0216 387 0 388

İSİM DEĞİŞTİRME DAVASI

İsim Değiştirme

 

İsim ve soyadı insanların dış dünyayla iletişim kurarken ve kendilerini tanıtırken ilk söyledikleri şeydir. Her insan kimliğinin vazgeçilmez parçası olan ismini gururla söylemek ve taşımak ister. Fakat  ebeveynler bu konuda çok düşünmeden veya tam bilgi sahibi olmadan isim koyabilmektedirler. Bu nedenle bireyler diğer kişilerden kötü geri dönüşler alabilmekte ve çoğu kişi için hayat zulme dönüşebilmektedir. Özellikle sahne hayatında birçok sanatçı gerçek ismini kullanarak şöhret olamayacağını düşündüğünden kendisine yeni isim ve soyadı seçmiştir. İsimlerin insanlar üzerinde çok etkili olduğu açıktır. İsim değiştirme veya kanundaki ifadesiyle adın değiştirilmesi ancak haklı sebeplerin bulunması halinde mümkündür. Bu makalemizde isim değiştirme davası ve soyadı değiştirme hakkında merak edilen tüm sorulara cevap vermeye çalıştık. Siz de isim değiştirme ile ilgili sorularınızı sayfanın en altından sorabilir, diğer hukuki sorularınızı ise avukata sor sayfamızdan iletebilirsiniz.

İsim Değiştirme Davası İçin Haklı Sebepler

Kanunda açıkça ifade edilmediği için Yargıtay kararlarından haklı sebepler için bir çıkarım yapabilmekteyiz. Bunlara örnek olarak;

 • Kişinin adının komik, gülünç olması
 • İsminin toplumca bilinen bir suçluya ait olması ya da kötü bir olayla anılması
 • Toplumun genel ahlak kurallarına uygun olmayan isimlerden olması
 • Kimliğinde yazılı isim değil başka bir isimle herkes tarafından tanınması
 • Telaffuzunun zor olması gösterilebilir.

Sadece bu sebeplerle isim değiştirme davası açılması zorunlu değildir. Haklı sebep kavramına örnek teşkil etmesi açısından Yargıtay Kararları’nda bunlar belirtilmiştir. Kişinin yalnızca isminden rahatsız olduğu için keyfi isim değiştirme yapması da uygulamada mümkündür. Var olan isminize ikinci bir isim ekletme de yapılabilmektedir. İki isim kullanıyorsanız birisi için isim sildirme davası da açabilirsiniz.

Soyadı Değiştirme Davası Şartları

Soyadını değiştirmek isteyen kişiler de haklı bir gerekçeye dayanmalıdır. Soyadını değiştirmek isteyen kişilerin haklı bir gerekçeye dayanmayan talepleri mahkeme tarafından reddedilecektir. Haklı nedenlere örnek olarak;

 • Din değiştirme
 • Mesleki açıdan kişiye zarar verecek bir soyadı olması. Örneğin bir avukatın soy adının “Güvenilmez” olması gibi
 • Alay edilebilir olması, kötü çağrışımlarda bulunması
 • Milli kültüre, örf ve adete uygun olmaması
 • Davacının babasıyla kişisel ilişki kurmaması ve manevi bağ hissetmemesi gösterilebilir.

Haklı sebepler sınırlı sayıda değildir. Bu ve benzeri hallerde mahkeme soyadı değiştirme için haklı nedenin varlığını kabul edecektir.

Mahkemesiz İsim Değiştirme Mümkün Mü?

Nüfus Hizmetleri Kanunu’na eklenen 11. geçici madde ile 24/12/2022 tarihine kadar yalnızca aşağıda belirtilen sebeplerle sınırlı olarak isim ve soyadı değiştirme mümkündür.

 • İmla ve yazım hatası yapılmış olması
 • İsmin veya soyadının genel ahlaka aykırı olması
 • İsmin veya soyadının gülünç olması
 • Soyadının memuriyet, rütbe, aşiret, yabancı ırk ve millet isimleri ile aynı olması

Bu sebeplerden herhangi birinin bulunması halinde ikametgah adresinizin bulunduğu Nüfus Müdürlüğü’ne başvurarak isminizin düzeltilmesini talep edebilirsiniz. Bu sebepler haricinde mahkemesiz isim değiştirme mümkün değildir. Yeni kimliklerde isim ekleme de mahkeme kararı olmaksızın yapılamaz.

E devletten İsim Değiştirme Yapılabilir Mi?

Evli veya boşanmış kadınlar e devletten isim değiştirme başvurusu yaparak;

 • Kocasının soyadı ile eski soyadını birlikte kullanmayı,
 • Eski soyadını kullanmaktayken sadece eşinin soyadını kullanmayı,
 • Boşandığı eşinin soyadını kullanmasına izin verildiyse eski soyadıyla eşinin soyadını birlikte kullanmayı,
 • Sadece evlenmeden önceki soyadını kullanmayı talep edebilir.

Çocuğun İsmini Değiştirme Mümkün Mü?

Çocuğun velayet hakkına sahip ebeveyn isim değiştirme davası açarak çocuğun ismini değiştirebilir. Evlilik devam ederken çocuğun velayeti anne ve babadadır. Bu durumda anne ve babanın birlikte dava açması gerekli olup ebeveynlerden birinin tek başına dava açması mümkün değildir. Evlilik birliği sona erdikten sonra ise velayete sahip olan anne veya baba isim değiştirme davası açabilir. Şartları varsa bebeklerin dahi isminin değiştirilmesi mümkündür. Babalık davası veya boşanma sebepleri hakkında bilgi almak isterseniz bu konudaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

İsim Değiştirme Davasında Yetkili ve Görevli Mahkeme

İsim değiştirme başvurusu davacının yerleşim yerinin bağlı bulunduğu Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yapılabilir. Mahkemece isim değişikliğine hükmedildiği takdirde kimlikte isim değiştirme işlemi yapılması mümkündür.

İsim Değiştirme Davası Süreye Tabi Midir?

İsim değiştirme davası açmak için herhangi bir süre şartı yoktur. Kişi zamanaşımı veya hak düşürücü süreye tabi olmadan istediği zaman dava açabilir.

Nüfus Kayıtlarının Düzeltilmesi Davası ile İsim Değiştirme Davası Arasındaki Fark Nedir?

Nüfus kaydının düzeltilmesi davası ile davacı nüfus bilgilerindeki herhangi bir yanlışlığın düzeltilmesini talep etmektedir. İsim değiştirme ve soyadı değiştirme davalarında ise yalnızca isim ve soyadının değiştirilmesi talep edilmektedir.

İsim ve Soyadı Değiştirme Maliyeti Ne Kadar?

 

isim değiştirme avukat ücreti

2020 yılında açılan bir isim değiştirme davası için davanın başında harç ve masraflar dahil 366,60 TL ödeme yapılmaktadır. Dava ilan aşamasına geldiğinde buna ilaveten ortalama 100 TL daha ödenmektedir. Bu nedenle isim değiştirme masrafının 466,60 TL olduğunu söyleyebiliriz. İsim değiştirme davası avukat ücreti ise genellikle 3000 TL ile 5000 TL aralığında değişmektedir. E-tahsilat sistemine üye avukatlar tarafından dava masrafları ve vekalet ücreti kredi kartı ile 9 taksite bölünebilmektedir.

İsim Ekletme Davası Ne Kadar Sürer?

Adalet Bakanlığı tarafından isim değiştirme davası için belirlenen hedef süre 255 gündür. Ancak davanın iyi bir şekilde takip edilmesi halinde çok daha kısa sürede sonuçlandırılması mümkündür.

Avukatsız İsim Değiştirme Davası Açabilir Miyim?

Hiçbir hukuk davasının avukat ile takip edilmesi zorunlu değildir. Ancak bu tercih genellikle iyi sonuçlar vermemektedir. Usul hataları yapıldığı için kaybedilen birçok dava mevcuttur. Davanızın etkili bir şekilde yürütülmesi ve hızlıca sonuç alınabilmesi için isim değiştirme davası konusunda uzman bir avukattan hukuki yardım almanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

727 Soru

 • L.Asli G........ 3 Şubat 2021 21:25

  Merhabalar,
  Cinsiyet gecis amacıyla isim degisikligi yapabilmek için dava acmak sart midir yoksa Nüfus Müdürlüğü ne dilekçeye başvurmak yeterli mi bu konuda cunku kimliğimde yazılı isimle doğal olarak bir bağım olmadığından N.Mudurlugu nde işlem yapmak mümkün mu?
  Teşekkürler.
  Iyi gunler.

  • Besler Hukuk 8 Şubat 2021 10:03

   Dava açmak gerekir.

 • Ahmet Akdağ 3 Şubat 2021 21:08

  Merhabalar benim kızımın adı remziye ama hergün bu adı ile sıkıntı yaşıyor arkadaşları onunla dalga gecip remzi diyorlar kızım 19 yasinda bu ismi degistirebilirmi

  • Besler Hukuk 8 Şubat 2021 10:02

   Bu gerekçeyle değiştiremez.

 • Emir Çengel 3 Şubat 2021 20:35

  Adım Emircan kardeşiminki Emirhan çok karıştırılıyoruz ve herkes beni emiray olarak bilir ve cagirir bu sebeple adimi Emiray yaomak istiyorum 17 yasindayim ve aileminde rızası var degistirebilir miyim ve avukat geregi duymuyorum toplam miktar ne olur sizce

  • Besler Hukuk 8 Şubat 2021 10:01

   Avukat gereği duymuyorsan bize neden soru soruyorsun?

 • Vahide 3 Şubat 2021 11:33

  Hamileyken oğlumun ismini Ali Kayra olsun diye düşündük doğumdan sonra iki günlükken hasta oldu ve bir hafta hastanede kaldık babamız sadece Ali ismini yazdırmış ama biz hep Ali Kayra dedik oğlum 3.5 yaşında ismini Ali Kayra diye biliyor ikinci ismini yazdırmak istiyoruz davami açmamız gerekiyor yoksa nüfus müdürlüğünde yazdirila bilir mi

  • Besler Hukuk 8 Şubat 2021 09:55

   Dava açmanız gerekiyor.

 • Sedat Bozkurt 3 Şubat 2021 03:27

  Merhaba ismimi hiç tanımadığım babam koymuş yetiştirme yurdundan çıktıktan sonra ismini değiştirmeye karar verdim babamı tanımıyorum sadece hayatta olduğunu biliyorum ve annemde ben küçükken vefat etmiş ismimi değiştirmek istiyorum tanımadığım birinin bana verdiği ismi kullanmak istemiyorum bu sebepten dolayı dava açabilir miyim

  • Besler Hukuk 8 Şubat 2021 09:47

   Bu sebeple olmaz.

 • Taş Küçükşener 2 Şubat 2021 07:23

  ismim Taşkın olması gerekirken Taş yazılmiş Taş diye isimmi olur diyor nereye gitsem Türkiyede tek diye biliyom ama nüfüsa gittim Taşkın yaptirmak icin harf eklemesi yapilacagindan dolayi mahkeme karari olmasi gerek dediler dogrumu söylediler acaba ne yapmam gerekir

  • Besler Hukuk 7 Şubat 2021 10:30

   Doğru maalesef.

 • Kezban S. 1 Şubat 2021 21:12

  İsmim Kezban. Kezban adı artık maalesef kötü anlamda kullanılıyor. ” saf, cahil, görgüsüz, kaba, görüntüsüne önem vermeyen, erkeklere düşkün” gibi anlamlarda kullanılmaya başlandı. “Kezbansın” “Kezbanlaşma” “Kezban gibi olmuşsun” gibi ifadeler kullanılıyor ve dalga geçiliyor. Artık şarkılara bile girmeye başladı ve ben bu durumdan rahatsız oluyorum . Mahkemeye gitmeden nüfus müd . değiştirebilir miyim?

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 15:06

   Dava açmanız gerekir.

 • Leyla kepenek 1 Şubat 2021 13:39

  Merhabalar, aynı ailede aynı ismi iki kişi kullanıyoruz. Benim ismim ve soyismimden iki tane var bu da mahkemesiz isim ekleme veya değiştirme şeklinde düzeltilebilir mi? (

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 14:37

   Dava açmanız gerekir.

 • Duriye Kavak 1 Şubat 2021 10:26

  İsim ekletme için nasıl bir yol izlemeliyim. Nüfus müdürlüğune dilekçe vermem yeterli mi?

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 14:34

   Dava açmanız gerek.

 • Merve karadeniz 1 Şubat 2021 02:40

  18 yaş üzeri olan bir kişi ismini degiştirmek istiyorsa anne ve babanın imzasına gerek var mı?veya anne baba imza vermezse sorun olur mu?

 • Ülviye Yaman 1 Şubat 2021 01:13

  Merhaba adım Ülviye insanlar ismimle dalga geçebiliyor ulvi veya erkek ismi gibi diyenler, söyleyemeyenler, ismimi yanlış anlayanlar oluyor, ve babannemle aynı isim soy isime sahibim, ismimi değiştirmek için haklı bir sebep midir, bir de avukatsız değiştirebilir miyim, ne kadar sürer?

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 14:26

   Bu gerekçeyle olmaz.

 • Eren Erdem 31 Ocak 2021 23:17

  Adım Eren Erdem. Bir siyasetçi ile aynı. Beni görmeden siz o musunuz, o partiden misin gibi yorumlar çok can sıkıcı. Dava mı açmam gerek yoksa nüfus müdürlüğü bu gerekçe ile isim değişikliği yapar mı?

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 14:20

   Dava açmanız gerekir.

 • Hacı Küçük 31 Ocak 2021 21:15

  Merhaba ismim hacı Arap ancak Arap ismini sildirmek istiyorum. Arap bir millet bir ırk ismi ve kendi ismimde böyle birşeyin bulunmasını istemiyorum dava açmadan nüfus müdürlüğüne başvurarak değiştirebilir miyim?

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 14:14

   Dava açmanız gerekir.

 • Fatma gülşen 31 Ocak 2021 21:12

  Merhabalar ismim fatma soyadım gülşen herhangi bir kurumda fatmagül şen olarak saniliyor bu durum beni rahatsz ediyor ismimin yanina isim ekletirmem mumkun mu acaba yada yeni farkli bir isim mumkun mudur ?

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 14:13

   Mümkündür.

 • Ebubekir pınarbaşı 31 Ocak 2021 20:16

  Benim adım Ebubekir. ares ismini kullanıyorum müslüman olmadığım için kullanmak istemiyorum acaba dilekçe verip dava açsam ismim değişirmi değişme ihtimali yüksekmi hocam

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 14:06

   Değişme ihtimali davanın takip edilme şekline göre artar ya da azalır.

 • İsa Akbulut 31 Ocak 2021 20:14

  Merhabalar benim eşimin ismi Nüfus cüzdanında Fatma Gül ama ailesi olsun yakın çevresi olsun herkes ismini Eylem olarak biliyor imzasını bile Eylem ismini kullanarak atıyor nikah yaparken Benim başka biri ile nikah yaptığımı düşünenler bile oldu isminden dolayı bunun için isim değişikliği yaparlar mı ?

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 14:05

   Yaparlar.

 • Ibrahim yöyen 31 Ocak 2021 20:10

  Marhaba size bir sorum olacaktı 5 yaşına kızım var adı elvin yabancı isim olduğu için biz ona ecrin diyoruz sadece 2 harf değişiyor mahkeme yolu olmadan nasıl değıştirebilirmiyiz

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 14:05

   Dava açmanız gerekir.

 • Şaban 31 Ocak 2021 18:31

  Mrb.ismim Şaban. Dava açmadan nüfus müdürlüğünde degistirebilirmiyim

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 14:02

   Değiştiremezsiniz.

 • Seyda 31 Ocak 2021 17:19

  Merhaba 18 yaşina kadar adım seydaydi kimligimi degistgim de şeyda oldugunu ogrendim simdi tekrar seyda olmasini istiyorum cunku cevrem beni seyda biliyor mahkeme karari olmadan degisebilir miyim

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 14:02

   Dava açmanız gerek.

 • Mikail Yıldan 31 Ocak 2021 16:39

  Merhaba. Adım Mikail . Degistirmwk veya isim eklemek istiyorum.Sebep sudur ; Dini bir isim ve ben bu ismi ruhen ve manen agir hissediyorum. Adimi surekli Miko veya muko olarak cagiriyorlar.Bu konuda surekli insanlari uyarmakdan ve tartismakdan yoruldum hemde ismimi savunmadigim zaman Gunaha girdigimi dusunuyorum surekli savunmak zorunda kaliyorum adimi ve kendimi suclu hissediyorum Dinen. ve bir sosyal ortamda adim Mikail deyince aldigim yorumlar soyle ; Cebrail de var mi? Azrail ? israfil hahhahahah ‘ seklinde. Diger bir sorun ise, Aile beklentisi ,Adim Mikail diye Benden dindar olmam ve hal ve hareketlerime diger insanlara gore daha cok dikkat etmem gerektigini duyuyorum. Bir insanin Karakteri ve ismi arasinda bir bağ olusmuyorsa ; Sosyal ve ozel hayat icinde, kisinin ismi ile Karakteristik yapisi surekli catisma halinde olur. Ve kendi icinde boyle bir Catisma olan kisinin , insani sosyal hayata Baglayan en muhim kavram olan ‘ÖZGUVEN’ kavramini yitirmesine sebeb olur. Buda kisilik problemini dogurur. Gerekcem budur. Gecerlimidir ?

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 13:55

   Bu gerekçeyle olmaz. Objektif olarak gülünç değil.

 • Cafer 31 Ocak 2021 16:33

  Ismimin soylendiginde karsi tarafta anlamama sorunu oluyor her soyledigimde karsi taraf cagataymi çağrı zafer mi gibi soru soruluyor..Nüfus müdürlüğünde adımı degistirebilirmiyim

  • Besler Hukuk 6 Şubat 2021 13:53

   Bu gerekçeyle olmaz.

 • Benan berfin yılmaz 30 Ocak 2021 20:17

  Merhaba ismim benan berfin kendimi bildim bileli beren ismini kullanıyorum ailem bile beren diye sesleniyor. Benan ismini babaannem koymuş hiç kullanmadım erkek ismi olarak da kullanıldığı için küçük yaşlarda okul arkadaşlarım tarafından alay konusu olmuştu. Bu yüzden de hiç kullanmadım berfin ismini de aile dostumuz koymuş annem ve babam beren ismini kullandılar hep. 23 yaşındayım ve kullandığım isim ile nüfustaki ismim aynı olsun istiyorum artık sizce dava açarsam olumlu sonuç elde edebilir miyim?

  • Besler Hukuk 31 Ocak 2021 14:47

   Elde edebilirsiniz.

 • Medine 29 Ocak 2021 19:33

  Merhaba benim adım Medine ve ismimi değiştirmek istiyorum 2 nedenim var biri insanlar tarafından ilahi söyleyerek alay edilmek diğeri ise müslüman olmamam bu gerekçe ile ismimi değiştirebilir miyim?

  • Besler Hukuk 31 Ocak 2021 14:00

   Değiştirebilirsiniz.

 • Asliye Kaman 28 Ocak 2021 20:54

  Merhaba ismim Asliye. Ailem, çevrem Aslı diyor. Çoğunlukla resmi evraklarda yanlış yazılıyor ve anlaşılmıyor (Asiye,Aliye gibi) . Arkadaşlarım gülünç buluyor. Nüfus Müdürlüğüne dilekçe vererek değiştirebilir miyim ?

  • Besler Hukuk 31 Ocak 2021 13:36

   Dava açmanız gerekir.

 • Döndü 28 Ocak 2021 13:43

  Adım Döndü babaannemin adıymış halamlar koymuş çocukluğumdan beri bu isim yüzünden hep dalga geçildim bu yüzden ben de üniversitede başka bir isim kullandım artık ona alıştım dalga geçildiğime ve başka bir isim kullandığıma dair tanıklarla avukatsız dava açsam olumlu sonuçlanır mı bilgi verir misiniz.

  • Besler Hukuk 31 Ocak 2021 13:27

   Davanın sonucu nasıl takip edildiğine bağlıdır.

 • Yasar oymak 28 Ocak 2021 13:34

  Benim ismim Yaşar ama erkek ismi oldu icin çok saçma sorular soruluyor bana çok rahatsiz oluyorum değiştirmem mümkün mü? Ve yurtdişinda oturdum icin ne yapmam gerek?

  • Besler Hukuk 31 Ocak 2021 13:26

   Dava açmanız gerek.

 • Akdmr 28 Ocak 2021 12:06

  Merabalar ismim salih ama herkes bana muhammed salih diyor ve bende muhammed ismini çok seviyorum ismimin başına muhammed ekleyebilir miyim… ?

  • Besler Hukuk 31 Ocak 2021 13:24

   İsim ekletme davası açabilirsiniz.

 • Sıddıka 27 Ocak 2021 21:07

  Merhaba adım Sıddıka , Sıddık isminden geldiğin için beni de hastane veya bazı kurumlarda Sıddıka Bey diye çağırıyorlar ve aşırı utanıyorum. Üniversite öğrencisiyim ve tanışırken ismimi söylediğim zaman çoğu kişi gülüyor ve herkes tarafından dalga geçiliyor. Bu durumda mahkemeye dilekçe vererek dava açsam kabul olur mu ?

  • Besler Hukuk 31 Ocak 2021 10:42

   Objektif olarak gülünç değil. Başka bir nedenle açsanız daha iyi olur.

 • Mevre kaya 27 Ocak 2021 15:42

  Iyigunler. Adım mevre ben merve yaptrimak istiyorum. Ama 2007 de acilan ve2013 de kapandi ama dosyam acik. Bu isim değisikliğini etkilermi nufusa dilekce verilirse yapilirmis cunku

  • Besler Hukuk 31 Ocak 2021 10:35

   Nüfus Müdürlüğü harf hatası olduğu için düzeltmesi gerekir.

 • Tezcan Tikic 27 Ocak 2021 12:20

  Merhaba ismim tezcan erkek ismi bu yuzden ismimi degistirmek yada onunu baska bir kiz ismi ekletmek icin dava mi acmam gerekir yoksa nufus mudurlugunden halledilebilir mi?

  • Besler Hukuk 31 Ocak 2021 10:19

   Dava açmanız gerekir.

 • ZÜLFİKAR DEMİRER 27 Ocak 2021 00:06

  Merhaba ismim Zülfikar toplum tarafindan Alevi olarak kabul görmüş insanlar bu jdim Alevi ismi Alevi misin gibi sorularından bıktım.bu isim benim de karekterimle uyusmuyo bu gerekçe ile dava açabilir miyim

  • Besler Hukuk 31 Ocak 2021 10:05

   Açabilirsiniz.

 • Kıymet 26 Ocak 2021 21:08

  Merhaba benim adım kıymet ama adımı sevmiyorum nimet ve kıyamet olarak anlayanlar oluyor bu sebeple isim değişir mi?

  • Besler Hukuk 30 Ocak 2021 17:45

   Bu gerekçeyle olmaz.

 • Mert kayaaltı 25 Ocak 2021 23:33

  Selamın aleyküm bir sorum olacaktı. Mert ismini sevmiyorum hoşlanmıyorum ve bu ismi değiştirmek istiyorum ne yapmalıyım maliyeti ne kadar olur bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz?

  • Besler Hukuk 30 Ocak 2021 17:13

   Maliyeti sayfa içerisinde yer alıyor.

 • Özge Karayağız 25 Ocak 2021 20:24

  Merhabalar 6 yasindaki oglumun adı Arda bu ismi degistirmek istiyoruz. Nedenini anlayamadigimiz bir sekilde 1 yildir oglum Arda ismini sevmiyor ve kendi adini arkadaslarina Yağız Ali diye söylüyor.

  • Besler Hukuk 30 Ocak 2021 17:09

   Dava açarak değiştirebilirsiniz.

 • Ahmet karaca 25 Ocak 2021 07:53

  İsim ekletmek istiyorum bunun için ne yapmalıyım
  Adım ahmet ekletmek istediğim isim metehan

  • Besler Hukuk 30 Ocak 2021 16:26

   Dava açmanız gerekir.

 • Eda 24 Ocak 2021 22:04

  Bi sorun daha olucakti kusura bakmayın davayı oturdugumuz yerdemi açmak zorundayız yani ilçede oturuyoruz ilde acabilrmiyiz mesela

 • Hatice Bozkurt 24 Ocak 2021 18:18

  adım Hatice peygamber efendimizin eşinin ismi olduğundan Muhammet isimli kişilerden çirkin yakıştırmada bulunuyor ve çok rahatsız edici oluyor.
  İsmimi değiştirmem mümkün mü?

  • Besler Hukuk 30 Ocak 2021 16:09

   Bu gerekçeyle olmaz.

 • Besler Hukuk 24 Ocak 2021 15:16

  Alırsınız.

 • hatice bıçakçı 24 Ocak 2021 03:24

  Merhaba ismim hatice, anneden ablam ile aynı ismi taşıyorum. iki kardeşin adı hatice . ama ablam annemin nüfusunda kayıtlı değil. onlarca şahit ile bunu ispatlaya bilirim. ismimi değiştirmem mümkün mü

  • Besler Hukuk 24 Ocak 2021 15:07

   Bu gerekçeyle mümkün değil.

 • Sabiha 24 Ocak 2021 01:28

  Merhaba. İsmim Sabiha hoşlanmıyorum beğenmiyorum ismimden rahatsız oluyorum. İstemiyorum bu isimle anılmak. Değiştirmek istesem olur mu?
  Bence her insan ismini değiştirebilmeli Mahkeme olumsuz sonuç vermemeli. Sonuçta bu isimleri biz seçmiyoruz irademiz dışında ailemiz karar veriyor ve ben bunu değiştirebilme hakkına sahipsem mahkeme olumsuz sonuç vermemeli.

  • Besler Hukuk 24 Ocak 2021 15:05

   Bu gerekçelerle olmaz.

 • Filiz turşah 23 Ocak 2021 23:00

  Merhaba kızım 1, 5 yaşında Ayşe sultan adı ama ben ayşeyi ikra olarak değiştirmek istiyorum dava açsam mümkün mü acaba

  • Besler Hukuk 24 Ocak 2021 15:03

   Mümkündür.

 • Yeter .. 23 Ocak 2021 21:42

  Merhaba ismim Yeter ismimden oldukça rahatsızım ve çevremde farklı bir isim ile tanınıyorum. Bu gerekçe ile nüfus müdürlüğüne dilekçe vererek değişim yapılabilir mi ?

  • Besler Hukuk 24 Ocak 2021 15:03

   Dava açmanız gerekir.

 • Öznur Arslan 23 Ocak 2021 17:54

  Merhaba ismim Öznur fakat Öznur ismini kullanmayı hiç ama hiç sevmiyorum ve herkes beni Nur ismiyle tanıyor ismimi değiştirmem mümkün müdür?

  • Besler Hukuk 24 Ocak 2021 14:54

   Mümkündür.

 • Aliihsan xxxx 22 Ocak 2021 16:23

  Merhabalar ismim Aliihsan ve bu nüfus memurunun yanlış yazımı yüzünden olmuş. İsmimi Ali İhsan olarak değiştirmek istiyorum. Avukat tutmazsam sıkıntı olur mu ?

  • Besler Hukuk 24 Ocak 2021 14:15

   Nüfus müdürlüğüne başvurun. İmla ve noktalama hatalarını düzeltmeleri gerekir.

 • ayşe fatuma 22 Ocak 2021 13:34

  merhaba, tanık değişikliği yapabiliyor muyum?

  • Besler Hukuk 24 Ocak 2021 14:11

   Usul kurallarını öğretemiyoruz.

 • Aynur alpaydın 22 Ocak 2021 13:19

  Merhabalar, Ailemin bana verdiği isim Rojda herkes tarafından bilinen de bu ismim. Fakat kimlikte yazmamışlar o an Aynur yazdırmışlar.Değiştirmek için neler yapmam gerekiyor bilgi verir misiniz?

  • Besler Hukuk 24 Ocak 2021 14:11

   Dava açmanız gerek.

 • Akif Arican 22 Ocak 2021 12:34

  Merhaba cift isimliydim Mehmet Akif yurtdisinda yasiyorum cifte vatandasim burda Isvecte ismim önundeki Mehmet i
  kaldirtdim (yalnis yaziyorlar birlesik yaziyorlar Mehmetakif, Mhemetarif vs vs) vergi nufus idaresi karari ile burda ismimi sadece Akif yaptim soyismim ayni , ayni islemi Turkiyede biraz mesakatli gördugum kadariyla ?!
  yeni nufus cuzdani cikaracagim cikartmadan önce Turkiyede da ayni islemi Turkiyede yasayan kardesime vekalet vererek yapabilirmiyim? ön ismi kaldirtma.
  saygilar iyi calismalar

  • Besler Hukuk 24 Ocak 2021 14:10

   Dava açarak isim kaldırabilirsiniz.

 • Berşan 21 Ocak 2021 19:20

  İsmimin anlamı “Bir peygamberin dinini kabul etmek” ama ben ateistim. Bu isim değişikliği için geçerli bir sebep midir? Öyleyse ortalama kaç ayda sonuçlanır?

  • Besler Hukuk 24 Ocak 2021 13:51

   Geçerli sebep teşkil eder.

 • uygur 21 Ocak 2021 15:48

  İyi günler ismimi değiştirmeye karar verdim. Avukatla dava açsam 2 ayda değişir mi, bütün her şey tamamlanır mı?

  • Besler Hukuk 24 Ocak 2021 13:44

   Mahkemenin yoğunluğuna göre değişir.

 • Avşin 21 Ocak 2021 15:34

  İyi günler ismim avşin 18 yaşındayım ismimle dalga gecen kürt diyen vb şeyler diyolar bende bundan cok rahatsız oluyorum ve artık ismimden nefret ediyorum değiştirmek için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız cok sevinirim

  • Besler Hukuk 24 Ocak 2021 13:43

   Dava açmanız gerekiyor.

 • ANAKIZ İNİZ 21 Ocak 2021 15:25

  Merhaba
  Ben isim değişikliği için dava açtım ama mahkeme kararı reddetti bemm iş arkadaşlarım üniversite arkadaşkarım adım farklı olarak biliyor ama bizim köyde muhtar a sormuşlar o kimliğimdeki isim ile tanıyoruz demiş ve hakim reddetti davayı bir daha açabilir miyim dava

  • Besler Hukuk 24 Ocak 2021 13:41

   Avukatsız dava açmanın sonuçları. Tekrar açılamaz maalesef.

 • Rabia İpek 21 Ocak 2021 14:58

  Merhaba benim adım Rabia. Benim adım bir zamanlar siyasi bir partinin adıyla neredeyse özdeşleştiği için 7 yıldır Ada ismini kullanıyorum. Ayrıca dini tercihimden dolayı adımı kullanmıyorum.Uzun bir süredir insanlar beni Ada ismi ile tanıdı.16 yaşımdan beri Ada ismini kullanıyorum şuan 23 yaşındayım İsmimin arapça bir sözcük yerine Türkçe olmasını istiyorum bu sebeple Ada olarak değiştirmek istiyorum. Sizce sebeplerim davamın olumlu sonuçlanması için yeterli mi?

  • Besler Hukuk 24 Ocak 2021 13:40

   Sadece gerekçeler yeterli değil. Davanın iyi bir şekilde takip edilmesi gerekiyor.

 • Eda 20 Ocak 2021 00:36

  Merhaba ben 4.5 yaşındaki kizimin ismini değiştirmek istiyorum iki ismi var ikinci ismi istemeyerek koyulmuş bi isim ve hiç kullanmiyoruz başka isim istiyorduk aslında ama bi sekilde o isim oldu değiştirmek istiyorum bu şekil de degistirilirmi acaba

  • Besler Hukuk 24 Ocak 2021 10:01

   Dava iyi takip edilirse değiştirilebilir.

 • hatice sümeyye 18 Ocak 2021 17:07

  merhaba benim adım hatice sümeyye ismimi kendimle bağdaştırmıyorum ve arapça kökenli isim istemiyorum avukatsız bir şekilde sizce ismimi değiştirebilir miyim ?

  • Besler Hukuk 23 Ocak 2021 14:17

   Bu gerekçeyle zor.

 • Merve karadeniz 18 Ocak 2021 01:43

  Merhabalar ben isim degişikligi yapmak istiyorum 18 yaşından sonra anne ve baba imza vermezse bile dava açaram degiştirebilirmiyim?

 • Servet 17 Ocak 2021 10:05

  Merhaba , ismim hem kız hemde erkek ismi değiştirmek istiyorum. Nüfus müdürlüğüne gidip dilekçe ile işim değiştirme vardı kalktı mı ? Kalktiysa şimdi nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Besler Hukuk 19 Ocak 2021 18:00

   Dava açmalısınız.

 • faruk hüner 16 Ocak 2021 23:08

  Merhaba iyi günler
  Adım:Faruk
  ismimin başına ömer getirilmesini istiyorum bu konuda ne yapmam gerekir
  avukatsız yapabilirmiyim ne kadar sürede sonuçlanır
  teşekkürler.

  • Besler Hukuk 19 Ocak 2021 17:55

   Her dava avukatsız açılabilir ancak genellikle iyi sonuçlanmaz.

 • EBUBEKİR DOĞAN 16 Ocak 2021 18:18

  Merhabalar, adim ebubekir. Yeni birileriyle tanıştigim ya fa birileri adımı sorduğunda genelde anlaşılmıyor. Ayni zamanda bekir,ebu gibi kısaltmalarla sesleniyor herkes. Terör örgütü liderinin ismi olmasi sebebiyle dalga geçenlerde var. Artık ismimden nefret ediyorum. Değiştirip mert yapmayi düşünüyorm. Sizce olumlu sonuçlanir mi ayrica 17 yasindayim ailem izin vermezse kendim dava açabilir miyim?

  • Besler Hukuk 19 Ocak 2021 17:34

   Bu gerekçelerle zor. 18 yaşını doldurduktan sonra bir avukata başvursan daha iyi olur.

 • Xxxx Kotan 15 Ocak 2021 23:48

  Kotan soyadıni anlamından rahatsız olduğum, kendime ait hissetmedigim gerekçesiyle avukat tutarak değiştirebilir miyim

  Kotan, Köten : önüne beygir koşulan, kazacağı toprağın derinliği ve genişliği ayarlanabilen, bütünüyle demirden yapılmış büyük saban.

  • Besler Hukuk 19 Ocak 2021 15:37

   Değiştirebilirsiniz.

 • Halime 15 Ocak 2021 21:37

  Merhaba. Tam adım Halime Nur. Babam Benaz ismini çok istiyormuş bu yüzden bu ismi kullanmaya başladım ve sosyal cevremde birkaç yıldır Benaz olarak tanınıyorum. İsmimdeki Nur hiç kullanılmıyor. İsmimi Benaz Halime olarak değiştirmem mümkün müdür?

  • Besler Hukuk 19 Ocak 2021 15:32

   Mümkündür.

 • buse 15 Ocak 2021 20:20

  merhaba daha önce isim soyisim değiştirmedim annemin soyadını almak istiyorum davasiz olur mu

  • Besler Hukuk 19 Ocak 2021 15:23

   Olmaz.

 • mehmetcan yıldız 15 Ocak 2021 18:57

  ismim mehmetcan birleşik şekilde canı kaldırıp mehmet yapmak istiyorum nüfüs müdürlüğü değiştirirmi davamı acmam lazım açarsam nasıl sonuçlanır teşekkürler.

  • Besler Hukuk 19 Ocak 2021 15:16

   Davanın nasıl şekilleneceği nasıl takip edileceğine bağlı.

 • Hacıhan OZAN 14 Ocak 2021 15:57

  Askerim, Adım Hacıhan hem özel hayatımda hem de kışla hayatımda ismim anlaşılmıyor. Ben ismimi Alpaslan Bayezid olarak değiştirmek istiyorum böyle bir şey mümkün mü?

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 19:05

   Mümkündür.

 • Ömer karadaş 14 Ocak 2021 09:53

  Merhaba iyi günler.
  Adım:ömer
  Soyadım:karadaş

  İsmim ve soy ismimi değişmek istiyorum. Murat aydın olarak değişim yapabilirmiyim.Bu konuyla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim.

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 18:58

   Dava açmalısınız.

 • Dilek çınar 14 Ocak 2021 03:32

  Kızımızın ismi Asya Lila olacaktı. Eşim gitmiş Asya Mediha koymuş benden habersiz. Nüfus müdürlüğü değişir mi?

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 18:46

   Dava açmanız gerekir.

 • Döndü YILMAZ 14 Ocak 2021 02:15

  Merhaba ismim Döndü. Ailem ismimi ( bir batıl inanç ile ) devamlı kiz çocukları olduğu için kızdan erkeğe dönsün anlamında koymuşlar. Bu beni hem dini inancimdan ötürü hemde kişisel olarak çok rahatsız ediyor. Ayriyeten yeni tanıştığım insanlar tarafından sürekli alay konusu oluyor. Bu durumdan ötürü de son bir kaç yıldır ismimi Zeynep olarak kullanıyorum. Dava açmadan nüfus müdürlüğünden ismimi değiştirmem mümkün müdür acaba? Eğer mümkün değilse dava açtığımda avukat tutmam gerekli mi? Yoksa Avukat tutmadanda davayı kazanabilir miyim?

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 18:44

   Dava açmanız gerek. Avukatsız dava açmak genelde iyi sonuçlanmaz.

 • helin aslan 13 Ocak 2021 22:14

  isim davam onaylandı daha sonra yatırdığım paranın belli bi kısmı iade edilecekmiş bu ne parası?

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 18:37

   Gider avansı

 • Mubeccel 13 Ocak 2021 18:15

  Merhaba ismim Mübeccel. Anlaşılması ve telaffuz edilmesi oldukça zor. Gerek telefonda olsun gerek yüz yüze konuşmada tekrar tekrar söylemek zorunda kalıyorum. Buna rağmen hep yanlış yazılıyor. Ayrıca kimileri kısaltarak dalga geçiyorlar. İsmimi direkt olarak değiştirmeden ikinci bir isim almam mümkün mü ? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 18:27

   Dava açmanız gerekir.

 • Berfin Keklik 13 Ocak 2021 16:44

  İsmim berfin kürtçe nir isim olduğu için çok yargılanıyorum sosyal hayatımda değişmem mümkünmü acaba

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 18:13

   Başka bir gerekçeyle mümkün.

 • Cenk 13 Ocak 2021 04:22

  Merhabalar, ateist olduğum için islam kökenli olan ismimi değiştirmek istiyorum. Bunun için şehire ihtiyaç olut mu mahkemede?

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 14:34

   Olmaz.

 • Emre Ekinci 12 Ocak 2021 23:19

  Merhaba ismimi yada soyismimi degistirmek istiyorum anne ve babamla gorusmuyorum babamin cok fazla yuz kizartici sucu var ve bana bu zamana dek hicbir faydasi olmadi sizde isim degistirmekmi benim icin daha kolay olur yoksa soyisimmi tesekkurler

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 13:40

   Fark etmez.

 • aybüke 12 Ocak 2021 17:16

  merhaba ismim aybüke başka bir adla biliniyorum ve aynı zamanda ayıbuke şeklinde dalga geçiyorlar dava açmadan değiştirebilirmiyim

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 13:10

   Dava açmanız gerek.

 • Samet 12 Ocak 2021 05:59

  Merhabalar. İsmim, Abdulsamet fakat ben değiştirmek istiyorum. Direk Abdulsamet ismini sildirip başka bir isim yapabilir miyim? Genelde arkadaşlarım, ailem Samet diye hitap ederler. Abdul yerine istediğim bir ismi ekleyebilir miyim?

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 12:54

   Ekleyebilirsiniz.

 • Tuğçe Korkmazgöz 11 Ocak 2021 20:30

  İsmim Tuğçe Nur Hanım Korkmazgöz. Herkes üç ismim olduğu için dalga geçiyor üstelik bazı bankalar Hanım olan ismimi soy ismim zannediyor. Haklı sebep olarak görülür mü? İsmimin yazılmadığı sınavlarda da çok problem yaşıyorum.

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 12:26

   Haklı sebep teşkil eder.

 • Emre 11 Ocak 2021 17:50

  Merhaba, bir isim ekleme davası açtım tevzi formunda: Nüfus(diğer kayıtların düzeltilmesi istemli) yazıyor bir yanlışlık yok mu acaba.
  Ayrıca bana gelen tebligatta “davacı tarafa tanıklarını bildirmek üzere iki hafta verilmesine” yazıyor bu iki hafta tebligat geldiğinde mi başladı yoksa ön inceleme duruşmasında mı bana süre verecekler tanık listemi sunmak için
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

  • Besler Hukuk 14 Ocak 2021 12:05

   Sora sora dava yürütülmez.

 • besra yildirim 11 Ocak 2021 00:15

  İsmim besra telaffuzu zor ve cidden benim duymak bile istemediğim bir işim bu yüzden yıllardır etrafta hazal ismiyle biliniyorum bu ismim bilinmez dava açmak istiyorum olur sonuç verir mi

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 19:04

   Verir.

 • Enes 10 Ocak 2021 15:19

  İsmim Feyzullah Enes. Arkadaşlarım fethullah diye dalga geçiyorlar hiç hoş olmuyor acaba bu gerekçeyle değiştirebilir miyim ? Ayriyeten beni Enes olarak tanıyorlar çevrem. Teşekkürler

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 18:38

   Değiştirebilirsiniz.

 • Mahsun kılıç 10 Ocak 2021 12:56

  Merhaba kolay gelsin öncelikle.
  Benim adım ( MAHSUN ) tdk da anlamı üzgün diye geçiyor bu beni ilk öğrendiğimden beri psikolojik olarak sıkıyor ve çevremde bir kaç yıldır farklı isim kullanarak tanınıyorum. Bir ortamda tanışma Faslı olmak üzere çok sıkıntılar çekiyorum örneğin adım mahsun diyince sonuna kırmızıgül eklemesi yapılıyor ve bir sanatçıya özgü terimler ve onun dini siyasi özellikleri bana yükleniyor bunun kimi zaman alay konusu olduğunu kimi zaman ise beni ciddi duruşumu bozduğunu sık sık görmekteyim ve tonla tanık sunabilirim bu konu hakkında. Son olarak mahsun isminin genelde doğuda kullanılması nedeniyle bana doğulu musun veya şu ırktan mısın diye sorulması çok rahatsız ediyor ve özel hayatimdan bahsetmek zorunda kalıyorum bu nedenler avukatsiz yeterli olur mu ? Ve nüfus müdürlüğü tarafından değiştirmem mümkün müdür değilse dava açmalı mıyım? Teşekkür ederim.

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 18:37

   Dava açmalısınız.

 • Emine çağlar 10 Ocak 2021 09:34

  Merhaba benim kimlikteki ismim Emine fakat ailem aslında Amine ismini koymak istemiş ve bana öyle sesleniyorlar, çevrem de Amine olarak biliyor.Bunu değiştirmem mümkün mü acaba?

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 18:32

   Mümkündür.

 • Rabia Yerlikaya 10 Ocak 2021 02:29

  İsmim rabia ama akrabam ve ailem disinda sosyal hayatimda gizem diye hitap ediliyorum ismimi değiştirebilirmiyim?

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 18:28

   Değiştirebilirsiniz.

 • Fadime uysal 9 Ocak 2021 17:18

  Benim adım Fadime, çevremde bazen dalga konusu oluyor fadik, badik,fadile vs gibi avukatla dava açıp değiştirmem mümkün mü acaba?

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 17:56

   Mümkündür.

 • Gül ünal 9 Ocak 2021 15:37

  Güllü ismi Gül olarak değiştirebilir miyim

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 17:51

   Değiştirebilirsiniz.

 • Rabia zırh 9 Ocak 2021 10:28

  Merhabalar benim ismim rabia fakat gerek sosyal medya olsun gerek özel hayatım olsun bazı kisiler tarafindan yeşim diyenler oluyor bu isim benim ilk başta kendi hevesimdi daha sonra çevremdekilerde kullanmaya başladı ekletmem mümkünmüdür

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 17:40

   Mümkündür.

 • Mine 9 Ocak 2021 00:30

  İsmim emine çevremdeki herkes küçüklüğümden mine olarak seslenmiş suan mine kullanıyorum. Emineyi mineye çevirmek için dava mı açmam gerekiyor

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 17:27

   Evet.

 • Dede Cengiz 8 Ocak 2021 22:48

  Tek ismim var ve Dede bu isim bircok yerde tek seferde anlasilmiyor hocalarim bile tanisirken universite duzeyinde bile dalga gecilen bir isim degistirmek icin nufus mudurlugune gitmem kabul görebilirmi yoksa dava açmak zorunda miyim? Teşekkurler

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 17:17

   Dava açmanız gerek.

 • Hediisssk 8 Ocak 2021 21:35

  Merhaba benim kimlikte ismim Hediye fakat Hediş dendiği için ve sosyal medyada ş harfini kullanamadığımdan hedis yazmıştım. Bundan sonra yani yaklaşık 6,7 yıldır hediş diyenlerde dahil herkes hedis diyor. İsmimi hedis olarak değiştirebilir miyim acaba ve ne yapmam gerekiyor?

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 17:15

   Dava açmanız gerek.

 • Delal keleş 8 Ocak 2021 18:50

  Merhaba ismim delal değiştirsem yada isim eklesem olurmu delal diyince Celal sanıyorlar bu yüzden sinir oluyorum

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 17:09

   Bu gerekçeyle olmaz.

 • Kader 8 Ocak 2021 02:11

  İsmim kader degiştirmek istiyorum çünkü psikolojik olarak bana kötü olayları anımsatıyor ve ailem ve arkadaşlarım farklı bir isim hitap ediyorlar tanık olarak gösterdiklerim olursa memurlar tanıklarımı dinlicek çevrememi sorgulicak beni

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 16:50

   Dava açmanız gerek.

 • Keziban Şimşek 7 Ocak 2021 16:12

  Merhaba. Benim adım Keziban. Toplumda alay konusu olduğu için ve adımın toplumda Rabia diye bilinmesinden dolayı ismimi değiştirmek istiyorum. Bu mümkün müdür ?

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 16:37

   Mümkündür.

 • Sena 7 Ocak 2021 11:40

  Merhaba. Adım Fatma Sena. Ben sadece ön adımı çıkartmak istiyorum. Çünkü ilkokul ve ortaokul dönemimde ön adımla çok dalga geçilirdi. Örneğin esmer tenli olduğum için kara Fatma gibi hakaretler edilirdi. Bunlar bende köyü çağrışım yapıyor. Zaten yakın çevrem de bana sadece Sena diye hitap eder. Bunu yapmam mümkün mü? Ancak şahit gerekliyse ilkokul veya ortaokul arkadaşlarımla hiçbir irtibatım yok.

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 16:29

   Mümkündür.

 • Sevim sezen 6 Ocak 2021 22:12

  Adım sevim ve bu isimden rahatsız oluyorum sevmiyorum çocukluğumdan beri eda diyorlar iş hayatımda olsun sosyal hayatımda olsun herkes eda diye tanıyo ve değiştirmek istiyorum mümkün mü acaba ve yardımcı okabilirmisiniz?

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 16:03

   Mümkündür.

 • emine aslan 6 Ocak 2021 11:06

  Merhaba adım Emine. babannemin ismini koymuşlar küçükken. o zamanlar babannem ile annem arasında çok kavgalar olurmuş. sürekli annemi döver hakaret edermiş. annem de o kadını hatırlatmasın diye bana eylül diye seslenmiş . ben de kendimi bildim bileli adımı eylül olarak kullanıyorum. emine ismi çok yabancı geliyor. bu sebepler haklı bir gerekçe belirtir mi

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 14:27

   Haklı sebep teşkil eder.

 • Emir efe kocaman 6 Ocak 2021 10:39

  Merhaba adım emir efe rahmetli dedemin ismi İshak genelde İshak diye çağırırlar efe yerine emir İshak diye değiştirebilirmiyim

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 14:25

   Değiştirebilirsiniz.

 • Merve karadeniz 6 Ocak 2021 02:48

  Merhaba kimlikte adım zülfiye ama herkez merve diye sesleniyor yaşm 18 ailem olmadan ismimi degişebilirmiyim?(cevremde mahkeme acmadan isim degişen var bende bu koşularda mahkemesiz isim degisebilirmiyim)

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 14:11

   Dava açmanız gerekir.

 • mine baytak 6 Ocak 2021 01:41

  Merhaba ismim mine nüfus müdürü emine olarak yazmış ve çevremdeki insanlar emin diyerek gülünç şeyler söylüyorlar ailem mine olarak sesleniyor ama çevremden gülünç tepkiler alıyorum mahkemeye dava açmadan direk değiştirebilir miyim?

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 14:09

   Dava açmanız gerekir.

 • samet 5 Ocak 2021 14:36

  Merhabalar adım Abdussamet herkes beni Samet olarak tanıyor Samet olarak değiştirmek istiyorum ismimi dava açmam gerekir mi yoksa nufüs müdürlüğünden halledebilir miyim ?

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 16:44

   Dava açmanız gerek.

 • Hüseyin Turgut 5 Ocak 2021 00:10

  Merhaba ismim Hüseyin ismimin başına oğlumun ismini eklemek istiyorum Kaan Hüseyin olmasını istiyorum mümkün mü teşekkürler

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 16:07

   Mümkündür.

 • sema 4 Ocak 2021 23:42

  Sema Şemsi olan ismime sema ismi daha sonra mahkeme ile eklenmiştir.fakat aile baskısından dolayı şemsi ismi silinmeyip kalmıştır.yeniden dava açıp şemsi ismini sildirmek hakkım var midir?isim değişikliği 1 defaya mahsus mu yapılıyor

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 16:05

   Tekrar dava açamazsınız.

 • Kayra 4 Ocak 2021 23:35

  Merhaba. İsmim Ömer Faruk, fakat 10 yıla yakın bir süredir çevremdeki herkes beni Kayra ismiyle tanımakta ve artık neredeyse akrabalarım dışında hiç kimse Ömer Faruk olarak hitap etmemekte. İsmimi Ömer Kayra’ya çevirebilir miyim, nasıl bir yol izlemem gerekir?

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 16:04

   Dava açmanız gerekir.

 • Berkay içten 4 Ocak 2021 22:31

  İyi çalışmalar berkay isim ben ay kaldırtıp Berk olmasını istiyorum ismimin Ay’ı kaldırtmam mümkün mü dava açarak

  • Besler Hukuk 10 Ocak 2021 16:02

   Mümkündür.

Popüler Konular

 • İstinaf mahkemesi nedir
  İSTİNAF MAHKEMESİ NE KADAR SÜRER?
  18 Mayıs 2020 İstinaf mahkemesi ne kadar sürer ve davalar ne kadar sürer sorularının cevabı birçok farklı kritere bağlıdır. Bu kriterler; Mahkemenin iş yoğunluğu Hakimin yargılama hızına verdiği...
 • Tapu İptal
  TAPU İPTAL DAVASI
  23 Kasım 2018   Tapu iptal davası; bir taşınmazın hukuka aykırı olarak tapuya tescili halinde tapu kaydının mahkeme aracılığıyla düzeltilmesi için açılan dava türüdür. Bir mülkün miras ya...
 • Avukat Maaşları
  AVUKAT MAAŞLARI
  29 Eylül 2020   Avukatlık ve hukuk okumak bu ara çok popüler. Sürekli aldığımız sorular arasında “avukat maaşları ne kadar?” “hukuk okumak mantıklı mı?” soruları başı çekmeye başladı....
 • kira sözleşmesi örneği
  KİRA SÖZLEŞMESİ ÖRNEĞİ
  8 Temmuz 2021   Kira sözleşmesi örneğine çoğu kişi ihtiyaç duymuştur. Günlük hayatımızda en çok kullanılan sözleşme türlerinden birisidir. Herkes, hayatının belli bir döneminde bir kez de olsa...
 • Yıllık İzin
  İSTİFA EDEN İŞÇİNİN HAKLARI
  12 Kasım 2018   İstifa eden işçinin hakları sanılanın aksine oldukça fazladır. İş yerinde yaşadığı olumsuzluklar veya daha iyi bir iş bulması nedeniyle her gün bir çok işçi...

BENZER BAŞLIKLAR

 • SENELİK İZİN
  SENELİK İZİN
  11 Aralık 2020   Senelik izin hakkı, temel bir insani hak olup işçinin çalışma hayatında daha verimli olması açısından  gereklidir. Nitekim başta anayasamız olmak üzere birçok evrensel sözleşme...
 • MESLEK HASTALIĞI
  MESLEK HASTALIĞI
  26 Şubat 2019   Bir mesleğin sürekli olarak yürütülmesi veya aynı işte çalışılması neticesinde iş sebebiyle vücutta ortaya çıkan rahatsızlıklar meslek hastalığı olarak adlandırılır. İş kazası tanımı gereği...
 • MOBBİNG NEDİR?
  MOBBİNG NEDİR?
  11 Kasım 2019   Mobbing nedir sorusu müvekkillerimizden en çok duyduğumuz sorulardan biridir. Hepimiz bu kavramı çokça duymuşuzdur. Birçoğumuz da çalıştığımız iş yerlerinde mobbinge maruz kalmışızdır. Peki ama...
 • YILLIK İZİN SÜRELERİ
  YILLIK İZİN SÜRELERİ
  20 Kasım 2020   Yıllık izin süreleri, işçilerin bir yıl boyunca sabırsızlıkla bekledikleri, kendileri için ayırabilecekleri yegane zaman dilimidir. Bu nedenle işçilerin bu temel hakkı kanunlarımızla güvence altına...
 • İŞE İADE DAVASI
  İŞE İADE DAVASI
  14 Şubat 2020   İşe iade davası çoğu işçinin geçimini sağladığı ücretinin güvencesidir. Normal şartlarda işveren tarafından işçinin sözleşmesi, haklı veya haksız olarak sonlandırılabilir. Her somut olayın özelliğine...