0216 387 0 388

Boşanma Davası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

boşanma davası açma

 

Aile kavramının toplumumuzdaki yeri ve önemi dolayısıyla evlilik birliği ve evlilik birliğinin sona erme süreci yani boşanma davası, Türk Medeni Kanunu ile detaylı bir şekilde hüküm altına alınmıştır. Bunun en basit örneği ise kişilerin kanunda sınırlı sayıda belirtilen boşanma sebepleri dışında başka bir olgu veya olaya dayanarak boşanma davası açamamalarıdır.

Kimse yıllarca hayallerini kurduğu hayat arkadaşını, o en mutlu günlerinin bir gün bitebileceğini düşünmez ama dünyada her şey insanlar için maalesef boşanmada bunlardan biri. İnsanlar bir günde karar verip boşanma davası açmazlar. Öncelikle kafalarını kurcalayan ya bundan sonra ne olacak sorusuna cevap ararlar. Bizde bu makalemiz ve diğer makalelerimiz de boşanmayla ilgili  sizin bu sorularınıza cevap vermeye çalıştık. Boşanma davası ve süreci hakkında daha fazla bilgiye “Boşanma Avukatı” makalesinden ulaşabilirsiniz.

Boşanma Davası Süreci Nasıl İlerler? 

-Dava dilekçesinin hazırlanması, dilekçenin tebliğ edilmesi  

-SED yani sosyo ekononomik durum araştırmasının yapılması.( Bu araştırmayı mahkeme kolluk kuvvetlerinden talep eder ve kolluk araştırma yapar.) 

-Cevap dilekçesinin verilmesi ve bu cevaba cevap dilekçesinin verilmesi 

-Ön inceleme duruşması 

-Tanıkların dinlenilmesi, delillerin toplanmasıyla esasa ilişkin beyanların sunulması 

Esasa ilişkin beyanların sunulmasıyla ilk aşama biter ve artık; 

– Gerekçeli kararın tebliği, tebliğden sonra istinaf veya temyiz yoluna başvurulması 

Tüm bu aşamaların sonunda verilen kararın kesinleşmesi ve Nüfus Müdürlüğünde nüfus kütüklerine işlenmesiyle boşanma süreci tamamlanmış olur. 

 

Boşanma Davası Sırasında Her İki Eşinde Mahkemede Hazır Bulunması Şart Mıdır? 

Eğer taraflar anlaşmalı boşanma davası açmışlarsa her iki tarafta mahkemeye çıkarak evlilik akdinin sona ermesinin bizzat istediklerini yargıca açıkça ifade etmek zorundadırlar.  

Eğer taraflar çekişmeleri boşanma davası açmışlarsa mahkemeye giderek duruşmalara katılmak zorunda değillerdir. Avukatları aracılığıyla davayı takip edebilirler. 

 

Eşimden Şiddet Gördüm Ne Yapmalıyım? 

Şiddet gören kişi en yakın karakola veya bulunduğu yer jandarma bölgesindeyse jandarmaya ulaşmalıdır. Eğer acil şekilde tıbbi müdahale zarureti varsa hemen sağlık kuruluşuna gidip tedavi olmalı ve darp raporu almalıdır. Alınan bu darp raporu aynı zamanda boşanma davasında mahkemeye delil olarak da sunulacaktır. 

 

Boşandıktan Sonra En Erken Ne Zaman Evlenebilirim? İddet Nedir?  

Mahkeme kararının kesinleşmesiyle birlikte erkekler hemen kadınların ise iddet adı verilen 300 günlük bekleme süresini doldurması zorunludur. 

 

Nafaka Türleri Nelerdir, Nafaka Miktarı Nasıl Belirlenir?

Tedbir nafakası; boşanma davası devam olunurken işleyen nafakadır. 

Yoksulluk nafakası; boşanma neticesinde müşkül duruma düşen tarafa verilen ve boşanmanın kesinleşmesiyle işlemeye başlar. 

İştirak nafakası; evliliğin bitmesiyle çocuklar için verilmesi gereken nafakadır. Eğer velayetin verilmediği taraf sosyo ekonomik yönden zor durumdaysa bu nafakaya karar verilmez.  

Nafaka miktarı, nafakayı verecek tarafın iş durumu, ekonomik yapısı, gelir gider durumu dikkate alınarak mahkemece bizzat hesaplanır. 

 

Hangi Delilleri Mahkemede Delil Olarak Sunabilirim?  

Mahkemece dava dosyasına konulan delillerin kabul edilebilmesi için hukuka uygun şekilde elde edilmesi gereklidir. Örneğin ses kayıtları, WhatsApp yazışmaları, video kayıtlarının hukuka uygun olarak toplanması zorunludur. 

 

Birbirimizden Sıkıldık, Kimyamız Uymuyor, Aramızdaki Aşk Bitti, Kafalarımız Uyuşmuyor Gibi Nedenlerle Boşanabilir miyiz? 

Bu gibi sebeplerle boşanmaya karar verilebilmesi sadece anlaşmalı boşanma davalarında kabul edilir. Eğer çekişmeli boşanma davası açmak istiyorsanız kanunda yer alan boşanma nedenlerinden biri veya birkaçını ispat etmeniz gereklidir. 

Boşanma sebepleriyle ilgili daha fazla bilgi için diğer makalelerimize bakabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir