Skip to content

KASTEN YARALAMA

Kasten Adam Yaralamanın Cezası

 

Kasten adam yaralama suçu, başkasının vücuduna acı vererek, sağlığının yada algısının bozulmasına neden olmaktır. Eylemin kasıtlı olarak yani sonucunu bilerek ve isteyerek gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Türk Ceza Kanunu kapsamında kişiye karşı işlenen suçlardan sayılmıştır. Kasten adam yaralama suçunda korunmak istenen hukuki değer kişinin vücut bütünlüğüdür. Kasten adam yaralamanın cezası 1 yıldan 3 yıla kadar hapistir. Ancak aşağıda belirtilen hallerin varlığı halinde ceza artırılacak veya azaltılacaktır. Kasten yaralama ile ilgili sorularınızı sayfanın en altından, diğer hukuki sorularınızı ise avukata sor sayfamızdan sorabilirsiniz.

Basit Adam Yaralamanın Cezası Nedir?

Yaralanan tarafta oluşan zarar basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek yaralanmalar cezası düzeyinde ise basit adam yaralama suçu oluşur. Darptan alınan cezalar bu kapsamdadır. Basit tıbbi müdahale olarak, ağrı kesici verilmesi, krem sürülmesi gibi müdahaleler örnek olarak gösterilebilir. Bu suç karşılığında ceza verilmesi için şikayet gereklidir. Yani şikayet olmaması halinde herhangi bir ceza alınmaz. Mağdurun şikayet etmesi halinde dört aydan bir yıla kadar hapis cezası veya adli para cezası verilir. Birine tokat veya yumruk atmak basit yaralama suçunu oluşturur. Kasten adam yaralamanın cezası, basit tıbbi müdahale ile zarar giderilemezse bir yıldan üç yıla kadar hapistir. Örneğin, mağdurun dişlerinin kırılması basit tıbbi müdahale ile giderilemez. Kavga esnasında hakaret suçu ya da tehdit suçu işlenmişse bu fiiller ayrıca cezalandırılır.

Silahla Kasten Adam Yaralamanın Cezası Nedir?

Kasten adam yaralama suçunun aşağıda sayacağımız nitelikli hallerle işlenmesi halinde, verilecek olan ceza şikayet aranmaksızın yarı oranında arttırılır. Örneğin 1 yıl 6 ay hapis cezası alacak bir kişi adam bıçaklamanın cezasını aldığında 2 yıl 3 ay olacak şekilde arttırılır.

 • Beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı
 • Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle
 • Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuz kötüye kullanmak suretiyle
 • Üst soya, alt soya, kardeş veya eşe karşı basit yaralama
 • Silahla kasten yaralama halinde kasten adam yaralamanın cezası nitelikli halden verilir.

Adam Yaralama Suçunun Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış Hali

Adam yaralamanın cezasının mağdurun vücudunda bırakmış olduğu etkiye göre iki tür ağırlaşma hali bulunmaktadır.

 • Mağdurun konuşmasında sürekli zorluğa
 • Yüzünde sabit ize
 • Yaşamını tehlikeye sokan bir duruma
 • Gebe bir kadına karşı işlenip de çocuğunun vaktinden önce doğmasına
 • Duyularından veya organlarından birinin işlevinin sürekli zayıflamasına sebep olunması halinde verilen cezalar bir kat oranında attırılır.

Basit yaralama sonucunda bu durumlar ortaya çıkmışsa verilecek olan ceza 3 yıldan, yukarıda saydığımız nitelikli halleri barındırıyorsa verilecek olan ceza 5 yıldan az olamaz.

 • Mağdurun yüzünde sürekli değişiklik
 • Konuşma yada çocuk yapma yeteneklerini kaybolmasına sebep olması
 • Duyularının veya organlarından birini işlevinin yitirmesine
 • İyileşmesi olanağı bulunmayan bir hastalığa veya bitkisel hayata girmesine
 • Gebe bir kadına karşı işlenip de çocuğunun düşmesine sebep olunmuşsa verilecek olan ceza iki kat oranında arttırılır.

Basit yaralama sonucunda bu durumlar ortaya çıkmışsa verilecek olan ceza 5 yıldan, yukarıda saydığımız nitelikli halleri barındırıyorsa verilecek olan ceza 8 yıldan az olamaz.

Kemik Kırığı Cezası Ne Kadar?

Adam yaralamanın cezası mağdurun vücudunda kemik kırılması veya kemik çıkığı olması durumunda, kırık veya çıkığın vücuda vermiş olduğu zarara göre yarısına kadar arttırılır. Örneğin 1 yıl 4 ay ceza alan birisi, kırık olması durumunda cezası 2 yıla kadar arttırılabilir.

Adam Yaralama Suçu Neticesinde Ölüm Meydana Gelmesi

Kasten adam yaralama sonucunda yaralanan kişi verilen zarar sonucunda ölebilir. Bu durumda, kasten adam vurma suçunun ağırlaştırılmış hali ortaya çıkmaktadır. Bu suçu işleyen kişi 8 yıldan 12 yıla kadar cezalandırılır, eğer söz konusu suç yukarıda saydığımız nitelikli hallerden birini de içeriyorsa 12 yıldan 16 yıla kadar ceza verilir.

Kasten Adam Yaralama Suçunun İhmalle İşlenmesi

Kasten yaralama suçu, bazen failin bir ihmali neticesinde meydana gelebilir. Söz konusu suçun ihmalle işlenmesi halinde adam yaralamanın cezası üçte ikisine kadar indirilebilir.

Kasten Yaralama Suçunda Meşru Müdafaa

Mağdurun, faile veya failin yakınlarına karşı gerçekleştirmiş olduğu bir saldırı sonucunda, failin mağdura saldırıyla orantılı şekilde kendini savunmak üzere karşılık vermesine meşru müdafaa denir. Nefsi müdafaa olarak da adlandırılan meşru müdafaa şartlarının gerçekleşmiş olması halinde kasten adam yaralama suçundan faile ceza verilmez.

Adam Yaralamanın Cezası ve Haksız Tahrik İndirimi

Mağdurdan kaynaklanan bir fiil neticesinde failde meydana gelen elem, üzüntü ve öfke neticesinde kasten adam yaralama suçu işlenmesi halinde haksız tahrik indirimi uygulanır. Haksız tahrik bulunması halinde, tahrik derecesine göre adam yaralamanın cezası 1/4 ile 3/4 arasında bir oranda indirilir.

Hapis Cezasının Para Cezasına Çevrilmesi, Ertelenmesi ve Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması

Verilecek olan cezanın bir yıl veya altında olması halinde söz konusu hapis cezası adli para cezasına çevrilebilir. Adli para cezası tek başına uygulanabilen bir yaptırımdır. Bu sebeple ayrıca bir hapis cezası verilmez. Yalnızca ödenmemesi halinde hapis cezası ile karşılaşılır.

Failin daha önce kasten işlemiş olduğu bir suçtan 3 ay veya daha fazla hapis cezası almamış olması ve verilecek olan cezanın 2 yıl veya daha altında olması halinde mahkeme tarafından takdir edilmesi halinde hapis cezasının en az 1 en fazla 3 yıl süreyle ertelenmesine karar verilebilir.

Suç sonucunda verilecek olan hapis cezasının 2 yıl veya daha altında olması, daha önce kasten işlemiş olduğu bir suçun bulunmaması ve mağdurun maddi zararlarının karşılanması halinde hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilir.

Adam Yaralama Suçunda Görevli ve Yetkili Mahkeme

Bu suç bakımından görevli mahkeme asliye ceza mahkemesidir, yetkili mahkeme ise suçun işlendiği yer mahkemesidir. Örneğin, suçun Kartal’da işlenmesi halinde yargılama İstanbul Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılır. Kasten yaralama sonucunda ölüm meydana gelmesi halinde ise görevli mahkeme ağır ceza mahkemesidir.

Kasten Yaralama Suçunda Şikayet ve Zamanaşımı

Basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek yaralanmalar için soruşturma yapılabilmesi şikayete bağlıdır. Şikayet süresi 6 aydır. Mağdur 6 ay içinde şikayette bulunmazsa şikayet hakkını kaybetmiş olur.

Basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek yaralamalar bahsettiğimiz gibi şikayete tabidir. Bu yaralanmalar dışındaki tüm yaralamalar için en az 8 yıllık zaman aşımı süresi bulunmaktadır. Savcılık tarafından bu süre içerisinde resen soruşturma açılabileceği gibi herkes tarafından suç duyurusunda bulunulması mümkündür.

Kasten Adam Yaralama Suçunda Uzlaştırma

Basit kasten yaralama suçu uzlaştırmaya tabi suçlardandır. Yani soruşturma veya kovuşturma aşaması fark etmeksizin öncelikle uzlaştırma prosedürü uygulanmalı daha sonra yargılama aşamalarına devam edilmelidir.

Kasten adam yaralama suçu, çok ciddi cezası olan ve işlenme şekline, sebebine ve daha birçok etkene göre verilecek olan cezanın değişkenlik gösterdiği bir suçtur. Bu etkenlerin tamamının iyi bir şekilde belirlenerek yargılama esnasında etkili bir savunma yapılmalıdır. Bu sebeple yargılama sonucunda adil bir karar verilmesi için hem savunma hem de iddianın ceza hukuku alanında uzman bir avukat tarafından temsil edilmek gerekmektir.

0 0 oylar
İçeriği Oylayın

İlgili Makaleler

Abonelik
Bildir
guest
479 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
PETROVA NEDKA
PETROVA NEDKA
10 ay önce

Basit bedesel zarar ve cinsel tacz diyor ben kedisine hiç dokunmadım 1 sat sora 2 absi beni tutm yolda dövdüler darp raporum var ve polisler şahit olaya ilk önce abisine beni doldurdu sora gidip sıkayı oldu gibi duruyor ne olursice

alev kül
alev kül
2 yıl önce

merhaba, otobüs te bi kadın yolcu ile tartışma esnasında beni koltuktan itti ve yere düştüm sonrasında saçımdan tuttu kendimi kurtarmak için ellerini tırmaladım bırakmayınca can havliyle çırpınırken yüzünü de tırmalamışım 3 ay oldu izlerinin geçmediğini söyledi henüz dosya savcılık aşamasında ikimiz de darp raporu aldık BTM yazıyor dosya da daha öncesinde sabıkam yok sicilim temiz bu durumda HAGB olur mu ? teşekkürler

Burak Kabakcı
Burak Kabakcı
2 yıl önce

öncelikle Selamün Aleyküm ben 20 yaşındayım 2019 da ben ve ikiz kardeşim bıçaklandık kısaca anlatıyım ben göğüs boşlugumdan kalbe 1 2 cm kala 1 uzun parmak kadar bıçak soktu ve kasten adam yaralamadan yargılanıyor.cocuk 17 yaşındaydı o zaman 2.çocuk mahkemesinde dosya açılmış ağır ceza mahkemesine geçti 1 hafta olmadan geri 2.çocuk mahkemesine düştü ceza alır mı sizce kardeşimi de sol kolundan bıçakladı ama ondan bişey çıkmadı sizce bu 17 yaşındaki şahıs ceza alır mı doktor raporunda da basit tıbbi müdahale ile giderilemicek yara olduğu yazıyor bütün deliller var bıçak falan 2 yıldır sürüyor mahkeme para cezası veya hapis cezası alır mı?

Durdu kalkan
Durdu kalkan
2 yıl önce

Üç yıl önce kavga ettik karşılıklı olarak ikimizdede basit tıbbi müdahale ile giderilecek darp vardı ben şimdi kamu görevlisi oldum mahkeme sürüyor acaba işime bir sıkıntı olurmu

Hidayet
Hidayet
3 yıl önce

Basit yaralama suçundan 2ay 15 gün hapis cezası aldım ve 5 yıl ertelendi ama karşı taraf üst mahkemeye başvurmuş ertelemenin bozulma ihtimali nedir acaba

Azra
Azra
3 yıl önce

Benim abim birini sağ karın boşluğundan silahla yaraladı mağdur taraf önce şikayette bulundu fakat daha sonra zararı karşılandı ve abimi darp ve tahrik ettiğini savcıya yazılı beyanını vererek şikayetini geri çekti zaten abimde suç aletiyle polisi uğraştırmadan olaydan 15-20 dk sonra teslim oldu sizce abim ceza alır mı cevap verirseniz sevinirim

Aysa yıldız
Aysa yıldız
3 yıl önce

Mrb geçen yıl mart ayında eski erkek arkadaşım beni darp etmiş kolum kırılmış ve çeşitli yerlerimde btm ile giderilmeyecek hasarlar vardı.. şikayetimi geri çekmedim mahkeme yeni acilmis 6. Aya gün vermişler. Bu şahıs ceza alirmi lütfen bilgi verir misinz

Yavuz dere
Yavuz dere
3 yıl önce

Kardesim bicakla kemer ustune Arkadan bicak Soktu Adam ilk Basta sikayetci oldu kardesim Cezaevinde bir gun sonra vazgecti o yapmadi Dedi kardesim birakilir mi

Turgay kül
Turgay kül
3 yıl önce

Merhabalar Bir Arkadaşım içkili ortamda geçmişten dolayı açılan mevzudan yanındaki Arkadaşını bacağından bıçakla hafif yaralamiştır 4-5 dikiş ayakta tedavi olmuştur ve ikiside ifadelerini polis karakolunda verdiler ve birbirinden şikayetçi olmadılar ama Mahkemede dosya açılmış bu meseleden dolayı ceza alırlar mı ?

Veysel Cann
Veysel Cann
3 yıl önce

Bi olayda küfürlü konuşuyorsa adam yaralama kaç ay veya kaç yıldan başlar ama sabıkam temiz Cevap Verirseniz Sevinirim

Cenk Usluboy
Cenk Usluboy
3 yıl önce

Selam, benim eniştem(teyzemin kocası) diğer bir teyzemin 4 yaşındaki erkek torununa o anlamadan cinsel uzvuna dokunmak suretiyle taciz etti ve bunu ben gördüm. O an şok oldum h,ç beklemediğim birşey olduğundan birşey söyleyemedim, bir de teyzem ağır tansiyon hastası olduğundan, evde olay çıkmasın diye, çocuğun babası olan kuzenim de gidip kötü birşey yapıp hapse girerek çocuğu uzun süre babasız bırakmasın diye kimseye birşey diyemedim ama kendi içimde asla rahat olamadım içim içimi yedi ve bazı çocuk istismar davalarına da baktım beraat alıp kurtuluyorlar e sözüm hariç kanıtım da yok, 4 yaşında çocuk zaten anlamadı hatırlamaz bile dokunma o anını..ben de gidip eniştemin kimse görmeden elini kırdım ve tehdit ettim bir daha yaparsan tüm kemiklerini kırarım ve seni ifşa ederim diye, o anın ses kaydını da aldım..Kayıtta neden dokundun diyorum; sevdim yanlış bişey yok filan diye bahane uyduruyor ama dokunduğunu inkar etmiyor. Şimdi ifşa olmayı göze alıp beni mahkemeye vermiş yaptığını da inkar ediyor..Sizce ne kadar ceza alırım? Para cezasıyla kurtulabilir miyim yoksa yatarım var mı?

samet engin
samet engin
3 yıl önce

iyi günler benim bi adamda alıcğım vardı bana borçluydu ve borcunu ödememek için hep yalan söylüyordu şugün vercem diye fln sonra bi akşam aradım nerdesin dedim oda bana sövdü süpürdü sonra evinin önüne gittim ben kapıdayım dedim oda geldi bana orda küfürler yağdırdı bende korksun diye yere ateş ettim oda bacağına geliyor ve kemiği parçalıyor yaşım 18 sabıkam yok karşı taraf şikayetçi sizce ne olur

Emre EREN
Emre EREN
3 yıl önce

Merhaba abi size sorum şu, abimi eşi bi erkekle aldattı abimde bi anlık sinirle adamı ayaklarında av tüfeği ile vurdu ve abimin elinde ispatlı bi şekilde eşinin yarı çıplak fotoğrafları var o adamla abim ne kadar ceza alır. Lütfen cevap verin. Lütfen

Sefa keçici
Sefa keçici
3 yıl önce

Benim abim uyuşturu cu dan girdi ellerinde hiçbir delil olmamasına rağmen 3 kişiden 2 sini tutukladılar ve tutuklanan kişinin sicili düzgün değil ama abimin sicili temiz 8 sene 6 ay yedi

Murtaza ay
Murtaza ay
3 yıl önce

Merhabalar, bizim bi tekel bayimiz var ve tehditler aliyoruz. Tehdit eden kişiler dükkanimi kurşunladığın da bende kendimi savunmak için ateş edipde birini vursam sonucu ne olur ?

tugay kapdan
tugay kapdan
3 yıl önce

18 yaşından küçük bir kardeşim var bu sene 18 olacak ama kendisi tanımadığı 10 kişilik bir gurupdan darp aldı ve kendisine muşta ile vurulmuş burnu kırık bir vaziyette. Darp edenler ebn az kaç yıl veyatta kaç ay hapis yer

Aylin özen
Aylin özen
3 yıl önce

18 yaşından küçük olan biri sürekli psikolojik şiddet ve bedensel şiddet görüyor diyelim bunu uygulayan kişiyi bıçaklasa ceza alır mı alırsa nE kadar alır

berkay çınar
berkay çınar
3 yıl önce

merhaba abi yada abla benim abim 6 aydır veza evinde adam yaralamadan adam ilk şikayetçi oldu sonra abim içeri girdi 1. mahkeme oldu adam şikayetini geri çekti yine girdi bugün yine mahkemesi var çıkarmı adamda hiçbir sorun yok adam doktora gittiği an doktor pansuman yapıp gönderdi adamın ayağında sıyırmıştı mermi peki abim bugün serbest bırakırlarmı nolur abi abla görün bu mesajı

berkay çınar
berkay çınar
3 yıl önce

abim adam yaralamaktan içeri girdi 6 aydır içerde yarın mahkemesi var adama sıktı adamda sıyırma vardı adam doktora gitti sıyırmış dedi pansuman yapıp gönderdi peki abim yarın çıkarmı adam şikayetini geri çekti ama geri girdi içeri yarın yine mahkeme var abimi serbest bırakırlarmı

Fırat k
Fırat k
3 yıl önce

Merhaba iyi çalışmalar , geçen sene Ağustos ayında birini bıçaklamak zorunda kaldım. İş yerimize gelip abime saldırdılar , yaklaşık 15-20 kişi , bu olay olmadan 1 hafta önce psikiyatri kliniği ( akıl hastanesinden ) taburcu olmuştum. Abime saldırmaya geldiklerinde ellerinde bıçaklar joplar sopalar vardı , bende mutfaktan bıçağı alıp birini bıçakladım fakat hangi ara olay oldu hiç farkında değildim. 1 gece nezarethane de kalıp , ertesi gün nöbetçi mahkeme de hakim ” meşru müdafaa ” deyip adlı kontrol verdi , 1.5 ay kadar imza attım. Bu süreçten sonra psikolojik olarak yine kötü oldum. Hastaneye tekrar yatmak zorunda kaldım.

Dava açılacak mı bilmiyorum ? Açılırsa ceza alır mıyım ? Hastane de yattigim için bu sebeplerden dolayı indirim alabilir miyim. Tedavi gördüm iyileştim. Ve bıçakladığım kişi , Facebook üzerinden ” seninle görüşeceğiz aynı yerinden bıcaklayacagım seni ” diyip mesaj atmıştır. Karnından bıçaklamıştım.

Asim Kavaklı
Asim Kavaklı
3 yıl önce

Meraba hayırlı geceler bir kavgada karşı tarafin kolu kirilmis mahkeme 8. Asliye de ne kadar ceza alırım

Ali ak
Ali ak
3 yıl önce

Oğlumuz bizi şikayet etti onu dövdük diye. Tabi 112 yi arayınca is kontrolden çıktı. Darp raporu ve alındı. Oğlan gene bizim yanımıza donmeye karar verdi. Dun koruma karari geldi 1 ay lık. Bu is bitti mi biz karakolda tüm tutanakları ifadeleri verdik. Bu is daha sürecek mi. Başka mahkeme olacak mı. Ceza alirmiyiz

Cemre nisanur demir
Cemre nisanur demir
3 yıl önce

Merhaba.
Erkek arkadaşım kasten adam yaralamadan dolayı 2 ay cezaevinde yatmıştı tahliye oldu dosyası geri açılmış sonuçları ne olur? Teşekkürler…

aytekin gunesh
aytekin gunesh
3 yıl önce

efendim bu şekilde hızlıca yazarak sorayım ben sorumu sizlere yardımcı olursanız çok sevinirim beni vuran kişi eşimin erkek kardeşi beni aradı abi nasılsın dedi görüşebilir miyiz seni çok özledim dedi bende tabi ki dedim şahıs evimi bilmiyordu konum attım evime geldi ramazan ayıydı tarih 19 05 2019 du akşam 19 40 cıvarlarıydı neredeyse akşam ezanı okunacaktı ben kendisini evimize iftar açmaya davet ettim yok abi dedi babamın elinden öptü bana sarıldı ve arabasına bindik arabada normal muhabbetlerden konuştuk nereden bilebilirdim ki 45 km yolu planlayarak kurgulayarak tamamen organize bir şekilde gelip te daha önce belirlediği kör noktaya götürerek canavar hisle adam öldürmeye tam teşebbüste bulunacağı dediğim kör noktaya gittik şahıs ve ben arabadan indik ben şahıs a arabaların camı açık kaldığı için kardeşim arabanın camını kapat birileri içeri girebilir dedim ben yürürken bu arkamda kaldı meğerse silahını çıkarabilmek için zaman kazanmış akabinde ardı ardına hedef alarak vucut bölgeme doğru ateş etmeye başladı ben sağ sol yukarı aşağı zıplayarak atlayarak kurşunlardan kurtuldum ama bacak bölgeme gelen sıyıran kurşunlardan haberim yoktu silah tam 3 kere tutukluk yaptı 3 ünde de silahı elinden almak için hamle yaptım ama silah tekrardan ateş aldı 3 . de silahı yere düşürmek istedim tekme atarak tam o esnada silah ateş aldı ve ardı ardına 2 el bacağıma geldi olaydan sonra şahıs kaçtı ben 20 ameliyat oldum kalıcı durum var 2 kalp krizi geçirdim ve şahıs şuan serbest olarak geziyor elini kolunu sallayarak tutuksuz yargılanıyor 12 : 01 : 2021 salı günü 12. ağır ceza mahkemesinde duruşmam var sizde şahıs ne kadar ceza alır şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ederim efendim

Orhan bozkurt
Orhan bozkurt
3 yıl önce

Merhaba bi olay yaşadık kişi beni görüşmeye çağırdı tek olduğunu belirtti bende tek gittim ortak görüşme noktasında buluşma oldu o esnada kuzeniyle planlamış kuzeni arkadan kafama demir ve ya bezbol sopası gibi sert bi cisimle vurdu kafama 12-13 tane zımba demir dikiş atıldı suç duyurusunda bulundum fakat basit yaralama diye geçiyor bi ikişiye planlı sekilde kafaya arkadan vurmak basit yaralama diye geçmesi mümkün mü ?

Zeynep güler
Zeynep güler
3 yıl önce

Ve birşey daha beni bicakladiktan sonra gitmiş üzerime ifade vermiş tehdit ediyorlar die bende gittim ifade verdim beni bıçakladı ben onu daha sonra görmedim die savcılık soruşturma açmış benden katı raporu istemiş bende gittim adlı tıpa verdim vücudumda 8 bıçak yarası var ama en derini kolumdu bu işten ne çıkar acaba şu an da haftanın üç günü imzaya gidiyor denetimde acaba hapis yatar mı hasarlar kalıcı

Zeynep güler
Zeynep güler
3 yıl önce

Iyi geceler avukat bey kuzenimin kapısında tartıştık benim elimde birşey yktu ama o bıçak getirdi beni bıçakladı kolumdan atar damarım tendonlarım sinirlerim gitti 8 gün hastanede yattım 5 ci ayda mahkememiz var kuzenim ceza alır mı ikimizde bayaniz

Güven TAŞTAN
Güven TAŞTAN
3 yıl önce

Merhaba 17 yaşındayken bir kavga olayına karışmıştım açılan dava kapandı fakat tekrar şikayetçi oldukları için birdaha açılmış bu sefer kasten adam yaralama suçu olarak geçiyor 4 suça sürüklenen çocuk 1 tanede mağdur var ve sadece 1 si çocuğa vurdu ve çocuğun dişleri kırılmış bu olayda bize bi ceza gelirmi yoksa sadece vuran kişiyemi gelir
Bide şuan 18 yaşında olduğum için devlet tarafından verilen avukat tekrar verilirmi

Ahmet aslan
Ahmet aslan
3 yıl önce

Merhaba. Bir şahsa borcum vardı şahısla uzlaşmaya vardık borcu parca parca ödemeyi talep ettim ve anlaştık. Sonucunda beni iş yerine davet etti orada gayet güzel konuştuktan sonra diğer iş yerine yönlendirdi orada kardeşi ile otururken kardeşi ben fark etmeden aniden tabanca ile sağ ayagimdan vurdu beni bunun sonucunda beni tehdit ederek kendimi vurduğumu söylememi söylediler bende korku ile kabul ettim. Şuanda 4 gün geçti olay üzerinden sağ ayak baldir kemiğinde kırık var ve sinirler zarar görmüş durumda ameliyat şart diyor doktor. Bu olayla ilgili şikayetçi olsam ceza ne alırlar. Bu insanlar mafya tarzı kişiler.

Nur
Nur
3 yıl önce

Merhaba nişanlım 20 gün önce eski erkek arkadaşımın ileri geri konuşması ve küfür etmesi üzerine onu sağ ayağından silahla yaraladı yaralinin durumu gayet iyi kursun siyirmis sadece sikayetci olmuslar kamera goruntusu oldugu icin kamu da davaci karsi tarafta goruntulerde silahla ates ettigi icin onlaedan da 1 kisi iceri alindi nisanlimda icerde henüz kesinleşmiş bi cezası yok ama herkes 6-14 yilla yargilanacagini soyluyor sizce doğru mu söylenenler

Seçil Ay
Seçil Ay
3 yıl önce

Merhaba. Babamla evde tartışmıştık. Annem bizi ayiriyordu. Birbirimizi hafif itip çekerken 2 mizinde sakinleşmesi icin polisi aradım. Babamin kolunda sadece tırnak cizigi var darp raporu aldı. Emniyette birbirimizden şikayetçi olmadık. Fakat kamu bırakmamış dava açıldı. Annemde sanık olarak görülüyor. Basit tıbbi müdahaleyle giderildiği tespiti yapılmış. Duruşmamiz var herhangi bir ceza alirmiyiz. Hiç bir sabikamiz yok.

Vahap karabudak
Vahap karabudak
3 yıl önce

Merhaba adım can biz arabayla gezerken anneme bacıma küfür ettiler öğün sinirliydim arabadan indim üstüme bıçakla koştu 5 6 tane salladı biri elime isabet etti tekme atıp arabada meyve pıcağı vardı kendimi korumak için bacağından yaralıyıp kaçtım ve bu benim ilk dosyam cezası ne olur yaşım 16

Gamze
Gamze
3 yıl önce

Merhaba bu olay daha yeni oluyor.Arkadaşım 19 yaşında reşit.Husumetlisi olan birisini silahla dizinden vurarak yaraladı.Şuan ceza evinde sizce ne kadar ceza alır ne kadar yatar?

Sude naz
Sude naz
3 yıl önce

Şakalaşırken arkadaşını bıçakladı kuzenim 15 yaşında karşı taraf iyi ama babası şikayetci olmuş bir ceza alır mı?

Semih tırtıl
Semih tırtıl
3 yıl önce

Merhaba sorum şu bir şahıs yaraladım ve şahıs sıkayet etmemek için benden 100 bın TL talep ettı parayı verebılme durumum var fakat avukatıma sorduğumda durumun varsa ver bu işte uzamasın gibisinden bir cevap aldım ne yapmam gerekiyor

Fatih engin
Fatih engin
3 yıl önce

Benim halamın oğlu eniştesi bıçakladı yalnız bıçaklanan adamda sürekli halamın kızı dövüyordu dişlerini kırdı daga götürdü darp etti uzaklaştırma ve 7 tane dosyası var halamın oğlu sürekli tehdit. Ediyordu bıçakladı şimdi kaç yıl yatar şimdi mahkemeye cikicak kaç yıl yatar

Uğurcan
Uğurcan
3 yıl önce

Merhaba bana sürekli tehtitler geliyodu bana vurdu ben de picakla hafif şekilde yaralidim ve mahkemem var cezası ne olur

Uğurcan Ören
Uğurcan Ören
3 yıl önce

Merhaba. bıçakla yaralama olayında şahit ve kamera kaydı bulunmamakta bununla ilgili dava açılabilir mi ? ya da bir şüpheli var ise ama şahit yoksa bununla ilgili süreç nasıl ilerler ?

Emir kurt
Emir kurt
3 yıl önce

Merhaba 2019 da eski kız arkadasım ayrildiikdan sonra beni baska kkizla gordugu icin iftira atip evime 3 kisi geldi kapimin onunde kafamdan bicaklandim direk kactilar kamera kayitlari azmettirildigi mesaj delilleri adresimin verildigi kanitlar hepsii var dava sorusturmada virus yuzunden basima 3dikis atildi 3cm kesi vardı darp raporum var hapis cezası kesin alırlarmı sikayetimi ceksemde kamu davasindan yinede ceza alıcaklarmış bu olay kız gonderdigi icin haberlerede cıktı twitte tt de oldum 3kisiler kızla 4 ne olur sizce bunlar hapis cezası almassa hagb alırsa ozaman herkes birini kafasından bicaklasin ceza almasın boyle birseymi var

aysima uysal
aysima uysal
3 yıl önce

merhaba muhtarlık seçimlerinde sözlü kavga çıktı ve karşımdaki kadına vurdum beraber yere düştük uzlaşmıştık kamu görevi yapıcaktım fakat koronodan dolayı yapamadığım için zamanı dolmus mahkeme açılmış ceza alır mıyım veya bu duruma itiraz edebilir miyim? 18 yaşındayım

Berat
Berat
3 yıl önce

Merhaba , 17 yaşındayım diyelimki babamı bıçaklayıp öldürdüm en az kaç sene ceza alırım

Eylül beyat
Eylül beyat
3 yıl önce

Merhabalar sorum şudur kasten yaralama suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası geldi bu olayım 2017 senesinde olmuştur yatarı ne olur? Birde ayrıyetten 2019 senesinde uysturucu bulundurmaktan dosyam var 4 ay hapis yattıktan sonra serbest bırakılmıştım ve hala dosyam devam etmektedir. Acaba bu iki dosyam çakışır mı infazımı bozar mı şimdiden teşekkürler

Hasan Kerim
Hasan Kerim
3 yıl önce

Merhaba sorum şudur adam yaralamaktan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası geldi bu sene 2017 de işlenmiş bir yaralama olayıdır.Başka bir dosya halinde devam eden bir mahkemem daha var 4 buçuk ay yattığım daha sonra çıktığım bir dava dosyası. (Uysturcu bulundurmaktan) Buda sene 2019 da olan dosya. Acaba bu gelen ceza devam eden bu dosyamı engeller mi çakışır mı yoksa bozar mı? Şimdiden teşekkürler

Erkan demirkan
Erkan demirkan
3 yıl önce

Merhaba yaşadığımız bir darp olayında karşı tarafın bana vurması sonucu serçe parmağında kırık oluşmuş darp raporu almış ve ortopedi btm ile giderilebilir demiş bunun cezası 4-12 ay arasımıdır 1-3 yıl arasımı teşekkür ederim

SÜLEYMAN ÖNEN
SÜLEYMAN ÖNEN
3 yıl önce

Meraba 16 yaşındayım ve diyelim birini bıçakladım 18 den büyük biri yetişkin bunun cezası ne olur?

Kerem saka
Kerem saka
3 yıl önce

Merhaba iyi çalışmalar . Arkadaşım beni bir yere çağırdı ve gittiğim yerde aracın içine girerek silah ile beni bacagimdan vurdu ve ayağımda kemik de kırıldı . Kendisi sarhoş olduğu ve çocukluk arkadaşım olduğu için karakoldaki ifademde şikayetçi olmadım ama genede tutuklandı. Alicagi ceza nedir ?

Ayten
Ayten
3 yıl önce

Mrb oğlum 16 yaşında arkadaş ortamında sakalaşma esnasında ortam gerilmiş tartışma olmuş dger cocukta 16 yaşında picak çekmiş oğlumun yüzü yaralamış 6 dikiş var yüzünde picaklayan kişi nasıl bir ceza alır

Fatms
Fatms
3 yıl önce

Merhabalar 2012 yılında komşumun yzerime çok gelmesi üzerine moloz atıyordu bende onu kör bıçakla bıçakların sonra 1 gün hapse girdim ve evimi taşıdım mahkeme açıldı 8 yıl sonra bana 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi bende cezamı hafifletmek için dilekçe verdim sonucunu bekliyoruz sizce cezam para cezasına ya da hafiflermi

Uğur Öztürk
Uğur Öztürk
3 yıl önce

Merhabalar 2019 yılında alkollü araç kullanmaktan 3 ay 15 gün HAGB aldım, aynı 2019 yılında bir tartışma yaşadım ve şahısın kolumu ısırması sonucu şahısdan kolumu kurtarmak için kendimi çektim aynı esnada o beni çekti ve birlikte yere düştük şahısın omuzu çıkmış başka hiçbir darp yok, darp raporundada yok, birlikte yere düşmemiz sonucu omuzu çıktı ve raporda BTM ile giderilemez denildi mahkeme sonucu hapise girermiyim acaba şimdiden çok teşekkür ederim.

Tahir
Tahir
3 yıl önce

Merhaba arkadaş ortamında arkadaşlar arasında bir kavga yaşandı iki arkadaşım tartışıyordu ve kavga edeceklerdi o ikisini ayırdım birini yanıma alıp uzaklaştırdım Diğer arkadaşım arkamızdan oturduğumuz masayı yarattı küfürler etti uzaklaştırdım arkadaşımı biraz daha uzaklaştırdım daha sonra kavga halinde olan diğer arkadaşım bize doğru geldi o tamamen kavga etmek için gelmiştim arkadaşıma ismiyle hitap ederek saçmalama kavga mı edeceksiniz dedim ki babana sen kim oluyorsun diyip beni itti O bu sefer ben onla kavga ettim birbirimize girdik bana devamlı küfürler ediyordu anneme vs daha sonra bizi ayırdılar Beni tutuyorlardı tutan arkadaşlarıma tamam bırakın gideceğim ben dedim söz verdim uzaklaştırdım arkadaşımı da alıp arabamın yanına gittim arabama binerken diğer Kavga ettiğim arkadaşım kemerini çıkarıp havaya kaldırıp bana doğru gelerek annene bacını gözünün önünde bilmem ne derim dedi. Ben de bu duruma aşırı sinirlendim ve onun belinde kemer olduğu için bagajda olan Bir demir elime aldım. Ağır tahrik altındaydım çok sinirlenmiştim arkadaşlarım elimde onu görünce beni tutmaya engel olmaya başladıelim o sırada havadaydı elimden almaya çalışıyorlardı hepimiz alkollüydük o sırada kargaşada Oda bana çok yaklaşmış tam hatırlamıyorum ama elimden kaydı Ve kafasına deydi kafası kanadı Ayrıca ben sağlık personeliyim hemşireyim kafasına müdahale etmek istedim ve arkadaşlarım izin vermedi ortam gergin olduğu için Gidip şikayetçi oldu ve tabii ki ben de şikayetçi oldum şikayetinde demiri fırlattığımı söylüyordu İlerleyen zamanlarda daha sonra karşılıklı şikayetlerimizden vazgeçtik Şu an kamu davasına döndü Olayın içinde basit yaralama da olduğu için O kısma uzlaştırma da hallettik bana kamu davası açıldı daha önce de herhangi bir suçum yoktu sonuç olarak ne olur sizce şimdiden çok teşekkür ederim

Yasin BÜYÜK
Yasin BÜYÜK
3 yıl önce

Trafikte bir araç ile tartıştıksonrasında kırmızı ışıkta aracıma arkadan çarparak yoldan çıkardı. Ben polisi aradım polis gelene kadar adam toplayıp gelmiş. Ellerinde sopalarla bana saldırdılar metakarp (el tarak) kemiğimde kırık hayalarımda yırtık ve sırtımda belimde bir çok darp izi var. Trafik güvenliğini tehlikeye atma nitelikli adam yaralama Orta şiddette kırık ve hayamdaki sırtımdaki ve belimdeki darplardan dolayı hapis yatarlar mı?

Efe taşkın
Efe taşkın
3 yıl önce

Merhaba kısa süre öncesinde silahlı çatışmadaydım karşı taraf bea ve arkadaşıma yan yan bakarak memleketimize ve soy adımıza küfür ettiler tartışma sırasında karşımdakilerin ellerinin bellerine gittiğini görünce biribi bacağından vurmak zorunda kaldım ben onu vurmasam o beni vuracaktı olaydan sonra herkes dağıldı karşı tarafın üzerindede silah vardı ama bir kanıtım yok olay yerinde kamera varmı yokmu onuda bilmiyorum kanıtlayamıyorum bu yüzden yaşımda 18 den küçük ne kadar ceza alırım en iyi ve en kötü haliyle ceza alırmıyım

Serhat seren
Serhat seren
3 yıl önce

Mrb size bir ricam olacak 2010 yilinda kardeşimle aramizda bir bicakli kavga cikti kasten yaralamada kamu davasindan 4 yil 2 ay hapis cezasi. Aldim fakat tesmil olmadim yargitaya gönderdim 3 ay sonra cezam onaylandi fakat acaba üzerinden 10 yil gecti zaman asimina girmedi mi veya daha ne kadar sürer şimdiden size cevabinizdan dolayi minnettarım sagolsun

Fırat Kaya
Fırat Kaya
3 yıl önce

16yasindaki yiğenim şiddet gördüğü babasını bel üstünden 3kez bıçakladı tutuksuz yargılanan üzere serbest bırakıldı babası şikayetçi deilim benimm sucum diyor ama yinede çok ceza alır diyorlar cvp bekliyoruz teşekkürler

Hatip
Hatip
3 yıl önce

Merhaba geçen yılbaşında bir hakaret alarak karşımdaki kişiye Muş’ta cisimli bir demir malzemeyle vurdum oda bana vurdu ve kafasında basit giderilebilir rapor tutturmuş sonra şikayetçi olmuş daha sonradan şikayetlerimizi geri çektik aradan 6. Ay geçti mahkeme günü verilmiş bu nasıl bir iştir ve kasten yaralama ve hakaretten mahkemeye gideceğim bir bilgi verirmisiniz

Prhn
Prhn
3 yıl önce

Oğlum 17 yaşında patronun oğlu tarafından darp ediliyor suçsuz yere boynunda morarmalar var bende şikayetçi oldum adamın başka suçuda varmış şuan çok korkuyorlar ceza alacak diye eşimi aramış konuşup anlaşalım diye eşim kabul etmemiş mahkemede görüşürüz demiş uzlaşma bürosundan msj geldi geleceklermiş ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

Sena duru
Sena duru
3 yıl önce

Merhaba 17 yaşında olan bir arkadaşım cinnet sonucu amcasını bıçakladı amcasının farklı suçlardan dolandırıcılık adam yaralama gibi şeylerden sabıkaları var arkadaşım ceza alır mı?

Masal Aydın
Masal Aydın
3 yıl önce

Merhaba, eşime yumruk atılması üzere karşı tarafa 2 cm derinlikte bıçaklama söz konusu.. 2 aydır dava soruşturma aşamasında ve eşim 2 aydır tutuklu.. karşı taraf kaçtığı için kati rapor alınamıyor.. bu süreçte eşim ne kadar tutuklu kalır acaba?

Yasemin demir
Yasemin demir
3 yıl önce

Benm eski iş arkadaşimla karsı tarf işten cıkarılıyor ve benden biliyor sagda soldan hakkımda kötü sözler söyluyor işten cıktıkdan 1 ay sonra flan görüyrm benm hakkmda neden böyle dedn dıorm o bagıryo kufur edıo orda bırbırımze giryz ben karakola gidiorm şikayet için bana darp rapor almam için beni hastaneye gönderiorlar o bayanda bahceye girio ve bana saldırıyo ben onu yıtıklıorm parmagı kırılıyor belkı de bana vururkende olabılır ama ben ifademde yitkledm de kırıldı dedm sizce ceza bana ne verilir bu olaydan 1 ay sonra o benim başıma bira şişesi vuruyo başım yarılıyo dıkıs atılıo ve raporm da gecici hafıza kaybı yazılıo 1 ay sonrakı olay mahkemeye dusmedı daha cevaplayabilirmisiniz ne olur sizce

cemre pakdemir
cemre pakdemir
4 yıl önce

eşim 2019 yılında icra borcu sebebi ile avukatlık bürosu çalışanları tarafından sözlü tacize uğramıştır akrabaları ailesi ve arkadaşları aranmıştır. bunun üzerine eşim büroya gittiğinde avukat tarafından darp edilmiştir sırtında hafiz ezilme morluklar meydana gelmiştir. darp raporu alarak gerekli şikayetleri yaptık basit yaralamadan yargılanıyor avukat ara bulucu girdi devreye avukat 10000 tl para teklif etti ancak biz uzlaşmak istemedik. bu aşamada süreç ne şekilde ilerler sonucu neye bağlanır ?

Canoo can
Canoo can
4 yıl önce

İyi günler kardeşim 29yasinda daha önceden iki sefer silahlı yaralamadan denetim gördü denetimi biteli beş ay kadar oldu yanliz kardeşimi üç kişi sıkıştırıp dovmusler şikayet cide olmadik kardeşim sonra kakmis pompalı tüfekle birini bulup ayağına ateş etmiş su an ceza evinde ne zaman çıkar veya ne kadar yatar yardımcı olur musunuz lütfen

ayaz öztürk
ayaz öztürk
4 yıl önce

hakaret ve silahla yaralama dan hakkimda sikayet var ben olayda olmadigim halde sikayetci bicakla yaralama BTM ile sonuclanmis rapor var magdurun sahiti yok kamera kaydi yok 146 profil alkol var ustelik bana maj atmis 40 bin tl para istiyor aikayettrn vazgecmek ici

Popüler Konular