0216 387 0 388

SOSYAL MEDYADAN TEHDİTİN CEZASI

sosyal medyada hakaret

 

Bu makalemizde son zamanlarda çokça soru aldığımız. sanal dünyanın görünmez olduğuna inanan kişilerce işlenen hakaret ve tehdit suçlarını inceledik. Bu tip suçları işleyenler tespit edildiğinde tabiri caizse süt dökmüş kediye dönmekte el pençe af dilemektedir. Unutmayalım ki internette yapılan her şeyin kayıtları tutulmakta ve istenildiğinde hepsine ulaşılabilme imkanı vardır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sanal dünya diye tabir edilen mecralarda, insanlar gerçek hayatta karşılaşıp sohbet etme edebilme, direkt iletişime geçebilme imkanı olmayan herkesi tek bir çatı altına toplamakta ve bir kamuoyu oluşturabilme yetisine sahiptir. Günlük hayatta kimse durup dururken yanınıza gelip burnun çok kötü veya Hobbitlere benziyorsun diyemez. Fakat insanlar ekranların karşısında yürek yemiş gibi akıllarından geçen her şeyi pervasızca hiçbir yaptırıma tabi olmadığını düşünerek söylemeye ya da tehdit savurmaya devam ediyor. Artık birçok insan da kanıksamış olacak ki bu suçlara karşılık hiçbir şey yapmamakta veyahut hukuki haklarını kullansa da bir sonuç alamayacağını düşünmektedir. Oysa ki kanunlarımızda hakaret ve tehdit suçunun bir yaptırımı vardır ve sosyal medya yoluyla bu suçların işlenmesi yaptırım sonucunu değiştirmemektedir. Sosyal medyada işlenen diğer suçlar ile ilgili detaylı bilgiye Sosyal Medya Suçları makalesinden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada İşlenen Hakaret ve Tehdit Suçu

 

Hakaret suçu Türk Ceza Kanunun da ‘Şerefe karşı suçlar’ arasında yer almaktadır. Türk Ceza Kanunu m.125/1’de hakaret ‘Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat edilmesi veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldırılmasıdır.’ denilmektedir. Ayrıca kanunun devamında 125/2’de ‘Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.’ denilerek sesli, görüntülü, yazılı olarak gönderilen iletilerde hakaret suçunun kapsamları arasında sayılmıştır. Ayrıca kanunun devamında 125/4’de ‘Hakaretin alenen işlenmesi halinde ceza altıda biri oranında artırılır.’ denmektedir yani hakaretin aleni işlenmesi cezayı arttıran hallerdendir.

Kanun maddesinde yer alan onur, şeref ve saygınlığın rencide edilmesinden kasıt mağdur kişiyi başkalarının önünde küçük düşürmektir. Yani mağdurun gerçekten onur, saygınlık ve şerefini küçük düşürücü fiilin ülkenin örf ve geleneklerine göre belirlenmesidir. Kişinin kendisine sarf edilen söze karşı aşırı hassasiyet göstermesi de bu suçun oluştuğu anlamına gelmez. Örneğin Yargıtay daha önce vermiş olduğu kararlarda toplum önünde tanınan siyasetçi, iş insanı, sporcu, sanatçı gibi kişilerin eleştirilerde daha toleranslı olması gerektiği yönünde kararlar vermiştir.

E-posta, görüntülü konuşma (Facetime gibi), anlık mesajlaşma (SMS, WhatsApp gibi) yollarla yapılan hakaretlerde kanun kapsamında yer almaktadır.

Sosyal Medyadan Tehditin Cezası

Tehdit suçu Türk Ceza Kanun m.106’da düzenlenmektedir ve altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Ayrıca tehdit eğer vücut veya cinsel dokunulmazlığa yönelikse suç resen soruşturulacaktır. Resen soruşturmada kolluk kuvvetleri görevli olarak gerekli araştırmaları yapacaktır. Örneğin ergin olmayanlara karşı internet üzerinden yapılan tehditler sonucu maddi çıkar elde edilmesi. Eğer kişiye tehditte maddi zarar verileceği söyleniyorsa (örneğin ‘senin evini başına yıkacağım’) bu durumda suç sadece şikayet durumunda soruşturulur.

Kişiler çoğunlukla internet yoluyla yapılan hakaret ve tehdit suçlarında ispatın çok zor olduğunu düşünmektedir. Aynı zamanda yapılan yorumların, gönderilen mesajların anında silinmesiyle ortada delil kalmadığını düşünmektedirler. Oysa EGM suç konusu paylaşımların hangi bilgisayardan gönderildiğini tespit edilmektedir. Bu işlemde profesyonel polisler titizlikle çalışmakta ve neticeye ulaşmaktadırlar.

Sizde sosyal medyadan hakaret, tehdit gibi suçlarla karşı karşıyaysanız uzman bir avukattan yardım almanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

35 Soru

 • İsimsiz İsimsiz 25 Eylül 2021 04:26

  Merhabalar, geçtiğimiz günlerde sosyal medyada küçük çaplı bir linç yedim. Elliden fazla kişi tespit ettim ( ki bence daha fazladır) hepsine hakaret davası açabilir miyim? Sosyal medyada fenomenim ama İstanbul’da yaşamıyorum Muğla’ da yaşıyorum. Sizden biri davama müvekkil olabiliyor mu? Olamıyorsa nasıl bir avukat seçmemi tavsiye edersiniz? Burada kimseyi tanımıyorum sakin yer diye taşındım.

  • Besler Hukuk 27 Eylül 2021 16:31

   Bu tür davalara bakan bir avukatla çalışabilirsiniz. İsterseniz 02163870388 numaralı telefondan büromuza ulaşabilirsiniz.

 • Samet 6 Temmuz 2021 08:03

  Merhaba en askere gidicem yaş21 ben biriyle davam var ve sinirli biriyik karsi taraf a anneni babani aricam argo konuştum karşidaki kisinij ailesine yazmadim telefon el konuldu 10 gûn oldu ve bir kac kisiye öyle konustum ama zarar vermedim sinirden dedim 2 senedir darma dumanim simdi ne yapmam lazim 3 4 sene ceza mi alirim yoksa dava geri alsalar ceza almadan düşer mi dava

  • Besler Hukuk 6 Temmuz 2021 13:35

   Hakaret suçu şikayete tabidir. Şikayetten vazgeçilirse düşer.

 • Yusuf merttürk 1 Mayıs 2021 03:29

  Merhaba twich adlı sosyal medya platformundan canlı yayın izlerken yayıncıyla aramda tartışma çıktı benim bir mesajımda olum kelimesini kullandığım için bana, namusuma ailevi değerlerime küfür etti bende ekran kaydını aldım suç duyurusunda bulunsam olum kelimesini karşı hakaret olarak gösterebilir mi

  • Besler Hukuk 2 Mayıs 2021 14:47

   Cümlenin tamamını bilmemiz gerekir.

 • Ferhan Özturk 29 Mart 2021 15:19

  Sosyal medyadan tehdit edildim uygunsuz fotoraflar atmazsam ailemin ve benim pesime dusecegini soyledi ve fotoraflarimin fotomontajla imternette atacaigini soyledi bu durumda ne yapabilirim ve nerelere sikayet edebilirim ve bunun sonucunda hangi cezalari alabilir?

  • Besler Hukuk 4 Nisan 2021 10:42

   Herkesin fotosuna montaj yapılabilir. Sakın kabul etme. Durumu anlatır bir dilekçe yazıp savcılığa suç duyurusunda bulun.

 • Deniz Kadem 18 Mart 2021 04:02

  Hep savcılığa başvuruda bulunun diye tavsiye etmişsiniz, ben de edeceğim, peki davayı otomatik savcılık mı açıyor? Yoksa ayrıca bi kendimiz mi açmak zorundayız? Avukatsız halledilebilir mi? Elimde hem tehdit hem hakaret whatsapp yazışmaları var…

  • Besler Hukuk 28 Mart 2021 15:39

   Bu işin çözümü bu. Ne dememizi istersiniz? Her dava avukatsız açılabilir ancak sonuçları genellikle iyi olmuyor.

 • İsimsiz. 22 Şubat 2021 11:55

  Ben biri tarafindan cinsel icerikli fotograflar ve yazismalarla tehdit edilmekteyim tehdit eden sahis ailemi sosyla hesaplardan buldugunu ve mesajlar atacagini soyledi bu olay aileme yansimadan ben sikayetci olabilir miyim elimde ekran kayitlari mevcut

 • Anonim 20 Şubat 2021 10:33

  Ben 12 yaşındayım annem ve babamdan gizli Instagram açmıştım birisiyle tanıştım ve bir suç olduğunu bilmeyerek küfür ettim şuanda beni ve arkadaşımı evlerimize gelip öldürmekle tehdit ediyor evim nerede diye sorduğumda ise bana resmen konumunu söyledi fakat ona hiçbir bilgimi vermemiştim amcası pokismis ve konumunu bulmuş,konumunu nasıl bulabilir,dava açmak istiyorum ama ailemin bilmesini istemiyorum ne yapmalıyım

  • Besler Hukuk 21 Şubat 2021 14:45

   Küfür ettiğin kişiden özür dile ve ailene durumu anlat.

 • İsimsiz44 27 Ocak 2021 15:54

  Merhaba kısaca anlatayım. Ben bir şahısı bana cisel saldırıda bulunduğu için dava ettim cinsel saldiri suçundan ama davadan yalan beyanlarla adli tiptan çıkan yanlis sonuclarla delil yetersizliginden beraat etti istinafta suan. Ben beraat etmesine öfkelendigim için kendisi 2 kez ayri tarihlerde hakaret ettim instagramdan beni şikayet etmiş yüzsüz şerefsiz demek sucmus bilmiyordum şahıs uzlaşmayi kabul etmedi mahkeme basit yargilama usulüne karar verdi. Bana yasattigi olay haksiz fiil olarak gecer degil mi? Benim nasil bir dilekcé yazmam gerekir ihtar geldi çunku bana pişmanim desem bir daha hic bir şekilde bu kişiyle iletisim kurmiycam desem ceza alirmiyim ne cezası alirim, Üniversite okuyorum memuriyetimi engeller mi sicilime işlerse lütfen yardimci olunn:(

 • Ahmet 15 Ocak 2021 20:44

  discord üzerinden birisine *oyununuz açılacak mı göreyim bakalım* dedim ama bunu ddos atma niyeti ile söylemedim. sadece rakip olarak dedim. ondan sonra bana ve anneme ağır küfürler etti. ve beni dava edeceğini söyledi, o beni dava etse kim kazanır ?

  • Besler Hukuk 19 Ocak 2021 15:30

   Dava sonucunu söylemek bu kadar kolay olsaydı yıllarca sürmezdi değil mi?

 • ANONİM 7 Ocak 2021 01:11

  Discord üzerinden yaptıkları yanlış karşısında asalak dediğim kişi facebook üzerinden bana şu tehditlerle geldi (bütün arkadaş listeni aldım seni bulucam) dini değerlere küfür etti ana avrat bırakmadı seni bulup… Neler neler yapıcam diyerek tehditlerdede bulundu bunların hepsi kanıtlı bir şekilde elimde mevcut en yakın savcılığa kanıtlarıda ek halinde sunarak versem bir dönüt alır mıyım

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 16:20

   Dönüt alırsınız anonim bey.

 • Ali emre 6 Ocak 2021 03:38

  Merhaba instagram üzerinden fake hesaptan tehdit edildim arkadaşımada aynı mesajlar gitti daha sonra arkadaşımı dışarı çağırdılar ve bacağından bıçakladılar ama fake hesap silindi ve mesajlarda gitti elimde şuan bi delil yok şikayette bulunsam delil olmadığı için sorun olurmu

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 14:20

   Olur.

 • Mehmet Kaan Göktepe 30 Aralık 2020 11:36

  İnternet Üzerinden “Sana Avukat Ordusu İle Gelirim Seni Dava Ederim Akıllı Ol”Gibisinden Bir Tehdit Aldım Dava Sebebimidir?

  • Besler Hukuk 3 Ocak 2021 13:32

   Dava açılacağının söylenmesi tehdit suçu kapsamında değerlendirilmez. Tehdit nedir sayfamızı inceleyebilirsiniz.

 • Barış Kılınç 26 Aralık 2020 02:29

  Merhaba ben 13 yaşındayım ve bana 15 yaşindaki biri bıcaklarini gostererek whatsapp uzerinden tehdit ediyor ve ailevi kufurler ediyor bunu nasil suc duyurusnda buluanbilirim yoksa bukunabilirmiyim

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 17:10

   Bir dilekçe yazarak savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

 • Derya kuzu 24 Aralık 2020 03:37

  Merhabalar. Ben sosyal medyada “senin başını araba taputuna sokarım” diye tehdit edildim bunun devlette bir karşılığı var mıdır?

  • Besler Hukuk 26 Aralık 2020 18:55

   Tabii ki var. Suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

 • Seda 11 Kasım 2020 02:36

  Merhaba ben instegram üzerinden tehdit edildim bana anlik iki saniyede kaybolan resimler atildi sahte bi hesapdan okuyamadim ama mesajin içerigi bel alti konusmalardi kiminle konusulmus nasi olmus bilmiyorum hesabimi taklit etmis bile olabilirler bana herseyi ailene atiyorum esine çocuğunu asla goremiceksin skmdi topla bavulunu gibi sacma sapan mesajlar atildi bunlari eşimede gosterdim kimin yaptigini bilmiyorum karsi hesap numara üzerine açılmış ve benim hesabimi engellemis kimseye o attigi sahte mesajlari atmamış sizce bu sucmu ceza alirmi sikayet edersem

 • Nurr 29 Ağustos 2020 21:26

  Ben sosyal medyada biriyle tanıştım aynı şehirlerde yaşıyoruz kendisi benimle görüşmek istedi görüştüm ikinci kez görüşmek istediğinde bana dışarda görüşeceğini söyledi beni evine götürdü birlikte olamaya çalıştı benim üzerimden kendisini tatmin etmeye çalıştı ve sırf eve gittiğim için zorla benden açık fotograflarımı çektirdi ve beni fotoğraflarımla tahdit ediyor kendisiyle konuştum kendisi beni tehdit ederek evine çağırıp benimle birlikte olmak istiyor bunun bir cezası varmı acaba

  • Besler Hukuk 31 Ağustos 2020 10:30

   Cezası var tabii ki. Adli yardım bürosuna başvurup tarafınıza bir avukat tayin edilmesini isteyin. Suç duyurusunda bulunarak uzaklaştırma kararı talep edin.

 • Derya aydın 14 Ağustos 2020 06:39

  Eski erkek arkadaşım senden intikam alacağım diyerek beni tehdit ediyor ne yapabilirim

 • Metin Yeşilbaş 7 Temmuz 2020 03:52

  Merhaba
  Eski eşimin akrabası bana facebook dan paylaştığım bir fotoğrafın altın da yorum kısmına ” Yalaka,pezevenk gibi hakaretler ve akrabaları hakkında ne söylediginide bilmedigim sözde ben onun akrabaları hakında kötü konuşmuşum ve o benim o sözlerimin virgülüne kadar bana yuturacakmış. Köyde yaşadıgımı düşünüp dünya bir köyden daha küçük elbette benimle türkiyenin herangi bir şehirinde karşılaşacakmış tarzında bi yazı yazdı.
  İstanbul da bir minibüs durağının eski başkanıyım. Facebook sayfamda 1000 den fazla arkadaş akraba ve durakdaki esnaf arkadaşlarım ve çalışan arkadaşlarım var.
  Bu kişi hakın da ne yapabilirim ?
  İlginiz için şimdiden tşk eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  • Besler Hukuk 7 Temmuz 2020 13:53

   İlk başta yazdığınız sözcükler hakaret kapsamına girmektedir. Savcılığa suç duyurusunda bulunabilir ve hukuk davası açarak manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Popüler Konular

 • İstinaf mahkemesi nedir
  İSTİNAF MAHKEMESİ NE KADAR SÜRER?
  18 Mayıs 2020 İstinaf mahkemesi ne kadar sürer ve davalar ne kadar sürer sorularının cevabı birçok farklı kritere bağlıdır. Bu kriterler; Mahkemenin iş yoğunluğu Hakimin yargılama hızına verdiği...
 • Avukat Maaşları
  AVUKAT MAAŞLARI
  29 Eylül 2020   Avukatlık ve hukuk okumak bu ara çok popüler. Sürekli aldığımız sorular arasında “avukat maaşları ne kadar?” “hukuk okumak mantıklı mı?” soruları başı çekmeye başladı....
 • Tapu İptal
  TAPU İPTAL DAVASI
  23 Kasım 2018   Tapu iptal davası; bir taşınmazın hukuka aykırı olarak tapuya tescili halinde tapu kaydının mahkeme aracılığıyla düzeltilmesi için açılan dava türüdür. Bir mülkün miras ya...
 • Yıllık İzin
  İSTİFA EDEN İŞÇİNİN HAKLARI
  12 Kasım 2018   İstifa eden işçinin hakları sanılanın aksine oldukça fazladır. İş yerinde yaşadığı olumsuzluklar veya daha iyi bir iş bulması nedeniyle her gün bir çok işçi...
 • İŞ KAZASI TAZMİNAT DAVASI - TAZMİNAT HESAPLAMA
  İŞ KAZASI TAZMİNAT HESAPLAMA
  6 Aralık 2019   İş kazası tazminat davası, iş kazası geçiren işçinin hakları arasında en önemli olandır. İş kazası tazminat hesaplama bakımından dikkat edilmesi gereken husus; işçinin kaza...

BENZER BAŞLIKLAR

 • İŞ KAZASI BİLDİRİMİ
  İŞ KAZASI BİLDİRİMİ
  28 Kasım 2019   İş kazası bildirimi, iş kazasının kanunda düzenlenen yerlere bildirilmesidir. Bir işverene tabi çalışan kişilerin iş kazası geçirmesi durumunda bildirim yükümlülüğü işverene aittir. İşveren kanunda...
 • İŞ KAZASI BİLDİRİM SÜRESİ
  İŞ KAZASI BİLDİRİM SÜRESİ
  3 Aralık 2019   İş kazası bildirim süresi, bildirimin yapılacağı kuruma göre değişkenlik göstermektedir. Bildirim, hizmet akdi ile çalışan sigortalının kaza geçirmesi durumunda işverence yapılmalıdır. Hangi durumların iş kazası...
 • YILLIK İZİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ
  YILLIK İZİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ
  3 Ağustos 2021     Yıllık izin dilekçesi, çalışanların kanundan kaynaklanan yıllık izin haklarını kullanmak için işverenlerinden talepte bulundukları dilekçedir. İşçiler sene boyun bu izin hakkını kullanabilecekleri zamanın...
 • SENELİK İZİN
  SENELİK İZİN
  11 Aralık 2020   Senelik izin hakkı, temel bir insani hak olup işçinin çalışma hayatında daha verimli olması açısından  gereklidir. Nitekim başta anayasamız olmak üzere birçok evrensel sözleşme...
 • İŞ KAZASI ZAMANAŞIMI
  İŞ KAZASI ZAMANAŞIMI
  4 Aralık 2019   İş kazası zamanaşımı süresi iş kazasına dayalı olarak maddi ve manevi tazminat istemlerine ilişkin olarak ya da iş kazası sonucu işçinin ölmesi sonucu destekten...