0216 387 0 388

Kasten Adam Yaralamanın Cezası Nedir?

Kasten Adam Yaralamanın Cezası Nedir?

 

Kasten adam yaralama suçu, başkasının vücuduna acı vererek, sağlığının yada algısının bozulmasına neden olmaktır. Eylemin kasıtlı olarak yani sonucunu bilerek ve isteyerek gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Türk Ceza Kanunu kapsamında kişiye karşı işlenen suçlardan sayılmıştır. Kasten adam yaralama suçunda korunmak istenen hukuki değer kişinin vücut bütünlüğüdür. Kasten adam yaralamanın cezası 1 yıldan 3 yıla kadar hapistir. Ancak aşağıda belirtilen hallerin varlığı halinde ceza artırılacak veya azaltılacaktır. Kasten yaralama ile ilgili sorularınızı sayfanın en altından, diğer hukuki sorularınızı ise avukata sor sayfamızdan sorabilirsiniz.

Basit Adam Yaralamanın Cezası Nedir?

Yaralanan tarafta oluşan zarar basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek yaralanmalar cezası düzeyinde ise basit adam yaralama suçu oluşur. Darptan alınan cezalar bu kapsamdadır. Basit tıbbi müdahale olarak, ağrı kesici verilmesi, krem sürülmesi gibi müdahaleler örnek olarak gösterilebilir. Bu suç karşılığında ceza verilmesi için şikayet gereklidir. Yani şikayet olmaması halinde herhangi bir ceza alınmaz. Mağdurun şikayet etmesi halinde dört aydan bir yıla kadar hapis cezası veya adli para cezası verilir. Birine tokat veya yumruk atmak basit yaralama suçunu oluşturur. Kasten adam yaralamanın cezası, basit tıbbi müdahale ile zarar giderilemezse bir yıldan üç yıla kadar hapistir. Örneğin, mağdurun dişlerinin kırılması basit tıbbi müdahale ile giderilemez. Kavga esnasında hakaret suçu ya da tehdit suçu işlenmişse bu fiiller ayrıca cezalandırılır.

Silahla Kasten Adam Yaralamanın Cezası Nedir?

Kasten adam yaralama suçunun aşağıda sayacağımız nitelikli hallerle işlenmesi halinde, verilecek olan ceza şikayet aranmaksızın yarı oranında arttırılır. Örneğin 1 yıl 6 ay hapis cezası alacak bir kişi adam bıçaklamanın cezasını aldığında 2 yıl 3 ay olacak şekilde arttırılır.

 • Beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı
 • Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle
 • Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuz kötüye kullanmak suretiyle
 • Üst soya, alt soya, kardeş veya eşe karşı basit yaralama
 • Silahla kasten yaralama halinde kasten adam yaralamanın cezası nitelikli halden verilir.

Adam Yaralama Suçunun Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış Hali

Adam yaralamanın cezasının mağdurun vücudunda bırakmış olduğu etkiye göre iki tür ağırlaşma hali bulunmaktadır.

 • Mağdurun konuşmasında sürekli zorluğa
 • Yüzünde sabit ize
 • Yaşamını tehlikeye sokan bir duruma
 • Gebe bir kadına karşı işlenip de çocuğunun vaktinden önce doğmasına
 • Duyularından veya organlarından birinin işlevinin sürekli zayıflamasına sebep olunması halinde verilen cezalar bir kat oranında attırılır.

Basit yaralama sonucunda bu durumlar ortaya çıkmışsa verilecek olan ceza 3 yıldan, yukarıda saydığımız nitelikli halleri barındırıyorsa verilecek olan ceza 5 yıldan az olamaz.

 • Mağdurun yüzünde sürekli değişiklik
 • Konuşma yada çocuk yapma yeteneklerini kaybolmasına sebep olması
 • Duyularının veya organlarından birini işlevinin yitirmesine
 • İyileşmesi olanağı bulunmayan bir hastalığa veya bitkisel hayata girmesine
 • Gebe bir kadına karşı işlenip de çocuğunun düşmesine sebep olunmuşsa verilecek olan ceza iki kat oranında arttırılır.

Basit yaralama sonucunda bu durumlar ortaya çıkmışsa verilecek olan ceza 5 yıldan, yukarıda saydığımız nitelikli halleri barındırıyorsa verilecek olan ceza 8 yıldan az olamaz.

Kemik Kırığı Cezası Ne Kadar?

Adam yaralamanın cezası mağdurun vücudunda kemik kırılması veya kemik çıkığı olması durumunda, kırık veya çıkığın vücuda vermiş olduğu zarara göre yarısına kadar arttırılır. Örneğin 1 yıl 4 ay ceza alan birisi, kırık olması durumunda cezası 2 yıla kadar arttırılabilir.

Adam Yaralama Suçu Neticesinde Ölüm Meydana Gelmesi

Kasten adam yaralama sonucunda yaralanan kişi verilen zarar sonucunda ölebilir. Bu durumda, kasten adam vurma suçunun ağırlaştırılmış hali ortaya çıkmaktadır. Bu suçu işleyen kişi 8 yıldan 12 yıla kadar cezalandırılır, eğer söz konusu suç yukarıda saydığımız nitelikli hallerden birini de içeriyorsa 12 yıldan 16 yıla kadar ceza verilir.

Kasten Adam Yaralama Suçunun İhmalle İşlenmesi

Kasten yaralama suçu, bazen failin bir ihmali neticesinde meydana gelebilir. Söz konusu suçun ihmalle işlenmesi halinde adam yaralamanın cezası üçte ikisine kadar indirilebilir.

Kasten Yaralama Suçunda Meşru Müdafaa

Mağdurun, faile veya failin yakınlarına karşı gerçekleştirmiş olduğu bir saldırı sonucunda, failin mağdura saldırıyla orantılı şekilde kendini savunmak üzere karşılık vermesine meşru müdafaa denir. Nefsi müdafaa olarak da adlandırılan meşru müdafaa şartlarının gerçekleşmiş olması halinde kasten adam yaralama suçundan faile ceza verilmez.

Adam Yaralamanın Cezası ve Haksız Tahrik İndirimi

Mağdurdan kaynaklanan bir fiil neticesinde failde meydana gelen elem, üzüntü ve öfke neticesinde kasten adam yaralama suçu işlenmesi halinde haksız tahrik indirimi uygulanır. Haksız tahrik bulunması halinde, tahrik derecesine göre adam yaralamanın cezası 1/4 ile 3/4 arasında bir oranda indirilir.

Hapis Cezasının Para Cezasına Çevrilmesi, Ertelenmesi ve Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması

Verilecek olan cezanın bir yıl veya altında olması halinde söz konusu hapis cezası adli para cezasına çevrilebilir. Adli para cezası tek başına uygulanabilen bir yaptırımdır. Bu sebeple ayrıca bir hapis cezası verilmez. Yalnızca ödenmemesi halinde hapis cezası ile karşılaşılır.

Failin daha önce kasten işlemiş olduğu bir suçtan 3 ay veya daha fazla hapis cezası almamış olması ve verilecek olan cezanın 2 yıl veya daha altında olması halinde mahkeme tarafından takdir edilmesi halinde hapis cezasının en az 1 en fazla 3 yıl süreyle ertelenmesine karar verilebilir.

Suç sonucunda verilecek olan hapis cezasının 2 yıl veya daha altında olması, daha önce kasten işlemiş olduğu bir suçun bulunmaması ve mağdurun maddi zararlarının karşılanması halinde hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilir.

Adam Yaralama Suçunda Görevli ve Yetkili Mahkeme

Bu suç bakımından görevli mahkeme asliye ceza mahkemesidir, yetkili mahkeme ise suçun işlendiği yer mahkemesidir. Örneğin, suçun Kartal’da işlenmesi halinde yargılama İstanbul Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılır. Kasten yaralama sonucunda ölüm meydana gelmesi halinde ise görevli mahkeme ağır ceza mahkemesidir.

Kasten Yaralama Suçunda Şikayet ve Zamanaşımı

Basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek yaralanmalar için soruşturma yapılabilmesi şikayete bağlıdır. Şikayet süresi 6 aydır. Mağdur 6 ay içinde şikayette bulunmazsa şikayet hakkını kaybetmiş olur.

Basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek yaralamalar bahsettiğimiz gibi şikayete tabidir. Bu yaralanmalar dışındaki tüm yaralamalar için en az 8 yıllık zaman aşımı süresi bulunmaktadır. Savcılık tarafından bu süre içerisinde resen soruşturma açılabileceği gibi herkes tarafından suç duyurusunda bulunulması mümkündür.

Kasten Adam Yaralama Suçunda Uzlaştırma

Basit kasten yaralama suçu uzlaştırmaya tabi suçlardandır. Yani soruşturma veya kovuşturma aşaması fark etmeksizin öncelikle uzlaştırma prosedürü uygulanmalı daha sonra yargılama aşamalarına devam edilmelidir.

Kasten adam yaralama suçu, çok ciddi cezası olan ve işlenme şekline, sebebine ve daha birçok etkene göre verilecek olan cezanın değişkenlik gösterdiği bir suçtur. Bu etkenlerin tamamının iyi bir şekilde belirlenerek yargılama esnasında etkili bir savunma yapılmalıdır. Bu sebeple yargılama sonucunda adil bir karar verilmesi için hem savunma hem de iddianın ceza hukuku alanında uzman bir avukat tarafından temsil edilmek gerekmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 Soru

 • Hatip 21 Ekim 2020 19:49

  Merhaba geçen yılbaşında bir hakaret alarak karşımdaki kişiye Muş’ta cisimli bir demir malzemeyle vurdum oda bana vurdu ve kafasında basit giderilebilir rapor tutturmuş sonra şikayetçi olmuş daha sonradan şikayetlerimizi geri çektik aradan 6. Ay geçti mahkeme günü verilmiş bu nasıl bir iştir ve kasten yaralama ve hakaretten mahkemeye gideceğim bir bilgi verirmisiniz

  • Besler Hukuk 22 Ekim 2020 15:01

   Demiri silah sayıp nitelikli halinden soruşturma başlatılmış olabilir. Bu durumda suç şikayete tabi olmadığından dava devam eder.

 • Prhn 4 Ekim 2020 18:49

  Oğlum 17 yaşında patronun oğlu tarafından darp ediliyor suçsuz yere boynunda morarmalar var bende şikayetçi oldum adamın başka suçuda varmış şuan çok korkuyorlar ceza alacak diye eşimi aramış konuşup anlaşalım diye eşim kabul etmemiş mahkemede görüşürüz demiş uzlaşma bürosundan msj geldi geleceklermiş ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

  • Besler Hukuk 5 Ekim 2020 18:53

   Uzlaşmak istiyorsanız bir talepte bulunacaksınız. Talebiniz yerine gelirse şikayetinizden vazgeçeceksiniz.

 • Sena duru 6 Eylül 2020 18:42

  Merhaba 17 yaşında olan bir arkadaşım cinnet sonucu amcasını bıçakladı amcasının farklı suçlardan dolandırıcılık adam yaralama gibi şeylerden sabıkaları var arkadaşım ceza alır mı?

  • Besler Hukuk 7 Eylül 2020 13:50

   Ceza alır ancak dosya durumuna göre hapis yatmayabilir.

 • Masal Aydın 21 Ağustos 2020 15:30

  Merhaba, eşime yumruk atılması üzere karşı tarafa 2 cm derinlikte bıçaklama söz konusu.. 2 aydır dava soruşturma aşamasında ve eşim 2 aydır tutuklu.. karşı taraf kaçtığı için kati rapor alınamıyor.. bu süreçte eşim ne kadar tutuklu kalır acaba😞

  • Besler Hukuk 21 Ağustos 2020 16:38

   Dosyayı görmeden bir şey söylemek zor.

 • Yasemin demir 17 Ağustos 2020 05:27

  Benm eski iş arkadaşimla karsı tarf işten cıkarılıyor ve benden biliyor sagda soldan hakkımda kötü sözler söyluyor işten cıktıkdan 1 ay sonra flan görüyrm benm hakkmda neden böyle dedn dıorm o bagıryo kufur edıo orda bırbırımze giryz ben karakola gidiorm şikayet için bana darp rapor almam için beni hastaneye gönderiorlar o bayanda bahceye girio ve bana saldırıyo ben onu yıtıklıorm parmagı kırılıyor belkı de bana vururkende olabılır ama ben ifademde yitkledm de kırıldı dedm sizce ceza bana ne verilir bu olaydan 1 ay sonra o benim başıma bira şişesi vuruyo başım yarılıyo dıkıs atılıo ve raporm da gecici hafıza kaybı yazılıo 1 ay sonrakı olay mahkemeye dusmedı daha cevaplayabilirmisiniz ne olur sizce

  • Besler Hukuk 20 Ağustos 2020 14:25

   Büyük ihtimalle ceza alırsınız ancak haksız tahrik indirimi uygulanabilir.

 • cemre pakdemir 3 Temmuz 2020 14:04

  eşim 2019 yılında icra borcu sebebi ile avukatlık bürosu çalışanları tarafından sözlü tacize uğramıştır akrabaları ailesi ve arkadaşları aranmıştır. bunun üzerine eşim büroya gittiğinde avukat tarafından darp edilmiştir sırtında hafiz ezilme morluklar meydana gelmiştir. darp raporu alarak gerekli şikayetleri yaptık basit yaralamadan yargılanıyor avukat ara bulucu girdi devreye avukat 10000 tl para teklif etti ancak biz uzlaşmak istemedik. bu aşamada süreç ne şekilde ilerler sonucu neye bağlanır ?

  • Besler Hukuk 3 Temmuz 2020 14:15

   Savcı tarafından soruşturma başlatılır. İddianame hazırlandıktan sonra ceza davası başlar. Sonucunu dosyayı görmeden bilmek mümkün değil.

 • Canoo can 29 Mayıs 2020 15:19

  İyi günler kardeşim 29yasinda daha önceden iki sefer silahlı yaralamadan denetim gördü denetimi biteli beş ay kadar oldu yanliz kardeşimi üç kişi sıkıştırıp dovmusler şikayet cide olmadik kardeşim sonra kakmis pompalı tüfekle birini bulup ayağına ateş etmiş su an ceza evinde ne zaman çıkar veya ne kadar yatar yardımcı olur musunuz lütfen

  • Besler Hukuk 29 Mayıs 2020 15:24

   Dosyayı görmeden bir şey söylemek zor.

 • ayaz öztürk 7 Nisan 2020 22:42

  hakaret ve silahla yaralama dan hakkimda sikayet var ben olayda olmadigim halde sikayetci bicakla yaralama BTM ile sonuclanmis rapor var magdurun sahiti yok kamera kaydi yok 146 profil alkol var ustelik bana maj atmis 40 bin tl para istiyor aikayettrn vazgecmek ici

  • Besler Hukuk 8 Nisan 2020 14:24

   Dediğiniz gibi sizle bir ilgisi yoksa endişe edecek bir şey yok.