0216 387 0 388

UYUŞTURUCU KULLANMA CEZASI

Uyuşturucu Madde Kullanma

 

Uyuşturucu kullanma cezası TCK’da düzenlenmiştir. Kullanmak için uyuşturucu madde satın alan, kabul eden veya bulunduran ya da uyuşturucu madde kullanan kişi suç işlemiş olur. Kişinin elindeki uyuşturucu maddenin miktarı kişisel kullanım sınırından fazla olması halinde uyuşturucu madde ticareti suçu işlenmiş olur. Uyuşturucu maade kullanma ve bulundurma ağır cezai yaptırımlara tabidir.

Uyuşturucu Kullanma Suçu Şartları

Söz konusu suç kasten işlenebilen bir suçtur. Birinin evinde, arabasında kendisinin haberi olmaksızın uyuşturucu bulunması halinde suç oluşmaz. Haberi olmaksızın yiyeceğine uyuşturucu katılması sonucu uyuşturucu kullanmış olması halinde uyuşturucu madde kullanma ve bulundurma suçu oluşmaz.

Uyuşturucu maddeyi elinde bulunduran kişi bunu kendi kişisel kullanımı sebebiyle bulunduruyor olmalıdır. Satış yapması halinde veya başkalarının uyuşturucu kullanımını kolaylaştırmak için bulundurması halinde farklı madde kapsamındaki suçları işlemiş olur.

Son olarak ise tespit edilen uyuşturucunun kişisel kullanım dozunda olması gereklidir. Kişinin elinde fazla miktarda uyuşturucu bulunması, satış yapmaya çalıştığının tespiti veya sakladığı yer uyuşturucu ticareti suçuna ilişkin delil oluşturmaktadır.

Uyuşturucu Kullanma Cezası

 

Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek ve bulundurmak 2 ila 5 yıl arası hapis cezasına tabidir. Söz konusu için okul, yurt, hastane, kışla veya ibadethane gibi yerlerin iki yüz metre yakınında işlenmesi hâlinde verilecek ceza yarı oranında artırılır. Uyuşturucu etkisi altındayken başka bir suç işlenmesi halinde örneği kasten yaralama suçunun işlenmesi halinde kasten adam yaralamanın cezasına da hükmolunur.

Uyuşturucu Madde Kullanma ve Bulundurma Suçu Sebebiyle Kamu Davası Açılmasının Ertelenmesi

Soruşturma neticesinde yeterli şüphe oluşması halinde Cumhuriyet Savcısı tarafından şüpheli hakkında 5 yıl süreyle kamu davasının açılmasının ertelenmesine karar verilebilir.  Cumhuriyet savcısı tarafından şüpheliye bu süreçte kendisine yüklenen yükümlülüklere uymaması halinde olacaklar hakkında bilgi verilir. Şüpheliye bu 5 yıllık süre içerisinde 1 yıl denetimli serbestlik tedbirlerinden biri uygulanır.  Denetimli serbestlik tedbiri uygulanan kişi bu süre içerisinde tedavi de edilebilir.  Kişinin, erteleme süresince yüklenen yükümlülükleri yerine getirmemesi, uygulanan tedavinin gereklerine uygun davranmaması, tekrar kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alması, kabul etmesi veya bulundurması, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanması, hâlinde, uyuşturucu kullanma cezası verilmesi istemiyle kamu davası açılır.

Uyuşturucu Madde Kullanma ve Bulundurma Suçunda Seçenek Yaptırımlar

Söz konusu suçun cezası adli para cezasına çevrilemez. Verilecek olan cezanın ertelenmesi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesi mümkündür.

Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçların işlemiş etmiş olan kişi, resmi makamlar tarafından haber alınmadan önce, diğer suç ortaklarını ve uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin saklandığı veya imal edildiği yerleri resmi makamlara haber verirse, verilen bilginin suç ortaklarının yakalanmasını veya uyuşturucu veya uyarıcı maddenin ele geçirilmesini sağlaması halinde, hakkında ihbarda bulunan kişi hakkında cezaya hükmolunmaz.

Ayrıca kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan , kabul eden veya bulunduran kişi, nasıl temin ettiğine dair bilgiyi resmi makamlara onlar öğrenmeden önce verirse ve suçlular yakalanırsa yada uyuşturucu maddelerin ele geçirilmesi kolaylaşırsa kişi hakkında cezaya hükmolunmaz. Bu suçlar haber alındıktan sonra gönüllü olarak, suçun meydana çıkmasına ve fail veya diğer suç ortaklarının yakalanmasına hizmet ve yardım eden kişi hakkında verilecek ceza, yardımın niteliğine göre dörtte birden yarısına kadarı indirilir.
Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi, hakkında bu suç sebebiyle soruşturma başlatılmadan önce resmi makamlara veya sağlık kuruluşlarına başvurarak tedavi ettirilmesini isterse, cezaya hükmolunmaz.

Uyuşturucu Madde Kullanma Suçunda Zamanaşımı Süresi

Söz konusu suç sebebiyle açılacak dava için zamanaşımı süresi 8 yıldır, görevli mahkeme ise asliye ceza mahkemesidir.

Uyuşturucu Madde Kullanma ve Bulundurma Suçu ile İlgili Yargıtay Kararları

” Ayrıca, TCK’nın 6545 sayılı Kanunun 68. maddesiyle değişik 191/4. maddesi uyarınca kişinin, erteleme süresi zarfında; kendisine yüklenen yükümlülüklere veya uygulanan tedavinin gereklerine uygun davranmamakta ısrar etmesi halinde hakkında kamu davası açılacaktır. Dosya Kapsamından şüphelinin tedavi ve denetimli serbestlik tedbirinin gereklerine uygun davranmamakta ısrar ettiğine ilişkin bilgi ve belgeye de rastlanmamıştır.” Yargıtay 9. Ceza Dairesi 2016/927 E., 2016/4447 K.

“Mersin’de oturan suç konusu net 5 gram eroini Mersin’den temin ederek yönetimindeki otomobille Adana’ya gelen sanığın, parkta oturduğu sırada. Yanına gelen diğer sanık Mehmet’e sigara paketi içerisindeki eroini gösterip cebine koyması üzerine görevliler tarafından yakalanması; sanığın Adana’ya hasta ziyareti için geldiğini söylemesi; günlük kullanılacak eroin miktarının yaklaşık 60 miligram ve suç konusu eroinin yaklaşık 83 günlük ihtiyacı karşılayacak miktarda bulunması; somut olayda belirlenen zaman dilimine göre bu eroinin kişisel ihtiyaç miktarının çok üzerinde olması karşısında; sanığın eyleminin ” Satmak amacıyla uyuşturucu madde bulundurma” suçunu oluşturduğu gözetilmeden, bu suçtan mahkumiyet hükmü kurulması gerekirken tek olan fiil nitelik yönünden ikiye ayrılarak ”uyuşturucu madde ticareti yapma suçundan sanığın beraatine ve kullanmak için uyuşturucu madde bulundurma suçundan ise sanık hakkında suç duyurusunda bulunulmasına” karar verilerek hükmün karıştırılması, yasaya aykırı, Cumhuriyet savcısının temyiz itirazları bu nedenle yerinde olduğundan, hükmün BOZULMASINA, 10/01/2014 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.” Yargıtay 10. Ceza Dairesi 2010/32243 E., 2014/198 K.

4.3/5 - (11 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

27 Soru

 • Aytunç ilhan 21 Mart 2022 11:44

  Merhaba. Esrar kullanmaktan 1 yıl 8ay hapis cezası aldm bugun 2.kez itiraz dilekçesi verdm yarın öbürgün hapse girermiyim girersem ne kadar süre kalırım girdi çktı olurmu

  • Besler Hukuk 4 Nisan 2022 13:41

   Karar kesinleşmeden hapis cezası infaz edilmez.

 • Önder 2 Eylül 2021 20:12

  Ben ilk defa yakaltim 7 tane sentetik ecza hapi benim sicilimde temiz daha once bi olaya karismadin bana narkotikten sadece evine kagit gelir dediler bana denetim verirlermi benim sicilime islermi

  • Besler Hukuk 4 Eylül 2021 14:45

   Denetimli serbestlik verilir büyük ihtimalle. Şartlarına uyarsanız adli sicil kaydınıza işlemez.

 • Ümit ortaç 30 Mayıs 2021 18:47

  Ben yaklaşık 7 yıl önce yakalandım az bir içimlik le araya askerlik girdiği için denetim durdu ve askerden sonra tüm testleri temiz verdim ama imzaları kaçırdığım için dosyam kapandı ve mahkemeye sevk edilsin 5 yıl infaz vererek 1.8 yıl ceza yedim mahkeme bu kararı yaklaşık 5 yıl önce verdi şu an herhangi bir devlet işinde güvenlik gibi mesela çalışmak istersem karşıma çıkar mı yoksa dosyam kapanmışmıdır 5 yıl süre bittiği için

  • Besler Hukuk 1 Haziran 2021 16:55

   Güvenlik soruşturmasında polise verdiğiniz tüm ifadeleri görebilirler.

 • baba Hasan 29 Mart 2021 20:48

  Merhabalar,oğlum 19 yaşında uyuşturucu ticaretinden 7 aydır tutuklu.2 tanık var.İkisi de duruşmada maddeleri (biri 1.14 gram diğeri 0,94 gram) oğlumdan almadıklarını narkotikte polislerin bir isim söylediklerini korkup heyacanlandıkları için bu ismi söyleyip teşhis ettiklerini ifade etmişlerdir.Oğlum tanıklar yakalandıktan sonra yakalanmıştır.Yakalandığında üstünden suç unsuru madde bulunmamıştır.Sorum yada merak ettiğim şey savcının talebi sulh hakiminin onayı ile delil elde etmek için şüphelilerden idrar ve kan alınmasına karar verilmiştir.Oğlumdan idrar ve kan alınıp adli tıpa gönderilip rapor alınmıştır.Fakat diğer 2 tanıktan idrar ve kan örneği alınmamış olup,uyuşturucu madde kullanıp kullanmadıkları belirlenmemiştir.Bu durum oğlumun lehine yorumlanabilir mi? Yada hukuk açısından bu durum kısaca nasıl yorumlanır.teşekkürler

 • Murat Karakaya 15 Mart 2021 16:22

  Sorum şu ben iki ay önce bir arkadaşımla beraber 200 grm esrar yakalardım ilk olayım eve kağıt gelir dediler peki kağıt geldi evde yok isek bize telefonla ulaşırlar mi birde ceza alirmiyiz

  • Besler Hukuk 15 Mart 2021 17:15

   Telefon açmazlar. Ceza alırsınız.

 • Ali 8 Şubat 2021 03:04

  Denetimli serbestlik aldım denetimimi yerine getirdim bitikten aylar sonra tekrar yakalattım sonra bir daha yakalattım denetimle birlikte 3 oldu şimdi İstanbul cumhuriyet baş savcılıktan gelmiş kamu adına mahkemeye çıkacam üstümde bulunan bir içimlik esrar ceza alırmıyım

  • Besler Hukuk 16 Şubat 2021 18:15

   Alırsınız.

 • davut kaya 7 Ocak 2021 15:04

  4 kere uyuşturucu yakalattım hepside 1 icimlik bu ayın 26 sında mahkeme var bi sıkıntı olur mu

  • Besler Hukuk 12 Ocak 2021 16:35

   Sıkıntı olmasa yakalamazlardı değil mi?

 • mehmet yılmaz 27 Aralık 2020 23:07

  Babam evde 1 kiloya yakın varken baskın yedi gelen aramada sivillere kendi eliyle teslim etti zorluk çıkarmadı hatta çay içtiler ifadede içiciyim diye ifade verdi sonuç ne olur sizce şuanda cezaevine girdi?

  • Besler Hukuk 29 Aralık 2020 19:03

   Sonucu söylemek bu kadar kolay olsaydı davalar yıllarca sürer miydi?

 • EREN KARACA 15 Eylül 2020 19:11

  Avukatim şöyle arabayi surerken madde etkisi altında degildim bu birseyi degistirir mi?

  • Besler Hukuk 16 Eylül 2020 15:09

   İspatlanırsa değiştirir.

 • EREN KARACA 15 Eylül 2020 15:13

  merhabalar yaklaşık 1 ay önce 3 içimlik esrar maddesi ile çevirmeye girip yakalandım daha önce hiç kullanmadım denemek için almıştım fakat kan testi vb bir test uygulanmadı çevirmedede polisler arabayı aramadan maddeyi kendim teslim ettim ifademdede nerede ne zaman nasıl aldıgımı aldıgım kişiyi tanımadıgımı söyledim gerçektende tanımıyordum maskesi ve gözlüğü vardı sonra etkin pişmanlık durumunu öğrendim fakat bana bunun hakkında bir bilgi verilmedi sonuç olaarrak dosyam henüz açılmamış ama savcılığa gönderilmiş o yüzden etkin pişmnlık geçerli değilmiş savcı karşısına çıkarılacakmışım sizce sonuç olarak hapse mi girerim yoksa denetimli serbestlik yada af mı çıkar yardımcı olursanı sevviirim

  • Besler Hukuk 15 Eylül 2020 18:23

   Trafik güvenliğini tehlikeye sokma da var sizin olayda. Daha önce suç kaydınız yoksa denetimli serbestlik verilebilir.

 • aslı öğündür 13 Temmuz 2020 21:49

  kardesimin denetimi vardı zaten yine arabada yakalandi tatile gidiyordu bır miktarda para ıle beraber şu an mahkemeyi bekliyoruz kendisi icerde zaten nasıl sonuçlanır bana iyi bu bilgi verirseniz ok sevinirim endişeleniyorum avukatının çıkartılan diyor ama bilmiyorum size de sormak istedim

  • Besler Hukuk 14 Temmuz 2020 15:22

   En iyi bilgiyi dosyanın detaylarını bilen meslektaşım verecektir.

 • Kaan13 19 Haziran 2020 01:27

  Merhaba 2016 da 2 kez yakalandım ve 2019 da tekrar yakalandım kamu davası açıldı şimdi temmuz da mahkeme var hapis cezası alirmiyim

  • Besler Hukuk 19 Haziran 2020 14:31

   Anlattıklarınıza göre ceza alırsınız gibi görünüyor. Ama dosyayı görmeden bir şey söylemek zor.

 • Ersin çetin 6 Şubat 2020 19:02

  Efendim 2010 2012 uyuşturucu yakalattim50 TL’lik 6000 TL ödedim dosya kapandı 2020 Şubat 2 de gene yakalandım 40 TL lik almıştım bekçilere yakalandım karakolda ifade verdim işlem yaptılar mahkemeye çıkacaksın dediler hapis cezası alirmiyim bu cezadan teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 7 Şubat 2020 13:24

   5 yıldan fazla zaman geçtiği için tekerrür hükümleri uygulanmaz. Tekrar para cezası verilir büyük ihtimalle. Bırakmanız sizin için daha iyi olur yine de.

 • Zeki muştu 24 Ekim 2019 07:37

  Uyusturucu kullanmayan ama üzerinde uyusturucu olan biriyle birlikte aynı ortamda bulunmak yani arkadaşının üzerinde cıkması ama kendimizin üzerinde cıkmaması durumunda ne oluyor

  • Besler Hukuk 24 Ekim 2019 07:52

   Ceza hukukunda suçların şahsiliği ilkesi mevcuttur. Başkasının işlemiş olduğu suçtan dolayı sizin sorumluluğunuz söz konusu olmaz.

Popüler Konular

 • İstinaf mahkemesi nedir
  İSTİNAF MAHKEMESİ NE KADAR SÜRER?
  18 Mayıs 2020 İstinaf mahkemesi ne kadar sürer ve davalar ne kadar sürer sorularının cevabı birçok farklı kritere bağlıdır. Bu kriterler; Mahkemenin iş yoğunluğu Hakimin yargılama hızına verdiği...
 • Tapu İptal
  TAPU İPTAL DAVASI
  23 Kasım 2018   Tapu iptal davası; bir taşınmazın hukuka aykırı olarak tapuya tescili halinde tapu kaydının mahkeme aracılığıyla düzeltilmesi için açılan dava türüdür. Bir mülkün miras ya...
 • kira sözleşmesi örneği
  KİRA SÖZLEŞMESİ ÖRNEĞİ
  8 Temmuz 2021   Kira sözleşmesi örneğine çoğu kişi ihtiyaç duymuştur. Günlük hayatımızda en çok kullanılan sözleşme türlerinden birisidir. Herkes, hayatının belli bir döneminde bir kez de olsa...
 • Avukat Maaşları
  AVUKAT MAAŞLARI
  29 Eylül 2020   Avukatlık ve hukuk okumak bu ara çok popüler. Sürekli aldığımız sorular arasında “avukat maaşları ne kadar?” “hukuk okumak mantıklı mı?” soruları başı çekmeye başladı....
 • Yıllık İzin
  İSTİFA EDEN İŞÇİNİN HAKLARI
  12 Kasım 2018   İstifa eden işçinin hakları sanılanın aksine oldukça fazladır. İş yerinde yaşadığı olumsuzluklar veya daha iyi bir iş bulması nedeniyle her gün bir çok işçi...

BENZER BAŞLIKLAR

 • ÖZEL SEKTÖRDE ÜCRETSİZ İZİN HAKKI
  ÖZEL SEKTÖRDE ÜCRETSİZ İZİN HAKKI
  1 Nisan 2020   Özel sektörde ücretsiz izin hakkı koronavirüs salgını döneminde iş hayatında tekrar gündeme geldi. Koronavirüsün en çok etkilediği kesimlerin başında işçiler geliyor. Ekonominin daralması iş...
 • İKALE SÖZLEŞMESİ
  İKALE SÖZLEŞMESİ
  18 Mart 2020 İkale, işçi ile işverenin karşılıklı anlaşarak iş sözleşmesini feshetmelerine verilen addır. Son dönemde uygulamada işçi ve işverenin aralarındaki sözleşme ilişkisini karşılıklı irade beyanları ile sona...
 • ASKERLİK NEDENİYLE İŞTEN AYRILMA
  ASKERLİK NEDENİYLE İŞTEN AYRILMA
  9 Temmuz 2020   Çalışma hayatı ile ilgili sıkça karşılaştığımız sorunlardan biri de işçinin askerlik  nedeniyle işten ayrılma durumunda kalmasıdır. Ülkemizde erkekler açısından zorunlu bir hizmet olan askerlik...
 • MALULEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?
  MALULEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?
  26 Kasım 2020   Malulen emeklilik şartları her geçen gün zorlaşan ekonomik koşullar nedeniyle sıklıkla merak edilmeye başlanmıştır. Zira iş kazası geçiren veya başka bir nedenle malul olan...
 • PAZAR MESAİ HESAPLAMA
  PAZAR MESAİ HESAPLAMA
  6 Nisan 2021   Pazar günleri ve hafta tatilleri, işçilerin dinlendiği, sosyal hayatına vakit ayırdığı ve aynı zamanda verimini de arttırdığı zaman dilimidir. İşçilerin sürekli bir biçimde çalışması...