0216 387 0 388

Hakaret ve Tehdit ve Sosyal Medyada İşlenmesi

Bu makalemizde son zamanlarda çokça soru aldığımız sanal dünyanın görünmez olduğuna inanan kişilerce işlenen hakaret ve tehdit suçlarını inceledik. Bu tip suçları işleyenler tespit edildiğinde tabiri caizse süt dökmüş kediye dönmekte el pençe af dilemektedir. Unutmayalım ki internette yapılan her şeyin kayıtları tutulmakta ve istenildiğinde hepsine ulaşılabilme imkanı vardır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sanal dünya diye tabir edilen mecralarda, insanlar gerçek hayatta karşılaşıp sohbet etme edebilme, direkt iletişime geçebilme imkanı olmayan herkesi tek bir çatı altına toplamakta ve bir kamuoyu oluşturabilme yetisine sahiptir. Günlük hayatta kimse durup dururken yanınıza gelip burnun çok kötü veya Hobbitlere benziyorsun diyemez. Fakat insanlar ekranların karşısında yürek yemiş gibi akıllarından geçen her şeyi pervasızca hiçbir yaptırıma tabi olmadığını düşünerek söylemeye ya da tehdit savurmaya devam ediyor. Artık birçok insan da kanıksamış olacak ki bu suçlara karşılık hiçbir şey yapmamakta veyahut hukuki haklarını kullansa da bir sonuç alamayacağını düşünmektedir. Oysa ki kanunlarımızda hakaret ve tehdit suçunun bir yaptırımı vardır ve sosyal medya yoluyla bu suçların işlenmesi yaptırım sonucunu değiştirmemektedir. Sosyal medyada işlenen diğer suçlar ile ilgili detaylı bilgiye “Sosyal Medyada İşlenen Suçlar “ makalesinden ulaşabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada İşlenen Hakaret ve Tehdit Suçu

Sosyal Medyada İşlenen Hakaret ve Tehdit Suçu

Hakaret suçu Türk Ceza Kanunun da ‘Şerefe karşı suçlar’ arasında yer almaktadır. Türk Ceza Kanunu m.125/1’de hakaret ‘Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat edilmesi veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldırılmasıdır.’ denilmektedir. Ayrıca kanunun devamında 125/2’de ‘Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.’ denilerek sesli, görüntülü, yazılı olarak gönderilen iletilerde hakaret suçunun kapsamları arasında sayılmıştır. Ayrıca kanunun devamında 125/4’de ‘Hakaretin alenen işlenmesi halinde ceza altıda biri oranında artırılır.’ denmektedir yani hakaretin aleni işlenmesi cezayı arttıran hallerdendir.

Kanun maddesinde yer alan onur, şeref ve saygınlığın rencide edilmesinden kasıt mağdur kişiyi başkalarının önünde küçük düşürmektir. Yani mağdurun gerçekten onur, saygınlık ve şerefini küçük düşürücü fiilin ülkenin örf ve geleneklerine göre belirlenmesidir. Kişinin kendisine sarf edilen söze karşı aşırı hassasiyet göstermesi de bu suçun oluştuğu anlamına gelmez. Örneğin Yargıtay daha önce vermiş olduğu kararlarda toplum önünde tanınan siyasetçi, iş insanı, sporcu, sanatçı gibi kişilerin eleştirilerde daha toleranslı olması gerektiği yönünde kararlar vermiştir.

E-posta, görüntülü konuşma (Facetime gibi), anlık mesajlaşma (SMS, WhatsApp gibi) yollarla yapılan hakaretlerde kanun kapsamında yer almaktadır.

.

Tehdit suçu Türk Ceza Kanun m.106’da düzenlenmektedir. Ayrıca tehdit eğer vücut veya cinsel dokunulmazlığa yönelikse suç resen soruşturulacaktır. Resen soruşturmada kolluk kuvvetleri görevli olarak gerekli araştırmaları yapacaktır. Örneğin ergin olmayanlara karşı internet üzerinden yapılan tehditler sonucu maddi çıkar elde edilmesi. Eğer kişiye tehditte maddi zarar verileceği söyleniyorsa (örneğin ‘senin evini başına yıkacağım’) bu durumda suç sadece şikayet durumunda soruşturulur.

Kişiler çoğunlukla internet yoluyla yapılan hakaret ve tehdit suçlarında ispatın çok zor olduğunu düşünmektedir. Aynı zamanda yapılan yorumların, gönderilen mesajların anında silinmesiyle ortada delil kalmadığını düşünmektedirler. Oysa EGM suç konusu paylaşımların hangi bilgisayardan gönderildiğini tespit edilmektedir. Bu işlemde profesyonel polisler titizlikle çalışmakta ve neticeye ulaşmaktadırlar.

Sizde sosyal medyadan hakaret, tehdit gibi suçlarla karşı karşıyaysanız uzman bir avukattan yardım almanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Soru

 • Nurr 29 Ağustos 2020 21:26

  Ben sosyal medyada biriyle tanıştım aynı şehirlerde yaşıyoruz kendisi benimle görüşmek istedi görüştüm ikinci kez görüşmek istediğinde bana dışarda görüşeceğini söyledi beni evine götürdü birlikte olamaya çalıştı benim üzerimden kendisini tatmin etmeye çalıştı ve sırf eve gittiğim için zorla benden açık fotograflarımı çektirdi ve beni fotoğraflarımla tahdit ediyor kendisiyle konuştum kendisi beni tehdit ederek evine çağırıp benimle birlikte olmak istiyor bunun bir cezası varmı acaba

  • Besler Hukuk 31 Ağustos 2020 10:30

   Cezası var tabii ki. Adli yardım bürosuna başvurup tarafınıza bir avukat tayin edilmesini isteyin. Suç duyurusunda bulunarak uzaklaştırma kararı talep edin.

 • Derya aydın 14 Ağustos 2020 06:39

  Eski erkek arkadaşım senden intikam alacağım diyerek beni tehdit ediyor ne yapabilirim

 • Metin Yeşilbaş 7 Temmuz 2020 03:52

  Merhaba
  Eski eşimin akrabası bana facebook dan paylaştığım bir fotoğrafın altın da yorum kısmına ” Yalaka,pezevenk gibi hakaretler ve akrabaları hakkında ne söylediginide bilmedigim sözde ben onun akrabaları hakında kötü konuşmuşum ve o benim o sözlerimin virgülüne kadar bana yuturacakmış. Köyde yaşadıgımı düşünüp dünya bir köyden daha küçük elbette benimle türkiyenin herangi bir şehirinde karşılaşacakmış tarzında bi yazı yazdı.
  İstanbul da bir minibüs durağının eski başkanıyım. Facebook sayfamda 1000 den fazla arkadaş akraba ve durakdaki esnaf arkadaşlarım ve çalışan arkadaşlarım var.
  Bu kişi hakın da ne yapabilirim ?
  İlginiz için şimdiden tşk eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  • Besler Hukuk 7 Temmuz 2020 13:53

   İlk başta yazdığınız sözcükler hakaret kapsamına girmektedir. Savcılığa suç duyurusunda bulunabilir ve hukuk davası açarak manevi tazminat talep edebilirsiniz.