0216 387 0 388

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Her gün yüzlerce araç trafik kazasına karışmaktadır. Trafik kazası geçirdiğimizde kaskomuz veya karşı tarafın zorunlu trafik sigortası aracılığıyla aracımızda meydana gelen hasarları karşılayabiliyoruz. Değer kaybı ise genellikle göz ardı edilerek, araç sahiplerinin ciddi zararlara uğramasına yol açmaktadır. Bu makalemizde araç değer kaybının nasıl tahsil edilebileceğine değineceğiz. Trafik iş kazası geçirilmesi ile ilgili bilgi almak istiyorsanız iş kazası ile ilgili makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Araç Değer Kaybı Nedir?

Değer kaybı aracınızın geçirmiş olduğu kaza sonrası ikinci el piyasa fiyatının düşmesidir. Kaza geçiren aracınız çok iyi şekilde tamir edilse dahi değerinde bir azalma olacaktır. Örneğin aracınızda motor kaputu, bagaj kapağı gibi parçalar orijinali ile yetkili servis tarafından değiştirilse dahi araç değer kaybına uğramaktadır.

Her kazadan sonra aracınızın değer kaybına uğramasının temel nedeni kazanın Tramer Kayıtları’na işlemesidir. Aracınızı satmak istediğinizde bu kaydı gören alıcılar kazaya karışmış bir aracı tercih etmeyecek, tercih etseler bile daha ucuza almak isteyeceklerdir. Ayrıca aracın parçasının değişmesi ve hatta en ufak bir boyama işlemi yapılması dahi aracın değerine olumsuz etki yapmaktadır.

 

Araç Değer Kaybı Şartları

1- Kaza tarihinden itibaren 2 yıl geçmemiş olmalı,
2- Kaza tamamen sizin kusurunuzla gerçekleşmemeli (% 100 kusurlu olmamalısınız),
3- Aracınızın yaşı 36’dan fazla olmamalı,
4- Aracınızın kilometresi 160.000’den fazla olmamalı,
5- Aracınız hurdaya çıkarılmış olmamalı.

 

Araç Değer Kaybı Hesaplama

Araç Değer Kaybı Hesaplama

Araç değer kaybının hesaplanmasında en çok dikkat edilen faktörler; aracın hasar geçmişi, markası ve modeli, trafiğe çıkış tarihi, yapmış olduğu kilometre ve üretim yılıdır. Bu kriterlere göre araç ne kadar değerliyse trafik kazası sonucunda uğrayacağı araç değer kaybı o kadar büyük olacaktır.

Örneğin trafik kazasından önce aracınızın piyasa değeri 100.000 TL fakat kaza sonrası bu değer 90.000 TL oluyorsa aradaki 10.000 TL sizin kayıp miktarınızdır. Kazada kusurunuz yok ise 10.000 TL’yi, kusurunuz % 25 ise 7.500 TL’yi, kusurunuz % 50 ise 5.000 TL’yi, kusurunuz %75 ise 2.500 TL tutarındaki araç değer kaybınızı talep edebilirsiniz. Eğer kusurun tamamı size aitse herhangi bir talepte bulunamazsınız.

 

Araç Değer Kaybı Durumunda İlk Olarak Ne Yapılmalıdır?

1- Kaza yaptığınız araç sürücüsü ile birlikte kaza tespit tutanağı tutun. Karşı taraf kaza tespit tutanağı tutmak istemezse polis çağırarak kazayı tutanak altına alın.
2- Aracınızı tamir ettirerek ödediğiniz bedelin faturasını alın.
3- Eksper raporu alarak aracınızda oluşan değer kaybını tespit ettirin.
4- Kaza tespit tutanağı, ekspertiz raporu, servis faturası, kaza anına ilişkin fotoğraflar ve ruhsat fotokopisi ile birlikte kendiniz veya vekiliniz aracılığıyla başvuruda bulunun.

 

Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Araç değer kaybınızı kusuruyla kazaya neden olan araç sürücüsü veya onun aracının trafik sigortasını yapan şirketten talep edebilirsiniz. Aksi takdirde hukuki yollara başvurma hakkınız mevcuttur. Değer kaybınızı alabilmek için sigorta tahkim komisyonuna başvurabileceğiniz gibi icra takibi yapmanız veya Asliye Ticaret Mahkemeleri’nde dava açmanız da mümkündür.

Sigorta Tahkim Komisyonu, sigorta hukuku alanında uzman olan hakemler aracılığıyla uyuşmazlıkları karara bağlayan bir merciidir. Sigorta Tahkim Komisyonu tarafından verilen kararlar mahkeme kararı niteliğindedir. Sigorta tahkim komisyonunun 5.000 TL’ye kadar olan uyuşmazlıklara ilişkin kararları kesin niteliktedir. Bu miktarı geçen tutarlarda ise İtiraz Hakem Heyeti’ne başvurulabilmektedir. Sigorta Tahkim Heyeti’ne başvurmaksızın doğrudan icra takibi yapılması veya Asliye Ticaret Mahkemesi’nde dava açılması da mümkündür.

 

Değer Kaybı Davasında Zamanaşımı

Araç değer kaybı davası, kazaya sebep olan tarafın kim olduğunun tespit edilmesinin ardından iki yıllık süre içerisinde açılabilir. Kazanın oluş şekline bağlı olarak ceza kanunlarında daha uzun zamanaşımı süresi öngörülmüşse bu süreler dikkate alınır.

Araç değer kaybı durumunda sigorta şirketleri profesyonel ekipleriyle birlikte mümkün olduğunca işi yokuşa sürecek, kafa karıştırıcı ifadelerle hakkınızı kullanmanızı engellemeye çalışacaktır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için araç değer kaybı konusunda uzman bir avukattan profesyonel bir hukuki yardım almanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Soru

 • kamile bilgin 14 Ağustos 2020 10:20

  merhabalar beni m şöyle bir sorum olacaktı arabam kapının önünde park halinde iken vuruldu ve kaçtılar daha sonra biz çarpan kişileri bulduk alkollüydüler sigorta şirkrti onların bu durumundan dolayı onları aracın servis ücretini kendileri çdemeleri ile ilgili ikna etti ve öyle oldu adamlar aracın tamir ücretini kendileri ödedi yani tramer kaydı yok yani tramer kaydı olmas bile serviste gçrülen bi değer kaybı var sonuçta ben kanunlara göre bu kaybımı nasıl alabilirim gerçi bir avukata vekalet verdim ama çok uzar mı ya da albilr miyim acaba

 • Zeynep sakar 14 Ekim 2019 16:42

  Aracımla iki üç defa kaza yapmıştım. Ve yetkili servisde yaptırmadığım için hasar kaydıda açılmadı hiçbirinde sistemden sanırım kimse anlamaz aracımın hasar aldığını şuan orjinal gibi ? ?

  • Besler Hukuk 15 Ekim 2019 08:28

   Merhaba Zeynep Hanım

   Hasar kaydı açılmasa dahi aracın belirli parçalarının değişmesi veya boyanması değer kaybına yol açabilmektedir. Yaptığınız kazalarda kusur sizde değilse aracınızın değer kaybı için dava açabilirsiniz.

   İyi günler