0216 387 0 388

Uyuşturucu Madde Kullanma ve Bulundurma Suçu

Uyuşturucu madde kullanma ve bulundurma suçu TCK’da düzenlenmiştir. Kullanmak için uyuşturucu madde satın alan, kabul eden veya bulunduran ya da uyuşturucu madde kullanan kişi suç işlemiş olur. Kişinin elindeki uyuşturucu maddenin miktarı kişisel kullanım sınırından fazla olması halinde uyuşturucu madde ticareti suçu işlenmiş olur. Uyuşturucu maade kullanma ve bulundurma ağır cezai yaptırımlara tabidir.

 

Uyuşturucu Madde Kullanma ve Bulundurma Suçu Şartları

Söz konusu suç kasten işlenebilen bir suçtur. Birinin evinde, arabasında kendisinin haberi olmaksızın uyuşturucu bulunması halinde suç oluşmaz. Haberi olmaksızın yiyeceğine uyuşturucu katılması sonucu uyuşturucu kullanmış olması halinde uyuşturucu madde kullanma ve bulundurma suçu oluşmaz.

Uyuşturucu maddeyi elinde bulunduran kişi bunu kendi kişisel kullanımı sebebiyle bulunduruyor olmalıdır. Satış yapması halinde veya başkalarının uyuşturucu kullanımını kolaylaştırmak için bulundurması halinde farklı madde kapsamındaki suçları işlemiş olur.

Son olarak ise tespit edilen uyuşturucunun kişisel kullanım dozunda olması gereklidir. Kişinin elinde fazla miktarda uyuşturucu bulunması, satış yapmaya çalıştığının tespiti veya sakladığı yer uyuşturucu ticareti suçuna ilişkin delil oluşturmaktadır.

 

Uyuşturucu Madde Kullanma ve Bulundurma Suçunun Cezası

Uyuşturucu Madde Kullanma ve Bulundurma Suçunun Cezası

Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek ve bulundurmak 2 ila 5 yıl arası hapis cezasına tabidir.

Söz konusu için okul, yurt, hastane, kışla veya ibadethane gibi yerlerin iki yüz metre yakınında işlenmesi hâlinde verilecek ceza yarı oranında artırılır.

 

Uyuşturucu Madde Kullanma ve Bulundurma Suçu Sebebiyle Kamu Davası Açılmasının Ertelenmesi

Soruşturma neticesinde yeterli şüphe oluşması halinde Cumhuriyet Savcısı tarafından şüpheli hakkında 5 yıl süreyle kamu davasının açılmasının ertelenmesine karar verilebilir.  Cumhuriyet savcısı tarafından şüpheliye bu süreçte kendisine yüklenen yükümlülüklere uymaması halinde olacaklar hakkında bilgi verilir. Şüpheliye bu 5 yıllık süre içerisinde 1 yıl denetimli serbestlik tedbirlerinden biri uygulanır.  Denetimli serbestlik tedbiri uygulanan kişi bu süre içerisinde tedavi de edilebilir.  Kişinin, erteleme süresince yüklenen yükümlülükleri yerine getirmemesi, uygulanan tedavinin gereklerine uygun davranmaması, tekrar kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alması, kabul etmesi veya bulundurması, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanması, hâlinde, uyuşturucu madde kullanma ve bulundurma suçu sebebiyle hakkında kamu davası açılır.

 

Uyuşturucu Madde Kullanma ve Bulundurma Suçunda Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması, Adli Para Cezasına Çevirme ve Etkin Pişmanlık

Söz konusu suçun cezası adli para cezasına çevrilemez. Verilecek olan cezanın ertelenmesi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesi mümkündür.

Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçların işlemiş etmiş olan kişi, resmi makamlar tarafından haber alınmadan önce, diğer suç ortaklarını ve uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin saklandığı veya imal edildiği yerleri resmi makamlara haber verirse, verilen bilginin suç ortaklarının yakalanmasını veya uyuşturucu veya uyarıcı maddenin ele geçirilmesini sağlaması halinde, hakkında ihbarda bulunan kişi hakkında cezaya hükmolunmaz.

Ayrıca kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan , kabul eden veya bulunduran kişi, nasıl temin ettiğine dair bilgiyi resmi makamlara onlar öğrenmeden önce verirse ve suçlular yakalanırsa yada uyuşturucu maddelerin ele geçirilmesi kolaylaşırsa kişi hakkında cezaya hükmolunmaz. Bu suçlar haber alındıktan sonra gönüllü olarak, suçun meydana çıkmasına ve fail veya diğer suç ortaklarının yakalanmasına hizmet ve yardım eden kişi hakkında verilecek ceza, yardımın niteliğine göre dörtte birden yarısına kadarı indirilir.
Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi, hakkında bu suç sebebiyle soruşturma başlatılmadan önce resmi makamlara veya sağlık kuruluşlarına başvurarak tedavi ettirilmesini isterse, cezaya hükmolunmaz.

 

Uyuşturucu Madde Kullanma Suçunda Dava Zamanaşımı Süresi ve Görevli Mahkeme

Söz konusu suç sebebiyle açılacak dava için zamanaşımı süresi 8 yıldır, görevli mahkeme ise asliye ceza mahkemesidir. Ceza hukuku ile ilgili daha fazla makaleye “Ceza Hukuku” sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

Uyuşturucu Madde Kullanma ve Bulundurma Suçu ile İlgili Yargıtay Kararları

” Ayrıca, TCK’nın 6545 sayılı Kanunun 68. maddesiyle değişik 191/4. maddesi uyarınca kişinin, erteleme süresi zarfında; kendisine yüklenen yükümlülüklere veya uygulanan tedavinin gereklerine uygun davranmamakta ısrar etmesi halinde hakkında kamu davası açılacaktır. Dosya Kapsamından şüphelinin tedavi ve denetimli serbestlik tedbirinin gereklerine uygun davranmamakta ısrar ettiğine ilişkin bilgi ve belgeye de rastlanmamıştır.” Yargıtay 9. Ceza Dairesi 2016/927 E., 2016/4447 K.

.

“Mersin’de oturan suç konusu net 5 gram eroini Mersin’den temin ederek yönetimindeki otomobille Adana’ya gelen sanığın, parkta oturduğu sırada. Yanına gelen diğer sanık Mehmet’e sigara paketi içerisindeki eroini gösterip cebine koyması üzerine görevliler tarafından yakalanması; sanığın Adana’ya hasta ziyareti için geldiğini söylemesi; günlük kullanılacak eroin miktarının yaklaşık 60 miligram ve suç konusu eroinin yaklaşık 83 günlük ihtiyacı karşılayacak miktarda bulunması; somut olayda belirlenen zaman dilimine göre bu eroinin kişisel ihtiyaç miktarının çok üzerinde olması karşısında; sanığın eyleminin ” Satmak amacıyla uyuşturucu madde bulundurma” suçunu oluşturduğu gözetilmeden, bu suçtan mahkumiyet hükmü kurulması gerekirken tek olan fiil nitelik yönünden ikiye ayrılarak ”uyuşturucu madde ticareti yapma suçundan sanığın beraatine ve kullanmak için uyuşturucu madde bulundurma suçundan ise sanık hakkında suç duyurusunda bulunulmasına” karar verilerek hükmün karıştırılması, yasaya aykırı, Cumhuriyet savcısının temyiz itirazları bu nedenle yerinde olduğundan, hükmün BOZULMASINA, 10/01/2014 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.” Yargıtay 10. Ceza Dairesi 2010/32243 E., 2014/198 K.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 Soru

 • EREN KARACA 15 Eylül 2020 19:11

  Avukatim şöyle arabayi surerken madde etkisi altında degildim bu birseyi degistirir mi?

  • Besler Hukuk 16 Eylül 2020 15:09

   İspatlanırsa değiştirir.

 • EREN KARACA 15 Eylül 2020 15:13

  merhabalar yaklaşık 1 ay önce 3 içimlik esrar maddesi ile çevirmeye girip yakalandım daha önce hiç kullanmadım denemek için almıştım fakat kan testi vb bir test uygulanmadı çevirmedede polisler arabayı aramadan maddeyi kendim teslim ettim ifademdede nerede ne zaman nasıl aldıgımı aldıgım kişiyi tanımadıgımı söyledim gerçektende tanımıyordum maskesi ve gözlüğü vardı sonra etkin pişmanlık durumunu öğrendim fakat bana bunun hakkında bir bilgi verilmedi sonuç olaarrak dosyam henüz açılmamış ama savcılığa gönderilmiş o yüzden etkin pişmnlık geçerli değilmiş savcı karşısına çıkarılacakmışım sizce sonuç olarak hapse mi girerim yoksa denetimli serbestlik yada af mı çıkar yardımcı olursanı sevviirim

  • Besler Hukuk 15 Eylül 2020 18:23

   Trafik güvenliğini tehlikeye sokma da var sizin olayda. Daha önce suç kaydınız yoksa denetimli serbestlik verilebilir.

 • aslı öğündür 13 Temmuz 2020 21:49

  kardesimin denetimi vardı zaten yine arabada yakalandi tatile gidiyordu bır miktarda para ıle beraber şu an mahkemeyi bekliyoruz kendisi icerde zaten nasıl sonuçlanır bana iyi bu bilgi verirseniz ok sevinirim endişeleniyorum avukatının çıkartılan diyor ama bilmiyorum size de sormak istedim

  • Besler Hukuk 14 Temmuz 2020 15:22

   En iyi bilgiyi dosyanın detaylarını bilen meslektaşım verecektir.

 • Kaan13 19 Haziran 2020 01:27

  Merhaba 2016 da 2 kez yakalandım ve 2019 da tekrar yakalandım kamu davası açıldı şimdi temmuz da mahkeme var hapis cezası alirmiyim

  • Besler Hukuk 19 Haziran 2020 14:31

   Anlattıklarınıza göre ceza alırsınız gibi görünüyor. Ama dosyayı görmeden bir şey söylemek zor.

 • Ersin çetin 6 Şubat 2020 19:02

  Efendim 2010 2012 uyuşturucu yakalattim50 TL’lik 6000 TL ödedim dosya kapandı 2020 Şubat 2 de gene yakalandım 40 TL lik almıştım bekçilere yakalandım karakolda ifade verdim işlem yaptılar mahkemeye çıkacaksın dediler hapis cezası alirmiyim bu cezadan teşekkür ederim

  • Besler Hukuk 7 Şubat 2020 13:24

   5 yıldan fazla zaman geçtiği için tekerrür hükümleri uygulanmaz. Tekrar para cezası verilir büyük ihtimalle. Bırakmanız sizin için daha iyi olur yine de.

 • Zeki muştu 24 Ekim 2019 07:37

  Uyusturucu kullanmayan ama üzerinde uyusturucu olan biriyle birlikte aynı ortamda bulunmak yani arkadaşının üzerinde cıkması ama kendimizin üzerinde cıkmaması durumunda ne oluyor

  • Besler Hukuk 24 Ekim 2019 07:52

   Ceza hukukunda suçların şahsiliği ilkesi mevcuttur. Başkasının işlemiş olduğu suçtan dolayı sizin sorumluluğunuz söz konusu olmaz.