0216 387 0 388

ARAÇ DEĞER KAYBI

deger kaybi

 

Her gün yüzlerce araç trafik kazasına karışmaktadır. Trafik kazası geçirdiğimizde kaskomuz veya karşı tarafın zorunlu trafik sigortası aracılığıyla aracımızda meydana gelen hasarları karşılayabiliyoruz. Değer kaybı ise genellikle göz ardı edilerek, araç sahiplerinin ciddi zararlara uğramasına yol açmaktadır. Bu makalemizde araç değer kaybının nasıl tahsil edilebileceğine değineceğiz. Trafik iş kazası geçirilmesi ile ilgili bilgi almak istiyorsanız iş kazası ile ilgili makalemizi inceleyebilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Nedir?

Değer kaybı aracınızın geçirmiş olduğu kaza sonrası ikinci el piyasa fiyatının düşmesidir. Kaza geçiren aracınız çok iyi şekilde tamir edilse dahi değerinde bir azalma olacaktır. Örneğin aracınızda motor kaputu, bagaj kapağı gibi parçalar orijinali ile yetkili servis tarafından değiştirilse dahi araç değer kaybına uğramaktadır.

Her kazadan sonra aracınızın değer kaybına uğramasının temel nedeni kazanın Tramer Kayıtları’na işlemesidir. Aracınızı satmak istediğinizde bu kaydı gören alıcılar kazaya karışmış bir aracı tercih etmeyecek, tercih etseler bile daha ucuza almak isteyeceklerdir. Ayrıca aracın parçasının değişmesi ve hatta en ufak bir boyama işlemi yapılması dahi aracın değerine olumsuz etki yapmaktadır.

Araç Değer Kaybı Şartları

1- Kaza tarihinden itibaren 2 yıl geçmemiş olmalı,
2- Kaza tamamen sizin kusurunuzla gerçekleşmemeli (% 100 kusurlu olmamalısınız),
3- Aracınızın yaşı 36’dan fazla olmamalı,
4- Aracınızın kilometresi 160.000’den fazla olmamalı,
5- Aracınız hurdaya çıkarılmış olmamalı.

Araç Değer Kaybı Hesaplama

Araç değer kaybının hesaplanmasında en çok dikkat edilen faktörler; aracın hasar geçmişi, markası ve modeli, trafiğe çıkış tarihi, yapmış olduğu kilometre ve üretim yılıdır. Bu kriterlere göre araç ne kadar değerliyse trafik kazası sonucunda uğrayacağı araç değer kaybı o kadar büyük olacaktır.

Örneğin trafik kazasından önce aracınızın piyasa değeri 100.000 TL fakat kaza sonrası bu değer 90.000 TL oluyorsa aradaki 10.000 TL sizin kayıp miktarınızdır. Kazada kusurunuz yok ise 10.000 TL’yi, kusurunuz % 25 ise 7.500 TL’yi, kusurunuz % 50 ise 5.000 TL’yi, kusurunuz %75 ise 2.500 TL tutarındaki araç değer kaybınızı talep edebilirsiniz. Eğer kusurun tamamı size aitse herhangi bir talepte bulunamazsınız.

Araç Değer Kaybı Durumunda İlk Olarak Ne Yapılmalıdır?

1- Kaza yaptığınız araç sürücüsü ile birlikte kaza tespit tutanağı tutun. Karşı taraf kaza tespit tutanağı tutmak istemezse polis çağırarak kazayı tutanak altına alın.
2- Aracınızı tamir ettirerek ödediğiniz bedelin faturasını alın.
3- Eksper raporu alarak aracınızda oluşan değer kaybını tespit ettirin.
4- Kaza tespit tutanağı, ekspertiz raporu, servis faturası, kaza anına ilişkin fotoğraflar ve ruhsat fotokopisi ile birlikte kendiniz veya vekiliniz aracılığıyla başvuruda bulunun.

Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Araç değer kaybınızı kusuruyla kazaya neden olan araç sürücüsü veya onun aracının trafik sigortasını yapan şirketten talep edebilirsiniz. Aksi takdirde hukuki yollara başvurma hakkınız mevcuttur. Değer kaybınızı alabilmek için sigorta tahkim komisyonuna başvurabileceğiniz gibi icra takibi yapmanız veya Asliye Ticaret Mahkemeleri’nde dava açmanız da mümkündür.

Sigorta Tahkim Komisyonu, sigorta hukuku alanında uzman olan hakemler aracılığıyla uyuşmazlıkları karara bağlayan bir merciidir. Sigorta Tahkim Komisyonu tarafından verilen kararlar mahkeme kararı niteliğindedir. Sigorta tahkim komisyonunun 5.000 TL’ye kadar olan uyuşmazlıklara ilişkin kararları kesin niteliktedir. Bu miktarı geçen tutarlarda ise İtiraz Hakem Heyeti’ne başvurulabilmektedir. Sigorta Tahkim Heyeti’ne başvurmaksızın doğrudan icra takibi yapılması veya Asliye Ticaret Mahkemesi’nde dava açılması da mümkündür.

Değer Kaybı Davasında Zamanaşımı

Araç değer kaybı davası, kazaya sebep olan tarafın kim olduğunun tespit edilmesinin ardından iki yıllık süre içerisinde açılabilir. Kazanın oluş şekline bağlı olarak ceza kanunlarında daha uzun zamanaşımı süresi öngörülmüşse bu süreler dikkate alınır.

Araç değer kaybı durumunda sigorta şirketleri profesyonel ekipleriyle birlikte mümkün olduğunca işi yokuşa sürecek, kafa karıştırıcı ifadelerle hakkınızı kullanmanızı engellemeye çalışacaktır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için araç değer kaybı konusunda uzman bir avukattan profesyonel bir hukuki yardım almanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 Soru

 • Gökhan meke 20 Şubat 2021 12:10

  2020 nisan ayında aracıma arkadan bir araba çarptı karşı taraf yüzde yüz kusurlu bulundu ve aracın hasarını karşı tarafın sigortası karşıladı ayrıca değer kaybı için avukata vekalet verdim bir miktar ödeme hesabıma yatırıldı davanın devam ettiğini söylediler dava tamamen be zaman sonuçlanır bilgi verirseniz sevinirim

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 14:47

   Avukatınız en doğru bilgiyi verecektir.

 • Turgut 3 Şubat 2021 22:28

  Iyi günler, 2 ay önce bi kaza geçirdim mağdur tarafın hasar kaydi 15000TL ve ayrica sigorta sirketim deger dusuklugu icinde 1.500TL mağdur kişiye ödeme yapmıştır. Ama mağdur kişi ayrıca benden de Aracin Deger dusuklugu parasını istiyor…öyle bir hakkı var mi?

  • Besler Hukuk 8 Şubat 2021 10:11

   Evet var. Sigorta şirketinizden alması için ikna etmeye çalışın.

 • Ahmet kilit 24 Ocak 2021 17:17

  Daha önce almış olduğum hasar değeri tanpon ve ön.far.aracin.ve tamirde kaldığı süre.bir ücret alamadım şimdi alabilirmiyim.2019.ve2020 yılındaki kaza sonucu.olusan.

  • Besler Hukuk 30 Ocak 2021 14:46

   İki yıl dolmadan başvurmanız gerekiyor.

 • Hüseyin 5 Ocak 2021 22:19

  Karşı tarafın sigortasi 2020 Nisan ayi öncesi
  Olduğu için değer kaybı ödemesi yapmadilar.kazada karşı tarafın 100 de yüz suçlu olmasına rağmen aracımın tramerine 26.000 TL hasar kaydı işlendi.aracim 2010 Honda Civic 220.000 de.yapilabilecek birşey varmı yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 13:57

   Bir avukata başvurmanız gerekir. Araç sahibinden de tahsil edebilirsiniz.

 • Salih ÇAKMAK 20 Aralık 2020 02:25

  Hayırlı akşamlar , 14.06.2019 tarihinde aracıma arkadan vurdular ve 15 bin tl hasar kaydı çıkmıştı. Dilekçede 9000 tl ödeme istemiştim ve bana 2750 tl ödeme yapmışlardı. Simdi aracımı satacağım çok fark ediyor hasardan kaynaklı geriye dönük tüm raporlar mevcutken ödeme alabilir miyim ?

  • Besler Hukuk 25 Aralık 2020 17:32

   İbraname verdiyseniz dava açamazsınız.

 • Ramazan şimşek 15 Aralık 2020 13:01

  Iyi günler. kırmizi ışıkta arkadan arac carptı polis tutangı %100 karşı kusurlu.2006 model aracım .220 bin km.önceden iki adet kaza vardı tramer gecmisinde 230 tl digeri kaza yazıyordu.suan aracm yapiliyor enaz 30 bin tl trameri cıkacak.deger kaybı alabilirmiyim.

  • Besler Hukuk 22 Aralık 2020 18:32

   Yeni bir hasar kaydı oluşacağından dava açabilirsiniz.

 • hamza alim 7 Aralık 2020 11:04

  selam exper 36900 ytl değer kaybı çıkarttı.
  karşı tarafın sigorta 41000 ytl kada ödeme yapabiliyormuş. Fakat aracın hasarı 36000 ytl olduğu için bana 5100 ytl

  ödeme yaptı bundan sonra nasıl ilerleyebiliriem yardımcı olabilirmisiniz.

  syg.

  • Besler Hukuk 12 Aralık 2020 13:59

   İbraname imzalamadıysanız dava açabilirsiniz.

 • kamile bilgin 14 Ağustos 2020 10:20

  merhabalar beni m şöyle bir sorum olacaktı arabam kapının önünde park halinde iken vuruldu ve kaçtılar daha sonra biz çarpan kişileri bulduk alkollüydüler sigorta şirkrti onların bu durumundan dolayı onları aracın servis ücretini kendileri çdemeleri ile ilgili ikna etti ve öyle oldu adamlar aracın tamir ücretini kendileri ödedi yani tramer kaydı yok yani tramer kaydı olmas bile serviste gçrülen bi değer kaybı var sonuçta ben kanunlara göre bu kaybımı nasıl alabilirim gerçi bir avukata vekalet verdim ama çok uzar mı ya da albilr miyim acaba

 • Zeynep sakar 14 Ekim 2019 16:42

  Aracımla iki üç defa kaza yapmıştım. Ve yetkili servisde yaptırmadığım için hasar kaydıda açılmadı hiçbirinde sistemden sanırım kimse anlamaz aracımın hasar aldığını şuan orjinal gibi ? ?

  • Besler Hukuk 15 Ekim 2019 08:28

   Merhaba Zeynep Hanım

   Hasar kaydı açılmasa dahi aracın belirli parçalarının değişmesi veya boyanması değer kaybına yol açabilmektedir. Yaptığınız kazalarda kusur sizde değilse aracınızın değer kaybı için dava açabilirsiniz.

   İyi günler

Popüler Konular

 • İstinaf mahkemesi nedir
  İSTİNAF MAHKEMESİ NE KADAR SÜRER?
  18 Mayıs 2020 İstinaf mahkemesi ne kadar sürer ve davalar ne kadar sürer sorularının cevabı birçok farklı kritere bağlıdır. Bu kriterler; Mahkemenin iş yoğunluğu Hakimin yargılama hızına verdiği...
 • Avukat Maaşları
  AVUKAT MAAŞLARI
  29 Eylül 2020   Avukatlık ve hukuk okumak bu ara çok popüler. Sürekli aldığımız sorular arasında “avukat maaşları ne kadar?” “hukuk okumak mantıklı mı?” soruları başı çekmeye başladı....
 • Tapu İptal
  TAPU İPTAL DAVASI
  23 Kasım 2018   Tapu iptal davası; bir taşınmazın hukuka aykırı olarak tapuya tescili halinde tapu kaydının mahkeme aracılığıyla düzeltilmesi için açılan dava türüdür. Bir mülkün miras ya...
 • Yıllık İzin
  İSTİFA EDEN İŞÇİNİN HAKLARI
  12 Kasım 2018   İstifa eden işçinin hakları sanılanın aksine oldukça fazladır. İş yerinde yaşadığı olumsuzluklar veya daha iyi bir iş bulması nedeniyle her gün bir çok işçi...
 • İŞ KAZASI TAZMİNAT DAVASI - TAZMİNAT HESAPLAMA
  İŞ KAZASI TAZMİNAT HESAPLAMA
  6 Aralık 2019   İş kazası tazminat davası, iş kazası geçiren işçinin hakları arasında en önemli olandır. İş kazası tazminat hesaplama bakımından dikkat edilmesi gereken husus; işçinin kaza...

BENZER BAŞLIKLAR

 • SENELİK İZİN
  SENELİK İZİN
  11 Aralık 2020   Senelik izin hakkı, temel bir insani hak olup işçinin çalışma hayatında daha verimli olması açısından  gereklidir. Nitekim başta anayasamız olmak üzere birçok evrensel sözleşme...
 • ÖZEL SEKTÖRDE ÜCRETSİZ İZİN HAKKI
  ÖZEL SEKTÖRDE ÜCRETSİZ İZİN HAKKI
  1 Nisan 2020   Özel sektörde ücretsiz izin hakkı koronavirüs salgını döneminde iş hayatında tekrar gündeme geldi. Koronavirüsün en çok etkilediği kesimlerin başında işçiler geliyor. Ekonominin daralması iş...
 • İSTİFA EDEN İŞÇİNİN HAKLARI
  İSTİFA EDEN İŞÇİNİN HAKLARI
  12 Kasım 2018   İstifa eden işçinin hakları sanılanın aksine oldukça fazladır. İş yerinde yaşadığı olumsuzluklar veya daha iyi bir iş bulması nedeniyle her gün bir çok işçi...
 • ÜCRETSİZ İZİN NEDİR?
  ÜCRETSİZ İZİN NEDİR?
  8 Ocak 2021   İşverenlere tek taraflı olarak ücretsiz izin kullandırma hakkı tanınması işçileri oldukça zor bir durumda bırakmıştır. İşçi ya 1170 TL sefalet ücretiyle yaşamak zorunda kalmakta...
 • MALULEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?
  MALULEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?
  26 Kasım 2020   Malulen emeklilik şartları her geçen gün zorlaşan ekonomik koşullar nedeniyle sıklıkla merak edilmeye başlanmıştır. Zira iş kazası geçiren veya başka bir nedenle malul olan...