal varlığı yoksa yapacak bir şey yok. Zamanaşımı olmaz merak etmeyin.

 • Kurt 13 Kasım 2020 18:21

  Merhaba ben kamuda işçi olarak cakismaktayim ayrıca ticaretle ugrasmaktayim. beş bankadan ayrı ayrı kredim bulunmaktadır. Benim üzerime herhangi bir mal varlığı yok eşimin adına araç ve ev bulunmaktadır. Pandemiden dolayı iflas ettim. Bankalara olan borcumu odeyememekteyim. Acaba eşimin adına bir icra gelir mi yada herhangi bir hapis ve işten çıkarma durumum varmıdır teşekkürler.

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 15:46

   Eşinizin malları haczedilemez. Taahhüt imzalamazsanız hapis söz konusu olmaz.

 • İbrahim ates 13 Kasım 2020 17:13

  Merhabalar bir yıldır özel bir şirkette çalışıyorum maaşım normalde 4 bin TL ama asgari ücretten gösteriyorlar okadar tartismama rağmen hala duzeltmediler bu sebepten dolayı şikayet edip 170 e falan tazminatli çıkış alabilirmiyim.bu durumun olması tazminatli çıkış sebebi olabilirmi

 • MYG 13 Kasım 2020 16:50

  Merhaba adıma açılan kambiyo senedinden dolayı icra takibi var, ben bu takibe süresinde itiraz edip hukuk mahkemesinde borca itiraz davası açtım. Eğer itirazınız reddedilirse 3 gün içerisinde mal beyanında bulunmanız gerekiyor diyor. Diğer yandan da itiraz takibi durdurmaz diyor. İtiraz dilekçemde tedbiren durdurulma istemedim hakim de vermedi. Ben eğer itirazdım sonuca bağlanasıya kadar bu ödemeyi yapmazsam nelerle karşılaşabilirim? Eve hacze gelinir mi? Ödemeyi yaparsam paranın itiraz sonuçlanasıya kadar mahkeme veznesinde kalacağı alacaklıya ödenmeyeceğini okudum doğru anlamış mıyım? Bu durumda itiraz kabul edilirse para bana mahkeme tarafından geri ödenecek değil mi

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 15:43

   Bir avukata başvursanız iyi olur. Yanlış yoldasınız.

 • muhammet 13 Kasım 2020 16:49

  merhabalar kolay gelsin. şahış işletmesi olan x kişisi ../../2020 tarihinde vefat etmiştir. vergi kaydı şahıs işletme olduğu için aktifte kayıtlı araçlar ticari olarak görünmemektedir. bunu mirasçılardan 1 tanesi hariç feragat ettirerek o bir kişiye devrini yapacağız. asıl sorum şudur; araçlardan 1 tanesi y bankasında rehinlidir. noterden araçın intikal ve akabinde devir işlemini rehinden dolayı yapamıyoruz. bankaya gittiğimizde bize borcu kapatmaktan başka yol olmadığını söyledi. noter ise ek muafakat ile bu işlemin yapılabileceğini söylüyor. arada kaldık. bankaya bu işlemi yaptırmanın bir yolu varmıdır? var ise ben hukuki terim olarak bankaya ne demeliyim ki banka bunu yapsın? şimdiden vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim. emeklerinize sağlık.

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 15:42

   Rehinli olarak intikal yapabilirsiniz.

 • Enes Albayrak 13 Kasım 2020 14:14

  Bir mobil uygulama yapacağım. Bu uygulamada yabanci bir tasarimcidan izin alarak, onun yaptigi tasarimlari (kelimeler uzerinde tipografik tasarimlar) uygulamamda kullanacagim. Bu tasarimcinin yaptigi tasarima benzer bir tasarimi olan biri, telif hakki sebebiyle kullandigim tasarimlari uygulamamdan kaldirmami talep edebilir mi? Yani ben bu tasarimi kaldirmak zorunda miyim?

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 15:40

   Benzerlik seviyesi önemli. Bire bir kopyalarsanız dava açabilir.

 • melih 13 Kasım 2020 13:24

  Merhaba 6 yıl öne sol testisime sınıf arkadaşım yumrukla vurdu sınıfta 3 kişiydik 13 yaşında olduğum için şikayet etme ye beynim idrak edememişti şimi 18 yaşındaıym yakında 19 olacağım ancak sol testisim de fonksiyon kaybı meydana geldi her gün ağrıyor varis hastalığı ortaya çıktı ameliyat olsam bile maksimum % 60 fonksiyon düzelme şansı varmış doktor dedi. Ben şu an bu kişiyi şikayet edebilir miyim dava zaman aşımına uğramış mıdır ve dava etsem bir sonuç çıkar mı? Ameliyat olsam bile ağrılarım geçmeyebilirmiş, her gün bana vuran bu kişiyi hatırlıyorum derin bir etki bıraktı bende ne yapabilirim, teşekkürler

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 15:38

   İspatı zor olabilir ama şikayetçi olabilirsiniz.

 • Talip ilhan 13 Kasım 2020 12:10

  Merhaba bir şirket benimle arsamdan imar geçeceğini beyanla,bu imarında plânlarının kendilerinin yapacağını beyanla . KOP ve arsanın % 20 oranında benimle sözleşme yaptı.
  Sözleşme tarihi öncesi Belediye bu harita planlamacısına 25.000 lik ve 5.000 lik planları yaptırmış 1.000 son plan sadece sözleşmeden sonra yapılmış.
  Mahkeme olduk Hakim dosyayı 3 kişilik uzman bilirkişi ekibine sevk etti.ÖZETLE BİLİRKİŞİ; 3194 Sayılı imar kanunun 18 ve 19 kanunu gereği imar yapa ve yaptırma yetkisi belediyelerindir,Belediye yapacağı imarla ilgili Arazi sahiplerinin muavffekatını almadan gizlilik içinde yapar,imar planı onaydın sonra açıkların hükmüne dayanarak SÖZLEŞME GEÇERSİZ DEDİ
  2.Bilirkişi sözleşme hukuku ve hesap uzmanıda.imar kanununa vurgu yaparak Kamu düzeni açısından hükümsüz sözleşme,hükümsüz sözleşme yapmakta genel ahlak ve adaba aykırı demiş
  3.Bilirkişi Harita planlamacısı o da planlamasının geçmişinin 10 yıl öncesine dayandığını davalının arazisinin bulunduğu yerin üst plânlarının yoğunluğunun 1.000 lik imara uygun olduğunu bildirmiş
  Davacı taraf bilirkişi raporuna itiraz etmesine rağmen,hakim de bilirkişi rapordaki görüşleri göz önüne almadan sözleşmeyi geçerli görüp karar verdi.
  Bu durumda istinaf a gittik kadar bızulurmu

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 12:57

   Avukatınız en doğru bilgiyi verecektir.

 • Seyfi ambarkütük 13 Kasım 2020 07:51

  Alacak Kalemleri ile İlişkilendirilmemiş Borç Tahsilatı Olduğundan Dosya Hesabı Yapılamıyor. Lütfen Borc Tahsilatlarını İlişkilendiriniz. Ne demek istiyor acaba uyapta böyle yazıyor yardımcı olursanız sevinirim

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 12:57

   Alacak kalemleri Uyap’a girilmemiş.

 • Ilknur uysal 13 Kasım 2020 04:07

  Merhabalar lütfen bana yardm edermisin benim cevap yazarsanız sevinirim benim 3.5 yıldır süren boşanma davam karara baglandı boşanmamıza karar verildi ama karşı taraf istinafa vermiş 2 hafta önce 1 yıl sürer diyen oluyor 2 ay 6 ay diyen oluyor bi daha soru yazmistm gitmemiş size soru sanırım

 • Mete şen 13 Kasım 2020 02:01

  babamın annesinin dedesinden babamın annesine bir miras kaldı ve miras devlet hazinesinde bu mirasi nasıl öğrenebilirim ve nasıl alabilirim şimdiden teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 12:55

   Tapudan sorgulama yapabilirsiniz.

 • Ozcan bektas 13 Kasım 2020 00:50

  2.2.5 yildir otecenter araci kurumdan 8 adet kiralalamis ve bu araclarda soferler calistiran bir sahsin yaninda calistim 1 hafta once arabalari geri verdiler ve issiz kaldim 1.5 yil boyunca 10 gun uzerinden sigorta gosterdiler kismi ihtistam adi altinda ve bunu odemesinide bana yaptirdilar 300 tl gibi son 2 ay 30 gun uzerinden sigortali gosterdiler onun odemesinide ben yaptim bayram haftasonu izin filan dogrudurus kullanmadan calistim kidem ihbar mesai hicbirsey almadim ne yapmaliyim dava acsam ne gerekiyor kazanirmiyim

 • Zeynep Ata 13 Kasım 2020 00:30

  İyi günler nafaka artırım davası açtım.Çocuğum ve bana 250 TL veriyordu 600 TL’ye çıkardı hakim.2019 yılı içerisinde yatırmadığı için 2 kere icra takibinde bulundum tanıklarımda bunu söylediler ve 7-8 aydır icra kanalıyla aldığımı söylediler 2 kere icraya başvurunca aynı sorunları yaşamamak için maaş haczi talebinde bulunmuştum tanıklarımda bunu kastetmişlerdi açıkçası iş yeri icraya yatırıyor icrada benim hesabıma.Karşı tarafın avukatı yalan söylediklerini söylemiş tanıklarımın fakat yaptığım icra takiplerini mahkemede delil olarak ileri sürdüm fakat yaptığım maaş haczi cevaba cevaptan sonra olunca ileri süremedim hakimde hiç konuşturmadı davada, tarafın evi olduğunu da öğrendim bunu ve maaş haczini istinafta ileri sürebilir miyim?Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim sağlıcakla kalın.

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 12:50

   Maaş haczinin bir önemi yok. Nafaka artırım davasının istinaf sürecinde evi olduğunu beyan edebilirsiniz.

 • serkan demirag 13 Kasım 2020 00:15

  merhaba. eylül ayında kazanmış olduğumuz kiracı tahliye davasını karşı, karşı taraf istinaf başvurusun da bulundu. bu başvuru da istinaf dilekçelerin de Tehir-i İcra Talepli ve duruşma taleplidir yan başlık ve sonuç talep sonlu başvuru dilekçesi hazırlayarak istinaf yolunda başvurularını yaptılar. benim sorum ise istinaf başvuruları kabul olması halinde duruşmalı inceleme yapılmasına gerek görülmeyip kararın “essas dan reddine” sonucu çıkarsa. karşı taraf bu karara rağmen duruşma yapılmadığı gerekçesiyle kararı yargıtay veya anayasa mahkemesine götürüp sürecı (tahliyeyi) uzatabilirmi?

 • Ali iz 12 Kasım 2020 23:14

  Yaya gecidinde yaya carptim dosyada asli kusurlu olarak gozukuyorum yaya ise tali kusurlu bu durum benim cezami etkilermi ?tali kusurlu yayanindami kusurlu oldugunu kastediyor?

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 12:38

   Kusur oranlarından anlaşılır.

 • Eren Erdoğan 12 Kasım 2020 22:15

  meb ders saat ücreti 13 tl diyor bu dershane 10 tl den yaptıklarını söyluyor. 7000 e kayıt olduk bunun içinde 2000 tl yayın ücreti kalan 5000 ders saati ücreti. vaad ettikleri toplam ders saati ücreti 1200 saat e normalde 10 tl olsaydı 12000 artı 2000 den 14000 e kayıt olmamız gerekirdi 7000 e olduk. şimdi çıkış yaparken bizden 2000 tl yayın ücreti istiyorlar e bu kesin olarak alınıyorsa biz 7000 in içinde 2000 i çıkarısak geri kalan 5000 tl olan ders saati ücretinde demekki indirim almışız çünkü normalde 12000 tl oluyor. Çıkarken de yayın ücreti aldıkları için bu onların bize ders saatini 10 tlden se çok düşük fiyata anlaştıklarını gösteriyor. Ama şimdi bize şu ana kadar girdiğim ders saatlerini 10 tl ile çarpıp bize fiyat çıkarıyorlar. E 10 tl olsa toplam 14000 ödememiz gerekir ama biz 7000 e anlaştık. girerken alınan indirim çıkarken olmuyor. buna itirazım var haksız mıyım kütfen bilgilendirir misiniz.

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 12:35

   Vicdanen haklısınız ama hukuken uğraşmaya değmez.

 • ceren 12 Kasım 2020 20:34

  merhaba ,

  18 yılı aşkın aynı firmada çalışıyorum şuan kullanmadığım içeride 20 gunluk izin hakkım var .Ben kendi isteğim ile bir süre çalışmaya ara vemek istiyorum. Ücretsiz izin talep edebilirmiyim süresi nedir ?

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 11:34

   İşveren kabul etmezse ücretsiz izine tek taraflı olarak çıkamazsınız.

 • Sophie Özer 12 Kasım 2020 19:37

  Merhaba soru sorma şansı verdiğiniz için çok teşekkür ederim.cok güzel bir site.ben isim değişikliği davası açmak istiyorum fakat internette en az 2 tanık gerek yazmışlar..fakat benim sadece 1 tanigim var davayi kaybederim demek mi bu? Teşekkürler

 • Seda Çevik 12 Kasım 2020 18:41

  Merhaba, Boşanma davam sonuçlandı, 15 günlük itiraz süreci içerisinde iki taraftan da itiraz gelmedi. Kesinleşme şerhi almak için bir girişimde bulunmam gerekir mi yoksa mahkeme zaten bu işlemi yapacak mı? Bir de kesinleşme ile ilgili evrağı elden mi almam lazım yoksa UYAP’a eklenir mi? Şimdiden teşekkürler…

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 11:21

   Kesinleşme şerhi düzenlenmesini dilekçe ile talep edin. Uyap’a düşer.

 • Aytuğ 12 Kasım 2020 17:54

  Merhaba kardeşime internet üzerinden tanıştığı birisi telefonuna gelen alışveriş kodunu verebilirmisin demiş ve oda vermiş aradan 1-2 ay sonra bizim yapmadığımız kredi kartıda bize ait değil yapılan alışverişler de ama kredi kartı bir başka 3. Kişiye ait bu 3. kişi bize dava açmış kredi kartımdan şu telefon numaralı şahıs harcama yapmış diye ama kredi kartı bize ait değil kardeşimin telefon numarasını kullanıp ona gelen onay kodunuda dolandırıcı olan kişiye verdiği için yani dolandırıcı başkasının kredi kartı kullanılmış bizimde telefon numaramız kullanılmış ( bizi burada sıkıntıya sokan şey telefona gelen onay kodunun verilmesi ) bu sizce nasıl sonuçlanır.

  • Besler Hukuk 16 Kasım 2020 11:20

   Anlattıklarınızda bir yanlışlık var. Başkasının kredi kartı ise mesaj neden kardeşinize gelsin?

 • Aysima 12 Kasım 2020 16:48

  Merhaba 17 yaşındayım ve iki ismim var isim değişikliği için nereye başvurmam gerekir ve geçerli bir sebebe ihtiyaç varmıdır

 • Ahmet ali akyıldız 12 Kasım 2020 16:31

  Merhaba 2019 aralık 27 sinde mahkemenin tahliye etmesiyle ceza evinden çıktım 11 aydır imza atıyorum dosya istinafta sormak istedim attım imza cezadan düşcekmi dosya onaylanınca.

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 16:35

   İmza atmanız hapis cezasından düşmez tabii ki.

 • Eylül 12 Kasım 2020 16:27

  Merhaba. 2019 aralık ayında boşanma davası açtım. Pandemiden dolayı ilk duruşma 2020 kasım ayında olucaktı. İzmir depreminden dolayı yine ertelendi ve 2021 ocak ayında ilk duruşma olacak. Fakat 2 yaşında oğlum var bundan dolayı çalışamıyorum. Avukatım ilk mahkemede tedbir nafakası bağlanabileceğini söylüyor ama yaklaşık 1 yıldır masraflarımızı çektiğim krediyle karşılıyorum. Yakında ödemeye başlamam gerekiyo. Acaba mahkeme olmadan ara karar ile tedbir nafakası alamazmıyım?

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 16:33

   Talep edin. Çalışkan bir hakimse verebilir.

 • ZEYNEL DEMİRCİOĞLU 12 Kasım 2020 15:16

  Merhaba , annem 2 erkek 1 kız 3 kardeşler,kardeşler den biri 2018 yılında vefat etti .Merhum hiç evlenmedi ve çocuğu yok.Mirasçısı olarak annem ve diğer kardeşi var ancak bu kardeş annemin hakkını vermiyo ve uzlaşmaya yanaşmıyo.
  Bu kalan mirası mahkeme yolu ile devlet hak sahiplerine bölermi?,Avukat tutmadan bu mahkemeden sonuç alabilirmiyiz?

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 15:47

   Vermemek diye bir şey söz konusu değil. Noterden veraset ilamı alıp malvarlığının yarısını kendi adınıza kaydettirebilirsiniz.

 • Hüseyin yıldız 12 Kasım 2020 14:25

  Benim erkek kardesimle köyde ortak hisseli ev tapusu var kardesim ev kredisi almak için ortak tapuyu ipotek vermiş krediyi almış evi aldı benim haberim olmadan nasıl ortak tapulu evi ipotek verir benim bu ipotegi kaldırmak için dava acabilir miyim

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 16:30

   Kendi payı üzerine ipotek konulmuştur.

 • Serdar aydın 12 Kasım 2020 13:48

  İyi günler efendim ben H&M marka lojistik deposunda 2 buçuk seneye yakın bir çalışanım geçen sene yapmış olduğum işden dolayı bel fıtığına yakalandım doktorum ağır işden uzaklasmam gerektiğini söyleyince is yeri belge istiyor dedim heyete girebilirsin dedi o gün bugündür giremiyorum randevu ne zaman alsam izin verilmiyor şu son 2 aydır iş yerimizde koronadan vakalar arttı hastaneye basvurdumuzda zaten direk test yapılıyor ben doktora yapma diyemiyorum bugün sabah titreyerek uyandım her yerim ağrıyor du ustumu titremeden giyemiyordum yine test yaptılar iğne oldum başımdaki ağrı için mr çekilecek bunu sefime iletince bir sürü laf yiyorum ben keyfi iş yapmiyorum tehditkar küfürlü baskıcı bir konuşma yapıyor benle bu nedenle haklı fesih yapmak istiyorum ne yapabilirim saygılarımla arz ederim

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 16:17

   Mobbing nedeniyle işten ayrılarak tazminat davası açabilirsiniz.

 • YASEMİN ŞİMŞEK 12 Kasım 2020 13:41

  Merhabalar
  Kayınvalidemin bir evi var boşanırken nafaka olarak verilmiş.Şimdi yeni bir evlilik yaptı.Evlendiği kişi o evi satıp yeni bir ev almak istiyormuş.Eşim ve kardeşleri hakkını almak istıyor.
  Evin haberleri olmadan satılmaması adına eve bir şerh koydurma şansımız var mı?
  veya yapılması gereken işlemler nelerdir?

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 16:13

   Boşanma protokolü kapsamında verildiyse yapacak bir şey yok.

 • Hatice yurdakul 12 Kasım 2020 13:02

  Merhaba geçtiğimiz ay eşimin telefonu gasp edilmişti bıçak çekmişti çocuk nitelikli gasp dan mahkemelik şuan olay Kasım 25 de mahkeme var gasp eden çocuk denetimli serbetlikteymis zaten şuan ağır cezada olay telefonu caldigi sırada ailesi yeni ulaştı bize telefonun parasını ödediler eşimde şikayet i geri cekcek merak ettiğim bu çocuk yine hapise girer mi yoksa olay kamu davasına mi döner cezada indirim olur mu birde nereye gidip şikayeti geri çekmemiz gerekiyor ailesi o maksatla yatrdi parayı

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 16:12

   Savcılığa gidip şikayetinizden feragat ettiğinize dair dilekçe verin. Hapis yatmaz.

 • Hakan Aktaş 12 Kasım 2020 12:21

  İyi günler kolay gelsin. Annemin babasından kalma 1 ev var. Bu mirasa annem vefat ederse babam giriyor mu? Giriyor ise annem mirastan men edebilir mi ? Babam bu mirastan hak talep edebilir mi?

 • Aysun 12 Kasım 2020 12:20

  Merhaba doğum sonrası doğum raporumun bitmesinden sonra iş verenim ücretsiz izin vermiyor. Yasal olarak hakkım nedir. Ücretsiz izin hakkı işveren olurunamı bağlıdır. Teşekkürler.

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 16:05

   Yazılı olarak talep edin. Kabul etmezse haklı nedenle işten çıkarak kıdem tazminatı ve diğer işçi haklarınızı alabilirsiniz.

 • HÜSEYİN YÜKSEL SARI 12 Kasım 2020 12:14

  iyi günler. DSİ 1985 YILINDA BABAM VE KARDEŞLERİNİN ÜZERİNE OLAN TARLANIN 273 METREKARESİNİ İSTİMLAK ETMİŞ..AMCALARIM KENDİLERİNE DÜŞEN PARAYI ALMIŞ BABAM VE HALAM BUGÜNE KADAR ALMAMIŞ..BABAM VEFAT EDİNCE DSİ YE GİTTİM DSİ BENDEN İMZA İSTİYOR AMA HERHANGİ BİR BEDEL ÖDEYEMEYİZ ZAMAN AŞIMINA UĞRAMIŞ DİYORLAR..NE YAPMAM LAZIM…TEŞEKKÜRLER

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 16:04

   Zamanaşımı olmaz. Dava açabilirsiniz.

 • Erkan Karabacak 12 Kasım 2020 11:47

  Merhaba 5 yıl hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve denetimli serbestlik cezası aldım ve bu cezanın tarihi doldu kendiliğinden otomatik olarak düzermi yoksa benim hukuksal bi işlem yapmama gerek varmı teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 16:03

   Bir şey yapmanıza gerek yok.