0216 387 0 388

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Her yıl ortalama 250.000 kişi farklı sebeplerle boşanmak durumunda kalıyor. Boşanan çiftlerin sayısının üzücü bir şekilde artması nedeniyle boşanma davası nasıl açılır ve boşanma sebepleri nelerdir gibi soruların cevapları herkes tarafından merak edilmektedir. Makalemizde bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

 

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Öncelikle dava açabilmek için bir hukuki sebebin tespit edilmesi gereklidir. Boşanma sebepleri Türk Medeni Kanununda yer almaktadır ve taraflar kendi durumlarına en uygun sebebi bulmalıdırlar. Daha sonra da bu hukuki sebep için nasıl dava açılacağını öğrenmelidirler.

Bu tür davalarda asıl önemli olan haklı bir sebebe sahip olunmasıdır. Eğer bu evre tamamlanmışsa artık dilekçelerin hazırlanması aşamasına geçilecektir. Bu karmaşık aşamada uzman bir boşanma avukatından hukuki yardım alınması tavsiye olunur.

Avukatınız dilekçesinde boşanma nedenli bir temel üzerinde duracaktır. Tüm dava türleri için ayrı ayrı prosedürler vardır. Örneğin akıl hastalığı ile aldatma (zina) nedenli açılan davalarda hazırlanan dilekçeler birbirinden çok farklı olacaktır.

Bu iki evre tamamlandıysa artık davanın nerede açılacağına karar verilmelidir. Eğer yetkili mahkeme dışında bir mahkemede dava açılırsa yetkisizlik nedeniyle davanız reddedilecektir. Aynı zamanda görevli mahkeme olarak da kanunda ifade edilen mahkemeler sadece görevlidir.

 

Türleri Nelerdir?

Türk Medeni Kanununda bu tür davalar için ikili bir ayrıma gidilmiştir. Bunlar;

-Anlaşmalı boşanma davası,

-Çekişmeli boşanma davasıdır. (Bu dava türü de genel ve özel sebepler olarak ikiye ayrılır.)

Anlaşmalı davada evliliğin her iki tarafının da ayrılmakta mutabık olmasıdır yani anlaşarak evliliği sonlandırırlar.

Çekişmeli davada ise eğer eşler kimin kusurlu olduğu konusunda farklı iddialara sahiplerse, nafaka alacağı, çocukların velayeti, eşyaların taksimi, ortak konutu kimin kullanacağı, boşanma nedeniyle ödenecek maddi ve manevi tazminat miktarında ihtilafa düşüldüğü davalara denir. Bu dava yapısı gereği iki tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar genel sebepler ve özel sebeplerdir. Örneğin, Genel boşanma sebepleri için hakaret, şiddet, geçimsizlik; özel boşanma sebepleri için ise kanundaki sınırlı halleri  sayabiliriz. 

Çekişmeli boşanma davası, herhangi nedenden dolayı evlilik birlikteliğini devam ettiremeyen veya devam ettirmek istemeyen tarafların aralarında bir mutabakat sağlayamaması durumunda başvurdukları dava şeklidir. Taraflar davayı açtıkları sırada boşanma dilekçelerinde nafaka, velayet, tazminat gibi isteklerini mahkemeye sunarlar. Aynı zamanda aralarında mutabakata varan evliliklerinin 1. yılını doldurmayan çiftlerin de başvurabilecekleri tek yol çekişmeli davadır.

 

Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir?

Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir?

Anlaşmalı dava açılabilmesi için ilk koşul evliliğin en az bir yıl sürmüş olmasıdır daha sonra eşler ister birlikte ister eşlerden birinin açtığı davayı diğerinin kabul etmesi gerekir. Yargıç tarafların iradelerin doğruluğunun tam tespiti için tarafları birebir dinleyecektir. Yargıç tarafların aralarında yaptıkları mutabakatın içinde çocukların menfaati için gördüğü değişiklikleri yapabilir.

Anlaşmalı dava açılabilmesi için birtakım şartlar vardır.

-Evliliğin en az bir yıl devam etmiş olması yani en az bir yıldır resmi nikahlı olmalarıdır.

-Tarafların mahkemeye birlikte başvurmaları veyahut bir tarafın açtığı davanın diğer tarafın kabul etmesi

-Tarafların iradelerini yargıç önünde tekrar etmeleri

-Aralarındaki mutabakatın çocukların durumu ve mali sonuçlar yönünden yargıç tarafından uygun bulunması, yargıcın yapmış olduğu değişiklikler taraflar arasında kabul edilirse dava kabul edilmiş olur. Nadiren de olsa eğer taraflar yargıcın yapmış olduğu değişiklikleri kabul etmezlerse dava çekişmeli davaya dönüşür.

 

Yetkili ve Görevli Mahkeme

Bu tür davalarda görevli mahkeme aile mahkemeleridir. Davalı veya davacı taraflardan birinin ikametgahın bulunduğu yerdeki aile mahkemesinde açılabilir. Ayrıca dava açılmadan önceki son 6 aydan beri müşterek kullandıkları yerin aile mahkemesi de yetkilidir. 

Sizde aklınıza takılan diğer tüm sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Soru

 • Buse öztürk 14 Ekim 2019 16:47

  Eşimle on senedir evliyiz ben boşanmak istiyorum çünkü kendisi ile hiç amlaşamıyoruz bana hiç ilgii göstermiyor. Cok sinirli ve sürekli en küçük şeyden kavga cıkarıyor. Ama kendisi benimle boşanmak istemiyor. Ben kesin kararlıyım. Piskolojim bozuldu artık. Sizi istagramdan takip ediyorum. Yakında büronuza gelip yüzyüze görüşmek istiyorum.

  • Besler Hukuk 15 Ekim 2019 08:24

   Merhaba Buse Hanım.

   Şiddetli geçimsizlik hali genel boşanma sebebidir. Eşinizin kabulü aranmaksızın çekişmeli olarak boşanma davası açabilirsiniz.

   İyi günler