0216 387 0 388

SOSYAL MEDYADAN TEHDİTİN CEZASI

sosyal medyada hakaret

 

Bu makalemizde son zamanlarda çokça soru aldığımız. sanal dünyanın görünmez olduğuna inanan kişilerce işlenen hakaret ve tehdit suçlarını inceledik. Bu tip suçları işleyenler tespit edildiğinde tabiri caizse süt dökmüş kediye dönmekte el pençe af dilemektedir. Unutmayalım ki internette yapılan her şeyin kayıtları tutulmakta ve istenildiğinde hepsine ulaşılabilme imkanı vardır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sanal dünya diye tabir edilen mecralarda, insanlar gerçek hayatta karşılaşıp sohbet etme edebilme, direkt iletişime geçebilme imkanı olmayan herkesi tek bir çatı altına toplamakta ve bir kamuoyu oluşturabilme yetisine sahiptir. Günlük hayatta kimse durup dururken yanınıza gelip burnun çok kötü veya Hobbitlere benziyorsun diyemez. Fakat insanlar ekranların karşısında yürek yemiş gibi akıllarından geçen her şeyi pervasızca hiçbir yaptırıma tabi olmadığını düşünerek söylemeye ya da tehdit savurmaya devam ediyor. Artık birçok insan da kanıksamış olacak ki bu suçlara karşılık hiçbir şey yapmamakta veyahut hukuki haklarını kullansa da bir sonuç alamayacağını düşünmektedir. Oysa ki kanunlarımızda hakaret ve tehdit suçunun bir yaptırımı vardır ve sosyal medya yoluyla bu suçların işlenmesi yaptırım sonucunu değiştirmemektedir. Sosyal medyada işlenen diğer suçlar ile ilgili detaylı bilgiye Sosyal Medya Suçları makalesinden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada İşlenen Hakaret ve Tehdit Suçu

 

Hakaret suçu Türk Ceza Kanunun da ‘Şerefe karşı suçlar’ arasında yer almaktadır. Türk Ceza Kanunu m.125/1’de hakaret ‘Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat edilmesi veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldırılmasıdır.’ denilmektedir. Ayrıca kanunun devamında 125/2’de ‘Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.’ denilerek sesli, görüntülü, yazılı olarak gönderilen iletilerde hakaret suçunun kapsamları arasında sayılmıştır. Ayrıca kanunun devamında 125/4’de ‘Hakaretin alenen işlenmesi halinde ceza altıda biri oranında artırılır.’ denmektedir yani hakaretin aleni işlenmesi cezayı arttıran hallerdendir.

Kanun maddesinde yer alan onur, şeref ve saygınlığın rencide edilmesinden kasıt mağdur kişiyi başkalarının önünde küçük düşürmektir. Yani mağdurun gerçekten onur, saygınlık ve şerefini küçük düşürücü fiilin ülkenin örf ve geleneklerine göre belirlenmesidir. Kişinin kendisine sarf edilen söze karşı aşırı hassasiyet göstermesi de bu suçun oluştuğu anlamına gelmez. Örneğin Yargıtay daha önce vermiş olduğu kararlarda toplum önünde tanınan siyasetçi, iş insanı, sporcu, sanatçı gibi kişilerin eleştirilerde daha toleranslı olması gerektiği yönünde kararlar vermiştir.

E-posta, görüntülü konuşma (Facetime gibi), anlık mesajlaşma (SMS, WhatsApp gibi) yollarla yapılan hakaretlerde kanun kapsamında yer almaktadır.

Sosyal Medyadan Tehditin Cezası

Tehdit suçu Türk Ceza Kanun m.106’da düzenlenmektedir ve altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Ayrıca tehdit eğer vücut veya cinsel dokunulmazlığa yönelikse suç resen soruşturulacaktır. Resen soruşturmada kolluk kuvvetleri görevli olarak gerekli araştırmaları yapacaktır. Örneğin ergin olmayanlara karşı internet üzerinden yapılan tehditler sonucu maddi çıkar elde edilmesi. Eğer kişiye tehditte maddi zarar verileceği söyleniyorsa (örneğin ‘senin evini başına yıkacağım’) bu durumda suç sadece şikayet durumunda soruşturulur.

Kişiler çoğunlukla internet yoluyla yapılan hakaret ve tehdit suçlarında ispatın çok zor olduğunu düşünmektedir. Aynı zamanda yapılan yorumların, gönderilen mesajların anında silinmesiyle ortada delil kalmadığını düşünmektedirler. Oysa EGM suç konusu paylaşımların hangi bilgisayardan gönderildiğini tespit edilmektedir. Bu işlemde profesyonel polisler titizlikle çalışmakta ve neticeye ulaşmaktadırlar.

Sizde sosyal medyadan hakaret, tehdit gibi suçlarla karşı karşıyaysanız uzman bir avukattan yardım almanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 Soru

 • Ahmet 15 Ocak 2021 20:44

  discord üzerinden birisine *oyununuz açılacak mı göreyim bakalım* dedim ama bunu ddos atma niyeti ile söylemedim. sadece rakip olarak dedim. ondan sonra bana ve anneme ağır küfürler etti. ve beni dava edeceğini söyledi, o beni dava etse kim kazanır ?

  • Besler Hukuk 19 Ocak 2021 15:30

   Dava sonucunu söylemek bu kadar kolay olsaydı yıllarca sürmezdi değil mi?

 • ANONİM 7 Ocak 2021 01:11

  Discord üzerinden yaptıkları yanlış karşısında asalak dediğim kişi facebook üzerinden bana şu tehditlerle geldi (bütün arkadaş listeni aldım seni bulucam) dini değerlere küfür etti ana avrat bırakmadı seni bulup… Neler neler yapıcam diyerek tehditlerdede bulundu bunların hepsi kanıtlı bir şekilde elimde mevcut en yakın savcılığa kanıtlarıda ek halinde sunarak versem bir dönüt alır mıyım

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 16:20

   Dönüt alırsınız anonim bey.

 • Ali emre 6 Ocak 2021 03:38

  Merhaba instagram üzerinden fake hesaptan tehdit edildim arkadaşımada aynı mesajlar gitti daha sonra arkadaşımı dışarı çağırdılar ve bacağından bıçakladılar ama fake hesap silindi ve mesajlarda gitti elimde şuan bi delil yok şikayette bulunsam delil olmadığı için sorun olurmu

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 14:20

   Olur.

 • Mehmet Kaan Göktepe 30 Aralık 2020 11:36

  İnternet Üzerinden “Sana Avukat Ordusu İle Gelirim Seni Dava Ederim Akıllı Ol”Gibisinden Bir Tehdit Aldım Dava Sebebimidir?

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 13:32

   Dava açılacağının söylenmesi tehdit suçu kapsamında değerlendirilmez. Tehdit nedir sayfamızı inceleyebilirsiniz.

 • Barış Kılınç 26 Aralık 2020 02:29

  Merhaba ben 13 yaşındayım ve bana 15 yaşindaki biri bıcaklarini gostererek whatsapp uzerinden tehdit ediyor ve ailevi kufurler ediyor bunu nasil suc duyurusnda buluanbilirim yoksa bukunabilirmiyim

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 17:10

   Bir dilekçe yazarak savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

 • Derya kuzu 24 Aralık 2020 03:37

  Merhabalar. Ben sosyal medyada “senin başını araba taputuna sokarım” diye tehdit edildim bunun devlette bir karşılığı var mıdır?

  • Besler Hukuk 26 Aralık 2020 18:55

   Tabii ki var. Suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

 • Seda 11 Kasım 2020 02:36

  Merhaba ben instegram üzerinden tehdit edildim bana anlik iki saniyede kaybolan resimler atildi sahte bi hesapdan okuyamadim ama mesajin içerigi bel alti konusmalardi kiminle konusulmus nasi olmus bilmiyorum hesabimi taklit etmis bile olabilirler bana herseyi ailene atiyorum esine çocuğunu asla goremiceksin skmdi topla bavulunu gibi sacma sapan mesajlar atildi bunlari eşimede gosterdim kimin yaptigini bilmiyorum karsi hesap numara üzerine açılmış ve benim hesabimi engellemis kimseye o attigi sahte mesajlari atmamış sizce bu sucmu ceza alirmi sikayet edersem

 • Nurr 29 Ağustos 2020 21:26

  Ben sosyal medyada biriyle tanıştım aynı şehirlerde yaşıyoruz kendisi benimle görüşmek istedi görüştüm ikinci kez görüşmek istediğinde bana dışarda görüşeceğini söyledi beni evine götürdü birlikte olamaya çalıştı benim üzerimden kendisini tatmin etmeye çalıştı ve sırf eve gittiğim için zorla benden açık fotograflarımı çektirdi ve beni fotoğraflarımla tahdit ediyor kendisiyle konuştum kendisi beni tehdit ederek evine çağırıp benimle birlikte olmak istiyor bunun bir cezası varmı acaba

  • Besler Hukuk 31 Ağustos 2020 10:30

   Cezası var tabii ki. Adli yardım bürosuna başvurup tarafınıza bir avukat tayin edilmesini isteyin. Suç duyurusunda bulunarak uzaklaştırma kararı talep edin.

 • Derya aydın 14 Ağustos 2020 06:39

  Eski erkek arkadaşım senden intikam alacağım diyerek beni tehdit ediyor ne yapabilirim

 • Metin Yeşilbaş 7 Temmuz 2020 03:52

  Merhaba
  Eski eşimin akrabası bana facebook dan paylaştığım bir fotoğrafın altın da yorum kısmına ” Yalaka,pezevenk gibi hakaretler ve akrabaları hakkında ne söylediginide bilmedigim sözde ben onun akrabaları hakında kötü konuşmuşum ve o benim o sözlerimin virgülüne kadar bana yuturacakmış. Köyde yaşadıgımı düşünüp dünya bir köyden daha küçük elbette benimle türkiyenin herangi bir şehirinde karşılaşacakmış tarzında bi yazı yazdı.
  İstanbul da bir minibüs durağının eski başkanıyım. Facebook sayfamda 1000 den fazla arkadaş akraba ve durakdaki esnaf arkadaşlarım ve çalışan arkadaşlarım var.
  Bu kişi hakın da ne yapabilirim ?
  İlginiz için şimdiden tşk eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  • Besler Hukuk 7 Temmuz 2020 13:53

   İlk başta yazdığınız sözcükler hakaret kapsamına girmektedir. Savcılığa suç duyurusunda bulunabilir ve hukuk davası açarak manevi tazminat talep edebilirsiniz.