0216 387 0 388

AVUKATA SOR – HUKUKİ DANIŞMA

Avukata Sor
Avukata sor sayfamızda her türlü sorularınız online avukatlarımız tarafından cevaplandırılmaktadır. Sitemizde sanal avukat soru sorma hizmetimizden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Avukata soru sormak için sayfanın en altındaki formu doldurmanız yeterli olacaktır. Hukuk büromuza sormuş olduğunuz sorunun öncelikle kategorisi belirlenerek, alanında uzman avukatımıza yönlendirilecektir. Örneğin iş hukuku avukatı boşanma avukatı veya gayrimenkul avukatı soru sor birimimize aktarılacaktır. Danışman avukatlarımız tarafından sorularınız detaylı şekilde incelenerek, en kısa sürede cevaplandırılacaktır. Hukuk büromuz tarafından verilmiş olan cevabı yine bu sayfaya girerek görebilirsiniz. Başkaca sorularınız olması halinde tekrar sorularınızı iletebilirsiniz. Avukata sıkça sorulan sorulara aşağıda başlıklar halinde yer verilmiştir.

Dava Nasıl Açılır?

Dava açabilmek için öncelikle bir dava dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir. Dava dilekçesinde bulunması gereken unsurlar; davayı hangi mahkemede açacağınız, davanın tarafları ve adresleri, hukuki uyuşmazlığa dair açıklamalar ve talep edilen hususlardır. Bu nitelikleri barındıran dava dilekçesi hazırlandıktan sonra mahkemeye giderek harç ve masrafları ödedikten sonra davanızı açabilirsiniz.

Hukuki Danışma Ne Demektir?

Hukuki danışma; hukuki sorununuzla ilgili bilgileri ve elinizdeki delilleri detaylı bir şekilde avukatınıza açıkladığınız ve avukatınız tarafından başvurabileceğiniz hukuki yolların ihtimalleri ile birlikte size anlatıldığı mesleki bir süreçtir. Bu sayfamızda sorularınıza en temel haliyle cevap vermemiz hukuki danışma kapsamında değildir. Hukuki uyuşmazlıklarınızı daha etkin ve verimli bir şekilde çözebilmek için ücretsiz avukat danışma sitelerine değil, bir avukatlık bürosuna giderek elinizdeki delilleri gösterdikten sonra hukuki danışma almanız yararınıza olacaktır.

Sanal Avukat Soru Sorma Nedir?

Avukata sormadan yapılan hukuki işlemlerde önemli hak kayıpları doğabilmektedir. Sorularınızı uyuşmazlık ortaya çıkmadan önce sormanız halinde, dava aşamasına geçmeden çözmek mümkün olabilecektir. Yargıya intikal etmesi durumunda ise önceden hukuk soru sor desteği alındığı için daha etkin ve verimli savunmalar yapılması mümkün olacaktır. Ayrıca iddialarınızı ispatlamanız kolaylaşacak, davanın lehinize sonuçlanması ihtimali artacaktır. Bu şekilde avukata sor online işlemine sanal avukat soru sorma denilmektedir. Hukuk büromuz İstanbul merkezli olmasına rağmen Türkiye’nin her yerinde hizmet vermektedir. Bu nedenle İstanbul dışındaki şehirlerde yaşıyor olsanız dahi sorularınızı tarafımıza iletebilirsiniz.

Davalar Ne Kadar Sürer?

Davaların ne kadar süreceği mahkemenin iş yoğunluğuna, davanın türüne ve toplanması gerekli olan delillere göre değişmektedir. Bu nedenle kesin bir şey söylemek mümkün olmamakla birlikte türlerine göre davaların ne kadar süreceğini bu konudaki makalemizden inceleyebilirsiniz: İstinaf mahkemesi ne kadar sürer

Ücretsiz Avukata Sor Hizmetinden Yararlanabilir Miyim?

Avukata sor sayfamızdan sunmuş olduğumuz hizmetler hukuki danışma kapsamında olmadığından ücret alınmamaktadır. Ücretsiz avukata soru sor hizmetimizden serbestçe faydalanabilirsiniz. Her türlü hizmetlerin sanal aleme kaydığı bir çağda, avukata ücretsiz soru sorma imkanının halkımıza sağlanması gerektiği kanaatindeyiz.

Avukat Tutmak Zorunlu Mu?

Davanızı kural olarak avukatla takip etmeniz zorunlu değildir. Ancak genellikle sonucu pek iyi olmamaktadır. Usul kurallarına uymadığı, süreleri kaçırdığı ya da iddialarını gerektiği gibi ileri süremediği için haklı davası reddedilen bir çok kişi bulunmaktadır. Bu nedenle avukatsız dava açmanızı tavsiye etmeyiz.

Avukata Sor Whatsapp Aracılığıyla Mümkün Mü?

Whatsapptan avukata soru sorulduğunda aynı soruların tekrar tekrar sorulduğunu gözlemlemekteyiz. Ücretsiz avukata sor sayfamızda ise daha önce sorulan soruları inceleyerek hızlı bir şekilde cevaba ulaşmanız mümkündür. Avukata soru sor whatsapp sayfaları gizlilik nedeniyle tercih edilse de isminizin görünmesinden endişe ediyorsanız rumuz kullanmanız da mümkündür. Avukata sor whatsapp sayfaları ile sanal avukat soru sorma sayfaları arasında gizlilik bakımından hiçbir fark bulunmamaktadır. Tarafımıza ilettiğiniz her türlü bilgi, sır saklama yükümlülüğümüz çerçevesinde korunacak ve üçüncü kişilerle kesinlikle paylaşılmayacaktır. İsminiz ve sormuş olduğunuz soru haricindeki hiçbir bilgi sitemizde yayınlanmayacaktır.

Avukat Vekaletnamesi Nasıl Çıkarılır?

Avukatınız tarafından size verilen kimlik ve adres bilgileri ile birlikte herhangi bir notere giderek vekaletname çıkarabilirsiniz. Miras, nüfus, boşanma gibi davalarda özel yetkiler arandığından bunları vekaletnamenize ekletmeyi unutmayın.

Avukata Sor İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Sormuş olduğunuz sorularda açık ve net olmanız, olayla doğrudan ilgisi bulunmayan konulara girmemeniz daha verimli olacaktır. Bu şekilde sorularınıza çözümler üretmemiz daha kolay olacaktır. Konudan sapmamanız kaydıyla her türlü detaya yer verebilirsiniz. İletinizi göndermeden önce lütfen son bir kez okuyup, eksik bilgi olup olmadığını teyit edin. Öğrenmek istediğiniz bilgiyi açık bir şekilde sorduğunuzdan emin olun. Yalnızca konudan bahsetmeniz yeterli olmayacaktır.

Avukata Sorulacak Sorular Nelerdir?

Dava açmak için bir avukatla görüşmeye gittiğinizde dava sürecinde sizin yapmanız gerekenleri, hangi delilleri avukata vermeniz gerektiğini, vekalet ücretinin miktarını ve nasıl ödeneceğini, yargılama giderleri ve harçların tutarını, davanın başarı şansını ve benzeri aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Bana Karşı Dava Açıldığını Nasıl Öğrenebilirim?

E-devlette tarafı olduğunuz bütün davalar görülmektedir. Hakkınızda hangi mahkemede dava açıldığını E-devletten öğrenebilir ya da tarafınıza tebligat gelmesini bekleyebilirsiniz.

Avukat Ücreti Ne Kadardır?

Avukatlık ücretinin alt sınırı her yıl düzenlenen avukatlık asgari ücret tarifesi ile belirlenmektedir. Bu tutarın üstünde olan herhangi bir miktar üzerinden yapılan anlaşma geçerlidir. Ortalama avukatlık ücretleri ve avukat maaşı hakkında detaylı bilgi için bu konudaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Davamın Durumunu Nasıl Öğrenebilirim?

Tarafı olduğunuz dava dosyalarını ve dosya içerisindeki bütün evrakları vatandas.uyap.gov.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki avukata sor formunu doldurarak sormak istediğiniz her türlü soruyu avukatlarımıza iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2.922 Soru

 • aysel 12 Kasım 2020 11:00

  Merhaba

  özel hayatıma verilen zarardan dolayı kişi hk maddi manevi tazmınat ve ceza dv acmak istiyorum
  bunun için nasıl ilerlemeliyim ne yapmam gerekıyor

  tesekkurler

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 16:02

   Bir avukata gitmeniz gerek.

 • Metin akçay 12 Kasım 2020 10:26

  Boşanma davası. İyi günler benim adım Metin akçay 22 yıllık evliyim bir kız 18 bir erkek 16 iki çocuğum var uluslar arası yük gemilerinde çalışıyordum maaşımı dolar olarak her ay eşimin hesabına yatıyordu sözleşmem bitdi ve eve geldim eşim borsa oynamış bütün parayı batırmış çok uğraşarak öğrendim sürekli yalan söyledi üzerine kayıtlı 7 adet hat çıkdım sordum hep yalan konuşdu aldatdığındanda şüpheleniyorum kızıma bile kredi çektirmiş kullanmış bunlardan hiç haberim yok kendisidçalışıyor varlıklı bir ailenin tek evladı şimdi boşanma davası açdı benim hiç birşeyim yok üç kuruş elime tutuşturup beni sokağa atmak istiyorlar beş kuruşsuz öylece kala kaldım maddi manevi bir kazanım elde edebilir iyim eşimin üstüne bişey yok babasının üstüne herşey gönderdiğim maaşım hesap hareketlerinde gözüküyor dolar hesabı sürekli yalan söylüyorlar maddi ve manevi çökmüş durumdayım ne yapabilirim lütfen bir çıkış yolu arıyorum daha anlatamadığım bir çok olay var saygılar sunuyorum lütfen cevap bekliyorum teşekkürler

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 16:02

   Söylediklerinizi ispatlayabilecek durumda iseniz karşı boşanma davası açıp tazminat talep edin.

 • MUSTAFA UYSAL 12 Kasım 2020 10:02

  05.11.2018 de geçit hakkı kurulması için dava açmıştım. Dava 12.022020 tarihinde karara çıktı ve istinaf mahkemesine gitti halen sonuclanmadı çabuk sonuclanmadı için ne yapabilirim. Davanın dosya nosu 2018/780

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 16:00

   Bir yıl daha sürer. Yapacak bir şey yok.

 • Nejdet aran 12 Kasım 2020 10:00

  Merhaba sayın avukat ben işyerinde haksızlığa uğradım 6 yıldır çalışmakta olduğum işyerinde patronun arkadaşının kardesini yanıma verdiler ben 2 kişi çalışırken 3 kişi olduk gerek olmadığı halde vardiya sistemine soktular sadece 2 mızı diğer patronun arkadaşının kardesini sabitlediler gündüze 2 aydır böyle çalışmaktaydım fakat bu haksızlığa artık dayanamadım ve ise gitmemeye karar verdim işverenle defalarca konuştum işine gelmiyorsa istifanı ver git dedi nasıl bir yol izlemeliyim tazminatimi alabilmek için

 • Yılmaz Yersel 12 Kasım 2020 09:37

  Selam kolay gelsin ben Irak’ta Türk şirketi olan kimlik Mağazası’nda yani oradaki adı maximall olan mağazanın 5. Katını kiraladım aylığı 5000 $ dan yanlız kira için konuştuğumuzda benden 6 aylık kira istediler bende 6 ay veremem dedim aradan 1 hafta sonra tamam 1 aylık ver başla dediler bende başladım ama sözleşme istedim onlarda patron Türkiye’den gelsin yaparız dediler Bende tanıdığım için sıkıntı olmaz dedim ve tadilata başladım tadilat bitti dükkanı actım 2.ay kirayı vermeye gittiğimde sözleşme istedim sözleşme yapmayınca bende kirayı vermedim dedimki sözleşme ne oldu 15 gün sonra dediler bende o zaman kirayı veririm dedim aradan 18 gün sonra genel müdürleri geldi ve bana Yılmaz patron seni burada istemiyor dükkandan hiç bişey almadan çıkacaksın dedi ne kadar itiraz etsemde bişey fayda etmedi bende Irak mahkemesinde dava actım ama rüşvetle davayı kapattılar burada yani türkiyede dava açma şansım varmı iki tarafta Türk

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 15:52

   Taşınmazın bulunduğu yer mahkemesinde görülür. Türkiye’de açamazsınız.

 • Uğur yakut 12 Kasım 2020 08:17

  Ârazi on alim hakki kalkti arazi sınır davamiz var ama yasa kalktığı icin davanin durumu ne olur dava duser mi yasa kalkmadan once açılmış bir dava yoksa eski yasaya gore mi karara baglanir

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 15:50

   Önalım hakkı dava açıldığı tarihteki yasaya göre değerlendirilir.

 • Fatma şahin 12 Kasım 2020 07:54

  Merhaba 3 katlı bir aile apt oturuyorum alt katta oturan kardeşim çok fazla ses yapıyor bağırma kahkalar gece gündüz aynı aradık uyardık dalga geçer gibi bakarız bilmem sessiz olabilirmiyiz deyip sallıyorlar şimdide apt merdiven boşluğuna bizim gelip geçtiğimiz yere dolap koydular biraz kilolu birisi gelse geçmek için zorlanır ben ne yapsam şikayetmi etsem dava açsam olurmu

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 15:48

   Gürültü nedeniyle şikayetçi olun. Polis geldiğinde idari para cezası verilmesi için ısrarcı olun. Cezayı ödeyince düzelir.

 • Ali Riza Cetin 12 Kasım 2020 06:09

  Taahütnameli tahliye icra takibine 7 gün icerisinde itiraz edildi.Itiraz taahütnameye yapilmamis ve kira borcu söz konusu degil.icra takip itirazi iptal ve tahliye davasini hemen baslatabilirmiyiz? Diye sormustum.DAVA BASLATABILECEGIMI yazdiniz. Bu durumda 30 gün bekleme gibi bir süre varmi. Yoksa sadece borc söz konusu oldugu zaman mi gerekiyor? Tesekkür ederim.

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 15:45

   O farklı bir hukuki yol. Tahliye taahhütnamesinde bir ay beklemeye gerek yok.

 • Emrullah çala 12 Kasım 2020 04:17

  Öncelikle kolay gelsin
  Benim babam vefat etti tarlada 5bin metre karelik bir arsamız olduğu ortaya çıktı tarlaya devlet bataj yapacağı için bizim satmamızı istediler babam 04.05.2002 tarihinde dayısından 10 cumhuriyet altını karşılığıyla satın almış ama tapusu yok ama sattığına dair belge var imzasıda mevcut şahitlerinde imzası var şimdi soruma gelecek olursak sorum şu devletten parayı alabilmek için tapu lazım babamın dayısı diyor ki tarla benşm ama babama sattığına dair elimizde kağıt var itiraz etmiş paramızı alamadık bu olaylar dahilinde ne yapmamız gerekiyor bizi bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler

 • mesut karaman 12 Kasım 2020 03:17

  merhaba iyi günler benim söyle bir sorum olucak aydinlatirsaniz çok sevinirim benim kabahatler kanunu günü birlik ev kiralamadan 8000 bin tl vergi borcum var bugün resmi gazetede af açıklandı zaman aşımı var mi odemessem ne olur şimdiden teşekkür ederim ıyi çalışmalar

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 15:40

   Zamanaşımı olmaz kamu alacaklarında. Ödemezseniz mal varlığınız varsa üzerlerine haciz konulur.

 • sedanur gürocak 12 Kasım 2020 00:40

  İlk derece mahkemesinin görevsizlik kararı yerine incelemeye yer olmadığına dair karar verdiğinden bu karara karşı AYM ye gidilmiş ve AYM hak ihlali söz konusudur diyerek yeniden yargılama kararı vermiş. Tarafları farklı ama konusu AYM nin verdiği karardaki konu ile aynı olan daha önceden yerel mahkemece karara bağlanmış bir uyuşmazlık için bu AYM kararı emsal gösterilerek kanun yoluna gidilebilir mi ? Ya da yerel mahkemede tekrar dava açılabilir mi ?

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 15:39

   Karar kesinleştikten sonra tekrar dava açsanız daha iyi olur.

 • Cilgintrkk 12 Kasım 2020 00:14

  Merhaba
  5 katlı bir binada oturuyorum toplam 5 daire var dairelerin biri bana biri babama diğer 3 ü ve giriş (dükkan) katı da bir şahsa ait
  Giriş katında çay ocağı açıldı ve açıldığı günden beri sürekli park sorunu yaşıyoruz binanın yola bakan 2 cephesi var dükkândaki kiracı ısrarla ve inatla dükkanımın önüne araç park etmeyeceksiniz diyor
  Ayrıca kaldırım ihlali de söz konusu, binanın girişi ve diğer cephesi de dahil olmaz üzere yaya kaldırımı tamamen masa ve sandalyelerle donatılmış durumda eve giriş çıkışlarda sorun yaşıyoruz kaldırımdan geçemiyor diğer yoldan arabaların arasından geçip eve girmek zorunda kalıyoruz konu ile ilgili belediyeye (zabıtalara) şikayette bulundum ilk şikayet için gittiğimde dilekçe yazmamı söylediler ve whatsapp hattına fotoğrafları atmamı söylediler ikisini de yaptım ve tamam biz halledicez deyip gönderdiler. İlerleyen zamanlarda hiçbirşey yapılmadığını görünce tekrar tekrar şikayet için gittim ve herhangibir işlem yapmadılar biz halledicez sizin buraya gelmenize gerek yok dediler yine çözüm yok en son görüşmemde idare et çay ocağı sonuçta orası diyerek beni kaile almadılar
  İki kere cimer’e yazdım yine çözüm yok son olarak arabam sürekli (kimliğini bilmediğim ancak çay ocağı işletenleri tarafından olduğunu düşündüğüm kişilerce) kasıtlı olarak çizildiği ve üzerine çay döküldüğü için arabayı gören her iki cepheye de arabayı park ettiğim yolu ve kaldırımı görecek şekilde güvenlik kamerası sistemi kurdum. Ertesi gün yani dün akşam dükkan kiracısı polis çağırıp kamera taktı dükkanımı izliyor müşterilerim rahatsız oluyor diyerek benden şikayetçi oldu, bende kameram dükkanını çekmiyor sadece yolu ve kaldırımı çekiyor diyerek cevap verdim, müşterilerim rahatsız oluyor kaldıracaksın onları diyerek cevap verdi bende kaldırıma masa sandalye koyman zaten yasal değil burası yaya kaldırımı dedim ve adam üzerime yürüyerek tehdit etmeye başladı(öncesinde de defalarca tehdit etmişti) polisler tarafından tutulunca parmak sallayarak ben seni kaç kere uyarttırdım senle sonra görüşeceğiz ben sana yapacağımı biliyorum diyerek karşılık verdi. Bu arada aşağıdaki işletmeci adam öldürme suçundan hapis yatmış ve sürekli marifetmiş gibi bunu vurgulayarak eşi ve kendisi de dahil bunu koz kullanarak sürekli tehdit ediyorlar ayrıca bir kere bamamla yine buraya araba koyma demesinin üzerine çıkan tartışma esnasında belinden silah çıkarıyorken çevre sakinleri tarafından yakalanıp tartışmayı ayırmışlardır. Bu ve polis ekiplerinin önünde şahsıma yapılan tehdit ve öncesinde de yapılan tehdit ve hakretler ile ilgili dün akşam gelen polis ekipleri ile beraber emniyete geçip şikayetçi oldum ancak sağlıklı bi cevap alabilmek için olayları size de anlatmak istedim
  Biz bina sakinleri olarak bu işletme sahiplerinden komple şikayetçiyiz huzurumuz kalmadı dükkan sahibi de 4 senelik kontrat yapmış ve daha yaklaşık 2 buçuk senesi var çıkaramıyorum dükkandan çıkmak için 45 bin lira para istiyor dedi şu an şahsen can güvenliğim ve apartman sakinleri olarak da bize vermiş olduğu sürekli rahatsızlık ve huzursuzluktan dolayı bu işletmecinin buradan çıkarılmasını istiyoruz ne yapabiliriz ve nasıl bir yol izleyebiliriz yasal olarak hiç bir yolu yokmu kiracıyı çıkarmanın
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 15:28

   Sulh hukuk mahkemesine başvurmanız gerek.

 • Ahmet yildiz 11 Kasım 2020 22:58

  Benim tarlami amcama para karsiligi sattim sonucta amcam guvendim tapulari verdim sonra parami vermedi birsurude hakaret etti bana napmam lazim

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 15:15

   Yazılı delil olmadan zor.

 • Mehmet Tuğra 11 Kasım 2020 20:58

  İhaleden araç almak icin bir aracı kardeşimiz sayesinde ihaleye girdik kazandık. İhaleyi kazandıktan 45 sonra parasını istedikleriniz söyledi yatırdık para yatali 30 gün oldu ama hala daha aramadilar. Burda ki normal süreç nedir acaba yoksa covit nedeni ile mi bu kadar yavaş

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 15:04

   İcra ihalesiyse 10 gün içerisinde paranın tamamını yatırmanız gerekiyor.

 • Hüseyin Çakmak 11 Kasım 2020 20:40

  Merhaba

  Maaşımda haciz varken sonuçlanan is kazası mahkememden yatan tazminata aynı dosya için haciz parası kesilmiştir bu yapılabilir mi itiraz edilebilir mi bilgi lütfen

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 15:01

   Yapılabilir.

 • Mehmet u 11 Kasım 2020 20:19

  Selamünaleyküm bir arkadaşım adına size ulaşıyorum yardımcı olursanız sevinirim arkadaşım özel bir hastanede hemşire olarak çalışıyor pandemi sürecinde kısa çalışma saatleri devlet tarafından sabah 8den öğlenden sonra 15 e kadar olarak belirlenmiş ancak hastane olarak hiçbir zaman saat 15’te içten çıkmadılar hep akşamleyin 7 buçuğa kadar filan çalıştılar şimdi de biz sizin öğlen 15’te işten çıktınız gibisinden bir kağıt imzalatmak istiyorlarmış zorla imzalatıyorlar mış imzalamazsam herhangi bir hak iddia edebilir miyim imzalarsam herhangi bir hak iddia edebilir miyim ne olur diye bana sordu ben de ben de size sorayım teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 15:01

   İmzalamak zorunda değil. İşten haklı nedenle ayrılarak tazminat ve diğer işçi haklarını talep edebilir.

 • Ali 11 Kasım 2020 20:08

  Tapusu benim üzerimde bir arsam var.1995 yılında tanıdığım biri arsanın üzerine bir ev yapalım dedi ve bana arsaya ev yapmak için elden para verdi. Bende ona inşaat yapması için muvafakatname imzaladım.Birlikte 2 katlı bir bina yaptık ama binanın ruhsatını almadık. Belediyeden o zamanlar elektrik suyu aldık. Aradan 10 sene geçti bu adam bana dediki arsadan hissemi ver dedi. Bende napcan arsa tapusunu dedim. Şimdi boş yere masraf dedim ikna ettim. O zamanlar ben tapuyu eşimin üzerine geçirdim ama ona söylemedim. Sonra imar barışı geldi bana yine geldi, imar başvurusuna başvuralim dedi. Tamam dedim ama sonra tapuyu alınca başka yere satacağını duydum. Bu yüzden zorluk çıkardım ve imar başvurusuna basvurmadım. Aramız açıldı ve 2 senede böyle geçti. Şimdi ben bu kişiyi binadan çıkartabilir miyim. Beni mahkemeye vereceğini duydum. Onun elinde sadece noterlikten imzaladığım inşaat yapabilir su elektriği kendi üzerine alabilir muvafakatnamesi var. Bide arsa eşimin üzerine.Bu belgeyle hak talep edebilirler mi? Şimdi ben bunu evden çikarabilirmiyim, çıkarmak için ne yapmalıyım?

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 14:59

   Verdiğiniz sözleri tutmanızı tavsiye ederim.

 • Orhan 11 Kasım 2020 19:42

  Merhaba sormak istiyorum lütfen cevap layın
  Ben özel şirkete çalışıyorum hastalığımdan dolayı rapor aldım daha önce hiç rapor almadığım için raporun aslını iş yerine gönderdim yani normalde fotokopisi göndermem gerekiyormuş bununla bitmedi raporum bitmeden iş başı yaptım 1 gün yanlış hesapladım 1 gün erken iş başı yaptım
  Esas soru ben ney le karşıkaşa bilirim sgk rapor ödemesini yapacakmı birde iş yeri bana her hangi bir ceza verme yetkisine sahipmi şirket devam pirimini kesecekler ini söylediker sgk ceza birşey ler kafa m iyice karıştı lütfen beni aydınlatın teşekkür ediyorum

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 14:58

   SGK geçici iş göremezlik ödemesi yapacak. İşverende bunu normal maaşınıza tamamlayacak. Cezalık bir şey yok.

 • Ahmet Yusufoğlu 11 Kasım 2020 18:46

  Ben birine kefil oldum ve bir ürün aldı ancak bu kişi borcunu ödemedi ve kendisi sigortalı bir çalışan .bende sigortalı çalışıyorum şimdi onun maaşına el koymadan bu parayı benden isteyebilir lermi ?
  2. Si eğer onun maaşından kesim yaparlarsa benden ayriyetten ücret isteyebilirler mi ?

  • Besler Hukuk 12 Kasım 2020 14:51

   Evet alacaklarınız sizden de talep edebilirler.

 • Ali arslan 11 Kasım 2020 18:15

  Size görüntüyü nasıl gönderebilirim

 • erkan yilmaz 11 Kasım 2020 18:03

  bosanamda karsi taraf bosanmyr olayin uzerinden 5 yil gecti daha once kusurdan davam dusmustu gene dava actim bosanmam sulh evliliginde olmak istiyorum uzman yardm arablsvlk istemem demis ama ben bosanmak istoyorum sonuc ne olur hala kusur bende olsa one surulurmu bosanamammi

  • Besler Hukuk 11 Kasım 2020 18:15

   Üç yıl boyunca evlilik birliği kurulamadıysa boşanabilirsiniz.

 • Ali arslan 11 Kasım 2020 17:28

  Merhaba benim bi mahkemem vardı nihayi karara varıldı ve kararda hapis cezası para cezası ve beraat gibi şeyler yazıyor tam anlayamadım bi yardımcı olur musunuz

  • Besler Hukuk 11 Kasım 2020 18:14

   Bir suçtan para cezası başka bir suçtan beraat verilmiş olabilir.

 • Ali Akyol 11 Kasım 2020 16:41

  internet üzerinden birisine hakaret ettim.internet sahibi babamı karakola ifade vermeye çağırdılar ve “ben yazmadım”dedi
  şu saatten itibaren süreç nasıl işler

 • Can 11 Kasım 2020 16:24

  Maaşımın 4/1 haciz konuldu ve iş veren şirketim bana haciz konulduğu hakkında bilgi vermedi bodroma yazmış ve bodrolarimida bana göndermiyor her ay duzenli iş verene bildirim yapmadığı için dava acabilirmiyim yada bir tazminat alabilirmiyim magdurum

  • Besler Hukuk 11 Kasım 2020 17:08

   Açamazsınız.

 • Ali Riza Cetin 11 Kasım 2020 15:24

  Taahütnameli tahliye icra takibine 7 gün icerisinde itiraz edildi.Itiraz taahütnameye yapilmamis ve kira borcu söz konusu degil.icra takip itirazi iptal ve tahliye davasini hemen baslatabilirmiyiz?

  • Besler Hukuk 11 Kasım 2020 15:50

   Dava açabilirsiniz.

 • Ali Güler 11 Kasım 2020 15:16

  Sayın Avukatım:Özetlemeye çalışayım.2003 yılında Hsbc Bank kredi kartı için bankaya durumu fark edince kayıp-çalıntı başvurusunda bulunduk.Bu başvuruyu hem telefon ile hem de yazılı olarak yaptık.Banka bunu kabul etmeyip 2004 te Şişli Adliyesinde icra dosyası açtı.Mahkeme beraat kararı verdi.Esas sıkıntı bundan sonra çıktı.20 Ekim 2020 de eve Dünya Varlık A.Ş den ilamsız takip geldi.Hsbc borcu bu varlık şirketine devretmiş.Bu arada da 1700 TL yi 17.000 TL yapmışlar.Hatta aynı konu için 2 yıl önce de İzmir de bir hukuk bürosundan aranmıştım.Telefondaki kişi yarın eve haciz gönderiyorum diye tehdit etmesin mi? Hemen gönder bekiyorum dedim.2 yıldır icra gönderecek.!Bu yapılan suç değilmi.?Bu nasıl bir kepazelik.!Ben 21 Ekim 2020 de böyle bir borcun olmadığına ilişin ilgili daireye itirazı ilettim.Ancak ilgili dosya e-devlette hala açık gözüküyor.Bu durum ile ilgili her iki kurumla telefonla toplamda belki 20 defa görüştüm.Her defasında konuyu izah ettim.Ancak kasıtlı olarak anlamamazlıkta direniyorlar.Telefonu avukatlara bağlamıyorlar bile.2004 te icra mahkemesinde neden dosyanın infazını yapmamışlar,16 yıl sonra mı borç olduğu akıllarına gelmiş sorun hukuk biriminize diyorum.Cevap yok.Gösterin bana bildirimden sonraki harcamanın kart sahibine ait olup olmadığı noktasında slipteki imzayı ! Cevap yok.Peki bu karar bankada nasıl bulunmaz.? Mümkün değil.O zaman kötü niyet var.Şimdi sayın avukatım.e-devlette de şu anda zaten gözükmüyor 2004 teki dosya.Ben o tarihteki dosya sonucuna ulaşabilseydim bir şekilde temin edip işinizi doğru yapın diyerek şu Hsbc denen tefecibanka kendim ulaştıracaktım.Bu banka olmayan bir borcu utanmadan sıkılmadan tutup bir de varlık şirketine satmış.! Bankaya da 2004 teki karara mahkeme arşivinden ulaşın diyorum,öyle bir çalışma sistemleri yokmuş.Ama zaten olmayan bir borcu,hatta beraat verilmiş bir dosyayı kapatmayıp 16 yıl sonra 1700 TL yi 17.000 TL olarak ilamsız tebligat yollamayı biliyorlar!Sayın avukatı anlattığım şekilde ben üzerime düşen yasal süreci yerine getirdim.Bu noktada bu işi artık bitirme noktasında başka ne yapabilirim.?Çünkü bunlar artık işi taciz boyutuna getirdi.Saygılarımla.

 • Dilek EFE 11 Kasım 2020 14:52

  Yıllar önce kayınpederim bir kardeşinden arsalarının hissesini noterden satın alıyor.Noterden satış belgesi elmizde.Şimdi arsayı satışa çıkardık.Fakat tapuda bu kardeşin vergi borcu olduğu gözüküyor.Kardesi arsadan hak talep etmiyor zaten.Biz sorunsuz bir şekilde bu arsayı satabilir miyiz? Ne yapmamız gerekir

  • Besler Hukuk 11 Kasım 2020 15:47

   Vergi borçlarını ödemeden satamazsınız.

 • furkan 11 Kasım 2020 13:55

  iş vaadiyle dolandırıldım ve şikayette bulundum daha sonra yurtdışında bir iş için yaptığım başvuru onaylandı kısa zaman içerisinde yurtdışına çıkacağım ve şikayetim için duruşma günü verildi katılamayacağım yurtdışında olacağım için bu davanın takibini yapamayacağım bu yüzden şikayetimi geri çekmek istiyorum geri çekebilir miyim? geri çektiğimde beni etkileyen bir sonucu olur mu? ve dilekçemde sebebi bu şekilde belirttiğimde kabul edilir mi?

 • Batuhan Çakır 11 Kasım 2020 13:02

  Merhabalar Pandemi öncesi nişanlım ***** güzellik merkezinde lazer epilasyona gidip senetle üyelik yapıyor ilk seansa gidip ücretini ödüyor sonra araya pandemi giriyor ve ücretsiz izine çıkarılıyor, ödeme yapamadığı için iptalini istiyor tabi RET cevabını alıyor . Nişanlım Tüketici Hakem Heyetine başvuruyor ve kazanıyor.
  ****** güzellik merkezini aradığında avukata yönlendiriyolar ve avukat dosya bedeli var 700 TL ödemeniz verekli ancak o şekilde verebiliriz senetleri diyor.

  Bu durumda ne yapmamız gerek ?

  Şimdiden Teşekkür Ederim.

 • Lavin demir 11 Kasım 2020 12:14

  Merhaba size bir sorum olacaktı. Benim babannemden kalan 11 tane yer görünüyor e devlette fakat 43ce tane hissedar var ben bu yerleri satabilir miyim sadece hissedarlara mi satmam gerekiyor yerler göründüğü için devletin ücretsiz avukatından da yararlanamıyorum ne yapmak gerekir

 • Merve Sezgin 11 Kasım 2020 12:14

  Sosyal bir platform üzerinden birinin bana terbiyesiz ve çirkef kelimelerini kullanması suçmudur eğer suçsa bununla ilgili ne yapabilirim ?

 • 19876969 11 Kasım 2020 12:12

  Is yerinde birisiyle bi iliski yasadim. Suan ayrildik.ama simdide tehditvari Msjlar atmaya basladi isinden esinden edecem seni diye.bununla ilgili yapabilecegim bir sey var mi acaba

 • Musa kaynak 11 Kasım 2020 12:02

  Boşanan bir kadın hem kızlık soyadını hemde boşandığı kişinin soyadını kullanmaya devam edebilirsiniz?

  • Besler Hukuk 11 Kasım 2020 16:57

   O şekilde tanınması vb. haklı bir nedeni varsa kullanabilir.

 • nimet oztan 11 Kasım 2020 12:01

  merhaba, 2018 yılı eylül ayında bir içecek firmasında ise başladım. ekim ayında hamile kaldım (planlı degildi). şube müdürü ile görüştüğümde ki kendiside bir bayan ve bu durumu yaşamış bir anne, yanımda olduğunu ve birlikte bu durumu aşacağımızı soyledi. doğuma kadar izin almadan çalışmamı istedi. ilk hamileliğinde de preeksilemsi ( yuksek tansiyona bağlı gebelik zehirlenmesine neden olan ve bebek veya annenin ölümüyle sonuçlanan ciddi bir gebelik hastaligi) teşhisim vardi. 2. hamileliğinde de preeksilemsi teşhisim vardı ve tansiyonum 16 ‘nin altına düşmüyordu. bu şekilde ben doğuma kadar 18 hazirana kadar çalıştım. doktorum riskli gebelik olduğu için çalışmamak gerektiğini söylesede işimi kaybetmemek için ben çalıştım veya çalışmak zorunda bırakıldım. tüm doğum iznimi müşterilerimin sipariş ve teklifleriyle geçirdim. tüm telefonları yanıtladım ve gerekli yönlendirmeleri yaptım. doğum izni dönüşümde beni işten çıkarttıklarını söyledi şube müdürü. sebep olarak da kendisi ile birlikte de çok zorlandığımız 2 otelin alım yapmasını sebep gösterdi. oysaki o iki otelin ürün aldıkları şirketlerin bandrol alamaması sebebiyle ürün yoka düşmüştü. otelde içeceğe yok diyemeyeceklerine göre beğenmezlerse bizim firmanın ürününü aldılar. beni doğum izni dönüşü işten çıkartmaları beni ağır bir depresyona soktu bana sen dava falan ac ben sorarim sana hic bir sey yapamazsin dendi.benim evladima verecegim en degerli olan sey yani sütüm kesildi. simdi size sormak istiyorum. bu durum ile ilgili bir tazminat davası acabilirmiyim. ben tum bu sureci sahitler ve raporlar ile kanitlayabilirim. cok tesekkur ederim ilginize saygilarimla

  • Besler Hukuk 11 Kasım 2020 16:56

   Hamilelik ya da çocuğunuz olduğu için içten çıkarıldıysanız ayrımcılık tazminatı talep edebilirsiniz.

 • AKTÜRK 11 Kasım 2020 11:48

  İyi günler;
  Bölge İdare Mahkemesinin vermiş olduğu kesin kararlara Temyiz yolu var mıdır?Var ise Hangi Mahkemeye temyiz edilir.Süre yönünden 1.derece mahkemesinin ret kararını Bölge İdare Mahkemesi İdari Dava Dairesi Onayarak İstinaf talebimi reddetti ,Temyiz için gideceğim Mahkeme Var mıdır?Cevap verirseniz sevinirim.

  • Besler Hukuk 11 Kasım 2020 16:46

   Kesin olması temyiz edilemeyeceği anlamına gelir. Yapacak bir şey yok.

 • Bahar Akar 11 Kasım 2020 11:39

  Merhaba,

  1/11/2020 Pazar günü patronum telefonda beni arayıp “kendisinin ve çalışanlar hasta, Pazartesi işe gelme” dedi. Şirkette patron ve ailesinin korona testi pozitif çıkmasına rağmen çocukları ve kendisi halen iş yerine gelmekteydi. Ben de buna istinaden ve “patronun gelme demesi üzerine” Pazartesi işe gitmedim.

  2/11/2020 Pazartesi günü tekrar patron aradı ve “yapılması gereken işler var ama şunu da söyleyeyim çalışanlarımdan hasta olacağından korkan var ise gelmesin bunun iznini veriyorum” dedi.

  Bu konuşmalar neticesinde hem korona oldukları için hem de patronun şahsi izin vermesi sebebiyle 01.11.2020 Pazartesi ve sonrası işe gitmedim.

  Asgari ücretin altında maaş almama, sigortasız çalışanları olmasına rağmen beni haksız duruma düşürüp işten çıkarırken tarafıma “patronlarından habersiz ve izinsiz işten ayrıldığıma” dair ihtarname göndermiştir.

  Bu durumda ne yapmam gerekir?

  • Besler Hukuk 11 Kasım 2020 16:45

   Bu şekilde neden işe gitmediğinizi açıklayan mesaj atabilirsiniz.

 • orhan özkiraz 11 Kasım 2020 10:52

  iyi günler cevaplarsanız sevinirim 2018 yılı 21 günlük bedelli askerlikten yararlanıp askere gittim 3,5 yıl çalıştığım kurumdan kıdem tazminatı talep ettim bana ücretsiz izin hakkımın olduğunu tarafıma kıdem tazminatı ödenmeyeceği söylendi.noterden askerlik sevk evrağımla istifa ettim.3 gün işe gelmedi diye tutanak tutup işten çıkarmışlar.Bununla ilgili bir çok kişi mağdur ve bir sürü dava açıldı.son durumu nedir acaba dava açsam kazanır mıyım? şimdiden teşekkürler

 • Ecem ünay 11 Kasım 2020 10:47

  Merhabalar ben şuan ayrılma aşamasındayım. Karşı taraf hiç bir şekilde maddi yardım da bulunmuyor kızım ile günlük kiralık evler de kalıyoruz 1 ay sonra ilk duruşmam var ne zaman nafaka almaya başlarım

  • Besler Hukuk 11 Kasım 2020 16:26

   İlk celsede tedbir nafakası verebilir hakim.

 • Ceyhun biyik 11 Kasım 2020 09:58

  Adıma ödenmemiş senet var icraya gitti suan çalışıyorum maaşıma icra nezaman gelir

  • Besler Hukuk 11 Kasım 2020 15:54

   Alacaklının avukatı çalıştığınızı fark ettiğinde.

 • Merve kaplan 11 Kasım 2020 09:12

  Merhaba ben instagramdan fake hesap acip birinin kocasina aldığım duyumlar uzerine karin seni aldatyo dedim ama oyle pisman oldumki gunlerce kendime gelemedim kendimi oldurmeye kalktim af diledim yalvardim hayatimda yaptigim ilk ve son hata icin icim yaniyo bunun sonucunda ceza ne verilir

  • Besler Hukuk 11 Kasım 2020 15:52

   Hapis yatmazsınız.

 • Ali 11 Kasım 2020 02:37

  Yıl olarak 17 ay olarak 16 yaşındaki bir kızla anne baba rızası olarak resmi nikah kıyabilirmiyim yada kıyamazsam yaş büyüte bilirmiyim

  • Besler Hukuk 11 Kasım 2020 15:41

   17 yaş dolduğunda anne babasının rızasıyla evlenebilirsin.

 • Özkan Aras 10 Kasım 2020 22:09

  Merhabalar, 22.10.2020 tarihinde babam vefat etti. Vefatından önce adına ötv indirimli araç almıştık. Araç haricinde hiçbir mal veya nakit varlığı yok. 4 kardeşiz diğer 3 kişi reddi miras yaparak araç ruhsatının 1 kişi üzerine devredilmesi ile ötv ödemesi çıkar mı? 3 kişinin aynı anda reddi miras davası açması mahkeme tarafından olumsuz sonuçlanabilir mi? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

  • Besler Hukuk 11 Kasım 2020 15:34

   Üç ay içerisinde mirasın reddi işlemini yaparsanız sorun olmaz.

 • Baris Polat 10 Kasım 2020 21:27

  İyi aksamlar sayın avukat bey Agir cezada davam var 3 dursma yapıldı tum deliller eksik evraklar toplandı heyet degiskliginden 3 ay sonraya dursma gunu atıldı bu dursmda karar cikarmi Savci bey henüz mutalasini vermemiş Bu 3 Ay icinde mutala verip karara baglanrmi dosya iyi calsmalr

  • Besler Hukuk 11 Kasım 2020 15:31

   Yetişmez büyük ihtimalle.

 • Ümit Akça 10 Kasım 2020 21:24

  Benim arkadaşımın 14 yaşında bir oğlu var sahte kız hesabı açarak bir erkekle mesajlasmis sevgili olmuşlar oda gizlice ablasının Ibanımı yazmış para istemiş erkek para vermemiş ve şikayet edeceğim demiş sonra bizim çocuk hesabını silmiş sizce ceza alırmı yada bulurlarmı

  • Besler Hukuk 11 Kasım 2020 15:30

   IP’den bulunabilir.

 • Begum koper 10 Kasım 2020 21:19

  Ya bunu paylaşması çok güç ama iş isten gecti , henüz şuanda reşit değilım bundan 2 yil once özel fotograflarim benden yasta buyuk birinin elinde beni tehtit ediyor para ,yararlanma gibi tehtitler fotograflarimi yaymakla da tehtit ediyor ailemle paylasamam keza paylassam bile nefes bile alamam ailem aşiret kendi basima resit olmadigim icin bisiy yapamiyorum 2 yildir korku sitres paranoya icinde yasiyorum lutfen ailem duymadan ne yapilabilir

  • Besler Hukuk 11 Kasım 2020 15:29

   Şantaj suçu için suç duyurusunda bulunun. Bu tür şeylerde tek kurtuluş yolu bu. Maddi durumunuz yoksa baroya başvurun size avukat tayin ederler.

 • melek 10 Kasım 2020 21:01

  meraba rahatsız edıyorsam bagıslayın 30 yasında rize ilinde yasıyan bır bayanım bundan 10 sene once benım gibi rizeli fakat almanya dogumlu biriyle evlilik yaptım rize belediyesınde resmı nıkahımız yapıldı ve evlendık fakat birliktelıgımız olmadan evlendigimiz ilk gün ortadan kayboldu yasadıgının durumunu ögrendik fakat birileri istanbul veya almanyada yasadıgını soyluyorlar kendisine hıc bir şekilde ulasamıyorum 10 senedır resmiyette evli görünüyorum boşanmak istıyorum buturlu boşanamıyorum ne yapmam gerekıyor nasıl boşanırım nereye muracat etmem gerekıyor bana yardımcı olursanız sevınırım saygılarımla

  • Besler Hukuk 11 Kasım 2020 15:24

   Boşanma davası açmanız gerek. Kanuni adresine tebligat yapılır merak etmeyin.

 • Celil Ölmez 10 Kasım 2020 20:53

  Merhaba ben 2018 yılında iş kazası geçirdim sağ kolum omuzdan koptu yerine dikildi ama işlevi yok toplamda 18 ay raporluydum ve SGK’dan rapor parası aldim Ocak 2020de daimi is görmezlik için sgk ya başvurdum bu aralar sonuçlanır diye düşünüyorum sorum şu ben geriye dönük olarak toplu para kazayı geçirdiğim tarihten bugüne mi yoksa rapor bitip SGK ya başvurduğum tarihten bugüne kadar olanı mi toplu ödeme olarak alacağım teşekkürler.

 • Zeki Yılmaz 10 Kasım 2020 19:37

  Merhaba ; ben izniniz olursa bir soru sormak istiyorum. 3 yıl önce düğünümde 21 ayar zincir( Halep altını dedikleri) ailem tarafından eşime hediye edildi. 20 gün evvel zinciri sattım ama anne ve babamın aldığı yere değil bir sokak ötedeki başka bir kuyumcuya. Sattığım kuyumcu beni aradı 2 gün evvel sattığım zincirin 21 ayar olmadığını, 15 gibi bir ayar olduğunu bu nedenle aldığım yere götürüp satmamı ve zararını karşılamamı istedi. Bende zinciri aldığım yere götürdüm ancak aldığım yer aradan 3 yıl geçtiğini ve zinciri buradan aldığına dair bir kanıtımın olmadığın söyleyerek zinciri almadı ve ekledi kendisine ait kartvizit olması ve kartvizitin arkasında not edilen zincirin gramajı ile mevcut zincirin gramajının tutması sonrasında alabileceğini belirtti. Bende zinciri sattığım yere geri götürdüm ama adam zararım var diye beni arayıp duruyor . Ben ne yapmalıyım ? Cevaplarsanız çok sevinirim . Teşekkürler 🙏

  • Besler Hukuk 11 Kasım 2020 15:18

   Yeni sattığınız kuyumcunun satın aldığı malın ayarını bilmesi gerekirdi. Sizin yapmanız gereken bir şey yok.

 • Yusuf can 10 Kasım 2020 18:44

  taşınmazlara İcrai Haciz Tesisi işlemi tarih ve yevmiye numarası ile yapılmıştır ne demek ?

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 18:58

   Gayrimenkulünüze haciz konmuş.

 • Soner Koc 10 Kasım 2020 16:12

  İyi gunler sayın avukatlar vermiş olduğunaz hukuki destekler ayrıca teşekkür ederiz.
  Darbeden sonra polis olup atanmama rağmen 8 ocak 2019 tarihinde ankesorlu telefondan arandigim vede polis olmadan önceki donmde sivil hayatta calsms oldgm işlerinin fetoyla iltisakli oldugu gerekçesiyle bu kurumda sgk kaydimin olmasından dolayi 2 suc unsuru şüphesiyle gozaltina alınıp adli kontrolle serbest bırakıldım.Daha sonra Kamu davasi açıldı dosyanın yetkiszlik felan görmesi nedeniyle 1 yil hic yargılama olmadi. 2019 aralık ayında yargılamam görev yaptığım ilde basladi 3 durusma yapıldı ankesorlu telefondan arayanın Halamin oglu oldugu ortaya cikti askerdeyken takım komutanıyla beni pes pese aramış arayan belli degil aranan şahısların biri asker biri polis feto kriterine takilmsiiz. Zaten halamin oglu dger arann uzman cavusn
  mahkmsnde tanik oalrk ifade verip gerçekleri ortaya çıkardı. Diğer suc unsuru sayilan işyerinede İskur vasıtasıyla girip calsmstm iskur belglerinde mahkmeye verdik bunun haricinde işyerinden 2 arkadaşım tanik olarakta ifade verdi ekmek parasına calstgmi iskurdan grms oldgmu beyan ettiler.
  3 dursma sonunda baskda bağlantı irtisak irtibat tesbit edemdi mahkeme. Heyet degisklgnden(1 uye hakim ver savci degisms) dosyanın detaylı incelnmsi deyip 3 ay sonraya k duruşma gunu atti. Savcı henüz mutala vermedi
  Sorum su; 4. durusma itibarıyla karar ckarmi bu duruşmaya kadar savci mutala verirmi herhangi bir ceza alirmym cevap yazarsnz cok memnn olrm . Anlattiklarm haricinde bilgi belge eksik bisey kalmadi eksik evrak tanik ifadesi bsey kalmadi. 4 dursma karara baglarmi mahkme heyeti
  Saygilarmla

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 17:55

   Savcının iş yoğunluğuna göre değişir. Mütalaa verse bile ilk celsede karar çıkacağını sanmam.

 • Hami Rıdvan korkmaz 10 Kasım 2020 16:06

  Avukat bey kolay gelsin ben ziraat bankasından icraligim her ay maaşım dan kesinti yapılıyordu işten çıkarıldım tazminatımı aldım ve ziraat bankası avukatı tazminatımı alıp borclarima harcadigim için seni mahkemeye vercez bize en az 5 binlira yatirman lazim dedi öyle bir konu varmi

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 17:54

   İş yerinin hatası. Size bir şey yapamazlar.

 • Hakan Aktaş 10 Kasım 2020 15:38

  Merhaba.Daha önce bir sorum olmuştu ve cevap vermiştiniz. Bu yüzden size ne kadar teşekkür etsem az. Rica etsem bir sorum daha olacak . Cevaplarsanız gerçekten kafamdaki soru işaretleri kalkacak. Sorum şu sekildeydi; ”Ben babamın 2. eşinden tek çocuğum. İlk eşinden ise 2 çocuğu var. Annemin üzerine tapuda kayıtlı 1998 ve 2008 de alınma 2 ev var. Annemin ve babamın vefatı halinde miras paylaşımı nasıl olacaktır? ( Babamın üzerine herhangi bir mal yoktur ) Cevaplarsanız çok memnun olurum.” Sizin cevabınız ise şu sekildeydi; ”Anneniz önce vefat ederse 1/4 babanıza 3/4 size miras paylaşımı yapılır.” Babam kalan 1/4 oranı bana feragatname ile hakkını devredebilir mi? ederse diğer 2 çocuk hak talep edebilirler mi ?

 • Saret ALTIN 10 Kasım 2020 15:36

  Merhaba,
  Pandemiden dolayı çalışma saatlerinin geriye çekilmesi sebebiyle evden sabah 4.45 te çıkmak zorundayim. Ve 10 dk yürüdükten sonra minubus durağına varmaktayım. Fakat en erken minubus kalkış saati : 6.00 . Bu yüzden bir kadin olarak bu saatte çıkmanın güvenli olmadığı gerekçesiyle şirketten evimin önünden servisin beni alması, yada evden çalışma talebinde bulundum. Taleplerim kabul edilmedi.
  Tek seçenek olarak işten çıkma yada bu saate uymam konusunda dayatma yapılıyor. Bu durumda işten çıkarsam kıdem tazminatı veya diğer haklarım konusunda talepte bulunabilir miyim?

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 17:47

   Bu durumu açıklayan bir mail ya da mesaj atın. İşten çıkarırlarsa dava açabilirsiniz.

 • Ramazan 10 Kasım 2020 15:28

  Merhabalar sorumu cevaplarsanız çok mutlu olurum
  BEN 2017 YILINDA EVE İNTERNET BAGLATTIM ÜZERİNE TELEFON ALDIM ÖDEYEMEDİM VE BENİ İCRAYA VERDİLER ÖDÜYEMİYORUM ZOR DURUMDAYIM VE ONLARDA SÜREKLİ ARAYİP KİBARCA TEHTİT NİTELİGİNDE BİLGİLENDİRİYORLAR 3 SENE OLDU VE 4 ÜNCÜ SENEYE AKTARİLAMAZ DİYORLAR NE YAPA BİLİRİM DEDİM TAKSİT YAPİN YAPAMAYİZ BİZ DİYORLAR EVİME İCRA GELCEGİNİ SOYLUYORLAR 5 BİN KÜSUR BORCUM

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 17:45

   Eve hacze gelebilirler ancak zorunlu yaşam eşyalarınızı haczedemezler.

 • İsmail ton 10 Kasım 2020 14:35

  Merhaba adıma açılan bir instagram hesabindan bir bayanla tanışılıp çıplak fotoğraf alınmıştır ve sonrasinda o bayani tehdit etmişler numaramı bayan arkadaşa verdikleri için beni şikayet etmişlerdir karşı tarafa benim olmadığımı bildirmeme rağmen dava açmışlardır bunun için hapise girermiyim yada sonuç ne olur ?

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 17:45

   Söyledikleriniz doğruysa ve ispatlarsanız ceza almnayabilirsiniz.

 • Arife Gündoğan 10 Kasım 2020 14:27

  Eşim askeri personeli malulen emekli oldu OYAK emeklilikteki 200 bin lira parası var boşanmada bu para paylastirilirmu yada cocuklar 18 yaşına gelinceye kadar tedbir konulabilirmi

 • Buse onel 10 Kasım 2020 13:54

  Merhaba benim daha once tutmus oldgum avukattin anlsmali bosanma davsinda imzasi var nafaka ve cocuklari bna verdgine dair mahkeme ye ciktigi zaman bunun reddini soyleyebilirmi kabul etmiyorum diye

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 17:40

   Taraflar davanın her aşamasında anlaşmalı boşanmadan vazgeçebilirler.

 • Adem Yavuz 10 Kasım 2020 13:02

  Merhaba bizim bir iftira davamız var bahse konu kız 10 yaşında ve gecikmiş dönüm noktası, özel gereksinim orta düzeyde raporu var ve bundan dolayı ailesi maaş alıyor. Ancak mahkemedeki ifadeleri için pedagog görüşmesinde kızın yaşına uygun bilişsel ve fiziksel gelişimi olduğu ve anlayış kabiliyeti olduğu belirtilmiş. Birbirinin zıttı iki rapor Mahkeme bunların hangisine kanaat getirecek?

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 13:36

   Çelişkiyi giderecek üçüncü bir rapor alabilir.

 • İrem demir 10 Kasım 2020 12:56

  İşveren ile 2 Kasım 2020 tarihinde bir mülakat gerçekleştirdik mülakatta ise alındım ve gerekli evraklar tarafıma bildirildi evrakları hazırlayıp 5 Kasım 202 tarihinde teslim ettim bu süreçte tarafıma gelen iş tekliflerini reddettim fakat bugün 10 Kasım 2020 tarihinde halen işe alım gerçekleşmedi ve herhangi bir bilgi verilmedi işverenin işe alım için yasal süresi nedir ve işçinin evrakları hazırlaması için gereken süre ne kadardır ?

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 13:36

   Dediğiniz şekilde bir süre yok.

 • vedat tas 10 Kasım 2020 12:23

  durusmaya gidemedm mazaretmi gonderdm durusma gunu verldi ama durusma zapti gorunmuyor karsi taraf geldmi gelmedimi nasil anlarm durusmami olmadi nasil anlarim

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 13:31

   Duruşma zaptı düşer yakında Uyap’a.

 • Ayşe tamer 10 Kasım 2020 11:24

  Dedem yaklaşık 40 yıl once vefat etmiş,o zamanlar annem 10 yaşındaymış, anneannem de rahmetli olalı yaklaşık 20 yıl olmuş, onlardan kalma butun arsa bağ bahçe 11 kardeşten sadece erkek olan 4 kardeş arasında paylaşılmış, annem herhangibir şeye imza atmadığını önay vermediğini söylüyor. Buna rağmen herşey için geç kalmış sayılır mı?

 • yunus emre 10 Kasım 2020 11:24

  3. asiliye mahkemesinde bürodan avukat talebinde blundum ve duruşma ertelendi hakim bey eğer herhangi bir ceza alma durumunda avukat masrafları size ait dedi ne kadar ücret vermek gerekir eğer ceza alırsam ?

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 13:30

   Karşı tarafın avukatına karar tarihindeki asgari tarifeye göre ödersiniz.

 • mükremin aksu 10 Kasım 2020 09:28

  Merhabalar.03/11/2020 tarihinde eniştem ve kız kardeşim 40 günlük bebeklerini kasık fıtığı şikayetiyle x hastanesinde genel cerraha götürüyorlar.Cerrah bakıyor ok ben ameliyatını yaparım diyor anestezi dr.gönderiyor anestezi doktoru ben bu bebeğe anestezi yapamam deyince ecrrah olan doktor y hastanesine gidin benim adımı verin işlemleri başlatın diyor.Kardeşimde y hastanesine gidiyorlar işlemleri başlatıyorlar ve bir gün sonra ameliyat işlemi gerçekleşiyor.Asıl olay bundan sonra başlıyor ameliyat bittikten sonra bebek odaya geliyor ve kardeşim bebeğin kasığının balon gibi şiş olduğunu görüyor doktora sormak istiyor doktor gitmiş telefona soruyorlar normal olan şeyler sonrasında orası inecek diyor doktor iki gün sonra ilk hastaneye yani x hastanesine kontrole gelmelerini söylüyor.İki gün sonra gittiklerinde bebeğin kasık kısmının çok fazla şişik olduğunu görüyor eline büyük bir şırınga alıp şiş olan yere 4-5 defa sokarak kan alıyor.Akabinde bir kağıda 11/11/2020 tarihin için ümraniye devet hastanesinde arkadaşı olan birinin ismini yazıyor ve bu tarihte oraya gidin bu bebeği tekrardan ameliyat ettireceğini söylüyor.Aynı günün akşamı kardeşim dayanamıyor ve bebeği bağcılar devlet hastanesine acile götürüyorlar ve bebeği gören doktorlar hemen yatış işlemi yapıyorlar ve bir sonra ki gün acil olarak ameliyata alıyorlar.Şuan bebek halen hastanede ve gözetim altında.Bebeğin yumurtalıklarından bir tanesi çürümüş ve bağırsaklarında sorun devam etmekte.Tüm bu yaşananlar çerçevesinde biz önce doktordan sonrasında ise ameliyat yaptıgı hastaneden şikayetçi olduk.Hastaneden şikayetçi olmamızın nedeni ise yatış ta çıkışta ve 3 bin tl ameliyat ücretini alırken hiçbir evrak vermemesi sanki kaçak ameliyat yapılmasıdır.Sizden ricam bu davamızın sonucu ne olur ve ortalama ne kadar bir tazminat almamız uygun olur.İlginiz için şimdiden teşekkürler,iyi günler

 • Büşra.... 9 Kasım 2020 23:57

  Anlaşamadığım için nişanı bozdum eşyam gitti karşı taraf eşyamı geri vermiyor biz çok masraf yaptık diyor onlar 60 bin TL masraf yaptıysa bende en az 40 bin TL masraf yaptım eşyamı nasıl geri alabilirim?

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 13:22

   Banka üzerinden yaptığınız ödeme kadar alacak davası açabilirsiniz.

 • metın gundogdu 9 Kasım 2020 23:45

  merhaba esimi 1 yıl 2 ay önce aldattım ardan 1 yıl gectı ve hıc bırsey yoktu yanı bu bır yıl ıcerısınde karı koca ılıskımız devam ettı ve gayet mutluyduk bundan 2 ay önce esım 2 cocugumuzu alarak aılesının yanına gttı ve gelmiyor ya anlaşmalı yada cekısmelı boşanalım dyor.
  fakat ben esımı sevıyorum maddı ımkanlardan dolayı 2 ıste çalışıyorum eve fazla özen gosteremedım bu yüzdende suçluyor ben ayrılmak ıstemıyorum lütfen yardımcı olurmusunuz.

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 13:20

   İkna etmeye çalışın. Olmazsa anlaşmalı boşanma teklifini kabul edin. Kusurlu olduğunuzu kabul ettiğiniz için dava sonucu sizin için pek iyi olmayabilir.

 • Gamze dikmen 9 Kasım 2020 23:09

  Merhaba benim bir mahkemem var bir kez yanlış adliyeye gittiğim için adliye içinden mazeret dilekçesi verdim aynı gün dava ertelendi bu kez de covit yüzünden gitmek istemediğim için mazeret verdim ama davama 3 gün kala verdim dilekçeyi dilekçem kabul edilir mi ve ben davaya gitmesem de dava günü dava oluyor mu

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 13:18

   Hakimin insiyatifinde. Mazereti kabul etmeyerek davanızı düşürebilir.

 • Burak can batur 9 Kasım 2020 19:39

  Avukat bey 2019 Aralık ayında bursa istinaf mahkemesine tehdit sucundan altıncı ceza dairesinde dosyam acildi dun aradım hakım incelemesi için bekliyor dedı bu surec ne kadar surer 10ay oldu

 • Reyhan Namlı 9 Kasım 2020 19:02

  Babamdan kalma arsa ve içinde de annemin oturduğu ev var. Ablam izin almadan arsaya konteynır koydu ve yaşamaya başladı. Belediye vs izin Elektrik, su vs annemin yaşadığı evden temin ediyor. Benim ablamı arsadan çıkarma hakkım var mı? Hangi mahkemeye nasıl başvurabilirim? Tşkler

 • Fatih Yağdoğan 9 Kasım 2020 16:50

  4 Sene önce aldığım dairemi mütahit bitirmeyim battı.Yer sahibi üzerinden daireler karşılıpı bankadan borç çekilmiş 2 milyon falan çok uzun hikaye.Yeni bir firma bankadaki daireleri satın alıp diger daire sahiplerinden 35 bin tl para toplayarak inşaatın dış işlerini bitirmek için para topladı ve çogu kişi kabul etti.Fakat ben bu parayı ödicek durumum olmadığğ için kabul etmiyorum.Bana yönetim kurulu oluşturup daireni haciz yoluyola alacaklarını söylüyorlar her fırsatta.Bunun sonucu nedir ve ne olur

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 13:12

   Arsa sahipleri fesih nedeniyle tapu iptal davası açarsa tapunuz iptal edilebilir. Uyumlu davranmanızı öneririm.

 • Çınar ateş 9 Kasım 2020 16:34

  Merhaba 2019 da instamdan bir kız ile tanışılıp kötü bir fotoğraf alınmıştır ve sonrasinda kizi tehdit etmislerdir hesap bana ait deildir ailesine bildirmeme rağmen beni mahkemeye vermisler bundan dolayi bir hapis cezası alırmıyım yada sicilime işlermi ?

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 13:09

   Fotoğrafın içeriği önemli.

 • Aleyna 9 Kasım 2020 16:12

  *LÜTFEN CEVAP VERİN* bugün bir güzellik merkezine fiyat sormaya gittim bana kampanyadan yararlanmam için bilgilerimi vermemi istedim tc mi adresimi verdim verdikten sonra benden kapora ve imza istedi bunları isteyince işkillendim ne imza attım ne de kapora verdim imzamı atmamı istedigi kağıdı karalayıp çıktım polisi aradım dolandırılır mıyım diye ama polis sorun olmıycagını söyledim lütfen sizde bilgilendirdi misiniz ne yapıcagımı bilmiyorum

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 13:08

   Bir şey olmaz. Merak etmeyin.

 • Eylem blgic 9 Kasım 2020 14:57

  Bizim müteahhit ile anlaşarak yaptırdığımız ve bize düşen bir dükkan hissemiz var fakat bu dükkan diğer kişilerle ortak bir dükkan. Dükkanın hisse payına tapudan baktığımızda bazı kişilerin üzerinde 113 bazılarında 56 pay gözükmekte olup eşit bir paylaşım yapılmamıştır. Bizim bu dükkandan 17 metrekare o hisseyi almış başka birine vermemiz istenmektedir. Tapuda sadece kendi 56 metrekare hissemiz görünürken bizim üzerimize fazla pay gözükmez iken ve dükkanın hissesinin fazlası başka kişiler üzerinde iken bu işi nasıl çözebiliriz. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 13:07

   Sadece kendi payınızın satışını yapabilirsiniz.

 • Gülhan Görbil 9 Kasım 2020 14:18

  Merhabalar kısaca özetliyeyim. Bir daire tapu davamız vardı. Üç yıl sürdü ve bir yıl önce sonlandı. Mahkeme tapunun iptali ve tarafıma tesciline karar verdi mahkeme bitti. Karşı taraf istinafa gitti ve süreç hala devam ediyor. Benim sorum şu. Evdeki kiracı dava bitene kadar karşı tarafa kira ödüyordu. Dava sonuçlandığından beri yani bir yılı geçkin süredir ne karşı tarafa nede bize kira ödemiyor. Bizim avukatımız da tapu tescil olana yani tapuyu alana kadar birşey isteyemeyiz dedi. Bu bana saçma geliyor istinaf bir yıl daha sürecek gibi bu vatandaş neden kirasız otursun ki sonuçta bir mahkeme kararı var yada bir tedbir konulamaz mı bir icra dairesine kirayı öder ve istinaf bitince alacağımız. Yardımcı olursanız sevinirim

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 13:05

   Doğru bilgi vermiş meslektaşımız.

 • Mesut kislioglu 9 Kasım 2020 13:55

  Iyi gunler.ticaret yaparken karsi tarafa musteri ceki verdim.daha sonra cekin sahte oldugu anlasildi.cekin uzerindeki yazi ve rakamlar bana ait ceki veren kisi yazisinin kotu oldugunu soyledi bende yazdim ancak imza bana ait degil ayrica ceki alan firmada sikayetci degil savcilik iddanamesi ile hakkimda dava acilmis sonuclari ne olur nasil bir yol takip etmeliyim.cekte ucuncu kisilere ait ciro yok iyi calismalar

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 13:04

   Bu tür davalara bakan bir avukatla çalışmanız gerek.

 • Hamza ermiş 9 Kasım 2020 11:50

  Kardeşim yaklaşık 6 aydır merakından ara ara esrar alıp kullanıyormuş.kendisi üniversite öğrencisi.ailemiz bu zamana kadar cezaevini bırakın karakol yüzü görmüş değildir.3 hafta önce satıcıyla beraber yakalandı atm den çektiği 50 lirayı satış parası olarak göstermiş polisler.şu an cezaevinde.kullanıcıyım demesine rağmen satıcı satan benim bu benden mal almaya geldi demesine rağmen satıcılıktan tutuklandı itiraz ettik reddedildi.ilk mahkemede çıkar diyorlar avukatta tutmadık ceza alırmı ne yapmamız gerekiyor.

 • Kemal 9 Kasım 2020 11:40

  Merhaba, mahkemede açılan davada tebligat geldi. Tebligatı başka bir aile bireyi aldı. Bu bir sorun oluşturur mu?

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 12:59

   Oluşturmaz.

 • Okan Koç 9 Kasım 2020 11:17

  Mrb efendim benim alt katimdaki eve benim banyomdan su sızmış ben memurum izne gittiğim yolda olduğum gün söylediler bende gelemeyeceğini söyledim vana dışarda olduğu için kapamalarini söyledim öyle yaptılar o sürede sorun kesildi geldikten 3 gün sonra arayıp sorunun devam ettiğini söylediler ve usta geldi kapiciyla ve sorunu hallettiler bundan 2 gün sonra kalıcı gelip alt kata su kaçtığı için oluşan hasarın benim ödemem gerektigini söyledi bende benim bı kusurum olmadığını tamiri engellemek için bir direnç gostermedigimi söyleyip bişey veremeyecegimi söyledim hukuki olarak bu şekilde benim bir şey ödemem gerekiyor mu bilgi verirseniz çok minnettar olurum iyi günler kolay gelsin

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 12:58

   Sizin evinizdeki arızadan kaynaklı hasar oluştuysa ödemeniz gerekir.

 • İSMAİL HAMURKAROĞLU 9 Kasım 2020 10:45

  MERHABA,
  BABAM HAYATTA HENÜZ AMA KENDİNE AİT ARSAYI ÖLMEDEN BİZE PAYLAŞTIRMAK İSTİYOR. EŞİM İLE EVLİLİK SÜRECİMİZ PEK SAĞLIKLI DEĞİL . BABAM ARSAYI BANA HANGİ YOL İLE DEVİR ETMELİKİ EŞİM BOŞANIR İSEK HİÇ BİR HAK İDDA EDEMESİN?

  İLGİNİZE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

 • ayşen hoseinpoor 9 Kasım 2020 09:31

  merhaba ben çifte vatandaşim annem adanali, babam iranli , ama iran tahranda yaşiyorum ,tc kimlikim var türk vatandaşim, 4 yildir evliyim eşim ve kizima pasaport için başvuru yaptim ama sistemde sadece turk vatandaş olarak göründüğü , iranin türk konsülünde görevliler dedi ki benim türkiyeye gidip kütüke başvuru yapmam lazim çünkü iran kimlim ve türk kimlimde isim değişikli varmiş avukat tutmam lazimiş, şimdi iki sorum olacak uzaktan avukat tutsak benim işlerimi yaparmi ? birde nekadar bir zaman alir bu işlemler? yardimci oludunuz için teşekkürler

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 12:52

   Konsolosluktan vekaletname çıkarırsanız avukatınız işlerinizi takip edebilir.

 • hakan kale 9 Kasım 2020 07:50

  alkollüyken kavga ettim bıçakla kavgadan olmayan iki kişiye basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek şekilde yara verdim biri 3 parmağında his kaybı var birinde de 1 parmağında his kaybı var 2 kişi oldugundan dolayı verilecek ceza iki katı olarak mı uygulanacak ve ortalama ne kadar ceza alırım sizce

 • Ahmet Bozoğlan 9 Kasım 2020 01:45

  Alt komsum klimanın dış ünitesini benim penceremin yanına koymuş. Dış ünitenin sesi evin 2 odasından rahatsız edici bir biçimde duyuluyor. Uyardım fakat ciddiye almadı. Bu konuda hangi haklarım mevcut? Nereye şikayet edebilirim?

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 13:27

   Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurabilirsiniz.

 • Murat yildiz 9 Kasım 2020 00:34

  Merhabalar ben malesef uyuşturucu illetine bulasmam sebebi ve tedaviye cevap vermememhep yeniden başlamam yüzünden ailem tarafından Son çare cezaevine girip uzak kalmak için yagma suçu ile annem babam ablam olmak üzere 3 dosya ve bir tanidiklarinada rica minnet ile yine yapmadigim halde yagma ile suçlandı ve 4 dosya oldu sonunda tutuklandım ve parçalı olarak 4 yıl yattım bu 4 dosyanın 2 sinden ceza aldım hepsi aynı mahkemeye düşmesi sebebi ile heyetin kanaatı ile verilen 8.4 ve 4.2 ceza aldı babam ve diğer rica ettikleri kişiden niyetleri ilk annemin şikayetin de olduğu gbi 3 5 ay yatar çıkar ceza almaz düşüncesi idi fakat aksi oldu ve suan 13 yıl ceza aldım belirttigim 4.2 yi birirdim fakat babamdan olan 8.4 é hiç başlamadım suan herkez çok pişman hernekadar niyetlerini duruşmada belirtselwrde kişiyi suctan kurtarmaya yönelik itibar edilmeyen ifade değişikliği seBEP gösterilerek kanaat cezası verildi ve ailecek birde bundan yıkıldık babam ne dediyse olmadı ve suan ne gerekiyosa yine yapmaya haZir dosyam yargitayda yapılabilecek birsey olabilirmi bu durumu duzelt bilirmisiniz lütfen acil olarak cvp veriseniz elimizden geleni yapmaya hazırız ailecek saygilarimla….

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 13:39

   Temyiz sonucunu beklemekten başka çare yok.

 • NİHAT Bereket 8 Kasım 2020 23:51

  Tuvalet in tavanları dan su sızmakta ve tavan komple ıslak ve çok kötü bir durumda üst kat komşumuzsa arızayı yaptırmaya niyetli değil ve 4 seneden fazladır bu şekil ve uyarmamıza rağmen yapmıyor ve tuvalette su akmaya devam ediyor bunun için kanun da Bir çaresi varmı ne yapmamız lazım kanunen çözümü varmı

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 12:47

   Kendiniz yaptırıp faturasını aldıktan sonra icra takibi başlatabilirsiniz.

 • sedanur gürocak 8 Kasım 2020 21:55

  AYM nin hak ihlaline ilişkin olarak verdiği yeniden yargılama kararı, tarafları farklı ama konusu AYM nin verdiği karardaki konu ile aynı olan daha önceden yerel mahkemece karara bağlanmış bir uyuşmazlık için bu AYM kararı emsal gösterilerek kanun yoluna gidilebilir mi ? Ya da yerel mahkemede tekrar dava açılabilir mi ?

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 12:40

   Kararın içeriğini bilmeden bir şey söylemek zor.

 • Mehmet selim 8 Kasım 2020 21:33

  Fetöden verilen HAGB karari girilecek memurluk sınavına etki eder mi ?Yani gerekli puan alindıgi takdirde atama gerceklesir mi örneğin öğretmenlik ya da sağlık gibi

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 12:36

   Güvenlik soruşturmasını geçemezsiniz.

 • zeynep 8 Kasım 2020 21:28

  merhaba. eski kiracı olarak şu an 1.900 liraya oturduğumuz evimizden ev sahibi oğlum gelecek bahanesiyle bizi evden çıkarmaya çalışıyor.
  ev sahibimizin 12 tane evi var.
  iki senedir kiramızı yıllık olarak peşin yatırıyoruz. ayrıca geçen sene kiraya yüzde 70 oranında zam yaptı. yıllık peşin olarak onu da bankaya yatırdık ve şu an pandemi döneminde olmamıza rağmen çıkın hemen diyor ki 15 ocakta kira yenilememiz olduğu halde “farkını veririz çık evimden” diyor.
  size sorum şu, bu ev sahibi bizi evden çıkarabilir mi %70 zamma ve pandemi dönemine ve 12 tane evi olmasına rağmen??
  lütfen cevap verin.

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 12:35

   Çıkaramaz. Kira bedeli TÜFE’den fazla arttırılamaz. Neden kabul ediyorsunuz böyle şeyleri?

 • Tuğçe A. 8 Kasım 2020 21:07

  3 aydır özel bir eğitim kurumunda çalışmaktayım. 2 aydır maaşım verilmiyor, bunun için ihtar çekmeyi düşünüyorum. Fakat ihtardan önce veya sonra orda belirli bir süre bulunma (iş yerini mağdur etmeme) zorunluluğum var mı? Ve diyelim ki ihtar sonucu ücretimi yatırdılar işe devam ediyor muyuz?

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 12:33

   Haklı nedenle iş akdinizi feshettiğinizde ihbar süresi verme yükümlülüğünüz yok.

 • Ayhan çimiç 8 Kasım 2020 20:56

  Selamin aleyküm hocam ben tahadut ihall.yaptim e devlet uyaptan dosya kapalı.ne demek

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 12:31

   Karar kesinleşmiştir büyük ihtimalle.

 • Büşra von 8 Kasım 2020 19:42

  Nişanlim 15 sene once arsa aldi yasi kucuk oldugu icin kendi uzerine alamadi arsadi ancak suan paraya ihtiyaci var ve arsayi satmak istiyor fakat kardesleri bu arsada hak iddaa ediyor oysaki hicbir haklari yok nakit birsekilde odemis arsanin parasini arsa babasinin ustune bu durumda ne yapilinabilir ustune alabilir mi arsayi yada ne yapabilir.

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 12:31

   Bir şey yapamaz.

 • Zeynep Dirican 8 Kasım 2020 19:13

  Eğer evlendikten sonra alınan tapu eşinin izni olmadan kardeşe satılırsa kredi alabilmek için krediyi ödeyen kişi belli ise yani evi veren kişi ise ve evi alan kişi evi aldığı kişinin mirasçılarına değil soyadı aynı olan yani kan bağı olan başka kardeşine sattiysa ev geri alınabilir mi?

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 12:30

   Kimse kendi muvazaasına dayalı olarak hak iddia edemez.

 • Feride zat 8 Kasım 2020 18:28

  Kızıma 2017 kasımda 350 tl nafaka bağlandı tüfe oranına göre heryıl artırılacak. 2018 kasımda 400tl olarak ödemeys başladı babası. 2019 kasım 2020 kasımda artırmadı. Her yıl artarken 350 tl üzerinden mi hesaplanıyor yoksa bir önceki artan tutar üzerinden mi hesaplanıyor?

  • Besler Hukuk 10 Kasım 2020 12:28

   Her yıl belirlenen yeni miktar üzerinden hesaplama yapılır.

 • Fatma AVCI 8 Kasım 2020 17:14

  Mrb esim öldükten 2gün sonra reddi miras davası açtım yanlız 1 sene sonra uzerime bankadan 70 bin borç çıktı bu borctan nasıl kurtulabilirim

  • Besler Hukuk 9 Kasım 2020 19:25

   Mahkeme reddi miras kararı verdiğinde kararı bankaya sunmanız gerek.

 • Nurcan Çengel 8 Kasım 2020 17:01

  Merhaba borç aldığım kişiye gram altın senedi imzaladım. Bu senedin bir geçerliliği var mıdır?Bir hak iddia edebilir mi? Çünķü kendisi bunu kötüye kullandı. Şöyle ki, altının yüksek artış göstermesine rağmen borcumun yarısını altın üzerinden ödedim. Kalan yarısını gramı 300 ₺ üzerinden sabitleyeceğini söyledi fakat sözünde durmadı kapısının önüne kadar parayı götürmeme rağmen kabul etmedi. Senedin arkasına gram altın karşılığında 94 bin ₺ aldığım ve 130 bin ₺ ödediğime dair yazı var. Bu senetle herhangi birşey yapabilir mi?

  • Besler Hukuk 9 Kasım 2020 19:25

   Senede altın miktarı yazılması senedi geçersiz kılar.

 • ali sarsilmaz 8 Kasım 2020 16:58

  durusmama bir iki gun kaldi avukat vekalet koymamis ve durusmaya hasta oldugu icin katilamayacakms bizimde cenaze ver ve durusmaya katilamayacagm ilk durusma bosanmada davaci tarafim avukatta dursmaya gitmen gerk baroya gecemedgm icin mazeret bldremyrm ben bildrmem gerek dedi biz bldrelm ddk ama yok ddi smdi ne ypmamiz lzm lutfen acil cevap

  • Besler Hukuk 9 Kasım 2020 19:23

   Avukatınız en doğru bilgiyi verecektir.

 • Temel 8 Kasım 2020 16:42

  Dedem ölmeden önce tapuları bana satış olarak verdi kızları benden hak talep edebilirmi

  • Besler Hukuk 9 Kasım 2020 19:22

   Tapusunu alabilmek için mirasçılara dava açmanız gerekecek. İtiraz edebilirler.

 • mert irmek 8 Kasım 2020 16:22

  ben babamın ilk evliliğinden çocuğuyum annem babam anlaşamıyor boşanıyorlar ve babam ikinci evliliğini yapıyor ikinci evliliğinden 3 ÇOCUK yapıyorlar babam yarın öbürgün vefat ederse üvey anneme miras kalacak biz kardeşlerde payımızı alacak ama yarın öbürgün üvey annemde öldüğünde diyer kardeşlerim alacak miras bu haksızlık degilmi acıklarmısınız. TEŞEKKÜRLER

  • Besler Hukuk 9 Kasım 2020 19:21

   Babanız ortak anneniz farklı olduğu için normal.

 • ByFaruk 8 Kasım 2020 15:36

  Şuan 18 yaşındayım ama olay 18 yaşına girmeden önce oldu. Birisi aileme küfretti bende uyardım sözlü bir şekilde sonra susmayınca susması için boğazını sıktım boğazını sıkınca bayılmış darp raporu almış ama basit bir tıbbi müdahale ile giderilebilir yazıyor ona sadece hakaret suçu verildi bana darp ve hakaret verildi davanın sonucu ne olur?

 • Mustafa DİNÇ 8 Kasım 2020 15:27

  18 yaşındayım ayni sekilde kiz arkadaşım da 18 yaşında. Sadece sevgililik durumumuz oldu ve whatsapp konuşmalarımız onu ve beni rahatsız etmeyecek şekilde ilerledi. Mesaj içerikleri cinsellikle alakalı. Ama dediğim gibi ne onu ne de beni rahatsız ediyordu bu durum. Daha sonra bir gün evinin boş olduğunu ve eve gelmesini rica etti bana. ONUN daveti uzerine gittim eve ve hiçbir şey yapmadık. Sadece evlerinde bulundum. Ailesi bu durumu öğrendi ve beni şimdi tehdit ediyorlar. Hukuki yola başvurmak istediklerini, babamı işten attiracaklarini söylediler. Ne yapicağımı bilmiyorum bana yardım edin lütfen****

  • Besler Hukuk 9 Kasım 2020 19:19

   Rızayla olduysa bir şey olmaz.

 • Recep 8 Kasım 2020 14:19

  İyi günler Ben 18 yillik evliyim bu evlilikten 2 tane kiz çocugumuz var 11 ve 14 yaslarinda eşimle evlendigimiz gunden beri şiddetli bir şekilde geçinemiyoruz bunca yıl sabrettim cocuklarimiz var dedim ama olmuyor çocuklarimizda buyudu çok kotu etkileniyorlar gercek anlamda bizim ve cocuklarin gelecegi içinde ayrilmamizdan başka çare yok bu şekilde çok çaresiz kaliyorum ve gun geçtikçe çocuklarım beni kötû biliyor eşimin anlaşmalı boşanmayı kabul edecegini hiç zannetmiyorum ben dava açacak olursam beni neler bekler 1 adet arsamiz var degeri 100000 tl eşimin adina evlendikten sonra aldik evimiz kira maasla çalisiyorum ve şuan tamami evim ve geçinmemle alakali 30000 tl ye yakin borcum var ben dava açacak olursam çocuklar esimde kalacak olursa nekadar nafaka oderim tazminat isterse esim nekadar isteyebilir arsamiz ne olur ben esime ve cocuklara nezamana kadar nafaka oderim elbette onlara bakmakla yukumluyum bakacagimda fakat resmiyrtte ne olur bilmem gerek bunlari cevaplarsaniz sevinirim

  • Besler Hukuk 9 Kasım 2020 19:18

   Bir avukatla çalışmanız gerek.

 • emel torun 8 Kasım 2020 14:13

  Merhaba. Mail adresinizi internetten buldum. Bir konuda bize fikir verirseniz 3 çocuklu mağdur bir kızımıza çok iyilik yapmış olursunuz. 42 yaşında bir kızımız var. Bu kızımızın çekişmeli bir boşanma davası var. Bu kızmızın ortak kocası ile 400 bin lira değerinde bir evi var. Avukatınla bizim de şimdi öğrendiğimiz bir absurt bir anlaşma imzalamış. Anlaşmada dava sonuçlanırsa avukata evin yarısı olan 200 . bin lira. Davayı geri çekerse 50 bin lira ücret ödeyecek. Şimdi bu kızımız 3 çocukla kira köşelerinde oturuyor. Davayı kazanacağından emin olduğu için o şartlarda ve o panikte(kocasının bu ücreti ödeyeceğini düşündüğünden) aavukatı ile anlaşmayı imzalamış. Şu anda bu kızımız çok mağdur ve ayda 2000 lira ile bir yerde yemek yaparak kirasını ödemeye ve çocuklarının krnını doyurmaya çalışıyor. Lütfen bize bir cevap. Bu avukatı ile olan anlaşmayı tek taraflı ücret ödemeden fesh edebilir mi. Avukatı kızımıza ilgili henüz hiç bir işlem yapmadı. Lütfen bize acele cevap verirseniz çok seviniriz. Teşekkürler

  • Besler Hukuk 9 Kasım 2020 19:17

   %25’den fazla alamaz avukat.